Tussen neus en lippen NIEUW ROOD OFFENSIEF OP KOREA Aanslag op de premier van Perzië door politie verijdeld STORT MILITAIREN NEMEN IN BOLIVIA EI MACHT IN HANDEN Ex-president vlucht naar Chili LESVLIEGTUIG STORT IN ZEE K.V.P. als eenheidspartij Verbonden troepen gedwongen terug te trekken Tweede staats secretaris Amerika maant tot gematigdheid Tot hoofd en hart Piloot door Scheveningse kotter gered Na zestig jaar Maria-tentoonstelling door plebaan Agterof geopend Het weer 22 PERSONEN NAAR HUIS TERUQ u U STRIJDMACHT VAN BIJNA EEN HALF MILLIOEN Twintig gewonden uit Korea onderweg Mr. F. Kranenburg ter benoeming voorgedragen Jeep op Java beschoten Vlieger lag half uur in het koude water Maria, middelpunt van het gezinsleven giniitiiimiuiitiiiiiiiiiii!ii!iuiiiiiiitiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiitiiii!iiiuirtimniiiiiniiiini!!iimtti!iiiiiiiiiii)iii!iiniiiiiiirti<itiii!iii| r. Pokken in Tilburg Geen nieuwe gevallen LASTEX BADCOSTUMES DONDERDAG 17 MEI 1951 75e JAARGANG No. 25073 Oorlog reeds elf maanden oud Departement van Oorlog Ingeente militairen na 20 Mei vrij ROND DE ZO BEGEERDE OLIE Drie gewonden onder wie twee Nederlanders Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking en bijna overal droog weer. Matige of vrij krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. Op enkele plaatsen lichte nachtvorst, morgen overdag iets ho gere temperaturen dan vandaag. Zon: 4.43—20.30. Maan; 17.13—3.07. Het middelpunt van de Maria-tentoonstelling, de cartons van Jan Schoenaker. In deze schilderingen is uitgebeeld dat Maria de middelares is van alle genade. Links ziet men het Huwelijk, rechts de H. Wijding afgebeeld. Om de Maria-devotie in het katholie ke gezinsleven aan te moedigen hebben de paters Carmelieten een Maria-ten- toonstelling opgezet, waarmede zij ons land bereizen. Deze week is de expositie in het Kralagehuis te bezichtigen. Ple baan H. W. Agterof heeft gisteravond de opening verricht. Het is een goede gedachte deze ten- Mislukte Oosterse films Rita Hayworth, die zich door haar physiek tot een klatergouden ster van de eerste grootte aan het Hol- lywoodse filmfirmament heeft weten op te werken, maar in 't leven blijkbaar even winstgevend als waardeloos spel oplevert als in de film, gaat weer scheiden. Dit keer van de schatrijke zoen van de Indiase Aga Khan, prins Ali Khan. Zij moet ver klaard hebben, dat het voor een Westerse vrouw onmogelijk is om het met een Oosters despoot uit te houden. En zo komt er dus weer een banaal einde aan een namaak-Oosters sprookje dat de duizend en-één-nacht zelfs niet heeft kunnen halen. Maar trouwen en scheiden wer ken in de Amerikaanse filmwereld altijd nog als doeltreffende reclame. Film en leven liggen er zo bedenkelijk dicht bij elkaar, dat de resultaten van beide bijna altijd in ethisch opzicht even bedroevend zijn, al wordt er nog zoveel munt uit geslagen. Frisse centrale verwarming In het Zweedse dorpje Ugerup doen IS koeien dienst als centrale verwar ming voor een boerderij met vijf kamers. Niet dat de boier de achttien koeien als levende radia toren in de woonruimten tussen het meubilair heeft Het grootste zakmes ter wereld. Het werd ver vaardigd voor de grote tentoonstelling van 1S51 in Londen. Het bevat méér dan 80 verschillende mes sen, waarvan vele versierd zijn met stadsgezichten en andere voorstellingen. Men heeft er indertijd twee jaar aan gewerkt. opgesteld, zo eenvoudig gaat dat niet, want dan zchL er geen plaats meer zijn voor hem en zijn huisgenoten. Neen, de in genieur Marten Blom- quist is er aan te pas ge komen. De aanzienlijke hoeveelheid viarmte. die de koeien plegen uit te wasemen, wordt mei een electrische pomp uit de koeienstal naar de cen trale-verwarmingsinstal latie geperst. In de zomer, als de koeien in de wei zijn, werkt de pomp om gekeerd en voert de over tollige warmte uit het huis naar de koestai. Hoe simpel en ingenieus deze vinding van ingenieur Bloviquist cok moge schijnen, wij vragen ons tóch af, of de koeien het door het afvoeren van hun warmte in de stal niet te koud krijgen en de boer en zijn gezin de levende centrale verwar ming niet ruiken. Maar dat zijn natuurlijk slechts overwegingen van een stadsmens, die de gezond heid en de lekkerte van „koeienlucht" in haar ver schillende soorten in twij fel durft te trekken Ongelovige Japanners Een groep van 114 Ja panners uit Brazilië, die nog steeas geloven, dat Japan de tweede wereld oorlog heeft gewonnen, zijn op weg naar Japan om „ten volle te genieten van de overwinning en meer glorie te verlenen aan de keizerlijke geest." Wij vrezen dat hun een bittere teleurstelling te wachten staat. Als het re patriërende Duitsers wa ren, zou het wat anders zijn geweest, want Duits land zit al weer flink in het Europese zadel en maakt zelfs af en toe neo- nazistische gebaren. Van de 40.000 Japanners in Brazilië dacht na de Japanse overgave onge veer 80 percent, dat Ja pan de oorlog had gewon nen. Thans is er nog maar 20 percent, dat dat gelooft. toonstelling te houden, aldus de ple baan, want het huisgezin heeft een be langrijke taak te vervullen. De toe komst van Kerk en vaderland hangt er van af, want de op te voeden kinde ren van nu zijn de priesters en ouders van straks. Velen maken zich bezorgd over de zware crisis die het gezin thans moet doorstaan en menen dat zij mach teloos tegenover de oorzaken van deze crisis staan. Het woningprobleem en het dienstbodenvraagstuk zijn echter niet de ernstigste oorzaken. Het is meer verontrustend dat de band tussen de gezinsleden losser wordt. Dit komt omdat de kinderen raak te veel worden verwend of vrij gelaten. Vaak wil men boven zijn stand leven en genieten. De grootste oorzaak is wel het gebrek aan offergeest en dienst baarheid. Plebaan Agterof wees dan op het voorbeeld van Maria, die we allen in haar devies Zie de dienstmaagd des Heren'' na moeten volgen. Wanneer iedereen iedere dag eenvoudig zijn plicht zo goed mogelijk volbrengt en wanneer eenieder steeds offert en dient zal de gezinscrisis spoedig orgelost zijn. Met het gezamenlijk bidden van het Wees Gegroet werd de openingsplech tigheid besloten. Onder leiding van pa ter Schmidt werd een rondgang over de tentoonstelling gemaakt Woensdag heeft zich te Tilburg geen enkel nieuw geval van pokken voor gedaan. Vandaag zijn twee en twintig personen die, omdat zij in nauw contact met een pokkenpatiënt waren geweest, in quarantaine werden gehouden, naar huis teruggekeerd. Ook een aantal per sonen die om dezelfde reden thuis wa ren geconsigneerd heeft vandaag zijn volledige bewegingsvrijheid herkregen. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millfmeter- hoogte. ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, I 3.45 per kwartaal. De revolutie vond plaats in dc gespan nen sfeer, die ontstaan was na de verkie zingen van 6 April, toen de verbannen leider van de arbeiders in de tinmijnen, Victor Paz Estensoro, een meerderheid van stemmen kreeg, die echter niet groot genoeg was om hem het presidentschap te bezorgen. Paz Estensoro heeft in Buenos Aires verklaard, dat de staats greep een poging was om hem te belet ten naar Bolivia terug te keren en het presidentschap op zich te nemen. Hij zei, dat het aftreden en de vlucht van de president een onderdeel vormde van een afspraak met het leger om zijn partij de macht te onthouden. Ex-president Urriolagoitia is uit La Faz naar Arica, in Chili, vertrokken. Voor zijn vertrek gaf hij de volgende verklaring uit: In weerwil van mijn voortdurende pogingen om de politieke strijd binnen vreedzame en rustige ba nen te houden, ben ik er niet in geslaagd de politieke hartstochten uit te blussen. Het land staat bijgevolg voor het dilem- i. In. de kringen der vak-politici zogoed als in die der „amateurs" is gedurende de afgelopen weken een vooralsnog weinig samenhangend twistgesprek ont brand rondom de staatkundige eenheid der katholieken in Nederland, zoals deze belichaamd wordt in de Kath. Volks Partij. Was de polemische samenhang nog niet bevredigend, van een geniete- ljjke structurele opbouw getuigde het in diverse vervolgartikelen geleverde plei dooi van de Nijmeegse'hoogleraar prof. mr. F. J. F. M. Duynstee in De Maasbode, waartegen het uitgelokte verzet uit de kringen der K.V.P. zich richtte. Wij willen in een tweetal artikelen de hoofdpunten weergeven van prof. Duyn- Stee's bezwaren tegen de organisatorische opbouw en de politiek der K.V.P., niet omdat wij diens zienswijze tot de onze willen maken, maar omdat het ons goed dunkt, onze lezers van deze belangrijke meningsuiting waarmede velen hun instemming schijnen te hebben betuigd niet onkundig te laten. We hopen dan tevens melding te kunnen maken van de aard van het verweer van K.V.P.-zijde. Het is al enige tijd geleden, dat prof. Romme zich keerde tegen de opvatting van mr. Burger (toen waarnemend fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer) ais zou de K.V.P. slechts fceginselpartij zijn met een onvast en uiteraard innerlijk verdeeld oordeel over de practische politieke doelstellingen. In dat betoog schreef prof. Romme o.a.: „Wij geloven, dat er wel ergens een theoreti cus rondloopt, die van de K.V.P. zou willen maken een agglomeratie van principieel gelijkgezinden, die niet de zelfde doeleinden nastreven." En reeds weinige dagen, nadat deze gewaagde on hoffelijkheid werd neergeschreven, bleek, welk een ver-strekkend requisitoir de fractie-voorzitter der K.V.P. daarmee over zijn hoofd èn over de partij had afgeroepen. Want in een met professo raal vakmanschap gesteld artikel, dat overigens deed denken aan het uit ande re ambachtskringen voortkomstige pro cédé. genaamd „van dik hout zaagt men planken", begon de „loslopende theore ticus" F. D(uynstee) in De Maasbode Zijn zienswijze uiteen te zetten, welke daarna in een onlangs afgesloten reeks Van artikelen nader werd verduidelijkt. Prof. Duynstee begon met te stellen, niet te willen tornen aan de wenselijk heid van de staatkundige eenheid der Nederlandse Katholieken. Hij bekende echter ernstige bezwaren te hebben te gen de wijze, waarop deze ook door het Episcopaat gewenste eenheid in feite, juist met een beroep op die bisschop pelijke wens tot verwerkelijking ■werd geforceerd binnen het kader van een eenzijdig, immers „progressief" ge richte K.V.P. Wij herinneren ons, dat prof. Duynstee vorig jaar reeds een dergelijk geluid heeft doen horen in De Gelderlander, waarvan hij toen de staatkundige hoofdredacteur was, bij welke gelegenheid hij o.a. betoogde, dat de eis der eenheid terecht mocht wor den gesteld zolang een katholieke par tij slechts confessionele bcginselpartij was, maar dat het niet aanging de kie zer met een dan niet langer gerecht vaardigd beroep op de eis der eenheid te spannen voor de wagen van een een- zi.jóig-progressief gericht program. Zag hij toen nog heil in een terugkeer tot de oude Staatspartij, thans betreurt hij weliswaar haar ten offer brengen aan de progressieve K.V.P., maar wijst hij als een nu geboden redmiddel aan: de opname van die groepen, welke op ver schillende belangrijke punten het ge voerde beleid afkeuren, binnen het ver band der K.V.P. Het resultaat daarvan zou dan zijn, dat de K.V.P. kwam te bestaan uit twee vleugels, een „linker"- en een „rechtervleugel", welke in de principieel godsdienstige en zedelijke zaken met elkaar zouden samenwerken, maar in zaken, samenhangend met de punten van verschil, elkander op loyale wijze zouden bestrijden. „Tot dusver heeft de K.V.P. een dergelijke figuur afgewezen," zo schrijft prof. Duynstee, „zij heeft er de voorkeur aan gegeven, het oordeel, dat aan een katholieke beginselpart ij toekomt, aan te wenden ten bate van een progres- sief-opgezet beleid" (spatiëring van ons) Hij is van mening, dat een einde moet komen aan het „gemuil- korf" der rechterzijde en daarmee aan het „geprofiteer" van de thans in een mo nopolie-positie verkerende linkervleugel. ..Het Indonesische beleid is gevoerd kunnen worden zoals het gevoerd is, om. dat een deel der Nederlandse Katholie ken zich op grond van hogere begin selen met handen en voeten aan de K.V.P. gebonden achtte, zonder echter dat dit deel vertrouwen in dat beleid had. Het is zó, dat er vele katholieken zijn, die hun vertrouwen in een voor uitstrevende theoreticus als beheer ser der katholieke politiek in ons raud hebben verloren." Prof. Duynstee acht het onbegrijpelijk hoe de K.V.P. nog langer twee in zich tegenstrijdige dingen hardnekkig blijft verbinden: het willen zijn van eenheidspartij overeenkomstig do wens der bisschoppen en het willen zijn van progressieve programpartij en hij acht het haar zedelijke plicht om óf de pretentie van eenheidspartij te laten schieten óf de poorten te openen voor een rechtervleugel, In een volgend artikel in De Maas bode preciseert de hooggeleerde schrijver nader wat hij bedoelt met conservatieve en progressieve richtin gen in de (katholieke) staatkundige activiteit. Hij doet zulks met een in dringendheid welke eer aandoet aan bet door ons, eenvoudige lieden, in de Wetenschapsmensen aanwezig veronder stelde vermogen om achter de ver schijnselen te kijken en het peillood diep uit te werpen onder al wat aan de oppervlakte verschijnt. Zijn ziens- Wijze in dezen kunnen wij het best trachten te schetsen in verband met de Weer in twee volgende artikelen be handelde bezwaren tegen het K.V.P.- beleid, welke artikelen tezamen met de nog later gevolgde, werden uitgelokt door de voorzitter der K.V.P., de heer Andriessen, die prof. Duynstee om een nadere verduidelijking had gevraagd, Wede in verband met diens vraag naar Wat de K.A.B. nu eigenlijk wil ten op zichte van de K.V.P. Prof. Duynstee gaat uit van het be staan van een voor alle katholieken aanvaardbare gemeenschappelijke so ciaal-politieke leer. Het verschil tussen "Progressief" en „conservatief" ziet hij eerst dagen wanneer die leer wordt toe gepast op de staatkundige werkelijk heid. Staat de conservatieve richting afwijzend tegenover een moderne me. thode, zoals die met naïeve en a-chris telijke voortvarendheid wordt betracht boor de voorstanders van een alzor- Sende socialistische heilsstaat, de pro gressieve richting verslingert zich juist aan dit verwerpelijk modernisme. Anec- dotiseh wordt dit als volgt geïllus treerd: wanneer een groep snoeplustige barnes haar tai.den bederft, dan zal de Tussen de ruïnes van een der gebouwen in het zwaar geteisterde Seoel hebben artilleristen van de Verenigde Strijdkrachten een 20 c.m.-houwitser in stelling gebracht. Langs het gehele Centrale en Oostelijke front in Korea hebben de rode troepen vandaag de langverwachte tweede fase van hun lente-offensief ingiezet. De com munistische strijdkrachten slaagden er in dc linies van de Zuid-Koreanen aan het Oostelijk front op drie plaatsen te doorbreken en door opeenvolgende krach tige aanvallen de geallieerden tot een algemene terugtocht te dwingen naar nieuwe vcrdedigingsstellingen tussen Chunchon en Inje. Dc telegrammen van de frontcorrespondenten melden, dat de roden bun nieuwe offensief ondersteunen met zwaar mortiervuur. Er zyn geen aanwijzingen, dat de communisten tanks of artillerie gebruiken. Ook zijn nog> geen berichten bin nengekomen, dat de roden straaljagers in de strijd hebben geworpen, hetgeen algemeen gevreesd werd. Een dikke mist en een laag wolkendek beletten echter ook de luchtmacht van de verbonden legers volledig in actie te komen. John Randolph, een oorlogscorrespondent van A.P., raamt de gezamenlijke rode stryd- macht langs het gehele, 160 km. lange, front op bijna een half milliocn man; 390.000 man Chinese stoottroepen aan het Centrale front en 100.000 Noord-Korea- nen aan het Westelijke en Oostelijke front. rechtervleugel dit euvel willen keren via het rustig laten doorwerken der onherroepelijk optredende tandpijn; de linkervleugel zal zich echter haasten een wet te maken, waarbij voorzien wordt a. in gratis verleende tandheel kundige hulp en b. in de oprichting van kuurinstituten tot genezing en verbete ring. De linkervleugel zal m.a.w. alles van bovenaf willen voorkomen, regelen en cureren met wetten en een gespecialiseerde staatszorg, terwijl de rechtervleugel van benedenop zeden en gedragingen wil laten groeien, opdat de eventueel nader uit te vaar digen wetten een vruchtbare bodem zullen vinden in reeds gevestigde zeden. In het laatste geval dus een er kenning der menselijke eigenheid, wel ke uit haar wezen tot zelfordening en zelfbepaling geroepen is; in het eerste geval een vergeefs beproefd en in de onbezielde natuur misschien vruchtbaar te beoefenen streven naar een uitwen dige vervolmaking, die slechts kan lei den tot gelijkschakeling en massificatie. ■Volgens prof. Duynstee gaat het hier in wezen om een geestelijk probleem. En wij mogen daar misschien met ge waagde beknoptheid aan toe voegen, dat het er tenslotte om gaat of men de mens als een ding beschouwt of als een persoon. Met dingen kan men handelen zoals men wil, maar aan personen dient men de grootst mogelijke gele genheid te geven tot het handelen zo als zij zelf willen ter bereiking van een tenslotte boventijdelijk doel, dat (belangrijker dan de uitwendige schijn van volmaaktheid hier beneden) in de grootst mogelijke vrijheid overeenkom stig eigen verantwoordelijkheid dient te worden nagestreefd. Wanneer de hooggeleerde schrijver dan komt tot een concrete verbijzonde ring van zijn bezwaren tegen het op grond van haar programma eenzijdig- progressieve beleid der K.V.P., wijst hij allereerst op de sociale structuur, welke als gevolg van het samenstel van overheidsmaatregelen in onze maat schappij is ingeplant en twee nauw samenhangende hoofdkenmerken draagt: enerzijds een scherpe concentra tie van vermogens in handen van de staat of van onpersoonlijke instellingen, anderzijds een toenemende nivellering van levenswijze. Hij wijst op de luxe bij sommige staatsbedrijven, de onder gang van het particuliere vermogen, de zware lasten, op de middenstand ge legd. de lage salarissen voor gekwalifi ceerde arbeid, de progressieve belasting en de onevenredige uitbreiding van de sociale zekerheidsmaatregelen plus de voortgaande perfectionnering der staats zorg, juist in een tijd waarin ons volk volkomen verarmd is. De sociale recht vaardigheid acht hij c e n z ij d i g en onevenwichtig uitgelegd en aldus misvormd tot schending van de verde lende rechtvaardigheid. Deze ontwikkeling van concentratie en nivellering noemt hij strijdig met de duideliike leer der pausen en indruisend tegen de voorwaarden, waaronder op basis van het subsidiariteitsbeginsel een gezonde sociale orde zou kunnen op bloeien. In een volgend artikel zullen wij prof. Duynstee's bezwaren tegen het ICVP- beleid nader onthullen om daarna zijn zienswijze mee te delen over de wijze waarop een „rechtervleugel" zou kun nen worden ondergebracht bij de K.V.P. Aanvallen van krachtige patrouilles, die de linies der verbondenen naar zwakke plekken aftasten, gingen aan de hoofdaanval vooraf. Woensdagavond laat stormden langs het gehele Centrale cn Oostelijke front communistische troe pen uit de heuvels. Accuraat mortier vuur ondersteunde de in golven aanval lende roden en spoedig was men er op het hoofdkwartier van het Achtste leger van overtuigd, dat dit de openings- tondc was van het vierde en machtig ste Chinces-Noord-Koreaans offensief van de elf maanden oude oorlog. Terwijl aan het gehele Centrale en Oostelijke front zware gevechten ont brandden, bleef alles in de Westelijke sector nog rustig. Ten Noorden van Seoul werd in dit gebied echter een enorme vijandelijke activiteit waarge nomen. De Zuid-Koreaansc Naitonale Verga dering heeft met 78 tegen 73 stemmen Kim Soeng Soo, leider van dc demo cratische oppositieparty, tot vice-presi dent gekozen. Aan boord van het Amerikaanse schip de „General McRae", dat 13 Mei uit Yokohama is vertrokken, bevinden zich twintig gewonden van het Nederlandse detachement in Korea. Wanneer de mannen in ons land zullen aankomen is nog niet bekend. llimiltlHHI IIIIIIIIIHIIIMIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII Naar het A.N.P. verneemt heeft de nühister van Oorlog aan H. M. de Ko ningin ter benoeming tot Staatssecreta ris van Oorlog met ingang van I Juni 1951 voorgedragen mr. F. J. Kranenburg te Rotterdam. Het ligt in de bedoeling bij het ministerie van Oorlog twee Staatssecretariaten in te stellen, zodat ook de huidige Staatssecretaris van Oorlog, vice-admiraal H. C. W. Moor man ais zodanig zal blyven optreden. De taakomschrijving der beide Staats secretarissen zal inhouden een werkver deling, welke betrekking heeft op de personele en materiële sector. Staats secretaris Moorman zal zich in het bij zonder belasten met de personele aan gelegenheden, terwijl mr. Kranenburg de materieelvoorzicning zal behartigen. De aanstaande nieuwe Staatssecreta ris is een zoon van de voorzitter van de Eerste Kamer, prof. mr. R. Kranen burg, en thans advocaat en procureur te Rotterdam. Hij is lid van de Partij van de Arbeid. In een kort onderhoud, dat het A.N.P. met hem had, zei de te be noemen functionaris, dat zijn functie zo wel de landmacht als de luchtmacht dekt en hij die zal moeten uitoefenen in vol ledig „teamwork" met de minister en de heer Moorman. Verder vertelde mr. Kranenburg, dat hij overtuigd is van de noodzaak ener zo snel mogelijke ma- terieelvoorziening Hij is reserve-rit meester van de cavalerie en comman deerde in 1947 de tactische school van de cavalerie De consignatie van militairen die thans tegen pokken worden ingeënt, is opgeheven met dien verstande dat zij tot en met 20 Mei geen verlof hebben zich naar met pokken besmette gebie den te begeven. De minister-president van Irak, Noeri Es Said Pasja, heeft in het parlement meegedeeld, dat de koninklijke lyfwacht (een onderdeel van het ,Iraakse leger), luchtdoeleenhcden en evri aantal esca drilles vliegtuigen van de Iraakse lucht macht gisteren in Syrië zijn aangeko men voor „de verdediging van het Sy rische grondgebied tegen iedere lucht- De Iraanse politie heeft de plaatsver vangende leider van de ..Fedayan Islam" Abdocl Wasim Rafii Woensdagochtend vroeg na een vuurgevecht, waarbij geen slachtoffers vielen, gearresteerd. Na zijn arrestatie verklaarde Rafii te genover de politie: „Mossadeq (de Per zische premier) is een gelukkig man. Indien ik niet was gearresteerd, zou ik hem in de eerstvolgende drie dagen hebben vermoord." De berichten, volgens welke Enge land voornemens is parachutisten naar de Iraanse olievelden te zenden, zijn 'gisteren in de Iraanse pers op in het oog vallende wijze gepubliceerd. Som mige bladen zijn een campagne begon nen waarin gedreigd wordt met een „heilige oorlog" tegen Engeland. Het Perzische dagblad „Dad" heeft de mo gelijkheid opgeworpen, dat Rusland reeds klaar stond om Perzië binnen te rukken, indien de Engelsen „zo dwaas" zouden zijn om te pogen het gebied van Abadan te bezetten. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie Engeland en Perzië opnieuw met klem verzocht gematigdheid te betrachten in hun ge schil over de nationalisatie van de Per. zische olie. „Er is genoeg gelegenheid voor beide landen, eensgezind samen te werken aan een oplossing van het ge schil", aldus Acheson. Op de ladder der verwaandheid j *\kijkt de kleine over de grote heenj Zodra de bemanning van de Sch. 82 het vliegtuig in de golven had zien ver dwijnen, liet zij de kotter naar de plaats opstomen. Zeker een half uur heeft de bemanning uitgekeken voor ze de vlieger ontdekte. „Hij lag," aldus schipper Pronk, „met zijn zwemvest om in een grote gelige vlek. „Help, help", riep-ie steeds. Ik gooide een hoefijzervormige boei uit en wij trokken hem naar het schip toe. Met zijn vieren zijn we een kwartier bezig geweest om hem aan boord te krijgen. Door het zwemvest, de boei en de golfslag konden we hem bijna niet vastpakken. Toen we hem eindelijk scheeps had den, hebben we hem achterover op het dek gelegd met een kussen onder zijn hoofd. Er kwam water en bloed uit zijn mond als je op zijn borst drukte. „Pi loot. heb je nog meer mensen bij je?" vroeg ik. „Neen", zei-ie, „ik was hele maal alleen". Hij wou niet op het dek blijven. „Ik heb het zo koud, ik heb het zo koud", zei hij steeds. We hebben hem toen naar beneden gebracht, bij de kachel. Al zijn kleren hebben we van zijn licham gesneden Het Boliviaanse leger heeft zich gisteren van het bewind over hel land mees ter gemaakt. De president, Mamerto Urriolagoitia, heeft het land verlaten en generaal Hugo Ballivan is door de militaire Junta als president en minister van defensie geïnstalleerd. De eerste officiële daad van de militaire Junta was de staat van beleg voor het gehele land af te kondigen. Er mag niet worden gestaakt. Er is volmacht verleend tot een algemene of gedeeltelijke mobilisatie van het leger en van burgers, die kunnen worden ingeschakeld om de openbare orde te handhaven en door het gehele land diensten te ver richten. De militaire Junta heeft een manifest uitgegeven, waarin wordt meegedeeld, dat de nieuwe regering toezicht zal uitoefenen op de minerale rijkdommen van het land en ervoor zal zorgen, dat deze gebruikt worden voor het welzijn van het volk en ten behoeve van projecten, die de vooruit gang en de ontwikkeling van het land tot doel hebben. ma: de democratie te redden of de macht in handen te geven van degenen, die de democratie bestrijden en willen uitroei en. Om deze reden draag ik het hoge ambt van constitutioneel president van de republiek, dat mij door het volk is verleend, over aan de strijdkrachten van het land, dat zijn tradities wil handha ven en ik verzoek de Bolivianen, zich rond de nationale vlag te verzamelen, om Bolivia in dit moeilijke uur te red den en de democratie en de republikein se instellingen te bewaren. Het entslag was gedateerd 16 Mei. Ex-president Urriolagoitia is in Chili aangekomen aan boord van een militair vliegtuig. Hij verklaarde aan de pers, dat hij „letterlijk zijn land was uitgejaagd". Niettemin heeft hij in een telefoonge sprek met een journalist in Santiago bevestigd, dat hij vrijwillig ontslag had genomen. Hij verklaarde, dat volgens hem de militaire Junta, die de macht heeft overgenomen, twee jaar zal wach ten alvorens algemene verkiezingen te organiseren. De ex-president zal spoedig naar de V.S. vertrekken. Uit Bandung verneemt Aneta, dat op de onderneming „Vada" in het gebied va Tjiandjur (West-Java) een jeep van deze onderneming in een hinderlaag werd beschoten. Drie inzittenden werden gewond, onder wie de Nederlanders Verwer en Van Ooy. Woensdagmiddag ongeveer twee uur is een tweepersoons lesvliegtuig, een een- motorige Harvard, van de Marineluchtvaartdienst, dat, bestuurd door de kor- poraal-leerling-vlieger F. Harte, een half uur tevoren van Valkenburg was op gestegen, enige kilometers uit de kust ter hoogte van Noordwijk in zee gestort. De bemanning van de in de nabijheid varende Scheveningse kotter SCH 62. onder aanvoering van Johannes Pronk, heeft de leerling-vlieger weten te redden. Hij is ongedeerd en vertoeft thans in een Haags ziekenhuis. Schipper Pronk raakt er niet over uitgepraat, dat de vlieger uit zijn toe stel is kunnen komen. „Het is een mi rakel", zei hij. „het vliegtuig dook met draaiende motor in de golven. Het moet zeker de grond geraakt hebben. Het is daar diep, ongeveer tien vademen." Volgens matroos Korving had de vlie ger gezegd dat hij „heel diep" gezeten had. De vlieger zei ook nog, dat hij niet meer wist hoe hij uit het vliegtuig had kunnen komen. Van het toestel zelf heeft men niets meer terug kunnen vinden. en we hebben hem in dekens, lappen en kranten gewikkeld. Een van ons, Willem Korving, hield steeds een paar lappen tegen de kachel en als ze warm waren, hield hij ze tegen de benen var de piloot." /n zijn toespraak vóór de H. Mis in de Sint Pieter heeft Z. H. de Paus tot de uit verschillende landen sa mengestroomde arbeidersdelegaties, die de zestigste verjaardag van de En cycliek „Rerum Novarum'' kwamen vieren, o.m. gezegd: „De arbeiders hebben niet alleen hun eigen lot in handen, maar ook het lot van hun volk. want in de huidige economische omstandigheden hebben de arbeiders een belangrijke totaliteit van rechten en plichten. Moge de H. Geest u de kracht geven om de onverbrekelijke eenheid van uw rechten en plichten te handhaven." Op Pinkstermaandagavond sprak de voorzitter van de K.A.B A. C. de Bruijn in de ruines van de basiliek van Constantijn in een rede o.a. de volgende woorden: „Veel is sindsdien (sinds de uitvaardiging van „Rerum Novarum") gewerkt onder de leiding der Pausen, maar nog is de over winning niet behaald. Erger dan ooit is thans de economische dictatuur in handen van weinigen." Uit de summiere persverslagen valt niet op te maken, waarop de heer De Bruijn, die terecht door Z. H. de Paus wegens zijn onschatbare verdiensten voor de Katholieke arbeiders in Ne derland gzëerd is geworden met het commandeurschap met de ster in de orde van de H. Gregorius de Grote, bij deze uitspraak doelde. Zeker niet op Nederland, waar tot zijn uitgesproken voldoening de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie op stapel staat. Maar wel weten wij, dat daar, waar socia listisch gerichte arbeiders het alleen of nagenoeg alleen voor het zeggen krij gen, de staatsbemoeienis steeds toe neemt, zodat tenslotte als uiterste con sequentie de arbeiders zelf volkomen worden ontrecht en schier bezwijken on der de last van de hen opgelegde plichten en op een bedroevend levens peil leven ten bate van een kleine kaste hen uitbuitende oppermachtige en dictatoriale partijbonzen. Vandaar dat juist in die landen, waar de katholieke arbeiders in politicis vauw samenwerken met de socialisten, zij meer dan elders op hun hoede die nen te zijn om de verworven totaliteit van rechten en plichten zuiver te hand haven als een harmonisch ingepast on. derdeel in het nationale geheet REFLECTOR.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1