COMMENTAAR OP HAARLEMS NIEUWE POLITIEVERORDENING Verzetsmonument in opspraak Tweehonderd fietsen gestolen LUXOR Winnaars sportprijsyraag In onze samenleving mag de overheid niet machteloos staan als ingrijpen nodig is AGENDA t Kostermans Kreukvrije Costaums EEN VAKMAN VOOR UW BED 1 DAG RETOUR Recorddief en zes helers voor de rechtbank LOGOMOTIEF VRIJDAG 11 MEI 1951 PAGINA 2 Burgerlijke Stand CATHARIJNEBRUG MOET WORDEN HERSTELD Dirigent Haarlems Postaal Mannenkoor onderscheiden Slachtoffer van ongeval bij Slaperdijk overleden GEMEENTEZAKEN Gemeenteraad Honderden naar Rome, duizenden naar Rotterdam Waterpolo HEEMSTEDE MEISJE AANGEREDEN Serenade aan gouden echtpaar Verzilvering vacantiebonnen bouwvakken ZANDVOOR1 Spreekuur burgemeester Aanbesteding Woningbouw Sportweek Benoeming OVERVEEN Directeur Gewestel. Arbeids bureau gaat heen Personalia Judo-middag SANTPOORT Contact-avond Liduinaschool Opening Maria-tentoon- stelling Eerste lustrum Motorclub Haarlem en Omstreken Noordersportpark voor motorverkeer gesloten Collecte drankbestrijding „Het Witte Paard" Ledenvergadering BENNEBROEK „Herwonnen Levenskracht" DE BE VOOR Eelde afgekeurd voor zware vliegtuigen Commandeur Broekhuijsen naar Djakarta MICHAEL POWELL .n EMERIC PRESSBURGER Gouden bruiloft HILLEGOM Opbrengst veiling St. Josephkerk VERDEELDE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New Vork RIJWIELEN Eind van het vorig jaar boden B. en W. de raad een voorstel aan tot gron dige herziening van de Algemene Poli tieverordening. Over dat ontwerp is in de afdelingen van de raad uitvoerig ge discussieerd. Van verschillende zijden werd waardering uitgesproken voor de samenstelling van deze nieuwe verorde ning. Wel was het de leden opgevallen, dat er vele dingen verboden zijn, doch enerzijds achtte men dat verklaarbaar en onvermijdelijk in verband met de sterk gewijzigde levensomstandigheden, anderzijds leek het nuttig en nodig al dus een mogelijkheid te scheppen om in gevallen, waarin dat voar een orde lijke samenleving noodzakelijk is, van overheidswege enigszins regelend op te treden. Het juiste midden is betracht. Teneinde te voorkomen, dat zekere bevoegdheden van overheid en politie misschien ook gevaren mede zouden kunnen brengen, werd te dien aanzien met nadruk aangedrongen op een soe- peie toepassing van een verordening. Men hechtte waarde aan de preventieve werking van verschillende strafbepa lingen en had vertrouwen, dat overheid er. politie van de toegekende bevoegd heden geen misbruik zouden maken. B. en W. merken daarbij op, dat ge tracht is de bepalingen, waar mogelijk, niet te knellend te maken. In een ste delijke samenleving van de omvang van Haarlem mag de overheid niet machte- Er is enige deining ontstaan rond het onlangs te Lisse geplaatste verzetsmonument, dat is vervaar digd door de beeldhouwer Stauthamer en een naakte mannenfiguur voorstelt, door houding en uitdrukking de laat ste krachtsinspanning symboliserend van de mens die in geestelijke concentratie strijdt tegen de chaos van de wereld. Van deze deining hebben wij zelf een zwakke weerslag ondervonden, nadat wij een afbeelding van het monument in onze courant hadden opgenomen. De toen in emge brieven uit onze lezers kring naar voren gebrachte bezwaren te gen de reproductie in ons blad (in de editie voor de Bollenstreek) blijken van gelijke strekking te zijn als de bezwa ren die tegen het beeld zelf worden aangevoerd. Menigeen acht het namelijk onzede lijk, althans in moreel opzicht onverant woord, dat zulk een beeldhouwwerk aan de openbare weg wordt geplaatst en tengevolge daarvan door iedereen kan worden gadegeslagen. Anderen gaat» nog verder en achten het beeld op zien onzedelijk en minder waardig om van andere kwalificaties nog maar te zwijgen. Eén briefschrijver aan ons ging zo ver, dat hij Schreef, de door ons afgedrukte voorstelling slights te hebben kunnen verwachten in .Jje. Lachóf „een ander minderwaardig tijdschrift". Wij stellen er prijs op, in het kort onze mening omtrent dit alles te for muleren. Op zichzelf is een naakt, in de reali teit of kunstzinnig verbeeld, evenmin onzedelijk als een bedekt lichaam als zodanig dat is. Geen van beide heb ben zelfs, ais verschijnselen op zich, iets met zedelijkheid van doen! De zedelijke waarde of onwaarde komt eerst in het geding, zodra menselijke gedachten en gevoelens of bewuste gedragingen daar bij betrokken raken. Maar dan nog be hoeft de gekleedheid evenmin een ga rantie voor de zedelijkheid te ver schaffen als de naaktheid per se onze delijk zou zijn. Deze dingen zijn heel wat verwikkelder, dan dat men ze zou kunnen afdoen met het wit-zwart sim plisme van naakt onzedelijk en ge kleed zedelijk. Wanneer een verschijnsel of voorstel ling overeenkomstig de duidelijk daar uit sprekende strekking slechts zuivere bedoelingen heeft doch niettemin tot onzuivere gedachten of gemoedsbewe gingen leidt, dan pleit dit niet tegen de voorstelling, maar wèl tegen degene die daarvan de geschetste mvloed onder gaat Laten wij terug keren tot het ge- val-Lisse. Het aldaar geplaatste verzetsmonument, over welks ar tistieke waarde wij ingevolge onze onbe voegdheid daartoe niet willen spreken, heeft geen andere bedoeling dan het tot uitdrukking brengen van een idee De kunstenaar koos daartoe het uitdruk kingsmiddel van een naakte mannen figuur. Het op zich niet onzedelijke wordt daardoor verheven op het plan van de idee welke het tot uitbeelding brengt. Wat door strekking en andere wijze van uitbeelding onzedeli;k had kunnen zijn is door de nobele inten tie èn door de vormelijke weergave een puur cn in geen enkel opzicht beden kelijk kunstvoortbrengsel geworden. Wie zich eraan ergert, dient zich al lereerst af te vragen of zijn eigen in zichten niet moeten worden herzien; wie enige andere ongunstige invloed daarvan ondergaat zoeke de oorzaak bij zich zelf. niet bij het tentoongestelde. Wel kunnen wij enigszins begrijpen, dat men de plaatsing van zulk een beeld aan de openbare weg onvoorzichtig, d.w.z. paedagogisch minder juist, zou vinden in verband met de omstandig heid, dat daar ook de jeugd passeert. Men zou immers kunnen menen, dat de jeugd geestelijk en moreel te weinig ontwikkeld is om zulke voorstellingen te kunnen verwerken. Daar staat echter tegenover, dat diezelfde jeugd heel wat bedenkelijker voorstellingen te verwer ken krijgt, die haar door de reclame worden opgedrongen. Bovendien dient de opvoeding der jeugd zo te worden gericht, dat zij niet ontsteld geraakt noch ongunstig beïnvloed wordt door iets wat in zich puur en in zedelijk opzicht onbedenkelijk is. Tenslotte kan men, geheel terzij van de vraag nnar de gerechtvaardigdheid van enigerlei opwinding, het feit daarvan constateren en in verband daarmee op werpen: gezien de instelling van som mige (vele?) mensen was deze opwin ding tevoren te verwachten, ware het dan niet verstandig geweest wanneer met die realiteit rekening was gehouden? Ja, misschien weL maar dit is tenslotte een beleidsvraag, die de kern der zaak niet raakt. Belangrijker immers dan de constatering van een realiteit en de wen selijkheid van het rekening houden daar mee is de vraag naar de zedelijke ge rechtvaardigdheid (en misschien ook naar de psychologische achtergronden) van diezelfde realiteit. En in verband met de opspraak, waar- In het verzetsmonument is gebracht, moet ons nog één ding van het hart; is het geen afzonderlijke overdenking waard, dat er aanmerkelijk minder rumoer pleegt te ontstaan, wanneer er een (werkelijke) schending plaats vindt van een der hoogste zedelijke nor men: die der naastenliefde? loos staan als de openbare mening met reden een ingrijpen kan vragen, vele bepalingen zullen preventief reeds nut tig werken en voorlopig zal de nodige soepelheid betracht worden daar waar het naleven van nieuwe bepalingen be treft. Enkele leden menen, dat in het ont werp een bepaalde minder gewenste sociaal-politieke strekking is te consta teren. Dat stelt opzet en betekenis van de herziening in een verkeerd licht, menen B. en W. Ten aanzien van het houden van demonstraties en toespra ken op de openbare weg, was een nadere regeling wenselijk gebleken. De opmerking als zou een strenge regle mentering worden voorgesteld in ge vallen, waarin eigenlijk de overheid zelve te kort schiet in het treffen van de nodige voorzieningen, berust volgens het college op een onjuiste gedachten- gang. Niet de overheid is in gebreke, maar bepaalde burgers nopen door hun gedragingen tot deze speciale maatre gelen. Gedoeld wordt hier o.a. op de beperking van de vrijheid om vuur werk te kopen, het verbod om glijbaan tjes te maken, het verbod om post te vatten in openbare gebouwen om on derdak af ondersteuning af te dwingen enz. Enige leden achten een kampeerver- bod, ook op particulier terrein, zonder winstoogmerk van degenen, die het ter rein ter beschikking stelt, een nodeloze vrijheidsbepaling. Zij menen eenzelfde streven te zien in het verbod van zon- of luchtbaden in het openbaar en on welgevoeglijk gekleed gaan. B. en W. antwoorden, dat al deze zaken geregeld worden terwille van de open bare orde en zedelijkheid en niet gezien moeten worden als een nodeloze vrij heidsbeperking, maar een noodzakelijke beteugeling van de ongebondenheid. Er is geen sprake van overdreven purita nisme, welks het tegendeel van het be oogde doel zou bereiken. Op een desbetreffende vraag wordt geantwoord, dat een regeling van het verkeer op particuliere terreinen buiten de bevoegdheden van het gemeentebe stuur ligt. aangezien dat niet de open bare orde raakt. Jeugdverkeersbrigades hebben niet de rechten en bevoegdheden van de ver keerspolitie. Een landelijke regeling zou zeker op haar plaats zijn. Hinder, die ondervonden wordt van te lage zonne schermen, kan via de gemeentelijke bouwverordening weggenomen worden. Interessant is interpretatie te verne men van het woord vuurwerk. Dat woord houdt in: voorwerpen, gevuld met ontplofbare of lichtgevende mengsels, welke in het bijzonder bij feestelijke ge legenheden worden ontstoken. De rech ter zal moeten uitmaken, wat vuurwerk genoemd kan worden en wat niet. Gevraagd wordt de verplichting tot rijvorming bij bushaltes. B. en W. achtten toezicht op de naleving van een dergelijke bepaling bijna practisch onmogelijk. De plaatsing van hekken en het regelend optreden van de con ducteur kunnen veel narigheid voor komen. Merkwaardig is echter, dat B. en W. vergeten te antwoorden dat ook het publiek zelf de nodige discipline behoort te bezitten. B. en W. merken verder op, dat de bevoegdheid om als bewaker bij par keerterreinen enz. op te treden op zich zelf niet een verplichting van het publiek impliceert tot betaling van dit soort aan geboden diensten. Bij het uitgeven van vergunningen laten zij zich op de eerste plaats leiden door de belangen van het publiek, wiens rijwiel of motorrijtuig op deze wijze enigermate tegen diefstal of beschadiging kan worden beschermd. Het belletje trekken van de lieve jeugd geeft ook de nodige zorgen en waar enkele leden vinden dat het verbod een te vergaande reglementering inhoudt, antwoorden B. en W, dat de politie thans volkomen machteloos staat tegen over dit kattekwaad dat de huisvrouwen soms veel overlast bezorgt. Het artikel waarin de mogelijkheid ge schapen wordt om b.v. bij schoorsteen brand op te treden tegen een nalatige bewoner, is voornamelijk praeventief bedoeld. Het is dus niet de bedoeling van de brandweer aan de hand van dat artikel regelmatige jaarlijkse controle uit te oefenen. Het is bovendien niet gemakkelijk te bewijzen, dat een be paalde schoorsteen geaurende een zekere tijd niet is geveegd, terwijl anderzijds de bewoner in het algemeen zeer een voudig b.v. door middel van een kwi tantie of het noemen van helpers of ge tuigen kan aantonen, dat zijn schoor steen wel is geveegd. Enkele leden vragen, of het wel nood zakelijk is het houden van bijen zonder vergunning van B. en W. te verbieden. B. en W. geven daarop te kennen, dat het duidelijk zal zijn, dat het houden van bijen in een dichtbevolkte buurt voor de naaste omgeving zeer hinderlijk kan zijn. De bijenhouder heeft uiteraard zijn büen niet in bedwang en soms neemt hij de bezwaren van zijn buren ook niet zo ernstig op of wil hij die niet erkennen. In het gegeven geval is een vergunningsstelsel het eenvoudigste en meest doeltreffende middel om op dit gebied enigermate regelend te kunnen optreden. Er waren voorts enkele ledön die zich met genoegen herinnerden hoe meer malen personen op loffelijke wijze eige nerbeweging als baanveger optraaen. Zij zouden het betreuren indien dat door de nieuwe bepaling onmogelijk wera ge maakt. B. en W. antwoorden daar echter op dat het alleen de bedoeling is het scheppen van de mogelijkheid tót ver kapte bedelarij en overlast aan de schaatsenrijders tegen te gaan. In de commissie werd gevraagd of het geen aanbeveling verdient ook voor motorvoertuigen, waarmede een lijk wordt vervoerd, een snelheidslimiet te stellen. Dit zou rechtens niet mogelijk zijn volgens de wegenverkeerswet, bo vendien lijkt B. en W. een dergelijke snelheidslimiet niet dringend nodig. Mag een hond meegenomen worden op een begraafplaats? Dat mag niet. GEHUWD, 10 Mei: H. C. Bos en I. H. Fennis, A. K. P. Vring en D. Vallent- goed, H. Schoemaker en J. de \%ies, A. zucas en W. Edam, J. J. de Braai en W, J Klaassen, K. van der Heijde en W. M. Bijster, A. van Bodegom en M. van der Pligt. GEBOREN: G. Stoete—Bakker, J. J. van de Beekvan Opijnen, G. C. Chris- tiaans—Dam, A. Bodegom—van Dijk, allen een zoon; H. W. AitenaVan Ga len, M. M. Lablans—van Koningshoven, M. C. OosterlingTeeuwen, A. M. C. Zweiphenningvan Heinsbergen. M. A. LaanBus, M. BarkHuisman, M. Heil- kerHorsmeijer, J. SchoutenElfers, M. H. Buisvan de Logt, M. C. Slee manSnel, I. W. BultKorte, J. Rutte Schoone, allen een dochter. OVERLEDEN: S. J. Boon, 73 j. Ban- doengstraat. M. C. F. van der Eerden Kemme, 76 j. Kamperlaan; A. C. Akker manSteijn, 82 j. Marnixstraat. H. War merdam. 5 m. Zuider Tuindorplaan. C. J. G. Lübbevan Hoorn, 42 j. Kamper laan, G. B. P. H. C. van der HulstZet- hof, 67 jaar, Leidsevaart. BIOSCOPEN: Rembrandt: Ben je vrij vanavond (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Het meisje uit Artis (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: De onvindbare Pimpernel (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Moeder is studente (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. City: De dochter van Rosy Ogrady (a. 1.) 2.15, 4.30, 7"en 9.15 uur. Spaarne: „Gold-rush" en „Avontuur op Hawaii" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 12 Mei Schouwburg: Comedia met „Vader thuis", 8 uur. Palace: Bamby (a. 1.) 10.30 uur. Advertentie COSTUÜMS m HERENMODE REGENJASSEN Gr. Houtstraat 120 - KI. Houtstraat 58 Gen. Cronj ést raat 35 Op de gemeentebegroting is een be drag van tienduizend gulden uitgetrok ken voor het vernieuwen van een to taal versleten rijdek van de Catharij- nebrug. Thans is gebleken, dat ook het onderdek versleten is, waarmede een bedrag van vijftienduizend gulden is gemoeid. B. en W. stellen aan de raad voor beide werkzaamheden te laten uit voeren. De heer P. M. Germes. emp. I post en telegraafkantoor te Haarlem, die bijna 20 jaar dirigent is van Haarlems Postaal Mannenkoor, werd onderschei den met de ere-medaille in goud Op de repetitie werd hem het ere metaal op de borst gespeld door de heer F. Smit, oud-directeur van het kantoor en ere-commissaris van het» koor. Het koor bood een prachtige mand bloemen aan, in de nat. kleuren, waarna enige liederen werden gezongen in tegenwoordigheid van genodigden. Namens „Haarlems Zanggenot", waar van de heer Germes jaren dirigent was, werd een prachtige plant aangeboden. Enkele sprekers boderi hun felicitaties aan en prezen de ere'dirigent om zijn muzikale kwaliteiten en zijn liefde voor de zang. De 49-jarige G. G. C. Kauling, die gis termorgen met zijn bromfiets tegen een vrachtauto opbotste en daarbij ernstig werd gewond, is in de afgelopen nacht omstreeks drie uur in St. Joannes de Deo overleden. Gedurende een maand heeft op het stadhuis ter inzage gelegen het ont- werp-uitbreidingsplan „Omgeving Sta tion Bloemendaal". Daartegen heeft de gemeente Bloemendaal een bezwaar schrift ingediend, zoals bekend voorna melijk om de geprojecteerde verbin ding OrionwegBioemendaalsestraat- weg. Daar B. en W. nog niet met het antwoord gereed zijn, willen zij het nemen van een beslissing ten hoogste drie maanden verdagen. Het bestuur van de Vereniging Scho len met de Bijbel te Haarlem kreeg in dertijd toestemming tot het uitbreiden van de Koningin Emmaschool aan hei Roerdompplein 19 met in totaal zes les lokalen. Het schoolbestuur heeft thans de definitieve bouwplannen ter goed keuring toegezonden. Daaruit blijkt, dat voorlopig een vleugel met vier lo kalen aan de bestaande school gebouwd zal worden en dat de kosten inclusief de grond geraamd wbrden op f 141.692. Op de kapitaaldienst van de begroting 1951 komt een bedrag van f 100.000 voor drie lokalen. Voor het verschil moeten middelen voor dekking van de rente en aflossing getrokken worden uit de post voor onvoorziene uitgaven. De Haarlemse gemeenteraad verga dert Woensdag 16 Mei om twee uur op het Prinsenhof. De geloofsbrieven van het nieuwe K.V.P.-raadslid, de heer S. W. -Balm, zullen onderzocht worden. De agenda vermeldt slechts tien punten, maar de herziening van de algemene politie-verordening zal ongetwijfeld ge- Nu de pelgrimstocht van de Kath. Arbeidersbeweging van geheel Neder land naar Rome vertrokken is, gaat de Kath. Arbeidersbeweging van Nederland zich opmaken tot een massale herden king van de uitvaardiging der encyclie ken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. Ook de afdeling Haarlem van de K.A.B. interesseert zich bijzonder voor deze massale bijeenkomst en wil de deelname uit Haarlem zo groot moge lijk doen zijn. Want welke K.A.B.-er heeft geen belang bij de uitvaardiging van de.ze twee encyclieken, zowel gees telijk als materieel? Gelukkig dat de besturen der verschillende vakorgani saties de grote betekenis van deze massa meeting in het Feijenoordstadion hebben aangevoeld en hun leden een reductie op de te maken onkosten geven. Wij raden dus al de leden van de K.A.B. van de afdeling Haarlem aan, die Zaterdag 26 Mei met de extra-trein naar Rotterdam willen gaan, zich vóór 15 Mei a.s. te willen opgeven bij een der bestuursleden van hun vakorganisatie of het comitélid vóór regeling van deze massabetoging, de heer Geerts, gebouw St. Bavo, Smedestraat. Doet het heden voor dat het te laat is. In het Sportfondsenbad worden Dins dagavond de laatste waterpolowedstrij - den van de wintercompetitie gespeeld Voor de eerste; klasse heren wordt om 21.15 uur gespeeld de wedstrijd HVGB 2HPC en na afloop van deze wed strijd de beslissingswedstrijd om het kampioenschap van de tweede klasse heren HPC 2DWR 2. Advertentie 35 jaar ervaring NIEUWE TIJK en BIJGEVULD met JAVA-KAPOK in MAAKLOON: 1 persoons matras f 12.50 2 persoons matras f 15.— Nog enige VERENTIJK voor Uw verenbed. Ook per meter HAARLEMSCH MATRASSENHUIS GROTE HOUTSTRAAT 103 TELEFOON 11485 Donderdagmorgen werd de 6-jarige A. C. Coblens op de Herenweg aangere den door een personenauto, bestuurd door rrrej. H. P. Het kind stak de straat over zonder op het verkeer te letten, en kwam eerst op het linkerspatbord van de auto terecht, waarna het .op de weg gesmakt werd. Ogenschijnlijk had het meisje slechts enige schrammen meegekregen, maar na vervoerd te zijn naar haar huis, moest zij op medisch advies overgebracht worden naar het Diaconessenziekenhuis te Haar lem, waar men vreesde dat het kind in wendige kneuzingen had opgelopen. De Harmonie „Eensgezindheid" bracht Donderdagavond een serenade aan het echtpaar StroosmaKooien in de Lombokstraat, dat vijftig jaar in de echt verbonden was. Uit dit huwelijk zijn zeven kinderen geboren en er zijn dertien kleinkinderen, die met ouders en grootouders dit feest hebben ge vierd. De voorzitter van „Eensgezindheid", de heer P. v. d. Ham, sprak een har telijk woord van gelukwens en nadat de muziek enige pittige marsen had ge speeld, werd de serenade besloten met een „Lang zullen ze leven". De belang stelling voor deze muzikale huldiging was buitengewoon groot. Hedenavond vindt in het R. K. Ver enigingsgebouw de verzilvering plaats van de vacantiebonnen voor arbeiders in de bouwbedrijven en wel van 78 uur voor georganiseerden en van 8.30 9 uur voor ongeorganiseerden. In totaal mogen zeven bons worden ingeleverd, opgeplakt in de daarvoor bestemde boekjes en waarbij er de aan dacht op wordt gevestigd, dat naast el ke vacantiebon een vorstverletbon is geplakt. Belanghebbenden worden verzocht op de aangegeven tijden te komen. De burgemeester der gemeente Zand- voort zal in plaats van op Woensdag 16 Mei, op Donderdag 17 Mei a.s. tussen 10 en 11 uur spreekuur houden. Burgemeester en wethouders van Zandvoort hebben het verbouwen van het perceel Haltestraat 14 opgedragen aan de laagste inschrijfster, de fa. Luyen- dijk Bisenberger, voor een bedrag van f 3249.25. Binnenkort komen gereed acht een gezinswoningen en achttien duplex- woningen, die de vereniging. „Een dracht maakt Macht" bouwt aan de Van Lennepweg. De huur van de een gezinswoningen en van de boven- duplexwoningen bedraagt 6.50 per week plus ƒ0.60 voor huurkoop van een gasgeiser. De beneden-duplexwo- ningen doen een huur van ƒ5.25 per week. De Zandvoortse Sportweek zal dit jaar gehouden worden van 5 tot en met 9 Juni. Dinsdag 5 Juni zal de sportweek worden geopend met een gymnastiek- demonstratie op het Raadhuisplein. Op de volgende dagen zullen wedstrijden in athletiek, boksen, hockey en handbai worden gehouden, alsmede een zeep kistenrace. De sportweek zal worden besloten met een voetbalwedstrijd tus sen een elftal van prominente Haar lemse spelers en een Zandvoorts elftal. Met ingang van 1 Juli 1951 is benoemd tot klerk ter secretarie de heer D. Bok- rna, klerk tweede klas ter secretarie der gemeente Gaasterland. - De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Haarlem, de heer A. P. M. van Riel, zal binnenkort naar Austra lië gaan. Hij -heeft reeds tegen 1 Juni eervol ontslag gevraagd uit zijn huidige functie. De heer J. Hekhuis behaalde te Utrecht het politie-diploma met aantekening. Gistermiddag hebben een tiental leden van de Bloemendaalse politie in de gym nastiekzaal van het politiebureau te Overveep net examen jiu-jitsu en judo afgelegd. Zij verwierven allen de Gele Band. Enkele leerlingen van de Sport school C.J.O.S. te Overveen, dragers van de Groene Band, gaven een demonstratie. Hieruit bleek, dat er nog veel te berei ken is. De leiding berustte bij de hc/ J. Nauwelaerts d'Agé te Overveen. Donderdagavond 8 uur wordt in de St. Liduinaschool te Santpoort een contact avond gehouden, bedoeld voor de opders wier kinderen het onderwijs aan deze school volgen. Op deze avond zal gespro ken worden over een in Velsen op te rich ten school voor V.G.L.O. (Zondag 6 Mei) le prijs f 10: P. J. Ebbing, Veenberg- plein 11 rood. Haarlem, 7 punten. 2e prijs f 7.50: G. Hoenderdos, Zuid Schalkwijk 14, 7 punten. 3e prijs f 5: N. Leuven, Iepenlaan 48, Heemstede. 7 punten. 4e prijs f 2.50: H. v. Geldorp, Plane- tenlaan 128, Haarlem. 7 punten. Drie inzendingen mêt 7 punten zijn uitgeloot. De Maria-tentoonstelling in het Kre- lagehuis, die uitgaat van de paters Car- melieten. wordt Woensdag 16 Mei ge opend des avonds om half negen door plebaan H. W. Agterof. Het koor van de paterskerk aan de Groenmarkt zal hier bij enige Maria-motetten zingen. Op 2de Pinksterdag (14 Mei) viert de Motorclub Haarlem en Omstreken haar eerste lustrum. Op die dag organiseert de Motorclub een Knobbelrit in de om geving van Haarlem met vele en mooie prijzen. De start en de finish zijn bij café-restaurant „Dreefzicht" in de Hout. De rit staat open voor motoren en auto's. Iedere motorrijder en automobilist, lid of geen lid van de feestvierende club, is welkom. Na afloop van deze rit zal 's avonds om 8 uur de feestviering worden voort gezet met een gezellig cabaretprogram ma, gegeven door het cabaret-ensemble „De Kopkleppers". Na afloop hiervan is er een gezellig bal tot 2 uur. Op deze feestavond zullen de prijzen van de ver schillende ritten worden uitgereikt. Met het oog op de aard en de bestem ming van het Noordersportpark hebben B. en W. van Haarlem het gewenst ge acht de wegen in dit park gesloten le verklaren voor het motorverkeer en besloten, dit voor beide richtingen te verbieden voor de volgende wegen: het Kerkpad, de naamloze weg in het Noordwestelijk deel van het sportpark tussen het Kerkpad en de Mr. Jan Ger- ritszlaan, een deel van het Schotervoef- pad tussen het Kerkpad en de twee ge noemde paden, de naamloze weg ten Zuiden van de oefenvelden van H.F.C. „Haarlem" en de naamloze weg ten Noordwesten van het voetbalterrein van H.F.C. „E.D.O." Voorts hebben B. en W. hun besluit van 9 Maart ingetrokken, waarin het kruispunt Zuiderhoutlaan-Fonteinlaan- Spanjaardslaan als voorrangskruising was aangewezen. Dit besluit is namelijk overbodig doordat in hetzelfde besluit de Zuiderhoutlaan, de Fonteinlaan en de Dreef (van de Fonteinlaan tot 50 meter ten Noorden van de kruising Florapark) reeds als voorrangswegen waren aangewezen. Van 14 tot en met 19 Mei zal in het gehele land en ook in Haarlem en Heemstede een lijstcollecte gehouden worden ten bate van de slachtoffers van het alcoholisme van alle gezindten. Mensen van velerlei levensbeschou wing werken samen om gelden bijeen te brengen voor het in stand houden en verbeteren van consultatiebureaux voor Alcoholisme en het inrichten van nieuwe, zoals onlangs in Utrecht en Leeuwarden is geschied. 19 Mei is bestemd voor een buscollec te, eveneens georganiseerd door het Centraal Drankweer Comité. Na arbitrage van enige partijen is de einduitslag van de promotie-wedstrijd HOSC2—HWP1 4X>— 5%. Voor de onderlinge competitie werden nog de volgende wedstrijden gespeeld: Groep 1: v. OschW. Happel 01, De LangeDe Ree 01. Groep 2: v. d. VeldeStevens Jr. 10, HeymansSpoor 10, Th. Happe>— Bleekemolen 01. Groep 3: FilmerKomen 10, v. d. StoopOverdijk 10, HoldorpSchoorl Sr. KleinReeuwijk Jr. 10, Komen—v. d, Berg 01, KleinHoldorp 10, Uilenbroekv. d. Berg 10. Groep 4: GoedemansEnsink 01, Blan kenBoon 01. GosenHoltkamp Jr. 01, Holtkamp Sr.Beelen 01, Goede mansVersnel 01. Dinsdag 22 Mei. des avonds om acht uur, vindt in de Bilderdijkzaal van café restaurant Brinkmann de jaarlijkse alge mene ledenvergadering- van de H.O.V. plaats. Op tweede Pinksterdag speelt B. S. M. een wedstrijd tegen E.T.O. IV en de opbrengst daarvan komt geheel ten goede aan de plaatselijke afdeling van „Herwonnen Levenskracht". Advertentie De Amsterdamse rechtbank behandel de een grote rijwieldiefstal, waarvoor een dader en zes helpers en bemidde laars terecht stonden. De officier van Justitie noemde dit „een van de ergste fietsendiefstallen van de laatste jaren", waarbij een „fabelachtige hoeveelheid", hjj sprak van 200 fietsen, in de jaren 1949 en 1950 in de hoofdstad is gestolen. De 29-jarige zeeman F. de G., eeen der twee daders van de tweede mislukte overval op een juwelier in de Pieter de Hoochstraat, gaf ter zitting op, dat hij „maar" circa 80 fietsen had gestolen. (Voor de overval is hij kortgeleden tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld en bovendien zal hij nog 5 maanden voor waardelijk opgelegde gevangenisstraf voor een ander delict moeten onder gaan). In zijn requisitoir zeide de officier, dat verdachte een record heeft geboekt en dit kampioenschap heeft kunnen bereii ken door de helers, die hem aanmoedig den voort te gaan. Hij eiste 2lé jaar gevangenisstraf tegen De G. In zijn pleidooi wees de verdediger er op hoe verdachte in de oorlog zich moe dig gedragen heeft als zeeman ter koop vaardij. Hij werkte in de machinekamer. De zeelieden verkeerden in die tijd voortdurend in angst voor de talloze ge varen die hen bedreigden en daarom wferd er onmatig gedronken. De verde diger nieëhde, dat zijn cliënt „mktaglap-" De Rijksluchtvaartdienst heeft een on derzoek ingesteld naar de bodemgesteld heid van het vliegveld Eelde in verband met de op Tweede Pinksterdag te orga niseren Pinkstervliegfeesten. Het veld werd voor alle vliegtuigen boven de 1500 kg. afgekeurd. Dit betekent, dat de rondvluchten, welke de KLM op die dag had georganiseerd, niet zullen doorgaan. Het toestel van de Nederlandse parachu- tistenschool zal van Schiphol in plaats van Eelde opstijgen pn daarna de para chutisten boven Eelde uitwerpen. Voorts zullen alle overige deelnemende vlieg tuigen boven de 1500 kg v.an Leeuwar den opstijgen in plaats van Eelde. Het 'terrein werd afgekeurd op grond van de grote drassigheid, die een gevolg' is van de regens. Met ingang van 16 Mei werdt com mandeur F. T. Burghard eervol onthe ven van zijn functie van hoofd der afdeling Zeemacht van de Nederlandse militaire missie in Indonesië. Hij wordt afgelost door kapitein ter zee J. G. Broekhuijsen, die met ingang van de zelfde datum tijdelijk wordt bevorderd, tot commandeur. Commandeur Broek huijsen vertrekt 25 Mei met de „Wil lem Ruys" naar Djakarta. iotlri hem HIER, Slell DAAR een val, De Fransen zoehen hem OVERAL Is hij In de hemel, Is hij In de hel? Die verd.onvindbare PIMPERNEI N1'*'" C<^1 Geschreven, ik(X geproduceerd m en geregisseerd door is geworden. Hij verzocht de rechtbank clementie. Tegen de 34-jarige brievenbesteller J. N. de G., eiste de officier twee jaar met aftrek. Hij was de enige van de zes medeplichtigen met een blanco straf register, maar had het grootste aantal (zelf noemde hij 45, de officier 80) fiet sen verkocht. Hij bevindt zich reeds bijna zes maanden in voorarrest, terwijl de andere verdachten in vrijheid zijn. De vijf overige verdachten, alle»! zeer goede bekenden van de justitie, hoorden 1% jaar tegen zich eisen. Uitspraak 24 Mei. Op 23 Mei viert het bruidspaar P. Vos en D, van Zoelen zijn vijftigjarige echtvereniging Dit feest zullen zij vie ren met hun kinderen, kleinkinderen en achterkleinkind. Op Zondag 13 Mei kunnen vrienden en kennissen in de Harmenjansstraat 21 van 3 tot 5 uur terecht om het gouden bruidspaar te feliciteren Onder grote belangstelling werd Don. öér'dagavori8 Wr BToémBOTiewveiling ge houden, waarvan de opbrengst ten bate var, de St. Josephkerk wordt besteed. Deze veiling bracht het mooie bedrag van f 7029 op; ruim f 500 meer dan in 1950. Twee personen hadden het bedrag geraden, althans waren er gelijk het dichtste bij, n.l. P. v. d. Zande en G. Damen, en verdienden de prijs, die er aan verbonden was. Amsterdam, 10 Mei 1951. De meeste fondsen ter beurze bewo gen zich vandaag binnen nauwe gren zen. Zowel op de aandelenmarkt als op de obligatiemarkt bleven de koersver schillen van beperkte omvang. De aan delenmarkt was hier en daar wat luier, voornamelijk tengevolge van gebrek aan voldoende belangstelling, terwijl op de obligatiemarkt verschillendestaats, fondsen na enige koersschommelingen per saldo fractioneel verbeterden. Het geheel had een rustig verloop. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 11/1 3 Nederl. 1948 87 3% pCt. Ned. 1950 87 3-3% Nederland 1947 89,1,-% 90% 3 Ned. 62-64 bel iac. 90% lnschr. Grtbk. '48 3 pCt. 88)4 -% Ned. Handel Mij. eert. 155 A.K.U. 16?% Van Berkels Patent 112gb Calvé-Delft eert. 132b Van Gelder 155 Kon. Hoogovens eert. 151 Unilever eert. !7%-:\,gb 227 Ned. Kabel 221 Philips 254% 25344 Kon. Petroleum 2S8- 298% „Amsterdam" Rubber 1 IS 118 HoU Amerika Min 177 Kon. N. Stoomb. Mij. 137 137% Ned. Scheep'v. Unie 153%-4gl 154% H.VA. 12Sgb Dell Mij. eert. 100%-1 99% 10/5 9/5 Anaconda Copper 44 44% Bethlehem Steel 55% 56% Chrysler Corp. 78 78% General Electric 55% 56 General Motors 52% 53% Hudson Motors J7% 17% Kenneeott Copper 76% 77% Montgomery Ward 73% 74 North American Co. 18% 17% Radio Corp. 19% 19% Republic Steel 43% 44% Shell Oil 57 56% Southern Pacific 69% 70*4 Southern Railway 55% 66% Tidewater 37 37 U.S. Steel 44% 44% ex dividend Advertentie Nico van Srhagen «fc Zonen Gierstr 40-42 H tel. 177H8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2