Juhileumspel door Eindhovens straten Belevenissen van de struisvogel Rasmus SCHEEPVAARTBERICHTEN Combinatie van een optocht en een reeks wagenspelen r Wij luisteren naar Weer nieuwe verbeteringen de T.T. -races te Assen bij Smash promoveert naar overgangsklasse de Drijvend dierenpark in Amsterdam Rijnkerk" met lading exotische beesten in de haven Wintercompetitie waterpolo ten einde ACHESON BEVESTIGT OPROER IN STETTIN Veiligheid voor alles Nog nooit verslagen! Laatste wedstrijden in Sportfondsenhad Mevr. Van Hille-Gaerthé zeventig jaar Kroonpretendent van Portugal zwaar gewond Y. DCG damkampioen van Noord-Holland Hijzelendoorn opnieuw winnaar in Engeland 4 DONDERDAG 17 MEI 1951 PAGINA 5 WIJ ÈN PHILIPS WIJ BIJ PHILIPS" HOOGTEPUNT VAN HET FEEST Geslipt en tegen lichtmast gereden Parijs over uitbreiding van Atlantisch Pact verbaasd Examens Sportsnippers Ons Genoegen verslagen: 16—4 VOETBALTEAMS VAN WALES EN SCHOTLAND WINNEN In kader van Festival PRINS GESLAAGD IN BAD PYRMONT Sim, Sam en Rasmus op de boerderij Van Vliet vóór Harris IT "cigarettes 1M Slijkhuis naar Los Angeles n R.K. dameshandbal-elftal van S.H.S. kampioen ENGELSE PROFS IN HAARLEM Op 23 Mei tegen Haarlems Elftal D.W.T. BLIJFT DERDE IN HERENVIERKAMP Het jubileumspet „Wij én Philipswij bij Philips", dat gistermiddag als enig punt op het feestprogramma stond, was een combinatie van een optocht en een reeks wagenspelen. Om precies 2 uur begon de: optocht te trekken en hot was 8 uur geweest eer hij zijn einde vond. De uitvoering van het gehele spel duurde meer dan drie uur. Nooit echter zagen wij een bonter, feestelijker optocht dan deze, nooit ook een stoet, waarbij alle deelnemers zo tot het einde toe hun rol met enthousiasme en overgave bleven spelen. Het spel bestond uit een historisch deel, waarin de hoofdrollen door Phi lips de Goede, Philips de Schone en Philips II werden gespeeld en een twee de deel dat de geschiedenis van het Philipsbedrijf uitbeeldde. Als verbin dingsstuk tussen deze beide delen trad een groep op, die in kleurenpracht, rijk. dom en traditie al he.t andere sloeg. Deze middengroep was in waarheid het hoogtepunt van de optocht. Vertegen woordigers van zes en dertig Brabantse Gilden met Gildetrommen en' Gildeva- nen traden aan, voorafgegaan door standaardrijders en vendeliers. Op de cadans van de dieptrom golfden de zij den vendels, hoog en laag, buigend en zwenkend op een enkele beweging van de sterke hand van de vendelier. Ach ter hen gingen de vaandeldragers met de eeuwenoude vaandels, die veelal duidelijke sporen van hun hoge leeftijd droegen. Dan kwamen de keizers en koningen, gesierd met de glorie van ieder gilde, het zilver. Met zichtbare trots voerde de voorzitter van de Fe deratie van Noord-Brabantse Gilden, de heer Jan van de Mortel, deze schone groep aan en terecht, want nooit te vo ren zagen wij zoveel gilden tegelijk vertegenwoordigd met zoveel traditio- Het lijkt nu wel erg lang geleden, dat wij voor t eerst een boek van mevr. Van HilleGaerthé gelezen hebben. Wij we ten niet meer hoe lang, maar wel, dat het „Het verstopte Huuske" geweest is, en dat het een diepe indruk bij ons na gelaten heeft, die na al die jaren wel vervaagd is, maar die zich toch nog laat definiëren als een gevoelige bewonde ring voor een tere schoonheid. Wij wa ren toen in ieder geval nog erg jong; wij vermoedden hoogstens nog maar .heel vaag, wat er mooi kan zijn in de natuur, in een gewoon, eenvoudig mensenleven. Misschien begon onze bewondering voor Karl May en dat soort lectuur nog maar juist te tanen. In die omstandigheden moet een schrijfster als mevrouw Van HilleGaerthé een diepe indruk maken. Zij zocht immers in het geheel niet naar grootse, naar opzienbarende effecten, maar naar de harmonie van kleine, een voudige dingen, die het leven een stille warme glans kan geven. Het gewone wordt bij haar de moeite waard, nadat het van binnenuit als goed. als bege- renswaard gezien wordt. Zij houdt ook niet van grote dramatiek, en misschien Zelfs nauwelijks van de kleine, want zij heeft voor alles een eenvoudig optimis me, dat blijft geloven in de goedheid van het leven; zij gelooft in de sterkte van het hart, dat altijd zijn eigen weg zal vinden: zij houdt van de troost, die de schoonheid in de natuur een mens ge ven kan. Zij schrijft over die dingen zo rustig, men zou bijna zeggen, alsof zij met voorzichtige vingers een tekenstift voert en heel nauwkeurig, met aandachtige liefde, heel teer de dingen optekent, die zij met haar hart gezien, gevoeld en ge dacht heeft Mevrouw van HilleGaerthé heeft veel geschreven: „Onder het Stroodak' „Het Kabouterhuis". „Aan de zonzijde", „De plaats waarop gij staat", ,,'t Verstop te Huuske". „Kool en rozen", „In knop'', „Levensdagen", „Het slordige jongetje", „In de lente" om een aantal titels te noemen. Zij schrijft, nu zij 70 jaar is, nog, een boek voor zieke mensen dit keer. De Portugese kroonpretendent, de drie en veertigjarige Hertog van Bra- ganza en zijn echtgenote, de Hertogin Maria Francesca van Braganza, zijn bij een auto-ongeval bij Thionville, in Frankrijk, ernstig gewond. Hun auto is op het vochtige wegdek geslipt waarna zij tegen een lichtmast zijn gereden De Hertog heeft een schedelbreuk, brak zijn linkersleutelbeen en heeft verscheidene kneuzingen opgelopen. Zijn toestand is „bevredigend". Zijn echtge note, die evenals hij, uit de wagen werd geslingerd, heeft het ziekenhuis inmid dels reeds kunnen verlaten. Beiden heb ben verleden week te Nancy het huwe lijk van Aartshertog Otto van Habsburg bijgewoond. nele kostbaarheden. De kleurenweelde van de Gilden deed bijna het schoons, dat reeds was voorafgegaan, vergeten. Toch was ook dat alleszins vermeldens waard. De prachtige costuums van de hovelingen aan het Bourgondische hof, het jachttafereel met Philips de Schone, waar een echte valk en de meute het levendig karakter zeer verhoogden, het prachtige schip, waarme.. Philips II scheep ging, na een heftige woorden- wisse, mg met Wil'em de Zwijger en de conferentie van Munster, waar de lang verbeide vrede werd getekend, dat wa ren ->ven zovele bewijzen van de enor me zorg, die aan dit spel waren be steed. Met de intrede van het Philipsbedrijf kreeg het spel opeens een lossere, een gemoedelijke^toon. Het oude fabriekje met de werkers van het eerste uur wer den gefotografeerd en we waren getuige van het feit, dat Anton Philips de eerste order van 50.000 gloeilampen plaatste aan het Russische Keizerlijke Hof en van de sensatie, die dit in Eindhoven te weeg bracht. De humor speelde een grote rol xn dit tweede deel. Kostelijk was de vondst van de standwerker, die op dc Wereld markt het Philipsproduct aanprees, ter wijl ook de gestadige groei van het getal medewerkers op originele wijze werd uitgebeeld. In de laatste wagens, die van de Philips-Koerier en die van het eiland, waar de Philipsproducten nog onbekend zijn b.v., werd een welhaast carnavaleske sfeer getroffen. Als spel en als optocht was dit jubi- leumspel van die aard, dat het zonder overdrijving tot de hoogtepunten van het zestigjarig bestaansfeest mag worden ge rekend. Dat Z.K.H. Prins Bernhard juist van dit deel der feestviering getuige is geweest, zal zeker voor alien, die hier aan hun krachten hadden gegeven, een grote voldoening zijn geweest. Tijdens de lunch, die Prins Bernhard in het Plnlips-ontspanningsgebouw werd aangeboden, offreerde ir. P. Otten hem een jubileum-stropdas. De Prins vond de das zo aardig, dat hij haar maar meteen om deed. Rechts ir. Otten, eveneens met de das getooid. Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft gis teren tijdens een persconferentie de geruchten bevestigd, dat er in Stettin oproer is geweest. Volgens dc geruchten zouden 1500 Polen, die in de vroegere Duitse stad wonen, in opstand zijn ge komen, nadat een Russische officier vijf Polen had neergeschoten. Acheson ver klaarde, dat het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken verschei dene betrouwbare rapporten over het incident had ontvangen, waaruit blijkt dat in Stettin geweldplegingen hebben plaats gehad. De autoriteiten van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben, volgens U. P., hun verbazing uitgesproken over het Amerikaanse voorstel om Griekenland en Turkije toe te laten tot de Noord-Atlantische alliantie. „Wij kunnen zo iets niet begrijpen", aldus verklaarde een hoge Franse autoriteit. „Dit voorstel kwam op het hoogtepunt van netelige diplo matieke onderhandelingen in Londen, Parijs en Washington" „Frankrijk wenst zeker nauwe samen werking van Griekenland en Turkije binnen het Pact", aldus deze autoriteit, „maar niet noodzakelijkerwijs als vol ledige leden". Franse autoriteiten zijn van mening, dat de kwestie behandeld dient te worden op een collectieve basis en niet op een bilaterale basis. AMSTERDAM Doctoraal Frans: J Daans. Amsterdam. LEIDEN Doctoraal Ned. recht: G. Walboom, Klaaswaal; C. v. Eeghen, Am sterdam: Cand. wis- en nat. (H) mevr. Ch. Wagner—Centis, Leiden; doctoraal wis- en nat. geologie J. Keizer, Rijswijk. UTRECHT Vee-arts examen: P. van Egmond, Velp; G. Siebinga, Marum (Gr); L. Nauta, Exmorra (Fr.); F. Hepkema, Wijchel (Fr.). Het Ierse dames-hockey elftal, heeft Dinsdag op het terrein van B.M.H.C. te Bloemendaal, een wedstrijd gespeeld tegen een Westelijke damescombinatie. De gas ten wonnen met 51. Een Hongaarse zwemploeg heeft het Europees record op de 4 maal 200 meter vrije slag, dat 11 Mei j.l. door een Rus sische team verbeterd was tot 8.46.9, op 8.45.9 gebracht. Voorts heeft een Russi sche ploeg de 3 maal 100 meter wisselslag estafette gezwommen in 3.11,1, een nieuw wereldrecord. Evenals verleden jaar organiseert de af deling Valkenswaard van het Nederlandse Rode Kruis op 2 Juni a.s. een oriëntatie- rit voor auto's van ongeveer 150 km. door Brabant VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.0Ü nieuws, 7.15 prot. pr„ 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.15 zieken, 9.35 gram.. 10.30 prot. pr., 11.00 cello en pia no, 11.30 gram., 12.33 gram., 13.00 nieuws, 13.15 lichte muziek, 13.45 gram., 14.00 Meidoornsoorten voor de tuin, causerie, 14.15 Promenade-orkest en soliste, 15.00 voordracht, 15.20 strijkkwartet, 16.10 vocaal ensemble, 16.30 gram., 16.40 voor dracht. 17.00 verzoekprogr.. 17.30 Friese uitzending, 17.45 Volksmelodieën. 18.00 In dienst van het Vaderland, 18.10 orgel, 18.30 causerie, 18.45 geestelijke liederen, 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuitz.: Ver klaring en toelichting, 19.35 Een goed woord voor en goede zaak, 19.40 radio krant, 20.00 nieuws. 20.05 Mariniers kapel, 21.05 kanker en kankerbestrij ding, causerie, 22.15 pianoduo, 22.30 Langs wegen van kunst en schoonheid. 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 grarn. HILVERSUM 11, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram.. 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 vrouw, 9.00 gram. VPRO: 10.00 Kinderen en Men sen, causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 gram., 10.30 vrouw, 10.45 bariton en piano, 11.10 voordracht, 11.30 gram. AVRO: 12.00 orkestconcert, 12.33 sport, 13.00 nieuws, 13.20 Metropole-orkest, 14.00 kookpraatje, 14.20 kamerorkest, 15.00 voordracht, 15.20 orgel, 15.35 hersengymnastiek. VARA: 16.00 lichte muziek, 16.30 jeugd, 17.00 filmprogr., 17.20 muzikale causerie, 18.00 nieuws, 18.15 accordeonorkest en solist, 18.45 Denk om de bocht, 19.00 pianoduo. 19.15 Beurs en buikriem, causerie. VPRO: 19.30 prot. pr., 19.45 reportages, 20.09 nieuws, 20.05 toespraken, 20.15 Holland, declamatorium met muziek. VARA: 21.00 populaire muziek, 21.30 aether- forum, 22.00 buitenlands overzicht, 22.15 viool, orgel en zang. VPRO: 22..0 Van daag, causerie, 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 Huwelijk van A tot Z, causerie, 23.30 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 14.30 licht strijkensemble, 15.45 BBC Midland Light Orchestra en solist. 18.20 lichte muziek, 19.20 gevar. muziek. BBC, light progr. 1500 en 247 m\: 11.15 arbeidsorkest, 12.00 orkestconcert, 12.45 BBC Welsh Orchestra en solist, 15.45 lichte muziek, 17.30 Variéte-orkest en solisten. 18.15 Latijns-Amerikaanse mu ziek. 22.20 moderne muziek, 23.15 wals muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 lichte muziek. 13.20 popu laire muziek, 14.15 strijkorkest en so listen, 15.00 amusem.muziek. 15.40 lichte muziek, 17.00 strijkkwartet, 18.00 amu- sementsmuz.. 20.05 lichte muziek. 20 30 opera- en balletmuziek. 22.35 populaire muziek, 23.00 vrolijke muziek, 0.30 dansmuziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert, 20.30 orkest- concert. BRUSSEL, 324 m.: 12.32 omroeporkest. 14.00 kamermuziek, 17.10 muzikale cau serie, 20.15 symphonie-orkest en solist, 22.15 operamuziek, 23.05 operamuziek. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 20.00 om roeporkest en solisten. DCG heeft gisteren te Edam het dam kampioenschap van Noord-Holland be haald door Ons Genoegen met 14-6 te verslaan. Direct bleek, dat de gecorrrbi- neerden hemel en aarde zouden bewegen om dit kampioenschap voor hen tot een feit te maken. J. A. de Weerd opende reeds binnen een uur de score voor DCG door in een onoverzichtelijke par tij een fraaie combinatie uit te voeren, welke hem de winst bracht. Kort hierop vergrootte J. C. Overwater door een blunder van zijn tegenstander de voor sprong. „Ons Genoegen" gaf zich nog geenszins gewonnen. Een ramp werd het echter voor „Ons Genoegen'' toen P. Westra e?n ketting stelling nam en zijn tegenstander niets anders overbleef dan de schijven een voor een te offeren. H. Westra en G. Loo- man deden er nog een schepje bij en brachten de stand op 10-0. J. Fakkeldij verschalkte zijn tegenstander in het eindspel. W. Sijmons moést echter in K. Munnik zijn meerdere erkennen, waar door aan dit bord de eerste winst voor O.G. kwarw. De topscorer van DCG, H. v. d. Holst, zat het in deze wedstrijd niet erg mee. Hij verloor door een verwisse ling van tempi. Toen de borden 5 (Huis mans) en 8 (J. G. Overwater) remise werden, kon DCG met een overwinning van 14-6 huiswaarts keren, echter niet dan nadat de vice-voorzitter van de Kon. Ned. Dambond de overwinnaars had ge complimenteerd. mede namens het be stuur van de Prov. Ned. Dambond. De eerste promotiewedstrijd van DCG zal op Maandag 28 Mei in Oostzaan gehou den worden en wel tegen de damclub Oostzaan. De in het kader van het Festival of Britain gespeelde interlandvoetbalwed strijd Schotland-Frankrijk eindigde met een 1-0 overwinning vcor de Schotten. De interlandwedstrijd WalesZwitser land, eveneens gespeeld in het kader van het Festival of Britain, eindigde met een 3-2 zege voor Wales. De uitslagen van de andere wedstrij den die in verband met het Festival of Britain werden gespeeld luiden: BarnsleyRapid (Oostenr.) 4-2; Charl ton—Wacker (Oostenr.) 1-3, Chester!— Saarbrücken 3-1, Crystal Palace- Nancy 1-2, Sheff. Wedn.—Frem (Den.) 0-0, Sunderland—Red Star (Zuidsl.) 1-0, Walthamstow AvenueSparta (R'dam) 1-0, LlancyVVV 3-1, De Amsterdamse eerste klasser DWS speelde te Innnsbrück een wedstrijd tegen een stedelijk elftal. In een zeer matig gespeelde wedstrijd speelden de Amsterdammers met 1-1 gelijk. Dijkstra maakte het enige doelpunt. Competitie West I derde klasse C: KW-WFC 1-2. .Vierde klasse A; Pur- merendWW 0-0; E. NEAAnimo 2-1; G: PancratiusJHK 2-1. West II derde klasse C. VFCVDL 1-1. Het Nederlands elftal Zaterdagvoetbal van de KNVB, dat Zaterdag 19 Mei a.s. te Leiden tegen het Belgische Zaterdag voetbalelftal in het veld komt, is a:s volgt samengesteld: doel: Woutsma (DES); achter: Wilhelm (SNL) en Van Maanen (Excelsior P); midden: Leon- hardt (Kennemerland), Schaap (Quick Boys) en Van Veelen (Excelsior P); voor: Lagendijk (Ornas), Heijnen (Spa kenburg), Van der Oever (Quick Boys). Loosman (Zuidvogels) en Siebenlist (SNL). Twee Zuidslaviërs, een Nederlander, een Engelsman en een West-Duitser hebben een plaats weten te veroveren in het internationale schaaktournooi, dat in 1952 gehouden zal worden. Die vijf schakers zijn: Svetosar Gligoric en Alexander Matanovich, Lodewijk Prins, Harry Golombek en Wolfgang Unzicker. De eindstand van het tournooi was: 1. Gligoric li punten, 2. Unzicker 10 pun ten, 3. en 4. Matanovich en Prins 9%, 5. Golombek 9 punten, 6. en 7. Vasja Pirc (Zuid-Slavië) en Efim Bogoljubow (Duitsland^ 8 punten, 8. en 9. J. Donner (Nederland) en James Aitken (Schot land) 6y, punt, 10. en 11. Henrigrob (Zwitserland) en Haje Kramer (Neder land) 5ya punten, 12. en 13. Erich Kue- bart (Oost-Duitsland) en Jou de Moura (Portugal) 5 punten, 14. Aruro Pomar (Spanje) 3 punten, 15. Enrico Poali i (Italië) 2 punten. 44. Toen pakte de gevangenbewaarder de cake op om hem aan Sim en Sam te geven, maar goede he mel, hij kon hem nauwelijks optillen. Hij brak een iV't 4 'h.if 1 '/Zr' CcsyngM P. I. B Bo* 6 Copenboge^ stuk, van de cake af en Rasmus holde toen maar de gevangenis uit, zo hard als hij kon. Op de hoek van de straat zag Rasmus dat de vogelliefhebber Jonas een vogelnest had gebouwd in een boom. Rasmus kreeg opeens een idee. Kom eens hier, Jonas zei „Ik moet eens wat met je bepraten. Met het oog op de internationale T.T.-races in Assen streeft de organisatie commissie reeds sinds weken naar nieuwe verbeteringen in de outillage. Zo wordt thans het talud bij Laaghalerveen voorzien van een zittribune met een capaciteit van 2500 personen, terwijl men straks in De Haar een aaneengesloten tribune zal zien van ongeveer 400 meter lengte en geschikt voor niet minder dan 11.000 toeschouwers. Dan is er nog de zittribune in de s-bocht, met een capaci teit van enkele duizenden, zodat alleen rond de startplaats aan meer dan 13.000 personen een behoorlijke zitplaats kan worden geboden. Een belangrijke verbetering dus, waar voor, onder lëiding van de Nederlandse Heidemaatschappij niet minder dan 5000 m3 grond moet worden verwerkt. Bovendien moeten waarschijnlijk alle pits enigszins achteruit worden geplaatst, omdat de helpers nu uit de cabines mo gen komen, als hun hulp gevraagd wordt. Men stelt zich te Assen nu een maal op het standpunt, dat de veiligheid voor alles gewaarborgd moet worden, en dit vergt grote offers. Men meent wel eens, dat de T.T.-races te Assen een lu cratieve „zaak" vormen, een indruk, ge baseerd op de enorme drukte, welke er steeds weer heerst, niet alleen van per sonen, maar vooral ook van vervoer middelen. In 1950 werden in totaal onge veer 19.000 auto's, motoren en fietsen geregistreerd en voorts nog enige hon derden autobussen. Tegenover de inkomsten staan ontzag- Tijdens wielerwedstrijden te Brighton, ter gelegenheid van het Festival of Britain, behaalden Nederlandse renners drie overwinningen. Een sprintwedstrijd voor amateurs leverde weer een zege op voor Hijzelendoorn. die tevens de snelste tijd over 220 yards noteerde. Bij de profs won Arie van Vliet met banddikte van de wereldkampioen Reg Harris. Hijze lendoorn won ook een handicaprace over een halve mijl in 58.1^ sec. voor de Australiërs Reynolds en Saelens. De eerste etappe van de Ronde van België. BrusselBlankenberghe (242 km.), is gewonnen door de Belg Mathys in 7 uur 3 min. 51 sec.; 2. Rosseel (B.); 3. Cerami (B.); 4. Lucien (B.) allen zelf de tijd. Onze landgenoot Van Est, die present was bij de eerste en beslis sende ontsnappingspoging, maar toen pech kreeg, werd 59ste op 27 min. 23 sec. De sportcommissie van de N.W.U. beeft de amateurs E. Koeman, C. Witte- veen en P. van Roon aangewezen om Nederland te vertegenwoordigen bij enkele wedstrijden in Zweden. Roks, Suyckerbuyck en Willekes zullen deel nemen aan wedstrijden in Noorwegen en Denemarken. lijke uitgaven. Circuit en outillage ver slinden duizenden guldens. Dat nu in totaal langs het circuit ongeveer 17.000 toeschouwers een behoorlijke zitplaats hebben, is als gezegd het gevolg van uit gebreide, kostbare grondwerken. En dan is er nog de entourage op de dag van de races zelf. Voorts zijn er ruim vierhon derd man in dienst van de organisatie buiten de niet-betaalde officials terwijl de enorme parkeerterreinen eveneens telkens opnieuw voorzieningen vragen. Tenslotte is er de weliswaar be scheiden. maar toch noodzakelijke ravi- taillering van ruimdrieduizend man, pJus 600 man politie, die allen op een of andere wijze hun medewerking aan de organisatie verlenen. Deze cijfers geven tevens een indruk van de enorme omvang, welke de races te Assen hebben genomen. Een groei, welke het ieder seizoen pasklaar ge maakte jasje steeds weer te klein doet zijn en reden is, dat de organisatie prac- tisch geen pauze kent, maar zodanig is gworden, dat, nadat de ene race van stapel gelopen is, de kiel voor de vol gende reeds weer wordt gelegd. AAGTEKERK p. 16 Kp. Roca n. Antwerpen. AALSDIJK 17 te Antwerpen. ALCYONE Calcutta, p. 16 Perun n. R dam. ALMDIJK 16 n. Antwerpen. ALNATI 17 te Lissabon. ANDIJK p. 16 Vlissingen n. Mexico ARENDSKERK 16 n. Hongkong. AVERDIJK 16 n. Rotterdam. BEVERWIJK p. 16 Kp. St. Vine. n. Ancona. BORNEO 17 te Genua. BRITSUM 17 te Suez. CASTOR 16 n. Kingston. CHESHIRE 16 te Suez DALERDIJK 16 n. Bremen. DELFT p. 16 Vlissingen n. Antwerpen. HERA 16 te Cartagena. HESTIA 17 te Hamburg. JAVA 17 te Belawan JUPITER 15 n. Londen. KOTA AGOENG 16 te Belawan. LANGKOEAS 16 te Belawan. Advert entte North State (Van onze tafeltennismedewerker) In een zeer spannende en enerverende wedstrjjd is het Smash gelukt een 5—4 overwinning op Povac te behalen. Door dit resultaat zal Smash het a.s. seizoen in de Overgangsklasse uitkomen. Niet alleen is deze promotie een prachtig resultaat, maar ook als men weet dat deze vereniging er in slaagde drie achtereenvolgende kampioenschap pen te behalen (3e, 2e en le klasse), steeds promoveerde en nog geen enkele wedstrijd heeft verloren. Zeer verheugend is echter ook, dat Smash nu de vierde katholieke Over- gangsklasser van het Westen is. Het zag er in het begin erg donker uit voor Smash, want na vier gespeelde wedstrijden leidde Povac met 4—0. Aangezien het hier een beslissings wedstrijd betrof en daardoor het dubbel spel werd uitgeschakeld, had Povac nog slechts één punt nodig om zich Over- gangsklasser te kunnen noemen. Door in de derde game met 2119 van de Povac-speler Wieuwel te winnen, gaf Kramer echter zijn teamgenoten nieuwe moed. Enthousiast, gedurfd en zonder zenuwen werd er verder gespeeld en men kon aanvoelen dat er een keerpunt in de strijd kwam. Even dreigde het voor Smash mis te gaan, toen Wieuwel tijdens de derde game in zijn partij tegen Borg- steede met 1814 voor kwam. Borgstee- de bleef echter zijn zenuwen meester en bracht onder daverend gejuich de stand op 34. Neep zorgde voor een ge lijke stand door met goed spel de ster ke Povacspeler Mortier te verslaan. On der ademloze stilte werd de laatste partij gespeeld. Kramer gaf echter de ner veuze Elsaker geen kans en bracht hier mede de stand op 54 en zijn vereni ging in de Overgangsklasse. Povac behoudt echter nog een kans. daar het komende Zondag te Utrecht met in totaal drie verenigingen om de twee overige Overgangsklasse-plaatsen mag spelen. Het deed uiteraard prettig aan, dat de teleurgestelde Povac-spelers een der eersten waren om Smash met de behaal de promotie te feliciteren. De uitslagen waren: Mortier—Kramer 20, ElsakenBorgsteede 21, Wieu welNeep 20, Mortier—Borgsteede 2o, WieuwelKramer 12, Elsaken Neep 02, WieuwelBorgsteede 12, MortierNeep 1—2. ElsakenKramer 0—2. Wij vernemen dat de reis van Wim Slijkhuis, naar Los Angeles, kort voor de jubileumwedstrijden van de KNAU, zal doorgaan. Slijkhuis heeft een startvergunning gekregen en zal op Zondag 3 Juni weer in Amsterdam terug zijn om te starten op de jubileumwedstrijden, die de KNAU dan in het Olympisch Stadion houdt. De jaarlijkse ontmoeting tussen De Trek vogels uit Den Haag en de athletiekploeg van Antwerpen is door de Hagenaars ge wonnen met 109 tegen 93 punten. De Nederlandse boksers Dijckman en Van der Zee hebben bij de Europese kampioenschappen te Milaan de halve finales bereikt. LEOPOLDSKERK 16 n. Madras. LOMBOK 17 te Bahrein. MENTOR 16 n. Valencia. MUIDER KERK 16 n. Damman. ORANJEFONTEIN 17 n. Antwerpen. ORESTES 16 te Barbados. POLYPHEMUS 17 te Pt. Said. RAKI 16 n. Makassar. REMPANG 16 te Djeddah. ROTTI 16 te Taruna. RIJN 17 te Helsinki. RIJNLAND 16 v. St. Vincent K. Vera. EU. SARANGAN 16 te Belawan. STAD ALKMAAR 17 te Narvik STAD HAARLEM p. 16 Gibraltar n. Spezia. TARAKAN p. 16 Singapore n. Djakarta. TEIRESIAS 16 n. Bohihan. TJIKAMPEK 17 te Hongkong. VOLENDAM p. 16 Wight n. Quebec. WATERLAND 17 te Rio de Janeiro. TANKVAART ADINDA p. 16 Anamba Eil. n. Saigon. ARMILLA 17 te Singapore. BARENDRECHT 16 Golf v. Oman. CALTEX PERNIS p. 16 Kp. St. Vincent n. Bidon. CORILLA 17 te Port Said. ESSO DEN HAAG p. 16 Start Point n. R'd. ETREMA 18 te Miri. MAR1SA p 16 Flores n. Wellington. MITRA 17 te Abadan. MUREN A 16 te Napels. SCHERPENDRECHT p. 6 Kp. Race n. Gibr. WOENSDRECHT 16 Golf v. Oman. BINNENLANDSE HAVENS ADAM, aangekomen 17 Mei: 1 .TBET.1 .E, Bremen, stg.; GRUNO, Gefle. hout; NAR WAL, HudikswaU, hout; THUNDERBIRD, Philadelphia, kolen; GORDIAS, Megara, laatst Hamburg, stg.; WEGRO, Goole, ledig; DEO FAVENTE, Koldine, stg. Vertrokken 16 Mei: MARNE, R'dam, stg.; ELMINA. W. Afrika via Antwerpen, stg en pass.; ORION (kustvaarder), Kopenhagen, stalen buizen: REGEJA, Londen, stg WO- TA, Halmstad, zand: CERES (Fin). Helsin ki, stg MUTUA FIDES. Ebden, ledig: WESTERDOK. R'dam. ledig. 17 Mei: HER CULES. Piraeus via R'dam, stg.; DA CA PO, Dakar, stg KLEINE VAART PONZA pass. 16 Kiel n. Zaandam. ANTI LOPE 15 van Middlesbro. CAPELLA 15 te Sonne. HELIOS 15 te Stockholm. HORIZON pass. 15 Holtenau. KA REL 15 van Abo. KIELDIEP 15 te Gruvon. KONINGSDIEP 15 van Middlesbro. t .ft ,tf 15 te Wasa. MERAK 16 te Plymouth, METROPOLE 15 van Fowey. OLDAMBT 15 van Gothenburg. POLLUX pass. 16 Brunsbuttel, n. Vasteraes SURINA ME 15 van Bordeaux. TTNDA 15 te Stock holm. TINY 15 van BrixLam. VADERLAND 15 van Kalmar. WEA 15 te Grangemouth. WESTVALK 15 te Falkenberg. MARGARE- THA 15 te Northon. MEEUW 15 te Par NAR WAL pass. 15 Kiel. AALSMEER 16 van Lon- nen n. Brussel. WOLANDA 17 te Londen. ZIJPE 16 van Middlesbro n. Goole. ERKA- LIN 16 te Antwerpen DENI 16 van Bel fast n. Kilkeel. TEUNA 16 van Solvesborg n. Amst. CORNELIS (NIENHUIS) 16 van Plymouth n. Antwerpen. DOLFIJN 16 te Gefle. HOC VINCES 15 te Londen. MICHEL SWENDEN 14 te Dublin. NJORD 15 te Fremington. BARENDSZ 15 te Wisbeck. CARPO 16 te Swansea. DA VINA GOEDKOOP 15 te Passages ELI SABETH 15 te Londen. JUNE 15 te Sauts- kar. LACRA 16 te Leixoes. MAARTJE 15 van Brest n. Rouaan. MIES 15 te Grims by. SABA 16 te Gent. SIAN 15 van Ant werpen n. Svendborg. TROMP 16 te Hu dikswaU. VREDE 15 te HuU. ZWERVER 15 te Porthsmouth, FRANKA 16 te Sa- vona. MARIETJE BOHMER 15 van Glas gow n. Newport. MATAR N, 15 van Bel fast n. Whitehaven. SPES 16 te Gars ton. TEXEL 15 te Huil. WESTLAAN 16 van Bremen n. R'dam, HAST 5. 15 van Roche- fort n. Bordeaux. EBAN 16 te Stockholm. PALMA 15 van Sandefjord n. Vlaardlngen. HOLENDRECHT 16 van Brest n. Bordeaux. LEUVEHAVEN 16 van Malmö n. Randers. Gistermorgen meerde aan de Sumatra- kade in Amsterdam het m.s. „Rijnkerk" van de Holland-Afrikalijn met een com pleet dierenpark aan boord. Giraffen staken hun lange halzen uit de op het dek gebouwde houten kooien en consta teerden met kennelijk misnoegen dat de Hollandse Mei niet in de verste verte leek op die van hun geboortegrond. En ais wjj zeggen dat de struisvogels ston den te bibberen van de kou overdrijven wy wellicht iets, maar in ieder geval maakten de beesten een jammerlijke in druk. Veilig opgeborgen in houten krat ten waren op de Rijnkerk verder nog opgeborgen: 38 zebra's, 6 wildebeesten (Gnoe's), 2 oryx (een soort antilopen), 5 neushoorns en wat „kleingoed aan vogels; al te zamen dieren een olifant was in Genua al van boord gegaan bestemd voor diverse dierenparken in den lande en voor een „Zoologischer Garten" in Hannover. Alleen „Artis" deelt dit keer niet mee. Heel deze gecompliceerde levende have werd vervoerd onder leiding van de heer J. Peters, die vroeger als hof meester bij de K.N.S.M. voor zijn ple zier al eens een beestje meenam, maar die tegenwoordig beestenhaler van be roep is. De heer Peters woont met zijn vrouw en twee zoons in Arusha, een plaatsje in Tanganyika. Hij werkt in opdracht van handelaars in beesten en hij heeft ook een werkzaam aandeel in de vangst. Van tijd tot tijd gaat hij op jacht met Afrikanen, die een licence hebben. Zoals ieder begrijpen kan, is dat een hele onderneming. Men vangt de beesten per auto, d.w.z. met een wagen, op het spatbord waarvan een neger met een lasso is gezeten. Zo wordt een giraffe in drie minuten gesnapt, duurt het lan ger., dan krijgt het beest hartkloppingen, hetgeen zijn definitief einde betekent. Zelfs neushoorns en olifanten vangt men aldus met een lijntje, zoals dat in vaktermen heet. Natuurlijk komt er nog meer personeel aan te pas dan de neger op het spatbord. En dat brengt zo zijn eigen moeilijkheden mee. „Als je 30 kalfers meeneemt," zo vertrouwde de heer Peters ons mee, „kun je er op re kenen dat er 10 werken en dat de rest onverstoorbaar toekijkt." De onderhavige reis is overigens uit stekend verlopen. Op een paar ongeluk jes na. Een van de 7 giraffen kreeg na Genua een ongeluk en liet het leven. En bij Corsica kwam de Rijnkerk in een storm terecht, wat tengevolge had, dat sommige kooien het min of meer bega ven. „De wildebeesten zagen er op een gegeven moment uit als hadden zij een hoge hoed van hout op, en een zebra liep vrij rond door het schip," zo ver telde de heer Peters. Maar de dreigende wanorde was spoedig in de kiem ge smoord. Binnenkort vertrekt de heer Peters weer naar Afrika, volgend jaar Mei komt hij terug met een nieuwe lading. Reeds in het eerste jaar van haar be staan is het het R.K. dameshandbal- elftal van S. H. S. uit Haarlemmerliede gelukt om het kampioenschap te beha len in de 3de klasse A van de N. K. S. door een 3—1-overwinning op Geel wit II uit Haarlem. Na afloop van deze sportieve ontmoe ting bracht de voorzitter hulde voor deze prestatie en bood namens de afde ling voe.tbal een bouquet bloemen aan. Ook het jongste lid van de vereniging bracht namens de adspirant-juniores en het 2de elftal een bloemenhulde. Het bestuur van de afdeling over handigde als geschenk een nieuwe hand. bal. Voor de waterpolo winter-competitie zijn gisteravond de laatste wedstrijden in het Sportfondsenbad gespeeld. De wedstrijd HVGB 2—HPC 1 werd ge speeld voor de eerste klasse heren. Nadat Dijkstra de Heemstedenaren de leiding had bezorgd was het Halsema die deze HPC-voorsprong te niet deed gaan. Toch bleven de Heemstedenaren de Haarlemmers de baas en was het wederom Dijktra die HPC met het in gaan van de rust een 21 voorsprong had bezorgd. Na de hervatting vergroot te Dijkstra de stand op 31 en bracht tenslotte de eindstand op 41 met welke overwinning HPC ongeslagen kampioen is geworden. Voor de tweede klasse heren werd tussen HPC 2 en DWR 2 een beslissings wedstrijd gespeeld om het kampioen schap. De wedstrijd werd door de Heem stedenaren met 21 gewonnen. Daar echter bleek dat bij HPC 2 een ongerech tigde speler had meegedaan, werd regle mentair de wedstrijd voor hen verloren verklaard zodat DWR 2 kampioen is ge worden. De eindstanden van de com petitie zijn: Dames, eerste klasse: DWT 1 10 10 0 0 20 55— 7 DWR 1 10 8 0 2 16 43—13 HVGB 1 10 4 0 6 8 24—34 VZV1 10 4 0 6 8 16—32 Haarlem 1 10 3 0 7 6 21—46 HPC 1 10 1 0 9 2 12—39 Dames, tweede klasse: HVGB 2 4 4 0 DWT2 4 3 0 DWR 2 4 2 0 DWT 3 4 10 HZV1 4 0 0 Keren, eerste klasse: HPC 1 10 9 1 DWT 1 10 5 2 Haarlem 2 10 4 DWR 1 10 5 HVGB 2 10 1 VZV 1 10 1 Heren, tweede klasse: DWR 2 HPC 2 Haarlem 3 HVGB 3 DWT 2 VZV 2 11 11 10 10 10 10 8 20— 4 6 27— 5 4 10—16 2 8—18 0 5—27 19 48—15 12 48—33 11 25—27 10 38—35 3 26—42 3 21—54 0 0 10 20 46—10 18 45—21 10 30—25 9 32—28 5 18—32 0 7—62 Heren, derde klasse: Haarlem 4 HVGB 5 HPC 3 HVGB 4 DWT 3 HZV1 Haarlem 5 Watervr. 1 Meisjes: Haarlem HVGB a DWT HVGB b Jongens: HVGB a HPC DWT Haarlem HVGB b 12 29—15 11 30— 8 11 24— 6 8 31—13 6 17—17 6 19—24 2 7—30 C 6—50 1 1 0 2 1 2 0 6 0 0 0 3 1 4 1 4 0 8 9 29— 6 8 20—18 7 23—13 0 3—38 16 53— 9 10 23—16 7 17—19 7 17—29 0 643 Woensdag 23 Mei a.s. zal de Engelse profclub Exeter City in Haarlem een wedstrijd spelen tegen het vertegen woordigende Haarlems Elftal. Exeter City toert van 21 tot 30 Mei in Nederland en speelt o.m. nog tegen DOS Utrecht, Ajax Amsterdam en Haags elf tal. De ploeg behoort tot de sterkste clubs van de Zuidelijke derde divisie en heeft een uitstekende staat van dienst achter de rug. Voor de Haarlemse voet balliefhebbers, die in eigen omgeving maar zeer weinig contact hebben met het Engelse prof-voetbal, is deze wed strijd 'n uitgezochte gelegenheid om met het Engelse beroepsvoetbal kennis te maken. Vooral omdat Haarlem een zeer sterk elftal op de been kan brengen met de internationaals Kraak, Schijvenaar, Biesbrouck en Groeneveld. Met Oden- thal en diverse andere bekende spelers zal het team, waarvan de samenstelling nog niet bekend is, een waardige tegen partij vormen voor de sterke Engelse profs. De wedstrijd wordt gespeeld op het Edo-terrein om 7 uur. Tot slot van het winterseizoen trok een herenploeg van de W'atertrappers Woensdagavond naar Hilversum om het laatste deel van de vierkamp met HZC, Hilversum, DJK en Dolfün, beide uit Amsterdam, af te werken. De Watertrap pers behielden hun derde plaats in de eindstand achter DJK en Dolfijn, al was hun ploeg door schoolexamens en mili taire dienst lang niet op volle sterkte. De besteDWT-prèstatie leverde Fons Roozekrans op de 100 m vrije slag waar hij 1 min. 7.liet afdrukken, een per soonlijk record. Hij werd hiermede twee de achter Nielsen van Dolfijn (1.06. De verdere uitslagen waren: Heren, 100 m schoolslag: 1. J. Hessing DJK 1.16.9; 2. Sievers HZC 1.22—; 3. Hubers HZC 1.23.5. 100 m rugslag: 1. C. Rol DJK 1.16.4; 2. J. Schetter DJK 1.18.2; 3. R. Holtes Dolfijn 1.24. 4 x 100 m schoolslag estafette: 1. HZC 5.37.8; 2. Dolfijn 5.55.2; 3. DWT 6.14.2; DJK gediskwalificeerd. Jongens, 50 m schoolslag: 1. Wilten- burg DJK 36 2. Scholten Dolfijrt 39.4; 3. G. Blom DWT 40.1. 50 m rugslag: 1. T. van Vliet HZC 39.8; 2. W. van Appelen DJK 40.3; 3. R. Scheefhals DWT 41.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5