Gancia BIJ HET DIAMANTEN Van plaatselijk fabriekje tot wereldconcern FEEST VAN PHILIPS Vier-jarig kind voor straf in gasmeterkastje Het bedrijf met een eigen mentaliteit Geschenk van het gehele Philipspersoneel Film Hersenwerk de grote drijfkracht In cijfers Grootse fontijn van Hub van Lith Materiële verzorging voorkwam stakingen NIEUWE VATICAANSE POSTZEGELS Brandstichter berecht FEESTPROGRAMMA GEWIJZIGD Aftakkingen VRIJDAG 11 MEI 1951 PAGINA 5 KONINGIN ONTMOET SCHRIJVERS EN DICHTERS VAN HET VERZET LIKDOORNS GEDÉ-ZALF Origineel geschenk van I de N.S.F. Tussen 1891 en nu liggen zesiig jaren, waarvan niemand, zonder bijkans een encyclopaedie ie vullen, de geschiedenis precies kan schrijven, omdat hij altijd ie kort zou doen aan allerlei factoren, die beslissend zijn geweest voor de ont wikkeling van dit bedrijf: een keuze „a", welke tot nieuwe ontdekkingen voerde, waar men ook de richting ,,b" had kunnen gaan en waarbij hei anders zou zijn gelopen; een toch dóórzettend speuren naar nieuwe dingen in het labo ratorium, waar men ook genoegen had kunnen nemen mei hei reeds gevondene en hei uitbuiten van een theoretisch resultaat door technische en commerciële mannen, die daarachter de kansen grepen voor de praciijk. Bij hei jubileum, dat Philips, en daarmee Eindhoven en mei Eindhoven ons land gaai vieren, is hei ondoenlijk dit alles te reconstrueren. Maar men kan wel tegen de achtergrond van hei toch in feite maar korte, doch mei een sterke dyna miek geladen verleden de Philipsfabrieken bezien, zoals zij daar nu in al hun glorie Eindhoven beheersen, in ontzag en soms ook mei verbijstering. vermoulh Torino Ook Engeland geeft nieuwe zegels uit Woensdag Ark van Noë in ons land Herstel van zijn woning was te duur Philips zestig jaar In verband met pokken- gevallen te Tilburg Ontaarde vader voor Haarlemse rechtbank (Van een onzer redacteuren) I—T ei verhaal van de leegstaande bukskinfabriek mei een grondoppervlak van 400 m.2, die uit het kapitaal van vader Frederik Philips in 1891 voor f 12.500.- werd gekocht om er kooldraadlampen ie gaan maken, is al zo vaak ver teldEn toch wordt men telkens opnieuw gefrappeerd door de gigantische omvang van hei bedrijf, dat uit dit simpele, nog steeds bestaande gebouwtje van 60 jaren ierug gegroeid is. Verliefd op research Examens Philips - dit en Philips - dat Andere maatschappij- vormen overvleugeld Een jaar geëist AMSTERDAMSE DROOGDOK 12 PCT. (ONV.) Beijnes verhoogt dividend Deens sportvliegtuig omgeslagen Bij landing op Schiphol Eerste asperges op de Venlose veiling H.M. Koningin Juliana heeft Donder dagavond in het Haagse Gemeentemu seum vijftien schrijvers en dichters van het veriet ontmoet. Deze ontmoeting ge schiedde' in de pauze van een herden kingsavond in het Gemeentemuseum ter gelegenheid van de opening van de ten toonstelling „Gedrukt in verdrukking" in het gemeentearchief. Op deze avond lazen in de aula de schrijvers uit hun werk voor. Zij werden ingeleid door de uitgever Bert Bakker, die de Koningin, de bur gemeester van Den Haag en andere aan wezigen begroette. De dichter M. Nijhoff droeg uit zijn werk: „Bij het graf van een Nederlandse onbekende soldaat, gevallen in de Mei dagen 1940'' voor. Vervolgens lazen Rie Cramer, Theun de Vries, Fedde Schurer. Jan H. de Groot. Anthonie Donker, Jan Erigelman, Gé Kamphuis en Kitty de Josselin de Jongh uit hun werken, die gedurende de bezetting tot stand kwa men, voor. In de pauze begaf H.M. de Koningin zich naar de commissiekamer vam het Haagse Gemeentemuseum, waar de aanwezige schrijvers en dichters aan haar werden voorgesteld. Deze ontmoe ting in zeer beperkte kring droeg een ongedwongen, schier huiselijk karakter. Belangstellend vroeg de Koningin naar het tegenwoordige werk van de kunste naars, die aan haar werden voorgesteld. Na de pauze droegen onder meerderen Yge Foppema en Ed Hoornik werk voor. M. Nijhoff besloot de avond met zijn „Tot de gevallenen". De baten van deze avond, die o.a. werd bijgewoond door de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, zullen worden overge dragen aan de Stichting 1940'45. Om half elf is H.M. de Koningin uit Den Haag naar Soestdijk vertrokken. Eerder op de dag werd de tentoonstel ling „Gedrukt in verdrukking" in het gemeentearchief geopend. Advertentie verdwijnen pijnloos, snel en zeker met: Onder de vele bedrijven die reeds hun bijdragen afstonden voor de „Haak In' - actie is 'n wedstrijd ontstaan om niet alleen uit te munten door hoogte van bedrag doch ook door originaliteit van aanbieding. Zo boden de afgevaardigden van de Ned. Dok- en Scheepsbouwmaatschappij gister avond in de N.C.R.V.-studio op de ..audiën tie" van Haak In de heer Bodegraven een bijdrage aan verstopt in de pijpv van een model van de ..Oslofjord" De A'damse Droogdok deed het ir. een schroefas en Wilton in een aambeeld. Doch de N.S.F. maakte het bedrag van één uur overwerk wel op de meest originele wijze bekend. De heer Kouwen. voorzitter van de perso- neelsraad. verzocht de heer Bodegraven het nummer van de N.S.F. (8841) op een telefoontoestel aan te slaan. Toen dit ge schiedde sprongen lampen aan in een grote schemerlamp in de vorm van de vroegere grote radiomast van de N.S.F. en vormde samen de tekst „N.SJ. Hilversum en Den Haag haken in voor f 6105.De heer Kouwen deelde nog mede dat het initiatief tot 't uur overwerk door het personeel zelf genomen was. De internationale vereniging het Rijn schepenregister vergadert 30 en 31 Mei a.s. in het gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amster dam. In dit fabriekje startte Philips in 1891 met de vervaardiging van gloeilampen. Thans is hierin het Philips-museum gevestigd. Advertentie Gisteren is bekend gemaakt, dat het Vaticaan binnenkort een tweetal post zegels zal uitgeven ter herinnering van de afkondiging van het dogma der Ten hemelopneming van de Heilige Maagd Maria. De zegels hebben resp. een waarde van 25 en 55 Lire. De eerste is rood bruin van kleur en vertoont een af beelding van de Paus aan de voet van de troon, die op het St. Pieterplein was opgesteld, toen Hij het dogma afkon digde. Aan de bovenrand van de zegel staat in het Latijn: „Maria is ten he mel opgenomen." Onder de afbeelding staat de datum van de afkondiging van het dogma 1 Nov. 1950. De zegel van 55 Lire is staal-blauw van kleur en vertoont een afbeelding van het overvolle St. Pietersplein, ten tijde van de plechtigheid, met op de achtergrond twee zwevende engelen. De zegel draagt in het Latijn het on derschrift: „De engelen verheugen zich" gevolgd door de datum van de plechtigheid. De nieuwe postzegels zullen van 8 Mei a.s. tot en met 31 Dec. 1952 worden verkocht Ter gelegenheid van het Festival of Britain zullen speciale postzegels in al le «postkantoren in Engeland verkocht worden. De directeur-generaal der Posterijen deelde gisteren mede, dat de zegels in twee waarden uitgegeven worden 2i/2 penny en 4 penny. Beide zegels zul len tweemaal zo groot zijn als de nor male zegels en afbeeldingen vertonen van symbolen op het festival betrek king hebbende. Met het ss „Rijnkerk" van de Holland Afrika Lijn dat Woensdag in de hoofdstad wordt verwacht zal het grootste na-oorlogse dierentransport in ons land aankomen. Bestemd voor diverse dierenparken bevinden zich aan boord o.a. 1 giraffen, IA struisvogels, 4 neushoorns, 6 wilde beesten, 2 oryx, 38 zebra's, 2 olifanten en 2 kuifkraanvogels. De Officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank eiste tegen de 32-jarige L. uit Weesp acht maanden gevangenis straf, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar met onder toezichtsteliing van de reclassering. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 6 Septem ber j.l. in een kast in zijn huis aan net Kerksteegj e te Weesp brand had gesticht en daarna zijn woning had verlaten. „Een beklagenswaardige man" noemde de officier de verdachte, die zijn daad toegaf. Het was een wanhoopsdaad. De tean kon de kosten van het opknappen van zijn huis niet betalen. „Was zijn op zet geslaagd, dan zou zonder twijfel het steegje afgebrand zijn," aldus de officier. Uitspraak 24 Mei. Wat Is in deze onderneming het be langrijkst, wil de leek steeds weten. Zijn het nog altijd de lampen, waar van men er in 1891 een vijfhonderd per dag maakte en die thans in hoeveelhe den van tien- en honderdduizenden de fabriek uitstromen? Of staan de radio toestellen, waar men zich een vijf en twintig jaar geleden op geworpen heeft, nu op plan-één? Misschien worden het straks wel televisie-apparaten? Bij een bezoek, dat wij brachten aan de Philips-fabrieken, hebben we de in druk gekregen, dat voor een antwoord op deze vragen men niét allereerst moet zien naar de grote zalen, waar naarstige meisjeshanden een bepaalde minuscule schakel leggen in het letterlijk tot in de puntjes uitgesplitste fabricageproces van dit of dat product en evenmin naar de ingenieuze, in het bedrijf zelf ontwik kelde machines, die met schier feilloze accuratesse onvermoeid dit of dat massa artikel in een opeenvolging, welke geen eind schijnt te kennen, produceren. Dit alles spreekt sterk tot de verbeelding en wie met grote getallen wil goochelen, komt bij deze meesterstaaltjes van mo derne bedrijfsvoering rijkelijk aan zijn trek. In verband met pokkengevallen in Tilburg acht de hoofd-inspectie der Volksgezondheid te 's-Gravemhage het raadzaam in het feestprogramma van het zestigjarig jubileum der N.V. Philips Gloeilampen Fabrieken teEindhoven enige wijzigingen aan te brengen. Hoe wel de gemeente Eindhoven niet is besmet, zijn deze wijzigingen thans, ten einde de nodige voorzichtigheid te be trachten, aangebracht. Daardoor komt in de eerste plaats de officiële receptie van de raad van be stuur der N. V. Philips, welke Dinsdag zou worden gehouden, te vervallen. Voorts zal de tentoonstelling van werk stukken van de jubileumwedstrijden evenals die van Philipsproducten in de nieuwe hal aan de Jonghlaan tot nader aankondiging niet door het publiek kunnen worden bezocht. De sprookjes- tuin in het Stadswandelpark zal door gang vinden, maar er zullen maatregelen worden getroffen tegen tè grote opeen hopingen van bezoekers. De vermaak- centra zullen eveneens, zij het in enigs zins gewijzigde vorm, blijven gehand haafd. Tenslotte wordt aan het Philips- personeel met nadruk verzocht geen familieleden, vrienden of kennissen uit Tilburg en Geldrop (Zesgehuchten) gedurende de feestdagen naar Eindhoven te laten komen. Philips en Eindhoven worden in één adem genoemd; bij het 60-jarig bestaan zijn echter nog op tal van andere plaat sen in den lande aftakkingen van de centrale industrie en met Philips geas socieerde bedrijven gevestigd. Men zie onderstaande, nog niet eens geheel vol ledige, opsomming: Amsterdam: Neonfabriek. Baarn: Philips' Phonografische industrie. Doetinchem: Decca (aflopende prod.). Drachten: Philishave (in Mei '51 be gonnen). Eindhoven (met Strijp): lampen, radio toestellen, Philite, laboratoria enz. Heerlen: montage radiobuizen. Hilversum (NS.F.): o.a. tele-communi- catie, televisie, radar. Middelburg: Vitrite-works. Oss: armaturen van plastocel. Roermond: kappen rijwiellantaams. Roosendaal: TL-buizen. Sittard: radiobuizen. Utrecht: lasstaven. Valkenswaard: diamantboorderij. Weesp (met onderdelen in Adam en Olst)Philips-Roxane. Veel essentiëler is echter bij Philips wat er ligt vóórdat de machines aan het draaien gaan en een nieuw product op de transportband wordt gezet. Dan is namelijk reeds lang de voorbereiding op de totstandkoming van de productie achter de rug, een hele historie van denken en zoeken, van het ontdekken der theoretische grondslagen, zonder welke men waarschijnlijk nooit op het idee zelf gekomen zou zijn. Die voorbe reiding geschiedt in wat bij Philips alge meen bekend is als het „Nat. Lab." Experimenteren heeft er bij dit be drijf van het eerste begin af en zelfs voordien in gezeten: reeds voor de op richting der fabriek deed ir. Gerard Philips in een bijgebouwtje van zijn ouderlijk huis te Zaltbommel de eer ste proeven voor het maken van ge spoten kooldraad en in de eerste le vensperiode der onderneming was er al een scheikundig laboratorium, waar allerlei onderzoekingen zijn verricht rondom de chemische technologie van het bedrijf. Verscheidene chemici, die daar gewerkt hebben, kwamen later op belangrijke posten in verschillende fabrieken van het concern. Van alle historische data, welke er bij het 60-jarig jubileum te vermelden zijn, is zeker niet de minst belangrijke: de le Januari 1914, toen het Natuurkundig Laboratorium werd opgericht, nadat de heer Philips bij zijn reis door Amerika de éclatante successen had gezien die door toepassing van de physica aldaar verkregen waren. Het Natuurkundig La. boratorium is niet een gewoon fabrieks- of ontwikkelingslaboratorium gebleven, doch werd al spoedig een echt research- lahoratorium, in die dagen voor Neder land iets nog volkomen ongekends. Dit schijnt wel hoofdzakelijk te dan ken te zijn aan de grote vrijheid, die gegeven werd om het onderzoek te ver diepen en niet minder aan de verliefd heid van de eerste twee physici. prof. dr. G. Holst nu nog commissaris van de N.V. en dr. Oosterhuis, op cle re search. Dat de in het laboratorium verworven inzichten en ideeën veelal spoedig hun verwezenlijking hebben gevonden in de fabricage van nieuwe producten, is vooral te danken aan de stuwkracht van dr. Anton Philips, broer van Gerard. De rol van dit laboratorium, dat men zon der overdrijving het zenuwstelsel, de hersenen, van het bedrijf kan-noemen, blijkt het duidelijkst uit het feit, dat in de jaren van de eerste wereldoorlog eigenlijk reeds bijna alle problemen ge raakt werden. In die periode werden dan ook de grondslagen gelegd voor practisch alle gebieden, die de hoofd activiteit van het latere concern zouden worden: gloeilampen, gasontladingslam pen, buisgelijkrichters, radiobuizen en radió-apparatuur, röntgenbuizen. Het is niet te veel gezegd, wanneer men stelt, dat het doordringen tot de fundamentele verschijnselen het labo ratorium een leidende positie in de we reld heeft bezorgd en de fabriek een voorsprong heeft gegeven in de ontwik keling van nieuwe producten. Telkens weer komt in de overzichten van het bedrijf, die ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan verschenen zijn, naar vo ren hoe het „Nat. Lab." een nieuwe richting aanwees op momenten, die. naar achteraf blijkt, van beslissende beteke nis zijn geweest: Het onderzoek van de electronen-emissie leidde tot de vinding van een kathode, waardoor Philips op het gebied van radiobuizen voorop kon gaan. Dank zij ander pionierswerk kon Philips als eerste met luidsprekers, voorzien van permanente magneten, op de markt komen. De research aan scha kelingen leidde tot draaggolftelefonic onderzoekingen naar de invloed van het licht op mens en dier tot bereiding van vitamine-D, waar de industrie Philips- Van Houten (thans Philips-Roxane) uit is voortgekomen. Dat Philips ondanks de vertraging, veroorzaakt door de tweede wereldoorlog, bij de projectie- televisie op het eerste plan staat, is vooral een gevolg van de voorsprong, die het laboratorium bezat o.a. in de constructie van de benodigde projectie buizen. En zo verder. Wanneer men dus vraagt naar het be langrijkste onderdeel van het bedrijf, dan geloven we dat de wetenschappe lijke werkplaats bovenaan moet staan. Ze is niet zo spectaculair, maar zonder de berekeningen en metingen en proe ven, in alle ernst aan de laboratorium tafels verricht, zouden de vakmensen- in-de-practijk maar een zeer gering deel van de mogelijkheden, die hun thans ter beschikking staan, hebben om feitelijk een productie te leveren in de omvang en verscheidenheid, welke het bedrijf vandaag aan de dag kent. In het Natuur, kundig Laboratorium werken thans circa 1000 mensen en in de ontwikke lingslaboratoria der verschillende onder, delen van Philips in binnen- en buiten land nog eens 3500 man. Vier- tot vijf honderd universitair-geschoolden ver richten dagelijks fundamentele research. Het Philips-perscmeel is in zestig jaar van 25 mensen in Eindhoven ge groeid tot 80.000 werknemers in bin nen- en buitenland. Het kapitaal, dat Frederik Philips in 1891 in de onder neming van zijn zoon Gerard wilde steken, bedroeg f 75.000 het aan delenkapitaal van de tegenwoordige N.V. is 145.000.000 groot. De vloeroppervlakte der fabrieken, die bij de oprichting 400 m2 was, is bij het 60-jarig jubileum een-en-een kwart millioen vierkante meter. In de aanvangsperiode van het bedrijf was de behoefte in Nederland aan kooldraadlampen nog veel te ge ring voor de bescheiden omzet van 500 lampen per dag; in 1951 bestaai door de ontwikkeling van de buiten landse Philips-maatschappijen in 25 landen een fabricage van Philips producten. Bij het bedrijf in Eindhoven werken thans rond 3000 werknemers uit België; o.a. voor het vervoer van dit personeel beschikt Philips over 90 eigen autobussen. Om enig idee te geven van de om vang der huidige productie kan ver nield worden, dat er alleen al een dozijn tot vijftien wagons met Phi- lips-artikelen dagelijks uit Eindhoven vertrekken; hierbij is dus nog niet gerekend het vervoer per schip en niet vrachtauto's, die tot Hamburg en Nice gaan. verklaarde, dat bij de thuiskomst van baar man het kind gevraagd had „is pappie thuis?". Het was naar de slaap kamer gedaan en toen het vader zag was het begonnen te huilen. Met de woorden „Wimpie gaat in de kast" was de man uit bed gekomen en had het kind behalve de klappen nog een schop gegeven. Daarna had hij het in het gasmeterkastje opgesloten en tegen zijn vrouw gezegd „laat hem maar de gehele dag zonder eten daar zitten". „Hebt u dan geen tegenwerpingen ge maakt?". vroeg de president „Ik heb thuis niets te zeggen", was het antwoord. „Wat hebt u daarna gedaan?" „Ik ben z.gji. melk gaan halen, maar ging naar de politierechter". Een hoofdagent van politie tezamen met een kinderinspectrice waren naar het huis gegaan, waar zij het kind bijna ontkleed en geheel verkleumd in het kastje aantroffen, geleund tégen de gas meter. die enigszins lek was. Zij hadden nog aan een van de andere kinderen het een en ander gevraagd en dat had ge zegd „Pappie heeft het gedaan". De officier noemde verdachte in zijn requisitoir iemand met een intens laag karakter. Hij achtte de ten laste gelegde feiten bewezen en eiste een gevangenis straf van een jaar. Nadat de verdediger aan het wbord was geweest, waarbij deze zei, dat het niet ging om het vermoeden.* maar om het recht in deze zaak en vrijspraak had gevraagd, bepaalde de president de uit spraak op 24 Mei. AMSTERDAM Doctoraal natuurk. mevr. H. S. Mullerv. d. Meulen en E. van Al phen (Amsterdam); cand. wis- en nat. meg. E. Petersen, mej. J. Luyckx, H. Rathman (Amsterdam) en H. Zwart (Hilversum); cand. pol. en soc. wetensch. dr. J. de Roy (Bilthoven) en F. Wanninkhof (Amsterdam) cand. Duits D. Monté, (Haarlem). LEIDEN Geneesk. de dames M. 6e Bruyn, Den Haag; M. Dubru, Rotterdam; C. Kors, Leiden; A. v. Riesen, Rotterdam; 3d. G. Bink. Rotterdam; J. Calje, Hardinxveld; R. Hali, Den Haag; J. Kofman, Voorschoten; J. Mulder. Delft; A. v. Noort, Den Haag; P v. Santbrink, Schiedam; C. Verdoorn, Pa- pendrecht; P. Versteeg, Dordrecht en J. v. d. Waal, Ridderkerk. UTRECHT Cand. geschiedenis: mej. M. v. Nimwegen, Utr.; doet. rechten: L. Speel man (cum laude), Den Haag; F. v. d. Berg, Utrecht; W. Alberts, Utrecht; H. v. d Berg, Zwolle; doet. geneesk.: A. v. d. Willigen, Hilversum, H. Oort, Hilversum, mej. W. Knoop, Heusden, mej. C. Maessen, Roer mond, J. v d. Ley, Hilversum, A. Roeien, Utrecht, N. Karsemeijer, Alphen a. d. Rijn, C. Kurstjens, Utrecht, C. Vollgrafi, Rijswijk. Wfj hebben geschreven over de ont wikkeling in het Philips-bedrijf en daar is een verhaal zonder einde van te ma ken. Telkens weer zou men nog meer wil len vertellen. Over het begin van deze eeuw, toen, volgens een klassiek gezegde in Eindhoven, Anton Philips in een spor tieve wedstrijd meer trachtte te ver kopen dan de fabriek kon maken en Gerard Philips meer poogde te produ ceren dan zijn broer kon verkopen. Over de zware proeven, die men allerlei pro ducten laat doorstaan alvorens ze de deur uit gaan: zo bijvoorbeeld het plaat sen in kunstmatige zandstormen van radiotoestellen, die bestemd zijn voor woestijngebieden. Over het nog jonge Cyclotron, waarmede radio-actieve iso topen worden bereid, zowel om diagno ses te stellen ais voor de therapie bij kanker, bloedziekten, schildklieraandoe ningen enz. Over de planten- en bacte- riënbestraling, waardoor b.v. tulpen en narcissen geforceerd kunnen worden en appels, die niet kleuren in twee etmalen onder blauw licht rood worden gemaakt. En er is nog zoveel meer.... Doch minstens even boeiend als de ontwikkeling binnen het concern is wat zich daarbuiten door toedoen van Philips voltrokken heeft. In leeggekomen fabrieksgebouwen, hoewel getuigen van een minder succes vol verleden, is het Philips-bedrijf ge start; het geschiedde in Eindhoven, om dat in de toenmalige depressieperiode de lonen daar laag waren en de arbeider van deze Brabantse plaats de reputatie genoot wel werkwillig te zijn. Wat er na zestig-jaren-Philips veranderd is aan Eindhoven, behoeft niet nog eens her haald te worden: een zo dynamische ontwikkeling als die, welke hier plaats vond, is in Nederland uniek. De fabriek heeft haar stempel gezet op de stad dat is reeds een versleten uitdrukking geworden. Wat dat echter precies betekent, rea liseerden we ons scherp bij een gesprek met het dochtertje van een Philips- employé. Het kind was naar de film ge weest. Waar? In het Philips-Ontspan- ningsgebouw. Gaan jullie ook nog wei eens naar een andere bioscoop? Nee, kwam het antwoord, waarin wij verwon dering hoorden om deze vraag: vader werkt immers bij Philips! Voor dit kind was het domineren van het bedrijf over het hele doen en laten van het gezin, waar zij deel van uitmaakte, iets van zelfsprekends en het idee, dat men ook nog naar een andere bioscoop zou kun nen gaan, kwam niet bij haar op. Wat bij Philips gebeurt, zegt haar stellig meer, dan wat er leeft in de stad Eind hoven of in de provincie Noord-Brabant. Thuis hangt wellicht, zoals bij vele personeelsleden, vooral van de oudere garde, een foto van de oprichters der fabriek: haar broertjes gaan naar de Philips-kleuterschool, zij zelf naar de Philips-lagere school en straks naar de Philips-huishoudschool. Vader speelt in de Philips-kegelclub, at in de oorlog de Philiprak, wordt bij ziekte behandeld door de Philips-polikliniek en krijgt zijn medicijnen uit de Philips-apotheek. Het gezin kan wonen in een van de 6000 Philips-huizen; op feestdagen trekt do Philips-harmonie voorbij en het kind ziet in de stad de naam Philips in wan- depark en sterrenwacht. Spottend wordt wel eens gezegd, dat er alleen nog een Philips-kerk aan de reeks ontbreekt. Men antwoordt dan dat de buiten staander geneigd is deze dingen te over drijven. Met ze toch in een opeenhoping te noemen willen wij het vele goede, dat al deze instellingen aan Eindhoven en aan het Philips-personeel in het bijzon der gebracht hebben, geen afbreuk doen: de stad is er groot door geworden en duizenden mensen hebben er betere le vensmogelijkheden door gekregen. Het is ook niet gemakkelijk of misschien wel in het geheel niet mogelijk aan te geven hoe het anders gekund zou heb ben en wij hebben niet de indruk, dat het gros van het personeel en wat zich daaromheen heeft gegroepeerd, deze toestand ervaart als een last integen deel. Maar dat neemt niet weg, dat deze greep van het bedrijf op de mens oók bij een jubileum gesignaleerd moet wor den. Er steekt een soms toch wel ver bijsterende ontwikkeling in, die, of men haar nu toejuicht, dan wel afkeurt, aan dacht verdient: het domineren van het concern boven de andere maatschappij- vormen. De werkers bij Philips, die zelf in de verste verte het bedrijf niet meer kun nen overzien nemen dit alles vrij rustig en laconiek, zoals het is: de geschiedenis van het bedrijf kent niet één staking, behoudens dan tegen de Duitsers. „De kwalificatie „beestachtig" is voor verdachte nog te goed, omdat hierdoor de dieren onrecht zou worden aange daan. De dieren zorgen tenminste nog voor hun jongen, maar deze ontaarde vader mishandelt zijn kind". Aldus de officier in zijn requisitoir, dat hij gis teren hield tijdens de behandeling voor de Haarlemse rechtbank van een erger lijke kindermishandeling. Verdachte had al eens meer terecht gestaan voor opzettelijke mishandeling van een zijner kinderen. Hij was toen veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf Tijdens de rechtszitting had hij gezegd: „Geef me maar een jaar". Nu stond hij weer terecht voor eenzelfde feit. Op 2 Februari van dit jaar was hij van nachtdienst thuis gekomen en naar bed gegaan. Zijn 4-jarig zoontje was gaan huilen en hij had zijn vrouw ver zocht het kind naar zijn slaapkamer te brengen. Daar had hij het twee harde klappen gegeven Tegen zijn vrouw zou hij gezegd hebben: „Als het kind in het vervolg weer lastig is. zet het dan maar in het gasmeter-kastje". „Hebt u het kind dan niet zelf in dat kastje gestopt?", vroeg de president. „Neen. edelachtbare, dat heeft mijn vrouw gedaan". De echtgenote werd gehoord en deze Uit het jaarverslag over 1950 der Am« sterdamsche Droogdok-Mij. blijkt, dat het exploitatie-overschot f 2.729.779 (f 2751.510) bedroeg na reservering voor belastingen. Na afschrijving ten bedrage van f 1673.290 (2.016.007) resteert een saldo-winst van f 194.341 f t 509.715). Voorgesteld wordt evenals vorig jaar een dividend uit te ke ren van 5 pet. op pref. aandelen en van 12 pet. op de gewone aandelen. Het bedrijf was gedurende 1950 volledig met werk bezet. Het herstelde Hendrikdok is vrijwel ononderbroken bezet geweest. Het herstel van de geleden oorlogsschade is beëindigd. Het bestuur van de Kon. Fabriek voor Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes te Beverwijk zal aan aandeelhouders voor stellen het dividend over 1950 vast te stel len op 8 (6) pet. voor de preferente aan delen A en 714 pet- voor de gewone aandelen. 1 Advertentie eenstemmig van oordeel dat het ontwerp Panta Rei onder de vier inzendingen bekroond moest worden. Nog drie andere beeldhouwers was de opdracht verstrekt een ontwerp van een fontein te maken. De foto die wij hiernaast afdrukken is het eerste van vier en twintig reliëfs, dat dezer dagen in klei is gereed geko men. Het stelt twee fabrieksmeisjes voor. Deze reliëfs worden 1.20 m boog. zullen als een grote krans het basement van de fontein versieren. Zij symboliseren de werkers in het bedrijf: de ingenieurs, de arbeiders en het administratie-perso neel. Wat 'a gcnol, aU Uw foto's U al dia momen ten ran geluk, van blijdschap en plezier, weer voor ogen brengen en opnieuw doen beleven I Zorg dat ze goed zijn! Foto's op Kodak Film altijd goed I Omstreeks half vier gistermiddag is een Deens sportvliegtuig, dat op Schip hol was geland, op de taxibaan door de wind gegrepen en omver geworpen. Het toestel werd negentig graden om gedraaid en kwam precies met de vleu gels op de rolbaan te liggen. De beide inzittenden, de heren Thomas Sr. en Thomas Jr. uit Kopenhagen bleven on gedeerd. Als gevolg van het abnormaal koude en natte voorjaarsweer zal het asper ge-seizoen dit jaar belangrijk later zijn dan normaal het geval is. Noord-Lim burg. dat te Venlo veilt, is met zestig procent van de nationale productie de hoofdleverancier van asperges. Voor de a-sortering en de b 1 kwaliteit wordt nog grif f 3.J— per k g. bestaald; de vierde soort handhaaft zich op een prijs van om en bij f 1.50. „Panta Rei", alles groeit, alles beweegt, alles ontwikkelt zich, dat is het motto, waaronder de Amsterdamse beeldhou wer, Hub van Lith, een ontwerp van een grootse fontein vervaardigde. Een maal uitgevoerd in steen (een werk waar Van Lith ongeveer vier tot vijf jaar voor nodig denkt t£ hebben) zal dit 't geschenk vormen van het gehele per soneel van Philips ter gelegenheid van *het zestigjarig jubileum van de fabriek. Een jury bestaande uit leden van het personeel aangevuld met vakmensen uit de beeldhouwerswereld. zoals Mari An- driessen en prof. V. P. Esser waren Boven deze figu ren uit rijzen op hoge, taps toelopen de zuilen drie grote vrouwenfiguren om hoog. Zij stellen „het licht", „de roep" en' „het kij ken" voor en zijn als zodanig een symbool van de grondslagen van het Philipsbedrijf n.l.: de gloeilamp, de radio en de tele visie. De beelden op de hoge zuilen hebben gezamenlijk enigs zins de vorm van een harp. Tussen de figuren zal het wa ter opspuiten als de snaren van dit in strument. De beeld houwer Van Lith, die thans 43 jaar oud is en reeds eer der van zich deed spreken, heeft met dit ontwerp een bijzondere prestatie verricht. Het is visionnair en monu mentaal van opzet en de reliëfs, die reeds op ware grootte ontworpen zijn, tonen dat hij ook in de details deze zin voor mo numentaliteit niet Fabrieksmeisjes, reliëf van Hub van Lifh voor zijn Philips- zal verliezen. monument te Eindhoven. M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5