AMERIKA NIET STERK GENOEG OM WERELDOORLOG TE RISKEREN Voorbereiding van stichting van tweede Technische Hogeschool Tussen neus en lippen Congress struikelblok bij program van paraatheid RODE TROEPEN IN KOREA BIEDEN KRACHTIGER VERZET Ex-politieke gevangenen herdenken hun makkers Nieuwe president in Panama Tot hoofd en hart Twee nieuwe pokkengevallen te Tilburg geconstateerd Het weer Marshall spreekt duidelijke taal ZEVEN GARNIZOENEN GECONSIGNEERD In verband met het pokkengevaar V.S. zetten economische hulp stop GR0MYK0 KOMT MET NIEUW AANBOD Waarnemers geallieerde luchtmacht naar Korea flllf-' Eindhoven plaats van vestiging Noord-Koreanen beschuldigen Amerika van bacteriologische oorlogvoering Indrukwekkende plechtigheid op de erebegraafplaats te Bloemendaal Arias in arrest "m AUTO DOOR TREIN MEEGESLEURD H.M. DE KONINGIN HOUDT RADIOREDE Ruim één millioen voor Kankerbestrijding Aantal patiënten tot 38 gestegen Opvarenden van „Groote Beer" in quarantaine (fee MORRIS befoteyou imj! VRIJDAG 11 MEI 1951 75e JAARGANG No. 25069 Aan bondgenoten die Russen aan oorlogstuig helpen Echter weinig kans van slagen RUSSISCH GRAAN VOOR INDIA ONDERWEG NEGEN COMMUNISTEN IN PAKISTAN GEARRESTEERD Actie voor openbare veiligheid v REGERING BESLUIT TOT: Protest bij V-N- Eierfenuitvoer in Juni ■pMfcjil V Op Moederdag H aak-I n-actie J Geen pokken te Zwolle LEDEREN SPORTKLEPiNC BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milUmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De Amerikaanse minister van Defensie George Marshall heeft Donderdag voor de Senaatscommissie van Onderzoek te kennen gegeven, dat de V. S. niet in een positie verkeren dat zij het „program-MacArthur" voor Korea kunnen overnemen, omdat zij niet sterk genoeg zijn om een derde wereld oorlog te riskeren. Toen hem gevraagd werd of hij tevreden was met de vorderingen van het Amerikaanse program van paraatheid, antwoordde hij zonder omwegen dat hij' dat niet was. Marshall merkte op, dat in deze crisistijd, waarin snelheid van vitaal belang is, het fundamentele plan het wetsontwerp betreffende de militaire man kracht, dat nu in de gemeenschappelijke commissie van Huis van Afgevaar digden en Senaat wordt vastgehouden volledig door het Congress geblok keerd wordt. De minister meende, dat het beperkte oorlogsprogram van de regering het enige practische is. Hij somde daarvan twee punten op: De V. S. dienen zo nodig haar veto te gebruiken om Rood-China uit de V. N. te -weren. De V. !S. mogen nooit instemmen met overdracht van Formosa aan de Chi nese communisten. Marshall kon zich geen MacArthur- plan herinneren om in 1945 een eind aan de Chinese burgeroorlog te makeir. Se nator Alexander Smith beweerde, dat dit plan beoogde, dat de Chinese roden hun wapens zouden neerleggen en zou den deelnemen aan vrije verkiezingen, onder oppertoezicht van de V S. Indien zij weigerden zou MacArthur hen met geweld ontwapenen. Tijdens zijn Donderdag gehouden persconferentie heeft president Tru man verklaard, dat de getuigenissen van minister Marshall voor de se naatscommissie van onderzoek, woord voor woord waar zijn. De president zei, dat hij zeer tevreden was over Marshall's uiteenzetting van het standpunt van de regering inzake de kwestie MacArthur. Aan een verslaggeefster, die wilde weten, hoe het mogelijk zou zijn Korea te verenigen, wanneer de Chi nezen eenmaal uit dit land verdreven waren, antwoordde de president, dat zij, als zij die vraag kon beantwoor den, een genie was. Op last van de inspectie der Volksge zondheid in Den Haag zijn alle militairen in de kazernes en kampen te 's-Herto- genbosch, Vught, Tilburg, Eindhoven, Geldrop, Oirschot, en Utrecht met ingang van heden voor twaalf dagen geconsig neerd in verband met besmettingsgevaar voor pokken. Dit houdt tevens in, dat militairen uit andere garnizoenen en plaatsen zich niet naar deze gemeenten mogen begeven. Militairen, die hun Pinksterverlof in een der genoemde plaatsen hadden willen doorbrengen, zullen deze dagen elders in het land moeten doorbrengen. Slechts wanneer zij in het bezit zijn van het internatio naal geldende bewijs, dat zij tegen be smetting immuun zün, mogen zij zich in deze gemeenten ophouden. Voor wat he.t garnizoen 's-Hertogen- bosch betreft houdt deze maatregel in, dat ruim tweeduizend militairen in de kazernes moeten blijven. In Den Bosch zijn in allex-i.il maatregelen getroffen, voor de manschappen de Pinksterdagen Zo aangenaam mogelijk te doen verlo pen. Men heeft een beroe.p gedaan op de burgerbevolking prijzen en spelen be schikbaar te stellen. Voedingsmiddelen mogen echter niet als prijzen worden geaccepteerd. De. prijzen mogen even min San de kazernes worden afgeleverd. De Amerikaanse Senaat heeft Donder dag eenstemmig besloten om alle Ameri kaanse economische hulp aan bondge noten, die oorlogsmateriaal naar Rusland of zijn satellieten zenden, stop te zetten. Het besluit had de vorm van een amen dement op een wetsontwerp, dat de re gering voor het jaar, dat 1 JUli eindigt 'n aanvullende toewijzing van 431.102.477 dollar wil geven. Het wetsontwerp zelf werd eveneens aangenomen. Het wetsontwerp gaat nu naar de ge meenschappelijke commissie van het Huis van Afgevaardigden en Senaat, waar het moet worden gefuseerd met een soortgelijk wetsontwerp uit het Huis van Afgevaardigden. In de conferentie der plaatsvervangers te Parijs heeft Gromyko Donderdag aangeboden een der door het Westen voorgestelde agenda's voor een confe rentie van de „Grote Vier" aan te nemen op voorwaarde dat twee ingrijpende wijzigingen werden aangebracht. Het lijkt niet waarschijnlijk dat de' weste lijke plaatsvervangers het aanbod zullen aanvaarden. Gromyko zei, dat de volgende twee wijzigingen op de agenda aangebracht moesten worden: 1. De kwestie van de Duitse herbewa pening moet als punt één op de agenda komen onder de aanduiding „oorzaken en gevolgen van internationale span ning". 2. Het Noord-Atlantische Pact en de Amerikaanse bases in Europa en het midden-Oosten moeten ook worden be sproken. Op een persconferentie op de Russi sche ambassade deelde een Russische Woordvoerder mee, dat Gromyko gezegd had. dat, indien de westelijke afgevaar digden met zijn voorstellen accoord gingen, zijn regering bereid was de rest van de westelijke gesplitste agenda te aanvaarden. Hij zei, dat Rusland bereid Was als punten ter bespreking te aan vaarden: het voltooien van een Oosten rijks vredesverdrag, vraagstukken be treffende het herstel van de Duitse eenheid en het voorbereiden van een Vredesverdrag, het nakomen van de Vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije en Hongarije en van de over eenkomsten van de „Grote Vier" aan gaande Duitsland en Oostenrijk. En het hakomen van het vredesverdrag met Italië voor wat betreft Triëst. Over de Volgorde van deze punten kon later borden gesproken, aldus de Russische ^oordvoerder. Premies Nehroe heeft Donderdag in het parlement van India meegedeeld, dat Russische schepen met tarwe naar India hhderweg zijn. India heeft voorlopig 50.000 ton tarwe van Rusland gekocht. Nehroe gaf verder te kennen, dat India geen atoom-energie materialen naar de "■S.. Rusland of welk ander land ook zal benden, zelfs niet in ruil voor voedsel- «Ohdingen. De minister was het eens met* een recente verklaring van de administra teur der civiele defensie. Millard Cald well, dat een aanzienlijk aantal vijande lijke vliegtuigen Amerikaanse steden met atoombommen kon treffen, indien een oorlog zou uitbreken. Rusland zou zich gedwongen kunnen voelen aan de oorlog te gaan meedoen, indien de voorstellen van MacArthur werden aangenomen, omdat anders Rood-China zich verraden zou gevoelen en de consequenties voor het Sovjet program zeer rampspoedig zouden zijn, aldus Marshall. Een Amerikaanse marine-blokkade van Port-Arthur in Mandsjoerije, waar Rusland speciale rechten heeft, zou in druisen tegen de Britse principes be treffende de open haven, en had de alliantie in het Oosten in gevaar kun nen brengen. In Pakistan is Donderdag een „alge mene drijfjacht op communisten" be gonnen. Ten minste negen personen, waarvan gezegd wordt, dat zij commu nistische leiders zijn, werden gearres teerd. Zij worden, volgens een woord voerder van de regering, vastgehouden op grond van de verordening betreffen de de openbare veiligheid. De arresta ties hielden geen verband met een „sa menzwering", waarbij een voormalige stafchef van het leger en anderen be trokken zijn. Het hoofdkwartier van de Amerikaan se luchtmacht in Duitsland heeft mee gedeeld, dat binnenkort waarnemers van de luchtmachten van negen lan den, waaronder Nederland, voor een maand naar Korea zullen gaan om de jipngste ontwikkeling van de oorlogvoe ring in de lucht te bestuderen. Behalve ons land hebben ook België, Denemar ken, Frankrijk, Griekenland, Italië, Noorwegen, Portugal en Turkije een uitnodiging ontvangen. Elk land wijst twee waarnemers aan. m I? x-<- ipi j|| Terwijl soldaten van de lste Amerikaanse Divisie zich gereed maken voor een nieuwe aanval, worden zij gadegeslagen door twee oude Koreanen, gekleed in de oude Koreaanse klederdracht. Zij zijn geheel in het wit gekleed, met als hoofd deksel een merkwaardige hoed, welke uit twee delen bestaat en maken, terwijl zij op een wandelstok leunend rustig hun pijpje roken, een vredige indruk op de achtergrond van soldaten en voertuigen. Het verzet der communisten in Korea is krachtiger geworden. Geallieerde pa trouilles. die het front aftastten, ont moetten overal sterkere tegenstand, maar toch slaagden zij er in de plaats Wunsan. 16 km. ten Zuiden van de 38e breedtegraad, binnen te dringen. De af gelopen twee nachten zag men minder voertuigen der roden in de richting van het front trekken en blijkbaar zijn de nieuwe voorraden nu ongeveer aange legd De aanwezigheid van rode tanks nabij het front kan betekenen, dat de roden in de komende slag een groter gebruik van tanks zullen maken. Luitenant-generaal James A. van Fleet, de commandant van de verbon den troepen in Korea, heeft Donderdag verklaard, dat er een buitengewoon goede geest heerst onder zijn man schappen en dat ze een grote vastbera denheid aan de dag legden. Hij voegde er aan toe: „Wij kunnen de vijand aan, nu en in de toekomst. Ik ben op het ogenblik veel geruster op de toestand dan bij het begin van het vijandelijk offensief op 22 April." De generaal bracht vandaag voor de eerste maal een bezoek aan de Neder landse en Franse bataljons in de front linie en zei over hen: „Er heerst een Ongeveer duizend ex-politieke gevan genen uit alle delen van het land trok ken gistermiddag op naar de ere-be- graafplaats in de duinen bij Bloemen daal. Voor de zesde maal werden bij deze laatste rustplaats van een kleine groep heldhaftigen alle strijders voor vrijheid en recht uit de bezettingsjaren herdacht. Hserbij waren o.a. aanwezig de commis saris van de Koningin in de provincie Noord-Holland dr. J. E. baron de Vos var, Steen wijk en ritmeester W. F. R. Bisschoff van Heemskerck. Het was een indrukwekkende plechtigheid, die daar onder aan de voet van het grote houten kruis midden in de duinen plaats greep. Over het grasveld klonken de koraal- muziek van de Haarlemse politiekapel en de gewijde zang van de Stem des Volks. Toen de laatste tonen waren weg. gestorven, trad ds. J. Bronsgeest naar voren voor het uitspreken van zijn her denkingsrede. Deze greep terug naar de brand in het Rijksdaggebouw in 1933, toen de lont werd aangestoken, die Euro pa in vuur en vlam zou zetten. Er zijn mensen, die zeggen, dat de Joden ver volgd zijn. omdat zij Christus vervolgd hebben. Hitier trachtte hen echter te vernietigen, omdat zij Christus hebben voortgebracht. Mannen en vrbuwen van Nederland, zij, die hier liggen, hebben hun leven veil gehad voor het vader land, ook voor ons, opdat wij zouden staan en voortleven in gerechtigheid. Dat wij niet behoeven weg te zinken in een zee van schaamte, hebben wij te danken aan de illegalen, de mannen en vrouwen, die wisten, dat de vrijheid, waarvoor zij streden, het sterven waard was. Weest trouw zo besloot spreker aan datgene, waarvoor zij gevochten hebben. Mocht ooit weer de dag komen, dat ons geliefd vaderland in moeilijk heden geraakt, dan zullen wij zeggen: ze blijven met de handen van Neder land af. De tweede spreker op deze herden kingsbijeenkomst was pater H. J. Tij nagel Ó.F.M.' Wij *zijn hier aldus spre ker samengekomen, omdat wij de tallozen, die zijn gevallen voor de vrij heid van ons land. niet kunnen verge ten. Helden zijn het geweest, wier groot heid onmetelijk is, omdat er geen tegen, maat bestaat. Gij, mannen en vrouwen, die u thans rond deze graven hebt ver zameld en van dichtbij hebt meegemaakt hoe de jonge aantrekkelijkheid van de jeugd werd weggeroofd en de innige band met uw dierbaren in naamloze smart werd weggescheurd, zult met een hart vol verdriet terugdenken aan het doorstane leed. Nu nog dragen de ouders, familie en verloofden de martelkroon. Laat voor hen echter Christus' woorden „Ik ben de verrijzenis en het leven" een troost zijn, want nooit mogen zij verge- uitstekende geest onder deze mannen. Ik ben er zeer trots op en verheugd, dat zij tot mijn commando behoren. Ik zou willen, dat hun landgenoten hen konden zien. Zij zouden even trots zijn." Noord-Korea heeft bij de V.N. een protest ingediend tegen „het ge bruik van bacteriologische wapens in Korea door Amerikaanse troepen", aldus meldt het Sovjet-Russische nieuwsbureau T»ss. In het protest wordt gesproken van „een nieuwe afschuwelijke misdaad van de Ame rikaanse aanvallers." Ir, het telegram van de Noord- Koreaanse regering aan de V.N. wordt onder meer gezegd, dat aan het eind van het vorig jaar in verschillende streken van Noord-Korea tegelijk een pokkenepidemie uitbrak, een week na dat die gebieden door Amerikaanse troepen waren geëvacueerd. In April was het aantal besmetten tot 3500 ge slegen, waarvan tien procent kinderen. Tevoren was onder de Noord-Koreaanse en Chinese troepen geen enkel geval van pokken voorgekomen. Westduitse autoriteiten hebben voor Juni o.m. een bedrag van ruim elf millioen gulden bestemd voor de invoer van verse eieren uit Nederland. Japan. Minister-president Jpsjida heeft Donderdag in het Japanse Hogerhuis als zijn persoonlijke overtuiging te kennen gegeven dat Japan niet moet herbewape nen. Op grond van de adviezen, die werden uitgebracht, heeft het kabinet besloten, dat zal worden overgegaan tot het tref fen van de nodige voorbereidingen voor een 2e instituut voor Technisch Hoger Onderwijs. Die voorbereidingen zullen zich voorshands niet verder uitstrekken dan tot aan de eventuele aanbesteding. Te zijner tijd zal worden besloten, of en wanneer tot de oprichting van dat nieuwe technische centrum zal worden overgegaan, aldus de minister van O. K. <n W„ prof. dr. Th. Rutten, in een ver klaring die hij gistermiddag in de ver gadering van de Tweede Kamer heeft afgelegd. Voor het treffen van de voorberei dingen is het nodig thans reeds te be palen welke plaats in aanmerking komt voor de vestiging van dit insti tuut. Het kabinet heeft gemeend, dat de beste plaats voor vestiging is: Eindhoven. Daar zal. temidden van een sterk groeiende en zeer ge differentieerde industrie met labora toria en hulpmiddelen, het onderwijs aan een 2e instituut alle steun kunnen krijgen, die het voor zijn eerste ont wikkeling behoeft. Voor de te treffen voorbereidende maatregelen is ook nodig het karak ter van het tweede instituut voor Tech nisch Hoger Onderwijs vast te stellen. Het aantal studierichtingen zal worden beperkt tot drie, n.l. die voor werktuig bouwkunde, electrotechniek en schei kunde; dat wil zeggen tot de richtingen, die in de eerste plaats voor de industria lisatie van betekenis zijn. Genoemde op. leidingen zullen eveneens in Delft blij ven bestaan. De overige afdelingen van de Delftse Technische Hogeschool wor den niet gedecentraliseerd. Het ligt in de bedoeling voor dit 2e instituut te streven naar een nominale studieduur van 4 jaar. Daarnaast zal een studieprogramma worden ontwikkeld, v/aarin de student beurtelings aan dit 2e instituut studeert en in de industrie werkzaam is (volgens het z.g. coöpera tieve systeem). Door dat systeem wordt de capaciteit van de opleiding groter en worden de studenten in staat gesteld zelf hun studiegeld voor een deel te verdienen. In het studieprogramma zal de totale duur der studie waarschijnlijk een jaar langer zijn dan bij een studie, die niet door praktijk wordt onderbroken. In het programma zal naast een grondige Dezelfde Nationale Politie, die hem anderhalf jaar geleden aan de macht hielp, heeft Donderdag president Arias van Panama uit het zadel gelicht. Een schietpartij die drie uur duurde eindig de gisteren in het paleis van Arias met de arrestatie van de president, die door het buiten werking stellen van de grondwet e„ het ontbinden van de Na tionale Vergadering had gepoogd een dictatuur te vestigen. De vroegere vice- president Arosemena volgt hem op. Reeds Woensdagavond had hjj voor de Nationale Vergadering zijn ambtseed afgelegd. Toen de president van Panama's Hooggerechtshof bekend maakte, dat de meerderheid van het uit vijf leden be staande Hof het besluit van de Nationa le Vergadering om Arosemena tot presi dent te beëdigen, bevestigde, verklaar de de chef der Nationale Politie Remon, wiens politietroepen Panama's enige strijdkrachten vormen, dat hij zich aan de uitspraak van het Hof zou houden. Daarop omsingelde de politie Arias' paleis. Er volgde een vuurgevecht, dat drie uur duurde. Toen vroeg Arias de politie om de strijd te staken. Hij werd met zijn aanhangers in arrest gesteld. In de strijd, die aan de arrestatie voor af ging, werden twee personen gedood en 20 gewond. Een uur voor zijn arrestatie begonnen zijn aanhangers, onder wie ministers, zich over te geven. De leden van de Vereniging van ex-politieke Gevangenen en vele anderen hebben gisteren. 10 Mei, ter herdenking van de gevallenen uit de tweede wereldoorlog een stille tocht gemaakt naar de Erebegraafplaats tn Bloemendaal. tils een donker lint slingert de stoet zich door de duinen, waarboven zich het grote kruis der begraafplaats verheft. ten, dat er eens een weerzien is in de glorie van het hemelse paradijs. Na deze herdenkingswoorden blies de muziekkapel de Last Post, waarvan de klanken door de zeewind ver over de duintoppen werden voortgedreven en wegvloeiden in een diepe twee-minuten stilte. nabestaanden van de gevallenen De legden kransen op de graven, waarna deze indrukwekkende plechtigheid be sloten werd met het Wilhelmus. Ir» Haarlem werd voor allen nog een reünie gehouden en 's avonds was er een ge meenschappelijke maaltijd, Allen vertrouwen is even jout als aan niemand vertrouwen schenken Bij de door flikkerlichten bewaakte overweg in de buurtschap Marlënheem (gemeente Raalte) is een merkwaardig ongeluk gebeurd. De marktkoopman W. Greeving uit Almelo, op weg naar de. markt te Zwolle, wilde ondanks de brandende flikkerlichten met zijn per sonenauto de overweg bij Raalte passe ren. De wagen werd door de uit Al melo komende trein gegrepen en over een afstand van ongeveer vierhonderd meter op de bumpers van de. locomo tief meegesleurd. Toen de trein tot stilstand was gekomen, stapte Greeving vrijwel ongedeerd uit zijn ingedeukte auto. Hij is naar een ziekenhuis in Al melo overgebracht. De man had enkele lichte verwondingen en klaagde over pijn in de rug. Frankrijk De Franse regering heeft Donderdag een nieuwe overwin ning behaald op de communisten die wilden proberen op het laatste ogenblik door vertragingstactiek het houden van algemene verkiezingen op 17 Juni te voorkomen. De Nationale Vergadering verwierp met 278 tegen 163 stemmen een commu nistisch voorstel waarbij uitstel tot 29 Mei werd verlangd van de stemming over de ontwerpwet op vaststelling van 17 Juni als datum voor de verkiezingen. Verwachting tot Zaterdagavond: Droog weer met perioden met zon neschijn en plaatselijk enkele over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Noord-Oost en Noord. Vannacht hier en daar lichte nachtvorst, morgen overdig dezelfde of iets lagere temperaturen dan van daag. Zon: 4.52—20.21. Maan: 9.18—1.44. algemene technische kennis, hetzij ver plicht hetzij facultatief, ruime aandacht worden gevraagd voor organisatorische en bedrijfstechnische vraagstukken in de industrie. Uiteraard kan van specialisatie bin nen de genoemde studietijd geen sprake zijn. Daarentegen wordt de tijd vol doende geacht om een zo brede grond slag te leggen, dat de afgestudeerde in genieur daarop in de praktijk kan voortbouwen. De beperking van de studietijd za! er ten andere toe moeten leiden, dat voor een kleine categorie van afgestudeerden de mogelijkheid wordt geopend tot ver dere verbreding van de basis, waarbij in het bijzonder is gedacht aan research- ingenieurs e.d. Het is niet de bedoeling deze vervolgstudie, waarvan de duur naar schatting 1J4 jaar zal bedragen, aan het 2e instituut voor Technisch Ho ger Onderwijs te verbinden, doch deze slechts in Delft te laten. Onafhankelijk van deze mogelijkheid, zal ook voor de ingenieurs, die in het bezit zijn van het diploma van dit 2e instituut, de toelating tot de promotie openstaan. Voor discriminatie van deze gediplomeerden ten opzichte van de Delftse ingenieurs mag in geen enkel opzicht reden zijn. Met een en ander rekening houdende wordt gemeend, dat het 2e instituut voorshands accommodatie zal moeten bie. den aan 400 a 500 studenten voor de 3 richtingen tezamen. H. M. de Koningin heeft zich bereid verklaard Zondag 13 Mei een korte ra diorede te houden ter gelegenheid van moederdag. De toespraak zal Zondag middag om één uur via beide zenders worden uitgezonden als nationaal pro gramma. De Haak In-actie van de NCRV ten bate van de kankerbestrijding is Don derdagavond het millioen gepasseerd. Het juiste bedrag, dat tijdens de studio, steravond bekend werd gemaakt, is f 1.179.000. Twee nieuwe gevallen van pokken zijn Donderdag te Tilburg geconstateerd. Beide gevallen hebben geen onderling verband en de betrokken personen be vonden zich niet in quarantaine. De ziekteverschijnselen werden door de behandelende huisarts in een zeer vroeg stadium ontdekt, zodat het besmettings gevaar tot een minimum beperkt blijft. Tengevolge van deze nieuwe gevallen zijn zes personen in quarantaine gesteld. Vast staat, dat beide nieuwe gevallen contact hebben gehad met pokkenpa- tiëntrn.. Het aantal Tilburgse pokkenpa- tiënten steeg hierdoor tot 38. Met ingang van vandaag mogen de militairen, die in de twee Tilburgse ka zernes geconsigneerd waren, zich weer in de stad begeven voor zover zjj im muun zijn. Het verbod om zich naar sllllllllllllllullllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllmllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^llllllllllllllll^ll,! Oorlogsophitsers? De West-Duitse commu nisten hebben de Ameri kaanse filmster Betty Gr able gewaarschuwd, dat haar benen gebruikt wor den door de „oorlogsop hitsers" om de (lees com munistische) strijd voor de vrede te verhinderen. Het communistische blad „Nachtexpress" zei, dat hetzelfde geldt voor de min of meer, maar vooral meer,.ontklede „beauties" die op omslagen van ma gazines en voor reclame doeleinden worden afge beeld. „Het doel van der gelijke absurditeitenal dus het blad „is om de massa af te trekken van haar werkelijk doel, om de arbeidersklasse een rad voor de ogen te draaien en door dergelijKe zwak zinnige waanzin de ware oorzaken van hun sociale ellende te verbergen. Het is niet te verbazen, dat de Amerikaanse oorlogsophit sers dergelijke nonsens gebruiken om hun oor logspropaganda ingang te doen vinden" Een ander voorbeeld was, aldus het blad, dat de filmster Ma- rylin zichzelf als taak stelde in Zuid-Californië 10.000 soldaten te kussen om op die manier de ge vechtsgeest van de man schappen te verstevigen. Nu zijn wij allerminst be wonderaars van de wan- Wie niet sterk is, moet Judo leren om als dit jochie z'n mannetje te kunnen staan. smakelijke wijzewaarop in Amerikaanse tijdschrif ten en reclames gespecu leerd wordt op de aan trekkingskracht van wat men in Amerika „sex" pleegt te noemen. Inte gendeel. Maar dat hier de bedoeling van oorlogsop hitsing achter zou zitten, lijkt ons toch wat al te kras. Wij zouden eerder zeggen, dat als iets de morele kracht en dus ook de mankracht op den duur moet ondermijnen, het juist de bedenkelijke ex ploitatie van het element ,.sex" is. waaraan Ameri kanen zich helaas maar al te vaak en zeer opzichtig schuldig maken. Deze ex ploitatie ondermijnt de zedelijke gemoedsrust, no dig voor de geweldige physieke en psychische inspanningen, welke de oorlogvoering vereist. Trouwens deze exploitatie dateert in Amerika nu niet bepaald van vandaag of gisteren. Beter laat dan nooit Een Amerikaanse dame in Buffalo kreeg deze week een encyclopaedie toegestuurd met een be geleidend schrijven, waar in haar werd medege deeld, dat dit een prijs was, die zij in een radio wedstrijd had gewonnen. Een jury van deskundigen had onlangs in een recent radioprogramma het ant woord niet kunnen vin den op een reeks van vra gen. die de dame in kwes tie twaalf jaar geleden had ingezonden. Rubberafval Een barbier in het Ame rikaanse plaatsje Aubum- hin dempte twee jaar ge leden een sloot op zijn erf met rubberafval. Thans is hij ijverig bezig de sloot weer uit te graven, want hij kan voor het afval nu S0 dollar per ton krijgen. buiten Tilburg gelegen plaatsen te be geven bljjft van kracht. Zoals gisteren in een groot deel van onze oplage nog ken worden gemeld, heeft de G.G.D. in Den Bosch een ge val van pokken geconstateerd bij een knecht van een wasserij te Vught. Op acht plaatsen in de stad en in het ge bouw van de G.G. en G.D. is men Don derdagmiddag reeds met de herinenting begonnen. Men zal in Den Bosch ba rakken inrichten, wanneer meer ge vallen van pokken bekend worden. De twee Zwolse families, in totaal zeven personen, die sedert vorige week Dinsdag in quarantaine gehouden wer den, hebben Donderdag hun bewegings vrijheid herkregen. Er heDben ,zich bij hen geen gevallen van pokken voorge daan. Zoals gemeld, heeft een Tilburgse pokkenpatiënt tijdens het weekend van 29 op 30 April bij hen gelogeerd. De animo van de Zwollenaren om zich te laten inenten is de afgelopen week vrij gering gebleken. Slechts enige duizenden gaven gehoor aan de oproep van de G.G.D. Op verzoek van de directeur van de gemeentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst te Dordrecht zijn twee per sonen in het gemeenteziekenhuis al daar opgenomen voor een nader onder zoek naar de aard van hun ziekte. De directeur wil nagaan of de ziekte van deze personen, die afkomstig zijn van een kort geleden in Dordrecht aange komen schip, pokken zou kunnen zijn. Drie Dordtse gezinnen, die in aanra king zijn geweest met de opgenomen personen, zijn in hun huizen geïsoleerd. Maatregelen om het schip te isoleren zijn inmiddels genomen. Het schip is niet uit Noord-Brabant afkomstig. Alle opvarenden van het troepentrans portschip „Groote Beer", dat morgen in Amsterdam wordt verwacht, zullen uit voorzorg enige dagen geïsoleerd worden in het kamp Waterloo te Leusden. Na het ziektegeval van de patiënt, die in Port Said van boord is gegaan, hebben zich verder geen gevallen van pokken aan boord van dit schip meer voorge daan. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13459

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1