GEN. EISENHOWER OP INSPECTIE WEDEROM EEN AUTO IN DE DELFSHAVENSE SCHIE Vijf pokkenpatiënten in Tilburg uit ziekenhuis ontslagen Tussen neus en lippen Onduidelijk beleid de Onverwacht bezoek aan „Keukenhof" te Lisse HET VREDESVERDRAG MET JAPAN Bestuurder komt er met een nat pak af Warwinkel achter de schermen van het financieel toneel H J Tot hoofd en hart Overladen met tulpen Nieuwe aardbevingen in El Salvador Het weer Ï8 Grootste luchtaanval van Koreaanse oorlog OPNIEUW STAKINGEN IN SPANJE J Russische troepen in de Balkanstaten? Onjuiste geruchten over de ziektegevallen en een nieuw bestrijdingsmiddel DRIE KINDEREN BIJ EXPLOSIE GEWOND L'Jee nurtftu befmycu buy/ WOENSDAG 9 MEI 1951 6 75e JAARGANG No. 25067 JACOBA VAN BEIEREN NAAR DE „KEUKENHOF" V.S. verwerpen voorstel van Rusland Twee doden, één zwaar gewonde Auto op trailer Door geallieerden op Sinoejoe ondernomen Critiek van Am. ambassadeur op Spaanse beleid ts Openlijke inmenging W Belgische maatregel WINDJACKETS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant, Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rui». Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtlHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Wanneer men in de buitenwijken ■ytfn onze grote steden de enorme 'woningcomplexen ziet, die in de na-Qrórlogse jaren zijn gebouwd, dan lcirljgt men onwillekeurig de indruk, dat -Nederland op de goede weg is het wo ningtekort in te halen. Verneemt men echter, dat het woningtekort nog altijd het reusachtige cijfer van 250.000 be draagt, dan verdwijnt het optimisme, waarmede de ondeskundige toeschouwer de nieuwe straten-reeksen bekijkt. En als hij bovendien geregeld de klaag zangen hoort van trouwlustige jongelui, Wie het maar niet lukt aan een beschei den woning te komen, dan moet hij helaas concluderen, dat wij nog héél ver weg zijn van een oplossing van het wo ningprobleem. De achterstand in de oor logsjaren en de grotere behoefte aan woningen tengevolge van ,de uitbreiding der bevolking maken de oplossing verre van gemakkelijk. Hierbij komen nog de steeds stijgende bouwkosten wegens de oplopende prijzen van materialen en de hogere lonen der arbeiders. 'Allemaal redenen, waarvoor men de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting moeilijk verantwoordelijk kan stellen. Iets anders is of de m e t h o d e n, die de minister voorstaat, wel de juiste zijn om tot een goede oplossing te komen. Wij hebben op deze methoden al meer malen critiek uitgebracht. Leest men nu het dezer dagen door de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer uitge brachte Voorlopige Verslag, dan blijkt, dat naast waardering toch ook grote ontstemming heerst over het beleid van de minister, dat naar veler mening aan duidelijkheid en rust heeft ingeboet. Vooral de manipulaties met de vergun ningenstop ondervinden afkeuring. Niet alleen heeft deze maatregel geen resul taat gehad, maar men acht de situatie er door verergerd. Sommige leden gaven dan ook ten aanzien van de zo even reeds ter sprake gebrachte bouwstop als hun mening te kennen, dat deze, voor het gehele land gelijkelijk geldende, tot ongelijke gevol gen leidt. Op de ene plaats ontstaat er werkloosheid door, terwijl zij op de an dere althans voorshands niet voldoende ontspanning geeft, zodat in beide geval len een ongewenst resultaat wordt be reikt. Ook duiden velen het de minister euvel, dat hij blijft aandringen op de bouw van kleine en duplex-woningen. Zij hadden de indruk, dat het beleid te veel werd gebaseerd op koele statis tische gegeven en op beschouwingen en berekeningen van achter de schrijfta fel, met veronachtzaming van wezen lijke eisen van het gezinsleven. Zou 's ministers visie juist zijn, dan zou er bij uitstek een tekort bestaan aan kleine wo ningen. In de dagelijkse practijk van het leven valt échter terstond te con stateren dat het woningprobleem voor de grotere 'gezinnen nog nijpender is dan voor de kleinere. Dat bouwkundigen en opdrachtgevers Uit de papieren rompslomp niet meer wijs kunnen worden; dat „Den Haag" er zelf dikwijls niet meer uitkomt, wisten wij al lang. De Overheid schijnt met haar ambtenarenapparaat nu eenmaal niet zonder papierlawine te kunnen wer ken. Vooral voor het grotere gezin dart wet drie en meer kinderen is de toe stand ernstig. Zeer gering is het aantal Woningen, dat voor deze gezinnen wordt gebouwd. Bovendien weigeren vele huis eigenaren, indien zulke gezinnen door het plaatselijke huisvestingsbureau klei nere woningen krijgen toegewezen, de ze, zelfs maar tijdelijk, te verhuren. Uit sociaal en medisch oogpunt is het ge- Volg voor zulke gezinnen afschuwelijk. Indien men zich realiseert, dat een stad als Amsterdam voor dit en de bei de volgende jaren 7000 woningen zijn toegewezen en reeds een normale be hoeftetoeneming op 4000 woningen per jaar is te ramen, dan springt de ver ergering van de woningnood wel dui delijk in het oog. Nog ernstiger wordt het beeld, wanneer men bedenkt, dat het aantal toegestane woningen als ge volg van de nieuwe beperkingen nu reeds met meer dan 20 zal worden verlaagd. Zeer scherp bleek, naar het oordeel van sommige leden, de ontoereikendheid van de toewijzing ook in een gemeente als Uitgeest, waar veel arbeiders van de hoogovens woonachtig zijn. Voor een periode van drie jaren werden hier zegge en schrijve drie woningen toege wezen. Wij deden slechts een enkele greep uit de vele klachten. Of de critiek op het beleid van minister In 't Veld veel zal helpen? Wij hebben er al meerma len op gewezen, dat achter dit beleid een typisch socialistische mentaliteit schuil gaat, een mentaliteit, welke nu eenmaal niet zo gemakkelijk rekening houdt met het grote gezin. De K.V.P. heeft hier alle reden niet alleen een krachtig geluid te laten ho ren, zoals reeds vaak geschied is, maar ook daden te eisen, ook al zou dit tot wrijvingen aanleiding kunnen geven met haar regeringspartner, de P. v. d. A. Haar verkiezingsleuze „gezond gezin, gezond volk", eist dat. Gistermiddag om kwart voor vijf, wegens het slechte weer drie kwartier te iaat, is generaal Eisenhower in zijn eigen Constellation „Columbine" uit Brussel op Schiphol aangekomen. De generaal zal in Nederland besprekingen voeren met militaire autoriteiten en onze strijdkraeh ten inspecteren. Vanmorgen bracht hij een bezoek aan het Marine-opleidinpskamp te Hilversum, vandaar ging het naar Amersfoort, naar de. tank-regimenten Huzaren van Boreei en Prins Alexander en tenslotte had de generaal voor vandaag nog een bezoek aan de schooi voor luchtvaartartillerie te Ede op zijn programma staan. Morgen inspecteert Eisenhower onze luchtmacht, terwijl hij bovendien "morgenmiddag door Hare Majesteit de Koningin op Soestdijk zal worden ontvangen. Op het vliegveld werd de hoge gast verwelkomd door de drie voornaamste vertegenwoordigers van de Nederlandse strijdkrachten: vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe, chef van de marinestaf, lt.-gen. W. R. P. R. Hasselman, chef van de generale staf en lt.-gen. I. Aler, chef van de luchtmachtstaf, terwijl tevens verscheidene andere militaire en burger lijke autoriteiten hun opwachting maak ten. Namens de Amerikaanse regering werd generaal Eisenhower begroet door de ambassadeur van de Verenigde Sta ten te Den Haag. Selden Chapin. Na een snelle inspectie van de op het plat form opgestelde ere-compagnie van het Garderegiment Grenadiers en Jagers, stapte Eisenhower in een. boven het nummerbord met vijf sterren getooide, gereedstaande auto, die hem naar hotel De Witte Brug te Den Haag bracht, waar hij vannacht heeft gelogeerd. Om ongeveer kwart over zeven gis teravond arriveerde generaal Eisen hower te Den Haag. Zijn stafauto was versierd met slingers van rode tulpen. Aan tulpen heeft de generaal op zijn tocht van Schiphol naar Den Haag geen gebrek gehad. Behalve de „Eisen- hower-tulpen", die hem op de „Keu kenhof" werden aangeboden, waren er in de hal van het hotel weer tulpen, die hem door een meisje werden aan geboden. De generaal werd op echt Amerikaan se wijze o.a. begroet door een aantal landgenoten, die in de „Witte Brug" logeerden en die een aantal „cheers" op hem uitbrachten. Een dame trad daarop op hem toe, gaf hem een klapje op de schouder en zei in onvervalst Ameri kaans: „Hallo Ike, nice to see you!" De generaal droeg, toen hij gisteren in de druilerige regen uit het vliegtuig stapte, een kort lichtbruin jasje boven een beige broek. Alleen zijn pet gaf hem het aanzien van een militair. Eisenhower, begiftigd met ruim veer tig ridderorden waaronder het Grootkruis Nederlandse Leeuw en bijna twintig ere-doctoraten, toont zich ook in zijn kleding een eenvoudig man. Die eenvoud spreekt uit zijn hele houding, zoals gisteren op Schiphol in die korte ogenblikken weer eens viel te constateren. Vriendelijk groette hij ook de pers, maar.... een verklaring wenste hij op dit moment onder geen voorwaarde af te leggen. Misschien morgen bij zijn vertrek....? Dat vertrek naar zijn hoofdkwartier in hotel Astoria te Parijs zal dan te vens het einde betekenen van deze in spectie der strijdkrachten van de Lage Landen, die hij Maandag begonnen was met een bezoek aan de Belgische troepen in Duitsland en Belgiië. In geheel El Salvador zijn Dinsdag aardschokken van verschillende sterkte waargenomen. De autoriteiten overwegen de resten van de stad Jucuapa, die Zondag geheel verwoest werd, te verbranden om epide mieën te voorkomen. De steden Chinameea. Santiago de Ma ria, Triunfo en Berlin zijn voor meer dan de helft verwoest. Men heeft het in ternationale rode kruis om hulp verzocht. Verwachting tot Donderdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele plaatselijke buien. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. Zon: 4.56—20.18. Maan: 7.02—0.34. Jacoba van Beieren zal Zaterdagmid dag 12 Mei met groot gev-lg de ..Keu kenhof' te Lisse bezoeken. Haar ge volg zal uit zeven en dertig ruiters, vijf pages en vijf voetknechten bestaan. Generaa.l Eisenhower heeft gisteren een onverwacht bezoek aan de bloemententoonstelling „De Keukenhof" te Lisse gebracht, waar hij „Jacoba van Beieren" ontmoette. De generaal tijdens zijn rondgang over het terrein. Naast hem de directeur van de „Keukenhof", de heer Van Waverert. Achter de generaal vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe. De V. S. hebben Dinsdag het Rus sische voorstel verworpen om een Ja pans vredesverdrag te dóen opstellen door de Grote Vier inclusief communis tisch China. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde, dat de op zet van het Russische voorstel was een „dubbel veto" te krijgen over een Ja pans vredesverdrag. De V. S. zullen voortgaan met de hui dige voorbereidingen van een vredes verdrag, met of zonder Russische deel neming. De V. S. hebben 15 andere landen geraadpleegd en men hoopt binnen en- Gisteravond om omstreeks kwartover zeven heeft zich te Rotterdam een her haling voorgedaan van het ongeluk, dat Zondag j.l. een Belgische autobus trof. Op nog geen drie meter afstand van de plaats, waar de autobus te water reed, in de Delfshavense Schie aan de Van Stolckweg, kwam nu een luxe-auto, een Opel, bestuurd door de vier en veertig jarige B. de R., directeur van de am bachtsschool te Sliedrecht, in het water terecht De wagen slipte in de bocht, ramde Tie fotograaf Willy Schurman is in staat gesteld in het paleis Soestdijk de prin- tnsjes tijdens hun bezigheden te fotograferen. De opbrengst van deze foto's komt goede aan een door H. M. de Koningin aan ie wijzen weldadigheidsfonds. vervolgens een paar afzetpaaltjes en reed toen in het water. Gelukkig kon De R., nog voor de auto geheel onder water verdween, er uit springen en op de kant klimmen. Hij kwam er met een nat pak af. Volgens de Rotterdamse verkeerspolitie is de weg ter plaatse goed. hoewel er bij slecht weer slip gevaar ontstaat. Dinsdagmiddag omstreeks één uur is op de verkeersweg Doetinchem—Does burg ter hoogte van „Grootzande" te Laag-Keppel een ernstig verkeersonge val gebeurd, waarbij de acht en twin tigjarige R. uit Apeldoorn om het leven is gekomen, R. reed in een bestelwagen van Hummelo naar Doetinchem en stak op genoemde Dlaats de Rijksweg Doe tinchemDoesburg over. Zijn wagen werd daarbij gegrepen door een vee wagen uit Angerlq. die juist van de veemarkt te Doetinchem kwam. De chauffeur van de bestelwagen werd zéér ernstig gewond en overleed vrij spoe dig, terwijl een tweede inzittende, een bejaarde man uit Apeldoorn zwaar ge wond werd en naar het ziekenhuis te Doetinchem werd overgebracht. De beide inzittenden van de veewagen kwamen met de schrik vrij. Op de weg AmsterdamUtrecht, ter hoogte "an kasteel Nijenrode te Breu- kelen, slipte Dinsdag de wagen, waarin de heer en mevr. De Jong uit Hoorn waren gezeten. De wagen reed de Vecht in De heer De Jong werd gered, maar toen zijn echtgenote uit de auto be vrijd was, bleek zij reeds te zijn over leden. In de afgelopen nacht is bij Zaltbom- mel een personenwagen, bestuurd door de vertegenwoordiger Van A. uit Am sterdam, in volle vaart op een grote aan de rechterkant van de weg gepar keerde vrachtauto en aanhangwagen van Van Gent en Loos ingereden. De 45-jarige chauffeur van de vrachtwa gen, Van Ditman uit Roermond, die met zijn twee helpers een reparatie verrichtte, werd op slag gedood, de 48-jarige Koks werd zwaar gewond. De bestuurder van de geheel ingeduk- te personenauto kwam ongedeerd uit zijn wagen. Hij is door de politie ia arrest gesteld. kele weken een ontwerpverdrag ter ondertekening gereed te hebben. De Russische .waarnemende minister van Buitenlandse Zaken BogomoloV heeft Dinsdag de Britse gezant in Mos kou. Nichölls, een afschrift van de Rus sische verklaring over een Japans vre desverdrag, die Maandag aan de Ame rikaanse ambassadeur was overhan digd, uitgereikt. Ook de Franse zaakgelastigde, Jean Brionval, heeft een afschrift ontvangen voor doorzending naar Parijs. In welingelichte kringen te New Delhi is verklaard, dat India de Rus sische eis, dat communistisch China zal worden betrokken bij het opstel len van een vredesverdrag voor Japan, zal steunen. Deze kringen waren tevens van mening, dat de Russische wens, vol gens welke het verdrag rekening dient te houden met de verklaring van Cairo waarbij Formosa aan China teruggege ven moet worden, redelijk te noemen is. Vandaag werd de grootste luchtaanval van de gehele Koreaanse oorlog onder nomen. De aanval was gericht op Sinoe joe in Noord-West-Korea, eens de tijde- Hike Noord-Koreaanse hoofdstad. De uit Russische toestellen bestaande Chinese luchtmacht werd een vernietigende ne derlaag toegebracht. Niet minder dan 206 geallieerde jacht vliegtuigen, waaronder verscheidene straaljagers, namen aan de strijd deel. Sinoejoe werd zowel met raketten als bommen bestookt. Dinsdag zijn vierduizend arbeiders in het Spaanse stadje Pamplona in staking gegaan uit protest tegen de hoge kosten van het levensonderhoud. De staking was bijna algemeen. Ze begon in fabrieken in de buiten wijken van de stad, maar breidde zich uit tot het Centrum van Pamplona, waar winkels, café's het taxibedrijf en andere diensten werden getroffen. De Amerikaanse ambassadeur in Spanje, Stanton Griffis, heeft Dinsdag aan een diner, dat hem werd aan geboden door de Amerikaanse kamer van koophandel het woord gevoerd. Griffis had nogal wat critiek op het Spaanse beleid. Hij merkte op dat de V. S. particulier initiatief voorstaan en hij geloofde dat zulk initiatief begun stigd dient te worden boven staatsbe moeiing. De ambassadeur liet doorsche meren dat naar zijn mening Spanje op het ogenblik meer de klemtoon diende te leggen op agrarische ontwikkeling in plaats van industriële ontwikkeling. Hij sprak zich uit voor opheffing Van de beperkingen opgelegd aan de investering van buitenlands kapitaal in Spanje, dat nu bij de wet op 25 procent is vastge steld. Vertrouwen in andermans deugd is een niet gering bewijs van eigen deugd tt Het enige conservatieve lid in de Argentijnse Kamer van Afgevaar digden, Reynaldo Pastor, heeft Dins dag een resolutie ingediend, waarin de verklaring van Prins Bernhard op zijn persconferentie te Den Haag dat, ris er vrije verkiezingen in Ar gentinië zouden worden gehouden, waarschijnlijk zeventig procent voor de huidige regering zou stemmen, wordt gelaakt. In de resolutie wordt „groot mis noegen" uitgesproken over Prins Bernhard's „openlijke inmenging" in de binnenlandse aangelegenheden van Argentinië. In kringen van het congres werd later verklaard, dat de resolutie van Pastor zeer waarschijnlijk zonder discussie op de lange baan zal wor den geschoven. Volgens de Daily Telegraph zijn Russische gepantserde en gemechaniseerde troepen be zig Roemenië, Bulgarije en Hongarije binnen te trekken. Het blad publiceerde Dinsdag een telegram afkomstig van de Londense diplomatieke correspondent van het blad, die zegt zijn inlichtingen Maandagavond in Londen te hebben ontvangen. Volgens het bericht trokken de Russische troepen Roemenië binnen en van daaruit Bulgarije en Hongarije. Deze bewegingen, aldus de Daily Tele graph, vinden plaats, nadat in Februari de verdediging van het gehele Zwarte Zee gebied van de Russische tot de Turkse grens door het Russische legercommando was overgenomen. et ligt Bank in de bedoeling van de in de portefeuille aange kocht schatkistpapier van tijd tot tijd zodanige veranderingen te brengen ais haars inziens in overeenstemming is te achten met een mutatie in haar bezit aan schatkistpapier, welke het monetair evenwicht niet verstoort." Bovenstaande mededeling werd Vrij dag gedaan door de Nederlandsche Bank als toelichting op het feit, dat zij voor vijftig millioen schatkistpapier van het Rijk had overgenomen. De Centrale Bank gaat uit v^n de mening, dat hier van geldscheppmg niet kan worden gesproken, doch wel van een verschui ving van vlottende staatsschuld. Deze schuld wordt verplaatst. Zij vermeerdert tegenover de Nederlandsche Bank in dezelfde mate. waarin zij vermindert tegenover de grootbanken. Hoe zou dan het monetair evenwicht kunnen worden verstoord? De onderhavige schatkistbiljetten wer den door de handelsbanken niet ver lengd. Omdat de Staat niet tijdig tot een grootscheepse consolidatie van zijn enor me vlottende schuld is overgegaan, noch voldoende, voorzieningen heeft getroffen om uit lopende inkomsten aan zijn ver plichtingen te kunnen voldoen, is het Rijk niet bij machte meer de door de banken opgevraagde gelden te honore ren. De Nederlandsche Bank creëert thans de hiervoor benodigde Betaalmid delen. De banken laten intussen voortdurend meer schatkistpapier aflopen dan zij kunnen plaatsen. Dit wijst op een ge stadig toenemend opvragen van deposi- togelden. Een dergelijke ontwikkeling v/as te verwachten. Hét opnemen van credieten wordt enerzijds bemoeilijkt door de sinds 1 Januari 1951 ingevoerde credietbeperking, anderzijds door de ver hoogde debet-rente, welke het gevolg iS' van de kort geleden door de Nederland sche Bank verhoogde discontovoet. De minister van Financiën heeft het niet nodig geacht de rente op schatkist biljetten te verhogen. Ook deze factor maakt het voor de rekeninghouders aan trekkelijker hun deposito's op te vragen dan credieten op te nemen. Een dergelijk opvallend gemis aan uniforme monetaire politiek bewijst het voortbestaan van een ernstig meningsverschil tussen de minis ter van Financiën en de president van de Nederlandsche Bank. Bovenstaande mededeling van de Ne derlandsche Bank bereidt het publiek er op voor. dat deze ongunstige ontwikke ling zich voor onbepaalde tijd zal voort zetten. Wanneer het Rijk klaarblijkelijk niet meer aan zijn eigen ver plichtingen tegenover de han delsbanken kan voldoen, ligt het dan wel op de weg van de Centrale Bank nieuwe middelen in de staatsput te blijven werpen? De normale weg voor de Staat is een beroep te blijven doen op de geldmarkt voor zijn kortlopende verplichtingen. Deze geldmarkt moet en kan toetsen hoe het staatscrediet staat aangeschreven en de juiste rente voet voor schatkistbiljetten bepalen. De kapitaalmarkt vervult op het ogenblik reeds haar wezenlijke rol met de rentevoet voor langlopende lenin- gen haar eigen evenwicht te laten vinden door het vrije spel van vraag en aan bod. Zolang het aanbod nog overheerst, zal dit evenwicht niet gevonden en het vertrouwen niet hersteld zijn. De beurs is de barometer voor het spaarwezen en het beleggend publiek. Noch het ministerie van Financiën, noch de Nederlandse Bank kunnen met hun overigens tegenstrijdige zienswijzen de te verwachten temperatuur forceren. De Centrale Bank voert thans een tweeslachtige monetaire politiek. Met de verhoging van het disconto had zij terecht te kennen gegeven, dat duurder geld een rem moest gaan vormen tegen het uitzetten van de bankbiljettenom- loop en verdere muntontwaarding. Dit aanbevelenswaardig streven wordt nu te niet gedaan omdat zij de moed niet toont en ook de macht niet heeft zich te verzetten tegen het opnemen van schatkistpapier met een te lage rente, dat door de particuliere sector wordt afgestoten. De genationaliseerde Nederlandsche Bank zal thans via de door haar in uit zicht gestelde bedoeling doorgaan met het opnemen van schatkistpapier met een veel te lage rente en aan de haar natuurlijke dood stervende lage rente- politiek van prof. Lieftinck nieuw leven inblazen op bevel van Den Haag. Dit druist in tegen dr. Holtrop's eigen over tuiging volgens de door hem in zijn jong. ste jaarverslag afgelegde monetaire ge- loofsbekentenis. Destijds heeft Bonaparte, schepper van alle Westeuropese centrale banken, blijk gegeven van geniaal financieel in zicht. Met de wetenschap van het ge vaar van inflatie door de niet te ver zadigen behoeften van de Staat, heeft hij paal en perk weten te stellen aan het hanteren van de drukpers bij de biljet- tencirculatie. Napoleon stelde de Staat en het volk onder de voogdij en de bescherming van een particuliere emissiebank, welke vol. gens de regelen van goed koopmanschap moest worden geleid. Indien een centrale bank slechts het verlengstuk wordt van de almacht van de Staat of van de persoonlijke inzich ten van een willekeurige minister van Financiën is het hek van de dam. Wanneer na de slotacte het gordijn voor de laatste maal neer zal gaan op het financieel toneel van Nederland, zul. len de leidende acteurs niet met dave rend applaus door het publiek voor het voetlicht terug worden geroepen. Tot nu toe zün vijf patiënten, die aan pokken hebben geleden, reeds genezen uit het ziekenhuis te Tilburg ontslagen. Gisteren heeft zich geen nieuw geval voorgedaan. Wel waren er twee geval len, die, als verdacht, onder controle zijn gehouden. Geruchten als zouden de ziektegeval len in Tilburg geen echte pokken be treffen, zijn ten enenmale onjuist. De diagnose is door prof. Verlinden uit Lei den herhaalde malen virologisch gesteld. Ook geruchten, als zou er een vaccin bestaan dat geen of minder kans op het optreden van encephalitis heeft, moeten worden tegengesproken. Dr. Spaandbr, hoofd van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid, heeft verklaard, dat een dergelijk vaccin helaas nog niet is ont dekt. Wel wordt er uitdrukkelijk op ge wezen, dat de kans op het optreden van encephalitis hij kinderen beneden 2 jaar giiuiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiittiiiuniinuiiimiimui^ ëiIHMMiMmimiimnifM.-T..tlTlltrnmif Einigranten-Iecd Op 22 Februari van dit jaar arriveerde met 1000 andere Nederlandse emi granten aan boord van de Volendam in Halifax de familie Van Zweep met negen kinderen. De Ne derlandse boeren en hun vrouwen, die in deze ha ven in de eerste maan den van het jaar zijn binnengekomen, zijn al len geleidelijk naar Ca nadese boerderijen ver trokken. maar Van Zweep wist niet waar naar toe te gaan en de immigra tie-autoriteiten wisten het evenmin, daar een zo groot gezin met kleine kinderen moeilijk ge plaatst kon worden. Zo doende bleven de Van Zweeps in de barakken achter, toen de anderen allemaal al een bestem ming hadden gevonden. Maar de Canadese immi gratie-autoriteiten zaten niet stil en keken voor hen uit. Thans hebben zij eindelijk een plaats voor Wie zal aan het kortste eind trekken? Russische soldaten hun gen in Winchester in de straf uit te zitten. Toen staat Virginia tot konin gin Shenadoat de Se ge kroond en wel door de Amerikaanse minister van Defensie, George C. Marshall. Het betrof hier een plechtigheid ter in luiding van het appelbloe- semfeest, dat in het dal van Virginia jaarlijks zij vernamen, dat een een heid van het Russische vervoercorps was aan gekomen om hen naar de Sovjet-Unie te vervoeren voor nadere bestraffing, de familie gevonden en wisten 73 man te ontsnap- nog wel slechts 30 mijl Pe™- De, Russische veilig- van Halifax. „Ik ben blij heidspolitie slaagde erin ze te hebben", zei kolonel 40 vluchtelingen opnieuw wordt gevierd. Met een K. C. Lauri. voorzit- tr arresteren en naar vergulde kroon op het ter van de Raad van Bemburg terug te bren- hoofd en een staf in de Béstuur van de Dal- oen. Daar werden deze 40 hand en omringd van een house Universiteit en aan elkander geketend en gevolg van 36 „prinses- vooraanstaand melkvee- voor de ogen van de an- sen", nam de kleine Guri dcre gevangenen door Lie plaats op een troon agenten van de N.K.V.D. om te kijken naar een neergeschoten. voorjaarsspel, dat werd opgevoerd. Waarom juist de minister van Oorlog de kroning van deze De secretaris-generaal bloesemjonge lentekonin- van de Verenigde Naties gin moest verrichten, is Trygve Lie heeft een ons niet geheel duidelijk, blond dochtertje met tenzij wij er een manifes- blauwe ogen, dat Guri tatie van Amerika's vre- heet. Het werd dezer da- doewH houder in Nora Scotia. Laten we hopen, dat nu voor de Van Zweeps het leed geleden is. Korte metten In een militaire ge vangenis te Bemburg, 80 K.M. ten Zuiden van Berlijn, in de Russi sche zone, - zat een groep van meer dan honderd Het dochtertje van Trygve Lie en bjj revaceinatie minimaal is. Hoewel men zoveel mogelijk grote bijeenkomsten, waarbij bezoekers van buiten Tilburg te verwachten zijn, afge last, is er geen bezwaar tegen sportge beurtenissen van plaatselijke betekenis. Mede om de kampioenspioeg van Wil lem II in training te houden, wordt daarom op het ogenblik een plaatselijke voetbalmatch voorbereid. In hun eigen belang adviseert de G.G. en G.D. ook ouders, die kinderen op in ternaten hebben, deze niet voor de Pink- stervacantie naar huis te laten komen. Eveneens raadt men leerlingen, die in groepsverband scholen buiten Tilburg bezoeken, tijdelijk van schoolbezoek af te zien. Een vraag, die zich in verband met het isoleren van contactgevallen voor doet, is: wie komt op voor de loonder ving van deze personen en wie betaalt de kosten van hun. onvrijwillig, maar in het belang der volksgezondheid nood zakelijk verblijf in de quarantaine-in richting. Tot nu toe kon men ons op deze vraag nog geen bevredigend ant woord geven. Men verzekerde ons dat deze zaak de aandacht der betreffende instanties heeft. Toch lijkt het ons wel gewenst, dat hierop spoedig een bevre digend antwoord wordt gegeven. Bij het nu toch al niet bepaald aangename van een gedwongen quarantaine-verblijf lijkt enige zekerheid op dit punt ons voor de contact-gevallen nodig. De Belgische minister van Volksge zondheid en Gezinszorg heeft de bepa lingen van het K. B. van 1 Maart 1930, houdende algemene maatregelen tot af wending der pestziekten, toepasselijk verklaard op personen, komende uit Tilburg. Zij moeten in de gezondheids stations van het Belgische rijk een in ternationaal certificaat overleggen waaruit blijkt, dat zij tegen de pokken zijn ingeënt, minimum veertien dagen en maximum drie jaar geleden, indien zij willen voorkomen, dat eventuele quarantaine-maatregelen op hen worden toegepast. Ondanks het feit dat de oorlog thans jaar achter ons ligt. komen nog steeds ongelukken voor, doordat kinderen en helaas ook volwassenen „spelen" met oorlogstuig. Nu weer in Delfzijl waar drie kinderen van ongeveer 8 jaar een zgn. de tonator vonden, die gebruikt wordt bij de ontsteking van landmijnen. De kinderen demonteerden het voorwerp, peuterden het kruit er uit en staken daarna de zaak in brandy Er ontstond een hevige explosie, waarbij drie kinderen verwondingen oplie pen aan handen en gezicht. Een jongetje werd een deel van de vinger afgerukt, an deren kregen verwondingen aan hoofd en handen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1