ZIJ DIE VIELEN" in stilte herdacht i STRATEGIE OP KOREA STEEDS BEPAALD IN OVERLEG MET STAFCHEFS mroMQTiEF I Tussen neus en lippen I Altijd weer hetzelfde Twee minuten verstarde alle leven Tienduizenden droegen bloemen naar graven en gedenktekens m Hulpstrijdkrachten der U.N.O. te gering in omvang Tot hoofd en hart 26 POKKENGEVALLEN TE TILBURG Onze amba schooljeugd RUSSEN TE WENEN BETUIGEN SPIJT GrebbebergenDenHelder centrale punten EMIGRATIE-ZONDAG J Ridgway deelt mening van Van Fleet VIER DADERS IN ARREST RODE LEGER TELT 200 DIVISIES Het weer Epidemie heeft bevredigend verloop ZATERDAG 5 MEI 1951 75e JAARGANG No. 25064 Wegens het doodschieten van Amerikaans soldaat (Van onze verslaggevers) Vrijdagavond klokke acht heeft het leven tn Nederland als het ware twee minuten stil gestaan. Een natie, die vandaag fees viert omdat het precies zes jaar geleden is dat zij van de tyrannie bevrijd werd, herdacht degenen, die gevallen zijn in de vijf zwaarste jaren van haar bestaan, die niet wilden buigen onder de knoet van de verdrukker en die in edele strijd het leven gelaten hebben. De straatlantaarns gloeiden aan, ten teken dat de ogenblikken van inkeer en gedachtenis waren aangebroken. En het leven verstarde. In het gehele land. In de drukke centra der steden, zowel als in de stille kommen der dorpen. Een fietser stapte af, wat onwennig naar de grond starend, de treinen stopten, auto's op de drukke verkeers wegen hielden hun vaart in. En aller gedachten verwijlden bij verwanten, vrienden, die voor onze vrijheid gevallen zijn. Grote menigten waren de „stille tocht" gegaan naar de monumenten op vele waarvan de namen der verzetshelden vereeuwigd staan. Tienduizenden hebben de gang gemaakt langs deze gedenk tekens en groot was de bloemenschat die aan de voet ervan werd neergelegd. Speciaal programma van de K.R.O. Te Bloemendaal MacArthur verdedigt zich voor Senaatscommissie Rustig aan het front De overval te Bandung Moordenaar van Lammer- ding nog voortvluchtig Militairen uit Antillen repatriëren In de hoofdstad I LEDEREN DAMESJASJES VLIEGENDE KOERIER HAALT IN DE HOOFDSTAD ENTSTOF Herhalingsoefening uitgesteld Alléén voor Tilburgers Treinbotsing bij Amsterdam Koninklijke belangstelling BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stomphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na &30 uur 'S avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W, Severin. O NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milllmeler- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per rrun.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Wanneer men kennis neemt van de inhoud van het eindelijk gepu bliceerde rapport van generaal Wedemeyer over Korea en leest, dat Truman reeds drie jaar vóór het uit breken van de Koreaanse oorlog ge waarschuwd werd, dat de Sovjet-Unie niets onbeproefd zou laten om dit land binnen haar machtssfeer te brengen, dan denkt men onwillekeurig aan een dier soort, die nog dommer dan een ezel moet zijn, omdat zij zich blijkbaar méér dan één keer aan dezelfde steen stoot. Immers door de verraderlijke aanval van Japan op Pearl Harbour heette Amerika allerpijnlijkst verrast, ofschoon ook toen de hoogste autoritei ten reeds lang van te voren gewaar schuwd waren, dat Japan zich ieder ogenblik aan de zijde van de asmogend- heden in de wereldoorlog zou kunnen storten. Had Amerika toen tijdig af doende maatregelen genomen om tegen een dergelijke eventualiteit opgewassen te zijn, de wereld zou veel bloed en zweet en tranen bespaard zijn gebleven. En was de stem van generaal "Wedemey er, die aandrong op een vérstrekkend hulpprogram op bewapeningsgebied voor Korea, niet goeddeels die eens roe pende in de woestijn gebleven, wellicht, dat de Noord-Koreanen niet tot hun de wereldvrede bedreigende agressie zou den zijn overgegaan. De trieste ge schiedenis van te voorkomen agressies en een welhaast fatalistische onverschil ligheid tegenover acute gevaren her haalt zich helaas met een verbijsteren de regelmaat en moet met kostbare en ruïneuze offers, waarvan het resultaat niet alleen bedroevend, maar ook dubi eus is, worden betaald. Indien het Koreaanse conflict door tij dige tegenmaatregelen voorkomen zou zijn geworden, zouden niet al leen bloeiende steden en mensenlevens, maar ook enorme bedragen zijn ge spaard. Bedragen, waarmee 95 divisies zouden kunnen zijn uitgerust zonder dat de nationale economieën van de West- Europese mogendheden zouden zijn ont wricht. Ook in de wereldpolitiek is voorkomen altijd beter en minder kost baar dan genezen. Maar de altijd nog te grote voorkomendheid van het Westen tegenover het onbeschaamde Moskou en zijn onderhorigen bezorgt de wereld een haast niet meer te genezen ellende. Wij willen niet enkel Amerika een ver wijt maken van een maar al te vaak ongerechtvaardigd gebleken gemoeds rust en zelfverzekerdheid, ook andere mogendheden lijden aan hetzelfde euvel. Denk slechts aan het uitermate compro mitterende rapport over de meer dan schamele toestand, waarin de Franse luchtmacht op dit ogenblik nog ver keert. een toestand, die bedenkelijk veel gelijkt op die in 1939. En denken wij dan ook aan de staat van betrekkelijke weerloosheid, waarin ons land zich nc-g «teeds bevindt, een staat, die, gezien de bedroevende ervaringen opgedaan bij de Crescendo-oefeningen, nog heel wat moeite, offers en tijd zal vergen om we zenlijk te verbeteren. Hadden de oude Romeinen dan toóeh gelijk met hun zegswijze, dat de goden met blind heid slaan hen, die zij verderven wil len? De Russen hebben hun spijt tot uit drukking gebracht over de fatale schiet partij die gisteren in de vroege morgen te Wenen heeft plaats gehad en waarbij een Amerikaanse militaire politieman werd neergeschoten door een Russische soldaat. De Amerikaanse Hoge Commissaris voor Oostenrijk, Walter J. Donnelly, deel de mede dat de Sovjetautoriteiten erin toegestemd hebben een gezamenlijk on derzoek met de Amerikaanse militaire autoriteiten in te stellen naar de tragi sche dood van de jonge Amerikaanse soldaat die kort na middernacht met fatale afloop neergeschoten werd door een Russische soldaat. De Russen hebben hun spijt over het incident tot uiting gebracht, aldus Donnelly. men en daarom zal onze gang geen troos teloze zijn. Kapelaan Heesterbeek uit Amsterdam, die in de bezettingsjaren in Bloemendaal vertoefde, was van mening dat de tocht te vergelijken is met die naar het graf van de Onbekende Soldaat. Velen hebben geen persoonlijk con tact gehad met de op de erebegraaf plaats rustenden, maar allen weten dat het soldaten zijn geweest. Stil zul len wij hulde brengen waarbij het ge bed het beste is wat wij geven kun nen. Het is schoon en eervol, ging de spreker voort, om voor het vaderland te sterven, maar het is ook schoon en eervol om voor het vaderland te leven. Daar het gebed mooier is dan de schoonste bloemen, besloot kapelaan Heesterbeek zijn toespraak met het bidden van het Onze Vader. Kwart voor zeven zette de zwijgende stoet zich op de Zeeweg in beweging. Vooraan vele familieleden van de in het verzet gevallenen, met frisse voorjaars bloemen in de hand, die zij bij hun aan komst op de dodenakker op de graven legden. Er hing een waas tussen de dui nen, herinnering aan een stralende war me dag. De kort tevoren door een regen bui besprenkelde bodem geurde met de hyacinten en vele witte seringen. Klokslag acht uur kondigden hoorn blazers de twee minuten stilte aan en ter wijl ieder met zijn gedachten bij de ge- Morgen, Zondag, zal het pro gramma, dat de K. R. O. uitzendt, de gehele dag in het teken staan van de emigratie. De organisatoren van deze emigra tie-Zondag Katholieke Centrale Emigratiestichting en de daarin sa menwerkende standsorganisaties hebben het niet alleen wenselijk, maar zelfs zeer noodzakelijk gevon den, dat Nederland, speciaal het katholieke volksdeel, eens rustig in huis zal kunnen horen, wat er op het gebied van emigratie zoal te doen is en welke voordelen Nederland heeft bij emigratie, niet alleen voor wat betreft de vertrekkenden, maar ook met betrekking tot de achterblijven den. Ongeveer 30 pet. van het aan tal emigranten bestaat nu uit ka tholieken. Al deze mensen, die voor een goed deel gedwongen worden om te emigreren en die voor het overige deel vertrekken ter wille van de toekomst van hun kinderen, moe ten weten, dat Nederland meeleeft met hun besluit. In de gedachten van vele Neder landers vertrekken de emigranten nog te zeer als individuen. Men is zich niet bewust van de werkelijke betekenis der emigratie en men ver geet ook, dat er hierdoor plaatsen open komen' en er in het buitenland omstandigheden geschapen worden, die voor Nederland belangrijke voordelen opleveren. Vrijdagochtend is een herdenkings plechtigheid gehouden op de Grebbe- berg, naast Den Helder het centrale punt voor'dit zinrijk gebeuren. Hier heeft de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, in aanwezigheid van vele hoge mi litaire autoriteiten, o.a. de luit.-gen. B. Hasselman, chef Generale Staf, de ver tegenwoordiger van de Koningin, vice- admiraal N. H. Rost van Tonningen, een sobere en treffende herdenkingsrede uit gesproken. In deze bewogen tijd, aldus de minis ter, waarin men hoort van oorlog en dreiging van oorlog, willen wij hen her denken, die vielen in de strijd voor de vrijheid. Als wij hen herdenken, herden ken wij ook de gesneuvelden van het detachement Nederland, dat in Korea met de Verenigde Naties deelneemt aan de afweerstrijd tegen de agressie. Het is weer onze plicht ons voor te bereiden om alles te doen wat nodig is om onze vrijheid te bewaren. Wij mogen ons ge lukkig prijzen, dit samen met de vrije volkeren te kunnen doen die bereid zijn afweer tegen iedere agressie te voeren. Wanneer wij met Gods hulp trouw be loven rond de Troon van Oranje, zullen de offers van hen, die vielen, niet tever geefs zijn geweest en zullen wij onze doden ten voorbeeld stellen. Na plechtige muziek van de Konink lijke Militaire Kapel legde vice-admiraal Rost van Tonningen namens de Konin gin een krans aan de voet van het in middels gereedgekomen gedeelte van het monument aan de ingang van het kerk hof. In Den Helder is de herdenking ge houden bij het monument op het Haven plein. Als vertegenwoordiger van de Ko ningin en Prins Bernhard was hierbij tegenwoordig de adjudant van de Ko ningin, kapitein-luitenant ter zee C. W. Th. Baron van Boetzelaer. De comman dant Zeemacht Nederland, schout bij nacht C. W. Slot, vertegenwoordigde de minister en de staatssecretaris van Ma rine. De commandant Zeemacht Nederland herdacht in een korte toespraak de dui zenden, die op zee zijn gesneuveld of tot nu toe nog steeds als vermist staan op gegeven. Hij wees hierbij op de beman ningen van een groot aantal onderzee boten, waarvan geen spoor meer is ge vonden. De plv. directeur-generaal van de Scheepvaart, jhr. Van Weede, onder streepte de verbondenheid tussen de Ko ninklijke Marine en de koopvaardij. Hij wenste, dat de gevallen zeelieden niet zouden worden vergeten door het Ne derlandse volk. Hoofdvlootpredikant ds. J. H. Sillevis Smitt dankte met het bid den van het Onze Vader. j l ^|yill»j,|j|P,»|.,l '1. U ü-l! W5 mmmm Vlak voordat de bijeenkomst van de nabestaanden van de op de erebegraaf plaats te Bloemendaal rustende verzets strijders zou beginnen, ontlaste zich boven de duinen een hevig onweder. Dit had echter niemand kunen weerhouden om naar het gemeenteterrein aan de Zeeweg te Overveen te gaan om daar door het maken van een Stille Tocht deel te nemen aan een herdenkings plechtigheid. Mr. F. Rohling sprak een welkomst woord en bleef het als een voorrecht achten telkenjare de dierbaren der ere- doden te mogen ontvangen. Ds. J. Stelma, Ned. Herv. predikant te Bloemendaal, sprak de aanwezigen toe. Boven een der hoogste duintoppen ziet men het silhouet van het kruis, teken van het offer, zei de predikant. Daar onder liggen tientallen kruisen, waar achter veel leed, tanen en angsten ver scholen zijn. Het kruis doet denken aan het grote offer van Onze Heer, die Zijn leven heeft gegeven voor de grote zaak van de bevrijding der tyrannie en over heersing van het kwade. Die kleine kruisen zijn in dat grote kruis opgeno- Generaal Douglas MacArthur heeft gisteren voor de twee Amerikaanse senaats commissies de verdediging van zijn militair en politiek beleid in het Verre Oosten voortgezet. MacArthur verklaarde, dat hij met goedkeuring van de gezamenlijke stafchefs in de herfst van het vorig jaar zijn verhonden troepen had gesplitst voor de opmars naar de Mandsjoerijse grens. Er is critiek op deze strategie van MacArthur geweest, omdat toen de Chinezen in groten getale Korea binnendrongen, het achtste leger en het tiende corps, die langs verschillende wegen naar de Yalu waren opgerukt, niet in staat waren contact te maken en zo de vijand het hoofd te bieden. „Alle tactische en strategi sche bewegingen, waartoe ik opdracht gaf, waren van te voren ter kennis ge bracht en goedgekeurd door de gezamenlijke stafchefs", aldus MacArthur. In de loop van zijn betoog ver klaarde MacArthur, dat de strijdkrach ten, die door de landen der U.N.O., met Uitzondering van de Verenigde Staten, zijn afgestaan, zó gering van omvang zijn, dat zij volledig uit de strijd geno men zouden kunnen worden zonder aan de oorlogsinspanning schade te berok kenen. MacArthur verklaarde aan te nemen, dat de minister van Defensie George Marshall besloten heeft, dat op een Ko reaanse vredesconferentie de toekomst *an Formosa en de toelating van de Chinese communisten tot de Ver. Naties moeten worden besproken. MacArthur deelde verder mee, dat de gezamenlijke stafchefs aan de andere kant hadden aanbevolen, dat in een wa penstilstand bepaaldelijk niet erkenning van Chinese communistische vertegen woordiging in de V.N. of overweging van overdracht van Formosa moesten worden opgenomen. (MacArthur zelf heeft reeds eerder verklaard, dat For mosa tegen elke prijs uit de handen van de vijand gehouden moet worden.) Met 41 tegen 37 stemmen heeft de Amerikaanse senaat gisteren besloten, dat de zittingen der senaatscommissies, waarvoor MacArthur op het ogenblik zijn militair en politiek beleid in het Verre Oosten verdedigt, achter gesloten deuren zullen worden gehouden. Dit is een nederlaag voor de republikeinen, die op openbaarheid der zittingen had den aangedrongen. Men weerlegt vaak meer met zwijgen dan met spreken Lt.-gen. Ridgway, die gisteren zijn derde bezoek aan het front heeft ge bracht als opperbevelhebber, voorspel de op een persconferentie, dat de vij and opnieuw een uitzichtloos offensief zal ontketenen en opnieuw een bloedi ge prijs zal betalen. Ridgway verbleef in totaal 21 urén aan het front. Op de persconferentie sprak hij zijn volledig vertrouwen uit in lt.-gen. James van Fleet, de bevelhebber van het Achtste Leger, en hij gaf als zijn overtuiging dat de geallieerden in staat zijn van zich af te bijten. Patrouilles van de verbonden troepen, die veel verder waren doorgedrongen dan de hoofdmacht, hebben gisteren nog geen sterke Noordelijke strijdkrach ten ontmoet. Alleen ten N.W. van Se oul geraakte men in gevecht met een compagnie van de tegenstander, die ech ter tot de terugtocht werd gedwongen. Ook ten N.O. van de stad hadden scher mutselingen plaats. DOor de jeugd van alle gezindten werd gisteravond te Den Haag een herdenkingsbijeenkomst gehouden, waar door dr, Drees het woord werd gevoerd. Overzicht van het Binnenhof; rechts op het podium dr. Drees. vallenen vertoefde, tekende het reus achtige silhouet van het kruis in de dui nen op deze zo dierbare Meiavond het contract voor een lichtende toekomst. De roofoverval, waarbij de 22-jarige Nederlander R. B. Lammerding Zondag om het leven kwam. is tot klaarheid ge bracht. Vier van de vijf bij de overval betrokken bandieten zijn gearresteerd en hebben een bekentenis afgelegd. Via het adres van een taxibedrijf te Tjimahi, waar de politie posten had uitgezet, kwam men successievelijk de adressen van de roofmoordenaars te weten. De moordenaar van de heer Lammerding is echter nog voortvluchtig. De Britse inlichtingendienst beschikt over rapporten waaruit blijkt, dat Rus land zijn leger sinds Maart waarschijnlijk met 25 divisies heeft uitgebreid. De totale sterkte van het Rode Leger zou daardoor naar schatting op 200 di visies gekomen zijn, zo werd gisteren door een welingelichte woordvoerder meegedeeld. De zegsman legde er echter de nadruk op, dat de uitbreiding met 25 divisies niet noodzakelijkerwijs betekent, dat de Russen aan het mobiliseren zijn. Het kan betekenen, dat Rusland zijn strijd krachten uitbreidt op dezelfde wijze als de Westelijke geallieerden. Mogelijk, hebben ook de Britten hun schatting van Ruslands sterkte kunnen herzien, omdat zij nauwkeuriger en uitgebreider bijzon derheden iii handen hebben gekregen. In Maart werd de sterkte van het Russische leger door Amerikaanse en Britse deskundigen geschat op 2.800.000 man, verdeeld over 175 divisies. Vrijdag arriveerde op de rede van Vlissingen het motorschip „Oranjestad" van de K.N.S.M. met aan boord 85 repa triërende militairen uit de Nederlandse Antillen. Om hun thuiskomst te be spoedigen gingen zij in Vlissingen aan land. Verwachting tot Zondagavond: Matige tot vrij krachtige wind tus sen Zuid en Oost. In het Noorden van het land overwegen droog en zonnig, in het Zuiden later op de dag plaat selijk enige regen of onweer. Vrij warm. Zondag: Zon 5.03—20.11. Maan 4.40 —21.21. Maandag: 5.01—22.34. Zon 5.01—20.13. Maan H£LPr oe B/SSCHOP kekkbm boo'n/e/v/ Advertentie DARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Duizenden Amsterdammers trokken gisteravond in een onafzienbare lange stoet, met de burgemeester, mr. Arn. d'Ailly, en gans het stadsbestuur aan het hoofd, op paar de Dam. In diep en eerbiedig zwijgen. Een traditionele, maar steeds indrukwekkende manifes tatie van eensgezind herdenken, die dit jaar voor de zesde maal na de bevrij ding werd gehouden. De stille tocht trok langs verschillende fusillade- plaatsen in de stad, waar kransen wer den neergelegd. Tegen kwart voor acht arriveerde de profane processie in het hart van de stad, waar zich inmiddels voor het voorlopige Nationale Monument, een tiental oud B.S.-ers met stenguns in de hand hadden er de wacht betrok ken een aanzienlijke menigte had opgesteld. Kort daarna weerklonk het vérdragende en galmende geluid van klokken, die overal in de stad begonnen te luiden. Klanken, die zich wonderwel lieten vermengen met de plechtige ko- raalmuziek, die de Politiemuziekkapel ten gehore bracht. Tot het moment was aangebroken van de twee minuten stil te Zo wijd en diep stil was het toen inderdaad op het ganse plein, dat het hoefgetrappel van een onrustig gewor den politie-paard tot in de verre om trek was te horen. Nadat het mannen- zangkoor „Amstels Werkman" een „Ecce quam moroditur" had gezongen, besteeg burgemeester d'Ailly het po dium om zijn herdenkingsrede uit te spreken. Hij bracht daarbij in herinne ring het offer van de vele duizenden, soldaten, mariniers, vliegeniers, man nen en vrouwen uit het verzet, die hun leven hadden gegeven zeggende dat vele wonden niet meer te helen zijn". Ook herdacht spr. de „hulpeloze slacht offers". die door het oorlogsgeweld de dood vonden en de Joodse medeburgers, die in zo groten getale door de Duitse bezetters werden vermoord. Burgemeester d'Ailly gewaagde voorts van de jaarlijkse Nationale Herdenking als van een hoogtepunt, omdat zij „ons allen ondanks verschil in geloofsover tuiging en politiek inzicht bijeen doet zijn met één doel voor ogen". En spr. constateerde vervolgens: „Wij zijn ech ter niet alléén gekomen om onze doden te herdenken in eerbied en in rouw. Gij en ik verlangen meer, Wij willen ons bewust zijn waarvoor zij stierven: voor de vrijheid en het edele in de mens". Aan het slot van zijn rede deed bur gemeester d'Ailly een beroep op zijn gehoor om begrip voor elkanders over tuiging te tonen en om deze herden king te zien als een „basis voor nieuwe samenwerking" in het vaste voornemen om „onze onderlinge verhouding te her zien en te vernieuwen". Zijn woorden werden in diepe stilte door de menigte De pokken-epidemie te Tilburg blijkt een bevredigend verloop te hebben. Ge heel volgens de verwachtingen steeg het aantal patiënten nog langzaam. In totaal zijn thans 26 gevallen geconstateerd, waarvan reeds enige genezen zijn. Zo dra men een nieuw geval ontdekt, wor den uitgebreide maatregelen genome* om verdere verspreiding via eventuele contacten te verhinderen. De medewerking, die men van alle zijden ondervindt, is zeer groot. De art sen van de G.G.D. en de huisartsen, het verplegend personeel en een groot aan tal vrijwilligers zijn de gehele dag onaf gebroken in de weer met de vaccinaties. Zeker 70.000 personen zijn reeds her- ingeënt. Toen Vrijdagmiddag opnieuw de pokstof dreigde op te raken, deed dr. Ausems weer een beroep op de vlieg basis Gilze-Rijen. Onmiddellijk steeg een vliegtuig op om in Amsterdam de on misbare entstof te halen. Per politie- telex werd Amsterdam verwittigd van de komst van deze vliegende koerier. Toen het vliegtuig op Schiphol arriveer de, bleek de pokstof nog niet aanwezig te zijn, waarop de vliegenier deze per taxi is gaan halen. Nog geen uur nadat dr. Ausems zijn verzoek had gedaan, was Tilburg opnieuw met koepokstof bevoorraad. Voor al het in de gemeente Tilburg woonachtige reserve- en dienstplich tige personeel, hetwelk een oproe ping in zijn bezit heeft om 7 Mei 1951 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, is de op komstdag uitgesteld tot een nader te bepalen datum. Op het emplacement Watergraafsmeer bij Amsterdam is Vrijdagavond een ran- geerdeel in botsing gekomen met een goederentrein. Enkele goederenwagons ontspoorden, waardoor enige sporen ver sperd raakten. De reizigerstreindienst ondervond geen vertraging. Advertentie LhelcvS SCHltPÏ (Van een bijzondere medewerker) De toenemende behoefte aan am- bachtsonderwijs roept als vanzelf de belangstelling op voor talrijke daarmee gepaard gaande problemen. Het is nog slechts enkele jaren geleden, dat op een enkele uitzondering na, alle am bachtsscholen: neutrale inrichtingen wa ren. Dat wil derhalve zeggen: scholen waar uitsluitend aandacht werd geschon ken aan de theoretische en technische vakbekwaming der leerlingen en dit werd beschouwd als de bijdrage die de am bachtsschool in de opvoeding van de jongeman levert. Het spreekt intussen vanzelf, dat het leerling zijn van welke school ook. tevens een ander aspect ver toont. Opvoeding is nu eenmaal de re sultante van aanleg-factoren en milieu factoren. Zonder enige twijfel is de school een milieu-factor van zeer grote betekenis. Of dan ook opvoeding in de engere zin van het woord in het pro gram van de schóól is opgenomen of niet. doet uiteindelijk weinig terzake. Feit blijft, dat de jongeman de invloed onder gaat van zijn milieu: de leraren, de mede-leerlingen, kortom de hele sfeer, waarin de leerling een groot deel van de dag verblijft. Het is op grond van deze overwegin gen dat de laatste jaren van katholieke zijde veel is ondernomen om de oneven wichtigheid in de verhoudingen tussen katholieke en niet-katholieke ambachts scholen in te halen. In de bekende minis teriële nota van 11 Januari 1951, be treffende het lager en middelbaar tech nisch onderwijs voor jongens, worden totaal 180 ambachtsscholen vermeld, waarvan 37 in oprichting. Van deze 180 scholen zijn er 38 op Rooms Katholieke grondslag. Van de 15 dagscholen en cur sussen voor een bepaald vak is er slechts één R.K. Geen enkele katholieke dagschool treffen wij aan bij het Uit gebreid Lager Nijverheidsonderwijs, bij de bedrijfsscholen, bij de avondcursussen voor Uitgebreid Lager Nijverheidsonder wijs en tal van andere Nijverheidsscho len. Verhoudingsgewijze kennen we slechts bij de Nijverheidsscholen voor meisjes, de Landbouw-huishoudschool en de scholen voor Maatschappelijk Werk een aantal katholieke studie-inrichtin gen, welke de verhoudingen veel juister weergeven. Zo zijn er van de 202 Nijver heidsscholen voor meisjes 78 R.K., van de 155 Landbouw-huishoudscholen 53, van de 10 scholen voor Maatschappelijk Werk 5 R.K. Bij het Middelbaar tech nisch Onderwijs is van een verhouding zelfs helemaal geen sprake meer. Van de 65 Middelbare Onderwijsinrichtingen zijn er slechts 6 R.K. Alle overige zijn niet confessioneel. Wij weten met deze zeer summiere opsomming een probleem te hebben ge steld, dat in de Eerste en Tweede Kamer van onze S. G., maar ook in tal van Gemeenteraden herhaaldelijk punt van discussie uitmaakt en waarbij zelfs in de eigen katholieke kring de meningen niet altijd parallel lopen. Velen toch stellen zich op het standpunt, dat het Nijverheidsonderwijs enkel en uitslui tend tot doel heeft, de jbngeman of het jonge meisje, die technische vaardig heden bij te brengen die hij of zij in het aanstaande beroep behoeven. Voor zover er ook een paedagogische be ïnvloeding plaats vindt, zijn deze per sonen van oordeel, dat de gezinsopvoe ding en de vorming in jeugdbeweging en via het zo belangrijke opvoedings instituut de Kerk eventuel voldoende garanties bieden tegen een al te neu traliserende tendenz van een neutrale school. Voorts zijn vele van deze voor standers van oordeel, dat een neutrale vakopleiding een uitstekende overgangs fase is tussen de gezins-opvoeding en de bijzondere school enerzijds, en het volle leven anderzijds, waarin de jonge man toch als regel in een 100 pet. neu trale sfeer, direct na het verlaten van de vakschool, terecht komt. (Vervolg op pag. 4) aanhoord, evenals de treffende declama tie van Paul Huf, die „De Achttien Do den", het aangrijpende gedicht van Jan Campert, zegde. Nadat de „Last Post" had weerklonken, zongen allen geza menlijk de eerste en zesde strofe van het „Wilhelmus". Talrijke kransen en bloemen werden tenslotte gelegd aan de voet van het monument. Door de bur gemeester namens het gemeentebestuur, door afgevaardigden van de organisa tie van ex-politieke gevangenen, door de vereniging „Het Mobilisatiekruis" en door een niet te schatten aantal orga nisaties en particulieren. H. M. de Koningin en Prins Bernhard hebben deelgenomen aan de dodenher denking bij het monument voor de ge vallenen op het Stationsplein te Baarn. Het Koninklijk Paar, dat even vóór acht uur arriveerde, legde een grote krans van Aronskelken bij het monument neer. Ook dit jaar genoot de stille tocht te Apeldoorn het voorrecht van de tegen woordigheid der „Moeder van het ver zet", Prinses Wilhelrrrina, die geruime tijd vertoefde bij het voorlopige oorlogs monument, dat het eindpunt van de tocht vormde. Nadat één minuut stilte in acht was genomen en een muziekcorps het Wilhelmus had gespeeld, begaf.de Prinses zich naar het gedenkteken, waar zij een krans van aronskelken en witte seringen, waaraan een rood-wit-blauw lint was gehecht, neerlegde. |llllilllliilllllllllllllillllillllilliillllllllililliiiillliflllllii!lllllilllllill||||||||||||i||ill|||||||l!IIIIIIIIIHIIilll!llllllllUlillllllllilllll,| nnnmmMMiiiiNiiMtNnMtitmi Hij zocht het hoog De 31-jarige luitenant van de Amerikaanse luchtmacht John Hodg- kins is met een klein Pi- per Cub ski-vliegtuig op de top van de ongeveer 4500 m. hoge Mount Rai nier geland. Hij bracht daar de nacht door in een temperatuur van 20 gra den onder nul en vloog toen weer weg. Hij houdt thans het record van de hoogste landing ter we reld. Brutaal In Jonesboro in Ameri ka kwam een zekere Paul Hutsell op het politie bu reau solliciteren' naar een baantje bij de politie. Hij werd onmiddellijk ingere kend, omdat hij een uit gebroken gevangene bleek te zijn. Aannemen! De chef van politie in Seattle hoorde op straat de claxon van zijn eigen auto loeien. Hij rende de straat op en zag een dron. ken man achter het stuur zitten, die geestdriftig de claxon hanteerde en „Aan- Drie verschillende dran ken in één fles, die men gemengd of afzonderlijk kan schenken. Een Ber- lijnse vinding voor cock- taildrinkers. Voor ons land met het vooruitzicht op aanmerkelijke accijnsver hoging een zwaar te belas, ten „luxe-ding". nemen" brulde. Het aan nemen werd inrekenen. Brief Beheerschapsraad De van de U.N.O. ontving on langs van een schrijver tweede klasse, die in Frans-Kameroen in de ge vangenis zat, een brief, welke geadresseerd was aan de assistent-secreta ris-generaal van de U.N.O. en aldus aanving: „O machtige secretaris en roemrijke redder en be middelaar voor verdruk te rampzaligen. Hier aan uw voelen ligt een ge kwelde ongelukkige, die dringend hulp behoeft en roept tot u als zijn laatste toevlucht met de zoete hoop verhoord te zullen worden". In de brief verhaalt hij verder in bijzonderheden, hoe vaak hij door de politie werd geslagen en hoe er een complot tegen hem was gesmeed. Het kan niet anders, of de raad heeft hem op grond van dit ontroerend schrijven een onderzoek toegezegd. Wij zijn be nieuwd, wat eventueel een schrijver eerste klas in Kameroen zal schrij ven wanneer die ooit in moeilijkheden zou gera ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1