VEEL LOF IN TWEEDE KAMER VOOR BELEID VAN MINISTER RUTTEN VREDESTEIN ;V' DE WERELD ROND SCHEEPVAART BERICHTEN geneest Belevenissen van de struisvogel Rasmus i RUSSISCHE KRIJGSGEVANGENEN IN AMERSFOORT NEERGESCHOTEN Positie van Pakistan van vitaal belang voor gehele wereld r Wij luisteren naar 11 ZWITSAL m Kamerleden bezorgd over bezuinigingen op cultureel terrein Tegen Duitser, die zou hebben meegeholpen, acht jaar gevangenisstraf geëist Estafette „landbouw"- paarden WIJZIGING IN STATUS VAN DE AMATEUR? EEN NAAM IN RUBBER Minister van Buitenlandse Zaken van Pakistan houdt rede te Den Haag .J „Zeevalk" wint de race H. v. Holland-Harwich Europees kolentekort zal nog toenemen Sim, Sam en Rasmus op de boerderij VRIJDAG II MEI 1951 PAGINA 7 Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Cultuurpolitiek Vertrouwen Bijzonder onderwijs Bezuinigingen Antwoord van min. Rutten De staatssecretaris Re- en dupliek Blauw-Wit en NEC spelen gelijk in Engeland V. Willem II—Heerenveen toch uitgesteld AVONDVIERDAAGSE 13—16 JUNI PRINS EN DONNER REMISE Sportflitsen cigarettes MARKTBERICHTEN (Vergadering van Donderdag, geopend te 13 uur; voorzitter mr Kortenhorst). De stemmen staken Voortgezet wordt de beraadslaging over de wetsontwerpen inzake vijande lijk' vermogen. De stemmen over het amendement- Roolvink (kath.), dat beoogt de termijn, waarbinnen ontvijandingsverzoeken kun nen worden ingediend, te doen voort duren tot de inwerkingtreding van de wet, staken (3333, tegen Arb., CH. rpN en de AR Gerbrandy) zodat Vrij- da"r onnieuw zal worden gestemd. Mr. ROOLVINK (Kath.) dient een nieuw amendement voor een art. 15a in, dat luidt: on van geboorte Nederlandse vrouwen, die uitsluitend on grond van baar vóór 10 Mei '40 gesloten huwelijk vöandeliik onderdaan zijn en die zich tijdens de oorlog niet anti-Nederlands h-bben gedragen, is het besluit vijande- 'ük vermogen niet langer toepasselijk. waar vermogen of hetgeen daarvoor in de plaats is gekomen, wordt haar terug gegeven. Na de toelichting door de voorsteller, verklaart de minister van Justitie, mr. Mulderije. nog n.a.v. de gisteren door mr. Roolvink ingetrokken motie met be trekking tot de grensboeren. dat uit zijn woorden niet mag worden afgeleid, dat het criterium bij de beoordeling is ge legen in de vraag of de betrokkenen wel of niet iets kwaads tegen Nederland hehben gedaan. Spr. ontraadt het amendement art. 15a. omdat het begrip „anti-Nederlands" te kleurloos is en het amendement in strijd met de richtlijnen. Het gevolg zal zün. dat vele rechtzaken nodig zullen ziin. Mr. ROOLVINK (Kath.) wil, wat de grensboeren aangaat, de praktijk af wachten. Spr. betwist, dat zijn amende ment vager zou zijn. dan de terminologie van het ontwern en de richtlijnen. De MINISTER blijft bij zijn mening. Het amendement wordt verworpen met 25 tegen 42 stemmen (voor kath.. AR uitgezonderd de heren Roosjen. Ger brandy, Meyerink en Stapelkamp). De eindstemming over het ontwerp wordt aangehouden tot Vrijdag. Aan de orde is de beraadslaging over je begroting '51 van het departement ran Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Mr. TERPSTRA (AR) juicht het standpunt van de minister inzake de onderwijsvernieuwing toe. Terecht ziet de minister te grote inmenging van de overheid alg onjuist. Het nijverheidson derwijs wordt echter niet voldoende vrijheid gelaten. Deze overdreven ge bondenheid van dit onderwijs is volko men onjuist. Ook op dit terrein behoort het bijzonder onderwijs meer armslag te hebben. Spr. voelt weinig voor het afschaffen van alle school- en collegegelden. Een deel van dit geld zou aangewend kunnen worden om de restauratie van monu menten e.d. te financieren. Het openbaar en bijzonder kleuter onderwijs dient gelijkgesteld te worden. Wil de minister een wetswijziging in overweging nemen? Spr. beveelt de kwestie van het on derwijs van de Ambonese kinderen, die hier te lande verblijven, in 's ministers aandacht aan. Mevr. FORT AN IERDE WIT (VVD) dringt aan op bespoediging van de ver bouwing van het Rijksmuseum in Am sterdam. opdat deze gereed zal zijn als het volgend jaar het internationale kunstcongres in ons land wordt gehou den. In de jongste nota zijn een aantal be zuinigingen op wetenschappelijk gebied bekend gemaakt. Daar moeten we voor zichtig mee zijn. De defensie-uitgaven- worden verhoogd om de cultuur te red den, maar dan moeten wij ook zorgen, dat onze cultuur niet verloren gaat door er te weinig geld voor uit te trekken. De monumenten dienen beter dan thans beschermd te worden. Kan hiervoor geen geld uit de guldenstegenwaarde- rekening gebruikt worden? Spr. heeft grote waardering voor de moed van de minister, waarmede deze het gehele onderwijs-probleem aan pakt Daarom ziet zij met spanning de aangekondigde nota tegemoet. De heer VAN SLEEN (Arb.) ver heugt zich erover, dat prof. Rutten als minister is teruggekeerd. Zijn beleid boezemt spr.'s fractie steeds meer ver trouwen in. Met versoberingen dienen we wel zeer voorzichtig te zijn. Zo mag cultuur niet als een luxe worden gezien. We geven juist veel geld uit om deze te verdedigen. Monumenten dienen in stand te blijven; bezuinigingen op we tenschappelijk gebied zijn gevaarlijk. De bezuinigingen op het gebied van buitengewoon onderwijs zijn onjuist. Deze kinderen zullen later ten laste van de maatschappij komen, als hun niet voldoende wordt bijgebracht. Ook op het gebied van het nijverheidsonderwijs zijn bezuinigingen dikwijls onjuist. De opleiding van leerkrachten dient nauwkeurig herzien te worden. Het peil is thans beter dan enige jaren ge leden. Wat het aantal aangaat, is de mi nister wel erg optimistisch. Het ge vaar vpor een tekort in de periode '52 '56 is lang niet denkbeeldig. Ver scheidene scholen kampen nu reeds met een groot tekort. Vooral op het platteland kan men geen leerkrachten krijgen. In dit verband zal het ook verstandig zijn de gehuwde onder wijzeressen niet te doen ontslaan. Dr. STOKMAN (Kath.) voert een pleidooi voor de vrijheid in interne za ken van de bijzondere scholen. De openbare school behoort geen norm voor het bijzonder onderwijs te zijn Het bij zonder kleuteronderwijs behoort gelijk gesteld te worden. Onjuist is het, dat de openbare school in het algemeen een hechtere positie inneemt. Bijzonder buitengewoon on derwijs komt voor een groot deel ten laste van de stichters. Ook de financiële regelingen in de sector van het V.H. en M. onderwijs zijn ondanks de gelijk stelling neg onbevredigd. Van het nijverheidsonderwijs kan hetzelfde gezegd worden. In het bijzender behoort de overheid niet te treden in de vraag waar een be paalde bijzondere school gevestigd zal worden. De overheidsinstanties oordelen niet altijd objectief en politieke motie ven zijn dikwijls duidelijk te onder scheiden. Zie naar de geschiedenis van de R.K.H.B.S. in Bolsward. De advie zen van de regionale commissies kun nen niet altijd een oplossing" bieden in het vraagstuk van de spreiding. De heer TIL ANUS (C.H.) heeft be zwaar tegen een grote hoeveelheid nota's. Hij prefereert wettelijke voor stellen, waarover de Kamer kan beraad slagen met een concreet resultaat. Een debat over een nota heeft weinig zin; een opvolger kan wel weer met andere plannen komen. Spr. maakt de minister geen verwij ten over de bezuinigingen. Ons land staat voor grote problemen in verband met de noodzakelijke defensieuitgaven. De heer WELTER (Kath.-Nat.> is van mening, dat niet voldoende bezuinigd wordt. De huidige bezuinigingen zijn meer schijn den wezen. Er kan veel meer bezuinigd worden, zonder de vi tale onderdelen van het departement te schaden. Wat zegt men, als men weet. dat er 5 openbare scholen zijn met minder dan 10 leerlingen en 37 met minder dan 20; voorts 3 bijzondere met minder dan 20 leerlingen, en 10 met minder dan 30 en 52 openbare metminder dan 30? De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr RUTTEN, legt in de eerst plaats een verklaring af over de plannen inzake de tweede te stichten Technische Hogeschool. (Deze verklaring vipdt men elders in dit nummer). De VOORZITTER deelt mee, dat de regering binnenkort een aanvullende begroting zal indienen naar aanleiding van dit besluit. De MINISTER zet zijn rede voort en zegt dat de departementen evenals de particulieren offers moeten brengen. Maar in ieder geval wordt alles nauw keurig overwogen, want het is ok niet juist maar blindelings te schrappen. Het onderwijs is steeds duurder ge worden. Bovendien stijgt het aantai leerlingen voortdurend. In 1950 waren er totaal 2.015.000 leerlingen. Vijf en twintig jaar geleden was het aantal 1.434.000 Voor de scholen lagen deze getallen 12.600 cn 10.125. In de laatste 2 jaar zijn er 888 scholen bij gekomen. Voornamelijk waren dit scholen voor nijverheidsonderwijs en kleuterscholen. De kosten per leerling zijn in 25 jaar tijds vrijwel verdubbeld, met uitzonde ring van het v.h.m.o.; dit is in de kostenstijging minder. Spr. kan thans nog niet ingaan op de inhoud van de nota over de onder wijsvernieuwing. Hij verwacht het ad vies van de Onderwijsraad in de loop van deze maand. Door middel van experimenten wordt een onderzoek ingesteld naar een ver betering van het onderwijsstelsel zon der het peil van het onderwijs aan te tasten en aansluitend bij het beproefde systeem. Men baseert zich daarbij op de gedachte, dat het kind van natuur actief is, geen voldoende onderscheid maakt tussen theorie en praktijk. Voorts beproeft men daarbij een vrijer onder wijs en een minder strakke vorm van het onderwijs volgens klassenindelin gen. Wat een ongelijke behandeling van openbaar en bijzonder onderwijs be treft ontkent spr., dat er van bevoorde ling sprake is. Het opeisbaar onderwijs doet niet verstandig voortdurend te klagen. Spr. voert naar eer cn geweten de wet uit en heeft zich door een col lege van wijze mannen laten adviseren, juist omdat hij niet subjectief wil zijn. Men herhale niet altijd weer de reeds bekende klachten. De gedachte van een algemeen scho lenplan is aantrekkelijk, maar thans niet goed uit te werken. Spr. deelt niet in het pessimisme, wat het aantal leerkrachten aangaat. De heer Van Sleen heeft spr.'s cijfers niet aangetast. Ook vroeger kon men op het platteland minder goed leer krachten vinden dan in de stad. Het aantal zal in de komende jaren geen moeilijkheden geven. Voor de Ambonese kinderen zal wor den gedaan wat mogelijk is. Een moei lijkheid is, dat vele kinderen geen Ne derlands machtig zijn. Wat de bezuinigingen aangaat, men moet zien, dat er enorme bedragen zijn, waarop niet bezuinigd kan worden, b.v. de salarissen. Coördinatie wordt bestu deerd. De staatssecretaris, mr. CALS, zegt over het televisievraagstuk, dat hij gaarne in overweging wil nemen een nota aan de Kamer te zenden. De rege ring kan zich echter niet binden en be loven geen beslissingen te nemen voor dat de Kamer deze nota besproken heeft. Spr. zegt er van overtuigd te zijn, dat wij de strijd om het behoud van onze cultuur met kracht dienen aan te vatten en voort te zetten, ook op het gebied van onderwijs. Dr. STOKMAN (Kath.) zegt, dat in vele wetten het bijzonder onderwijs nog wordt achtergesteld bij het openbare. Zijn verwijt was dus niet tegen de mi nister persoonlijk gericht. Over de afdeling Lager Onderwijs zegt de heer PETERS (Kath.), dat zijn fractie teleurgesteld is over de resulta ten van het overleg over de onderwij zerssalarissen. De overeenstemming is niet van harte bereikt. De organisaties verkozen het halve ei boven de lege dop, terwijl de algehele ontknikking de enige juiste oplossing is en was. Spreker pleit voor het onderwijs aan schipperskinderen. Mr ROOSJEN (A.R.) ontkent dat er aanleiding is te zeggen dat het open baar onderwijs wordt achtergesteld bij het bijzonder onderwijs. Als het waar was zou spreker dit onjuist vinden. Overigens vindt hij dat het bijzonder onderwijs eerder reden tot. klagen heeft De vergadering wordt te 23 uur gesloten. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rij verenigingen wordt op 22 en 23 Mei a.s. een grote estafette gehou den, waaraan in totaal 25iOO a 3000 rui ters en amazones zullen deelnemen. Er wordt cp verschillende plaatsen gestart. 21 zij-rentes zullen op vijf centrale pun ten bijeenkomen, waarna men via vijf hoofdroutes naar Soestdijk trekt. Op elke zij-route wordt een kleine oorkon de meegegeven, die aan de start zal worden uitgereikt. Het ligt in de be doeling deze oorkonden gelijk met een grote oorkonde op Woensdag' 23 Mei aan H. M. de Koningin op Soestdijk aan te bieden. Acht Noordelijke zij-routes komen samen in Assen, waarna de hoofdrcute gaat naar Meppel. De volgende dag gaat het in de richting Baarn, waar inmid dels bij Nij kerk de zij-routes uit de Achterhoek zijn samengekomen. Te Amersfoort komen drie zij-routes samen uit de richting Noord-Brabant. Abcoude is het verzamelpunt van de zij routes uit Noord-Holland en in Gouda kernen de zij-routes uit Zuid-Holland en Zeeland samen. Van deze steden gaat het 23 Mei naar Paleis Soestdijk. De totaalafstand, bedraagt" ongeveer 3000 km. De gehele estafette wordt ge reden op landbouwgebruikspaarden, die in de meeste gevallen de dag voor de start nog voor de ploeg of een ander landbouwwerktuig stonden. Inlichtingen ons verstrekt door enkele IOC-leden, in congres te Wenen bijeen, wijzen er op, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de internationale athletiek federatie, de IAAF, binnenkort voorstellen zal doen het woord amateur in de statuten van het IOC te schrappen en te vervangen door een uitgebreider en duidelijker om schrijving van wie wel en wie niet aan de spelen mogen deelnemen. Indien het voorstel inderdaad op tafel komt, zal de voorgestelde wijziging geen betrekking hebben op de Spelen van 1952. In het kader van het Festival of Britain zijn de volgende voetbalwedstrijden ge speeld: ChesterfieldAnderlecht (B.) 01; Queens Park—Gantoise 4—4; Watford—Na tional (Lux.) 51; DoncasterFloriana (Malta) 5—0; Fulham—Dinamo (Z. SI.) 3—1; Notts County—Austria (Odst.) 1—1; SouthendMechelen (B.) 61; Walthams- tow Avenue—Blauw Wit 1—1; Lancashire combinatie—NEC 3—3; Engeland—Finland (am.) 3—2. Advertentie De minister van Buitenlandse Zaken van Pakistan, Zafrullah Khan, heeft Donderdagavond te Den Haag het woord gevoerd in een vergadering van het ge nootschap van internationale zaken en in deze vergadering een pleidooi gehou den voor het bestaansrecht van Pa kistan als staat. Ideologische en prakti sche redenen hebben tot het ontstaan van Pakistan geleid, aldus minister Khan, en wanneer men denigrerend van ons zegt, dat wij het idee van de theo cratische staat aanhangen zoals Pan dit Nehroe deed dan antwoorden wij, dat wij trots zijn op dit soort theocra tie. Wij hebben onze levensbeschouwing, zaterdag HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 muziek, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 gram., 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amusem.orkest, 14 00 hoor spel voor de jeugd, 14.20 Engelse les, 14.40 zang en orgel, 15.05 harmonie-ork., 15.25 kroniek van letteren en kunsten, 16.00 klein vrouwenkoor, 16.20 lucht vaart-causerie, 16.30 de schoonheid van het Gregoriaans, 17.00 jeugd. 18.00 film- progr., 18.15 sport. 18.25 piano, 19.00 nieuws, 1.9.15 „Dit is leven", causerie, 19.21 actualiteiten, 19.27 gram., 19.52 journalistiek weekoverz.. 20.00 nieuws. 20.05 de gewone man, 20.12 gram.. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op, heren', 21.00 gevar. progr., 21.53 Wat zou U doen?, 22.00 populair concert. 22.30 Wij luiden de Zóndag in!, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 kamerorkest. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gyran., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.18 Onder ons gezegd, 8.23 or gel. 8.45 gram. VPRO: 10.00 medische causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 herh., 11.35 vipol en piano, 12.00 gram., 12.33 banjo-ensemble, 13.00 nieuws, 13.15 Metropole-orkest. 13.50 gram., 14.00 jeugd. 14.30 Instrumentaal kwintet, 14.50 Fries progr., 15.15 dansmuziek. 15.45 Van de wieg tot het graf. causerie. 16.00 gram., 16.30 sport. 16.45 kamer- orkest en solisten, 17.30 jeugd, 18.00 nieuws, 18.20 Hawaiianmuziek, 18.40 re- geringsuitzen.: zoeklicht op de Westerse Defensie, 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 jeubileumviering VPRO. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 gevar. progr., 21.15 socialistisch comm., 21.30 harmonie-orkesten en mannenkoor, 22.00 Weense muziek, 22.30 Wilem van Iependaal 60 jaar, 23.00 nieuws, 23.15 orgel, 23.35 gram. ENGELAND BBC, home service 330 m.: 16.00 Schots Orkest, 18.30 lichte mu ziek. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.30 orke§tconcert, 13.35 lichte muziek, 20.00 orkestconcert, 21.00 licht progr., 22.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.muziek, 13.20 or kestconcert, 14 00 gevar. muziek. 15.30 koormuziek, 20.05 dansmuziek, 22.25 or kestconcert, 23.J5 rhythmische muziek, 0.10 dansmuziek 1.00 rhythmische muz. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert, 14.12 orkest- concert, 16.50 kamermuziek, 20.00 or kestconcert. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 Salonorkest, 16.15 Ethnische muziek, 17.20 balletmu ziek, 23.05 jazzmuziek. 484 m. 15.00 operamuziek, 17.10 lichte muziek, 19.00 vioolrecital, 20.00 orkest concert, 21.30 jazzmuziek. die gebaseerd is op de beginselen van de Islam. Doch in theorie en practijk bestaat in Pakistan vrijheic" van gewe ten en gelijkgerechtigheid van alle bur gers voor de wet. Wat onze positie in de wereld aan gaat' zij is strategisch van vitaal belang en dat niet alleen ten opzichte van In dia Minister Khan gaf een uitvoerige uiteenzetting van de ideologie, die Pa kistan aanhangt, alvorens hij de verhou ding tot India besprak. Hij wees er op, dat de Moslemse ideologie de erken ning inhoudt van het particuliere eigen dom maar dat de staat verantwoorde lijk is voor het algemene welzijn. Daar om, regelt de staat het private eigendom. In sociaal opzicht kent de Islam geen stands-, rassen- of klassegevoel Het Moslimse gebod om rente te trek ken uit kapitaalbezit verhindert voorts de opkoping van grote rijkdommen in de handen van weinigen. Minister Khan zei, sprekend over de politieke proble men, die Pakistan en India verdeeld houden, dat het in het belang van beide landen is, dat zij vriendschappelijk sa menwerken. Hij betreurt het, dat India door zijn houding die samenwerking tot nu toe niet bepaald heeft aangemoedigd. „Waarschijnlijk is de oorzaak hiervan te vinden in het feit, dat Indiase lei ders zich mentaal nog steeds niet ver zoend hebben met de verdeling van het subcontinent in twee onafhankelijke staten", meende hij. De voorzitter van de vergadering, dr A. Loudon, zeidc in zijn dankwoord, dat het genootschap binnenkort een verga dering zou beleggen om dr. Mehta. de ambassadeur van India, de gelegenheid te geven het standpunt van zijn land in de kwestie-Kasjmir uiteen te zetten. Maandag a.s. zullen per K.L.M. op Schiphol aankomen zeven Egyptenaren en zeven Syriërs, waaronder de gouver neur van Damascus, de chef van de luchtmacht en plaatsvervangend leger commandant van Syrië, alsmede enige hoofdredacteuren en directeuren van vooraanstaande kranten en tijdschriften uit Cairo, en Damascus. Het gezelschap zal tot 20 Mei in Nederland verblijven, Malta De V. S., Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië, vier bij het Atlan- tische Pact aangesloten landen met mari ne-eenheden in de Middellandse Zee zullen in de week van 21 Mei een confe rentie beleggen op het eiland Malta. Spanje. In de Noord-Spaanse stad Pamplona is ook Donderdag in de voor naamste fabrieken gestaakt en de win kels bleven gesloten. Een vrouw werd ge- wond door een verdwaalde kogel, toen het tot een botsing kwam tussen stakers en politie. Volgens berichten zouden vele per sonen zijn gearresteerd. Frankrijk. De Franse regering heeft Donderdag een nieuwe overwinning be haald op de communisten die wilden pro beren op het laatste ogenblik door vertra- gingstaktiek het houden van algemene verkiezingen op 17 Juni te voorkomen. De Nationale Vergadering verwierp met 278 tegen 163 stemmen een communistisch voorstel waarbij uitstel tot 29 Mei werd verlangd van de stemming over de ont- werpwet op vaststelling van 17 Juni ais da tum voor de verkiezingen. Amerika. De Amerikaanse Senaat heeft met algemene stemmen de bevorde ring van It. gen. Matthew Ridgway tot generaal goedgekeurd. Als generaal mag Ridgway als onderscheiding vier sterren dragen. De hoogste rang in het Ameri kaanse leger is „General of the Army", een rang hoger dan generaal. Deze rang komt overeen met veldmaarschalk. Een General of the Army is te herkennen aan vijf sterren. Het eerste Engelse doelpunt in de wed strijd tegen ArgentiniëTevergeefs springt de Argentijnse doelman Miguel Kugilo op de bal af. die door de rechts binnen van Engeland, Stanley Mor- tense, het net is ingewerkt. No. 9 op de foto is de Engelse midvoor Jack Mil- burn; no. 5 (met gestreept shirt) de Argentijnse spil. De kampioenswedstrijd Willem II Heerenveen, die Maandag 14 Mei te Til burg zou worden gespeeld, is nu defi nitief tot een nader te bepalen datum uitgesteld. De uitslag van de zeilwedstrijd Hoek v. HollandHarwich is: 1. Zeevalk (eig. C. Bruynzeel) 17 uur 41 min. 56 sec.; 2. Tul- la (eig. S. de Wit) 18.18 35 (idem); 3. Olivier van Noort (eig. A. W. Goudriaan) 24.04.0; 4. Zilveren Kruis (Kon. Mar. Jacht club) 25.29.22. Alleen deze vier jachten hebben de race volbracht. De Fortuyn I van de Kon. Mar. Jacht club brak in het zicht van de finish een mast en werd door een reddingboot naar de haven gesleept. Van de beide andere jachten kwam de Starnakel met een boei in aanvaring terwijl de Grote Beer we gens het breken van een pardoen de fi nish niet kon halen. De avondvierdaagse, georganiseerd door de Nederlandse Wandelsport Bond, afd. Noord-Holland, wandelcommissie Amsterdam, wordt dit jaar in de hoofd stad gehouden van 1316 Juni. De deelneming staat open voor wan delaars en wandelaarsters van 14 jaar en ouder, die 's avonds vóór 10 uur 15 km moeten lopen en Zaterdag vóór 7 uui ongeveer 20 km. De start is op de eerste drie dagen tussen 6 en 7 uur 's avonds, op Zaterdag tussen 2 en 3 uur 's mid dags. Startplaats het R.A.I.-gebouw in de Ferdinand Bolstraat. De deelnemer of deelneemster, die de tocht goed vol brengt, ontvangt het bekende kruisje van de avondvierdaagse. Voor de twee de, derde of vierde geslaagde vierdaagse wordt het cijferschild beschikbaar ge steld, voor de vijfde een speciaal kruis en voor de zesde, zevende of achtste een cijferschild van emaille. Voor groepen, bestaande uit tenminste elf deelnemers, wordt een groepsherinnering beschik baar gesteld. Inschrijvingen o.m. bij de V.V.V. Amsterdam, Rokin 5, dagelijks tussen 9 en 5 uur, Zaterdag tussen 9 en 1 uur. Donderdagwerd te Bad Pyrmont het Europees zoneschaaktournooi voortgezet met de partijen uit de elfde ronde. De uit slagen luiden: BogoljubowUnzicker V2V2GolombekAitken y2Prins Grob y2y2', PircDonner y2Po- marPaoli 10; KubartDe Moura 01. De stand na de elfde ronde luidt: 1. Gligofic 8 pnt. -f 1 afgebr. partij; 2/3 Prins en Matanovic ieder 8 pnt; 4. Unzicker 7Vè pnt.; 8. Kramer 4pnt. -f 1 afgebr. par tij; 11. Donner pnt. Te Moskou heeft een Russische ploeg, bestaande uit Meshkov, Ulschakow, Drapij en Libel, het Europees record op de 4 x 100 m. vrije slag estafette heren met 0.2 sec. verbeterd en gebracht op 3 min. 53 sec. (oud record 3.53.2). De volgende renners zullen 27 Mei a.s. aan de klassieke wegwedstrijd Bordeaux- Parijs deelnemen: Gauthier, Le Strat. Diot, Gaudot, Quentin, Robic, Goussot, Mignat, Bruile, Rolland (allen Frankrijk), Van Est (Ned.) winnaar van het vorig jaar, Schwar- zer (Duitsl.), Dubuisson, Van Staeyen, Mar cel Buysse. Jonckheere of Masson. Chartier, Ockers (allen België), Valenta (Oostenrijk) en Sforacchi (Italië). Tijdens wedstrijden in Ulster heeft de Britse renner Bennison, als gevolg van een botsing waarbij verscheidene deelne mers betrokken waren, het leven verloren. De Economische Commissie voor Eu ropa heeft medegedeeld, dat het Euro pese kölcntekort in het derde kwartaal van dit jaar meer dan 10 millioen tem zal bedragen, betgeen ruim 4 millioen ton meer is dau in het tweede kwartaal. De plotselinge toeneming van het Bu- ropese kolentekort is het gevolg van de aanzienlijk grotere vraag voor het der de kwartaal. De Bijzondere Strafkamer te Utrecht heeft thans de in October j.I. aange houden zaak tegen Karl Friedrich P., een veertigjarige Duitser uit Home (Lippc) behandeld, die ervan verdacht wordt in April 1942 in het kamp Amers foort te hebben deelgenomen aan het neerschieten van zes en zeventig Russi sche krijgsgevangenen. In December '41 kwamen circa honderd uitgehongerde en in desolate toestand verkerende Russische krijgsgevangenen in het kamp. Door het ontbreken van elke verzorging verergerde hun toestand da gelijks. Hun aantal was tot zeven en zeventig geslonken, toen in April 1942 van Heydrich of van Rauter het bevel van de kampleiding kwam de overle venden te vernietigen. Verdachte bekende op de avond voor de executie geholpen te hebben met het graven van een kuil en de slachtoffers in een vrachtauto naar de executie plaats te hebben gebracht. Dat was op bevel van de kampcommandant, waar aan hij zich niet kon onttrekken, zo zei hij. Hij was op bevel van de kampcom mandant ook aanwezig bij het vuur peloton De gevangenen werden in groepen van zes tot voor de kuil gebracht en daar neergeschoten. Later zijn de stoffelijke overschotten met kalk overdekt. Verdachte verklaarde niet te hebben geschoten, daarvoor was hij te zenuwachtig. Als bewijs voor deze ver klaring voerde hij aan. dat een der Russen niet was neergevallen en na het salvo door een andere Duitser was doodgeschoten. De Officier van Justitie eiste acht jaren met aftrek. Na de laatste behandeling was de tenlastelegging uitgebreid met een be schuldiging van geregelde mishandeling door verdachte van gevangenen in het kamp Vught gedurende Februari 1943. Voor deze laatste feiten eiste de Offi cier van Justitie mr. Drabbe een jaar gevangenisstraf zonder aftrek. Uitspraak 24 Mei. Berlijn. De Britse commandant in Berlijn, generaal-majoor Bourne. heeft Donderdag kolonel Ivanoff, de Russische stafchef in Potsdam, medegedeeld, dat de 25-jarige Russische tweede luitenant Oedintsef, die drie dagen geleden de Britse autoriteiten daarom gevraagd heeft, asyl is verleend. Advertentit Langedijker veilingen, ÏO Mei Vol gens voorraadt ligaven van de veilingen Noord-Scharwoude en Broek op Lan- gendijk zouden er begin Mei nog ruim 300 wagens bewaarkool aanwezig zijn, wat het gevorderd seizoen in aanmer king nemend wel een geweldig cijler is. Waar verreweg het grootste deel hier van geel en wit is. kan men. zoals de zaken nu staan, wel zeggen, dat er voor deze kool geen afzetgebied meer is. Ook de rode kool. waarvan de afzet steeds in vergelijking met de andere soorten vffj vlot verliep, begint in moei lijkheden te komen. De kleinere rode kool liep de hele week nog tegen de twintig cent per kg., de grote en mid delgrote maakten even onder of boven het dubbeltje. De export van rode krol begint meer te dalen en zal naar men verwacht spoedig ten einde zijn. Deense en gele kool zijn vrijwel niet meer te verkopen, 80 tot 90 pet. van de aanvoeren draait door en wat verkocht wordt gaat voor de minimumprijs of enkele dubbeltjes daarboven. MARKT BARNEVELD, Pluïmveemarkt, 18 Mei. Grote aanvoer, in totaal ruim 50 000 stuks. Gevolg was. dat de prijzen daalden. Handel traag. De exportmogelijk heden zijn te beperkt. Prijzen: oude kip pen f 2.005.75 (per kg. f 1.652.15 toude hanen f 2.003.50. oude eenden I 1.002 75, N.H. blauwe kuikens f 2.753.25 per kg., jonge hennen f 1.503.50, jonge hanen f 0.403.(per kg. f 1752.55). tamme konijnen f 2.005.ganzen f 3.505 50, kalkoenen f 2 002.75. per kg., wilde konij nen f 1.001.25, wilde duiven f 0 400.50 Eiermarkt. Rustige handel. Prijzen per 100 stuks f 11.2512.kiloprijs f 1.90 (ba sis Bameveldse markt). KAASMARKT GOUDA, 10 Mei. Aanvoer 180 partijen, le kwal f 1.952.02, 2e kwal. f 1.90—1 94. extra kwal. tot f 2.07. Handel matig. AAGTEDIJK R'dam n. N. Y., p. 11 Scilly's. ABBEDIJK B. Aires n. N. Y.. p. 10 Recife. ALAMAK 10 v. Madras n. Colombo. ALCYONE Calcutta n. R dam, 10 v. Karachi. ALDABI 10 v. Santos n. Buenos Aires. ALDERAMIN 10 v. Rosario n. Montevideo. ALIOTH p. 10 Fernando Nor. n. R'dam. ALNATI p 11 Kp. St. Vincent n. Rotterd. ALPHACCA 11 v. N. York te Chester. ALWAKI N. Y. n. B. Aires, 11 te Santos. AMSTELDIJK p. 11 Dungeness n. Mexico. AMSTELKERK p. 11 Kp. St. Vinct. n. Dover. ARIADNE 11 v. Malaga, 12-13 te Gibraltar. BALI 11 v. Indonesië te Amsterdam BENGKALIS N. Y. n. Djak. 11 te Penang. BORNEO Holl'a n. A'dam, 11 te Suez. BOSCHFONT. 11 v. Suez n. Mombasa. BREDA A'dam n. Chili, 11 te Talcahuano. BRITSUM n. Italië. 11 te Aden. CASABLANCA p. 11 Sabang n. Singapore. CERAM R'dam n. Calcutta, 11 te Aden. CHESHIRE p. 11 Sabang n. Singapore. DELFSHAVEN 8 v. R'dam te B. Aires. DELFT Chili n. A'dam. 11 v. Madeira. DUIVENDIJK 10 v. R'dam n. Los Angel. EEMLAND A'dam n Z. Amer., p. 11 Lissab. ENGGANO 11 v. d. Perz. Golf te R'dam. FAIRSEA Semar. n. A'dam, 11 te Djakarta. FARMSUM p. 11 Cp Race n. Montreal. GAASTERL. n. B. Air., 11 te Paranagua. GOOILAND p. 11 Kp. St. Vincent n. A'dam. GROOTE BEER p. 10 Finist.. 13 te A dam. HERSILÏA 11 v. d. Azoren n. A'dam. INDRAPOERA 11-12 te Marseille verw. ITTERSUM llfn.m.) v. R'dam n. Montreal. JAVA Makassar n A'dam, 11 te Tegal. JUPITER Levant n. Adam. 11 te Palermo. KAPUAS Vlissingen p. 11 Minikoy n. Indon. KEDOE Singapore n. R'dam, 11 te Suez. KLIPFONT. 10 v. A'dam, 11-12 te Hamburg. KOTA BAROE n. Bombav. 11 te Basra. KOTA INTEN 11 v. R'dam te Biak. LAWAK Calc. n. Pac. Kust. 7 te Tacoma. LEERSUM 10 v. Mobile n. Le Havre. LINGE 10 v. R'dam te Setubal. MAASLAND p. 11 Finisterre n. A'dam. MATARAM n. Holl'a, 11 te Makassar. MEERKERK 10 v. Fremantle n. R'dam. MERWEDE 11 (n.m.) v. Antw. 12 te Rott. MOLENKERK p. 11 Finisterre n. R'dam. NIEUW HOLL. p. 10 Forrestr. n. Macass NOORDWJJK p. 11 Dungeness n. Venetië. ORANJE Djak. n. A'dam, 11 v. Singapore. ORANJEFONT. p. 11 Cp. Palmas n. A'dam. ORANJESTAD p. 11 Dungeness n. Madeira. ORESTES p. 10 Kp. St. Rocque n. Barbados. OVERI.TSEL 11 v. Bremen te Hamburg. PARKHAVEN p. 11 Kp. St. Vinct. n. Spezia. PHRONTIS n. Djakarta, 11 te Singapore. PR. ALEXANDER 10 te Montreal. PR. JOH. WILL. FRISO 10 n.m. te Havre. PR. WILLEM II, 10 v. Baltimore n. R'dam. RAKI 11 v. Bitung te Menado. ROEPAT A'dam n. Makassar, 11 v. Suez. RIJNKERK Beira n. A'dam. p. 11 Lissab. SALATIGA 11 te Belawan voor orders. SALAWATI p. 11 Kp. de Gata n. Londen. SIBAJAK 11 (5 u.) v. Ouessant n. Melb. SINGKEP Amst. n. Djakarta, p. 11 Dungen. SLOTERDIJK p. 11 Malta n. Halifax. SOMERSETSHIRE p. 11 Lissabon n A'dam. STAD DORDRECHT 10 v. Sfax n. Gibraltar. STAD HAARLEM p. 11 Dungeness n. Spezia. STAD LEIDEN p. 11 Key West n. Ned. STAD MAASSLUIS 10 v. IJm. te .Casabl. TALISSE Djak. n. N. Y„ p. 11 Minicoy. TAMO R'dam n. B Aires. p. 11 Madeira. TEIRESIAS 10 v. Djakarta n. Sandakan. TERO p. 11 Kp. St. Vincent n. R'dam. TTBA n. R'dam. 10 dwars Rio Grande TJIPANAS n. Rio Jan 11 te East London. TOMORI Makassar n. R'dam p. 11 Lissabon. VENUS 11 v. Mersin te Fethieh. WILLEMSTAD 11 v. Aruba te Curacao. ZEELAND R'dam n. Gulfh., 8 te Houston. ZONNEWIJK p. 10 Str. Florida n. Houston. ZIJPENBERG p. 11 Lissabon n. Pepel. KLEINE VAART ABRA, 9 te Plymouth. QUO VADIS, 9 te Londen. SABA, 9 v. Liverpool n. Garston. NATO, 9 te Newcastle. POORTVLIET. 9 v Immingham n. Stavanger. HEERENGRACHT 10 te Helsinki, E. en A. SCHEER, 10 v. Marseille n. Antw. ARAK, 10 te Duinker ken, DA JE BOHMER. 10 v. Amst. n. Ham burg. WIEBOLD BOHMER. 10 v. Tarrago na n Palma de Majorca. DIDO, 10 te Ge nua. DEO FAVENTE. 11 te Kopenh. TILLY, 9 v. Mantyluoto n. Zaandam. LARIX, 9 v Skutskaer n. Zaandam. ABEL TASMAN, 8 v. Fur ALBERT D, 10 te Malmö, AMA- SUS FLUVIUS, 9 te Erith. ARGO, 8 v. Mantyluoto. BANKA, 9 te Londen. BORN- RIF, 9 v. Norresundet. CAMPEN, 9 te Wes- tervik. CARIBIA. 9 te Gothenb CORNELIS, 9 v. Oscarshamn. CORN. HOUTMAN, p. 9 Gibr. CORSICA, 9 te Hayle. DINA. 9 te Rochefort. FREMA, 9 v. Karlstad. FRIES LAND, 8 te Hudikswall. HARM, 9 v. Teign- mouth. HOOP OP ZEGEN, 9 te Goole. JO HANNA TE VELDE, 9 te Kopenh. JOZO, 9 van Goole. LELIE. 9 v. Holtenau n. Wasa. NEPTUNUS, 9 v. Liverpool. PASSANT, 9 te Malmö. POLLUX, 8 v. Bristol n. Plymouth. POSEIDON. 9 van Helsingborg. RIGEL. 8 te Drogheda. TONY, 7 van Montyluoto. VA DERLAND. 10 te Brunsbuttel. ARION, 8 te Hango. LIMFJORD. p. 9 Kiel. UNIT AS. 10 te Shoreham, MARVA. 10 te Christian sand. RIGEL, 10 v. Drogheda n. Belfast. MAR THA, 10 v. Kopenhagen n. Aarhuus. AFIE- NA." p. 10 Brunsbuttel, n. Bremen. RENO VATIE. 9 te Mantyluoto. PRUDENTIA. p. 10 Brunsbuttel. MADJOE, 10 van Leith n. Grangemouth. BINNENLANDSE HAVENS AMSTERDAM. Aangekomen 10 Mei: PETREL. Londen, stg.; HESTIA, Curacao, stg.; BERKELSTROOM, Londen, stg.; HIL DA REBECKA. Hamburg, ledig; NEREE. IJmuiden, ledig: 11 Mei: HOLDERNENE, Goole, stg.; VECHTSTROOM. Huil, stg.; CERES, Rotterdam, ledig; BALI, Djakarta, stg.; SARPEN. Huil. leeg. Vertrokken 10 Mei: KLIPFONT.. Hamb., stg.; SEINE, Parijs, stg.: FAUVETTE. Har- lingen, ledig: DAJE BOEHMER, Kopenha gen. stg.; WERNA, Stockholm, stg.; PE TREL, Rotterdam, stg.: KWIEK, Nrestrand. zand. 11 Mei: KOLSATER, Skqghall. zout; MIRA, Antw., leeg; AKTJO, Gothenb., ijzer; LIGUR, Emden. leeg. TANKVAART AGATHA p. 10 Singapore eil. n. Saigon. ALDEGONDA 10 v. Pladju te Bangkok. ARMILLA 10 v. Bangkok n. Pladju. CALTEX DELFT p. 11 Kp. St. Vinct. n. Sid. CALT. LEIDEN p. 10 Ouessant n. Sidon. CALT. UTRECHT 10 v. Sidon n. R'dam. CISTULA p. 11 Rasfartak n. Abadan. MARPESSA 13 te Stanlow verw. MURENA Rastan'a n. Napels. 11 te Suez. SAROENA 11 v. Pladju te Miri. SCHERPENDR. 11 v. Sidon te Montreal. TANKHAVEN III 11 te Singapore. TARIA p. 11 Gibr. n. Mena el Ahmadi. SLEEPBOTEN BLANKENBURG n. Pt. Said, 10 38-33 N. 8.41 O. NOORDZEE n. R'dam, 10: 18.26 N.. 39 38 O. POOLZEE 10 v. Casablanca te Colombo. TYNE n. Engel. 10: 37.29 N., 5.26 O. WITTE ZEE 10 v. R'dam te Pt. Sunlight. Advertentie 'tl lAA Copenhoflen i0. Op een donkere avond, toen de maan scheen, werden Sim en Sam in de politieauto naar de grote gevangenis gebracht. Zodra zij daar waren kwam de kleermaker om hun de gevangeniskleren aan te pas sen. Daarna werden zij vastgekluisterd aan een grote ijzeren ba£. Die bal lag op een klein karretje en daarmee reden ze naar hun cel, die in de kelder was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7