OP ZOEK NAAR SNELHEID WERD BESPARING GEVONDEN Nederlandse industrie bij Amerika in de leer I Commissaris der Koningin beledigd? f Vermindering transport en opslagkosten SPINAZIE DRAAIT IN GROTE HOEVEELHEDEN DOOR De Visserijgolf Verplichte Ziekenfondsverzekering en Noodwet-Ouderdomsvoorziening VIJFTIEN DUIZEND BELANGSTELLENDEN TE NANCY BIJ HET HUWELIJK VAN OHO VAN HABSBURG „Keizer van Oostenrijk" Mineurstemming op de Beverwijkse veilingen Vis lossers werkten niet op bevrijdingsdag Kwestie-Menten weer op het tapijt In kort geding publicatieverbod gevraagd onder dwangsom van een ton Wat gebeurt met rentetrekkers- Ongevallenwet LENTE-WEEL'DE IN VELSEN'S NATUUR Nieuw leven in flora en fauna SCHADELOOSSTELLING Helft van de hoge Europese adel aanwezig VRIJDAG 11 MEI 1951 PAGINA wliiii Prov. Ziekenhuis haakte ook in in. IV (Vari onze Haagse redacteur) Er is al zoveel in algemene phrases gepraat over opvoering van de pro ductiviteit, dat het, zeker voor de leek, een verademing is nu ook eens in duidelijke taal met concrete gegevens ergens te vinden samengevat, waarin deze opvoering dan wel zou kunnen bestaan: op de dag, dat de me taalindustriëlen zich over dit onderwerp hebben beraden, deed de „Contact groep Opvoering Productiviteit" een boekje verschijnen, „Verplaatsing en Opslag binnen het Bedrijf", welke uitgave financieel mogelijk is gemaakt door de E.C.A.-missie in ons land. Een Engelse studiegroep, die zich in Amerika diepgaand over deze kwesties georiënteerd heeft, is o.m. tot de conclusie gekomen, dat de kosten van transport en opslag in bedrijven van verschillende aard variëren tussen de 15 en 85 van de totale productiekosten en er zijn betrekkelijk weinig be- drijvert, waar ze niet minstens een kwart van de totale loonkosten uitmaken! .Men heeft in de Verenigde Staten voorts uitgerekend, dat het geen uitzonde ring is, wanneer voor de productie van één ton eindproduct een gewicht van 50 ton verplaatst moet worden in de opeenvolgende phasen van het pro ductieproces. Bij al hetgeen over dit onderwerp te berde is gebracht, wordt telkens weer Amerika er bij gehaald. Hoe komt het toch, zo vraagt men zich daarbij dan af, dat de industrie in de Verenigde Staten juist op dit punt zich zo bijzonder ver ontwikkeld heeft? Het merendeel van de technische hulpmiddelen voor de ver- Plaatsing van materialen is ten opzent ook bekend men is ginds echter tot een veel bewuster toepassing van deze middelen gekomen en de wijze, waarop zulks geschiedde, is in zekere zin ver rassend. De laatste wereldoorlog hèeft de grote stoot gegeven. Er moesten i.v.m. de oorlog ongekend grote hoeveelheden geproduceerd ver plaatst en verscheept worden, en wel zo snel mogelijk; bovendien moesten nieuwe mensen hiervoor geïnstrueerd Worden. Daardoor is men gedwongen ge- £>e vorkheftruck stapelborden, een kan met één greep, door middel van groot aantal zakken ineens opstapelen. weest zich grondig te verdiepen in al lerlei problemen, die voordien eigen lijk als normale routinewerkzaamheden de normale traditionele ontwikkelings gang doormaakten en deze werkanalyse leidde tot talrijke vereenvoudigingen en verbeteringen. Deze les is uiteraard na de oorlog niet in het vergeetboek geraakt en men wil haar nu ook aan de Nederlandse in dustrie trachten bij te brengen. Een moeilijkheid is, dat in verschillende be drijven de toepassing van transportmid delen als vorkheftrucks en hefwagens, laad- en stapelborden gezien wordt als iets, dat er tegenwoordig bijhoort. Men meent dan het probleem te kunnen op lossen met invoering van deze Hulpmid delen, zonder dat het transportvraagstuk grondig geanalyseerd is en dan ontstaan oplossingen, die er heel modern uitzien, maar daarom nog helemaal niet doel matig behoeven te zijn. In vele bedrijven én instellingen heerst verder de mening, dat de lonen van een paar sjouwers en loopjongens niet zo veel uitmakenen dus kunnen aller lei hulpmiddelen ook niet zoveel be sparing brengen. Het is echter anders; er gaat 'n groot deel van de z.g. direct productieve tijd ver loren met" de ver zorging van inci denteel transport en opslag. Een van de nieu we slagzinnen in Amerika is daarom: „Give it wheels" én dit komt in de prac- tijk hier op neer, dat alle goederen, die een bepaalde bewerking moeten ondergiaan, direct bjj aankomst niet op de grond worden gezet, maar op een plank met wieltjes. Men formuleert het scherp: de grond is niet de normale verblijfplaats van goederen en wijst er op, dat aan de ar beiders zeer veel nodeloze moeite en inspanning wordt opgelegd om op kos ten en voor reke ning van het bedrijf werk te verrichten, dat nutteloos is. Alles wat ncergc. legd of neergezet wordt, moet weer worden opgetild. Het is vrywei aucen spinazie, v.at de klok „uraan op ue ueverwyusc veilin gen. klagelijks worucn uuizenden kisten Van deze voorjaarsgroente aangevoerd. Bet gaat echter buitengewoon slecht •net ue afzet. De gehele campagne oreigt le mislukken. Het belooft slecht af te lopen met de eerste grote teelt van ae sueeK. n,r is Slechts eén fabriek, cue benoornjke hoeveelheden afneemt, tegen cent per kg. Ue binnenlandse hauael gaat nog een enkele keer tot 1U of 12 cent per kg. Maar ae rest draait door. UagelijKs gaan enkele duizenden Kisten naar ae Mestvaalt. IN iet alleen met de spinazie gaat het slecht, ook ae rabaroer Kieeg een ge voelige kiap en duikelde bij een groot aanbod, naar een prijs van 4 tot lz cent per bos. Sla werd Maandag ver kocht voor 20 en 27 cent per krop, W oensdag gaf men al niet meer dan 4-8 cent per kop. Witlof hiela nog enigszins stand, al taakt ail proauct op, We zagen nog tot 40 cent per kg. betalen. Prei draaide de gehele week door al kwam de laatste tnarktdag een kentering. Uien konden de genele winter niet verkocht worden, nu zoekt men .er weer haar en Detaalde tot 14 cent per kg. De eerste asperge werd aangeboden. Aardbeien ziet men neg weinig. De en- keie aangevoerde doosjes gingen tot 140 Cent per stuk. Een ander geluid komt van de bloe menveiling. Daar heeft de komende De weigering van de vislossers, onge ler 190 man, in IJmuiden om op Be- tijdingsdag te werken heeft tot gevolg phad dat zij Vrijdagmorgen bij de uit betaling van hun loon eën „mandag' 'ongeveer zes gulden) niet kregen uitbe taald. De reders hebben zich daarbij op het standpunt gesteld, dat waar niet ge kerkt wordt, ook geen loon uitbetaald behoeft te worden. De werknemersor- ksnisaties hadden hun leden geadviseerd ?'e dag wel te werken omdat de lande- Hl ke beschikking op Bevrijdingsdag j't'Jaf toestaat van 13 uur af. De lossers amen echter de consequenties geheel °Or eigen rekening. .in het begin van deze week heeft de ouding van de vislossers ook de ont- om?m'ng gewekt van de zeevarenden, yidat hun schepen nu langer moesten UnJVen liggen wat voor hen gevolgen dit "ebben in hun gage. Gedeeltelijk is h)e maar anderzijds wordt opge ien dat een m°gelijke marktspreiding Voé Afregelde verwerking'van de aaji- "or had kunnen bevorderen. Moederdag het grote aanbod grif doen verwerken tegen heel goede prijzen. Jammer is het, dat door de regen in het begin van de week de tulpen onder de „pokken" zijn gekomen. Tulpen, die nog iets in kwaliteit bijkomen, gihgen vlet weg, van 80-90 cent per bos. Voor gesneden gele tulpen gaf men zell's tot 40 cent per bos. Bij de narcissen zagen we alleen nog de Cheerlullnes, die tot 28 cent per bos ging. Irissen liepen weer in prijs om hoog. Ze gingen vlet weg, wat ook hét geval wgs met de anemonen. Lelies zijn er nog maar in één vari ëteit, de Oranje. Heel goede prijzen. Lathyrus en violieren waren voor heel goede prijzen te plaatsen. Tritonia's kwamen in een enkel partijtje ter markt. Violen bleven duur, gingen ver boven de twee gulden per kist. De overige perkplanten werden goedkoper. Met 5.300 kisten vis sloot de Donder dag zich in IJmuiden aan bij de vori ge dagen van zeer grote aanvoer. De prijzen bleven eveneens op hetzelfde niveau. Grote tong noteerde f 2,65 tot f 2,30 per kilo, tong II was goedkoper met f 0,84 tot f 0,64 per kilo. Grote schol haalde f 66 per kist, schol II va rieerde vanf 36 tot f 26 per kist en schol III werd naar de pufschuit verwezen. Makreel liep uiteen van f 29 tot f 8 per kist, terwijl grote partijen ten offer vie len aan de opvangregeling. Grote schel vis werd niet aangevoerd en de braat- schelvis varieerde van f 35 tot f 27 per kist, terwijl wijting door de handel werd afgenomen voor f 31 tot f 16 per kist. Grote hake noteerde f 160 tot f 140 per 125 kg., grote koolvis f 35 tot f 30 per 125 kg. en grote kabeljauw f 112 tot f 63 per 125 kg. Van de 5.300 kisten vis. die Donder dag in IJmuiden werden aangevoerd, waren er 365 met fijn vis, 580 met schol, 1715 met makreel, 555 met schelvis en 970 met kabeljauw en gul. Voor een reis van 3 weken naar de IJslandse wateren besomde de motor trawler Claes Compaen IJm. 41 f 31.190. De stoomtrawler De Hoop IJm. 73 zag een 15-daagse reis gehonoreerd met f 18.100 en de motortrawler Claesje RO 46 kreeg voor een 13-daagse reis f 13.080. Bij de loggers werden de hoog ste besommingen gemaakt door do Arie Nico KW 17 en de Ger Ita KW 114, beide met f 3890. Niet alleen in IJmuiden heeft men met een overvloed van vis te kampen. In Engeland is het zelfs nog een graad je erger. Alleen in Grimsby bestond de aanvoer Donderdage uit 17.000 kit vis plus de vangst van 40 Noordzeeboten. Daarbij zinkt IJmuiden volkomen in het niet, maar het gevolg was toch maar weer, dat de Viking Bank IJm. 183 geen kans kreeg om te lossen en nu samen met de Limburgia IJm. 54 zijn De machines doen het zware werk. Zonder nu verder op alle technische hulpmiddelen zelf in te gaan, welke een betere opslag en verplaatsing binnen het bedrijf bevorderen, kan hier wel even apart gewezen worden op de betekenis van stapelborden, dit zijn hout- of me taalconstructies, waarop b.v. een aantal dozen of zakken met één greep van een z.g. vorkheftruck ineens tezamen opge stapeld kunnen worden men werkt dus met veel grotere transporteenheden dan een sjouwer ooit zou kunnen ver plaatsen. Deze methode heeft een ware zege tocht gemaakt in de geallieerde landen tijdens de oorlog. Er zit bovendien een interessante perspectef in voor het ver voer ook buiten het bedrijf: wanneer men er in zou slagen de modellen van de stapelborden te standaardiseren, zou 't mogelijk moeten zijn, dat de verlader goederen op een stapelbord bij een fa briek aflevert en dat dit bord daar dan meteen blijft, zodat er dus een algemeen gebruik van hetzelfde transportmateriaal tussen afzender, vervoerder en afnemer plaats vindt Dit is nog wel goeddeels toekomstmuziek, maar de Engelse spoor wegen hebben bijvoorbeeld al een uit wisselingssysteem van stapelborden ge organiseerd. Het gebruik van stapelbor den heeft zich in Amerika tot een apar te kunde ontwikkeld; men noemt het „palleting" en daarbij worden voor be paalde stapelmethodes met gebruikma king van foto-electrische cellen presta ties gemeld van 1200 tot 1500 kistjes en dozen per uur. De hier even genoemde foto-electri sche cel kan een bijzonder belangrijke plaats innemen. Behalve o.a. voor het signaleren van weeffouten, het con stateren van draadbreuk in weverijen, geldt dit ook voor het intern transport. Men kan b.v. bij het transport op rol- lenbanen van bakken, die voorzien zijn van merktekens, door middel van de foto-electrische cel deze bakken be paalde wegen laten kiezen. De tech nische ontwikkeling op dit gebied is zo ver, dat gedachten worden opge wekt aan een goederenemplacement op een station, waar de wagens van de uit te rangeren treinen ieder hun eigen weg zoeken. Ook zijn er toepas singen mogelijk bij het vullen van blikken: de lichtstraal wordt dan on derbroken als het blik tot op de juiste hoogte gevuld is! Bij al deze punten is men geneigd in stemmend te knikken, doch telkens valt er toch ook weer een zekere scepsis te overwinnen: zou er nu werkelijk aan ef ficiency met deze nieuwlichterij zóveel te winnen zijn? De praktijk is er om dit laatste te bewijzen. De publicatie, waar we het bovenstaande aan ontlenen, geeft o.a. als voorbeeld de reorganisatie, welke werd doorgevoerd in een pannenfabriek. Men slaagde er bij dit bedrijf in het aan tal transporten en op- en aflaadbewer- kingen terug te brengen van 30 tot 9 en wist het aantal tussenopslagen te reduce ren van 25 tot 18! Dat dergelijke bespa ringen aan werk ook metterdaad bespa ringen in geld betekenen, zal verder geen betoog behoeven. vangst Vrijdag op de Engelse markt moest zien te plaatsen. Voor de Vrijdagmarkt in IJmuiden stonden genoteerd de motortrawlers Ba tavia IJm. 99 met 1050 kisten makreel, 40 kisten haring, 45 kisten schelvis, 25 kisten koolvis, 30 kisten wijting, 10 kisten diversen en Eveline IJm. 116 met 780 kisten makreel, 80 kisten -schelvis, 230 kisten koolvis, 90 kisten wijting, 100 kisten dichte wijting, 150 kisten ha ring, 120 kisten hake en 20 kisten varia. De tonftenlegger Barnhurst is Don derdag vanuit Vlissingen in IJmuiden gearriveerd. De Noorse coaster Ran- frost, die 2.30 ton filets in IJmuiden kwam afleveren, is na lossing Donder dag weer vertrokken. Verder gingen naar zee de trawlers Alkmaar IJm. 31 en De Hoop IJm. 73. Voor de Zaterdagmarkt waren Don derdagavond in IJmuiden nog geen trawlers bekend. In het vooruitzicht van de Pinksterdagen werd ook geen aanvoer van betekenis verwacht. Op de stoomtrawler Norma Maria IJm. 6 heeft de arbeider G. S. uit Eg- mond een klap van een lier gekregen. Hij kreeg een dijbeenkneuzing en is, nadat de heer A. P. Bakker de eerste hulp verleend had, per taxi naar huis gebracht. - De 17-jarige C. van B., die op een logger aan het werk was, is met zijn hand bekneld geraakt tussen een stuk ijzer. Hij kreeg een aantal verwondin gen aan de binnenkant van zijn rechter hand en vermoedelijk een gebroken vinger. Ook hier verleende de heer A. P. Bakker de eerste hulp, waarna de jongeman per auto naar het St. Anto- nius:ziekenhüis werd vervoerd. Verschillende rederijen zÜn ef toe overgegaan trawlers tijdelijk ï^it de vaart te nemen. Volgens de geruchten zou dit een individuele actie zijn, ana loog aan de practisch volledige staking het vorig jaar, maar bij informatie werd medegedeeld; dat het stillegen van een aantal schepen alleen de jaarlijkse schoonmaakbeurt betreft. Door de in het begin van het jaar nog goede ma- kreelprijzen en dito besommingen is men daar later mee begonnen dan an dere jaren, maar over nog slechts twee maanden begint het verse-haringsei- zoen en dan moeten alle schepen hun jaarlijkse grote beurt gehad hebben. Vandaar dat er nu veel schepen tege lijk stilliggen. (Van één onzer verslaggevers) Gistermorgen heeft mr. P. W. van Doorn te Amsterdam, optredende namens dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland, in kort geding voor de president van de Amsterdamse recht bank verzocht „De Telegraaf", zijn hoofdredactie en een met name genoem de redacteur te verbieden nog meer artikelen te publiceren, die de goede naam van deze Commissaris kunnen aantasten op verbeurte van f25.000 voor ieder, welk bedrag eventueel aan de Stichting 19401945 zal worden gegeven. De president zal a.s. Dinsdag uitspraak doen Het gaat hier om artikelen in „De Telegraaf", waarin wordt gesuggereerd, dat genoemde Commissaris overigens niet met name genoemd na de Bevrij ding tapijten, toebehorende aan de heei Menten, destijds een politiek delinquent, zich zou hebben toegeëigend ten beihoeve van de inrichting van de ambtswoning van deze Commissaris te Haarlem. De tapijten zijn inmiddels aan de heer Men ten teruggegeven, nadat een poging van de Rijksgebouwendienst om ze aan te leppen was afgestuit op de hoge prijs, die de heer Menten er voor vroeg. De verdediger van „De Telegraaf", mr. A. J. M. v. Dal te Den Haag, wiens com pagnon mr. Coebergh de heer Menten heeft verdedigd, betreurde de termino logie in een bepaald artikel over deze zaak. Door toevallige oorzaken was het artikel niet vóór de plaatsing door de hoofdredactie gelezen en deze hoofdre dactie acht sommige uitdrukkingèn in strijd met de achting, d;è men gezags dragers in het algemeen moet toedragen. Hij bood zijn verontschuldigingen daar voor aan. Overigens meende hij. dat ge noemde Commissaris niet beledigd kan zijn, omdat deze Commissaris niet met name is genoemd. Volgens mr. v. Dal zou de schrijver zelfs een ander bedoeld hebben. De president: „Dan is de schrijver een ezel, want ieder begreep wie bedoeid was." Mr. v. Dal zette uitvoerig uiteen, dat als het verbod wordt toegestaan, dat in dit kort geding wordt gevraagd, de pers vrijheid in het gedrang zou komen, om dat de pers in het algemeen belang moet kunnen schrijven over gedragingen van de gezagsdragers. Alleen de Koningin is onschendbaar. Mr. v. Doorn gaf een historisch over zicht van hetgeen er met de tapijten is. gebeurd. Toen de ambtswoning moest heringericht worden, was daarvoor geen inboedel aanwezig, want die was tijdens de oorlog gestolen. En het Beheers instituut te Haarlem had geen passende, meubelen uit de inboedels van politieke delinquenten. Daarom is toestemming verkregen van het Beheersinstituut te Bloemendaal om tapijten en serviezen uit de woning van de heer Menten te mogen halen voor de inrichting van de ambtswoning. Dit is gebeurd door mevr. De Vos van Steenwijk tezamen met enige functionarissen, die bij deze kwestie betrokken waren. Voor zover do tapijten niet nodig waren, zijn ze in de Prov. Griffie gedeponeerd, maar daar ?e daar door de mot werden aan gevreten, heeft men ze tijdelijk aan een kabinetschef en aan de Commissa ris der Koningin te Arnhem, wiens ambtswoning eveneens opnieuw moest worden ingericht, afgestaan. Dit alles is schriftelijk vastgelegd en er is dus geen sprake van, dat hier iets zou zijn toe geëigend. De tapijten zijn inmiddels teruggegeven, hetgeen de schrijver in „De Telegraaf" kon weten. Me.t de po gingen tot aankoop van de tapijten door de Rijksgebouwendienst heeft de Commissaris nooit enige bemoeienis gehad. De schrijver heeft deze Commis saris, hoewel nie.t met name genoemd, in zijn artikelen zo nauwkeurig om schreven, dat ieder kan weten wie hier bedoeld was. En dat op een zeer laak bare en beledigende wijze. In het bij zonder laakte mr. v. Doorn het, dat de schrijver gebruik heeft gemaakt van een particulier briefje, dat de Commis saris destijds aan mr. Kortenhorst, die ook bij de verdediging van Menten is betrokken geweest, heeft geschreven en waarin hij voor wat de tapijten betreft verwjst naar d° Rijksgebouwendienst. De advocaat van Menten, mr. Coebergh, heeft schriftelijk de beschuldigingen herroepen die hij in een brief aan de Rijksgebouwendienst tegen mevr. De Vos van Steenwijk heeft geuit De Commissaris heeft pas na lang aarzelen besloten dit kort geding te voeren, om dat men anders zou zeggen: Wie zwijgt stemt toe. En het gaat hier om de goe de naam, waarop ieder aanspraak mag maken. Mr. van Dal merkte nog op dat de verdedigers van Menten niets te maken hebben gehad met de artikelen in „De Telegraaf". Ze zijn buiten hen om ge schreven. Hij vond het echter vreemd, dat de tapijten al in 1945 uit de woning van de heer Menten zijn gehaald, ter wijl de ambtswoning pas het jaar daar op is ingericht. En bovendien zijn de tapijten verknipt, omdat ze niet in een bepaalde kast pasten. Overigens meen de mr. Van Dal, dat dit geen kwestie is voor een kort geding. De artikelen zijn maanden geleden geschreven en waarom nu plotseling die grote haast? De wet geeft voldoende waarborgen to gen laster en belediging, een speciaal verbod is daarvoor niet nodig. Tenslotte wees pleiter er op dat de verkeerde is gedagvaard. De N.V. „De Telegraaf" be. staat niet, dit blad wordt uitgegeven door de N.V. „Salatiga". Mr. van Doorn vond drt verweer „armzalig". Niet alleen over de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden is Donder dagavond in het programma van de N.C.R.V. in het kader van de ,,Haak-in"- actie gesproken, ook het Prov. Ziekenhuis te Santpoort was vertegenwoordigd, zij het niet door een levende deputatie, maar dan toch via een verpleegster-pop, die een plaatsje zal krijgen op de te houden ba zar. Maar alvorens zelf nog geld op te brengen, kon zij nu reeds een bedrag van f 1.122.31 overhandigen, waarmee ook deze instelling zich schaarde in de grote rij, die inhaakte voor het goede doel. Deze maal eerst iets over de men sen met een uitkering krachtens de Noodwet-Ouderdomsvoorzie. ning. Zij vormen de grootste groep, die tengevolge van de bij de aanvang van dit jaar in werking getreden wet onder de verplichte ziekenfondsverzekering is gebracht. Het betreft namelijk 410.000 personen, inclusief voor indirecte ver zekering in aanmerking komende ge zinsleden. Wanneer een man met een uitkering krachtens de Noodwet overlijdt, behoudt zijn weduwe vijf maanden na de maand van haar mans overlijden de rechten van de Noodwet. En zo lang zij uitke ring van de Noodwet ontvangt, is zij (als rechtstreeks-verzekerde) bij een Algemeen Ziekenfonds ingeschreven. Is zij na die vijf maanden niet tot een zelfstandige Noodwet-uitkering gerech tigd, dan houdt haar verplichte verze kering op. De premie voor de mensen met een Noodwet-uitkering bedraagt f 1.50 per maand (ook veer man en vrouw s a- men fl.50). Zij is gelijkgesteld met de premie, welke een verplicht-verzekerd werknemer met een laag loon (van on geveer twintig gulden per week) moet betalen. Natuurlijk is dat niet voldoen de om de kosten van de verzekering dezer oude mensen te dekken. Van het overige, dat geacht wordt nodig te zijn, komt 2/3 ten laste van het bedrijfsleven en 1/3 ten laste van het Rijk. Men is tot deze regeling gekomen, omdat het groot ste deel van de mensen met een Nood- uitkering uit het bedrijfsleven afkom stig is. Het bedrijfsleven betaalt voor hen uit het Vereveningsfonds, waarin de opbrengst van de premiê der verplichte verzekering wordt gestort. Voor de ver- In Velsens parken en plantsoenen heerst Koningin Lente in volle pracht en majesteit. Overal bot het frisse groen uit de opengebarsten knoppen, grasga zons plekken op tussen schilderachtige bospartijtjes en elders steken de sierlij ke lentebloemen hun arrogante kopjes naar de zon. Wie gaat er schoner ge kleed dan zij? De magnolia bloeit en de amaryllis wil ook niet meer ongezien voorbij gelopen worden. Het is lente, heerlijke lente, tijd van beloften en ge spannen verwachtingen. Heeft de flora zich gedost in een nieuw kleed, de fauna heeft de kilte van de winter van zich afgeschud en koestert zich inde milde zonnestralen In de kinderboerderij in Velserbeek voelt het ponnyveulen zich met de dag sterker en parmantiger worden en in de hertenkamp staart dag na dag moe der zwaan naar de haar omgevende dieren. Zij zit nest-vast voor nog een kleine 14 dagen en dan zal de zwanen- familie, als tenminste alle vijf eieren uitkomen, aanmerkelijk zijn uitgebreid. In het Burgemeester Rijkenspark zit een zus van haar en ook daar zal het bin nenkort groot feest zijn. De vaders dof fen zich reeds op, want zij zullen im mers de visite moeten ontvangen (of verjagen!). Deze broedende zwanen zijn echter niet de enige manifestaties van het nieuwe leven. Een witte kalkoen zit op niet minder dan 12 eieren en in de loop vqn de volgende week zal zij van haar huis-arrest verlost worden om zich aan een meer paedagogische taak te gaan wijden. En vergeet de wilde eenden niet, die op verschillende plaatsen in Velserbeek op hun nesten zitten te broe den, één zelfs op niet minder dan 17 eieren. Dat kan me een bevolkingsaan was geven in de komende weken. Er heerst echter ook verslagenheid in de dierenwereld. De familie koolduiven verliest dagelijks een aantal van haar leden. Zij vallen zo maar uit de bomen en na enige stuiptrekkingen blazen zij de laatste adem uit. Op Hemelvaarts dag zijn er zo, alleen al in Velserbeek. niet minder dan zeven gevonden. Vol gens deskundigen vallen zij ten slacht offer aan vergiftigde tarwe, die de boe ren in de polder op hun land strooien. Dat lijkt misschien wreed en mogelijk is het dat ook. maar die koolduiven zijn geduchte veelvraten en pikken al het uitgestrooide zaad dat zij tegen komen. En als er dan te veel koolduiven zijn, krijgt de boer af en toe toestemming om vergiftigde tarwe uit te strooien om daarmee op drastische wijze de duiven familie uit te dunnen. Eén zwanenpaar heeft, zeer ondank baar ten opzichte van de goede verzor ging, die het in Velserbeek genoot, de wieken genomen. Dat gebeurde een veertien dagen geleden en achteraf be zien hadden zij ook eigenlijk allang weer gekortwiekt moeten worden. Dat is niet gebeurd en dus namen zij hun kans waar en kozen de vrijheid. Totdat zü Woensdag teruggevonden werden achter Beverwijk De Klomp heet het daar genietend van hun herwonnen vrijheid. Het werd een felle jacht, waarin tenslotte ma zwaan werd ge vangen, daarbij verre van galant in de steek gelaten door haar echtgenoot, die verderop tussen de plassen een veilig heenkomen zocht. De huwelijkstrouw zal wel niet zo groot zijn, dat hij eige ner beweging zich weer bij zijn gema lin in Velserbeek zal voegen en daar om gaan de mannen van het Plantsoen- bedrijf hem komende week nogmaals achterna, maar dan met een boot. De weer opgevangen zwaan is inmiddels onder behandeling van de veearts ge steld, want dit uitstapje is haar niet best bekomen. Ook de mensenkinderen profiteren van de lentedagen. En omdat er al zo vaak ook in deze krant geklaagd is over de vernielzucht van de jeugd, mag er vandaag gerust een pluimpje op hun hoed, want de parkwachter van Velser beek heeft het op Hemelvaartsdag erg druk gehad, maar de bloemen en plan ten zijn voorbeeldig met rust gelaten En dat is een verblijdend teken. Het is immers lentp. tijd van beloften! In ons blad van Woensdag heeft onze Brabantse redactie in verband met het isoleren van contactgevallen van pok ken de vraag gesteld, wie er opkomt voor de loonderving van deze personen. Van terzake kundige zijde in Den Haag vernemen wö nu, dat lijders aan de ziekte zonder meer recht hebben op ziekengeld. Dit ziekengeld wordt uitge keerd door het orgaan, waarbij de werk gever van de verzekerde voor de uit voering van de wettelijk verplichte zie kengeldverzekering is aangesloten. Dit is óf de bedrijfsvereniging óf de Raad van Arbeid. Het huwelijk van aartshertog Otto van Habsburg en prinses Regina van Saksen- Meiningen, dat zoals gemeld Donderdag te Nancy is gesloten, heeft vijftien duizend belangstellenden op de been gebracht. Vijfhonderd man ^politie poogde dc menigte in bedwang te houden, maar toen bruid en bruidegom de kerk verlieten, ver braken enige honderden personen het cordon en omringiden het bruidspaar. Het duurde enige minuten voor de orde was hersteld. In de loop van de middag ving het paar zijn huwelijksreis aan, die het naar Zuid-Spanje voert. Pas over vijf dagen zullen de jonggehuwden op de plaats van bestemming zijn. Intussen vertoeft ongeveer de helft van de hoge Europese adel te Nancy. Meer dan 100 fotografen hebben de plechtigheid met hun aan wezigheid opgeluisterd. Geheel zonder incidenten is de ge beurtenis piet verlopen. Terwijl de stoet zich langs de route van een halve myi tussen badhuis en kerk voortbewoog, wierpen studenten uit de eerste verdie ping van een huis een tweetal eieren naar het gevolg van het bruidspaar. De „projectielen" spatten echter uiteen te gen een paar persfotografen. Terwijl het aartshertogelijk echtpaar passeerde hoor de men hier en daar de gesmoorde kreet „Vive la république". Gedurende de nacht van Woensdag op Donderdag hebben muziekcorpsen van studenten door de straten van Nancy ge marcheerd. Ze brachten oude Oosten rijkse militaire marsen ten gehore. In café's werd gedrongen op het welzijn van het aartshertogelijk paar. De huwelijksplechtigheid in het raad huis wat er een. die beheerst werd door de fotografen. Zij produceerden eën hel van blitzlicht toen het gewichtige ogen blik was aangebroken. Kort voor de plechtigheid begon had een ondernemend Amerikaans persfotograaf zich in de zetel van de burgemeester genesteld, maar hij werd daaruit al heel spoedig door een hertog verwijderd. Aartshertogen en prinsen waren in De Aartshertog en zijn bruid wuiven schitterende uniformen uil de 18de en naar de juichende menigte by het ver- 19de eeuw verschenen. De dames waren laten van de Chapel des Cordeliers, gieklecd in de prachtigste costuums van waar het huwelijk gesloten werd. de Parijse modehuizen en op vele ja- (Telefoto) ponnen prijkten kostbare familiejuwe len, die de draagsters naar hun balling oord hadden weten mee te voeren. Het bruidspaar knielde voor de burgemees ter met het gelaat naar de familiewa pens van de huizen van Lotharingen, Habsburg en Saksen, die in de zaal wa ren opgehangen. De persvoorbereidingen voor de brui. loft waren een mengsel van Hollywood- se publiciteit en de ernst van een inter nationale conferentie. Iedere journalist kreeg een bundel mee naar huis, die on geveer een pond woog: De geschiedenis van het Huis Habsburg en die van het Huis Saksen-Meiningen, een program ma van de plechtigheden, een geschie denis van Nancy, biografieën van bruid en bruidegom, een historie van de huwelijkskapel, een opstel over de nationale costuums die Oostenrijkse be. zoekers droegen, 'n lijst der gasten, de menu's van de twee familiediners, een geschiedenis van de Oostenrijkse wijnen die de gasten dron ken en een be schouwing over de muziek, die tijdens de ceremonie werd gespeeld. Deze communi- qué's voor de pers maakten overigens voor het eerst mel ding van Otto als „keizer van Oos tenrijk" en van zijn bruid als de aan staande keizerin. Bij de gasten ont brak de graaf ^van Parijs, de Franse troonpretendent. Otto's persagenten zeiden, dat hij niet is uitgenodigd, om dat hij niet tot de familie behoort, maar geruchten in royalistische krin gen willen, dat dit het gevolg was van een oude vete, die dateert van de tijd der Franse revolu tie. zekering van de kleine zelfstandigen onder de Noodwet:trekkers zal het Rijk in dat fonds een bedrag storten. Een verbetering is ook, dat trekkers van een invaliditeits-, ouderdoms- of weduwenrente of van een wezen rente ingevolge de Invaliditeits wet van ten minste f 125.per jaar onder de verplichte ziekenfondsverzeke ring zijn gebracht. (Bij het antwoord op de vraag of de grens van f 125,is be reikt, worden de toeslagen niet mede- geteld.) De premie ook voor deze mensen be draagt f 1.50 per maand. Wat meer voor hun verzekering nodig is, wordt bekos tigd uit het door het bedrijfsleven ge vormde Vereveningsfonds. De ''oor- waarde, dat de rente ten minste f 125. j>er jaar moet bedragen, wordt gesteld om te bewerkstelligen, dat de rente trekkers, om van de verplichte zieken fondsverzekering te kunnen profiteren, of de mensen, aan wier verzekering zij recht op rente ontlenen, een niet al te korte tijd in het bedrijfsleven werk zaam zijn geweest. Het kan intussen voorkomen, dat iemand maar een kor te tijd in het bedrijfsleven heeft ge werkt en daarna zelf, vrijwillig, voor zijn invaliditeitsverzekering verder heeft betaald, waardoor hij recht heeft op een rente van f 125.of meer. Dat ook zo iemand onder de verplichte zie kenfondsverzekering valt, is een belo ning voor het sociaal verantwoordelijk heidsgevoel, waarvan hij blijk heeft ge geven! Voorts vestig ik er de aandacht op, dat slechts één wezenrente krachtens de Invaliditeitswet wordt toegekend, ook al is er meer dan één wees. Vijf wezen, die gezamenlijk een wezenrente krijgen van ten minste f 125.per jaar, zijn dus allen rechtstreeks-verplicht-verze kerd. De premie bedraagt voor al deze wezen tezamen f 1.50 per maand. Als de hier genoemde rentetrekkers in loondienst zijn en verzekerd ingevol ge de Ziektewet en daardoor ook onder de verplichte ziekenfondsverzekering vallen, wordt de premie van f 1-50. die voor hen als rentetrekker wordt be taald, gerestitueerd. (Maar wat die vijf wezen betreft, over wie ik juist schreef, eerst als a 1 die wezen in loondienst zijn, wordt de premie van f 1.50 geresti tueerd. Dat zal in de practijk wel weinig voorkomen!) De rentetrekker, die reeds uit anderen hoofde onder de verplichte ziekenfondsverzekering valt, zal dit te genover zijn fonds moeten aantonen om restitutie van zijn premie van f 1.50 te krijgen. Sedert 1 Januari van dit jaar vallen voorts onder de verplichte zieken fondsverzekering de rentetrekkers krachtens de Ongevallenwet. Land- en Tuinbouwongevallenwet en Zeeonge vallenwet, voor zover zij in het genot zijn van een rente, berekend naar een arbeidsongeschiktheid van 50 percent of meer, alsmede de personen, die een tijdelijke uitkering genieten krachtens de Zeeongevallenwet. Ook de weduwen en wezen, die krachtens een der Ongevallenwetten een rente ontvangen, zijn nu onder de verplichte ziekenfondsverzekering ge bracht. Daar de Ongevallenwetten geen loon grens kennen, worden door de nieuwe regeling ook mensen onder de verplich te verzekering gebracht, die er in hun dienstbetrekking niet onder vielen. De trekkers van een ongevalsrente zijn vrijgesteld van premiebetaling. Men heeft voor hen van premieheffing afge zien. omdat het een betrekkelijk klein aantal personen betreft en het meren deel hunner reeds uit anderen hoofde verzekerd is, zodat de geringe premie opbrengst in geen verhouding zou staan tot de administratiekosten, aan de pre mieheffing verbonden. Wie ongevalsrentetrekker wordt, ont vangt van het uitvoeringsorgaan van de desbetreffende wet een kaart, waar uit dit blijkt en die hij bij het zieken fonds moét inleveren. (Dit geldt ook voor de reeds hierboven door mij be handelde groepen der rentetrekkers in gevolge de Invaliditeitswet en der per sonen met een uitkering krachtens de Noodwet-Ouderdomsvoorziening). De rentetrekkers ingevolge de Invali diteitswet en de ongevalsrentetrekkers vormen tezamen een groep van onge veer 160.000 personen, inclusief de in- direct-verzekerde gezinsleden. Nog moet ik melding maken van een ongeveer duizend man sterke groep, be staande uit personen, die, dienstplichtig geweest zijnde of behoord hebbende tot het personeel der Koninklijke Marine- Reserve of tot het reservepersoneel der Koninklijke Landmacht, als zodanig een pensioen genieten wegens verwonding, verminking, ziekten of gebreken, welke het gevolg van de militaire dienst zijn. Ook deze mensen vallen nu ónder de verplichte ziekenfondsverzekering. Wie tot deze groep gaat behoren, krijgt even als een rentetrekker een kaart, welke hij bij het ziekenfonds moet inleveren. De premie voor de hier bedoelde perso nen bedraagt 3.6 procent van de pen sioen grondslag. Op het pensioen wordt 1,8 percent van de pensioen grondslag voor ziekenfondspremie in gehouden. De geneeskundige verzorging wegens ziekten, in en door de militaire dienst ontstaan, komt niet voor reke ning van het ziekenfonds maar ten las te van het Ministerie van Oorlog of Ma rine. A. J. LUIKINGA, Administrateur bij de Zieken fondsraad. Tijdens de plechtigheid in de kerk. Links de bissc)top van Nancy, mgr. hallier en de Oostenrijkse bisschop mgr. Za- gou. Links van aartshertog Otto zijn moeder ex-keizerin Zita van Oostenrijk-Hongarije. (Telefoto)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 9