Achterstand hij Hoger Onderwijs zal worden ingehaald Klachten en wensen op gebied van kunst en cultuur Twintig eeuwen jong De VIER SLOOTGRAVERS van IJSELSTEIN Westen zou voorrang behouden bij Perzische olieleveranties SCHILDER en GRAVEUR TEKEN Japie Voetbal Israël overweegt mobilisatie Stroboscoop cursus Onderwijs en Kunst in Tweede Kamer Directeur-generaal der politie afgetreden Concessie van Gromyko over demilitarisatie Staking in Amerikaanse atoomindustrie Schaap niet naar Frankrijk VRIJDAG 18 MEI 1951 PAGINA CRITIEK OP MONUMENTEN ZORG NIET ONGEGROND Minister Rutten Kunst en cultuur Avondvergadering Radio en televisie Plaatsvervangers in Parijs FRANKRIJK heeft dit jaar TIEN DIVISIES Voor Atlantische leger In verband met Arabische steun aan Syrië Geruchten uit de lucht gegrepen Rosseel wint tweede étappe Ronde van België Van Est speelt geen rol beroemd' Eén Duits. Olymp. Comité Besprekingen te Hannover mislukt Sportsnippers Wereldkampioenschappen 1952 tafeltennis in India Utrecht en Maurits verliezen E.D.O. en Go Ahead zegevieren (Vergadering van Donderdag, geopend 13 uur. voorzitter mr. Kortenhorst). Aan de orde is de voortzetting van Oe behandeling van de begroting voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (afdeling hoger onderwijs en weten- Schappen). De heer WELTER (Kath. Nat.) zegt Van gezaghebbende zijde vel-nomen te nebben, dat ons hoger onderwijs een grote achterstand heeft bij het buiten land. Om de T.H. te Delft op peil te brengen zou een investering van 20 mil lioen nodig zijn. In dit verband zegt sPr. dat het hem verbaasd heeft, dat de regering overgaat tot de stichting van een tweede school. Het zou wenselijk zijn om begaafde jongelui financieel in staat te stellen te studeren, zonder dat zij het geld later behoeven terug te betalen. De finan ciële positie van het land laat dit niet t°e. De regering geve dan echter meer renteloze voorschotten. Dr. STOKMAN (Kath.) zegt, dat het Voor de rijksuniversiteiten zeet onbe vredigend is, dat de uitvoering van de nieuwbouw voortdurend wordt ver traagd. Het opdragen van de uitvoering Van de bouw door de universiteiten zelf heeft verschillende voordelen. De Padelen zijn spr. niet duidelijk. Wil de minister een en ander nog eens overwe gen? Spr. is niet tevreden over de sub sidie aan bijzondere universiteiten. Geen rekening is gehouden met de stijging van de laatste vijf jaar. Spr. wil nog afwachten, maar pleit voor afschaffing van de bevriezing van het objectieve maximum op '47. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. RUTTEN, zegt, dat de rolverdeling van de univer siteiten een zeer belangrijke kwestie is. Tot dusver is de opzet steeds plaatselijk geweest, terwijl we nu moeten komen tot een nationale verdeling. Wat het peil van het onderwijs aan gaat, spr. doet alles om de achterstand 'n te halen. Delft is nog achter, maar Vergeet niet, wat reeds aan achterstand is ingehaald. Overleg is nog gaande ten einde de "Diversiteiten te bevrijden van knellen de detailbemoeiing van de overheid. Over het subsidiestelsel wil spr. zich thans niet uitlaten. Als de wettelijke regeling voor het hoger onderwijs in discussie komt, zal er voldoende gele genheid zijn daarover van gedachten te Wisselen. Spr. heeft verscheidene aanvragen om 'n leerstoel voor de homoeopathie ontvangen en doorgezonden naai; Utrecht om advies. Dit advies was sterk afwijzend. Het is begrijpelijk, dat de minister niet gemakkelijk Overgaat tot de instelling van een leerstoel tegen het advies" van de fa culteit en het curatorium in. Ten slotte zegt spr. het eens te zijn met hen, die een te grote bezuiniging hoger onderwijs zien als het slach ten van de kip met de gouden eieren. Aan de orde zijn de afdelingen Oud heidkunde, Natuurbescherming en Kunst. De heer WILLEMS (Arb.) zegt, dat het signaal op rood str at, omdat de over heid niet voldoende daadkrachtig is op het gebied van kunst en cultuur. Spr. hoemt een aantal voorbeelden. Voorts h'ordt nog altijd veel te weinig over ig gepleegd. Hieruit zou een zekere mate van belangstelling kunnen blijken. ~e kous is bepaald niet af met op dit 'es op te merken, dat er geen geld is De heer VERHOEVEN (Kath.) acht de cslissing van de overheid in de kwestie- an 't Reve juist en moedig. De mede dingers solliciteerden naar een prijs uit de staatskas. Dit bracht mee, dat niet meer alleen artistieke maatstaven in het geding waren. Terecht stelt de minister zich op het standpunt, dat de gewestelijke cultuur spreiding in de eerste plaats een zaak is van de gewesten zelf. Gelukkig krijgt men daar in de gewesten zelf steeds meer oog voor. Spr. betreurt, dat juist op de posten van de orkesten nogal veel is bezuinigd. De regering verlieze de belangen van de gewestelijke orkesten niet uit het oog. De avondvergadering wordt gepresi deerd door mr. Donker. De staatssecretaris van onderwijs, mr CALS deelt mee, dat de verbouwing van het rijksmuseum zal worden voortgezet. Helaas is de critiek op de monu mentenzorg voor een groot deel juist. En zullen dan ook bijzondere maatregelen genomen moeten wor den. Het is echter zeer moeilijk een bevredigende urgentielijst op te stel len. Monumentenzorg acht zes objec ten thans zeer urgent. Voor '52 zou dit 4 millioen kosten: alleen de eer ste etappe van de restauratie is dan nog maar achter de rug. Spr. noemt o.m. de Nieuwe Kerk in Amsterdam; de bouw van de St. Jacobskerk in Den Haag en de grote toren in Dordrecht. De regering heeft een open oog voor de nood van de literaire tijdschriften. Daarom heeft zij een verhoogde subsi die daarvoor aangevraagd, i Inzake een fusie tussen iiet R. Ph. Orkest en het Residentieortfest is nog geen beslissing genomen. De onderhan delingen duren nog voort. In zijn dupliek deelde de Staatssecre taris nog mede, dat binnenkort de Ge deputeerden uit de gewesten een be spreking ten departemente zullen heb ben over de gewestelijke orkesten. De algemene beraadslagingen worden gesloten. Aan de orde is de afdeling radio. De heer VAN SLEEN (Arb.) herhaalt zijn wens om een nota over het televi- siebeleid te mogen ontvangen. De Ka mer is voor een voldongen feit gesteld wat betreft de mast in Lopik. Voorts is er een bericht verschenen, dat Philips in Juni met de uitzendingen zal begin nen. Ds. VAN DER ZAAL (A.R.) vraagt zich af of de regering ooit een bevre digende oplossing zal geven voor het radio-vraagstuk. Wat gaat het ontwerp op het radiobestel toch een lijdensweg. We zijn nog geen stap verder dan in De cember '45. En dit terwijl de regering heel goed weet, dat de meerderheid van ons volk niets voelt voor de fascistische eenheidsradio. Het lijkt wel alsof er sterke ambtelijke tegenwerkende krach ten aan het werk zijn. De heer PETERS (Kath.) vraagt zich af, of televisie wel een juiste vorm van ontspanning is. Hoe het zij, zij zal een enorme invloed op de mas sa hebben. Daarom moet de televisie onmiddellijk met de grootst mogelijke waarborgen omringd worden. De gees telijke volksgezondheid mag niet in gevaar komen. Spr. denkt aan iets in de geest van de controle op de biosco pen. Overigens acht spr. het niet juist in deze tijd grote sommen voor de televisie uit te geven. Tegen experimentele uit zendingen heeft spr. geen bezwaar. De vergadering wordt te 22.45 uur ge sloten. f.V.'.V.V.VAV.-.-.v.-i-.w.Vf.V, LVWAVS-". O. cirkels, te vergelijken met de Amsterdamse grachtengordel!: de grote of binnenboulevards, de buiten-boulevards en de gordel- of uiterste boulevards. Daaraan kan men, gelijk aan de jaarringen van een boom, de ouderdom en de groei van de stad nagaan. Wanneer men dit schema voor ogen houdt, is het gemakkelijk in Parijs de weg te vinden. Weinig steden zijn er, die zich zo logisch van uit de plek van hun ontstaan ontwikkeld hebben. De stad is door de Seine in een linker- en een rechter oever verdeeld; de rechter oever is de eigenlijke wereld stad, middelpunt van handel en verkeer, van luxe en mode, het internationale centrum; de linkeroever is het rijk van de cultuur, het wetenschappelijke, politieke en officiële Parijs. Parijs telt momenteel drie millioen inwoners op een ge bied van honderd vierkante kilometer. - De stad wordt ge kenmerkt door vele historische gebouwen, waardoor het een van de grootste middelpunten is geworden van het touristen- verkeer. De Russische gedelegeerde op de con- ■terentie van de plaatsvervangers van de r°te Vier, Andrei Gromyko. verklaarde Bitteren tijdens de 54ste zitting te Parijs, et concessie aan het Westen te willen noen over een van de meest omstreden vtjnten van de agenda: de plaats waar ''de demilitarisatie van Duitsland" komt ,e staan. Doch toen de Rus zijn voorstel aad uiteengezet, bleek dat geenszins een Concessie te zijn, en de gedelegeerden •Jan Amerika, Frankrijk en Engeland erklaarden dan ook het niet te kunnen nanvaarden Gromyko had tot dusverre geëist, dat 't punt boven aan de agenda zou ver schijnen, het Westen wilde het een on- Qergeschikte plaats geven. De gedele geerden van Amerika, Frankrijk en En gland hebben tenslotte voorgesteld, de J^csterse en Russische ideeën over dit rubt naast elkander te plaatsen en de gestie aan de vier ministers van Bui- ^dlandse Zaken zélf voor te leggen. De „concessiè'* van Gromyko be stond nu hierin, dat hij voorstelde het Punt bovenaan de agenda te plaatsen, 'Vergezeld van een aantekening voor de Grote Vier, dat men het over deze kwestie niet eens was en dat men niet Wist welk standpunt elke partij pre- Pjes mnam. Gromyko wilde zelfs nog verder gaan: de redactie van die aan- ckening liet hij aan het Westen over. kla aar de Westerse gedelegeerden ver j aarden, dat de kwestie van de demili- st ris&tie dan nog op de eerste olaats zou hepft' het§een Rusland altijd" gewild g6p Daarom was het in het geheel bij011 c°ncessie. Over deze kwestie werd b'P® twee uur gediscussieerd, maar men kte geen enkel resultaat. Juu ,Franse minister van Defensie, klaa heeft Donderdagavond ver best .?at er -Seen twijtel over moet van ?n"> .dat Frankrijk aan het eind beg ,"ct jaar tien moderne divisies ter z-j h'kking van generaal Eisenhower van ?'*en- Frankrijk zou'tegen het eind ben vijftien divisies gereed heb- g6z- en oen jaar later twintig, nog af- briet van de resel'ves. Bij wapenfa corn £n in het gehele land worden re- 'Uste gedaan, aldus de mi- De nieuwe directeur-generaal van de politieke afdeling van het Perzische mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Bag- her Varesteh, heeft te New York ver klaard „zeer hoopvol te zijn, dat het EngelsPerzische olievraagstuk spoe dig zal worden opgelost". Varesteh, die sinds achttien maanden adviseur is van de Perzische delegatie bü de V.N., ver klaarde dit voor zijn terugkeer naar Perzië. "Volgens Varesteh is Iran niet van plan enige wijziging te brengen in zijn hui dige verplichtingen op oliegebied. „De Westelijke landen zullen nog steeds voorrang krijgen. Onze plannen met be trekking tot ons nationalisatieprogramma zijn goed en wij wensen vrienden te blijven met Engeland en alle landen, in het bijzonder onze buren. Wij wilien Engelse technici niet aan de dijk zetten, doch wel zijn andere technici beschik baar." aldus Varesteh. De directeur-generaal van de Per zische politie, generaal Abdoel Hoes- Israël overweegt zijn strijdkrachten „gedeeltelijk te mobiliseren", zo ver neemt A.P. in Tel Aviv uit particuliere bron. De aanleiding hiertoe vormen de berichten, dat eenheden van de lucht macht en de artillerie van Irak Syrië zün binnengetrokken en de verwach ting, dat Egypte en de overige Arabi sche staten het voorbeeld van Irak zul len volgen. De huidige besprekingen in de Arabi- sche Liga zullen besloten worden met „concrete" stappen om Syrië te helpen in het grensgeschil van dit land met Israël, aldus meldt U.P. uit welinge lichte bron te Damascus. De Politieke Commissie van de Arabische Liga heeft gisteravond zijn besprekingen beëin digd. Vandaag zou de Raad van de Liga bijeenkomen om de aanbevelingen van de commissie goed te keuren. De V.S. hebben de Arabische regerin gen Donderdag medegedeeld, dat de Arabische militaire hulp aan Syrië een „schending van de wapenstilstandsover eenkomst van Rhodos is en Israël wel licht opnieuw zal provoceren". In dc Verenigde Staten zijn gisteren twee stakingen uitgebroken, een bij een station voor atoomenergie en een bij een tclegraafmaatschappij. Ruim twee dui zend arbeiders van het station voor de opwekking van atoomenergie te Sclla- field, in de Staat Maryland, hebben het werk neergelegd. Zeshonderd in dienst van het Amerikaanse ministerie van be voorrading staande arbeiders staken niet, zodat de vervaardiging van pluto nium voortgang vindt. De staking is uitgeroepen door de „commissie van so ciale voorlieden", omdat drie dezer werkers wegens overtolligheid zijn ont slagen. Ongeveer zeventienhonderd werkne mers van de Amerikaanse telegraaf- maatschappij „Western Union" zijn gisteravond in vier voor de telegrafische verbindingen belangrijke steden in sta king gegaan, waardoor grote gebieden in de V.S. niet meer langs telegrafische weg kondep worden bereikt. De moge lijkheid bestaat, dat de telegrafisten in het gehele gebied van de V.S. in staking zullen gaan. Zij eisen een loonsverho ging van 25 dollarcents per uur. Naar aanleiding van berichten dat rijke olievelden op Sumatra ontdekt zouden zijn, heeft de vertegenwoordiger van de „Caltex" in Indonesië,, de heer Rowly medegedeeld, dat deze liggen bij Pakan Baru (Midden-Sumatra) bij de Siakrivier. De concessie berustte voor de oorlog reeds bij de Caltex. Gezien de huidige toestand wat de aanleg van een pijpleiding betreft leek het hem niet mogelijk nog dit jaar de eerste olie van de velden af te voeren. sein Hedjazi, is om nog onbekende reden afgetreden. De minister van Binnenlandse Zaken, generaal Faz- loliah. is voorlopig met de leiding van de politie belast. Het ontslag wordt in verband gebracht met de verklaring van premier Mossadeq, dat er onveilig heid in het land en in het bijzonder in Teheran heerste. In Teheran is gisteravond een nieuwe arbeiderspartij opgericht. Dr. Mozaffar Baghaï, leider van het Nationaal Front en nauwe medewerker van premier Mossadeq, verklaarde, dat de nieuwe partij verscheidene bewegin gen samenbrengt, wier voornaamste doel de nationalisatie van de olieindus- trie was geweest. Reeds verschillende malen zijn er in de laatste maanden geruchten rondge gaan omtrent een mogelijk overgaan tot het professionalisme van de speler van de eerste klasser 't Gooi: Rinus Schaap. Deze voetballer, die reeds vijf maal als internationaal gespeeld heeft, zou, zo meldt thans weer een dagblad, definitief besloten hebben om uit te komen voor de Racingolub de Paris. Met een foto van Schaap met reiskof fers vermeldt het artikel, dat deze f 20.000 ineens zou ontvangen en verder f 750 per maand. Te bevoegder plaatse hebben wij nogmaals naar de waarheid van deze mededelingen geïnformeerd. Men deelde ons mede, dat Schaap nog geen aanbieding ontvangen heeft en er dus van overgaan naar het professiona lisme op het moment geen sprake is. Schaap heeft verteld, dat, als hij wer kelijk eer. serieus en mooi aanbod zou krijgen, hij dit in ernstige overweging zou nemen. De tweede etappe van de Ronde van België, van Blankenberghe naar Char leroi (248 km.), is door de Belg Rosseel gewonnen in 6 uur 45 min. 52 sec. 2. Mathys (B.), 3. Caupain (B.), 4. Van Steenkiste (B.), 5. De Mulder (B.), 6. ex aequo Close (B.), Brackeveldt (B.)t Breuer (B.)De Rijck (B.), VerfaiUie (B.), Van Dormael (B.), Driessen (B.j, Wambcke (B.), De Smedt (B.) en De- man (B.), allen dezelfde tijd als de winnaar. Onze landgenoot Van Est werd 32e in 6.49.50. De renners hadden het voordeel van een straffe Noord-Oostenwind, waardoor de snelheid vaak de vijftig kilometer per uur oversctn'eed. Na enkele kilo meters waagden Derijcke, Verhaert en Van Dormael een uitlooppoging en bij Oostende bedroeg de afstand tussen de vluchtelingen en het peloton ruim 200 meter. Bij tussenpozen maakten zich nog meer renners uit de hoofdgroep los en bij Yperen bestond de kop reeds uit zeventien man. In het peloton zat nu niet veel beweging meer en langzamer hand groeide de voorsprong van de vluchtelingen tot bijna zes minuten. Bij de controle te Jemappes gaven Decin en Leclercq de strijd op. Evenals tijdens de eerste dag het geval was be gon nu de hoofdgroep een serieuze ach tervolging in te zetten onder leiding van Cerami, en bij Givry bedroeg de achterstand 4'2 minuut. Op dat moment liepen van Dormael, die na zijn eerste ontsnapping weer door het peloton was opgenomen, en Van Steenkiste weg, maar enkele minuten later waren zij door de achtervolgers ingehaald. Na Bin- che waagden Isodore, Derijck en Breuer een poging, maar evenmin met succes. Gedurende de laatste kilometers kwam de aansluiting met de kopgroep tot stand. Af en toe probeerde een renner zich los te maken, maar telkens werd hij door de anderen weer tot de orde geroepen. Een vijftiental nam deel aan de eindsprint, welke door Rosseel werd gewonnen, gevolgd door Mathys. In deze etappe speelde Van Est geen rol van be tekenis. Na de tweede etappe luidt het alge meen klassement: 1. ex aequo Rosseel (B.) en Mathys (B.), 13 uur 49 min. 43 sec.; 3. Deman (B.), zeilde tijd; 4. De- mulder (B.), zelfde tijd; 5. Braeckeveld (B.), 13.50.11. De verlichte Eiffeltoren te Parijs (3.) Als de grote revolutie uit breekt wordt de glans en de glorie van Parijs verduisterd. Straten, pleinen en gebouwen worden rood gekleurd door de laaiende fakkel van de revo lutie. Waar tegenwoordig de fon teinen vrolijk spuiten temid den van de beelden der ste den van Frankrijk en honder den auto's op de Place de la Concorde rijden, stond eens de guillotine (valbijl), die een einde maakte aan duizenden levens, waaronder dat van de koning en de koningin. De pa leizen werden eigendom van de Staat, het Louvre werd mu- seuMn. Maar wat ook vernield en verwoest werd, de revolutie heeft het stadsbeeld niet kun nen veranderen. In het dan volgende tijdperk van het eerste keizerrijk ver andert Parijs niet zoveel. Van de geweldige plannen van Na poleon I komt weinig terecht. Alleen de grote „Are de Triomphe" op de Place de l'Etoile wordt gebouwd, die thans nog een zo mooie afslui ting vormt van de brede Champs Elysées en waaronder Frankrijks Onbekende Soldaat rust uit de wereldoorlog. In de loop van de negentien de eeuw wordt de stad steeds ve-fdcr gemoderniseerd, vele bruggen worden gebouwd, boulevards aangelegd, de ka den vergroot. Men begint te bouwen aan het indrukwek kende graf van Napoleon in de Dömè des Invalides. De nieuwe gebouwen, die ontstaan, zijn van weinig betekenis. Vervol gens worden nieuwe brede straten aangelegd, stations ge bouwd, de Métro (ondergrond se spoorlijnen) ontlast de stad van een deel van het verkeer. Een nationale gelofte doet de basiliek Sacré Coeur ontstaan, die in al haar blankheid oprijst op de hoogste top van Mont- martre. Dan wordt de bouw kunst beïnvloed door ijzercon structie en betonbouw. Het is de tijd voor de Eiffeltoren. Parijs bestaat uit een stelsel cirkelvormig lopende straten, de boulevards, daarom is het grondplan van de stad zo een voudig en overzichtelijk ge bleven. Ook de boulevards zelf tekenen duidelijk de loop der geschiedenis van de stadsont wikkeling. Steeds immers ont stonden zij op de plaats, waar de oude vestingmuren de stad in haar uitbreiding in de weg stonden: zo kreeg men drie 21 Mei is het vierhonderd tachtig jaar geleden, dat de beroemde kunstschilder, teke naar en graveur Albrecht Dürer geboren werd. Hij stamde uit het Hongaar se dorpje Ajtós (ajtó betekent deur), uit het goudsmedenge- slacht van die naam. Zijn vader trok als jongen naar Duitsland en de Nederlanden, waar in die dagen de edel metaalkunst in hoog aanzien stond en vestigde zich later te Neurenberg. Hij ontving van zijn vader het eerste onderricht, maar het schilderen, trok hem meer. Reeds uit deze tijd dateren enige van zijn eerste proeven, o.a. een zelfportret. Zijn persoonlijkheid treedt voor het eerst scherp naar voren in de serie houtsneden, die in 1498 van zijn hand ver schijnt, de „Apocalyps" (Open baring van Johannes). Begin 1500 legt hij zich bij zonder toe op het ontwikkelen en verfijnen van de graveer- Gedeelte van de kopergravure van Albrecht Dürer: „Ridder, dood en duivel" geld voor Keizer Maximiliaan, die hem daarvoor een jaar geld uitkeert. Doel is dat Dürer de roem en de glorie van het keizerlijk Huis in zijn hout sneden vastleggen zal. Dürer maakte een korte reis naar de Nederlanden, vooral Antwerpen. Hij hoopte met zijn houtsnee- en koper drukken zaken te kunnen doen en vooral gaat hij naar Aken. waar de nieuwe Keizer, Karei de Vijfde, zal worden ge kroond. Uit de laatste jaren zijn en kele heerlijke meesterwerken bewaard gebleven. Op zes en vijftigjarige leef tijd is Dürer overleden. Hij wordt nog steeds een van de grootste meesters van zijn tijd genoemd. IJselsten is maar een klein plaatsje, dicht bij Utrecht. Toch is het een belangrijk plaatsje. Vooral in de Mei maand doet het van zich spre ken. Want dan trekken vele ge. lovigen er heen. oin hun hulde te gaan brengen aan Maria. Want IJselstein bezit, zoals zo vele andere plaatsen in ons land, een miraculeus Maria beeld. De geschiedenis van dat beeld begint al vele eeuwen geleden, toen ridder Gijsbr&cht van Aemstel een kasteel bezat op de plek, waar nu het dorp is. Bij het kasteel liet de rid der ook een kerk bouwen en in die kerk was het, dat men te gen het einde van de veertien de eeuw het wonderbeeld ver eerde. Hoe men aan dat beeld gekomen was? Volgens een oud verhaal hadden vier man nen, die bezig waren een sloot te graven, het beeld uit de modder opgediept. Het werd natuurlijk schoongemaakt en opgeknapt en toen in de kerk geplaatst Het beeld schijnt zeer spoedig een grote aantrekkings kracht op de gelovigen uitge oefend te he.bben. Van alle kanten kwamen tenminste wel dra de mensen naar IJselstein, om daar Maria op bijzondere wijze te vereren. De grote toe loop van vrome vereerders, zelfs uit het buitenland, wijst er wel op, dat ook hiex vele gebedsverhoringen plaats von den. Jammer genoeg maakte ook hier de hervorming een eind aan deze Mariaverering. On danks alles bleef het beeldje bewaard. Er werd echter weinig zorg aan besteed, men scheen de bijzondere waarde van het beeld vergeten te hebben, in ieder ge val het scheelde niet veel of men had he.t verbrand. Dit gebeurde gelukkig niet. In de tweede helft van de ne gentiende eeuw kwam 't beeldje terecht in het Aartsbisschop pelijk Museum te Utrecht. Daardoor werd de herinnering aan de Lieve Vrouwe van IJsel stein weer iets levendiger. Al heel spoedig vroegen enkele Zusters in Utrecht verlof het wonderbeeldje in haar kapel te mogen plaatsen. Het verzoek werd toegestaan en zo bleef het beeld gedurende zeventig jaar in de kapel van de zus ters. waar natuurlijk maar een klein aantal mensen het kwa men vereren. Maar tenslotte zou het beeld toch weer op zijn oorspronke lijke plaats terecht komen. Al jaren lang verlangden de men sen van IJselstein naar de te rugkeer van hun beeld. Het kostte heel wat moeite, maar eindelijk, in het jaar 1936, ge lukte het de pastoor van IJsel stein het mirakelbeeld terug tei krijgen. Dat gaf een vreugde in het plaatsje. Op de feestdag van St. Jen (24 Juni) werd de Lie ve Vrouwe in een plechtige processie door de straten gedra gen. Alle huizen waren met groen en bloemen versierd. Overal wapperden de vlaggen; de klokken luidden. In de kleu. rige feeststoet ontbraken ook de vier slootgravers en ridder Gijsbrecht van Amstel niet Zo voerden de bewoners hun aloud Mariabeeld weex terug in hun kerk. Nog steeds verheugt IJsel stein zich in het bezit van dit miraculeuze beeld en ieder jaar opnieuw wordt hier nog de plechtige omgang gehouden ter ere van de Lieve Vrouwe. Nu eens een moeilijk voor beeld voor onze goede teke naars: een waterput. Teken eerst een rechthoek A BCD. tweemaal zo lang als breed. G H ligt dus op de helft. Verdeel de lange, verticale zij den nu in drie gelijke delen 1, 2, 3, 4. Dan heb je een goede grondslag voor het tekenen van de put. Je merkt wel op, dat de stenen put het onderste (derde) gedeelte vormt. Het bovenste, (eerste) gedeelte bevat de houten overhuiving en de houten draaispil, waarom het touw draait. De emmer reikt met de bovenkant tot de lijn G H. En de linkerkant komt precies tot aan het midden. De afwerking moet je. nu zelf ge daan zien te krijgen. Het is een moeilijke tekening, maar een aardig onderwerp voor de goede tekenaars.... en dat zijn jullie toch immers allemaal! Dit is geen Christuskop. maar een zelfportret van deberoemde kunstenaar Albrecht Dürer techniek Hierin spreekt de persoonlijkheid Van Dürer het sterkst: sterker ook dan in zijn schilderijen, en wel met name in de altaarstukken, die in deze dagen zijn werkplaats verlaten. Maar in 1507 teruggekeerd van zijn reis naar Italië, ge voelt hij zich geheel schilder. Uit de nierop volgende drie jaren dateren zijn grote al taarstukken. Dan gaat hij over naar de kopergravure en hij bereikt hierin zijn hoogte punt als hij in de jaren 1513 en 1514 doet verschijnen zijn beroemde drietal, o.a. „Ridder, dood en duivel". Dan werkt Dürer vrij gere- Grote boulevards (brede straten) zijn stervormig gelegen rond de „Are de Triomph" Bewegingen, die met een snel heid tot 300.000 maal per se conde optreden, kunnen langs fotografische weg vastgelegd worden met een nieuw toestel dat door de Amerikaanse Ma rine tot ontwikkeling is ge bracht. Een stroboscoop is een instrument, dat gebruikt wordt bij de bestudering van een snel bewegend lichaam door het met veelvuldige tussenpozen zichtbaar te maken. Met de aangebrachte verbe teringen kan het nieuwe instru ment gebruikt worden voor de waarneming van voorwerpen, die met een buitengewoon gro te snelheid rondwentelen of trillen. Het kan bijvoorbeeld gebruikt worden bij de bestu dering van trillingen, die op treden in de draden van radio lampen. Deze trillingen gaan vergezeld van geluid en het optreden van electriciteit. Met de nieuwe stroboscoop kan de oorzaak van de trillingen ont dekt worden, waardoor het mogelijk zal zijn deze op te heffen. Bij de gewone methoden voor het fotograferen bij hoge snel heden ontbrandt een magnesi umlamp tegelijk met een came ra, waarbij tijdens een ondeel baar kort ogenblik de beweging van het voorwerp op de foto grafische film wordt vastgelegd. Dit brengt echter met zich mede, dat in een verduisterd vertrek moet worden gewerkt en hierdoor het werk in zo'n vertrek tijdelijk moet worden onderbroken. Het nieuwe appa raat maakt echter gebruik van een electronische lamp moge lijk, die als sluiter werkt, waar door de camera bij gewone verlichting kan werken. Hier mede worden vertragingen in het werk voorkomen. ud Us Wanneer het nieuwe apparaat gebruikt wordt als een camera sluiter met hoge snelheid, kun nen projectielen, die met grote snelheid de mond van een ka non verlaten, worden gefoto grafeerd. Nog nooit van Japie Voetbal gehoord"? Nou, dat kan ook niet. Want eigenlijk heet de jongen an ders. Maar ze noemden hem zo, omdat hij erg veel van voet ballen hield. Da's natuurlijk niet zo erg. Maar.... Japie mocht niet zo veel voetballen van zijn vader en moeder. En hij deed het toch. En dat was erger. Daardoor beleefde Japie een helemoel dingen, die niet zo prettig waren. Wil je daar meer van weten? Leest dan maar. Op een middag kwam Japie pas om vijf uur uit schooL „Heb je zo lang school moe ten blijven?" vroeg moeder dadelijk. Moeder stond er op, dat de jongen uit school altijd eerst thuis kwam. Ze keek dan ook vreemd op, toen Jaap ant woordde: „Nee pioe. Eventjes gevoet bald met de andere jongens." Dat was wel heel eerlijk ge antwoord. maar dat nam toch niet weg, dat moe helemaal niet vriendelijk keek. „Je weet, dat je dat niet mag!" zei ze streng. „Je blijft nu verder binnen." Japie legde zich zonder mor ren bij zijn straf neer. Hij zei zelfs: „Zal ik dan mijn schoe nen maar uittrekken?" „Je schoenen uittrekken?" vroeg moe verwonderd over zoveel bereidwilligheid. „Nou ja, als je daar zin in hebt...." Moeder was juist met het eten bezig. Ze had niet veel tijd, om Japie eens goed te be kijken. Dat komt vanavond wel, dacht ze. En Jaap was al heel blij, dat alles zo gemakkelijk ging. Want er was iets met Jaaps schoen. Het was beter, dat moeder dat niet zo dadelijk zag. Hjj sloop stilletjes naar de schuur, waar vaders gereed schap stond. Hij had dikwijls aandachtig toegekeken als va der schoenen maakte. Nu zou hij het ook eens proberen. Mis schien lukte het en dan zou niemand iets te weten komen van die ene schoen, waarvan de zool helemaal loszat Stuk getrapt met voetballen. Jaap vond het zelf ook wel heel erg. En vader zou het nog erger vinden. Neen, die zool moest weer vastgespijkerd worden. Maar, oei, wat ging dat las tig. De schoen bleef rustig om de leest liggen. Maar de spijkers. Die akelige dingen gingen steeds verkeerd En ze waren ook zo verduveld klein. Jaap sloeg meer op zijn vin gers dan op de spijkers. Maar eindelijk lukte het hem toch een tiental spijkers door de zool heen te jagen. Nou even proberen of ie vastzit, dacht Jaap. Hemeltje lief, wat schrok hij, toen hij aan de binnenkant allfcmaal scherpe punten voel de. Stel je voor, dat hij daarop moest lopen. En het mooiste was, de zool zat nog even los als te voren. Jaap gooide de schoen kwaad op de werktafel. „Die moet natuurlijk gelijmd worden?" mopperde hij. „Maar hoe kom ik aan lym?" Jaap snuffelde weer in va ders spullen. Hij deed dit zo aandachtig, dat hij er geen erg in had. dat de schuurdeur open ging. Toen hij even later op keek, zag hij vader voor zich staan. (Wordt vervolgd) De besprekingen tussen de afgevaar digden van de Olympische comités van West- en Oost-Duitsland, welke tot doel hadden tot een Olympisch comité voor geheel Duitsland te komen, hebben na drie uren niet tot overeenstemming ge leid. Dit werd tijdens een persconferen tie door dr. Karl Ritter van Halt mee gedeeld. In het. officieel communiqué, dat werd uitgegeven, werd gezegd, dat de besprekingen gevoerd werden in een geest van sportieve kameraadschap. De kwesties van de vorming van één, geheel Duitsland vertegenwoordigend Olym pisch comité, en van de afvaardiging van één geheel Duitsland vertegenwoordigen de ploeg naar de Olympische Spelen, v/aren grondig besproken, waarbij afwij kende meningen tot uiting kwamen. De West- en Oost-Duitse afgevaardigden, zo werd verder verklaard, zullen nu rugge spraak houden met hun Olympische comité's met het oog op gemeenschappe lijke besprekingen met het I.O.C. op 21 Mei a.s. te Lausanne. Tot dusver het communiqué. Op het congres van het I.O.C. te We nen was bij de toelating van West-Duits- land bepaald, dat West en Oost het samen eens mosten worden over de af vaardiging van één Duitse ploeg naar de Spelen van 1952, zo mogelijk door de vorming van één Duits Olympisch comi té. Geschiedde dit niet, "dan zou het I.O.C. op 21 Mei te Lausanne een beslis sing nemen. Tijdens bokswedstrijden te Amsterdam heeft de bantam Maas (N.) op punten gewonnen van Gren (Fr.). Snoëk sloeg de Fransman Lhotellerie k.o. (half- zwaargewicht). Willy Schagen versloeg de Belgische zwaargewicht De Clerq. De tweede etappe van de Ronde van België is gewonnen door de Belg André Rcsseel. die de 248 kilometer van Blan kenberghe naar Charleroi aflegde in 6 uur, 45 min. en 52 sec. De Belgen Mathys, Caupain, Van Steenkiste en Dêmulder kwamen in dezelfde tijd als Rosseel aan. De wereldkampioenschappen tafelten nis 1952, waarvan de organisatie aan India is opgedragen, zullen van 1 tot 10 Februari worden gehouden. Waarschijn lijk nemen 25 landen deeL De wereldkampioenschappen tafelten nis 1952, waarvan de organisatie is op gedragen aan de federatie van India, zullen van 1 tot 10 Februari te Bombay worden gehouden. Men verwacht, dat 25 landen er aan zullen deelnemen, o.a. Duitsland, Z.-Slavië, Roemenië. Ver. Sta ten, Iran, Frankrijk, Hongarije, België, Zwitserland, Egypte. Japan, Australië, Engeland, Wales en Schotland. Naar het ANP verneemt zal het be stuur van de Nederlandse tafeltennis- bond de mogelijkheid van deelneming nader onder het oog zien. Alhoewel India voornemens is een KLM-vliegtuig te charteren waarmee alle Europese deel nemers naar Bombay zullen kunnen rei zen, hetgeen een zeer aanzienlijke bespa ring op de reiskosten zou betekenen, zou de uitzending van een Nederlandse ploeg van bijv. drie heren, twee dames en een non-playing captain altijd nog een uit gave van zeven a acht duizend gulden vergen. De beslissing zal waarschijnlijk pas vallen op de in September te hóuden jaarvergadering van de bond. Men zou kunnen besluiten tot een geringe con- Het Utrechts elftal heeft te Utrecht met 32 verloren van de Oostenrijkse club Austria. Ook Maurits verloor en wel van Hud- dersfield, dat in Heerlen een wedstrijd was komen spelen (30). In Odensee heeft Go Ahead echter ge wonnen van de Odensee Boltklub (32). De tijdens het Festival of Britain ge speelde ontmoetingen hadden, wat be treft de Nederlandse clubs, het volgend resultaat: CliftonvilleEDO Iiford Wageningen 2—2. tributieverhoging, voor een jaar geldig, teneinde op deze wijze een deel der reis kosten bijeen te brengen. Het andere deel kon dan uit de gewone middelen van de bond worden betiald. Voorts zou de ploeg ook beperkt kunnen worden tot drie heren en een captain. Over eventu ele voorstellen in die geest zal de jaar vergadering zich echter moeten uitspre ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7