Het risico van een oorlog met Rusland Tactische atoomwapens i Tussen neus en lippen m Ook generaal Omar Bradley acht de V.S. niet voldoende voorbereid GRIEKENLAND EN TURKIJE IN ATLANTISCH PACT COMMUNISTEN LEGGEN EEN KETEN VAN VLIEGBASES AAN IN N00RD-K0REA NATIONALISATIE VAN PERZISCHE OLIE Tot hoofd en hart v Op de lange duur zouden Sovjets oorlog verliezen AUTOBUS STORT IN RAVIJN Het weer Weer een pokkengeval te Tilburg Amerika zou aanwending tegen rode troepen op Korea overwegen H.M. de Koningin lost ISO duiven Ter verhoging van de veiligheid Ondanks verwoestende aanvallen van de lucht macht der verbonden troepen gj BERTHA'S HUWELIJK NIETIG VERKLAARD Voorlopig Ned. Elftal ongewijzigd Jee nUKKlu öefcteifcu vuy, Auto maakt buiteling na hevige botsing Engeland zal nog een poging doen om tot nieuwe onderhandelingen te komen 'J H. Vader zal K.A.B.-ers toespreken Hoofdambtenaar H. C. één dag in arrest WOENSDAG 16 MEI 1951 75e JAARGANC No. 25072 Vijf doden in Indonesië Zes patiënten genezen 99 99 'V' -'9 ü*JüÉ AMERIKAANSE REGERING WENST: Deken van Canterbury wordt niet toegelaten voor oefenwedstrijd tegen Derby County [i SWEATSHIRTS 'i Drie ernstig gewonden te Rotterdam Voetganarster gedood Tijdens herdenking „Rcrum Novarum" te Rotterdam BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na &30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mffUmeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De voorzitter der verenigde Amerikaanse stafchefs, generaal Omar Bradley, is gisteren als derde getuige voor de senaatscommissies voor de strijdkrachten en buitenlandse betrekkingen verschenen, die een onderzoek instellen naar het ont slag van generaal MacArthur als opperbevelhebber in het Verre Oosten. Bradley verklaarde, dat de krijgsplannen van generaal MacArthur het risico van een derde wereldoorlog zouden vergroten, indien zij verwezenlijkt werden. Be Ver enigde Staten, aldus verklaarde de Amerikaanse generaal voorts, zijn nog niet voldoende voorbereid op een oorlog met Rusland en mochten die dus niet riske ren Uitvoering van het programma van MacArthur zou tevens het verlies van de meeste, zo niet alle bondgenoten van Amerika met zich meebrengen, aldus Bradley. De V. S. zijn nog niet voldoende voor bereid op een oorlog met Rusland en mo gen door de krijgsplannen van generaal MacArthur geen wereldconflict riskeren. Uitvoering van die plannen zou tot een verkeerde oorlog, op een verkeerde plaats en een verkeerd tijdstip en met verkeerde vijand leiden. Bradley sprak de verwachting uit, dat sommige critici zullen vragen waarom de gezamenlijke stafchefs zo te koop lopen met het feit, dat de V.S. militair niet in staat zijn een botsing met Rus land te riskeren. „Onze capaciteiten zijn de communisten niet onbekend", betoog de hij. „Zij realiseren zich terdege, dat wij weliswaar niet gereed zijn om hun een ultimatum te stellen, doch dat wij hun grote verliezen zouden kunnen toebren gen, indien zij ons of onze vrienden aan vielen. Zij weten ook, dat zij, gezien ons potentieel en de sterkte van onze bondgenoten, op de lange duur een oor log tegen Amerika, dat waakzaam en steeds op zijn hoede is, niet zouden kun nen winnen." Bradley gaf toe, dat MacArthur's plannen van grote militaire waarde waren, voor zover het de Koreaanse campagne betrof. Hij voegde er echter aan toe: De gezamenlijke stafchefs zijn evenwel van mening, dat deze zelfde maatregelen het risico van een wereld oorlog zouden vergroten en dat men een dergelijk risico niet onnodig mag ne men. „Vanuit internationaal standpunt bezien", zo verklaarde Bradley, „en de veiligheid van ons land als be langrijkste doel voor ogen houdend, bestaat onze militaire missie hierin, dat wij een politiek moeten voeren, die er op gericht is het communisme te beletten zich de mankracht, de hulpmiddelen, de grondstoffen en de industriële capaciteit te verwerven, die nodig zijn voor de wereldover heersing". Zaterdag is in de nabijheid van Ba- tang Toru bij Sibolga een autobus met jongelui in een ravijn gestort, tenge volge waarvan vijf van de inzittenden de dood vonden en negen zwaar werden gewond. De bus was op weg naar Batang Toru. Bij het bestijgen van een helling kon de chauffeur-eigenaar de wagen niet in de eerste versnelling krijgen, waardoor d£ bus achteruit begon te rijden De remmen konden het gewicht niet houden, met gevolg, dat de bus achterwaarts in een diep ravijn, stortte. De* gewonden werden opgenomen in het hospitaal van Sumuran. China. Volgens een rapport van de in lichtingendienst der Chinese nationalisten bouwt de Sovjet-Unie een atoomfabriek in N.W. China. Verwachting tot Donderdagavond: Opklaringen en overwegend droog weer. In het binnenland tijdelijk zwakke, overigens matige wind tus sen Noord en Noord-Oost Vannacht kouder, morgen overdag over het al gemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon: 4.45—20.29. Maan: 15.48—2.55. Dinsdag werd te Tilburg een nieuw geval van pokken geconstateerd. De bron er van kon worden opgespoord Drie nieuwe contacten werden ten ge volge hiervan in quarantaine gesteld. Inmiddels zijn weer zes patiënten als genezen uit het,ziekenhuis ontslagen. Het totaal aantal genezen verklaarden steeg hierdoor tot negentien. Van de vier en veertig gevallen worden er thans nog vijf en twintig verpleegd. De toestand der patiënten is onverdeeld gunstig. Volgens de doorgaans goed ingelichte correspondent van „Le Monde" te New York overweegt de Amerikaanse rege ring in Korea gebruik te maken van „tactische atoomwapens", en wel in het bijzonder van atoomgranaten voor de artillerie. Ofschoon de regering der V.S. de oorlog in Korea wil beperken, ziet zij zich gedwongen de huidige impasse Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van het Nederlandse Padvindsters- gilde hebben gisteren 8500 padvindsters op de Goudsberg in Lunteren gedefileerd voor H.M. de Koningin, die zelf in uniform aan de feesten deelnam. Aan het défilé nam ook Prinses Irene deel, ge kleed in de uniform der zeepadvindsters. Het was geheel in de lijn van de pad vindersidee om op deze Jubeldag ook een goede daad te stellen en men heeft daarbij gedacht aan de „blauwe vogels", de padvindsters, die lichamelijk gebrek kig zijn. De Koningin gaf direct na de opening het sein tot de actie voor deze blauwe vogels door het loslaten van 150 postduiven. Deze duiven hadden onder de vleugcis ieder een gedeelte van een geheime boodschap, welke luidt: Help Blauwe Vogelpadvindsters hun nest bou wen. Doe mee aan het kruiswoordraadsel. Zodra deze slagzin bekend is geworden, zullen de padvindsters overal in het land het kruiswoordraadsel verspreiden en uil de opbrengst daarvan zal een kampeer- huis voor de blauwe vogels worden ge bouwd. Naar wij vernemen, zijn er in de provincie Noord-Holland geen duiven langekomen, omdat zij door omstandig- teden blijkbaar niet werden verzonden. De Amerikaanse regering wenst Grie kenland en Turkije zo spoedig mogelijk te zien opgenomen als volwaardige leden in de organisatie .van het Atlan tisch Pact, aldus verneemt Reuter van diplomatieke zijde te Londen. Een voor stel hiertoe zal Amerika op de in Au gustus a.s. te houden vergadering van de ministers der staten-leden van het Noord-Atlantisch verdrag indienen, na dat naar Reuter thans verneemt op de in December j.l. te Brussel ge houden bijeenkomst van de Atlantische Raad Amerika reeds te kennen heeft gegeven voorstander te zijn van een volledig lidmaatschap der beide landen van het pact. De Amerikaanse ambas sadeur te Londen heeft het besluit van de regering van de V.S. gisteren ter kennis gebracht van de Britse minister van Buitenlandse Zaken. De Griekse en Turkse regeringen ver zochten verleden jaar hun landen toe te laten tot de organisatie van het Noord- Atlantische verdrag. Deze verzoeken werden in September 1950 door de op dat tijdstip te New York vergaderende Atlantische Raad verworpen en men besloot, dat beide landen slechts zouden worden ingeschakeld bij de plannen dei- Atlantische verdragsstaten om een ver- dèdigingsstelsel voor het Middellandse- Zeegebied te ontwerpen. Sindsdien zijn de V.S. naar verluidt, er steeds sterker van overtuigd ge raakt, dat slechts een volledig deelge nootschap van Griekenland en Turkije aan de Atlantische verdragsorganisatie de veiligheid van het Oostelijk gedeel te van het Middellandse-Zeegebied zal verzekeren. Alhoewel reeds was besloten beide landen in te schakelen bij het verdedi gingsstelsel voor dit gebied, konden nog geen doeltreffende practische maatrege len daartoe worden genomen, daar zich vertraging heeft voorgedaan bij het or ganiseren van het opperbevel over de strijdkrachten der staten-leden van het Atlantische Pact in het Middellandse- Zeegebied. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal de communistisch gezinde deken van Canterbury, dr. Hewlett Johnson, die hedenavond in Den Haag en Donderdag in Rotterdam zou spreken op de vredes- manifestaties van de Nederlandse Vre- xk-sraad, niet in ons land worden toe gelaten. te doorbreken, omdat het Amerikaanse volk geen oorlog zonder uitzicht op een beslissing verdraagt, zoals de Fransen thans in Indo-China voeren. Wil de Ame rikaanse regering een beslissing in Ko rea afdwingen dan zal zij zich van haar nieuwste wapens moeten bedienen. De aanstaande verkiezingen spelen ook hun rol. Truman kan het zich niet per mitteren het Amerikaanse volk alleen maar verlieslijsten aan te bieden, aldus de correspondent van „Le Monde". De ontwikkeling der atoomwapens tenslotte geeft de experts voldoende vertrouwen om van het gebruik „een revolutie in de oorlogvoering" te verwachten. Wij zijn niet bang voor pokken.... (Van een medische medewerker) Wij zijn niet bang voor pokkenzeggen velen, en vele ande ren weten niet eens meer wat pokken zijn. Daagt de herinnering even boven hun gezichtseinder, dan zeggen ze met een onschuldig gezicht: „Maar die ziekte is toch uit gestorven?" Neen, dames en heren, die ziekte is niet uit gestorven. Dat u in uw lange of korte leven nooit een ge val van pokken heeft gezien, is te danken aan het levens werk van J e n n e r en de verstandige consequenties, die de medici tezamen met de landsbestuurders hieruit heb ben getrokken. Edward Jen- ner ontdekte in 1796 dat een koemelkster, die een infectie met koepokken had doorge maakt, vrijwel ongevoelig was voor menselijke pokken. Hij concludeerde uit vele ex- Derimenten, dat infecties met koepokstof de mens vrijwa ren voor de rampzalige gevol gen van de pokkenziekte, die destijds sterk verbreid was in de meeste landen van de wereld, zoals o.a. in India. Volkomen terecht lieten de Nederlanders zich in de 19de eeuw en in het eerste kwar taal van de twintigste eeuw inenten met koepokstof, en de ziekte werd zodoende over de landsgrenzen teruggedron gen. Op dezelfde wijze werd Java, voordien een „bloeiend" pokkengebied. gereinigd. Voor de redelijke lezer dus bewijzen te over, dat de pok- kenvaccinatie een noodzake lijke en reddinggevende maatregel was en is. De pokkenziekte is echter niet uitgestorven. Het oorzake lijke virus tiert nog welig op ettelijke plaatsen van de aardbodem en maakt dage lijks slachtoffers. Tijdens de Japanse bezetting veroverde het virus Java opnieuw en u zult nog weet hebben van de paniek in verschillende Ne derlandse havensteden, waar met pokken geïnfecteerde repatriërenden uit Indonesië arriveerden. Onmiddellijke isolering van patiënten en verdachte gevallen was het enige wat er op zat: een on vriendelijk onthaal van deze geteisterde lieden, maar er was geen andere oplossing om het gevaar voor de Ne derlandse bevolking te we ren. Waarom was dit gevaar zo zorgwek kend? D'e Nederlan ders waren toch in geënt? Het antwoord op deze vraag wordt gegeven in enige betreurenswaardige bladzij den uit de geschiedenis van de Nederlandse Volksgezond heid. Tot 1 Januari 1940 was van kracht de Wet op Be smettelijke Ziekten, die de mensen zijdelings dwong zich tegen pokken te laten vacci neren door hun anders de toegang tot de scholen te weigeren, tenzij de burge meester een verklaring afgaf, dat een bepaalde persoon ge zondheids- of gewetensbe zwaren tegen de inenting had. De laatste beperking werd 21 Juli 1928 toegevoegd, omdat gebleken was, dat een klein percentage t.g.v. de -in enting een hersenaandoening kreeg, gepaard met koorts en algemeen ziektegevoel, waar uit verlammingen en andere uitvalverschijnselen overble ven: de encephalitis postvac- einalis. Over de oorzaak van dit ziektebeeld bleven de ge leerden het oneens, of de koepokstof zelf naar de her senen omhoog klom of dat een ander virus van de gele genheid gebruik maakte om zich in de hersencellen te nestelen en aldaar verderf te stichten, maar zorgvuldig on derzoek bracht wél aan het licht, dat de kans op ence phalitis postvaccinal voor zuigelingen tussen 4 en 8 maanden uiterst gering was. Het inentingsbesluit van 12 April 1940 legt dan ook aan de ouders de verplichting op het bewijs te zenden, dat hun kind, voordat het de leeftijd van één jaar heeft bereikt, is ingeënt, of de reden op te ge ven, waarom de inenting ach terwege is gelaten. Dit wet telijk besluit had te grote mazen, waar te veel gladde onnadenkende Nederlanders met te groot gemak doorheen zwommen, hiermede blijk ge vend hun inzicht deerlijk te overschatten en hun sociale verantwoordelijkheid te ver waarlozen. Daarbij kwamen dan nog de kletspraatjes van sommige homoeopathen en antivivisectionisten en het pseudo-godsdienstig gekeuvel van bepaalde „gelovigen", die menen, dat de mens niet het recht heeft de lymphvloeistof van met pokken besmette kalveren af te tappen om daarmede zich zelf middels inenting immuun te maken voor een gevaarlijke ziekte zoals pokken er een is. Het enige bezwaar van de onder gunstige omstandigheden vakkundig gepleegde vacci natie is het risico van de en cephalitis, die 12 dagen daar na kan optreden. Dit risico is echter bij de zo juist genoem de zuigelingen onnoembaar klein. In de. afgelopen weken zijn gevallen van pokken gecon stateerd in Tilburg en omge ving; deze infectie is inmid dels versleept naar 's-Herto- genbosch en Utrecht en op de dag, waarop u dit artikel on der ogen krijgt, wellicht nog naar andere steden van Ne derland. Uitbreiding van dit epidemietje mag niet worden tegen gegaan met massale vaccinaties van gehele ste den. Het gevaar van ence phalitis postvaccinal bij mensen ouder dan één jaar is hiervoor te groot. Wel is net zaak de infectiehaarden op te sporen, deze personen te isoleren en hun omgeving in te enten resp. her-in te enten. De vraag rijst: kan iemand, die in zijn prilste jeugd is gevaccineerd. ooit pokken krijgen? Ze ker, dat kan, al zal de ziekte bij hem niet zo'n ernstig ver. loop hebben als bij hen, die nooit werden ingeënt De im muniteit vermindert reeds na enige jaren en is na 10 jaren practisch verdwenen. (De pokkenepidemie te Rotter dam in 1921 leerde, dat van 57 niet-gevaccineerden 9 zijn overleden en van 50 ingeën- ten boven de 50 jaar 6 het leven lieten.) Laten daarom de jongste pokken-ervaringen in het Zuiden des lands er toe bij dragen, dat een nieuwe geest over ons vaardig wordt. Sust u zelf niet meer in slaap mot bakerverhalen over vivisectie e.d., maar laat uw gezonde baby (dus niet de zuigeling met eczeem of andere ziek ten; uw huisarts zal u in dezen raden!) tijdig, d.i. vóór de twaalfde levensmaand, in enten tegen pokken. Breekt er in uw omgeving pokken uit, dan moet de vaccinatie beslist en direct worden her haald indien de vorige inen ting méér dan 3 jaren gele den is. Bij gevaar voor een epidemie moet ook de vol wassene. die nog nooit met koepokstof werd ingeënt en voor wie het gevaar van encephalitis postvaccinal, hoewel klein, niet denkbeel dig is. zich laten vaccineren, of hij moet bij wijze van sproken verhuizen naar een onbewoond eiland, waar hij veilig is voor zichzelf en voor anderen. Tenslotte het volgend ad vies: zou er vandaag of morgen een oproep komen voor vaccina, tie, gedraagt u dan volgens de hierboven gegeven richtlijnen. De kans op deze oproep js voorlopig klein. Niettemin staan vele Amsterdammers nu reeds in queues voor de onlangs opengestelde vacci- n 5,ticcentra in verscheidene wijken van de stad. Zij ne men het vrijwel zekere voor het onzekere. Hun voorbeeld vinde navolging. J. M. Een hoge functionaris van het hoofd kwartier der Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft verklaard, dat de Chinese communisten, ondanks aan houdende verwoestende aanvallen der verbondenen, onverdroten voortgaan met het aanleggen van een keten van vliegbases in Noord-Korea, zich uitstrek kend van Oost- tot Westkust, waarvan bjj de voortzetting van het Chinese eerste offensief althans straaljagers zouden kunnen opstijgen. De officier deelde mede, dat de communisten in de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang de bouwvallen van gebombardeerde ge bouwen langs de hoofdweg hebben weg- Sifliiiiiiiiiiuiiiiiiniiiiiiuiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiitiiimiifiiiifiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniirniiiiiiiiifi'i Legende wordt werkelijkheid Een van de romantische attracties van hen, die een reisje langs de Rijn ma ken. is de Lorelei, de steile rots, die bij St. Goarshaxi- sen 400 voet uit de vlie tende wateren van vader Rijn oprijst. Op deze rots, aldus verhaalt de legende, die vooral door het be kende gedichtje van Hein- rich Heine: „Ich weisz nicht was soil es bedeu- ten, dasz ich so traurig bin", wereldbekend is ge worden, zou eens een blonde maagd haar lange haren hebben zitten kam men een zo boeiend tafereel, dat de Rijnschip pers hun roer niet recht konden houden en op de rots te pletter voeren. Thans hebben de Neder landse Rijnschippers met andere, weinig minder de sastreuze moeilijkheden te kampen, maar daarover willen we het nu niet hebben. De legendarische Lorelei spreekt evenmin als het legendarische Spaarndammer jongetje, dat met zijn vingertje een gat in de dijk zou hebben gedicht, voldoende tot de nuchtere, naar realiteit verlangende toeristen van vandaag. Wanneer zij de rots zijn opgeklauterd, vragen zij transpirerend: „Waar is nu die'Lorelei?" Vooral Amerikanen willen concrete waar voor hun moeite en geld hebben. Vandaar dut de vroede vaderen van St. Goarshau- sen terwille van het vreemdelingenverkeer en hun gemeentekas besloten hebben, aan het realis me van de touristen tege moet te komen en de le gende, voor zover deze de goudblonde maagd betreft, zo goed mogelijk tot wer kelijkheid te maken. Zij zochten naar een meisje, dat als Rijn-maagd aan drie eisen moest voldoen. Zij moest knap zijn en aardig en lang haar heb ben. „Meisjes, die aan deze drie eisen voldoen, zijn niet gemakkelijk te vin den", verklaarde het raadslid Siebert. De keuze viel tenslotte op Gisela Koch (niet te verwarren met de beruchte Ilse Koch uit het concentratiekamp, ofschoon die bijzonder ge schikt zou zijn geweest om althans de macabere kant van de Lorelei-sage tot werkelijkheid te ma ken, maar dat is natuur lijk de bedoeling niet van de vroede vaderen van St. Goarshausen, die even min als alle andere Duit sers ooit Nazi zijn ge weest). Gisela Koch is de ongehuwde 20-jarige doch ter van een wijnbouwer. Zij is knap en aardig en de enige met lang haar. Dat haar is wel-is-waar niet goud-blond, maar bruin. Men stelde haar voor het met peroxide te laten platineren, maar* daar dacht zij niet over. Terwille van een legende wilde zij niet de realiteit aanvaarden, dat haar haar misschien nooit meer zo lang zou worden als thans, wanneer zij ooit weer een brunette zou willen wor den. Nu, daar konden de vroede vaderen in komen en dus stapten zij over dit bezwaar heen. Gisela Koch zal nu voortaan als wijlen de legendarische Lorelei op de rots tronen. Niet zo maar elke dag, die God geeft, maar alleen bij fees telijke gelegenheden en op dagen, waarop men bij zonder veel toeristen ver wacht. Wij zijn benieuwd, hoeveel harten door haar verschijning gebroken zul len worden, totdat een huwelijksbootje voor haar veilig zal aanleggen op de klip, waarop zo velen in de grijze oudheid schip breuk heten te hebben ge leden. En zo zal er dan toch ook iets van de gru welijkheid van de legen de werkelijkheid worden, al zal die dan ook beslo ten worden met het zo zeer begeerde „happy end". „Hoeveel tasjes zouden er uit zijn huid gemaakt hebben kunnen worden?" denkt de dame, die in de Hal der Ontdekkingen van het Festival of Britain het skelet bekijkt van een praehistorische reuzen hagedis. geruimd en er een geïmproviseerd, doch zeer goed bruikbaar vliegveld hebben aangelegd. Inmiddels wordt in berichten uit de westelijke frontsector gemeld dat het aantal in zuidelijke richtingen trekkende vluchtelingen sterk 's toegenomen, het geen tot nu toe een van de zekerste aanwijzingen is geweest voor een ko mend offensief der communisten. Een nieuwe aanval der Chinezen wordt dan ook „spoedig", waarschijnlijk volgende week, verwacht. Aan het westelijke front zijn tien geallieerde soldaten acht Amerika nen en twee Turken naar hun eigen linies teruggekeerd, nadat zij door de Chinezen waren vrijgelaten. Zij werden op 25 April gevangen ge nomen. Zij waren allen tamelijk goed behandeld. Bij hun vertrek werd hun de raad gegeven nooit meer tegen de Chinezen te vechten. Volgens een telegram van de troepen te velde zijn onbekende aantallen Chi nese communisten onder dekking van zware slagregens de rivier de Peokhan zuid-westelijk van Chunchon overgesto ken, waar zij hoge gronden op de zuide lijke oever hebben bereikt. Andere com munistische troepen zijn de Choyang. ten Noord-Oosten van Chunchon gepas seerd. Zij trokken naar het Zuid-Oosten, waar gevechten met Amerikaanse troe pen geleverd worden. De civiele kamer van de Bredase Rechtbank heeft uitspraak gedaan in het proces van de Staat der Nederlanden tegen Bertha Hertogh en Mansoer Adabi, de 22-jarige onderwijzer te Singapore, aan wie Bertha Hertogh door haar Maleise pleegmoeder was uitgehuwelijkt. De rechtbank verklaarde het huwelijk nietig. Het voorlopig Nederlands Elftal dat Woensdag 30 Mei a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam een oefenwed strijd tegen de Engelse profclub Derby County speelt, is als volgt samenge steld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: De Jong (ADO) en Schijve naar (EDO). Midden: V. Schijndel (SW), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: V. d. Tuyn (Hermes DVS). Kuneman (HBS), v. Melis (Eindhoven), Lenstra (Heerenveen) en Groeneveld (Haarlem) Dit is dus dezelfde ploeg, die Zondag 15 April jl te Amsterdam een overwin ning op België behaalde. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Gehurkt op de grond zittend geeft een oude Noord-Koreaan inlichtingen aan een vooruitgeschoven patrouille van de Verbonden Strijdkrachten over de po sitie van een vijandelijke afdeling. Met de ene hand maakt hij drukke gebaren, in de andere houdt hij een sigaret, een lang ontbeerde tractatie. Dinsdagmiddag zijn op het Amelands- plein te Rotterdam een taxi en een auto zó hevig met elkaar in botsing gekomen, dat de auto omsloeg en de drie inzittenden ernstig werden ge wond De 51-jarige B. L. M. Ansingh van de Pleinweg te Rotterdam, die aan het stuur zat, kreeg een schedelbreuk, zijn 39-jarige vrouw. S. AnsinghPrik ker, een ribfractuur en hoofdwonden en het driejarig dochtertje M. Ansingh een hersenschudding en diverse snijwonden. Allen zijn in het Zuider-ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Op de hoek CeintuurbaanDusart- straat te Amsterdam is Dinsdag een 62-jarige dame. die weifelde bij het oversteken, door een motorrijder aan gereden Het slachtoffer, dat op de Ceintuurbaan woonde, werd zwaar ge wond naar het Wilhelmina-Gasthuis overgebracht, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. De motor werd bij de val zwaar beschadigd. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen De Britse regering doet pogingen de Perzische regering over te halen als nog toe te stemmen in onderhandelingen over de nationalisatie van de door de Anglo-Iranian Oil Cy. in Perzië geëxploi teerde olievelden en raffinaderijen. Men verwacht dat heden een nota zal wor den gezonden aan Perzië, waarin een dergelijk voorstel zal worden gedaan. Deze nota had reeds eerder gezonden zullen worden doch, volgens onofficiële maar betrouwbare berichten, beeft En- gelands minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, gewacht om zich eerst te verzekeren van meer Amerikaanse steun bij de stappen die Engeland denkt te ondernemen om nog iets te redden van Engelands grootste investering in het buitenland. Er heerst hier weinig optimisme over de ontwikkeling in de naaste toekomst. De combinatie van „politieke hysterie en terrorisme" (zoals de „Times" het uitdrukt in een hoofdartikel van heden morgen) die de Perzische regering be let haar gezag te doen gelden. geeft geen enkele aanleiding tot optimisme. De ernst van de toestand kan nauwe lijks overschat worden. Indien Engeland zich gedwongen zou zien troepen te zen den om Britse bezittingen en Britse levens te beschermen zou, althans of ficieel, het bestaande Russisch-Perzische verdrag in werking treden volgens het welk de Russen het recht hebben Perzië binnen te trekken met hun troepen, in dien andere vreemde mogendheden troepen aan land zetten. Gedurende de naweek werd bekend dat de 16de Onafhankelijke Parachute- Brigade, in garnizoen in Aldershot. plotseling opdracht gekregen had zich gereed te houden voor actie. Alle ver loven werden ingetrokken. Er werd niet bekend gemaakt waarom deze order was Door beleid kan men meer tot stand brengen dan door gevoeld gegeven, doch deze brigade is „de brandweer" van het Engelse leger en wordt in gereedheid gehouden voor plotselinge gebeurtenissen. Zij bestaat uit zeven duizend man keurtroepen. De gemengde oliecommissie van Per zië heeft eenparig besloten dat „wegens de nietigheid var. de olieconventie van 1933. welke het Iraanse volk werd op gedrongen. de Anglo-Iraanse Oliemaat schappij zich niet kan beroepen op het artikel van deze conventie over arbi trage," aldus meldt A.F.P. uit Teheran. (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) Tijdens de bijzondere audiëntie, die Z. H. de Paus vanmorgen de verbonds voorzitter van de K.A.B., de heer A. C. de Brujjn, toestond, heeft de H. Vader veel belangstelling getoond voor de K.A.B. en Zijn zegen over het werk van deze instelling uitgesproken. Z.H. heeft bovendien toegezegd, dat Hij tijdens de feestelijke herdenking van het feit, dat de Encycliek „Rerum Novarum" zestig jaar geleden uitgevaardigd werd, op Zaterdag 26 Mei in het Feijenoord-sta- dion te Rotterdam, via de radio een toe spraak zal houden. Naar Aneta verneemt, is de heer H. Krijgsman, hoofdambtenaar van het Ne derlandse Hoge Commissariaat te Dja karta, Maandagavond in arrest gesteld. Van de zijde van het Hoge Commissa riaat werd dit bevestigd, doch met de mededeling, dat de heer Krijgsman Dins dagavond. na stappen van het Nederland se Hoge Commissariaat bij het Indone sische ministerie van Buitenlandse Za ken, weer in vrijheid is gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1