PRINS BERNHARD BRENGT VERSLAG UIT OVER REIS NAAR Z.-AMERIKA Wc de STRUD OM +FEIDRÜM 1 i ■4 ACHT NIEUWE GEVALLEN VAN POKKEN IN TILBURG it Gancia WEDEROPBOUW VAN ACHTER DE SCHRIJFTAFEL Laat heb ik II bemind Het woord thans aan het zakenleven Franciscaanse pelgrimsdag H. Landstichting op HD.D. 3 Situatie echter niet verontrustend TWEEDE KAMERLEDEN JUICHEN NIEUW ONTWERP KIESWET TOE Misdragingen in kamp „Wittenberg konden niet getolereerd worden li PERSPECTIEVEN VOOR EMIGRATIE ■010I 1100 leden van de Derde Orde bijeen 1 Man brengt echtgenote om het leven Huidige stelsel leidt tot vermindering der belangstelling der kiezers Geheime vergadering damesclub Nederlanders herdenken gevallenen GEDÉ-ZALF Excessen moeten worden voorkomen Jongens stelen partij munitie Neem toch de beste Chocolade* Vraag toch Union Ghoearré's Vliegtuig alarmeert de brandweer 2 VRIJDAG 4 MEI 1951 PAGINA 3 Directeur „Berg en Bosch" promoveert -BE' MGR. BANNENBERG GEHEIM KAMERHEER VAN OE PAUS Karei de Grote-medaille voor prof. H. Brugman IPS Vislossers weigeren 5 Mei te werken vermoülh Torino Op ereveld Menteng Pulu te Djakarta Critiek van Eerste Kamerleden op het beleid van minister In 't Veld Minister van Oorlog beantwoordt vragen Zeer explosief materiaal KATH. BOND VOOR HET GEZIN J. W. F. van Meegeren treedt af als voorzitster Father G. M. van .Beek f Audiëntie door ETHEL MANNIN Boerderij in de as gelegd ETAGE-BRAND IN DEN HAAG Onvoorzichtigheid met was-benzine (Van onze Haagse redacteur) Z K. H. Prins Bernhard heeft Woens dagmiddag, nadat hij in de minister raad verslag had uitgebracht over zijn reis naar Zuid-Amerika, tegenover ver tegenwoordigers van de pers verklaard, dat in de drie landen, welke hij bezocht heeft, de ontvangst zowel door de re gering als door de bevolking bijzonder hartelijk is geweest. De Prins benadrukte, dat het er thans om zal gaan, wat men wel noemt, de follow-up" goed te verzorgen, d.w.z. benutting door Nederland zelf van de kansen welke open zijn komen te liggen. De uitwerking van de eerste reis naar Zuid-Amerika is soms moei lijk na te speuren; de Prins meende echter, dat er redenen zijn om ditmaal de totstandkoming van concrete resul taten te verwachten. Het woord is thans aan het zakenleven. In Uruguay zag Z. K. H. grote perspectieven voor emigratie, omdat er uitstekende mogelijkheden voor een financieringsregeling voor de emigranten zijn; iets dergelijks geldt voor Argentinië en voor het Zuiden Advertentie Niet te scherp, niet te zuur niet te zuur; heerlijk pittig en... niet duur van Chili.; het zal er nog om gaan de financiële steun nader uit te wer ken. In elk dezer landen is het dte regering onverschillig of de immigra tie individueel, dan wel in groeps verband plaats vindt. De President van Uruguay ver klaarde tegenover Z K H.. dat als er maar eerst eens 25 goede Nederlandse families zouden komen, er zeker meer zouden volgen. In Argentinië trof de Prins een Nederlandse kolonie aan van zeer gelukkige mensen. De Prins had geconstateerd, dat het Nederlandse vee in de Zuid-Amerikaanes landen goed staat aangeschreven. Ter voorbereiding van zijn reis was uit Nederland een foto gezonden, waarop Z. K. H. een fokstier bekijkt. Deze foto prijkte in vele etalages! Van de drie bezochte landen bleek de meeste belangstelling te bestaan in Chili, waar men met veel interesse in formeerde naar het welzijn van Prinses Wilhelmina. hetgeen opmerkelijk is, daar Chili juist het verst weg ligt Daar tegenover was de gevoeligheid voor de problemen van Europa juist in Chili het geringst; men leeft er nog met de zorgeloosheid, welke Nederland vijf jaar voor de oorlog kende. Gevraagd naar zijn indrukken over de vrijheid in Argentinië, antwoordde de Prins, dat, naar zijn oppervlakkige waarnemingen, president Peron bij vrije verkiezingen, ongeveer 70 pet. van de stemmen zou krijgen. Omtrent een eventueel nog volgende reis naar Zuid-Amerika kon Prins Bernhard niets mededelen; de beslis sing daarover hangt af van de regering; persoonlijk zou de Prins in Brazilië wel eens poolshoogte willen nemen bij de twee kolonies van Nederlandse emigran ten, die zich aldaar gevestigd hebben. Advertentie m Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. Prof. dr. W. Bronkhorst, buitenge woon hoogleraar in de longziekten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, zal optreden als promotor, wanneer zijn opvolger als geneesheer-directeur van het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven, J. J. Hirdes, zal promoveren tot doctor in de geneeskunde. Het proefschrift van dokter Hirdes is geti teld: „Het clinische longfunctie^onder- zoek". De promotie zal plaats hebben op. 22 Mei a.s. in de Senaatskamer van de Rijksuniversiteit te Utrecht. t "V-? -C2/-A1 S 1. In opgewekte stemming rijdt Eric de Noorman over de heuvelen en door de uitgestrekte wouden naar huis. Een zware druk is van hem afgevallen. De dodelijke bedreiging van de nevel is van het rijk afgewend. Het liefst zou hij zijn edel paard de sporen geven om in een onafgebroken snelle rit de burcht van Wogram te bereiken. Maar het ezeltje van Pum-Pum kan niet zo snel meekomen en de koning wil onder geen beding de kleine man achterlaten, die zo dapper alle verschrikkingen van de tocht naar de Twintig Laatsten met hem heeft gedeeld. Al gaat het dan wat langzamer, iedere stap brengt hen beiden toch dichter bij huis! Op de burcht van Eric's vader Wogram, de Koningsburcht, is men nog niet van de aanstaande terugkeer van de Noorman verwittigd. Misschien zou, als dat wei het geval wasdie oude pachter niet zo somber kijken, die daar in de grote zaal voor de rechter moet verschijnen. De rechter! In een kostbaar gewaad gekleed, neemt hij de plaats van de koning in, als wiens plaatsvervanger hij optreedt. Fier en hooghartig, als ongenaakbaar. troont Wendir daar op zijn verhoog. Over de leuning hangt een tapijt met het koninklijk wapen, het slangengewei. „Gij geeft dus de beschuldiging toe?" Generlei aandoening staat op hun gelaat te lezen. „Ikbeken zegt de man haperend. Onrustig dwalen zijn ogen over de rechters. „Dan wordt gij verbannen," zegt Wendir onbewogenvoor de tijd van vijftien jaren wegens het jagen van een koninklijk hert!" Een beweging van ontsteltenis gaat door de aanwezigen. Zeker, men kent de mee- dogenloze straffen van s konings plaatsvervanger, maar ditVerbanning voor zulk een licht vergrijp. Wat bezielt Wendir? De rechter laat zijn strenge blik door de zaal gaan en het gemompel verstomt. Zonder de radeloze veroordeelde nog een blik waardig te keuren, verdwijnt hij met een zwijgende groet aan de raadsheren achter het zware gordijn, dat de achterzijde van de rechterstoel afsluit. Advertentie Hemelvaartsdag is op de H. Land stichting te Nijmegen een Franciscaanse pelgrimsdag gehouden voor leden van de Derde Orde. Begunstigd door bijzonder fraai zomerweer is dit voor de 1100 le den, die naar Nijmegen waren gekomen, een bijzonder vruchtbare dag geworden, die de waarde van de Derde Orde nog maals op overtuigende wijze heeft be wezen. Want de Derde Orde van St. Franciscus wil zich heroriënteren op haar taak in deze wereld. Was het vroe ger het ideaal van de katholieken, die zich in de Derde Orde verenigden, het kloosterleven zo dicht mogelijk te be naderen, thans wil men zich veel meer bezinnen op de mogelijkheden, die tot zelfheiliging en vervolmaking liggen op het specifieke terrein van de leek, het maatschappelijk leven in alle verschij ningen. In deze sfeer ook is de pelgrimsdag verlopen, 's Morgens is door de Commis saris van de Derde Orde, Pater Abel Duindam, een plechtige H. Mis opgedra gen op de loggia van de kerk van de H. Landstichting. De duizend aanwezi gen hadden zich in een grote kring te gen de bosrand aan de voet van het glooiend kerkplein rond het altaar ge schaard, dat daar hoog, met het Laatste Avondmaal-mozaïek van Piet Gerrits op de achtergrond, stond opgesteld. In zijn predicatie heeft Pater Duindam gespro ken over het feit, dat de godsdienstig heid niet alleen te vinden is binnen het kerkgebouw, maar geprojecteerd dient te worden in het volle leven, vooral in het gezinsleven, maar ook op het terrein yan de arbeid en de ontspanning. De liefde, de christelijke liefde moet ge voegd worden in het leven. 's Middags heeft Pater Paternus de Rooy O.F.M. vanaf de loggia gesproken over de zin van het Lijden van Christus. Met Franciscus wekte hij de Derde Or- delingen op om het Lijden te zien voor ieder van ons persoonlijk. Vervolgens volgden alle aanwezigen de H. Kruis weg. In een lange devote tocht trokken de duizend langs de veertien staties, die staan opgesteld midden in het bos. Bij het huisje van Nazareth heeft Theo van Steen tenslotte een begees terende rede gehouden over „Ons ge zinsleven in de geest van Franciscus. Hij schetste de materialistische levens sfeer van de huidige maatschappij, waarin het Katholieke gezin is ge plaatst. Hij was van mening, dat de jeugd van tegenwoordig gelooft in de onthechting en het Christelijk ideaal. Het gezin zal het juiste klimaat moe ten scheppen voor deze jeugd om op te groeien. Dit zal in Franciscaanse geest, in een geest van versobering, liefde en direct contact met Christus moeten geschieden. Verschillende moeilijkheden liggen deze heroriëntering in de weg. Daarom wil men komen tot een verjonging en vermodernisering van het Derde Orde- ideaal, zonder daarbij iets van het we zenlijke, het eigenlijke prijs te geven. Het is de Eindhovense recherche gelukt klaarheid te brengen in een tot nog toe onbekende moordzaak, waarhij de ne gen en twintigjarige vertegenwoordiger W. zijn eveneens negen en twintigjarige echtgenote om het leven heeft gebracht. Ongeveer een week vóór Pasen heeft de man, naar thans is gebleken, twee ampullen rattenvergif in een voor zijn vrouw bestemd glas melk gedaan, waar- ha zijn echtgenote vijf weken later is overleden. Zij was moeder van drie kinderen en verwachtte het vierde. Uit correspondentie is gebleken, dat de da der betrekkingen had aangeknoopt met een Belgische serveuse in Brussel W. heeft, nadat hij 25 April j.l. was ge arresteerd, een volledige bekentenis af gelegd. 2. H. de Paus heeft Mgr. drs. G. Ban nenberg, regent van het Klein-Seminarie -Beekvliet" van het Bossche bisdom te bt. Michielsgestel, benoemd tot geheim kamerheer. Mgr. Mutsaerts heeft hier van mededeling gedaan bij de altaar- consecratie in de nieuwe kapel van het seminarie te St. Michielsgestel. v. Prof. H. Brugmans, president van het Europese college, is door de stad Aken onderscheiden met de medaille van Ka- el de Grote. Deze medaille wordt jaar- Uks uitgereikt voor de beste bijdrage -j1' de internationale samenwerking in «uropa. Men wil radicaler teruggrijpen op het oorspronkelijk ideaal van Franciscus om dit te planten in het volle leven zelf. En Franciscus staat dicht bij de nood van deze tijd. Vandaar ook, dat de Derde Orde wellicht tot die lekenspiritualiteit kan opwekken, die wij in onze dagen zo hard nodig hebben. Tot nu toe ontwikkelt de situatie be treffende de te Tilburg geconstateerde gevallen van pokken zich geenszins verontrustend. Sedert Dinsdag hebben zich acht nieuwe gevallen voorgedaan, waarbij inbegrepen één persoon, die reeds in quarantaine werd gehouden. Een gedeelte van het retraitehuis „Ce- nakel" is inmiddels door het Rode Kruis afdeling Tilburg onder leiding van Dr. H. B. Goettsch ingericht voor personen die in nauw contact met een der zieken zijn geweest en wier isolatie derhalve wenselijk wordt geacht. Hier zijn thans ongeveer dertig personen opgenomen. De vaccinatie heeft een uitstekend verloop. Reeds hebben ruim 45.000 men sen zich vrijwillig laten inenten. Ook het verloop van het vaccinatieproces is alleszins gunstig te noemen. Men hoopt dat het niet nodig zal zijn tot nieuwe en dwingender maatregelen over te gaan. Dank zij de grote medewerking van de Tilburgse huisartsen zal van Vrijdag af op vijf plaatsen in de stad In Tilburg staat de bevolking in groten getale in de rij voor het Rode Kruisge- bouw in de Schoolstraat in verband met de massale vaccinatie tegen het pokken- gevaar. ingeënt worden. „Al met al is de toe stand geenszins alarmerend te noemen", aldus dr. E. M Ausems, directeur van de G.G. en G.D. te Tilburg, „al ligt het in de lijn der verwachtingen dat zich in de komende dagen nog wel enige nieu we gevallen zullen openbaren." De militairen van de Artillerieschool te Breda moeten enige tijd bin nen blijven omdat het vermoeden bestond, dat een van hen pokken had. Thans is echter komen vast te staan, dat het hier géén geval van pokken be treft. Tengevolge hiervan is het con signe voor de soldaten opgeheven. De Koninklijke Marine heeft de vol gende maatregelen genomen; Alle mili tairen van de Marine dienen gerevacci- neerd te worden. De principiële vacci natie weigeraars zullen niet met verlof gezonden mogen worden. Het burger personeel wordt aangeraden zich zoveel mogelijk te laten revaccineren Aan het burgerpersoneel is het voorlopig ver boden de stad Tilburg te bezoeken. Daar er contact is geweest tussen een der Tilburgse pokkenpatiënten en in woners van Zwolle, heeft de directeur van de gemeentelijke geneeskundige dienst te Zwolle bekend gemaakt, dat hij het wenselijk acht, dat de bevolking zich op zo groot mogelijke schaal laat inenten. De gelegenheid hiertoe is he denmiddag opengesteld. Tot nu toe heb ben zich nog geen ziektegevallen in Zwolle voorgedaan. De vislossers in IJmuiden hebben zich niet accoord verklaard met het resultaat van het overleg tussen werkgevers- en werknemersorganisaties betreffende het werken op Bevrijdingsdag. Hierbij was besloten, dat de vislossers wel zouden werken, maar dat de redersvereniging zijn leden zou adviseren liefst geen traw Iers op deze dag te laten markten. De vislossers hebben thans echter ver klaard helemaal niet te zullen werken, wat voor de Redersver. aanleiding is geweest het volgende bericht via Sehe- veningen-Radio voor alle vissersvaartui gen te laten omroepen: „Door de vislossers te IJmuiden is besloten Zaterdag a.s. geen schepen te lossen. De Redersvereni ging". De Tweede-Kamerleden juichen vrij wel algemeen de indiening van het ont werp kieswet toe. Aldus blijkt uit het voorlopig verslag, Ook kan men zich al gemeen verenigen met de door de rege ring gevolgde gedragslijn met betrek king tot het door het Centraal Stembu reau ontworpen voorstel tot invoering van de meervoudige voorkeur. Zeer veel leden verklaren het uiterst nuttig te achter,, wanneer op korte ter mijn een staatscommissie op hoog niveau zal worden benoemd, waarin mensen van wetenschap en van de practijk gezamen lijk een gedegen onderzoek zullen in stellen naar de noodzakelijk in ons kies stelsel aan te brengen wijzigingen, met het oog op de in 1956 te houden verkie zingen. Zulk onderzoek is van belang met het oog op de voorgenomen uitbrei ding van de Tweede Kamer tot 150 leden. Naar de mening van vele dezer leden is dit onderzoek te meer (ge wenst, omdat op het ogenblik bij ons gekozen wordt volgens een stelsel, waarin de afstand tussen de kiezers en de personen, die zij afvaardigen, zo groot geworden is, dat in feite ge- Advertentie De Damesclub „Praten en Breien" heeft een zeer geheime, maar toch ook erg gezellige vergadering gehouden. Maar de voorzitster, Mevrouw w„ mocht niet aan wezig zijn. Daar hadden de dames een goede reden voor! Mevrouw W. viert namelijk deze zomer haar vijftigste verjaardag en daar wilden zij over praten. Er moest een cadeau komen, maar de moeilijkheid was: welk cadeau? De leden allemaal huismoeders moe ten natuurlijk op de dubbeltjes passen. Toch willen zij een mooi geschenk geven, dat blijvende waarde heeft. Na het bespreken van veel voorstellen, viel eindelijk de keuze op het prachtige „Safira"-tafelbestek. Een goede gedachte' Zij sparen hiervoor nu gezamenlijk de waardebonnen van Niemeijer's Koffie en Thee. Ook U kunt dubbel genieten van Niemeijer's pittige Paasmerk-Koflie en geurige Gala-Thee of Princess-Thee. Welk een heerlijk aroma! En bovendien wordt U zo gaandeweg de gelukkige bezitster van het prachtige „Safira"-tafel- bestek. Als U een briefkaart schrijft aan Theodorus Niemeijer N.V., Groningen, ontvangt U direct een geïllustreerde geschenkenlijst. sproken kan worden van een door lopende vermindering der belang stelling van de vertegenwoordigden in hun vertegenwoordiging. Dit ken nelijk teruglopen van de interesse van het volk voor de electorale strijd kan bijdragen tot de ondermijning van de weerstandskracht der demo cratie tegenover de totalitaire stel sels. Daartegen moet men zich met alle beschikbare krachten te weer stellen. In Nederland wordt sinds 1918 gekozen volgens het systeem van de evenredige vertegenwoordiging. Een terugkeer tot het districtenstelsel tout court achten vele leden mogelijk noch wenselijk. Men zou zich echter kunnen voorstel len, dat, wanneer wij straks een Kamer hebben van 150 leden, daarvan de helft gekozen wordt volgens het thans gel dende stelsel, terwijl de andere helft wordt aangewezen op grond van dis trictsverkiezingen. Op deze wijze te werk gaande bepaalt een kiezer zijn keuze op een politieke gedachte, een partij, een ljjst en tegelijkertijd op een man. Een grote schare Nederlanders heeft Vrijdagochtend op het ereveld Menteng Pulu, even buiten Djakarta, de gevalle nen van de tweede wereldoorlog her dacht. Na 'n protestantse eredienst en 'n H. Requiem-mis legde de echtgenote van de Hoge Commissaris, mevr. Lamping, len tebloemen op de opgebaarde stoffelijke overschotten. Kolonel Van Santen, de commandant van de Nederlandse rayons in Indonesië, plaatste een bloemenruiker op de urn van de onbekende soldaat, waarna de Hoge Commissaris, de heer A Th. Lamping, een krans legde op de plaats, waar de burgers begraven liggen. De plechtigheid werd besloten met het blazen van de „Last post". Aan het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer over de begroting 1951 van het de partement van Wederopbouw en Volks huisvesting ontlenen wij het volgende: Vele leden menen, dat de met ingang van 1 Januari ingestelde vergunningen stop ten aanzien van de overspanning van de arbeidsmarkt en de materiaal voorziening tot geen enkel resultaat heeft geleid. Integendeel, de situatie lijkt sindsdien te zijn verergerd. De minister blijft, aldus deze leden, in het algemeen aandringen op de bouw van kleine en duplex-woningen. Zij vroe- Adverte ntte LIKDOORNS verdwenen pijnloos snel en zeker met De minister van Oorlog, ir. Staf, heeft op vragen van het Tweede-Kamerlid Bruins Slot (AR) betreffende de opge legde disciplinaire straffen wegens mis dragingen van militairen in het kamp Wittenberg het volgende schriftelijk ge antwoord: Zaterdagmorgen 21 April wendde de waarnemend garnizoens commandant van Apeldoorn zich tot de lt.-kol. J. J. A. Beaumont met de mede deling, dat een zeer groot aantal mili tairen (omstreeks tweehonderd) van het kamp Wittenberg zich ernstig had mis dragen. De lt.-kol. Beaumont werd der halve verzocht de nodige maatrege len te nemen om herhaling van wan ordelijkheden te voorkomen. Na bespreking van de situatie met de bataljons- en compagniescomman danten heeft de lt.-kol. Beaumont daarop besloten voor de Zaterdag en de Zondag aan alle voor herha lingsoefeningen opgekomenen geeft toestemming te verlenen het kamp te verlaten. Wat de op Zondag verrichte dienst betreft, deze was reeds Zaterdagmorgen, derhalve vóór de hiervoren genoemde bijzondere maatregel, aan de troep be kend gemaakt op de voor een dergelijke order gebruikelijke wijze. Deze dienst heeft bestaan in het geheel marsvaardig maken der bataljons, die Maandagmor gen omstreeks vier uur het kamp zou den verlaten om deel te nemen aan de oefening Achilles. De dienst was eerst des avonds zeven uur geëindigd. De minister is van mening, dat in de genomen maatregel niet dient te worden gezien een vergelding, maar een hande ling, waardoor snel en afdoende een einde werd gemaakt aan misdragingen, welke in een goede militaire organisatie niet kunnen worden getolereerd, niet slechts voor de burgerij, die hiervan kennis neemt, doch voor het gehele Ne. derlandse volk, dat zich grote financi ële offers voor de opbouw van het leger moet getroosten. Donderdagavond omstreeks zes uur heeft een aantal Amsterdamse knapen in de leeftijd van 1417 jaar een muni tiebunker in de duinen te IJmuiden opengebroken en daaruit een gevaarlijke hoeveelheid oud, maar daardoor juist hoogst explosief oorlogsmateriaal mee genomen. De politie kreeg de melding, dat de jeugd met wapens en munitie rondliep en vond bij de bunker behalve een hoeveelheid rondgestrooide explosie ven drie Amsterdamse jongens, die wer den aangehouden. Drie andere knapen hadden het hazen pad gekozen, maar werden op het pla teau nabij de Zuidpier gevat. Er zouden echter ook al jongens met oorlogsbuit op de fiets naar Amsterdam zijn vertrok ken. Een opperwachtmeester van de marechaussee is hen op een motor ach terna gegaan en slaagde er in bij Sloter- dijk nog twee knapen, die inderdaad wa pens en munitie, afkomstig uit deze bun- i' .vervoerden, aan te houden. Alle acht Amsterdamse jongens zijn in Velsen ingesloten. gen zich af, hoe de minister zich de practijk voorstelt. Moet hier eventueel verhuisdwang worden toegepast met al le ellendige gevolgen van dien, vooral ook ten aanzien van ouden van dagen? Indien zulke maatregelen niet in het voornemen van de minister liggen, acht hij het dan verantwoord, zo zeer de na druk te leggen op de bouw van kleine woningen? Zij hebben de indruk, dat het beleid te veel is gebaseerd op koele statistische gegevens en beschouwingen en bereke ningen van achter de schrijftafel, met veronachtzaming van wezenlijke eisen van het gezinsleven. De onrust in het be leid openbaart zich het duidelijkst, zo vervolgen deze leden, in het grote aantal regelingen en de telkens weerkerende wijzigingen daarvan. Zij achten naast de bouw van arbei derswoningen ook die van een aantal niet te grote middenstands woningen, vooral in de steden, noodzakelijk. Er wordt op aangedrongen, dat voortaan een zodanig beleid zal worden gevoerd, dat een bouwstop niet meer zou behoe ven te worden gehanteerd. De abrupte werking hiervan toch heeft ten gevolge, dat de continuïteit in het bouwbedrijf te loor gaat, hetgeen met name voor de ge- praefabriceerde woningbouw ernstige ge volgen kan hebben. Daarenboven mag men het oog niet sluiten voor de reper cussies, welke de onregelmatigheid in de woningbouw voor de betrokken arbei ders heeft. Op de centrale raadsvergadering van de Katholieke Bond voor het Gezin, die 15 Juli te Maastricht bijeen zal komen, zal de heer J W F. van Meegeren af scheid nemen als voorzitter van de bond, die hij 27 jaar geleid heeft. De heer Van Meegeren was een der pioniers, die 33 jaar geleden de bond oprichtten. Hij heeft al die tijd gewerkt om de levens beschouwing. die geheel in overeenstem ming is met de natuurlijke bouw der samenleving en die volgens hem geba seerd is op de rechten van het gezin in plaats van op die van het individu, in brede kring ingang te doen vinden. Na dat de bond in 1942 door de bezetter was geliquideerd, is hij thans weer tot bloei gekomen en omvat 22.000 gezinnen. De heer Van Meegeren zal als hoofdbe stuurslid en als redacteur van het bonds orgaan zijn werk blijven voortzetten. Op Hemelvaartsdag is in het Sint Elisabeth-ziekenhuis te Alkmaar in de ouderdom van zestig jaar overleden father G. M. van Beek. De thans over ledene was lange tijd missionaris van Mill Hill in Nieuw Zeeland. De begra fenis geschiedt Dinsdag a.s. op het kerk hof van het Sint Bomfacius missiehuis te Hoorn. De Aartsbisschop van Utrecht, Z. Em. Joh. Kard. de Jong, zal in de komende week alleen Maandag en Dinsdag audi ëntie verlenen. Advertentie np r ruim 20 stuk per ons Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 101] In de Kartnerstrasse hielden zij een taxi aan met kettingen om de wielen. In het licht Van de autolampen glin sterde de bevroren sneeuw in de straten als glas. Toen zij reden, vroeg Lotte: „Heb je je bagage aan het station ge laten?" „Ja. Ik had alleen maar een rugzak." „Dat is weinig! Ik herinner me, dat je een indrukwekkende stapel leren koffers bij je had met je monogram er op." Hij glimlachte en dit was zijn enig antwoord er op. Zij zwegen en na een korte poos vonden als vanzelf hun han den elkaar. Nog even, dacht Lotte, ter wijl de taxi over de boulevards reed en de vrolijke gloed van de Mariahilfer- strasse in dook, nog even en dan zijn we aan het station; over een half uur is de trein vertrokken en zie ik hem niet meer; maar zo zal het wel het beste zijn; daar moet ik aan vasthouden; zo zal het wel het beste zijn. En Francis dacht, „het is nog niet hele maal te laat. Ik zou haar nu nog in mijn armen kunnen nemen en de trein naar Parijs zonder mij kunnen laten vertrekken. Ik hoef er niet mee door te gaanMaar, zoals op de bergen was het ook in het geestelijke, er waren ogenblikken dat je gedwongen was om verder te gaan omdat het nog moei lijker was terug te keren. Je hield vol, omdat je anders verloren was." Bijna onverwacht was de rit ten einde en bevonden zij zich op het perron. Francis legde zijn rugzak op een houten bank in een derde-klas-coupé en voegde zich weer bij Lotte. Hij zei: „Ik ben blij, dat we deze laatste avond nog met elkander hebben ge had, Lotte. Je bent altijd lief voor me geweest en ik zal er mijn hele leven met dankbaarheid aan denken." Zij glimlachte door haar tranen heen. „Monsieur est galant." Hij glimlachte. „Dat zei je ook, toen we in het Bois met elkander lunchten. Ik hoop oprecht, dat je erg gelukkig zal worden." Zij liepen het perron op en af, meest zwijgend, soms met een enkel woord een herinnering oproepend, het deed pijn maar gaf tegelijkertijd geluk. Zij dacht: „Ik zal hem nooit meer terug zien, over een paar minuten is hij voor goed weg, maar het zal zo wel het beste zijn. O lieve Moeder Maria, help mij om te verlangen wat het beste is Toen zij eindelijk naar zijn coupé te rugkeerden, zei hij plotseling; „Het is misschien een beetje senti menteel, maar ik zou graag willen, dat je een souvenir van mij aannam. Ik heb het uit Engeland voor je meegebracht." Hij drukte haar iets kleins en hards in de hand en sloot er haar vingers over- heen. „Bekijk het maar als ik weg ben; als je er naar kijkt, denk dan aan de champagne in de zonneschijn in het Bois en aan de kruidenwijn in Drindel in de sneeuw, en nergens anders aan." Hij boog zich naar haar toe en kuste haar voorhoofd. „Dank voor alles, Lotte voor Drin del en Parijs en dat je Johann naar me toe gestuurd hebt en dat je me nu hebt weggebracht." Zij glimlachte, lief en opgewekt „Monsieur est toujours galant!" Hij stapte de coupé binnen en bleef nog een poos, uit het raampje geleund, staan praten over alles en nog wat. En langs de gehele trein leunden mensen uit het portier en zij praatten en lachten of hielden elkanders hand vast en zei den dingen van geen belang omdat het te laat was iets anders te zeggen. Eindelijk begon de trein te rijden; handen lieten elkander los, handen en zakdoeken wuifden uit portierraampjes en vanuit de wriemelende menigte op het perron. Lotte wuifde tot de trein in een wolk van rook verdwenen was. Daarna stond zij een ogenblik te staren naar de ring met de lapis lazuli in de open palm van haar hand. De herinneringen leefden op: zijn kussen in de sneeuw op de ski-hellin gen van de Drindelhorn; champagne onder de bomen van het Bois; Francis, liggende met zijn hoofd in haar schoot onder de wilgeboom bij het meer; het café tegenover de Comédie Frangaise; de nacht die zij hadden doorgedanst tot het bijna ochtend werd en hun afscheid voor het kleine hotel achter de Opera. Dank voor alles, had hij toen ge zegdtoen ook, maar hij had haar op de mond gekust en een ogenblik tegen zich aan gehouden en hij had even gezucht. Zij had gezegd: „We zul len meer van zulke dagen hebben. Kom naar WenenMaar in de zomer had hij niet met haar alleen willen zijn en hij was naar Wenen gekomen, alleen om afscheid te nemenmaar al deed het pijn in de keel van verdriet en was het of haar hart moest breken, het zou zo wel goed zijn. Zij srtak de ring aan haar middelvin ger omdat hij te groot was voor haar ringvinger, daarna verliet zij het per ron. II Sue ontwaakte door het rinkelen van de telefoon. Slaperig draóide zij het lampje aan naast haar bed en nam de hoorn op. Wie kon er in 's hemelsnaam op een dergelijk uur bellen midden in de nacht? Zij keek op haar horloge, dat naast het lampje lag, en zag, dat het r.egen uur was. Goed, maar negen uin in de morgen op een donkere koude winterdag was een schandelijk vroeg uur om iemand uit zijn slaap te bellen] zij had niet eens tijd gehad om dcor middel van een warm kopje koffie en een warm bad op verhaal te komen. „Spreek ik met Sue? Je spreekt met Francis. Ik kom juist aan uit Wenen. Mag ik even langs komen? Ik hoop, dat ik niet te vroeg ben ik heb tot negen uur gewacht. Ben je al op?" „Op? Natuurlijk niet. Waar zie je me voor aan? Het is zelfs nog niet eens licht. Maar kom langs. Waar zit je nu? In Lilas? Hemel!" (Wordt vervolgd, Een Dakota van de KLM, die op weg was van Amsterdam naar Frankfort, zag Donderdagochtend een boerderij te Ba tenburg in brand staan. De gezagvoerder deelde dit onmiddellijk radiotelefonisch mede aan de toren op Schiphol. Deze gaf het op zijn beurt "weer door aan de brandweer in Nijmegen, die toen zo spoedig mogelijk naar de brand trok. Zij kon echter niet verhinderen, dat deze ka pitale boerderij, eigendom van de Staat der Nederlanden, tot de grond toe af brandde. De schade wordt op 125.000 geschat. Door onvoorzichtigheid bij hei wassen van kledingstukken met benzine is Woensdag de eerste étage van een woning aan de Am sterdamse Veerkade te Den Haag geheel uit gebrand. De brand is ontstaan m de achter kamer van genoemde étage. Daar waren de heer en mevr. Zwanenburg met benzine een jurk en een jas aan het wassen. Twee en een halve meter van hen vandaan brandde de kachel. Opeens schoot er een steekvlam door de kamer heen. Aan blussen viel niet te denken De brandweer had na een half uur wer ken de brand onder de knie. Het nablussen duurde echter nog geruime tijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3