cc oCe STt?UD OM 44EIDRÜW HERDENKING VAN DE TWEE SOCIALE ENCYCLIEKEN ÖStoJ-* de tylukstèhclayefL/ Laat heb ik II bemind BELEID VAN HET BEHEERSINSTITUUT Pater Regalatus Hazebroek j" ^UniorNSiuÊ Rijksgoedkeuring voor herbouw van woningen VOOR DE VUIST WEG D Dertien pokkenpatiënten ontslagen Algemene Rekenkamer rapporteert fraudes onvolledigheid en onjuistheden Sibajak met emigranten naar Australië Kind door punt van een riek gedood Oud-provinciaal der Minderbroeders PINKSTEREN DUBBEL FEESTELIJK DIT JAAR ll p. lïtétj[les. lAacujft Uu) urinketi&L. door ETHEL MANNIN Uitgebreide maatregelen in het Noorden DONDERDAG 10 MEI 1951 PAGINA 3 Ned. Kunstbezit HET GESCHIL OVER DE UIT VOER VAN SNIJBLOEMEN België wenst onderhande lingen op ministerieel niveau 13 Mei Moederdag! Tragisch ongeval in Raalte WIELRIJDSTER DOOR AUTO AANGEREDEN Aan kolendampvergiftiging overleden Alléén als financiering geregeld is NEDERLANDSE MIDDENSTANDERS IN ROME BEROEPSKEUZE VOORLICHTING 106) Onze paraatheid Mr. Teulings bezoekt stafschool Pokkengeval te Den Bosch De Algemene Rekenkamer heeft uit voerig verslag uitgebracht over het be leid van het Nederlands Beheersinsti tuut. Daarbij is nog vaak op onvolle digheid en onjuistheden gestoten; ook hebben zich verschillende gevallen van fraude voorgedaan. Bij een dezer gevallen werd gecon stateerd, dat een secretaris van een bij kantoor voorschotten uit de kas had opgenomen tot een totaal bedrag van ongeveer f 9000. Na onderzoek volgde terugbetaling. De betrokkene werd uit de dienst ontslagen. Twee ambtenaren van een der kan toren. waarvan een de kas hield, had den door samenspanning kans gezien, het Beheersinstituut te benadelen voor in totaal f 12.706.10. door vorderingen van derden op vijandelijke vermogens te fingeren en die tegen overlegging van valse stukken te verzilveren. Wat de Stichting Nederlands Kunst bezit betreft behandelt het verslag de cumulatie van inkomsten bij leden van het personeel, de trage doorzending van rapporten en het ontbreken ener wettelijke regeling van de geldelijke aansprakelijkheid van het rijk. Volgens de accountantsrapporten bevond zich de administratie in slech te toestand. Dit geldt niet alleen de financiële administratie in engere zin, waarbij gewezen werd op onvol doende bewijsstukken en gemis van een overzicht der aangegane ver plichtingen, maar ook op de admini stratie van de kunstvoorwerpen zelf, die onvolledig bleek te zijn en niet in overeenstemming was met de inhoud van de depots. Het Beheersinstituut heeft aan de mi nister van Financiën medegedeeld, dat bij de opruiming van de chaos, die het van deze Stichting had overgenomen, voorlopig gebleken was, dat schadever goeding wegens vermiste goederen tot een bedrag van f 150.000 werd geëist. Verder wordt er melding van gemaakt «Jat de accountantsdienst bij het opne men van de kasgelden op het bestaan van een z.g. zwarte kas is gestuit. Uit die kas werden volgens de accountants dienst uitgaven bestreden, welke niet door de Rekenkamer zouden kunnen worden goedgekeurd. Er zijn voorts moeilijkheden over het herstellen van een onrechtma tige daad, in de bezettingstijd ge pleegd tegenover de stichting „Kröl- ler-Müller". Toen was n.l. voor die stichting een schilderij aangekocht met gelden, verkregen tengevolge van een gedwongen verkoop op last Advertentie van de vijand. In de boeken van de Kröller-Müller Stichting was in uit gaaf verantwoord f 28.000, doch in de boeken van de verkopers kwam in ontvangst slechts f 8000 voor. Het verschil moet gedeeld zijn tussen een employé van de stichting en een derde. Het verslag zet uiteen, dat een wei nig vaste lijn is gevolgd met betrek king tot de financiering van de Centrale Vermogensopsporingsdienst. De post „kastekort" ad f 142.225 heeft betrek king op fraude, gepleegd door een amb tenaar, werkzaam bij de dienst, gedu rende het tijdvak van October 1946 tot en met Juni 1947. die dit bedrag had opgenomen om daarmede z.g. „tip-gel- den" te betalen en ten behoeve van de verantwoording ervan valse kwitanties heeft overgelegd. De betrokkene werd in verband hiermede veroordeeld op 15 October 1948. Van Belgische zijde wenst men over het geschil, dat gerezen is naar aanlei ding van de beperking van de uitvoer van snijbloemen naar België, op minis terieel niveau met Nederland te onder handelen. Van Nederlandse zijde zou men evenwel voor een dergelijke be spreking tussen de betrokken ministers der Benelux-landen als voorwaarden willen stellen, dat België allereerst de beperking van snijbloemen opheft. Van Nederlandse zijde is men van oordeel dat de clausule moet gelden van het landbouwprotocol waarbij is be paald, dat indien geen rechten worden geheven op de uitvoer van bollen en bloemen, hetgeen het geval is, de uit voer van snijbloemen geheel vrij is. België daarentegen meent dat deze clausule nog in de lucht hangt en dat een commissie van deskundigen dit probleem opnieuw zou moeten bestu deren. Woensdagmiddag is uit de Rotterdam se haven de „Sibajak" van de Kon. Rott. Lloyd met aan boord ruim 950 passa giers. bestemd voor Australië vertrok ken. Van de 165 gezinnen, die zich in scheepten, zijr, er vijftig met vier tot en met twaalf kinderen. Maak Moeder blii met con tube Hamea- Gelei. Tube 90 ct. in welvoorziene zaken. (Van onze correspondent) Een tragisch ongeval, dat zich Woens. dag heeft voorgedaan bij de landbouwer A. W. Koenjer aan de Zwolseweg te Raalte, neèft diens anderhalf jarig doch tertje het leven gekost. Koenjer was bezig de stal uit te mes ten, waarbij zijn vijfjarig dochtertje spelend een handje wilde helpen. Zij nam een riek met wat mest en wilde deze op de mestkar brengen. Op het zelfde ogenblik kwam de anderhalf- jarige Marietje om de staldeur kijken. Een punt van de 'iek drong juist boven het oog in het hoofdje van de kleine. Het 'ine: werd direct naar een zieken huis in Zwolle vervoerd, maar was een uur later reeds overleden. Woensdag is te Nijmegen op 71- jarige leeftijd overleden de hoog- eerw. pater Regalatus (W. H. A.) Hazebroek O.F.M., gardiaan van het studiehuis .,St. Bonaventura", te Nijmegen, oud-provinciaal der Min derbroeders in Nederland en oud pastoor van de Mozes- en Aaron- parochie te Amsterdam. Pater Hazebroek werd in 1879 te Den Jiaag geboren en in 1905 te Weert pries ter gewijd. Reeds twee jaar later was «ij vicarius van het klooster te Woer den, de eerste van een lange rij gewich tige posten in de Orde der Minder broeders In 1911 werd de thans overledene Verplaatst naar Venray om belast te Worden met de leiding van de jonge priesters In 1918 werd hij rector van het gymnasium te Venray. Intussen was hij in 1919 tot definitor en in 1922 tot custos van de Nederlandse Minder broeders gekozen. In 1925 werd hij pro vinciaal, welke keuze in 1928 werd vernieuwd. Onder zijn bestuur werd een nieuw klooster gebouwd in Venray, een nieuw noviciaatshuis te Slenaken, een klooster voor de paters hoogleraren en studenten aan de Kath. Universiteit te Nijmegen, een missiecollege te Kat wijk aan de Rijn, de leiding aanvaard van de R.K.H.B.S. te Leiden, werden nieuwe parochies overgenomen te Me- gen en Woudrichem. werd de bouw be gonnen van het vierde klooster te Heer len en werden de eerste missionarissen Uitgezonden naar de aan de Minder broeders toevertrouwde parochies op Java. In 1929 ondernam hij een visita- tiereis naar Brazilië. De reis had tot resultaat, dat drie nieuwe parochies werden aanvaard en besloten werd tot de bouw van het priestercollege te Taquary. Onder zijn bestuur werd ook begonnen niet het proces voor de Zaligverklaring van de Martelaren van Alkmaar en een Missiemuseum te Sittard opgericht. In 1931 werd de oud-provinciaal weer Custos der Minderbroeders en pastoor- praeses te Amsterdam. In 1936 maakte hij een visitatiereis naar Marokko. In 1941 werd hij benoemd tot commissarius visitator van de Nederlandse provincie. Tot 1946 is hij ook definitor der provin cie geweest. Als pastoor van de Mozes- en Aaronkerk te Amsterdam heeft hij zeer veel moeilijkheden meegemaakt. Zijn parochie lag immers in het meest- getroffen stadsdeel, waar de razzia's Werden gehouden. Aan velen heeft hij daadwerkelijke hulp kunnen geven, die hun het leven redde. En talrijke anderen wist hij te troosten, bij te staan, of hij Verzachtte hun leed. Ook in de honger winter was hij een krachtige herder van zijn kudde. Onder zijn pastoraat is de bloei van het katholieke leven in de Mo zes- en Aaronkerk zeer toegenomen. Sinds Augustus 1949 was pater Haze broek gardiaan van het studiehuis „Sint Bonaventura" te Nijmegen. De regering erkende zijn verdiensten dcor zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Advertentie Pinksterdag valt dit jaar samen met Moederdag. Dat is nu dus dubbel feest voor Moeder! Nu ze de schoonmaakdrukte achter 5*e rug heeft, hoopt ze met Pinksteren eens heerlijk uit te rusten. Vader tracteert op gezellig uitstapje en 't mooiste ge schenk voor Moederdagja't is haar al verklapt: van de kinderen krijgt zij een Prachtig „Safira"-tafelcouvert, vlekvrij aoor eri door. Duur? Weineen, de kinderen hebben er hun Niemeijer's waardepunten voor be steed, die zij altijd spaarden voor de vlieg- 'higplaatjes. Toen hun album „Vliegende Vleugels" was, besloten zij door te sparen om te kunnen verrassen. Ook U kunt ubbei genieten wanneer U Niemeijers V#?- en Thee gebruikt. Welk een pittig rjRJe koffie schenkt U van Niemeijer's «arsmerk en hoe zeldzaam geurig is een Gala-Thee of Princess-Thee. Op elk e« bevinden zich waardepunten voor net ,,Safira"-tafelbestek. U .even een briefkaart aan Nie- fi»aJer' 5roniï)gen en U ontvangt omgaand co de geïllustreerde geschenkenlijst. Woensdagmiddag is aan de Mathenes serweg te Rotterdam de eenentwintig jarige wielrijdster mej. M. van Dijk uit de Lange Kerkstraat te Schiedam door een auto aangereden Met ernstige ver wondingen werd zij in het ziekenhuis Coolsingel opgenomen, waar zij in de loop van de avond overleed. Een der slachtoffers van de onlangs te Hoogeveen geconstateerde kolendampvergif tiging, de heer P. Damming, is op 86-jarige leeftijd overleden. De toestand van de zoon A. Damming baart nog steeds zorg. 16 April werden beiden door het dienstmeisje be wusteloos in de huiskamer aangetroffen. 6. De vreugde over de terugkomst van Eric vindt haar hoogtepunt in oen luisterrijk feestmaal in de grote ridderzaal van Wogram's burcht. Het een uitge lezen gezelschap dat zich aan de lange tafel zet en met welbehagen de smakelijke preisoep verorbert, die als voorgerecht is opgedragen. Een trotse Wmonah die geen moeite doet om haar blijdschap te verbergen, zit aan de rechterhand van de koning aan het hoofd van de tafel. Wendir en Ewoud nemen ereplaatsen in rond net vor stelijk paar. Opgewekte gesprekken flitsen over de tafel, kwinkslagen d°en telkens weer het gelach opklateren. Met graagte grijpen de gasten naar de volleJokers. „Uw ervaringen als mijn plaatsvervanger boezemen mij grote belangstelling in, zegt de koning tot Wendir. „Gij moet mij daar veel van vertellen, opdat ik weer van alles op de hoogte kom!" Wendir's mond vertrekt in een flauwe glimlach. ohonicmf" Vrouwe Winonah was zo vriendelijk mij haar volle venrouwen te sc.hewkc antwoordt hij met een hoofse neiging van het hoofd voor del plaats lussen de koning en hem wat achteruitgeleund is om het gesprek, met storen. Zijn er geen moeilijkheden geweestvraagt Eric. Slechts de qewone dingenl" meent Wendir. „De dienaren komen het gebraad brengen, voegt m er aan toe en hij grijpt naar het korte mes, waarmede men de vleesschotels eer pleegt aan te doen. Eric's aandacht wordt afgeleid door een heildronk, die aan «"de oan de tafel op hem wordt uitgebracht. Glimlachend dankt hij voor de hem gebrachte hulde. Een zachte opmerking van Ewoud aan zijn linkerzijde doet hem opzien. „Het feestgedruis belette mij u te verstaan," zegt hij. „Wat wilt gij mij zeggenV Ewoud ziet hem aan. „Luid spreken past niet onder cdle omstandigheden," zegt hij met een flauwe glimlach. Eric buigt 2ijn hoofd tot hem over. „Veroorloof mij u de raad te geven u zelf van de toestand in het rijk te over tuigen! Men spreekt van vreemde dingen. Advertentie VAL UW ^lGAT5.ETTe^EVE- RAMO ER MIÈTAL.1Ë A4ARP ALS Hm U EEN MEEL ENKELE KEER NIET aan UNiONCLUB HELPEN HAN ZE Z'JN NU EENMAAL- EERDEP uTTverkochToan andere merkel UC^imT. UNION» CLU0 1$ Mit-D"T50ACCO V Voor de bouw van woningen met fi nanciering volgens de wet op de mate riële oorlogsschaden (z.gn., herbouw) worden met ingang van 8 Mei j.l. alléén Rijksgoedkeuringen verleend, indien de voorlopige financiering is geregeld. D.w.z. indien ten aanzien van deze wo ningen door de directeur-generaal van de Wederopbouw en Volkshuisvesting een voorlopig finaficieringsvoorstel is gedaan. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft door wijziging van de beschikking inzake opschorting van het verlenen van Rijksgoedkeurin- gen deze maatregel genomen, omdat in enkele gebieden een onevenredig hoog aantal woningen in de herbouw sector in uitvoering werd genomen, voordat de voorlopige financiering daarvoor tot stand was gekomen. (Van onze Romeinse correpondent) ROME, 9 Mei Morgenochtend in alle vroegte vertrekt de afvaardiging van de Nederlandse Rooms Katholieke Middenstandsbond weer uit Rome, nadat zij \anaf Vrijdagavond in de Heilige Stad vertoefd heeft ter herdenking van <e feit dat zestig jaar geleden de Encycliek „Rerum Novarum werd ui g v B en twintig jaar geleden de Encycliek „Quadragesimo Anno Deze groep van 140 Nederlandse Middenstanders is wellicht minder spectaculair dan de afvaardl?'"|' die de Katholieke Arbeiders Beweging dezer dagen naar de Eeuwige Stad zena maar zii is zeker niet minder belangrijk, al was het alleen maar omd 1.er j» in vele kringen de misvatting heerst als zouden de beide sociale Encj cl alleen geschreven zijn voor de arbeiders. Hoe dit ook zij, het is van veel b- kenis dat de Nederlandse middenstanders die naar Rome trokken de absolute meerderheid vormden van al hun katholieke tochtgenoten nit andere lan«o™' terwijl ook de Nederlandse arbeiders de grootste afvaardiging zullen zend voor de herdenking, die zij op hun beurt in Rome zullen houden. De regering is voornemens een com missie in het leven te roepen, die om trent het vraagstuk van de organisatie der beroepskeuzevoorlichting een advies zal uitbrengen. Dit deelt de minister van Sociale Zaken mee in een brief aan de Tweede Kamer. Hij is tot de conclusie gekomen, dat het gewenst is voorshands de werkzaam heden van het rijksarbeidsbureau op dit terrein te beperken tot het verstrekken van inlichtingen omtrent beroepen, be roepsopleidingen en studiemogelijkheden, (beroepenvoorlichting) in het algemeen en tot het verlenen van volledige be roepskeuzevoorlichting aan degenen, die voor arbeidsbemiddeling in aanmer king komen, meer in het bijzonder aan hen, voor wie een vlotte bemiddeling door omstandigheden van verschillende aard moeilijkheden ondervindt. Voorts dient de beslissing omtrent een subsidie regeling voor de particuliere beroeps keuzevoorlichting nader beschouwd te worden. De bedevaart van de middenstand die 120 leden telt, staat onder leiding van de heer W. H. J. van Mansum, de pre sident en de heer C. de Jong, terwijl p. Alexander O.F.M. Cap. de geestelijke leiding heeft. De groep heeft zich Zon dagmorgen verenigd in de kathedrale Basiliek van Sint Jan van Lateranen om er bij het graf van de grote Paus Leo XIII het uitvaardigen van de Encycliek „Rerum Novarum" op 15 Mei 1891 te herdenken. Pater Alexander wees in zijn herdenkingsrede op de richtlijnen, die de Encyclieken geven op het sociaal en economisch terrein. Er valt nog veel te verbeteren, ook bij de Middenstand, eer men kan zeggen, dat de grote Ency cliek van 1891 tot het „verleden" be hoort. Vooral de Middenstand moet zijn taak in dienst van de gemeenschap goed begrijpen. Zondagmiddag hebben de Nederlan ders met tienduizenden anderen het plechtig Lof bijgewoond in de Sint Pie- ter, waarin de Heilige Vader tegenwoor- Advertentie Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK Zij dacht: „Misschien word jij dat ook," en haar hart zwol van liefde en geluk. Voordat zij scheidden, zei Francis nog: „Misschien wilt u iets voor mij doen. 'Schrijft u Johann en vertel hem het een en ander van me en zeg hem, dat ik altijd voor hem bid en vraagt u hem of hij aan Gustaaf zegt, dat ik ook voor hem bid." „Johann stuurde nog een kaart met Kerstmis." zei ze. „Hij schreef, dat het allemaal nog hetzelfde was bij hen.", „God moge hen beschermen," mom pelde Francis. Hij legde op het ogenblik van afscheid zijn handen op haar schouders en keek haar met een glimlach aan. „Het gaat goed met u. niet?" Zij schonk hem een glimlach terug. „Üitstekend. Ik voel me heel geluk kig." Zij omhelsden elkander en scheidden toen. Zij hadden er geen idee van, wan neer zij elkander weer zouden zien. Doch dit deed weinig ter zake. Het was allemaal goed; zij waren tot vrede ge komen. Gedurende de tijd, welke Francis in Stonyhurst verbleef, dacht hij veel aan zijn moeder. Wanneer hij vrij was zwierf hij over de rotsen en deze een zame wandelingen, gevoegd bij het feit, dat hij zich slechts op enkele mijlen af stand van Crag House bevond, brach ten hem herhaaldelijk weer het vroe gere familieleven in de gedachten. Het leek hem toe, alsof zijn moeder, die nu alleen in Londen woonde, daar minder eenzaam was dan zij op Crag House was geweest bij haar man en kinderen. Haar eenzaamheid moest toen ver schrikkelijk zijn geweest, doordat zij in hart en geest geheel vervreemd was van haar man en haar oudste zoon, ter wijl de tweede, hoewel hij veel van haar hield haar nauwelijks begreep. Zij had lang op een dochtertje moeten wachten en toen dit kwam moest zij weer wachten tot het was opgegroeid voor zii iets aan haar had. Natuurlijk had zij iets gehad aan de troostmiddelen van de Kerk. Of iets? Alles! Soms, wan neer hij aan dat alles terug dacht, voel de hij zich ontsteld door zijn eigen ge brek aan verbeeldingskracht en mede leven. Hij was op een ongelooflijke wijze blind en harteloos geweest al mocht hij het misschien noemen de ge wone egoïstische harteloosheid van de jeugd. Wanneer je ouder *werd, veran derde dat. Je werd minder door je zelf in beslag genomen. Toch telkens, als hij over de heide zwierf en aan al deze dingen dacht, voelde hij een hevi ge wroeging en hij meende dat zijn le ven eigenlijk te kort duurde om het al lemaal weer goed te kunnen maken. Onder de stimulans van dit. gevoel van schuld met betrekking tot zijn moe der vergrootte hij in Stonyhurst nog de ascese van zijn leven. Hij voelde zich gedwongen om zijn leven in te richten volgens de grootst mogelijke gestreng heid; hij at niet meer dan strikt nood zakelijk was, wandelde op de vrije da gen buiten in weer en wind zonder overjas, legde nooit een vuur aan in zijn kamer, trainde zich om met enkele uren slapen in een nacht te kunnen vol staan en bracht de rest van de door waakte uren door in gebed. Hij deed alles om te vermijden, dat zijn vroomheid op vertoon ging lijken, hij beweerde steeds dat hij het nooit koud had, binnen noen buiten, en dat hij maar heel weinig voedsel nodig had; het was prettig, dat hij geen excuus hoefde te maken voor de korte poos die hij nam om te slapen. Maar ondanks ai déze natuurlijke verklaringen, welke hij van zijn gedrag gaf, kreeg hij een roep van vroomheid, hoewel iedere zinspeling op heiligheid hem verlegen in zichzelf deed terugtrekken; wat voor anderen misschien een eer zou kunnen zijn, voel de hij aan als een soort van krenking. Een feit was dat zijn zondebewustzijn zo scherp was. dat hij iedere boetedoe ning haast als hopeloos triviaal be schouwde. In het diepste van zijn wezen was hij ervan overtuigd, dat, al zou hij honderd jaar nog blijven leven, hij de eerste dertig jaar van zijn leven nooit voldoende uit zou kunnen boeten. Hu verlangde met Augustinus te kunnen zeggen: „Wat ik ook ben geweest, in de Naam van Christus, het is voorbij"; het was voorbij, maar de last van het schuldgevoel bleef drukken. Het Sacra ment van de Biecht had hem vergiffenis kunnen schenken, maar het kon niet de wroeging wegnemen noch de begeerte om de rest van zijn leven geheel aan boete te wijden. Er waren tijden, dat hij ten prooi was aan diepe neerslachtigheid; dan voelde hij zich. zelfs als hij lachte, tot in het diepst van zijn wezen gegrepen door droefheid. Maar er waren tijden van ge bed en beschouwing, waarin hij een die pe rust genoot, eenzelfde vreugde als hij vroeger kon genieten wanneer hij luis terde naar muziek. Vroeger had hij muziek nodig gehad om in zijn geest geheel vrij te worden, nu was hij in staat die hoogste toppen van verrukking te bereiken door gebed er overweging, of door te communice ren; zulke ogenblikken van verrukking waren echter zeldzaam. In Stonyhurst verwierf hij zich ook een schitterende wetenschappelijke repu tatie. De scholastieke filosofie lag hem. wegens zijn klassieke opvoeding, zeer goed, en hij verliet Stonyhurst met lof Hij keerde naar Ierland terug om theolo ge te studéren in Milltown Park m Dublin; zijn moeder nam afscheid van hem in Liverpool. Zij koesterde de hoop, dat hij zijn theologische studie even schitterend zou voltooien als ziiri filo- fische en dat hij, evenals pater Sullivan, aan het einde van de cursus zou worden gewijd, doch ze zei alleen: „Ik kom naar Ierland om je eerste H. Mis bij te wonen." Hij lachte. „Dat kan nog wel tien jaar duren." „Misschien ook drie." „Ik ben John Sullivan niet." „Als ik gespaard mag blijven kom ik wanneer het ook is. Ik zal bidden, dat het spoedig zal gebeuren." Haar gebed werd verhoord, want hij werd in de zomer van 1939 op een leef tijd van veertig jaren in de kapel van het klooster gewijd. Hij droeg zijn eerste H Mis op in de parochiekerk van Tulla- beg, waarbij zijn moeder tegenwoordig was. Lady Sable voelde dat op die dag haar leven voltooid was, zij kon nu haar handen vouwen en uit het diepste van haar hart de woorden nazeggen: „Laat nu uw dienares gaan, o Heer, in vrede Wordt vervolgd). De Heilige Vader omstuwd door hon derden Nederlandse pelgrims van de grote middenstandsbedevaart in de ontvangstzaal uan het Vaticaan. dig was om de des morgens tot Zalige uitgeroepen Placida Viel te vereren. Maar het hoogtepunt van de tocht be stond in de speciale audiëntie, die de Paus gistermorgen in de zaal van het Consistorie aan de Nederlandse pelgrims heeft verleend en waarbij ook een veer tigtal Belgische middenstanders waren toegelaten. De Paus sprak in het Frans, maar toen hij bemerkte, dat de Neder landers beter- Duits verstaan, herhaalde Hij Zijn korte rede in die taaL De Hei lige Vader wees erop. dat het katholieke geloof ook individueel in het zakenleven moet worden beleefd en hij schetste in weinige woorden de sociale functie van de Middenstand, zoals Hij dat onlangs heeft gedaan in Zijn bekende rede. Onmiddellijk daarna deelde de Paus de medailles uit en het scheelde niet veel of de Heilige Vader werd daarbij onder de voet gelopen, maar ondanks het gewoel om Hem heen, bemerkte Hij toch nog, dat een Nederlandse dame, die, naar men ons verzekerde, niets met de officiële bedevaart had uit te staan (gelukkig maar!) voor de tweede maal terug kwam, hoewel zij eerder al een medaille had ontvangen. Maar nadat de Paus had laten mer ken, dat Hij dit wel degelijk gezien had, gaf Hij haar glimlachend een tweede medaille. Toen men de Paus daarna vroeg, of Hij zich wilde verwaardigen voor een foto te poseren temidden van de Neder- anders, antwoordde Zijne Heiligheid: „lk ben er om te dienen." En vandaar de foto, die dit kort verslag begeleidt! e vermaning van onze Moeder de H. Kerk: „Estote parate" (Weest bereid) tot de levenden, die elk ogenblik opgeroepen kunnen worden voor de rechterstoel van God, omdat de dood voor een ieder kan komen als een dief in de nacht, zou men gaarne willen toepassen op de profane Wes terse werelddie sinds 1945 nog nooit zo in levensgevaar heeft verkeerd als thans. Maar zoals die wijze en ernstige vermaning door velen luchthartig in de wind wordt geslagen, omdat zij menen nog tijd van leven om zich voor te bereiden te over te hebben, zo is het in het algemeen met de militaire defensieve bereidheid van West-Europa nog treurig gesteld en dat terwijl de Sovjet-Unie volgens de laatste Engelse inlichtingen over 200 divisies parate en goed geoefende en uitgeruste troepen zou beschikken. Wij hebben er reeds op gewezen, hoe de Franse luchtmacht hoofdzakelijk slechts op papier bestaat en hoe traag en ontoereikend de mili taire vliegtuigproductie er op gang komt. In Engeland gaan stemmen op om de economisch zwaar drukkende defensieplannen in te krimpen en voor lopig zal Amerika zijn verdedigings troepen in West-Duitsland slechts met vier divisies uitbreiden. De herbewa pening van West-Duitsland zelf vormt nog een onopgelost probleem en over Belgiè, dat slechts 5 pet. van zijn natio nale inkomen aan zijn defensie wenst te besteden, is Eisenhower niet al te best te spreken. De 44 divisies, die Spanje op de been zou kunnen bren gen, wanneer het van wapenen en ma teriaal zou worden voorzien, worden blijkbaar als een „quantité négligeable" beschouwd, want men steekt nog geen vinger uit om het te helpen. /n dit kader lijken de mededelin gen van onze minister van Oorlog in zijn defensienota wonderwel te passen. Medio' 1951 zullen wij over 1/3 permanente parate divisie be schikken. Zelfs wanneer men een diuisie stelt op 15.000 man, dan wil dat dus zeggen, dat we halverwege dit jaar ongeveer 5000 man permanent parate landtroepen in geval van nood langs onze grenzen en op de stra tegisch meest belangrijke punten kun nen opstellen. En einde 1952, als Goa het geeft, zullen die 5000 man p er- manent parate soldaten tot een indrukwekkende macht van 10.000 man zijn uitgegroeid. Over 1953 en 1954 zullen we op het ogenblik niet praten, want wat voor die jaren wordt gepro jecteerd, zal alleen maar gerealiseerd kunnen worden, wanneer de dief in de nacht uit het Oosten zo welwillend zal zijn om zijn mogelijk bezoek aan het Westen tot dan uit te stellen. Is het te verwonderen, dat toen wij bij het lezen van ir. Staf's defensie nota kennis namen van wat er op korte termijn van onze defensie te land paraat zal worden, wij onwillekeurig moesten denken aan Colijns vaderlijke verma ning aan de vooravond van het uit breken van de tweede Wereldoorlog, dat wij rustig konden gaan slapen, en aan de wijze, waarop wij Mei 1940 werden gewekt? Maar wij zijn leken in defensie-aangelegenheden zoals wij kinderen in de politiek waren tegen over vader Colijn. Vandaar dan ook, dat wij niet zo onder de indruk komen van alleen maar mobilisabele divisies als de minister schijnt te zijn en met vele andere leken een nadere toelich ting van de defensienota op dit punt geenszins overbodig achten. Vandaag heeft minister F. Teulings een bezoek gebracht aan de „Schaffe- laar" te Barneveld, de stafschool voor de burgerlijke verdediging. Hij heeft daar diverse colleges gevolgd. Woensdag deden zich in Tilburg geen nieuwe gevallen van pokken voor. We» werd in Utrecht een geval geconstateerd. Het betreft hier evenwel een persoon, die in contact was geweest met de eerste Utrechtse patiënt, die in Tilburg was gewees$. Deze tweede Utrechtse pokken- patiënt was evenwel reeds enige tijd geïsoleerd, zodat van deze zijde niet voor uitbreiding gevreesd behoeft te worden. Gisteren konden uit de barak van het ziekenhuis in Tilburg, waar de pokken- patiënten worden verpleegd, acht van hen als volkomen genezen ontslagen worden. Voordien waren reeds vijf pa tiënten ontslagen. Drie en twintig patiënten bevinden zich nog in het zie kenhuis. De toestand van allen is gun stig. Geen enkel sterfgeval heeft zich tot dusverre voorgedaan. De G.G.D. in Den Bosch heeft een ge val van pokken geconstateerd bij een .knecht van een wasserij te Vught. Ten 'behoeve dezer wasserij ging de man ge regeld de was ophalen in Tilburg. Hü is naar één der Tilburgse ziekenhuizen overgebracht. Het laat zich aanzien, dat de herinenting in Den Bosch, waarmede men al enige dagen bezig was, thans op grote schaal zal geschieden. Hoewel zich tot heden in het Noorden van het land nog geen gevallen van pokken voordeden, zijn in de provincies Groningen en Drente uitgebreide maat regelen getroffen om eventuele gevallen direct te kunnen aanpakken. In het bijzonder zijn te Groningen maatregelen genomen in verband met de Meikermis. welke van Zaterdag af gedurende negen dagen zal worden gehouden. Het be smettingsgevaar op deze kermis met zijn vele vermakelijkheden is groot, te meer caar verschillende exploitanten uit het Zuiden van ons land komen. De Gronin ger gemeentelijke geneeskundige dienst zal voortdurend controle uitoefenen op de kermis. De exploitanten worden ge controleerd en zullen zich zo nodig moe ten laten inenten. Er gingen geruchten, cat in verband met het dreigende pok- kengevaar de kermis te Groningen zou worden afgelast. Dit is evenwel niet het geval. In Straatsburg is gisteren «Je voor oorlogse „Internationale Unie van Hoofdredacteuren" weer opgericht. De wederoprichting vormde het slot vait een driedaagse conferentie van hoofd redacteuren uit 26 Westelijke landen. Voorzitter van de Unie is de Fransman Marc Rucart. die meedeelde, dat voor gesteld was een internationaal erkende pas voor journalisten in te voeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3