Nieuwe politie-verordening aangenomen GO«g s^s$L ostwald Duizenden werkers van Hoogovens en aangesloten bedrijven in sfeer van veiligheid R.K. U.L.O. IN LISSE HEEFT EIGEN SCHOOLGEBOUW VELOURS DUBBELE VELOURS Nederlandse atoomgeleerde naar Argentinië ac;Ei\da Gemeenteraad Haarlem vo 50 Gaat U verhuizen of gaat U overzee F. Damiaans en Zn Jaarvergadering H.K.W. Breng Uw bruid in extase F. J. Bouckaert 8C Zonen Gehele, enorme bedrijf drie dagen in feeststemming Embleem van 25.000 tulpen Hoe spelen de R.K.clubs? Indonesië onderwerpt zich aan embargo Belangstelling voor onze cyclotron DONDERDAG 17 MEI 1951 PAGINA 2 Waarschuwend woord van burgemeester Cremers over lucht- en zomerbaden buiten de bebouwde kom i Glijbanen en bijen Baders en zwemmers De opening O V^G HAARLEM KRUISSTRAAT 11 TELEFOON 11491 Hoofd bescherming burger bevolking benoemd O. L. VROUW TER NOOD TE HEILOO Biddag op 31 Mei St. Adelbertvereniging Uitspraak rechtbank Waterstanden Burgerlijke Stand Gloriedag voor ir. A. Vroege Spant Mekog de kroon? V eiligheidstentoonstelling Avond voor bazen De optocht van heden morgen ZANDVOOR7 HET HUIS VAN TOURING ZANDVOORT V erzetsmonument Verkoop grond voor twee café-restaurants Bouw zuiveringsinstallatie Splinters SANTPOORT Kamerschot in brand „Da Pacem" nam afscheid van dirigent Th. Spook Zoals te verwachten was, beperkten de besprekingen van de Haarlemse gemeenteraad zich gistermiddag voorna melijk tot de voorgestelde herziening "van de politic-verordening. De raad heeft daar bijna twee uren aan besteed en het commentaar betrof uiteraard al leen kleine details. Aan het slot ontspon zich echter een min of meer principieel debat over het zwemmen en baden in het openbaar, dat de nieuwe verorde ning alleen wilde toestaan in bad- en zweminrichtingen. Een amendement bracht daarin zoverre wijziging, dat daartoe ook gelegenheid zal bestaan in de Mooie Hel eh de Liede, voorzover ze op Haarlems grondgebied liggen. Het waarschuwend woord van de voorzitter die met kiem wees op de morele geva ren. mocht in deze niet baten. Bij de aanvang van de zitting vroeg de samenstelling van het bestuur der Stichting tot ontwikkeling van de indu strie te Haarlem de nodige aandacht. Het was de heer VOOGD (Arb.), die er zi.,n verwondering over uitsprak, dat er geen vertegenwoordiger van de georga niseerde vakbeweging in dat bestuur was opgenomen. Spreker gewaagde van de menselijke factor in de industrie, waardoor de werknemer zijn persoonlij k stempel op de industrie drukt. Hij zag dan ook gaarne, dat zijn suggestie om alsnog de groep van werknemer vertegenwoordigd te doen zijn ernstig in overweging genomen zou worden. Wet houder HAPPÉ antwoordde daarop, dat fcet de bedoeling is geweest verschillen de groepen in het bestuur tot uiting te brengen. De betrokken mensen, die al leen een adviserende stem hebben, moe ten over een grote deskundigheid be schikken en mede-verantwoordelijkheid kunnen dragen bij het uitbrengen van advies. De wethouder was dan ook van mening, dat er nog wel meer groepen in aanmerking zouden kunnen komen om in het bestuur vertegenwoordigd te zijn en hij noemde o.a. de middenstand en het Gewestelijk Arbeidsbureau. B. en W. wensen echter geen al te groot bestuur en spreker achtte het niet ge wenst de suggestie van de heer Voogd te volgen, temeer daar het hier in eer ste aanleg niet gaat om een sociale of economische verhouding, maar om een louter commerciële. Behalve dat van de politie-verordening werden de overige punten vlot afgehandeld. De geloofsbrie ven van het nieuwe KVP-raadslid, de heer BALM, werden onderzocht en en goedgekeurd. Het rijdek van de Catha- rijnenbrug zal vernieuwd worden, waar voor de raad een crediet beschikbaar stelde van f '25.000. Het werk zal wor den uitgevoerd door Openbare Werken, hetgeen de heer FIBBÊ (WDi aanlei ding gaf om met enkele woorden te ver zoeken grote werken in het vervolg door particulieren te laten uitvoeren. ..Deze kwestie zal volledig onze aan dacht hebben," antwoordde wethouder GELUK, die voor deze gelegenheid wet houder Angenent verving, laconiek. Zoals gezegd, de politie-verordening vroeg nogal wat tijd. Wij zullen slechts een greep doen uit de vele opmerkingen, die werden gemaakt. Bij de algemene beschouwingen bleek de heer PROPER (Comm.) de mening te zijn toegedaan, dat in de nieuwe verordening de regle mentering te scherp was doorgevoerd. De heer SPEK (A.R.) zag in de veror dening alleen een mogelijkheid om te gen excessen op te treden. Daar vele overtredingen, zeker in het begin, door onkunde begaan zullen worden, wees hij op de grote verantwoordelijkheid van de politie om de verordening met tact en beleid te hanteren. De VOORZITTER merkte op, dat nauwkeurig is nagegaan, v/at storend is voor de medemens. Daar om is er in al die bepalingen een zekere logica te bespeuren. Hij was het er mee eens. dat de verordening soepel gehan teerd moest worden. De politieman moet niet direct naar papier en potlood grijpen, tenzij er duidelijk sprake is van kwaadwilligheid of opzet. Wat die scherpe reglementering be trof, verklaarde spreker, dat in een stad als Haarlem, die steeds verder uitgroeit, de mensen zich naar elkaar moeten richten. Het moet nu eenmaal mogelijk zijn ook in de kleine vergrijpen als bel letje trekken na waarschuwing te ver baliseren. In het algemeen maakte de voorzitter de opmerking, dat de verordening min of meer huishoudelijk is. Ieder geval, dat zich voordoet, moet dan ook op de keper beschouwd worden. Bij de behandeling van de afzonder lijke hoofdstukken kwam o.a. weer de vraag naar voren, of het niet gewenst zou zijn In de verordening een bepaling op te nemen, waarbij busgangers ver plicht worden een rij te vormen bij de haltes. De VOORZITTER zette uiteen, dat zulks ongewenst is. De mensen moe ten niet via een politie-verordening op gevoed worden. In Engeland schijnt de ze vorm van discipline de mensen te zijn aangeboren, maar de Nederlander wil -• getuige de praktijk haar niet aan vaarden. Het vuurwerk spoot ook deze middag vonken. Men bleek niet geheel en al content te zijn met de bepaling, dat er geen vuurwerk afgestoken mocht wor den op particulier terrein, dat vanaf de openbare weg zichtbaar is, evenmin als met de bepaling, dat er vergunning no dig is voor het aankopen van vuurwerk. De heer BETTINK (VV'D) was hier vooral de woordvoerder en hij kwam met twee amendementen. Het eerste hield in, dat het wel toegestaan zou zijn vuurwerk te ontsteken op parti culier terrein, gelegen op een afstand van meer dan vijf meter van de open bare weg. Het tweede bevatte het ver zoek de bepaling over de vergunning te laten vervallen. Aangaande het eer ste deelde de VOORZITTER mede, dat het zo reeds bepaald is in de huidige politie-verordening, en dat deze be paling nimmer moeilijkheden had op geleverd. Verder merkte hij op, dat indien de vergunningsplicht zou ko men te vervallen, ieder kind dan zo veel vuurwerk zou kunnen kopen als het wilde. De raad verwierp beide amendementen. De heer BETTINK had ook bezwaar tegen de verbodsbepaling om in een lo- caliteit, waar verlof B is gegeven, te (laten) dansen. Hij vond het onjuist, dat hier preventief werd gewerkt. Veel lie ver zag hij repressieve maatregelen, in die zin, dat er opgetreden wordt, wan neer er verkeerde praktijken worden geconstateerd. De heer VAN TURNHOUT (KVP) bleek een tegenovergestelde mening te zijn toegedaan. Hij juichte deze bepa ling toe en achtte het gewenst, dat de jeugd beneden de 18 jaar niet de gele genheid geboden werd te gaan dansen in zgn. danstenten. Met nadruk voegde hij er aan toe, dat hij daarmede niet de erkende dansscholen begreep. De VOORZITTER verklaarde zich tegen de suggestie van de heer Bettink. Hij vond het niet practisch de zaak om ie draaien, omdat het de politie niet mo gelijk is overal en tegelijk controlerend op te treden.. BIOSCOPEN: Rembrandt: Ben je vrij vanavond? (a. L) 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: Het meisje uit Artis (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: De onvindbare Pimpernel (14 j.) 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Moeder is studente (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. City: De dochter van Rosy Ogrady (a. 1.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: Gold-rush" en „Avontuur op Hawaii" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 17 Mei Schouwburg: Het wollen pantser (Kath Vrouwenbeweging), 8 uur. Gebouw St. Bavo: Haarlemse politiekapel. 8 uur. Waalse Kerk: Comité van Jonge Toonkun stenaars, 8.15 uur. Het verbod om glijbanen te maken ontlokte uit de raad de opmerking, dat het kinderspel te veel aan banden wordt gelegd. De VOORZITTER herhaalde echter, wat hij reeds eerder gezegd had, namelijk, dat een en ander soepel moest worden toegepast. Ingegrepen zou moe ten worden, wanneer er inderdaad ge vaar voor het publiek bestond. De raad ging er mee accoord, dat de bepaling in die zin gewijzigd werd. De heren OTTOLINI (KVP) en SPEK (A.R.) trokken zich het lot der bijen aan en naar aanleiding van de bepaling, cat het Houden van bijen gebonden zou zijn aan een vergunning, gaven zij te kennen, dat er onder het publiek nu eenmaal verkeerde gedachten bestaan over bijen. Zij drongen dan ook aan op soepelheid bij het verlenen van vergun ningen. De heer HENNEVELT (Comm.) sloot zich daarbij volkomen aan en buitte zijn deskundigheid als oud-bijenhouder uit om aan te tonen, dat bijen nuttig en on gevaarlijk zijn, al komen zij graag bij mensen met „bepaalde geuren". In Haarlem zijn er vele bijenhouders en spreker vroeg zich af, wat men zou moeten doen met de bijen uit Heemste de en Bloemendaal, die in Haarlem hun vertier zoeken. Spreker juichte het sys teem van vergunningen toe, maar ver zocht niet „krenterig" te zijn. De VOORZITTER zegde zijn mede werking in die zin toe en gaf de verze kering. dat men zich bij het verlenen van een vergunning zou laten voorlich ten door deskundigen. Een debat met diepere inslag ontstond bij de bepaling, waarbij het verboden is buiten bad- en zweminrichtingen in ,het openbaar te zwemmen of te baden, waaronder tevens begrepen werd het nemen van lucht- en zonnebaden. De heer PROPER (Comm.) bleek daarvan een scherp tegenstander te zijn en vond het o.m. billijk, dat er ook in het Spaarne gezwommen kon worden De suggestie werd ook gedaan om de Mooie Hel van dit verbod uit te zonde ren. De VOORZITTER wees er op, dat het uit hygiënisch standpunt zeer gevaarlijk is in het Spaarne te zwemmen. Mogelijk geldt dat voor Mooie Hel niet, maar dat kan onderzocht worden. Met veel klem bracht de voorzitter de morele gevaren naar voren, die verbon den zijn aan het lucht- en zonnebaden buiten de bebouwde kom. Spreker kon niet anders doen dan de raad sterk af te raden de voorgestelde bepaling te wijzigen. De heer BETTINK kwam echter met een amendement om de Mooie Hel uit te zonderen en wethouder GELUK ver klaarde, dat hij een afwijkend standpunt innam in het college en dat hij mee kon gaan met het gestelde amendement. „Ik til morele bezwaren niet zo erg", verze kerde hij, waarop de voorzitter repli ceerde: „Men tilt morele bezwaren of men tilt zc niet". Wethouder Geluk stelde tevens voor ook voor de Liede een uitzondering te maken. De voorzitter gaf de raad zeer voor zichtig te zjjn. Hjj memoreerde het wan gedrag van vele zeilers en kanovaarders, die door hun optreden dikwijls grote ergernis geven. Hij zou het betreuren als de Mooie Hel en de Liede de naam van Haarlem oneer zouden aandoen. Het amendement van de heer Bettink werd desondanks aangenomen, zodat de Mooie Hel en de Liede „vrij" gebied zijn. De verordening werd tenslotte aange nomen en de voorzitter bracht dank aan al degenen, die haar hadden samenge steld. in het bijzonder hoofdinspecteur Van Klinke en de referendaris-redacteur, de heer Taconis. Het schoolgebouw aan de Oranjelaan is thans voltooid, zodat de U.L.O., die tot nu toe gehuisvest was in de E.K. Jongensschool. een beter onderdak heeft gekregen. Dat men met de bouw van deze school zo spoedig is begon nen, is heel begrijpelijk want niet alleen was het aantal leerlingen van de U.L.O. zó uitgebreid dat de ruimte voor hen te klein was, ook de jongensschool zelf zit om deze ruimte verlegen. Het ontwerp van het schoolgebouw is gemaakt door het architectenbureau Paardekoper en Barnhoorn te Lisse en het werk is verricht door de aannemers Gebrs. Randsdorp te Lisse. Het is een mooie ruime school met een viertal lokalen vol licht en zon. als mede vertrekken voor het hoofd der school, voor de leraren en geneeskundig onderzoek. Dinsdagmorgen heeft de R.K. U.L.O.- school r.a een tijdvak van acht en twin tig lange jaren, dan eindelijk de be schikking gekregen over een eigen schoolgebouw. In de morgen wefd allereerst een H. Mis ter intentie van de leerlingen en leerkrachten opgedragen in de St. Aga- tliakerk. Om tien uur waren de leerkrachten en de leerlingen aanwezig bij de plech tige inwijding van het schoolgebouw, door pastoor G. P. A. van Zuylen. De officiële opening van het gebouw vond plaats om ongeveer elf uur en hierbij waren o.m. tegenwoordig het volledig college van B. en W„ de schoolarts en schooltandarts, de archi tect en de aannemers, alsmede het schoolbestuur. Pastoor van Zuylen. voorzitter van bet schoolbestuur, roemde de mooie in richting van het gebouw en vertrouwde er op, dat in deze nieuwe school de godsdienstige en intellectuele vorming r.og beter tot zijn recht zal komen dan voorheen. Burgemeester mr. Z. de Graaf memo reerde in hoffelijke bewoordingen de goede resultaten van het onderwijs in de afgelopen jaren en hij zeide dat juist dit eigen gebouw zou bijdragen tot het scheppen van een eigen sfeer, die men tot nu toe node gemist had. Tenslotte gaf de burgemeester uitdrukking aan zijn gevoelen van genoegdoening en ze kere trots, dat de gemeente Lisse met zulk een mooi schoolgebouw is verrijkt. Voorts werd het woord nog gevoerd door de schoolarts, mej. dr. C. Cramer; door de heer Litjens namens de Mulo- vereniging, de heer dr. W. A. Simonis, schooltandarts, de heer Paardekoper, ar chitect en de heer J. W. A, Lefeber wethouder. die allen in verschillende toonaarden hun gevoelens van medele ven en felicitatie aan het schoolbestuur deden toekomen. De heer H. Ragas, hoofd der school, dankte alle sprekers en voorts allen dit tot de totstandkoming der school heb ben medegewerkt, waarbij hij in het bij zonder dank bracht aan de heer Stok man, secretaris van het schoolbestuur, die hierin het leeuwenaandeel heeft gehad. Hierna werd een rondgang door het schoolgebouw gemaakt. Het was van de leiding der school een goede gedachte om in aansluiting met de opening, een ouderavond te houden met een enigszins feestelijk karakter. Het parocHiehuis was goed bezet toen pastoor van Zuijlen opende. In zijn ope ningswoord deed de pastoor een be langrijke mededeling, n.l. dat tot pas- troon-heilige der school is gekozen de H. Dominicus Savio. Het leven van de ze 15-jarige heilige werd door de pas toor nader uiteengezet. Achtereenvolgens werd een openings lied gezongen, enige declamaties werden ten gehore gebracht en gymnastiekoefe ningen en reidansen uitgevoerd. Dit al les werd door de leerlingen gedaan en was door de leerkrachten samengesteld. Namens de ouders sprak de heer H. Rooi.jakkers enige woorden van erken telijkheid tot de leraren; hij deelde me de, dat het plan js geopperd om de school een afbeelding van de patroon heilige te schenken. De heer Ragas dankte voor de ge slaagde avond, de goede opkomst en de aanbieding van het cadeau der ouders. Advertentie voor overgordijnen, prachtige kwaliteit in diverse kleuren 125 breed I Cl* 'r'ZiL een luxe overgordijnstof, aan weerszijden te gebruiken, zeer bijzondere kwaliteit, in diverse kleuren, 125 breed Advertentie Vakkundig personeel, sterk materiaal en een onvolprezen service. ZIJLVEST 41 HAARLEM TELEFOON 12456 - 14155 - 11141 De burgemeester van Haarlem heeft tot Hoofd bescherming burgerbevolking benoemd de kolonel b. d. van het voor malige KNIL H. J. de Vries. Deze zal zijn bureau inrichten in het gebouw de Doelen aan de Gasthuisstraat te Haarlem. Naar wij vernemen zal er ook dit jaar weer, op aansporing van de Bisschop, een BIDDAG gehouden worden op 31 Mei, feest van O. L. Vrouw Middelares van alle Genaden, te Heiloo bij O. L. Vrouw ter Nood. Mgr. zal zelf daaraan deelnemen door te 8.30 u. de H. Mis te komen lezen in de Genade-Kapel. Heel de dag door zal ononderbroken de Ro zenkrans hardop gebeden worden. De intenties, waarvoor op deze dag gebeden wordt, zijn: 1. Voor het beëindigen van de oorlog in Korea en het herstel van de vrede in de wereld. 2. Voor de grote noden in het Bisdom en de terugkeer ven de afgedwaalde katholieken en van hen, die buiten de Katholieke Kerk staan. 3. Voor de intenties van de Bis schop. 4. Voor al de intenties van' dege nen. die komen meebidden en de in tenties, die voor deze dag ingezonden zullen worden (adres: Rector G. Toe bosch, Kgpellaan 13, Heiloo). Moge de deelname weer zeer groot zijn. Drs. H. Prenen zal Maandag 21 Mei om acht uur 's avonds voor de St. Adel- bertsvereniging een lezing met licht beelden houden over Honoré Daumier en de Franse caricatuur. Deze lezing vindt plaats in het St. Adelbert-home aan de Gedempte Oude Gracht. Tegen de verzekeringsinspecteur R. R. uit Velsen, die een voetganger had aan gereden op de overweg in Velsen, waar door deze een gecompliceerde beenbreuk opliep, werd veertien dagen geleden drie weken gevangenisstraf geëist en intrek king van het rijbewijs voor de tijd van één jaar. Vandaag deed de Haarlemse rechtbank uitspraak in deze zaak en ver oordeelde R. R. tot één maand voor waardelijk en intrekking van het rijbe wijs voor de tijd van één jaar. Van 19 Mei tot en met 9 Juni worden er in het Huis van Loov werken geëxpo seerd van de kunstschilders C. A. A. Guichard en A. Vf. Verhorst. De tentoon stelling zal Zaterdag 13 Mei des middags om drie uur worden geopend door ds. F. R. A. Henkels. IJMUIDEN, Donderdag 17 Mei Hoog water: 0.11 u. en 12.38 u. Laag water: 7.58 u. en 20.44 u. Vrijdag 18 Mei. Hoog water: i.01 u. en 13.29 u. Laag water: 8.57 u. en 21.35 u. Gisteravond hield de R.K. Bond van Administratief, Verkopend en Verzeke- ringspersoneel, afd. Haarlem, zijn jaar vergadering in café-Rest. Brinkmann. In zijn openingswoord deelde de voor zitter. de heer v. d. Kroft mede. dat in verband met de te vertonen film, het zakelijke gedeelte in snel tempo zou worden afgewerkt. Spreker gaf een terugblik op het af gelopen verenigingsjaar waarin o.a. het 40-jarig bestaan viel. Tevens moest hij constateren dat de activiteit van de le den nog voor verbetering vatbaar was. De verdere punten der agenda zoals notulen van de vorige vergadering, jaar verslag secretaris. verslag penning meester en kascontrole werden zonder opmerkingen goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Koster en J. Geels herkozen, terwijl als nieuw bestuurslid gekozen werd de heer van Straaten. De heer L. Trousset, secretaris, trad wegens drukke werkzaamheden af. De voorzitter bedankte hem voor zijn ar beid verricht in het belang voor de Bond. Ook de heer Kriek, lid van het Hoofd bestuur ter vergadering aanwezig, be dankte de heer Trousset. Deze beantwoordde de sprekers en wees op de prettige samenwerking. Daarna volgde de film „De Hemelse Magiër", een cultureel filmwerk, welk het leven en de zielestrijd van de H. Jo hannes Vianney beter bekend as de H- Pastoor van Ars behandelde. De film gaf een beeld van de ontzet tende moeilijkheden waarmede deze te kampen had. Niet alleen in z'n moeilijk bekeringswerk bij de vrijdenkende in woners van Ars doch ook in zijn strijd tegen de duivel. De film mocht na afloop een dank baar applaus ontvangen. Advertentie Bestel Uw TROUW-AUTO'g, geheel nieuw, model 1950, 6-persoons, vroegtijdig bij ROZENSTRAAT 7—9, TEL. 19992. Gevestigd sinds 1910. Voor ons werken geen colporteurs Geboren: H. C. van der RolHennis, z.; G. van der HorstKoning, z.: A. van den HoutStoop, z.: G. M. VlaarkampScha- gen, z.; C. M van Slootende Jong, z.; C. J. A. van EijndbovenBlom, z.; L. L. C. M. Senftvan Kimmenaede, d.; W. A. RutteMone, d. Ondertrouwd: J. T. M. Ruurda en C. C. van den Berg, C. N. L. Raket en C. M. S. Schouten, P. Slager en P Filius, D. S Roorda en L. Timmermans, P. G. Tuijn en H. van Wijk, P. Hou weling en I. C. van Baekel, W. J. van den Berg en J. F. P. Hein, J. C. van den Bronk en M. C Ver ver, J. Ziel en J. C. de Jong, A. W. van Tongeren en B. Thomassen, W. Fortgens en E. Porte, K. Pen en E. H. van den Nouwland, J. Koster en C. P. Timmer man. J, W Moerkerk en J. H. Leuven, W. J. J. Hommes en P. P. Woerde, L. A Beunderman en H. K. Stoel, A. J. den Burger en C. M. Buseman, S. J. Mooij en J. E van Geem. Getrouwd: E. Roose cn J. H. E. van der Reep, G van der Steijlen en W. J. van Doorn. T. J. Wesselink en P. J. Koppen. A. G. C van Doorn en C. A. Sekreve, K F. Werdler en G. M. Maas, H. van Sloo ten en G. J. Stange, J. C. M. Boll en A. Braaksma. J. H. Hessling en H. Diemer. H. van Ree en P. van Daalen, J. P. van Wijk en B. van Leeuwen, R. Alkema en C. M. van Kampen, J. W. Hoekman en J Blaauwbroek. M. Hase+h en M. van der Aar. E. Talsma en J. H. C. Naafs, M. Flipphi en M. van der Veen, A. C. Joor en M. van Schaik, J. Driessen en M. W. Bottelier, G. Jongens en N. Boonstra, E Boeree en C. M. van Eis. Overleden: L. ScholtenStienstra. 52 j., Ripperdapark; B. Booleman, 67 Gast huis vest: C. M. van BakelDriessen. 77 j Kamperlaan; P. Peperkamp, 82 j., Ha- ges traat. „Is ie krent of niet?" vroeg een werker van de staalfabriek ons gistermiddag, toen we op uitnodiging van propagandachef C. F. van Dam liet enorme Hoog- ovenbedrijf doorkruisten om te zien, tot welke prestaties het personeel tijdens de veiligheidsdagen in eigen belang in staat was. En krent was ie, dat moesten we volmondig toegeven. In de er.kele uren, die we nodig hadden om het be drijf te doorkruisen van Waiserij-Oost tot de Cementfabriek, konden we tien tallen rijmen noteren, die alle betrekking hebben op de veiligheid en gespro ten waren uit het brein van de werkers zelf, zagen we honderden vlaggen en wimpels, versieringen, alle evenzovele herinneringen aan de noodzaak van veilig werken. Een bloemlezing uit de slagzinnen? Genoteerd aan de Staalha- venweg boven de spoorlijn: „Liever dan de liefste meid, is voor ons de veilig heid". V kunt het geloven of niet, maar het staat er! Op een rijdende trein lazen we: „Het bier is weer best, maar veiligheid is beter". In de buurt van de staalfabriek: „Wij werken hier met veel jolijt, maar zorgen steeds voor veilig heid". „Oplettendheid, geeft nimmer spijt". Dat zijn dan enkele van die speelse slagzinnen, waarvan er honderden prijken over het gehele bedrijf. Wekenlang zijn allen reeds bezig met de veiligheidsgedachte. Voelt u de psychologische on dergrond? we lenen de beker voor één jaar uit." merkte ir. W. Bakker, bedrijfsleider van Meko". op. Ir. A. Vroege mocht voor de afdeling Hoogovens de beker onder groot gejuich in ontvangst nemen. De betekenis van dit alles wordt pas goed duidelijk, wanneer men verneemt, dat gebleken is, dat het niveau van orde en netheid op het bedrijf zeer gestegen is. Drie jaar geleden was het laagste aantal behaalde punten 44, het hoogste 8S. Dit jaar 78 en 92bij een totaal van 100. De veiligheidsgedachte dringt dus tot allen door. We hebben eerder in een tweetal ar tikelen belicht, wat de Directie van Hoogovens doet om de veiligheid op het bedrijf te bevorderen Er is geen bedrijf in Nederland waar daarvoor zoveel wordt gedaan. Vanzelfsprekend, dat de veiligheidsdagen, die gisteren begonnen, de grote belangstelling hebben, niet al leen van de eigen mensen en van de streek, maar ook van andere bedrijven. In de morgen zijn de feestelijkheden begonnen. Voorafgegaan door de Hoog oven Harmonie werd een grote stoet ge vormd waarvan een versierde vracht auto, bewaakt door vier lieftallige jonge dames, dragend de wisselbeker van de wedstrijd „Goed Huishouden", het mid delpunt vormde. De directeuren Prof. F. ten Doessshate en P. R. Benz-v. d. Berg. directiestaf en juryleden sloten de stoet. Aan hét formeren van deze stoet was een afscheid voorafgegaan. Vorig jaar werd namelijk de Mekog bekerhoudster. Daar werd toen de grootste orde en net heid gevonden, door de jury, die regel matig elk kwartaal controle uitoefent Mekog moest de beker dit jaar afstaan aan de afdeling Hoogovens. „Liet wel, op een bedrijf, waar gevaren niet denk beeldig zijn. De tentoonstelling geeft een overzicht van veiligheidsmaatregelen, veiligheids, kleding enz. We waren geen lid van de jury toen we onze rondgang over het bedrijf maakten. MaarEr was namelijk een wedstrijd gelegen in de veiligheids slagzinnen en versieringen, waarover we boven schreven. We hebben alleraardig ste vondsten gezien: de ezel, die op het terrein tussen Walserij-Oost, de admini stratie en het restaurant wandelde, droeg zijn veiligheidskap achter op de rug. Zoiets dret alleen een ezel, niet waar? In MBteg's grote werkplaats hebben we een enorm veiligheidsem bleem bewonderd, gemaakt van 25.000 tulpen, acht meter breed en 4'A meter hoog. De gehele nacht was er aan ge werkt. Een imponerend en fraai stuk. Maar vlak, om maar iets te noemen, ook de Cemij niet uit. We vielen er, zogezegd, over de lijken en gewonden, over de vuiligheid, planken met spijkers enz. Door het laten zien hoe het niet meet, propageerde de Cementfabriek de veiligheidsgedachte. In de bankwerkersplaats van de Cemij konden we ook nog even een gedeelte Een der veiligheidsingenieurs van de K.L.M. woonde de plechtigheid als gast bij. Des middags werd op Sportpark Wa tervliet een veiligheidstentoonstelling geopend. Deze is tot en met Zaterdag vcor allen, ook niet-bedrijfsgenoten, te bezichtigen. Van de heer G. S, K. Blaauw, chef van de Sociale Afdeling, vernamen we. dat men hoopt, dat vooral ook de vrouwen voor deze tentoonstel ling belangstelling en begrip zullen to nen. Hoogovens onderschat namelijk niet de betekenis van het aandeel der vrouw in het veilig-werken van de man. Ook in de huisgezinnen moet de veiligheid in het bedrijf een onderwerp van het gesprek zijn. Wat geeft het niet een ge ruststellend gevoel uit eigen aanschou wing te weten, hoeveel er voor de vei ligheid van man en vader gedaan wordt, Ir. J. Renssen, leider van de speciale veiligheidsdienst van Hoogovens. De Veiligheidsvlag gaat omhoog. Teke ning van A. Blom voo~ het extra-veilig heidsnummer van „Samen". meemaken van de feestelijke bijeen komst van het gehele personeel van de afdeling, zoals er dezer dagen vele op het bedrijf worden gehouden. Dr. ir. W. Schonenberger hield een toespraak over de veiligheid, artisten uit eigen kring traden op, speelden toneel en zongen. De Coca-Cola ging rond, sigaren en sigaretten. Wij trokken verder toen Drinkbaart zijn lied „Ik houd van Holland" had gezongen. In Kennemer-Theater werd gister avond een geestige bijeenkomst voor bazen georganiseerd. Door de heer G. S. K. Biauw waren toneelschetsen ge schreven, die op de veiligheid betrek king hadden. Het ging daarin niet altijd zoals het behoort. Daarover werd ge discussieerd. Goed, was dan het besluit. Speel de schets over, zoals het wel be hoort. Dat gaf aanleiding tot grote vrolijk heid. want de toeschouwers werden nu op de planken gehaald om te spelen. Het gaf vrolijkheid, maar was ook zeer leerzaam. Hedenmorgen trok een stoet van vele wagens over het bedrijfsterrein, met de meest vreemdsoortige wezens en dingen er op. Een ontzettend monster van Wal serij-Oost, het monster van de onveilig heid, door onoplettendheid, door een mede-arbeider veroorzaakt enz. enz., een staalwerker dook in de bak van een wagen, die kiepte, de man werd overreden. Zo had iedere afdeling haar fantasie laten gaan over het thema: veiligheid. Ook weer in wedstrijd vorm. Vrijdag zal de jury uitspraak doen en Zaterdag komen we er dan op terug, want niet alle wagens konden we rustig bekijken. Dit leren ons de veiligheidsdagen van Hoogovens heel duidelijk het is een tekst die we nog noteerden „Hoog- ovenwerkers, Veiligheidsversterkers"! Dat heeft een grote, ook sociale, bete kenis. Het woonhuis, gelegen aan de Kost- verlorenstraat, hoek Nöorderduinweg, de hoofdprijs van de door Touring Zand- voort georganiseerde loterij is gereed gekomen. Architect Kling Meijer en het instituut voor industriële vormgeving te Amsterdam, zullen in dit woonhuis de belangstelling van het publiek wek ken voor een goede en verantwoorde woning-inrichting in een aanvaardbare prijsklasse De burgemeester zal deze expositie Zaterdagmiddag om vier uur openen. Onder dankzegging aan het comité „Verzetsmonument Zandvoort" stellen B. en W. de raad voor dat monument in eigendom te aanvaarden De vennootschap, die te Zandvoort de drie grote flats aan de Noord-boulevard bouwt, wil van de gerpeente twee per celen bouwterrein kopen aan de boule vard de Favauge, hoek Strandweg, groot 740 m2. tegen f 25 per m2 en aan de boulevard Paulus Loot, hoek Thor- beckestraat, groot 1632 m2, tegen f 15 per m2. De Bussumse bouwmaatschappij is van plan op elk dier percelen een café restaurant te stichten Naar wij vernemen, zijn de plannen om op deze markante punten van het wederopbouwgebied café's te stichten, pas in het eerste stadium van voorbe reiding. De maatschappij wil nu reeds de benodigde grond reserveren. B. en W. hebben daartegen geen bezwaar, mits aan de vérkoop eerst uitvoering zal wor den gegeven, wanneer voldoende zeker heid' is verkregen, dat de beoogde bouw van de café-restaurants doorgang zal vinden. De zuivering van drinkwater ge schiedt de laatste jaren op onbevredi gende wijze. Plannen om de toestand te verbeteringen voldeden niet aan de ver wachtingen. Het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening, dat verschillen de filterproeven verrichtte, stelt thans voor een zuiver-installatie te bouwen te Bentveld, aan de Zandvoortselaan. hoek Duindoornlaan De totale kosten zijn begroot op f 180.000, inclusief verbou wing van bestaand filtergebouw. Aan de Zuid-Boulevard te Zandvoort, achter de 20 woningen aan de Thor- beckestraat nabij de watertoren, zullen een drietal gegadigden voor gezamen lijke rekening 3 flatgebouwen stichten, die tezamen 16 woningen zullen bevat ten. Dezer dagen vond de aanbesteding plaats. Van de 31 inschrijvers was de laagste de N.V, Aann. Ingenieursbedrijf te Rotterdam voor f 243.300. De Emmablcem-collecte te Zandvoort ten bate van de t.b.c.-bestrijding heeft f 640 opgebracht. In een perceel aan de Hoofdstraat is brand uitgebroken, waarbij een houten schot, dat tot splitsing van een kamer dienst deed, alsmede een aantal kleren, in brand geraakten. De brandweer was spoedig ter plaatse en slaagde er in de brand te beperken tot de genoemde voorwerpen. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Op Zondag 20 Mei IW—Wijk aan Zee Always ForwardVitesse VCS—TYBB HBCHillinen KBV—NAS DSS—Wilskracht MadjoeOnze Gezellen Hillegom-Lisse LugdunumSJC TeylingenTonegido Inzendingen tot Zaterdagavond negen uur op open briefkaai't aan de Sport redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N.Z. Voorburgwal 6573, Am sterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2. gelijk spel 3. Voor iedere goede op lossing wordt één punt toegekend. Op de afscheidsrepetitie van „Da Pacem" waren alle leden aanwezig om hun scheidende dirigent Theo Spock een vaarwel toe te roepen. De voorzitter meende er in zijn openingswoord goed aan te doen de concoursnummers van de afgelaste wedstrijd in Tilburg ten gehore te brengen en „Da Pacem" nam daarna met het gelijkluidende vereni gingswerk van Jos de Klerk afscheid van zijn dirigent. Voorzitter Westerhoven sprak de scheidende dirigent met tref fende woorden fee en memoreerde het vele dat deze in de afgelopen zes jaar voor „Da Pacem" had gedaan en bood hem daarna als stoffelijke blijk van waardering een vulpen aan. Mevr. Spook ontving een bouquet bloemen. De heer Spook sprak een woord van dank en wenste „Da Pacem" veel succes voor de tcekomst. Hierna heette de voorzitter de nieuwe dirigent de heer J. Beider hartelijk wel kom en droeg hem de leiding van het koor over. Kernachtig bedankte de heer J. Bei der de voorzitter voor diens woorden. De wijze, waarop hij daarna enige num mers met het koor doornam, belooft veel goeds voor de toekcinst. Indonesië zal zich onderwerpen aan een embargo van de V.N. op de verzen ding van goederen en strategische mate rialen naar communistisch China, aldus werd vandaag door Ass. Press te Djakar ta van betrouwbare zijde vernomen. Indonesië eiste echter daarvoor in ruil, dat zijn economische moeilijkheden, die door het stopzetten van de rubberexport naar communistisch China groter zouden worden, de nodige aandacht van de Westelijke mogendheden zouden ontvan gen. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken Achmed Soebardjo heeft de Amerikaanse ambassadeur Merle Cochran gisteren op zijn departe ment ontboden om hem van het Indone sische standpunt op de hoogte te stellen. In een interview, dat vandaag met Asso ciated Press plaats vond, heeft dr. Soe bardjo bevestigd, dat Indonesië zou gehoorzamen aan een beslissing van de meerderheid van de leden van de V.N. De Nederlandse atoomgeleerde prof. dr. C. J. Bakker, is vanochtend per K.L.M.-vHcgtuig naar Argentinië ver trokken voor een studiereis van onbe paalde duur. Prof. Bakker zal zich be geven naar het eiland Huemul in het Nahuel Huapimeer bij Bariloche, waar, zoals bekend, het Argentijnse atoom onderzoek wordt gevoerd onder leiding van de in Oostenrijk geboren prof. Richter. De A. N. P.-versIaggever, die Prins Bemhard beeft gevolgd op diens Zuid- Amerikaanse reis, tekent bij dit bericht aan, dat het vertrek van prof. Bakker waarschijnlijk voortvloeit uit de bespre kingen, die de Prins in Buenos Aires heeft gevoerd met Peron. Tijdens het bezoek zo vernemen wij is gebleken, dat in Argentinië belang wordt gesteld in de Nederlandse cyclo tron. Prof. Bakker neemt een model hiervan op zijn reis mee. Prof. Bakker is directeur van het la boratorium van het instituut voor kern- physisch onderzoek Hij studeerde na- tuurkunde aan de Amsterdamse üniver- Prof. dr. C. J. Bakker. siteit. In 1929 promoveerde hij cum laude. Van. 1932/33 was hij assistent van prof. dr. P. Zeeman aan de universiteit te Amsterdam, nadat hij twee jaar werk zaam was geweest aan het „Imperial College of Science" in Londen. Daarna was prof. Bakker in 1946 als natuur kundige verbonden aan de N.V, Philips Gloeilampen Fabrieken te Eindhoven- Prof. Bakker is, behalve directeur van het laboratorium van het instituut v°° kernphysisch onderzoek, hoogleraar aar de Amsterdamse universiteit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2