Ernstige bezwaren tegen het rapport tot herziening van woningwet Sftc aCe STUUD OM ttEIDUOM i mi Laat heb ik II bemind Grote gezinnen hebben recht op behoorlijke woonruimte Eind Mei opheffing bouwstop? VOORMALIG SPELER VAN NED. ELFTAL VOOR HOOG MILITAIR HOF Onze vloot volledig ingeschakeld m Me Mail (k Colonne TIJD OM DE DEELNEMING AAN NATIONALE RESERVE TE VERPLICHTEN NOG NIET GEKOMEN Grotere geldomzetten in detailhandel in Maart de Tarieven telefoon en telegraaf verhoogd Bertha's „huwelijk" Weer twee maanden detentie geëist Aanmelding en verloop van vrijwilligers zeer onbevredigend •bed is ook voor U ideaal! door ETHEL MANNIN Prijsverhogingen van invloed WOENSDAG 9 MEI 1951 PAGINA 3 CONGRES KATHOLIEK INSTITUUT VOOR VOLKSHUISVESTING Minister weerlegt bewering van Connolly jj*® knagende ®heumatische pijnen J® al Uw leden moet ge de oorzaak aantasten Marshall-hulp aan Nederland voor Benelux? KATH. MIDDENSTAND IN BISDOM HAARLEM Centrale Raadsvergadering op 22 Mei Dodelijk ongeval in de mijn „Maurits" Stichter Ouwehand's Dieren park overleden MINISTER STAF OVER DE NATIONALE RESERVE PLOTSELING ZWAAR ONWEER BOVEN SURHUIZEN Torenspits naar beneden gestort ARMBAND VOOR EVA PERON Van Koningin Juliana Luchtmacht Lekker warm en volkomen geruisloze vering. 105) [Aspirin ilW ut Lus: Met niet aan Nederland grenzende landen Nietigverklaring geëist Mej. Rillen officier in de orde van Oranje Nassau School voor maatschappelijk werk te Sittard ingezegend Officiële publicatie (Van onze Brabantse redactie) Het openingswoord van de heer Jac. Alders op het Nationaal Congres te Den Bosch van het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting getuigde van weinig optimisme Daarom was het wel erg prettig, dat minister J. in 't Veld deze bijeenkomst bijwoonde, zodat hij op enige klachten direct kon antwoorden en ook persoonlijk kon kennis nemen van de ernstige bezwaren, die er van katho lieke zijde bestaan tegen het rapport van de Staatscommissie v. d. Bergh tot herziening van de woningwet. De heer Alders dan sprak zijn ongerustheid uit over de daling van de kubieke inhoud der woningen in de laatste jaren. Met opschuivingssysteem geeft weinig of geen vertrouwen meer, aldus spr. Het zou een onverstandige politiek zijn, zo betoogde hij om de grote gezinnen behoorlijke woonruimte te ontzeggen. Maar tot zyn spijt moest spr. constateren, dat deze onverstandige politiek reeds wordt bedreven. aan de bouwstop te kunnen opheffen. Deze bouwstop heeft niet te maken met een beperking van het woningbouwpro gramma. Er is echter niet voldoende kapitaal om te bouwen. In dit verband wees spr. er op, dat vandaag het overleg öegmt om speciale acties voor het Ne derlandse volk te propageren. Reeds nu spoorde spr. aan om deze acties in eigen kring mee te helpen bevorderen. Vervolgens belichtte pater drs. K H. van Waesberghe de sociaal-ethische en ir. Chr. Kluiters de practische zijde van het rapport Van den Bergh. Naar aanleiding van deze beide inlei dingen nam het Congres een resolutie aan, waarin het als zijn oordeel uit sprak. dat de voorgestelde webontwer pen zo gewijzigd dienen te worden, dat op nationaal niveau slechts wat van nationaal belang is geregeld zal wor den, dat gewestelijke en plaatselijke be langen aan gewestelijke en plaatselijke oi ganen ter behandeling moeten wor den overgelaten en dat de ruimtelijke ordening dient te worden teruggedron gen zo, dat ook de Volkshuisvesting op baar terrein werkzaam kan zijn; dat meer garantie gegeven dient te worden betreffende de vrijheid van personen en kleinere privaat- en pu bliekrechtelijke gemeenschappen; dat de gevaren voor het ontstaan van ambtelijke willekeur zoveel mogelijk w eggenomen dienen te worden; dat de bepalingen van de huidige wo ningwet met betrekking tot onbewoon baarverklaring verre de voorkeur ver dienen boven de in het rapport bedoelde objectieve maatstaven en dat de schade loosstelling op basis van gebruikswaar de niet als beginsel moet worden er kend; dat de voorgestelde instandhoudings beperking oneconomisch, niet in het be lang van de Volkshuisvesting en princi pieel onaanvaardbaar moet worden ge acht; dat de ongemotiveerde voorkeur voor bouwkasspaarders bij verlening van subsidie en overheidscredieten Uit de voorgestelde wetsontwerpen dient te De bouwstop noemde spr. verontrus tend en niet te rijmen met de productie verhoging. Over de bouwverenigingen zei spr., dat zij niet alleen moeten wor den gezien als technische apparaten om de woningwet uit te voeren, maar dat ook de sociale, morele en volkshygiëni- sche facetten onder haar verantwoorde lijkheid vallen. Nadat minister In 't Veld had te ken nen gegeven, dat hij liever een centrale organisatie had gezien, dan een afzon derlijk katholiek instituut, sprak hij er zijn vreugde over uit, dat dit katholieke instituut en de Woningraad goed samen- Werken, dit te meer waar hij in de naaste toekomst een reeks van ernstige moeilijkheden mat tide te moeten ver wachten. De minister deelde mee, dat het niet in zijn voornemen ligt alle conclusies uit het rapport Van den Bergh over te nemen. In kleine kring is een en ander reeds bekeken en aan verscheidene be zwaren werd reeds tegemoet gekomen. Wat de woonruimte betreft, gaf spr. toe, dat in iedere gemeente de situatie anders ligt. Het is niet de bedoeling geen woningen meer te bouwen voor grote gezinnen, maar er moet met de woonruimte gewoe kerd worden en daarom moet men zoeken naar de juiste verhouding. Spr. is van mening, dat op het ogen blik de gemiddelde woninggrootte ligt op het vooroorlogse peil. Er is echter nog een tekort van 250.000 woningen. De Bouwstop moet niet gezien worden als een teken van onrust in het beleid, maar dient om evenwicht te scheppen op de woningbouwmarkt. In Maart j.l. waren er niet minder dan 55.000 woningen in aanbouw. Eind Mei hoopt spr. geleidelijk De voormalige linksbuiten van het ■Nederlandse elftal M. C„ thans dienst plichtig soldaat by de luchtmacht, ver scheen gisteren voor het Hoog Militair 'gerechtshof, gepresideerd door mr. J. W. U. Doornbos. Bij vonnis van de Krijgsraad Den Haag werd C. 21 Maart J l. tot twee maanden onvoorwaardelijke militaire detentie veroordeeld. 4 Febru ari 1951 zou hij namelijk in een restau rant te 's-Gravenhage het aan hem door sergeant gegeven bevel om zijn veldblouse dicht te maken en zijn strop- has behoorlijk vast te knopen, geen ge- Naar aanleiding van de vrjj algemeen gestelde vraag in hoeverre de uitlating ^an de Amerikaanse senator Connally, Oat Nederland niet moet trachten een vloot op te bouwen, maar zich heeft toe je leggen op de opbouw van leger- en luchtmacht, overeenkomt met de me- Uing van de Amerikaanse regering, heelt de minister van Marine in de Me morie van Antwoord aan da Tweede Kamer over de Marine-begroting mede hat hem van de zijde vjin die regering "immer berichten in deze geest hebben bereikt. Het verheugt hem daarentegen te kunnen mededelen, dat de door Ne erland aangeboden maritieme bijdrage volle omvang door de bondgenoot, schappelijke organen is aanvaard. Naar aanleiding van de vraag of de Opbouw van de vloot zodanig is ge- 'emporiseerd dat wij met onze schepen hiet achter de fèiten aan zullen varen, deelt de minister mede, dat tot zijn leedwezen de mogelijkheid. dat een Conflict op een zodanig tijdstip uit breekt. dat onze aanbouw nog niet ge reed is, bestaat. Deze mogelijkheid boudt echter geen verband met de'in het v,crleden plaats gehad hebbende tempo- Dsering aangezien deze niet een latere dplevering der betrokken schepen ten gevolge zal hebben, indien zich althans °P industrieel terrein geen tegenvallers Voordoen. Wet ligt in het voornemen van de mi- bister indien de noodzaak zich mocht oordoen, dat eenheden, welke beschik bar zyn gesteld voor taken in Noord- Hiantisch verband. moeten worden aiigewend voor taken, welke onder jMje nationale verplichtingen vallen, "danks de beperkingen van het pact och uitgaande van de onbetwistbare odeelbaarheid van een wereldconflict, tg overleg met onze bondgenoten uit breiden tot onze en hun wereldtaak. Advertentie Bevi„°°!?aak is a's regel onzuiver bloed, cierliii- daarom een Kruschen-kuur. Won- v»5' die aansporende werking aer diïlrLeraie zouten, die Kruschen bevat das Jf bloedzuiverende organen dag na naiinS-4itoeren houden on daarmede hun leve- krachtige werking geven. Als toeren ?ren» lr>gewanden weer op volle on?i]jVQ~i functies verrichten, kunnen Vastzettl 11 in 1161 bloed zich niet meer Van tt,,?" i^55 daarme* is dan de oorzaak Neeiv, rtAA nen 'n de kieim gesmoord. W eerder°hoe beter!!^ ReSelmatlg. En.... hoor hebben gegeven. Voorts zou hij toen deze sergeant hebben beschimpt door hem toe te voegen „sloof je niet zo uit, uitslover, bemoei je met je eigen zaken". „Vindt u twee maanden zo'n zware straf voor zulke ernstige feiten, u hebt zich toch zeker wel ergerlijk misdra gen", aldus de president. „Ik vind de straf wel erg zwaar", antwoordde ap pellant. Het oordeel dat door de politie over C. was uitgesproken luidde niet erg vleiend: Een over het paard getild jongmens, dat zich heel wat verbeeldt en een neiging heeft om op anderen neer te kijken, maar in wezen een slap karakter heeft, die helemaal niet spor tief is en niet tegen ongelijk kan. De advocaat-fiscaal, mr. Zaayer, was van mening dat C. de bewuste avond in het restaurant eens „flink" had wil len doen omdat hij het publiek mee had en eens had willen illustreren wat een flinke vent hij was. Wat er gebeurd was noemde hij ernstig; hij eiste be vestiging van het vonnis. De verdediger, jhr. mr. C. H. Bee- laerts van Blokland vroeg vrijspraak van het ten laste gelegde. Uitspraak 29 Mei. Volgens de Agence F.conomique Financière te Brussel ^>u de Nederlandse regering een demarche bij de Ameri kaanse regering hebben ondernomen en zouden de V.S. bereid zyn hulp te bie den teneinde een verstoring yan de Benelux te voorkomen. Er zou sprake zijn van een speciaal Marshall-voor schot in dollars, dat Nederland in staat zou stellen het ogenblik af te wachten, waarop de maatregelen, waartoe kortge leden besloten is, de tijd zullen hebben gehad tot uitwerking te komen en in voldoende mate het tekort op de beta lingsbalans zullen hebben kunnen weg werken. verdwijnen en dat de steun van de ge meentelijke overheid bij bevordering van eigen woningbezit ook aan anderen dan alleen arbeiders of daarmee gelijk- gestelden ten goede moet kunnen ko men; dat ter versterking van rechtszeker heid by onteigening, de onafhankelijke rechter volgens de normale rechtspro cedure moet kunnen optreden en dat te grote macht welke de voorgestelde Wetsontwerpen aan ambtelijke organen toekennen in belangrijke mate beperkt dient te worden; dat de centraliserende tendenzen van de voorgestelde Wetsontwerpen zodanig dienen te worden herzien, dat ook op het terrein van de Volkshuisvesting het beginsel der subsidiaire werkzaamheid tot zijn recht komt en het eigendoms recht zoveel mogelijk onaangetast blijft; dat garanties dienen te worden ge schapen voor een zodanige samenstel ling van de Raad voor de Volkshuisves ting en de Nederlandse Woningraad, dat daarin de verschillende levensbeschou welijke stromingen in het Nederlandse volk volledig tot hun recht kunnen ko men. Na afloop van het Congres ontving de burgemeester van 's-Hertogenbosch, mr. H. Loeff, de deelnemers officieel op het stadhuis. 5. Verheugd rijdt Eric de volgende dag de poort van zijn voorvaderlijke burcht bin nen. Een juichende ontvangst valt hem ten deel. Alle liefde voor de koningalle zorgen over zijn welzijn, ontladen zich in geestdriftig gejuich en warme handdruk ken. Zwijgend omarmt Eric zijn vrouw, en Erwin moet aan het kleed van zijn vader trekken om te beduiden dat hij er ook nog is. Hoog heft de Noorman hem op de arm en vanaf die zitplaats kijkt de jongen trots rond. „Gegroet, o koninklijke ezelrijder!" zegt Halfra met een sierlijke buiging tot Pum-Pum. Die kijkt hem met opgetrokken wenkbrauwen aan. Er is iels in de toon van de vrolijke ridder dat hem het gevoel geeft niet helemddl zo belangrijk gevonden te worden als hij zich voelt. Maar voor hij antwoord kan geven treedt Heidrun naar voren. Gegroeto koningzegt ze eerbiedig. „Het is goed u terug te zien om u nogmaals te zeggen hoe dankbaar ik u ben." Eric maakt een licht gebaar. Dankbetuigingen zijn moeilijk te aanvaarden voor hem. Hij praat er dan ook snel overheen, hoop dat het op mijn burcht bevalt," zegt hij lachend. „Ik kan mij geen prettiger verblijfplaats voorstellen." „En ik geen prettiger gezellin," valt Winonah glimlachend in. Zij stelt haar echt genoot ook aan Halfra voor. De opgeruimde ridder valt wel in Eric's smaak. „Ge moet uw verblijf nog wat verlengen, als u daar lust toe voelt," nodigt hij vriendelijk uit. Met. een weids gebaar heft Halfra de hand op. „Lust toe voelt? Welk een vraag! Uw burcht Uw keuken! Het gezelschap van uw riddersEn bovenal uw eigen tegenwoordigheid. Met beide handen aanvaard ik de uitnodiging!" Maar geen van de medespelers in dit vrolijke toneel merkt Draga op. die rich op de achtergrond heeft gehouden, hoewel geen enkele bijzonderheid van het weer- zien haar ontgaat! Advertentie GLOCKE P1PH Dinsdag 22 Mei a.s. belegt de Kath. Mid denstandsbond in het Bisdom Haarlem een Voorjaars Centrale Raadsvergadering in ho tel „Krasnapolsky" te Amsterdam. Deze bij eenkomst, die om 11 uur aanvangt, wordt .voorafgegaan door een H. Mis in de Sint Nicolaaskerk om 10 uur, op te dragen door de Kernleider pater Alexander. In deze bijeenkomst, die om meerdere agendapunten zeer belangrijk is, zal als spre ker optreden de heer Th. S. J. Hooij, lid van de Tweede Kamer over: „Brandende vraagstukken" (P.B.O. en opbouw van de S.E.R.; belastingen en loon- en prijzenpoli tiek). De heer L. A. A. van Hamersveld, voor zitter van de Stichting C. C. I. en Bonds- penningmeester van de N.R.K.M. zal me dedelingen doen in verband met plannen omtrent wijziging in het huidige contribu- tie-systeerp. Bij betonneringswerkzaamheden in de verbindingssteengang op de 810 meter verdieping van Staaatsmijn „Maurits". is de 27-jarige houwer J Wilms, uit Sittard, onder neervallend gesteente be dolven en op slag gedood. Het slacht offer was gehuwd en vader van twee kinderen. Ten gevolge van een hartverlamming is in zijn woning te Rhenen overleden de heer C. W. Ouwehand, stichter en eigenaar van Ouwehand's Dierenpark op de Grebbeberg. In zyn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begroting van Oorlog deelt minister Staf ten aan zien van de Nationale Reserve mede, dat de aanmelding van vrijwilligers 'Dij de Nationale Reserve en ook de gere gelde deelname aan de oefeningen zeker niet bevredigend is. Daarbij komt nog, dat, door het veelvuldig opzeggen der verbintenissen, het verloop in de Nationale Reserve de grens van het toe laatbare gaat benaderen. Hoewel de minister erkent, dat het bindend verlengen van de verbintenis sen de aanmeldingen ongunstig zou kunnen beïnvloeden, is zulks niettemin in overweging. Voor het huidige zullen de resultaten van de onlangs plaats ge had hebbende organisatie-wijzigingen, waardoor meer tekening is gekomen in de regionale taak der uit de Nationale Reserve te formeren oorlogsverbanden, moeten worden afgewacht. Indien de Nationale Reserve ech ter het haar opgelegde contingent niet kan opbrengen, dan kan zulks aanleiding zijn ter zake bijzondere maatregelen te nemen. De minister acht de tijd echter nog niet geko men om, naast de vrijwillige aan melding een verplichting tot deel name aan de Nationale Reserve te stellen. In het algemeen zal de bewaking van militaire objecten geschieden door mi litair personeel. Opgericht is een lucht machtbewakingskorps en een bewa- (Van onze correspondent) Te Surhuizum werden de bewoners gis termiddag opgeschrikt door een plotseling opkomend zwaar onweer. Met grote kracht kletterde een hagelbui neer en een zware bliksemslag sloeg in de kerktoren van de Ned. Herv. Kerk. Een groot stuk van de gemetselde torenspits stortte naar beneden. Het uurwerk en verschillende glas in lood ramen werden vernield. Ook sloeg het hemel vuur op de electrische leidingen waardoor verschillende electrische apparaten in deze omgeving totaal vernield werden. Er sneu velden vele ruiten. Persoonlijke ongeluk ken deden zich evenwel niet voor. Eva Peron. echtgenote van het Ar gentijnse staatshoofd, heeft ter gelegen heid van haar verjaardag een armband ten geschenke gekregen van Koningin Juliana. kingskorps K. L. Voor beide korpsen zijn in totaal 400 man burgerpersoneel op de begroting gebracht, omdat nog niet ten volle kan worden overzien, welk aantal militairen van het voorma lig K. N. I. L„ dat naar de K. L. is overgegaan, doch overigens niet in het raam van de vredesorganisatie past, hiervoor kan worden ingeschakeld. Daarnaast zijn een aantal terrein-, biug-, sluis-, fort- en boswachters in burgerdienst werkzaam, aan wie bewa- kings- en (of) controlediensten zijn op gedragen, waarvoor het niet noodzake lijk wordt geacht, dat deze door mili tairen worden verricht. Het ligt niet in de bedoeling in het ministerie van Oorlog aan de lucht macht een bijzondere plaats te geven. Dit staat geheel los van de omstandig heid, dat de luchtmacht in de organi satie reeds feitelijk een afzonderlijke plaats inneemt. De minister wil de luchtmacht een zodanige zelfstandigheid geven als ook de andere delen der krijgsmacht reeds bezitten. Hierbij wordt echter niet bedoeld een wijziging te brengen in de indeling van het mi nisterie. De minister staat niet afwijzend te genover de instelling van een tweede Staatssecretariaat, maar zijn gedachten gaan uit naar een zodanige vorm. dat én in de beleidsaangelegenheden èn in de uitvoering een zoveel mogelijk ge sloten samenwerking tussen minister en staatssecretarissen zal bestaan. Het mag geen vraag zijn of aan een van de delen der krijgsmacht meer of minder aandacht wordt geschonken, de minis ter èn staatssecretaris (sen) kunnen toch slechts één doel hebben, nl. om met de beschikbare middelen tot een zoveel mogelijke harmonische opbouw van landmacht, lucntmacht en marine te ge raken. Ten aanzien van subsidie-aanvragen van het R.K. Thuisfront en het Protes tants Interkerkelijk Thuisfront deelt de minister mede. dat aan een beroep op grotere subsidies geen gehoor kan wor den gegeven. Advertentie Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK In Stonyhurst keerde hij weer terug naar het hoogland, dat hem van uit zijn jeugd bekend was, en hij dacht vaak aan Cathryn, doch zonder pijn. De geest, die soms met hem zwierf over de heide en dè natte, bruine aarde welke onder zijn voeten weggleed, was een klein „veulen", dartel en onvermoeid, steeds met gretigheid uitkijkend naar de hoogste toppen van de hoogste heuvels. Het i zusje, met wie hij tot in de wol ken was geklommen. „Op een goeie dag beklimmen we samen nog eens een Alp, Francis!" Zelfs daar kon hij nu. zonder dat 'iet pijn deed. aan denken. Het leek hem toe, alsof ze hem meegenomen had naar de bergen, opdat hij daar eindelijk het licht zou vinden en voorgoed boven de wereld uit zou kunnen klimmen. De natuur van het Lancashire-hoog- land met het bruine, groene en purpe ren moerasland wegvluchtend naar de horizont, herinnerde hem aan de West kust van Ierland met de „berg" en de mist, ht ewel hij de woeste gronden be zaaid met steengruis en rotsblokken miste, evenals het ondefinieerbare licht dat, zelfs op een grauwe dag, kleur gaf aan het landschap en aan de zee. Maar het land had toch iets van de wildheid van West-Ierland en soms wanneer de wind een zachte regen mee voerde, kwam er heimwee in hem bo ven. Toen hij uit Dublin aankwam in Li verpool ontmoétte hij daar zijn moeder en zij reisde met hem mee tot Whalley. Hun ontmoeting was zeer nuchter, wat hem verheugde. Zij kon nuchter zijn. niet omdat zij beiden ongevoelig waren geworden, maar omdat zij vrede had den gevonden. Zij spraken over Steven en Honor, daar Dorothea kortgeleden nog op Crag House was geweest. Beiden vonden zij de weg, die Francis gekozen had, af schuwelijk. „Steven is er nog Anglikaanser door geworden," zei Dorothea. Francis lachte. „Arme Steven! Hij moet wel bang gaan worden voor het papistische bederf in zijn familie eerst zijn moeder, toen zijn zuster, en als laatste zijn broer die, niet alleen ka tholiek werd, maar zelfs Jezuïet. Het is genoeg om hem er toe te brengen zijn zoon op te voeden als Plymouth Brother of ais Getuige van Jehova. Hoe vindt Honor die verschrikkelijke paapse fa milie, waarin ze is getrouwd?" Dorothea haalde de schouders op. „Het kan haar weinig schelen, ze vindt alleen dat mensen met godsdienst een „bezoeking" zijn en dat „men" naar de kerk gaat om de pachters en bedienden 'n voorbeeld te geven. Dat is de Church of England zoals het lezen van The Times en het stemmen op de Conserva tieve Partij." „Ja, en bridgen en paardrijden en ja gen. Is het ook niet raar, dat ze de pro testantse kerk in Ierland de „Ierse kerk" noemen wat ze helemaal niet is?" Zij vond, dat hij mager was geworden, doch dat hij er beter uitzag dan de laat ste keer, toen zij hem had gezien. Zijn ogen hadden toen een koortsige blik, doch nu stonden ze rustig. Zijn manier van doen was toen ook nerveus en nu beheerst. Zij voelde, dat een bepaald conflict in hem was uitgestreden en dat hij tot vrede was gekomen. Hij vroeg naar Sue. En Dorothea ver telde hem, dat zij niet meer in Parijs woonde. De internationale toestand werd te slecht. Ze had nu een heel aardige studio in Chelsea. Zij scheen het heel goed te maken. Zij stond op de lijst voor de Royal Academy. Hij begon te lachen. „We beweren al lemaal, dat ze de Academy verachten en ze hollen er achter aan." „Ik geloof toch niet, dat Sue haar ver achtte. Ik geloof dat ze het altijd een eer gevonden heeft om R.A. achter haar naam te kunnen zetten." „Misschien, Maar iets anders, voelt ze zich gelukkig?" „Och, dat weet je met mensen van haar slag nooit. Haar moeder schijnt te denken, dat zij een verhouding heeft met John Andley, de beeldhouwer." „Steenhouwer", bedoelt u. Hij is al leen maar goed om graftomben te ont werpen." Sue en haar zorgvuldig bewaarde maagdelijkheid en die ppseur met zijn baard het was al te dwaas. Het was erger, het was misselijk. Het was iets, dat eenvoudig niet te pas kwam. „Ik hoop, dat het niet waar is," zei hij. Zijn moeder keek hem aan met vreem de blik. „Vind je het verkeerd uit ze delijk of aesthetisch oogpunt?" „Alle twee; het zou verkeerd zijn als hij een goed beeldhouwer was; maar nu hij een slecht beeldhouwer is, is het dubbel verkeerd." De oude Francis was dus niet hele maal dood, dacht zij geamuseerd. Hij bezat de sensus catholicus toch nog niet geheel. Zijn eerste reactie was, dat Andley zo'n slecht beeldhouwer was. niet, dat Sue, mocht het zo zijn, in zon de leefde. Francis was zelf verbaasd over die re actie een plotselinge herleving van zijn oude verachting voor de bende. Het ging er niet alleen om, dat Andley een slecht beeldhouwer was. maar ook dat hij verwaand en onoprecht was. Hij schatte Sug als kunstenares niet hoog. maar hij minachtte haar niet; zij was niet opzettelijk vals, zij kon niet meer. Haar integriteit was er niet bij betrok ken. Wanneer hij als- het waar was dat zij een verhouding met Andley had meer haar gebrek aan goede smaak betreurde dan een zedelijke misstap kwam dat eenvoudig omdat hij haar „deugd" alleen maar zag als een nomi nale waarde, meer als een houding uit trots dan uit beginsel. In een plotseling opkomend gevoel van walging keerde hij zijn gedachten ervan af en hij wendde zich tot zijn moeder. „Vetelt u liever iets over u zelf," zei hij met vriendelijke glimlach. „Er is eigenlijk niet veel te vertellen. Pater Connor bezoekt me nog regelma tig en dan praten we over jou." ..Dat vind ik prettig om te horen. Zegt u hem, dat ik veel aan pater Hal- loran te danken hebt. Ik houd van die man. Ik vind hem een tweede pate^ I Sullivs» (Wordt vervolgd) Uit het cijfermateriaal, gepubliceerd door het Economisch Instituut voor den Midden stand blijkt, dat het omzetverloop in de ver schillende branches van detailhandel en am bacht in Maart jl. niet onbevredigend kan worden genoemd. In vergelijking tot de voorafgaande maand werd in tal van branches een min of meer belangrijke omzetstijging geboekt. Zulks dient eensdeels te worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de Paasdagen dit jaar in Maart vielen, terwijl anderdeels in aan merking moet worden genomen, dat de laaslvermelde maand een Zaterdag meer telde dan Februari. Bovendien hebben de voor verscheidene artikelen doorgevoerde prijsverhogingen in tal van branches mede tot de stijging van de geldomzetten bijgedragen. De reeds in enige voorgaande maanden bij een deel van de Nederlandse bevolking waarneembare Advertentie Naar te Den Haag vernomen wordt, ziet de P.T.T. zich genoodzaakt met in gang van 1 Juni a.s. de tarieven voor telefoon- en telegraafverkeer met niet aan Nederland grenzende landen uit gezonderd Luxemburg met ruim een vijfde deel van de kosten, die thans berekend worden, te verhogen. De oorzaak van deze prijsstijging ligt in de stijging van de goudlrancprijs, die bij de omrekening thans op f 1.06 wordt gesteld, doch in werkelijkheid f 1.25 is. Voor alle transitoverkeer, waarbij de verbinding over derden loopt, moet een deel van de tax door de P.T.T. in goudfrancs aan die landen worden betaald, waardoor men op het transito- verkeer toelegt. De gouafrancprijs is sinds de devalu atie met 43 pet. gestegen; na de deva luatie werd reeds een tariefsverhoging van 20 pet. ingevoerd. Het tekort zal nu gecompenseerd worden door een ta riefsverhoging met ongeveer een vijfde a een vierde deel van de huidige kos ten. De Bredase rechtbank heeft opnieuw het proces behandeld van de Staat der Nederlanden tegen Bertha Hertogh en Mansur Adabi, de 22-jarige onderwijzer te Singapore, aan wie Bertha door haar Maleise pleegmoeder was uitgehuwe lijkt. Geen van beide gedaagden was verschenen. De Staat had hen gedag vaard. aangezien het huwelijk tussen hen nietig is, omdat Bertha niet de bij artikel 86 van het Burgerlijk Wetboek vereiste ouderdom had bereikt. Mr. Toxopeus, die als vertegenwoordi ger van mr. W. A. J. van den Hurk. pro cureur van de Staat der Nederlanden, op 27 Maart aanhouding van de zaak had gevraagd, concludeerde nu: „dat op de voorgeschreven gronden het op 1 Augus tus 1950 tussen gedaagden voltrokken huwelijk nietig wordt verklaard." De rechtbank zal over acht dagen uit spraak doen. 105 89 78 80 85 90 78 73 84 119 99 92 84 89 99 107 98 95 81 79 92 80 89 87 146 98 127 124 117 95 104 113 111 111 165 134 84 105 142 151 vrees voor nog verdere prijsverhogingen oefende ook in Maart een stimulerende in vloed uit op het omzetverloop. Vorengenoemde factoren geven eveneens een verklaring voor de om zet vermeerde ring. welke vrijwel overal werd genoteerd ten opzichte van de overeenkomstige maand in 1950 (in 1950 viel Pasen in April). Indexcijfers betreffende het gelöomzet- verloop in de detailhandel (Middenstandszaken 1950 1951 Branche Febr. Mrt. Febr. Mrt. Kruideniersbedrjjf 91 100 106 126 Slagersbedrijf 128 134 134 159 Bakkersbedrijf 89 97 90 114 Detailh. in aardappelen, groenten en fruit Detailh. in zulvelprod. Detailhandel in vis Banketbakkersbedrijf Chocolateriebedrijf Detailh. in tabaksfabr. Detailh. in alcoholh. en alcoholvrije dranken Detailhandel in schoeisel Detailhandel in textiel Detailh. in meubelen en aanverw. artikelen Detailh. in glas. aardew porcel. en huish. art. 90 88 104 114 Basis: 1/12 jaaromzet 1949 100. In het kruideniersbedrijf werd de omzet- vermeerdering in de hand gewerkt door de prijsverhoging van margarine en suiker. In de detailhandel in aardappelen, groen ten en fruit droegen de hogere fruitprijzen bij tot de vermeerdering der geldomzetten. De zuivelwinkels noteerden in Maart be vredigende omzetten in eieren. In de detailhandel in tabaksfabrikaten waren de omzetten in sigaren, sigaretten, ta bak en aanverwante artikelen in Maart resp. 24, 19, 18 en 27 pet. hoger dan in Februari. Geruchten met betrekking tot een komen de verhoging der accijnzen voor gedistil leerd brachten in de detailhandel in al coholhoudende en alcoholvrije dranken een omzetvermeerdering teweeg. In de speciaalzaken in damesconfectie. he renmode-artikelen en in heren- en jongens- confectie werd een omzetstijging genoteerd, daarentegen trad in de stoffenzaken de wol winkels en de bedrijfskledingzaken t. o. v. Februari omzetdaling in. In de dameshoe denzaken waren de geldomzetten 93 pet. ho ger dan in Februari. In al deze groepen speciaalzaken waren de omzetten in Maart 1951 tot 85 pet. hoger dan in Maart 1959. De vrees voor prijsstijgingen werkte ook in Maart j.l. gunstig op het omzetverloop in de detailhandel in schoeisel. De gemiddelde opbrengst per paar steeg van Maart 1958 op Maart 1951 van f 15.81 tot f 22.41, het sterkst was deze stijging bli de herenschoenen. Deze stijging moet echter niet uitslnitend gezien worden ah gevolg van prijsverhoging, maar moet ten dele worden toegeschreven aan de toene mende vraag naar kwalitatief goed schoeisel. Z H. Exc. mgr. dr. J Hanssen heeft te Sittard de nieuwe vleugel van de school voor maatschappelijk werk inge zegend. Mr. Höppener sprak als voor. zitter van de school een welkomst woord tot de vele autoriteiten. Mr. Cals, staatssecretaris van O., K. en W. maakte namens minister Rutten be kend, dat mej. Hillen. directrice van de school, benoemd is tot Officier in de orde van Oranje-Nassau. Oud-minister Beel hield hierna de feestrede. Hij wees op de taak van de maatschappelijke werkster: zij moet niet alleen in de geest van katholiciteit werken, maar daarnaast ook het chari tatieve niet verwaarlozen. Ministerie voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen De benoemde gouverneur van de Nederlandse Antillen, Z.E. mr. A. A. M. Struycken, zal aan hen, die daartoe de wens te kennen geven, op het minis terie voor Uniezaken en Overzeese rijksdelen, audiëntie verlenen op 22 en 24 Mei a.s. Audiëntieaanvragen dienen vóór 16 Mei a.s. te worden gericht aan bovengenoemd ministerie, Plein 1 te s-Gravenhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3