Haarlem herdenkt zijn gevallenen V DE WEEK IN STAD EN STREEK 777 NILLMIJ H.O.V. besluit seizoen met Beethoven's Negende I& M sZIS Indrukwekkende plechtigheden onder stromende regen Monument in Zandvoort onthuld Koor Katholiek Haarlem verleent medewerking pt rruMwAif pcwouA, 5T^TE (XPRESS Dodelijke aanrijding 'N GOEDE KANS SLEUTEL WEG? ZATERDAG 5 MEI 1951 PAGINA 2 Wester gr acht Noord Burgerlijke Stand Heemstede Zandvoort HEEMSTEDE Bliksem sloeg in kerktoren Burgerlijke Stand HET KATHOLIEKE SPEELTUINWERK Van vijf naar zeven tuinen, als U helpt ONGEVAL OP OVERWEG IN VELSEN Voor Haarlemse rechtbank „Uw Industrie" in de Vleeshal HONKBAL SANTPOORT Zondagsdienst Kerkbericht tl- BLOEMENDAAL J. H. Bergh benoemd tot burgemeester van Jisp AGENDA I 1 1 Staatsfondsen flauw Beurs van New York R* PERJHANENT-TIËDE voor moeilijk haar „SALONS DE COIFFURE" K.Y.LevensverzekeringHi) LOCOMOTIEF RIJWIELEN NOTARISHUIS MEUBILAIR VEILINGEN EMIGRATIE- EN TROEPEN SCHEPEN Chin. Ind. Rest. Hongkong Lunch a 1.75 „DE SLEUTELSPECIALIST" Onder een grauwe avondhemel heeft ook Haarlem gisteren zijn doden herdacht en al werden de plechtigheden door een onvervalste Hollandse regenbui ver stoord. de velen, die naar de verschillende monumenten opgetrokken waren, dach ten niet aan schuilen en Keerden niet eerder huiswaarts dan nadat zij gedefileerd en hun bloemen neergelegd hadden. In de oude Sint Baaf vormde een korte herdenkingsdienst de inleiding op de verschillende plechtigheden en omstreeks half acht stelden zich in de verschil lende wijken een stille stoet op om naar een verzetsmonument op te trekken. Ds. J. Overduin sprak in de Grote Kerk, terwijl een grote schare toehoor ders in doodse stilte toeluisterde, over de wapenspreuk van Haarlem „Vicit Vim Virtus" (deugd overwint alles) Deze spreker drong er op aan, dat men het morele front in de tegenwoordige t;jd, het zelfde front waarvoor de ille galen vijf lange oorlogsjaren hebben ge streden, moet verstevigen en hechter maken. Als de mens leeft als een egoïst, mag hij geen stille tocht of een herden kingsdienst bijwonen, want dan zou hij het doel en het streven van de geval lenen loochenen. Het koor van de Kathedrale Basiliek zong hierna het plechtig „Wilt heden nu treden" van Valerius, waarna deze bijeenkomst met het door allen meege zongen Wilhelmus besloten werd. Vele honderden begaven zich hierna in een stille stoet naar de Dreef, waar het nu verplaatste beeld reeds in een haag van duizenden belangstellenden stond. Voorop marcheerden de tamboers van het Betuwe-regiment, die met som ber tromgeroffel de plechtigheid van net ogenblik vergrootten. Onder de aan wezige autoriteiten bevonden zich hier de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk en burgemeester P. O. F. M. Cremers. Toen om klokke acht de stadslichten aanflitsten ten teken, dat de twee mi nuten stilte intraden, sijpelde traag een druilerige motregen naar omlaag. En honderd twintig seconden lang hoorde men niets dan het gesnap van een kleu ter, het gejank van een hond en het geloei van een sirene in de verte. Stilzwijgend defileerden dan de hon derden langs de plaats, waar eens de dapperen hun leven gaven. En de bloe menhulde bij het beeld was er het oe- wijs van, dat zij niet vergeten zijn.... Talrijke bewoners van Haarlem-West hadden zich aangesloten bij de stoet, die onder dof tromgeroffel optrok naar de fusilladeplaats aan de Westergracht. De nabestaanden van de gefusilleerden stonden geschaard rond het verzetsmo nument, waarbij burgers en militairen cfe erewacht hadden betrokken. Snel snerpte de stem van de commandant, die de militairen het geweer liet pre senteren en twee minuten stilte aan kondigde. Een indrukwekkende stilte, waarin allen de gevallen strijders her dachten, speciaal diegenen, die werden gefusilleerd op de plaats, waar zij nu stonden. Na een kort openingswoord van de voorzitter van het comité „Nationale Herdenking" sectie West en enige lie deren van. „Haarlems Zanggenqt", hield plebaan H. W. Agterof een toespraak. Wief over zijn vaderland spreekt, denkt aan de grond, waar hij geboren is. Hij denkt aan de roemrijke cultus en aan de lotgevallen, die ons allen samenbin den. Het is een dure plicht tegenover God dit vaderland lief te hebben. Als er sprake is van grote bloei mogen wij ons verheugen, doch wij moeten ook diepe smart gevoelen als het onrecht wordt aangedaan. Hij, die de trouw aan zijn vaderland verbreekt, is een ver rader. De strijders voor de bevrijding van ons dierbare land geloofden in hun onsterfelijkheid en wisten zich in Gods handen. Zij gaven alles wat van hen verlangd werd, zelfs hun leven en brachten dit zware offer in een rotsvast vertrouwen op God en trouw aan het vaderland. Wij danken hen en blijven her. danken voor hun voorbeeld. Na stemmige muziek, ten gehore ge bracht door de harmonie „Crescendo', nam ds. J. Bronsgeest het woord. In stil gepeins geschaard rond dit aangrijpende monument, herdenken wij hen, die voor ons gevallen zijn. Laten wij beseffen, voordat we gaan feestvieren, dat wij kunnen feesten dank zij hen. Zij roe pen U toe nu niet en nooit te vergeten, hoe duur de vrede gekocht is. De liedertafel „Haarlems Zanggenot" zong hierna weer enige liederen. Na de kranslegging door de nabestaanden en het Wilhelmus werd deze herdenkings- Aavertentie PEBT O M AaIÓEVOEL. or confe<?ïegevoei. K-t-EETZER- MA KEG'J GERARRA VAN OER. STeuR- TÉL.10730 bijeenkomst besloten met een massaal défilé langs het met bloemen getooide monument. ONDERTROUWD: J. J. van der Pol en A. A. M Spierings; C. T. Radema ker en T. Bahle. GEBOREN: J. M. TillemansWijers, z: J. Blanker!Apekrom. d; A. Hage- mansLouwen, z; A. M. Overweg Maat z: L J J. Meijervan Dijck, z; M. H KonijnBuijs z; C. de Vries Joores. z, Y. de RooijHuisman, z; M. M. van HoltenHuigen, z; H. Schuszler van Woerkom, z; P Seversvan der Wal. z; S. van Rozendaalvan den Heu vel. z; E A. HenflingSchilderman. z. C. P. BeensMienis. d; H. A. van der ValkHuiberts, d: F. M. LeisingKla- bau, d; M Visbach—Redeker, d; S. HeekmanJutte, d; L. Boudewijnvan Schuppen d: J. L.VelteropBeaudoux, d; M E Verweijvan der Voren, d; H. C. van MarionDijkers, d OVERLEDEN: F. Keijzer, 79 j.. Adriaan Loosjesstraat; W. van Garderen Kolijn, 75 j.. Rijksstraatweg: H. Dona. 89 j., Lotterstraat; B F. Lammers, 60 j., Hazepaterslaan. Twee groepen uit Haarlem-Noord trokken samen rond het nieuwe monu ment aan de Jan Gijzenbrug en verder waren daar nog vele honderden, die eigener beweging naar deze herden kingsplaats waren gekomen. De voorzit ter van het uitvoerend comité sprak een inleidend woord en het was ds. Koch, die vooral wees op de trouw, welke de mensen van het verzet betoond hebben jegens het vaderland. Hij achtte het daarom juist, dat men één dag reser veerde om zich de offers van deze men sen te realiseren. Spr. spoorde allen aan trouw te blijven aan de gestelde idealen, aan het jaarlijks herdenken en bovenal aan God. van wie wij tenslotte de vrij heid hebben gekregen Pater Hutjens bracht naar voren, dat wij sedert de bevrijding zes jaren voor uit zijn gegaan in de school van het leven en dat wij veel hebben geleerd. Wij hebben ingezien, dat er van het leven nu eenmaal geen paradijs is te maken, maar wij kunnen zorgen, dat er niet méér leed komt. Men zegt wel, dat iedereen aan zichzelf denkt en dat ons land is lamgeslagen. Maar dat is niet waar. De laatste maanden hebben het tegendeel bewezen, gezien tenminste het grote succes van de Haak-In-actie. Daar na wekte spr. allen op langs diezelfde weg voort te gaan. Het fanfarecorps „Arti et Religioni" en het Haarl. Chr. Mannenkoor zorgden op uitstekende wijze voor de muzikale omlijsting en de regen kon de honder den niet weerhouden bloemen bij het monument neer te leggen. De herdenking van de gevallenen is, misschien wel door de triest neervallen de regen een gebeurtenis geworden die een zeer aangrijpend karakter droeg. Reeds voor het vertrek van de stoet vanaf de Zandvaartkade hadden honder den zich verzameld rond het vrijheids monument op de Vrijheidsdreef in Groenendaal en drie honderd ieden van de diverse jeugdorganisaties, gewapend met brandende fakkels zorgden voor een ongemeen fantastische verlichting.» Om 9 uur kwam een zeer lange stoet in de stromende regen via de v. Merlen- laan naar de plaats yan het monument en defileerde daar zwijgend ter herinne ring aan hen die gevallen zijn voor het vaderland. Daarna werden - twee minu ten stilte in acht genomen en legde d.e burgemeester, namens het gemeentebe stuur een grote krans aan de voet van het beeld. Een gemengd koor onder lei ding van Evert Haak zong vervolgens ..Tenebrae facta sunt" en „Jesu dulcis memoria", terwijl de regen onafgebro ken neerviel. Na deze liederen werd gezamenlijk het Wilhelmus gezongen en velen legden vervolgens bloemen aan de voet van het beeld als een bescheiden hulde voor de nagedachtenis van hen die hun leven voor het vaderland hebben gegeven. Het was een stille en daarom zo aan grijpende plechtigheid, die de periode van spanning en dreiging welke thans wordt beleefd, scherp accentueerde. Een ongewoon groot aantal naar schatting ongeveer duizend perso nen nam Vrijdagavond te Zandvoort deel aan de stille tocht" naar het ver zetsmonument in het vijverpark aan de Vondellaan te Zandvoort. Op het mo ment dat de twee minuten stilte intra den werd het nieuwe monument door het dochtertje van een verzetsslachtof- fer onthuld. Om acht uur zong Zandvoorts man nenkoor twee coupletten van „Wilt he den nu treden". Namens de gemeente Zandvoort legde de burgemeester een bloemstuk bij het monument neer. Een zeer ontroerende, stemmige plech tigheid. Het monument is vervaardigd van Limburgse steen en is versierd met een plaquette ontworpen door de heer De Brouwer, waarin op suggestieve wijze is voorgesteld een vallende strijder, wiens vaandel door een kameraad wordt over genomen. Na de stille tocht te Zandvoort vond de onthulling plaats van het verzetsmonu ment. Foto: Tijdens de onthulling van het monument. Met een ratelende donderslag sloeg Vrijdagmiddag omstreeks half vijf tij dens een kort maar zeer hevig onweer de bliksem in de toren van de R.K. Kerk op het Valkenburgerplein. Als gevolg daarvan werd de electrische installatie voor het luiden van de klokken buiten werking gesteld, zodat des avonds tij dens de herdenking voor de gevallenen deze geen dienst konden doen. Voorzo ver op het ogenblik bekend is, werd er geen verdere schade aangericht. GEBOREN: E. K. de Oude en A. M. Meijer, d: J. J. Bos en P. Kuhlmann, d; P. P. J. Versteege cn M. S. Oostendorp, z. ONDERTROUWD: N. Couenberg en V. C. Goossens; F. A. M. van der Gaag en Th. H. M. Schintz. GETROUWD: H. Korringa cn J. M. Beerthuizen; J. G. van Kessel en A. E. Heeremans. OVERLEDEN: A. H. Kok, 85 j; K. v. d. BrinkTeeuwkens, 39 j. Advertentie Nu de lente weer in het land is, komt het werk van de Haarlemse R.K, Ver eniging voor het Gezin wederom in het brandpunt van de openbare belangstel ling te staan. Het mag immers als be kend worden verondersteld, dat één van de voornaamste werkzaamheden van deze vereniging bestaat uit de organisa tie van een aantal Katholieke Speeltui nen in onze stad. Momenteel zijn reeds een vijftal tuinen in gebruik, n.l.: 1. Speeltuin „Elba" (Ged. Schalk- burgergracht). 2. Speeltuin „Kindervreugd" (Godfr. van Bouillonstraat), 3. Speeltuin „Mariagaarde" (Wester gracht). 4. Speeltuin „Noordervreugd" (Am bachtstraat). 5. Speeltuin .JZaanenoord" (Zaanen- IaarP Het ligt in het' voornemen nog dit seizoen te komen tot de in gebruik stel ling van een zesde tuin en wel aan de Hendrick Roozenlaan te Overveen. Voor een zevende tuin in Haarlem-Noord zjjn de voorbereidingen reeds in een verge vorderd stadium Is het nog wel nodig te zeggen hoe zeer op deze wijze honderden en hon derden kinderen in staat worden ge steld op gezonde en vrolijke wijze, onder deskundige en verantwoorde leiding, te genieten van lucht en licht? En wat zeker zo belangrijk is worden afge houden van kattektvaad en straatschen derij? Het lijdt geen twijfel of het werk van bovengenoemde vereniging draagt in aanzienlijke mate bij tot het ideaal om aan de kinderen in onze steeds gro ter wordende stad goede, aan alle eisen beantwoordende speelgelegenheden te verschaffen. Het spreekt welhaast vanzelf, dat hier mede belangrijke bedragen zijn gemoeid. Ondanks de welwillende medewerking van het gemeentebestuur moeten nog vele wensen onvervuld blijven. Thans heeft het bestuur echter met Na een bezoek aan enige klanten en sportvrienden, waarbij borreltjes niet achterwege waren gebleven, was de verzekeringsinspecteur uit Velsen R. R- in zijn auto naar huis gereden. Toen hij de spoorwegovergang in Velsen wilde passeren, hoorde hij plotseling een klap en zag een man aan de linkerkant van zijn auto opduiken. Hij stapte direct uit en constateerde, dat iemand door zijn wagen geschept was. Voor hem was het alsof deze persoon „uit de lucht kwam vallen". Zo vertelde de verdach te gisteren voor de Haarlemse recht bank. Hetzelfde relaas had hij direct na het ongeval aan de politie gedaan Deze had hem voorgesteld om een bloed proef te laten nemen, maar de autobe stuurder had geweigerd zich aap een bloedonderzoek te onderwerpen. Het slachtoffer van het ongeval was even eens in de rechtszaal aanwezig. De man had 5 maanden zijn werk niet kunnen verrichten en zat nu nog met zijn been in het gips. Hij was op de bewuste avond wat laat voor de laatste trein naar huis en wilde zo snel mogelijk de overweg oversteken. Er was juist een trein gepasseerd en hij had niet afge wacht tot de spoorbomen geheel om hoog waren gedraaid, maar al bukkend was hij er reeds onder door geglipt. Op dat moment werd hij door de auto, die eveneens onder de half openstaande bomen doorreed, gegrepen. Hij liep een gecompliceerde beenbreuk op. De kellner van het café, waar ver dachte een bezoek had gebracht, ver scheen daarna in het getuigenbankje en zei, dat hij de autobestuurder die avond 4 15 borrels had geschonken. Verdach te wist echter niet of hij deze wel alle maal opgedronken had. Uit de getuigen verklaringen van de overwegwachter bleek, dat de auto met veel te grote snelheid had gereden, zodat deze onher roepelijk tegen de andere spoorboom ge botst zou zijn omdat die pas later open gedraaid werd. De officier meende in zijn requisitoir dat verdachte schuldig was aan de hem ten laste gelegde feiten n.l. roekeloos rijden en het besturen van een auto in staat van dronkenschap. Het was jam mer, dat er geen bloedproef was geno men, en het werd hoog tijd, dat het bloedonderzoek ook in ons land voorge schreven werd. Hij eiste een gevange nisstraf van 3 weken en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van 1 jaar. De raadsman van verdachte vroeg vrijspraak. De uitspraak volgt over 14 dagen. goedkeuring van het gemeentebestuur een nieuwe mogelijkheid onder ogen gezien om de moeilijke financiële toe stand van de vereniging enigermate te verlichten. In de week van 7 Mei t.m. 12 Mei zal door geheel Haarlem een grootscheepse huis-aan-huis collecte worden gehouden, waarbij alle burgers der stad door middel van intekenlijsten zullen worden uitgenodigd met een kleine (eventueel grote) bijdrage het werk van de vereniging te steunen. Gaarne voldoen wij aan het tot ons gerichte verzoek om de aandacht op deze collecte te vestigen. Het doel van de R.K. Vereniging voor het Gezin ver dient zeker de sympathie en de steun van alle stadgenoten. Het welslagen de zer collecte zal de vereniging ruimer armslag verschaffen en wellicht kunnen leiden tot de alierwege zo zeer begeerde uitbreiding van het aantal katholieke speeltuinen in onze stad. Wanneer derhalve de komende week een verzoek wordt gedaan dit werk te steunen, denlte men aan het kind, De wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A Geluk, zal Maandagmiddag om vier uur de tentoonstelling „Uw Indus trie", uitgaande van de vereniging „Ne derlands Fabrikaat" in resturant Brink- mann openen De tentoonstelling wordt in „De Vleeshal" gehouden en is van 8 tot 13 Mei voor het publiek toegan kelijk. De Beethoven-cyclus, die de H.O.V. aan het einde van dit seizoen geeft, wordt Dinsdag a.s. afgesloten met de Negende Symphonic, die alleen reeds door de Finale: „Ode aan de vreugde" voor koor, solo-kwartet en orkest be roemd en gewild is Deze symphonie brengt zelfs na de Eroica en die van het Noodlot nog een geweldige stijging, draagt terecht de naam van Vreugde-symphonie en moet eigenlijk iedere Beethoven-cyclus be sluiten, wil men hierin de overwinning in de door de componist gevoerde tita nen-strijd duidelijk aantonen. Het vorige jaar kon de cyclus niet met de Negende worden besloten, om dat geen enkel Haarlems gemengd koor de „Ode aan de vreugde" op zijn repertoire had. Thans is het wel moge lijk, omdat Albert de Klerk's koor Katholiek Haarlem bereid werd gevon den genoemde „Ode" voor deze gele genheid in studie te nemen. Bij het aanhoren van Beethoven's Symphonieën-reeks komt men onwille keurig tot de conclusie, dat de tijdgeno ten van de componist wel bijzonder be voorrecht zijn geweest. Zeer zeker was dit het geval, wat echter nog niet wil zeggen, dat Beethoven algemeen geëerd en erkend werd. Het toenmalige, oppervlakkige Ween- se publiek vond hoofdzakelijk behagen in Rossini's operawerken met hun licht verteerbare, zoet-vloeiende Italiaanse melodieën en verdiepte zich niét zozeer in de meer diepzinnige werken van Beethoven. De dalende belangstelling voor zijn werken na het ontstaan van zijn acht ste symphonie, was voor Beethoven zelfs een aanleiding om een vestiging te Londen en een uitvoering aldaar van zijn Negende te overwegen. Het gélukte echter aan een aantal vrienden van de componist hem van -zijn plan af te brengen. Vertrouwende op hun Steun en invloed op het Weense publiek gaf Beethoven toestemming tot het uitvoeren van de Negende. Op het zelfde programma werden drie delen van de Missa bolemmis onder de titel „Drie grote Hymnen" geplaatst. Hét succes was enorm groot. De Ne gende verwekte ongekende geestdrift. De dirigent-componist hoorde door zijn loofheid niets van de toejuichingen, zag alleen de opgewondenheid van het publiek en viel in onmacht. Die zege was echter slechts van tijde lijke aard en het financiële resultaat voor de componist uiterst gering. Een herhaling van de uitvoering bracht zelfs niets op, zo gering was de belang stelling. Niet ten onrechte kon men toch van de* componist schrijven: „Hij bleef arm. ziek en afgetrokken, maar overwon de oppervlakkigheid van de mensheid, overwon bovendien zichzelf, trotseerde zijn tegenspoed en lijden", Hoe geheel anders staan wij nu tegen over Beethoven's grootse scheppingen! Geen enkele symphonie is ons vreemd, de gehele cyclus voelen wij als tijd eigen muziek aan en schenkt ons steeds een waar kunstgenot. De grotere waar dering en het betere begrip moet men voor een deel toeschrijven aan de ge ringe invloed van oude operamuziek, de mindere bevattelijkheid van het grote publiek voor de later ontstane symphonieën en vermoedelijk nog het meest aan de grotere vervolmaking van de uitvoeringen. Koren en orkesten stonden in Beethoven's tijd niet op het niveau van heden. Haarlem beschikt gelukkig over een orkest en een koor, die tezamen Beet hoven's laatste, meest volmaakte sym phonie tot in de perfectie kunnen uit voeren, zij het na een extra ingespan nen bestudering. Haarlem's kunstzinnig publiek dient door zijn tegenwoordig heid deze studie te belonen en kan ten volle genieten van zeldzaam mooi en weinig uitgevoerd kunstwerk, O. K. De le-klas competitiewedstrijd honk bal EDOOVVO van a.s. Zondag is uit gesteld. Artsen: M. de Groot, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. 8410. Apotheken (ook nachtdienst): Apo theek De Wilde, Broekbergerlaan 42 Santpoort, tel. 8284, en JBloeïnendaalse Apotheek, Bloemondaalse weg 85, Bloe- mendaal,'tel. K 2500-22181. O. L. VR. v. ALTIJDD. BIJSTAND: ZONDAG: H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur; 's avonds 7 uur plechtig Lof met processie. IN DE WEEK: H.H. Mis sen 7 en 8 uur en iedere avond 7.30 u. Meimaand-Lof. MAANDAG 8 uur Ma- riagarde. DINSDAG geen congregatie. WOENSDAG: 8 uur H. Familie jonge mannen. DONDERDAG: 10 uur gezon gen Huwelijksmis; 8 uur H. Familie heren. ZATERDAG: 6.30 uur plechtig heden; 7 uur gez. H. Mis. Biechten Za terdag 59 uur. T atuurlijk was ito aanwezig bij V/ het ballon-festijn op Koningin- nedag te Bloemendaal. Vier en zestig maal vertelde ik aan politie en ordecommissarissen, dat ik ambts halve dicht bi] de gashouder moest vertoeven en even zovele malen wa ren ze vriendelijk en voorkomend. Dat dicht bij zijn was me echter bijna noodlottig geworden. Godfried Bo- mans stond naast de ballon-comman dante in het benauwde mandje en wethouder v. Geluk maakte aanstal ten om als „third man" in te stap pen. Maar nauwelijks waren de af scheidswoorden gesproken, of een ge wichtige kwestie vroeg om oplossing. De wethouder was naast de zware Bomans te lijvig, zodat het gezamen lijk hefvermogen van de ballon over schreden werd. Juist toen er ballast aan boord genomen zou worden, pak te mevrouw u. Geluk een klein man netje bij z'n kraag en terwijl zü hem al lopende naar de ballon woog, riep ze luid: hier is Spaarnebabbelaar, laat hij de lucht invliegen! Weer ge- delibereer. De nieuwe derde man werd tenslotte ook tot achterblijver veroordeeld cn zo wisten twee te- leurgestelden elkanders tranen. Maar nauwelijks een uur later wensten zij elkander geluk. We zijn niet te zwaar, maar te licht bevonden, constateerden we, met de gebruikelijke diepzinnig heid. In Zandvoort is nog lang nagekaart over de redding der vermeende be voorrechten. Ik heb mijn oor te luis teren gelegd en vernomen, dat de ge volgen veel erger geweest zouden zijn als de ballon niet zo dicht bij het strand en nabij het dorp in zee was terecht gekomen. Indien de in zittenden enkele tientallen meters verder in zee of wat meer naar het Zuiden te water waren geraakt, zou den zij naar de mening van ervaren Zandvoortse zeelieden zeker ver dronken zijn. De redders moesten zich met inzet van eigen leven in zee begeven. De eerste groep ging tot de schouders in het water, maar werd door de koude bevangen. De tweede groep trotseerde ook enorme gevaren. Laten we geen namen meer noemen, maar eenvoudig en toch nadrukkelijk vaststellen, dat Zandvoort zich van zijn beste zijde heeft laten zien, al is dat niet door iedereen opgemerkt. Hulde! Fandaag brengen wij ook nog eens in der brede hulde aan onze bevrijders, al doen we dat dan hoofdzakelijk met feestmutsen, zeepkisten-races en vuurwerken. Kunt u zich indenken, dat het al weer zes jaar geleden is? De oorlogsjaren leken oneindig, de jaren na de bevrijding vlogen als een schaduw heen. Toen in de avond van de 4de Mei de capitula tie-voorwaarden door de radio klonken en iedereen naar iedereen liep om te vertellen, dat het schrikbewind een einde had gevonden, waren we ons zelf niet meer van vreugde. Ik herin ner mij die flessen cognac, oranje-bit ter en de zeer lang bewaarde zeer- oude, die overal opengetrokken wer den, nadat ze maandenlang ontwor steld waren aan de boer. We dronken alles door elkaar met een lege, honge rige maag, maar bleven hoe won derlijk alleen maar dronken van vreugde. Wraakgevoelens of zin om Vijanden op te brengen naar gevange nissen, waren er in dat heerlijke, on vergetelijke uur niet. We waren ma teloos gelukkig en we deden die nacht geen oog dicht. Morgen, ja morgen, zou de vaderlandse driekleur weer ongestraft van de huizen wapperen. Do Grote Markt werd het middelpunt der feestvreugde. Daar moest een grote reportage van gegeven worden, was mijn natuurlijke gedachte. De Nieuwe Haarlemsche Courant, die enige jaren verboden was, iou nog diezelfde avond verrijzen en dus zocht ik papier en potlood om te beginnen als op de eerste dag, dat ik als volon tair het land der journalistieke belof ten binnentrad. Maar mijn hemel, wat was dat voor een krantje! Weet. u het nog? Eén bedrukt blocnote-velletje, kwarto-formaat. Konden we daarin zeggen wat er allemaal in ons om ging? Moest dat dienen om het over weldigende nieuws van alle kanten bekend te maken? A,ls we nu verslag zouden moeten geven van die bevrij dingsdag in 1945, wel dan zoudt u een vol uur nodig hebben om alles te le zen. Tienvijftien foto's, alles even actueel en kostbaar,, zouden ter il- lustr tie dienen en een kop over de volle breedte van de eerste pagina moest lui den: Onbeschrijfelijke vreug de ',n de Spaarnestad. In een hoekje van het mintatuur-nieuwe-haarlem- mertje was te lezen: „Wij willen trach ten ons blad zoveel mogelijk dagelijks uit t' geven, hetgeen onze abonné's ivat stroomden ze als een springvloed toe ongetwijfeld op prijs zullen stellen." Het duwde tot Maandagmiddag 7 Mei er de eerste Canadezen de stad binnm reden. Wij zochten een plaats op het geschut van een tank om ver slag te kunnen uitbrengen over de glorieuze blijde incomste. En maar si garetten roken! Geen Consi of boom bladeren, doch Engelse en tAmeri- kaanse goudstaven. En in de andere hand een reep chocolade. Wie besefte er die eerste dagen, dat we niets hadden, hoewel we alles had den herkregen? Laten we er vandaag nog eens aan denken. Niemand zal de Nederlan ders het feestvieren misgunnen, maar als er in de harten geen dankbaar heid opwelt, heeft de dag niet meer betekenis dan een natte vuurpijl. SPAARNEBABBELAAR. Advertentie 20 for fl. l.~" Tot burgemeester van Jisp (Nrd.-Hol land) is benoemd de heer J. H. Berg, commies ter secretarie te Bloemendaal. Hij is 35 jaar oud, lid van de Partij van de Arbeid, en was achtereenvolgens werkzaam op de Gemeente Secretarie te Weesp, Zandvoort en Bloemendaal. Gistermiddag half drie is op de Naar- derstraat tegenover het Theater Casino de 16-jarige D. Speelmanns van de Graaf Janlaan in Naarden het slachtoffer van een aanrijding geworden. Hij was met enige vrienden op de fiets op weg van het R.K. Lyceum naar huis en werd gepasseerd door een vrachtauto met aan hanger, welke beladen was met stenen. Toen de auto halverwege gepasseerd was, liet hij zich afzakken om de auto meer ruimte te geven. Doch het schijnt dat hij hierbij de macht over het stuur verloor en aan het slingeren ging. Hij kreeg daardoor een duw van de rechter- achterzijde, van de auto, viel en kwam vlak voor het achterwiel van de auto te recht, dat hem over het lichaam ging. De jongen was op slag dood. Zaterdag 5 Mei Schouwburg: Centraal Comité - Koningin** nedag met „Bataille des dames", 2 uur. Co- media met „Caligule", 8 uur. Concertgebouw: Centrum Comité Konin ginnedag. Promenadeconcert m. m. v. het Toonkunstorkest, Kon.. Liedertafel „Zang en Vriendschap" en solisten; half 3. Concertgebouw: Cabaretavond met bal na 8 uur. Zondag 6 Mei Schouwburg: Comedia met „Vader thuis", 8 uur. Maandag 7 Mei Concertgebouw: Revueavond m. m. v. Hans Kaart en Louis Bouwmeester, 8 uur Tuinzaal Concertgeb.: Piano-avond door Guy Baron, 8 uur. BIOSCOPEN; Rembrandt: Vrouwen zonder eer (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: De gebroken pijl (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Het verraad van Ogana (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: De twee wezen (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur; Za.: 2, 7 en 9.15 u.; Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: Verloren grenzen (a. 1.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Van moord beticht" en „De man die zijn moordenaar zocht" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo. 7 en 9.15 u.; Cowboyma- tinée: Zo. 2 en 4.15 uur. TENTOONSTELLINGEN: Museum Het Huis van Looy, KI. Hout weg 103: Werken van 12 Haarlemse kunste naars. Geopend op werkdagen van 1017 u 's Zo. van 13—17 u. (t.m. 13 Mei). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Ré Doja toont haar met de hand vervaardigde rieten tassen en accessoires voor middag en avond. Geopend op werkdagen v. 1017 uur. 's Zo. van 1416 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Eretentoonstelling (schilderijen en tekenin gen) door Prof. Willem v. d. Berg. Ge opend op werkdagen van 1017 uur (t.m. 26 Mei). De Muurbloem, Lepelstraat 5: Expositie van handbedrukte stoffen van 't Paapje te Voorschoten. Geopend op werkdagen van 9.3017.30 uur. 's Ma. van 13.3017.30 uur (t.m. 12 Mei). Vleeshal, Grote Markt: „Uw Industrie". Tentoonstelling van de Ver. „Nederlands Fa brikaat". Geopend van 917 uur voor leer lingen onder leiding en voor volwassenen van 19—22 uur (van 8 tot en met 12 Mei). APOTHEKEN De Zondag-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse apotheken wordt van 5 Mei—12 Mei waargenomen door Bosch- en Vaart apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; Apotheek v.h. Florijn, Gr. Houtstraat 78, tel. 10500; H. Remmers Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder Apotheek, Jan Gijzen- kade 181, tel. 23821. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, telefoon 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur: Inlichtingenbureau over het Ruoms-Katholicisme (Kruisweg 25). Spreekuren: dagelijks (beh. Zondag): 10—12 en 14.30—21,00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.30—10.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15): Kraam- verzorging' spreekuren: Ma. 24 uur; Wo. 23 u.; Do. 1011 uur. Bur. voor Huwelijksvoorlichting: spreek uur Rector de Bot: Di. 45 u. en Dinsdag avond 7.308.30; spreekuur Dr. Tervooren, Mauritsstraat 9, dag. van 13.3014.30 en na afspraak. Kantooruren 9—5 uur. Kermisvermakelijkheden Zaterdag 5 Mei, van 10 uur tot middernacht. Op het Phoe- nix-terrein, Wilsonsplein, Zaanenlaan, Teij- lerplein en Theemsplein. Amsterdam, 4 Mei 1951. De meest opvallende gebeurtenissen ter beurze waren vandaag de koersont wikkeling op de staatsfondsenmarkt, waar de stemming gedecideerd flauw was en de vaste tendenz, die voor aand. Philips bestond. Uit de gepubliceerde weekstaat van de Nederlandsche Bank blijkt, dat de Staat een nieuw beroep op de circulatiebank heeft moeten doen ter voorziening van de behoeften van de schatkist. Het aanbod in Staatsfondsen kon daardoor moeilijk plaatsing vinden en bij opening werd in de 3-3 lening 1947 op een 1lager niveau gehan deld, waarna later slechts een klein herstel kon intreden. Anaconda Copnet Bethlehem Stee Chrysler Co, General Eleci- General Moto: Hudson Motor' Kennecott Co;;: Montgomery Ware North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend 4/5 43'4 57 V 82% 56 53% 17% 77% 72% 18 19% 44% 55% 70% 56% 36% 45% 3/5 43% 58% 81% 56 54 18% 77 72% 17% 19% 44% 56 37 45% Advertentie TIENTUBE volgens het nieuwste systeem niet tijdrovend meer. TEL. 19157 GROTE HOUTSTRAAT 71 rd. (ingang Ged. Oude Gracht) Haarlem Advertentie Nederlandse Maatschappij van da- van 1859 Levensverzekeringen, lijfrenten-, studie- en ttiizetverzekeringen, enz. Hoof Jimp. Ie Haarteml. G. VAN BRINK Kenaupark 21 Telefoon 16795 Advertentie '////////////AWW''"' - "A/S/// Nico van Schagen Zonen Gierstr. 40-42, H., tel. 17768 Advertentie VERKOQPLOKAAI, Bil derdijksl raat la, HAARLEM Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van HUISRAAD worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst. Advertentie maakt U op een verrassing als U Uw ledige LINCOL WASDOOS inlevert tegen 5 cent. Vraag een inleverbiljet 3e VERRASSING is uitgereikt door dc rijdende bazar K. EVERS, Prinses Marijkestraat 33, Hillegom. Advertentie ASTURIAS, p. 4 Perim, n. A'dam GROOTE BEER, 4 v. P. Said n, A'dam JOH. v. OLDENB., 3 v. Melbourne n. Sydney. SKAUBRYN, p. 4 Kreta, n. R'dam. BESTAANDE UIT SOEP - LOEMPIA BAMI OF NASI GORENG - KOFFIE HAARLEM SM EDE STRAAT 21 Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2