Voor militaire uitgaven van V. S.en bondgenoten BALLON BIJ ZANDV00RT IN ZEE GESTORT Godfried Bomans en mevr. Boesman op het nippertje gered VLOOTMANOEUVRES LANGS DE KUST VAN EUROPA ER HAPERT IETS AAN DE FRANSE LUCHTMACHT Truman vraagt ruim 60 milliard dollar i Brooddronken soldaten Tussen neus en lippen I Pokken in Tilburg en Utrecht Tot hoofd en hart 1 Mei-viering te Moskou De man, die achterbleef Vlootstrijdkrachten der Atlantisch- Pactlanden zullen deelnemen Vogeler naar Amerika w i iwfM\io oejjüteym bay Het weer Kind door trein gegrepen en gedood Theater Plezier Patates-frites-kraam in brand mm Vermoedelijk ook op de Groote Beer** TENNIS-SHORTS Hachelijk avontuur DINSDAG 1 MEI 1951 75e JAARGANG No. 25Ö61 Brand vernielt barakken kamp te IJmuiden Ambonezen naar Gennep AUTO TE WATER Bestuurder verdronken IN HET PALEIS Consternatie op de Grote Markt te Haarlem President Truman heeft gisteren een defensiebegroting ten bedrage van 60.679.414.690 dollar bgj het Congress ingediend. Deze gelden rullen gebruikt worden voor de militaire uitgaven van de Verenigde Staten zelf en voor hulp aan de met de V.S. verbonden landen bq hun bewapening. In een begeleidend schrijven verklaarde de president, dat „de machthebbers in Rusland de wereld aan de rand van een algemene oorlog hadden gebracht. Indien de Sovjet-Unie een algemene oorlog wil ontketenen, moet de vrije wereld in de positie verkeren om de aanval te kunnen keren en vastbesloten zijn onmid dellijk een tegenaanval te doen op de zetel van de Sovjet-macht", aldus Truman. Truman zei, dat de militaire en andere veiligheidsprogramma's tegen het einde van het volgende begrotingsjaar (30 Juni 1952) ongeveer 20% zouden vergen van de totale Amerikaanse productie. Hjj voegde eraan toe, dat op het hoogte P"."' *je Tweede Wereldoorlog 45 van de productie was uitgegeven aan veiligheidsdoelemden. „Het peil van paraatheid, dat met deze begroting moet worden bereikt, kunnen wij zo nodig vele jaren handhaven", aldus Truman. In zijn boodschap zei Truman voorts, dat de fondsen voor het leger gebruikt zullen worden voor de uitrusting en het onderhoud van 18 divisies plus af zonderlijke gevechts- en hulptroepen. De marine zal een vloot van 1.161 sche pen in actieve dienst' handhaven, ter wijl het corps mariniers zal bestaan uit twee en een derde divisie en andere hulptroepen. De luchtmacht zal voort gaan met het programma voor de op bouw van 95 wings. Op de begroting komt ook een be drag van 218 millioen dollar voor voor een vliegdekschip van 57.000 ton, waarop atoombomdragende vliegtui gen kunnen landen. Dean Aeheson, de Amerikaanoe mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft in een rede voor de Amerikaanse Kamer van Koophandel gezegd, dat het de be doeling van de Sovjet-Unie was „zowel Europa als Azië te veroveren in de ver wachting alsdan de wereld te kunnen beheersen". De Sovjets gebruikten „sa- telliettroepen voor de agressie in Korea" en hielden hun eigen strijd krachten in reserve. „Het zou de strategie der Sovjets ten goede komen, wanneer wij onze kracht op grote schaal zouden verbruiken tegen de troepen en het grondgebied van hun satelliet, of wanneer wij, bij het verzet tegen deze aanval, andere vitale be langen zouden verwaarlozen", aldus Aeheson. De hoofdinspecteur van de Volksge zondheid deelt mede, dat in Tilburg ei*ige gevallen van pokken zfjn gecon stateerd. Alle maatregelen om eventuele uitbreiding van de ziekte te voorkomen zjjn genomen. Reden voor ongerustheid bestaat er voorts nog niei. Naar wij ver nemen, betreft het aantal geconstateerde gevallen thans achttien. Te Utrecht doet zich één geval van pokken voor en wel in een gezin, waar een der familieleden gelogeerd heeft hij een familie in Tilburg, waar even eens pokken heersten. Aan boord van de „Groote Beer", op weg naar Nederland met Ambonese mili tairen en hun gezinnen, is onder de passagiers een ziektegeval geconstateerd, dat het vermoeden wekt. dat men met een geval van pokken te doen heeft. Het schip keert terug naar Port Said, waar een uit Nederland uitgezonden tropen arts aan boord zal gaan om de opvaren - den te revaccineren. Vandaag is op het Rode Plein te Mos kou de gebruikelijke parade IdngS iiet graf van Lenin gehouden. Maarschalk Stalin opende de stoet van regerings functionarissen. Na de inspectie der troepen hield de minister van het leger, maarschalk Wassilefsky, een rede. Hij beschuldigde de „kapitalistische landen" van het treffen van voorbereidingen voor een nieuwe oorlog. Tijdens de parade van de troepen langs het graf vlogen honderden vlieg tuigen, waaronder straalvliegtuigen, bo. ven het Rode Plein onder leiding van Stalins zoon Wassily, generaal van de luchtmacht. Gasten Uit verschillende landen, waaronder Nederland, aangeduid als „vertegenwoordigers van de werkende bevolking", bevonden zich op de tri bune De hollen „Henri Dunant" ligt 200 meter van het Zandvoortse strand vandaan In zee! Zowel de ballonvaarster mevrouw Boesman als de verslaggever Godfried Bomans, zjjn met moeite gered en per ziekenauto naar Haarlem vervoerd. Zo lnidde het telefoontje van een speciale verslaggever aan het strand 50 minuten nadat de ballon onder gejuich van het hockeyveld achter „Zomerzorg" te Bloe- mendaal was opgestegen. Duizenden hadden het vertrek gadegeslagen en ge-* constateerd, dat het gevaarte opvallend snel een grote hoogte bereikte om daarna geruime tijd boven de duinen te blijven zweven. Waar ging de tocht naar toe? Naar Engeland, Noordwijk of de Zeeuwse Eilanden? Niemand kon vermoeden dat het einde van het pleiziertochtje zo nat en gevaarlijk zou worden. Gelukkig zijn de gevolgen voor de ballonvaarders niet ernstig, want reeds gisteravond laat bleek het avontuur zich tot een door het zeewater in de war zijnde maag te beperken. De ballon werd door de Noord Zuid Hollandse Redding Maatsch. opgevist; alleen het net was wat beschadigd. Bijna drie uur hebben de toeschou wers achter de omrastering van het terrein bij Zomerzorg te Bloemendaal kunnen zien, hoe een luchtballon omhoog gaat aan een kabel, hoeveel zand er nodig is om de reus in het gareel te houden en hoeveel mannen moeten trek ken om de zwevende gashouder weer op de begane grond te krijgen. Intussen werden zij door middel van vele luid sprekers op de hoogte gebracht van de mogelijkheden met zo'n ballon, waarbij bleek, dat de heer Boesman een rusteloze conferencier is en zijn echtgenote een in geheel Europa bekende ballonvaarster. - f.egei? vii* uu.r gingen de kabels ein delijk los en bijna loodrecht steeg het gevaarte snel omhoog, zó snel, dat het m enkele minuten een parapluie was geworden. Kort voor het vertrek stonden in de kleine mand naast mevrouw Boesman de heer A. van Geluk, wethouder van B.oemendaal, en Godfried Bomans voor een ooggetuigeverslag. De wethouder had een proefvlucht gemaakt en bleek zo enthousiast te zijn geworden, dat hij öe vaart naar onbekende bestemming niet wilde missen. Vlak voor het start sein sprak de heer Cassée, ambtenaar voor de sport, het drietal toe, in het rw!J T-Van de burgemeester en mevrouw raariswi' de weth°uders, verschillende autoriteifl eS-- andere Bloemendaalse ivrLi i roemde de moed van bilt ™n f P"^e ballonvaarster en bood haar een fraaie bouquet voorjaarsbloe- ™"lifii^)RTmde ook de initiatieven van de heer Bomans, maar meende, dat die van de heer vGeluk, schepper van het openluchttheater, daar niet voor onder deden De menigte juichte. Maar plotseling bleek het gezamenlijk ge wicht te groot te zijn. Bomans offerde H«4 Noorse marinecommando maakt tiefcend, dat de vlootstrjjd krachten van Atlantisch-Pact land en aan drie ge meenschappelijke manoeuvres zullen deelnemen. Ongeveer honderd sebepen ■it België Denemarken. Frankrijk, Ne derland. Noorwegen en Groot-Brittan- nië zullen betrokken zjjn bjj deze ope raties, welke ten doel hebben de ver- beiering der onderlinge samenwerking. De manoeuvres zullen langs de Europese kust van de Atlantische Oceaan worden gehouden. Blijkens mededeling der defensie-autoritei ten zullen één vliegdekschip. vier kruisers, 12 torpedojagers, 11 fregat ten en ongeveer 60 mijnenvegers er aan deelnemen. De tactische operaties zullen onder leiding staan van de Franse schout bij-nacht Pothusu. In 1949 en 1950 stonden zij onder leiding van een Britse en Nederlandse admiraal. De vloten van Groot-Brittannië, Dene marken, Frankrijk, Nederland en Noorwegen, zullen met hun grootste oorlogsbodems verschijnen. Tijdens de operaties zullen de luchtmachten van enige deelnemende landen met spe ciale opdrachten worden belast. Deze operaties vinden in Juni in Het Ka naal plaats. Nabij de kust van Nederland zullen til Juli van dit jaar belangrijke oefe ningen in het mijnenvegen worden ge houden. De leiding over de operaties,- urt te voeren door pl.m zestig mijnen vegers, staat onder leiding van de Ne derlandse vice-admiraal C. W. Slot. Op weg naar de Nederlandse wateren zul len de schepen deelnemen aan een tweedaagse oefening in het convoyeren. Luchtoefeningen. welke de naam „om- brelle" dragen, zullen in West-Europa van 21 tot 26 Mei worden gehouden. Behalve door Amerikaanse jagers zal aan deze manoeuvre worden deelgeno men door Nederlandse Belgische, Fran se, Britse en Deense jagers. Volgens militair deskundigen zal de operatie „ombrelle" de belangrijkste proef zijn op de onderscheppings-radar en het luchtraid-waarschuwingssysteem van het continentale West-Europa se dert de „Cupola"-oefeningen van de vorige zomer. Robert Vogeler, de Amerikaanse za kenman, die Zaterdag door de Hongaarse autoriteiten is vrijgelaten, is gistermid dag met zjjn vrouw, twee zoontjes en zyn schoonzuster per vliegtuig uit We nen naar de Verenigde Staten ver trokken. Geoffrey Wallinger, de Britse gezant in Boedapest, pleegt thans te Londen met het Foreign Office oveileg over po gingen tot verkrijging van de vrijlating van de Britse zakenman Edgar Sanders. °ie.op 22 Februari werd veroordeeld tot 13 jaar gevangenisstraf. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 zijn jas op en de wethouder zijn hoed, sigarettenkoker en andere overtollige zaken. Maar toen het publiek de ballon in de scherpe avondzon zag stijgen, ont dekte het, dat de heer Van Geluk niet in de mand stond. Deze teleurstelling droeg hij met grote sportiviteit, zonder ook maar even te vermoeden, aan welk gevaar hij ont snapte. De opzet was een recordvlucht te ma ken. daar de Oostenwind mogelijkheden opende, die niet dikwijls aanwezig zijn. wu eens naar Engeland, droomde do moedige bestuurster in haar violette variété-overall. Maar de weerberichten van dc Bilt werden er in de loop van de middag niet gunstiger op. Weinig wind. recht naar zee. wat wilde zeggen een kleine vaart tot Zandvoort of Noordwijk. „Er komen misschien deze zomer wei betere mogelijkheden", zei mevrouw Boesman tot de heer Bomans, die zich geprepareerd had op een nachtverblijf in de lucht en in een reistas zijn pyama had verborgen. ..Ik ben verzekerd voor f 100.000, onthulde Godfried voor de mi crofoon, maar het is mij een raadsel, dat ik zoveel waard ben" zei de litterator- sociëteitsvoorzitter - scheidsrechter met een bescheidenheid, die we van hem kennen. Terwijl de ballonvaarder bij een De ballon met Mevr. Boesman als commandant en de beken de auteur Godfried Bomans als passagier, vlak na de op stijging. Geheel rechts de Bloemendaalse wethouder Van Geluk, die van geluk mag spreken dat hij op het laatste moment te zwaar werd bevonden en de tocht niet mee mocht maken. kop koflie levensmoed zocht en over dacht waarom hij eigenlijk de uit te buiten Koninginnedag tot twee uur in de middag met slapen had doorge bracht om te zijn tijdens de nacht reis in hogere sferen, ging de heer Boesman rusteloos door met micro foon-improvisaties, die de heren Pagano. Cottaar en Van Leeuwen tot voorbeeld kunnen nemen. „Eigenlijk is aan dat ballonvaren geen fluit aan" zei hij op een gegeven ogen blik, „als je maar weet hoe het moet". Intussen dobberde zijn echtgenote op zestig meter hoogte met passagiers aan een lijntje, waarbij de grootste attractie was, dat er regelmatig fijn zand op de toeschouwers geworpen werd. De moe der van menig jonge knaap zal gister avond de stofkam gehanteerd hebben. De moeder van de 3-jarige passagiere zal echter trots zijn op haar toekomstige concurrente van de Boesmans. Notabelen stapten in 't kleine mandje, offerden hun tientje en ondervonden de sensatie van het. in-een-ballon-zitten. Een bekend hoofd van een bekende ka tholieke school te Bloemendaal werd voor de microfoon geroepen om te ver tellen hoe geweldig het daar boven was. Zijn leerlingen zullen trots geweest zijn °P het gemak waarmede hij in superla tieven de roem van de stratosfeer ver kondigde. Onze Zandvoortse correspondent meldt over het einde van het avontuur nog nader: Maandagmiddag omstreeks half zes zagen we een luchtballon in Zuid-Wes- teiijke richting tussen de nieuwe water toren en de Brederodestraat langzaam naar zee drijven. Het was duidelijk, dat dit niet goed zou aflopen, want de bal lon kwam steeds lager te liggen. Het hoofd van de kustwacht, de heer P. van der Mije, liet onmiddellijk de bemanning van de Zandvoortse reddingsboot alar meren. Op enkele bouwwerken aan de Brederodestraat waren leden van de Zandvoortse reddingsbrigade werkzaam. Deze aarzelden geen ogenblik en bega ven zich met balken naar het strand. In tussen was de luchtballon bij paal 68 in de derde zwin. dus voor de vierde bank. in zee. terecht gekomen en de inzit tenden, mevrouw Boesmans en God fried Bomans, raak ten te wate.r. Tot hun geluk hadden de brigadeleden zich reeds zwemmend in zee begeven en zij slaagden er in de drenkelingen op het droge te brengen. In de strandtenten van Kraaijenoord en Draijer werd hun de eerste hulp verleend. De heer Bomans was er na deze zelfs in zijn fantasie waarschijn, lijk nimmer opge komen „buitelin gen" het ergst aan toe. Met de Zand voortse ziekenauto's werden zij naar Bloemendaal ver voerd. De reddingsboot V E>u<f°k de Wit" had intussen zoo gekozen en be gon met het bergen van het veronge lukte lychtv.aartuig. Het logboek en an dere voorwerpen uit de gondel wer den in bewaring ge nomen. Het gas uit de ballon liet men ontsnappen. De. schroef van de boot raakte in het touw werk verward, zo dat deze tot kilo- meterpaal 69 af dreef. Eerst tegen acht uur des avonds kwam de boot na volbrachte taak weer binnen. Verwachting tot Woensdagavond: Veranderlijke bewolking met en kele plaatselijke buien, maar morgen overdag ook perioden van zonne schijn. Vannacht slechts hier en daar lichte nachtvorst, morgen overdag weer iets hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige Ooste lijke wind. Zon: 5.10—20.04. Maan: 3.52—16.17. Volgens het Londense weekblad „Sunday Times" is een dezer C n aan de Franse Raad van de Republiek een rapport voorgelegd betreffende het be- wapeningsprogramma voor de Franse luchtmacht. Dit rapport, dat opge steld werd door Marcel Pellenc en overgenomen is iloor de financiële com missie van de Raad van de Republiek, levert scherpe critiek op de tot dusver behaalde resultaten. „Frankrijk heeft geen tactische luchtmacht, geen ver kenningstoestellen en geen jagers. Alles moet in het buitenland worden besteld. Het vraagstuk van de bommenwerpers blijft onzeker. Voor radio grafisch bestuurde projectielen schijnt geen belangstelling te bestaan," aldus het rapport. De serie-productie van de geheel in Frankrijk vervaardigde Ouragan- straaljager, welke voor het eerst in Fe bruari 1949 gevlogen heeft, kan niet be ginnen voor November 1952. Verder zou den volgens het regeringsplan 160 mid del-zware bommenwerpers gebouwd worden. Men is met de eerste nog niet begonnen. In 1947 werden tweemotorigc MD 315 toestellen besteld bij drie fa brieken: tot dusver zijn er slechts 60 af geleverd. Van de 112 vliegtuigen voor het opsporen van vijandelijke artillerie waarin het programma voorzag, is er nog géén besteld. Ook wordt strenge critiek geleverd op „de kwaliteit en de armza lige prestaties" van de vliegtuigmotoren van Franse makelij. Het rapport noemt een voorbeeld van een motor, welke hon derdmaal weigerde in dertig' vlieguren. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: StompWusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaeiusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten Over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. Hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De Koninklijke verjaardag is giste ren in Paleis-Soestdijk intiem gevierd. Een deel van het programma vormde o.a. het optreden van het ensemble ..Theater Plezier" van Floris Meslier. Toon Hermans c.s. in de bioscoopzaal van het paleis. e baldadigheid van enkele sol- daten van de 7 Dec.-divisie i* Apeldoorn, waar burgers over last ondervonden, leidde tot een con signeren van alle manschappen en officieren gedurende een Zondag in hun kampement „De Wittenberg". Doze maatregel leek op her eerste ge zicht wel erg streng en een beetje Duits. Immers voor de misdragingen van enkelen moest de hele troep boe ten, ook de overgrote meerderheid, die part noch deel aan het wangedrag hebben gehad. De hoogste berelvoe- rende officier wenste echter niet het risico te nemen, dat zich die onge regeldheden zouden herhalen en koos zo niet de meest rechtvaardige, dan toch de veiligste weg. Men kan over de juistheid van deze maatregel dis cussiëren en de voorkeur geven aan een voorbeeldige bestraffing ven al leen de soldaten, die zich te buiten gingen, maar begrijpelijk was deze maatregel wel. Te meer, nu achteraf na afloop van de practisch zeer te leurstellend verlopen legeroefening TJrescendo II veteranen van de 7 Dec.-divisie bij het naar huis gaan in 's-Hertogenbosch met z.g.n. „losse flodders" op voorbijgangers hebben geschoten en daardoor is gebleken, dat er toch nog wel wat meer hapert aan de mentaliteit en de discipline in deze divisie. Het schieten met „losse flodders", d.w.z. met patronen, die met houten pennen zijn geladen, is een betrekkelijk ongevaarlijk bedrijf, mits het niet pan een te korte af stand geschiedt. Maar op burgers maakt het vanzelfsprekend een hoogst onaangename indruk. Ofschoon wij een open oog heb ben voor de psychologisch* moeilijkheden, die zich voor doen bij herhalingsoefeningen, waar jongemannen voor korte tijd uit het burgerleven worden gehaald om weer onder de krijgstucht te staan. vooral wanneer die jongemannen als die ran de 7 Dec.-divisie in Indonesië hebben deelgenomen aan gevaarlijke pa- Irouillediensten jn hef bestrijden van verraderlijke guerilla's, toch stem men wij pan harte in met alle rede lijke maatregelen, welke genomen wor den om te voorkomen, dat soldaten in brooddronkenheid de sympathie ren de burgermaatschappij verspelen. Het leger is er om de burgerbevolking en het land in de ure des gevaars tegen aanvallen te verdedigen met inzet ran het eigen leven. Het moet. nu de de fensie uitermate zware offers van ons volk eist, meer dan ooit kunnen steu nen op de hartelijke steun en waar dering van dat volk. Vandaar dat al les, wat het min of meer in discrediet zou kunnen brengen, zo nodig kracht dadig en onmiddellijk dient te wor den onderdrukt. REFLECTOR De sneltrein, die ca. twaalf uur uit Almelo te Borne moet aankomen, heeft Maandag het tweejarig zoontje van de familie S te Bome gegrepen en op slag gedood. De familie S. woont in een bui ten werking zijnde blokpost aan de spoorlijn. Het erf is omgeven door een hek, dat echter blijkbaar open heeft ge staan. Hierdoor kon het kind de spoor baan oplopen. Kompels uit de Limburgse mijnen bieden de Vorstin een geschenk aan. Maandagmiddag heeft een korte, maar felle brand het leegstaande houten barak kenkamp van de H.V.D., de IJmuidense Hulpverleningsdienst te IJmuiden, in de as gelegd. Al sinds geruime tijd stonden de gebouwen leeg. nadat de IJmuidense sectie van de H^V.D., we gens bezuiniging, was opgeheven en men zocht naar een ander emplooy voor de houten gebouwen. Ongeveer één uur nadat de brand was uitgebroken, was er van het complex, dat plaatselijk be kend staat als „De Olmen", niets meer over dan de schoorsteen. De jeugd van IJmuiden had voordien al alles van waarde van het onbewaakte gebouw gesloopt. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. Het honderdtal KNIL-gezinnen. dat in October j.l. in het voormalige arbeiders kamp te Gennep onderdak vond, zal el ders op verschillende plaatsen worden ondergebracht. Het vrij komende kamp zal worden ingericht voor de huisvesting van Ambonezen en hun gezinnen. Maandagavond is de 47-jarige C. H. Scheffers uit Sassenheim door onbeken de oorzaak in Noordwijkerhout bij de Noordwijker hoek met zijn auto in de Leidsevaart gereden en verdronken. De auto van het slachtoffer bleef op de kant hangen, terwijl het voorste gedeelte zich onder water bevond. Een aantal omwo nenden schoot te hulp en haalde de heer Scheffers op het droge. Er werd geruime tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch enige geneesheren, die inmiddels waren gearriveerd, konden slechts de dood constateren. De politie van de groep Noordwijker hout was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. ^Ilillllllllillllllllllllilillllllllilllllllllllllillllllllllilllllilillliillilllllllllllllllillilllillllllllllllllllillllllllllllllllllilllllllllilllllll^ „Die goeie ouwe tijd". Die „goeie ouwe tijd", waar vooral oudere men sen zo vol van zijn, is dikwijls niet meer dan een legende, waarin nau welijks een kern van waarheid aanwezig is. De heer Samuel Noach Kra mer', professor aan de uni versiteit van Pennsylva nia, toiens speciaal vak de oude geschiedenis en in het bijzonder die van de Assyriërs is, heeft daar eens een wel heel oud, maar toeh met enige ivij- zigingen nog vrij actueel boekje over opengedaan. Mensen en toestanden zijn in 4000 jaar niet zo bar veel veranderd" ver kondigde iiy op de jaar vergadering van het Oos ters Genootschap in de Verenigde Staten. Hij deed dat op grond van de ver taling van enkele docu menten uit de 17e eeuw vóór Christus. Als men van de oude stijl afziet maken deze documenten een welhaast 20e-eeuwse indruk. Zo piekerden ook in de grijze oudheid de mensen al over hun belasting, zoals uit het volgende citaat uit een Assyrische inscriptie mo ge' blijken: „De heer of de vorst van 't land be hoeft gij niet te vrezen, maar voor d'ontvanger moet gij op uw hoede tcezen". Zou dit niet een f laaie uandspreuk zijn om ingelijst in uw huis kamer ie hangen? Al of niet geïllustreerd met het maangladde gezicht van Prof. Lieftinck? Oorlog was een dood gewoon tijdverdrijf, waar men zich nauwelijks over opwond: „Men trekt uit en neemt des vijands land, of hij komt hier en pikt het onze in." Is dit niet het motief, waarmee elke moderne agressor zijn aanval tracht te rechtvaardigen? Ook de vrouw vormde voor de Assyriërs een da gelijks probleem met vele en verschillende kanten. Zo schreven zij op hun stenen tafeltjes in spij kerschrift o.a. de volgen de aforismen: ,Mebt g'in uw huis een vrou, die on gedurig is, 't voegt leed aan 't leven toe, dat toch zo zuur al is." Maar daar het huioelük en het ge zinsleven bij hen toch ook in hoge ere stonden, schreven zij ook: „Geen vreugde in 't leven is u beschoren, hebt gij geen vrouw, geen kind wordt geboren." Over mensen, die boven hun stand leefden, heette het: „Des mensen hand richt op des mensen huis, des mensen maag doet 's mensen huis te niet." Ook de Assyriërs wan hoopten aan onverbeter lijke lieden; zij zeiden van hen: „Het water, dat hem aanraakt, begint te stinken en gaat hij in de tuin, dan rot het fruit." Doet dit niet denken aan onze zegswijze: „Eén rot te appel in de mand"? En tenslotte nog deze levenswijsheid der Sume- riërs:» Wie als een heer bouwt, leeft gelijk een. slaaf, maar als een heer leeft hij, die als een slaaf bouwt." Et is niets nieuws on der de zon en mensen zijn altijd maar mensen geweest. Maandagmorgen is ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin te Soestdijk het gebruikelijke bloemendéfilé gehouden. Reeds korte tijd nadat het défilé van de duizenden Nederlanders langs het bordes van het Paleis begonnen tras, teas de opgang van het Paleis veranderd in een kleurig tapijt van bloemen. Staande op het bordes: H. M. Koningin Juliana. Z. K. H. Prins Bernhard en de Prinsessen Irene en Margriet. Gewoonlijk vinden wij iemand verstandig als hij het met ons eens isi STRA'AL"-F1ETS. Op de jaarlijkse UitvindersteWtoonsiellingin de Franse hoofdstad vindt men ook het nieuwste op het gebied van de hulpmotor voor fietsende motor met straalaandrijving, ontworpen door de Fransman Pierre Hottbel uit Toulouse Een van de vele Ambonese vrouwen, die met hun kinderen naar Soestdijk waren gekomen om H. M. de Konin gin te begroeten. Tijdens het bal-champêtre op de Grote Markt te Haarlem ontstond Maandag avond omstreeks negen uur tussen het publiek grote consternatie, doordat een op het marktplein opgestelde patates- frites-kraam in brand vloog. Het linnen bouwsel brandde plotseling ais een fak kel en de exploitant en zijn vrouw, die beiden bezig waren met bakken, ge raakten in brand. Zij werden ernstig aan armen en benen verwond en naar het Grote Gasthuis vervoerd, nadat om standers er in geslaagd waren de vlam- te doven. Een tas met geld, die in de verlaten kraam was achtergebleven, is door de politie medegenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1