DWS doet PSV bijna struikelen: 2-3 Sterke Amsterdammers houden de strijd niet vol Amsterdamse schooljongens doen vee stof opwaaien LINCK EN VAN SW0L ZEGEVIEREN IN ENKELSPELEN Nederland leidt met twee—nul tegen Monaco Onzeker begin Koeman wint Ronde van N.W. Nederland in de eindsrrint Massale dammanifestatie van de „koninklijk" geworden Bond R 1 I Kil c.s. lopen hard van stapel PSV heeft nog een blanco strafregister DWV geen willig slachtoffer EDO geen kans (0-0) RCH-Volewijckers: weinig interessant Rijks dertiende in Grand Prix de Rome Prins op vijfde plaats te Bad Pyrmont Strijd om de Davis-Cup Fanny Blankers en Kraak werken mee H.H.IJ.C. zet zege tocht voort Felle strijd in 230 km. lange wedstrijd I 1 WIELERNIEUWS Nederl. tafeltennissers verliezen van België VRIJDAG 4 MEI 1951 PAGINA 5 (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 3 Mei Als we hei resuliaai-in-cijfers van PSV's iweede slap op hei kampioenschapspad builen be schouwing laien, blijfi er ie consiaieren over, dai de elf voeibalrepresenianien van Philips eerlijk gezegd niei bij machie zijn geweest hun zegeiochi overtuigend voori ie zeilen. Want de verzameling mee-gespoorde Eindhovena- ren en Eindhovenaressen durfde pas vijf minuien voor hei einde blijk ie geven van haar aanwezigheid en uil de ionen van hei luid gezongen clublied kon men duidelijk de opluchiing-na-spanning proeven. Nee, Kil en de zijnen hebben de sioere PSV-ers duidelijk aan hei versland gebracht, dai DWS niei op één lijn ie siel- len is mei zijn slachioffer-siadgenooi Blauw Wii. Tweemaal hebben de Amsterdammers zich gepermitteerd de leiding ie nemen, om iensloiie iegen hei einde van de iweede helfi hei iniiiaiief volkomen uii handen ie geven. Ware de reden hiervoor vólkomen duister, hei iragisch gevolg van deze passiviieii in de DWS-gelederen werd door de Eindhovense aanval mei iwee doelpunten overduidelijk bewerkstelligd. Tw;cde klasse Zeeburgia wint Junioren- tournooi bij RCH A'damse overwinning: 3—2 Zeer zwaar parcours Slijkhuis en Fanny Blankers winnen te Dordrecht dks Hilversum degradeert Harde eindstrijd Viering van een veertig-jarig jubileum Kerkrade kampioen, Roermond nog niet verloren Van Est wint te Etten Het machtsvertoon, waarmee PSV de andere Amsterdamse afdelingskampioen vorige week op de knieën dwong, ver mocht de Spaarndammerdijkers blijk baar niet in het minst te intimideren. Het eerste fluitsignaal van scheidsrech ter Ausum was voor hen het teken om een resoluut aanvalsspel té beginnen. Succes hadden zij er in zoverre mee. dat er een aantal fraaie kansen gescha pen werden, maar voor de rest bracht de voorhoede de nog niet zo ver voor bije periode zonder doelpunten in her innering PSV voelde zich kennelijk nog niet zo erg thuis in de stadionkuip, waarvan <ie wanden met een veertigduizend er-thousiasten bepleisterd waren. Er Werden nogal wat foutjes gemaakt en een onhandig op keeper Steiger terug gespeelde bal gaf DWS dan ook na zes minuten een corner cadeau. Het mis lukken hiervan deed de Eindhovense achting voor het blauw-zwarte gevaar nog meer dalen en de gasten begonnen zich meer en meer in de omgeving van Kil en nu en dan zelfs van Richter te vertonen. Het werd den volke bij het aanschouwen van de verrichtingen der Kampioenschap van Nederland: DWSPSV 2—3. Eerste klasse A: SneekLeeuwar- denO2, Zwolse BoysAchilles 30, HSCVelocitas 20, Zwartemeer Go Ahead 12, FrisiaBe Quick 14. C: ADO—Hermes DVS 2—2, SVV— HBS 35, RCHVole wijekers 23, DWV—EDO 0—0. De PSV-ers zijn er dan toch in ge slaagd hun weg in de kampioens competitie zonder verlies te ver volgen. Alhoewel zij er heel wat meer Voor hebben moeten presteren dan vo rige week tegen Blauw Wit. Tijdens de wedstrijd tegen DWS in het Olympisch Stadion was men helemaal niet zo ze ker van de kansen van de Eindhovena- ren en het is voor DWS eigenlijk een tragische afloop, dat het beide punten mee naar de lichtstad moest geven. PSV DWS Blauw Wit Heerenveen Willem II 2 1 1 2 0 0 6—2 2—3 0—3 De situatie aan de staart van de Oos telijke tweede klasse A is er voor Sal- landia na de nederlaag tegen NEO ze ker niet op vootuit gegaan. NEO ech ter heeft zijn kansen om aan de degra datie te ontsnappen aanmerkelijk ver beterd. In de onderste regionen ziet het er als volgt uit: Vosta 20 NEO 19 beide buitenspelers van PSV, Van El- deren en Dillen, wel duidelijk, dat men met de kwaliteiten van deze en de ne gen andere heren terdege rekening moest houden. Men moest ook erken nen, dat het technisch kunnen der man nen van Philips aanmerkelijk boven de Amsterdamse prestaties uitstak. Doch ook de technicus moet doel punten maken om van de KNVB twee punten op zijn briefje geschreven te krijgen. En daar mankeerde het aan vankelijk aan. De aanvallen waren zo gevaarlijk, maar op et beslissende mo ment deden de Eindhovense schoenen hun werk verkeerd. Dc PSV-voorhoede moest bij dit alles heel vaak kennis ma ken met de noeste stopperspil en cap tain Kil, die in de achterhoede zijn rol van reddende engel dikwijls te spelen kreeg. Alhoewel aan dc ruwe en nu en dan onbehouwen voetbalrots niet veel engelachtigs is Wiertz deed. zoals altijd, prima werk en beheerste de middenlinie, uitstekend bijgestaan door Fanger. Omstandighe den genoeg dus voor geslaagde aanval len. Desondanks werd het als een vol komen onverwacht geluk bejubeld toen Pitters, na een vrije schop van Fanger, prachtig doorbrak en zijn uitstekend solospel met een scherp tikje bekroon de. (1— 0> PSV-met-aanhang werd er even be duusd van. Doch toen de kleine links buiten even later zijn kunststukje nog eens uit wilde halen verder dan een flinke tik op zijn gezicht kwam het niet vonder de Eindhovenaren het welletjes. Herhaaldelijk verscheen hun complete voorhoede voor het domein va" Richter. Zij haalden allerlei techni sche handigheidjes uit, waarvan rechts back Serlijn tenslotte slachtoffer werd. En dit was de indirecte oorzaak van de gelijkmakter. Want toen Serlijn na het oplappen weer opstond, wist linkshalf Van Tuijl het eerst bij de bal te komen. Hij zag goed. dat Fransen achter hem stond en voor Richter het in de gaten had, was de bal al onder hem door ge gleden (11). De tweede acte kreeg ongeveer de zelfde openingsscène. Weer trokken de Amsterdammers ten strijde en nu was het Koevoets, die een plotselinge hevige activiteit zijnerzijds na enige aanvallen reeds in de derde minuut kon doen slagen. Pitters gaf een fraaie voorzet en de linksbinnen schoot op het juiste moment <21). Hoeveel fortuin de mannen van Kil tot hier toe hadden gehad, nadien Voor de tweede maal heeft DWS de lei ding in de wedstrijd tegen PSV. Koe voets heeft hier drie minuten na rust met een fraai schot de stand op 21 gebracht. scheen het niet meer te willen vlotten. De verdediging liet een paar steken vallen en toeschouwend Amsterdam hield zijn adem in. Doch ook PSV trof het niet te best met de aanvallen. Fransen kwam plotseling alleen voor het doel te staan, nadat Richter te hardhandig met de grond in aanraking was gekomen. De Eindhovenaressen huilden bijna toen hij het leder langs de verkeerde kant van de bovenlat kopte. Een kwartier voor het afscheid echter zag Dillen plotseling zijn kans schoonJuist omdat niemand ver wachtte, dat hij met zijn rug naar het doel een schot in Richters richting zou wagen, volbracht hij dit kunst stuk. Als het ware onder zichzelf door loste hij een hard schot, waarmee Rich ter geen raad Wist. (22). Alle moed zonk in de twee-en-twintig DWS-schoenen. Enkele vertwijfelde po gingen van de Amsterdammers deden niets ai aan het feit, dat Kil en de zijnen uitgespeeld waren. Vier minuten voor het einde kreeg de voetbaltragiek zijn besluit. Een corner van Dillen kreeg Beyen goed op zijn hoofd en Richter kon er niet veel aan doen, dat de Spaarn dammerdijkers zelfs het ene puntje niet meer naar huis konden nemen. (Van onze sportcorrespondent) Amsterdam, 3 Mei De Nieuwen- dammers hebben na een verblijf van slechts één jaar vanmiddag voor zover het de wedstrijden op eigen terrein be treft afscheid genomen van de eerste klasse. De wedstrijd tegen het Haar lemse EDO had een dubbel blank als resultaat. DWV miste Triep en had daarvoor Goedhart naar achter gehaald. In de voorhoede opereerde nu de junior Burgers. Riismüs bezette de linksbuiten plaats. Zij die meenden dat DWV, zeker van de degradatie, nu het hoofd in de schoot zou leggen en een willig slacht offer zou zijn, kregen ongelijk. De Am sterdammers hebben zich duchtig ge weerd maar het was weer het oude re cept: de achterhoede deed het goed maar de voorhoede schoot tekort. Merk waardig genoeg was doelman Meier dit keer bijzonder goed op dreef en de nul tegen komt voor een goed deel op zijn rekening. Zijn goede vorm kwam van pas want EDO stelde alles in het werk om de punten mee naar Haarlem te nemen. Rootselaar was als steeds zeer actief. In de tweede helft kwam Sehijve- naar, die vandaag weer met hoofd en schouders boven de anderen uitstak, naar voren om te proberen de zege vei lig te stellen. Maar hoe de internatio naal ook schoot, het ene puntje dat EDO de zege had kunnen geven kwam niet. Daarmee is alles van deze wed strijd gezegd. Niet minder dan 17 elftallen namen gisteren deel aan het door R. C. H. ge organiseerde Junioren-tournooi. Na et telijke spannende wedstrijden, welke een vlot verloop hadden, wist het elftal van Zeeburgia in de finale van Ajax met 10 te winnen en werd dus win naar van dit tournooi. Ajax eindigde als tweede. Om de derde en vierde prijs streden Zandvoortmeeuwen en Z. F. C. De Zandvoorters wonnen hier met 20 en legden dus beslag op de derde prijs. (Van onze sportcorrespondent) Heemstede, 3 Mei In een weinig interessante wedstrijd heeft Volewijc- kers kans gezien RCH in het Heem- steedse Sportpark met 32 te kloppen. Een overwinning inmiddels voor de ploeg welke er ongetwijfeld de meeste aanspraak op mocht maken omdat de Amsterdammers over het algemeen eer. tikje meer enthousiasme aan de dag legden en bovendien als ploeg een ster kere indruk maakten dan de Haar lemmers. Vooral in het begin waren de bezoe kers sterker en met enige vlotte aan vallen werd RCH's defensie voor moei lijke problemen gesteld waarvoor men niet steeds de juiste oplossing wist te vinden. Binnen enkele minuten was het dan ook 01 door Klaver en Baselaar verhoogde de voorsprong tot 20 voor dat er een. kwartier was gespeeld. RCH begon toen wat flinker van zich af te bijten. Schoten van Biesbrouck en Van Braam werden door paal en lat gekeerd maar tenslotte zag Koster kans de ach terstand op fraaie wijze tot 12 te verkleinen waarmee de rust aanbrak. Ook in de tweede helft gaf Vole- wijekers aanvankelijk de toon aan. Dirk de Ruyter bleek nog steeds de grote fi guur in de Amsterdamse gelederen en dank zij hem kon Kuipers na een kwar tier de stand op 13 brengen. Hierna was er van strijd nauwelijks sprake meer. Eerst toen Van Braam voor de thuisclub het tweede doelpunt kon sco ren kwam er weer wat leven in de brouwerij maar het heftige slot-offen- sief van RCH bleef onbeloond zodat Volewijckers met 32 winnaar bleef. Op het Internationaal Concours Hip- pique te Rome heeft onze landgenoot Kjjks zich Woensdag bij het verrijden van de Grand Prix de Rome tevreden moeten stellen met een dertiende plaats. Volgens de 76 deelnemers was het parcours te zwaar. Tien ruiters trokken zich voor het begin terug. Slechts drie deelnemers hebben het parcours fout loos afgelegd. De eerste prijs kwam te recht bij de Spanjaard Garcia Crus. Hij legde de plm. 750 meter, waarin veer tien hindernissen, tot 1.50 m. hoogte, drie dubbelsprongen met een tussen ruimte van 6.50 m. en een driesprong af in de tijd van 1 min. 58.6 sec. met acht fouten. Tweede werd eveneens een Spanjaard, Noqueras. Derde wérd mej. Mahieu uit België. Gisteren wist deze laatste zich echter nog beter te klasseren. Na barrage leg de zij vóór de Frangaise Cancre beslag op de Amazone-prijs. Vandaag stond de landenwedstrijd op het programma. Daaraan zouden de, Nederlanders Gruppelaar op Ampère en Ri.iks op Master en Romanichel deelne men. De uitslagen van de zesde ronde van het Europees zonetournooi schaken te Bad Pyrmont luiden als volgt: PomarPrins 01; KubartGolom- bek 01; De MouraGligoric 01; PaoliBogoljubow 01; DonnerMa- tanovic 0—1 GrobUnzicker 14 AitkenKramer 01. De resultaten van de zevende ronde: UnzickerAit ken 10; MatanovicGrob 10; Bo goljubowDonner 10; Gligoric Paoli 141-2GolombekDe Moura 1414; Prins Kubart 10; PircPo- mar 1414. De resultaten van afgebro ken partijen zijn: Uit de le ronde Gli goricGolombek 10. Uit de 3e ronde KramerApoli 10. Uit de 5e ronde KramerGrob 1414GolombekPo- mar 10. De stand luidt thans: 1. Matanovic 6 pnt. uit 7 partijen; 2, 3, 4. Unzicker, Bogoljubow en Gligoric 514 uit 7; 5. Prins 5 pnt. uit 6; 6. Kramer 4 pnt. uit 6; 7. Golombek 314 uit 6; 8. Grob 3 uit 6; 9. Aitken 214 uit 6; 1011. Donner en Pirc 2 uit 6; 1213 De Moura en Paoli 114 uit 7; 14. Kubart 1 uit 7; 15. Pomar 14 uit 7. Tijdens atletiekwedstrijden te Dor drecht heeft Slijkhuis gezegevierd op de 3000 meter, (9.9.8), terwijl Fanny Blan kersKoen in 12.1 sec. een even ge makkelijke overwinning behaalde op het nummer 100 meter invitatie dames. Van Zeeland (Oss) won de 1500 meter heren, Verwey (Trekvogels) de 800 me ter en Lammers (AV '23) de 100 meter invitatie. 12 Phoenix 11 Sallan dia 20 19 Folgens veler verwachting heeft HH1JC in de hockeycompetitie dm het kampioenschap van Ne derland Groningen de volle winst uit banden genomen. De cijfers 6'0 zijn ontzettend hhijc Venlo Groningen duidelijk. 10 8 3 1 26— 5 17— 4 3—17 3—23 Hilversum heeft het goede voorbeeld van HHVC niet nagevolgd en moest de leiding in de Westelijke promotie competitie en daarmee zijn plaats in de eerste klas afstaan SCHC, dat de Hilversummers met 2—1 versloeg. Victo ria won van de Delftsè Studenten en komt nu op de tweede plaats. SCHC 2 2 0 0 4 5—1 Victoria 3 2 0 1 4 5—4 Hilversum 4 2 0 2 4 13—7 Delftse Stud, 2 10 12 2—2 Strawberries 3 0 0 3 0 112 (Van onze stoffige verslaggever) Het was zonnig, droog en derhalve stoffig, Woensdagmiddag rond het De Mirandahad te Amsterdam. Maar het was er ook prettig. Ongeveer elfhonderd knapen van elf tot veertien jaar waren van plan op uitnodiging van de Commissie voor schooiathlctiek een heuse veldloop te ondernemen. En wat hun nu eenmaal beloofd was, zouden zij door geen hitte of kou willen missen. Het ging niet om „zomaar een partijtje hardlopen", dat daar aan de Rivieren laan zoveel stof deed opwaaien. Nee, de jongens mochten de capaciteit van hun onderdanen meten, tezamen met ware cracks uit de athletiek- en zelfs uit de voetbalwereld. En aangezien schooljon gens nogal met bewondering tegen hun sport-idolen plegen op te zien, vodden zij er alles voor, dit keer het „fikkies stoken" en wat zjj allemaal nog meer voor kwajongensachtigs op het uitge strekte terrein kunnen uithalen, volko men te laten varen. De schare medewerkers heeft menige zweetdroppel laten vallen, voordat de eerste der twee groepen, de allerjongste pseudo-athleetjes, hun duizend meter konden beginnen. Jongens zoeken van nature moeilijkheden waar ze niet zijn en daar ze deze middag nog ietwat ner veus waren ook, stelden ze de niet te benijden leiding voor problemen van haren-uit-het-hoofd-trekken-allure. De jagermeesters, zoals men de „grote mensen", die de jongelui tot tweehon derd meter voor de finish wat in toom moesten houden, waren al moe, voor zij na twintig minuten „niet-zo-dauwen- jongens" op het startschot alles voi- gens groot protocol van de heer Moer man van de K.N.A.U. de opdringende schare achter zich los mochten laten. Van dat in toom houden kwam niet veei terecht, de Knapen gedroegen zich ais een stel jonge hazewindhonden en wil den allemaal tegelijk langs elkaar. Dat dit niet ging, was alleen de deelnemer- tjes blijkbaar niet duidelijk; een paar jongens wisten na afloop, hoe het zand ter plaatse smaakt. De tweede ploeg drong zo onstuimig op, dat het voetballende deel van de jagermeesters, in de persoon van onze nationale doelverdediger Piet Kraak, het mede in verband met het royaal stui vende stof duchtig benauwd kreeg. Frits de Ruyter was het met zijn mening eens, dat de jongens van veertien jaar erg hard liepen, alhoewel hij natuurlijk wel een beetje overdreef met de mede deling „Ik kon het haast niet houden". Toen de Ruyter en Hans Harting, de tweede Joopgrootheid, hun volgelingen tenslotte ruim baan gaven, kwamen Werne Koppenol en Leo Bik broeder lijk tezamen over de finish rollen, uit geput als Marathonlopers om een Olympische titel. Doch nadat een poli tieagent vaderlijk gebood: armen om hoog en diep ademhalen, begonnen zij zich de overwinning te realiseren en met gepaste trots konden de snelle scholieren bij Fanny Blankers-Koen, die alle uitbundigheid even enthousiast be antwoordde, het KNAU-jubileumspeldje in ontvangst nemen. De jongens voel den zich zonder meer gedecoreerd en zwaaiden met het diploma, dat hun ook nog was uitgereikt. Maar bij de ontdek king, dat de eerste vijf-en-twintig aan komenden ook een speldje kregen, moest hun toch van het hart: „Daar hebben we ons nou een rotje voor ge lopen". Desondanks is de opzet van dit eve- nepient propaganda voor de athletiek geslaagd. Ook al werd het huis, waarin Piet Kraak zich teruggetrokken had, door een legertje jongens om hand tekeningen bestormd en hebben de agenten zich met geweld de mening uit het hoofd gezet, dat Amsterdamse schooljongens lastige, hardleerse kna pen zijn, die, aldus de microfonist, hun oren uit moeten laten spuiten Hans Harting, Frits de Ruyter en Piet Kraak fungeren als jagermeesters voor de grote schare veldlopende schooljon gens. SCHEVENINGEN, 3 Mei Op de eerste dag; van de ontmoeting om de Davis Cup tegen Monaco hebben de Nederlandse tennissers door een paar goede overwinningen in de enkelspelen met 20 de leiding genomen. Onze landge noot Linck wist zijn partij tegen Pasuier na spannende strijd in vier sets te winnen. Ook Van Swol, wiens start aanvankelijk allesbehalve hoopgevend was hij verloor tegen Noghes zijn eerste set herstelde zich gaandeweg, zodat Monaco's eerste man in de vierde en laatste set met 60 roemloos ten onder ging. maar fataal werd deze niet en na 54 won hij snel zijn service (64). Hoewel Pasquier in het begin van de vierde set driemaal de leiding had (01, 12, 23) zag het er nu toch naar uit, dat Linck de set en de partij snel zou gaan winnen. De partij tussen Linck en Pasquier, tussen goed gevulde, zon-overgoten tri bunes begonnen, onderscheidde zich di rect als uiterst verbeten. Reeds dadelijk was het duidelijk, dat de Nederlander het tegen de kleine Mo- nagask niet erg gemakkelijk zou krijgen. Pasquier demonstreerde een oervaste verdediging, waarbij zijn loopsnelheid en zijn uitstekend anticipatievermogen een belangrijke rol speelden. Hoewel Linck nerveus begon en over de lengte van zijn slagen weinig controle toonde, speelde hij met een zeer brede spreiding. Voor Pasquier leverde dit nauwelijks moeilijkheden op. In welke hoek onze landgenoot de bal ook joeg en hoe ge camoufleerd zijn slagen soms waren, Pasquier stond er al voor de bal er was. Linck liet zich zichtbaar ontmoedigen, ook al omdat zijn smashes op de hoge returns voor het merendeel in het net belandden. Later kwamen zij ook aan de goede kant van het net terecht. Veel punten heeft Linck echter niet gemaakt met zijn netspel. Zijn volley's en smash es waren voor de watervlugge Pas quier niet dodelijk genoeg en de Mona- gask won de eerste set zonder dat Linck er ook maar eenmaal in geslaagd was de stand gelijk te maken (36). Linck had hierna 'n stevig onderhoud naast de scheidsrechterstoel en onze landgenoot bracht in de hervatting meer vaart in zijn drives. Hij gaf wat meer crossing aan zijn volley's en smashes. De eerste game ging nog verloren, maar daarna had hij het juiste tegenspel gevonden en weldra bracht hem dit de set (62). Ook in de derde set was hij sterker. Na 52 kwam er weer een korte inzinking, Hij won de belangrijke zesde game, waardoor hij op 33 kwam en sloeg daarna door de snel wegschietende en moeilijk te bespelen service van zijn taaie tegenstander heen (43). Weer won Linck zijn service en na 53 kwam hij zelfs op wedstrijdpunt. Enkele pas- seerslagen langs de forehand, die hjj te veel openliet, brachten Pasquier echter de game. Na een doorbraak op Linck's service won hij eigen service, waarmee dc Monagask met 65 leidde. Om beur ten wonnen beiden nu hun service game tot 77. Toen forceerde Linck een door braak en won daarop de volgende game en daarmee set en partij (97). Van Swol's start was niet sterk. Noghes was minder beweeglijk dan zijn landgenoot, maai toch groot genoeg om de aanvankelijk nog ongevaarlijke dri ves en service van zijn tegenstander de baas te blijven. Zonder veel moeite sleepte Noghes door meer vastheid en scherp passeren de eerste set met 36 in de wacht. Weer kwam Van Swol ach ter te staan (02). maar langzamerhand raakte de Amsterdamse arts toch meer ingespeeld en voornamelijk door goed volleren en smashen won hij de tweede set met 64. In het verdere verloop van de match bleek Noghes' tegenstand gebroken. Van Swol verslapte geen moment meer. Hij beheerste het spel en zijn tegenstander volkomen en met knallende smashes werd Monaco's nummer één ten slotte van de baan geveegd. Na de eerste dag van de Daviscup- ontmoeting tussen Zwitserland en Lu xemburg heelt Zwitserland met 20 de leiding. (Van een speciale verslaggever) ALKMAAR, 3 Mei. A)s er een weg wedstrijd is die met de Ronde van Noord-Holland kan wedijveren dan is dat wel „AIcmaria's" Ronde van Noord- West-Nederland. Het merendeel van het elite-korps onzer amateurs stond dan ook vanmorgen in Alkmaar op het Waagplein aan de start voor de lange tocht kris-kras door de provincie Noord- Holland. Zes uur later stoven zeven renners over de Friese brug de Kaapstad binnen, over Kanaalkade, Helderseweg, Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum ran de Nederlandse Dambond werd in „De Koopmansbeurs" een massale dammanifestatie gehouden. eeds Woensdag tij dens de receptie "van de Neder landse Dambond in „Krasnapolsky" te Am sterdam schemerde iets rond van een ophanden zijnd belangrijk ge beuren. En waarne mend voorzitter Van der Sleen kon zijn emo tie nauwelijks bedwin gen, toen officieel be vestigd werd, bij mon de van dr. Miedema, namens het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, dat aan de Bond het praedicaat Koninklijke was verleend. Meer nog dan daverende speeches vermochten te doen, werd daarmede de culturele waarde van het damspel be klemtoond. Dat dit een stimulans was voor het toch al overbelaste jubileumcomité, bleek uit de wijze, waarop daags daarop in de Koopmansbeurs een unieke dammanifesta tie tot stand kwam. Reeds om tien uur des morgens was het een komen en gaan van feestvierende dammers. Met autocars vol wer den de honderden dammers uit heel Ne derland de Beurs in- gestouwd. En de stem ming was allerminst lauw, dat bleek wel, toen organisator Van der Sleen achter de microfoon kwam. Niet zodra echter was het startsein ge geven of de lawaaie rige sfeer verdween. Stoere Friezen streden met bonkige Braban ders en bedachtzame Stichtenaren bevoch ten slimme Twentena ren. Kortom er werd gedamd en hoe. De mijnwerkers maakten hun verlate komst on middellijk weer goed door enthousiast het „eikenhout" op het bord te beproeven. Maar Overijsel was eveneens op de ere palm belust en gaf geen krimp. Tot toppunt steeg de luidruchtige vreugde van de kom pels, toen de laatste volgeling van Blok land de honderd wist te passeren en daarme de de zege voor de Limburgers op 10298 stelde. Aardig was, dat ir. Van Dijk onder alle omstandigheden dë kalmte in persoon de grootste moeite had met Groningens voor vechter. Het was niet van be lang of een Vos, Her man de Jongh, Metz of andere prominenten hier wonnen. Er werd gedamd en wel door heel Nederland! Ook de vrouwen wa ren niet vergeten en beter nog dan de man nen ooit zouden kun nen doen, werd de juiste stemming daar spoedig gevonden. De enorme organisatie klopte als een bus, on danks de talrijke bol- lenbezoekers, die Am sterdam even „deden". Want daardoor was het weer mogelijk, dat omstreeks zes uur des avonds een karavaan opgetogen dammers via de bollenvelden te vreden huiswaarts kon trekken. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Dambond kon terugzien op een prachtig geslaagde damdemonstratie. waarmede op unieke wijze het 40-jarig ju bileum werd besloten. Volledigheidshalve volgen hieronder nog de uitslagen van de massakampen in de Koopmansbeurs: N.-HollandZ.-Hol land 93127, Gronin genGelderland 104 96, DrenteKenne- merland 60124, Fries landZeeland 7995, LimburgOverijsel 102—98, Utrecht—N. Brabant 11585. Ongeveer twee maanden geleden speelde Kerkrade tegen Almania voor de tweede klasse A van de afdeling Zuid 2, waarbij laatstgenoemde vereniging met 21 won. Kerkrade diende een pro test in, welk protest Woensdag door de K.N.V.B.-protestcommissie werd behan deld en toegewezen, zodat de uitslag veranderd werd in een gelijk spel 11. Vóór de behandeling van het protest was de stand in de bovenste regionen Kerkrade en Groene Ster, beide 25 punten, R.K.O.N.S 23 punten met nog één wedstrijd te spelen, tegen Waubach. Drie clubs zouden dus gelijk kunnen eindigen, maar het toegewezen protest had tot resultaat, dat Kerkrade 26 pun ten kreeg en zich kampioen mocht noemen van de betrokken klasse. Een tweede gevolg was, dat Almania een punt minder kreeg en daardoor met Roermond een beslissingswedstrijd moet spelen om uit te maken welke club de gradeert ia de tweede klasse. Kruseman van El ten weg, de Jan val. Scorelkade op. waar de streep na pl.m. 230 kilometer lag. En na mislukte pogin gen om te ontsnappen van de Haarlem mer Adrie Voorting en de Amsterdam mer Cor Witteveen werkte de Zaankan- ter Ed. Koeman zich in de eindsprint naar voren. In een felle rush stoof hij Adrie Voorting voorbij, die daar zo be duusd van was, dat hij een „gat liet val len". waarvan de pittige Hagenaar Piet Kooijman een tikje de dupe werd. Want hoewel deze tenslotte 'n fraaie 2e plaats voor Henk van Breenen. Albert Donker, Julius Maenen. Adrie Voorting en Cor Witteveen bezette, had het goed rijdende Hagenaartje toch geen kans meer de zege van de Krommennieër Ed Koeman in ge vaar te brengen, een fraaie zege van de lange Zaankanter. Al direct na de start van de ongeveer 200 renners werd op weg naar Zaandam fel gejaagd, een jacht waaruit een kop groep van vijf renners geboren werd: Adrie Voorting. Wim Holleeder, Cor Faas, Klaas Kwantes en Fritz Stroomer, een quintet, dat de voorsprong kon ver groten toen de spoorbomen bij Zaandam daalden en de grote groep (het peleton was toen al in stukken geslagen) tot wachten gedoemd was. Wel klommen er nog enkele renners over de bomen, tot ergernis van politie-agenten, die tot wachten dwongen. Inmiddels werd de voorsprong steeds groter. Thijs Roks en Suijkerbuijk waren reeds door pech uitgeschakeld, toen in Hoorn ook Stroo mer met derailleurpech af moest stappen. De kopgroep werd nog meer uitge dund want bij Andijk stond Cor Faas met een lekke band en toen Adrie Voor ting aan de kop ging trekken viel Klaas Kwantes even voor Enkhuizen terug. Maar hij kreeg nogmaals een kans toen Siebeling en De Koning uit het peleton bij hem sprongen. En de twee overgeble ven renners aan kop, Voorting en Wim Holleeder, kregen hen bij Medemblik tot gezelschap. Maar Kwantes kreeg het toch weer moeilijk en met Wim Holleeder viel hij terug in het grote peleton. Voorting, Siebeling en De Koning werkten goed samen, doch konden toch niet verhinderen, dat Snijder, Remkes en later de Branbander Maenen bij hen kwamen. Bij Lambertschaag. in de buurt van de Wieringermeer (130 km.) werden de zes man aan kop er vier toen achtereenvol gens Snijder en De Koning lossen moes ten. Uit het grote peleton ontsnapten 13 renners, waarbij Van Roop. Hendrix, Koeman, v. d. Veeken, Van Breenen, La Grauw. Peters, Kooijman, Hooijschuur, Ris, Witteveen, Verhoeven en Donker, een groep, die 16 km. voor Den Helder de leiders hadden bereikt, zodat 19 ren ners aan kop door de marinestad draai den. Op weg naar Schagen werd slag ge leverd, de zoveelste slag. Van Roon, Ver hoeven, Hooijschuur, Snijders, daarna Remkes, Peters en v. d. Veeken moesten lossen, met het gevolg, dat de laatste 40 km. zeven renners aan kop gingen op weg naar Alkmaar. In de eindsprint werd het pleit tenslotte beslist. De uitslag luidt: 1. Koeman (Kromme nie), tijd 6.02; 2. P. Kooijman (Den Haag), H. v. Breenen (Amsterdam), 4. A. Donker (Amsterdam), 5. Maenen (Eindhoven), 6. A. Voorting (Haarlem), 7. C. Witteveen (Amsterdam). Het jaarlijks wielercriterium te Et- ten (N.-B.) is dit keer gewonnen door Wim van Est. Er bestond een sterke be langstelling voor deze wedstrijd, zowel van binnen- als buitelandse zijde. De winnaar legde de 200 km af in 4 uur en 50 min. 2 Sterckx (B.), 3 Schulte, 4 Peters, 5 De Baere. Loos bezette de zesde plaats. Ferdi Kübler heeft ook gisteren weer uitstekend gereden door de beide halve etappes van het eerste deel van de ronde van Romandië te winnen. De Nederlandse deelnemers aan de vierdaagse etappewedstrijd voor ama. teurs, de „Etoile de Chaudfontaine" (B.), komen goed voor de dag. Paes won gis teren de tweede etappe (133 km) in 3 u. 46 min. 26 sec. Van Elderen werd zevende, Gelissen achtste en Joris ne gende. 13e was Nol ten. In het algemeen klassement bezet Paes de tweede plaats achter Severyns (B), Joris staat 7 en Nolten 11. Geminiani, de bekende Franse renner, won de grote prijs van de ..Midi Libre" een wegwedstrijd over 270 km. Faanhof kwam als vijfde aan. De tafeltenniswedstrijd Nederland— België, welke te Vlissingen werd ge speeld, eindigde in een 5—4 overwinning voor België. De gedetailleerde uitslagen luiden: Van Zoelen sl. Roland 21-15, 18-21,21- 16; Pelser sl. De Kemper 21-19, 21-13; Cor du Buy sL Bruyens 21-14, 21-17; Pelser verl. van Roland 23-25, 16-21; Van Zoelen verl. van Bruyens 15-21, 14-21; Cor du Buy verl. van De Kemper 12-21. 21-15, 20- 22; Pelser verl. van Roland. 21-13. 19-21, 21-23; Van Zoelen sL De Kemper 21-16, 21-19.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5