RODE TROEPEN OP KOREA WEER OP DE TERUGTOCHT Lente-offensief kostte hun duizenden manschappen falcon regenkleding EN Uitbreiding van Koreaanse oorlog zou een ramp betekenen TIJDEN EISEN SOBERHEID ZELFBEHEERSING VREDESVERDRAG MET JAPAN 64" „ENGELAND HEEFT HET VOLSTE RECHT ZIJN BELANGEN IN PERZIË TE BESCHERMEN" Honderden millioenen worden besteed aan alcohol, tabak en snoep Pseudo-vogelpest steekt kop weer op Aantal haarden in Drente opgeruimd Weer een patiënt overleden Tot hoofd en hart Italiaanse Episcopaat waarschuwt gelovigen Economische blokkade van Israël Vliegtuigen toegewezen aan Peking Vijf Nederlanders gewond in Korea Britse minister van Oorlog geeft zijn visie op de strijd tegen het rode China Kwestie eventueel voor Int. Hof van Justitie Het weer BEZINNING NOOD ZAKELIJK VEILINGHAL VAN „DE MEIERIJ" IN VLAMMEN ZEEP WEER DUURDER In vier dagen geen nieuwe gevallen Amerika wekt Rusland op aan de voltooiing van het ontwerp der V.S. mee te werken Verklaring van Cairo onjuist aangehaald MAANDAG 21 MEI 1951 o 75e JAARGANG No. 25076 Om met op communisten te stemmen bij verkiezingen Koning Abdoella gelooft niet in een oorlog Schenkingen aan Joego slavië Dr. H0UWINK NEEMT ONTSLAG BIJ JAVASCHE BANK vee rlUKKlu befmijca buy Het gebruik van atoom granaten Minister-president tot de jeugd: BESPREKING OVER EXPORT VAN SNIJBLOEMEN BRITSE NOTA TE TEHERAN AFGEGEVEN Vuurzee te Den Bosch Met ingang van vandaag: TWINTIG JAAR VOOR EX-BURGEMEESTER Ministers bezoeken Hembrug Ook te Oostzaan en Nijmegen De pokken te Tilburg BUREAU SMEDÊSTRAAT 5 - HAARtEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 t Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milflmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL Aan het rode offensief in Korea is weer een einde gekomen. Langs het gehele front bevonden de communistische legers zich vandaag op de terugtocht, aldus meldt een oorlogscorrespondent van U. P. Het offensief van de Chinezen en Noord-Koreanen, waarbij bijna een half millioen manschappen in de strijd wer den geworpen, heeft vijf dagen geduurd. Geallieerde stoottroepen, die voorzich tig de frontlijn aftasten, wisten vandaag zelfs door te dringen tot in Uijjongbu, 25 km. ten Noorden van de Zuid-Korcaanse hoofdstad Seoul en Munsan, dat slechts 20 km. ten Zuider. van de 38ste breedtegraad ligt. De geallieerden troffen in het frontgebied alleen vijandelijke afdelingen aan ter sterkte van secties en compagnieën. Waarnemers zijn van mening, dat de zeer grote verliezen, die de roden de laatste dagen hebben geleden, de communistische bevelhebbers ten slotte toch gedwongen hebben hun roekeloze aanvallen te staken. Geallieerde stafofficieren «chatter, de rode verliezen aan doden en gewonden op 96.000. Generaal-majoor Clark Ruffner, een Amerikaanse frontcommandant, heeft gisteren hulde gebracht aan de Ameri kaanse, Franse en Nederlandse onder delen van de divisie, die ruim vier da gen aan de Chinese aanval weerstand hebben geboden en de kern van het of fensief wisten te breken. „Dat is prach tig werk geweest", zeide hij. „Het is de Schitterendste divisie die jk, ooit heb gezien. Ik kan u niet zeggen hoezeer ik onder de indruk ben geweest van hun gevechtscapaciteit." Zestien superforten van het type B 29 en 20 lichte bommenwerpers hebben Zaterdagavond een van de zwaarste nachtelijke bomaanvallen op communistische troepenconcentraties uit deze oorlog uitgevoerd. Het bom bardement had plaats aan .het Ooste lijke Centrale front. Generaal Matthew Ridgway heeft Zaterdag onverwachts een bezoek ge bracht aan het front in Korea. Hij werd vergezeld door luit.-generaal Van Fleet. De aartsbisschoppen en bisschoppen Van Italië waarschuwden gisteren de ka tholieken niet ie stemmen op de com munisten bü de komende verkiezingen. De gemeenteraads- en provinciale ver kiezingen in Italië beginnen de volgende week Zondag en de laatste ronde zal op Zondag 10 Juni gehouden worden. In een rede in Bologne zal Togliatti Zaterdag dat een communistische overwinning geen bedreiging vormde voor de godsdienst vrijheid, want de communisten zijn nooit anti-clericaal geweest, aldus Togliatti. De communisten zouden een nederlaag voor hun partij uitleggen als het gevolg van „intimidatie" door de Kerk. En par tijleiders hebben reeds te kennen gege ven dat zulk een uitslag gevolgd zou worden door een nieuwe golf van be sehuldigingen aan het adres van De Gasperi en de christen-democraten. De Raad van de Arabische Liga heeft Zaterdag medegedeeld, dat te Damascus «en centraal bureau is gesticht om de economische blokkade van Israël door de Arabische landen sterker te maken. In de andere Arabische hoofdsteden zul len bijkantoren komen. Koning Abdoella van Jordanië is Za terdag te Istanboel aangekomen voor een officieel bezoek van vijf dagen. Op een persconferentie verklaarde de Ko ning, dat hy niet met gekruiste armen zon toezien als agressie ook maar een eentimeter grond aan een van zijn buren zou ontrukken. Toen de journalisten hem eraan her innerden, dat Irak troepen heeft ge stuurd om Syrië te helpen in zijn grens conflict met Israël, dat Egypte hulp had aangeboden en dat Israël ten dele mobi liseerde, verklaarde Abdoella: „Ik ge loof niet dat er oorlog komt". Naar in diplomatieke kringen in Londen verluidt, zijn Frankrijk, de V.S. en Engeland van plan Joegosla vië 500 millioen gulden te schenken. Gevraagd naar de juistheid van be richten uit Washington, dat een overeen komst over een dergelijke schenking bij na bereikt was. heeft Zondag een woord- Voerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken geantwoord, dat de drie-mogendheden-besprekingen in Lon den voortgang maken, maar nog niet vol tooid zijn. Hij bevestigde, dat hulp in de Vorm van een schenking, en niet als een lening, wordt overwogen. Het voornaam ste vraagstuk zou zijn hoeveel ieder van de drie landen zou bijdragen, zo verluidt in Londen. De president-directeur van de Java- Sche Bank, dr. A. Houwink, heeft vol- Sens betrouwbare woordvoerders bij de Indonesische regering zijn ontslag inge diend. Het besluit van dr. Houwink zou vol- Sens de woordvoerders gebaseerd zijn °P een recente verklaring van de Indo nesische minister van Financiën, dr. ^oesoef Wibisono, dat de Javasche ®ank in de naaste toekomst zou wor den genationaliseerd. Dr. Houwink heeft doen weten dat hij vr geen prijs op stelde de leiding te hebben van een genationaliseerde bank, doch dat hij wel bereid was tot Juli aan blijven, 'indien de Indonesische rege- lnS dit wenste. Advertentie BaKTELJORISSTRAAT 20 - TEL. 13439 Hij bezocht iedere Amerikaanse divisie, te beginnen met de tweede infanterie divisie, die hevig vocht om de Oostelijke flank byeen te houden. Hij hield stra tegische besprekingen met alle corps en divisie-commandanten. Hij stelde voornameiyk een onderzoek in naar hun posities en de sterkte van de communis ten tegenover hen. Het was het vierde bezoek van Ridgway aan het slagveld sedert zyn benoeming tot opvolger van Mac Arthur. De Noord-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pak Hen En, heeft volgens een te Londen ontvangen be richt van het Sovjet-Russische nieuws bureau Tass aan de Verenigde Naties een nota gezonden, waarin hij generaal Ridgway, de bevelhebber van de V. N. in Korea, ervan beschuldigt documen ten over de Koreaanse oorlog vervalst te hebben. De stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Lawton Collins, heeft te Seattle verklaard, dat het slechts een kwestie van tijd was of de Verenigde Staten over granaten met atoomlading zouden beschikken. De atoomwapens voor de grondstrijdkrachten waren ech ter nog niet zo ver ontwikkeld, dat zij in de nabijheid van deze troepen kon den worden gebruikt. Korea had geen geschikte doelen voor atoombombardementen, aldus verklaar de generaal Collins voorts. Het oppergerechtshof van* Hongkong heeft Maandag veertig vliegtuigen te Hongkong, welke eigendom waren van een nationalistisch-Chinese vliegtuig- maatschappij, toegewezen aan de rege ring te Peking. De vliegtuigen maken deel uit van een vloot van 71 toestellen, die sedert Octo ber 1949 op een vliegveld van Hongkong werden vastgehouden. De Chinese nationalistische regering had de veertig toestellen met de overige activa van de maatschappij, die er de eigendom van had, verkocht aan een Amerikaanse maatschappij, in December 1949. Het oppergerechtshof was van me ning. dat de verkoop ten doel had te verhinderen, dat de vliegtuigen in han den van de centrale volksregering zou den komen. 17 en 18 Mei heeft het Nederlands Detachement Verenigde Naties in de frontlijn contact gehad met de vijand, die zware druk uitoefende op de troe penmacht. waarbij pns detachement was ingedeeld. In deze gevechten wer den vijf Nederlanders gewond. Het eerste naar Nederlands ontwerp gebouwde straalvliegtuig, de Fokker S-14, heeft Zaterdagavond met succes zijn eerste proefvlucht volbracht. Foto boven toont de S-14 tijdens de vlucht. Op de onderste foto zien we Prins Bernhard in gesprek met (in het midden) de chef invlieger van Fokker, Gerben Sonder- man, die de S-14 vloog. Sonderman heeft Prins Bernhard als zijn piloot ver gezeld op zijn reis naar Zuid-Amerika. (Uitvoerig verslag pag. 3). Een merkwaardig voertuigje kon men dezer dagen door de Londense straten zien rijden: een klein, laag wagentje, getrokken door een flinke gitzwarte kat. Doch ook de berijder van het „Katten-span", een dwerg van slechts 75 c.m. hoogte, trok veel bekijks. Het manneke, dat met een groep andere dwergen in een theater in Middlesex optreedt, is de 57 jaar oude Henry Behrens uit Brazilië. In een Zaterdag gehouden rede voor een byeenkomst van de Labourparty heeft de Britse minister van Oorlog, John Strachey. vcrk het „krankzinnig en catastrofaal" zou zijn de beperkte oorlog van de UNO in Korea uit te brei den tot een onbeperkte oorlog tegen het Rode China. Bombardering van Chinese steden zou volgens hem „het lot van het Westen bezegelen". „De strijdkrachten te land van het Westen zouden China niet kunnen ver overen. Aanvallen in de lucht en ter zee zouden de Chinezen onverzoenlijke vijanden van het Westen maken en ge heel China ondeelbaar aan Sovjet-Rus land hechten." Dergelijke aanvallen zou den geheel Azië tegen het Westen ke ren en Britse kolonies als Hongkong volstrekt onhoudbaar maken, strachey achtte het onzinnig de ..verslagen le gers van Tsjang Kai Sjek naar het vasteland van China terug te sturen." Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken heeft Zaterdag verklaard dat het departement elke stap om de Koreaanse oorlog op eerzame voorwaarden te doen eindigen zal toejuichen, als deze maat regel maar niet leidt tot concessies. De Pravda en andere Russische bladen publiceerden Zaterdag uitvoerige be richten over het voorstel van senator Adwin Johnson om op de eerste ver jaardag van de oorlog in Korea, 25 Juni a.s., een wapenstilstand te sluiten. De Amerikaanse minister voor de luchtmacht Thomas Finletter verklaarde Zaterdag te New York dat de Ameri kaanse kosten voor een oorlog ,,op be perkte schaal" in Korea en het rege- rings-defensie.programma voor 1951/52 bijna een kwart bedragen van de kosten voor de Tweede Wereldoorlog. Een woordvoerder van het Foreign Office heeft Zaterdag verklaard niets af te weten van informele voorstellen van Russische zijde tot heropening van be sprekingen over beëindiging van de oorlog in Korea en regeling van de kwesties in het Verre Oosten. Een be richt van deze strekking was door een Amerikaans persbureau verspreid. Op verzoek van Belgische zijde zal Donderdag 24 Mei te Anneville bij Breda een ministeriële bespreking gehouden worden over het probleem van de Ne derlandse snijbloemenexport naar België. Van Nederlandse zijde wordt aan deze besprekingen o.a. deelgenomen door de ministers Mansholt en Van den Brink. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdag, kort nadat de Britse ambassadeur te Teheran, sir Francis Shepherd, de nieuwe Engelse nota op het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken had afgegeven, de tekst der nota gepubliceerd. In de nota wordt gezegd, dat de Britse regering nog altyd hoopt, dat het pc- troleumprobleem kan worden opgelost door onderhandelingen en hieraan wordt toegevoegd: „De belangen van Zijner Majesteits regering en de Engels-Perzi sche petroleummaatschappy (die de concessies in Iran bezit) zijn in deze aan gelegenheid identiek". In de nota wordt verder betoogd, dat, aangezien de regering het grootste ge deelte der aandelen in de maatschappij bezit, Engeland zelf „het volste recht" heeft „zijn belangen te beschermen" op elke wyze waarop dit met gepastheid kan geschieden. Engeland denkt hierbij aan een behandeling dezer kwestie voor het Interna tionale Hof van Justitie. Dit arbitrage-voorstel heeft de Perzische regering inmiddels informeel in een brief aah de Anglo-Iraanse Petroleum My. afgewe zen. „Zyner Majesteits regering zou krach tens het internationale recht de on- wederlegbare bevoegdheid bezitten deze zaak tot de hare te maken, om, zo dit haar nuttig zou voorkomen, een klacht in te dienen bij het Internationale Hof van Justitie te Den Haag. In dit geval zou zij de hoop koesteren, dat de Iraanse regering zou medewerken om het Hof in staat te stellen zo snel mo gelijk een beslissing te nemen. Maar", zo vervolgt de nota, „Engeland zou er de voorkeur aan geven de hele zaak te bespreken." Iran heeft Engeland reeds te ver staan gegeven, dat het het denkbeeld van onderhandelingen over het be ginsel der nationalisering van de pe troleumindustrie afwijst. De regering te Teheran heeft Engeland voorge houden, dat Iran, als souvereine, on afhankelijke staat, het recht bezit, alle buitenlands eigendom en alle onder nemingen op zijn grondgebied over te nemen Zij heeft ook aangeboden de Engels-Iraanse petroleummaatschappij schadeloos te stellen en te kennen ge geven, dat Iran petroleum aan Enge land zou blyven verkopen. In de Britse nota die is opgesteld na besprekingen met de Ver. Staten wordt betoogd, dat de Engelse regering nooit het recht van Iran als onafhanke lijke staat om particuliere ondernemin gen te nationaliseren heeft betwist. „Het punt waar het op aan komt is", aldus de nota. „dat de Perzische rege ring in feite op zich heeft genomen dit recht niet uit te oefenen en het eigen lijke geschil is derhalve het onrecht, dat geschiedt als een souvereine staat een contract breekt, dat weloverwogen is gesloten." In een brief van de minister van Fi nanciën, Mohammed Ali Varasteh, aan de vertegenwoordiger van de Anglo- Iraanse petroleummaatschappij te Tehe ran, mr. N. R. Seddon, heeft de Perzi sche regering inmiddels het verzoek der maatschappy om arbitrage in het oliegeschil afgewezen. Zondag heeft de Perzische minister van Oorlog in het parlement bekend gemaakt, dat de staat van beleg in Khoe- zistan, het voornaamste gebied van de Perzische olie-industrie, voor onbepaalde tyd is verlengd. Volgens het Engelse blad „Sunday Dispatch" zou de regering van Perzië een aanbod van de Sovjet-Unie om Russische troepen naar Noord-Perzië te zenden indien Engelse troepen cfe pro vincie Abadan zouden bezetten, aange nomen hebben. De Sovjet-Unie zou reeds troepen aan de Noordgrens van Perzië gereed hebben staan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiumiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiim Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelyk opklaringen en wei nig wind; later weer toenemende be wolking met kans op enige regen en matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Vannacht koeler dan de afgelo pen nacht Morgen overdag hogere temperaturen dan vandaag. Zon: 4.38—20.36. Maan: 23.16—4.42. „Bij degenen, die gehoord en gelezen hebben van het motto voor de jeugdweek van dit jaar, gekozen door de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, zullen er velen zyn, die denken: Dat de tijd soberheid en zelfbeheersing vraagt zal wel waar wezen, maar mij behoeft het niet meer te worden verteld. Tot soberheid althans word ik door de omstandigheden wel gedwongen", aldus minister-president dr. Drees Zaterdagavond in zijn radiorede by het begin van de jeugdweek. Er zijn inderdaad mensen genoeg, wier inkomsten geen enkele onnodige uitgave toestaan, en die zelfs ook op noodzakelijke uitgaven moeten bekrim pen, zo vervolgde spr. Vooral onder de jonge mensen zijn er echter ook, die, als zij zelf gaan verdienen en nog geen gezir hebben gevormd, zich een tijd lang vrij ruim kunnen bewegen. Boven dien wordt met „soberheid en zelfbe heersing" toch nog iets anders en iets meer bedoeld dan weinig geld uitgeven. Sober zijn is niet gelijk te stellen met armoedig leven. Het is ook niet iets, dat enkel uit tijdelijke noodzaak moet voortvloeien, al is het in deze tijd in Nederland dringender nodig dan an ders. Soberheid, goed verstaan, is een levenshouding, waarbij men zich vrij willig beperkingen oplegt. Dat wil allerminst zeggen, dat men zal moeten afzien van alles wat mate rieel niet direct nodig is. Ik las al dus dr. Drees eens een Frans gezeg de, dat schijnbaar een grote tegenstrij digheid inhoudt en ook in conflict schynt te komen met het motto van de ze week en dat toch zo waar is: Le superflu est chose trés necessaire 'het overtollige is iets heel noodzakelijks). Iedereen heeft behoefte nu en dan te treden buiten de enge kring van het volstrekt onmisbare. Maar ook dan kan men sober zijn. In het bijzonder onder de tegenwoor dige omstandigheden dient men daar mede ook ons land en ons volk, dat in uiterst moeilijke omstandigheden ver keert en zich lang niet alles kan ver- (Van onze correspondent) Een belangrijk deel van de ruim twintig millioen kippen in ons land be vindt zich in Drente en vele boeren in deze provincie moeten leven van de op brengst. En daarom is dan ook voor Drente de uiterste waakzaamheid ge boden, nn reeds verschillende gevallen van pseudo-vogelpest zich hebben voor gedaan. Enkele duizenden kippen en kuikens moesten reeds afgemaakt wor den. Van de acht gevallen, die zich tot dusver hebben voorgedaan, zijn ver schillende uit dezelfde besmettingsbron afkomstig. In Hoogeveen werd door de inspecteur van de veeartsenijkundige dienst onlangs de ziekte ontdekt in een zeer hygiënisch ingerichte kippenslach- Zaterdagmiddag twee uur is door on bekende oorzaak brand ontstaan in een der hallen van de veiling „De Meierij" van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond aan de Parallelweg in Den Bosch. De brand nam direct een grote omvang aan. Het grote aantal kratten en kisten, dat in het gebouw lag opge slagen, gaf het vuur n.l. gretig voedsel. De brandweer met zes stralen in actie, kon het gebouw nog niet op dertig meter benaderen. Ze bepaalde zich in hoofdzaak tot het beveiligen van de andere opslagplaatsen en het veilinggebouw, hierbij gesteund door de wind, die bij deze brand uit een gunstige richting woei. De hal brandde geheel uit. De hitte was zó groot, dat verscheide ne brandweerlieden lichte brandwonden opliepen. De Nederlandse zeepfabrikanten zien zich gedwongen de prijzen van enkele van hun producten met ingang van van daag te verhogen. Verschillende chemi caliën zijn de laatste tijd n.l. in prijs ge stegen. Bij de vaststelling van de prijzen hebben de fabrikanten de nieuwe richt lijnen. van de regering inzake de winst marges voor kruidenierswaren gevolgd, zodat de marges voor de detaillisten ver beterd zijn, aldus deelt men ons mede. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de voormalige burgemeester van Putten en Borculo F D. G. K. veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek! Het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem had K. indertijd tot levenslange opslui ting in een Rijkswerkinrichting veroor deeld. Als burgemeester van Putten zou K. in de jaren 1942 en 1943 verschillende illegale werkers en Joden hebben laten arresteren. Vele vati deze arrestanten stierven in Duitse concentratiekampen of werden tot aan de bevrijding gevan gen gehouden. De ministers van Economische Za ken prof. dr. J. R. M. v. d. Brink heeft hedenmorgen in gezelschap van de mi nister van Oorlog, ir. Staf een bezoek gebracht aan de Nederlandse machine fabriek Artillerieinrichtingen Hembrug. I tery. Hier werden per dag honderden kippen geslacht. De gehele levende voorraad werd afgemaakt en er volgde een grondige ontsmetting. Intussen zijn verschillende kippen van het Carmelietenklooster te Hoogeveen aan de ziekte gestorven. Kort daarop deden zich elders in Drente enkele ge vallen voor. Het bleek achteraf, dat twee meisjes hadden geholpen bij het schoonmaken van de besmette hokken in bovengenoemde slachterij. De over alls waarin dit werk was geschied wa ren in het water gezet. Toch bleek de ziekte ook die kippen te hebben aan getast. In de laatste dagen hebben zich in Hoogeveen, centrum van de pluim veefokkerij nog verschillende gevallen van pseudo-vogelpest voorgedaan. Op een pluimveehouderij in het Zuiderop- gaande moesten zelfs 2300 kuikens wor den afgemaakt In de buitenwijken van Nijmegen, onder Brakkenstein, is één geval van pseudo-vogelpest geconstateerd. Ook op verschillende plaatsen te Oostzaan is de gevreesde vogelpest weer uitgebro ken. Bij enige bedrijven aan de Kerk straat zijn ruim driehonderd stuks pluimvee vernietigd. oorloven wat wenselijk, ja zelfs bijna noodzakelijk is. De overheid kan maar een beperkte invloed uitoefenen op de keuze, die men doet, en wil1 ook niet trachten ieders uitgaven te dirigeren. Maar als wij zien hoeveel honderden millioenen men meent te kunnen be steden aan genotmiddelen van twijfel achtige waarde, als alcohol, tabak, en snoep, en hoeveel beter die byv. voor woningen zouden kunnen worden gebruikt, dan begrüpt men, dat wy toch wei eens tot bezinning oproepen. Ljet motto spreekt niet alléén van so berheid, maar ook van zelfbeheersing. Een veel algemener, een meer omvat tend begrip, dat het andere kan inslui ten. Het is een hoge eis. Het is zoveel gemakkelijker en voor een moment ook zoveel plezieriger zich te .laten gaan, zich uit te leven, zich niet te druk te maken om de toekomst, noch zich veel te bekommeren om anderen. Zoveel ge makkelijker dan wensen, begeerten, hartstochten in bedwang te houden en wèl te rekenen met de gevolgen voor zichzelf en voor anderen. Rekening te houden ook met het algemeen belang. Ook wie ernstig poogt het laatste te doen, zal herhaaldelijk te kort schie ten, maar het is een sterke morele plicht, een voorwaarde ook voor duur zaam geluk en voor goede verhoudin gen. Om een simpel voorbeeld te noemen denke men nog eens aan de huisvesting in ons land, zo besloot de minister-pre sident. Er zijn veel te weinig woningen, maar toch zou het tekort zich niet zó nijpend doen gevoelen, ais samenwo ning niet telkens weer zó moeilyk bleek, ook al is het aantal kamers vol doende. Zo moeilijk, omdat mensen el kaar vaak zo weinig ontzien, omdat zo dikwijls de zelfbeheersing ontbreekt, die kleine ongemakken voor zichzelf aanvaardt om een ander niet te hin deren en die de gewoonten van die an deren ontziet. Ook Zaterdag breidde het aantal ge vallen van pokken in Tilburg zich niet uit. Deze stilstand duurt nu reeds vier dagen. Wel overleed Zaterdag een der in het ziekenhuis verpleegde patiënten, wiens toestand sinds kort was verer gerd. Dit is het tweede geval van pok ken met dodelijke afloop, dat zich sinds het uitbreken der pokken, thans byna drie weken gelden, in Tilburg voordeed. De goederenmarkten (maandmarkten), die vandaag in Oisterwijk en Heerlen zouden worden gehouden, zijn wegens de pokken afgelast. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een nota gepubli ceerd, die Zaterdag aan de Sovjet-Russische ambassadeur in Washington is over handigd. De nota telt 3.500 woorden. Terwijl zij enerzijds het Russische voorstel tot het beleggen van een conferentie tussen de V.S., Engeland, de Sovjet-Unie en communistisch China ter opstelling van een vredesverdrag met Japan van de hand wijst, dringt zij er anderzijds bij de Sovjet-Unie op aan, mee te werken aan de voltooiing van een ontwerp, dat van de V.S. is uitgegaan. Wat betreft het Russische voorstel om Japan een beperkte strijdmacht toe te staan voor zijn eigen verdediging en geen buitenlandse troepen in het land te houden, zegt de nota, dat Stalin in Maart 1939 had verklaard, dat een afdoende verdediging tegen agressie collectieve veiligheid vereiste. De politiek volgens welke elk land zichzelf zou moeten verdedigen, betekende „oogluikend toelaten van agressie". Mandsjocrije, Formosa en de Pescado res aan de Chinese republiek (het Na tionalistische regiem) moeten worden teruggegeven. Opgemerkt wordt, dat de Sovjet-Unie herhaaldelijk heeft ver klaard. dat de Chinese republiek niet dezelfde is als „de Chinese volksrepu bliek". Ten aanzien van de door de Sovjet- Unie opgeworpen kwestie van de de- militarisatie van Japan verklaren de V.S., dat de demilitarisatie onder de bezetting van Japan tot stand is ge komen. Van de belligerenten had al leen de Sovjet-Unie zich niet gehou den aan de desbetreffende bepaling. Verder had de Sovjet-Unie, in strijd met de capitulatievoorwaarden, onge veer 200.000 Japanse militairen niet naar huis teruggezonden. Wat de bezetting van Japan aangaat wordt verklaard, dat het ontwerp-ver- drag, dat de V.S. in overleg met andere betrokken mogendheden hadden uitge werkt, hieraan een einde zou maken zo dra het verdrag van kracht zou worden Indien er na die tijd nog geallieerde troepen in Japan zouden zijn, aldns de nota, zouden zij er niet als bezettings troepen zijn maar ingevolge „een zoda nige collectieve veiligheidsovereenkomst als Japan vrijwillig zou kunnen aan gaan". Een dergelijke regeling zou geen offensieve bedreiging inhouden. Verder beschuldigt de Amerikaanse nota de Russen van het onjuist aanha len van de verklaring van Cairo met betrekking tot Japan en China. Zij verwerpt de Russische suggestie om Formosa aan China terug te geven en zegt, dat de V.S. bij de onderhandelin gen over het vredesverdrag niet gesteld zijn op de medewerking „van een ver oordeelde agressor", waarmee commu nistisch China wordt bedoeld. Volgens de Russische opvatting voor ziet de verklaring van Cairo in de te ruggave van het eiland Formosa en de Pescadores aan China, aldus de Ame rikaanse nota. In werkelijkheid echter zouden op grond van de verklaring Door ons aan anderen te geven verliezen wij niet, doch winnen wij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1