Transvaalse landschap lijkt op een golvend Perzisch tapijt Pretoria viert de bloei der Jakaranda s Grote schoonmaak in de huisapotheek s Douwe Egberts Belevenissen van de struisvogel Rasmus r E Gemeente Haren benadeeld voor een halve ton r RUBBER EN ROOD-CHINA Kaiser-Frazer lanceert nieuw auto-type Wij luisteren naar Een bezoek aart 7Atid-Afrika PIET HEIN TERUG VAN WERELDREIS Stoomtreinen gaan weer rijden ZEVEN DODEN IN HET SUKABUMISCHE Justitie brengt klaarheid in fraude-zaak van vroegere gemeenteontvanger Toepassen van economische sancties zou voor Indonesië een delicate kwestie zijn Sim, Sam en Rasmus op de boerderij TALLOZE GESCHENKEN VOOR PHILIPS V. ZATERDAG 12 MEI 1951 PAGINA 7 Gehele bemanning met verlof Met ingang van 20 Mei Bende doet overval Drie Nederlanders onder de slachtoffers De „Tromp" in Stockholm Medisch standpunt Geen aansluiting bij gezondheidsdienst voor dieren Boeren krijgen tien gulden boete subs, twee dagen Liturgische weekkalender PR0EFINVASIE IN ENGELAND mm Honderden sprekers Moderne kantoorgebouwen van een fabriek nabij Pretoria. werend voor het landschap van Transvaal zijn de bestorven kleuren. In het voorjaar, wanneer de grond omgeploegd wordt, vormt het een prachtig contrast met het geel van het verdorde gras en het stoffige groen der bomen, waarover zich een hemel van teder Sèvres-blauw spant. Als je buiten Pretoria rijdt lijkt het landschap op een golvend Perzisch tapijt. Er is niets bijzonders in aan te wijzen, maar toch is het aantrekkelijk door zijn kleunen. Hartebeest- poortdam is een der bekendste uitstapjes, een grote stuwdam, waar het water van verschillende rivieren tot een klein meer verzameld wordt om op zijn verdere loop electrische stroom te produceren. De diamantmijn Premier-mine is ook gemakkelijk te bereiken. (Van onze correspondente) Na een afwezigheid van ongeveer negen maanden is hedenmorgen half elf de torpedobootjager Piet Hein de haven van Den Helder binnengelopen. Het schip, dat sinds Donderdagmiddag op de rede van Den Helder lag, werd vanmorgen als eerste betreden door de commandant zeemacht Nederland, schout bij nacht C. W. Onder de tonen van het Wilhelmus, gespeeld door de Marinierskapel, draai de de Piet Hein de haven binnen. Hij meerde tenslotte bij de Atjeh-loods. Daar stond het meeste publiek, dat, nu het grote moment eindelijk was aan gebroken, zich bijna niet kon bedwin gen. Nog een paar minuten en de kade was een mengeling van donkere uni formen en bonte zomerkleding: de be manning was terug in de schoot van haar familie. De Piet Hein, die onder commando staat van kapitein-luitenant ter zee A. P. Smitt, is 17 Augustus 1950 in Rotter dam zijn wereldreis begonnen en is de volgende route gevaren: over de Azo- ren naar Curasao, dan door het Pana makanaal naar San Diego in Californië, vervolgens over Honolulu naar Nieuw Guinea. Vijf maanden heeft de jager om Nieuw Guinea gekruist, van No vember tot begin April, en vandaar is de thuisreis via het Suezkanaal begon nen. In Hollandia heeft het schip 36 man marinepersoneel, wier diensttijd in de Oost om was, ter repatriëring opgenomen en tevens is daar. zoals de eerste officier 1. t. z. eerste klasse A. de Neef ons mededeelde, een lid van de bemanning heengegaan: de scheepshond Tommy, die in 1945 in Australië het schip kwam opgewandeld en sindsdien tot de inventaris behoorde. In tegenstelling tot de eerder gege ven berichten van de marinevoorlich tingsdienst is het de opvarenden die in Tilburg of Geldrop wonen en intus sen zijn deze plaatsen uitgebreid met Den Bosch, Eindhoven en Vught toegestaan met verlof te gaan. Het tro- penverlof bestaat uit achttien dagen en de mannen mogen deze tijd naar huis, doch moeten wachten op speciale op dracht van de commandant zeemacht om terug te komen. Inplaats van ge dupeerd te zijn hebben zij dus een ex- tra'tje. Het gewone weekend-verlof naar genoemde plaatsen is echter ver boden. In overeenstemming met de toezegging van de directie der Nederlandsche Spoor wegen, zal de dienst der stoom-reizigers- treinen, die op een aantal baanvakken 22 Januari j.l. wegens kolenschaarste moest worden gestaakt, hervat worden. Van 20 Mei a.s. af zullen op de volgende lijnen weer treinen lopen: Groningen Rodeschool, GroningenDelfzijl,, Gro ningenAssen (stoptreinen). Zuidbroek Stadskanaal, LeeuwardenStavoren, AmersfoortZwolle (stoptreinen), Zut- phenWinterswijk, HeerlenSimpel- veldSchin op Geul, GoudaAlphen aan de Rijn, AlkmaarBergen aan Zee en AlkmaarHoorn. Evenals Johannesburg bezit Pretoria een Universiteit en hier is ook de Acade mie voor Kunst en Wetenschappen geves tigd, een instelling, die hetzelfde doel nastreeft als de Académie Frangaise, en de geestelijke élite in haar gelederen op neemt. Aldus beoogt zij in dit jonge land een traditie op cultureel gebied te scheppen. Het secretariaat zetelt in En- De Portugezen spraken over de Kaap der Stormen. De Nederlanders over Kaap de Goede Hoop. Op onze foto ziet men d.e R. K. Kerk „Ons Liewe Vrou van Goede Hoop in Zeepunt", Kaapstad, gelenburghuis, dat zoals de naam aan duidt, door de Hollandse journalist V. Engelenburg aan de Zuid-Afrikaanse staat werd nagelaten. Het is een wit huis met Oud-Hollandse gevel en weinig ramen. De oude tuin is verrukkelijk en doet door zijn cypressen aan een Itali aanse tuin denken. Als je in de avond schemer op het terras staat, kun je menen de zon boven Toskaanse heuvels të zien ondergaan. Van Engelenburg heeft een grote verzameling van kunstvoorwerpen in zijn huis bijeenge bracht. Helaas bezat hij geen zuiver onderscheidingsvermogen. Bovendien zijn de beste schilderstukken naar het Mu seum van Johannesburg overgebracht, zodat slechts minder belangrijke familie portretten (ook van de familie Koop- mans, zijn moeders kant) nog aan de muren hangen. Pretoria viert de bloei der Jakaranda's met een Jakaranda week. Het mooiste meisje van Pretoria (of wat er voor doorgaat) wordt tot „Miss Jakaranda" gekozen. Ik woonde de plechtigheid van haar installatie in de Stadszaal bij. Eerst voerden schoolkinderen dansen en pan tomimes in verband met de historie van de Jakarandaboom op. In rhythmische dans en ballet is de Zuid-Afrikaanse jeugd nogal sterk. Tot slot dankte de Jakaranda vorstin van het vorige jaar af, en drukte zij de kroon op het hoofd van dg nieuwe heerseres. Haar taak zal het zijn, bij de verschillende festiviteiten (meestal van sportieve aard) de honneurs waar te nemen. Er vindt in die tijd ook een concours om de fraaiste tuinaanleg plaats, Enkele der mooiste Jakarandabo- men en de Uniegebouwen zijn 's avonds feestelijk verlicht In de Octobermaand vinden alle so ciale evenementen van Pretoria plaats. Wij werden van de ene cocktail-party naar de andere uitgenodigd. De Zuid- Afrikanen zijn onbeperkt gastvrij en vooral dol op Hollanders. Er wonen vele Hollanders in Pretoria, die op deze bo dem hun vaderlandse gereserveerdheid hebben afgelegd. Je komt ze niet alleen in de kennissenkring, maar ook vaak op straat tegen en zelfs kan het gebeuren, dat je in een winkel onverwachts in het Nederlands wordt aangesproken. In het voorjaar worden ook de offi ciële recepties gehouden. Het hoogtepunt van ons verblijf was een tuinfeest, waar bij de gouverneur-generaal van Zuid- Afrika, vertegenwoordiger van de Kroon, een gezelschap van tweeduizend personen in zijn grote tuin ontving. Een lange rij sloot zich aan om Z.E. de hand te drukken. Waren zij de gastheer ge passeerd dan verspreidde zich het gezel schap op de grote grasperken en nam aan tafeltjes plaats, waar thee geschon ken en (anders waren we niet in Zuid- Afrika) veel sand wiches, taartjes en ijs genuttigd wer den. Het was 'n ge zicht het palet vart een der impressi onisten waardig. Na de thee wan delde de menigte temidden van de weelderige bloe men; hier en daar zag je een groepje halthouden bij een paar stekrozen, die boven hun hoofd uitstaken Er waren veel uniformen van le ger en vloot of van het „corps diplo matique" te zien, vele Engelsen droe gen bij hun donker pak een deftige grijze hoge hoed. En als dan een groepje zo keurig uitgedoste dames en heren boven op een der heuvels tussen twee boom groepen te voor schijn kwam leek het zó uit een groot portret der vorige eeuw te stappen. De hemel was gelukkig die dag bedekt. En tegen de wolken aan staken de Ja karandabloesems af als een Japans borduursel op grij ze zijde. T. K.—S Drie Nederlandse burgers, twee politiemannen en twee vrouwen van politiemannen zijn Vrijdagavond vermoord door een twee- tot drie honderd man sterke goedbewapende bende in politie- en legeruniformen, aldus meldt Aneta uit Djakarta. De Nederlanders waren als gewoonlijk tegen het vallen van de avond van hun eigen onderneming, Mira Mon tana, in het Soekabocmische, naar de nabijgelegen onderneming Goenoeng Boeleud gegaan om daar te over nachten, aangezien laatstgenoemde onderneming een politiewacht heeft van twintig man. Bij de aanval van de bende verweerde de politiemacht zich hardnekkig, doch moest voor de overmacht zwichten, na dat twee politiemannen en twee vrou wen gedood waren en één politieman zwaar gewond was. Daarna sommeerden de bendeleden de Nederlanders naar buiten te komen waarna zij werden neergeschoten. Toen politiehulp uit Soe- kaboemi kwam opdagen verdween de bende met ruim tien geweren. De namen van de Nederlanders zijn: B. Timmerman, C. A. de Voogd en F. Meeter. De Nederlandse kruiser „Tromp" is Vrijdag te Stockholm aangekomen. Dit is het eerste van een serie beleefdheids bezoeken van buitenlandse oorlogssche pen in deze zomer aan Zweden. Onge veer 10 minuten na de ontscheping arri veerde per vliegtuig de commandant van het smaldeel, schout-bij-nacht A. de Booy. Hij zal Maandag door koning Gustaaf Adolf ontvangen worden. r zijn mensen, die niet eens een pleister of wat zachte wondzalf in huis hebben. Voor dezulken volgen straks nog enige tips. Er zijn er echter ook. die een bepaalde plank in de muurkast hebben volgeplant met allerlei middeltjes, fles jes en smeersels; zelfs zijn er, die in de „mooie kamer" een eikenhouten kastje als een altaar hebben opgesteld: va der of moeder heeft de sleu tel op een donker plaatsje weggestoken en de veelvor mige „rijke" inhoud is om kleed met de geheimzinnige sfeer der oude medicijnman nen. Aan de „gelukkige" be zitters van dergelijke ge neesmiddelenafdelingen moet ik vandaag enige adviezen kwijt. Zij doen er goed aan in het kader van de grote schoonmaak een straffe bezem door hun me dicijnbelt te halen en om te beginnen alle poeders en tabletten, waarvan ze de be doeling en het gebruik niet meer zeker weten, in de as bak te gooien. Ditzelfde geldt natuurlijk voor de flesjes, maar bovendien moe ten al de flesjes worden ver wijderd. waarvan de inhoud vertroebeld is door vlokken (schimmel) Het zal U zonder meer duidelijk zijn dat het gebruik van beschimmeld boorwater of Veiels water alléén maar i-iskant is, en dat de onschuldig-wit uitziende hartpoeders van grootvader-zaliger voor uw tienjarig dochtertje met hoofdpijn en de paarse anti maden pillen van uw zoontje voor grieperige buurvrouw uitermate verderfelijk kunnen werken. Daarom: weg gooien al.s er geen naam en gebruik s- kristalletjes (anijs) bevatten. bewaren voor een zelfde be werking van een baby, die nog komen moet: na een half jaar is deze olie bedorven. De trekzalf voor steenpuis ten e.d. (diachylon) wordt ranzig binnen een maand. Weg met die rommel; Blijft er in Uw medicijnen winkel dan nog iets over, laat de huisarts er eens naar kijken, hij zal U bij de ver dere „schoonmaak" wel van raad willen dienen. Bent U in het bezit van cibazol, da- génan, percoccide of andere sulfra-preparaten, geef deze dan niet klakkeloos aan wie dan ook, zeker niet aan kin deren, ook al heeft U ooit gelezen of gehoord dat deze middelen helpen tegen keel- pun. verkoudheid, blaasont steking, etc. De gevolgen kunnen zijn dat ze. wanneer U ze w e r k e 1 ij k nodig heeft niet meer werken: in het ergste geval geven ze niervergiftiging, bloedafbraak huidafwijkingen en wat dies meer zij. Sulfaprepara- ten mogen alleen op doktersvoorschrift worden ingenomen. Wat moet eigenlijk elke huisapotheek bevatten? Een buisje asperine. wat boorzalf. aanwijzing op staat of maar geen vlokken: vlokken hansaplast. een enkel zwaeh- wanneer er schi m- zijn altijd schimmelkolonies, melvlokken in drij- Het is immer raadzaam om ven. Nóg enige vloeistoffen "dranken voor het gebruik te kunt U rustig in de goot steen laten weglopen: water- stofperoxyde dat ouder is dan drie weken, want het heeft zijn kracht verloren; Goulardwater en Burowater die langer dan twee weken geleden in de apotheek wer den gemaakt, want ze zijn bedorven en waardeloos; jo dium, dat ouder is dan een schudden, maar noodzake lijk is dit bij slaapdranken, in verband met het feit, dat de werkzaamste bestandde len vaak naar de bodem zakken, waardoor de laatste lepels een te sterk verdo vende, soms schadelijke reac tie geven. Men lette er voor al op, dat de inhoud van flesjes met een blauw half jaar, want de brandende etiquet niet in de mond gevolgen op de huid worden of de maag mag terecht ko- steeds erger en zijn de schrik juen- De zinkolie, die U van de van uw kinderen. Hoestdrankjes mogen wel huisarts kreeg voor de rode babybilletjes van kleine Hansje, behoeft U niet te telverband. een kleine hoe veelheid jodium, enige ta bletten superol (bij gebruik in water op te lossen als gor geldrank of ontsmettings vloeistof), norittabletten (darmreiniging), zuiverings zout (bij veel maagzuur), wonderolie. en glycerine met een spuitje (voor ontlc- diging van een verstopte en deldarm: pas op. ook glyce rine schimmelt gemakkelijk). Indien men over deze wei nige goedkope huismiddeltjes beschikt, kan men zich red den in de alledaagse gevallen van ziekte en tijdelijke klachten. J. M. Advertentie A 9-b Dertig boeren, afkomstig uit Apel doorn, Uddel, Bameveld en Uddeler- veen, hebben zich voor de kantonrech ter te Apeldoorn te verantwoorden ge had, aangezien ze geweigerd hadden lid te worden van de „Stichting Gezond heidsdienst voor dieren in de provin cie Gelderland", iets waartoe ze wette lijk verplicht zijn. Allen verklaarden principiële religi euze bezwaren tegen aansluiting te hebben. De kantonrechter verklaarde geen theologisch debat te willen ontke tenen. Overeenkomstig de eis van de ambtenaar van het Openbaar Ministe rie veroordeelde hij ieder der boeren tot f 10.boete subs. twee dagen hechtenis. ZONDAG 13 Mei: Pinksteren: Mif v. d. dag: sequentie; Credo: pref. v. Pinksteren: rood MAANDAG: 2de Pinksterdag; Mis v. d. dag; sequentie: Credo: pref. v. Pinksteren: rood. DINSDAG: 3de Pinksterdag: Mis v. d. dag: sequentie; Credo; pref. v. Pinksteren: rood. WOENSDAGQuatertemper-Woensdag; Mis v. d. dag; 2 H. Ubaldus: sequentie: Credo; pref. v. Pinksteren; rood. DONDERDAG: Mis van Pinksteren: 2 H. Paschalis; sequentie: Credo: pref. v. Pink steren; rood. VRIJDAG: Qutertemper-Vrijdag; Mis v. d. dag; 2 H. Venantius; sequentie Credo; prefatie van Pinksteren; rood. ZATERDAG: Quatertemper-Zaterdag; Mis V. d. dag; 2 H. Petrus; 3 H. Pudentiar.a; sequentie: Credo; pref. v. Pinksteren; rood. ZONDAG 20 Mei: Allerheiligste Drieëen- heid; Mis v. h. feest: 2 gebed v. d. 1ste Zondag na Pinksteren; Credo: pref. v. d. H. Drievuldigheid, laatste evangelie v. d. Zondag: wit. In politieke en economische Indone sische kringen had men Vrijdagochtend de indruk, dat het niet waarschijnlijk is, «at Indonesië het voorbeeld van Enge land zal volgen en de verkoop van rub ber naar China zal verbieden. Men ver borg in die kringen zijn verontrusting niet ten aanzien van de gevolgen, die het besluit van de Britse minister van Han del op het economische leven van Indo nesië kan hebben. Rubber, zo zegt men in genoemde kringen, is het voornaamste exportpro duct van Indonesië en de prijsdaling, die de laatste dagen reeds te Singapore ont stond, heeft een gevaarlijke invloed op de handel van Indonesië. Het grootste deel van de Indonesische rubber werd in ruwe staat naar Singapore vervoerd, waar de rubber voor her-export be werkt werd en vcoral naar China werd gezonden. Het sluiten van de Chinese markt betekent, dat de Ver. Staten en Engeland de enige grote kopers blijven en in staat zullen zijn lage prijzen af te dwingen, hetgeen het gehele Indonesische economische leven dreigt te verstoren. In verband met de economische sanc ties tegen communistisch China, zoals deze zijn aangekondigd door de V.S. en Engeland, hebben de Indonesische minis ter van Economische Zaken en de minis ter van Buitenlandse Zaken vandaag met economische deskundigen bespre kingen gevoerd. Aneta verneemt in offi ciële kringen, dat dit als een „delicate kwestie" wordt beschouwd en een be proeving van de zelfstandigheidspolitiek, die tot dusver alleen politiek geïnter preteerd werd, doch nimmer te staan kwam voor economische realiteiten. De secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken gaf toe, dat het onderhavige vraagstuk een zeer gecompliceerd pro bleem voor Indonesië is. Hij was per soonlijk echter niet van mening, dat dit J een reden was om de zelfstandigheids-1 politiek te laten varen. De Justitie is er thans in geslaagd na een zeer Iaingdurig en nauwkeurig on derzoek de ingewikkelde fraudezaak, waarin de vroegere gemeente-ontvanger van Groningen, D. P„ zich heeft bege ven, gedeeltelijk althans tc ontwarren. Op 8 Februari j.l. werd P. in verzeker de bewaring gesteld verdacht van frau des op financieel gebied. P. heeft even wel allerlei „bekentenissen" afgelegd, die later in het geheel niet klopten. Twee maanden later herriep hij dan ook weer alle voordien afgelegde bekente nissen. Maar toen viel hij door de mand voor andere feiten en toen kwam vast te staan dat hij de gemeente Haren, waar hij voordien gemeente-ontvanger was, voor belangrijke bedragen heeft benadeeld. AI deze bedragen opgeteld, leveren zeker een halve ton. In de oorlogsjaren bestond in de ge meente Haren een gasdistributiebedrijf, waarvan de ontvanger P. leider was. Op geraffineerde wijze wist P. de uitgaven van dit bedrijf met ongeveer ƒ24.000 te verhogen, welk bedrag hij in eigen zak liet verdwijnen. Bij de falsificaties paste P. allerlei methodes toe. Om een voorbeeld te noemen een post van 46.die reeds Van 25 tot 27 Mei wordt door ruim duizend man van de vrijwillige reserve uit Londen een proefinvasie aan de Zuid kust van Engeland gehouden met sche pen. vliegtuigen en tanks. Twee Neder landse eenheden van de marine-lucht vaartdienst, die indertijd aan de oefenin gen m Ierland hebben deelgenomen en thans in Engeland gestationneerd zijn, zullen hieraan deelnemen. P. L B. Box 6 Copenhagen Copyright fl. Het was een heel aardige cel. Er zaten wel tra bes voor het raam, maar er stonden ook bloemen. Toch was het niet leuk om in de gevangenis te zit ten. 's Avonds, toen ze hun eten kregen, vroegen ze de bewaker, of hij een brief aan Rasmus op de bus wilde doen, en zij moesten hem een sigaar geven voor zijn hulp. Toen Rasmus de brief gekregen had holde hij naar de stad. was betaald, werd door toevoeging van twee „eentjes" tot ƒ1146.verhoogd. In een zeer groot aantal stukken is deze fraude gepleegd. Ook ten aanzien van de vermakelijk heidsbeïasting wist P. zich belangrijke bedragen te verschaffen. Dit is pas kort geleden aan het licht gekomen, naar aanleiding van een rapport, dat de heer iMulstege, de eigenaar van het restau rant „De twee provinciën" te Paters wolde bij de raad indiende. De cijfers van het rapport klopten op de boek houding van de onderneming, doch klopten niet met de boekhouding van de gemeente-administratie. Het diamanten jubileum der N.V. Philips te Eindhoven is Vrijdag met een niet-officiële voor-receptie begonnen, die in de plaats is gekomeiuvan de oor spronkelijke op Dinsdag gestelde offi ciële receptie, die in verband met de pokken-situatie is afgelast. Van elf uur 's mogens tot vUf uur in de middag zijn onafgebroken felicitaties en ge schenken (waaronder zeer kostbare) aangeboden. De meeste cadeaux gingen vergezeld van korte toespraken van par ticuliere ondernemingen, officiële in stanties of openbare instellingen. De dankwoorden werden om beurten ge sproken door een der leden van de raad van bestuur der N.V. Het zou ondoenlijk zijn een totale opsomming der sprekers te geven, want het waren enkele hon derden. Het burgercomité uit Eindhoven bood de jubilerende N.V. de feestviering, de feestversiering en de feestverlichting der binnenstad aan, als geschenk der ge zamenlijke Eindhovenaren. In een col lectief dankwoord sprak de voorzitter van de raad van bestuur, ir. P. F. S. Otten, van de goede geest en het ver trouwen, die de vele goede wensen waardevoller hebben gemaakt, dan de kostbare geschenken. Gistermiddag vond te Rotterdam de „drive away" plaats van een veertigtal automobielen van de Kaiser Fraser Fa brieken. Het waren de eerste nieuwe typen, die deze Nederlandse automo bielfabriek. introduceert. De wagen is genoemd naar de grondlegger van het concern der Kaiser Fraser Corporation. Henry J. Het is een bijzonder zuinige en eenvoudige automobiel, die alle kwa- j liteiten van het Amerikaanse comfort, de snelheid, de vaste weglegging en de krachtige motor paart aan de Europese zuinigheid —r 7 a 8 liter per 100 km. en afwerking. Men levert de Kaiser „Henry J" in twee verschillende typen at, namelijk met een vier- en met een zes-cylinder zijklepmotor. De productie van de fabriek bedraagt op het ogenblik elf wagens per dag, on geveer drieduizend per jaar; de capa citeit bedraagt zevenduizend per jaar. ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO. 8.00 nieuws, 8.15 muziek, 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 nieuws, 9.45 muziek. IKOR: 10.00 Op de bank. causerie. 10.30 prot. pr. NCRV: 12.0o Pinksterliederen. KRO: 12.15 Apologie. 12.35 gram., 12.55 zonne wijzer, 13.00 nieuws. 13.20 lunchconcert, 13.50 Uit het Boek der Boeken, 14.05 omroeporkest, -koor en solisten, 15.35 Grote tekenaars: Wilhelm Busch, cause rie, 15.55 jeugdorkest, 16.25 Katholiek Thuisfront, 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 prot. kerkd., 18.30 gram., 18.35 koor en orgel, 19.15 Mensen op de achtergrond, causerie, 19.30 nieuws. KRO: 19.45 re portage, 20.0(1 boek. 20.13 La Serva Pa- drona. zangspel, 20.55 wedstrijd voor verloofde paren, 21.15 gram., 21.35 voor dracht, 22.05 voordracht en harpspel. 22.25 Weense muziek. 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 8.00 nieuws,, daarna postduivenberichtpn, 8.18 gram., 8.30 platteland, 8.40 orgel en söpraan. 9.00 vacantietips, 9.12 postdui ven, 9.15 verzoekprogr.. 9.45 causerie. 10.00 Instrumentaal trio, 10.25 Met en zonder omslag, 10.50 amusem.muziek, 11.15 cabaret. AVRO: 12.00 amateurs van het eiland Walcheren, 12.45 jeugd, 12.55 gram., 13.00 nieuws, 13.15 De Spoorwegen spreken. 13.25 gevar. mu ziek, 13.55 Even afrekenen, heren, 14.05 boek, 14.30 strijkkwartet, 15.15 film. 15.30 kamerorkest en solisten. 16.00 dansmu ziek, 16.30 sport. VARA: 17.00 jeugd, 17.25 Het Lauriston Gardens Mysterie, hoorspel, 17.45 dansmuziek. 18.15 nieuws, VPRO: 18.30 prot. pr. IKOR: prot. pr., 19.35 vertelling. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 Concertgebouworkest, 20.45 De Forsyte Sage: Een man van fortuin, hoorspel, 21.25 gram., 21.55 hersehgymn., 22.00 gevar. progr., 23.00 nieuws, 23.15 actualiteiten, 23.25 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 13.4o operamuziek, 16.00 operakoor, orkest en solisten, 20.00 symphonie-ork.. koor en solisten. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 13.00 The great Caruso, 15.00 gevar. muziek. 18.30 amusem.muziek. 19 30 populaire muziek, 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 13.20 operette-muziek, 18.10 symphonie-orkest, 20.00 gevar. muziek, 22.45 dansmuziek, 23.15 amusem.muziek, 0.10 dansmuziek. FRANKRIJK. Nationaal progr. 347 en 249 m.: 11.00 Instrumentaal kwartet en soliste. 15.30 Véronique. opera. 17.15 Sémi-klassiekc muziek. 18.00 symphonie- orkest, 20.00 lichte muziek, 22.30 kamer muziek. BRUSSEL. 324 m.: 14.00 Karei V, ope ra, 17.00 Karei V, opera (vervolg). 19.30 amusem.muziek, 23.05 dansmuziek. 484 m.: 14.30 lichte muziek, 20.00 groot symphonie-orkest en soliste, 21.00 or kestconcert. MAANDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 8.90 nieuws, 8.15 orgel. IKOR. 8.30 prot. pr. KRO: 9.30 nieuws, 9.45 gram., 9.55 Hoog mis. 31.30 gram. 11.40 Philharm. orkest en solist. NCRV12.15 koperkwartet, 12.33 orgel. 13.00 nieuws, 13.15 Militaire kapel, 13.50 gram.. 14.00 prot. pr.. 14.45 gram., 15.00 Geref. Meisjesvereniging. 15.45 gram.. 16.00 prot. pr.. 16.45 vocaal ensemble. 17.00 kleuters. 17.15 gram., 17.25 sport, 18.25 cellorecital. 18.45 boek. 19.00 nieuws, 19.15 kamerorkest, 19 40 gram., 20.00 nieuws, 20.05 kamerkoor. Bach-ensemble en solisten. 21.00 cause rie, 21.20 amusem.muziek. 21.45 prot. pr.. 21.55 gram.. 22.00 Radio Philharm. Orkest. 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 prot. pr.. 23.45 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 8.00 nieuws. 8.18 Lentebloemen, kinderzang- soel. 8.45 gram.. 9.30 orgel, viool en alt viool. VPRO: 10.00 Deze dag. causerie. 10.05 prot. pr., 30.50 reportage. 11.00 prot. pr. VARA: 12.00 poütiekapel. 12 33 cabaret. 13.00 nieuws. 13.15 gram., 13.30 piano. VPRO: 14.00 prot. pr. VARA: 17.09 sport, 17.30 piano. 17.45 De Europese sa menleving in Indonesië. 18.00 nieuws. 18.15 jeugd. 18.35 klein vrouwenkoor. 19.00 Het nieuwe hart van Rotterdam: Uit puin herrijst een binnenstad, klank beeld, 19.30 bas en piano, 20.00 nieuws. 20.05 actualiteiten, 20.15 Instrumentaal sexte. 20.45 cabaret, 21.20 Metropole orkest, 21.45 Wij. socialisten, en het plan-Schuman. causerie. 22.00 Radio- Philharm. Orkest en solist. 23.00 nieuws. 23.15 Esperanto, 23.20 Instrumentaal kwartet, 23.40 gram. ENGELAND. BBC, home service 330 m.: 14.00 amusem.muziek, 14.30 Schots orkest, 16.00 Les Contes d Hoffman, ope ra. 18.30 orkestconcert. BBC,.-light progr. 1500 en 247 m.: 11.00 Welsh Orchestra. 13.35 amusem.muziek. 17.15 fan fare-orkest en mannenkoor, 18.15 populaire muziek, 23.15 Hawaiian- muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.05 lichte muziek, 13.20 lente- muziek, 14.45 populaire muziek, 15.00 gevar. progr.. 17.45 dansmuziek. 18.45 symphonie-orkest en solist. 20.00 dans muziek, 21.15 amusem.muziek, 22.45 dansmuziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.00 opera-muziek. 13.20 opera muziek, 15.30 orkestconcert. 17.30 ka mermuziek. 20.00 Nationaal orkest en soliste. BRUSSEL. 324 m.: 15.00 orkesten en koor, 17.10 amusem.muziek. 18.00 Franse les, 20.00 kamermuziek. 21.15 omroep orkest. 484 m.: 12.09 orkestconcert. 19.25 jazz muziek met comm., 21.15 symphonie- orkest en solist. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 lichte muziek, 7.45 Morgen gebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.0o huis vrouw, 9.35 Lichtbaken, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 vrouw, J.1.30 gram., 12.00 Angelus, 12.03 lunchconcert, 12.33 lunchconcert, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws. 13.20 actualiteiten, 13.25 Pro menade Orkest en soliste, 14.00 gevar. progr., 14.53 gram., 15.10 piano, 15.30 Ben je zestig?, 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof. 17.00 kinderen, 17.45 gram, met comm.. 18.00 jeugd, 18.15 sport. 18.24 ,,Dit Is leven", causerie. 18.30 RVU: dr. W. H. C. Tenhaeff: Psychocopie, 19.00 nieuws, 19.15 reportage, 19.30 Hier is Europa: Duitsland en Zwitserland, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 Fuente Ove- juna, hoorspel met muziek, in de pauze gram.. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 reportage. 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM n. 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn.. 7.30 gram. VPRO: 7.50 Prot. progr. AVRO: 8.00 nieuws. 8.15 gram., 8.45 orgel. 9.00 Prot. progr., 9.15 gram.. 9.30 amusementsmuz., 10 30 vrouw, 10.35 gram., 10.50 kleuters. 11.09 R.V.U.: Canadese ervaringen. 11.30 zie ken, 12.00 orkestconcert. 12.33 platte land. 12.40 piano en orgel, 13.00 nieuws, 13.20 financieel weekoverzicht. 13.39 lichte muziek. 14.00 vrouw, 14.30 gram., 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 gram.. 16.30 jeugd, 16.50 kinderkoor, 17.20 dansmuziek. 17.45 Statisch werk in Indonesië. 18.00 nieuws. 18.15 piano. 18.30 reportage. 18.40 kamerorkest en solist. 19.10 Paris vous parle, 19.15 Musetle- orkest en solist. 19.45 voordracht, 20.00 nieuws. 20.05 actualiteiten. 20.15 geva rieerd programma, 21.15 de Antwoord man. 21.35 operamuz., 22.00 Goede moed. causerie. 22.15 vocaal kwartet. 22.45 buitenlands overzicht, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC home service, 330 m.: 11.30 amusementsmuziek. 14.0o BBC Kelsh Orchestra en soliste, 19.30 Engelse kathedraal-muziek. BBC. light programme. 1500 en 247 m.: 12.00 Schots orkest. 15.45 dansmuziek 20.00 opera-koor en -orkest, pianoduo en soliste. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusementsmuziek. 13 30 omroeporkest. 14.15 populaire muziek. 18.00 amusementsmuziek. 20.05 schlagers 20.45 groot omroeporkest. 21.45 dansmu ziek. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert, 19.09 orkestconcert. 23.15 kamremuziek. BRUSSEL. 324 m.: 12.32 omroeporkest. 21.15 omroeporkest. 22.15 lichte muziek 484 m.: 12.05 omroeporkest, 19.00 om roeporkest, 20.00 „Salomé". opera.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7