mmn Het gevaar van de klompen van Pieterse Bijna anderhalve ton ten nadele van de Staat verduisterd? m X J De Visserijgolf Sancties tegen China? WINKELJUFFROUW Mevrouw Jansen is haar Jules Verstraete ten grave gedragen Rijksbureau voor Metalen liet betalingen oplopen Nederlander gedood Grote boerderijbrand in Nieuw-Roden Tegen gratieverlening aan beruchte Duitsers Lustrumviering van de Wegenwacht Amerikaans voorstel in commissie der V.N. Voorlopig slechts lucht vervoer naar Australië Generaal Baretta terug Nationalisatie van de Javasche Bank HL W. DAMES F.'STUURHANsCOHEH VRIJDAG 4 MEI 1951 PAGINA DE Grootste keuze DE Prettigste Service BEVERWIJK in sas „Goed Huishouden' aan Hoogovens Waterstanden Technische veiligheid perfect Twee jubilarissen Hoogovens Huldiging Viering H. Oosterveen NASLEEP VAN VERKOOP VAN DUMPAUTO'S Bij roofoverval te Bandung Kind ternauwernood gered TWEE TORPEDOJAGERS VOOR NEDERLAND EMIGRATIE- EN TROEPEN SCHEPEN Deputatie bij minister Inspectie door Prins Bernhard Burgemeester van Leens overleden Mgr. Huurdeman met K.A.B. naar Rome Schepen voor emigratie moeten worden aangebouwd Meer Amerikaanse vliegtuigen naar Europa V.S. zeggen medewerking aan Ned. luchtmacht toe W. C. van der Laan tot 1 Juni geen spreekuur C. J. SINDRAM afwezig Inkoop gond en juwelen JUWELIERS H0RL0CERS DIRK CHRISTIAAN ENDERT Jr. |\it is Haasje Repje, bet bekende snelle splintertje, dat weet wat lópen is... prettig, licht, gemakkelijk lopen Haasje Repje zal U voortaan alles vertellen over de unieke schoenen van Bervoets Vriezelaar. „Daar loop je meteen mee weg zegt Haasje Repje, „zó heerlijk passen die T En ondanks het betere vakwerk zijn ze opvallend schappelijk in prijs. Daar legt Bervoets Vriezelaar zich speciaal op toe! Als U 'n paar echt fijne, prettige schoenen wilt hebben - „Haasje Repje" naar Bervoets Vriezelaar Fotocopieën beter, sneller en goedkc- *r rSNANCZERINGSKANTOOR „HOFGEEST" Verstrekt alleen gelden op luxe-, vracht en bestelwagens, alsmede machines. Advertentie Gr. Houtstr. 108 HAARLEM np Radio- en Gramofoon- specialist PHILIPS N.S.F. GRUNDIG ERRES COLUMBIA-RADIO'S Alle merken GRAMOFOONPLATEN Was de heer Jansen van ons vorige verhaal langer getrouwd geweest, on getwijfeld zou hij dan niet met z'n duim tussen de voordeur bekneld zijn ge raakt. Hij zou dan rustig naar zijn werk zijn gegaan, we nemen nu maar aan haar Hoogovens. Daar zou het kunnen gebeuren, dat Pieterse z'n klompen niet had weggezet. Jansen struikelt, steekt zijn handen uit, slaat tegen een gasfles, de fles valt om, op de arm van Jansen. Arm gebroken. Bedrijfsongeval ver oorzaakt door een mede-arbeider. Maar mevrouw Jansen kan gerust zijn, want al heeft ze haar man bij het Weggaan op het hart ggedrukt goed uit te kijken, ze weet, dat aan de Hoog ovens bijzonder goed op de veiligheid gelet wordt en dat de wedstrijd „Goed Huishouden" er wel borg voor is, dat Pieterse z'n klompen g'oed weg zet. Deed Pieterse dit niet, hij zou gevaar lopen dat de jury voor de wedstrijd, die onverwachts in de afdelingen komt kij ken, zijn afdeling minder punten zou toekennen. En iedere afdeling stelt er een eer in zo ordelijk mogelijk huis te houden om bij de publicatie van de standen mee te dingen naar de beker, die jaarlijks wordt uitgereikt aan de chef van de afdeling, die de meeste Punten heeft behaald We treffen dus aan Hoogovens een Veiligheidsdienst, dertien veiligheids- commissies, de wedstrijd „Goed Huis houden" en dan als bekroning de jaar lijkse veiligheidsdagen, die nu gehou den worden in de week na Pinksteren, op 16, 17 en 18 Mei. Het spreekt vanzelf dat deze uitge breide zorg voor de veiligheid van grote psychologische betekenis is en de arbeidsrust zeer bevordert. De werker weet, dat hij aan het bedrijf geen nummer is, maar een persoonlijkheid voor wiens welzijn alle mogelijke maat regelen zijn getroffen. Dat dit ook door de vrouwen van de werkers zeer op Het was opmerkelijk, dat Woensdag in IJmuiden, ondanks het vooruitzicht van Hemelvaartsdag en een grote kans op niet lossen op Bevrijdingsdag met als gevolg een te verwachten overlopende ■Maandagmarkt, de prijzen over het ge heel genomen toch iets stijver waren dan de voorgaande dagen. Er trad voor verschillende soorten een lichte verbete ring jn al kon de opvangregeling nog niet gemist worden. Grote tong noteerde f2.55 tot f2.40 per kilo en tong XI vari eerde van f 0.83 tot f 0.63 per kilo. De middelsoorten schol brachten het tot ge middeld f86 per kist, schol I tot gemid deld f66 per kist en schol II varieerde van f 29 tot f 25 per kist. De kleine schol III was in hoofdzaak aangewezen op de pufschuit. Er was dit keer ook wat grote makreel, die f27 tot f24 per kist op bracht. 'kleinere makreel ging, of m de Pufschuit, of noteerde iets meer dan 18 Per kist. Grote schelvis was ook iets beter met f48 tot f42 per kist, terwijl braatschelvis uiteenliep van f 38 tot f Ij Per kist. Grote wijting werd verhandeld voor f 35 tot f 30 per kist, kleine wijting voor gemiddeld f 15 per kist. Grote ka beljauw liep uiteen van f 220 tot f 100 Per 125 kg. en grote koolvis was duur met f 63 tot f 60 per 125 kg. In totaal werden Woensdag 5700 kisten vis in IJmuiden aangevoerd. Hieronder ■Waren 180 kisten fijnvis. 725 kisten schol, 3260 kisten makreel, 300 kisten schelvis, 300 kisten wijting en 20-5 kisten koolvis. De besommingen van de trawlers kon den weer slechts gedeeltelijk worden op gemaakt. Voor een reis van 14 dagen besomde de Norma Maria IJM 6 f 19.730 en de Simon de Danser IJM 43 kreeg voor een 13-daagse reis f20.200. De Pie- tertje HD 87 kwam het hoogst bij de loggers met f 9.620. De stoomtrawler Bergen IJM 16 is Woensdag in Grimsby aan de afslag ge weest. Ondanks het feit, dat ongeveer 300 kisten naar de vismeelindustrie wer den verwezen, werd toch nog een be somming gemaakt van 2200 Pond Ster ling. Ook de Duitse kotter GX 458 is met mo- toipech in IJmuiden binnengekomen. Hij kreeg echter geen toestemming, zoals de GX 447, om zijn vangst in IJmuiden te ver kopen. Beide schepen zijn inmiddels weer ter visserij uitgevaren. De oude trawler Poolzee IJM 77 is per sleepboot naar Amsterdam gesleept om daar het lot van alle afgedankte schepen te on dergaan: te vallen in slopershanden. De motoriogger Wiilempje KW 89, die een tijdje »,naar binnen" is geweest voor reparatie, is weer in IJmuiden teruggekeerd en zal de zer dagen weer aan de visserij gaan deel nemen. Voor de Vrijdagmarkt hebben zich gemeld de trawlers Abraham VL 77 met 1.300 kis ten makreel^ 350 kisten haring, 300 kisten koolvis, 80 kisten wijting, 40 kisten hake en 50 kisten varia, Medan IJM 57 met 1.600 kisten, waarvan 1.100 kisten makreel, 80 kis ten kabeljauw en gul, 60 kisten scheivis en de rest varia en Shamrock IJM 129 met 600 kisten makreel. Verder kwamen 4 kotters binnen met samen 150 kisten diversen. Hoewel na overleg tussen vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers be sloten was Zaterdag toch te lossen, voelen de vislossers er weinig voor het advies van hun bonden in deze te volgen, zodat zeer Waarschijnlijk op Bevrijdingsdag geen vis ëolost zal worden. Het is dus niet uitge sloten, dat er de eerste dagen van de vol- fiende week een grote aanvoer komt. Voor de Maandagmarkt worden reeds ver- Wacht de trawlers Thorina IJM 33 en Allan Water IJM 34. De eerste had Woensdag avond 900 kisten makreel, 150 kisten kool vis, 50 kisten wijting en 85 kisten kabel jauw en gul. De tweede had op dat tijd stip 500 kistéfc makreel, 80 kisten hake, 110 kisten kabeljauw en gul en 60 kisten koolvis. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de Jhotortrawler Vios I IJM 24 Maandag in primsby aan de afslag is. Zijn vangst telde Woensdagavond 180 kisten hake, 110 kisten koolvis, 50 kisten kabeljauw en gul, 20 kis- *en haring, 20 kisten schelvis en piepers en ®00 kisten makreel. In de loop van de komende week kunnen Uslandvaarders aan de afslag verwacht wprden, de Assan Reis IJM 42 (vertr. 14/4) en Claes Compaen IJM 41 (vertr. 17/4). IJMUIDEN. Vrijdag 4 Mei: Hoog water: 2.45 u. en 15.03 u. Laag water: 10.36 u. en 23.02 u. Zaterdag 5 Mei: Hoog water: 3.20 u. en 15.41 u. Laag water: 11.17 en 23.37 u. prijs wordt gestld, is even vanzelfspre- sprekend. Voor een groot deel is de veiligheid een zuiver technische aangelegenheid, kwestie van tevoren be„plannen". De heer v. d. Wall verduidelijkte dit met een sprekend voorbeeld. Er zijn duizenden electrische schakelaars op het bedrijf. Een smeerder, die op een kraan moet werken, zou op de betreffende schakelaar een bordje kunnen hangen „Niet overhalen" en rustig aan het werk gaan. Een schilder, die op dezelfde kraan moet werken, zou het bprdje zien, zich veilig wanen en de kraan be klimmen De smeerder merkt daar niets van, gaat weg, neemt het bordje mee, de kraandrijver komt, haalt de scha kelaar over en de schilder zit be kneld. Om iets dergelijks te voorko men, heeft Hoogovens een systeem be dacht. dat zeer kostbaar is, maar de veiligheid, die voor alles gaat. ver zekert. Ieder, die met de kranen te maken heeft, heeft een eigen slot, hij zet dat op de vergrendelingsbeugel van de schakelaar, ook al deed een voor ganger dit eerder, en het gevaar is ge weken. Is hij klaar met z'n werk, dan neemt hij het eigen slot weg, terwijl dat van zijn collega op de schakelaar blijft zitten. Er kan niets gebeuren. In de loop van de jaren is dam ook gebleken, dat 70 tot 80 pet. van de on gevallen niet aan de apparatuur is te wijten, maar andere oorzaken heeft. Deze twee korte artikelen hebben on getwijfeld een inzicht gegeven in wat dit nationale bedrijf voor de veiligheid van alle ondernemingsgenoten doet. De veiligheidsdagen in Mei zullen daarvan weer een hoogtepunt vormen, zoals telken jare, sinds in 1933 daarmee voor de eerste maal begonnen werd. Een tweetal jubilea werd bij de Hoog ovens met sprankelende huldigingen gevierd. De eerste in het schaftlokaal van de Staalfabriek betrof de heer C- Gertenbach, opperman Ovenbouw, en de tweede in het restaurant van Wal- serji Oost had de heer H. Ooster veen, proefstaafbewerker, tot middel punt. Beide jubilarissen werden door direc teur P. R. Bentz van den Berg namens de directie gelukgewenst, welke geluk wensen door de gebruikelijke enveloppe werden geaccentueerd. Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies verrichtte deze taak namens het be drijf. De jubilarissen mochten uit de handen van de bedrijfsdirecteur het Gedenkbord en het Getuigschrirft der Maatschappij ontvangen. Dè muzikale illustratie werd ver zorgd door de heer B. Hermans, die met zijn virtuoze accordeonmuziek ge- huldigden en huldigers tot een enthou siaste uiting van vreugde wist te bren gen, waarbij de samenzang met over gave werd beoefend. De waarnemende chef van de afdeling Ovenbouw, de heer Verhagen, volgde uitvoerig de werkzaamheden van de jubilaris die op verschillende af delingen heeft gewerkt op de voet. Met de aanbieding der geschenken was de heer P. J. Schelvis belast. Hij deed dit met een hartelijke rede en releveer de. dat de jubilaris oorspronkelijk in het tuindersvak in Kennemerland werk zaam was. Het geslacht Gertenbach is een geslacht van tuinders. Dat de jubi laris de stugge grond voor het harde ijzer heeft verwisseld, heeft velen tot navolging geleid. De heer H. Komduur bracht namens de ploeg aan mevr. Gertenbach een bloemenhulde. De vertegenwoordiger van de afdeling Hoogovens, de heer J. A. van Ellen, sprak namens oude vrienden en colle ga's van de afdeling. Ir. 'P. M. Waszink, chef van de La boratoria, had zijn rede geborduurd op het stramien van het laboratoriumwerk. Als schering was de kwaliteitskant ge nomen en als inslag' de menselijke zijde. De heer L. v. d. Veen van de Blok- straat van Walserij Oost droeg voor de heer Oosterveen die door zijn werk op de kwaliteitsafdeling van het labo ratorium van W. O. in deze fabriek een populaire figuur is een geestig, door de voordrachtskunstenaar, vervaardigd vers voor. Een zilveren sigarenaansteker was daarbij gevoegd. De heer C. P. Zwaneveld bood de ge schenken aan. Ir. M. J. van Rij,, wnd. bedrijfsleider van Walserij Oost, roemde het voor treffelijke contact dat er is tussen de jubilaris en de werkers in de walserij. De afdeling Hoogovens, waar de heer Oosterveen vijftien jaar in het IJzer- park gewerkt heeft en daar eveneens een zeer geziene figuur is geweest, deed bij monde van de heer J. Beentjes we ten, dat de jubilaris bij de medewerkers van die afdeling niet is vergeten. Op de begraafplaats Zorgvlied te Am sterdam is Dinsdagmorgen onder zeer grote belangstelling het stoffelijk overschot van de Zondag te Hilversum plotseling overleden toneelspeler Jules Verstraete ten grave gedragen. Nage noeg alle Nederlandse toneelgezelschap oen waren vertegenwoordigd. Alle leden van het gezelschap „Comedia", waartoe Verstraete had behoord, brachten hun collega de laatste eer. In de aula sprak Magda Janssens als landgenote van de overleden kunstenaar, die Belg van geboorte is. Zij zei, dat, Verstraete midden in zijn werk en in de kracht van zijn leven is heengegaan. Hij was steeds een vader voor de jonge ren; zijn heengaan is een groot verlies voor alle collega's. Cor Hermus, directeur van „Come dia", vertolkte de ontsteltenis en de droefheid van de leden van dit gezel schap. Tenslotte sprak John Gobau, een der beste vrienden van de overledene, waarna een zoon dankte voor de be langstelling. Voor de Amsterdamse rechtbank had zich Dinsdagmorgen een 52-jarige Amster damse fabrikant te verantwoorden om dat hij volgens de dagvaarding, die zo lang ig dat ze hij publicatie een halve pagina zou vergen machines ter totale waarde van bijna anderhalve ton aan het faillissement van een N.V. zou heb ben onttrokken ten nadele van de Neder landse staat. Het betreft hier de verkoop van auto's, die door het Rijksbureau voor Metalen uit oorlogsdumps werden aangekocht en die door de N.V., eventueel na herstel en revisie, werden doorverkocht. De N.V. moest dan een bepaald bedrag, op gesteld door taxateurs, aan het Rijksbu reau betalen onder aftrek van 22% winst, die voor de N.V. was zodat het Rijk eigenlijk de winst van de N.V. be taalde. Nog merkwaardiger ging het toe bij de afrekening van de door de N.V. ver kochte auto's. De N.V. geraakte in be talingsmoeilijkheden omdat de op brengst van de verkochte auto's niet aan het Rijk werd afgedragen volgens de factuur moest dat acht dagen na verkoop van de auto gebeuren! maar gebruikt om er nieuwe machines voor te kopen. Verdachte" heeft deze machi nes toen een faillissement dreigde „over genomen" als betaling van de vele vor deringen, die hij nog op de N.V. zou hebben gehad. Toen de N.V. failliet werd verklaard bleken deze machines dus niet meer het eigendom van de N.V. te zijn. Ter terechtzitting werden enige amb tenaren en ex-ambtenaren van het Rijksbureau gehoord, maar hun verkla ringen waren of zeer onvolledig of met elkaar in tegenspraak, zodat de presi dent constateerde dat geen sterveling er toezicht op heeft gehouden, dat de N.V. ook zijn betalingsverplichtingen tegen over het Rijk nakwam. Eerst toen de schuld al meer dan anderhalve ton be droeg heeft men enige circulaires ge stuurd en toen een „grote brief". Ver dachte betaalde daarop f 40.000 af en beloofde de rest in maandelijkse ter mijnen af te doen, maar de eerste de beste termijn kwam al niet op tijd bin nen. Twee ambtenaren van het Rijks bureau hebben daarop in Amsterdam maar eens polshoogte genomen en kwa men tot de conclusie dat de N.V. insol vent was mede door het hoge salaris, dat de beide directeuren van de N.V. zichzelf hadden toebedacht. Totaal heeft het Rijksbureau voor zes en een halve ton aan dumpauto's geleverd, maar lang niet alles is intussen betaald. De president merkte op, dat dit wel niet de enige schadepost zal zijn, die het Rijk na de oorlog heeft geleden! De vroegere boekhouder van de N.V. verklaarde dat verdachte ook veel geld aan salarissen en afbetalingen op machi nes uit zijn zak heeft betaald zodat hij inderdaad heel wat van de N.V. had te vorderen. Daar er op de zitting voortdurend over de factuur'werd gesproken, die het Rijksbureau na toewijzing van een auto aan de N.V. zond, zonder dat deze fac tuur, die van beslissende betekenis is, op de zitting aanwezig bleek te zijn, werd de verdere behandeling van de zaak aangehouden tot 4 Juni a.s. De 22-jarige Nederlander R. B. Lam- merding is bij een roofoverval in het bloemenmagazijn „Eliza" te Bandung door pistoolschoten zodanig gewond, dat hij later overleed. De bandieten begon nen te schieten, toen de vrouw des huizes om hulp riep. De heer Lammer- ding. die op dat ogenblik de winkel be zocht, werd daarbij getroffen. De buit bestond uit 3000rupia's en juwelen. (Van onze correspondent) De grote boerderij bewoond door de heer P. Tel te Nieuw-Roden (Gr.) en eigendom van de heer H. J. Engelkens te Haren is Woensdag door tot nu toe onbekende oorzaak in brand geraakt en geheel afgebrand. Een kind van de heer Tel, dat ziek te bed lag, kon ternauwer nood door de moeder worden gered. Het liep nog enkele brandwonden op. De brandweer was zeer snel ter plaat se, doch kon tegen de loeiende vlam menzee zo goed als niets uitrichten, te meer daar het bluswater ver afgelegen was. Twee koeien een kalf, een grote partij kunstmest en diverse landbouw werktuigen werd een prooi der vlam men. Het meeste vee kon nog tijdig worden gered alsmede een groot ge deelte van de inboedel. Bij het lossnij den van de koeien in de stal verwond de de heer Tel zich aan zijn pols. Donderdag heeft de Amerikaanse ma rine in Boston twee torpedojagers over gedragen aan de Nederlandse marine. Zij zullen onder de naam „De Zeeuw" en „Van Zijl" bi dienst worden gesteld. CHESHIRE, pass. 1 Mei Enggano, via Colombo n. Amst. De minister van Justitie, mr. H. Mul- derije, heeft een deputatie van de actie anti-gratieverlening Aus der Punten, Fischer, c.s. in audiëntie ontvangen Deze deputatie bestond uit pro-f. dr. M. van Rhijn, hoogleraar in de theologie aan de Universiteit te Utrecht, mr. F. P. Th. Rohling, advocaat te Bloemendaal, ge wezen raadsheer van het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam, en mr. C. W. Dubbink, rechter te Arnhem. De depu tatie overhandigde de minister bij het onderhoud de open brief, die de initia tiefnemers der actie hebben opgesteld, met de lijsten met alle namen van de adhaesiebetuigers uit alle lagen der be volking en alle delen van het land. Woensdag zal de Wegenwacht zijn eerste lustrum vieren. Voor het eerst zullen die dag alle „Gele Rijders", in totaal 105 man, tezamen komen en in Utrecht aanzitten aan een lunch, die het dagelijks bestuur van de A.N.W.B. het corps aanbiedt. De bondsvoorzitter, de heer P. F. Zimmerman, zal daarbij de Wegenwachten de nieuwe jaarsterren uitreiken. Aan de lustrumviering zal in de ochtenduren een bijzondere plech tigheid voorafgaan. Dan zal n.l. het ge hele corps in de tuinen van het Ko ninklijk Paleis te Soestdijk door Prins Bernhard, ere-voorzitter van de A.N. W.B., geïnspecteerd worden. Te Groningen is overleden de heer E. P. van Iperen, burgemeester van de gemeente Leens. De heer Van Iperen speelde tijdens de bezetting een belang rijke rol in de. verzetsbeweging en was o.m voorzitter van de provincie Gro ningen van de vereniging „Steun Wet tig Gezag". Mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom, zal als vertegen woordiger van Z. Em. Kardinaal de Jong deelnemen aan de bedevaart van de Katholieke Arbeiders Beweging naar Rome. De plaatsvervangende Amerikaanse afgevaardigde bij de V.N., Ernest Gross, heeft in de commissie voor sancties van de Algemene Vergadering voorgesteld, dat alle leden der V.N. het zenden van wapens, olie of strategische materialen naar communistisch China staken en dat dit embargo zo spoedig mogelijk wordt ingesteld. Het plan van de V.S. voorziet in het instellen van een commissie om over de uitwerking van de door de diverse lan den ingestelde embargo's te waken. Ieder lid van de V.N. zou zelf moeten beslissen welke goederen onder het em bargo vallen, maar de landen, die aan een sanctie-overeenkomst zouden deel nemen, zouden moeten beloven geen goederen naar China te verschepen, die door een ander deelnemend land waren verboden. Met ingang van 1 Juni worden de passageprijzen voor emigrantenvervoer naar Australië per door de overheid ge charterd vliegtuig/schip opnieuw vast gesteld. Van genoemde datum af komt de extra geboden gelegenheid om de overtocht naar Australië per vliegtuig te maken tegen betaling van de bootprijs te vervallen in verbaDd met de zeer hoge kosten. Aangezien de tot heden voor emigra tie gebezigde voormalige troepenschepen worden, of binnenkort zullen worden omgebouwd tot schepen in het bijzonder ook ingericht voor vervoer in gezinsver band, kan tot een nader te bepalen tijd stip slechts voor luchtvervoer worden geboekt. Het geallieerde hoofdkwartier van Eisenhower in Europa heeft gisteren de vorming van een derde Amerikaans luchtleger bekend gemaakt waardoor de weg geëffend wordt voor uitbreiding van de sterkte in de lncht in Europa. Dit leger werd in het leven geroepen door de derde Amerikaanse luchtdivisie, nu in Engeland gestationneerd, te ver heffen tot de status van luchtleger. Hier door zullen nieuwe formaties gevechts toestellen en bommenwerpers van Ame rika naar bases in Engeland en elders in Europa gezonden kunnen worden. Generaal-majoor A. Baretta, plaats vervangend chef van de luchtmachtstaf èn kolonel-vlieger J. H. van Giesen, souschef van de luchtmachtstaf, zijn op Schiphol teruggekeerd na een oriëntatie reis van ruim twee weken door de Ver enigde Staten. Over de kustverdediging zei generaal Baretta. dat de Amerikanen 24 uur in bedrjjf zijn en tal van reserve-officieren zijn opgeroepen, zodat men mag zeggen, dat de Amerikaanse luchtmacht voort durend in gedeeltelijke alarmtoestand is. Een verrassende aanval op Amerika zou dan ook op dit ogenblik niet mogelijk zjjn. In de Lockheed fabrieken te Loe An geles bezichtigde de generaal de T 33 A, een straaljager met dubbele besturing, dus geschikt voor de opleiding, waarvan mogelijk Nederland ook enkele toestel len zal krijgen. Uiteraard bezocht gene raal Baretta ook de Nederlandse vlie gers. die thans in opleiding zijn op Williams Airfield. 23 Juni zal de helft van hen naar Nederland terugkeren. De andere helft zal schietoefeningen bijwo nen. Over deze Nederlandse vliegers vertelde de generaal, dat zij een bijzon der goede indruk maken op de Ameri kanen en beschouwd worden als 6e beste buitenlandse leerlingen. Tenslotte heeft 6e generaal nog een bezoek gebracht aan Washington, waar hij o.a. de souschef van de Amerikaanse luchtmachtstaf heeft gesproken en waar hem alle medewerking voor de opbouw van de Nederlandse luchtmacht is toe gezegd. De minister van Economische Zaken uit het Indonesische kabinet, dr. Su- mitro, heeft met betrekking tot de dis cussie over de voorgenomen nationali satie van de Javasche Bank verklaard, dat het .overleg plegen" met de Neder landse regering, waarover wordt gespro ken in de verklaring van de president directeur van de Javasche Bank, de heer Ilouwink. dient te worden opgevat als „consultations" In dit geval n.l. ligt de eindbeslissing bij de Indonesische rege ring, zonder dat voor de nationalisatie de goedkeuring van de Nederlandse re gering noodzakelijk is. „Wat niet door de heer Houwink naar voren is gebracht is, dat volgens het derde lid van het door de heer Houwink aangehaalde artikel 19 van de financieel- economische overeenkomst van de R.T.C, de Indonesische regering reeds sedert de overdracht der souvereiniteit het recht heeft, veranderingen te brengen in de leiding van de circulatiebank. De Heer en Mevrouw JUNGST—SCHELLEKENS geven U met vreugde kennis van de geboorte van hun dochter MADELEINE Amstelveen, 3 Mei 1951 Mr. Sixlaan 14 Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van een dochter SIMONE GEERTRUIDA HENDRIKA FAM. FLOOR Utrechtsestraat 99 I Tijdel. adres: Camperstr. 25. Amsterdam, 2 Mei 1951. GETROUWD: G. J. C. NIPPER en W. A. M. van ELSEN De Heer en Mevr. Nipper- van Eisen zeggen, mede na mens wederzijdse familie, hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. Oegstgeest, 4 Mei 1951 CHIRURG op Dreef 36. Poliklinieken gewoon. Particulier spreek uur Mariastichting: Maand, en Vrijdags van 23 uur. TANDARTS nd voor tandr TANDARTS Uitsluitend voor tandregulatie TOT 21 MEI A.S. Voor spoedgevallen: tel. 21741, b.g.g. 24382 KRUISSTRAAT 19 - H'LEM bij de Ridderstraat. Tel. 16919 HOUTPLEIN 15 TEL. 17286 HAABLErl T SILVER STOEPKE Grote Houtstraat 49, Haarlem - Tel. 20049 Vanaf 40.per paar. Tot onze diepe droefheid nam God tot Zich, voorzien van de H.H. Sacramenten der Sterven den, mijn innig geliefde Echtgenoot, onze dier bare Broeder, Behuwdbroeder en Oom Mr. HENRICUS JOSEPHUS MARIA HUBERTUS KELLER in de ouderdom van 68 jaren. Rotterdam: M. J. H. B. KELLER—Penners. Bussum: M. BEUKERSKeiler. Den Haag: W. KELLER S. J. Bussum: A. KFLLER. Heerlen: A. PENNERS. Neven en Nichten. Rozenkrans bidden: Donderdag- en Vrijdagavond te 8 uur. Liever geen bezoek. Rotterdam, 2 Mei 1951. Prinses Julianalaan 50. De H.H. Uitvaartdiensten zullen plaats hebben Zaterdag 5 Mei a.s. in de Parochiekerk van de H. Lambertus aan de Hoflaan. De stille H.H. Mis sen te 7.30 uur en 8 uur en te 10.30 uur de plech tig gezongen H. Mis van Requiem, waarna de begrafenis vanuit de kerk in het familiegraf op de RIK. Begraafplaats aan de Nieuwe Crooswijk- seweg, ca. 11.45 uur. Enige en algemene kennisgeving Tot onze diepe droefheid overleed op 's-Heren Hemelvaart, na een geduldig gedragen lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Sterven den, onze innig geliefde, dierbare en zorgzame Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer HERMANUS FREDEKICUS WILHELMUS fontijn Weduwnaar van Mevrouw Maria Petronella Broekhof! in de ouderdom van 83 jaar. W. F. H. FONTIJN J. H. M. FONTIJN—VAN DER VELDT C. A. VAN 'T HOF H. F. FONTIJN C. E. FONTIJN—RUHé A. M. FONTIJN G. M. E. VESSEUR—FONTIJN J. VESSEUR A. F. M. FONTIJN M. TH. FONTIJN—VAN BECKHOVEN C. M. A. FONTIJN J. M. FONTIJN C. E. M. FONTIJN C. G. G. M. FONTIJN J. C. H. FONTIJN W. E. M. FONTIJN—JANUS en Kleinkinderen Amsterdam, 3 Mei 1951 Amstelveenseweg 156 b De Profundis Zondag a.s., des middags van 2.304 uur ten sterfhuize. Rozenkrans bidden Zondagavond te 9 uur in de Parochiekerk. De H.H. Uitvaartdiensten worden gehouden Maandag a.s. in de Parochiekerk van de H. Agnes, Amstelveenseweg 163, te 7.30, 8 en 10 uur, waar van die te 10 uur de plechtige gezongen Requiem. Daarna de bijzetting in hei familiegraf op het R.K. Kerkhof Buitenveldert te 11 uur. Vertrek van de kerk te 10.45 uur. Voor de overstelpend vele Wijken van deel neming, ons op velerlei wijzen betoond bij het heengaan van onze innig geliefde Echt genoot, Vader, Behuwdvader en Grootvader betuigen wij U onze hartelijke dank. Noord wijk: S. M. ENDERTOoms Doorn: D. C. ENDERT Dzn. G. A. J. ENDERT—Beijers Zefet: S. M. KREDIET—Endert Dr. J. KREDIET Rotterdam: Ir. J. Th. ENDERT Ir. M. C. ENDERT-Baylé en kleinkinderen Mei 1951 Tessine - gekleed, mnar tock sportief. In 4 modekleurenwO, grijs, groen, rood. GROTE HOUTSTRAAT 4S HAARLEM FOTO HILARIUS - GROVE HOUÏSTR 102 - VBL. I086t W1JXBERGH Co„ Blnnenwesr 42 te HEEMSTEDE. VRAAGT NETTE MEER VLIET STRAAT 3«a - VELSEN - TELEF. K 2550 - 4210 Bijkant.: Ged. Oude Gracht 89, Haarlem. Xet K 2500 - I66S9 Bedragen onder de 1500.— worden door ons niet verstrekt. Geheimhouding verzekerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 9