Luilakmarkt in Haarlem -■ - m- 1spw ir p C. J. v. d. Broek 3 777 DE WEEK IN STAD EN STREEK Haarlems Kathedrale Basiliek verrijkt met nieuwe aanwinsten uzêtm u: jjk1 f I f rjd F i.t COLD WAVE?? il firn H Nieuw leven bij Onze Lieve Heer op Solder 'Lfej Sh' jot Meet Mtupcuon 2£3i v «dm Weelderige uitstalling van bloemen 17 - Zephir Herenpyama's Metselaarsgereedschap AGENDA Dr. Drees enige weken afwezig ST4TE («PRESS Uw LINCOL-wasdoos MOLENDIJR'S KAPSALONS EEN VAKMAN VOOR UW BED 1 DAG RETOUR ZATERDAG 12 MEI 1951 PAGINA 2 #;iï#ér - »f 'JA, 2, - *V''^Z S - Wa N - f! fclÉP^# - 4f 1 *yi f 4 |v, g v W I Hf M V Plfi I Jubilea bij de N.Z.H. Zomerdienst N.Z.H. Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL GEMEENTERAAD Ziekentriduum Bloemendaal Autozegening te Bloemendaal 7a. v. VRSTENHOVEN Rembrandt-tentoonstelling in Vleeshal Uitzonderlijke culturele manifestatie Extra-stoptreinen voor de bollen BILJARTEN ZANDVOORl Splinters 20 for fl. l.~" SANTPOORT NIEUWE STRAATNAMEN Kerkbericht Zondagsdienst Pinksteren, zinrijk feest voor kunstenaars HERHALING VAN VERRASSINGEN Ja, maar van -I WEDERINRICHTING IN VOLLE GANG HAARLEMSCH MATRASSENHUIS :si:' t mt f (ÉS «P: ïr\' 5 I Advertentie De jaarlijkse Luilakmarkt trok in cbe avonduren duizenden bezoekersdie langs de volop met bloemen en feeëriek verlichte stalletjes trokken. Foto: Een schui felende menigte trok langs de verlichte smalletjes. De stroom mensen, die zich schoor voetend over de Lnilakmarkt bewoog, overspoelde het jongetje, dat verwoede pogingen in het werk stelde om de gul den terug te vinden, die zojuist in de drukte verloren was gegaan. Een paar vriendjes hielpen mee zoeken. Het waar devolle papiertje moest gevonden wor den, anders zat moeder vanavond zonder bloemen, mérkte een van hen op. Onver moeid zochten ze in de mensenmassa en ze hadden succes. De zegekreet „ik heb het" was er het bewijs van. Met zijn al len trokken ze naar het bloemententje aan de overkant. De gulden werd om gezet in een prachtige bloem. Moeder zou haar bloemetje niet missen De jeugd is rijk vertegenwoordigd op de Luilakmarkt. In lange rijen slingeren jongens en meisjes zich langs de kraam pjes. Luilak is het feest van de bloemen en dus ook het feest van de jeugd. De ouderen kunnen er echter even veel plezier in vinden om te defileren langs kraampjes en tentjes met de geu rende bloemen. Dat bewees wel de ein deloze drom mensen, die gisteravond samenstroomde en, naar het scheen, bij de Houtbrug de beste toegang vond tot de Luilakmarkt. Verkeersagenten regelden daar het verkeer van en naar de binnenstad en loodsten de dichte rij voetgangers van de ene singel naar de andere. In de grachten weerkaatste het licht van de vele lampen, die in een grote sliert de singel omzoomden. Vol ijver trachtten de bloemenkooplui hun waar aan de man te brengen. Zij waren niet alleen De verkoopster in de patates-frites- kraam had het minstens even druk met het bedienen van haar klanten. De bak lucht verdrong hier en daar de geur van de bloemen. Tot laat in de avond ■duurde het ver tier van deze zoveelste Luilakmarkt. In groepjes trokken de mensen naar huis met de bloemen, die ze gel»cht hadden. En hoevelen zijn er niet geweest, die nog even voor het naar bed gaan de huisdeurbel hebben afgezet als voor zorgsmaatregel voor de komende dag, wanneer de jeugd reeds in alle vroegte de langslapers komt wekken al of niet met het bekende Luilakversje: Luilak Slaapzak Beddezak Kermispot Staat om negen uren op! Er zijn deze week twee jubilea bij de N.Z.H.V.M. Dinsdag 15 Mei zal de hoofd inspecteur W. v. d. Vijver uit Leiden zijn 40-jarig jubileum vieren en Woens dag 16 Mei viert de Haarlemse contro leur L KuiDers eveneens zijn 40-jarig jubileum. Met ingang van 20 Mei wordt de zo merdienst van de N.Z.H.V.M. ingevoerd. De bussen van Haarlem naar ÏJmuiden gaan om het kwartier rijden en ook Velserbeek is nu per bus te bereiken. In Bloemendaal wordt het eindpunt verlegd naar hotel Zomerzorg. Tenslotte zal om 12 uur 's nachts nog een bus van Haarlem naar Hillegom rijden. Ondertrouwd: A. J. Bakker en C. K. Weber. Gehuwd: G. H. L. Verwey en E. La- tenstein. Geboren: M. J. C. DiebenOoms z., M. J. H. GrandiaAppelboom z., H. M. E. Baarsvan Dam z., S. W. Klaassen- Jas z., C. M. SchwithalBlok d., P. A. de Vré—van der Velde d.. W. Baart- mansde Kousemaeker d.. G. M. T. de BoerSanberg. Overleden: W. H. Scheffer 71 j„ Denys van Hullelaan. De Raad der gemeente Bloemendaal komt Donderdag 17 Mei om kwart over twee ten raadhuize te Overveen in ver gadering bijeen. Opnieuw komt in be handeling het uitbreidingsplan in hoofdzaak. Het raadslid ir. De Vassie heeft de NoordZuidweg bewesten Haarlem in kaart doen brengen. Met zijn voorstel kunnen B. en W. zich verenigen. De ontwerper van het plan :n hoofdzaak, ir. Kuiper, heeft een overzicht van het woningbouwprogram ma voor Bloemendaal gemaakt De cij fers dienaangaande zijn nog niet aan de pers verstrekt. Voorgesteld wordt ver der de algémene politieverordening aan te vullen met een bepaling betreffende het afbranden van verflagen en het doorzoeken van vuilnisemmers die aan de weg staan. Het Nationaal Ziekentriduum in de Prima Primariakerk te Bloemendaal zal dit jaar plaats hebben op 10, 11 en 12 Juli. De verkeersregeling voor de auto-ze gening op 2e Pinksterdag vóór de R.K. Kerk te Bloemendaal is als volgt: men rijdt de Zomerzorgerlaan in vanuit de richting hotel Zomerzorg en vertrekt na de zegening over de Bloemendaalseweg. Advertentie moderne streepdesslns, maat 48 t/m 56. ruim model. Prima kwaliteit 12.75 Qetadmtraat 4—6 - Klevecpark - TUL 10413 De Rembrandttentoonstelling, die van 2 Juni tot en met 2 September mede in het kader van het Holland Festival in de Vleeshal zal worden gehoudenbe looft een uitzonderlijke culturele mani festatie te worden. Een uitgelezen keu ze van meer dan veertig tekeningen en pl.m. 135 etsen van Rembrandt, geëxpo seerd in de daartoe zo geëigende sfeer van het vroeg-zeventiende eeuwse mo nument aan de Grote Markt, zal met de architectuur van dit gebouw een uniek ensemble vormen. Zowel voor vreemdelingen als landgenoten zal deze combinatie een gelukkig onderdeel zijn van het zomerprogramma, omdat zij in een bezoek de glorie onzer gouden eeuw in zeer exquise vorm tastbaar gemaakt zullen zien. De kern van de collectie tekeningen wordt gevormd door de fraaie verzame ling uit het Te.yler Museum, aangevuld met bruiklenen uit het museum te Gro ningen, het Rijksprentenkabinet en het museum Fodoi te Amsterdam, de col lectie Ferdinand Lugt te 's-Gravenhage en enkele bezittingen uit particuliere verzamelingen, waaruit de collectie etsen is samengesteld. Laatstgenoemde grafi sche producten zullen worden geëxpo seerd op de eerste verdieping, die in haar oorspronkelijke staat nog nimmer voor het publiek was opengesteld. Be halve de collectie etsen zal deze ruimte met uitzicht op de Bavo, Markt en Spek- straat een openbaring zijn voor iedere bezoeker. Tweede Pinksterdag zullen extra stoptreinen rijden op de lijn Amster dam—Den Haag ten behoeve van be zoekers aan de bloembollenvelden. BIOSCOPEN: Rembrandt: Ben je vrij vanavond? (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: Het meisje uit Artis (a, 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: De onvindbare Pimpernel (14 j.) 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Moeder is studente (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: De dochter van Rosy Ogrady (a. 1.) 2,15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Gold-rush" en „Avontuur op Hawaii" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 12 Mei Stadsschouwburg: Comedia met .„Vader thuis", 8 uur. Palace: Bamby (a. 1.) 10.30 uur. Zondag 13 Mei Stadsschouwburg: Comedia met „Vader thuis", 8 uur. Maandag 14 Mei Stadsschouwburg: Comedia met „Goud en Antiek", 8 uur. Concertgebouw: Nationaal Accordeon Con cours m. m. v. 18 orkesten, 9.3017.30 uur. Jubileumconcert m. m. v. Gem. Volksmu ziekschool „Klavarskribo" uit België e. a., 8 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Nationale Gymnastiekwedstrijden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Kennemer Turnkring, 9.30 uur. Dinsdag 15 Mei Palace: Bamby (a. 1.) 10.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis van Looy, KI. Houtweg 103: Werken van 12 Haarlemse kunstenaars. Geopend op werkdagen van 1017 uur. 's Zo. van 13—17 u. (tot en met 13 Mei). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Ré Do.ja toont haar met de hand vervaardigde rieten tassen en accessoires voor middag en avond. Geopend op werkdagen van 1017 u. 's Zo. v. 1416 vuur. Kunsthandel Leffelaar Wagenweg 102: Eretentoonstelling (schilderijen en tekenin gen) door Prof. Willem v. d. Berg. Geopend op werkdagen van 1017 uur (tot en met 26 Mei). De Muurbloem, Lepelstraat 5: Expositie van hardbedrukte stoffen van 't Paapje te Voorschoten. Geopend op werkdagen van 9.30—17.30 uur. 's Ma. van 13.30—17.30 uur (tot en met 12 Mei). Vleeshal, Grote Markt: „Uw Industrie". Tentoonstelling van de Ver, „Nederlands Fabrikaat". Geopend van 917 uur voor leerlingen onder leiding en voor volwasse nen van 1922 uur (tot en met 12 Mei). APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse apotheken wordt van 1220 Mei waargenomen door fa. Duym Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Begemann Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Mamix- Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, telefoon 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur: Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme (Kruisweg 25). Spreekuren: dagelijks (beh. Zondag): 1012 en 14.30—21.00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.30—10.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15)Kraam- verzorging spreekuren: Ma. 24 uur; Wo. 22> u.; Do. 1011 uur. Bur. voor Huwelijksvoorlichting: spreek uur Rector de Bot: Di. 4—5 u. en Dinsdag avond 7.308.30; spreekuur Dr. Tervooren, Mauritsstraat 9, dag. van 13 3014.30 en na afspraak. Kantooruren 95 uur. Dc uitslagen tussen Hof v. Holland en D.E.S. luiden: Wiekamp 160 86 18 19 4.77 Bloemink 220 220 18 49 12.22 A. Goedemans 150 150 33 25 4.54 v. d. Veldt. 130 79 33 14 2.42 v. Oech 50 50 45 5 1.11 Hoenderdos 50 46 45 6 1.02 Schrijder 65 65 45 9 1.44 Hooydonk 60 46 45 5 1.02 Wesseling 75 53 49 8 1.08 Vernout 80 80 49 11 1.63 v. d. Linden 110 101 36 15 2.80 Loerakker 100 100 36 15 2.77 Eindstand 13—11 voor H. v. Holland. H. V. Holland blijft dus weer een jaar in het bezit van de Nobelsbeker. Naar wij vernemen rekent de N.Z.H. oo een grote drukte op de beide Pink sterdagen. Daarom zal al het beschikba re materieel worden ingelast. De minister-president, dr. W. Drees, zal van heden af voor een periode van veertien dagen afwezig zijn. In April kwamen te Zandvoort vijf woningen gereed en werd met de bouw van twaalf woningen een aanvang ge maakt. Op 1 Mei waren in aanbouw honderd twee-en-vijftig woningen. In voorbereiding zijn nog plannen voor de bouw van in totaal negentig woningen. Het elftal van de Zandvoortse politie verloor met 32 een competitiewed strijd tegen een elftal van de politie van Heemstede. In April nam de bevolking van Zand voort toe door vestiging met 172 en door geboorte met 25 personen. Zij vermin derde door vertrek met 143 en door overlijden met 10 personen. Het aantal inwoners steeg van 11.263 tot 11307. Advertentie Het is gewenst, aldus B en W. van Velsen, dat aan de wegen, geprojec teerd over de onlangs aangekochte gronden in „Bosbeek", alsmede aan die, welke zijn gelegen achter de Harddra verslaan, te Santpoort, namen worden gegeven. Hiervoor zijn namen uitgekozen van voorheen bestaan hebbende buiten plaatsen in de gemeente. Het voorstel van B. en W. is nu aan deze wegen de volgende namen te geven: Bosbeeklaan, Eyndenhoefflaan, Velserhooftlaan, Jagt- lustlaan en Papenburghlaan. O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand: Zondag H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur, 's avonds 7 uur plechtige Ves pers. Maandag H. H. Missen als Zondag, 7 uur Lof. In de week H. H. Missen 7 en 8 uur, iedere avond 7.30 uur Lof. Dins dag 10 uur gez. Huwelijksmis, 8 uur Maria-congr. jonge vrouwen. Woensdag 8 uur H. Familie jeugd-afdeling. Zater dag 59 uur biechten. 7.30 u. Broeder- schaps-Lof. Artsen: Beide Pinksterdagen Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. 8570. Apotheken (beide Pinksterdagen en nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 4(* Santpoort, tel. 8284 en Bloemendaalse Apotheek, Bloe mendaalseweg 85. Bloemendaal, -tel. K 2500—22181. Advertentie brengt 5 centen op mét de kans op een aardige verrassing! 5e Verrassing is uitgereikt door levens mid delenbedr ij f H. VERDONSCHOT, Glipperweg 37, Heemstede. Fanmorgen heeft de jaarlijkse veldslag tussen de dauwtrap pers en de langslapers dan weer in alle hevigheid gewoed. Voor al de jeugd heeft van de zonsopgang genoten, terwijl de bezadigde over ja rigen, in de dekens gerold, het ha nengekraai en luilak-gezang trotseer den. Laat ik U bekennen, dat ik niet behoor tot de helden, die op Pinkster- Zaterdag om 4 of 5 uur opstaan. Per slot van rekening is het vasten- en onthoudingsdag, wat wil zeggen: wei nig eten. versterkingen doen en dus hard werken. En zo'n dag leent zich zeer slecht om extra te rekken. Lie ver ben ik gisteravond laat naar de bloemenmarkt gegaan om wat te slen teren tussen de opeen gepakte fees- telijke Haarlemmers; bloemen, olie bollen en zure bommen te zien en te ruiken. Maar wat een ellendige desil lusie. Hoe is men er in vredesnaam toe gekomen om deze Luilakmarkt langs onze mooie singels aan de zoom van de Hout versterkt electrisch te verlichten? In de afgelopen jaren werden in de kramen persgaslampen gebruikt, doch „dank zijde mede werking van het gemeentebestuur en het Marktwezen stralen nu de bol letjes van de 60-jarige Philips. Alle respect voor de Eindhovense licht brengers, maar op de Luilakmarkt ho ren zij niet thuis. Het dubieuze licht van die sissende 'persgaslampen ver hoogde de romantiek van de potjes veiling; de bloemen en planten van één familie kregen door de wisselen de belichting, van schemerachtig tot hel wit, telkens weer een ander aan zien. zodat de geranium op de fuch sia leek èn de afrikaan op het leeu wenbekje. Was het al niet erg genoeg, dat de petroleumlampen van onze voorouders verdrongen werden door het gloeikousje? Is het niet mensonterend, dat de kooplieden in ballonnen deze hemel vaar der s ter plaatse opblazen met be hulp van een grote Iqnge fles water stofgas? Waar blijft het mysterie van deze skymasters, die uit elkaar kun nen spatten op een nooit te bereke nen moment om omgetoverd te wor den in kindergehuil? Het niet weten van hoe was het wondere' Zou de haring zo lekker smaken als ze automatisch werd schoonge maakt, zodat de visboer zijn vakman schap niet meer behoefde te tonen, terwijl anders het water U tijdens het fileren van het hartige hapje reeds uit de mond liep? En staat U het door een motor gedreven wiel van het straatorgel aan? Daarom, bewoners van de Spaarnestad, houdt de Luilak markt in ouderwetse trant in ere, sjouwt met Uw bloempot tussen het Haarlemse nachtleven, schrik van de zevenklapper en stopt zelf een speld tussen Uw huisbel om zeker te zijn van een grote vreugde. Langs de oevers van de zuid-sin gels liggen nu nog de oude schuiten, die de bloemen en planten met duizenden naar de markt brachten. Maar morgen zal een gloed nieuwe salonboot door het vuile grachtwater en het groezelige Spaar ne klieven om U te laten zien hoe mooi de stad wel is. „De Spaarnekliever" heet dit admi raalschip, dat een comfortabele plaats biedt aan 60 personen. Zesmaal per dag zal 'dit juweel een vaart van vijf kwartier maken door het Spaarne naar de Mooie Nel met futen, meeur wen en hopelijk zonneschijn op kab belende golfjes) en Spaarhdam (met paling, Hans Brinker-monument en sluizen). Ge zult de stad meer lief hebben als ge onder de Gravestenen- brug vaart of de statige huizen aan de Nieuwe Gracht beter kunt bewon deren. Kapitein Stëkveld,rad van tonge en stuurvast, zal U vertellen waar ge zijt, waar de historie spreekt of de moderne techniek haar gelaat toont; hij zal U een koele dronk aan bieden en het dak "van zijn trots vaartuig volledig kunnen sluiten als het gaat regenen. De nieuwe boot is in Haarlem gebouwd en tijdens de rondvaart zal U getoond worden wat onze scheepsbouwers nog meer ver uit het holle binnenste van een der poten 'n papier te voorschijn, dat op 22 Maart 1822 beschreven was. Lees maar! Wij inderdaad lezen. „Robert Bouman' heeft deze tafel gemaekt. Bij F. Grcenewalt in het jaar 1822. Zo.z." Wij draaiden het briefje om en la zen verder: „De Levensmiddele zijn thans voor Een Redelijke prijs te Be- koomen. 2 pond Wijten-Brood 4 Stui vers. Een Maat aardappelen 14 dui- mogen, daar aan het lokkende Spaar ne met zijn klinknagel-geratel en fleurige zeiljachten, met zijn omzo ming van eeuwenoude huizen en bedreigde grasvelden, met zijn kei harde industrie en rustiek koeien-ge - loei. Weet ge wel wat we bezitten? /k bezit 'n heel interessant docu ment, vertelde deze week 'n le zer en om het bewijs te leveren, toonde hij aan de redactie-leden 'n vergeeld briefje, aan beide kanten beschreven. „M'n tafel met bolpoten moest gerepareerd worden," verklaar de de ma*. Bij het v&weuwe* kwam ten. Een vies Jenever voor 8 Stui vers. Een schelling anderhalf pond Booter, een Maatje Meel een oortje." Gelukkige tijd, bijna honderd en dertig jaar geleden Heeft u soms een hele oude tafel of stoel op zolder staan? Verricht er dan sectie op, want je kunt nooit weten wat er uit te voorschijn komt. Denkt U eens in, dat U ook 'n briefje vindt met de mededeling: Jan Paaltjes heeft in 1673 een gouden staaf in deze stoel ver stopt. Z.o.z." En U het briefje zenuwachtig om draaien om te lezen: „Zijn achterkleinzoon heeft de gou den staaf in 1753 gevonden en er goe de sier van gemaakt." Ge weet niet alles van uw voorge slacht, zomin als SPAARNEBABBELAAR N.B. Het gebruikelijke nieuws uit De Zilk kan ook ditmaal niet achter wege blijven. Een jeugdig paar, fietsend langs de Leidsevaart, schepte er in dartele overmoed behagen in elkander bij toer beurt vooruit te duwen. Dit veroor zaakte danig veel pret en het zou he lemaal niet in de krant zijn gekomen wanneer het mannelijk deel op een gegeven moment niet te hard geduwd had. Hierdoor raakte zijn partner de macht over haar stuur volkomen kwijt en reed pardoes in het water. De ge schrokken jongeling kon haar door handreiking weer op het droge krij gen, zodat hij met zijn natte vrijster naar huis kon gaan. Eilaas, hoe on dankbaar is soms de mens, want en kele oorvijgen waren zijn loon. Of de verkering daarmede is afgelopen ver- m-eidt de historie met. Ofint Lucas is van oudsher de patroonheilige der schilders om het feit dat hij het portret van de H. Maagd zou geschilderd hebben. Hoeveel nuchtere reden is er eigenlijk de Heilige Geest, de Schep per, aan te roepen met een „Veni Creator" voor allen die scheppen: kunstenaars en geleerden. Pinksterenhet hoogfeest van de Verlichter der geesten, een feest van dank voor hen die hebben mogen zien. Want de kunstenaar bestaat slechts bij de gratie van zien of horen en zijn vingers zijn, niet meer en niet minder, de werktuigen, waarmee dat geziene wordt vastgelegd voor menselijke waar neming; hoe vaardiger de vingers, hoe soepeler en gevoeliger, des te gevoeliger medium hij'is en des te absoluter de weergave van het geziene. Door de geest wordt de vorm méér dan materie, klank meer dan geluid: een volgeladen draag ster van de ontroering in kleurstelling, vormgeving of klankverhouding. heid, een zuivere kleurgeving en be heerste tekening onderscheiden het eer ste van het tweede stel, dat, uitgevoerd door een leerling, in de problemen van het teken-dilettantisme is blijven steken. Vervolgens passeren we het hek, dat de nieuwe Mariakapel afsluit van de kerkruimte. De prachtige opzet van het strakke stramien is met volgehouden in de verschillende elementen. De op zich zelf waardevolle vondst van de drie kronkelende slangen op elk deel is helaas niet uitgespeeld maar geforceerd bij het vlechten. Op het algemene sil houet heeft dit echter geen invloed. Overigens ziet men hier een voortreffe lijk en stijlvol stuk ambachtskunst. Als een variant op de z.g. Mantel- Maria verenigde Pater Ran dag de vereerders van Sint Jozef naast diens uitbeelding in de ramen van dé Jozefkapel. Maar geest wordt ook gevraagd van de ontvangende mens, het publiek, en hoe gevoeliger die geest, des te abso luter de afstraling van de geest van de kunstenaar waargenomen wordt van uit de materie waarin deze zijn visioen heeft geheeld. Er is een relatie tussen geest, kun stenaar en mensheid, in de rangorde zoals hier geschreven. Men mag van de kunstenaar niet verlangen, dat hij de geest zo sterk transformeert in waar neembaarheid, dat die door het meest verharde bolster van ongeoefendheid bij de waarnemer doordringt om deze in verrukking te brengen. Dit is een onmo gelijkheid tengevolge van de subtiliteit van de geest: achter een oppervlakkige kenbaarheid, vibreert in het kunstwerk het geheim, en het is aan de waarne mer, althans hiervoor zich op de tenen te rekken om het te benaderen. De Kerk heeft de kunsten geaccep teerd als middelen om te getuigen, te helpen meedelen van de Waarheid, die zij te verbreiden hééft. Kunstenaars hebben altijd in die Waarheid een bron gevonden van di recte bezieling, en de meest verrukke lijke kunstschatten zijn in de eeuwen hieruit geboren. Daarover hebben we al meer geschre ven. De kerkelijke principaal draagt een zware verantwoordelijkheid, die drievoudig is: een aan de religie, een aan de kunst en een aan het volk. En aan de zuivere eisen van deze drie grootheden moet het sacrale kunstwerk voldoen. Net zomin als in financiële, sociale of bouwkundige aangelegenhe den, mag er ook in kunstzaken gelief hebberd worden. In de Haarlemse kathedrale paro chie is dit begrepen door plebaan H. W. Agterof, die een commissiev an advies samenstelde, die het praedicaat „bisschoppelijke" heeft verkregen en waarin de genoemde elementen zijn vertegenwoordigd. Nu in vlot tempo kunstwerken in de Kathedraal zijn geplaatst en er meerdere in de loop der jaren zullen volgen, gaat deze commissie op de drievoudige kwali teit van de versiering, waarvoor tij dens haar activiteit opdracht wordt verstrekt, haar stempel drukken. Dezer dagen hebben wij de aanwin sten van de laatste jaren in ogenschouw genomen en we kunnen een ieder, die sinds enige jaren al mocht hij in de Kathedraal ter kerke zijn geweest daar niet heeft rondgewandeld, aanra den van de belangwekkende toevoegin gen aan de kunstwaarde kennis te ne men,' èn de- grootsheid van het geheel, in zijn staat van groei, nogmaals te on dergaan. Want, kapel in-kapel uit wandelend en daar vindend een herhaling van verrassingen die men, van de vaste knielplaats af, niet heeft vermoed, moet men de Kathedraal ondergaan als een levend geheel met een nuancering van stemmingen, afhankelijk zowel van het uur van de dag en de belichting van het seizoen, als van de leeftijd en de toevallige gesteldheid van de bezoeker. Tijdens ons bezoek stroomde de in houd van zeker drie autobussen met schoolm isjes leeg in de kerkruimte De Kathedraal verdraagt dit lenteach tig bewegen. Wij stonden voor een triptiek van G. H e m a n, die in de tijd, waaraan zij herinnert, zeker een altaarstuk zou genoemd zijn. De schilder heeft het onderwerp ge nomen uit het leven van de H. Liduma, en dit kennende had men een sterkere structuur van de gedachte mogen ver wachten. Het visioen van de hemelse tocht naar de rozenboom als middenluik, geflankeerd door het meisje spelend bij het ouderhuis tegen een achtergrond van kerkhistorische en maatschappelijke plagen en: het meisje, gevallen op het ijs, zijn niet in staat een de logica be vredigende binding te vormen. Elk der drie taferelen, waren zij los van elkaar, zouden geen behoefte oproepen aan de beide overige. De schildertrant is uit de tijd van Jeroen Bosch van welke sug gestie het de felheid en uiteraard de brille mist. Toch is er een eerlijkheid en een zekere spiritualiteit aanwezig, die de triptiek boeiend maakt en de aanschou wer er van niet onberoerd laat. De sacramentskapel is verrijkt met een raam van de hand van Frans Balendong, die een extra moeilijk heid te verwerken gehad moet hebben door de schaarse lichtval door dit ven ster te verrekenen in zijn werkwijze. Rondom een offerende priester, waar boven een „Genadestoel", d.i. God de Vader, die zijn gestorven Zoon toont, plaatste hij vier mannen van eucharis tische bezieling: Paus Pius X en Sint Thomas van Aquino en de dichters Von del en Broere, die beiden lofdichten op het H. Sacrameijt hebben geschreven. De directe handeling, die hier dus als hoofd thema is genomen, toont in de compo sitie een streving omhoog; de kleur is, ook door de verplichte beperking, wat ijl gebleven, maar hierdoor ontstonden rust en waardigheid. Boven Mari Andriessen's relief met de synthese van het leven van Sint Vincentius en in de goede aansluiting van stijlverwantschap, zijn twee raam- stellen geplaatst, waarin G i s 1 e Waterschoot v. d. Gracht ge zellig en gemoedelijk oyer die illustra tieve heilige vertelt in de volkstoon. Zij heeft zich behoed voor een al te uit bundig verhalen; een sympathieke sober- Advertentie SANTPOORTEKPLEIN 1, Tel. 19706 d - <&- f i-S; et Kerstmis-gilde is een middel eeuws instituut dat de Reforma tie heeft overleefd. Door erf recht hebben zeer oude Haarlemse fa milies hierin een „stoel"; slechts bij uitsterven kan de vrijkomende stoel gekocht worden. Zijn leden wonen thans goeddeels buiten Haarlem, sommigen zelfs in het buitenland. In de kapel van dit gilde, die uiteraard met Kerstmis motieven wordt versierd, is enige we ken geleden een drietal raamvakken be- glaasd door Han Bijvoet, de man van de wonderschone machtige tran- septramen. Bij de voorstelling: de aan bidding der drie koningen heeft Bij voet zich laten leiden door de weelde rige beeldende tekst van het epistel, waaruit een veelheid van kleur, flonke ring en détail is ontstaan. De Kruiskapel, die eveneens van Bijvoet een levensgrote „Calvarie berg" heeft als altaarstuk, inspireerde Jan Schoemakers tot een weer gave van het glorieuze aspect van de kruisdood. Christus zelf verschijnt er als de verrezene in een gloed van kleur en zijn getuigen zijn: Petrus en Paulus, Sint Antonius de abt, Constantijn de Grote en de kleine Heilige Theresia. Heftig van kleur soms en in de char mante voordracht van de Limburgse school. Het Franciscusbeeld van Char les Vos dat nu nog eenzaam tussen de lege nissen staat zal binnenkort ge flankeerd worden door de overige vijf beelden, hetgeen ons doet besluiten het beeld eerst straks in het verband van de complete galerij te bespreken. Alle hier genoemde aanwinsten zijn schenkingen, soms van verenigingen, soms ook van particulieren. Mogen deze ter ere Gods geschonken kunstwerkén het kerkvolk stichten, maar ook nader brengen tot de kunste naar in ontvankelijkheid voor diens uitingen, getuigenissen van een geïnspi reerde geest. L. T. ■XX §8*- Raam, ontworpen erè uitgevoerd doof Gisèle Waterschoot van der Grachtuit de série ih de St. Vincentiu'skapël der Haarlemse Kathedrale Basiliek (Van onze speciale verslaggever) Er is nieuw leven bij Onze Lieve Heer op Solder op de O. Z. Voorburg wal in het hart van oud-Amsterdam. Het Museum Amstelkring, dat ten dode gedoemd scheen, is als herboren en maakt zich gereed om zijn deuren weer te openen. De monumentale conservator, mijnheer La Rooy met de grijze baard en het eerbiedwaardig calotje, schrijdt weer als een groot vorst door het hem zo vertrouwde huis en verzorgt met bekwame spoed de wederinrichting van zijn geliefde museum. Nog leest men achter een van de benedenvensters de medede ling aan het publiek „wegens restau ratie gesloten", achter welk sinister papiertje zich de tragedie van Am stelkring dreigde te voltrekken, maar het heeft er de langste tijd gehangen. Op 1 Juni 1950 sloot Amstelkring zijn deuren en begon de liquidatie, die gelukkig te elfder ure is opgehou den; het nieuwe bestuur streeft er thans naar om nog in Juni van dit jaar en wel zo vroeg mogelijk tot her opening over te gaan. Intussen heeft Amstelkring zijn eer- Mijnheer La Rooy, de markante conser vator van het Amsterdamse Museum Amstelkring, beter bekend als Onze Lieve Heer op Solder, dat zeer binnen kort zijn deuren weej opent. Advertentie 35 jaar ervaring NIEUWE TIJK en BIJGEVULD met JA VA-KAPOK in MAAKLOON: 1 persoons matras f 12.50 2 persoons matras f 15.— Nog enige VERENTIJK voor Uw verenbed. Ook per meter ËÜKtffJj KÜUiSsXIiAAT 193 TELEEOON gebleken. ste bezoekers al weer gehad. Het was Burgemeester d'Ailly, die het gebouW wilde laten zien aan de Amerikaanse ambassadeur. De dag viel wel ongeluk kig want juist was een legertje van schoonmaaksters bezig het gebouw, vóór de wederinrichting begon, een grote beurt te geven, maar dit mocht de hoge bezoekers niet weerhouden. D® heer La Rooy leidde hen rond. waarbij de Ambassadeur het enthousiasme derf de van alle buitenlandse bezoekers vóór hem over dit unieke en in vreemds ogen wel heel bijzondere monument. En op Tweede Pinksterdag zal het kerkje v/eer in gebruik komen. Der traditie ge trouw zullen de eindexaminandi van het St. Ignatius College op die morgen na het maken van de Stille Omgang er de H. Mis bijwonen. Ook het bestuur vergadert thans weer in de Regentenkamer, onder het oog van Jacob Buyck, de laatste pas toor van de Oude Kerk, en van Ba- lichje Occo, de dappere echtgenote van de voornaamste figuur van het laatste katholieke burgemeesterscol lege van Amsterdam vóór de Altera tie van 1578, de onwrikbare Joost Buyck. Niet velen zullen weten, dat het nazaten zijn van deze prominente katholieke Amsterdamse familie uit de dagen van de overgang der macht in Amsterdam in Gereformeerde han den, die nog eens in Amerika de Buick-fabrieken zouden stichten. Ook de Evangelisten van de bekende acht tiende eeuwse schilder Jacob de Wit sieren gelukkig nog dit zeldzame vertrek uit de tweede helft van de zeventiende eeuw, dat nog geheel de sfeer ademt van Pieter de Hoogh eö als zodanig uniek is geworden in d« Nederlanden. De bezittingen van het Museum, voor zover zij reeds niet in andere handen bleken overgegaan, zijn uit de depots der veilingen thans geleidelijk terug* gekeerd. Een aantal acolythen van de Mozes en Aaronkerk helpt de heer La Rooy bij de wederinrichting van de bibliotheek, welke weliswaar een enkrf zeldzaam en kostbaar stuk mist, maar verder weer kan worden opgebouwd. Op de bibliotheek zagen wij ook bet crucifix,vervaardigd uit hout van efn heipaal van de afgebroken H. Stede, gelukkig weer staan en ook de oor spronkelijke papegaai, waar de paro chiekerk van de H. H. Petrus en PaU,T lus in de Kalverstraat haar typisc)* Amsterdamse bijnaam aan dankt. Pater Brugmans, in zijn „houten broek", kom» weer in het kerkje aan de wand. tuurlijk, er ontbreekt veel. Zoals kend waren tal van waardevolle stuk ken reeds verloren toen de liquida»* kon worden gestuit. Het is echter b® kend waar zij zijn en men hoopt dit a- les terug te kunnen verwerven. dit en voor heel de zware zorg der w derinrichting en vooral de consolida» van het Museum hoopt het nieuwe stuur zich binnenkort met een beroep om steun te richten tot de katholiek van stad en land, en ook tot an~f e„ denkenden, wier belangstelling en m leven in de afgelopen, voor het f donkere tijd, opmerkelijk S1'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2