Belgische Gidsen veroverden Haarlem met veel zwier en muziek NU WEER OP IEDERS LIP! De viering van Koninginnedag rondom Haarlem Attracties in alle wijken trokken duizenden naar buiten mmS MERCEDES-BENZ St. Bavoschool veertig jaar Twee hoogstaande concerten op Koninginnedag Hoe spelen de R.K. clubs? AGENDA' Feestelijke Koninginnedag in Bloemenstad „Wilhelmus" en „Brabanconne" op de Grote Markt ICTSgl Ui e se 1-personen wag en Principiële toespraak van plebaan Agterof over de parochiële school jirmAÏectefmnn Herdenkingsplechtigheid aan de Westergracht Verhoging normen voor sociale bijstand OR. IR. J.H. F. DECKERS OVERLEDEN DINSDAG 1 MEI 1951 PAGINA 2 Noord Zuid-West Oost Kleverpark K.A.B.-Bedevaart naar Heiloo Heemstede 3/4 cent per km. GARAGE VAN WIJK Overveen Telefoon 10503 Wm VOOR BRILLEN „St. Caecilia" vierde haar 25-jarig bestaan R.K .OPENB. LEESZAAL EN BIBLOITHEEK ZANDVOORT Feestavond „The Zand voort Boys" Bennebroek Vogelenzang Zandvoort Spaarndam IR. STAF BEZOEKT DE „TROMP" Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam New York Iedere Nederlander kan vandaag wel zeggen, dat het gisteren het prachtigste weer van de wereld was bij de viering van Koninginnedag, maar de Haarlem mers kunnen alleen vertellen van het optreden van het Belgische Gidsenregi- ment, waarvan de muziekkapel in enkele minuten reeds furore maakte. De ver schillende organiserende comité's hadden er wel voor gezorgd, dat de Bloemen stad vol attracties was, maar het optreden van de Belgische Gidsen zouden wij toch wel een bijzonder evenement willen noemen. Duizenden Haarlemmers vormden een levend cordon op de Grote Markt en het moet voor de Belgen zelf een verrassend gezicht zijn geweest, toen zij daar de markt op marcheer den, die enerzijds beheerst werd door de oude Sint Baaf en aan de andere zijde door het historische stadhuis. Ons Noordelingen wordt gauw vergeten, dat we dik wijls al te nuchter blijven, maar de Haarlemmers bereidden de musicerende Gidsen een hartelijke ontvangst met een enthousiast applaus. De ontvangst van de Gidsen in de hal van het stadhuis. Daar was ook alle reden voor. Want zelden hebben wij een corps zo zijn en- trée zien maken. Met hun zwarte ba retten, glimmende instrumenten en on der leiding van de zwierige en sympa thieke Capitaine S. Poulain trokken de ze Belgen door de stad en maakten zij tenslotte front voor het bordes van het stadhuis, waar ter ontvangst gereed stonden de burgemeester en mevrouw Cremers, alle wethouders, de Commis saris der Koningin, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de Belgische mili taire attaché, generaal J. Woussen, en de garnizoenscommandant van Haarlem, lt.-kol. J. W. A. Stout. Met veel zwier speelde het corps de Gidsenmars en daarop volgden het Wilhelmus en de Brabanponne. Na dit indrukwekkende schouwspel begaven de hoge gasten en het corps zich naar de hal van het stadhuis, waar zij werden toegesproken door de bur gemeester, Deze zei diep onder de in druk te zijn geweest, toen hij de kapel gezien en gehoord had, vooral nadat de volksliederen van Nederland en Bel gië achter elkaar, zonder pauze, ge speeld waren, alsof zij bij elkander be hoorden. Ik ben u zeer dankbaar al dus de burgemeester dat gij door uw komst de feestviering tér gelegenheid van de verjaardag van onze Koningin hebt willen verhogen en de Haarlem mers doet gevoelen, dat België niet meer het volstrekte buitenland is. Gij bevindt u hier in een zaal, waarin reeds jaren het hart van Haarlem heeft geklopt. Laat dit het symbool zijn van alle klop pende harten in onze stad. Hierna nam capitaine Poulain het woord en gaf in het Frans zijn dank baarheid te kennen over de werkelijk grootse ontvangst. Hij toonde zich bij zonder verheugd over de aanwezigheid van de Belgische militaire attaché, gene raal J. Woussen, die hij een groot ver zetsstrijder noemde. De bollenvelden en de wederopbouw van Nederland hadden een grote indruk op hem gemaakt. Op deze Koninginnedag meende hij niet be ter te kunnen doen dan Koningin Juli ana „bon santé" toe te wensen en hij besloot met de woorden „vive Hollande et vive Julienne". Na deze „joyeuse" toespraak bleef het gezelschap nog enige tijd in de hal van het stadhuis bijeen. De drukte in het centrum van de stad hield de gehele dag aan. De toneellief hebbers konden in de Stadsschouwburg terecht, waar „J. J. Cremer" een opvoe ring gaf van het „Liefdesduel", 's Mid dags concerteerden de Belgen weer in de muziektent. (Daarover evenals over het grote volksconcert in de concertzaal schrijft onze muziekrecensent elders). Met een groot bal champêtre werd in het centrum het feest uitgeluid. De Haarlemse turnvereniging VOLG gaf in de middaguren een geslaagde de monstratie op het «Pretoriaplein. In de avonduren hebben wij een rustig plekje opgezocht in het Noordersportpark, waar op de Pergola het tamboers- en pijpers corps zich liet horen. Daaraan was een mars door de stad voorafgegaan en het was een sprookjesachtig gezicht, toen daar de grote groep omgeven door fak kels op de pergola stond opgesteld. De dansgroep van „Kracht en Vriendschap" kwam met een rhythmische oefening en gaf een uitstekende vertolking van „Maanlicht op de Donau". Declamatie en een potpourri van kampeerliedjes vormden een goed besluit van dat op treden. Op de Zaanenlaan was het tot in de nacht feest. Een evenement was natuurlijk het optreden van de vier Ken- tons en Hansie Pallieter en haar mensen zorgden er voor, dat de stemming op het Pretoriaplein er in bleef tot aan het nachtelijk üur. De kinderen van Haarlem Zuid-West hebben het grootste pleizier kunnen be leven aan de spelen, die voor hen waren georganiseerd. Op het Theemsplein was eer, gecostumeerde wedstrijd. Een In diaan bond de strijd aan met een Chi nees. Zowel de spelers als de toeschou wers hadden veel pret in deze kleurrijke vertoning. Op het aantal deelnemers kwam het niet aan. als er maar doelpun ten gemaakt werden. Het „Nederlands Elftal" wist tot tweemaal toe het leer tussen de palen te wringen. Het bleek onmogelijk ook het doel te doorboren, zodat de eindstand 20 werd. Het jon getje, dat zich uitgedost had als Indiaan, kreeg de eerste prijs. In Oost maakte vooral de Spaarneba- zuin veel tarn-tam en een evenement was ongetwijfeld de grote wielerwed strijd, die onder leiding stond van H.S.V. „De Kampioen". Een groot aantal toeschouwers om zoomde het parcours aan de Slacht huisstraat, toen óm drie uur het start sein gegeven werd voor de deelnemers van de eerste serie De spanning zat er al direct in. Deze werd nog aanmerke lijk verhoogd, toen de wedstrijdcom missie de premies aankondigde, die door verschillende firma's beschikbaar waren gesteld. De renner M. Kempff uit Amsterdam haalde de eerste premie in deze wedstrijd binnen: In totaal moes ten er 30 ronden (15 km.) gereden wor den. Hoewel er zo nu en dan hard „ge trokken" werd in het peloton, zodat de renners niet lang meer op een kluitje, maar in een lange sliert voorbij joegen, gelukte het pas na 23 ronden aan twee man om uit te lopen. Zij werden ech ter door het jachtende peloton inge haald, voordat de laatste ronde inging. In een zeer felle spurt kwam tenslotte de Haarlemmer W. Eelsing als eerste over de eindstreep. Aan deze winnaar werd tevens de prestatieprijs toege kend. De strijd tussen de tweede serie nieuwelingen verliep met nog meer spanning. Reeds kort na het begin nam W. Rusman uit Haarlem een voorsprong, die hij tot aan het einde wist te behouden. Bij het luiden van de bel voor de laatste ronde was deze zelfs vergroot tot een kwart leng te van het parcours. In de finale waren 30 renners ge plaatst. Precies om half vijf startten zij voor een enerverende jacht over 60 ronden. Verwoede uitlooppogingen werd steeds de kop ingedrukt. Het was echter weer de Amsterdamse renner Kempff, die het peloton van zich los schudde. Een paar ronden later kreeg hij gezelschap van de Haarlemmer Van 't Hof, die in een korte sprint als eer ste de finish passeerde. Tweede werd Kempff en Harren uit Haarlem bezette de derde plaats. De prijsuitreiking in café Hommels besloot dit wielerfestijn. In Stoop's Bad werd door de Oranje vereniging ,,'t Kleverpark" in samen werking met de zwemclub „Haarlem" een zeer geanimeerd zwemfeest gehou den. Een uitvoerig programma werd onder leiding van mr. Cor Braasem op vlotte wijze afgewerkt. Vijf en twintig meter-baantjes werden gezwommen door jongens en meisjes van de Oranje vereniging om aardige prijzen. De ad- spirantenleden van „Haarlem" zwom men de vijftig meter vrije slag, die door Elly Holsken werd gewonnen. In het nummer honderd meter schoolslag- zwemmen voor heren ging Bob Bonte, een van Nederlands beste schoolslag zwemmers met de eer strijken en Ger- rit Bijlsma zegevierde in de wedstrijd honderd meter vrije slag voor heren. Aan een demonstratie schoonspringen door Jan Paanakker, die bij de aan wezigen zeer werd gewaardeerd, ging een lachnummertje, uitgevoerd door Bob Bonte en Arrie Hoogland, vooraf; hierin werd na vele mislukte pogingen van de redder, de redder door de dren keling naar de wal gebracht. „Haarlem"- ploegen zwommen een driemaal vijftig nieter wisselslag-estafette, waarna de jeugd van de Oranjevereniging te water ging voor een handicapwedstrijd. „Op bezoek bij het Oranjefeest" was de titel van een intermezzo, dat danig op de lachspieren van de aanwezigen werkte. Vanzelfsprekend vielen alle acteurs en actrices hierbij in het water. De waterpolo-wedstrijd Haarlem HVGB (heren) vormde het slot van het programma HVGB kwam met 20 voor te staan, maar nadat eerst gelijk was gemaakt werd het in de eerste speel- helft geleidelijk aan 92 voor „Haar lem". In de tweede speelhelft voerde „Haarlem" de voorsprong op tot 132, waarmede het einde kwam. Tot slot sprak de heer C. Knook, voorzitter van de Oranjevereniging ,,'t Kleverpark" woorden van dank tot de medewerkers aan dit festijn en reik te daarna met een hartelijk woord de vele prijzen aan de winnaressen en winnaars uit. All met al is hét een goed geslaagd zwemfeest geworden. BIOSCOPEN: Rembrandt: Tot de rand van de af grond (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Schateiland (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Vrouwen zonder naam (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De wraak van Hakim (14 j.), 2.30 en 8 uur; City: The Spanish Main (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: ,,De Springvloed" en „Prairiewolven" (14 j.) 2, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 Mei Schouwburg: Het Vrije Toneel met „M'n man heeft complexen", 8 uur. Woensdag 2 Mei Concertgebouw: Cabaretavond m. m. v. Willy Vervoort, Tonny Boucher, e.a., 8 uur. Nog enkele dagen en de grote K.A.B. en K.A.V.-bedevaart naar Heilo, uitgaande van de afdelingen Haarlem, Overveen en Bloe- mendaal vertrekt. Nog enkele mededelingen voor deze de- devaart, welke Zondag 6 Mei gehouden zal worden. De extra trein vertrekt uit Haarlem 8.01; Bloemendaal 8.07; Santpoort 8.12. De rijwielbedevaart vertrekt 6 uur van het gebouw St. Bavo, Smedestraat en om kwart over zes van de Catharinaschool, Rijks straatweg Haarlem (N.). De bedevaart staat onder leiding van de geestelijke adviseur van de K.A.B. kapelaan J. H. M. van In- gen. Het bedevaartcomité zal het op prijs stellen als alle onderafdelingen en kringen van de K.A.B. in hun geheel vertegenwoor digd zijn. Een goed geschoold zangkoor zal de liturgische gezangen uitvoeren. Het geheel zal zijn een grote en indruk wekkende bedevaart, Maria ter ere. Mag het bedevaart-comité nogmaals een aansporing doen nu niet te wachten met het afhalen van een spoorkaartje en voor de rijwielbedevaart van programma? Voor de leden van St. Raphael zijn for mulieren verkrijgbaar voor vrij vervoer per extra-trein. Spoorkaartjes met programma's en gebedenboekjes zijn verkrijgbaar aan het gebouw St. Bavo, Smedestraat; B. Reijnders, Zomervaart 134; j. Martius, Grebberstr. 3D: N. Schouw, Graaf Willemstraat 42; Firma Tweehuizen, Zijlstraat 83; J. H. Cliteur, Jansstraat 44; dames Stam, Paul Kruger- straat 19. Voor Overveen bij C. v. d. Veldt, Noordei' Tuindorplaan 16 en Bloemendaal bij J. Pilanen, Letslaan 20. Advertentie CHIEF WHIP Na het jeugdappél werd om tien uur voor de schooljeugd in het Sportpark een voorstelling van de aloude Hollandse Poppenkast gegeven, afgewisseld met goocheltoeren. In de gemeente zelf zorg den de plaatselijke muziekkorpsen voor wat muzikale afleiding. Des middags werden in het sportpark volksspelen gehouden. De gecostumeerde voetbalwedstrijd veroorzaakte natuurlijk de nodige hilariteit. Ook de volksspelen Advertentie wederom beperkt leverbaar, waaronder de opzienbarende met een brandstol - verbruik van ca. Spannend momerCt uit de wielerwedstrijd in Haarlem-Oost. Aavertentt9 iopService^ r. Houtstraat 37 Een haag van toehoorders omzoomde Maandagmiddag de Grote Markt, toen daar het Belgische Militaire Corps des Guides o.l.v. kapitein S. Poulain con certeerde in de voor dat doel opgeslagen muziektent. Onder de aanwezigen be vonden zich vele burgerlijke en mili taire autoriteiten, onder wie we op merkten burgemeester P. Cremers en echtgenote, de garnizoenscommandant luitenant-kolonel Stout, de oud-hoofd commissaris der politie de heer Tenc- kink, wethouder Geluk en kapitein dr. Walter Boer. Uit de eerste tonen, die we van deze militaire kapel opvingen, bleek aldra dat er naar iets bijzonders geluis terd kon worden. Een zeldzame homo geniteit, fraaie toonvorming en grote zin voor dynamische schakeringen waren er de hoofdkenmerken van. Het was te be treuren dat van de aangebrachte nuan ces zeer veel verloren ging in de begrij pelijk drukke rumoerigheid der omge ving van de Grote Markt. Graag hadden we dit voortreffelijk ensemble, want de ze kwalificatie komt het in alle opzich ten toe, bijvoorbeeld ergens in de Hout of in het Bloemendaalse bos willen be luisteren. Getoeter en geronk van moto ren. zelfs het carillon welks half en heel uur spel doorging, vertroebelden vanzelfsprekend speciaal de meer zach tere gedeelten der muziek. Het tweede werk van het programma, Zeelandia van Koeberg, werd gedirigeerd door kapitein C. Walter Boer, oud-kapelmees ter der Koninklijke Militaire Kapel uit Den Haag. Uit de animo waarmee hij dirigeerde bleek dat deze oud-dirigent ook op dit gebied nog orders weet uit te delen. In het concertino voor crarinetten en orkest van Weber, hebben we kunnen genieten van een prachtige homogeniteit der vijftien clarinetten. Wij waren in de gelegenheid dit van zeer nabij te beluisteren en hebben niet anders dan groot respect voor deze prestatie. Ook uit de andere werken als Invitation a la Valse van Weber, de Willem Teil ouverture van Rossini, en vooral de prachtig geblazen koperwerk accoorden uit de Ouverture 1812 van Tschuikowskv viel te bemerken dat hier hoogstaand muzikaal en disciplinair werk geleverd werd. Hulde aan onze Zuiderburen, spe ciaal kapitein Poulain, die als dirigent van dit orkest tot zulke opmerkelijke resultaten hiermede weet te komen. 's Avonds bevonden wij ons in de Ge meentelijke concertzaal alwaar een con cert gegeven werd waaraan werd me degewerkt door het orkest van de mu ziekschool Toonkunst, dirigent Marinus Adam, de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" o.l.v Jack P. Loory, en de pianist Leendert Huges. Na de pauze vertolkten Nelly Smit, Wiebe Draayer en Otto Couperus als solisten van de kameropera „Camarata", de één-acter van Mozart „Bastien en Bastienne", be geleid door het met een achttal leden van de H.O.V. uitgebreide Toonkunst orkest. Voor de aanvang van het concert sprak de voorzitter van het centrum comité Koninginnedag, mr. Ten Bokkel, een kort openingswoord waarin hij al len, o.w. burgemeester P. Cremers en echtgenote, hartelijk welkom heette. Na gewezen te hebben dat men op verschil lende manieren een dag als deze kan vieren sprak mr. Ten Bokkel zijn grote blijdschap uit over de flinke op komst van de zijde van het publiek op deze avond. Het concert opende hierna met het Wilhelmus, waarvan het laatste couplet door alle aanwezigen staande werd meegezongen. Hierna was het woord aan Zang en Vriendschap met enkele Valerius-liede- ren in de bewerking van Lieven Duvo- sèl. Nadat Leendert Huges op bewonde renswaardige wijze het pianowerk Pa- pillons van Schumann had vertolkt trad Zang en Vriendschap nog één keer voor het voetlicht met het Veni Creator van Alph. Diepenbrock. Organist hierbij was Paul Westering, die plotseling Piet Hal- sema verving. Vandaar misschien de enigszins vreemd aangewende register- dynamiek in' dit stuk. Het Toonkunstorkest speelde als slot vóór de pauze Carnaval des Animaux van Saint Saëns, met rake karakteristie ken. Wat er nog niet helemaal klopte, werd na de pauze dubbel en dwars in gehaald in de begeleidende muziek bij Vandaag wordt het veertigjarig jubi leum gevierd van de parochieschool Sint Bavo aan de Westergracht. Ple baan H. W. Agterof heeft hedenmorgen in de Kathedrale Basiliek een plechtige H. Mis opgedragen in het bijzijn van de ouders der leerlingen, het onderwijzend personeel, schoolbestuur en de scholie ren zelf. Aanwezig was onder meer het oud-hoofd van de school, de 80-jarige heer N. Kraakman. De plebaan nam mede in verband met de aanstaande aanmeldingen voor het nieuwe schooljaar de gelegenheid te baat om na het Evangelie een prin cipieel betoog te houden over de vraag, wat de Kerk van een school verwacht. Het antwoord luidt: goed en degelijk onderwijs, maar evenzeer katholiek onderwijs. Wij kunnen en mogen niet tevreden zijn met een school, waar men z.g, iedere godsdienst eerbiedigt, maar in werkelijkheid de godsdienst geheel buiten beschouwing laat, alsof hij niet bestaat, terwijl de godsdienstige onder grond de achtergrond is van het hele leven. Wij verlangen scholen, waarin de godsdienst het onderwijs doordringt als zuurdesem. De godsdienst moet in de leerboeken met beleid ingevlochten worden. De grote waarheden van het geloof, de zedenleer van het evangelie, de eredienst der Kerk en de katholieke gebruiken moeten er in verwerkt wor den. De onderwijzers dienen in merg en been katholiek te zijn, want ze moe ten niet alleen door woorden, maar vooral door het voorbeeld aantonen. Mozart's operette Bastien en Bastienne. Een extra complimentje voor het or kest is hier wel op zijn plaats voor het harde werken dat men hiervoor onge twijfeld gedaan moet hebben. Nelly Smit, die Erna Spoorenberg verving, bleek een vlotte Bastienne te zijn die met kennis van zaken en stylistisch juist haar rol zong. Wiebe Draayer als Bastien was niet minder, hoewel hij in den beginne last had van de vele doe ken, die als voorhang op het geïmpro viseerde toneel fungeerden. Dit belem merde een gemakkelijke toonvorming. Later werd dit na enig inzingen beter. Otto Couperus als de quasi tovenaar acteerde uitermate goed, en zong de weinige noten naar behoren. Het geheel was een groot succes, dat na afloop van de voorstelling duidelijk tot uiting kwam. Er waren bloemen voor solisten en dirigent. Een gezamenlijk zingen van het Wilhelmus besloot dit concert. JAN LAARVELD Op 4 Mei vindt de Herdenkingsplech tigheid aan de Westergracht plaats. Om half acht vertrekt men vanaf het Hasse- laersplein, de Oosten de Bruynstraat (hoek Leidsevaart), het Chr. Huygens- plein en het Schouwtjesplein, voorafge gaan door de Districtsband van het Ned. Padvindersgilde. Precies om acht uur worden twee minuten stilte in acht ge nomen, waarna de Erewacht wordt af gelost. De voorzitter van het comité Nationale Herdenking" sectie Wéét zal daarna het openingswoord spreken. Onder leiding van P. J. Potgieter zal de Liedertafel „Haarlems Zanggenot" „O bonu Jesu" en „Ecce Quomodo mori- tur" zingen. Vervolgens zal plebaan H. W. Agterof spreken. Voordat dr. J. Bronsgeest het woord neemt, brengt de Harmonie Crescendo o.l.v. Jac. Bijster enige stemmige muziek. Na de kransleg- ging wordt het Wilhelmus gespeeld en tenslotte défileren alle aanwezigen langs de fusilladeplaats. De Erewacht wordt vanaf vijf uur betrokken door militairen en burgers. hoe de practijk van het leven beant woorden moet aan hetgeen op de school geleerd wordt. v Steeds moet het schoolbestuur, het onderwijzend personeel en de ouders voor ogen staan, dat het doel van ons katholiek onderwijs is onze kinderen te vormen tot goede burgers van ons vaderland en trouwe kinderen der katholieke Kerk. Zij moeten als kind van God leren denken, voelen en han delen. De plebaan ging dan voort: de meest ideale school is de parochiële, want dan leert men meeleven en meedoen met de parochie. Wanneer de kinderen niet op een parochiële school zijn, dan ontgaan hun zo ge makkelijk verschillende dingen, zoals het feest van de patroonheilige, de verjaardag der kerkconsecratie, de aanbiddingsfeesten, enz. De plebaan drong aan op sterke sa menwerking tussen ouders en school en er moet één lijn in de opvoeding ge trokken worden. De ouders en de on derwijzers moeten elkaar de hand bo ven het hoofd houden en met .eerbied over elkander spreken tegenover de kinderen. Zij dienen voeling met elkaar te houden, waartoe ouderavonden, huis bezoek of een gesprek op school zeer dienstig zijn. De plebaan sprak de verwachting uit, dat zijn parochiële school na deze zegenrijke veertig jaren een schone toekomst tegemoet zou gaan. De R.K. zangvereniging „St. Caecilia" vierde haar 25-jarig bestaan. Na een plechtige H. Mis in de St. Jo zefkerk namen 70 leden deel aan een ge meenschappelijk ontbijt in gebouw St. Bavo. Talrijke bloemstukken sierden de zaal. De voorzitter van de vereniging, de heer Korebritz gaf een overzicht van de gebeurtenissen in het afgelopen jaar en spoorde allen aan om hun volle mede werking te verlenen voor de groei en bloei der vereniging. Tevens werden de overleden leden herdacht. Hulde werd gebracht aan de heer H. van Meurs, die 25 jaar lid was. 's Middags had een receptie plaats, die druk bezofcht werd. De feestdag werd besloten met een gezellige bijeenkomst. VB stad 9 Aanwinsten van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70: Godfried Bomans. Een halve eeuw Trappistenleven. Kroniek der Cisterci- enserabdij „Maria Toevlucht" te Zun- dert; 1900-1950. J. J. Ccnsidine. Een andere wereld. (Missiegeschiedenis). Daniel-Rops. Gewijde geschiedenis. Dl. 2. Jesus in zijn tijd. Henri v. Gill. Sint Josef. A. H. J. van Groenewoud. Verant woording van het Katholieke geloof. S. Jelsma. Reformatorisch protest her haald naar aanleiding van het dogma van Maria's ten hemel opneming. J. de Lepper. De Godsdienst der Ro meinen. A. H. Maltha en R. W. Thyus. Katho lieke dogmatiek. J. Parmentier. Waarom geloof ik? Handboek voor apologetica. M. M. Philipon. De zin voor het eeu wige. Fulton J. Sheen. Zielevrede. De R.K. voetbalvereniging „The Zand- voort Boys" houdt op D nderdag 3 Mei 's avonds een feestavond in het Patro naatsgebouw voor leden en genodigden. oogstten bij het publiek een daverend succes, en evenals het vorige jaar plukte weer de heer J. L. Martin de meeste lauweren in de vorm van fraaie prijzen, waaronder een mooi fototoestel en een groot stuk spek. De uitslagen zullen we morgen publi ceren. Des avonds om 8 uur trad in het Sportpark voor een talrijk publiek het Ballet der Lage Landen op. Dit uitste kende ensemble heeft stormenderhand Heemstede veroverd, dank zij de bui tengewone prestaties die door Max Dooyes en Mascha ter Weeme werden geleverd. De muzikale begeleiding van Wolfgang Wijdeveld was voortreffelijk, mede dank zij een zeer goede geluids installatie. In de pauze veroverden Bob Jansen en Evert Haak eveneens stormender hand het publiek met een alleraardigste Oranjemanifestatie, uitgevoerd door een kinderkoor dat echter op het aller laatste aan het zingen sloeg. Het was bedoeld' als een pantomime, waarvan de tekst werd gedeclameerd door Bob Jan sen en waarbij Evert Haak voor de muzikale begeleiding zorgde. In de pauze hield de burgemeester, mr. A. G. R. Ridder van Rappard, een begeesterende toespraak, waarin hij er op aandrong, rond het Huis van Oranje schouder aan schouder te staan en te streven naar de nieuwe tijd waarvan wij thans de barens weeën doormaken, maar die ons uit eindelijk geluk en voorspoed zal bren gen n.l. de komst van een verenigd Europa. Daarna trok men, voorafgegaan door muziek, naar het met honderden Oranje- lampionnetjes verlichte Raadhuisplein. Ook het Raadhuis was, mét de oude verlichting, op sobere maar niettemin fraaie wijze versierd. Op een plankier werd hier gelegenheid geboden, zich met dansen te amuseren. Op het Valkenburgerplein was een kleine kermis opgebomvcC We de' gehele dag veel belangstelling heeft getrokken. De viering van Koninginnedag heeft zich hier bepaald tot een zanghulde door de schooljeugd voor de woning, van de burgemeester, mr. K. J. G. baron van Hardenbroek. De burgemeester sprak een hartelijk woord tot de jeugd en gaf uiting aan de wens dat de Koningin nog lang ons volk zou mogen leiden en be sturen en dat zij voor deze moeilijke taak steeds de kracht zou krijgen Daarna woonde de jeugd een film voorstelling bij in het R.K. Vereni gingsgebouw, waar zij werd getracteerd. Ook hier is de viering van Konin ginnedag buitengewoon geslaagd, dank zij de medewerking van vrijwel alle in gezetenen. De dag begon met een ker kelijke viering en daarna kwamen de kinderen bijeen voor het zingen van enige volksliederen. Voor de kleintjes werd in het R.K. Verenigingsgebouw een poppenkastvoorstelling gegeven en de anderen vermaakten zich op het schoolplein met diverse spelen. Des middags werden de volkspelen geopend met de bekende Ronde van Vogelenzang, terwijl ook de zeepkistenrace voor jon gens niet ontbrak. De volledige uitslag van deze spelen geven wij morgen. Om 9 uur werd een taptoe gegeven door het Fanfarecorps „Kunst na Ar beid" uit Bennebroek en daarna werd op het Schoolplein tot 12 uur gedanst. De viering van Koninginnedag te Zandvoort werd ingezet met een jeugd appél op het Raadhuisplein. Voorafge gaan door de districtsband van de Haar lemse padvinders marcheerden de leden van verschillende jeugdverenigingen het plein op. Na het hijsen van de Ne derlandse vlag door verkenners van de St. Willibrordusgroep hield burgemees ter Van Fenema een toespraak tot de duizendkoppige menigte. Hij stelde de vraag hoe wij onze aanhankelijkheid en eerbied aan onze Koningin het best kunnen tonen. Het antwoord luidde, door aan het buitenland te tonen dat wij een eerlijk, fatsoenlijk en hard werkend volk zijn. In verband hiermede betuigde spreker zijn instemming met het stre ven van de Haarlemse Kamér van Koophandel om de werktijd te ver lengen, maar het daardoor meer ver diende loon belastingvrij uit te beta len. Hierna werden gymnastiek- en verkenners-demonstraties gegeven, waarna voor de burgemeester weid ge defileerd. Des middags gaf de Zandvoortse mu ziekkapel onder leiding van de heer Wildschut een concert, dat besloten werd met een muzikale wandeling door het dorp. In de avonduren concentreerde de pu blieke belangstelling zich weer rond het Raadhuisplein, waar op de muziek van de Zandvoorter Zeemansband een open luchtbal werd gegeven. Om negen uur verzamelde de jeugd zich op het schoolplein en met muzikale begeleiding van het Haarlemse tam boercorps en de padvinders werd een rondgang door het d.orp gemaakt. Ver volgens werd voor het voltallig college van B. en W„ de leden van het Centrum op Zondag 6 Mei HollandiaVelsen Wijk a. ZeeKinheim VitesseDe Meteoor DEM—IVV HillinenTYBB HBCr-LFC SEMO—ADO De GermaanNAS DSSSt. Pancratius ASVOnze Gezellen Inzendingen tot Zaterdagavond negen uur op open briefkaart aan de Sport redactie van De Nieuwe Haarlemsche Courant, N.Z. Voorburgwal 6573, Am sterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekénde club is 2, gelijk spel 3. Voor iecfere goede op lossing wordt één punt toegekend. Comité Koninginnedag, pater Reich- wein, kapelaan Keukens, ds. J. Kroon en dr. Westerweel een aubade gebracht. Nadat er enige liedjes waren gezongen, vroeg burgemeester om een luid hoezee voor de Koningin. Mr. Cremers over handigde de heer M. Oorthuis een oor konde met zilveren medaille voor de diensten, die hij gedurende 25 jaar aan de vereniging Koninginnedag heeft be wezen. Daarna werden de kinderspelen gehouden, waarvan we de uitslag mor gen geven. Des middags werd er in het jeugdcentrum een filmprogramma ge draaid voor de kinderen. Des avonds gaf het Spaarndams Fan farecorps Crescendo een concert op de West-Kolk. In verband met de jongste' loonronde zijn, naar wij vernemen, met ingang van 19 Maart j.l. de maxima en de normen van de rijksregelingen voor sociale bij stand (waaronder de overbruggingsrege ling) met vijf procent verhoogd. Dinsdagmorgen is te zijnen huize te -.int Oedenrode in de leeftijd van 63 sar overleden dr. Ir. J. H. F. Deckers, iid der Eerste Kamer. Sedert 1949 was de heer Deckers watergraaf van het droomgebied van de Aa. De thans ont slapene genoot groot aanzien op agra- isch terrein. De heer Deckers werd 3 Januari '888 geboren. Hij bezocht de landbouw hogeschool te Wageningen, waar hij in 1927 promoveerde. Hij is rijksland- bouwconsulent voor Oost-Noord-Bra- 'ant. lid van de Provinciale Staten van "oord-Brabant en lid van de gemeente rad van Sint Oedenrode. Dr. Deckers was Officier in de orde van Oranje Nassau. Sedert November '949 was hii lid van de Eerste Kamer oor de K.V.P. Vanmorgen bracht de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, een be zoek aan boord van de lichte kruiser Hr. Ms. „Tromp". Het doel van dit be zoek was: kennis te maken met het smaldeel 5. Daarbij zijn de commandan ten en de hoofden van dienst van dit smaldeel aan de minister voorgesteld. Ir. Staf heeft een rondgang over het schip gemaakt en daarbij een radar en een snellaadoefening bijgewoond. GEBOREN: C. van Breemen—Vaumont z; A. Borstel—De Munnik z; M. Riek- welVan Dommele z; H. M. Kolder Bottinga z; A. M. Kuijten.Schoorl z; H. PortegijsVan der Sluijs z: C. Zandwijk Van Bakel d; W. M. M SmithHoog'e- steijn d; D. van der LuitVan Schaik d; W. H. GroeneveldJansen d ONDERTROUWD: J Westhof f en C. A. E. Kuijt. GEHUWD.' IJ. Koopmans en A. van Nes; J. P. Pols en J. J. Rosbach; D. J. Boulonois en M. H. I. Arts. OVERLEDEN: A. M P. van Steijn Posthumus, 82 j, Burg. Sandbergstraat; A. M. van Breen, 90 j, Zaanenstraat; C. de Boer. 77 j, Brakenburghstraat; A. ter Hove, 37 j, Zwaluwstraat; W Philips Smit, 52 j, Gasthuisvest; D. de Wijs Hof er, 55 j. Kleine Houtstraat. (Niet-oftleiële Koersen) 3)4 Nederl 1948 3% pet Ned 1950 5-3 >/2 Nederland 194? 3 Ned. 62-64 oel-lac. lnscnr. Grtbk 48 3 pCt. Ned. Handel Mi) eert A.K.U. v'an Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens oeet. Unilever eert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber HoU Amerika Ugn Kon. N. Stoomb. Mi) Ned. Scbeepv Unie H.V.A. Deh Mij eert Anaconda Copper Bethlehem Steel Jury sier Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Oi) Southern Pacific outhern Railway tidewater UK. Steel Vorig Opening slot 1/5 93 92% 92 ié 92% 92 V4 91 15414 171 170% 115y2 132 y 153 ',4 148y2 23114 232% 229 246 299 7/S 299% 121 174 140 141 154% 155 127% 128 104 10214 30/4 28/4 41% 41% 57% 58% 80% 81% 55% 55% 53% 53% 18% 18% 75% 75% 70% 70% 17% 18 19 19% 44% 44% 57 57% 68% 68% 56 56% 37 36% 4*% Wk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2