Zee- en luchtmacht zouden Rood-China met kracht moeten bestoken Israëliërs en Syriërs opnieuw slaags Tussen neus en lippen STILLE TOCHT Echter geen schending van Chinese grens door grondstrijdkrachten Gevechten bij Meer van Galilea eisen minstens 24 doden RUSSEN DODEN AMERIKAAN Cultuurvervlakking HET GESCHIL TRU MAN-MAC ARTHUR Verslag conferentie op Wake gepubliceerd Tot hoofd en hart Record-drukte in de Bollenstreek Roofoverval in de hoofdstad I -fir J TWIJFEL OF RUSLAND IN HET VERRE OOSTEN EEN GROTE OORLOG KAN VOEREN GEEN GEVAAR VOOR JAPAN Korporaal was op patrouille Het weer Amerika's president vraagt met oordeel te wachten tot documenten zijn gepubliceerd Afschaffing visa in Europa V Buit zeer gering VRIJDAG 4 MEI 1951 Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphhjsstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ren. Wrvd. hoofdredacteur: W. Severin. 75e JAARGANG No. 25063 p dof geroffel van de trommelslagen Treedt weer een leger-in-formatie aan, Dal naar het hart der duinen op zal gaan: Een bede-vaartherdenken en beklagen. Zij stappen zwijgend voorwaarts en zij dragen Naar gindse heuvel telken fare mee Voor hun geliefden, aan de zoom der zee, Hun cijns van dankbaarheid, al deze dagen. Het avondrood vlamt purper aan de kust. Zijn gloed schijnt met verjongde pracht te eren Hel heir, dat in de schoot der duinen rust. t Geluid verstomt. De tochtgenoten keren Zich biddend naar de graven, diep bewust, Dat leven over dood zal triomferen! LIDWINA DIEPENBROCK V.. PLEIDOOI VAN MACARTHUR VOOR SENAATSCOMMISSIES Censuur Nederlandse zeeman in Oslo verongelukt INCIDENT TE WENEN DAMES-SHORTS Derby County naar ons land Zich verstrooien betekent meestal verwisselen van verveling BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" O] NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millfmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogie. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Opname van de Erebegraafplaats in de duinen te Overveen, waar talrijke verzetsstrijders en politieke gevangenen een laatste rustplaats hebben gevonden. Gen. Douglas MacArthur heeft gisteren een commissie van onderzoek uit de Ame rikaanse senaat de verzekering gegeven, dat, indien Amerikaanse lucht- en zee- strijdkrachten toestemming zouden krijgen dc strijd in Korea uit te breiden tot Rood-China, de geallieerden de huidige oorlog, met behulp van slechts weinig meer grondtroepen dan thans, snel in hun voordeel konden beslechten. Hij liet duidelijk blijken, dat bij uitblijven van die toestemming de geallieerden in Korea wellicht nimmer de overwinning zullen behalen. Hij verdedigde zeer krachtig zijn voorstellen inzake volledige strijd tegen de Rood-Chinese strijdkrachten, waar die zich ook bevinden, echter met dien verstande, dat schending van dc Chinese grens door grondstrijdkrachten moest worden voorkomen. De Amerikaanse regering vreest, dat zulks Rusland zal betrekken in de strijd om Korea en kan leiden tot een derde wereldoorlog, maar MacArthur deelde de commissie mede, dat hij er aan twijfelt of Rusland in staat is in het Verre Oosten op grote schaal strijd te voeren. Op een vraag naar het aantal solda ten, dat hij dacht nodig te hebben voor snelle beëindiging van de strijd, ant woordde MacArthur, dat die vraag niet categorisch beantwoord kon worden. Hij wees er op, dat de zee- en lucht strijdkrachten in hun operaties beperkt waren tot een te klein gebied en dat, indien die beperkingen werden opgehe ven, slechts weinig meer troepen dan thans nodig zouden zijn voor snelle be ëindiging van de strijd. MacArthur zei, dat van de aanvang af de luchtmacht staf in Korea heeft gevraagd om toe stemming voor uitbreiding van het ge- vechtsgebied tot over de grens van Mandsjoerije, maar dat de richtlijnen uit Washington inwilliging van dat ver zoek onmogelijk hadden gemaakt. Hij bepleitte opnieuw het inschakelen, van de Chinese nationalistische troepen op Formosa. Desnoods zouden de V.S. al leen deze koers moeten volgen, zo meen de hij. MacArthur was van mening, dat als het voorstel om China te bombarderen en te blokkeren een oorlogsverklaring aan China betekende, hij voorstander- van een dergelijke oorlogsverklaring zou zijn. Voorts gaf hij toe geweten te hebben, dat president Truman een nota Koning George van Engeland heeft gisteren met een toespraak in de beroemde St. Paul's Kathedraal het Festival of Britain officieel ge opend. De 'Velefoto toont Koning George tijdens de openingsrede; tussen de camera en het spreekge stoelte zitten de leden van het Ko ninklijk Huis; aan de andere kant de leden van het Kabinet. aan de Chinese communisten voorbe reidde, toen hij op 24 Maart zijn ulti matum stelde aan de Chinese militaire bevelhebber. Hij was zich er niet van bewust, dat zijn eigen mededeling Tru man in verlegenheid bracht: dat zou hij niet hebben gewenst. MacArthur zei, dat -hij nooit het ge bruik van de atoombom in het Verre Oosten had aanbevolen. De gecombineerde senaatscommissies voor de Strijdkrachten en voor Bui tenlandse Zaken hadden tevoren ge tracht alle senatoren behalve de commissieleden de toegang tot de ver gadering te verbieden, maar kort voor de aanvang besloten zij met algeme ne stemmen ook de overige senatoren toe te laten. Dit betekende een ge deeltelijk toegeven aan de republikei nen die hadden verlangd dat de ver gadering openbaar zou zijn. Op een desbetreffende vraag ant woordde hij ernstig te betwijfelen of Rusland in staat zal zijn Japan te ver overen indien Amerikaanse bezettings troepen van Japan naar Korea worden gedirigeerd. Ook zei hij niet te geloven dat Rusland in staat is in Siberië een zodanige strijdmacht op te bouwen, dat het in staat is daarmee op korte termijn een oorlog in Azië te beginnen. Hij ge loofde dat de strijdkrachten die Rus land in Siberië op de been heeft in hoofdzaak defensief zijn en dat de Transsiberische spoorlijn reeds overbe last is met zijn enkel spoor, waardoor uitbreiding van de Russische strijd krachten in Siberië op korte termijn niet mogelijk is. MacArthur's antwoord op een vraag naar zijn schatting van de sterkte van de Russische strijdkrachten werd door de censuur geschrapt. Pers en publiek hadden geen toegang tot de vergade ring. De stenografische verslagen wer den gecensureerd alvorens zij voor publicatie aan de pers werden vrijge geven. De verslagen bereikten de pers met ongeveer één uur vertraging. MacArthur gaf een schatting van het aantal Russische onderzeeërs in het ge bied van Wladiwostok, maar de censor schrapte het getal dat hij noemde, even als zijn schatting van het aantal mo derne onderzeeërs van Duits type in dat gebied. MacArthur zei, dat de on derzeeërs in het gebied van Wladiwos tok onmiskenbaar van Duits fabrikaat waren, maar hij geloofde niet dat zij uitstekende bemanningen hadden. De achtentwintigjarige ongehuwde zeeman L. Nolle uit Groningen en een Noorse arbeider zijn tengevolge van een ongeval in de haven van Oslo om het leven gekomen. Nolle was lid van de bemanning van het schip „Henrica B" (vroeger „Fivel") van de rederij Henrica te Rotterdam. Het ongeluk ge beurde toen er bij het lossen van olie vaten een draad losschoot. Een korporaal van de Amerikaanse militaire politie is vanmorgen vroeg door twee geüniformeerde Russische sol daten, die met machinepistolen bewa pend waren, in de internationale sector van Wenen doodgeschoten. Een Oosten rijkse burger werd bij de schietpartij gewond. Een andere Amerikaanse mili tair, die samen met het slachtoffer op patrouille was, liep geen verwondingen op. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse militaire politie te Wenen heeft de Russische Kommandatura gevraagd een onderzoek in te stellen. Van Ame rikaanse zijde zal een officieel protest worden ingediend. De beide Amerikanen liepen patrouil le. Deze maand is de Amerikaanse mi litaire politie belast met de handhaving van de orde in de internationale sec tor van Wenen. Bij het verlaten van de nachtclub „Casino Oriental dié zij gecontroleerd hadden, ontdekten zij op tien meter afstand twee Russische sol daten, die met machinepistolen bewa pend waren. De Amerikanen volgden het tweetal tot het kleine, maar goed verlichte plein tussen de Petrus-kerk en de nachtclub dat bekend is uit de film „De derde man en riepen hun toe halt te houden. De Russen keerden zich om zonder een woord te zeggen en openden het vuur, met het bekende fa tale gevolg. De andere Amerikaan beantwoordde het vuur met zijn pistool, terwijl de Russen zich uit de voeten maakten. In tensieve naspeuringen van zes extra- patrouilles van de Amerikaanse mili taire politie hadden geen resultaat. De beide Russen zijn er waarschijnlijk in geslaagd naar de Russiche sector te ont snappen. Russische soldaten hebben het recht in de internationale sector wapens te dragen, maar de Amerikaane militaire politie heeft deze maand het recht een ieder in de sector aan te houden en naar zijn papieren te vragen, aldus is van Amerikaanse zijde verklaard. Woensdag en Donderdag zijn opnieuw hevige schermutselingen uitgebroken bij het Meer van Galilea, langs de grens tussen Syrië en Israël. Een Israëlische militaire woordvoerder heeft verklaard, dat minstens twintig Syriërs gedood zijn en dat deze gesneuvelden „op ons grondgebied, ten Westen van de gedemi litariseerde zone" gevonden waren. Bij dezelfde operatie werden vier Israëli sche soldaten gedood. Het opnieuw uitbreken van vijande lijkheden viel gisteren samen met het bevel tot het staken van het vuren dat door kolonel Benett de Ridder, chef staf van de waarnemers van de V.N. aan de chef-staf van het Israëlische leger Yadin gegeven werd. Yadin heeft hierop geantwoord: „Al onze troepen hebben instructie ontvangen niet te vu ren, tenzij het vuur op hen geopend wordt". Israël had Woensdag de Veiligheids raad verzocht, terstond maatregelen te nemen teneinde het terugtrekken van Syrische strijdkrachten uit de gedemili tariseerde zone in het gebied van Hoe- leh te bewerkstelligen. De Syrische en Israëlische lezingen spreken elkaar weer volkomen tegen. Israël heeft verklaard, dat de Syri sche troepen het vuur hebben ge opend op een groep Joodse arbeiders, waarna zij door Israëlische strijd krachten met een tegenaanval waren verjaagd. Een Syrische woordvoerder heeft ontkend, dat geregelde troepen van Sy rië de gedemilitariseerde zone waren binnengedrongen. Hij verklaarde evenwel, dat Israëlische strijdkrach ten de aanvallen op Arabische inwo ners van het gedemilitariseerde ge bied „hebben hervat". Gemeld wordt, dat Israëlische vlieg tuigen aanvallen zouden hebben ge daan. Beide partijen spreken van zwaar artillerievuur, mortiervuur en beschie tingen met lichte wapens van de tegen partij. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. I3A39 ~\T u ondanks de bittere noodzaak I V om de uiterste zuinigheid te be- trachten dit jaar toch te Lop'.k de kostbare televisie-zender in werking zal worden gesteld en men zich hier te lande dus blijkbaar niet wil beperken tot experimenten cm op televisie-gebied bij te blijven, ver dient de mening van de anthropoloog Hoston van de Harvard Universiteit in Amerika bijzonder de aandacht, of schoon hij in zijn afkeer van de te levisie en haar gevolgen wel wat erg ver gaat. Hoston is de opvatting toe gedaan, dat dtd mensheid tengevolge van de televisie tot volslagen ongelet terdheid zal vervallen. Bovendien vreest hij van de televisie, dat zij de ondergang van on& ogen en ons ze nuwstelsel zal betekenen. Volgens hem hebben radio en film reeds een gevoe lige slag aan de menselijke omwikke ling toegebracht. „De televisie", oldus verklaarde hij in een interview, „zal de genadestoot geven. De mensen kunnen al niet eens meer lezen. On ze zintuigen gaan hollend achteruit, net als onze benen, die ook al niet veel meer waard zijn door het geme chaniseerde transport." Wij kunnen deze uitspraak van de Amerikaanse geleerde niet geheel oan overdrijving vrijpleiten, maar niette min dienen ook wij ons ernstig be zorgd te maken over de algemene cultuurvervlakking, welke onmisken baar bevorderd wordt door de slechts een minimum aan geestelijke zelf werkzaamheid eisende radio, film en televisie. Men versta ons goed. Wij willen geenszins ontkennen, dat de radio de gelegenheid heeft geschapen en ook gebruikt om mensen, die daar anders niet toe zouden gekomen zijn, in aanraking te brengen met de cul tuur en hoge geestelijke waarden en waarheden, dat er soms films wor den geproduceerd met een hoge zedelijke strekking en van een grote artisticiteit en dat ook in de televisie mogelijkheden schuilen ven cultureel en geestelijk belang. Maar dat neemt niet weg. dat radio en film het meer inspannende, maar ook dieper indrin gende lezen van boeken hebben terne - gedrongen, dat radio en film. die zich dikwijls nog al te veel instellen op wat men veronderstelt „de smaak van het publiekte zijn. dikwijls niet meer dan een oppervlakkig cultureel minimum bevorderen, dat door velen voor een moeilijk te verteren maxi mum wordt aangezien, en dat van de zoveel jongere televisie, die nog in de kinderschoenen staat en evenals ra dio en film de gebruikelijke kinder ziekten zal hebben door te maken, hetzelfde zal moeten worden gevreesd. Wij leven in een tijd van techno cratie en zonder te willen afdingen op het mogelijke belang van nieuwe technische vindingen. moeten wij terdege voor ogen houden, dat het land. waar de technocratie tot dicta toriale macht is verheven, de Sovjet- Unie is. De technische vindingen zijn in zichzelf nooit slecht, maar de mefis moet ze blijven beheersen en ten goede gebruiken. Helaas, schort daar aan nog al te veel, zodat met behulp van die technische vindingen inplaots van cultuurveredeling. cultuurver vlakking, geestelijke nivellering en massificatie worden bevorderd -n een mate, die wel degelijk verontrustend mag worden genoemd. REFLECTOR De Engelse eerste divisie club Derby County komt naar Nederland om drie wedstrijden te spelen. De eerste wed strijd zal op 23 Mei in het Feijenoord- stadion te Rotterdam worden gespeeld tegen Nederland B. Op 26 Mei komt Derby County in het Utrechtse stadion uit tegen een Bondselftal, terwijl de Engelse club op 30 Mei in het Olym pisch Stadion te Amsterdam tegen het voorlopig Nederlands elftal zal spelen. De laatste ontmoeting is bedoeld als oefenwedstrijd voor de wedstrijd Ne derlandNoorwegen, welke op 6 Juni te Rotterdam wordt gespeeld. Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met hoofd zakelijk in de Zuid-Westelijke helft van het land plaatselijk enkele ré gen- of onweersbuien. In het Noord- Oosten van het land aanvankelijk nog matige Oostelijke wind. Overi gens zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Morgen over dag iets lagere temperaturen dan vandaag. Zon: 5.05—20.10. Maan: 4.25—20.<K. Het comité van ministers van de Raad Van Europa heeft Donderdag besloten het personenverkeer tussen de West- Europese landen te vergemakkelijken. Dc ministers kwamen overeen visa af te schaffen, uniforme paspoorten uit te rei ken en in het algemeen het intra-Euro- pese verkeer te vergemakkelijken. De ministers hebben regeringsfuncti onarissen opdracht gegeven binnenkort een vergadering te beleggen om deze besluiten uit te voeren. Hét tijdstip en öe plaats der conferentie zal later wor den bekend gemaakt. Op zyn wekelijkse persconferentie vroeg Truman gisteren te Washington dc verslaggevers te wachten tot alle be wijzen voorhanden waren alvorens een oordeel te vellen over het geschil tus- hem en MacArthur. Hij bevestigde echter, dat MacArthur hem tijdens zijn ontmoeting op het eiland Wake de in druk had gegeven dat communistisch China zich niet in de Koreaanse oorlog zou mengen. Truman zei dat MacArthur niet be schikte over de berichten van het centraal bureau voor inlichtingen, C.I.A., over de vraag of de Chinezen aan de oorlog zouden gaan deelne men omdat MacArthur tot voor kort geweigerd had de C.I.A. in Japan te laten werken. Toen gezegd werd dat MacArthur gezegd had dat de C.I.A. op 12 November, d.i. ongeveer twee weken voordat de Chinezen aan de strijd deel gingen nemen, van mening was, dat de Chinezen zouden komen, zei Truman niet te weten of MacAr thur over dergelijke inlichtingen be schikte omdat de C.I.A. rechtstreeks aan de president inlichtingen geeft en deze inlichtingen geheim zijn. De regeringsstukken over de bespre kingen, die president Truman en gene raal MacArthur zes maanden geleden op het eiland Wake hielden, zijn Wocns. dagavond gepubliceerd door de senaats commissie voor de strijdkrachten en de buitenlandse betrekkingen. MacArthur heeft Truman onder meer als zijn mening te kennen gegeven, dat er zeer weinig kans was, dat China zich in de oorlog in Korea zou mengen, dat, naar hij geloofde, de officiële tegen stand in Noord- en Zuid-Korea in No vember (1950) geëindigd zou zijn en dat, naar hij hoopte, het achtste leger met Kerstmis naar Japan zou kunnen worden teruggetrokken. Het gesprek tussen Truman en MacArthur werd door generaal Bradley, voorzitter van de stafchefs, die de bijeenkomst bij woonde, op de terugreis uit notities ge reconstrueerd. MacArthur had aan Truman meege deeld, dat de Chinezen in Mandsjoe rije over 300.000 man beschikten, van wie waarschijnlijk niet meer dan 100.000 a 125.000 langs de Yalu waren gesta- tionneerd en slechts 50.000 a 60.000 over deze rivier gebracht konden wor den. Ook zouden zij niet over een luchtmacht beschikken. „Met de Rus sen is het anders gesteld", aldus Mac Arthur. „Zij hebben een luchtmacht in Siberië en wel een aardig goede, met uitstellende piloten, enkele straal vliegtuigen en toestellen van het type B-25 en B-29. Zij kunnen duizend vliegtuigen in de lucht brengen met bovendien een 200 a 300 van de vijfde en zevende vloot. Tegen onze lucht macht zijn zij waarschijnlijk niet op gewassen. Grondstrijdkrachten hebben de Russen voor Noord-Korea niet be schikbaar. Het zou hun moeite kosten manschappen in het veld te brengen". Een samenwerking tussen de Sovjet- luchtmacht en de Chinese grondstrijd krachten achtte MacArthur practisch van weinig nut. „omdat naar mijn mening de luchtmacht de Chinezen even vaak zou bombarderen als ons". Op de vraag van generaal Bradley, of de tweede of derde divisie beschikbaar kon worden gesteld om in Januari naar Europa te worden gezonden, had Mac Arthur geantwoord: „Ja". Hij raadde aan, de tweede divisie te nemen, omdat die beter geoefend was. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, ver klaarde Woensdag op zijn gebruike lijke persconferentie dat de Ameri kaanse regering nagenoeg alle aanbe velingen van luitenant-generaal Wede- meyer, vastgesteld in diens rapport over Korea aan president Truman in September 1947, opgevolgd heeft. Het enige voorstel, dat niet aanvaard en dus niet ten uitvoer gelegd werd, was, naar Acheson zeide, dat betreffende de Koreaanse verkenningsorganisatie onder Amerikaanse leiding, overeenkomend met de vermaarde Philippijnse „scouts" van voor de oorlog. In plaats daarvan lieten de Verenigde Staten een uit 500 man bestaande militaire missie in de Republiek Korea achter, toen de Ame rikaanse troepen terugtrokken op 29 Juni 1949. ruim tien maanden na de tot standkoming van de onafhankelijke re gering van Korea. De bollenkwekers en neringdoenden in de Bollenstreek hebben Hemelvaarts dag het tot nu toe hoogste cijfer voor het toeristische bezoek kunnen noteren. Meer dan 50.000 personen passeerden de controle van „De Keukenhof", Op het parkeerterrein stonden 4.000 auto's ge parkeerd. De bewakers van de fietsen stallingen reikten meer dan 10.000 num mers uit en bovendien stonden in totaal ongeveer 200 touringcars in de bossen van „Keukenhof" geparkeerd. De bloei der bolgewassen is thans algemeen. Al le soorten staan in bloei. Men verwacht dat de bloei nog tien dagen zal aan houden. Tot en met de Pinksterdagen wordt nog op een groot bezoek gere kend. Op de foto: Drukte op de Rijksweg bij Hollands bloembollentuin „Treslong" te Hillegom. In de afgelopen nacht hebben drie jongemannen, wier identiteit voorlopig nog onbekend is, een overval gepleegd op het kantoor van een wasserij aan de Kostverlorenkade te Amsterdam. Hun buit bestond uit een gouden dames-pols- horloge, een regenjas en een bedrag aan geld van enkele guldens. In de vroege ochtend werd aan het kantoorgebouw gebeld. Dé nachtwaker een oude man van omstreeks 70 jaar, zag door een raam een jongeman staan. Op zijn vraag wat hij wilde kreeg hij ten antwoord, dat hij de directeur wilde spreken. „Die is hier niet", zei de be waker, maar de jongeman hield vol en bracht er de oude man toe de deur te openen. Op dat ogenblik kwamen nog twee mannen te voorschijn. Gedrieën dwongen zij de bewaker het kantoor binnen te gaan. Onder de bedreiging „wij slaan je hoofd in als je alarm maakt" zetten zij hem op een stoel. Een bleef als bewaker achter, de beide anderen doorzochten het kantoor. Aan gezien zij echter geen inbrekerswerk tuigen bij zich hadden de overval maakte op de politie een nogal dilettan tische indruk konden zij slechts een geringe buit veroveren. Zij brachten de i bewaker geen letsei toe. |iiiiiiiiimiiiiimiiiiiHiiiiiiiiiHiiiiiiiiiimiiiiiminimiiiiiumiimiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiimiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii% amwHtHinmi Heilige onnozelheid Het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een onderzoek la ten instellen om na te aaan, waarom het veel vuldig gepubliceerde plan voor de burgerlijke ver dediging van Engeland mislukt is. Het verslag van dit onderzoek, dat is uitgegeven door het on der regerinqscontróle staande Centraal Bureau voor Inlichtingen, vertelt, dat een vierde deel van de ondervraagde Engelse vrouwen niet wist. dat er in 1945 een atoombom op Japan is geworven. On geveer de helft van de mannen, die ondervraagd werden, hadden er wel eens van gehoord, doch zeer weinigen van hen hadden enig idee van de uitwerking van die atoom bom. Het rapport zegt, dat de voornaamste reden om zich aan te sluiten bij de burgerlijke verdediging was, dat men zijn eigen familie wilde beschermen, terwijl van de andere kant weer „familieban den" als voornaamste re den werd opgeigeven. tvaarom men zich er niet bij aan heeft gesloten. Noch de ernst van de wereld^oestand, noch de dreigende gevaren, noch de vaderlandsliefde, om van de wil om de christe lijke beginselen tegen de communistische barbarij te verdedigen maar niet te spreken, schijnen veel vat op grote delen van het Engelse volk te hebben gekregen. Hoe staat het bii ons? Lieverdjes De politie in Stockholm zag een jongen van negen jaar op een motorfiets aan het stuur zitten, terwijl een jongen van tien jaar op de duozitting troonde. Het hele geval «iingerde Dood en Leven. Zo zag het kerkhof van dc historische Drievuldigheidskerk in New York er uit na de fees telijke intocht van generaal MacArthür. Serpentines en confetti van het succes van de dag op de akker der eeuwigheid. bedenkelijk over de weg. Het werd natuurlijk prompt aangehouden. „Hoe komen jullie aan die motor?" vroeg de agent. „Gevonden", zeiden de blagen. „We waren net op weg naar het politiebu reau." Nu, daar kwamen ze ook. want ze bleken het vehikel te hebben gepikt Huwelijken in Amerika Het aantal huwelijken in de Verenigde Staten is stads 1946 voor het eerst weer geslegen. Het be droeg in 1950 5,7 procent méér dan in 1949. In die zelfde tijd is het aantgl echtscheidingen gedaald. Het was in 1950 3 procer' minder dan in 1.94.9. maar in totaal waren er toch nog 3S5.000 gevallen. Een waarlijk ontstellend cijfer, dat een triest beeld geeft van de bedenkelijke staat, waarin de more'e volks gezondheid in Amerika nog steeds verkeert

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1