HET LENTEFEEST DER VISSERIJ P9N STUUD OM UEIDRUM S mm Laat heb ik IJ bemind Stralende vlaggetjesdag in IJmuiden, Vlaardingen en Scheveningen EERSTE FOKKER-STRAALVLIEGTUIG IN DE LUCHT ProefvlachtmetdeS-14eengrootsucces Geslaagde noodlanding Pindakaas Gecompliceerde aanvaring in de Rotterdamse haven DRIJVEND ZIEKENHUIS MAAKT TOCHT DOOR ONS LAND Binnenlandse boter- verbruik gehalveerd GEPAVOISEERDE HARINGVLOOT MIDDELPUNT Herdenking sociale encyclieken K.L.M. vijf jaar over Atlantische Oceaan SANAT0GEN Fleurige optocht in IJmuiden Grote schade aan Fins schip en kademuur Mooi initiatief afd. Overijssel van Nederl. Rode Kruis door ETHEL MANNIN ^Unionr'Fiui GEBR. DE VILDER VOOR DE ZESDE MAAL VOOR HET GERECHT Dr. Fentener van Vlissingen onderscheiden MAANDAG 21 MEI 1951 PAGINA 3 Wie pijn lijdt leeft maar half. Bestrijdt Uw pijnen met 1 al van vooraanstaanden genodigd 20 van luchtvracht voor haar rekening KAPITEIN LINZEL IN ENGELAND Prijs van IJmuiden ingesteld Vlootrevue voor Scheveningen Haal gezondheid in huis, Het Zenuwsterkende Voedsel 114) a£)L Proviandscheepje over varen Export gestegen Volgt een zevende proces? Onderscheidingen voor beursbestuursleden (Van onze speciale verslaggever) Het is een stralende vlaggetjesdag geworden, lentefeest der visserij voor Vlaar dingen, Scheveningen en IJmuiden, waar Dinsdagmorgen in alle vroegte de haringvloot uitvaart op hoop van zegen. Terwijl nog het laatste restant van de vangst 1950 juist dezer dagen uit de koelhuizen een bestemming vond naar Oost- Duitsiand, zijn alle verwachtingen thans gespannen op de nieuwe teelt. Bij elkaar nemen meer dan 200 loggers aan de jacht op de haring deel, waarvan de grote meerderheid morgen zee kiest. Van IJmuiden vertrekken in totaal 80 schepen, in hoofdzaak de Katwjjker vloot. Op zo'n dag als Zaterdag moet een nog gave en oorspronkelijke vissersgemeenschap als Katwijk wel bitter het gemis van een eigen haven voelen. Alle verzoeken daarom zijn onlangs weer door de Be gering afgewezen en zo blijven de Kattekers, sinds een halve eeuw gteleden hun laatste bommen van het strand verdwenen, zonder thuishaven in de ware zin des woords, al doet het Velser gemeentebestuur alles dat zjj zich in IJmuiden thuis zullen voelen. Zo stelde thans weer ter gelegenheid van Vlaggetjesdag burgemeester Kwint een Prijs van IJmuiden in, een zilveren medaille met het wapen der gemeente, het Agnus Dei, voor wie de eerste haring aanbrengt. De jager met die eerste vangst kan Vrijdag a.s. worden verwacht, maar dat hangt van tal van factoren af, de visserij ook in ónze tijd is nog altijd een avontuur. Intussen wapperden Zaterdag de vlaggen in IJmuiden, Scheveningen en Vlaar dingen, de vloot lag in de havens, fris gekalefaterd, bevlagd en gepavoiseerd. Te Scheveningen voer zij uit bovendien en paradeerde langs de kust. En er waren overal optochten en concerten, men ontstak vuurwerk en tot laat in de avond klonk muziek, terwijl de schepen baadden in het licht der schijnwerpers. Op Vlaggetjesdag volgde Zondag „kijkdag": de plaatselijke bevolking op pantoffel parade langs de opgetuigde vloot, rustig gemeerd in het zonnige haventjeswater. En morgenochtend in het eerste licht begint de race naar de visnamige gronden, waar thans „de groene" nog argeloos samenschoolt: daar klopt straks de visser aan rijkemans deur. Vlaggetjesdag is wel een bij uitstek vaderlands feest, hoogtij voor het volk der vissersplaatsen en wonderlijke er varing voor de buitenstaander. Geen ander festijn, dat zo voortreffelijk ruikt: zilte zeewind en vage vislucht en geurtjes van verse teer en harpuis. Met een gewapper en geVemel van kleurig dundoek en met als feestattri- buten de fris geverfde jonen, model geborgen zeilen, breels en Schotse bla zen, al het spul van de visserij, terwijl over alles heen de meeuwen hun ser pentines uitschieten. In IJmuiden be gon het met optocht, een allegorische optocht van muziek-, sport- en jeugd, verenigingen. Daarbij frappeerde het ons opnieuw hoe ijverig er door de Advertentie Tal van vooraanstaande personen hebben toegezegd aanwezig te zullen zijn tijdens de feestelijke herdenking van de uitvaardiging der sociale ency clieken op 26 Mei jn het Feijenoord- Stadion te Rotterdam. Onder hen tref fen wij aan de Pauselijke Internuntius mgr. Paolo Giobbe, de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers namens het Episcopaat, de bisschop van Breda, mgr. J. W, M. Baeten, de bisschop-coadjutor van Roermond, mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, mgr. D. Huurdeman als ver tegenwoordiger van Z.Em, Joh. Kardi naal de Jong; voorts de ministers van Binnenlandse Zaken, Buitenlandse Za ken, Justitie, O., K. en W., Financiën, Wederopbouw, Volkshuisvesting, Econo mische Zaken, Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, Sociale Zaken en Uniezaken en Overzeese Gebiedsdelen, de staatssecretarissen van Sociale Za ken (Arbeid) en van O., K. en W., resp. mr. dr. A. A. van Rhijn en mr. J. M. L. Cals en de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper; ver der de Belgische ministers van Verkeer, Arbeid en Onderwijs, vertegenwoordi gers van de Amerikaanse en Engelse ambassades. Tenslotte de presidenten van enkele seminaries, paters-provinciaal van ver schillende Orden en Congregaties en vooraanstaande geestelijke professoren aan Universiteiten en leden van de Eerste en Tweede Kamer. De burgerluchtvaart heeft na de laat ste wereldoorlog een geweldige lucht brug geslagen over de Atlantische Oce aan, welke Amerika en Europa scheidt. Vijftien grote luchtvaartmaatschappijen verzorgen dit luchtvervoer, waarvan jaarlijks enige honderdduizenden passa giers gebruik maken en dat nog steeds toeneemt. De KLM verzorgt een aan zienlijk deel van dit transatlantisch luchtverkeer waaraan zij thans vijf jaar deelneemt. Op de Noord-Atlantische route neemt de KLM thans meer dan twintig pet. van alle luchtvracht voor haar rekening. Op de vijf transatlantische KLM-lijnen zijn van 21 Mei 1946 tot 21 Mei j.l. 5230 vluchten uitgevoerd, waarbij bijna 170.000 passagiers, 4.549.000 kg vracht en 774.000 kg post over een gezamenlijke afstand van 42.810.000 km werden ver voerd. Gemiddeld werden dus in deze vijf jaar 1046 oceaanvluchten per jaar gemaakt of 20 per week. Het gemiddelde is in de laatste jaren in feite hoger aan gezien in de eerste jaren nog niet zo frequent werd gevlogen als thans, zoals bijv. deze zomer, waarin 34 transatlan tische vluchten per week zullen worden Uitgevoerd. De 32-jarige Nederlandse kapitein J. Linzel, die indertijd als gesneuveld in Korea was opgegeven, is Zondag, verge zeld van zes gewonde Belgische militai ren en een Luxemburger, per vliegtuig te Lyneham, in het Engelse graafschap Wiltshire, aangekomen. Alle gewonden zijn ondergebracht in het N.A.F.-hotel te Wrougton. Zij zul len daar minstens twee dagen in obser- worden gehouden. jeugd van het lieve vaderland geturnd wordt, wij zouden haast zeggen het meest nog door meisjes, want legio bleek ook hier weer het getal der plaatselijke gymnastiekverenigingen. Zij gaven een fris en kleurig accent aan de optocht, die geheel in het teken der ha ringvangst stond. Er werden netten en van alles meegevoerd, praalwagens, ge wijd aan het bedrijf en verwante tak ken van nijverheid, het reddingwezen en zo meer. En imposant vooral was het woud van vlaggen, van alle naties, die in de loop der jaren goede maatjes werden met Hollandse maatjesharing: een wereldproduct. Later in de middag kwamen het hospitaal-kerkschip „De Hoop" en het onderzoekingsvaartuig „Antoni van Leeuwenhoek", die aan de vlootrevue vóór Scheveningen hadden deelgeno men, hun opwachting maken in de IJmuider haven. Daar volgde tegen de achtergrond van gepavoiseerde schepen het hijsen van de Bedrijf, schapswimpel voor de best verzorgde haring van de teelt 1950. Drs. D. J. van Dijk, directeur van het Bedrijf schap voor Visserijproducten, ver richtte de plechtigheid aan boord van de K.W. 54, van schipper C. van Duin, maar de eer was eigenlijk bestemd voor de K.W. 39 welke echter bui tengaats was. De heer Van Dijk zeide in zijn toespraak onder meer, dat de visserij wel niet de belangrijk ste tak van vaderlandse bedrijvigheid is, maar wel vooraan staat in zijn his torische betekenis. Intussen is het belang, in het bijzonder ook van de haringvisserij, niet alleen groot voor onze volksvoeding, maar ook als de- viezenbron. Het vorig jaar werden niet minder dan 850.000 kantjes aan- In Vlaardingen, Scheveningen en IJmuiden is Zaterdag de traditio nele vlaggetjesdag gevierd Staande op de stuurhut van de „Katwijk 51" hees drs. D. J. van Dijk, de direc teur van het Bedrijfschap voor Vis serijproducten, de bedrijfswimpel. De wimpel was aan dit schip toe gekend, omdat het vorig jaar de best verzorgde vis van dé Katwijkse vloot aan de markt bracht. gevoerd, elk gemiddeld 94 kilogram. Het verzorgen van de kwaliteit is daarbij onze grootste kracht. De heer Van Dijk wenste de bemanningen van de straks weer uitvarende vloot een behouden teelt. Te voren had burge meester Kwint van Velsen gesproken, vooral als „gastheer" van de Katwij- kers. Hij kondigde bij deze gelegen heid de instelling van de Prijs van IJmuiden aan. een medaille met oor konde voor de eerstt haring, die hier wordt aangevoerd. Van deze plechtig heid, die met muziek werd opgeluis terd, waren duizenden op de kade ge tuige. Heel het na de oorlogsschade verjongde IJmuiden leefde trouwens mee; zo fris en feestelijk hebben wij de vroeger altijd ietwat naargeestige voorhaven van Amsterdam nog nooit gezien. Dit bleek een nieuw IJmuiden met een lachend, blozend gezicht. Vele plaatselijke autoriteiten uit Den Haag en Scheveningen, doch ook tal van buitenlanders. Engelsen, Amerika nen, Fransen, Zwitsers en Belgen maak ten de tocht met de vloot voor Scheve ningen mede. Zij hebben volop genoten van dit evenement, dat jaarlijks ook langs de wal en langs de duinen enor me belangstelling trekt. De vaart ging eerst naar de Wassenaarse Slag en daarna terug langs de kust, waarna men keerde bij Loosduinen. Daarna werd de steven naar de haven gewend. Aan de feestelijkheden te Vlaardin gen ging een kranslegging aan de voet van het vissersmonument voor hen die op zee het leven lieten, vooraf. Enkele oude vissers en -at bestuur van de Ver eniging ter Bevordering van Visserij, Handel en Nijverheid legden de kran sen, waarbij het pijpercorps koraalmu- ziek ten gehore bracht. Hierop begaven zich de vele duizenden naar de VL. 61 „Jo", schipper Joh. Rog van de firma C. van Toor Hzn., op welk schip de be drijfschapswimpel voor de best ver zorgde haring werd gehesen. m n 14. Het is geen spiegelgevecht, dat zich daar aan de voet van de grote trap van het^slot afspeelt. Een vreemd schouwspel, dit tweegevecht binnen de muren van de burcht. Maar Awain is vastbesloten de smet, die Haifa op de naam van zijn heer geworpen heeft, te wreken. Met grote vermetelheid valt hij aan! Hij zal de ijdele grootspreker wel eens leren! Hij klemt de tanden op elkaar en het is alsof de lome moedeloosheid van de laatste dagen van hem afvalt. Maar Awain moet al spoedig vaststellen, dat hij zich vergist heeft. Haifa blijkt een geducht tegenstander te zijndie van zijn grotere lengte uitstekend profijt weet te trekken. Met. een onverwachte lenigheid weet hij de listige aanvallen van Awain te ontwijken en weldra gaan zijn verdedigende uitvallen over in een regen van goedgerichte slagen, die Awain slechts met de allergrootste moeite kan pareren. Maar Haifa blijft opdringen en hij hanteert het zwaard met zoveel kracht, dat zijn tegenstander een onverwachte uitval slechts met moeite kan ontwijken. Maar daarbij verliest hij het evenwicht en Awain komt ten val „Sta oproept Haifadie onmiddellijk terugwijkt. Met een tegelijk verbaasde en waarderende blik herstelt Awain zich. Ridderlijkheid kan zijn tegenstander niet ontzeggen! Weer gaat de strijd voort. Het rumoer van de tweekamp heeft velen verbaasd doen toelopen. Maar geen der wapenknechten durft tussenbeiden te komen. Het past hun immers niet zich in een meningsverschil van de edelen te mengen? Pum-Pum, verontrust door het gekletter der zwaarden, komt om een hoek kijken. Wat is dat? Heer Alfa en heer Awain en de blik waarmee zij elkaar in het oog houden Hij snelt weg. Geheel in beslag genomen door de inspanning van de strijd, hebben de beide mannen nauwelijks oog voor hun omgeving. Meer en meer voelt Awain zich terug gedrongen. Hoe zal hij Haifa kunnen weerstaan? „Houdt op!" klinkt plotseling een hoge stem. Het is alsof er een schok door de tegenstanders gaat. Met opgeheven zwaard zien zij op. Daar staat, gewaarschuwd door Pum-Pum, de koningin zelf. Misnoegen ligt tn haar ogen. „Hoe waagt ge het,*' zegt ze luid, „de vrede van de burcht te verstoren7 Advertentie een reserve aan gezondheid, waaruit gij patten kunt na dagen van inspan ning ol zorgen, om Uw vermoeide lichaam en zenuwgestel weer snel te versterken en te herstellen. (Van onze speciale verslaggever) Zaterdagavond heeft het eerste Neder landse straalvliegtuig, S-14, boven Schiphol zijn eerste proefvlucht gemaakt. Deze korte vlucht is een volledig succes geworden, maar toen de chef-invlieger van de Fokkerfabriek, de bekende piloot van Prins Bcrnhard Gerben Sonderman, ruim één uur later van een tweede en langere vliegtocht op Schiphol terug keerde, moest hij door een defect aan het landingsgestel een noodlanding ma ken. Naast de betonnen startbaan, op de zachte grasmat van Schiphol, maakte Sonderman op kundige wijze een buik landing. Hierbij werd de S-14 uiteraard beschadigd, maar door de voortreffelijke manier, waarop de piloot zijn toestel aan de grond zette is de schade zó gering gebleven, dat het vliegtuig volgende week weer hersteld zal zijn. Een groot aantal belangstellenden, onder wie Z.K.H. Prins Bernhard en verscheidene autoriteiten op luchtvaart gebied, waren Zaterdagavond op Schip hol aanwezig, toen invlieger Sonderman om ongeveer half acht naar de startbaan taxiede en voor het eerst met de S-14 de lucht inging. Hij cirkelde verschei dene malen boven het vliegveld, alvo rens te landen. Een week tevoren waren reeds verschillende startproeven geno men. maar hierbij was de S-14 niet veel hoger dan drie meter boven de startbaan gekomen. RM Ruim een uur na de luchtdoop van de S-14 steeg Sonderman opnieuw op om een tweede proefvlucht te maken. Tijdens deze vlucht bemerkte hij evenwel dat hij het landingsgestel niet meer uit kon krijgen. Hij keerde onmiddellijk terug, waarschuwde ra- diotelefonisch de verkeerstoren en hier na maakten Sonderman in de S-14 en het grondpersoneel op het vliegveld zich klaar voor de noodlanding. Op de grond keek men gespannen toe, toen de S-14 met gierende straalmotor omlaag kwam. Een ambulance-wagen en een brandweerwagen reden naar de landingsplaats, maar tot ieders op luchting hoefde men niet in te grijpen; ongedeerd klom piloot Sonderman uit de cockpit van het licht beschadigde toestel. Als de S-14 weer gerepareerd zal zijn zullen zoals bij ieder nieuw type vliegtuig nog verscheidene proef vluchten gemaakt moeten worden. De eerste kennismaking is invlieger Son derman. naar hij verklaarde, echter reeds uitstekend bevallen. De technische storing aan het landingsgestel, die de noodlanding noodzakelijk maakte, staat natuurlijk helemaal los van het al of niet voldoen van de S-14. De S-14, een product van de Fokker vliegtuigindustrie. dat in ons land werd ontworpen en gebouwd, is een twee persoons lesvliegtuig met straalmotor. Het toestel is evenals de Gloster-Meteor uitgerust met een Rolls Royce-straal- motor, de „Derwent V". De S-14 echter heelt in tegenstelling met de Gloster Meteor slechts één straalmotor, die in de romp is gebouwd. Het toestel, waar voor ook in het buitenland grote belang stelling bestaat, zal geëxposeerd worden op de Fokkerstand op de belangrijke internationale luchtvaarttentoonstelling, die volgende maand te Parijs zal worden gehouden. Als de S-14 aan de gestelde eisen voldoet, dan zal dit lesvliegtuig in de toekomst ongetwijfeld een ingrij pende verandering in het opleidings programma voor piloten van straalvlieg tuigen teweeg brengen. Tjjdens de reis van Prins Bernhard in Zuid-Amerlka is gebleken, dat daar vooral in Argentinië grote belang stelling bestaat voor dit nieuwste pro duct van de Fokkerfabrieken. Naar het A.N.P. verneemt zijn de vorige week tekeningen van de S-14 met beschrijvin gen verzonden aan de luchtmachten Advertentie van Uruguay, Argentinië en Chili. Dit is het resultaat van de besprekingen die de heer Sonderman, die in het gevolg van de Prins de reis meemaakte, in deze landen voerde met Zuid-Amerikaanse militaire luchtvaartautoriteiten. Deze verzochten hem zo snel mogelijk gege vens over de S-14 te willen opzenden. In de Rotterdamse haven heeft 'n aan varing plaats gehad, waarvan de kosten voor herstel in de tonnen worden ge schat. Het Noorse 7288 b.r.t. metende s.s. „Brott" van de reder Dagfin Henriksen te Oslo vertrok uit de Waalhaven naar zee. Bij het uitvaren van die haven, waarbij het schip doar drie sleepboten geassisteerd werd, kwam het geladen Griekse s.s. „Samos", groot 7176 b.r.t. en toebehorende aan Rethymnis and Ku- lukundig Ltd. te Londen, de haven in. De „Brott" moest zoveel mogelijk de bovenkant van de Waalhaven houden om de „Samos" vrij te varen. Toen de „Brott" daarna op de rivier kwam, was het nodig, dat de sleepboten naar bak boord uittrokken, om het schip ge strekt op de rivier te krijgen. Vermoe delijk is hierbij de sleeptros van de voorste sleepboot gebroken. Met aan boord een en zestig patiën ten, die sedert vele jaren weinig anders zagen dan de muren van hun kamer, ver trok Maandagmorgen „De Gelderland", een der bekende Usselmeerboten van de rederij Ztvaag te Amsterdam, uit De venter om een zesdaagse tocht door midden-Nederland te maken. Het Ne derlandse Rode Kruis in Overijssel, dat sedert vijf jaar tot een hechte samen werking van alle afdelingen is geko men, organiseert deze tocht. Zoals men ook in Overijssel is begonnen met het organiseren van ziekenmiddagen voor langdurige bedlegerige patiënten, mid dagen waarvan deze zieken met volle teugen genieten, zo is men er ook op initiatief van dr. F. Delhez te Henge lo, een der vooraanstaande figuren van het Nederlandse Rode Kruis, toe geko men deze boottocht te organiseren. De boot is voer het bijzondere deel geheel door het Rode Kruis ingericht De patiënten verblijven aan het dek. „De Gelderland" zal dus gedurende zes dagen een drij vend ziekenhuis zijn. Voor de avon den is o.m. een projectie-apparaat met films aan boord. Men vaart Maandag over de IJssel en het IJsselmeer naar Urk en dan Dinsdag via Flevostad en Volendam naar Marken. Des middags komt de boot in Amsterdam voor een bezoek aan de Oostelijke havens. Na ligging te hebben gekozen aan de De Ruyterkade gaat de tocht des avonds via de Am- stel naar Amsterdam-Zuid. Woensdag wordt Schiphol bezocht en vaart men over de Westeinderplassen en de Bra- semermeer terug naar Amsterdam, waarna Donderdag een tocht volgt naar IJmuiden en een bezoek aan de Wes telijke havens van Amsterdam. Via het Merwedekanaal gaat het vervolgens naar de omgeving van Breukelen. Vrij dag vaart de „Gelderland" naar Utrecht, bereikt via Vreeswijk de Lek en gaat dan naar Arnhem. Voor de Zaterdag rest een tocht van Arnhem naar Deven ter, waar de transportcolonnes klaar staan om de zieken weer naar huis te brengen. Uit het Engels vertuid door DICK OUWENDIJK „Wèlkom weer hier, mijn zoon," zei hij. Francis ging naar hem toe: „Hebt u pijn, pater?" „O, dat betekent niets. Een oude kwaal. Ze willen een ziekte-geval van maken, maar ik heb ze al gezegd, dat ik morgenochtend de mis lees." Francis wendt zich tot de gardiaan, die bij de deur was blijven staan; „Zoudt u een broeder misschien wat wijwater willen laten halen?" vroeg hij. Terwijl de gardiaan het gevraagde ging halen, streek Francis de oude man over het voorhoofd, dat nat was van zweet. „Er gaat een genezende kracht van je uit, mijn zoon". „U hebt me, hier in dit huis, leren bidden, pater". „Ik weet het. Het is alweer zo lang geleden. Je zei, dat je niet wist hoe je moest bidden. Nu bidt je de mensen van de rand van het graf". Er was even een twinkeling in zijn ogen, toen hij dit zei. Francis schonk hem een glimlach te rug. „Nu en dan, pater door God's ge nade". De gardiaan kwam met het wijwater, in een tinnen melkmaat. Francis glim lachte even bij de gedachte, dat pater Sullivan altijd een oude limonadefles met wijwater bij zich had, wanneer hij de zieken bezocht. Hij sprenkelde een weinig wijwater en pater Halloran vouwde de magere handen, waarover je de aderen als koorden zag lopen en bereidde zich voor op het gebed. „We zullen bidden voor uw herstel", sprak' Francis. „We zullen beginnen met het Onze Vader, omdat u mij geleerd hebt zo te bidden". Zij baden samen een uur lang. vele Onze Vaders en Weesgegroeten, daarna lag Francis een uur lang nadst het bed geknield en bad hij alleen, geheel ver loren in de geestelijke concentratie van zijn gebed. Toen hij eindelijk de ogen opende zag hij, dat de oude man rustig lag te slapen. Hij gaf hem zijn zegen en ging zachtjes lopend heen. Pas toen hij op zijn kamer was besefte hij hoe groot zijn uitputting eigenlijk was. Pater Halloran las de volgende mor gen in de kloosterkapel de H. Mis en daarna was er geen sprake meer van, dat hij niet de retraite zou kunnen lei den. Tot zijn grote verlegenheid onder vond Francis, dat er weer een nieuwe „genezing" op zijn naam geboekt werd.. 6 Evenals na de genezing van Maurice Hennessy werd hij als het ware bele gerd. Er ging geen dag voorbij of men sen kwamen naar het klooster om te vragen of pater Sable een H. Mis zou willen opdragen voor de een, zou wil len komen om te bidden voor een an der of om de laatste H. Sacramenten toe te dienen. Het waren oude vrouw tjes met grote omslagdoeken, die het kwamen vragen, of kinderen op blote voeten, en soms ook mensen die per auto kwamen. Hij leende dan een fiets van een der broeders en legde vele ki lometers af in weer en wind om aan alle verzoeken te voldoen. Er volgden zovele genezingen, dat al spoedig het woord „mirakel" de ronde deed, zonder dat hij het kon verhinderen. Wanneer hij niet over de stoffige we gen fietste op weg naar de zieken, wan delde hij over het smalle pad, dat het terrein van het klooster scheidde van het meer, of hij bevond zich op het kleine kerkhof aan het einde van het pad, een kleine ommuurde hof met de graven der broeders, kleine stenen krui sen, die ieder de naam droegen van een overledene, de datum van zijn overlij den en het aantal jaren, dat hij in de orde was geweest. Op ieder graf lag een metalen doos in de vorm van een kruis, waarin zich een kinderlijk kruisje be vond, gemaakt van schelpen, gevonden aan de oever van het meer; zo had iedere dode zijn stenen kruis, zijn doos en schelpen-kruisje. Aan het einde van het pad tussen twee rijen graven stond een beeld van O. L. Vrouw in blauw gewaad tegen een stenen achtergrond, waarop met schelpen de letters B.V.M. waren aangebracht. Bij" deze grotto was het jongste graf, dat van broeder Ansel- mus. Dit kleine kerkhof lag tussen het meer aan de ene en de moestuin aan de andere zijde, je kwam er door een smeedijzeren hek aan het einde van het pad langs het meer. Een grote sycamore spreidde er zijn takken over uit en in de zomer zweefde er de zoete geur van kamper foelie. Toen Francis zich in 1930 in het kloos ter bevond, had hij het kleine kerkhof slechts vluchtig bekeken; hij wandelde nooit andere dan over het pad langs het meer of langs de oever van het meer zelf. Nu voelde hij zich sterk aange trokken tot deze plek, waar de monni ken hun laatste rust vonden aan het einde van hun aardse loopbaan. Boven dien gaf het feit, dat ook broeder Ansel- mus er nu rustte, aan de plaats een verhoogde aantrekkelijkheid; hij had het gevoel alsof hij op kerkelijke wijze tekort zou schieten jegens de oude man. wanneer hij weg bleef. Dan was er nog iets anders. De plaats ademde rust en zelf was hij óp. Een mens hoorde niet zo vermoeid te zijn op een leeftijd van zeven en veertig jaar. Hoorde? Hij glim- laohte even bij de gedachte. Dat leek op zijn vader. Sir John had altijd beweerd dat een mens zus of zo niet behoorde te denken. Dat hij dit „behoorde te willen" of daaraan de voorkeur „behoorde" te geven. Het nam het feit niet weg. dat de mensen voortgingen met te denken zols zij niet behoorden te denken en te verlangen, wat zij niet behoorden te ver langen. Dit feit bleef bestaan, omdat het feit van de non-conformiteit der menselijke natuur bestond. Zo bleef ook het feit bestaan, dat Francis Sable op een leeftijd van zeven en veertig jaar zo vermoeid was alsof hij een bestaansstrijd van hon derd jaren achter de rug had. De laatste zestien jaren, geheel gewijd aan gebed, vasten en nachtwaken, hadden hem uit geput. Misschien dat hij de kracht zou ontvangen om door te gaan. Misschien. Maar iedere keer, dat hij met alle inten siteit bad voor het herstel van zijn ziek te, voelde hij dat er iets uit hem weg vloeide, dat niet meer te herstellen zou zijn. Soms kon hij zich niet onttrekken aan het verlangen, dat hij daar naast het graf van broeder Anselmus maar voorgoed te rusten werd gelegd. IWordt vervolgd). Advertentie AO OC//mT ON'ON CU® >5 MliolÓSACCO Y*r'—/ Daardoor kon de voorsteven van de „Brott" niet naar bakboord wor den overgetrokken, met het gevolg, dat het schip dwars de rivier over liep en eerst het aan de Lekkade liggende Finse s.s. „Norma", groot 1517 b.r.t en eigendom van de Finska Angfartygs A/B te Helsin ki, en daarna de remmingswerken ramde. Van de „Norma" werden de stuur- en de bakboordverschansing ingedrukt. Op het achterdek viel schade te note ren aan het stuurwerk. dat geheel ver nield werd. Op het sloependek werd een reddingboot gekraald. Bovendien braken de zes trossen, waaraan de „Norma" gemeerd lag. De kademuur en het remmingswerk aan de Lekkade liepen over een lengte van twaalf me ter schade op. De „Brott" had geringe schade aan de voorsteven en heeft de reis vervolgd; de „Norma" moet in het dok. Op de Nieuwe Maas is ter hoogte van de Schaardijk te Rotterdam een provi andscheepje overvaren en gezonken. De schipper van het vijf ton metende boot je, de 21-jarige D. J. B. van Weelen uit IJsselmonde, had even het roer in de steek moeten laten om de motor na te kijken. Het scheepje veranderde daar door van koers en kwam dwars voor de boeg van het 800 ton metende mo torschip „Eider", dat de proviandvaar- der ramde, waardoor het vaartuigje zonk, de schipper meesleurend. Schip pers in de buurt, die het ongeluk za- gen gebeuren, wisten de man. die ver wondingen had opgelopen, nog te red den. In het verslag over 1950 van de Co- op. Zuivelbank te Leeuwarden wordt medegedeeld, dat in 1950 894 millioen kg melk aan de zuiverfabrieken in Friesland werd afgeleverd tegen 830 mill, kg in 1949. De gestegen melk- aanvoer aan de fabrieken in ons land resulteerde in een toeneming van de boterproductie met ruim 11 pet., een iets dalende kaasproductie en een sterke stijging van de overige melkproducten als gecondenseerde melk en melkpoe der met ruim een derde van de in 1949 geproduceerde hoevéeiheden. De bin nenlandse boterconsumptie liep achter uit en is thans per hoofd der bevolking ongeveer de helft minder dan voor de oorlog. De sombere beschouwingen van kort na de oorlog, als zou de rol van de boter weldra zijn uitgespeeld, zijn tot dusver niet bewaarheid ge worden, al blijkt, dat de boterpositie kwetsbaarder is geworden, doordat zij minder steun vindt in de binnenlandse consumptie. (Van onze Haagse redactie) Voor de derde maal stonden Zaterdag morgen de gebroeders De Vilder en L. Doedes voor de Raad van Cassatie te Den Haag, zodat ze dus voor de zesde maal terecht stonden. Prof. mr. Lange- nteyer, Procureur-Fiscaal, vond deze gang van zaken zeer onbevredigend. Dit maal was de officier van Justitie te Arn hem in beroep gegaan tegen de uitspraak van het Arnhemse hof die zowel de ge broeders De Vilder als L. Doedes ont sloeg van rechtsvervolging. De dagvaar, ding bevatte thans de beschuldiging, dat de gebr. De Vilder gedurende de oorlog materialen hebben doen leveren en werkzaamheden hebben doen verrichten ten behoeve van de vlieghaven Schel- lingwnude en de vliegvelden Schiphol, Valkenburg, Declen en Twente, die door de Duitse luchtmacht werden gebruikt. Doedes werd er van beschuldigd de ver groting van het vliegveld GillenRijen te hebben uitgevoerd. Eén van de verdedigers, mr. Wycker- held Bisdom, deed, evenals het Arnhem se Hof gedaan had, een beroep op overmacht ingevolge een noodtoestand. De verdachten, die onder bedreiging aan het werk begonnen zijn. hebben dit met tegenzin voortgezet. Het ging volgens hem niet meer aan deze mensen te straf fen. Prof. Langmeyer de Raad werd gepresideerd door prof. Verzijl con cludeerde tot verwerping van het beroep ten aanzien van de zaak-Doedes. De zaak van de gebr. De Vilder lag volgens hem veel moeilijker. Het zijn, aldus de Pro- H. M. de Koningin heeft aan dr. F. M. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de Raad van Beheer van de Jaar beurs te Utrecht, de gouden medaille voor voortvarendheid en vernuft van de cureur-FiscaaL wel behoorlijke mensen geweest, maar geen uitnemende Neder landers. Hij betwijfelde het of de Secre taris-Generaal, aan wie zij advies ge vraagd hadden, wel de juiste instantie was om advies te vragen. Zijn conclusie ten aanzien van de gebr. De Vilder luidde: vernietiging van het vonnis van de Arnhemse Strafkamer en verwijzing van de zaak naar een aan grenzende rechtbank. De gebroeders De Vilder zouden dus eventueel voor de 7de maal terecht moeten staan! De uitspraak volgt op 16 Juni a.s. In tegenstelling tot andere Zaterda gen, waarop de Amsterdamse effec tenbeurs eenzaam en verlaten blijft, trokken de beursbezoekers Zaterdag ochtend in groten getale op naar de zetel van de Ver. v. d. Effectenhandel, om het bestuur op een aldaar gearran geerde receptie te feliciteren met bet 75-jarig bestaan der Vereeniging. Het dagelijks bestuur, bestaande ait de heren William Schrikker, L. Proos Hoogendljk, C. J. baron Schimmel- penninck van der Oye, J. C. van Mar ken en mr. U. N. J. de Graaf nam de gelukwensen in ontvangst. Het hoog tepunt van de receptie was wel, toen Z.K.H. Prins Bernhard de beurszaal betrad en het bestuur zijn gelukwensen aanbood. Na afloop van de Zaterdagochtend te Amsterdam in het beursgebouw gehou den receptie ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de Ver. V. D. Effecten handel werd des middags in het Amstel- hotel alhier een lunch gehouden voor genodigden en enige buitenlandse gas ten. Onder de aanzittenden bevond zich ook de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck. De voorzitter van de Ver eniging, de heer William Schrikker, werd benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en de algemeen Huisorde van Oranje toegekend. Van de stad Utrecht heeft hij de gouden ere- secretaris, mr. U. N.^de Graaff, tot offi .medaille ontvangen. cier in de orde van Oranje-Nassau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3