J. LOUWERS IN VRIJHEID GESTELD Veertien maanden in hechtenis in Tsjechoslowakije VOORSTEL TOT VERHOGING VAN DE KINDERBIJSLAG GEHEIME LUCHTBASIS IN N.-K0REA VERNIELD VORSTELIJKE BRUILOFT IN NANCY I Tussen neus en lippen I PN Eisenhower tevreden over onze strijdkrachten Ernstige ongeregeldheden en stakingen in Panama II Tot hoofd en hart Ontroerend weerzien op Schiphol EMIGRANTEN KUNNEN BINNENKORT OP DE RIJKSWERKPLAATSEN WORDEN GESCHOOLD Consumptiebeperking voor grote gezinnen bedraagt meer dan 5 pet. Grote Amerikaanse luchtarmada brengt schade toe aan vijandelijke installaties NIEUWE RAMP IN EL SALVADOR? Ridgway bevorderd tot generaal Het weer Door het zeer hoge moreel bijzonder getroffen President krabbelt terug Weer vrijwilligers naar Korea J V.S. hebben plannen voor verdediging klaar FRANSE VERLIEZEN IN INDO-CHINA Tito slachtoffer van moordaanslag? Strategische goederen naar rode gebieden Aartshertog Otto van Habsburg gehuwd )RR S defmeifcu tuig! DONDERDAG 10 MEI 1951 75e JAARGANG No. 25068 „Hand vaard igheid scursus' Geen concessies Vulkaanuitbarsting dreigt H.M. de Koningin naar de Comédie Frangaise V- Bij Russische aanval 28.000 gesneuvelden „Revolver held en gepakt en gefusilleerd" SCHIETPARTIJ IN PAMPLONA Staking in de stad duurt voort TENNIS-SHORTS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant, ümuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De Tsjechoslowaakse regering heeft de heer J. A. Louwers, die onjfeveer veer tien maanden geleden, nadat hij was beschuldigd van spionnage en sabotage, tot vijftien jaar dwangarbeid was veroordeeld, in vrijheid gesteld. Hij is van morgen op het vliegveld te Fraag aan de Nederlandse legatie aldaar overgegeven en vandaag op Schiphol aangekomen. 7 Mei had het Tsjechoslowaakse ministerie Van Buitenlandse Zaken aan onze gezant een nota overhandigd waarin „gevolg gevend aan de herhaalde verzoeken" van de Nederlandse regering, werd mede gedeeld, dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten hbben besloten de rest van de Straf, opgelegd aan de heer J. A. Louwers, kwijt te schelden. Bleek, met kortgeknipt haar en enigszins nerveuze gelaatstrekken, gekleed in een donkerblauwe win terjas, stapte vanmiddag om kwart over twaalf de heer J. A. Louwers op Schiphol uit 't Tsjechisch lijntoe- stel uit Praag. Het was een ontroe rend moment, toen hij vanaf het platform met zijn actentas naar zijn vrouw en andere familieleden wuif de. Veertien maanden was het al weer geleden dat hij tot vijftien jaar dwangarbeid werd veroordeeld. Van morgen mocht hij de gevangenis ver laten. (Ofschoon hij reeds Zaterdag- van zijn invrijheidstelling in kennis was gesteld, mocht hij zich in de tussentijd niet vrijelijk in Praag be wegen) In het restaurant van Schiphol stond hij een ogenblik de pers te woord. „Ik bén geweldig blij weer terug te zijn, zei de heer Louwers. „Ik wil nu niet over de gevangenis spreken. Dit is trouwens niet het moment voor een con ferentie." Op een vraag of hij in de Pankras-gevangenis goed behandeld was kwam na enige aarzeling -het antwoord:- ,.Ja." „Ik heb er niet behoeven te wer ken," vertelde hij voorts, „Ik kreeg wel boeken te lezen, maar geen kranten. Een maand geleden heb ik bet laatst een brief van mijn vrouw ontvangen. Overigens wil ik nu liever niet over de gevangenis praten." De heer Louwers arriveerde in een toestel van Russisch fabrikaat een soort Convair van de Tsjechoslowaak se Luchtvaartmaatschappij. Om half tien vanochtend was het vliegtuig uit Praag Vertrokken. Hij werd op Schiphol o.m. ontvangen door zijn advocaat en twee vertegen woordigers van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Ook de president-di recteur van de AKU was aanwezig. De heer Louwers stond 2, 3 en 4 Maart 1950 voor een gerechtshof te Praag te recht op beschuldiging een organisatie te hebben gevormd met het doel de republiek Tsjechoslowakije te ondermij nen en economische sabotage te plegen gunste van vreemde mogendheden. Hij was in Tsjechoslowakije werkzaam als vertegenwoordiger van de A.K.U. Hij stond tezamen terecht met twaalf Tsjechoslowaakse burgers (waarvan drie hij verstek), die eveneens beschuldigd i ,\f, tijdens Louwers de rechtszitting Praag. werden van spionnage, sabotage en steun aan de internationale reactie. 4 Maart hield de staatsaanklager Urvalek een fel requisitoir en vroeg de doodstraf voor Louwers op grond van economische spionnage en het verschaffen van hulp aan Tsjechen die het land wilden ontvluchten. Diezelf de dag sprak de rechtbank het vonnis uit: 15 jaar dwangarbeid. Het Hof be val tevens dat al zijn bezittingen in beslag zouden worden genomen en dat hij, na het beëindigen van zijn straf tijd, uit het land zou worden gewezen. De medeverdachten van Louwers wer den tot-straffen van 3 tot 25 jaar dwang, arbeid veroordeeld. Twee van de drie bij verstek veroordeelden kregen levens lang. Radio Praag meldde 7 Maart 1950, dat de Tsjechoslowaakse regering verzocht heeft om onmiddellijke terugroeping van de drie in het proces genoemde Naar wij vernemen zullen binnen af zienbare tijd personen, van wie mag worden aangenomen, dat zij binnenkort geheel voor eigen rekening zullen emigreren, in de gelegenheid gesteld Worden om aan een Rijkswerkplaats voor Vakontwikkeling een „handvaar digheidscursus" te volgen. Met de direc teur van de Rijkswerkplaats kunnen de adspirant-deelnemers bepalen, welke onderdelen van het „algemeen hand vaardigheidsprogramma" voor hen van belang zijn. Het zal ongetwijfeld dikwijls voorko men, dat de emigranten en in het bijzonder de emigranten uit de land bouwsector. die zich naar dunbevolkte gebieden begeven zich voor de uit voering van alle mogelijke karweitjes geplaatst zien, welke eigenlijk tot het terrein van de ambachtsman behoren. Met name in de immigratielanden, Welke op velerlei gebied nog een aan zienlijke ontwikkeling moeten doorma ken, zullen de nodige ambachtslieden vaak niet altijd direct bij de hand zijn, zodat de werkjes dan door de beschik bare arbeidskrachten moeten worden verricht Het behoeft geen betoog, dat de emi grant sneller en beter in zijn nieuwe vaderland zal slagen, naarmate van zijn kunnen en kennen een veelzijdig ge bruik kan worden gemaakt. Het is daarom van groot belang, dat hij zich zo nodig vóór zijn vertrek uit Neder land, een zekere bedrevenheid eigen maakt om naast zijn eigenlijke beroeps- Werkzaamheden karweitjès op het ter rein van het ambacht van niet al te ingewikkelde aard uit te voeren. Deze overwegingen hebben dan geleid tot het bovenvermelde besluit. De scholing zal weliswaar op de ge bruikelijke wijze plaats vinden, doch de „leerling" is niet gehouden de cur sus dagelijks te bezoeken. Hij kan de Werkplaats bezoeken wanneer hem dit Past uiteraard in overleg met de directeur van de werkplaats met dien verstande, dat er niet meer tijd dan zes maanden mag worden besteed Pj- werktijden, korter dan een vol ledige halve dag, niet zijn toegestaan. Ongetwijfeld betekent dit besluit, wanneer de verwezenlijking er van succes heeft, een belangrijke bijdrage aan de voorbereiding van de emigrant. Het ware te wensen, dat deze mogelijk heid ook geopend werd voor de gesub sidieerden, van wie het grootste ge deelte uit ongeschoolde werkkrachten bestaat. leden van de Nederlandse legatie n.l de zaakgelastigde J. van der Gaag, de mi litaire attaché, kolonel B. R. P. F. Has- selman (de huidige chef van de Generale Staf) en de kanselier Th. Lochmann. In antwoord hierop heeft de Neder landse regering de terugroeping geëist van mej. Ludvova, attaché en mej. R. Falova, kanselarijbeambte van de Tsje- chise legatie in Den Haag. Nederland heeft geen concessies ge daan aan de regering van Tsjechoslo wakije teneinde de vrijlating van de heer Louwers te verkrijgen, aldus een zegsman van het ministerie van Buiten landse Zaken te Den Haag. De Neder landse autoriteiten hadden zich beperkt tot het diplomatieke contact met de re gering van Tsjechoslowakije. Er bestaat dus in deze zaak geen overeenkomst met de zaak-Vogeler. De Nederlandse regering stond op het standpunt, dat het in het belang van de heer Louwers zelf was, dat geen repre sailles werden genomen. De Nederlandse vertegenwoordigers brachten de kwestie ook niet tijdens de handelsbesprekingen met Tsjechoslowa kije ter sprake. In deze kringen neemt men aan. dat zulks een goede indruk op de Tsjechen gemaakt heeft. Voor de derde maal in minder dan een jaar tijds trekt een groot gedeelte van de bevolking uit het frontgebied in Korea met het weinige dat zij nog bezit Zuidwaarts. Deniets ontziende oorlog heeft grote delen van het toch al niet erg vruchtbare land in een woestenij herschapen en talrijke vluchtelingen be zwijken van ellende en ontbering. Hon gerig, moe en vuil door de eindeloze zwerftochten, zoeken Koreaanse burgers tussen een hoop afval naar enig voedsel. Nu ter compensatie van de stijging van de kosten van het levensonder houd opnieuw een verhoging van de lo nen met 5 pet. heeft plaats gevonden, acht de regering het redelijk, dat ten aanzien van de kinderbijslag van loon- trekkenden een overeenkomstige maat regel wordt getroffen aldus lazen wij in de toelichting van het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslag en de Kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdomst en wezenrentetrekkers. Bij het vaststellen van het percen tage van de loonsverhoging, waarbij het zgn. standaardgezin van vier perso nen als basis is genomen, is een nood zakelijke consumptiebeperking van vijf procent als uitgangspunt aanvaard. In dien nu alle kinderbijslagen slechts met vijf procent zouden worden verhoogd, zou dit voor gezinnen met meer dan vier personen een beperking van de consumptie betekenen van meer dan vijf procent. De grootste Amerikaanse luchtarmada van de oorlog in Korea heeft Woensdag een geheime vijandelijke luchtbasis vlak ten Zuiden van de Mansjoerijse grens veor een groot deel vernield. Waar schijnlijk zijn in het verloop van de ge weldige luchtaanval, die het vliegveld in een vuurzee herschiep, ten minste 500 van de op dat veld verborgen straalja gers verloren gegaan. De 5e Amerikaanse luchtmacht wierp 31? vliegtuigen in de strijd. Dat aantal komt neer op alle gevechtsvliegtuigen en gevechtsbommenwerpers, die in Ja pan en Korea beschikbaar zijn. Het ge troffen vliegveld was door koelies aan gelegd nabij Sinuiji in het Noord-Westen van Korea In het reeds zwaar getroffen staatje El Salvador in Midden-Amerika dreigt een nieuwe ramp. Een vulkaan in de buurt van Chinameca is aan het werken. Men vreest thans voor een uitbarsting. De aardschokken nemen in hevigheid af Rode-Kruisteams en reddingsploegen zoeken nog steeds tussen de puinhopen van verwoeste plaatsen naar de lijken van honderden personen, die Zondag zijn omgekomen. Volgens berichten uit San Salvador stromen duizenden gewonden en daklozen uit de getroffen gebieden de stad binnen. Op het ogenblik staat vast, dat bijna 2000 mensfin om het leven gekomen zijn. President Truman heeft Woensdag luitenant-generaal Matthew B. Ridgway, de opvolger van generaal MacArthur, bevorderd tot generaal. De president heeft de bevordering, die generaal Ridg way een vierde ster zal geven, ter goed keuring aan de Senaat gestuurd. Na afloop stond het vliegveld op tal van punten in brand. Dikke rookwolken stegen tot ongeveer 5.000 meter op in de 'tralende hemel. Honderden leden van de staf van het vliegveld moeten zijn omgekomen in de stortvloed van bommen, raketprojectie- len, kogels en napalmbommen. De aanval werd in twee golven uitge voerd. Eén des morgens en de andere 's middags. Volgens officieren van de Amerikaanse luchtmacht is het vliegveld slechts een van een aantal gecamoufleer de communistische vliegvelden in Noord- Korea. In de afgelopen maand waren zeven dergelijke vliegvelden aangeval len. Alleen al in de buurt van Pyongjang waren vijf vliegvelden. Luitenant-generaal Stratemeyer, commandant van de luchtmacht in het Verre Oosten, onthulde Donder dag dat var, een nieuwe, verbeterde radar-techniek wordt gebruik ge maakt in Korea, welke van dichtbij nachtelijke steunbombardementen mogelijk maakt door zowel B-29's als lichtere bommenwerpers. Het Amerikaanse departement van Defensie gaf de Amerikaanse verliezen die tot dusverre in de Koreaanse oorlog geleden zijn op als: 11.001 gesneuvelden, 42.215 gewonden, 9.562 vermisten, 114 ge vangen genomen. Verwachting tot Vrijdagavond: Overwegend droog weer met wis selende bewolking. Matige tot krach tige Noord-Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. Zon: 4.54—20.19. Maan; 8.06—1.14. (Van onze speciale verslaggever) Vanmorgen om half twaalf heeft ge neraal Dwight D. Eisenhower, opper bevelhebber van de geallieerde strijd krachten in Europa, op Schiphol ver tegenwoordigers van de Nederlandse pers gedurende enkele ogenblikken te- woord gestaan. „Natuurliijk heb ik nog wel wensen, maar ik kan nu al zeggen dat de geoefendheid en het enthousias me van de eenheden der Nederlandse strijdkrachten, die ik geïnspecteerd heb, mij tot tevredenheid stemden". „Gedurende de laatste maanden", al dus Eisenhower, „is de defensieve kracht van het Westen toegenomen, ook in Ne derland. Vooral het moreel is beter ge worden. Op materieel gebied is de si- ik hoop dat zij He Panamese president, Arnulfo Arias, herstelde vandaag de constitutie van ï»46, welke hij vijf dagen geleden had herroepen om aldus dictatoriale be- J'eegdheden te verwerven, nadat gisteren h»J ongeregeldheden tenminste drie per sonen waren gedood en honderden wa- en gewond. De demonstraties en een 'teacne staking waren bedoeld als een f: tegen de maatregelen van de pre- de De President besloot vandaag eze maatregelen weer ongedaan te ma- en. nadat hij door de Nationale Verga- ^ring die hij bij decreet ontbonden verklaard was „afgezet". Arias te kende het decreet, waarin de opschor ting van de constitutie werd vastgesteld, na een conferentie van een uur. Commissies die hem en de nationale politie vertegenwoordigen, stemden er in toe, dat zo spoedig mogelijk een ple bisciet zou gehouden worden om vast te stellen of het volk van Panama verlangt dat de constitutie van 1946 bestaan blijft of het charter van 1941, op grond waar van de president dictatoriale bevoegd heden krijgt. De Nationale Vergadering, die besloten had Arias af te zetten we gens het misbruiken van zijn ambt, trd! reeds voorbereidingen om zijn plaats vervanger, vice-president Alcibiades Aroseirtena, als zijn opvolger te benoe men. Men verwacht, dat hiermee een einde zal zijn gekomen aan de ongere geldheden, die gisteren uitbraken. tuatie nog niet zoals weldra zal worden". Generaal Eisenhower glimlachte toen hij uit de Amerikaanse militaire Dakota stapte die hem vanuit Leeuwarden naar Schiphol had gebracht. Wegens het mooie zonnige weer had hij zijn bekende lichtbruine overjasje uitgelaten. In het restaurant van Schiphol, waar hij de pers ontving, zaten aan weerszijden naast hem generaal-majoor W. J. K. Baay, die hem voor dit bezoek aan Ne derland als begeleider was toegevoegd, en mr. G. P. Kiès, hoofd van de Leger- voorlichtingsdienst. Rustig maar niet zonder vurigheid legde hij zijn verkla ringen af. „Ik heb niets opwindends te vertellen", zo"was hij zijn causerie al begonnen. „Ik heb de Nederlandse regering ditmaal niet bezocht, ik heb alléén militairen ontmoet. Ik ga nu geen nader oordeel geven over mijn bevindingen. Als een regering mijn advies wil_ inwinnen, geef ik dat confidentieel en niet in het open baar. Ik behoef de Nederlanders niet te vertellen waarvoor zij militair paraat moeten zijn. Ieder volk moet zelf weten wat het voor zijn veiligheid over heeft. Ik heb overigens overal veel begrip ontmoet." Tenslotte verklaarde generaal Eisen hower nog dat hij bijzonder voldaan was over de zeer hoffelijke ontvangst die hem overal hier in Nederland was ten deel gevallen. „It was heartwarming „Ik kom hier altijd graag". „Altijd weer ben ik vol bewondering voor het talent van uw volk om land uit zee te winnen Tegen 26 Mei zal een groep van on geveer 150 Nederlandse vrijwilligers, tezamen met 250 Belgische vrijwilligers uit Rotterdam naar Korea vertrekken. De nieuwe groep brengt het aantal vrij willigers, dat voor aflossing en aanvul ling is bestemd, op 397 man. Eisenhower schijnt wel in zijn nopjes met de prestaties van de voor hem demonstrerende troepen. H. M. de Koningin heeft gisteravond de tweede voorstelling van de Ccmédie Frangaise in de Koninklijke Schouw burg te Den Haag bijgewoond. Hare Majesteit was enige tijd vóór de voor stelling als een gewone bezoekster bin nengekomen. Vanuit de zaal nauwelijks zichtbaar zat zij in een hoek van een toneelloge rustig op het begin te wach ten. Aan wat men zegt gelooft de wijze niet licht President Truman heeft Woensdag op een bijeenkomst van de industriële raad van het departement van Binnenlandse Zaken verklaard dat er een concreet plan is opgesteld voor uitbreiding van de militaire macht en industriële mobi lisatie, voor het geval Moskou roekeloos genoeg is om een derde wereldoorlog te ontketenen. De president verklaarde, dat zelfs al zou er vrede komen in Korea, dit geen eind zou maken aan het gevaar voor Russische agressie, dat over de gehele wereld bestaat. Derhalve, verklaarde hij moeten de V. S. een militaire macht opbouwen, die zo groot is, dat het Kremlin er door wordt weerhouden een wereldoorlog te beginnen. Ook moeten de V. S. zich voorbereiden op een snelle mobilisatie, voor het geval het Kremlin roekeloos genoeg is, om de wereld ondanks alles in een algemeen conflict te storten. Truman deelde mede, dat de V. S. op het ogenblik een hoeveelheid goederen produceren, welke neerkomt op een jaargemiddelde van ongeveer 307 mil liard dollar, bijna zoveel als in 1944, het topjaar van de tweede wereldoorlog. „Maar wij hebben de top nog niet be reikt zei hij. In een verklaring voor de Brits-Ame rikaanse persvereniging te Parijs heeft de Franse minister voor de verbonden staten in Indo-China, Jean Letourneau, Woensdag meegedeeld, dat sinds 1945 meer dan 28.000 soldaten in de strijd tegen de Vietminh-opstandelingen wa ren gesneuveld. Hierbij bevonden zich 9.925 Fransen, 4.893 leden van 't vreem delingenlegioen, 4.762 Noord-Afrikanen, 1.345 negersoldaten en 8.002 Indo-Chine zen. Meer dan 1000 Franse officieren waren gesneuveld, aldus de minister. Op het ogenblik bevinden zich 225.000 man van de Franse uniestrijdkrachten in Indo-China. Een groot nationaal Vietna mees leger van 165.000 man werd opge bouwd. Volgens de minister beschikte de Vietminh over ongeveer 300.000 man. De onlangs behaalde overwinningen in de Tonkin-delta waren zonder de Ameri kaanse hulp niet mogelijk geweest. De regering acht het gewenst, te rekenen van het derde kind, een extra compensatie te verstrekken van 12 a 18 cent per kind en per week. Voor gesteld wordt, de kinderbijslag te brengen voor het eerste kind op 0.46 per dag. voor het tweede kind op 0.51 per dag. voor het derde kind op 0.54 per dag en voor het vierde kind en de volgende kinderen op 0.69 per kind en per dag Ter voorkoming van misverstand wordt er de nadruk op gelegd, dat deze voorziening geen beslissing beoogt te geven omtrent het vraagstuk van meer dere of mindere progressie in de kin derbijslagen. De kosten, welke uit deze verhoging zullen voortvloeien, worden geraamd op ca. vijftien millioen. Voorgesteld wordt de verhoging te doen ingaan op 1 April 1951. Voorts acht de regering het redelijk, dat, voor wat de kinderbijslag inge volge de kinderbijslagwet voor inva liditeits-, ouderdoms- en wezenrente- trekkers betreft, een overeenkomstige voorziening wordt getroffen en dat ook ten aanzien van de bedragen van deze kinderbijslag op overeenkomstige wij ze met de gestegen kosten van het levensonderhoud wordt rekening ge houden. Voorgesteld wordt het bedrag van de kinderbijslag voor de eerste twee kin deren te verhogen tot 12.70 per kind en per maand, voor het derde kind tot f 13.50 en voor het vierde en volgende kind (eren) tot ƒ17.20 per kind en per maand. De aan deze laatste verhoging ver bonden kosten zullen naar raming ƒ700.000 per jaar bedragen. Zuid-Slavische vluchtelingen, die uit Belgrado in Triëst aangekomen zijn, hebben verklaard, dat maarschalk Tito onlangs, tijdens een moordaanslag in het paleis, neergeschoten is. De vluchtelingen verklaarden, dat twee jongemannen met revolvers op Tito vuurden, toen deze voor zijn kasteel de voormalige residentie van koning Peter uit zijn auto stapte. Tito werd in de dij getroffen en viel op de grond. Volgens de vluchtelingen waren aides de maarschalk te hulp gesneld en de politie van Belgrado pakte de beide jongemannen, voordat zij over de mu ren rondom het kasteel konden ontko men. Enkele uren later waren zij reeds veroordeeld en gefusilleerd. Daarna werd officieel medegedeeld, dat Tito zich voor een operatie in een ziekenhuis bevond. De republikeinse senator James Kem heeft Woensdag in de Amerikaanse Senaat een voorstel ingediend om aan ieder land. dat strategisch belangrijke goederen aan de Sovjet-Unie of een der met haar verbonden landen met inbe grip van communistisch China levert, economische en financiële bijstand stop te zetten. Dit voorstel werd gedaan in de vorm van een amendement op een wetsont werp betreffende toewijzingen, dat de Senaat op het ogenblik behandelt. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Acneson. heeft Woensdag op zijn wekelijkse pérsconferentie ver klaard, dat hij de berichten over ver zending van strategische materialen via Hongkong naar China volledig laat onderzoeken. Aartshertog Otto van Habsburg, de Oostenrijkse troonpretendent, en prinses Regina van Saksen-Meiningen zijn van daag in de historische Chapel des Cor- delliers te Nancy in het huwelijk getre den. Gistermiddag zijn de feestelijk heden voor het huwelijk van de 38-jari- Aartshertog Otto van Habsburg en prinses Regina van Saksen—-Meiningen zijn vandaag met grote luister te Nancy (Frankrijk) in het huwelijk getreden. Het vorstelijk paar in zijn hotel te Nancy kort voor de plechtigheid. De prinses draagt een ivoor-witte bruidsjapon met een sleep van 6 meter van de Parijse couturier Jean Desses. ge aartshertog en de 25-jarige prinses reeds begonnen. Twaalf prinsen, een groothertog, der tien aartshertogen, twee hertogen, twaalf prinsessen, negen aartshertogin nen en een keizerin (Otto's moeder, ex- keizerin Zita van Oostenrijk) liepen in de vorstelijke bruidsstoet mee. In de kapel waren ook plaatsen gereser veerd voor de Ame rikaanse gezante in Luxemburg, mevr. Perle Mesta. voor de Amerikaanse ambassadeur te Pa rijs, David Bruce en voor de Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken Paul van Zeeland. Nancy, de mid deleeuwse hoofd stad van Lotha - ringnn. was feeste lijk versierd. Feli citatie-telegram, men zijn bij tien tallen binnengeko men, o.a. van ko ningin-moeder Ma- rv van Engeland. Koning Gustaaf Adolf van Zweden. Koning Leopold van België, ex-Ko ning Umberto van Italië en van Win ston Churchill. Uit het vaderland van de bruidegom. Oos tenrijk. waren per vliegtuig bloemen naar Nancy ge bracht, ter ver siering van het al taar. waar het bruidspaar vandaag neerknielde op de zelfde kussens, die generaties lang bij de huwelijksplech tigheden van de Habsburgers dienst hebben gedaan |iniiiiiiiiiiuiiiiiiii!iiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiimiiiiiiiniii'| ■NHHHMHIIIHIIMIIIMIUinilMUtHtinMMmHIlIHWIIlllllIHnilllUHIlflliailllniHIMMHHMIMMwj Baars wou eea vuur tje hebben Toen de visser George Woolworth in de Golf van Mexico zijn vangst binnen boord haalde, glipte zijn sigarettenaansteker uit zijn zak en verdween in het zilte nat. Vijf minuten later ving zijn maat een baars va- 13pond. Toen hij het beestje opensneed om het schoon te maken, kwam de aansteker van Woolworth te voorschijn. Heerschappij van de vrees Tijdens een debat in het Engelse Lagerhuis over een wet op de verkoop van huisdieren, zei Emrys Hughs, een Labourafge- vaardigde, het volgende: „De leeuw is de koning der dieren, maar de beer is bang voor de leeuw en do wolf is bang voor de beer en de hond is bang voor de wolf en de kat is bang voor de hond en de muis is bang voor de kat en de vrouw is bang voor de muis en ik ben bang voor mijn vrouw." Vergevensgezinde matras In Chicago had Stanley Zielinski een nieuwe ma tras gekocht. Dus was hij gerechtigd de oude weg te gooien. Hij deed dat en wel achter zijn huis. Even later viel zijn twee- Nog niet klein genoeg? Dit autootje voor twee perso nen, die er tandemsgewijs in moeten plaats nemen, kan schuin omhoog wor den geklapt, opdat het nog minder garage-ruimte in beslag neemt. Het werd voor de Are de Triomphe in Parijs gedemonstreerd. IIIIIIIMIIIItllllllllllllllllMlllllllilllllllll jarig dochtertje Patricia uit het raam van de twee de verdieping en brak slechts een arm, omdat zij op de afgedankte ma tras terecht kwam. De dokter zei, dat zij haar leven te danken had aan de oude matras. Siamese vijfling In de hoofdstad van Ca nada, het land van fjfe befaamde Canadese vijf ling, heeft een kat, niet tegenstaande zij geen Siamese kat was. een Sia mese vijfling, d.w.z. vijf aan elkaar vastgegroeide jongen, geworpen. Een uitzonderlijke Ketting reactie. Romantische Zwa- nezang In een bos in het Zui den van Jutland in Dene marken heeft men twee dode wilde zwanen ge vonden. Een van hen had een vleugel gebroken en klaarblijkelijk had de ander de gewonde kame raad niet in de steek wil len laten. Zij werden ge vonden met hun lange halzen beschermend om elkaar heengeslagen en als doodsoorzaak werd verhongering vastgesteld. Voorteken De 'Amerikaanse korpo raal Paul Gresens, die in Wenen op straat door Russen werd doodgescho ten, schreef een jaar ge leden aan zijn broer in Rochester in Amerika: „Een paar dagen geleden werd mij een Russisch machinegeweer tegen de maag gedrukt. Ik wist niet, wat ik doen moest. Het was geen grap en het geweer was geen kinder speelgoed. Een ervaring als deze is mij genoeg." Vele van de vierduizend arbeiders, die Dinsdag in de Noordspaanse industrie stad Pamplona het werk hebben neerge legd, hebben ook Woensdag gestaakt. Een vrouw werd zwaar en drie andere perso nen lichter gewond, toen bij de poging van een groep mannen om werkwilligen bij een fabriek tegen te houden, gescho ten werd. De politie heeft meegedeeld, dat een aantal „onruststokers, die niet in de plaatselijke industrie werkten, in de stad is aangekomen en enige van hen zijn gearresteerd." Woensdagmiddag zijn enkele arbeiders weer aan het werk gegaan. Na het inci dent bij de fabriek echter zijn arbeiders, die het werk hadden hervat, opnieuw in staking gegaan. Winkels en café's en bars in de binnen stad waren gesloten, maar op sommige banken en in kleine fabrieken werd ge werkt. In de ochtendbladen was een regerings waarschuwing opgenomen, dat arbeiders die niet aan het werk gingen en werkge vers, die hun fabrieken niet openden,- zich aan zware straffen blootstelden. Uit Bilbao en Logrono, 80 kilometer ten Zuidwesten van Pamplona, zijn po- litieversterkingen naar de stad gezon den. Advertentie 1 tISSTRAAT 20 TEL. 13-939

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1