Geen plaats voor Jenny Bouwen wil zeggen natuur schoon opgeven Kath. Vrouwenbeweging eert Maria Met Wollen Pantser" Uitbreidingsplan Zandvoort gewijzigd Avond-vierdaagse wandeltochten in en rond Haarlem Toch zijn er 344 woningzoekenden en 600 samenwoningen Tentoonstelling van parodistisch illustratrice bij „De Kerkuil' in AGENDA' 15-jarig Jubileum Dit jaar ook voor de jeugd m m m Wim Snitker herdacht Heerenveen-Willsm II uitgesteld Winnaars sportprijsvraag Datum Nederland-Noor- wegen niet veranderd r VRIJDAG 18 MEI 1951 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING AMSTERDAMS KAMER- KOOR 17de eeuwse muziek VERKOPINGEN IR. BLOEMBERGEN OVERLEDEN Directeur Telefoondistrict Haarlem Binnenbrand in houtzagerij Aanwinsten R.K. Openb. leeszaal en bibliotheek Waterstanden Emigranten-, passagiers- en troepenschepen Laat Uw zuinige haard ZUINIG blijven; Burgerlijke Stand SPAARNDAM De zin van het huwelijk en gezin Strandweg wordt Waardebon van vijftien gulden I verbreed Jeugd-Avondvierdaagse CONGRES A.R.K.A. Verenigde Kath. Dammers NEDERLANDS-INDONESISCH VRIENDSCHAPSVERDRAG 99 Komende week in Rembrandt Gemeenteraad Bloemendaal HEEMSTEDE Uitreiking verkeersdiploma's EERSTE PLECHTIGE H. MIS Te vroeg remmen is ook niet goed Eerste Zomereoncert NIEUWE REDERIJ THALATTA Opdracht voor 18.000 ton tanker HERHALINGSOEFENINGEN Oud-wnd. honorair consul gearresteerd In memoriam Nelly Bodenheim In tegenwoordigheid van deken J. J- A. Kuilman en veie andere genodig den vierde de Katholieke Vrouwenbe weging, afd Haarlem, gisteravond ie Meimaand met het devote spel van Wim Snitker „Het wollen pantser". Zoa^s mej. Bol3ius het reeds in haar openings woord uitdrukte, had men dit jaar eens deze vorm van een Maria-hulde geko zen, welke nog meer reliëf kreeg door het feit, dat het dit jaar zeven eeuwen geleden is. dat Maria verscheen aan de generaal van de Carmelieten-orde, Si mon Stock, en hem het scapulier over reikte, dat de mens tot een wollen pant ser moest dienen. Met een enkel woord wees spreekster op de centrale plaats, die Maria in het leven van de vrouw moet innemen om haar meer bewust te maken in en bui ten het gezin. De vrouw moet zodoende een open oog hebben voor de gevaren, die het gezin van buitenaf bedreigen. Deze avond in de stadsschouwburg betekende tevens een herdenking van Wim Snitker. en het was drs. Th. Zwart kruis. Ieraar aan het Klein-Seminarie „Haeeveld". die met welgekozen woorden de figuur van Snitker belichtte. Hij bracht naar voren hoe Snitker. die door zijn werk de mens een reflex van Gods Op het concert uitgaande van het Co mité voor jonge toonkunstenaars trad nu behalve een solist ook een koor op en wel het Amsterdams Kamerkoor onder leiding van Jan D. Boeke. Het programma bevatte uitsluitend geestelij ke en wereldlijke muziek uit de 17de eeuw. Dit kamerkoor bestaat uit een 16-tal goed geschoolde stemmen, die in elke partij, bijzonder in die van de dames, qua klanktimbre volkomen ineenvloeien. De partijen vormen tezamen een ho mogeen ensemble en dit niet alleen waar vier-, doch ook waar vijfstemmig wordt gezongen, het aantal vocalisten in de partijen niet evenredig is. Een grote verdienste van dit koor is de steeds ontwikkelde transparante klank, een allereerste vereiste voor polyphone 'zang. De vrije stemmenloop van elk nummer kwam dan ook voort durend ten volle tot zyn recht. Die uiterst licht gehouden klank brengt echter een klein nadeel met zich mede, namelijk iets te weinig dynami sche schakering. De uitbeelding van de zangnummers, zowel de geestelijke, o.a. psalmen en Cantiones Sacrae van Sweelinck en mo tetten van Hassler en Pretorius, als de wereldlijke, o.a. liederen van deze com ponisten, was te loven. Uit de eerstge noemde sprak wijding, de andere ver kregen een vrijere, zo nodig een licht sprankelende typering. Dit laatste genre deed vanzelfsprekend nogal vreemd aan op een kerkconcert, maar gelukkig werd er in de voordracht niets overdreven. De organist Dolf Hendrikse wisselde de zangnummers af met werken in over eenkomstige stijl, die op het oude, mooi geintoneerde orgel van de Waalse kerk voldeden. Al is de registerkeuze op dit orgel beperkt, Hendrikse zorgde voor voldoende contrast in klankkleur, niet het minst bij de Variaties van Swee linck, Pretorius en Scheidt. De variaties van Scheidt waren over het wereldlijk lied: .JEi, du feiner Rei- ter", die van Sweelinck over „Est-ce mars Men speelde dus vroeger blijk baar ook wereldlijke muziek in de kerk, horen we een lezer al opmerken. Hierbij moet in acht worden genomen, dat de kerken in die tijd op bepaalde uren als wandelplaatsen dienden en de organisten tot vermaak moesten spelen! OL. KOOP Uitslag van de verkoping van Donder dag 17 Mei 1950: Padangstraat 10, Haar lem, f 2900. J. C. Demoitié; Padangstraat 6, Haarlem, f 3500, R. Slikker; Uit den Boschs'raatl, hoek Wagenweg, Haarlem, (opgehouden) f 13000; Zuider Buiten Spaarne 62 zw. en rd., Haarlem, (opge houden) f 7500; Zuider Buiten Spaarne 64 zw. en rd.. Haarlem, (opgehouden) i 7300; Jansstraat 87 zw. en rd., Haarlem, (opgehouden) f 11000; Weverstraat 1, Haarlem, f 4700. A. Volkers; Berkenrode- straat 16. Haarlem, f 8700. N.N.; Reyer Anslostraat 39. 41 en 43. f 15000, Fa. Niep- haus en Blansert qq.; Verspronckweg 23, Haarlem, f 18.400, D. de Vries qq.; Gene raal Cronjéstraat 107, Haarlem, f 16.800, S. L. Mok qq.; Archipelstraat 37, Haar lem, (opgehouden) f 3700; Spaarnwou- derstraat 45, Haarlem, f 7450, T. J. Rozen- beek; Overtonweg 26, Haarlem, niet geveild; Gedempte Schalkburgergracht 2, Haarlem, f 4400, J. W. Hessen; Potgie terstraat 47, hoek Peperstraat, Haarlem. 15250, F. A. Raap; Zuidpolderstraat 63, Haarlem, f 1600, Th. Bijman c.s.; Craye- r.estersingel 59, Heemstede, (opgehou den) f 23000; Gedempte Gracht 6, 3 en 10, Haarlem, f 4475, C Keur; Meer en Bos- laan 37, Heemstede, niet geveild; Ge dempte Raamgracht 39, Haarlem, f 1800, F. H. van Emmerik; Johan van Vliet- straat 79, Haarlem, (opgehouden) f 7000; Eindenhoutstraat 39, Haarlem, f 11.950. F. Wildeboer qq.; Overtonweg 14, Haar lem, f7810, H. F. Straucken; Brouwers straat 147, Haarlem, f2900. J. P. Hal- steyn; Zandvoortselaan 359. Bentveld, niet geveild. goedheid heeft geschonken. Hij memo reerde die gure Novembermorgen, toen familie en vrienden hem ten grave droe gen en allen begrepen, dat er iets moois Dit dit leven wegging. Drs. Zwartkruis besloot zijn heiden- kingsvoord met het voorlezen van Snit- ker's bekende rijmprent, waarin deze getuigt van zijn liefde tot het léven en zich uitzingt in een warme eenvoud en blijheid. Onder regie van Anton Sweers brach ten De Ghesellen van de Spelewei „Het wollen pantser" voor bet voetlicht. In dit spel tekent Snitker de strijd tussen de oude Simon Stock, die zijn orde in de richting van de zielzorg wil leiden, en de zeergeleerde pater Swanyngton, die meer de contemplatieve richting wil handhaven. In deze moeilijke dagen neemt Simon Stock zijn toevlucht tot Maria, die in een verschijning hem het scapulier schenkt en hem tevens verzekert, dat hij op de goede v/eg is. Pater Swanyngton komt tot het besef, dat zijn generaal juist heeft gezien en hij krijgt de op dracht in Rome aan paus Innocentius de goedkeuring te vragen voor het op leggen en dragen van het scapulier. Deze korte samenvatting van de in houd geeft reeds voldoende aan, dat Snitker zich geen gemakkelijke taak heeft opgelegd. De stof is uiteraard moeilijk in beeld te brengen, waar het accent nu eenmaal op het bovennatuur lijke valt. De schrijver moest daarom vooral zijn toevlucht nemen tot lange dialogen, welke bijzonder dor zouden zijn geworden ware het niet, dat hij de kostelijke figuur van Broeder Berthold in zijn verhaal had ingevoerd en een meer natuurlijke strijd tussen een be delvrouw en een soldenier. De Ghesellen wisten de mogelijkhe den, die het spel hun bood, te gebruiken en vooral de oude generaal kreeg gis teravond de eer. warop hij recht had. De simpele, maar vrome geest van broeder Berthold mocht zich uiteraard in de grootste belangstelling verheugen van het auditorium, dat zich aan het eind van de avond jegens de Ghesellen niet onbe tuigd liet. In de afgelopen nacht is in de leeftijd van 48 jaar overleden de directeur van het telefoondistrict Haarlem, ir. F. O. Bloembergen. Hij was Haarlemmer van geboorte en kwam 1 October 1928 in dienst bij het Telegraaf- en Telefoon kantoor te Haarlem- Op 1 Maart 1929 werd hij overgeplaatst naar het hoofd bestuur in Den Haag, waar hij tot 1 Fe bruari 1939 verbleef, toen zijn benoe ming volgde tot. adjunct-districtshoofd te Zwolle. Van Zwolle kwam hij weer naar Den Haag en werd hij 1 September 1945 benoemd tot directeur van het tele foondistrict Hengelo. Tenslotte volgde zijn benoeming op 1 Mei 1950 tot direc teur van het telefoondistrict te Haarlem. Vanmorgen om 11 uur brak een bin nenbrandje uit in de houtzagerij van de heer G. de Vries in de Witte Heren straat. Bij het slijpen van een beitel sprong een vonk over op een hoop zaag sel. die daardoor in brand vloog. Een houten schot vatte eveneens vlam. De brandweer bedwong het brandje met een straal water. Het houten schot en een gedeelte van het dak werden door het vuur zwart geblakerd. Dr. W. F. Bax. De Nederlandse rid derorden en onderscheidingen; Fr. Flo- ridus van Oirschot. Beknopte geschiede nis der sociale kwestie; ontstaan en oplossingen; Richard Harrison. Scot land Yard; Prof. mr. P. Lieftinck. De overheid neemt en geeft; de financiële politiek van de regering en de sociale achtergrond daarvan; Prof. dr. F. L. van Muiswinkel en drs. J. C. Berk. Het kruideniersbedrijf; een studie over het kruideniersbedrijf in Nederland; Ant. Poptie, Handboek voor de stucadoor, dr. I; Jean Rolin. Het waarheids-serum de toepassing van narcotica voor ge rechtelijke doeleinden; C. F. Roosen- schoon. Van vader op zoon; gedenkboek uitgegeven ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de Algemene Neder landse Zuivelbond; Drs. A. C. J. Rottier en Dr F. J. C. J. Nuyens. De beambte in onderneming en maatschappij; Dr. D. B. J. Schouten. De relativiteit van de economische theorie; IJ. van der Veen. Timmeren, handleiding voor bouw- constructeurs; J. van der Waart, Behan ger, kent ge hét vak? F. Weyde, Metse len, handleiding voor metselaars. IJMUIDEN. Vrijdag 18 Mei. Hoog water: 1.01 u. en 13.29 u. Laag water: 8.57 u. en 21.35 u. Zaterdag 19 Mei. Hoog water: 1.50 u. en 14.14 u. Laag water: 9.46 u. en 22.18 u. SIBAJAK, 18 Mei te Port Said. Advertentie Dat kan alleen, als U hem tijdig, dus in het voorjaar, laat reinigen. De vak mensen van Schous staan zoals altijd „a la minute" voor U klaar I OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 GEBOREN: M. G. W. Venema—Bin- dels, z; L van EssenDe Vogel, z; C. GalamaNeeven. z; J. H. Roomer Koopman, z; B. Ekenvan Zomeren, z; A. A. van der GiessenSchulz, d; H. Hollman-Van Bronswijk, d; J. L. Klein Uitermark, d; C. A DernisonBot man. d; T. WinkelmanSchmalko, d: E. M. HuijzerThoolen, d; M. A DraijerKooijman, d. GEHUWD: P. J. van Kouteren en A. T. C. van Nunen, J. G. Misset en I. Vreem, A. P. de Zwart en J. L. Brou wer, C. Dorsman en M. H. E. Netten- breijers, A Koen en C. G. Schönthaler, J. Groeneveld en J. C Jansen. OVERLEDEN: A Bakker—Wildeboer. 51 j.. Eschdoornstraat; J. van den Heu vel, 71 j. Julianapark; M. E. Loogman Handgraaf, 67 j., Vergierdeweg; C. H F. RoozenVan Baars, 66 j.. Gasthuis- vest; M M. Overziervan der Moezel, 81 j., Julianastraat Over dit onderwerp zal op een drietal contactavonden worden gesproken. Enige tijd geleden ontvingen de katholieken van Spaarndam huis aan huis het Vastenmandement van de Nederlandse bisschoppen over het christelijk gezin. In de komende weken zal dit beiangrijk schrijven nader worden belicht door drie terzake kundige sprekers. Dinsdag 22 Mei 's avonds kwart over acht opent dr. Au bel de serie met een uiteenzetting over het eerste punt: „Het gezin, de bron. waaruit 't leven voortkomt." Deze bijeenkomsten worden gehouden in het jeugdhuis te Spaarndam en zijn uit de aard der zaak alleen toegankelijk voor gehuwden. BIOSCOPEN: Rembrandt: Geert plaats voor Jenny (18 j.) 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Uit het dagboek van een ver pleegster (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: De onvindbare Pimpernel (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: De nacht hééft duizend ogen (volw.) 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Twee bolhoeden naar Londert (14 j.) 2.15, 4 30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: Schaduw over Los Angeles'' en „Sudan" (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 18 Mei Concertgebouw: Eerste Zomereoncert H.O.V. o. 1. v. Marinus Adam. Solist: Paul Niessing, piano, 8 uur. Zaterdag 19 Mei Schouwburg: Aerdenhouts Kindertoneel met „Goudhaantje en de troubadour'', 2 u. Comedia met „Vader thuis", 8 uur. Advertentie Ter gelegenheid van het 15-,iarig bestaan van ons filiaal Gen. Cronjéstraat, ontvangt U bij aankoop van een costuum een die U direct of later kunt besteden. Om al onze cliënten biervan te laten profiteren, geldt deze jubileum-verkoop ook voor onze zaken in de Grote Houtstraat en Kleine Houtstraat. Bij aankoop van een Egyptisch katoenen regenjas een waarde bon van t 7.50. f Kostermans - Kreukvrije - Costuums Gr. Houtstraat 120 - KI. Houtstraat SS Gen. Cronjéstraat 35 In de a.s. Dinsdag te houden vergade ring van de gemeenteraad van Zand voort komen aan de orde enkele partiële wijzigingen in het Wederopbouwplan. In de eerste plaats is overeenkom stig de door de raad naar voren ge brachte wens de Strandweg gebracht op een breedte van plm. 40 meter. Opgemerkt zij hierbij dat de stede- bouwkundige en ontwerper van het We deropbouwplan ir. G. Friedhoff, zich niet met deze'wijziging kan verenigen en zijn bezwaren daartegen in een af zonderlijke toelichting heeft uiteen gezet. Deze bezwaren welke voor een deel voortspruiten uit de wens om de Kerkstraat en het dorp voor binnenval lende winden te behoeden, wegen vol gens B. en W. niet oo tegen die. welke tegen de „smalle" Strandweg kunnen worden aangevoerd: 't gedeeltelijk ver liezen van het prachtige vergezicht, dat men thans komende vanuit de Kerk straat over de zee heeft en de wel zeer reële vrees, dat een smalle Strand weg een ernstig „trekgat" zal vormen. De kosten aan deze wijziging verbon den worden geraamd op f 29040.(aan- legkosten f 8415.en verlies tengevolge van verkleining van het uit te geven bouwterrein f20625.1. Deze kosten zullen vermoedelijk geheel ten laste van de gemeente komen. Waar de Verbre ding van de Strandweg eerst bij de bouw van het hotel urgent zal worden, behoeft aan dit werk voorlopig geen uitvoering te worden gegeven. Een tweede belangrijke wijziging is de voorgestelde aanleg van de weg ach ter de aan de Noord-boulevard in aan bouw zijnde flats (de Herman Heijer- mansweg). Deze wegenaanleg is noodza kelijk teneinde de flats en de daaronder aanwezige garages voor de bewoners be reikbaar te maken. Tussen de Herman Heijermansweg en de bebouwing aan de Westzijde van de Burgemeester Engelbertsstraat is een parkeerterrein geprojecteerd dat plaats zal bieden aan ongeveer 220 auto's. Dit terrein zal ongetwijfeld aan de sinds lang gebleken behoefte aan parkeerge legenheid voor het centrum van het dorp voldoen. Deze wijzigingen alsmede de reeds uit gevoerde verbreding van de trottoirs ten Noorden en ten Zuiden van de Rotonde tot 8 meter zullen een meer dere uitgave vragen van f73884.. Van de zijde van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting is reeds in principe de toezegging gedaan, dat deze meerdere kosten ten laste van de wederopbouwrekening gebracht kun nen worden, mits ter compensatie een tweetal andere werken, waarvoor in de wederopbouw-begroting een be- Over enige weken organiseert de Ne derlandse Wandelsport Bond weer zijn jaarlijkse Avond-vierdaagse wandeltoch ten. Dit wandelsportevenement dat dit jaar voor de achtste maal wordt ge houden, verheugt zich steeds meer in de belangstelling niet alleen van de dui zenden wandelaars die geregeld aan wandeltochten deelnemen, maar vooral van hen, die dcor omstandigheden daartoe niet in staat zijn en toch qens per jaar willen wandelen. In 57 ver schillende plaatsen van ons land zullen op 13. 14, 15 en 16 Juni tienduizenden aan dit wandelsportfestijn deelnemen. De afstanden zijn Woensdag, Donderdag en Vrijdag 15 km., terwijl Zaterdag 20 km. wordt gelopen. Gestart wordt te Haarlem 's avonds tussen 6 en 7 uur en 's Zaterdags van 2 tot 3 uur, vanaf gebouw „Rosehaghe" aan de Hoofman- straat. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de heer G. P. C. van Delden, Pijnboom straat 115, Haarlem-Noord, alsmede bij de kiosk op het Verwulft. Deelname is mogelijk voor personen van 14 jaar af. Zij die met succes hebben deelgenomen ontvangen het bekende Avcndvierdaag- se-kruis. Bij het volbrengen voor de 2e, 3e of 4e maal het N.W.B. cijferschild, terwijl voor de 5e maal een speciaal kruis beschikbaar is. Groepen, bestaan de uit 11 personen (leider inbegrepen), wordt een groepsherinnering uitgereikt. De inschrijving sluit 5 Juni. Na deze datum wordt het inschrijfgeld verhoogd. Voor hen die door bijzondere omstandig heden Zaterdag met kunnen deelnemen is dit jaar de gelegenheid opengesteld om deze 20 km. Dinsdag 12 Juni te wandelen. Voor de eerste keer wordt dit jaar een Jeugd-Avondvierdaagse gehouden, be stemd voor jeugdige personen van 10 tot en met 13 jaar. Reeds lang was er veel belangstelling voor een dergelijke gebeurtenis, doch de Nederlandse Wan delsport Bond heeft langdurig het voor en tegen afgewogen en na ruggespraak met vooraanstaande personen uit de on derwijswereld alsmede uit de jeugdbe- Maandag 21 Mei om tien uur 's mor gens begint in hotel „De Leeuwerik" het jaarlijks congres van de Algemene R.K. Ambtenaren Vereniging. Het con gres zal twee dagen duren. De openings rede wordt uitgesproken door de alge mene voorzitter, de heer B. J. M. van Elk. Mgr. J. P- Huibers en burgemees ter P. O. F. M. Cremers zullen de ope ning bijwonen. 's Middags om drie uur spreekt prof. dr. J. P. Kruyt over het rapport van de commissie-Kruyt inzake de gemeente classificatie. Om vijf uur worden de congressisten ten stadhuize ontvangen. Na het gezamenlijk diner maken de deelnemers aan het congres des avonds een autotocht; deze wordt hun aange boden door de afdeling Haarlem. De tweede dag wordt begonnen met een H. Mis opgedragen door de geest, adviseur. Om pl.m. vijf uur wordt het congres gesloten De uitslagen van de partijen voor de onderlinge competitie luiden: Groep A P. HollenbergJ. Lucas 2—0 A. Andringa—Jac. v. d. Kroft 2—0 A. MastelingJ. van Berkum 1—1 P Mul—Th. van Wort afg. Jac. v. d. Kroft—C. Heesakkers 0—2 Groep B B. MoorsC. Mul 02 J. Belterman—G. Hesselman 0—2 G. Kraak—H. van Gastel 1—1 R. Kok—J. Belterman afg. De leerlingen van Ans Stroink zullen Zaterdag 19 Mei om acht uur 's avonds in het perceel Molenaerstraat 9 een uit voering geven. De begeleiding wordt verzorgd door Emmy van Eden en de heer Charles Mol. wegingen is zij hiertoe overgegaan. De afstanden zijn voor de jeugdige wande laars ten hoogste gesteld op 10 km. per avond. Ook zij ontvangen na het vol brengen van deze wandeltochten speci aal Avondvierdaagse kruis. Het inschrijf geld is veel lager gesteld. Ook voor hen zijn de data 13, 14, 15 en 16 Juni. Ge start wordt vanaf het gebouw „Rose haghe" aan de Hoofmanstraat op de avonden tussen 5 uur en half zes en Za terdag van 2 tot 3 uur. Inlichtingen zijn te krijgen bij de heer B. Vos, Vierster- renstraat 8 te Haarlem-Oost. alsmede aan de kiosk op het Verwulft. De in schrijving sluit 5 Juni. Aangezien vele groepen verwacht worden van scholen en de vele jeugdbewegingen wordt tij dige inschrijving verzocht. drag van ongeveer dezelfde grootte is opgenomen, nïet van rijkswege behoeft te worden gefinancierd. I„ verband hiermede zijn het gepro jecteerde parkeerterein aan de Bredero- destraat en de wegenaanzet van de in het uitbreidingsplan geprojecteerde ver keersweg. welke aansluit op de Brede- rodestraat thans buiten de financierings- grens van het Wederopbouwplan ge houden. Dit betekent niet, dat het pian tot de aanleg van hierbedoelde parkeer terreinen thans is vervallen. Mocht de aanleg daarvan wenselijk blijken, dan kan de raad daartoe t.z.t. besluiten. De kosten daarvan zullen dan echter ten laste van de gemeente komen. Ook de kampioenswedstrijd Heeren veenWillem II, die Zondag 20 Mei te Heerenveen zou worden gespeeld, is tot een nader te bepalen datum uitge steld. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken Subardjo heeft aan A. P. meegedeeld, dat Indonesië een vriend schapsverdrag met Nederland wil slui ten zelfs vóór de status van Nieuw-Gui- nea geregeld is. Dit verdrag, aldus Su bardjo, zou de bestaande Nederlands-In donesische Unie moeten vervangen. lste prijs 10: J. Mozer, Paul Kruger- straat 34, Haarlem, 6 pt. 2de prijs 7.50: W. Tromp, Parallel straat 11, Velsen, 6 pt. 3de prijs 5; G. Pieters, Leekstraat 21 bov., Hillegom, 5 pt. 4de prijs ƒ2.50: Th. v. Schagen, Schee- 'pensstraat 45, Haarlem, 5 pt. 7 inzendingen met 5 punten zijn uit geloot. Advertentie Geen plaats voor Jenny. Janette Scot speelt in deze film op voortreffelijke wijze de tien-jarige Jenny, het levens lustige meisje, dat niets begrijpt van de schaduw, die over haar leven is geko men. Regisseur Henry Cass heeft ernst ge maakt met zijn film „Geen plaats voor Jenny" en hij heeft er zich wel voor gehoed zich met een goedkoop sentiment af te maken van een probleem, dat de mensen van onze dagen bezig houdt of althans bezig moet houden. Hij tekent in deze film het leed van- het kind, wanneer de ouders gaan scheiden en de hele film door wórdt het 4e toe schouwer als het ware ingehamerd, dat dezulken zich vergissen, die menen, dat het kind na een eerste schok zich ten laatste wel verzoent met de situatie, waarin het verzeild is geraakt. Het ge luk van vroeger jaren blijft in het kind naklinken, het droomt er van en onder gaat een crisis, waardoor het geestelijk een vrijwel onherstelbare klap krijgt. Het verhaal draait hier om de tien jarige Jenny, die op een goede dag moet ervaren, dat haar vader en moeder ieder De leden van de Bloemendaalse raad waren gistermiddag hun vaste plaatsen kwijt en het college van burgemeester en wethouders zat ditmaal met de rug naar de perstribune. Bovendien waren in de zaal aanwezig ir. Kuiper, ontwer per van het grote uitbreidingsplan der fjsmeente, ir. Jacobson, die een socio grafisch rapport uitbracht, en de beren Djjkstra, directeur van publieke werken en Kraetzer, directeur van het huisves tingsbureau. Een der wanden van de raadzaal was behangen met grotè kaarten, waarop met felle kleuren was aangegeven waar nog woningen ge bouwd zouden kunnen worden. Reeds in een vorige vergadering had den de raadsleden grote belangstelling getoond voor deze materie en ook nu kwamen zodanige voorstellen ter tafel, dat opnieuw rapporten nodig zijn. Er staan in Bloemendaal momenteel 344 woningzoekenden gezinnen van twee of meer personen ingeschreven en er zijn 600 samenwoningen. De groot, ste behoefte aan huizen ligt in de klasse met lagere huren Ir. Kuiper heeft in zijn plan, dat voor een verre toekomst moet gelden, 1217 woningen geprojec teerd. waarvan een derde deel met ver diepingen. De voorzitter wees na deze mede delingen op de grote moeilijkheid om geschikte gronden te vinden, temeer daar de provincie haar gronden in de gemeente ongerept wil laten. De heer De Jong Schouwenburg (C.H.) was er over verheugd dat het rapport Jacobson de mogelijkheden geeft om de ontwikkeling zelf in de hand te nemen. De toeneming der bevolking is in het gehele Westen van ons land een probleem en minder, elegant, maar kern achtig wordt wel eens gezegd dat dit Westen een zeer hoofd bedekt met lui zen is. Elke uitbreiding wil zeggen het opgeven van een stuk natuurschoon, verbonden aan de gemeente. Spr. had dan ook sterke bedenkingen tegen het uitbreidingsplan ook in principiële zin. De heer Thirion (V.V.D.) achtte gede centraliseerde een-gezinshuisjes onge wenst als daar natuurschoon voor moet verdwijnen. De heer De Vassy (P.v.d.A.) zou de conclusie eenvoudig vinden: we moesten eigenlijk maar niets meer bouwen. Maar dan vergeet men elke realiteit. Er zullen allereerst 296 woningen gebouwd moe ten worden in de goedkoopste huur- kiassen. Spr. wilde het aantal (134) voor de kleine middenstand vergroten ten koste van betere middenstandswo ningen, waarvan er 446 zijn geprojec teerd. De eerste categorie zou er 253 moeten krijgen. Over de duurdere hui zen wilde spr. niet veel zeggen, daar zij rechtstreeks het natuurschoon aan tasten. Ir. Jacobson wees op de drie-etage woningen, geprojecteerd aan de Dompvloedslaan. Wanneer men de bouw nog hoger wil maken, wordt een denkbeeldige wipst behaald, om dat de afstand tussen de blokken dan veel groter moet worden. Wel kan men hier en daar een gebouw van 15 verdiepingen plaatsen, maar dit achtte spr. voor Bloemendaal niet aanbeve lenswaardig. Spr. ontvouwde dan het conflict tus sen de ruimtelijke mogelijkheid en de neiging der bevolking om steeds meer toe te nemen. Er moet een uitbrei dingsplan komen, maar men zou zich eerst tot het dringend actuele kunnen beperken. De gemeente kan iemand niet belemmeren zich te vestigen, zij kan het degene die dit voornemen maakt, echter wel zeer moeilijk maken in het vinden van een huis. Als de woningnood ge handhaafd wordt dwingt men bepaalde categorieën mensen in een andere ge meente naar een woning uit te zien. De te hoge huren maken echter de op lossing van de acute woningnood on mogelijk; vroeger vloeide dat deel der bevolking, dat de in Bloemendaal gel dende huren niet konrm^et® ?lt andere gemeenten. Thans is dit met meer mogelijk. De heer Schulz (P.v.d.A.) wilde de sportterreinen bij de Donkerelaan be bouwen, in aansluiting aan de bestaande huizenblokken. De sportterreinen zou den dan kunnen worden overgebracht naar het weiland ten Zuiden van de Kleverlaan. Over al deze voorstellen zullen B en VI. zich beraden, waarna de kwestie opnieuw in de raad zal komen. De overige agenda-punten werden goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg mevrouw Fahrenfort (V.V.D.) of ten gemeentehuize een bibliotheekje ge vormd zou kunnnen worden, waaruit de gedachte resulteerde of de Stadsbiblio theek te Haarlem een filiaal in Bloe mendaal zou kunnen hebben zoals in Heemstede. De voorzitter merkte op, dat alleen de inrichting f 20.000.— zou kosten, waarna de zaak bleef rusten. huns weegs gaan. Een deel van het jaar vertoeft zij bij 'naar vader, in de vacan- ties bij haar moeder. Een vernederende fluistercampagne op school en herhaalde scènes tussen vader en moeder om het kind brengen Jenny volslagen uit haar evenwicht en ontnemen haar ieder ge voel van veiligheid. Er blijkt tenslotte geen plaats meer voor haar te zijn, wan neer zowel de vader als de moeder her trouwen en het enige lichtpunt voor het meisje is tenslotte, dat zij als kind wordt opgenomen bij een bevriende familie. Deze film beziet het probleem van de echtscheiding uit louter na tuurlijk standpunt. Morele kwesties komen hier in eerste instantie niet aan de orde. De regisseur heeft slechts aan willèn tonen en dat op zuiver na tuurlijke gronden hoe alleen al om het welzijn van het kind de echtschei ding een kwaadaardig gezwel is in onze samenleving. In zijn betoog is hij dan ook ten volle geslaagd. Ieder sentimenteel gedoe is bij hem uit den boze en hij houdt alleen re kening met de harde werkelijkheid. Met vaardige hand is hier ook de camera gehanteerd en op uitstekende wijze heeft hij b.v. kans gezien de geluksdroom van het kind in beeld te brengen. De film draait de komende week in het Rembrandt-theater. De K.F.C. keur de haar voor achtienjarigen. Donderdagmiddag vond in het R.K. Verenigingsgebouwdg,, japrlijkpe uit reiking, plaats bari 4e tfefkedrsdi&lüri'ia's. Als gewoonlijk heerste er een uitgela ten stemming onder de jeugd, die door de accordeonnist v. Aken met een aan tal populaire radioliedjes nog werd aan gewakkerd. De burgemeester, mr. A. G. A. Rid der van Rappard, hield een toespraak, waarin hij wees op de gevaren van het tegenwoordige wegverkeer en de ver wachting uitsprak, dat de jeugd zich zo goed mogelijk zal gedragen teneinde niet alleen voor zichzelf, maar ook voor anderen ongelukken te voorkomen. Hij wees daarbij op het grote belang van wellevend te zijn en deelde aan het slot van zijn toespraak mede, dat het diplo ma zal worden ingetrokken als een ver keersregel op ernstige wijze wordt overtreden. Hij hoopte echter, dat deze maatregel nooit zou behoeven te worden toegepast. Daarna sprak de hoofdinspecteur van politie, de heer A. Berentsen, nog een ernstig woordje en reikte vervolgens het verkeersinsigne uit aan 13 kinde ren, die een foutloos examen hadden afgelegd, t.w. G. Sellis, K. Wallenburg, T. v. d. Staay, allen van de Nic. Beets- school, Th. Pennings van de St. Jozef school, J. Juffermans, H. Beelen en J. Diependaal van de Jacobaschool, N. Turkenburg van de St. Antoniusschool en L. de Jong, P. Kok, P. v. d. Heuvel. C. Westenbroek en E. de Groot, allen van de Voorwegschool. Van deze laat ste school waren alle 32 deelnemende kinderen geslaagd, zodat deze een re cordprestatie leverde. Na deze ernstige woorden werden de kinderen getracteerd en daarna volgden zij met spanning de film „De kreet in de nacht", waarin de hoofdrol werd vervuld door' de hond Rinty. Er werd echter geen kreet gehoord, want het was een stomme film. Niettemin heeft de jeugd zeer genoten. Zondag a.s. om 10 uur zal de weleer waarde heer J. F. Steenman in de kerk van de H. Bavo aan de Herenweg zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Voor de parochianen van Berkenrode betekent dit dus een hoogtijdag, omdat een van haar zonen tot deze waardigheid werd geroepen. De neomist zal op Zaterdag middag feestelijk worden ingehaald en na zijn blijde incomste een plechtig Lof opdragen. Op de Herenweg in de richting Ben- nebroek reden drie personenauto's ach ter elkaar. Plotseling stopte de voorste wagen, bestuurd door de Zweed L. en hij deed dat zo snel, dat er een drievou dige botsing ontstond. Alle drie de wa gens werden beschadigd en de bestuur der van de tweede auto, de heer H. uit Amsterdam, liep een lichte hersenschud ding en een hoofdwonde op. Hij werd met een taxi naar zijn woning vervoerd. Op Zondag 20 Mei geeft de R. K. Har menie „St. Michael" o. 1. v. de heer S. Noom van 3.30 tot 5.30 uur het eerste zomereoncert in het Wandelbos „Groe- nendaal". Het volgende programma zal ten gehore gebracht worden: 1. Washing ton Post, 2. In het land van de Indra, 3. Suite Ballet, 4. Alpine echo's, 5. Saint Triphon, 6. Over de top, 7. Dans-suite, 8. Ballet de la Source, 9. Espana Wals, 10 finale. Men hoopt op mooi zonnig weer en een zeer rustig publiek. In de politiebeker-competitie won het elftal van de Zandvoortse politie een voetbalwedstrijd tegen een elftal van Noordwijk met 6-1. Op vragen van een Rotterdams ge meenteraadslid over de voetbalwedstrijd NederlandNoorwegen heeft de burge meester, mr. P. J. Oud. geantwoord, dat het advies van de hoofdcommissaris van politie om de wedstrijd op een ander tijdstip te houden dan op 6 Juni uitslui tend gegrond was op verkeerstechnische motieven. Op een desbetreffende vraag deelde mr. Oud mede, dat het allerminst in de bedoeling heeft gelegen aandrang uit te oefenen om de wedstrijd bij voor keur op Zondag te houden. Tenslotte is de burgemeester geble ken. dat het overleg tussen de KNVB en de Noorse voetbalbond niet tot ver schuiving van de oorspronkelijk tussen beide overeengekomen datum. Woens dag 6 Juni, heeft geleid. Alleen zal de wedstrijd een kwartier later, dus 19.15 uur, beginnen, waardoor men althans enige verlichting van het spitsverkeer hoopt te bereiken. Zoals wij reeds in ons nummer van 15 Mei berichtten, is te Amsterdam opgericht de „Thalatta" N.V. waarVan als oprichters fungeren: het Vereenigd Cargadoorskantoor, de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Mij. en de Nederlandsche Participatie Maat schappij, allen gevestigd te Amsterdam. Het gehele maatschappelijke kapitaal is bij de oprichters geplaatst. De directie van de nieuwe maatschappij is opgedragen aan het Vereenigd Carga doorskantoor. Aan de Nederl. Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam is door de „Thalatta" N.V. inmiddels opdracht ver leend voor de bouw van een tankschip groot 18 500 ton, op te leveren in de loop van 1952. De machineinstallatie zal bestaan uit een Stork Dieselmotor van 8000 BHP, welke het schip een snelheid zal geven van 15 mijl per uur. Maandag 21 Mei en Dinsdag 22 iMei zullen opnieuw dienstplichtigen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen in kamp Wittenberg te Stroe, Den Helder en Uithoorn. Aan boord van het ss „Rijnkerk", dat Woensdag in Amsterdam is binnenge lopen, is gearresteerd de Nederlander W. H. v. d. E. Deze is enige tijd waar nemend honorair consul geweest bij het Nederlandse cohsulaat, te Durban (Zuid- Afrika). Ongeveer één jaar geleden is hij daar wegens malversaties ontslagen. Hij is aanvankelijk in Z.-Afrika geble ven, doch is thans vrijwillig naar Neder land teruggekeerd. D epano?fmabedeerndNedVeriandse ^schib Kerkuil"Vwille^aaopva?tenUUr'elS m *-J berkunst zeker belangrijke groep Men verwachte geen doorwrochte kleinkunst. Zij heeft namelijk nogal wat kinder-prentenboeken gemaakt en in tegenstelling tot haar kunstzusters-leef tijdgenoten, onder wie Lizzy Ansingh. Niet gebonden aan die moot voorbije Coba Ritsema. Maria van Regteren en volledig-ouderwetse tijd (wat wi) Altena, nimmer een schilderij. nu zien, maar zij toen al zag) en met Nelly Bodenheim bezat een bijzondere een zuiver aesthetische bedoeling ver- vrouwelijke zin voor humor de be- vaardigd is het doek „Danseressen", han- weegreden voor haar werken een genei m de nieuwe toonzaal op de boven- mousserende geest en een volwassen verdieping. Slechts in zo'n enkel g^val kinderlijkheid, dat is een band met het mag men Nelly Bodenheim serieus kind zondei zelf zich geestelijk weer nemen maar niet dan na zich terdege als kind te hoeven verklaren. vergewist te hebben of niet ergens de De prentboekjes met kinderversjes SkfedTjas. en oude rijmen, soms versierd met rulle haar fantastische tekeningen ii* steentekeningen in burgerde kleuren Van^ h«r g^che ^eningen^ maar in feite ,g hier d0 seizoenen.cyclus te zien: een spel met vruchten, bekleed door haar normaal werd aanvaard, gedaan en schijnbaar verwant aan. parodiërend de morale sféer van Ö!t\&e-'siï-' fantasie met persoonlijkheid en karalc- ter. Aanvulling soms in scherp doorgedétailleerde sil houetten een elegantere maar toch ook oude techniek spreiden deze haar eigenschappen bladzij voor bladzij ten toon. Als een In Memoriam aan de vorig jaar in Decerpber overleden illus tratrice zou men de expositie van met meerdere van haar fantastische tekeningen zou een veei- zijdiger beeld hebben verschaft van a® te weinig bekende werkzaamheid van deze fijnzinnige vrouw De expositie duurt tot en met 7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2