Belgische autobus rijdt te Rotterdam in de Delfshavense Schie I ministers van het oostelijk blok Zes van de dertien inzittenden om het leven gekomen TE PRAAG BIJEEN? Ook één pokke MARSHALL ZOU MACARTHUR HEBBEN GEMACHTIGD DE 38e BREEDTEGRAAD TE OVERSCHRIJDEN Plannen tot evacuatie uit Korea in geval van nood gereed Tijdens vechtpartij overleden GEEN ACCOORD OVER GROTERE BEVOEGDHEDEN VOOR DE LEDEN VAN DE CONSULTATIEVE RAAD Tot hoofd en hart Oostenrijk nog steeds zonder president Gottwald pleit voor sterk leger EISENHOWER NAAR NEDERLAND Toestand in Tilburg stabiel Voor vorming W.-Duitse strijdkrachten Bali zwaar beschadigd in IJmuiden Het weer RUST AAN FRONT IN KOREA Tragische dood van oude man Ketelontploffing in steenfabriek Vliegtuigontwikkeling Ernstige autobotsing in de hoofdstad Ruzie in café op de Zeedijk te Amsterdam Motie om uitbreiding in Europa van de Russische invloedssfeer te stuiten MAANDAG 7 MEI 1951 9 75e JAARCANC No. 25065 I TRAGISCH SLOT VAN TOCHT NAAR DE BOLLENVELDEN Nieuwe verkiezingen nodig Onderzoek naar opbouw der strijdkrachten Duitse voorstellen Chinees offensief verwacht - Door bed gezakt en gestikt Slechts enkele personen licht gewond DODELIJKE SPRONG VAN RIJDENDE TREIN Ruim vier millioen gulden nodig geacht Alle inzittenden gewond Europa aan Europese parlement Boodschap van Ministers van de Raad van ,ontactgeva Den Haag GRAAF CARTON DE WIART OVERLEDEN Mislukte aanslag op goudsmid Daders weten te ontkomen FALCON REGENKLEDING Strafvervolging wegens belediging? BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rtm. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milffmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, I 5.45 per kwartaal. Zondagavond om tien minuten over half acht is op de Abraham van Stolkweg te Rotterdam een van de bollenvelden terugkerende Belgische autobus met der tien inzittenden uit de bocht gevlogen en in de Delfshavense Schie gereden. Bij dit ongeval zijn zes personen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 65- jarige M. de Muer en mevrouw T. de Heyn uit Evere bij Brussel, de 77-jarige 3. de Koninck, de 48-jarige J. Schouwen en de 20-jarige W. P. de Koster uit Brussel en de 46-jarigc P. den Deken uit Haren. Er zijn zes gewonden, van wie twee ernstig. Dit was wel een zéér tragisch slot van een plezierige dag voor de leden van de Grétrykring uit Haren, een Belgisch fanfarecorps met zijn aanhangers. Met honderdveertig personen in een vijftal bussen waren ze des morgens omstreeks half zeven uit Brussel vertrokken voor een tocht naar de bollenvelden. Zondag avond waren zij op de terugweg; de bus, die het ongeluk overkwam een kleine lichtgroene wagen voor veertien perso nen was vierde in de rij. De file was niet de Delftweg afgezwenkt, met de bedoeling 0m via de Abraham v. Stolk- weg en de Rochussenstraat de Maastun nel te bereiken. Hoe het ongeluk ge beurde is nog niet met zekerheid te zeg gen. Vermoedelijk heeft de chauffeur (Telefonisch van onze Weense correspondent) WENEN, 7 Mei 1951. Zoals te verwachten was, heeft bü de Verkiezingen, die gisteren in Oostenrijk zijn gehouden, geen der candidaten voor het ambt van president de vereiste ab solute meerderheid behaald, zodat het Oostenrijkse volk minstens binnen 35 dagen opnieuw ter stembus zal moeten gaan. Bij deze nieuwe verkiezingen zal de strijd worden uitgevochten tussen de twee candidaten, die nu de meeste stem men hebben behaald, n.l. dr. Gleissner van de Volkspartij (1.725.695 stemmen) en de socialistische burgemeester van Wenen, dr. Körner (1.682.768 stemmen). Bij deze nieuwe verkiezingen zal de re latieve meerderheid van sternen beslis sen. Ofschoon men aanneemt, dat dr. Gleissner de meeste kansen heeft, is deze uitkomst toch niet zeker, omdat men niet weet welke rol de vrij sterke partij der Onafhankelijken zal gaan spelen. Ook is het nog onbekend of de twee revaliserende partijen mis schien nu toch een gemeenschappe lijke candidaat zullen opstellen. Eén ding is zeker: ofschoon dr. Gleiss ner bijna 44.000 stemmen meer heeft dan dr. Körner, heeft toch de Volkspartij bij deze voorlopige verkiezingen een gevoe lige klap gekregen, want in vergelijking met de parlementsverkiezingen in 1949 heeft zij vier procent stemmen verloren, terwijl de socialisten vrijwel stabiel zijn gebleven. Ook de communisten zijn practisch blijven staan, namelijk op vijf procent. van deze kleine bus door haar grotere voorgangster de bocht ter plaatse niet kunnen overzien, is van de weg afge schoten, een betonnen paaltje omverrij dend, en in de Delfshavense Schie ge stort, op de gevaarlijke plaats, waar al eerder een auto te water reed, waarbij slachtoffers velen te betreuren. Men kan zich de consternatie onder de overige Belgen voorstellen. De bus lag met de wielen naar boven, zo goed als geheel onder water en het scheen uitgesloten, dat iemand zich op eigen kracht kon bevrijden. Drie voorbijgan gers sprongen ogenblikkelijk gekleed te water en zij slaagden erin enige per sonen te bevrijden. Ook een paar ple ziervaartuigjes, die in de buurt lagen, verleenden assistentie. Een voorbij rijdende bus stelde onmiddellijk een zware ketting ter beschikking en door deze onder de in het water liggende bus door te halen, kon zij door een der an dere bussen zover worden opgetrokken, dat het minder zwaar viel de inzittenden te bereiken. Aanvankelijk waren er vijf personen gered en met de bootjes weg gevoerd, maar degenen, die in de bus zaten, hadden reeds het bewustzijn ver loren. Gelukkig heeft de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst, die binnen tién minuten met zeer veel ma teriaal ter plaatse was, bij velen door middel van zuurstofapparaten en het toepassen van kunstmatige ademhaling de levensgeesten nog kunnen opwekken. Zij werden allen naar een der zieken huizen in Rotterdam vervoerd. Bij zes Belgen was echter alle moeite ver geefs Volgens goedingelichte West-Berlijnse kringen is Zaterdag en Zondag te Praag een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van het Oostelijke blok gehouden. Op deze bijeenkomst zou overleg zijn gepleegd over de houding van de onder Sovjet-invloed staande staten ten aanzien van de conferentie der plaatsvervangers. In October j.l. is een soortgelijke bijeenkomst te Praag gehouden, waarop toen om de bijeen roeping van een vier-mogendhedencon- ferentie over de ontwapening is verzocht. Zondag is de bevrijding van Praag herdacht met een parade voor president Gottwald. Aan deze parade werd deel genomen door 40.000 man infanterie en pantsertroepen. Op de tribune bevonden zich maarschalk Ivan Konief, de opper bevelhebber van de Russische landstrijd krachten, en Valerian Zorin, Russisch plaatvervangend minister van Buiten landse Zaken. In een redevoering verklaarde Generaal Dwight D. Eisenhower zal deze week een tweedaags bezoek aan Nederland brengen. Dinsdag 8 Mei om vier uur wordt de generaal op Schiphol verwacht. Het doel van zijn bezoek zich op de hoogte te stellen van de oj bouw van de Nederlandse strijdkrac ten, waarvoor besprekingen zullen W' den gehouden met militaire leiders enkele bezoeken aan opleidingen wo] den gebracht. Behalve in Nederland zal de genera deze week ook strijdkrachten in Belg en West-Duitsland inspecteren. Het aantal pokkenpatiënten te Tilbi •s thans gestegen tot 31. Hiervan is geval nieuw. De vier andere gevalli die er sinds Vrijdag zijn bijgekom: zijn voortgekomen uit personen, dje reeds enige tijd in quarantaine werdén gehouden. De vaccinatie gaat nog steeds geleidelijk voort. In totaal zijn thkns 90.000 inentingen te Tilburg geschied. Inmiddels heeft zich Zaterdag avond in Geldrop bij een pastoor een pokkengeval geopenbaard. Het be treft hier een contactgeval met Til burg. De pastoor en zijn huisgenoten zijn direct naar de quarantaineba rakken te Tilburg .overgebracht. Alle maatregelen om uitbreiding te voor- Gottwald onder meer, dat een sterk en doeltreffend leger en een volks militie geenszins in strijd met vrede lievende bedoelingen waren. Inte gendeel, hoe sterker en doeltreffen der de Tsjechoslowaakse verdedi gingstroepen waren, des te krachtiger zou het front voor de wereldvrede zijn. Het merendeel van de troepen droeg voor het eerst de nieuwe uniformen van Russisch model. Alleen een afdeling parachutisten droeg nog de rode baret, in navolging van de Engelse luchtlan dingstroepen. Naar verluidt, heeft West-Duitsland voorgesteld, dat de geallieerden het een leger van 150.000 man toestaan met een sterke tactische luchtmacht, bestaande uit honderden lichte bommenwerpers en jagers. Deze strijdmacht moet dienen hulp te verlenen tegne eventuele Russi sche aanvallen. Het Duitse voorstel zou volgens A.P. behelzen: 1. De Duitse strijdkrachten te land zouden worden georganiseerd in com pacte gepantserde divisies van ongeveer 10.000 man, beschikkende over een grote vuurkracht. 2. Zij zouden worden gecommandeerd door een inspecteur-generaal, wiens taak zou overeenstemmen met die, welke nor maal door een opperbevelhebber wordt vervuld. 3. Er zou geen hoofdkwartier komen Defensie, maar |f- De plaats waar het tragisch ongeluk, dat zes Belgen het leven kostte, plaats greep.. De foto toont de Belgische auto bus van een klein type, die waarschijn lijk in het uitzicht gehinderd door een andere auto, bij de Delfhavense Schie in het water reed. In de duisternis is vanmorgen de Bali (KW. 129), die Zondagmorgen bij de Doggersbank tijdens een dichte mist door de KW. 37 „Nederland VI" werd aangevaren, in IJmuiden aangekomen. De Bali had aan de voorsteven ernstige schade opgelopen en slechts het water dichte schot van het voorlogies heeft het schip behouden. Schipper A. van Beelen vertelde bij aankomst, dat de mist op het moment van het ongeluk bijzonder dik was. Op hetzelfde moment, dat men de fluit van de „Nederland VI" hoorde, voelde men de schok van de aanvaring reeds. De bemanning was juist uit bed, waardoor er geen slachtoffers zijn ge vallen. De stalen steven van de „Neder land VI" boorde een gat van ongeveer éér, meter in de stuurboordboeg en ver splinterde vier van de kooien. De schade var. de „Nederland VI" is minder ern stig en beperkt zich tot een diepe deuk aan de neus. De schipper van de „Neder land VI", P. van der Plas. vertelde, dat hij na de aanvaring geen lust meer had vérder te vissen. Hij meende dat „zijn ccllega er te gevaarlijk bij lag". De sche pen zijn daarna samen naar IJmuiden teruggekeerd. Verwachting tot Dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met in de Noordwestelijke helft van het land hier en daar en in de Zuidoostelijke helft van het land op de meeste plaatsen enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noordoost en Noord. Vrij kond voor de tijd van het jaar. Zon 4.59—20.14. Maan 5.30—23.40. Patrouilles van de verbonden legers, die Zondag diep het rode gebied binnen drongen, ontmoetten weinig of geen te genstand. De enige vijandelijke activi teit werd gemeld uit het gebied ten Oosten van Inje, waar de verbonden le gers in de vroegere ochtenduren twee aanvallen van naar schatting 300 roden afsloegen. Jachtbommenwerpers van» de vijfde luchtmacht deden zware aanvallen op communistische bevoorradingslijnen. Zij concentreerden hun activiteit op treinen, vrachtauto's en bruggen. Volgens de luchtmacht hebben F-80 Shooting Stars bij aanvallen op spoorlijnen in Noord- West-Korea 55 spoorwagons vernield en 25 beschadigd. „Alhoewel de vijand op het ogen blik elk contact mijdt, menen wij, generaal Ridgway, generaal Van Fleet en ikzelf, dat hij de komende dagen tot een aanval kan overgaan," aldus heeft generaal Almond, commandant van het tiende korps. Zondag na een bezoek aan het centrale front in Korea verklaard. Hij voegde er aan toe: „Wij staan klaar om hem behoorlijk te ont vangen. Onze stellingen zijn uitste kend en de manschappen en het mate riaal zijn gereed voor de strijd." v&v»:-:-.-- x:->. Voor de talloze slachtoffers van de oorlog in Korea is de strijd om het bestaan uiterst moeilijk. Voor hun voedsel zijn velen grotendeels afhankelijk van de sol daten der verbonden legers, die hun toestoppen, wat zij kunnen missen. De foto toont een aangrijpend beeld van de hongersnood, waaronder Koreaanse kinderen te lijden hebben. Generaal MacArthur heeft Zaterdag zijn getuigenis voor de commissie voor buitenlandse zaken en van de strijd krachten van de Amerikaanse Senaat voortgezet. MacArthur verklaarde, dat de Ameri kaanse minister van Defensie, Marshall hem verleden jaar herfst had gemach tigd, de 38ste breedtegraad te overschrij den. Alle vragen over het scheppen van een bufferzone langs de Mandsjocrijse grens verdwenen toen de Chinese com munisten aan de oorlog gingen deel nemen. MacArthur deelde de Senaatscommis sie mede, dat plannen waren opgesteld om de verbonden strijdkrachten in ge val van nood uit Korea weg te voeren en naar Japan over te brengen. Wat er dan verder zon hebben moeten gebeu ren, zou afhankelijk zijn geweest van het verloop van de strijd of van de hem verstrekte richtlijnen. MacArthur werd de vraag gesteld: „Wat zou er volgens u moeten gebeuren indien de door u voorgestane politiek werd aanvaard en de Chinese commu nistische strijdkrachten tot over de Mandsjoerijse grens zouden worden te ruggeworpen, zonder dat dit evenwel de regering te Peking zou kunnen be wegen een vredesverdrag te tekenen? Hij antwoordde: „De Chinezen zouden dan geen nieuwe offensieven meer kun nen inzetten en ik ben van mening, dat zij realistisch genoeg zouden zijn om hun nederlaag te aanvaarden en een rede lijk vredesverdrag aan te gaan". „Het is, indien mijn politiek wordt aanvaard, niet nodig", vervolgde de ge neraal. „dat er in Korea een strijdmacht der V.N. wordt gehandhaafd, die in grootte ook maar enigszins gelijkt op de huidige, want de V.N. zullen dan de oorlog winnen". MacArthur bevestigde indertijd op zijn bijeenkomst op het eiland Wake met president Truman te hebben gezegd, dat de tweede Amerikaanse divisie in Januari 1951 van het Verre Oosten naar Europa zou kunnen worden overgebracht. Een der senatoren drong er krachtig op aan, dat MacArthur zou verklaren hoeveel Amerikaanse troepen er naar Europa zouden moeten worden gezon den. De generaal weigerde evenwel deze vraag te beantwoorden, zeggend dat dit punt een politieke twistvraag was ge worden en dat het Congress er verstan dig aan zou doen ten deze de raad van de commissie van chefs der generale staven en van de hoogste Amerikaanse militaire leiders te aanvaarden. allerlei factoren een tijdsverloop hebben verschaft om de verdediging op te bou wen". Op de vraag of hij voorstander was van het plan van de vroegere pre sident Hoover, die de strijdkrachten van de V.S. wil concentreren voor de ver dediging van het Amerikaanse vaste land, antwoordde MacArthur, dat hij niet verwikkeld wil raken in politieke debatten. Een eerder door de censuur geschrapt gedeelte van de verklaringen van Mac Arthur is Zaterdag vrijgegeven. Het betreft verklaringen van MacArthur over een uitwisseling van telegrammen waarin de generaal voorstelde in Korea gebruik te maken van nationalistische Chinese troepen. De stafchefs hadden dit gebruik verboden, omdat o.m. de lan den van het Britse Gemenebest dit on aanvaardbaar zouden kunnen achten en mogelijk uitbreiding van de vijandelijk- heden tot andere gebieden het gevolg Volgens MacArthur was er geen me- ZOu kunnen zijn. thode om verrassings-aanvallen van een Mogelijk zal vandaag generaal Mar- vijand te voorkomen. „Als men niet ge- shall voor de Senaatscommissie verschij-' reed is op het ogenblik van de aanval, nen, aldus heeft de voorzitter van de zou men overweldigd kunnen zijn voor commissie Zaterdag medegedeeld. De 83-jarige J. de V. uit de Martin- straat te Groningen is Zaterdagnacht door zijn bed gezakt en gestikt. Het kleinzoontje van de familie. De V. ont dekte des morgens, dat de gordijnen van het huis van zijn grootouders nog gesloten waren. Hij waarschuwde zijn oom, die zich door inklimming toegang tot de woning verschafte. Het bleek, dat de. man des nachts door zijn bed is gezakt, waardoor zijn 79-jarige echtge note over hem heen is gerold. De vrouw is sinds jaren patiënte en kan zich practisch niet bewegen; zij was niet m staat zelf hulp in te roepen. Toen de heer De V. uit zijn hache lijke positie werd gered, waren de le vensgeesten reeds geweken. Ee kalkblusketel van de kalkzand steenfabriek „Vogelenzang" te Rhcnen. die aan de roet van de Grebbeberg aan de Rijn ligt, is Zaterdagavond plotseling ontploft. De kracht van deze explosie was zó groot, dat de ketel die enige tonnen weegt, honderden meters door de lucht vloog en in de Rijn terecht kwam. Het z.g. kalfchek en een deel van de fabriek werden vernield. Gelukkig zijn hierbij geen mensen levens te betreuren, slechts een paar arbeiders liepen lichte verwondingen op; één van hen moest naar een zie kenhuis worden overgebracht. De ketel vloog tussen de masten van twee sche pen door, die bij de fabriek gemeerd lagen. Men, verwacht, dat de fabriek, die ruim één millioen stenen per week pro duceert, voor minstens twee maanden buiten bedrijf zal zijn. Waterstaatsar beiders zijn thans bezig de ketel te lichten. Zondagavond is de 20-iarige P. de Booy. zoon van de kolonel der Mariniers De Booy. oud-student der Techn. Hoge school te Delft, op het station Utrecht op de treeplank gesprongen van een electrische trein, die om 19.40 uur in de richting Amsterdam vertrok. Hij is op de treeplank enige tijd blijven staan. Van de trein, die al vlug een grote snel heid kreeg, is hij toen afgesprongen en tussen de trein en het perron terecht gekomen. Hij is zwaar gewond naar het Stads, en Academisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Zoals uit het wetsontwerp tot wijzi ging van de Rijksbegroting van Verkeer en Waterstaat blijkt wordt ter financie ring van het uitgestippelde programma van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling een bedrag van f 4.645.000 nodig geacht. Omstreeks half negen Zondagavond zijn op de hoek van de Michael Angelo- straat en de Gerrit van der Veenstraat te Amsterdam twee auto's in volle vaart met elkaar in botsing gekomen. De ge volgen waren ernstig. Niet alleen wer den beide auto's zwaar gehavend, maar bovendien werden de inzittenden allen min of meer ernstig gewond. Een der bestuurders kreeg een schedelbasisfrac- tuur en zijn naast hem zittende zuster een hersenschudding. De bestuurder van de andere wagen kreeg een zenuwschok en snijwonden. Dit laatste kregen ook de andere inzittenden van deze auto. De auto's zijn in beslag genomen. Het ministerscomité van de Baad van Europa heeft Zaterdag een boodschap doen toekomen aan het Europese parlement te Straatsburg. De ministers rapporteerden aan de Assemblée dat zij geen overeenstemming hebben kun nen bereiken over het verlenen van veel grotere bevoegdheden aan de leden van de consultatieve raad, Zy leggen er de nadruk op, dat het van het groot ste belang is de eenheid en solidariteat onder de leden van de Raad in stand te houden. Deze zouden in gevaar worden gebracht, als men te snel de be voegdheden van de Assemblée wilde brengen op het peil van een overkoe pelend parlementsorgaan. Niettemin, aldus de boodschap, betekenen de thans voorgestelde wijzigingen een stap vooruit op de weg naar verwezenlijking van onze hoop. Naar aanleiding van het feit, dat enkele bewoners van de gemeente 's-Gravenhage contact hebben gehad met personen, die later bleken aan pokken tc lijden, deelt de directeur van de G.G. en G.D. te 's-Gravenhage mede, dat deze personen, in overleg met de geneeskun dige inspecteur van de Volksgezondheid, onder toezicht zijn gesteld, terwijl maat regelen van herinenting zijn getroffen. Niet alle bij de Raad van Europa aangesloten regeringen, aldus de minis ters, staan hetzelfde tegenover het lid maatschap van andere Europese en in ternationale organen. Haar belangen en vooroordelen zijn niet van gelijke omvang. Er kan daarom niet worden verwacht, dat een unifórm werkplan tot stand komt in de Raad van Europa of daarbuiten. De grootste bijdrage tot de integratie van Europa in het afgelopen jaar is volgens de ministers de vorming van de kolen- en staalgemeenschap en de voor bereidingen, die thans worden getroffen voor een landbouwgemeenschap en een vorm van samensmelting van het ver voer over land, langs binnenwateren en in de lucht. Op al deze organisaties zal door de Raad van Europa worden toegezien. Intussen is Zaterdag Paul Henri Spaak met algemene stemmen tot voorzitter gekozen van de derde zit ting der raadgevende vergadering van de Raad van Europa. Vcrtrouwelijkhcid, die niet volledig is, is gevaarlijk j Een en dertig leden van de raadge vende vergadering van dc Raad van Europa hebben Zondag een motie bij de raadgevende vergadering ingediend, behelzend dat de raadgevende vergade ring bij de Europese regeringen er op aandringt onverwijld met de regeringen van de V. S. en Canada overleg te ple gen om tot een gezamenlijke verklaring te komen, dat een verdere uitbreiding van de Russische invloedssfeer in Eu ropa niet kan worden geduld en in het bijzonder, dat iedere aanval door Rus land of door de met Rusland verbonden staten op Joegoslavië door de westelij ke mogendheden als een aanval op henzelf zal worden beschouwd. De motie is getekend door afgevaar digden uit Engeland. Frankrijk. West- Duitsland. Turkije, België, Italië, Ne derland. Denemarken. Noorwegen, Grie kenland en Luxemburg. De motie zal Zaterdag bij de alge mene bespreking van de Europese ver dediging in de raadgevende vergade ring behandeld worden. De Europese Assemblée heeft Zater dag een door de secretaris-generaal van de Raad van Europa, J. C. Parijs, uit gewerkt plan ontvangen, dat beoogt de financiële stabiliteit van Europa te be vorderen en de werkloosheid te be strijden. Dit plan ging vergezeld van de waar schuwing, dat het grootste probleem voor Europa de eerstkomende jaren waarschijnlijk eerder inflatie dan werkloosheid zal zqn. Zondagavond omstreeks tien uur is een vechtpartij ontstaan tussen de heer Suikerbuik, eigenaar van café-dancing Casablanca" op de Zeedijk te Amster dam, en een Deense zeeman. Tijdens de vechtpartij is de heer Suikerbuik, die hartpatiënt is, overleden. De zeeman wist in de verwarring te ontkomen. Het stoffelijk overschot is in beslag genomen en het café gesloten. Omstreeks kwart voor tien was een Deense zeeman „Casablanca" binnenge komen. De man was onder invloed van sterke drank en viel vrouwelijke bezoe kers van het café lastig. De portier ver zocht de man het café te verlaten en toen hij aan dit verzoek geen gehoor gaf, werd getracht hem buiten de deur te zetten. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de zeeman op de grond kwam te vallen. De eigenaar van het café, de 40-jarige heer Suikerbuik, was komen toelopen en kreeg van de liggende zee man een schop in de buik. De heer Sui kerbuik zakte bewusteloos in elkaar en overleed tijdens het vervoer per zieken auto naar het Binnengasthuis. De Deense zeeman wist van de ont steltenis gebruik te maken en te ver dwijnen. In de loop van de nacht is de recher che van het bureau Warmoesstraat er in geslaagd hem te arresteren. De 26-jarige zeeman was na de onge lukkige trap te hebben gegeven het café uitgegaan en op de Zeedijk opnieuw in een vechtpartij gewikkeld. Hierbij heeft hij nogal lelijke klappen opgelopen. Daarna is hij naar zijn schip, de Noorse tanker „Staland", die in de Petroleum haven ligt, gegaan. Hoewel de recherche over niet meer dan een uiterst vaag De bekende Belgische politicus Graaf Henri Carton de Wiart is gisteravond in de ouderdom van twee en tachtig jaar te Brussel overleden. Carton de Wiart. die aan het hoofd heeft gestaan van verscheidene kabinetten, is leider van de Christen-Socialistische partij geweest. Carton de Wiart heeft zonder onder breking vijf en dertig jaar zitting gehad in de Kamer van Afgevaardigden. In 1946 vierde het Belgische parlement op plechtige wijze zijn vijftig jarig jubi leum als parlementariër. Gedurende de tweede wereldoorlog werd hij on danks zijn hoge leeftijd door de Duit. sers als gijzelaar gearresteerd. Na de wapenstilstand in 1918 werd Carton de Wiart minister van Staat en gezant te Den Haag. De overledene was voorzitter van de Interparlementaire Unie en var de Internationale Federatie van Juridi sche Genootschappen. signalement beschikte, gelukte het haar toch uit te vinden aan boord van welk schip de dader zich bevond. Toen rij tegen half drie vannacht op de „Sta land" kwamen, bleek de zeeman naar kooi te zijn gegaan. Zonder enige moei te kon men hem arresteren. Hij is voor lopig opgesloten. Na overleg met de officier van Justitie is sectie op het lijk verricht, ten einde na te gaan in hoé- verre de zeeman schuldig is aan de dood van de caféhouder. Zaterdagmiddag hebben twee jonge mannen van ongeveer 25 jaar getracht een goudsmidswinkel aan de Nes te Amsterdam te beroven. Dank z(j de kor date houding van de 20-jarige zoon van de eigenares is dit mislukt. De jongemannen kwamen omstreeks vier uur de winkel binnen en een hun ner trok een vuurwapen. Zij sommeer den de zoon van de eigenares, die zich in de winkel bevond, naar achteren te gaan en riepen „Geef op de rommel!" Maar de zoon van de eigenares liet zien niet imponeren en riep om hulp, waarop de overvallers het hazenpad kozen. Di rect werd zowel het politiebureau Sin gel als de Politieradio-autodienst ge waarschuwd. De politie was snel ter plaatse, maar de jongemannen waren In middels in het drukke gewoel van de binnenstad verdwenen. De politie is echter in het bezit van de signalementen, die veel overeenkomen met die van de daders van de overval te Leimuiden, on langs gepleegd. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 In de Telegraaf van 17 April kwam een artikel voor. getiteld „La verité est en marche". waarin „hoge lieden" wor den beschuldigd van het „gappen" van tapijten uit de inboedel van de heer Menten. De procureur-generaal te Amsterdam heeft een gerechtelijk vooronderzoek geopend, teneinde tot een strafvervolging wegens belediging te geraken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1