1 GLORIEUS BESLUIT VAN BEETHOVEN -CYCLUS Bollentocht met verrassende aspecten in de Noord Tegen Haarlemse seinhuiswachter opnieuw vier maanden geëist Reeds langer in preventieve detentie ROOFOVERVAL MET BRANDSTICHTING TE IJSSELMONDE? BLIKSEMAFLEIDERS Vijf centen Generaal Eisenhower op Keukenhof HERINGA WÜTHRICH Kwekersdarf in Breezand, boottocht in Grootebroek, historie in Limmen Vergelijking met bollenstreek AGENDA VIJF HAARLEMSE BRANDWEERLIEDEN ONDERSCHEIDEN FRANKEN's Allinsonbrood Voor een goede spijsvertering Negende symphonie Houten agent van Heemsteedse Dreef Boom-Ruygrok emitteert f 300.000 aandelen a 120 NOG ZES JONGENS ACHTERHAALD Emigrantenpass.- en troepenschepen Bader ontsnapt PRINS INSPECTEERT WEGENWACHT SLOT DEFECT? WOENSDAG 9 MEI 1951 PAGINA 4 adresseersystemen BUKMAN SARTORIUS AUTOZEGENING TE BLOEMENDAAL Orgelbespeling FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand 25 jaar trouwe dienst Noodwet Ouderdoms voorziening BILJARTEN Geen spreekuur Mozaïek in de Kathedraal Aanwinsten R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek HEEMSTEDE Gesignaleerd in gezelschap van jongedame SANTPOORT Film Witte Paters in Santpoort Belgische schoolreisjes naar de Bollenvelden Bunkerdiefstal IJ maiden Viering eerste lustrum WASSERIJ DUYN „DE SLEUTELSPECIALIST" Staatsfondsen opnieuw flauw; Beurs van Amsterdam Beurs New York Ook boven het Noordzeekanaal staan de bollenvelden in bloei! roept de Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer haar gasten toe. En om ons daarvan het bewijs te geven nodigde zij ons uit voor een excursie naar Limmen, Anna Pau- lowna en Grootebroek. Daar het ons aantrekkelijk scheen eens een vergelijking te trekken tussen de zo dikwijls geroemde en beschreven bollenstreek in sei- zoentyd en de Noord-Hollandse centra, die wij slechts hoorden noemen tijdens het stemmen op vergaderingen van Bloembollencultuur te Haarlem, stapten wij in Alkmaar m een comfortabele reisbus om de tocht te beginnen. Wij treffen het nooit met dit soort excursies. Als er nog geen bolbloem te zien is, worden de journalisten in Hillegom of Lisse bijeengeroepen om te horen hoe het zijn zal als de tulpen bloeien. Dan sneeuwt het bij voorkeur. En nu we naar het Noorden trokken in de lieve maand Mei konden we twee winterjassen maar matig voldoende vinden om de barre kou te verdragen en stonden de tulpen glansloos te kleumen. Limmen, dat er nog altijd prat op gaat de bakermat te zijn van de vaderlandse bloembollencultuur, al wil men daarbij Uitgeest niet achterstellen. Dit geboorterecht geeft ook verplich tingen jeger de nageslachten heeft daar de onderwijzer Bosman twaalf jaar geleden gedacht en daarom is hij zich gaan interesseren éoor het samen stellen van een Hortus Bulborum. Op een gunstig gelegen veld vlak bij de Rijksweg zijn 800 niet meer gangbare soorte bolbloemen geplant, teneinde deze in leven te houden. Wij zagen o.a. de Turkse wilde tulp, met trosjes bloe men van nauwelijks een centimeter lang. Exemplaren uit de 17e eeuw bloeien daar nog en bij iedere regel is een houtje geplaatst met de naam en de afkomst. De Ned. Ver. voor Sier teeltproducten (Neversie) heeft de zorg overgenomen en dr. E. W. de Mol uit Amsterdam doet met de verzameling zoals bekend proeven. Onze tocht langs de Noordhollandse bloemboltenvelden was interessant, vooral door de voorlichting en de rei*- leiding. Heeft men die niet, dan wordt het waarderen moeilijker. Het blijft echter op mooie bollendagen, wanneer men 'vn deeigenlijke streek mannetje naast mannetje rijdt, een gezellig ex periment om de rustige Noord op te zoeken, wanneer men althans de Keu kenhof te Lisse heeft gezien. Daar trek ken zelfs de boven-Noordhollanders in drommen naar toe! In Breezand. gemeente Anna Pau- lowna, dicht bij Den Helder, is de cul tuur eerst ontstaan in 1913. De zand grond was moeilijk ergens voor te ge bruiken. vertelde de burgemeester, maar dank zij het pionierswerk en de voortgezette durf van de kwekers mag één H A. thans een waarde van tien duizend gulden worden toegekend. Er is nu 1500 H A. in bewerking en de plaatselijke afdeling der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur telt 350 leden, van wie tussen de 25 en 30 een exportvergunning hebben. Indien het aantal exporteurs tot S5 groeit kan de totale plaatselijke productie binnen eigen kring verwerkt worden. Groene veilingen zijn er in Breezand niet en veel wordt uit de hand ver kocht. De bollen werden vroeger ge deeltelijk ter plaatse geveild, maar nu de veiling onderdeel is geworden van het H.B.G. te Lisse, geeft men er de voor keur aan het product per vrachtwagen naar het hoofdgebouw in de bollen streek te vervoeren. Indien door de grote vraag van het buitenland het areaal met 10 mag worden uitgebreid, waartoe de Sier teeltcentrale vergunning moet verlenen, kan men deze uitbreiding in het Noor den zonder schokken opvangen, al kan niet ontkend worden, dat er een grote landhonger is.. De burgemeester herinnerde aan het erisisjaar 1929, toen door een natuur verschijnsel millioenen schade werd geleden. Met Rijkssteun werd toen weer aan de opbouw van de cultuur begonnen en nu kan gezegd worden, dat die mil lioenen aan deviezen ieder jaar terug komen. Als Anna Paulowna zo welva rend is een der dorpen met de mo dernste gemeentelijke installaties in de kop der provincie komt dit ook door de export van de pootaardappelen der selectiebedrijven. die op de kleigrond in de polder gewonnen worden. „Wij zullen op den duur de bollen streek overtreffen", verklaarde een en thousiast streekbewoner. We willen het graag geloven, maar eerlijkheids halve moeten we zeggen, dat in Hille gom, Lisse of Noordwijkerhout meer te zien is voor de vreemdeling dan in de Noord, om de eenvoudige reden, dat de velden daar meer aaneengerijd liggen. Vreemdelingenverkeer is er dan ook niet in Anna Paulowna en wij kregen de indruk, dat men de teelt ook liever commercieel en niet spectaculair be schouwt. Via de Wieringermeer, waar alom drukte op het land heerste, en met een klein oponthoud in Enkhuizen, arriveer- 4en wij in Grootebroek, waar een tot plezierboot ingerichte platte schuit ge reed lag om ons langs de bloeiende tul pen te brengen. De tulpen staan daar fors en sterk in de klei, waartoe wijde velden in lichte boogvorm zijn opgehoogd. Het merkwaardige en aantrekkelijke daar van is, dat de bolbloemen, in massa gezien, een katterug hebben, zodat men in de vaarten varende van een geheel ander aspect geniet dan in de bollenstreek. De „haagjes" ontbreken, evenals elders in de Noord, hetgeen het overzicht grootser maakt. Wij kunnen zo'n tochtje gerust aanbevelen, maar wijzen er op, dat het feest al weer bijna voorbij is. De autocar raasde weer verder. Door de nog maar even bloeiende Beemster jammer, dat bloesem en blad dit jaar tegelijk ontluiken naar het ten Noor den van Castricum gelegen plaatsje BIOSCOPEN: Rembrandt: Vrouwen zonder eer (vblw.) 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: De gebroken pijl (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Het verraad van Ogana (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: De twee wezen (18 j.) 2.30. 7 en 9.15 uur. City: Verloren grenzen (a. 1.) 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Van moord beticht" en „De man die zijn moordenaar zocht" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 9 Mei Schouwburg: Comedia met „De Verra der", 8 uur. Concertgebouw: Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" o. 1. v. Jack P. Loory, 8 u. Donderdag M Mei Concertgebouw: Salzburger marionetten theater, 8 uur. Advertentie Bezoekt onze toonzalen m Houtplein 34, Haarlem e Op Tweede Pinksterdag wordt bij de parochiekerk te Bloemendaal Zomer- zorgerlaan gelegenheid gegeven auto's en allerlei soorten motorfietsen te laten ze genen. Deze zegening wordt twee keer ver richt. Men kan dus keuze maken tussen des morgens 7.30 uur na de H. Mis van 7 uur of 12 uur na de H. Mis van 11.30 uur. Men wordt verzocht langs de Zomer- zorgerlaan vanuit de richting Hotel Zo- merzorg voor te rijden en langs de Bloe- mendaalseweg terug te gaan. In de Grote of St. Bavo-kerk zal op Donderdag 10 Mei, des namiddags van 34 uur, door George Robert het vol gende gespeeld worden: Deux Points d Orgue en Triple, Perotin le grand; öe- nedictus. Elevation; Agnus Dei: Dialogue sur les Grands Jeux; Amen: Dialogue sur les Grands Jeux, F. Couperin; Suite du Deuxième Ton, Plein jeu. Duo, Trio, Basse de Cromorne, Flütes, Récit de Nazard, Caprice sur les grands jeux, L. N. Clérambault; Prélude, Fugue et Va riation, C. Franck: Choral. J. Jongen. De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 8 Mei failliet verklaard: Dr. R. T. E. Lieve, tandarts, Haarlem, Louise de Colignylaan 22. Rechter-com- missaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. E. M. JMinderop, Aerdenbout. C. Besseling, timmerman, Haarlem, Romeinenstraat 15. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J. van der Hoeven, Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam d.d. 25 April 1951 is, na gedaan hoger beroep, vernietigd het vonnis van de rechtbank te Haarlem d.d. 27 Maart 1951, waarbij Nicolaas de Ruiter, bloem- bolienha ndelaa rHeemskerk, Hoogdor- pcrweg 46, failliet werd verklaard, met benoeming van mr. A. W. Hellema Jr., te Haarlem, tot curator. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingsiijsten zijn geëindigd de faillissementen van: P. A. H. Bruinsma, bouwkundige, Haarlem, Boekenrodestraat 15. Rechter commissaris: mr. C. G. Bijleveld. Cura tor: mr. P. J. Prinsen Geerligs, Haarlem. G. A. van Wulfen, weduwe van J. A. van der Kok, Heemstede, Amaryllisstraat 11. Rechter-commissaris: mr. J. P. Pe tersen. Curator: mr. J. H. van Wijk, Haarlem. ONDERTROUWD: 8 Mei: M. A. Joustra en L. Visser. GETROUWD: J. P. Korbee en M. J. Arnold. GEBOREN: A. A. SchlötjesKerk vliet, z; C. Kuipers—van Langelaar, z; E. A. LazetGrahshoff, z; J. G. M. de HaasLambooij, z; H. M. NoletKen ter, z; T. van der LindeKok, d; J. C SchreursTerpoorten, d; W. Peper Buis, d; C C. M. Schellekens—Kruit wagen, d; M. P. M. Kolleriede Lugt, d; H. B. RuigrokKersten, d. OVERLEDEN: F. Middag—van Dijk, 86 j„ Borneostraat; J. van der Have, 77 j., Berckheydestraat; A. Sluis, 63 j., Berkenrodestraat; B. J. Anthonisse, 62 i., Gasthuislaan; A. Riemsdijk, 78 j„ Vlamingstraat; H. A- M. Semé, 7 j., Rip- perdastraat Voor 't front van de aangetreden vrtj- wiiligers, beroepspersoneel en bewakings dienst werd gisteravond aan vijf leden van de Haarlemse Brandweer, wegens vijf en twintig jaar trouwe dienst het ereteken van de Nederlandse vereniging van brandweercommandanten uitgereikt. By deze plechtigheid, die op de binnen plaats van de brandweerkazerne plaats vond, waren burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en de echtgenoten van de jubilarissen aanwezig. Na een korte toe spraak van de commandant, de heer H. C. Vernout, waarin hij wees op de hechte vriendschap van de brandweer lieden onderling, nam de burgemeester het woord. Deze wenste de jubilarissen geluk met de onderscheiding, die te be^ schouwen is als het brevet van een wel besteed leven, waarin veel gedaan is Nu het zomerjaargetijde gaat aanbre ken zullen ongetwijfeld vele personen, die in het genot zijn van een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoor ziening, weer werkzaamheden gaan ver richten. Vooral ten plattelande komt dit veelvuldig voor. De voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem wil hen en allen wier inko men wijziging ondergaat nogmaals wij zen op de wettelijke verplichting om van nieuw verworven inkomsten ter stond schriftelijk aangifte te doen aan de Raad van Arbeid. Op het niet nako men van deze verplichting zijn door de Wetgever niet alleen straffen gesteld, doch de betrokkene kan bovendien ge heel van de voordelen van de Noodwet Ouderdomsvoorziening worden uitgeslo ten. De ervaring heeft geleerd, dat dit niet altijd voldoende wordt ingezien. In velé gevallen moest dan ook tegen over treders streng worden opgetreden en bij herhaling straf worden opgelegd. Orn deze onaangenaamheden te voorkomen wordt derhalve aan iedere belangheb bende aangeraden bij werkhervatting of andere inkomstenvermeerdering onver wijld de vereiste aangifte bij de Raad van Arbeid te doen. Het secretariaat van de prijzencom- missie te Haarlem zal van 8 tot en met 21 Mei gesloten zijn. voor het welzijn van de Haarlemse burgerij. Ik heb aldus spreker eer bied voor de vijf en twintig jaar trou we dienst waarin gij u bereid hebt ge toond mee te helpen aan de opbouw van een brandweer en E.H.B.O., waar Haarlem trots op is. Hierna richtte de commandant zich tot iedere jubilaris persoonlijk en speld de hen het ereteken op de borst. De vijf onderscheidenen waren: brand meester tweede klasse van de bewa kingsdienst H. van Heerden, brand meester P. Serné en de vrijwilligers- brandweerlieden E.H.B.O. C. Nel, J. H. A Burgers en F J. Rohlfs. 11 September van het vorig jaar kwam een schilder uit Haarlem, die met een klein laddertje op zijn schouder per fiets de overweg hij de Wester gracht te Haarlem passeerde ten val onder een spoorboom van de overweg, die juist gesloten werd. De man liep daarbij een verwonding aan een nek- wervel en aan een zijner handen op. De N.S vergoedden hem de kosten zijner verpleging en andere schade. Tegen de seinhuiswachter, de drie en vijftigjarige C. J. D. uit Haarlem, werd een gerechtelijke vervolging ingesteld, die tweeledig was: hij werd van vals heid in geschrifte beschuldigd, omdat hij na het ongeval een proces-verbaal had opgemaakt, waarin hij stelde, dat de schilder de eerste boom nog passeerde, terwijl deze reeds in dalende beweging was (de man werd daarna geraakt, toen hij de overweg wilde verlaten, door de tweede boom) en voorts van het veroorzaken van lichamelijk letsel. De Rechtbank te Haarlem achtte de sein huiswachter aan beide, feiten schuldig en veroordeelde hem I Maart tot vier maanden met aftrek van voorarrest, dat toen reeds ruim vier maanden bedroeg, want in October van het vorig jaar was verdachte in voorlopige hechtenis ge steld. De verdachte nam met deze uitspraak geen genoegen en tekende hoger beroep aan, hoewel daaraan de consequentie verbonden was. dat hij niet in vrijheid werd gesteld, aangezien nu eerst het Gerechtshof te Amsterdam zou moeten beoordelen in hoeverre hij schuldig is. Zo bleef verdachte in preventieve de tentie en Dinsdagmorgen, zes maanden na zijn arrestatie, werd zijn zaak door het Amsterdamse Hof behandeld. De procureur-generaal. mr. J. F. Hoeffelman, meende, dat niet alleen het veroorzaken van lichamelijk letsel, Qm de Nobelsbeker werden gister avond gespeeld Hof van Holland tegen DES uit Hac Itterson Aufderheide Diekmann Baart Itterson Bouwmeestei Wiekamp Scholten Bos Toepoel v. Heusden Luyten Stand 75. Vrijdag worden de wedstrijden voort gezet. Wethouder Angenent zal 10 en 17 Mei geen spreekuur houden. 60 46 37 6 1.24 60 60 37 6 1.62 300 300 21 51 14.28 250 250 21 45 11.90 60 60 36 7 1.66 60 39 36 7 1.08 160 104 22 38 4.72 180 180 22 27 8.08 40 40 32 6 1.25 40 30 32 6 0.93 150 79 25 11 3.16 130 130 25 33 5.20 Burgemeester P. O. F. M. Cremers zal a.s. Vrijdag geen spreekuur houden. Aan vijf jubilerende brandweerlieden werden gisteravond op de binnenplaats van de kazerne onderscheidingen uitgereikt. De commandant van de brandweer te Haarlem, de heer H. C. Vernout, spelt de onderscheiding op. Advertentie De Beethoven-cyclus is dan dit jaar wederom afgesloten met de Negende Symphonie. Dit nog immer, vooral door zijn wonderschoon Adagio en begeeste rend slotkoor sterk fascinerende werk duidt in nog meerdere mate dan de andere symphonieën de grote geestes- evolutie van de componist aan. Het wordingsproces van de Negende is dan ook van langere duur geweest dan dat van de voorafgaande. Schreef Beethoven acht symphonieen in het betrekkelijk kort tijdsbestek van elf jaren, een zelfde aantal jaren zou het duren alvorens de Negende ver scheen. Men moet hierbij echter in aan merking nemen, dat Beethoven in die jaren eerst een aantal zang- en piano- werken schreef en daarna tegelijk met de Negende Symphonie de omvangrijke Missa Solemnis ontwierp. Opmerkelijk is het ontstaan van deze twee werken, in wezen zo verschillend en toch elkander aanvullend. Iets wat dirigent Willem Mengelberg z.g. destijds aanleiding gaf een Beethoven-cyclus met beide werken te besluiten. Verheerlijkte Beethoven in de Missa Solemnis, zijn geestelijke symphonie, ten aanschouwen van de gehele wereld zijn God, in de Negende keert hij zich tot de mensheid zelf. Hij, die zoveel smart had gekend, wilde de vreugde be zingen, zijn volle berusting in het aardse lot ten voorbeeld stellen, bovenal Schiller's „Ode an die Freude" met het „alle Menschen werden Briider" doen weerschallen! Ondanks de ongewone afsluiting met een „Ode" voor zang, doet de Negende toch als een afgesloten geheel aan. De drie instrumentale delen vormen te samen één grote Inleiding voor de vreugde- en zegezang. Het Allegro doet nog denken aan de gevoerde strijd, en het Scherzo wijst reeds enigermate op de overwinning. Het Adagio, door de componist niet voor. doch na het Scher zo als een directe inleiding van de zang geplaatst, brengt ons eerst nog tot be zinning, als wilde de componist er op wijzen, dat de behaalde zege er een is van hoge geestelijke waarde. Als zodanig liet dirigent Verhey o.i. die onderdelen spelen. Aangrijpend deed het Allegro, verrassend hierna het Scherzo en ontroerend het Adagio aan. Bijzonder in dit Adagio gaf de dirigent van prachtig genuanceerd en sterk doorvoeld orkcstspel te genieten. De bijna voortdurend fraai omrankte melo- dieënstroom, slechts enkele malen door markant en glanzend spel onderbroken, maakte een zeldzaam diepe indruk. Met de daaropvolgende „Ode' werd in zang en spel de vereiste climax, het alles beheersende hoogtepunt bereikt. De orkestrale inleiding met haar korte te rugblik op de vorige delen en met de komende melodie van de vreugdezang bracht al direct een sterke spanning aan. Het door de bariton. Herman Schey, met volle overtuigingskracht aangehe- van recitatief: „O Freude" (eigen tekst van de componist) leidde naar een be geesterende inzet door koor en solo kwartet van Schiller's vreugdezang. Daarna hief de tenor Han le Fèvre fier en klankrijk het marsachtige „Froh, wie seine Sonnen" aan, gevolgd door een herhaling met stijgende geestdrift van de vreugdezang. De uiting van de verbroederingsge dachte: „Seid umschlungen, Millionen" maakte een machtige indruk, in het bij zonder daar. waar de dichter over de Schepper spreekt en de componist een devote stemming voorschrijft. In het volgende deel, een Allegro energico, voegt Beethoven op geniale wijze de melodieën van vreugde- en verbroederingszang tezamen, waarmede hij de stemming nog hoger opvoert. Een kort in lichtgolvende trant ge schreven intermezzo voor solokwartet op de in het laatste couplet herhaalde tekstwoorden: „Alle Menschen werden Brüder" gaat de krachtig opgebouwde koorafsluiting vooraf. Behalve voor de zang van het solo kwartet, dat gevormd werd door de dames Corry Bijster, Annie kermes en reeds genoemde heren alhoewel deze vocalisten geen vaststaand kwarte vormen, werd er een zeer te appreciëren homogeniteit in klank en voordracht be reikt moeten wij onze grote bewon dering uitspreken voor de prestaties Vwn Albert de Klerk s Koor Katholiek Haar lem, dat door de instudering van de Ode deze uitvoering van de Negende moge- lijk maakte. Beethoven eist ontzettend veel van de koristen, niet het minst in het boven vermelde Allegro. En zelfs in dit deel verdient de koorprestatie hooglijk te worden geprezen. De klank van de sopraanpartij bleef ondanks de bijna voortdurend hoge ligging nobel en veelal glansrijk, die van het gehele koorensem ble (het mannenkoor had men beter bezet dan gewoonlijk) was doorgaans in goede onderlinge evenredigheid. Dirigent Verhey bracht steeds het nodige contact tussen instrumentalisten en vocalisten tot stand, bezielde hen en verkreeg daardoor een eenheid in op vatting, die eerbied afdwong. Het publiek toonde zich verrukt en opgetogen over deze voortreffelijke ver klanking van Beethoven s laatste sym- phonisch werk. Langdurig, ovationeel applaus weerklonk! Aan de Negende ging het Vioolconcert vooraf. Bij ontstentenis van Theo Olof werd dit werk vertolkt door Jan Kees- sen, die onlangs op een Raad van Over- leg-concert er reeds mede optrad. Wij menen thans te kunnen volstaan door er nogmaals op te wijzen, dat dit concertwerk violist Keessen uitstekend ligt, hij technisch en muzikaal ver boven zijn taak verheven staat, wederom op vallend fijn van toon cie gefigureerde passages speelde, door zijn gevoelvol spel in sterke mate met het Larghetto boeide en het Rondo licht en sprankelend weergaf. Het samenspel met het orkest mag, dank zij Verhey's leiding ook nu uiterst homogeen worden genoemd. De lichte ontstemming in het eerste deel van de instrumenten van solist en orkestleden (de temperatuur steeg in het eerste kwartier al geweldig) was niet bepaald van storende invloed op het geheel. Het succes van solist en dirigent was groot. Direct na het slotaccoord rezen alle bezoekers van hun zetels om de beide artistea te huldigen. QL. KOOP doch ook de valsheid in geschrifte was bewezen en eiste bevestiging van het vonnis, waarbij verdachte vier maan den was opgelegd met aftrek van voor arrest De president beval onmiddellijke in vrijheidstelling, echter „zonder zich daarbij ook maar enigszins uit te laten over de schuldvraag". Uitspraak 22 Mei. Ter verduidelijking van ons bericht over het mozaïek boven de zijingang van de Kathedrale Basiliek St. Bavo zij nog medegedeeld, dat dit mozaïek in 1924 door J. Loots werd ontworpen, als achtergrond voor het daar hangende missiekruis. en in 1925 uitgevoerd door Victor Bonato. Het missiekruis is nu vervangen door een crucifix in mozaïek van dezelfde ontwerper en uitvoerder, waardoor een artistiek volkomener ge heel is verkregen. H. D. Baars, Scandinavië; J. M. J. Brantjes, Nieuw Guinea, wat men er wél en niet van moet verwachten; B. H. Bürgel, Gij en de sterrenwereld; moderne sterrenkunde voor iedereen; F. Clijmans en A. J. J. Delen, Gids voor Antwerpen. Brussel, Gent en Brugge; N. Drakulic, Bali; G. J. van der Keu ken, Facts and fun; a reader for emi. grants; M. Moltzer, Boven de boom grens; een boekje voor bergvrienden; H. V. Morton, Speurtocht door Zuid- Afrika; H. A. Piehler, England for everyman; Scotland for everyman; J. Tersteeg, Lutetia en de vreemdeling; wandelingen door Parijs; A. J. M. Wan ders, Op ontdekking in het maanland; W. F. Wertheim, Herrijzend Azië; op stellen over de Oosterse samenleving. De burgemeester van Heemstede wist er wel raad op toen vorig jaar in opdracht van de regering de politie korpsen moesten worden ingekrompen. Hij liet twee levensgrote houten agen ten vervaardigen en aan het begin en eind van de Heemsteedse Dreef plaat sen om dag en nacht aan het voorbij- jagende verkeer de richting en op een groot bord de maximum snelheid aan te geven. De gezichten van deze agenten zijn zo meesterlijk geschilderd, dat ieder steeds de indruk krijgt, dat hij wordt nagestaard om te controleren, dat geen overtreding wordt begaan. Toen onlangs door het in werking treden van de nieuwe verkeerswet geen maximum-snelheid meer gold, kwam ook van deze agenten het bestaan in gevaar. De burgemeester schreef ech ter onder het motto „Dag Agent" een prijsvraag uit, teneinde een passende slagzin voor de plaats van de aandui ding der maximum snelheid te vinden. Een zeer groot aantal inzendingen bewees dat de houten agenten wel zeer populair geworden waren en le verde tenslotte de nieuwe zin „S.O.S. Vele zijwegen" op. Groot was de verrassing onder het politiekorps, toen dezer dagen 's mor gens naast de statige houten agent een even grote bordpapieren jonge dame werd ontdekt. Tot overmaat van ramp knipoogt deze lieftallige schone tegen de dienaar der wet. In politiekringen zijn de meningen omtrent dit „schandaal" verdeeld. En kelen zien hierin een belediging van het korps, maar de méesten, onder wie ook de hoofdinspecteur, kunnen deze zeer geslaagde grap waarderen. Dat de dader, een 23-jarige jongeman uit de Lieven de Keylaan, zich niet erg schuldbewust is. blijkt wel uit het feit, dat hij bij het bureau van politie zijn „dame" is komen terugvragen. De Witte Paters hebben in Santpoort meer succes gehad met hun filmpro gramma dan in IJmuiden-Oost, waar zij enige weken geleden voor een practisch lege zaal draaiden. De belangstelling van de jeugd vergoedde toen nog veel, want van die zijde was zoveel animo, dat de grote zaal van het St. Fidelisge- bouw niet allen tegelijk kon bevatten, zodat een extra voorstelling moest wor den gegeven. Dinsdag draaide hetzelfde programma in de zaal van „Zomerlust te Santpoort. ,s Middags van 3 tot 5 uur kwam de schooljeugd de films zien en het had niet veel gescheeld of ook hier moest een extra voorstelling worden gearrangeerd. Met passen en meten luk te het echter alle jeugdige bezoekers eén plaatsje te bezorgen. 's Avonds om kwart over acht konden de witte paters ongeveer 300 ouderen begroeten, een opmerkelijke belangstel ling, die zeker gemotiveerd was, want het programma, inzonderheid de kleu renfilm, was een lust voor het oog. Bij de vertoning in IJmuiden-Oost is reeds een korte beschrijving van de films gegeven, zodat nu volstaan kan worden met de vermelding, dat de Santpoor ters genoten hebben van de opnamen. In samenwerking tussen de Belgi sche en Nederlandse ministeries van Onderwijs, de Nederlandsche Spoorwe gen en de Nederlandse Stichting voor schoolreizen is gisteren de eerste dag reis voor Belgische schoolkinderen naar Lisse gehouden. De kinderen kwamen voornamelijk uit Brussel en Antwer pen. Per trein werden zij naar Lisse ge bracht, waar zij een wandeling door de bollenvelden maakten en daarna Keu kenhof bezochten. Vervolgens maakte de Belgische Jeugd, ongeveer 400 in getal, een bezoek aan de Rotterdamse havens. Men maakte daar een rond vaart. Bij deze eer:,te reis waren de heer F. Vandenborre, directeur bij het Bel gische ministerie van Onderwijs en mej dr A. J. Portengen van de Neder landse Stichting voor schoolreizen, aanwezig. Da Belgische jeugd werd te Lisse opgewacht door schoolkinderen uit Lisse, die hen voor het met Neder landse en, Belgische vlaggen versierde station opwachten met vrolijke liedjes. Daarvan werd vooral „Piet Hem di rect populair, Bij dé rondvaart te Rotterdam was de Belgische consul-generaal aanwezig. Aanstaande Donderdag worden nog 500 fceigische kinderen verwacht Op Vrijdag 18 Mei a.s. staat bij de Hollandsche Bank Unie de inschrij ving open op f 300.000.gewone aan delen (stukken van f1000.in de N.V. BoomRuygrok, Drukkerij en Uitgeverij te Haarlem, tegen de koers van 120 pet. De mogelijkheid tot in schrijving op de nieuwe aandelen, die ten volle delen in de resultaten over 1951 e.v., bestaat uitsluitend voor hou ders van gewone en prioriteitsaandelen in de verhouding 1 nieuw op 2 oude. De uitgifte is noodzakelijk, daar de sterk gestegen omzetten en de daarme de verband houdende investeringen hoge eisen hebben gesteld aan de be drijfsmiddelen. Bovendien zijn voor 1951 uitbreidingsplannen geprojecteerd tot een bedrag van ruim f 130.000. Over 1950 is een saldo winst voor afschrijvingen behaald van f226.277. (f265.091.Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 8 procent. De lagere winst over 1950 schrijft de directie toe aan het niet tijdig in overeenstemming brengen van de verkoopprijzen met de gestegen prij zen der grondstoffen en verhoogde salarissen en lonen. Het bedrijf werkt op volle capaci teit en het is nauwelijks mogelijk aan alle opdrachten uitvoering te geven, aldus het prospectus. De vooruitzichten blijven gunstig en de omzetten over het eerste kwartaal 1951 hebben die van het vorig jaar wederom overtrof fen. De directie vertrouwt dan ook, dat over het vergrote kapitaal een bevre digend dividend zal kunnen worden gedeclareerd. Bij een koers van 162 voor de aandelen op 8 Mei komt de theoretische claïmwaarde op f 120. Het onderzoek naar de plaatsen, waar de wapens en springstoffen uit de bun ker te IJmuiden, die op Hemelvaartsdag werd geforceerd, terecht zijn gekomen, wordt nog steeds intensief voortgezet. De Amsterdamse politie zag vier knapen, die een bajonet bij zich hadden. Toen zij nader aan de tand werden gevoeld, bekenden zij nog ongeveer 50 scherpe patronen in een zomerhuisje te IJmuiden verborgen te hebben. Dank zij de mede werking van de ouders, die de berichten in de pers hadden gelezen, konden nog twee jongens worden achterhaald. Zij waren in het bezit van twee doosjes lichtpatronen, een buisje springstof en enige revolverpatronen. Van de ongeveer twintig Amsterdamse knapen, die bij de diefstal uit de bunker betrokken waren, zijn er thans dus in totaal 14 bij de politie bekend. De politie doet nogmaals een dringend beroep op de ouders, om mee te werken, dat alle knapen, maar meer nog al hun uitermate gevaarlijke buit, worden achterhaald. GROOTE BEER, p. 8/5 Gibr. ft. Amst. KOTA INTEN, 7/5 Soembawa n. Bèak, SKAUBRYN, p. 8/5 Finisterre ft. R'dam. Een roofoverval of poging daartoe heeft een niet alledaags slot gekregen. Dinsdagavond tegen het middernachte lijk uur kwam de 63-jarige alleenwonen de tuinder W. C. G. in het donker de bijkeuken van zijn huis, een houten woonkeet aan de Hendrik Velthoenweg te IJsselmonde, binnen, toen hy plotse ling met een hard voorwerp op het achterhoofd werd geslagen. De tuinder, niet groot van stuk maar niettemin potig, keerde zich snel om en begon in het donker een worsteling met zjjn aan valler, een jongeman, die hem daarop, vermoedelijk met een fles, een tweede slag op het hoofd gaf. Maar de tuinder wist tijdens het verloop van de worste ling de jongeman op de grond te wer pen en onder te krijgen. Hij greep naar zijn klomp, die onder een stoei was ge- Schoven en begon daarmee zijn aan valler dusdanig op het gezicht te tim meren, dat hij om genade smeekte. Toen de tuinder tenslotte oprees, zag de aan valler kans te ontsnappen. G., die een diepe snijwond aan het voorhoofd en een buil op het achter hoofd had opgelopen, nam zijn fiets en reed naar de twintig minuten verder gelegen politiepost IJsselmonde: Spoe dig waren maatregelen getroffen om de overvaller nog te achterhalen, maar op weg naar de woning zag men deze in lichterlaaie staan. Aan blussen viel niet eeri's 'meer te 'denken. De onmiddellijk gewaarschuwde brandweer kon echter (Van onze correspondent) 114 gele motoren, voor de toeschouwer een eindeloze file, ronkten vanmorgen de tuin van het paleis Soestdijk uit, na dat de beschermheer van de A.N.W.B., Z.K.H. Prins Bernhard, de gele rijders van de Wegenwacht had geïnspecteerd ter gelegenheid van hun eerste lustrum. Allen droegen zij, zowel de tien Belgen van Touring Wegenhulp als de 104 Ne derlanders rond de arm een rouwband, omdat juist twee dagen voor deze vijfde verjaardag de wegenwacht H. Bomhof als eerste slachtoffer van het beroep moest vallen. Om half elf kwam Z.K.H. uit het pa leis in gezelschap o.a. van de voorzitter van de A.N.W.B., P. F. Zimmerman, de president van de Touringclub van Bel gië Eric Legrand en de kolonel E. Huij- brechts, president van de Belgische We genhulp. De hoofdinspecteur J. M. Mos heuvel, die zelf tot de eerste zeven we genwachters behoorde, waarvan er thans nog vier in dienst zijn, werd aan de Prins voorgesteld en bood vervolgens voor H. M. een grote mand aan met 104 gele en zwarte tulpen, de kleuren van de Wegenwacht. De Prins liep daarna tussen de haag van gele rijders door, die aan weerszijden van een bospad ach ter het paleis waren opgesteld, wisselde enige woorden met de inspecteur van het Belgisch detachement en liet zich de gereedschappen en hulpmiddelen uit een der zijspannen tonen. Tenslotte be zichtigde hij nog een apparaat ter be strijding van bosbrand in een der in spectie-auto's. Na het verlaten van het paleis is de stoet in een lange rij naar Utrecht ge trokken, waar zij hedenmiddag aan een lunch aanzaten. Op weg daarheen is by De Bilt gedefileerd voor het dagelijks bestuur van de A.N.W.B. en zijn gasten, waarbij de Belgen met* hun officiële standaard de stoet openden. Na de lunch is nog een demonstratierit gemaakt door de Domstad, waarna de mannen weer Advertentie amstkruamsêVaart20 TK1,. 11053 Advertentie HAARLEM Advertentie met de kans op een verrassing krijgt U voor een schone LINCOL WASDOOS Vraag een inleverbiljet 1 4e VERRASSING is uitgereikt door hei Levensmid'delenbedrijf A. H. Diependaal, Kadijk 7, Heemstede. Advertentie jUANGC VEERSTRAAT M - TEL. 1«9S alleen naar hun eigen gebied zijn vertrok ken. Want morgen wacht de dienst weer en kan de automobilist langs de grote routes op ongeveer elke twintig kilo meter een wegenwacht ontmoeten, voorkomen, dat tenminste de achter het huis gelegen stallen en hokken met var kens, geiten en pluimvee in de vlammen opgingen. De vraag is nu: is de aan valler teruggekeerd toen hij de tuinder zag wegrijden en heeft hij toch nog zijn slag geslagen en daarna het huis in brand gestoken? Zoals wij elders reeds in het kort pu bliceren, arriveerde gistermiddag gene raal Dwight D Eisenhower bij de Keu kenhof in Lisse en bracht hij daar een onverwacht kort bezoek. Hij werd ont vangen door de voorzitter van de stich ting Keukenhof, de heer F. van Wa- veren en drie lieftallige Jacobameisjes in blauwe en rode costuums, die hun een bos prachtige vuurrode Eisenhower- tulpen aanboden. De generaal toonde zich zeer dankbaar voor dit verrassen de geschenk en terwijl de auto met prachtige slingers Eisenhowertulpen versierd werd, nam hij het besluit de Keukenhof op te wandelen. Tijdens zijn bezoek van bijna een half uur bekeek hij de mooiste tulpen en hyacinten van déze nationale bloemententoonstelling^ Aaïi een &ëV JaetrBameisjcsv me). Bep van Ruiten, uit Hillegom, vroeg hij; „Welke tulpen vindt jij nu de mooiste, Bep?" en het meisje antwoordde lachend: „Natuurlijk de generaal Eisen- hower-tulp". De generaal en zijn gevolg schoten in een hartelijke lach. Generaal Eisenhower onderhield zich ongedwon gen met verschillende leden van het Keukenhofbestuur. Hij bleef hier en daar staan om de schoonste der Neder landse tulpen te bewonderen. Hij werd op zijn wandeling door de Keukenhof vergezeld door de chef generale staf luit.-generaal B. R. P. F. Hasselman; de chef van de marinestaf, admiraal jhr. E. J. van Holthe, de chef van de lucht machtstaf. luit.-generaal I. A. Aler, gen.-majoor W, J. K. Baay, chef staf van het comité van chefs van staven en door zijn eigen gevolg. Een paar minuten voor zes vertrok generaal Eisenhower lachend en wui vend in zijn met rode tulpen versierde auto in snelle vaart in de richting van Den Haag. Als advocaat en procureur bij da Haarlemse rechtbank werd beëdigd; mr. K. Hugenholtz, te Haarlem, Verspronck- weg 76. Amsterdam, 8 Mei 1951. De stemming op de Staatsfondsen- markt was vandaag opnieuw zeer flauw. Het aanbod bleef aanhouden en kon slechts plaatsing vinden tegen aanmer kelijk lagere koersen. Vooral de grote gestaffelde lening 1947, waarin door gaans de grootste omzetten plaats vin den, kreeg het hard te verduren en moest ten slotte zich een nieuw koers verlies getroosten van circa 1%%. De internat, fondsen Unilever en Kon. Olie konden zich enigszins herstellen en gaven verbeteringen van resp 2 punten en l/2 Pct- te z; n. Op de scheepv.markt bleef de ytqjnming merendeels prijshou dend met hier en daar kleine verbeterin gen. Ook de stemming voor cultuur- aand. was niet geanimeerd, doch da koersverschillen bleven per saldo van beperkte omvang. (Niet-officiële 314 Nederi. 1M8 3U pct. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel-fac. insehr. Grtbk '48 3 pCt Ned. Handel MIJ. eert A.K.U. Van Berkefc; Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert 88% koersen) Vorig Opening slot »/5 93 88 1 87%-8 89% 87 153% MB%-% 115 132b 155% 152 228%-9gl 228 4e»7%gl 296% 7 118% 174% 136%7gl 150% 125% 99% 228% 257% 298% 117% 136 150% 125 M Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pactftc Southern Railway Tidewater U.S. Steel 43% 55% 78 56 53% 17% 77% 73 17% 19% 43% 55% 69% 55% 36% 42% WS 4® 56% 77% 55% 17% 19% 43% 55 69'% 55% 36% 42%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2