Tweede Kamer bespreekt ontwerpen inzake de vijandelijke vermogens K.V.P. en P.v.d.A. huiverig voor nieuwbouw van hotels HIT DOMEIN DER VROUW ASSEPOESTER op het FESTIVAL fl m Wat ETEN we in MEI P Bloemen MOEDER H Belevenissen van de struisvogel Rasmus Meer klaarheid over de bestemming wenselijk geacht Chefarine .4" ZWARTKOP SEBOREX OMROEPEN DISTANCIËREN ZICH VAN TELEVISIE-EXPERIMENT West-Duitsland thans lid van het 1.0.C. Vier doen méér dan één. Tweede Pinksterdag toch Willem ll-Heerenveen? Prins op eerste plaats in Bad Pyrmont voor Tla/irlotUc Tommy Wood mag niet starten in Nederland Nederlander wint rallye voor sportvliegers te Parijs Wegens besluit van de regering om geen subsidie te verlenen Sim, Sam I BELGEN WORDEN IN HAREN BEGRAVEN MINUOR VOLGEND JAAR GESPLITST De zagende pijnen Lehr kant zich fel tegen Neo-Nazi's WOENSDAG 9 MEI 1951 PAGINA 5 Welke bestemming? Rechtsgrond onvoldoende gemotiveerd Beëindiging oorlogstoe stand juist Nationale turnwedstrijden in openluchttheater Bloemendaal Ook voor Chefarine „4" geldt, dat de werking van 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd krachtiger en weldadiger is, dan van elk middel afzonderlijk. Chefarine „4" helpt ook bij hevige pijnen en griep, wanneer andere middelen falen. Ontvijanding Samenstelling Ol. Comité O.-Duitsland ■1 cigarettes Roos op de schouders SEBOREX WERKT WERKEL IJ Kt 23ste PARTIJ AFGEBROKEN en Rasmus op de boerderij S§Ö Het ongeluk te Rotterdam f 40.000 VOOR HET PRINS BERNHARDFONDS „Vastbesloten dit vuur te smoren" (Vergadering van Dinsdag, geopend te 13 uur, voorzitter rar. Kortenhorst). Aan de orde zijn de ontwerpen inzake het vijandelijk vermogen. Mr. STOKVIS (comm.) betoogt, dat de oorlogstoestand met Duitsland nog be staat. totdat alle bondgenoten van de laatste oorlog gezamenlijk vrede sluiten. Spr. heeft in het algemeen bezwaar tegen de inhoud van deze ontwerpen, omdat dit alles tot stand komt zonder eer. vredesverdrag, waarbij Rusland is ingeschakeld. Aan zulk een vredesver drag kan men niet ontkomen. Men ver sta zich nu met de Sovjet-Unie en make een einde aan de unielaterale verdragen. Dit wat de volkenrechtelijke kant be treft. Maar ook acht spr. deze ontwerpen verwerpelijk, omdat zij ten enenmale overheidswillekeur stellen in de plaats van het recht. Mr. TERPSTRA (a.r.) acht het een leemte, dat de regering niet uitvoerig ingaat op de discussie over de bestem ming van het vijandelijk vermogen. Hier toch ligt een belangrijke vraag, nu de regering zelf zegt, dat voorlopig niet van een vredesverdrag gesproken zal kunnen worden. De regering zette dit alsnog omstandig en klaar uiteen. Spr. heeft er bezwaar tegen, dat het begrip „vijand" wordt uitgebreid, zonder dat de betrokkenen voldoende gelegen heid hebben zich te beroepen. Mr. ROOLVINK (kath.) zegt, dat thans nu de oorlogstoestand met Duitsland wordt beëindigd zo spoedig mogelijk alle problemen moeten worden opgelost. Intussen zou dit in overleg met de andere geallieerden moeten geschie den. Daarom is het zo te betreuren, dat de Kamer niet op de hoogte is van de meningen van de geallieerden. De motivering van de rechtsgrond van de ontwerpen blijft onder de maat van hetgeen de juristen in de loop der jaren hebben gepubliceerd. Wij behoeven wel iswaar geen medelijden te hebben met de Duitsers, maar het simpele feit van de overgave kan hier toch niet alleen rechtsgrond zijn. Spr. betoogt, dat de Kamer te weinig gelegenheid heeft gehad om deze ont werpen voor te bereiden. Dit komt o.m. nit bij de procedure van de ontvijanding. Spr. pleit voor de positie van de grens- boeren verzoekt om overleg met de regering in Bonn. Voorts is spr. van mening, dat de groep van de politieke delinquenten niet onder deze ontwerpen behoeven te vallen. Tot confiscatie kan de rechter slechts overgaan by de ver oordeling. Mejuffrouw Mr. TENDELOO (Arb.) acht het juist thans deze ontwerpen te behandelen, ondanks het feit, dat de dodenherdenking nog. slechtg enkele dagen achter ons ligt. Ondanks de bit terheid ook, die ons met betrekking tot Duitsland soms vervult, mede omdat .Duitsers in het algemeen zich maar Weinig schuldig schijnen te voelen. Nederland heeft in Parijs een schade- vergoedingseis van 25 milliard inge diend Alles bij elkaar zullen we ech ter niet meer dan 615 millioen krijgen. Daarom zullen we de schade zo veel mogeiyk op binnenlands vijandeiyk vermogen moeten verhalen. Zo weinig mogelijk ontvijandingen moeten plaats In het openlucht-theater te Bloemen daal zal Maandag de Kennemer Turn kring, ter gelegenheid van het veertig jarig jubileum, nationale verenigings- wedstrijden organiseren. Uit Friesland. Gelderland en de grote steden Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Utrecht komen de verenigings- ploegen naar het openluchttheater, waar de wedstrijden des morgens om half tien beginnen (Tweede Pinksterdag) en van half twee tot half zes worden voort gezet. Mocht de regen spelbreker zijn, dan zullen de wedstrijden op dezelfde tijden worden gehouden in het Krelagehuis aan de Leidsevaart te Haarlem. Advertentie 1 vinden. Niettemin moet de rechtvaar - I digheid betracht worden. De vraag of de schade op particulie ren mag worden verhaald, als de staat ze heeft veroorzaakt, beantwoordt spr. bevestigend. Er is immers een totale oorlog gevoerd. Met betrekking tot de bestemming van het vermogen, dringt spr er op aan, dat het wordt aangewend voor herstel van oorlogsschaden. De heer RITMEESTER (V.V.D.) ver zoekt de regering zich nadrukkelijk uit te spreken over de bestemming van de vermogens. Stellig zal deze bestem ming niet mogen neerkomen op stille socialisafie. Spr. is van mening, dat de termi/i voor de verzoeken om ontvijanding te kort is. Hoe hebben de andere lan den dit opgelost? De regering heeft als zij hier de term „redelijkerwijs" gebruikt, wel een zeer beperkt denk beeld. Spr. pleit er voor, dat Duitse Joden, die voor '40 naar ons land zijn ge vlucht, ontvijand zullen worden. De minister-president Dr. DREES, verzoekt de voorzitter Woensdag te mogen antwoorden. West-Duitsland, dat tijdens het te Kopenhagen gehouden congres voorlo pig was toegelaten, is thans met alge mene stemmen (35) officieel toegelaten als lid van het I.O.C., op voorwaarde dat het zich met Oost-Duitsland ver staat teneinde tot de vorming van één Olympische comité te komen dat als „Duits Olympisch Comité" kan worden erkend. De aanvraag van Oost-Duits- land werd afgewezen omdat het land slechts door één Olympisch comité vertegenwoordigd kan worden. Het congres heeft zich langer dan drie uur met de Duitse kwestie bezig gehouden. De twee Olympische comi- té's van West ei. Oost-Duitsland zijn opgeroepen voor een op 21 en 22 Mei te Lausanne te houden conferentie, waar zij het eens moeten worden over een samensmelting. Slagen zij hierin niet dan zal het I.O.C zijn erkenning van West-Duitsland intrekken. De Rus Constantin Adrianov, die gis teren tot lid van het I.O.C. werd geko zen, hield zijn eerste rede in deze kwa liteit over de Duitse kwestie. Hij zeide dat de Russen de situatie volkomen be grepen. Ook zij wensten slechts één vertegenwoordigend lichaam voor heel Duitsland en wilden dat de twee Olym pische comité's zouden samensmelten. Adrianov zeide ervan overtuigd te zijn dat deze fusie tot stand zou komen. •g*n pljn*n ®n griep - 20 tabletten i f 0.71 Aan de orde is het wetsontwerp wij- ziging hoofdstuk 10 begroting 1950 (uit gaven ten behoeve van de financiering van de nieuwbouw, reconstructie en modernisering van hotels in Nederland en ter bevordering van het vreemde lingenverkeer). De heer KOERSEN (Kath.) is van mening dat de modernisering van de bedrijven uit de gewone exploitatie mogelijk moet zijn. Daarom moet onderscheid gemaakt worden met nieuwbouw en reconstructie. Doet men dit niet dan wordt bovendien een onbillijkheid begaan tegenover hen, die hun bedrijf uit eigen midde len hebben gemoderniseerd. Deze mo dernisering zal soms minder goed zijn dan van hen die overheidssteun krijgen en zo ontstaat op' onjuiste wijze een concurrentieverhouding. Spr. noemt het onjuist dat de rege ring reeds credieten heeft verleend, b.v. aan het Grand-Hotel te Schevenin- gen. Als de Kamer het ontwerp nu eens niet aanneemt? Heeft de regering voorts wel voldoende overleg gepleegd met hét bedrijfsleven, ook in de provincie? Wordt in Amsterdam een geheel nieuw hotel gebouwd? Dit zou niet juist zijn; uitbreiding en reconstructie van be staande hotels zijn daar beter op hun plaats. Spr. verzoekt de minister een com missie. te vormen die zich zal bezig houden mét de belangen .van de kleine en de middelgrote bedrijven. De heer SCHILTHUIS (Arb.) betoogt- dat wij met nieuwbouw niet te hard van stapel moeten lopen. Dit is veel te' duur. Bovendien worden nevenbedrij- ven de dupe, omdat nieuwe hotels steeds café's, restaurants, bars. e.d. no dig zullen hebben. Spr. vestigt de aandacht van de mi nister op de bevordering van water en jeugdtourisme. Jonge buitenlanders komen veelal naar ons land, maar er is te weinig ruimte om ze onderdak te geven. In Friesland is stellig een groot tekort. Wat de propaganda in Amerika aangaat laat de regering het terecht niet bij de reisbureaux. Maar onder de zelfstandig reizenden kan de propagan da nog intensiever zijn. Onjuist is het om het „oude schoon", waar ons land toch al niet rijk aan is, af te breken. Molens verdwijnen, oude kastelen en poorten vervallen en worden afgebro ken. De heer RITMEESTER (V. V. D.) juicht dit ontwerp toe. Het vreemdelin genverkeer is van buitengewone bete kenis voor ons land. Dr. SCHOUTEN (A.R.) zegt dat de be langrijkste kant van deze zaak, de be steding van de guldenstegenwaardereke- ning, niet ter sprake gebracht kan wor den. De minister zonder portefeuille is nu eenmaal niet tevens minister van Financiën. De minister zonder portefeuille, prof. dr. ALBREGTS, ziet in de besteding van de gelden op de wijze, zoals in het ont werp is voorgesteld, het voordeel, dat ons land deviezen zal kunnen verdienen. Voorts is daar de mogelijkheid, dat het buitenland ons land beter zal leren ken nen. Spr. deelt mede, dat aan kleinere bedrijven ook aandacht wordt besteed. Onderhandeld wordt met Haar-Huis te Arnhem, met De Burcht te Middelburg, met Van Diemen te Volendam en met Het Wapen van Giethoorn te Giethoorn. Herbouw en modernisering vloeien als het ware in elkaar over. De zwaarst ge troffen bedrijven komen nu het eerst in aanmerking met als criterium: de mo gelijkheid van opneming van buiten landse touristen. Tussen herbouw en modernisering is dus niet zulk een grote scheiding. Met het bedrijfsleven is con tact opgenomen. Over een nieuw hotel in Amsterdam is nog geen beslissing ge nomen. De toezichthouders zullen rekening houden met een matig ondernemers inkomen en met een matige rente en af lossing van het eigen kapitaal. Wordt de winst iets groter, dan zal deze moeten worden aangewend voor rente en aflos sing van het ontvangen geld. De belangen van het watertourisme in Friesland zal spreker onderzoeken. Het ontwerp wordt zonder stemming aangenomen met aantekening, dat de communisten hebben tegengestemd. De vergadering wordt te 23.15 uur ge sloten. Advertentie North State Van de zijde van de K.N.V.B. ver nemen wij, dat, in tegenspraak met een vorig bericht, nog geen beslissing is ge nomen omtrent het wel of niet door gaan van de kampioenswedstrijd Wil lem IIHeerenveen. Te Bad Pyrmont zijn de wedstrijden voortgezet in het. Europese zone-schaak- tournooi. De uitslagen luiden; 9e. ronde: afgebr. partij tussen PrinsPaoli 10; afgebr. partij tussen MatanovicKramer opnieuw afgebro ken. 10e ronde: De MouraPomar %—Vs, PaoliPirc 01, DonnerPrins y, GrobGolombek afgebroken, Aitken Gligoric afgebr., KramerBogoljubow afgebr., UnzickerMatanovic afgebr. De stand na de tiende ronde luidt: 1, Prins 7 y2 punt uit 9 gespeelde par tijen; 2. Matanovic 7 punten en 2 af gebr. partijen uit 10; 3. Gligoric 7 en 1 afgebr. partij uit 10; 4. Unzicker 6 en afgebroken partij uit 9; 5. Bogoljubow 5 y, punt en afgebroken partij uit 10; 6. Golombek 5 en afgebroken partij uit9; 7. Kramer 4 y, en 2 afgebr. partijen uit 9; 8/9. Pirc en "Grob ieder 4 punten en 1 afgebr. partij uit 9; 11. Donner 3 punten uit 9; 12/13. Paoli en De Moura ieder 2 pnt. uit 10; 14. Kubart 1 pnt. en af gebr. partij uit 9; 15. Pomar pnt. uit 9. NEC heeft met 33 geljjk gespeeld in de in het kader van het Festival of Britain tegen Lancashire gespeelde wed strijd. De Nederlandse kampioen half zwaar gewicht Willy Schagen heeft door op geven van zijn tegenstander gewonnen van de Zuidafrikaan Billy Woods. In het Troost-tournooi van de Euro pese basketbalkampioenschappen heeft Nederland met 5517 van Denemarken gewonnen. Advertentie is vaak een teken, dat het haar gebrek lijdt aan de belangrijkste voe- dingsstoffen, hetwelk tot haaruitval kan leiden. Verhelpt dit door gebruik van Zwartkop SEBOREX. Zwartkop SEBOREX Haar-Tonic bevat als belangrijkste bestanddeel „Thiohorn", dat de vorming van de haarbouwstof „keratine" bevordert. Past SEBOREX 's morgens en 's avonds toe door middel van een lichte massage met de vingertoppen. Het verfrist en geeft het haar nieuwe levens kracht. Door regelmatig gebruik verdrijft U zodoende roos en jeuken der hoofdhuid, terwijl U de haargroei stimuleert. De nieuwe Engelse minis ter van Handel, Sir Hartley Shawcross (die er zelf altijd tot in de puntjes verzorgd uitziet) heeft dezer dagen op de Britse Jaarbeurs ge zegd, dat de enige geëigende kleding voor de vrouwen van Engelse ministers op het ogenblik „zak en as" is. Trouwens, geen enkele vrouw in het tegenwoordige Enge land behoort volgens hem zoveel kleren te hebben, dat ze aan haar man de vraag kan stellen die een volle klerenkast veronderstelt „wat zal ik vanavond aan trekken?" Alle mooie, luxueuze en aantrekkelijke kleren, die Engeland maakt, zijn name lijk Voor de export en Enge land zelf is Assepoester. Maar of de Engelse vrouwen heus allemaal als Assepoester op hun grote. Festival zullen verschijnen, met voorop de ministersvrouwen in het door Shawcross voorgestelde zak en as-uiterlijk, betwijfe len wij. Want juist voor dit Festi val of Britain hebben de En- ben laten zien tijdens een show op Schiphol). Waar blijft het plezierige van een festival als de vrouwen eT niet aardig uitzien? Een van de vele Engelse gelse modemakers hun beste treaties aan hoedjes, avond beentje voorgezet (waarvan bont, galatoiletten en tail- ze onlangs een en ander heb- leurs is het linker matelootje Nederland heet „de groententuin van Eu ropa" en terecht. Zie onze kassen, zie onze gron den met kostejijke groenten, zie onze groentenwinkels. Wie ooit in een arm land, als bijvoorbeeld Noorwegen, waar meer stenen dan zand de bodem bedekken, de „groentemarkt" in Oslo heeft gezien, die bestaat uit een paar zielige kistjes met ver lepte sla. spinazie en wat wortelen, die beseft de rijk dom, wat dit betreft, onzer lage (natte) landen. Groenten bestaan dan ook voor het grootste deel uit water! Maar 't zijn hem de mineralen, en andere on zichtbare voedingsstoffen, die de groenten voor het mense lijk organisme zo gezond doen zijn. In Mei zijn er volop groen ten: spinazie, bieten, andijvie, komkommers, worteltjes, ker vel, sla, enz. enz. Hieronder zeven menu's voor iedere dag van de week één. waarin de Meigroenten zijn verwerkt. Zondag: Worteltjes, aard appelen, vlees chocola depudding met hangop. Maandag: Gestoofde kom kommer, aardappelen, rest vlees (gruttenbrij). Dinsdag: Stoofschotel van aardappelen, groene erwten en kervel vrucht. Woensdag: Stoofsla, aard. appelen, gehakt wen telteefjes. Donderdag: Spinazie, aardappelen, gebakken kaas- plakken vla. V rij d a g: Spinaziesoep bieten, aardappelen, vis, peterseliesaus. Zaterdag: Stamppot met rauwe andijvie, ei rijst met boter en suiker. RECEPTEN VOOR VIER PERSONEN Stoofschotel van aard appelen, groene erwten 250 g. (1H kopje) groene erwten, 1% a 2 kg. aardappe len, 1 bos kervel, boter, mar garine of vet, zout. De erwten een nacht weken in y, liter water en bijna gaar koken (al of niet met behulp van de hooikist) De aardappelen schillen, in stuk jes snijden en bij de bijna gare erwten voegen. Zoveel erwtennat erbij doen dat de stoofpot er zonder aanbran den in gaar kan worden. Zout en boter, margarine of vet naar smaak toevoegen. De stoofpot afmaken met ge wassen, fijngesneden kervel en de massa voorzichtig om scheppen, zodat de stukjes heel blijven. Het vocht kan. al of niet bijgebonden, als saus dienen. Chocoladepudding met hangop 1 liter meik, 9(1 g 1 kopje) maizena, 30 g (3tfc eetlepel) cacao, 70 g (4 'i eetlepel) suiker; 1 liter kar nemelk, 25 g (bijna 2 eetle pels) suiker. De karnemelk op een dichtgeweven vochtig doekje laten uitlekken 2 uur) en even doorkloppen met de suiker. Een gedeelte van de van grof stro met een grote theeroos achter op de chig non en een flatteuze warre ling van visnet Het rechterhoedje met de bijpassende handschoenen is Frans. Stoffen handschoenen, die de Amerikaanse allang draagt en die uiterst prac- melk aan de kook brengen. Van de maizena, het cacao poeder, de suiker en de ove rige koude melk een glad papje maken. Dit onder goed roeren aan de kokende melk toevoegen. De massa 1 a 2 minuten laten doorkoken en in een met water omgespoel de puddingvorm overdoen. De pudding, als zij koud is, keren en garneren met de hangop. et heeft wel lang ge duurd dit jaar maar eindelijk is het dan toch volop lente geworden. Zoals we het al in onze jeugd in de schoolliedjes hebben geleerd is de Mei gekomen met een weelde van bloemen. Zo hoort het ook. We zouden niet weten, wat ons overkwam. als de Meimaand verscheen zonder bloemen. Mei immers be tekent Mariamaand. En wie kan zich de feestelijke maand van ons aller Moeder voorstellen zonder dat hij denkt aan Haar beeltenis omringd door bonte ruikers van veldbloemen. Wij ken nen Haar. onze Moeder, op allerlei wijzen. Maria van Smarten. Maria Moeder van Barmhartigheid, Maria. Troosteres der bedrukten, Maria, Sterre der Zee. Ma ria. Behoudenis der kranken, onder zoveel titels wordt Zij vereerd en onder al die ti tels is Ze ons lief. Maar daarnaast kennen wij Haar als de Bloemenkoningin. In tiseh zijn, komen er nu in Parijs ook „in". Iedere lengte van hand schoen is dit seizoen geac cepteerd, kort, lang, drie kwart. Het hangt af van de mouw, die ook zelfs aan man. tels iedere lengte, heeft, en van de smaak van de draag ster. Leenhof Schaesberg (L.) wordt Zij vereerd als „Bloem des Velds",; O. L. Vrouwke ter Linden wordt vereerd in Thorn, in Oister- wijk en Uden. en wie de linden gezien heeft in het prille voorjaar zal zich er niet over verwonderen, dat het juist de fluwelen linde was, die Maria zich daar tot troon verkoos. In Handel koos Zij zich een witte bloeiende meidoorn en in Meerveldhoven en Oirschot was het de stoere eik. die Haar tot woon diende. Op al deze plaatsen en op talloos vele andere komen de mensen in deze maand sa men gestroomd. Zij brengen er hun bloemen en kaarsen. Waar geen eigen Mariakapel is. staat toch het beeld der Moeder Gods in de Kerk, gesierd met licht en bloemen. Alleen in de huizen vinden wij de Lieve Vrouwkeus. op gesmukt met kinderlijke bloemruikers niet meer zo veelvuldig. Zijn we te mo dem geworden om een Lieve Vrouwebeeldje in onze kamers te plaatsen en het door onze kinderen te laten versieren desnoods onbe holpen en zonder veel smaak, maar met innige liefde? Denkt u ook niet, dat Ma ria's moederhart blijer is met de enigszins verfom faaide boterbloempjes en madeliefjes van uw jongste peuter dan met die mooie azalea, die u zo juist bij de bloemist hebt besteld? Laten we toch niet uit een sno bistisch gevoel van „goede smaak onze kinderen de kans ontnemen om hun eer lijke liefde voor het Lieve Vrouwke te uiten. En mis schien kunnen we Zondag als het Moederdag is. ook nog eens even extra denken aan Haar, die ons aller Moeder is. MET „THIOHORN" Zaterdag j.l, was de bekende Engelse motorrenner Tommy Wood op het cir cuit van Zandvoort verschenen met de bedoeling, deel te nemen aan de inter nationale motorraces van Zondag. Tom my Wood had van deze race afgeschre ven, en toen hij dus toch onverwacht te Zandvoort verscheen, was het bestuur van de K.N.M.V. van oordeel, dat men lijnrecht tegen de reglementen zou han delen, indien de Engelsman toch nog vergunning zou krijgen deel te nemen. Naar men weet, zijn daarbij uit de mond van Tommy Wood een paar onvriende lijke woorden gevallen, waarover de K.N.M.V. terecht ontstemd is. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de K.N.M.V. thans besloten Tommy Wood dit seizoen geen startgelegenheid meer in Nederland te geven (hij kan dus ook niet uitkomen op de T.T.-races te Assen, welke voor het wereldkam pioenschap gelden) tenzij de Engelse renner zijn verontschuldigingen over het gebeurde kenbaar maakt. In Parijs is een rallye .voor sportvlie gers gehouden, welke onder auspiciën stond van de Franse aeroclub. De Ne derlander Willy van der Drift uit Voor berg een van de oudste sportvliegers in ons land legde beslag op de eer ste prijs. Hij vloog in een tweepersoons „Ercoupe". De 23e partij om het wereldkampioen schap tussen Botwinnik en Bronstein, waarin Botwinnik met wit speelde, werd in een buitengewoon ingewikkelde stelling afgebroken. Bronstein staat een pion voor, maar Botwinniks stukken zijn zeer goed opgesteld. De partij wordt heden uitgespeeld. standi was die rechtbank een groot gebouw. Er zijn eigen boek te verkopen: „Dertig jaar achter de i „Ik had mijn huis in brand gestoken." Toen kwamen na.en een heleboel pilaren voor en wat was de tralies". Rasmus vroeg hem: „Heb je echt dertig ze. bij de rechter en die vroeg: „Waarom hebben juiiie «p groot. Ba de tngang sat een oude gevangenejaar m de gevangenis gezeten?" zei de man. I die brand niet geblust, jongens?" In het departement van Verkeer en •Waterstaat te 's-Gravenhage is gisteren een bespreking gehouden over de kwestie der televisie, tussen vertegen woordigers van de Nozema en de minis' ter van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. Wemmers, de directeur-generaal der P.T.T., de heer Neher en de staats secretaris van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals. Na afloop van deze bespreking heeft de regering haar standpunt, zoals dat in de ministerraad is vastgesteld, be kend gemaakt. De regering is niet bereid in de tegen woordige omstandigheden een subsidie beschikbaar te stellen voor de verwezen lijking der televisie in ons land. Ook is zij niet bereid enige garantie te geven voor een eventueel subsidie in de eerst volgende jaren. Wel is de regering be reid de exploitatiekosten van de zender te Lopik voor haar/rekening te nemen. Over het standpunt, dat de omroep verenigingen thans tegenover de televi sie innemen, is een communiqué ver strekt, waarin o.m. wordt gezegd: De omroepverenigingen hebben de beslissing vernomen inzake het televisie- vraagstuk. Uit deze beslissing van de regering is gebleken, dat geen verheldering is ge komen in een aantal zaken, die tot dus verre onduidelijk of ongeregeld waren, doch dat integendeel alles veel meer op losse schroeven is komen te staan. Daarom hebben de omroepverenigin gen besloten haar toezegging tot deel neming aan het experiment voorlopig terug te nemen, zy «uilen zich na ontvangst van nadere inlichtingen opnieuw beraden of haar partnerschap in een experiment nog zin heeft. Tot dit standpunt geeft voornamelijk aanleiding het feit, dat de regering vooralsnog generlei verantwoordelijk heid wenst te aanvaarden op het ge bied der televisie en bovendien geen perspectief wenst te openen voor diege nen, die zich onder deze onzekere om standigheden aan een televisie-experi ment durven wagen. Zoals bekend is, hebben de omroep verenigingen te kennen gegeven, dat zij wel bereid waren de televisie-program ma's gedurende de eerste twee jaren te verzorgen, waarvoor iedere vereniging een bedrag van f 300.000 zou uittrekken, maar verdere risico's in de volgende perioden wensten zjj niet te dragen. Van officiële zijde is nog medegedeeld: De ministerraad heeft zich ernstig beraden over het televisievraagstuk en de daarmede samenhangende problemen van culturele, sociale, economische en technische aard. Na een zorgvuldige afweging van de verschillende belangen heeft de regering zich bereid verklaard er aan mede te werken, dat het televisie experiment gedurende twee jaren zal worden voortgezet. Deze voortzetting zal echter slechts op beperkte schaal geschieden en de over heid is niet bereid hiervoor speciale subsidies te verlenen. Wel wordt door de regering de televisiezendmast ter be schikking gesteld, terwijl ook de kosten, verbonden aan de exploitatie van de zendinstallatie te Lopik. door het rijk zullen worden gedragen. De kosten der televisie-programma's komen ten laste van de omroepvereni gingen, die deze programma s zullen ver zorgen. De zender en de televisiestudio te Bussum worden door de N.V. Philips ter beschikking gesteld. De kosten der studio-exploitatie zullen niet door de regering worden gedragen, maar gedekt moeten worden uit bijdragen van de andere aan het experiment deelnemende instanties, alsmede uit de opbrengst van de schouwgelden. In overleg met alle betrokken instan ties wordt thans nagegaan op welke wijze bovenstaande plannen zo goed mogelijk tot uitvoering kunnen worden gebracht. Daarbij zal de N.V. Nozema aan het experiment in technisch opzicht leiding blijven geven, terwijl een breed samengesteld college van advies de rege ring inzake het te voeren televisiebeleid zal adviseren. De zes slachtoffers van het tragisch ongeluk met de Belgische autobus, die, zoals men weet Zondag j.L op de Abra ham van Stolkweg te Rotterdam in de Delfshavense Schie reetf, zullen Zater dag te Haren (België) worden begra ven. De stoffelijke resten worden Vrij dag met een speciaal daarvoor ingerich te auto naar België vervoerd. Voorzover bekend maken degenen, die nog te Rot terdam in een ziekenhuis verblijven, het goed. Voor geen hunner bestaat le vensgevaar. (Van onze Haagse redactie) Naar jj vernemen zal het volgend jaar na de Kamer-verkiezingen, wanneer het nieuwe kabinet wordt geformeerd, een gewijzigde departementale indeling van het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen tot stand gebracht woeden. Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snei en afdoende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert ce nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.83, 2.08 en 71K. De heren W. Vogt en drs. H. J. Jonker, resp. directeur en hoofd van de afdeling gesproken woord van de AVRO, zijn op het paleis Soestdijk ontvangen. De de putatie bood de Prins een chèque van ƒ40.000 aan, zijnde de opbrengst van enkele prijsvragen, die de AVRO ten. bate van het Prins Bemhardfonds had georganiseerd. De Westduitse minister van Binnen landse Zaken, Robert Lehr, heeft Dins dag op een persconferentie naar aanlei ding van de jongste successen van de socialistische rijkspartij in Neder-Saksen gezegd, dat „het kabinet vastbesloten is het niet tot een herhaling van de ge beurtenissen tussen 1930 en 1933 te laten komen". Hij zou besprekingen hierom trent voeren met de minister van Bin nenlandse Zaken van de West-Duitse staten. „Wij zijn vastbesloten dit vuur te smo ren", aldus dr. Lehr. Hij voegde er aan toe, dat de communisten in Neder-Saksen een opmerkelijke verdraagzaamheid had den getoond voor de activiteit van de SRP en dat hij inlichtingen had. dat communisten op politieke vergaderingen de SRP-ordeverstoorders hadden gehol pen. De Veiligheidsraad heeft Dinsdag avond een resolutie aangenomen, waar bij een onmiddeliyk „cease fire" in het Syrisch-Israëlische grensgebied wordt bevolen. De resolutie werd aangenomen met 10 tegen 9 stemmen by 1 onthou ding. Rusland onthield zich van stem ming. Tevoren hadden zowel Israël als Sy rië hun amendementen op de resolutie ingetrokken. Engeland, de V. S„ Frankrijk en Tur kije hebben Dinsdag gezamenlijk de re solutie by de Veiligheidsraad ingediend. In de resolutie worden tevens aange haald de Israëlische en Syrische ver plichtingen krachtens het Handvest van de V.N., vorige resolutie van de Vei ligheidsraad en de Syrisch-Israëlische algemene wapenstilstandsovereenkomst. Het practische effect van het aanha len hiervan is de eis, dat alle Syrische en Israëlische troepen zullen worden teruggetrokken uit de gedemilitariseer de zone ten Noorden van het meer van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5