EMBARGO OP WAPENLEVERINGEN AAN ROOD-CHINA ZELFMOORDAANVALLEN DER CHINEZEN m MOBILISATIE-OEFENING VAN TWEE DAGEN Tussen neus en lippen K.V.P. als eenheidspartij Politieke Commissie der V.N. neemt besluit met grote meerderheid Concordia naar de KNVB Voor 1300 dienstplichtige mariniers Vijf doden te Ochten Tijdelijke oplossing Marechaussee weer in groot tenue TRUMAN OVERWOOG HET ONTSLAG VAN MACARTHUR REEDS EEN JAAR LANG Acheson maande tot voorzichtigheid Geallieerden wijken op Korea onder zware druk 25 tot 30 kilometer Explosie op Frans schip Tot hoofd en hart Vergeefse obstructie van Sovjet-blok w nufxftio beftteijcu biuj: Vier kinderen van elf tot vijftien jaar Het weer Bij officiële plechtigheden wordt blauwe uniform met kolbak en oranje kokarde gedragen VRIJPAC 18 MEI 195s 75e JAARGANG Nó. 25074 v*-- 3imm RADIOREDE VAN Dr. DREES Aan vooravond van de jeugdweek Door nederlaag van Spaarn- dam tegen Haarlem 4 i LEDEREN SPORTKJXPINC Landmijn ontploft Dertig personen gedood BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mrlhmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week* f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. ii. In de vermelding van prof. Duyn- stee's bezwaren tegen de zijns in ziens bestaaande „progressieve" een zijdigheid der K.V.P. zijn wij gisteren blijven steken bij het door hem gesig naleerde concentratie-proces der vermo gens en de gelijkschakeling van levens wijze, welke beide verschijnselen de organische geleding der samenleving onherroepelijk kapot zouden maken. Als hiermee samenhangend ziet hij de almacht van het specialistendom, de vergoddelijking der prestatie en de ver wording van menselijke werkzaam heden tot gedecentraliseerde staats functies. En als de nasleep van dat alles v/ijst hij aan: collectivisme, massificatie en ontkerstening Bij een ernstige ken nisneming van prof. Duynstee's denk beelden blijkt, dat dit laatste gevaar er allerminst met de haren bij wordt ge sleept. Want wanneer een op uiterlijk effect berekend volmaaktheidsstreven er aanspraak op maakt de menselijke verhoudingen tot gelukbrengende recht vaardigheid (lees: wiskundig uitgere kende gelijkheid) te kunnen brengen, dan ontkent men evenzeer de erfzonde- lijke staat en andere door God gewilde gegevenheden als de Verlossing, waar door een anders te begrijpen herstel is ingetreden dan men tracht te bereiken met frisse woonwijken van gestandaar diseerde huisjes bewoond door gelijk geschakelde burgers met een spele- wei in het midden voor het in elk dier huisjes in ongeveer gelijk (en laag) aantal aanwezige kroost. Prof. Duyhstee zegt met nadruk, er van overtuigd te zijn, dat de K.V.P. de geschetste gevaren eigenlijk niet heeft doorzien en aldus onbewust heeft meegewerkt aan het scheef trekken der katholieke sociale leer ter wille van een progressiviteit die als enige methode kent een verstandelijk uitgedokterde regulering van staatswege met veron achtzaming van menselijke zelfordening en historische gegevenheden. Eindelijk komend tot zijn denkbeel den over de instelling van een „rech tervleugel" binnen de K.V.P. teneinde het evenwicht in politieke visie te her stellen, zegt hij, onder „rechtervleugel" die groepen van het katholieke volks deel te willen vangen, welke de tot dus ver aan de dag getreden eenzijdig'heid der K.V.P. principieel verwerpen. Voor een simpel „behoud" van de bestaande toestand blijkt hij allerminst te voelen; zijn bezwaren tegen „.progressieve" ge richtheid betreffen slechts de methode van vernieuwing en plaats en gestalte der overheidstaak in dat opzicht. Hij verwijt de K.V.P. dat zij eigenlijk alleen maar linkervleugel is, zij het ingevolge zekere onbewuste geestesinstelling. Ongeveer een week te voren had prof. Romme in De Volkskrant een reactie doen horen op het vleugel-idee van prof. Duynstee. Merkwaardig was, dat daarin slechts een in bewogen bewoor dingen gestelde afwijzing te lezen viel van de rechtervleugel, ja van het woord en het begrip ,,vleugel",^ls zodanig, zon der dat daarbij een rechtstreekse weer legging ondernomen werd van het be toog waarop de noodzaak van zulk een vleugel was gegrond. Prof. Romme zal daarvoor wel zijn goede redenen heb ben gehad, maar aan de gewone jour nalisten heeft de journalist-politicus daardoor een steekspel onthouden, dat een bijzondere aantrekkelijkheid had kunnen hebben doordat het, gezien de wetenschappelijke hoogheid der dispu tanten, van Olympische allure had kun nen zijn. Wij kregen echter litteratuur in de plaats van bewijsvoering. Maar ook met het eerste kan men blij zijn, vooral wanneer er reden is daardoor verrast te zijn „Wij haten dat woord en dat begrip vleugel", zo schreef prof. Romme; „wij haten het, omdat het in een zedelijk verdeeld land als het onze alleen de katholieke vogel kan doen neerstorten en beroven van zijn kracht." Het nuch tere antwoord van prof. Duynstee daar op kwam ongeveer neer op de bekente nis, dat hij eigenlijk ook zo'n hekel had aan een vleugel en juist daarom zijn be zwaren had tegen de K.V.P.. die eigen lijk één grote linker-vleug'el was. En zónder prof. Romme overigens letterlijk te volgen in zijn beeldspraak omtrent de „katholieke vogel" gaf hij te ken nen dat deszelfs vlucht beter gediend was met twee kleinere vleugels aan weerskanten dan met sléchts één grote vleugel ter linkerzij. Een vrij beknopte kanttekening in De Opmars van 27 April kwam al evenmin veel verder dan een beschouwing rondom een beeldspraak, n.l het vragend gestelde „Vleugels of vleugellam?" De schrijver daarvan was van mening', dat de uiteenlopende me ningen voldoende tot uiting kónden ko men binnen het bestaande partijver band. In een bevleugelen zag hij slechts een ontkrachting der partij. Prof. Duyn stee daarentegen vond dat de door hem talrijk veronderstelde aanhangers van een rechter-vleugel beslist een eigen orgaan van node hadden om hun ideeën tot gelding te kunnen brengen. Afgaan de op de praktijk binnen een politieke partij en zeker binnen een progressief gerichte partij welks organisatie zijns inziens onontkoombaar straffer en meer tot uniforme meningsvorming dwingend zou zijn dan van een conservatieve par tij stelde hij een organisch „steun punt in de bovenstructuur" der K.V.P. als besliste eis, zulks in verband met het begrijpelijke overwicht der leiding var. bovenaf. Ook een vertrouwvol be raad acht hij om goeddeels psychologi sche redenen op zich ongeschikt om de denkbeelden van de rechtervleugel tot gelding te doen brengen. En van psycho logie, ook in zoverre deze met zch" kennis samenhangt, schijnt prof. Duyn stee wel degelijk begrip te hebben blij kens zijn mening, dat het ook weinig zin heeft om van onderop te gaan wer ken door „bij de rondvraag op plaatse lijke vergaderingen de luttele aanwezi gen op het lijf te vallen met voor hen onverstaanbare principiële uiteenzettin gen Wel ziet hij in een vertrouwvol beraad het juiste kader om, als de K.V.P. bereid is plaats in te ruimen voor een rechtervleugel, te overleggen over de wijze, waarop dit het best kan ge schieden. Met betrekking tot de concrete orga nisatie van de voorgestelde rechter vleugel, waar de om principiële en practische redenen ontevredenen elkaar zouden kunnen vinden, zegt hij met na druk geen massale organisatie te wen sen, mede in verband met het gevaar van een breuk met de partij. Hij wil slechts tot een redelijke beïnvloeding komen van het thans te eenzijdige be leid. Vooropstellend, dat het initiatief van de K. V. P. zelf behoort uit te gaan, zou hij het 't meest wenselijk achten, wan neer de partij een „raad" zou instellen, De eerste Amerikaanse soldaten van de 4de injanterie-divisie, die in de Ver enigde Staten een opleiding van 14 weken hebben ontvangen, vertrekken naar Europa, waar zij verdere gevechtstraining zullen krijgen. Zij zullen deel uitma ken van de West-Europese strijdkrachten, die onder commando staan van gene raal Eisenhower. PJONGJANG gehele rnoHT AMERIKANEN HAND. HAVEN STELLINGEN SOI WON LL!aac \l"Hf** INTSJON Stoottroepen van het communistische leger van 400.000 man zijn vandaag aan het Oost-Koreaanse front door een giroot gat in de linie der verbonden troepen naar het Zuiden gedrongen en rukten 25 a 30 km. op. Amerikaanse, Zuid-Ko- reaansc en andere geallieerde troepen vielen ten Noorden van Seoul op nieuwe defensie-posities terug en moesten aan het centrale front hetzelfde doen als gevolg van de zelfmoordaanvallen der Chinese en Noord-Koreaanse formaties. Door de fanatieke aanvallen der roden werden de Zuid-Korcaanse linies ten Zuiden van Inje aan het Oostelijk front ingedrukt. De Amerikaanse troepen, die op de rechterflank van de doorbraak stonden, stre den wanhopig om de pogingen der Chinezen het gapende gat in de geallieerde linies te verbreden, te verijdelen. De Amerikanen waren gedwongen terug te vallen teneinde niet te worden ingesloten door de duizenden roden die over de bergpaden in het Oosten in Zuidelijke richting trokken. Bij heldere maan en het licht van grote zoeklichten en parachutefakkels woedde Donderdagnacht de strijd over de gehele breedte van het front. In de slag om Seoul kwamen de Chi nezen uit hun grootste concentratiege bied door de vallei van de Poekhan-ri- vier 30 km. ten Oosten van de hoofdstad. Terwijl de strijd op de grond woedde waren veel jachtvliegtuigen der V.N. in de lucht met het oog op de kans van grotere rode activiteit in de lucht. Geallieerde officieren hebben ver klaard, dat volgens hen de geallieerde stellingen rond Seoul zo hecht zijn, dat het de vijand niet zal lukken er in door te dringen. Een Amerikaanse officier taxeerde de communistische verliezen van gisteren alleen al op 10.000 man. In fronttelegrammen wordt gezegd, dat de Amerikaanse artillerie de roden ver schrikkelijke verliezen toebrengt. Super forten en lichte bommenwerpers deden gisteravond zware aanvallen op steeds groter wordende communistische con centraties in de bergen ten Noorden van Chunchon. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft meegedeeld, dat het aantal Amerikaanse slachtoffers in de oorlog op Korea thans in totaal 65.523 man be draagt, dat is 1.468 meer dan verleden week. De democratische senator Edwin Johnson ^(Colorado) heeft bij de Ame rikaanse Senaat een resolutie ingediend, waarin de landen, die bij de oorlog in Korea betrokken zijn, aangespoord wor den het vuren te staken en een wapen stilstand aan te gaan op 25 Juni a.s., d.i. precies ééh jaar na het begin van dc vijandelijkheden. met zeker gezag bekleed en uit ca. 25 personen bestaand, welke de rechter vleugel een eigen vertegenwoordiging zou verlenen en welks leden zouden moeten deelnemen aan de beraadslagin gen der voornaamste partijorganen, ten einde aldaar het afwijkende standpunt te verdedigen en toe te lichten. Die raad zou zich dan ook met minderheids nota's tot de partij kunnen richten, hij zou eigen candidaten voor verkiesbare plaatsen kunnen voordragen en zich bij verkiezingen rechtstreeks tot de kiezers moeten kunnen wenden. Wel zouden de door de rechtervleugel gesteunde Kamerleden lid zijn van de K. V. P.- fractie, maar de vrijheid van de Ka merleden ten opzichte van de fractie zou moeten worden geëerbiedigd. Prof. Duynstee ziet het hier beknopt weergegevene en door hem zelf niet altijd even duidelijk nader omschrevene als een organisatievorm, waarop de tot dan toe geopperde bezwaren tegen een rechtervleugel zouden afstuiten; ja, zelfs zou het opstellen van een concreet partijprogram geenszins worden belet en de door de bisschoppen gewenste eenheid („die geen muilkorf is") zou niet in gevaar worden gebracht. Het antwoord uit de kringen van de K. V. P., waarom prof. Duynstee aan het eind van zijn artikelen- reeks vei zocht, is tot nu toe niet Grg omvangrijk, laat staan diepgaand, ge weest. Mag. Stokman besprak slechts enige punten uit het geschetste betoog op een bijeenkomst van enige Jonge ren-kringen. Hij bleek volledig open te staan voor overleg binnen de partij, maar verzette zich beslist tegen een „gevleugelde" partij. Op dat tijdstip was echter nog niet precies duidelijk wat prof. D. met zijn rechtervleugel bedoelde. Het had er toen misschien de schijn van, dat hij een min of meer separatistische organisatie voorstelde. De gemitigeerde concretisering van zijn denkbeelden doet veronderstellen, dat hij eerst de voorlopige reacties uit K. V. P.-kring, waartoe die van Mag. Stokman behoort, heeft willen afwach ten. Prof. Romme leverde verleden Woensdag onder de kop „Politieke eenheid" een pleidooi voor werkelijke innerlijke eenheid, welke kon en moest resulteren uit de verzoenende kracht van de zedelijke beginselen. Merkwaar digerwijs sprak hij niet met zoveel woorden over het betoog van prof. Duynstee. Het steekspel wil dus nog steeds niet losbreken in zijn volle luister. Maar de bij die gelegenheid reeds uit gebrachte oefenstoten waren toch te welbewust gericht dan dat men van een loze manoeuvre zou kunnen spreken. En uit de manier waarop prof. Romme zich ten dele aansloot bij een wel ge noemde briefschrijver uit De Tijd bleek ten duidelijkste, dat hij misschien weliswaar een nummer van dat blad bovenop had gelegd, maar daaronder stellig een reeks nummers van De Maasbode stiekem had weggeschoven. Men kan er op rekenen, dat de dis cussie nog zal worden voortgezet. Zij is daar voldoende belangrijk voor. Het is terwille van die belangrijkheid, dat wij onze lezers met de hoofdpunten van het centrale vraagstuk, zoals het door prof. Duynstee is opgeworpen, op de hoogte hebben willen stellen. In ons artikel van gisteren bleek een sto rende zetfout geslopen. Er stond te lezen, dat prof. Duynstee aan de K.V.P. zou heb ben verweten, er de voorkeur aan te geven, het oordeel, dat aan een kath. beginselpartii toekomt, aan te wenden ten bate van een progressief beleid. In de plaats van „oor deel" had „voordeel" moéten staan. De minister-president dr. W. Drees zal op Zaterdag aan de vooravond van de jeugdweek georganiseerd door de jeugdorganisaties, verenigd in de Neder landse Jeugd Gemeenschap, een korte radiotoespraak om 20.05 uur over Hilversum I houden tot het Neder landse volk over het belang en de be tekenis van de jeugdweek-actie onder het motto: „Deze tijd vraagt soberheid en zelfbeheersing". De Politieke Commissie van de V. N. heeft gisteravond met eer: overweldigende meerderheid van stemmen een wapenembargo tegen communistisch China uitge vaardigd. Het voorstel moet thans nog naar de Algemene Vergadering van de V. N„ die vanmiddag om half vier in plenaire zitting bijeen is gekomen. Men verwacht, dat zij met spoed haar definitieve goedkeuring aan de sancties zal hechten. Dje uitslag van de stemming in de Politieke Commissie was 45 voor, nul tegen en negen onthoudingen. De landen, die zich van stemming onthielden, behoren vrijwel alle tot het Aziatische en Arabische blok. De vijf landen van het Russische blok namen noch aan de debatten, noch aan de stemming deel. De beslissing viel, nadat de Russische afgevaardigde Jakob Malik een ver geefse poging had gedaan, om het voor stel te verwijzen naar de Veiligheids raad, waar Rusland zijn veto er over zou kunnen uitspreken. Het Russische blok wist door deze manoeuvre de stemming een uur te vertragen. De hou ding van Rusland en de satellietstaten wijst er op, dat de landen van de Corn inform, de voornaamste leveran ciers van Rood-China, het embargo zul len negeren. De kern van de resolutie is de vol gende paragraaf, waarin bij alle lan den, of zij lid zijn van de V.N. of niet. wordt aangedrongen „een verbod uit te vaardigen op de verscheping van wapens, munitie en ander oorlogstuig, materiaal voor de ontwikkeling van atoomenergie, petroleum, vervoermid delen, materiaal van strategische waarde en materiaal, dat gebruikt wordt bij de productie van wapens, munitie en ander oorlogstuig naar ge bieden die onder toezicht staan van de centrale volksregering van de Noord-Koreaanse autoriteiten. Aan de stemming werd niet deelge nomen door: de Sovjet-Unie, Wit Rus land, Tsjechoslowakije, Polen en de Oekraïne. De landen, welke zich van stemming onthielden waren: Afghanistan, Birma, Ecuador. Egypte, India, Indonesië. Pa kistan, Zweden en Syrië. De afgevaar digden van de twee laatstgenoemde landen verklaarden, dat. hoewel zij zich van stemming onthielden, hun landen toch het embargo in acht zouden nemen. De Nederlandse afgevaardigde, Von Balluseck, steunde de resolutie. Hij ver klaarde, dat eenheid in deze kwestie in het belang van een rechtvaardige vrede was. Nederland hield nauwkeurig het oog op de handel met zekere delen van de wereld, zo voegde hjj hieraan toe. liiiiiiiiiiiiiitliiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii Onverwachts is gisteravond voor de HVB een wedstrijd ingelast, waarvan het resultaat belangrijke gevolgen heeft voor de R.K. Hillegomse voetbalvereni ging Concordia. In deze wedstrijd heeft Haarlem 4 namelijk met niet minder dan 40 gewonnen van Spaarndam, zo dat de Spaarndammers het puntental van Concordia niet meer kunnen evenaren en de Hillegommers als eerste klas kampioenen van de HVB, eindelijk hun lang en fel begeerde promotie naar de vierde klas van de KNVB beleven. Pro ficiat! Dat is goede en welkome propa ganda voor de katholieke sportbeoefe ning in de Bollenstreek! Aavertentie BaKÏELOQRISSTRAAT 20 TEL. 13439 Ongeveer 1.300 dienstplichtige mari niers van verschillende lichtingen, onder wie een aantal Indonesië-veteranen, zul len binnenkort worden opgeroepen voor het houden van een herhalingsoefening in de vorm van een mobilisatie-oefening van twee dagen. Deze oefening zal in de tweede helft van Augustus worden gehouden in het kamp „Woestduin" bij Doorn. De mariniers zullen opkomen in de groepen waarin zij hebben gediend. De herhalingsoefening voor de officieren duurt zes dagen. Degenen, die voor deze oefening in aanmerking komen, zullen tijdig worden ingelicht. fjjlllllllllll!lll!ll||||||||||||||||||||||||||i|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||li|||||||l||||||||||||l!lllllllllllllll|lilllll||||||j|||||||||||l': "■•l"»IH,M„H,,tlt,„„i,„„„„„(Hlu,tHnil,lllamiltin,*llllll*ll||lt||mi,>|l(MI>l>i,ll,„l„tM<|l||j Wraak is zoet wegreed. De agent haal- bestaan zijn naam van de hem echter in en gaf lichtstad eer aan doen. Op hem een tweede bonnetje 31 Mei a.s. zal in het voor de nieuwe overtre- prachtige decorwaar zo ding. vele historische gebeurte- n-i,.!.,.nissen zich hebben afge- „Onjuiste opvattingen" lpeeld: nX. op de binnyen. Ma Sze Tsjoeng, rechter plaats van het Louvre, een bij de communistische schitterend feest worden Chinese Volksrechtsbank gegeven. Het plein zal te Tsjaojang, verzocht een door een massa zoeklich- andere rechter de zitting ten zodanig worden ver te willen presideren, toen licht, dat het als het ware zijn van „gemene uitbui- door een lichtend gewelf ting" beschuldigde 70-ja- overkoepeld zal worden, rige vader moest terecht- Onder directie van de di st aan. De oude man werd rigent Jean Martinon schuldig bevonden en te- zullen zevenhonderd uit- rechtgesteld en Ma Sze voerenden met medewer- Tsjoeng werd van zijn king van de orkesten van rechterlijke functie ont- de radio-omroep, de koren heven wegens „het huldi- van Elisabeth Brasseur, gen van onjuiste opvat- van de Jeunesse Musicales tingen." Frangaxses en de Petit Chanteurs a la Croix de Ville lumier g0js er de roemrijke Parijs zal ter gelegen- uren van Parijs" oproepen heid van zijn 2000-jarig door een massaal concert. In Schenectady in Ame rika wankelde een dron ken man een bar binnen, maar daar hij reeds te diep in het glaasje had gekeken werd hem een nieuw geweigerd. Woe dend zwaaide hij de deur uit, maar kwam na enkele minuten terug met een korf vol bijen, die hij op de tapkast zette. Voorschrift is voorschrift In Texarkana in de staat Arkansas wilde een vrouw, die twee levende kippen bij zich had, met de bus mee. De chauffeur maakte haar duidelijk, dat het vervoer van le vend pluimvee verboden was. De vrouw draaide beide hoenders de nek om en werd toen in de bus toegelaten. Dure aardbeien In Los Angeles kon een zekere Mr. Brown zich niet meer herinneren, of zijn dieet het eten van aardbeien met room toe stond. Hij telefoneerde lijn vrouw, die in Londen was, om het haar te vra gen. Dat telefoontje kost te hem 94 dollar. De prijs van een ontbijt met aard beien bedroeg 1,29 dollar. Zenuwachtig Een motorrijder werd in White Plains in de staat New York door een motorpolitie-agent aange houden, omdat hij met een vaart van 54 mijl per Adelaars xn gevangenschap broeden slechts hoogst uur had gereden. Zoals in zelden eieren uit. In Duitsland en wel xn Frankfort Amerika gebruikelijk is, gebeurt dat thans voor het eerst. Het enige bekende kreeg hij ter plaaise een geval werd in Zwitserland ongeveer 50 jaar geleden boetebonnetje. De motor- geconstateerd. Op de foto ziet men vadter Peter ter rijder was daarvan zo aflossing van moeder Udo het ei op het nest warm overstuur, dat hij met een houden. Zou er een nieuwe Rijksadelaar uit te vaart van 58 mijl per uur voorschijn komen? Een aantal mariniers, die van de mi nister van Marine' vrijstelling van her halingsoefeningen hadden gekregen, om dat zij vrijwillig geruime tijd hadden gediend, zal toch worden opgeroepen. Het ministerie van Marine deelt mede, dat het „wegens de bijzondere aard" van deze herhalingsoefening noodzake lijk is ook deze dienstplichtigen in de mobilisatie-oefening te betrekken. Buiten deze 1.300 man zullen dit jaar geen mariniers voor herhaling worden opgeroepen. Dit houdt dus in, dat de door minister s'Jacob aangekondigde herhalingsoefening voor 10.000 mariniers thans niet zal worden gehouden. De 1.300 mariniers komen op in drie groepen van ongeveer 400 man. Gedu rende de tweedaagse mobilisatie-oefening zal men hen administratief vormen tot één bataljon met bijbehorende onder steuningseenheden. De andere mariniers zullen het volgend jaar worden opgeroe pen. Het was niet mogelijk, zo vernemen wij nader van bevoegde zijde, dit jaar 10.000 mariniers voor herhalings oefeningen op te roepen. Men geeft er de voorkeur aan de zaak te spreiden, terwijl voorts de kwestie van de kosten een rol gespeeld schijnt te hebben. IIHIIimilHilllllllllllMIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Donderdagavond om zes uur heeft een ontploffende mijn het leven gekost van vier kinderen van elf tot vijftien jaar en een man van drie en dertig jaar. Het ongeluk gebeurde in de Uiter waarden onder Ochten in de Betuwe. Kinderen uit een woonwagenkamp, bu het veer over de Waal tussen Och ten en Druten hadden des middags in de uiterwaard onder Dodewaard een projtectiel gevonden, vermoedelijk een landmijn. De ongehuwde woonwagen bewoner v. d- Ven. die het projectiel waarschijnlijk heeft willen demonteren, heeft er, voor zover valt na te gaan, in het bijzijn van de kinderen met een hamer op geslagen. De mijn ontplofte met het bekende gevolg. Op slag gedood werden twee broers, resp. vijftien en dertien jaar, van bet gezin Sembere, en een broer en een zus ter. resp dertien en elf jaar, van het gezin Clemens. Van der Ven, die zwaar gewond naar een ziekenhuis te Tiel werd overgebracht, is daar later over leden. Ter hoogte van de kust van Annam. 300 km ten N. O. van Saigon, heeft zich Donderdag een ontploffing voorgedaan aan boord van het Franse marinevaar tuig „Adour", dat dient voor het trans port van tanks. Dertig personen kwamen om het leven en 100 werden gewond. f T et besluit van de regering om J~t voorlopig geen overheidsgelden beschikbaar te stellen voor de exploitatie van de te Lopik gebouwde televisie-zender achten wij een juist besluit. De televisie is een luxe, die wij tot nog toe niet bezaten. Gezien de deplorabele staat van onze nationale financiën en de zware offers, die wij ons zullen moeten getroosten om al leen maar het naakte leven ueilig te stellen, kunnen en mogen wij or.s niet een nieuwe luxe permitteren, te min der waar de culturele en geestelijke betekenis van die luxe in menig op- zicht vooralsnog niet geheel onbeden kelijk kan zijn. Nu de regering financieel niet mee doet, hebben de omroepverenigingen zich ook teruggetrokken en zal Philips tijdelijk de programmaverzorging, die uiteraard nog een experimenteel ka rakter zal dragen, op zich nemen, of schoon Philips zich zeer xvel er van bewust is, dat dit niet op de duur zijn taak kan blijven. Ook deze beslissing achten wij juist. Immers het gaat er thans slechts om op technisch gebied internationaal bij te blijven, tot dat betere tijden aanbreken, waarop ons land. zich royaal aan de televisie zal kunnen wijden. Voor Philips is de televisie een zeer groot belang. De televisie-apparaten, die hij in het bui tenland op de markt brengt en die kostbare deviezen opleveren, moeten up-to-date zijn. Daarvoor zijn aan houdende proefnemingen nodig. De zender in Lopik zal daarvoor ruim schoots gelegenheid bieden. Tevens zullen we daardoor een beter inzicht kunxxen krijgen in de culturele en geestelijke mogelijkheden van deze technische xnnding, zodat, wanneer de ongunst der tijden ooit mocht keren. ons land beter beslagen ten ijs kan komen om het televisie-x'raagstuk zo goed mogelijk en blijvend op te los sen. REFLECTOR Verwachting tot Zaterdagavond: Droog en afgezien van enkele over drijvende wolkenvelden zonnig weer. Vrij krachtige tot matige Oostelijke wind. Iets hogere temperaturen. Zon: 4.42—20.32; Maan: 18.44—3.20. Op de binnenplaats van het Leger museum te Leiden, welk museum binnen zijn muren de herinnering levendig houdt aan de grote wapendaden van onze krijgsmacht, vond gisteren de over dracht plaats van het ceremonieel tenue van het wapen der Koninklijke Mare chaussee. Onder hen, die deze militaire plechtigheid bijwoonden, merkten wij o.m. op de minister van Oorlog en Marine ir C. Staf. de minister van Jus titie, mr. H. Mulderije, luitenant-gene raal D. C. Buurman van Vreeden, bevel- Een eskadron van de Kon. Marechaussee in nieuw tenue defileert voor H. M. de Koningin en Prins Bemhard. Naast de Koningin gen.-maj. ir. M. Tans. hebber van de eerste militaire afdeling en luitenant-generaal I. A. Aler, chef van de luchtmachtstaf. Met de drumband van het wapen der Kon. Marechaussee stonden op de bin nenplaats honderd manschappen in het nieuwe tenue, opgesteld. De voorzitter van het werkcomité, dat de gelden voor de nieuwe uniformen had bijeengebracht, de heer Fockema Andreae, hing de com mandant van het corps, generaal-majoor ir. M. Tans, de witte giberne (bande lier). als svmbool over de schouders. „Van nu af kun nen de manschap pen méér luister bijzetten aan offi ciële plechtighe den", aldus de heer Fockema. De beide minis ters inspecteerden hierna het corps, dat in zijn blauwe uniform met kol bak en oranje ko karde, waarbij de witte koppel en klewang behoren, een ferme aanblik bood. Tenslotte volgde een défilé voor de autoritei ten. Gestoken in nieuwe uniform, heeft Don. derdagavond een eskadron, dat onge veer tweehonderd marechaussees om vat, voor H. M. de Koningin gedefi leerd op het pa leis Soestdijk. Ma joor A. J. F. M. Eg- ter van Wissekerke, oud-ordonnans van Koningin Wilhel- mina, presenteerde het eskadron aan de Koningin, die vanaf het bordes het défilé afnam. President Truman heeft gisteravond op zijn wekelijkse persconferentie voor de eerste maal en met enige aarzeling gesproken over enkele van de gebeurtenissen die tot het ontslag van generaal MacArthur geleid hebben. De president ver klaarde, dat hij reeds op 24 Maart besloten had de generaal van al zün com mando's te ontheffen; ruim twee weken voor hij het ontslag bekend maakte en eveneei-s geruime tijd voor hij de kwestie met zijn voornaamste adviseurs be sprak. Hij nam het besluit, toen MacArthur zonder overleg met de verenigde staf-chefs „een ultimatum aan de Chinese opperbevelhebber in de Koreaanse oorlog zond", om de strijd te beëindigen. Truman verklaarde evenwel, dat hij reeds een jaar lang het ontslag van MacArthur had overwogen. De presi dent herinnerde in dit verband aan de brief, die de generaal aan de organisa tie van oorlogsveteranen geschreven had, waarin hy critiek leverde op en kele fasen van het regeringsbeleid in het Verre Oosten. Op bevel van Truman lieeft MacArthur dit schrijven ingetrok ken, maar enkele weekbladen hadden de inhoud toen reeds gepubliceerd. Truman deelde de persvertegenwoor digers mede, dat de minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, niet op ,het ontslag van MacArthur aange drongen had, zoals sommige repu blikeinen beweerden. Acheson heeft daarentegen op de vergadering van 6 April, toen de president zijn plan aar. hooggeplaatste adviseurs onthulde, tot voorzichtigheid gemaand, „omdat het ontslag politieke opwinding zou ver oorzaken". Dat gebeurde, zei de presi dent met een zuur lachje. Hij had het bij het rechte eind. Acheson en de an deren waren evenwel tot de conclusie gekomen, dat de maatregel genomen moest worden, aldus Truman. Men stelde de president naar aanlei ding van het getuigenis van Marshall, de vraag of de bekendmaking van het ontslag verhaast was in ver band met een lek in Washington. Tru man verklaarde, dat de order tot te rugroeping van MacArthur inderdaad God. vergeejt niels aan hen, die zich zelf allef vergeven j verhaast was, maar niet het besluit dat lang voor de bekendmaking geno men was in verband met het feit, dat men hem had ingelicht over het be staan van een lek. De aard van dat lek onthulde Truman echter niet Truman zei in October op eigen ini tiatief naar bet eiland Wake gegaan te zijn, om te trachten met de generaal tct een schikking te komen. Toen ik terugkwam dacht ik dat ik er was, zoals ik u reeds vertelde. De brief, die MacArthur na zijn ultimatum aan de Chinese opperbevel hebber aan Martin, de leider van de republikeinse fractie in het Huis van Afgevaardigden geschreven had, vorm de slechts nieuwe brandstof voor een vuurtje, dat reeds meer dan een jaar brandend gehouden was, verklaarde de president In die brief gaf MacArthur er opnieuw blijk van het niet eens te zijn met het beleid van de regering. Hij was het wel eens met het voorstel van Martin om Chinese nationalistische troepen op Formosa vrij te maken voor acties tegen de Chinese communisten. Begin April las Martin die brief tijdens een debat in het Huis voor. Verscheidene republikeinse senato ren hebben na deze verklaring van Tra. man op een nieuw onderzoek naar het ontslag van generaal MacArthur aange drongen. Zo gaf senator Styles Bridges als zijn mening te kennen, dat zich thans zeer zeker een nieuwe weg voor een onderzoek heeft geopend. ,,Het is te erg dat persoonlijke meningsverschillen geleid hebben tot het verlies vaa een zo groot leider ais MacArthur."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1