Vijftien jaar tuchthuisstraf voor jonge Duitse verzetsheld i H Laat heb ik IJ bemind EVERTSEN" UIT KOREAANSE WATEREN VERTROKKEN EJ2IC DE K/OORMAN: DE TWINTIG LAATSTEN „Saamhorigheidsgevoel en eenheid" In 1950 ongeveer 8600 programma's naar 45 landen geëxporteerd IEDERE VROUW KAN ZUINIG ZIJN Rechter breekt monopolie van bedrijfspensioenfonds kilomet 18-jarige Herman Flade toont voor de Oost-Duitse rechtbank verrassende moed Ik bemin de vrijheid meer dan mijn leven" Kath. middenstanders naar Rome vertrokken Samenvatting en bekroning in Koninklijk Huis 5880 uur aan directe uitzendingen besteed Mits zij de juiste weg kiest Bij de zaligverklaring van Paus Pius X WEK DE GAL IN UW LEVER OP Belangrijk vonnis door ETHEL MANNIN Onvermoeid dienstbetoon" geroemd Commandeurs in Huis orde van Oranje DINSDAG 1 MEI 1951 PAGINA 3 INDON. PARLEMENTSBEZOEK AAN LAGERHUIS Sultan van Djocja twee maanden met verlof RIJWIEL MOTOR £RS BETER! RADIOTOESPRAAK VAN PR. PREES Jaarverslag Radio-Nederland-Wereldomroep Opnieuw een verrassende vinding Liturgische verdiepingsdagen in de abdij van Berne Studiedagen van Ons Gees telijk Leven voor Priesters Plaatsingsbureau der Vrije Universiteit voor juristen Fraude van gemeente ontvanger te Groningen DR. H. M. HIRSCHFELD Ronald Ede in ons land ONTVANGST TE DJAKARTA Viering verjaardag van Koningin Juliana Begrafenis Jules Verstraete (Van onze correspondent in Duitsland) In de laatste week van Maart zijn de oudeis van de 18-jarige scholier Hermann Joseph Flade uit de Oostzone naar West-Berlijn gevlucht en daarmede is de iffaire van deze jonge verzetstrijder uit de Oostzone tot een voorlopig einde gebracht. De geheime politie van de Oost-Duitse republiek, die eerst de jonge Flade tot 15 jaar tuchthuis had laten veroordelen, wilde nu zijn ouders dwingen voor de geheime dienst te werken. Omdat uit deze gehele geschiedenis zowel de moed van een vrijheidlievende jongen als de willekeur van een totalitaire recht spraak blijken, zal men de naam van Flade niet zo gauw vergeten. Op 15 October verleden jaar werden in de Oostzone van Duitsland verkiezingen gehouden die natuurlijk geheel beheerst werden door de communistische partij. Een 18-jarige Duitser in Olbemhau in Saksen, de genoemde jonge Flade, nog scholier, maar met een zelfstandig oordeel, had reeds vroeger in lange ge sprekken met een bevriende geestelijke zijn afkeer tegen de communistische dictatuur in de Oostzoiie tot uitdrukking gebracht. In de nacht vóór de verkie zingen vervaardigde hij met drukletters uit een kindcrspeeldoos strooibiljetten, waarin hy de bevolking voor de vryheid opriep. Toen hij ze in de straten aan plakte, werd hij door twee agenten van de volkspolitie verrast, verzette zich tegen de arrestatie en wondde een agent licht. Hoewel hy kon vluchten, werd hy toch twee dagen later opgepakt. Dit alles zou nog geen buitengewone daad zijn. Pas in de gevangenis, bij dé verhoren en in de rechtszaal toonde Flade een standvastigheid, die deze jonge man inderdaad tot een van de bijzondere ge vallen maakt. Leest men de protocollen van de verhoren van de agenten, van de getuigen, van Flade zelf en van de oor delen deze protocollen werden naar het Westen gesmokkeld dan zal men zeker getroffen zijn door de eenvoudige en verrassende moed van Flade. Na zijn arrestatie zegt hij bij het eerste verhoor, op 19 Oct. 1950: „De verdeling van de strooibiljetten gebeurde door mij op grond van de politieke overtuiging, dat men de Duitse Democratische Republiek (in de Oostzone) en haar organen actief en passief moet bestrijden en ik sta ook vandaag nog op hetzelfde standpunt en berouw in geen geval dat ik meer dan 186 strooibiljetten gemaakt en verdeeld heb". Daarbij wist Flade goed genoeg wat dit betekende. Want in 1949 kon hij zijn studie alleen met een beurs voort zetten, hij kon die echter alleen krijgen als hij lid van de communistische jeugd werd. Dit weigerde hij en hij moest in een mijn gaan werken vermoedelijk een uranium-mijn waar hij het vre selijke systeem van uitbuiting en het lot van de dwangarbeiders van dichtbij leer de kennen. Maar hij liet zich daardoor niet beïnvloeden en kwam telkens open lijk voor zijn daden uit. Het proces zelf vond plaats op 10 Januari 1951 voor de Grote Strafka mer van het Dresdener Landgerecht, dat een van de befaamde spectaculaire hoogverradersprocessen op touw wilde zetten, waar dé beklaagden een serie misdrijven bekennen, die zij nooit be gaan kunnen hebben, hulde aan Stalin brengen en dan de verscherpte dood straf tegen zich eisen. Daarom hield de Strafkamer voor deze gelegenheid zitting op het toneel van een grote danszaal •van Dresden, er werden schijnwerpers op (ie acteurs gericht en via microfoons en radio werden de uitspraken naar de gretig luisteren de bevolking van de Oostzone overge bracht. Flade liet zich door deze en scenering niet van de wijs brengen. Hij vertelde van de onsociale toestan den in de mijnen, van het verwerpe lijke Hennecke-systeem van uitbuiting en uitputting, hij achtte het nodig, dat bij een verkiezing „ook een andere stem gehoord wordt". Het oordeel luidde dan ook: doodstraf. De micro foons stonden klaar, om het publieke berouw van een anti-communist over te brengen, maar in plaats daarvan zei Flade: „Ik bemin de vrijheid meer dan mijn leven", wat de organisatoren dwong, in alle haast de microfoon uit te schakelen. Het was een minderjarige gelukt, met een ongebroken wil in een dergelijk proces voor de rechters te verschijnen. Dit doodvonnis aan een 18-jarige, we gens een daad, die hij geheel alleen en geheel uit idealisme had begaan en die trouwens geheel in overeenstem ming is met de mensenrechten, welke door de V. N. zijn aangenomen lokte Uit Roosendaal vertrok hedenochtend een groep van 130 leden van de Neder landse Katholieke Middenstandsbond naar Rome, om onder leiding van en kele leden van het bondsbestuur al daar de uitvaardiging van de Encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" te gaan herdenken. In Rome zal de afvaardiging van het Belgisch Chris ten Middenstands Verbond en van de Italiaanse Katholieke Ambachtsorgani satie zich bij de Nederlandse afvaardi ging voegen. In een gezamenlijke audiëntie worden deze groepen door Z. H. de Paus ontvangen. Op het station te Roosendaal deed de voorzitter van de N.R.K.M., de heer Koops uit Venlo, de Nederlandse groep uitgeleide. In een kort afscheidswoord legde hij er de nadruk op, dat in Neder land de katholieke middenstanders de boodschap van de sociale Encyclieken hebben verstaan en een katholieke mid denstandsorganisatie hebben opge bouwd, welke \e katholieke sociale leer in het maatschappelijk leven tracht te verwezenlijken. Ook in dit opzicht heeft de Nederlandse Katholieke Midden standsbeweging pionierswerk verricht en een voorbeeld gesteld voor andere landen. De heer Koops sprak de hoop Uit, dat deze internationale midden standspelgrimage mede de stoot mocht geven voor katholieke organisatie van middenstanders in andere landen. Het Engelse Lagerhuis heeft het Indo nesische parlement een uitnodiging doen toekomen voor het zenden van een missie uit het parlement. Deze uitnodi ging is aanvaard; eind Mei zal de missie naar Londen vertrekken. Maandagavond is de Staatscommissie Voor de herbeschouwing van de overeen komsten tussen Nederland en Indonesië bijeengekomen in het gebouw van de Ministerraad te Djakarta ter afronding van de resultaten van het werk der com missie. Naar Aneta vernam, was dit de laatste vergadering der commissie. Van welingelichte zijde vernam Aneta Voorts, dat de voormalige vice-minister- President van Indonesië, Hamengku kuwono, twee maanden met verlof gaat. Daarna zullen nogmaals besprekingen voorden gevoerd over het al dan niet ®anvaarden van de functie van chef van de staf der APRI door de Sultan. een storm van verontwaardiging in ge heel Duitsland en in de gehele wereld uit. Het regende protesten, afkomstig van belangrijke lichamen in verschil lende landen Dit werd de communis ten toch te bar, en op 7 Februari j.l. werd de doodstraf door het Hof van Cassatie te Dresden gewijzigd in 15 jaar tuchthuis, waarmede men een goed compromis meende gevonden te heb ben. Advertentie Niemand zal willen beweren, dat daarmede werkelijk een rechtvaardig vonnis is geveld. Maar de begeleidende omstandigheden maken de zaak nog on prettiger. Dt Oost-Duitse minister van Justitie voelde zich door het rumoer in de wereld verontrust en vermoedelijk vreesde hij een reprimande uit Moskou, waar men zeker de diepe verontwaar diging o.a. van de Amerikaanse arbei ders nu niet bepaald als een propagan distisch succes kon beschouwen. Daar om uitte de communistische minister van Justitie felle critiek op de gang van zaken gedurende de gehele affaire- Flade Volgens hem had de communis tische pers in overdreven woede de zaak opgeblazen door te beweren, dat Flade een agent had doodgeslagen of zwaar gewond en door hem tot een politieke moordenaar te stempelen terwijl Flade alleen de agent met een zakmes licht gewond had. Maar de ontevreden minister ging in zijn critiek zo ver dat hij ietwat uit de school klapte: volgens hem was de geheime politie zo kwaad over Flade, die in het onderzoek (of bij de behan deling?) geen berouw toonde, dat zy aan de rechters de wenk gaf, Flade te doodvonnissen. De rechters echter had den deze wenk van de geheime poli tie.... als „bevel" opgevat en Flade ter dood veroordeeld. In een systeem waar rechters naar de wenken van de politie luisteren en zich zelfs zo dienstyverig tonen dat zij deze wenken als een bevel opvatten, daar is de rechtvaardigheid zoek. Om de maat vol te maken heeft de geheime staatspolitie in de Oostzone (SSD) nu ook nog de ouders van Fla de het leven zuur willen maken. In de volkomen juiste veronderstelling, dat bange mensen de beste werktuigen zyn van een tyrannie, hebben zij de vader van Flade na het oordeel, tegen het einde van Maart, uitgenodigd aan hun veiligheidsdienst mee te werken an ders zou hij evéneens in hechtenis wor den genomen. De vader van Flade moest een ver klaring tekenen, waarin hij zich ver plichtte, voor de SSD te werken en iedere kankeraar aan te geven. De ouders van Flade voelden er echter niet voor, spionnetje te spelen voor een systeem, dat hun zoon tot 15 jaar tucht huis had veroordeeld en gingen op de vlucht. Zij voegden zich bij de ander half millioen Duitsers, die in de laatste drie jaren uit de Oostzone naar het Westen zijn gevlucht. Zy allen hebben soortgelijke ervarin gen opgedaan als het gezin Flade, maar zelden is men in staat, de détails zo goed te beoordelen als in dit geval. 30. De Noorman is de eerste die zich aan de beklemming van het schouwspel ontworstelt. Met twee sprongen is hij bij de priesteres, die zo plotseling ineen is gestort. Hij knielt naast haar neer en ziet haar in de brekende ogen. Zij opent half de mond als om iets te zeggen, maar het baat niet meer. Pum-Pum, ook naderbij gekomenkijkt verbijsterd toe. Een jonge maneen van de Laatsten, voegt zich bij hen. „Zij heeft woord gehoudenzegt Eric langzaam. Niet begrijpend zien de anderen hem aan. Maar de Noorman denkt aan de woorden, die zij slechts tot hèm gericht heeft. Peinzend richt hij zich op en wenkt de hoofdman der Laatsten. De oude man is diep geschokt. Tranen rollen over zijn wangen in het sneeuwwitte haar van zijn baard. Onmiddellijk begrijpt hij wat Eric bedoelt Voorzichtig tilt de oude man het lichaam van de priesteres op en draagt haar op zijn armen het gewelf door. Zwijgend treden de Laatsten terzijde om als een ere wacht de laatste groet te brengen aan haar, die met haar leven voor het hunne betaalde Met Pum-Pum blijft de koning bij het tempelgebouw achter. De man van het bergvolkdie hen hier binnen heeft geleid, treedt op hem toe. „Koning Eric," zegt hij met de eigenaardig hoge stem, die deze groothoofden eigen is, „ik breng u de dank van het volk der bergen. Ook ons hebt ge verlost van een zware plicht!" De Noorman schudt het hoofd. „Niet ik," zegt hij zacht, doch de liefde van deze vrouw!" Hij strijkt met zijn hand over zijn voorhoofd en vraagt dan „Zijt gij de hoofdman van het volk der bergen?" De man knikt. „Vier eeuwen dienstbaarheid hielden ons hier gevangen. Uw rijk grenst aan ons gebied. Indien ooit de hulp der groothoofden u nuttig kan zijn, roep mij. Advertentie Ons land heeft van oudsher een rol gespeeld in het internationale leven en ook op dit ogenblik nog blazen wij gaarne in O.E.E.S. en Veiligheidsraad ons deuntje mee. De tijd heeft geleerd dat een dagelijkse vertegenwoordiging met goede radiouitzendingen in de we- reld-aether de doeltreffendheid daarvan aanzienlijk kan ondersteunen, aldus het jaarverslag van Radio Nederland We reldomroep. Een van de punten, die het verslag vermeldt, is de ontwikkeling van de z.g. „transciptie-dienst". Deze dienst vervaardigt radio-programma's in vreemde talen, die op plaat of geluids band worden opgenomen en naar het buitenland gestuurd om ze daar door plaatselijke omroep-stations of organi saties te doen uitzenden. Het is duide lijk, dat aldus in het buitenland een bijzonder groot luisterpubliek kan wor den bereikt, zodat dan de propaganda voor Nederland en al wat dit inhoudt haar hoogste doeltreffendheid bereikt. Soms worden de programma's „op bestelling" voor een bepaald land ver vaardigd, soms worden van eenzelfde programma talrijke „afdrukken" ge maakt, die hun weg vinden naar ver schillende landen of naar verschillen de omroepstations in een bepaald land, zoals de Verenigde Staten. In totaal zijn aldus in 1950 ongeveer 8600 pro gramma's te verstaan als exempla ren van programma's geëxporteerd naar 45 verschillende landen, die aan de uitzending 1220 uur zendtijd hebben besteed. De directe uitzendingen van de wereld omroep in het afgelopen jaar namen 5880 uur in beslag, d.w.z. practisch evenveel zendtijd als een der beide binnenlandse zenders Hilversum I of Hilversum II. De prögrammastof is steeds weer gericht op: contact, informatie, goodwill. Een en kele greep uit de samenvatting: behalve de vaste rubrieken van nieuws, repor tages, actualiteiten, klankbeelden en causerieën, waren er uitzendingen van belangrijke politieke gebeurtenissen en parlementaire debatten. Voorts uiter aard met het oog op exportbevordering, tal van gegevens en informatie over Ne derlandse industrieën, bedrijven, ten toonstellingen, de nieuwe Zuiderzeewer ken, de industrialisatie, programma s voor zending en missie, series uitzendin gen gewijd aan de Nederlandse musici, koren en orkesten. Naar alle Engelse taalgebieden ging een serie van 26 korte talks van professor Geyl: „a history of the Netherlands". Dat er interesse was voor deze bezigheden, mogen de 11.683 brieven getuigen, die in 1950 alleen al uit Engels- en Spaanstalige gebieden bij de wereldomroep binnenkwamen. De financiële middelen ondergingen een besnoeiing op een ogenblik, dat de wereldomroep bezig was een redelijke wasdom te bereiken. Alle krachten moesten worden ingespannen om te voorkomen, dat in plaats van een nog niet voltooide opbouw plotseling ramp zalige afbraak zou komen te staan. Des niettemin viel aan pijnlijke en door de luisteraars in den vreemde scherp be- critiseerde maatregelen, ook op pro- grammagebied, niet te ontkomen. Dit alles gebeurde in een tijd, dat ver scheidene vreemde mogendheden hun buitenlandse uitzendingen voortdurend uitbreidden, aldus het verslag. De minister-president, dr. W. Drees, heeft Maandagavond in het nationale programma, ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana een radiotoespraak gehouden, waarin hij er o.m. op wees, dat „wij thans staan temidden van spanningen in de wereld, die de moeilijkheden ook van ons land buitenmate hebben vergroot, en die bij velen het vertrouwen in de toekomst der mensheid schokken". Koningin Juliana heeft daarover in de loop van dit jaar bij herhaling woor den gesproken, die opwekten tot aan vaarding der werkelijkheid temidden waarvan wij Maan, maar tot een aan vaarding, die niet betekent een zich neerleggen bij wat er in de verhoudin gen tussen mensen en volkeren gebro ken is. Haar woorden hadden ook de klank van vertrouwen en bemoediging, stelden het zelfs als een voorrecht, in het bijsonder voor de jongeren, dat wij thans leven in een tijdperk van onge hoorde mogelijkheden, waarin ieder veel zal kunnen doen naar de mate van zijn krachten. Zij heeft daarbij haar blik laten gaan over ons land over Europa, over de wereld Wij hebben, zo vervolgde dr. Drees, in eigen land in het afgelopen jaar de economische en sociale moeilijkheden zien groeien. Wij hebben een politieke crisis doorleefd en bij voortduring te kenen zich scherpe meningsverschillen af. Maar ondanks alles is er in ons volk toch ook een saamhorigheidsgevoel, en als het er op aankomt, een eenheid, die haar samenvatting en bekroning vindt in het Koninklijk Huis. Het licht, dat de uitingen van Koningin Juliana doen schijnen in de donkerte, waarin wij in deze tijd soms leven, kan bijdragen tot de versterking van onze volksgeest, zoals dat de radioredevoeringen van Ko ningin Wilhelmina deden in de tijd der bezetting. Het is mij een voorrecht, zo besloot spr., op deze dag Koningin Juliana, Advertentie De statistieken wijzen uit, dat breien het handwerk is, dat door de Nederlandse vrouw het meest beoefend wordt. Is het, omdat haar nijvere handen niet van „stil zitten" houden? Of is het, omdat een zelf gemaakt kledingstuk, hetzij voor haar zelf of voor de kinderen, een zeker gevoel van voldoening geeft? Misschien spreekt de zuinigheidsfactor hierin ook een woordje mee. Het is immers nog altijd voordeliger iets zelf te maken, dan kant en klaar te kopen? Een ding is echter zeker: de levensduur van een kledingstuk, dat geld en tijd ge kost heeft, tracht een huisvrouw zo lang mogelijk te rekken, maar soms valt dat niet mee. Staatsvijand No. 1 van gebreide wollen kleding is immers de mot, terwijl er een even groot gevaar schuilt kan schuilen in het wassen. Is het niet triest om te zien hoe soms een kunstig gebreid kant-jumpertje in elkaar gekrompen en verkleurd uit het ogenschijnlijk zo on schuldige sop te voorschijn komt? Weet echter, dat voortaan al deze was-misère tot het verleden behoort, want „Castella Wolwas" met „Kleur-Actief" staat tot Uw beschikking. Het is een wasmiddel, dat jaren van onderzoek en experimenteren vereiste in de laboratoria van de Dobbel- man fabrieken te Nijmegen. Met alkalivrije Castella Wolwas kunt U de teerste wollen kledingstukken, evenals zijde, nylon, kant of chiffon wassen, zonder dat de weefsels er schade van ondervinden. Alles kan nu vier maal zo lang meegaan. Het hieraan toe gevoegde „Kleur-Actief doet bovendien wonderen met de kleuren. Het maakt alle tinten weer fris en nieuw. Dezelfde fabriek verraste de huisvrouwen reeds met een andere opzienbarende vin ding: „Castella voor de Gezinswas" met „Actief Wit", waardoor net wit-goed zeld zaam heldér en glanzend wordt, zonder dat er scherpe bleekmiddelen aan te pas komen. Hieruit blijkt, dat dit Castella Was-duo, het ene in een rose, het andere in een blauw pak, onmisbaar is voor een huisvrouw, die de goede weg naar zuinig heid weet. Prins Bernhard, zo juist teruggekeerd van een reis, ondernomen in het belang van ons land, en hun kinderen namens het Nederlandse volk geluk te wensen, uiting te geven aan de grote erkente lijkheid, die ons volk heeft voor de wij ze waarop de Koningin Haar hoge taak opvat en vervult en de hoop uit te spreken, dat het Koninkrijk met de Rijksdelen overzee, waarin ook een zo warme aanhankelijkheid jegens het Ko ninklijk Huis bestaat, nieuwe bloei mo ge tegemoetgaan. Bij gelegenheid van de zaligverklaring van Paus Pius X op Zondag 3 Juni a s. organiseren de Norbertijnen van de Abdij van Berne een Liturgisch weekend van Zaterdag 2 Juni in de na middag tot Zondagmiddag 3 Juni. De "volgende onderwerpen zullen be handeld worden: De persoon en het werk van Paus Pius X; zijn bemoeiingen voor het her stel van de gregoriaanse zang en de volkszang; de actieve deelname der ge lovigen aan de Liturgie; de Communie; en tenslotte de Zondag. Het zijn juist die onderwerpen waarin Paus Pius X als pionier van een vernieuwing op trad in de H. Kerk. Hoogtepunt van het weekend zal zijn de viering van de plechtige conventmis in de Abdijkerk op Zondag 3 Juni. De verdiepingsdagen staan onder lei ding van Kan. Pasch. van Kaathoven O. Praem. Deelname staat open voor heren en dames uit geheel Nederland, die zich voor de Liturgische Beweging interesseren. Men kan zich voor het weekend opgeven tot uiterlijk 15 Mei a.s. aan: Liturgisch Apostolaat, Abdij van Berne, Heeswijk (N.Br.). Advertentie zult '6 morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke da^ moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVER PIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjea. et moet op een onderneming wel een wonderlijke indruk maken, dat haar indertijd door een func tionaris van een levensverzekerings maatschappij werd voorgesteld een par ticuliere pensioenregeling voor het per soneel te treffen, met het oog op een komende bedrijfspensioenregeling, ter- wyi diezelfde persoon later als directeur van het inmiddels opgerichte bedrijfs pensioenfonds diezelfde onderneming deed weten, dat die particuliere pen sioenregeling, juist wegens de verplichte deelname aan het bedrijfspensioenfonds, geen doorgang mag vinden. Intussen is dit een metaalbedrijf te Meppel overkomen en waar blijkbaar deze onderneming de voordelen van een eigen regeling hoger schatte, heeft zij zich tegen het monopolistisch streven van het Bedrijfspensioenfonds voor de Metaalnijverheid verzet, toen deze on derneming door het Fonds voor de rech ter werd gesleept. De kantonrechter te Meppel heeft een vonnis gewezen, waarby het metaalbe drijf vrijstelling werd verleend van de verplichting tot deelname in het Be- dryfspensioenfonds. Dit vonnis is intus sen in kracht van gewijsde gegaan, zodat klaarblijkelijk ook het Bedrijfspensioen fonds in dit vonnis heeft berust. De uit spraak van de rechter is evenwel van het allerhoogste belang, omdat deze een kettingreactie zal veroorzaken, die aan het monopolistisch streven der Bedrijfs pensioenfondsen een halt zal toeroepen. Het vonnis is echter ook merkwaardig, omdat het duidelijk aantoont hoezeer de minister van Sociale Zaken zich heeft vergist. De kwestie waar het om gaat is hoogst eenvoudig. Bij de behandeling van de Wet betreffende verplichte deelneming in een Bedrijfspensioenfonds in de Tweede Kamer hebbèn de leden dier Kamer de grootst mogelijke waarborgen geëist tegen een monopolistisch streven der Bedrijfspensioenfondsen in tegen stelling tot de minister. Onder meer werd daarom in de wet de bepaling op genomen, dat een onderneming met een eigen pensioenregeling vrijgesteld zou zijn van de verplichting tot deelneming in het Bedrijfspensioenfonds, indien de eigen regeling reeds zes maanden be- Uft bet Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 99) „Maar Gustaaf is de laatste zes maan den buitengewoon vooruit gegaan". „Hij is ook een bijzondere jongen". „Hij heeft een vlug verstand en hij is gevoelig, maar hij is in geen enkel op zicht een uitzondering. Ik geloof niet, dat anderen gemakkelijk dezelfde resul taten met hem bereikt zouden hebben. Je onderschat jezelf". Francis zuchtte. „Ik heb helemaal geen mening over mezelf. Als onderwijs ge ven alleen maar betekende kennis mee delen, geloof ik wel, dat ik een even goede menselijke encyclopedie zou kun nen zijn als ieder ander ontwikkeld man. Maar leiding geven aan iets, dat zo teer is als de menselijke ziel is wat anders. Ik ben geen John Sullivan. Ik wou, dat ik het was". „Geloof je niet, dat geestelijke leiding geven aan de jeugd een buitengewoon belangrijke taak is?" „Dat geloof ik zeker maar daarom geloof ik ook, dat het een roeping is, die de hoogste kwaliteiten vraagt". „Als je er aan begon, zou je die kwa liteiten kunnen ontwikkelen", merkte Johann glimlachend op. Hij voegde er aan toe; „Wanneer je zou denken, dat je die kwaliteiten had, kon het wel eens gebeuren, dat je er precies naast was. Maar waarom spreek je er niet met pa ter Connor over?" „Neen. Ik moet het met mijzelf uit vechten. Ik moet er even zeker van zijn ais Gustaaf weet wat zijn roeping is. Hij sprak er vandaag met mij over en toen kreeg ik plotseling het gevoel dat het misschien mijn levenstaak zou kun nen zijn om jongens als hij te helpen ik had het gevoel of ik iets voor de jeugd zou kunnen betekenen...." „Denk je niet, dat hier een aanwij zing in verborgen kan zijn?" „Misschien. Ik heb het wel even ge dacht, maar daarna dacht ik dat het een beetje te aanmatigend was. Hoe er achter te komen?" „Op de eerste plaats moet je te weten komen of je inderdaad roeping hebt om in het klooster te gaan. En dan, welke orde? Zijn het de Jezuïeten, dan kun je toetreden tot de Ierse of Engelse provincie. Francis onderbrak dadelijk: „Natuur lijk de Ierse, mijn hele geestelijke bestemming is met Ierland verbonden". „Bovendien is de Ierse provincie sterk betrokken bij het onderwijs. Zou dat niet de doorslag kunnen geven?" Francis glimlachte. „Misschien". De zomer ging voorbij en de herfst kwam, met eindeloze regens, dan de winter met zware sneeuwval en in de étalages begonnen reeds de rode „Gram- pus"-poppetjes te verschijnen, zoals in Engeland „Santa Claus", maar zij droe gen een roede voor de bestraffing van stoute kinderen, en korte tijd daarna verscheen Sint Nicolaas met staf en mijter, en opnieuw schreef douairière Lady 'Sable aan haar zoon om hem te vragen of hij de Kerstdagen thuis zou doorbrengen Francis had het gevoel, dat hij niet meer naar Oostenrijk zou terug gaan. Hij zou Johann en Lotte niet meer zien, noch het echtpaar Meisel, noch Gustaaf of Mirabelle en Laura en de kleine Bruno. Toch voelde hij dat hij moest gaan en hoe vaster die overtui ging werd hoe dieper zich de droefheid boorde. „We zullen u missen", zei vrouw Mei sel, „maar u hebt gelijk, dat u met Kerstmis naar huis gaat. Alleen, waar om zou u niet meer naar Oostenrijk te rug komen? Of...." Zij hield plotseling op en kreeg een kleur. „Neemt u mij niet kwalijk, Herr Francis", zei ze. „Het gaat mij niets aan. Maar het is net of u bij ons hoort „Zo voel ik het ook", stelde hij haar gerust. „Maar u hebt het wel geraden misschien dat ik het klooster in ga. Ik wilde om toelating verzoeken bij de Jezuïeten in Ierand?"_ „U wordt dus Jezuïet?" „Met God's genade en als de tijd daar is", zei hij glimlachend. „Maar dat is prachtig, Herr Francis. We zullen voor u bidden". Tranen spron gen haar in de ogen. „We zullen u nooit vergeten". Voor Gustaaf was het niet gemakke lijk, het was wel fijn, dat Herr Francis Jezuïet wilde worden, maar hij zou zich toch erg eenzaam voelen, het betekende: geen skitochten méér in de bergen en geen wandelingen en gesprekken meer bij het water of in de bossen; hij huilde er een beetje om. Maar toen de dag daar was bracht hij met Johann Amanshauser Francis naar de trein. Eerst zou Francis naar Wenen gaan om afscheid te nemen van Lotte, die hij sinds die zomer niet meer had gezien. Johann was zeer verheugd over Fran cis' besluit om toe te treden tot de So ciëteit. Dat ze elkander niet meer zou den ontmoeten leek hem van weinig belang. Hij had een diepe genegenheid opgevat voor Cathryn's broer, maar uit zijn besluit kon alleen maar goeds voortkomen. Dus daar moest alles ook voor wijken. Daar de trein spoedig vertrok, duurde het afscheid slechts kort. Johann en Gustaaf wuifden tot de trein uit het ge zicht verdwenen was. Na zijn aankomst aan het Westbahn- hof in Wenen ging Francis regelrecht naar de St. Stefansdom. De sneeuw was aan weerskanten van de weg tot lage muurtjes opgestapeld en van de voeten van een gekruiste Christus in een schrijn hingen ijspegels. Mensen knielden verspreid door de ge hele kerk. geheel ingesloten ln hun eigen gebedswereld; in de wijde ruimte hing een half schemerig licht van in de diepte brandende kaarsen, waardoor het donker buiten nog zwarter leek. Francis knielde in de eerste de beste bank, maar het was hem onmogelijk zijn gedachten te concentreren; er was een voortdurend geloop van mensen die even binnen kwamen, van anderen die de kerk kwamen bezichtigen, vlak voor hem knielde een oude vrouw die zacht prevelend haar rozenkrans zat te bid den. Spoedig stond hij dan ook weer op en verliet de dom. Wordt vervolgd). stond op het tijdstip, waarop aan de minister wordt verzocht de deelneming in een Bedrijfspensioenfonds verplicht te stellen, terwijl de minister verplicht werd richtlijnen vast te stellen ter na dere regeling der vrijstellingen. De richtlijnen werden vastgesteld, doch in strijd met de Wet werd de termijn van zes maanden daarin aanzienlijk ver lengd. Het Bedrijfspensioenfonds voor de Metaalnijverheid bracht zijn statuten in overeenstemming met de richtlijnen en werd verbindend verklaard, zodat de rechter nu meent voor de vrijstelling de langere termijn dan zes maanden te kunnen hanteren. De kantonrechter te Meppel heeft uit gesproken, dat ondernemingen, die aan de wettelijke termijn voldoen, recht op vrijstelling hebben. Dit impliceert, dat de statuten van het Bedrijfspensioen fonds strijdig zijn met de Wet. De vraag wordt nu, of de verbindendverklaring van dit fonds thans wel rechtsgeldig heeft plaats gevonden. Een procedure hieromtrent is binnenkort te verwach ten. De studiedagen van Ons Geestelijk Le ven voor Priesters, die het vorig jaar we gens 't Heilig Jaar werden uitgesteld, zullen dit jaar doorgang vinden en plaats hebben in het Missiehuis te Stein (L.) vanaf Maan dagmiddag 30 Juli tot Woensdagmiddag 1 Augstus. Als hoofdonderwerp zal ter sprake ko men het buitengewoon belangrijk thema der Priesterroeping. Hierover zullen vier lessen gegeven worden: Het wezen der priesterroeping, door dr. H. van Zunderen te Stein! Gods uitverkiezing en genade, door drs. Al. van Rijen te Heino (O.); So- ciographie, openbaring en bevordering der priesterroeping, door drs. J. Dellepoort van het seminarie Upelaar; Behoud, ont wikkeling en leiding der priesterroeping, door dr. A. C. Ramselaar, president van het seminarie Apeldoorn. Daarnaast zullen nog twee afzonderlijke lessen gegeven worden: Een pastorale les over de geestelijke leiding van leken-kloos terlingen door priesters, door rector L. A. M. Pennock te Heiloo (N.-H.); Het pries terlijk ideaal belichaamd in de H. Vincen- tius a Paulo, door rector Jos Colsen te Rum pen (L.). Voor nadere inlichtingen en uitvoeriger program wende men zich tot de redactie secretaris van Ons Geestelijk Leven., Mis siehuis Stein (L. De juridische faculteit aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam heeft een plaat singsbureau ingesteld. De bedoeling hier van is, dat een contactpunt wordt geboden tussen enerzijds: personen en instanties, die pas afgestudeerde juristen zouden kun nen plaatsen en anderzijds, deze pas afge studeerde juristen. De leiding van het bu reau is opgedragen aan mr. Th. A. Versteeg lector voor notariaat aan de Vrije Univer siteit. Nog steeds duurt het onderzoek voort in de zaak tegen de gemeente-ontvan ger P. uit Groningen. Het blijkt thans dat P. als gemeente-ontvanger-adminis trateur van het gasbedrijf te Haren eveneens onregelmatigheden heeft ge pleegd. De gemeente Haren zou naar verluidt hierbij ernstig benadeeld zijn. tf By het vertrek van de Nederlandse onderzeebootjager „Evertsen" uit de Koreaanse wateren heeft vice-admiraal Turner Joy, bevelhebbel der vlootstrijd- krachten in het Verre Oosten, in een persoonlyk afscheidswoord aan officie ren en bemanning zijn dank uitgespro ken voor „hun onvermoeid en onzelf zuchtig dienstbetoon" en hun een snelle thuisreis toegewenst. Het hoofdkwartier van de vloot der verbonden strijdkrachten te Tokio heeft voorts een brief van de Engelse vice- admiraal Sir William Andrewes, bevel hebber van de geallieerde schepen voor begeleidingsdiensten in de Koreaanse wateren, aan vice-admiraal Turner Joy gepubliceerd, waarin hij verklaart, dat Nederland „werkelijk trots" kan zijn op de „Evertsen". „De Evertsen heeft voort durend goede en snelle diensten bewe zen. Hoewel het schip vaak saaie routi ne-patrouille vaarten en begeleidings diensten heeft moeten verrichten, is het schip altijd paraat en ter plaatse ge weest, wanneer het nodig was. Kortge leden, tijdens operaties aan de Oostkust, was zijn taak opwindender. Alles wat nodig was werd zonder omslag verricht. Onder zijn huidige bevelvoerende offi- Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin zijn benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje: dr. J. F. Nuboer en dr. H. J. M. Weve, beiden hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. Dr. H. M. Hirschfeld, regeringscom missaris voor het Algemeen Herstel Pro gramma, die na een ernstige ziekte een zeereis naar Californië maakte, wordt Maandag 14 Mei met de „Noordam van de Holland-Amerika-Lijn in Nederland terugverwacht. Dr. Hirschfeld maakt het thans zeer goed. Hij hoopt direct na zijn aankomst zijn werkzaamheden te her vatten. Ronald Ede, die onlangs werd benoemd tot landbouwattaché bij de Britse ambas sade te Den Haag. arriveerde gisteren in ons land. Zijn verblijf in Den Haag draagt een oriënterend karakter. Ronald Ede wil kennis maken met de Nederlandse autori teiten van het ministerie van Landbouw en Visserij. Daarna vertrekt hij weer naar zijn standplaats Kopenhagen. De heer Ede is namelijk ook Brits landbouwattaché in de Scandinavische landen. cier, luitenant-ter-zee der eerste klasst D. J. van Doorninck, is het een eerste klasse oorlogsschip, waar goede disci pline heerst en waarop Nederland trots kan zijn," aldus deze brief. Acht Nederlandse militairen zijn uit Korea naar Tokio vertrokken, om uit te rusten van de vermoeienissen die zij aan het front hebben doorstaan. Het zijn sergeant eerste klas raden Moardjiman, ex-KNIL-man uit Rotterdam, sergeant C. Toren uit Amsterdam, soldaat eerste klas L. Balkenhede uit Hillegom, H. Pe ters uit Nijmegen, J. Koch uit Den Haag, G. Balkengoer uit Schiedam, A. Boek- lagen uit Soestdijk en korporaal H. Jo- rmk uit Nijmegen, aldus meldt U.P. Bij een ontvangst te Djakarta ten hui ze van de Nederlandse Hoge Commis saris in Indonesië, de heer Lamping, heeft de minister van Buitenlandse Za ken. mr. Subardjo, een heildronk uitge bracht op Koningin Juliana en op het welzijn van het Nederlandse volk, waar na het Wilhelmus werd gespeeld. De heer Lamping beantwoordde dit met een heildronk op president Sukarno en het Indonesische volk. waarna het Indonesia Raya gespeeld werd. Na de ontvangst van Indonesische autoriteiten en buiten landse diplomaten, vulden meer dan duizend leden van de Nederlandse ge- Hoge Commissariaat op een receptie meenschap in Indonesië de tuin van het waartoe alle Nederlanders waren uitge nodigd. Aan het einde daarvan werd aan de Koningin het volgende telegram ge zonden; De Nederlandse gemeenschap, ver enigd in de ambtswoning van de Hoge Commissaris te Djakarta, biedt Uwe Majesteit met diepste eerbied haar ge lukwensen aan ter gelegenheid van Uwer Majesteits verjaardag. Zij voegt hieraan de verzekering toe van haar trouw aanhankelijkheid en innige ver knochtheid aan Uwe Majesteit en Haar Huis. Het stoffelijk overschot van de toneelspe ler Jules Verstrate. die Zondag j J. is over leden, zal Woensdag 2 Mei om 12 uur ter aarde worden besteld op Zorgvlied te Am sterdam. Gelegenheid tot condoleren is er die dag van elf tot half twaalf in de rouw kamer aan het Zandpad en na afloop van de plechtigheid in de aula van de begraafplaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3