VOORUITBETALINGEN BIJ INVOER VAN GOEDEREN VERBODEN Deviezenverbruik moet worden beperkt mtsfot "hic de <92cvrm.an: STUUD OM +tEIDR£JW VERKORTING VAN WERKTIJD IN SCHOENFABRIEKEN? U.V.V. houdt 5e landdag in Rotterdam z/a/mm Laat heb ik IJ bemind Gancia Pindakaas BOER ZAL RISICO MOETEN NEMEN" Onjuiste invulling van belastingbiljet •Vifrl Uiteenlopende activiteit, die plaatselijk zeer sterk varieert Quarantaine voor twee kloosters opgeheven Meyer Schwencke voor de kantonrechter „Éénwording van Europa zal offers vragen om een hoger goed te winnen VRIJDAG 18 MEI 1951 PAGINA 3 Ook oude vergunningen Uitzonderingen j Tegen advocaat één maand geëist EERSTE KAMERLEDEN OVER VOORLICHTING Handelsaccoord BelgiëIndonesië Westerling naar Hongkong? Audiënties GRONINGER OP CORSICA VERMIST Vermoedelijk in ravijn gestort MGR. J. DE SAIN 25 JAAR PRIESTER cdCC. eAAca*t>/ Onion club 15 wiioTobacco.' Oud-serg.-konstabel wendt zich tot Tweede Kamer lltiiiiiii Winkeliers kopen geen nieuwe voorraden in wegens de geringe winstmarge 9-mf PIUS X, een heilige Paus Eind Mei Nieuwe vrijwilligers naar Korea OVER TIEN JAAR ÉÉN MILLIOEN BEJAARDEN Geen nieuwe pokkengevallen te Tilburg Fonds voor gedupeerde bakkers door. „Voldoende gestraft met zes jaar voorarrest" Vermaning tot Nederlandse en Duitse tuinders GEDÉ-ZALF 112) door ETHEL MANNIN vermouth Torino Advertentie In de Nederlandse Staatscourant van 17 Mei is de volgende deviezenbekend- inaking (no. 2/51) gepubliceerd: Tengevolge van vooruitbetalingen op uit het buitenland te importeren goe deren met name in de gevallen, waarin deze betalingsvoorwaarde voor de levering der goederen niet was vereist, werd de Nederlandse betalingsbalans herhaaldelijk voortijdig belast. Teneinde de hieraan verbonden bezwaren zoveel mogelijk tegen te gaan is thans een verbod uitgevaardigd om terzake van de invoer van goederen Vooruitbetalingen te doen. Deviezenbanken zullen met ingang van 18 Mei 1951 (vandaag) krachtens invoervergunningen alleen betalingen mogen doen ten gunste van niet-ingeze- tenen indien aan bepaalde voorwaarden is voldaan, t.w.: 1. Dat de te betalen goederen al zijn ingevoerd, hetgeen moet blijken uit het over te leggen douane-exemplaar of bankexemplaar der invoervergun ning, waarop door de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen is aange tekend, dat de invoer der te betalen goederen heeft plaats gehad, dan wel: 2. Dat de levering der goederen, zij het dat zij nog met zijn ingevoerd, heeft plaats gehad of zal geschieden tegen gelijktijdige betaiing, hetgeen ten genoege van de deviezenbank moet worden aangetoond door overlegging van documenten, waaruit de over dracht der goederen blijkt, dan wel: 3. Dat de vooruitbetaling uitdruk kelijk is toegestaan blijkens een ver klaring door of vanwege de C.D.I.U. (Centrale Dienst In- en Uitvoer) ge steld op het bankexemplaar van de desbetreffende invoervergunning. Bovenstaande voorwaarden zijn ook Van toepassing op betalingen krachtens invoervergunningen, die vóór de datum van het in werking treden van deze deviezenbekendmaking zijn verleend. Voor zover echter op het bankexem plaar van deze laatste invoervergunnin gen de betalingsvoorwaarde „vooruitbe taling" is vermeld, wordt deze vermel ding gelijkgesteld met een onder 3 ge noemde verklaring door of vanwege de C.D.I.U. En tenslotte moet. wanneer ten aanzien van de hier bedoelde invoerver gunningen de invoer niet kan worden aangetoond door middel van het douane exemplaar van de invoervergunning, de deviezenbank zich het bewijs van de in voer aan de hand van een door de amb tenaren der invoerrechten en accijnzen afgetekend douane-document doen leve ren. Betalingen krachtens invoervergun ningen voor reciprociteits- of compensa tietransacties, goederen in te voeren on der E.R.P,-financiering, goederen te be- Aavertentie Een gevangenisstraf van één maand met aftrek eiste de Officier van Justi tie bij de Rotterdamse Rechtbank Don derdag tegen de 44-jarige advocaat en procureur mr. G. de B. uit Rotterdam. Hem was ten laste gelegd aangiftebil jetten voor de inkomstenbelasting, die onjuist zouden zijn ingevuld, te hebben ondertekend. Op de biljetten van 1946 en 1947 stonden als jaarinkomens resp. vermeld f 9870.85 en f 11.447.17, maar volgens de dagvaarding zou zijn inko men over ieder jaar minstens dertig duizend gulden hebben bedragen, al thans hoger dan 12.000. Verdachte ontkende. Zijn bediende deed de boekhouding en hij was er niet mee op de hoogte geweest. De president merkte op, dat van 114 personen, die verdachte in strafzaken had bijgestaan, er slechts dertig in de boeken voorkwa men. Verdachte's kantoorbediende, de 40- jarige J. A. B., die eveneens terecht stond, omdat hij de biljetten onjuist zou hebben ingevuld, zei. dat toen het jaar inkomen op f 18.000.uitkwam, zijn Patroon gezegd had, dat het te hoog was en getuige het moest omwerken door posten over te hevelen naar het Volgend aar. Tegen deze bediende eiste de Officier Van Justitie een gevangenisstraf van een week voorwaardelijk met een Proeftijd van een jaar. Hij wilde deze straf als een ernstige waarschuwing zien. Verschenen is het Voorlopige Verslag Van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de Rijksbegroting 1951 van Algemene Zaken. Enige leden Verzochten nader te worden ingelicht omtrent enkele punten, rakende de Re- Seringsvoorlichtingsdienst. Zo zouden zij het op prijs stellen, te mogen vernemen, hoe de organisatie van deze dienst is op gezet, of en zo ja, hoe de dienst over de onderscheidene departementen Van algemeen bestuur is verdeeld He Indonesische gezant in België, mr. 'de Anak Agung heeft verklaard, dat o°n handelsaccoord tussen Indcnesië en ®elgië in voorbereiding is en de onder tekening niet lang meer op zich zal laten wachten. Indonesië zal aan Bel- F'ë grondstoffen leveren als rubber, ta bak enz., terwijl België producten van 2lin zware industrie als locomotieven, htachinerieën en tevens schepen aan In donesië zal leveren. lo officiële kringen te Hongkong Wordt een onderzoek ingesteld naar be tichten, volgens welke oud-kapitein Westerling pogingen doet Hongkong mnnen te komen. He Aartsbisschop van Utrecht, Z.E ''oh. Kard. de Jong zal in de komende t'eek alléén Maandag, Woensdag en •"■Jonderdag audiëntie verlenen. -HExc. de Bisschop van Haarlem Woensdag 23 Mei a.s. geen audiëntie ferlenen. talen ten laste van een exportbonus, dollarrekening, goederen ter waarde van niet meer dan f 100 per factuur en goe deren, ingevoerd op grond van de „bij zondere vergunning C.D.I.U. 1950-boe- ken" of op grond van een door het boe- kenimportbureau verleende vergunnin gen vallen niet onder het verbod van deze deviezenbekendmaking. Deze bepalingen zullen een rem zijn op de deviezenopvragingen ten behoeve van importen bij de Nederlandsche Bank. Bovendien zal een importeur, die door middel van een termijnaankoop van vreemde valuta koersrisico wenst te vermijden, verplicht zijn 25% der tegen waarde in Nederlands geld onmiddellijk bij het afsluiten van de termijntrans actie te betalen. Tenslotte wordt de pre mie, die de koers der termijnvaluta be* paait, verhoogd van 1 tot 2 pet. Het zal voorts niet meer worden toege staan om bij het stellen van een accredi- tief de benodigde vreemde valuta contant aan te kopen; deze aankoop kan pas dan geschieden wanneer de in te voeren goe deren de Nederlandse grens zijn gepas seerd. Deze laatste bepalingen zullen flinke eisen stellen aan de liquiditeit, en gezien de krappe geldpositie van vele bedrijven, zal hiervan dus eveneens een import- beperkende invloed uitgaan. (Van onze correspondent) Sinds meer dan veertien dagen wordt reeds de Groninger ingezetene B. B. (Burmann) vermist. De 26-jarige B„ magazijnchef te Leeuwarden, was onge veer half April uit Groningen vertrok ken om een vacantietocht te houden via Frankrijk naar Corsica. Het laatst heeft men in Groningen iets van hem ge hoord, toen hij op weg was naar Corsica, waar hij een voetreis zou ondernemen. Familie en bekenden stelden een onder zoek in en met behulp van de politie te Corsica werd het gehele eiland afge zocht. Evenwel zonder resultaat. Thans heeft men op een der rotspunten zijn rugzak en enkele andere attributen te ruggevonden. Men vermoedt, dat de Groninger jongeman in een ravijn is ge stort. Zijn lichaam heeft men nog niet gevonden. De hoofdvlootaalmoezenier, mgr. J. F. M. de Sain, viert deze maand zijn zil veren priesterfeest. Ter gelegenheid van dit feit. zal hij Dinsdag 29 Mei om tien uur in het R.K. militairen-tehuis aan de Van Akenstraat te Den Haag een H. Mis van dankbaarheid opdragen, die wordt bijgewoond door deputaties van schepen en walinrichtingen van de Koninklijke Marine. uc/imT De een en vijftigjarige oud-sergeant konstabel van de Nederlandse Marine A. F. uit Amsterdam, die in April dooi de Amsterdamse Rechtbank wegens smaadschrift tot een boete van 100. werd veroordeeld, heeft zich met een request tot de Tweede Kamer gewend. Hij verzoekt hierin vervolging van een drietal ministers van Marine, die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan ambtsmisdrijven. Volgens de requestrant zouden deze ministers het verzoek tot vervolging- van de marinedoktoren, die F. voor de militaire dienst hadden afgekeurd en die deswege door hem waren beschul digd van valsheid in geschrifte, hebben gestuit. 13. Heer Haifa," zegt Draga, „ik heb u gevraagd bij mij te komen omdat er dingen zijn die mij verontrusten. Gij hebt veel gereisd. Ge kent de wereld. Mis schien kunt gij mij raad geven?" Haifa is een ogenblik verbaasd. Zo vriendelijk is Draga anders niet. Maar zijn ijdelheid wint het van zijn argwaan. „Spreek vrouwe," zegt hij voornaam. „Wat is het dat uw hart verontrust?" „Er doen vreemde geruchten de ronde," zegt de vrouw. ,.Er wordt gemompeld dat koning Eric geheime plannen koestert, waarvan vrouwe Winonah het slachtoffer zou zijn. Men zegt, dat hij zeer hoge schattingen geheven heeft, met oorlogszuchtige bedoelingen, doch het voor laat komen alsof dit op aandringen van Winonah is gebeurd. Het volk mort. Overal heerst ontevredenheid. Ik weet niet wat ik hiervan geloven moet „Wat zegt gij, vrouwe!" zegt Haifa. „Een man als koning Eric! De eer van een krijgsman gedoogt het niet dat men zich achter de rokken van een vrouw verschuilt. Als ge gelijk hebt wordt op deze burcht een laagheid bedreven die zijn weerga niet kent." Draga geniet van haar sluwe opzet. Voor de koningin is het het ergste voegt ze er kwijnend aan toe. „Hier moet gehandeld worden!" zegt Haifa fier. „Daden, vrouwe! De wortel van het kwaad aantasten voor het de bladeren doet verdorren. De sluier wegnemen voor de ogen van de koningin. Dat is plicht! Ik ga een onderzoek instellen!" Draga kijkt hem na als hij het vertrek verlaat. Boosaardig blinken haar ogen. „Ga, dwaas," mompelt ze zacht, „ge zijt een uitstekend werktuig voor mijn plannen Enige Nederlandse schoenfabrikanten hebben aangekondigd, dat zij binnenkort een belangrijke korting van werktijd zullen invoeren. Deze maatregel is een gevolg van het feit, dat een groot deel van de schoenwinkeliers weigert nieu we voorraden schoenen in te kopen. Zij achten de door het directoraat-generaal voor de Prijzen vastgestelde winstmar ges te gering om een lonende bedrijfs voering mogelijk te kunnen maken. De schoenfabrikanten zouden de lopende or ders afwerken en daarna hun fabrieken sluiten, waneer geen wijziging in de be staande situatie is gebracht. De adj.-secretaris van de Federatie van Nederlandse schoenfabrikanten kon ons desgevraagd geen concrete gegevens ver strekken. Het is nog niet bekend hoe- Ook bij Harderwijk zijn thans de werkzaamheden' aangevangen aan de dijk, die straks de Zuid-Oost-polder zal omsluiten. Van hieruit werkt men het reeds in aanbouw zijnde dijkgedeelte tegemoet. (Van onze verslaggeefster) De U(nie) van V(rouwelijke) V(rij- uiilligers) hield gisteren te Rotterdam haar vijfde landdag, in het geheel ge vulde Ahoy Paviljoen, waar men tussen de honderden saamgestroomde vrouwen uit alle delen van het land als gasten opmerkte burgemeester Oud en mevrouw Oud, mevrouw Kesper, echtgenote van de commissaris der Koningin in Zuid- Holland, alsmede vertegenwoordig(st)ers van het Dep. van Sociale Zaken en de gemeentelijke sociale dienst en van al lerlei instanties die steun ondervinden van de activiteit van de U.V.V. In haar openingsrede sprak de voor zitster mevrouw Sjollemas'Jacob over de nieuwe organisatie reeds zo lang in voorbereiding, de Vrouwelijke Vrijwil lige Hulpverlening, die in zekere zin het werk der U.V.V.: het verlenen van vrijwillige, practische sociale hulp, door kruist, maar die veel uitgebreider is van opzet. Deze organisatie in wording zal namelijk gevormd worden uit het mo zaïek der belangrijkste Ned. Vrouwen verenigingen en van dat mozaïek wordt de U.V.V. dan een onderdeel.' „Naast onze werkzaamheden in vre destijd zal dit jaar voorts in het teken staan der voorbereidingen die getroffen moeten worden voor de bescherming der burgerbevolking in oorlogstijd", ver volgde de voorzitster, „aan welke taak slechts begonnen kan worden in overleg met de gemeentebesturen." Over dit voorbereidend werk bij drei ging van gevaren sprak ook burge meester Oud, die de U.V.V. bestempelde als „de trouwe medewerkster bij de gro te sociale taak die gezamenlijk is te ver richten." Advertentie In iedere katholieke boekhandel is thans verkrijgbaar: volgens de officiële levensschets van Girolamo dal Gal O.F.M. Conv. in het Nederlands bewerkt door MGR. DR. JAN O. SMIT met een voorwoord van Z. Em. Joh. Kard. de Jong Het boek heeft een omvang van 200 pagina's, waarvan 14 foto-pagina's; is gebonden in heel linnen, wijnrode band en voorzien van een stijlvolle omslag. De prijs bedraagt f 5.90 Hoe uiteenlopend in 1950 de activitei ten in de U.V.V. zijn geweest, bleek niet alleen uit de enkele flitsen welke de secretaresse mevr. mr. E. van Die- menMekking aanstipte uit het jaar verslag, maar ook uit de korte één-ac- ter, die afgevaardigden uit de verschil lende provincies opvoerden, nadat mej. dr. J. van Dullemen, directrice van de Rotterdamse Meisjes H.B.S., haar gehoor had opgewarmd om te voelen voor het wereldburgerschap. In gewestelijk costuum gekleed tra den schone vrouwen naar voren en ver telden van het werk in haar provincie Advertentie verricht, dat varieerde van duizenden broodjes smeren voor gedemobiliseer- den tot verkeer tellen en van het op richten van een jeugdbibliotheek tot het assisteren bij gemeentelijk t.b.c.-onder- zoek. Troetelkind van de U.V.V. is nog steeds het werk voor de ouden van da gen. Bij de provincies die vertegenwoordigd waren ontbrak Brabant. Op verzoek van de Bisschoppen die immers twee jaar geleden de U.V.V. in Brabant ontbon den, omdat volgens de bisschoppelijke mening het R.K. Vrouwengilde dat werk evengoed kon doen. De nauwelijks meer te ontwarren ingewikkeldheid der vrouwenorganisaties in Nederland is voor een buitenstaander al lang niet meer te volgen. Kortgeleden is namelijk in Brabant de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening opgericht, als provinciaal onderdeel van de toekomstige landelijke, hiervoor genoemde mozaïekvorm, samen gesteld uit vrouwenorganisaties van alle gezindten. De leidinggevende katholieke vrouwen in dit mozaïek zijn dezelfde die warm voelen voor de U.V.V. Des middags maakten de deelneem sters, voor wie zo'n dag ook 'n uitje is, een tocht door de Rotterdamse havens. veel fabrieken een korting van werk tijd zullen invoeren. Onder meer zou dit het geval zijn bij de schoenfabrieken in Nijmegen en Hilvarenbeek. Na af werking van de orders zouden deze fa brieken sluiten. De Federatie van Schoenfabrikanten heeft de indruk dat in ieder geval de vaste kern van perso neel zal aanblijven. De adj .-secretaris van de Federatie noemde de vooruitzich ten „duister". De schoenfabrikanten heb ben een adres aan de minister van Eco nomische Zaken gericht, waarin zij de bewindsman attenderen op het gevaar van werkloosheid in de schoenindustrie, die zou worden veroorzaakt door de winstmargeregeling, welke zij ongunstig achten. De schoenfabrikanten hebben de winkeliers toegezegd, dat zij hun eisen voor een betere winstmargeregeling zul len steunen. Maandag zullen delegaties van de schoenfabrikanten en -winkeliers besprekingen voeren over de bestaande moeilijkheden. Zoals bekend heeft het directoraat- generaal voor de Prijzen onlangs de winstmarge voor herenschoenen op 18 pet. en voor damesschoeisel op 22 pet vastgesteld. Deze marges achten de schoenwinkeliers te laag. Zij zouden de schoenen met verlies moeten ver kopen, vooral wat betreft het dames schoeisel, waarbij de winkelier reke ning moet houden met de factoren mo de, seizoen en maat. Twee tot vijf pet. van het voorradige damesschoeisel wordt meestal niet verkocht en moet beneden de inkoopprijs in de opruiming worden gebracht. De Vakgroep Schoen detailhandel acht een winstmarge van 26 pet. voor herenschoenen en van 28 pet. voor damesschoenen aanvaardbaar. Van een woordvoerder van het direc toraat-generaal voor de Prijzen vernamen wij, dat de onderhandelingen tussen re geringsautoriteiten en schoenwinkeliers over de winstmargeregeling worden voortgezet. Hij acht het uitgesloten dat de schoenfabrieken zouden moeten slui ten, omdat de winkeliers hun orders annuleren. „Zolang het publiek geld heeft om schoenen te kopen, blijven de schoenfabrieken werken". Opnieuw zal tegen het eind van deze maand een 170-tal Korea-vrijwilligers uit Nederland vertrekken, in verband met de aanvulling en aflossing van het Nederlands detachement Verenigde Na ties. Dit is reeds het tweede grote af lossingsdetachement, dat wordt inge scheept. Ook per vliegtuig is onlangs een groep vrijwilligers vertrokken. Daar nog elke dag aanmeldingen bin nenkomen ligt het in het voornemen, in Juli wederom een contingent vrijwilli gers naar Korea uit te zenden. Op de algemene vergadering, die de Bond voor Staatspensionnering te Amsterdam heeft gehouden, heeft het hoofdbestuurslid C. J. van Lienden, tevens lid der Tweede Kamer, in zijn inleiding ter illustratie van de omvang, die de problemen der verzor ging van bejaarden in de toekomst moge lijk kunnen aannemen, cijfers verstrekt van het aantal Nederlanders, ouden dan 65 jaar. Volgens de volkstelling van 1947 waren dit er 683.000 en op basis van dit aantal schat het Centraal Bureau voor de Statistiek, alle huidige omstandigheden in aanmerking genomen, dat in ons land bin nen tien jaar bijna een millioen bejaar den (65 jaar of ouder) zullen leven. Voor 1970 is dit aantal geschat op 1.190.000. De Amsterdamsche Rijtuigmij. stelt voor over het boekjaar 1950 een divi dend uit te keren van 5 (4) pet. Donderdag was het de tweede dag in successie, dat te Tilburg geen geval van pokken werd geconstateerd. De quaran taine voor twee zusterkloosters werd opgeheven, evenals voor verschillende personen, die in hun woningen gecon signeerd waren. De directeur van de G.G. en G.D., dr E. Ausems, verklaarde zich zeer tevre den over de huidige gang van zaken. Mits er zich door andere contacten geen nieuwe ziektegevallen meer voor doen, is in Utrecht alle gevaar voor pokken geweken, aldus heeft de direc teur van de G.G. en G.D., dr. R. E. Wie- ringa, bekend gemaakt De veertien Utrechtenaren, die in een barak van het Stads- en Academisch Ziekenhuis in quarantaine waren, zijn weer huiswaarts gegaan. In verband met de incubatietijd voor pokken zal het duidelijk zijn. dat de mi litairen, die 16 Mei ingeënt zijn, zich tot 20 Mei niet naar besmette gebieden mogen begeven. Zij, die bijv. één dag vóór 16 Mei zijn ingeënt mogen 19 Mei reeds gaan en zij die bijv. 17 Mei inge ënt zijn de 21e Mei enz. De R.K. Bakkerspatroonsvereniging te Breda heeft zich gericht tot de drie organisaties van bakkerpatroons in Ne derland, met het verzoek, contact op te nemen met de meelfabrikanten, ten einde te verkrijgen, dat op elke 50 kilo gram meel, die bij de bakkers wordt afgeleverd, een toeslag van tien cent wordt geheven. De op die manier bij eengebrachte dubbeltjes zouden dan kunnen worden gestort in een fonds, waaruit die bakkers kunnen worden ge holpen, wier bedrijf ten gevolge van de pokkenepidemie stil ligt. Advertentie A Adem- en lichaamsgeur CHLOROPHYLL verdwijnen W TABLETTEN 85 ct. per pakje JWr. F. J. Kranenburg te Rotterdam, die door de minister van Oorlog aan H. M. de Koningin is voorgedragen ter benoe ming tot staatssecretaris van Oorlog. 5 Mei j.L werd voor mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, de bijzondere kantonrechter te 's-Gravenhage, een be gin gemaakt met de behandeling van de zaak tegen Arie Meyer Schwencke, de veel besproken en veel omstreden figuur uit de bezettingsjaren en daarna. We gens het vergevorderde uur werd toen de zitting, kort nadat de verdediger mr. J. Roelse uit Amsterdam met zijn plei dooi was begonnen, geschorst om giste ren te worden voortgezet. Aan het slot van een langdurig betoog vroeg mr. Roelse de onmiddellijke in- vrijheidsstelling van zijn cliënt, daar hij deze door de zes jaren, die hij in voor arrest heeft doorgebracht, voldoende ge straft achtte voor de fouten, die hij ge durende de bezetting gemaakt heeft. Aan het verzoek van de verdediger ging een uitgebreide bespreking van de zes en twintig punten, die aan Meyer Schwencke ten laste waren gelegd, vooraf. Uitspraak 28 Mei. De voorzitter van de Stichting van de Landbouw, de heer H. D. Louwes, heeft tijdens een samenkomst van Duitse en Nederlandse tuinders in de Volks hogeschool te Bergen een voordracht gehouden over de Nederlands-Duitse agrarische verhoudingen in het licht van de Europese samenwerking. In de aard van het landbouwbedrijf en van de boerenbevolking liggen tal van factoren, die het streven naar éénwording van de Europese staten kunnen bevorderen, maar die het evenzeer kunnen afremmen aldus de heer Louwes. Dit laatste is meestal het geval. De landen met een 'age kostprijs en een belangrijke agra- nsc e uitvoer juichen de eenwording Advertentie LIKDOORNS verdwijnen pijnloos, snel en zeker met: Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK UITGAVE VAN N.V. DRUKKERIJ AMSTERDAM DE TIJD En in een andere preek hetzelfde on derwerp, zo toepasselijk op deze eeuw der atoombedreiging „U zegt, dat de tijden verward, zwaar te dragen en vol eilende zijn. Leeft, zoals ge moet leven en door zo te leven, zult ge de tijden veranderen; ge verandert de tijden en hebt niets meer om over te klagen. Want wat zijn de tijden, broeders? Pe rioden en kringen van tijd. De zon is opgegaan; nadat twaalf uren zijn voor bij gegaan begint alles op een ander deel van de wereld; en bij het opgaan van de zon de volgende dag begint al les weer opnieuw. Tel eens op hoeveel keren dit gebeurt. Dat zijn de tijden. Wie wordt nu gekwetst door het opgaan van de zon? Daarom, de tijd heeft nocit iemand gekwetst. Degenen, die ge kwetst worden, zijn de mensen en de genen, door wie zij gekwetst worden, zijn eveneens mensen. Welk een droef heid! Mensen worden gekwetst, mensen worden bedorven, mensen worden ver drukt, en door wie? Niet door leeuwen, of slangen of schorpioenen, maar dcor mensen!" O wijsheid zo oud en immer nieuw! En hoe verstond Augustinus het te spreken over de toestand van een mens, niet het minst ook over zijn stemming van wanhoop „Ik heb alles gedaan; wat ik aan vermogens bezat heb ik aangewend. Ik zie, dat ik niets heb ver zuimd. Ik heb mijn arbeid gegeven; de smart is gebleven.... Ik kan de laag heid der mensen niet verdragen ik ben niet in staat hun enig leed te doen. O, mocht ik ergens rust hebben, licha melijk van hen gescheiden zijn, hoewel niet in de liefde, omdat de liefde in mij gevestigd moge blijven. Met woorden en strijd kan ik hun geen goed doen; door te bidden zal ik in staat zijn hen met goed te doordrenken...." In deze uitspraken van Augustinus, meende Francis, waren alle antwoorden besloten; op alles vond je in hem een antwoord en een bevestiging van je geloof. Wanneer hij daarover nadacht, zwierven soms zijn gedachten naar Jo- hann, al voelde hij weinig behoefte hem te schrijven. Hij bleef liever geheel be sloten in zijn eigen wereld; de enige met wie hij nog regelmatig in verbin ding stond was zijn moeder. Via zijn moeder hoorde hij ook van Johann, dat Gustaaf Meisel bij de Capucijnen was ingetreden. En korte tijd daarna schreef Johann hem zelf, dat Lotte gelukkig getrouwd was met een jonge Weense zakenman; Lotte had gewild dat hij Francis op de hoogte bracht. „Vertel hem (zo had zij geschreven) dat mijn man alles is wat wij tijdens ons laatste gesprek op het Westbahnhof zeiden, dat hij moest zijn, bovendien nog galant. Doe hem mijn allerhartelijkste groeten en zeg hem, dat ik zijn ring nog altijd draag". Francis schreef aan Johann, dat hij blij voor haar was, hij wenste haar alle ge luk en lieve kinderen. Hij herinnerde zich hun gesprek op het station nog zeer goed en herdacht haar steeds in zijn gebeden. Toen Johann Lotte de brief liet zien glimlachte zij, maar haar ogen vulden zich met tranen en toen zij alleen was, huilde zij een beetje. Francis herinnerde zich nog goed, dat hij gezegd had te hopen, dat zij zou trouwen met een man, die haar aanbad; zij had er lachend aan toegevoegd, dat hij ook knap en rijk moest zijn, en hij weer, dat hij vrolijk en geestig moest zijn en hij was zeer verheugd toen hij in het begin van 1946 het bericht ont ving, dat ze allemaal nog in leven waren. De man van Lotte was bij de Amerikanen in krijgsgevangenschap ge raakt en was nu vrij. Johann was heel in het begin van de oorlog ernstig ge wond en daarna uit de dienst ontslagen. Het was niet waarschijnlijk, zo schreef hij, dat hij nog ooit zou kunnen skiën, of klimmen, „maar", voegde hij er be rustend aan toe, „misschien was ik er toch ook te oud voor. Ik wandel nu met een stok en mijn voet sleept een beetje. De uitdrukking die men er voor ge bruikt is: een hinkepoot. Maar ik leef nog, ben weer terug bij mijn boeken en ons mooie Salzburg is gespaard ge bleven. Er zijn al weer festivals Johann's broer was gesneuveld. Fran cis had Franz Amanshauser nooit ge kend, maar hij voelde zich oprecht be droefd toen hij hoorde dat hij dood was; hij herinnerde zich nog goed, dat vader en moeder Amanshauser op die Kerst dag, een haast onvoorstelbare tijd ge leden, hadden gezegd dat hij en Cathryn maar de plaats moesten innemen van hun lieve Franz en Heide, die niet naar nuis naoden kunnen komen. Nooit zou J °f Franzof Cathryn nog onder het gastvrije dak in Tirol ver- loeven. Hij schreef aan Johann om hem te vragen zijn diep gevoeld-,medeleven over te brengen aan vader én moeder A.manshauser en hun te zeggen, dat hij altijd met liefde dacht aan het Kerst feest, dat hij met Cathryn bij hen had gevierd. „Franz en Cathryn zijn nu van ons heen gegaan, mogen zij in vrede rusten en moge jullie Franz je in de geest even nabij zijn als mijn lieve zus ter mij dikwijls in de geest nabij is. Het is hard voor ons om degenen, die wij liefhebben, te verliezen, maar wij kunnen voor hen bidden en steeds onze gebeden hernieuwen en God vragen, dat niet onze wil maar Zijn wil geschiede, en op deze wijze ontvangen wij ook de kracht om te dragen wat ons overkomt". Hij gevoelde zich in dat voorjaar niet erg goed en moest zich gewonnen geven aan zijn ziekte van iedere winter. Tijdens liet zomer-trimester waren er zelfs dagen, dat hij alle wilskracht nodig had om vol te houden en zijn overste stond er dan ook op, dat hij in dat jaar deel zou nemen aan de gemeenschappelijke zomervacantie van de communiteit. Toen hij hoorde, dat ze naar Ballyroon zouden gaan en dat pater Halloran juist een retraite gaf in het klooster der Francis canen, was het niet nodig, er lang bij hem op aan te dringen om te gaan. Zijn geluk was volkomen toen hü verlof ont ving om in het klooster te verblijven. (Wordt vervolgd toe, de landen met agrarische invoer en met een hoge kostprijs zijn daarentegen huiverig voor deze éénwording, omdat zij een prijsbederf voor hun eigen pro ducenten vrezen. De tegenstellingen "zijn bij de landbouw veel sterker dan bij de handel en in dustrie. Bij de landbouw ziet men zeer grote verschillen in bedrijfsvoering en in ontwikkeling. Bij het streven naar eenheid in West-Europa zal men terdege rekening moeten houden met de harde werkelijkheid der agrarische omstan digheden. Dit nog temeer omdat bij de tegenwoordige verhoudingen vrijwel geen enkele Europese staat tegen de directe belangen en de wil der agrari sche bevolking in, een forse politiek voor deze eenwording zal kunnen of durven voeren. Op het gebied van de landbouw moeten de eerste grondslagen nog worden gelegd. Een grote uitbrei ding van landbouwonderwijs en van landbouwhuishoudonderwijs op het platteland, van landbouwvoorlichting en van cultuurtechnische verbeteringen is in de meeste landen van gebiedende noodzakelijkheid. Indien de eenwording van West- Europa zich snel voltrekt, aldus spr„ zal het welvaartspeil van de landbouw gedurende een aantal jaren dalen en de bestaanszekerheid bedreigd worden. Indien de eenwording van West- Europa zich niet snel voltrekt bestaat het gevaar dat het collectivisme van Oost-Europa zich meester maakt van het Westen. Hier moet de boer een risico nemen, hij moet een sprong in het duister durven doen. Hg moet zijn bestaanszekerheid op korte termijn durven prijsgeven om op langere ter mijn zijn zelfstandigheid en zijn be staanszekerheid te verzekeren. De heer Louwes wees er tenslotte op, dat, indien Duitsland Nederland wenst te zien als een afzet voor zijn industriële producten, het zichzelf zal moeten zien als een afzetgebied voor de Nederlandse agrarische producten. De Duitse land bouw moet het besef hebben, dat hij aangewezen is op de koopkracht van zijn industriële bevolking en dat hij dus, om wille van zijn eigen welvaart, agra rische producten uit Nederland moet toelaten. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3