Truman reeds in 1947 gewaarschuwd voor de plannen van Rusland plannei BALLONVAART IS NIET GEVAARLIJK Tussen neus en lippen Belangrijk rapport over Korea gepubliceerd Onheilspellend cijfermateriaal Lt.-gen. Wedemeyer wilde Amerikaanse troepen in Zaid-Korea houden CHINEZEN TRACHTEN DE HAN DROOG TE LEGGEN „Je weet nooit waar komen, maar dat je terecht zult is dan ook het avontuur Kosten voor Korea- MILITAIR HULPPROGRAM ZONDER MEER IN WASHINGTON TERZIJDE GELEGD Fouten in Yalta Sluisdeuren van Hwachondam gesloten Sluizen gebombardeerd met luchttorpedo's Het weer rietachement 5.4 millioen in 1950 HEMELVAART VAN CHRISTUS Mevrouw Boesman over haar mislukte tocht Tocht volkomen verantwoord Bloembollenvelden thans zeer mooi Tot hoofd en hart WOENSDAG 2 MEI 1951 75e JAARGANG No. 25062 Drie boodschappen Amerik. duikbommenwerpers doen een aanval FALCON REGENKLEDING Morgen, de feestdag van 's Heren Hemelvaart, zal ons blad niet verschijnen. DE DIRECTIE. BaRTEÜÓRISSTRAAT 20 TEL. 13439 HELPT DE BISSCHOP KEUKEN BOUWEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiusstr 45. tel 3998 Bijkant Umuiden Bonifaciusstr. 27. tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs H. W M. van Run. Wnd hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief Omroepers 16 cents per m.m -hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL Gisteren is het vermaarde rapport-Wedemeyer over Korea gepubliceerd en daar uit blijkt, dat president Truman drie jaar vóór het uitbreken van de Koreaanse oorlog de waarschuwing kreeg, dat de Sovjet-Unie zonder twijfel zou beproeven dit land in haar macht te krijgen. In het rapport, dat in September 1947 opgesteld werd door de Amerikaanse lui tenant-generaal Albert Wedemeyer, werd er bij de Amerikaanse autoriteiten op aangedrongen een verstrekkend wapenhulp-program voor de Republiek Korea op stapel te zetten en dit land militair advies te geven. Tevens werd Amerikaanse supervisie over een Koreaanse verkenningsmacht aanbevolen. Het document, dat de Amerikaanse regering lange tijd als „top secret" onder zich heeft gehouden, werd gisteren gepubliceerd door de Senaatscommissie, die belast is met het onder zoek naar het ontslag van generaal MacArthur. Generaal Wedemeyer adviseerde Tru man de Amerikaanse bezettingstroepen in Zuid-Korea te houden totdat de Rus sische troepen zich uit Noord-Korea hadden teruggetrokken. Dit geschiedde. Maar aan Wedemeyer's aanbeveling om een krachtig militair hulpprogram voor de Koreaanse republiek in elkaar te zet ten werd geen gevolg gegeven. Hij con stateerde, dat het „ongetwijfeld" het oogmerk der Russen was de macht over Zuid-Korea in handen te krijgen door gebruik te maken van de Noord-Kore- aanse militaire strijdkrachten, die door de Russen zelf waren opgeleid. De Russen zouden zich naar zijn oor deel slechts uit Noord-Korea terugtrek ken na hier een „volksleger" te hebben gevormd en hieruit vloeide zijns inziens de noodzakelijkheid van een militair en economisch bijstandprogram op lange termijn voor de Zuid-Koreanen voort. Op de aanbevelingen van de toen malige minister van Buitenlandse Zaken, Marshal), zond president Tru man bij besluit van 9 Juli 1947 Wede- mej'er naar China en Korea voor het instellen van een onderzoek in deze landen. De generaal bracht met zijn missie een maand in China door en verbleef vervolgens gedurende korle tijd in Korea. Op 19 September 1M7 bracht hij zijn vertrouwelijk" rapport f.3?- President Truman uit. Zijn aanbe den over China werden in Juli 1949 gepubliceerd, het rapport over Korea pas gisteren. Wedemeyer verklaarde, dat hij in 1947 de situatie in Korea als „potentieel ge vaarlijk" beschouwde, een situatie, die een bedreiging voor de strategische be langen van de Verenigde Staten vormde. Wedemeyer constateert voorts om dat de Verenigde Staten „indirect" het program der Sovjet-Unie in het Verre Oosten „vergemakkelijkt" hebben door bij de conferentie van Yalta in 1945 con cessies in Mandsjocrije aan de Sovjet- Unie te doen en door het onthouden van hulp aan het nationalistische China. De republikeinse afgevaardigde Hugh Scott Jr. verklaarde gisteren te Washing ton, dat hij in Augustus 1945 al rappor ten van generaal Wedemeyer had ge zien, waarin gevraagd werd aan Ame rika om Noord-China en een deel van Mandsjoerije te bezetten. Scott, toen een marine-officier in de Pacific, zei, dat Wedemeyer drie boodschappen had gestuurd aan zijn meerderen tegen het eind van de oor log, waarin voorstellen waren opge nomen om een mogelijke bezetting door Rusland te voorkomen. Wede meyer was toen de opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in China. Scott zei, dat Wedemeyer's voorstel len verworpen waren in Washington. Hij zei, dat de generaal na zijn derde boodschap een scherp®, reprimande had ontvangen in een telegram, waarin in feite werd gezegd, dat hij hiermee niets te maken had, dat dit een politieke aan gelegenheid was, waarover de hoogste autoriteiten zouden beslissen. D« Chinese troepen, die in midden- Korea een nieuwe aanval voorbereiden, hebben de sluisdeuren bij de Hwachon dam gesloten om de rivieren de Poek- han en de Han droog te leggen. Dit zou hun de overtocht vergemakkelijken. Het waterpeil daalde zo snel, dat de geal lieerde genie gisteren driemaal de pon tonbruggen over de rivieren moest ver stellen. De roden hebben het merendeel van hun troepen overgebracht naar het cen trale front. Tevoren waren de pogingen om Seoul te veroveren, vastgelopen op het hevige vuur van de geallieerde artil lerie, het scheepsgeschut en de lucht macht. Er waren op 1 Mei geen berich ten van enigerlei actie van betekenis op de grond, noch aan het centrale front noch in het westen bij Seoul, waar de communisten gehoopt hadden hun in ternationale feestdag te vieren. In een gecensureerd telegram van het front delen de geallieerde bevelhebbers mee, dat de hoofdmacht van de com munisten in het Westen zich ver ge noeg naar het Noorden bevindt om bui ten het bereik te blijven van de vernie tigende Amerikaanse artillerie. Er la gen zo weinig doelen binnen het bereik van de artillerie, dat de geallieerde bat terijen een betrekkelijk rustige 1 Mei dag hebben gehad, na de enorme in spanningen van Maandag. Tussen de ka nonnen van de verbonden troepen en vooruitgeschoven Chinese elementen is een niemandsland ontstaan. De Australische minister-president Menzies heeft Dinsdag te Melbourne Amerikaanse duikbommenwerpers van de marine boorden Dinsdag evenwel met luchttorpedo's gaten in de sluizen Van het Hwatsjon-reservoir. In antwoord op een verzoek van het Achtste Leger voerden Douglas Skyrai- ders vanaf een vliegdekschip de eerste gevechtsvlucht met luchttorpedo's uit sedert de tweede wereldoorlog. Volgens een telegram van de 77ste Task Force slaagde men er in een sluis te vernietigen en een gat van tien voet te slaan in een andere sluis. Drie torpedo's kwamen tot ontploffing in het midden van de 200 voet hoge en 900 voet lange cementen dam. De derde torpedo bracht niet nader vastgestelde schade toe aan de steunberen aan het eind van de dam, aldus werd meege deeld. A dvertentie medegedeeld, dat de troepen van het Britse Gemenebest, die in Korea onder de vlag der Verenigde Naties strijden, tot een divisie zullen worden samenge voegd, Deze divisie zal worden gevormd door de 28ste en 29ste Britse brigades infanterie, de 25ste Canadese brigade het derde bataljon van het Koninklijke Australische regiment, het zestiende Nieuw-Zeelandse regiment te velde en de zestigste veld-ambulance-eenheid van India. Tachtig percent van de begroting voor 1951 van Zuid-Korea zal besteed worden aan defensie-uitgaven, aldus werd gisteren bekend. De Nationale Vergadering nam giste ren een begroting ten bedrage van 333.000.000 won aan. 6000 won is een Amerikaanse dollar. Verwachting tot Donderdagavond: Overdrijvende wolkenvelden, afge wisseld door opklaringen en morgen voornamelijk aan het einde van de middag kans op enkele verspreide buien. Zwakke tot matige wind tus sen Zuid en Oost. Opnieuw iets ho gere temperaturen. Donderdag: Zon 5.0920.06, Maan 4.02—17.33. Vrijdag: Zon 5.07—20.08, Maan 4.13 —18.49. De uitgaven in 1950 ten behoeve van de uitzending en verzorging van het detachement Nederlandse vrijwilligers op Korea hebben ruim 5.4 millioen gul den bedragen. Een half millioen was nodig voor de personeelsuitgaven en on geveer 4.9 millioen voor de materiële uitgaven, bewapening, vervoer en ver zorging. Aldus blijkt uit een thans inge diend wetsontwerp tot wijziging der begroting van Oorlog voor 1950. Naar een muurschildering in de Dom van Viborg. (Van onze verslaggever) Op het Gemeenteterrein in Bloemendaal speelde zich gisteren de slot-acte af van het drama-met-een-gelukkig-nog-happy-end. dat de deerlijk mislukte ballonvaart van mevr. Boesman en de auteur Godfried Bomans is. Aan een meters hoge paal, die gemeenlijk door de plaatselijke brandweer wordt ge bruikt om er brandslangen aan te drogen, hing het verfomfaaide omhulsel van de ballon, dat op één plaats' vrif duchtig ingescheurd was. En ijverige gemeëme- werklitden waren onder leiding van de heer Boesman bezig met het doek dat zeer slecht tegen zeewater bestand is te ontzilten door het voortdurend met fikse waterstralen te bespuiten. Het een en ander bood een ietwat mistroostige indruk. Want het is immer een tragische zaak. een ballon-zonder-omtrek. Mevr. Boesman, die wij aantroffen in de woning van de Bloemendaalse wet houder Van Geluk, bleek ganselijk niet mistroostig gestemd. De dokter meende meteen na het ongeval in Zandvoort „een lichte schok" bij de ballonvaarster ontdekt te hebben, maar daar moest zij nu zelf hartelijk om lachen. En met enig entrain zelfs vertelde zij van haar ervaringen, die overigens allerminst van plezierige aard waren geweest. Vóór de tocht begon, zo vertelde mevr. Boesman, had zij De Bilt en Schiphol omtrent de weerberichten geraadpleegd, j op het moment dat de totaal uitgeputte ballonvaarders door de te hulp gescho ten mannen op het droge werden gedra gen. Met een glimlach dacht mevrouw Boesman nog terug aan het ogenblik, waarop de heer Bomans uit zijn bewuste loosheid ontwaakte en met „een piep stemmetje" zei: „Ik ben mijn tabakszak kwijt". Neen, de ballonvaart is niet gevaar lijk; dat was ook nu nog de stelilge overtuiging van mevrouw Boesman. Zij had er nu 65 tochten opzitten. Maar behalve deze keer en de ongelukkig afgelopen reis twee jaar geleden van Enschede naar de Vendeé, was naar nooit iets dergelijks overkomen. „Tja. "Té weet noóft waar je térech; «uit ko men. Maar dat is dan ook het avon tuur". En dat avontuur, dat haar kennelijk zeer ,:a aan het hart ligt. blijft haar trekken. Als alles goed gaat doet zij 2e Pinksterdag toch weer mee aan de wed strijd in Zweden; met een eeleende bal lon. Als alles goed gaat en als haar ..spul len", paspoort, brevet en zo die nu op de golven van oe Nwordr.e? drijven weer tegen die tijd vernieuwd zijn. et weekblad „De Linie" stelt in zijn laatste uitgave vast, dat de manier, waarop de begrotingscij fers systematisch worden opgesteld zon der meer 'als een misleidende tactiek kan worden beschouwd. Het door de minister van Financiën gevolgde sys teem komt er op neer. dat doelbewust de staatsontvangsten sinds 1946 veel te laag zijn geraamd. Uit de cijfers blijkt inderdaad maar al te duidelijk, dat ach tereenvolgens de daadwerkelijke ont vangsten van het Rijk de overeenkom stige ramingen met zeer grote bedragen hebben overtroffen en wel met f371 mill in 1946. f1418 mill, in 1947. f.1297 mill, in 1948. f1412 mill, in 1949. Wan neer men de geraamde uitgaven en in komsten dus met elkaar verrekent, aan zal blijken dat de ten gunste van het Riik geboekte verschillen als volgt zijn geweest: f 1497 mill, in 1946. f 1079 mill, in 1947. f637 mill, in 1948 en f683 mill, in 1949. Waarom wordt door de regering op zettelijk gestreefd naar dergelijke be langrijke ..meevallers"? De Linie meent dan hierop te kunnen antwoorden, dat misschien tegelijkertijd de volgende doeleinden worden beoogd: Aflossing uit deze kasoversehotten van de gigantische staatsschuld (welke intus sen slechts voor kleine bedragen heeft plaats gehadwegzuigen van veel geld bij de burgers als een soort rem od de invoeren respectievelijk tot bestrijding van inflatietendenzen. het nivelleren van de inkomens volgens socialistisch beginsel, geleidelijke socialisatie der particuliere bedrijven. Doch dan mag in een democratische staat worden verlangd, dat de Regering open spel speelt, haar begroting eerlijk opstelt, ook in de raming der middelen en de begrotingen van een uiteenzetting harer doeleinden doet vergezeld gaan. In een democratische staat kan niet worden aanvaard, dat de Regering zich jaar in jaar uit bijna met 1 milliard „ver gist" en mede daardoor een ondoor dringbaar rookgordijn hangt over haar feitelijke bedoelingen. Het mislukken der jongste staatsle ning is. althans voor de Linie, en dit standpunt zal in brede kringen worden gedeeld, een teken, dat de minister het vertrouwen van de beleggers heeft ver speeld. Wij zouden hieraan nog willen toe voegen dat dit vertrouwensverlies zich niet tot de beleggers dus de spaarders bepaalt, doch zich tevens in hoge mate voordoet bij de belastingbetalers. De be lastineen hebben het zogenaamde ..pla fond "van de draagkracht der belasting plichtigen reeds lang overschreden: zij zouden met voldoening zijn afgedragen, indien met de opbrengst ware overge gaan tot een forse aflossing en/of conso lidatie van de reusachtige vlottende staatsschuld, waardoor de stabiliteit van de nationale munt zou zijn bevor derd. Wat blijkt uit de begroting van 1950? Dat ondanks de Marshall-hulp, welke het milliard heeft overschreden, de in- flationistische tendenties voortbestaan. Dr. Holt»-op. president van de Neder- landsche Bank. heeft het in zijn jongste HilllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllillIIII1':' Mevrouw Boesman: ..Ballonvaart hele maal niet gevaarlijk". De meteorologische uiteenzetting die zij ontving, gewaagden van veranderlijke, maar geen krachtige wind. Bovendien achtte de ballonvaarster de plek van de start ver genoeg van de kust verwijderd, zodat zij aan enig risico nauwelijks dacht. En ook nu was mevrouw Boesman er nog stellig van overtuigd, dat de tocht volkomen verantwoord was. „In het begin ging alles heel goed", zo zette zij haar relaas voort. „De heer Bomans begon al genoegen te scheppen in het vooruitzicht van een ballonvaart van langere tijdsduur: maar even later leek het wel alsof hij een voorgevoel had van de dingen die komen gingen, want ineens vroeg hij mij of ik zwem men kon. In de duinen had ik gemak kelijk een landing kunnen maken en ook dacht ik nog bij Zandvoort te kunnen dalen; maar daar vlogen wij boven aller lei palen en bovendien zat de Water toren ons in de weg. Maar nóg dacht ik best Noordwijk te kunnen halen. Toen kwam die windvlaag, die een soort thermiek geweest moet zijn en die ons snel naar de zee stootte. Ik ben direct gaan ventileren, maar het was al te laat. Terwijl ik nog aan het beraadslagen was wat ik toen zou doen, dreven wij al op het water. De heer Bomans en ik wierpen in allerijl de al nat ge worden zakken zand over boord; zon- er enig resultaat echter. Ik heb er nog over zitten denken aan de ballon te blijven hangen Maar wij dreven hoe langer hoe verder met de stroom mee; en dat was helemaal niet leuk. „Laten we maar gaan zwemmen" heb ik toen gezegd, alhoewel ik het helemaal niet goed kan. Op het laatst kon ik niet meer van kou en inspanning; het was vreselijk. Het leek of de afstand tus sen ons cn de mensen die ons te hulp kwamen, maar niet kleiner werd. Notabene, had ik een jasje over mijn arm meegenomen; dat werd onder het zwemmen natuurlijk hoe langer hoe zwaarder. Tot ik op een gegeven mo ment dacht: wat moét ik in 's hemels naam met dat jasje. Zelden zal het spreekwoord: ..Als de nood het hoogste is, is de redding nabij" lettelijker in vervulling zijn gegaan dan De ballon van mevrouw Boesman wordt door werklieden van vreemde smetten ontdaandie het onttakelde ding aankleefden sinds zijn onfortuinlijke reis De bloembollenvelden zijn thans bij zonder mooi. Er bloeien nog late nar cissen. de late hyacinthen staan in volle bloei. De vroege tulpen vertonen overal hun frisse kleuren en de lang- stelige tulpen zullen bij warm weer ook spoedig hun warme tinten tentoon spreiden. Hemevaartsrdag, de Nationale Feestdag en de daarop volgende dagen zullen echte bloembollendagen zijn. Keukenhof en de Treslongtuin zijn op hun mooist. Op vele plaatsen liggen nog mozaieken. In Noordwijk zullen ze speciaal in het komende weekeinde tij dens de bloemenfeesten het oog ver rukken. Het bloemencorso voor ver sierde wagens is Zaterdagmiddag te Noordwijk. De mode in het tatoueren Ook in het tatoueren speelt mode een rol en die mode wordt grotendeels gecreëerd door de 78-ja- rige tatoueer-modekoning George Burchett in Lon den. Burchett heeft thans zijn lente-ontwerpen ge lanceerden zeelieden en anderen, die graag hun blote vel met eei*patroon- tje willen verlevendigen, houden er rekening mee. „De tendenz", aldus Bur chett, wiens atelier aan de Waterlooroad ligt en zo goed geoutilleerd is, dat een schilder er jaloers op zou worden, „gaat in de richting van fijne lij nen en subtiele kleuren. Men vraagt meer pastel tinten dan harde primaire kleuren." Ongeveer een jaar ge leden heeft de vaardige naald van Burchett ko ning Frederik van Dene marken een draak op de borst getatoueerd. Het was een prachtig beest in felle rode, groene en blauwe kleurschakeringen en een schitterend staaltje van de kunstvaardigheid van de vermaarde huid schilder. Maar thans is het bonte fabeldier al niet meer volgens de huidige mode, die „veel ingetoge ner is geworden." „Dat karweitje voor de koning", aldus vertelde Burchett, „is natuurlijk uitgevoerd volgens de klassieke traditie van de zeelieden. Dat was ook juist, aangezien hij admi raal van de Deense vloot is. Schepen, draken en an kers zijn door de tijd ge heiligde symbolen, waar mee een zeeman altijd eer inlegt. De koning heeft dan ook in het geheel geen blijk gegeven van een slechte smaak, maar voor de landrotten gaat de mo de in de richting van ge zelligere onderwerpen en meer getemperde uitwer king. Tegen de lente is er al tijd veel vraag, naar vlin ders en bloemen. Onder robuste typen, zoals bergtoeristen, is er vraag geweest naar Duit se herdershonden en kort geleden vroeg en kreeg een man een inktvis op zijn schouders geta toueerd. De grijparmen kronkelden over heel zijn borst en rug. In zyn vijf tigjarige practijk heeft Burchett eigenaardige op drachten gehad. Zo kwa men er eens een man en een vrouw bij hem, die ieder een handboei om hun pols wilden hebben als symbool van hun hu welijk. Zij waren er zich ■van bewust aan elkaai geketend te zijn en de handboeien hadden de be tekenis van trouwringen.' Een vrouw bracht haai zoontje om een vliegtuig op een van zijn schouders te laten tatoueren. De jongen kreeg op straat soms toevallen en hel vliegtuig ha a ten doel hem altijd te kunnen identificeren. Een Ameri kaan wilde zijn naam adres en telefoonnummer op zijn borst laten tatoue ren. „Maar hoe moet dat, als u gaat verhuizen?" vroeg Burchett. „Wij zijn niet zo ver- huizerig", antwoordde de Amerikaan. Een kaalhoofdige liet zich op de schedel tatoue ren en een practische Amerikaan liet boven zijn schoenen „sokken" telke nen. Hij droeg niet graag sokken, maar wilde toch cle schijn wekken, dat hij ze aan had. „En de vrouw heeft niets te stoppen", legde hij uit. Een werkelijk grote op dracht, waaraan Burchett van tijd tot tijd werkt, is die van een man, die een hele kamerjas op zich laat tatoueren. Met dit werk zijn zes maanden gemoeid en het kost 300 dollar. De chemische kleurstof fen zijn Burchett's ge heim. Met een natuurlij ke huidskleur werkt hij schoonheids)outen weg. De tatoueernaald is een vibrerend instrument, dat 3000 zeer lichte prikjes per minuut geeft. Zij geeft een gewaarwording van jeuk. jaarverslag duidelijk naar voren ge bracht. Wat blijkt üit de begroting van 1951? Dat de voorgenomen bezuinigin gen slechts voor 2 procent bezuinigin gen zijn. Voor de rest worden eerder aan de bevolking lichtvaardig gedane beloften op de lange baan geschoven. Door het wegzuigen van gelden van het bedrijfsleven en van particulier be zit gaat elk verwijt aan de bevolking, dat deze schuldig zou zijn aan de laten te inflatie, mank. zodat de conclusie voor de hand ligt. dat waar inflatie deson danks toch altijd nog als een blijvend verschijnsel kan worden vastgesteld, de staat zelf daarvoor aansprakelijk behoort te worden gesteld. De kapitaalmarkt kan niet meer voor zien in de lopende behoeften van de industrie omdat de fiscus te grote offers heeft gevraagd en nog vraagt Dit alles ten spijt wordt het de kapitaalmarkt verweten, dat zij niet meer bijdraagt tot het verschaffen van risicodragende mid delen' Waar blijven de door de Linie vastgestelde enorme overschot ten? Worden deze door de staat zelf dan niet weer in omloop gebracht? Wanneer hierdoor voortdurend nieuwe inflationistische stromingen worden ver oorzaakt, wat is dan het door de aan hangers van de P.v.d.A. altijd maar weer aanbevolen geneesmiddel? De belasting- schroef nog verder aanhalen, de staats schuld wederom vergroten door het aan gaan van nieuwe leningen! De conclusie is dan ook, dat de belastingplichtigen cn het slinkende spaarwezen, twee catego rieën. die meer dan hun plicht hebben gedaan en nog doen. het gelag moeten betalen voor de staat. Jaar in jaar uit blijkt, dat de gebrachte offers tevergeefs zijn geweest. In een dergelijk bestel moet het uitlopen op een catastrophe. Het intomen van credieten aan het bedrijfsleven moge overigens op zichzelf als een anti-infiationistische maatregel worden toegejuicht, dit neemt niet weg dat op de een of andere manier ditzelf de bedrijfsleven aan liquide middelen moet komen, waaraan het mede door de voortdurende prijsstijgingen behoefte heeft. Dit kan het doen door het gelei delijk opzeggen van de bij de handels- en boerenleenbanken gedeponeerde sal do's. De staat zal dit ook gaan bemerken, wanneer de banken op haar beurt niet meer in staat zullen zijn de door de Staat bij deze instellingen ondergebrachte schatkistbiljetten te vernieuwen. Het opvragen van bankdeposito's en spaar- saldi zou kunnen worden afgeremd door het aanmerkelijk verhogen van de door de minister kunstmatig laaggehouden ren tevergoeding. doch ook hier geeft prof. Lieftinck blijk van een noodlottige hard nekkigheid waarmede het financieel be leid van ons land onherroepelijk vast zal lopen. Het kwam ons voor. dat naast de uiteenzetting van de Linie, waarmede wij ons volkomen kunnen verenigen, deze aanvullende beschouwing haar nut kan hebben. Meer misleidend nog dan de voorstel ling van zaken bij de beraming van de begrotingstekorten achten wij het wek ken van de indruk, dat de belasting- schroef als een wapen tegen inflatie, door de minister van Financiën wordt aangedraaid. De aan het bedrijfsleven opgelegde lasten worden weer op het publiek „ver haald". hetgeen het toenemen van pri.is- inflat'e veroorzaakt De meerdere belas tinggelden. welke zowel door het be drijfsleven als door de particuliere con- tribuabelen worden afgedragen dienen tot gedeeltelijke financiering van begro tingstekorten. welke enerzijds „desinfla tie" onmogelijk maken en anderzijds rechtstreeks monetaire inflatie in de hand werken. Op den duur zullen slechts de groot ste concerns een zo buitensporige belas tingdruk kunnen overleven. Kleine en zelfs middelgrote bedrijven zullen lang zamerhand genoopt zijn te verdwijnen. Zo komt men langs lijnen van geleide- 'i.ikheid tot een toestand, waarin alleen nog maar monopolistische grootbedrij ven als producent kunnen optreden. De grote massa van consumerende loon- en rentetrekkers verarmt meer en meer en de Staat zal misschien wel in de rich ting van een sluitende begroting gaan maar dan met geld dat elk jaar minder reële koopkracht bezit. In tijden van oplopende prijzen en een verslechtering van de levensstandaard behoren alle directe en indirecte belas tingen te worden verlaagd, wil men het plgemeen belang od democratische wijze dienen. Alleen grootscheepse bezuini ging (niet van slechts twee Drocent op een begroting van 5 milliard) kunnen dit doel verwezenlijken. De door de ..Linie" geconstateerde voortdurende „meevallers" ten gunste van de Staat en ten koste van bedrijfs leven en burgerij kunnen een gedeelte lijke verklaring vinden in het feit. dat constante prijsstijgingen automatisch de fiscale inkomsten die procentueel wor- den berekend hebben verhoogd. Dit geldt temeer, wanneer bovendien om partij-politieke redenen, de progres sieve belastingdruk nog is verhoogd, zo als dit in Nederland het geval is ge weest naar het voorbeeld van Groot- Brittannië. dat evenwel door minister Lieftinck nog in de schaduw wordt ge steld. Aan een funeste wisselwerking wordt oo deze wijze telkens opnieuw kracht bijgezet. De door de minister kort geleden voor het Parlement afge legde verklaring als zouden de hoge be lastingen geen dag langer in stand wor den gehouden dan noodzakelijk is wordt hiermede met één slag ontze nuwd. Waar aldus kan worden vastgesteld, dat de belangen van staat en volk door het beleid van een overigens theore tisch zo bekwaam man als prof. Lief tinck willens en wetens aan elkaar te genstrijdig worden gemaakt is er minder aanleiding voor de door de „Linie" tot uitdrukking gebrachte verwondering over het verleden en het heden dan tot de grootste ontsteltenis ten aanzien van de toekomst. In de door onze minister van Finan ciën toegepaste ideologische methodes schuilt de kiem van revolutie en dicta tuur. Beide elementen zijn reeds begon nen zich vrijwel ongemerkt en geruis loos te voltrekken. Zal de Nederlandse democratie een financieel bewindsman rustig laten voortgaan naar het voor beeld van Lodewijk de Veertiende in de tijd van de absolute monarchie toen deze van de overtuiging meende te mo gen uitgaan: L'Etat c'est moi? Geen hard hoofd, maar elastisch glas. Een nieuwe vinding „Saflex" of „Vinolite" genaamd, bestaan Ie uit twee dunne glasplaten, waartussen een elastischc laag is aangebracht. Het buigt tot een stolp over het hoofd van de dame, die glimlachend als proefkonijn i dient. De rijkste mens is hij, die met het zijne tevreden is

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1