Tsjechische priesters onder controle van de politie voortdurende rm t #5tf In ouderdom van Brugge schuilt iets heel jeugdigs BOTWINNIK WINT WEER Rode regering ondermijnt de Kerk Weinig reden tot optimisme voor de katholieke boekhandel Een kwart eeuw „Felix"-kattenbrood r Wij luisteren naar v. Afvallige priesters ingeschakeld MEERDERHEID VAN REGERINGSPARTIJEN Britse bezittingen in beslag genomen Wm 4 Tegenwerking belemmert bloei en groei Poes likt al 25 jaar zich er de snor bij af Twintigste partij afgebroken MAANDAG 30 APRIL 1951 PAGINA 7 Verkiezingen in Australië Labour boekt echter winst Chinese repressaille? Titoïstische partij in Frankrijk opgericht ''M p 4$ iÜ| --s' «p m -i hAbMl co! pA ..."prrf/G. r °p SIGARET met het jTjoféi- BELGISCHE INDRUKKEN II JAARVERGADERING ST. JAN REQUIEMMIS VOOR CARMONA j Nederlandse schermers en schermsters winnen Zone-tournooi Bad Pyrmont Sportsnippers ATHLETEN WEER IN ACTIE Landskampioenen hockey, handbal, volleybal Eerste klassers verenigd Gromyko verwijdert zich steeds meer van de Westelijken (Van onze correspondent) Het communistische nriïnisteirie voor kerkelijke aangelegenheden te Praag heeft zich tot taak gesteld om de katholieke bisschoppen, die niet bereid waren een concordaat met de regering te sluiten, de uitoefening van hun func tie onmogelijk te maken en hen te vervangen door priesters, die wel een com promis met de regering willen aangaan. De opzet hierbij is, dat deze priesters dan de Kerk van binnen uit vernietigen. Zo werd de 19e Januari ter gelegen heid van het eerste Tsjechoslowaakse congres „ter verdediging van de vrede" in de kerk van de H. Ignatius een plechtige heilige Mis opgedragen door de professor in de communistische theologische faculteit van de universiteit van Praag Jozef Kasan. De geëxcommuniceerde minister van gezondheid Plojhar, de Praagse wijbisschop Anton Eltschgner, de vicarissen-generaal Dechet uit Neusohl in Slowakije, Eduard Oliva uit Leitmeritz, Ladislav Hronek uit Ko- nigsgratz, Jozef Buchta uit Budweiss en tenslotte de directeur van de Caritas pater Jan Mara woonden de Mis bij. De beruchte „pater" Plojhar heeft zich al spoedig na de omwenteling in Tsje- choslowakije door de communistische machthebbers voor hun verraderlijke praktijken laten gebruiken. Om zijn solidariteit met de communistische ar beiders tot uiting te laten komen, liet hij zich bijvoorbeeld in hemdsmouwen achter een kruiwagen fotograferen. Het Australische volk heeft Zaterdag zijn stem uitgebracht vóór het behoud Van zijn regering. De meerderheid van deze regering, die bestaat uit liberalen en plattelanders, is echter kleiner ge worden. In het laatste parlement had de regering 71 van de 121 zetels. In het nieuwe zal zij er vermoedelijk 66 tot 69 hebben tegen Labour 52 tot 55. De communisten kregen slechts wei- n,g stemmen. Zij hadden 24 candidaten gesteld, maar geen hunner werd geko zen. De communistische candidaten ver enigden tezamen 63.818 van de 3.213.814 getelde stemmen op zich. Er zijn onge veer 5.000.000 Australische stemgerech tigden. Het resultaat van de verkiezingen voor de 60 senatoren tien voor elke staat is nog niet duidelijk. Als gevolg van het feit, dat de rege ring in de Senaat geen meerderheid had, dreef zij de ontbinding van beide huizen van het parlement door. Uit de getelde stemmen blijkt, dat de senaatszetels opnieuw gelijkelijk tussen de coalitiepartijen liberalen en plat telanders en de Labouroppositie ver deeld zullen worden. In Zuid-Wales, Zuid-Australië, West-Australië en Tas- manië is de verhouding 55. In Victo ria heeft Labour een kans om met 64 te winnen, terwijl de coalitie in Queens land op winst staat. De Chinese premier Tsjoe En Lai heeft Zondag bekend gemaakt, dat de bezittingen van de British Asiatic Pe troleum Company in China in beslag zijn genomen. Dit is de eerste maal dat de commu nistische Chinezen Brits eigendom in beslag nemen. Men neemt aan, dat het hier gaat om een represaille voor het inbeslagnemen van de tanker Yunghao door het gouvernement van Hongkong. In de aankondiging, gedaan via de radio te Peking, werd gezegd dat de inbeslagname geschiedde in het open baar belang. Dezelfde term werd door de Britse autoriteiten gebruikt toen zii de tanker in beslag namen, die formeel aan de Chinese nationalisten toebe- De beruchte „pater" Plojhar hoeven wij de lezer niet voor te stellen. Vica- ris-generaal Dechet nam na de dood van de bisschop van Banska Bistriza diens functies over en is verleden jaar geëxcommuniceerd. Van het ogenblik af, dat hij werd benoemd, boycot de katholieke bevolking van zijn diocees hem. De Praagse wijbisschop Eltsch gner hoort tot de eerste priesters, die de eed van trouw op de communistische grondwet hebben afgelegd.- Daarmee heeft hij zichzelf geëxcommuniceerd. Het gerucht gaat, dat men hem geeste lijk zo heeft bewerkt, dat hij een loyale houding aanneemt tegenover het re giem. Pater Jan Mara, die tot direc teur van de Caritas werd benoemd, is Kruisheer geweest. Hij heeft zich door het communistisch gepeupel uit het klooster laten „bevrijden". Als tegen prestatie vertrouwde president Gott- wald hem de leiding van de Caritas toe. Verleden jaar Juni heeft de staat de opleiding van de katholieke priesters aan zich getrokken. De drie theologi sche faculteiten en dertien seminaries werden opgeheven en in plaats daarvan twee nieuwe theologische faculteiten in Praag en Bratislava opgericht. Zij staan onder leiding van het door de staat gecreëerde ministerie voor kerke- lijke aangelegenheden. Fierlinger zwaait er de scepter over. De naam Fierlinger komt ons niet onbekend voor, want hij was de man, die de par tij van de sociaal-democraten heeft uit geleverd aan de communisten. Het rooster van deze twee faculteiten heb ben de communisten uitgewerkt. De 8e October 1950 verschenen twee studenten in de theologie bij mgr. Opatrny in het vicariaat-ge neraal te Praag. Mgr. Opatrny is de plaatsvervanger van mgr. Beran en heeft onvervalste kerkelijke vol machten om als zodanig op te tre den. De studenten vroegen hem om advies in de kwestie, of zij zich in de nieuwe faculteit zouden laten in schrijven. Mgr. Opatrny liet hun toen een decreet zien met de hand tekening van mgr. Beran. Hij ver klaarde echter, dat hij de aartsbis schop zeventien maanden al niet meer gezien ad en hij het decreet niet rechtstreeks van hem, maar van de communistische staatscom- missaris Polivka had ontvangen. Mgr. Opatrny gaf zijn bezoekers nochtans de raad zich er onder de huidige omstandigheden niet van te laten weerhouden hun studie aan de nieuwe faculteit voort te zetten. De communistische faculteit in de theologie te Praag werd 38 October ge opend door professor Sanda, die tot 1931 professor was in de theologie en toen al geen toestemming meer kreeg van de kerkelijke autoriteiten zijn pro fessoraat voort te zetten. Bij de opening verschenen 120 seminaristen met het communistische partij-insigne in hun knoopsgat. (De echte studenten in de theologie kan men vinden in de kam pen voor dwangarheiders). Het ope ningsfeest zou aanvangen met een hei lige Mis, die mgr. prof. Cïnek uit Ol- mütz zou opdragen. Maar mgr. Cinek kwam niet opdagen en bevindt zich se dertdien in arrest. Wel waren alle ge- excommuniceerde priesters aanwezig. Het merendeel der studenten aan de faculteit bestaat uit communisten, die de leiding der partij voor deze studie heeft afgevaardigd. Ten gevolge van de gevangenneming van talrijke priesters is er in geheel Tjschoslowakije een ge brek aan priesters ontstaan. Men heeft nu 'de communistische faculteiten op gedragen in spoedcursussen priesters op te leiden, geschoold in de leer van Be nin en Stalin. Maar de door het regiem vervolgde katholieken verwachten alleen nog geestelijke hulp van de trouw gebleven priesters, die vaak vier- tot vijfmaal per dag moeten preken. Iedere priester wordt in Tsjechoslowakije voortdurend door de politie gecontroleerd. Conferen ties over de zielzorg kunnen de pries ters onder elkaar al niet meer houden. Omdat zij zonder officiële toestemming hun woonplaats niet mogen verlaten zijn zij ook niet in de gelegenheid met hun ambtsbroeders in contact te komen. In Tsjechoslowakije waren er voor de Putsch van Februari 1948 in totaal 7000 priesters. Drie en dertig hunner zijn tot nu toe afgevallen en hebben hun diensten aan het communistisch regiem aangeboden. Te Valenciennes is Zaterdag de op richting bekend gemaakt van een nati onalistische Franse communistische par tij. Volgens nog onbevestigde berich ten zullen de leiders van déze partij binnenkort hun program bekend ma ken. De partij zou candidaten willen stellen bij de aanstaande algemene ver kiezingen. Advertentie Pri"1*"-r I O HEBT "DE- laaTsTe. maanden naTuuraijk. AtLE sigareTtEN- AIPVERTÈNÏÏe'5 GELEZEN WK IEDERS Alp/ ts EEClNiT pAN WEËI U AAN WELKE VOOR- WAARPEN EEN GOEDE SlGARÊT MoeTvoapoen. DAAR Wij u IN DEZE AANGELEGENHEID DU5 voldoende ingelicht mogen achTItn volstaan wj meT ALL AMERICAN uc/l mT ONION CLUB J5 MlLX>~?ÖBACCO /n Gent is d<e stoere kracht van de stad samengebald in wat men ,JDe Kuip" pleegt te noemen, het hart van de stad, beheerst door het machtige Belfort, van waar de legendarische klok Roeland zijn bronzen stem deed schallen over het Vlaamse land, geflankeerd door de torens van de Sint Niklaas- en de St. Baafs- kerk en met aan zijn voet de imposante Lakenhal, het nooit in zijn oorspronke lijke vorm voltooide Gothische stadhuis en het geduchte Gravensteen. Deze stugge burcht versteende herinnering aan een ruig verleden en na achthon derd jaar nog getuigend van een barbaarse kracht, die door alle romantische verhalen en legenden heenbreekt met granieten ongenaakbaarheid staat in een vreemd contrast met de rijke en sierlijke trapgevels van de gildehuizen aan de Graslei en de Kor&nlei. Het is de tegenstelling tussen de heerszuchtige feo daliteit en het in de schaduw daarvan rijpende zelfbewustzijn van de poorters, de rijke kooplieden en de ambachtslui. Een tegenstelling, die in later eeuwen in Gent. maar op een veel minder schone en indrukwekkende wijze haar voort zetting heeft gevonden in het conflict tussen de nog altijd Frans sprekende maat schappelijke bovenlaag en de strijdbare Vlaams sprekende arbeidersstand.. Aanval op het Xerxes-doel in de strijd tegen B. V. V. v. I. n. r.: Coen Rijshou- wer (Xerxes), hoog opspringend Stem- pher (B.V.V.), doelman Mühring, die de aanval onderschept en Barzelay (Xer xes). hoorde. De communistische Chinezen maakten aanspraak op het schip. De British Asiatic Company heeft grote installaties op verschillende plaat sen in China. De grootste bevinden zich te Sjanghai en Tientsin. De meeste zijn nog in werking, doch op beperkte schaal. Sinds maanden zijn geen olie verschepingen meer ontvangen. Amerikaanse eigendommen zijn in de herfst 1950 door de communisten over genomen. Katholieke boekhandelaren en ka tholieke uitgevers hebben weinig re den tot optimisme, constateerde voorzit ter Paul Brand Sr. op de jaarvergade- ring van hun vereniging „St. Jan", de zer dagen in Utrecht gehouden. De ver houdingen onder elkaar en over en weer zijn uitstekend, maar in de 26 jaar van haar bestaan is „St. Jan" er niet in geslaagd hen, van wie dit op de eerste plaats te verwach ten was, er van te overtuigen, dat een bloeiende katholieke boekhandel en uitgeverij een noodzakelijke voorwaar de is tot de culturele emancipatie van de katholieken in Nederland. „Wij zijn geen bedelaars," zeide de heer Brand „maar werk ons niet tegen en belem mer onze uitbloei niet." De heer Brand zinspeelde daarbij, zoals uit zijn verdere rede zou blijken, vooral op de houding, die de Vereni ging voor Seminarie- en Kloosterbiblio theken en die de K.A.B. tegenover boekhandel en uitgeverij aannamen. De Vereniging voor Seminarie- en Kloosterbibliotheken,- zo bleek uit deze rede, heeft zich tot buitenlandse uitge vers van wetenschappelijke werken gericht als bestelcentrale voor die bi bliotheken en bij levering om korting verzocht, waarmede zij, aldus de heer Brand, „wel de lusten maar niet de lasten van de boekhandelaar wil in casseren. Hiermede," zo zeide hij ver der, „wordt een ernstige, zeer ernstige slag aan de katholieke boekhandel toe gebracht. vooral aan die katholieke boekhandel, welke zich toelegt op de verspreiding van het wetenschappelijke buitenlandse boek. Steeds meer wordt duidelijk, dat men de natuurlijke afnemers van de katho lieke boekhandel van hem wil ver vreemden. Wanneer dit streven verder gaat, zal een goed geoutilleerde boek handel op katholieke grondslag zich onmogelijk kunnen handhaven". Een rapport over deze kwestie is aan Z. Em. de Kardinaal voorgelegd. De heer Brand betoogde, dat er bij St. Jan volledig begrip bestaat voor de financiële moeilijkheden, waarmede bi bliotheken en studenten van seminaria en kloosters te kampen hebben die moeilijkheden hebben zij trouwens ge meen met zovele instellingen en met zovele particulieren; er is ook voldoende begrip voor het grote belang voor die instituten van een bibliotheek, die op behoorlijk wetenschappelijk peil staat; maar als er steeds beweerd wordt, dat de lasten gelijkelijk verdeeld moeten worden, dan ook in dit geval. In dit ver band kon spreker later in zijn rede met enige voldoening melding maken van de uitspraak in een geschil tussen St. Jan en de bibliothecarissen van drie semenaria, waarbij een korting van 5 pet. als een juiste beloning voor col lectief bestellen werd vastgesteld. T.a.v. de kwestie van de eigen uit geverij van de KAB herinnerde de heer Brand er aan, dat men bij de vorige jaarvergadering nog kon verwachten, dat er nog overleg gepleegd zou worden over de principiële vraag, of de KAB voordat alle andere wegen waren on derzocht om tot hetzelfde doel te ge raken goede en goedkope lectuur voor arbeiders. „Helaas, spoedig bleek, dat de KAB niet van zins was deze principiële kwestie zelfs maar ter sprake te brengen, „de principiële kwestie" of het tot een doelstelling van een standsorganisatie behoort een eigen uitgeverij te stichten met een daar bij behorend distributie-apparaat, of dat dit overgelaten moet worden aan het particulier initiatief, zolang niet bewezen is, dat het niet tot hetzelfde in staat is. Van enige medewerking om tot een ernstig gesprek te komen is geen sprake geweest". Er gaan zich trouwens, zo zeide de heer Brand, steeds meer instanties bezig houden met de verspreiding van goede lectuur. Contact met St. Jan is op een uitzondering na nooit gezocht, behalve om korting te krijgen. De heer Brand was zijn rede begon nen met te zeggen, dat dit vermoedelijk de laatste maal was, dat hij een ver gadering van St. Jan leidde: hij stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats is Paul Brand Jr. gekozen. In de vacature Th. van der Marck wordt vervuld door de heer P. Bogaart. De deken van Den Haag, Mgr. W. J. Pompe, heeft Zondagmorgen in de Sint Jacobskerk te Den Haag een Requiemmis opgedragen voor de zielerust van de over leden president van Portugal, Carmona. De koningin was vertegenwoordigd door mr, J. C. baron Baud, grootofficier, en kapitein-vlieger R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, hofmaarschalk. Gent is, niet toevallig, de bakermat van het socialisme in Vlaanderen. Gent is wat zijn binnenstad betreft een groot se stad. Maar het is een bijna stugge grootheid, weelderig soms maar zonder lieflijkheid, statig maar zonder zacht heid. Religieus en aesthetisch vindt net zijn hoogste uitdrukking in de „Aanbid ding van het Lam", geschilderd door de gebroeders Van Evck voor de St. Baafs- kerk. Een machtig schilderij, dat noch tans de diepe vroomheid mist waaruit de werken van de grote, bescheiden meester Hans Memling in het St. Jans Hospitaal te Brugge zijn opgeweld en die daarin gekristalliseerd is in een gave schoonheid zonder weerga. Gent is nog altijd een levende en een levendige stad. En het heeft de tol moeten betalen voor deze ongebroken heid van zijn levensdrift. Men doet Brugge onrecht door te beweren, dat het in tegenstelling tot Gent een dode stad zou zijn. Maar het is alsof in Brugge het leven is blijven stilstaan. Het is er weggeëbd zonder te sterven. Het is gebleven als een droom, een nog altijd tastbare herinnering aan een verleden, dat te groot, te harts tochtelijk doorgloeid, te zeer vervuld is geweest van de menselijke schep pingskracht om nog ooit te kunnen sterven. De rampen, die Brugge aan het einde van zijn bloeiperiode, die het hoogtij en de luisterrijke nabloei van de middel eeuwen omspande, hebben getroffen, zijn talrijk geweest. Politieke, economische, Brugge. religieuze en niet op de laatste plaats zuiver toevallige geografische oorzaken hebben tot het verval van deze stad ge leid. Maar hun samentreffen in een be trekkelijk kort tijdsgewricht heeft tot een voor het nageslacht gelukkig en curieus resultaat geleid, waarvan men een tweede voorbeeld in vrijwel neel Europa nergens meer zo gaaf en onge schonden zal ontdekken. Andere steden zijn verminkt omdat zij niet als Brugge door een reeks van oorzaken buiten de stroom der geschiedenis zijn komen te liggen en zich, vaak krampachtig, bijna nooit schoon, hebben moeten aanpassen bij de steeds veranderende omstandig heden. Wie Brugge bezoekt krijgt de in druk een stad te zien. die door een soort diepvriessysteem van de geschiedenis voor bederf en verval bewaard is geble ven zonder dat de levenskiemen werden gedood. Brugge is geen museum, of men sou moeten wensen, dat alle musea zo waren als deze stad, waarin het levensrhythme trager is dan elders, maar waar het ner gens verstard is en nergens zijn zin heeft verloren. Er schuilt in deze kalme, grijze ouderdom iets heel jeugdigs. Vooral misschien wanneer men deze stad m haar dagelijkse doen ziet, zonder drom men touristen, alleen maar zichzelf zijnd, buiten het gerucht van een wereld voor welke opwinding en sensatie eerste le vensvoorwaarden geworden zijn. Die dingen tellen hier niet. Al hun luidruch tige onbelangrijkheid vindt in deze stad, die zoveel eeuwen en zoveel bewogen tijden heeft getrotseerd, geen klankbord. Brugge appelleert aan het gevoel, maar niet aan eni gerlei vorm van sentimentaliteit. Het trotse Belfort is een monument van mannelijke kracht, veredeld door de gave harmonie van zijn verhoudingen; het Bagijnhof is on. gerept gebleven in zijn sfeer van een voudige vroomheid en oprecht geloof; er is iets vriende- lijk-gewoons in dat kleine zaaltje van het St. Jans Hospi taal, waar het zon licht in de na middag liefkozend strijkt langs de rijpe fonkeling van Memling's portret ten en religieuze voorstellingen. De reien, waarover zich gewelfde bruggen spannen, zijn vol stille en intieme luister. Het myste rie van deze zoge naamd dode stad is, dat zij na zoveel eeuwen, nog zo vervuld is van in tens leven. C. DE GT. (Van onze Haagse redacteur) Wij voor ons meenden altijd, dat zo'n dier maar moest eten wat de pot schaft, doch de deskundigen hebben uitgemaakt, dat een kat het best gedijt bij voeding met een mengsel van vlees. vis. brood en beschuit, waarin het beest evenwel geneugten schijnt te ontdekken als de mens in kreeft, kaviaar, asperges of tong, en van welk genoegen het bovendien nog een glanzend vel krijgt. Het is eigenlijk niet geheel fair te spreken over „deskundigen" in het meer- voudvoud, want naar onze stellige over tuiging is er in feite maar één expert DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7,15 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 Lichtbaken. 10.00 kleuters, 10.15 gram., 10.40 schoolradio, 11.00 vrouw. 11.30 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 sopraan en piano, 12.33 lunchconcert. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13 20 actualiteiten, 13.25 pianoduo, 14.00 ge- var. progr., 14.53 sopraan en piano, 15.15 gram., 15.30 Ben je zestig?, 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.45 Sociale rechtvaardigheid en arbeid in Indone sië, 18.00 Voor jonge mensen, 18.15 sport. 18.24 „Dit is leven", causerie, 18.30 RVU: D. G. Ruarus: De structuur van de persoonlijkheid, 19.00 nieuws, 1915 Lof, 20.00 nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 klein gemengd koor, strijkorkest en orgel, 20.45 Toen sprak de Paus. klankbeeld, 21.10 strijkkwartet, 21.35 Utr. Sted. Ork., 22.35 Gesprek met mijn zoon, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Opening van het 1 Mei-programma. 7.15 nieuws, 7.30 gram., 8.00 nieuws. 8.35 opening van het 1 Mei-programma. 8.30 meisjeskoor, 9.00 vrouw, 9.40 gram. VPRO: 10.00 Voor de oude dag, 10.05 prot pr. VARA: 10.20 kleuters, 10.40 voordracht, 11.05 gram., 11.15 jeugd, 12;00 Promenade-orkest, 12.33 toespra ken, 13.00 nieuws, 13.15 Instrumentaal sextet, 13.45 De God die faalde, klank beeld, 14.05 pianovoordracht. 14.30 Het Gooi viert de eerste Mei, 15.15 Thomas More, hoorspel, 16.15 orgel en zang, 16.30 cabaret, 17.00 gram., 17.30 Jonge ren-Forum, 18.00 nieuws, 18.15 Vrede. Arbeid, Recht voor Allen, Mei-decla- matorium, 18.40 Intern, social, liederen, 19.15 gram., 19.25 Meiprogramma. 20.00 nieuws, 20.05 Indrukken van Schouwen Duiveland, 20.15 1 Mei-viering te Zierik- zee, 21.25 Antje pak je geweer!, hoor spel, 22.00 Radio Philharm. Orkest, 23.09 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.20 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 18.20 lichte muziek, 22.20 strijk kwartet. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.15 orkestmuziek. 12.45 Schots Orkest. 15.00 lichte muziek. 15.45 Instrumentaal, sep tet, 16.30 orkestconcert, 23.15 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 gevar. muziek, 13.20 gevar muziek, 14.30 volksmuziek. 15,30 ver- zoekprógr., 18.00 amusem.muziek, 20 00 volksmuziek, 22.40 dansmuziek, 0.10 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.32 omroeporkest 15.00 Vocaal ensemble en instrumentaal kwartet, 19.30 omroepkoor. 484 m.: 12.08 omroeporkest, 13.10 ver zoekprogramma, 20.00 omroepork.. koren en solisten, 23.00 dansmuziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 en 249 m.: 13.15 dansmuziek, 13.30 jazzmu ziek, 17.00 dansmuziek, 20.00 orkestcon cert, 23.20 kamermuziek. De 19e partij om het wereldkampioen schap schaken was afgebroken in een moeilijk te beoordelen stelling. Na de hervatting zag Botwinnik kans een gevaarlijke vrijpion te verkrijgen op de damevleugel Bronstein slaagde er niet in de juiste verdediging te vinden en moest na 60 zetten de vlag strijken. De 19e partij had na de voortzetting het volgende verloop: Wit: Botwinnik Zwart: Bronstein. 41. a5a6, b7xa6; 42. Pc7xa6, Pc5—e4; 43 Rg3—c7, Pe4—c3; 44. Re2—f3, Pc6 e5; 45. a4—a5, h6—h5; 46.. g4—g5, Pe5 c4; 47. Pa6b4, Pc3—b5; 48. Rc7d8, Kg7—f8; 49 Pb4—c6, Rd4—cd; 50. Rf3 --e2 Pc4e3t51. Kg2—f3, Pb5d4t; 52. Pc6xd4, Rc5xd4; 53. Re2—d3, Pe3—g4; 54. Rd3xg6, Pg4e5t55.' Kf3—e4, Pe5 c6; 56 Rd8—b6, Rd4xb6; 57. a5xb6, h5—h4; 58 Rg6—f5, Kf8—e7; 59. Ke4r- f4, Ke7d6; 60. Rf5e4. Hierna gaf Bronstein op. Bronstein, die met wit speelde, paste de Réti-opening toe. Deze opening, dra theoretisch en practisch zeer uitvoerig is onderzocht, wordt niet meer als ge vaarlijk voor zwart beschouwd. Dit is ook in deze partij gebleken. Zonder enige moeilijkheid kwam Bot winnik in een goede positie te staan, waar hij zich kansen schiep op cie ko ningsvleugel van zijn tegenstander. In teressante verwikkelingen ontstonden, aan beide zijden vonden dreigingen plaats, maar deze werden volkomen ge pareerd. Bij de 27ste zet wist Bronstein de partij op de juiste wijze te vereen voudigen. Na talrijke afruilen werd de partij afgebroken, waarbij Bronstein licht in het voordeel is. Het verloop van de twintigste partij was als volgt: Wit Bronstein, zwart Botwinnik: 1. c2c4, e7e6; 2. pg 1f3, pg 8f6; 3- g2g3, b7b6; 4. rf 1—g2, rc8—b7; 5. 0—0, rf8e7; 6. b2—b3, 0—0; 7. rel— b2, d7—d5; 8. c4xd5, e6xd5; 9. ddl—c2. tf8e8; 10. e2—e3, pb8—<17; 11. d2—<13, re7—f8; 12. pbl—c3. a7—a6, 13. tal— dl, b6b5; 14. a2—a4, b5—b4; 15. pc3 e2, c7—c5; 16. pf3—d2, pd7—e5; 17. pe2—f4, ta8c8; 18. dc2—bl, a6—a5; 19 tfl—el, tc8c720. d3—d4, pe5—g6; 21. pf4xg6, h7xg6: 22. d4xc5, rf8xc5; 23. dbl —al, dd8e7; 24. tdl—cl, pf6—g4; 25. rb2d4, te8—c8; 26. pd2—f3, pg4—f6; 27. rg2h3, rc5xd4; 28. pf3xd4, tc7xcl; 29. telxcl, tc&xcl-F; 30. dalxcl, pf6 e4; 31. rh3—c8, pe4—c3; 32. rc8xb7, de7 xb7; 33. f2—f3, kg8—f8; 34. del—fl, db7 c8; 35. kgl—g2, g6—g5; 36. g3—g4, g7g6; 37. dfl—el, dc8—e8; 38. del— d2, de8eö; 39. dd2—d3, de5—f6; 40. pd4c2, kf8e741. dd3—d4, df6xd4; 42. pc2xd4. Botwinnik gaf hier zijn 42ste zet af. De stelling was: wit: kg2, pd4 en pionnen op a4, b3, e3, f3 g4 en h2; zwart: ke7, pc3 en pionnen op a5, b4, d5, f7, go en g6. De Nederlandse schermster Agna Se- creve heeft tijdens internationale schermwedstrijden te Luik de zege be haald. De uitslagen van de finale floret da mes luiden: 1. Agna Secreve (Ned.) 7 gew. partijen, 5 ontv. treffers; 2. Agnes de Vries (Ned.), 6, 9; 3. mej. Thonet (B.) 5 17; 4. mej. Massart (B.) 3, 21; 5. mevr. Marcks (B.) 3, 22; 6. Jaqueline Sloos (Ned.) 2, 23. Bij de heren degenwedstrijden ging de strijd om de coupe Dambois. De winnaar van het vorig jaar, onze landgenoot ir. Van der Hoeven werd in de demifinale uitgeschakeld door de Belg Delaunois. De finale moest beslist worden door barrage, tussen Kuypers (Ned.), Delau nois en Maquet. Onze landgenoot won beide barragepartijen en eindigde met acht winstpartijen als eerste. Tweede werd Delaunois, derde Maquet. De uitslagen van de dit weekeinde gespeelde partijen in het West Europese zonetournooi te Pyrmont luiden: Eerste ronde: BogoljubowPrins Tweede ronde: PrinsGligoric 10, PomarMatanovic 01, KubartUn- zicker 01, De MouraKramer 0I, PaoliAitken 01, Donner—Grob 01, PircBogoljubow 14 Derde ronde: GolombekPrins AitkenDonner 01, De MouraUn- zicker 01, BogoljubowPomar 10, GligoricPirc 10. De uitslagen van de Zaterdag gespeelde partijen in het West-Europese zone-tour nooi schaken te Bad Pyrmont luiden: Eerste ronde, afgebr. partijen: Bogol jubowPrins 2e ronde: Prins Gligoric 10, PomarMatanovic 01, De MouraKramer 01, DonnerGrob 0—1. De Ronde van de Westerstraat, georga niseerd door Olympia, is bij de amateurs gewonnen door Hij zeiendoorn. Zaterdagcompetitie. District West I. 3e klas: SSVUHuizen 14 Huizen kampioen KennemerlandSpakenburg 31 (rest 20 min.). Luigi Villoresi. aan het stuur van een 4100 cc. Ferrari, heeft de „MiJle Miglia" gewonnen in 12 uur 53 min. 18 sec., gemid delde snelheid 121.822 km. per uur. Op de wereldkampioenschappen wor stelen behaalde de Zweed Olie Ander- berg de titel in het lichtgewicht. Zwaargewicht-kampioen werd Antons- son (Zweden), zwaarmiddengewioht Yasar (Turkije). De NederlandBelgië-Judowedstrijd te Tilburg is door ons land gewonnen. Het clubkampioenschap van Nederland ging naar „V. d. Horst" (Utrecht). De traditionele DOS-estafette te Rot terdam is gewonnen door de Trekvogels vóór V. en L. Schiphol zal Maandag 14 Mei (2e Pink sterdag) het vertrekpunt en ook de finish zijn van de nationale Pinkster- wandeltocht, welke wordt gehouden on der auspiciën van de Nederlandse wan delsportbond Achttien landen, waaronder Neder land, hebben ingeschreven voor de Europese basketball-kampioenschappen, welke op 3 Mei a.s. in het sportpaleis te Parijs beginnen Onder ongunstige weersomstandighe den zijn te Amsterdam de eerste trai ningswedstrijden der athleten gehou den. Toch werden er enkele goede pres taties geleverd. Kroon verbeterde het clubrecord 300 meter met 0.4 sec. tot 35.2, Harting bleef op de 2000 meter maar 7 seconden boven het Nederlands record van De Ruyter (5.21.4) en Woud- stra won de 1000 meter vóór Harting in 2.37.2. Fanny Blankers-Koen was er ook. Zij verklaarde haar Olympische titels graag in Helsinki te willen ver dedigen. Voordat zij echter een beslis sing nam, wilde ze eerst haar prestaties van dit seizoen afwachten. Wel. ze be gon goed. De 80 meter won ze in 10.2 (hoewel Gré de Jong, die te vroeg was gestart, aanvankelijk een paar meter vóór lag), de 150 meter in 18.5. Onbe dreigd. Er zijn Zondag landskampioenen be kend geworden en wel in de takken hockey, handbal en volleybal. Bij hockey slaagde het damesteam van B.D.H.C., dat genoeg had aan een gelijk spel bij Groningen, maar het voor alle veiligheid deed met een klinkende zege van 70. De handbalkampioen was Hel. las. dat P.S.V. met 7—3 versloeg. Bij volleybal vielen twee titels. Boemerang uit Amsterdam behaalde het kampioen schap der dames, R.V.C. uit Rijswijk (tweede bij de dames) dat der heren. Zaterdag is men in Utrecht op een vergadering van afgevaardigden van voetbalclubs der eerste klasse KNVB overgegaan tot oprichting van de ver eniging van eerste klassers (V.E.K.). Te vens is besloten de bestaande federatie van eerste klassers (F.E.K.), waarbij aangesloten waren vier regionale vere nigingen van eerste klassers, op te hef fen Tot onmiddellijke opheffing is men echter nog niet overgegaan. In het be stuur van de V.E.K. zijn opgenomen: Drs. W. Reyseger, voorzitter; J. H. Ascher- man. secretaris; J. P. van Balen Blan ken. H. Erbé. J. Hekman. W. J.'Pöpplein, F. Tiemersma, A. P. M. van der Ven Jr., en W. J. Voorst. op het gebied van de kattensmaak en. de kattenconstitutie; het is de koopman, die in 1923 een winkel in dierenbeno digdheden opende en die al spoedig ont dekte, dat het uitzeefsel van honden brood een bijzonder goed element vorm de voor een. door toevoeging van an dere substantiën, nieuw te vervaardigen voedsel ten gerieve van de katten. 25 jaar geleden is in een achterkamer tje te Den Haag elke industrie, welke zichzelf respecteert, is op een dergelijke plaats gestart de eerste succesvolle productie van kattenbrood en daarmee het feest in de familie „felis ochreatae domesticae'' begonnen en ter ere daar van dan dit stukje. In 1947 werd na voortgaande research, perfectionnering, rationalisatie enzo voorts het ideale kattenbrood gevonden, waar zelfs de meest verwende tentoon- stellingspoes zich de snor bij af likt De vandaag vijfentwintig jaar bestaan de fabriek van „Felix-kattenbrood" uiteraard doelen we in dit relaas op dit bedrijf, want het is 't enige op dit ge bied in ons land en misschien wel op de gehele wereld exporteert dit die- renvoedsel thans naar tal van landen, Engeland, Zwitserland. Frankrijk. Bel gië en binnenkort waarschijnlijk ook Amerika, waar het de vrolijke naam ,.Tail-up" krijgt. De productie beloopt tegenwoordig rond 100.000 pakjes voer per week en als men dan weet, dat een niet al te vraatzuchtige kat 5 dagen met een pakje doet. kan men nagaan, dat er heel wat kattengourmandise bevre digd wordt. De heer P. H. Verseveldt, directeur van het jubilerende bedrijf, proeft alle bestanddelen van zijn product persoon lijk; zorgzame dames met schootpoesjes kunnen dus gerust zijn: het is heus geen rommel, wat hun lieve diertjes te ver teren krijgen. Zestig ton vleekoeken zagen wij in de fabriek opgeslagen liggen, maar het ruikt er nee, niet zo erg lekker: een vismeelluchtje met nog wat anders er tussen door. Dat andere zal dan wel tot het fabrieksgeheim behoren: een aroma om speciaal de eetlust van de kat op te wekken. Je moet maar op het idee komen; men kan er in 25 jaar een niet onaanzienlke fabriek mee opbou wen. Na de veertigste bijeenkomst van de plaatsvervangers heeft een Westelijke woordvoerder verklaard, dat de Sovjet- afgevaardigde Gromyko de kloof tussen het Westelijke en het Russische stand punt had verbreed. Gromyko verwierp de nieuwe agenda, die de Westelijken Vrijdag voorstelden. Bovendien maakten de ministers uit Gromyko's woorden op, dat hij, voor het eerst, thans ook het opnemen van de kwestie-Oostenrijk op de agenda voor de bijeenkomst van de Grote Vier van de hand wees

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7