Het A.B.C. der gemeente-politiek Jan van der Pigge L®v©rt Sc Haarlemse Huishoudschool 50 jaar MERCEDES- Herdenking Kerko Shirts Weekendshirts Overhemden De heer J. A. Schippers voor de Haarlemse Jongeren-Organisatie der K. V.P. PINKSTERDAG MOEDERDAG AGENDA Tentoonstelling van werk der leerlingen LEX ALTHOFF IN INTIEME KRING HERDACHT Plaquette onthuld in Kranten-leeszaal I Weer auto te water Hoe spelen de R.K. clubs? Nieuwe ontdekking betekent beter scheren DONDERDAG 10 MEI 1951' PAGINA 2 Iferwen moeder en baby.... met een v. DELFT Kinder- en/of Wandelwagen 'n v. DELFTWAGEM.... 'n BEZIT Burgerlijke Stand i ,,'n Sigaar is toch maar je ware" Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap Ned. Kath. Graf. Bond Wijkcomité Haarlem-Noord DISTILLEERDERIJ „DE PELIKAAN" Dijksiraai 8, Haarlem Telefoon 10080 Zeer fijne oude Genever Ons gerenommeerd merk „Pelikaan" 6,20 Prima oude Genever 5.65 Jonge Genever f 5. Citroen Bitter f 4.90 Een rijke sortering Likeuren per fles f 6.30 Ruime sortering cognac, Franse likeuren en wijnen Vier geslaagden bij dilettanten-muziek-examens 600 klaplopers in „Kennemerduinen" Geen toegangsbewijs: drie gulden boete Zes weken voor roekeloos rijden EEN KLEINE ZENDING NOC AF TE LEVEREN VOOR DE PINKSTERDACEN IN DE BEROEMDE BENZINE- EN DIESEL-PERSONENAUTO'S GARAGE VAN WIJK Overveen Telefoon 10503 Gouden bruidspaar Feest in Korte Herenstraat Ernstig ongeval bij Slaperdijk LUILAKMARKT ELECTRISCH VERLICHT Kinderen dienen zich be hoorlijk te gedragen „GEEN PLAATS VOOR JENNY" DE MELKSANERING IN HEEMSTEDE Klanten hebben nog steeds bezwaren Loonvoorwaarden visknechts geregeld Zware straffen voor De nieuwe beurs in Hillegom SANTPOORT Politie goed voor alle kwalen Staatsfondsen in herstel Beurs van Amsterdam Beurs van New York MOEDERDAG... ijstaarten: cftZfc Kerko - Favlino 2 boorden 14.95 tot 23.50 SPMRNWOUDERSTRMT 47-80 - Tel. 21392 - Haarlem Bij de behandeling van de Haarlemse gemeentebegroting werd er van verschil lende zijden in de raad over geklaagd, dat de belangstelling op de publieke tri bune altijd zo uiterst miniem is. Als reactie daarop kon het gebeuren, dat tijdens de eerstvolgende avondzitting leden van de Jongeren-Organisatie der K.V.F. de tribune in bezit namen om de debatten te beluisteren. Maar daarmede werd nog niet direct een duidelijk beeld verkregen van wat er in en rond de gemeente-politiek te doen is en zo nam het bestuur van deze jongeren-groep het initiatief de fractievoorzitter van de K.V.P. in Haarlem, de heer J. A. Schip pers, uit te nodigen om een en ander nader te bespreken en toe te lichten. Dat geschiedde gisteravond op een bijeen komst van deze Jongeren-Organisatie in „De Leeuwerik". De heer Schippers betoogde in eerste instantie, dat er niet genoeg belangstel ling kan bestaan voor de gemeente-poli tiek. Vooral van de kant der jongeren is zulks noodzakelijk, omdat uit hen toch weer de representatieve personen van later moeten groeien. Hij toonde vervol gens aan, dat naar dé voorschriften van de gemeentewet een „raad" onmisbaar is voor het bestuur van een gemeente en dat het daarom van het grootste belang is, die er in zo'n raad zitting hebben. Dat laatste was voor spr. aanleiding dieper in te gaan op de nogal eens gemaakte opmerking: hoe komt die of die nu in hemelsnaam in de gemeenteraad! De kwestie is uiteraard betrekkelijk een voudig, waar de partijen vrij zijn in het bepalen van hun candidaten. Zij zijn daarbij aan geen wettelijke regeling ge bonden. Bij de K.V.P. in Haarlem is het zo gesteld, dat de candidaten op een ver gadering van elk der vier afdelingen naar voren worden gebracht. Dat houdt weliswaar nog niet in, dat zij op een definitieve lijst komen, maar deze eerste candidaatstelling is daarom niet minder van gewicht. Op deze vergaderingen gaat het er gemoedelijk toe, maar spr. betreurde het, dat daardoor (en door geringe opkomst van de leden) zo wei nig aandacht besteed werd aan een der gelijk gewichtig moment. Het gevaar is dan ook niet denkbeeldig, dat een klein groepje een bepaalde persoon kan pous- •eren. De heer Schippers besprak vervolgens de eisen, waaraan een gemeenteraadslid moet voldoen, en wees er met nadruk op, dat hij geheel vrij1 is in het uitbrengen van zijn stem. Daardoor behoeft de zgn fractie-discipline niet te kort te worden gedaan. Waar echter de raadsstukken vóór de behandeling in de gemeenteraad in de fractie-vergadering besproken worden, is de mening van de verschil lende leden toch reeds bij voorbaat De- kend. Spr. nam het reglement van orde, waaraan de raadsleden onderworpen zijn, onder de loupe en vroeg zich af, of het niet noodzakelijk zou worden, dat in Haarlem de spreektijd beperkt werd. De behandeling van de begroting heeft wel duidelijk gemaakt, dat zulks soms wel eens gewenst is. Uitvoerig ging de heer Schippers in op bef voor vele buitenstaanders onbe kende werk, dat een raadslid moet doen in de verschillende commissies en in een heldere uiteenzetting gaf hfj aan, welke weg een raadsstuk moet gaan eer het afgedaan is bij het college van Ge deputeerde Staten, die een raadsbesluit al of niet kunnen goedkeuren, om van jrfen beroep- op de Kroon in dezen nog maar te zwijgen. Betreffende de meer politieke kant bracht spreker naar voren, dat een fractie op de eerste plaats moet kun nen beschikken over specialisten. Een eerste eis mag het zeker niet zijn, dat de bepaalde groeperingen in een frac tie evenredig vertegenwoordigd zijn Over onze K.V.P.-fractie zo zeide hij verder wordt wel eens de opmer king gemaakt, dat zij te kort schiet in het publiekelijk tot uiting brengen van bepaalde meningen. Men dient dan Advertentie Het alom van ouds bekende garantie- merk waarmee ook Uw ouders en groot ouders pronkten. Sinds 1876 alleenverkoop voor Haarlem en omstreken bij S C H O U S 1 KINDERWAGEN CENTRUM. SCHOUS BABY-TEXTIEL Leuke jurkje* en pakjes, complete oaby-uitzet OUDE GROENMARKT 16-14 Haarlem Iel. 11266 Schous laat niet alleen Uw baby heerlijk tijden, maar kleedt het ook m elk jaargetijde. GEBOREN: J. C. Sepers—de Boer, z; H. SalentijnGöttgens. z; E. J. Nijs van Ooijen, z; D. J. Robijnvan. Roo- den, z; J. M. Bakkervan Goor. z; C. BreedBakkei z; C M. J. Warmer damEichhorn, z; M de Jagerde Vries, d; A. G. van Markensteinvan der Velde, d; A. NagtegaalLuiten, d. ONDERTROUWD: J. Bram en D. W. van Loevensijn J van der Hoorn en O. Breems, J. Cousijn en M. A. Bol, F. Ziek en T. Hessels, A. van der Putten en J. N. Haak, C. G. van Gils en H. M. van Dijk, H. J. Vreman en L. G. Bijnagte, F A. A. Moseman en N. van de Pol, C. Seelmeijer en E. Steenkist. B. C. Forti gens en A. E van der Horst, E. W. Niggebrugge en W. I. Akkerman, E. T. E. de Nijs Bik en W. H. Kreijts GEHUWD: A. H. N. van Baêkel en J. Hogeveen, C. M Schalkwijk en H. E. Goedemans. A. Baardman en P. van der Klis. A. A van de Velden en D. G. van der Harst. L A. Smits en K. A. de Bruin. S. de Haan en H. G. Veldhuis, A. Eenkhoorn en N. Bijster, G. Kroon - stuiver en D. Winkel. J. Looijen en E. van der Werf. J. C. Vogels en L. C. van Blommestein. P C. van Vastenho- ven en E Wielink. A. van der Aar en A. A. J. Rutte, S. de Boer en A. H. Hosman. S. Piso en N. A Draijer. D. Jongens en G. Knook, P. van der Waal en L. H. de Groot, P. Bos en G. Calandt, J. P. Liefjes en C. A. de Paus. R. Hom mes en C. G. Baelde, E. Markerink en C. H. van Dijk. OVERLEDEN: F. J. Willemze—Stau- besand. 63 j„ Kamerlingh Onnesstr.; J. de Kort. 68 j.. Eenhoornstraat: H. van Tricht. 72 j.. Westerhoutstraat; P. W. H. M Pompe. 1 d„ Kamperlaan; J. Wierda Luchtmeijer. 24 j., Gasthuisvest. echter wel te bedenken, dat wij niet van de „tribune" willen praten omwille van de reclame Sommigen schijnen er behoefte aan te hebben met die inten tie kwesties te bespreken, die reeds lang doodgepraat zijn. Wij willen onze mening laten blijken, indien dat nodig is of wanneer er zich nieuwe gezichts punten openbaren in een oude zaak. Nadat spreker gewezen had op de goede onderlinge verhouding in de Haarlemse raad, besprak hij de samen stelling van de huidige raad, welke in totaal 39 leden telt (P.v.d.A. 14, K.V.P. 12, V.V.D. 4, Comm. 4, A.R. 3 en C.H. 2). Bezien naar de vooroorlogse coalitie teit „rechts" 17 en „links" 18 zetels. De V.V.D. zit dus ook hier op de wip en het is in vele gevallen moeilijk te be palen, welke richting deze groep uit gaat. De heer Schippers trad tenslotte meer in details over de zaken, die de gemeen teraad te behandelen krijgt, en gaf bij het „hoofdstuk Onderwijs" onder meer als zijn mening te kennen, dat de taak van de overheid bij het openbaar onder wijs louter een administratieve moest zijn. De woningbouw bezorgt ook de K.V.P. de nodige zorgen, omdat er steeds weer bij de vaststelling van een bouwplan tot in den treure gepleit moet worden voor woningen voor grotere en grote gezin nen. Sprekend over de subsidies wees hij er op, dat het gedaan moest zijn met het oude systeem, waarin een subsidie alleen maar moet voorzien in een tekort. Daar mede wordt toch onbillijk gehandeld tegenover verenigingen e.d., die door hard werken en propaganda zelf haar tekort kunnen dekken. Over de financiële toestand van de gemeente merkte de heer Schippers op, dat de taak van de betrokken wethouder nu niet bepaald een sinecure is vooral waar de gemeentekas vrijwel leeg is. De wethouder weet bbvendien niet alleen hoe de eindjes aan elkaar te knopen, maar hij kan zelfs niet zeggen, hoe lang die eindjes zijn. De schuld daarvan ligt geenszins bij de gemeente, hetgeen spr. duidelijk te verstaan gaf bij zijn uiteen zetting, hoe het Rijk tegenover de ge meente staat sedert deze laatste haar be lastinggebied vrijwel heeft verloren. (Over deze kwestie schreven wij reeds uitvoerig in onze begrotingsverslagen). De heer Schippers behandelde tot slot de houding van de raad in specifiek ka tholieke kwesties, waarbij hij een deel van zijn rede citeerde, gehouden bij het begrotingsdebat. BIOSCOPEN Rembrandt: Vrouwen zonder eer (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Palace: De gebroken pijl (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Het verraad van Ogana (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: De twee wezen (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Verloren grenzen (a. 1.) 2.15, 4.30, 7 en/. 9.15 uur. Spaarne: „Van moord beticht" en „De man die zijn moordenaar zocht" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 10 Mei Concertgebouw: Salzburger marionetten theater, 8 uur. Advertentie Hofleverancier Bij ons streven, goede sigaren in de handel te bren gen tegen scherp gecalculeerde prijzen, zijn wij inderdaad uitstekend geslaagd. De grote verkoop van onze 16 cent sigaar CORONA ROYAL is er het doorslaand bewijs van. Nu meer dan ooit geldt: Wij verzenden door geheel Nederland. Gr. Houtstraat 81 Ao 1800 Haarlems oudste liedertafel Zang en Vriendschap bood ons op haar voor jaarsconcert een kunstzinnig samenge steld programma aan. De dirigent van Z. en V., Jack P. Loory, had ditmaal zijn keuze laten vallen op koorwerken van oude en hedendaagse Nederlandse componisten en de solisten Rahel Mengelberg, har piste, en Jan Sevenstern, fluitist, speel den oud-Duitse en Franse muziek. De werkjes van Clemens non Papa schonken ons geen grote voldoening, dit niet door de comopsities zelf, die oorspronkelijk wel voor gemengd koor zullen zijn geschreven, maar door de tamelijk donkere, niet voldoende trans parante koorklank. Het werkje van Or lando di Lasso: „de vette gans" daaren tegen voldeed in hoge mate, omdat dit gelegenheid tot grotere dynamische ver schillen en een ge'estige typering bood. Van de eigentijdse werken noemen we Jos de Klerk's „De fluyt van Pan" op de eerste plaats. Dit is degelijke, prak tisch geschreven mannenkoormuziek. Iedere zinswendig wordt in de zang duidelijk en gevoelvol uitgebeeld en herhaalde malen illustreert de fluitpartij bovendien op hoogst aantrekkelijke wijze de tekstwoorden nog nader. Zowel die illustratie als het wisselspel met de koorzang en bovenal de solocadens, mis schien beter betiteld met de oude be naming: meiisme zijn door de componist goed getroffen. De dirigent Loory gaf van dit werk een alleszins goed verzorgde uitvoering. Het koor beheerste zijn partij in alle opzichten uitmuntend en zong „staal op toon" wat een allereerste vereiste is vanwege het fluitspel. Het koor zong bovendien nog twee zeer geestig geschreven werkjes van Joep Schreurs en Badings: „Fuga tekst van Bertus Aafjes, en „Dat liet van den Rhynseen wyn", tekst van Boutens, die echter door beweeglijker stemvoering of moderner stijl nog niet zo sterk tot de luisteraars spraken. Vooral dergelijke nummers moet men meerdere malen horen. De harpiste droeg als solonummers een Sonatine van Naderman en een Impromptu van Fauré voor. Het eerste werk doet niet bepaald als zuivere harp-, maar als klaviermuziek aan. Toch is het interessant deze muziek op harp te horen spelen. Een door de hand getok kelde darmsnaar van de harp schenkt dikwijls meer muzikaal genot dan een door een hamer aangeslagen stalen snaar van de piano. Fauré's „Impromptu" is specifieke harpmuziek. Alle klankmogelijkheden van dit instrument hoort men in dit echt-Franse, charmante werk. De fluitist speelde een „Sonate" van Krumpholtz, met meer intiem kamermu- ziekkarakter, en een driedelige „Suite frangaise" van Marquerite Champion, nogal onevenwichtig van samenstelling, een 'breed uitgesponnen Sonnet, gevolgd door twee zeer korte delen. Overigens goede, meer modern getinte muziek. Beide werken werden evenals de solo partij in „De fluyt van Pan" door de fluitist smaakvol voorgedragen en de be geleiding voor harp geschiedde gelijk de harpsolo's stijl- en klankvol. Voor koorzang en solospel betoonde het talrijke publiek grote belangstelling. Aandachtig volgde men alle nummers en steeds weerklonk gul applaus! Zoals gewoonlijk opende Zang en Vriendschap zijn concert met het Wil helmus in de bekende Roeske-bewer- king. OL. KOOP. Advertentie Ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum is de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool in één groot tentoonstel lingsgebouw veranderd, zodat belang stellende ouders kunnen zien wat hun kinderen in de schoolbanken presteren. Het is een belangwekkende expositie, die niet alleen een beeld geeft van de nuttige zaken, die de meisjes worden onderwezen, maar ook van de origina liteit en artisticiteit, waarmede de leraressen te werk gaan. Het hoogtepunt vormt wel het levens grote tableau, dat een hele muur beslaat, zodat er een apart lokaal aan is gewijd. Het stelt een tafereel voor uit het jaar 1900; enige dames zitten op een bank, terwijl hun kinderen met een lammetje spelen. Het geheel is onder leiding van mej. J. J. Tilbusscher door de oudere leerlingen gemaakt. Als materiaal wer den snippers papier, uitgeplozen wol, kantjes en strikjes en restjes stof ge bruikt. De gezichten zijn geschilderd. Het schilderij is zo fraai van kleur en zo origineel, dat men iets dergelijks als leek niet op een huishoudschool zou verwachten. De diverse lokalen zijn dan elk aan een bepaald onderdeel gewijd. In de afdeling kinderverzorging kan men o.a. zien hoe de leerlingen oud speelgoed opknappen, hoe ze de kleuters zoet houden door van nietswaardig ma teriaal, zoals lucifersdoosjes, gekleurd papier, restjes wol, enz. speelgoed te maken. Voorbeelden hiervan waren b.v. het kleurrijke dorpje en het poppenhuis. Op de verscheidene tafels stonden ook de resultaten van de bak- en kooklessen geëtaleerd. De normale, de vetarme, koolhydraatarme en al die andere diëtis- tische maaltijden stonden daar in nun smakelijkheid te pronk. Het grootste deel van de expositie was natuurlijk aan de handwerken besteed. Fraaie werkstukken vielen hier te be wonderen, zoals het snoezige bruids toilet, de lila avondjapon, de gesmookte kinderjurkjes, de eenvoudige en meer geklede zomerjaponnetjes en de fijne handgebreide truitjes. Opvallend fris en kleurig was het applicatiewerk, dat door de leerlingen meestal zelf ontwor pen wordt. Ook de patronen van de kledingstukken worden over het alge meen zelf ontworpen en getekend. Al leen de beginnende leerlingen hebben nog geen tekenles, dus doen dit nog niet zelf. Hedenavond 8 uur houdt de afdeling Haarlem van de Kath. Graf. Bond in het gebouw St. Bavo een algemene leden vergadering, waar de beschrijvingsbrief behandeld zal worden. Vervolgens be spreking plannen voor de viering van het veertig-jarig bestaan der afdeling en waar tevens de verloting van 5 deelne merskaarten voor de encycliek-herden king van 26 Mei te Rotterdam zal plaats vinden. Dus een zeer belangrijke bijeen komst, waarbij allen tegenwoordig die nen te zijn. Het wijkcomité Haarlem-Noord houdt morgenavond weer spreekuur van acht tot negen uur 's avonds in de kleuter school aan de Tesselschadestraat. THANS NOG TEGEN OUDE PRIJZEN: Aan het Zondag j.l. te Alkmaar gehou den dilettanten-muziek-examen namen zeven leden van de R.K. harmonie „St. Caecilia" deel. Geslaagd zijn de heren C. G. v. d. Stoop, clarinet; S. Zuyddam, trombone; J. Kaandorp, clarinet; en Guus Bekooi, saxofoon. Drie leden wer den afgewezen. Advertentie De directie van de Stichting „Het Nationale Park de Kennemerduinen" be richt ons het volgende: Sinds de opening van het Nationale Park op 27 NovemDer 1950 werd dit be zocht door ruim 7000 bezoekers. Geble ken is echter, dat velen gem.eend hebben te moeten proberen dit duinterrein te betreden zonder daarvoor een toegangs bewijs te kopen. Het gevolg was, dat sinds de openings datum ruim 600 personen in „De Ken nemerduinen" werden aangetroffen zonder geldig toegangsbewijs. Tot nog toe werd, op enkele uitzonde ringen na, een ieder van hen in de ge legenheid gesteld om alsnog een toe gangsbewijs te kopen. Gezien het steeds stijgende aantal per sonen dat zonder toegangsbewijs wordt aangetroffen ziet de directie van Het Nationale Park „De Kennemerduinen" zich tot haar spijt genoodzaakt haar per soneel te instrueren om in het vervolg tegen personen, die zich zonder geldig toegangsbewijs in „De Kennemerduinen" bevinden, zonder voorafgaande waar schuwing proces-verbaal op te maken. Een en ander geschiedt mede op aan dringen van de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie van het Kanton gerecht te Haarlem. Uit de praktijk is gebleken, dat zulks als regel een boete vah f 3 ten gevolge heeft, terwijl een toegangsbewijs slechts een kwartje kost. Vanmorgen heeft de Haarlemse recht bank de chauffeur, die op 1 Januari om vier uur 's middags op de Rustenbur- gerweg te Bloemendaal een wielrijdster levensgevaarlijk aanreed, veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. De Offi cier van Justitie eiste veertien dagen geleden een maand gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs gedurende de tijd van een jaar. De man werd er van beschuldigd te roekeloos te hebben gereden. Zijn slachtoffer moest 39 dagen in het Marinehospitaal verpleegd wor den. In een intieme bijeenkomst hebben de Kennemer journalisten gistermiddag hun collega Lex Althoff herdacht, die op 29 Juli 1943 door de Duitsers werd gefusilleerd, üe Kranten-leeszaal van de Openbare Bibliotheek aan het Prin senhof gaf aan die plechtigheid een ge heel aparte sfeer en talrijk waren de collega's, die met de naaste familieleden daarbij tegenwoordig waren. De heer W. van Willige, de voorzitter van de Kennemer Journalistenvereni ging, memoreerde die droeve dag vlak voor het Pinksterfeest 1942, toen Lex Althoff werd gearresteerd. Men meende het ergste, maar de hoop op behoud van zijn leven werd groter naarmate de maanden van zijn gevangenschap In de cel voorbij gingen. Het vonnis was geveld, maar het zou wellicht nooit voltrokken worden. Totdat op 29 Juli 1943 de afschuwelijke mare in Haarlem verspreid werd, dat Lex Althoff was gefusilleerd. Spreker tekende de figuur van Alt hoff, zoals hij hem gekend had in zijn Haanemse jaren. „Wij praatten over de mooie dingen in het leven, over onze toekomstplannen, over onze idealen. Dan weer benijdde ik zijn idealisme, dan weer botsten onze inzichten op vaak principiële grondslag. Hij zal het vér brengen, overwoog ik. Hij heeft het verder gebracht dan toen ook maar iemand kon veronderstellen, want hij gaf zijn leven als een grenzeloos moe dig man aan God terug, als een recht vaardige, die de onrechtvaardigheid, het vaderland aangedaan, bestreed met het vlammend zwaard van het intellect én de gloed van het verantwoord idealis me." De neer Van Willige besloot zijn her denkingswoord met een citaat van het bidprentje, samengesteld uit de laatste brieven van Althoff, waarin deze o.m. schrijft: „God was voor mij al die maanden van alleen-zijn en ook nadien de oorsprong en de bron van alle leven. God heeft mij uitverkoren om in volle bewustzijn te mogen sterven en in een overgroot vertrouwen leg ik mijn ziel ln Zijn liefdevolle armen. Het wordt een-stralende dag!" Na deze toespraak onthulde mevr. Althoff de plaquette, welke bedekt was met het rood-wit-blauwe vlaggedoek. De plaquette is vervaardigd door de Haarlemse beeldhouwer Theo van Reyn en dank zij de medewerking van het gemeentebestuur en de directeur van de bibliotheek, de heer De Wit, kon de plaquette aangebracht worden boven de schouw van de krantenzaal. Door de zorg van de heer Dorresteyn, direc teur van Hout en Plantsoenen, was een passende versiering aangebracht W .thouder W. Bakker nam de pla quette namens het gemeentebestuur ln ontvangst. Hij noemde deze plechtig heid niet alleen een droevige, maar ook een dankbare, omdat zij bewijst, dat wij nie.t vergeten. Althoff gaf zijn leven niet om een held te zijn, maar om de goede zaak van de vrijheid te dienen. De heer Koos Vorrink, sprekend na mens de Parool-groep in de verzetsda- gen, verheugde zich er over, dat deze herdenking in zo'n kleine kring werd gehouden. Hij gewaagde voorts van de onstuimige vitaliteit, waarmede Althoff steeds bezield was en hij wees er op, hoe de boeken van Althoff reeds een diepe getuigenis aflegden van diens intense liefde tot he.t leven. Het ver zetswerk was voor hem een vanzelf sprekende reactie en hij beschouwde dat dan ook niet als een uitzonderlijke verdienste. Spreker besloot met de wens, dat deze plaquette de herinnering aan Alt hoff levend zou houden. Namens de familie sprak een broer van Lex Althoff een woord van dank eti met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd.de plechtig heid besloten. Dinsdag 15 Mei zal het groot feest zijn in de Korte Herenstraat 19 rd. Die dag zal het vijftig jaar geleden zijn, dat het echtpaar C. W. van HuizenM. M. Kales in het huwelijksbootje stapte. De heer Van Huizen, die jarenlang op een sigarettenfabriek werkzaam is geweest, is thans 74 jaar oud. Weliswaar heeft hij met ziekte te kampen, maar zijn 72- jarige echtgenote is nog in staat hem met veel toewijding te verzorgen. Vanmorgen om zeven uur reed de 49- jarige boekbinder C.G.C.K. op zijn bromfiets naar Spaarndam. Door een tot nu toe onbekende oorzaak kwam hij in aanraking met het voorwiel van een hem tegemoetkomende vrachtauto op het kruispunt bij de Slaperdijk. De man werd tegen de grond geslagen en liep een schedelbasisfractuur op. In zeer zorgwekkende toestand is hij naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overge bracht, waar hij van de laatste H. H. Sacramenten moest worden voorzien. Vrijdag en Zaterdag wordt in Haarlem weer de traditionele luilakmarkt gehou den. In de afgelopen jaren was de ver lichting steeds gebrekkig. Deze geschied de deels met persgaslampen. Ditmaal zal op de drie singels electrische verlichting worden aangebracht, dank zij de mede werking van het gemeentebestuur, Energiebedrijf en Marktwezen. Ieder jaar zijn er echter jongelui, die menen, dat zij hun zucht tot lawaaimaken kun nen uiten door het vernielen én bescha digen van andermans eigendom. De politie verzoekt daarom aan ouders en opvoeders de kinderen er op te wijzen, dat zij zich behoorlijk dienen te gedra gen. Het politiepersoneel heeft intussen opdracht gekregen om tegen excessen met kracht op te treden. Van 18 tot 24 Mei draait in het Rem- brandt-theater de fi'm „Geen plaats voor Jenny". Verschillende instanties in Haarlem, onder wie de Voogdijraad, Kinderrechter, St. Martha-vereniging, Bijzondere Raad voor Vincentiusvereni- gingen, Pro Juventute, Medisch Op voedkundig Bureau en de Bond van Maatschappelijke Werkers, die steeds in aanraking komen met het leed van de kinderen, wier ouders uit elkaar gaan, wekken met aandrang op tot een bezoek aan deze aangrijpende film. Het is no dig, dat steeds meer wordt gerealiseerd, wat scheiding van de ouders voor een kind betekent, en hoe machteloos deze ouders staan tegenover de ellende, die zij hun kind aandoen. De film vertelt de geschiedenis van een klein gezin, waarvan de vader en moeder gaan scheiden. Zij proberen te goeder trouw de gevolgen van deze scheiding voor het gevoelige dochtertje zoveel mogelijk te verzachten. Alle po gingen hebben slechts tot resultaat, dat het gevoel van door de ouders verlaten en verworpen te zijn en de onoplosbare moeilijkheid om in deze situatie tegen over beide ouders trouw en loyaal te blijven, nog meer worden geaccentu eerd en dat het kind volkomen wanho pig wordt. Tenslotte zoekt hot de koeste rende bescherming van een groot en harmonisch gezin, waarin het liefdevol wordt opgenomen, zodat de. hoop be staat, dat het later de weg tot een goe de verhouding met vader en moeder zal vinden. Klanten hebben nog steeds bezwaren In een communiqué hebben de dames leden der vertrouwenscommissie voor de melksanering te Heemstede-Aerden- hout medegedeeld, dat zij klachten en wensen betreffende deze sanering ter kennis van de melkhandel hebben ge bracht. Ofschoon de vereniging van melkhandelaren in de goede richting heeft gewerkt, moet toch vastgesteld worden, dat deze vereniging gedane be loften niet of althans onvoldoende is nagekomen en dat er onjuiste opgaven zijn verstrekt. Dat geldt niet voor de af deling Aerdenhout. Indien geen oprechte samenwerking mogelijk is, zal de ver trouwenscommissie niet kunnen advise ren de melksanering te doen voortbe staan. Uit nadere mededelingen bleek ons, dat er moeilijkheden zijn ontstaan met klanten, die een andere bezorger wens ten, maar hun verlangen nog steeds niet in vervulling zagen gaan. Opgemerkt zou zijn dat men in Nederland maar eens naar Australië moest kijken, waar ieder een de melk moet halen. Geconstateerd werd ook, dat e enbezorger reeds veer tien klanten in zijn wijk verloren had door onteverdenheid van de gebrui kers en dat hem toch het eenmaal vastgelegde loon Jplijlt toevallen. De an dere melkhandelaren zouden er niet veel voor voelen om deze klanten te gaan be dienen. Hoe het op 1 Augustus, wanneer de overeenkomst van een jaar afloopt, in eHemstede zal gaan, is nog een grote vraag. (Ongecorrigeerd) Ter gelegenheid van dit gouden ju bileum waren vele belangstellenden en autoriteiten, onder wie de commissaris van de Koningin in de Provincie Noord- Holland, dr. J. E. Baron de Vos vqn Steenwijk, de vertegenwoordiger van het ministerie van O. K. en W. de heer J. Gooten en wethouder W. Bakker, naar het gebouw aan de Voorhelmstraat gekomen voor de feestelijke herdenking en de opening van de tentoonstelling. Zij werden daar ontvangen door leerlin gen in de oude klederdracht, zoals die in vroeger tijd op de Huishoudschool gedragen werd. Tevens waren aanwezig mevrouw Cremers en mevrouw Den Tex, alsmede oud-leden van het school bestuur, vertegenwoordigers van aan verwante scholen en een groot aantal leerlingen. Nadat de presidente van het schoolbestuur, mevrouw Van der Schoot, allen hartelijk welkom had geheten, speciaal de oud-directrice van vele jaren terug, gaf deze een kort overzicht van de afgelopen vijftig jaar, waarin de school tot grote bloei is gekomen. In 1901 was er een kookschooltje in de Wilhelminastraat. Dat was het begin. Langzamerhand werd het aantal leer lingen groter waardoor een uitbreiding van schoolruimte noodzakelijk was. Voor een nieuw gebouw was echter geld nodig, dat geleidelijk binnenkwam zo wel in de vorm van giften als subsidie. De Haarlemse industrie- en huishoud school werd tenslotte op het eind van 1901 als zodanig geconstitueerd. Vooral na de oorlogsjaren '14-T8 werd de sa lariëring ook veel beter. Er volgde een grote bloeitijd, die slechts onderbroken werd door de laatste wereldoorlog. Na de presidente kwam de vertegenwoordi ger van het Ministerie van O. K. en W. aan het woord, die zijn gelukwensen aanbood en zei, ddt de vreugde over deze dag gelegen was in de verwachting van de toekomst. Tevens kwamen het bestuur feliciteren en toespreken: wet houder W. Bakker namens de gemeente, de voorzitter van de Bond van Directeu ren en Directrices van het Nijverheids onderwijs en een vertegenwoordiger van de Bond van Leerkrachten. De directrice van de school bood een radio aan en de leerlingen een schilderij. Hierna gingen allen naar het glas in lood raam, vervaardigd door glazenier Bogtman en de schilder Verweij. dat op plechtige wijze onthuld werd. De ope ning van de tentoonstelling geschiedde door de vertegenwoordiger van het mi nisterie van O. K. en W. Het College van Rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan de collectieve arbeids-overeenkomst voor de vaste visknechts en aan de loonregeling voor de reserve-viskneehten. Voor de laatste groep kon geen C.A.O. tot stand komen, omdat de vakgroep niet gemach tigd is om namens zijn leden-werkgevers voor deze categorie een C.A.O. af te sluiten. De lonen in de C.A.O. en in de bindende regeling komen overeen met de voorstellen, zoals deze door de werk nemers-organisaties werden gedaan. De C.A.O. houdt in, dat aan de vaste vis knechts een loon wordt uitbetaald van ruim f 56 per week, vermeerderd met f 2 kledinggeld per week, alsmede de tweemaal 5 pet. toegestane loonsverho ging. Voor de reserve visknechts is een grondloon bepaald op f 38 per week, terwijl voor elk gewerkt uur een toe slag wordt gegeven van f 0.50. In deze bedragen is het kleedgeld verdiscon teerd. verduistering Vanmorgen heeft de Haarlemse recht bank uitspraak gedaan in het verduiste- ringsgeval bij de Hema. Veertien dagen geleden eiste de Officier van Justitie, mr. Van der Valk Bouman, tien maanden met aftrek tegen de magazijnbediende J. E. G. uit Haarlem, die in dienstbe trekking bij dit bedrijf voor meer dan f 8000 heeft gestolen. Deze verdachte had vijf medeplichtigen, die ofwel de gesto len goederen als geschenk aannamen of wel van de magazijnbediende kochten. Tegen de Haarlemse koopman W. A. L. werd vijf maanden met aftrek geëist. Tegen de echtgenote van G., de bont reparateur H. L., de caféhouder V. G. P., en de echtgenote van een der relaties van de magazijnbediende F. A. D. wer den resp. straffen geëist van zes maan den met aftrek, zes weken hechtenis en twee maal een boete van vijftig gulden of dertig dagen. Vanmorgen werd J. E. P. conform de eis veroordeeld. De overige straffen waren: W. A. L. 6 maanden, H. L. 2 maanden. V. G. R. f 75 en F. A. O. f 25. De vriendin werd ver oordeeld tot 3 maanden. In aanwezigheid van Hillegoms bur gemeester, de gemeentesecretaris en beide wethouders, het bestuur van de stichting „Hillegoms Bloembollen- beurs", de Hillegomse beurscommissie, de architect de heer A. Vogel en de directeur van de „N.V. Panagro" en nog vele andere bij de bouw van de nieuwe Hillegomse beurs betrokken personen werd de eerste paal in de grond ge slagen voor de nieuwe beurs. De heer D van Egmond. voorzitter van „Hille- g'óms Bloembollenbeurs" die tezamen met de heer A. H. Staats en wijlen de heer F. Rijn veld de grote stoot tot het bouwen van de beurs heeft gegeven, bracht dank aan allen die hadden mee gewerkt tot de verwezenlijking van de bouw van deze beurs. Hij 'sprak de ver wachting uit dat de nieuwe beurs van grote waarde en betekenis zal zijn voor de Hillegomse gemeenschap. Verwacht wordt dat in de eerste helft van de maand Juli de eerste steen zal kunnen worden gelegd. Waarschijnlijk door een defect aan de stuurinrichting is gisterochtend nabij Ap- pingedam een vrachtauto met aanhang wagen, bestuurd door M. de Lange uit Groningen, in het Damsterdiep gestort. Omstanders probeerden de chauffeur en de tweede inzittende, de heer W. Kapnra, te redden. De reddingspogingen werden bemoeilijkt door het feit, dat de wagen op de kop in het water lag. Toen de slachtoffers boven water werden ge haald, bleken de levensgeesten reeds ge weken te zijn. Op Tweede Pinksterdag (14 Mei) VelsenAlkm. Boys ZaandijkVitesse TYBB—LFC ZandvoortmeeuwenHBC PurmersteijnADO OntwaaktNAS DSSOnze Gezellen SJC—DOCOS RouwkoopTeylingen LisseLugdunum Inzendingen tot Zaterdagavond negen uur op open briefkaart aan de Sport redactie van De Nieuwe Haarlemsche Courant, N.Z. Voorburgwal 6573, Am sterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel 3. Voor iedere goede op lossing wordt één punt toegekend. Advertentie en helpt de hnid jong en gezond te houden! Jaren van onderzoek en proefnemin gen bracht de vervolmaking van een kostelijke, nieuwe scheercrême, waar mee U zich prettiger en schoner scheert dan ooit te voren - en de huid haar jeugdig aanzien blijft behouden. Het is de nieuwe Williams Shaving Cream, die lanoline-extract bevat-een onlangs door medici gedane ontdek king, waarmee de huid belangrijk beter in conditie wordt gehouden dan met gewone lanoline. Lanoline-extract verzacht en verfrist Uw gelaat tijdens het scheren. Het maakt de huid soepeler mi ontspant haar. Uitsluitend in Williams Elke keer als U de nieuwe Williams Shaving Cream gebruikt ondervindt Uw huid de weldaad van die wonder baarlijke substantie - en zult U boven dien beter en gemakkelijker geschoren zijn! Scheer U morgen eens met Williams. Het is de enige scheercrême die lanoline-extract bevat. 601 Dat de politie een veelzijdige baan heeft, is zo zoetjes aan algemeen be kend. Het volgende voorval tekent dit nogmaals duidelijk. De stationschef van Santpoort stelde de politie er van in kennis, dat langt. het baanvak SantpoortBloemendaal een kalf in een sloot was geraakt. Onmiddellijk werd er een. agent op afgestuurd, die „ter plaatse een onderzoek instelde" en later bij zijn superieuren meldde, dat „het kalf op een weiland was getrok ken en van de verdrinkingsdood ge red". '«Mill, 9 Mei 1951." Dé Staatsfondsenmarkt heeft zich van daag van de gisteren geleden koersver liezen grotendeels kunnen herstellen. De handel was echter klein, daar het aan bod geen grote omvang aannam, doch een betrekkelijk kleine vraag was van gunstige invloed op de koersvorming. Investeringscertificaten herstelden met circa 2 punten en de gestaffelde lening 1947 kwam op een ruim l>/2% hoger ni veau. Aand. Philips bewogen zich rond de prijzen van gisteren. Men neemt aan, dat het dividend verhoogd zal worden tot 11%. Bovendien lopen geruchten omtrent een nieuwe emissie in de vorm van een bijstempeling der aandelen tegen beta ling van f 250. (N iet-officiële Koersen) Vorig Opening 3 W Nederl. 1948 3% pCt. Wed. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel Ja c. Inschr. Grtbk '48 3 pCt. Ned. Handel Md- eert A.K.U. v'an Berkeis Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Md Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mi) eert slot 10/5 93 87 88%-% 89 90% 87% M 152^ 16914 113% 132b mm 154 151 229%-% 229 228 256 %7gl 256 298 9% 209* 119-% 119 176% 137 v; 136)6 15U4-V, 152% 125%6gl 100 104% Anaconda Coppei Bethlehem Steei Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steei Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend 9/5 8/5 44 </4 43% 56)4 55% 78 Vi 78 56 56 53% 53% 17 17% 77% 77% 74 73 17% 17% 19% 19% 44% 43% 56% 55% 70% 69% 56 55% 37 36% 44% 45% Advertentie STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Advertentie Tulip Range Serie 16.75 18.75 Favlino 18.70 13.90 CONFECTIE- EN MODEMAGAZIJNEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2