,Reichsfront" in West-Duitsland door regering verboden Onze am b schooljeugd OEFENING „CRESCENDO" ONGESCHIKT VOOR DE TROEP EN VOOR HET BESCHIKBARE KADER >yrië en Israël schenden de pas gesloten overeenkomst MGR. MANEK TOT BISSCHOP GEWIJD BRUIKBARE DIVISIES NODIG Enkele uren na Staakt het vurenlaaiden de gevechten weer op SUMITRO AANVAARDT BENOEMING NIET Meyer Schwencke staat terecht Organisatie gevormd naar voorbeeld der S.S. ZATERDAG 5 MEI 1951 PAGINA 4 Adem- en 85 ct. per pakje MINISTER STAF OVER DE HERHALINGSOEFENINGEN Tweede Indon. bisschop Ap.-Vicaris van Larantuka Last van seennwen? GOEDE KATOENPOSITIE VAN NEDERLAND Gelijke aankopen als vorig seizoen Als minister van Defensie in Indonesisch kabinet Ruiterlijke erkenning: fout gedurende de oorlog De overeenkomst Korporallegaartje OPSTELWEDSTRIJD OVER INDUSTRIALISATIE De prijswinnaars UITBREIDING K.L.M.- LUCHTNET IN W.-INDIË Zeepost voor Oost en West I lichaamsgeur verdwijnen door. t CHLOROPHYLL lABLtTTEN niet naar een zekere mate van Hollands perfectionisme, dat op dit ogenblik niet bijzonder practisch is, of anders gezegd: kan men die „Crescendo"oefeningen niet zodanig inrichten dat ze wel aan trekkelijk en interessant zijn voor deze soldaten? En in de tweede plaats: is de legerleiding en is de minister met haar zich wel voldoende bewust van de in ternationale aspecten van deze zaak, van de verplichtingen, die wij tegenover onze bondgenoten op ons genomen hebben en van wat het buitenland der halve van ons verwacht? Wij menen, dat er nog altijd behoefte is aan duide lijker voorlichting aangaande deze pun ten. (Vervolg van pag. 1) Ogenschijnlijk heeft men met deze laatste stelling niet helemaal on gelijk. Met Buziau zouden we wil len zeggen; „Daar zit wat in". Toch zijn we, rekening houdende vooreerst met ervaringen zelf in het bedrijfsleven opgedaan, ervaringen ook in een veel jarig contact met jonge arbeiders in hun jeugdbeweging, geneigd dit laatste argu ment zeer, zeer zwak te noemen. We hebben al eens vroeger op deze plaats een beschouwing gewijd aan het z g. „ontgroenen" op het werk, zulks in ver gelijking met het „ontgroenen'' in een studenten-vereniging. Weliswaar heeft men op het karwei of in de fabriek geen speciale naam voor deze gebeurtenis, maar zij bestaat zonder enige twijfel en wel op een wijze die ons nog steeds gruwen doet. Wij kennen ook het am* oachtsschool-milieu en van de allerbes te zouden we billen zeggen dat zij de jongeman niet voorbereiden op, niets positiefs meegeven voor dit ontgroenings moment. Al willen we daarnaast erken nen dat het theoretisch heel goed moge lijk is om Nijverheidsonderwijs zuiver objectief te geven, niemand zal kunnen, ontkennen, dat van een leraar altijd sub- iectiverende invloeden uitgaan. De man heeft toch zijn eigen denkwijze over het leven, zijn eigen idealen, zijn eigen vor mingsmethoden, geïnspireerd op zijn levensbeschouwing. Nu kan hij wel vol staan met de jongen te leren hoe hij een vijl moet vasthouden zonder dat er ook maar enigszins sprake is van 'n Rooms of Boeddhistisch stuk gereedschap. Het is niet de vijl die de mens op de eerste plaats beïnvloedt, maar de mens, die de instructie geeft. Dezer dagen is de vierde druk ver schenen van: „Onze Ambachtsschool- jeugd en haar problemen" doör C. de Galan. In dit hele buitengewoon inte ressante boekwerk, dat voortdurend opvoedingsmoeilijkheden en problemen van ambachtsschooljongens behandelt, erkent de,schrijver Heraar aan een neu trale ambachtsschool) op de pagina's 1 IB en volgende een ontzaglijke leemte in de godsdienstige feiten-kennis en juist deze paragraaf getuigt, dat de schrijver met dit probleem geen weg weet. Wel erkent hij: „Ook zij, die een godsdienstige over tuiging niet als absolute voorwaarde voor een goede levensbeschouwing wil len zien, zullen moeten erkennen, dat een grote massa van onze jongens .door deze leemte in feitenkennis cultureel schrikbarend tekort komt". Welnu, juist de school zou deze leemte prachtig kun nen opvullen, maar kan dit, dank zij de neutrale sfeer, niet doer# Op pagina 196 komt al zeer sterk deze erkenning. .„Buiten de lestaak om zijn er echter tal van momenten, waarin leraar en leerling in een meer persoonlijke verhouding komen en de eerste opvoe dend werkzaam is. De lesgevende en de opvoedende taak van een leraar door kruisen elkaar voortdurend". Een er kenning van deze zijde is wel van grote waarde voor hen, die menen dat d« opvoedende taak op de ambachtsschool volkomen secundair is, en een sterke steun voor de verdedigers van de con fessionele ambachtsschool. De tweede Indonesische bisschop, mgr. Gabriel Manek. Apostolisch Vicaris van het nieuwe vicariaat Larantuka, is tij dens een plechtigheid die door duizen den werd bijgewoond door de oude bis schop van Flores, mgr. Henr. Leven SVD, tot bisschop gewijd. Mgr. Sugia- pranata. Apostolisch Vicaris van Sema- rang, en mgr. Jac. Pessers, Apostolisch Vicaris van Atambua, verleenden assis tentie. De nieuw benoemde Apostolisch Vicarissen van Andeh en Rutang, mgr. A. Thijssen en mgr. Van Bakkum, wa ren eveneens naar Larantuka gekomen, zodat niet minder dan zes bisschoppen aanwezig waren. In een gesprek met de correspondent van Aneta deelde mgr. Manek mede, dat hij er van overtuigd is, dat de regering en haar instanties voldoende zin zullen hebben voor geschiedenis om te erken nen met hoeveel vrucht de missie het onderwijs in Indonesië heeft behartigd. Nadat hij in verband met de plannen cp sociaal terrein de oprichting van een leprozerie ter sprake had gebracht om zodoende de volksgezondheid te bevor deren. zei hij: „Ik hoop, dat er voldoen de samenwerking tussen de regering en ons zal zijn om op deze wijze het ideaal van de Pantjasila te verwezenlijken". De Ir. Hupkesbrug bij Zaltbommel in de lijn UtrechtDen Bosch wordt van een tweede spoor voorzien. Naast de bestaande overspanningen worden daartoe nieuwe aangebracht. Het werk vordert goed en nog dit jaar hoopt men de dubbele spoorlijn in gebruik te kunnen nemen. Op de foto ziet men rechts de verkeersbrug. Midden op de achtergrond de reeds bestaande overspanningen; midden op de voorgrond de reeds gemonteerde overspanning en links de in aanbouw zijnde overspanning, die achter de reeds geplaatste zal komen. Advertentie Mij n hardt ^cnuwiableïten heipeo U er overheen. Met' inbegrip van de 16.000 balen ruwe katoen, welke het Amerikaanse departement van Landbouw Dinsdag j.l. voor uitvoer naar Nederland heeft toegewezen voor het tweede kwartaal van dit jaar, bedraagt de totale toewijzing van Amerikaanse katoen voor uitvoer naar ons land voor het lo pende seizoen 163.000 balen. In het begin van dit jaar werd gemeld, dat Nederland voor het katoenoogstjaar per 31 Juli a.s. een toewijzing had gevraagd van totaal 164.000 balen, zodat ons land dus nagenoeg de toen gevraagde hoeveel heid kreeg toegewezen. Wat de katoenvoorziening van de Ne derlandse textielindustrie voor het lopende jaar betreft, vernemen wij van bevoegde zijde, dat de vooruitzichten hiervoor „re delijk gunstig" kunnen worden genoemd. Het vorige jaar verbruikte Nederland 240.000 balen, waarvan 180.000 balen aan Amerikaanse katoen cn 60.000 balen katoen uit andere landen. Voor dit jaar beschikt ons land over de Amerikaanse toewijzing, terwijl voorts contracten zijn gesloten voor de invoer van 80.000 balen katoqgi uit an dere landen, zodat een totale hoeveelheid van 243.000 balen ter beschikking zou ko men. maken aan bet smokkelen van wapens en munitie naar de zone. Verder had zij verzocht, dat de drooglegging van de moerassen van Hoeleh zou worden ge staakt. De Israëliërs hadden echter ge antwoord, geen machtiging te hebben gekregen om deze kwestie te bespreken. Enkele uren nadat gisteren overeen stemming was bereikt tussen Syrië en Israël over een onmiddellijk staken van het vuren werd door beide partijen reeds melding gemaakt van schendingen van de wapenstilstandovereenkomst. De overeenkomst maakte de situatie aan de grens ongeveer zoals zij precies een maand geleden was, maar de toestand, die zich gisteren in de loop van de mid dag na het sluiten van de overeenkomst enigszins had ontspannen, is op het ogenblik weer zeer critiek. Volgens een officieel Syrisch commu niqué heeft Israël de overeenkomst ge schonden door in het gebied ten Noord- Westen van het Meer van Galilea in de gedemilitariseerde zone een aanval' te doen, met de verovering van Saret als doel. Arabische bewoners van dit gebied hadden de aanval afgeslagen, waarbij één Arabier werd gedood. De strijd duurt nog voort, aldus dit communiqué. In Tel Aviv verklaarde een Israëlische woordvoerder, dat een Syrische infante- riegroep onder dekking van mortiervuur wederom getracht heeft de heuvel Tel El Moetila te veroveren. Volgens hem werd de aanval afgeslagen en leden de Syriërs zware verliezen. Het nieuws bereikte Tel Aviv, ter wijl de Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Mosje Sharett, te zijnen huize besprekingen voerde met kolonel Bennett De Ridder, de waar nemende stafchef van de U.N.O.-com- irussie. Toen kolonel Dé Ridder op qe hoogte was gebracht van de wapen- stilstandschending door' de Syriërs, begaf hij zich onmiddellijk naar Bei roet om instructies uit te vaardigen. Bfj de samenstelling van het thans één week oude Indonesische kabinet- Sukiman heeft zich een moeilijkheid geopenbaard bij de bezetting van een der „sleutel"-ministeries, n.l. Defensie. Het daartoe aangewezen lid van de Partai Indonesia Raya, Sumitro Kolo- paking, heeft zijn benoeming niet kun nen aanvaarden. Hij zeide aan Aneta, „dat het er thans niet meer de tijd naar is. dat iemand functies bekleedt, die niet zijn gebaseerd op deskundigheid en ervaring". De bijzondere kantonrechter te 's-Gravenhage. mr. A. W. Vrijberghe de Coningh. heeft zich Vrijdag bezig gehouden met de zaak tegen Arie Meyer Schwencke, die gedurende de bezetting leider was van de afdeling pers en propaganda van de staf der Nederlandse SS. Beklaagde gaf onom wonden toe dat hij gedurende de oor log „fout" was geweest en hij aan de Kaag, waar hij toentertijd woonde, ongetwijfeld door zijn „onbehoorlijk optreden en laakbare handelingen" vele bewoners heeft geërgerd. Hiervoor bood hij ter zitting zijn verontschul digingen aan. Hij bestreed echter veel dingen waarvan ftij in de tenlasteleg ging werd beticht. Aan rassendiscriminatie had hij zich,, aldus zijn verklaring, nimmer schuldig gemaakt. Omtrent het tenlastegelegde verraad van de burgemeester van War mond, deelde hij mede, dat de burge meester zelf eerst een bevel tot arres tatie tegen hem had uitgevaardigd, maar hij, hiervan de lucht gekregen hebbende, zijn Duitse relaties had in geschakeld: de burgemeester werd toen geschorst. „De Duitsers twijfelden aan hem, en het verzet twijfelde aan hem, zq was hij voor de een een schurk en voor de andere een weinig scrupuleuze ego ist", aldus de verdediger, mr. Roelse. Hierna ging hij over tot bespreking van de dagvaarding. Hiervoor was echter maar weinig tijd, daar mr. Van Vrijberghe de Coningh om vijf uur de zitting schorste en verdaagde tot 17 Mei. de hem weer de directeurs kamer van het modehedrijf blnrien. De Concurrentie ets te nieuwe ideeën. Jospf zocht iets origineels, iets ver rassends e« zijn fantasie ver mengde de pij van de Kar tuizers en de duffers van de Engelse matrozen tot een moderne herenjas: the third man. Het Heilig Jaar kwam in 't zicht en de katholieken van de hele wereld keken naar Rome als naar een oase. Ook Fielding stak de Oceaan over.... voor de laatste maal, want van Napels, Ro me, Assisië, Siëna voerde zijn weg naar Florence en naar de Certosa. Daar gaan zijn stille stappen van de kapel naar de distilleerderij en van de distilleerderij naar de. toonbank, waar de groene likeur aan de touristen ver kocht wordt. Josef Fielding is dood als modekoning. Zijn erfenis aan de snobs van Italië, Frank rijk, Engeland, Amerika is „the third man": een wijde, kaneelkleurige, hoog geslo ten jas met een monnikskap. C P.—D. sofie ajin de universiteit in. Chicago. Door de plotselin ge dood van zijn vader was hij genoodzaakt diens plaats in te nemén aan het hoofd van een grote modezaak. Misschien was het door ge brek aan ondervinding of misschien door te weinig enthousiasme voor het vak, dat de zaak na twee jaar op het randje van een faillisse ment kwam te staan. Op dit critieke punt echter schudde een gevoel van eigenwaar-de de energie van Josef wakker. Er moesten nieuwe modellen ontworpen worden. Hij zocht die in de mythologie en in de geschiedenis: hij ging in de fabrieken om de behoefte van de arbeiders en de smaak van de werkgevers te leren kennen. In één woord: Josef Fielding deed alles, om het kwijnende bedrijf nieuw leven in te blazen. Hij had succes. In minder dan een jaar breidde het bedrijf zich uit tot Washington en New York. In 1935 leidde de levens weg van de couturier tot een tweesprong. Hij verloof de zich, maar nog' juist voor zijn trouwdag kreeg hij de eerste openbaring van zijn bestemming: neen, hij moest' zijn leven niet binden aan dat van een wereldling. Dikwijls zocht hij nu de een zaamheid en de gelegenheid tot meditatie. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog bad hij gedurende een gehele nacht om de vrede, om het voor komen van de verpletterende catastrofe. Tevergeefs. In 1943 door kruiste de modekoning in battle-dress, met het vijfde leger, Italië. Hij kwam in Florence. Daar ademde hij ae sfeer van de middel eeuwen, van Giotto, van Fra Angelico. Tussen de para dijselijke Toscaanse heuvelen hoorde hij nu duidelijk Gods stem, die riep Ook aan de oorlog kwam een einde en Josef Fielding keerde met wat er van het vijfde leger was overgeble ven in Amerika terug, maar de herinnering aan Floren ce, aan de Certosa liet hem niet meer los. Het modehuis had geen aantrekkingskracht meer voor hem, doch het leven ia als een tourniquet. Het draai- D e Ceytosa behoort tot de merkwaardigheden, die de bezoeker van 51qren.ee niet moet over slaan Het Kartuizer klooster uit de 14e eeuw, ligt tussen zilvergrijze olijfbomen en donkergrijze cypressen op de Florentijnse heuvels. De ka pel heeft prachtige koorban ken in renaissancestijl en in de ruime kloosterhof zijn zestien wit-blauwe medail lons van Andrea della Rob- bia. Het is voor een deel clausure en voor een ander deel distilleerderij van de beroemde chartreuse. Ook hier, zoals in alle kloosters, is het monnikenaantal ge slonken, maar ook hier wor den vaak de lege koorstoe len gevuld door laat geroe penen: het merkwaardig verschijnsel van deze eeuw. Fra Placido, die de touris ten kleine flesjes likeur overreikt, is een van die laat aangekomenen in de wijngaard des Heren. De weg, die leidde van een modehufs in Chicago naar de Certosa in Florence, was lang en moeilijk. Josef Fielding (Fra Pla cido) studeerde in 1920 filo- De gemengde vvapenstilstandscommis- sic was het gisteren eens geworden over een „volledige, definitieve en ernstig ge meende staking van het vuren", waar door een einde gemaakt zou worden aan drie dagen strijd. Van de zijde, der Israëlische delegatie werd verklaard, dat overeengekomen was, de gedemilitariseerde zone te be schouwen als gebied onder toezicht, maar niet onder het gezag, van de V.N. De Syrische delegatie heeft beloofd, niet meer in de gedemilitariseerde zone tussenbeide te zullen komen. 'Zij heeft zich verder er toe verplicht, een einde te Advertentie VLEESETEND NEDERLAND Totaalcijfers m millioan kg. Het schijnt er daar bij de legerlei ding warm te zijn toe ge gaan. „Hebben jullie," zo moet iemand met veel zilver op zijn kraag gezegd hebben, „die soldaat Grosfeld gezien? Jé type van een officier, mijne heren. Nee. ik wil er niet meer over horen: zo een hebben we nog net no dig bij de luchtmacht." „Maar," merk ten enige lagere sterren op, „zou dat wel goed zijn? Hij heeft platvoeten, al thans een onhebbelijke neiging er toe; en moet je hem zijn geweer eens zien vasthouden! Net of het een bezem is. Laten we hem liever bevorderen tot gediplomeerd vloerveger; je kunt met zo n vent toch niet in het Atlantisch pact komen aanzetten." Maar onze be schermheer hield voet bij stuk. „Hij heeft voorkomen," zei hij, „en een ze kere militaire charme. Maar goed! ik zal de zaak niet op de spits drijven: we maken hem in een spoedcursus van twee weken korporaal, en als hij dan een erg ongelukkige indruk maakt, laten we hem zo. Maar laten we wel oppassen. Toen Hitier zag, dat zijn militaire bekwaamheden geen ho gere rang dan die van korporaal recht vaardigden, kreeg hij de pé in en ver overde de halve wereld." tornt [consumptie worden genomen tegen de jeugdorgani saties van de S.R.P. Bondskanselier Konrad Adenauer belde uit Straatsburg, de „hoofdstad" van de Raad van Europa, op om zich op de hoogte te stellen van het besluit van zijn regering. Lehr zei, dat Adenauer voor zijn vertrek naar Straatsburg had gezegd, dat hij met een dergelijk verbod accoord zou gaan. Lehr deelde verder mede. dat het ver bod is afgekondigd, omdat de para militaire organisaties van de S.R.P. gebruik maken van terreur en dus de grondwettelijke orde in gevaar dreigen te brengen. Minister Lehr zei, dat pas maatregelen tegen de S.R.P. kunnen wordeji worden overwogen zodra het constitutionele hof is geïnstalleerd en dat zal pas over onge veer twee maanden geschieden. Hij zei, dat de betrokken Laénder-regeringen. zo als Neder-Saksen. waar de S.R.P. bin nenkort zal deelnerrjen aan verkiezingen, het verzoek hebben gekregen voor uit voering van het verbod zorg te dragen. Leiders van de S.R.P. zijn Fritz Doris, die zitting heeft in het West-Duitse parlement, en de gewezen gen.-maj- Otto Ernst Remer, die op 20 Juli 1944 ais commandant van het Bcrlijnse garni zoen de putsch tegen Hitier heeft helpen mislukken. De West-Duitse regering heeft gisteren met algemene stemmen besloten de „para-militaire mantelorganisaties" van de Neonazistische S.R.P. te verbieden, maar het bestaan van deze party niet aan te tasten. De minister van Binnen landse Zaken Robert Lehr deelde gister middag op een persconferentie mede, dat bet „Reichsfront" van de S.R.P., dat ge vormd is naar het voorbeeld van de S S., op last van de regering moet worden ontbonden. IJit zfjn mededelingen viel niet op te maken, of maatregelen zullen TOtALE PRODUCTIE 1946 1947 '1948 1949 1950 V«rbruik per hoofd"" der bevolking, in kg. vices Vrijdag heeft een jury onder voorzit terschap vin dr. A, Winsemius, direc teur-generaal voor de Industrialisatie, de prijswinnaars aangewezen van de opstelwedstrijd over industrialisatie, welke door de K. R. O. en de V. A. R. A. in overleg met het ministerie van Eco nomische Zaken was uitgeschreven. Zoals bekend, was deze opstelwed strijd het slot van een reeks uitzendin gen voor jongeren over industrialisatie, welke door de K. R. O. en de. V. A. R. A. samen werden verzorgd. De 12 prijswinnaars, die van 2126 Mei een gratis reis langs grote Neder landse industrieën zullen maken, zijn: Kees Rijnvos, Kreek D 148, Standdaar- buiten <N.-Br.); A. C. Heestermans, Maria Hoeve 29, Ulvenhout (N.-Br.) Heiwig v. Beeck, Bevrijdingslaan 9, TieJ; Gerard Hirs. Rijksweg 416, Sant- poort- J. Steeghs, Elmpterweg 14, Maas- niel (L.); J. J. Verheul, Javastraat 32-3, Amsterdam-O.; W.Woltz, Akkerstr. 2, Amsterdam-O.- J. Robert v. Veen, Hui- zerstraatweg 7, Naarden; Berti Teeuwen, Roermondseweg 88, Steyl; Toos Kluijt- mans, Panterstraat 53, Eindhoven; Ria Veldman, P. Beatrixlaan 22, Zuilen (Utr.); Maria Hamelijnck, St. Maartens kliniek, Nijmegen. De vlees- en vetproducenten in ons land zijn er in geslaagd do productie zodanig omhoog te brengen, dat ze de consump tie overtreft. Vóórdien! werd het tekort do or invoer van lArgentijns vlees en vet aangevuld. Dit is thans minder no dig geworden, omdat onze eigen pro ductie het verbruik 'overtreft. Ondanks de verhoogde productie is het huidige verbruik, vergeleken bij het jaar 1938, nog altijd 5 kilo per hoofd per jaar lager. Zoals wfj reeds schreven, zijn wij, met nog twintig anderen in de krin gen van de lezers van dit blad wel „De Twintig Laatsten" genoemd eenzaam in de oude kazerne overge bleven. Aangezien echter een nieuwe vloedgolf recruten is komen opzetten, zijn wij uit dat vertrouwde gebouw verdreven en hebben node onderdak gevonden in een klein bouwsel, dat sinds oude, betere tijden nog steeds de vervaarlijke naam „Boksschool" draagt. Hetgeen bij onwetende recru ten een panische angst voor ons pleegt op te wekken; zij lopen het vuur uit hun (met ijzer beslagen) sloffen om spijs en drank voor ons aan te dragen, onze pijp met (hun) tabak te stoppen en onze neus te snuiten. Het schenen aldus twee schone weken te zullen worden; maar helaas.' Die sergeant- instructeur van ons gooide roet in het eten. „Ik zal me daar gek zijn", ver onderstelde hij, „om een stelletje anal- phabetische collega's af te leveren. Weet je wat dynamiet is?" wendde hij zich onverwachts tot ons, zonder ons de gelegenheid te geven tot antwoor den. „Dit is dynamiet", en hij kwakte een paar pijpen griezelspul op tafel; Het West-IndisChe luchtnet van de KLM zal wederom worden uitge breid. Met ingang van heden zal n.l. de tweemaal wekelijkse dienst Curaqao- Maracaibo, Barranquilla, Panama City en San José eenmaal per week worden doorgetrokken naar Managua, de hoofd stad van Nicaragua, en San Salvador, de hoofdstad van San Salvador. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië, m.s. „Willem Ruys" (23 Mei); Nieuw-Guinea, s.s. „Billiton" (10 Mei); Antillen, m.s. „Helena" (10 Mei); Canada, s.s. „Nieuw Amsterdam" (5 Mei); s.s. „American Defender" (9 Mei); Australië, m.s. „Sibajak" (7 Mei). Met een vliegtuig, dat Donderdag 10 Mei van Schiphol naar Australië vertrekt, kan luchtpostcorrespondentie voor Nieuw-Gui- pea worden meegegeven. De stukken die nen uiterlijk Dinsdag 8 Mei «s. ter pos» te zijn bezorgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4