HET OLIECONFLICT MET PERZIË TWEE NEDERLANDSE METEORS IN DUITSLAND NEERGESTORT Het is mogelijk dat de oorlog in Korea op dood spoor raakt I TuSsen neus en lippen 1 Stakende middenstand Engelse regering zal V.S.raadplegen alvorens geweld te gebruiken m 4 Argentinië krijgt atoomfabriek RODEN SLAAN BRES IN DE LINIES DER ZUID-KOREANEN Woningnood tot 1965 L J Tot hoofd en hart 00K OVER TROEPENZENDINGEN ZAL OVERLEG MET AMERIKA WORDEN GEPLEEGD Grote demonstratie te Madrid „RADIO VRIJ EUROPA" Communisten moeten door grote verliezen tot onderhandelen worden gedwongen Haringvloot vanavond aan schot Bouw van kleine huizen noodzakelijk Verhoging kinderbijslag Het weer SCHOENFABRIEKEN TE KAATSHEUVEL DICHT? (fee WOENSDAG 23 MEI 1951 75e JAARGANG No. 25078 Beide piloten om het leven gekomen Geheimzinnigheid rond prof. Bakker Pi Scheffer naar onderwijs terug Tegen de duurte Praag protesteert tegen activiteit GENERAAL OMAR BRADLEY OVER DE STRIJD TEGEN DE RODEN 99 99 NOORD-ATLANTISCH PACT Engeland voor toelating van Griekenland en Turkije Communisten trekken echter op enige punten weer terug Minister In 't Veld Mening van Tweede-Kamer leden loopt uiteen Noodregeling kleine zelfstandigen Kind gedood onder mestwagen Binnen twee weken ZEEHOND GEVANGEN Bij Scheveningse boulevard KHAKI SHIRTS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. llmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Van welingelichte zijde wordt door A.P. te Londen vernomen, dat Groot-Brit- tannië de toezegging gegeven heeft onder geen enkele omstandigheid ge weld te zullen gebruiken'ter slechting van het oliegeschil met Iran alvorens de V.S. te raadplegen. Deze toezegging werd gedaan tijdens de Brits-Ameri kaanse besprekingen in Londen en Washington over de toestand in Iran Welingelichte woordvoerders verklaarden gisteravond, dat Groot-Brittannië ook beloofd heeft met Amerika overleg te plegen alvorens te besluiten troe pen naar Iran te zenden zelfs indien de troepen alleen maar zouden gaan ter bescherming van Britse levens en eigendommen. Naar verluidt heeft het alarmeren van 4000 Britse parachutisten de Amerikaan- Se autoriteiten verontrust. Deze maat regel veroorzaakte ook in Teheran scherpe reacties. Groot-Brittannië heeft nimmer officieel bekend gemaakt, waar om die parachutisten gealarmeerd wer den. Een welingelichte woordvoerder lei, dat Groot-Brittannië Amerika echter de verzekering gegeven had, dat de maatregel niets te maken had met het Perzische petroleumgeschil. De overbrenging van Britse troepen naar Perzië zou een botsing met Rus land ten gevolge kunnen hebben. Op grond van een Russisch-Perzisch pact uit 1921 heeft Rusland het recht troe pen naar Perzië te zenden ter bestrij ding van buitenlandse interventie. Inmiddels is bekend gemaakt, dat, evenals gisteren het geval was, ook mor gen het Britse kabinet weer bijeen zal komen om over de kwestie van de Per zische olie te confereren. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren ge weigerd commentaar te geven op de scherpe nota van Iran, waarin de V.S. indirect beschuldigd worden in het Brits-Iraanse oliegeschil de partij van Groot-Brittannië te kiezen. Een woord voerder zei, dat de nota nog eerst be studeerd moet worden. Twee Nederlandse Meteor-straal- jagers van de vliegbasis Twenthe zijn Dinsdagmorgen om kwart over tien in de buurt van het stadje Stadtlohn in West-Duitsland met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen stortten neer en werden volkomen vernield. De twee piloten H. B. Boomkamp uit Lichtenvoorde en H. A. Bastiaanse uit Assen kwa men hierbij om het leven. Zij waren beiden 22 jaar oud. Beide vliegers, leerlingen van de jachlvliegschool Twenthe, waren van het vliegveld Twenthe gestart, ieder met een Meteor type 4 straaljager, voor een oefening patrouillevliegen. Bij een dergelijke oefening liggen de toestellen dicht bij elkaar in de lucht. Kort vóór het ongeval had de vliegbasis nog nor maal radiocontact met de vliegers ge- Argentinië heeft gisteren officieel plan nen bekend gemaakt „profijt te trekken" van de ontdekking van een nieuwe methode om atoomenergie te ontwikke len. Een fabriek en een laboratorium voor atoomenergie zullen worden opge richt en aan de huidige fabriek op het eiland Huemul wordt een belangrijk ge bied in de nabijheid van San Carlos de Bariloche toegewezen. Het decreet, dat op 18 Mei door presi dent Peron en 18 ministers ondertekend Werd, werd kort voor de aankomst van de Nederlandse atoomgeleerde prof. C. J. Bakker uitgegeven. De aanwezigheid van prof. Bakker is, aldus A.P., min of meer een mysterie en hij heeft gewei gerd te zeggen of en wanneer hij naar Bariloche gaat en hoe lang hij in Ar gentinië zal blijven. Glen enkel dagblad in Buenos Aires heeft de aankomst van Prof. Bakker gemeld en de foto's, die genomen werden toen hij uit het vlieg tuig stapte bevinden zich in handen van de regeringspersdienst. De bandleider van het dansorkest The Skymasters, Pi Scheffer, heeft per September a.s. uit zijn functie ontslag Benomen. Hij is uit het onderwijs af komstig en zal weer als leerkracht bij onderwijs terugkeren. had. Daarna viel het radioverkeer uit. De toestellen waren toen juist op het punt om naar de basis terug te keren. Een commissie van onderzoek van de Luchtmachtstaf is onmiddellijk na het bekend worden van het ongeluk naar Stadtlohn vertrokken. De stoffelijke overschotten van de piloten zullen naar Nederland worden overgebracht. In Spaanse kringen, die in verbinding staan met socialisten, anarchisten en het na de burgeroorlog opgeheven commu nistische vakverbond, wordt verklaard, dat 90 procent van de 400.000 Madri- leense arbeiders gehoor heeft gegeven aan de oproep geen gebruik te maken van het openbare vervoer, teneinde te demonstreren tegen de duurte, aldus meldt Reuter uit Madrid. Regeringsaan hangers zeggen, dat de meeste arbeiders geen gebruik maakten van het openbare vervoer, omdat zij vreesden, dat bussen en trams aangevallen zouden worden. Vele ambtenaren, die men gewoon lijk niet voor elf uur in hun bureaux ziet, waren om negen uur in de och tend aanwezig. De ambtenaren waren gewaarschuwd, dat zij hun betrekking zouden verliezen als zij niet op het werk verschenen. Gisteravond was de toestand te Ma drid bijna weer normaal. De dagbladen te Madrid maakten geen melding van de gebeurtenissen. De Tsjechoslowaakse regering heeft in een krachtige bewoordingen gestelde nota aan de Amerikaanse regering ge protesteerd tegen de „vijandige activi teit" van het onder Amerikaans toe zicht staande West-Duitse rediostation „Radio Vrij Europa". Ook werd in deze nota geprotesteerd tegen een „schen ding van de Tsjechoslowaakse grens door gewapende Amerikaansce solda ten in het begin van deze maand". De nota werd Maandag door een plaatsver vangend minister van Buitenlandse Za ken, Gertruda Sekaniova, aan de Ame rikaanse ambassadeur te Praag, Ellis O'briggs, overhandigd. De Amerikaanse Hoge Commissie heeft krachtige maatregelen aangekon digd tegen Duitse ondernemingen, die smokkelhandel in voor bewapening be langrijke goederen met het Oosten drij ven. De verscheping van zulke goederen uit de Ver, Staten naar verdachte firma's zal worden stopgezet. Met algemene stemmen heeft de Haagse gemeenteraad besloten om daadwerke lijk mede te helpen aan de bouw van een miniatuurstad naar een zo getrouw mogelijke copie van een oud-Hollandse stad. De baten komen voor een groot ge deelte ten goede aan het studentensanatorium te Laren. Met de bouw van de stad is inmiddels met bekwame spoed begonnen. Zoals men weet zal het stadje verrijzen in de Scheveningse bosjes. Enige huizen en een kerk1, welke bijna gereed zijn. De, dame en de kinderen geven wel een vergelijking hoe „groot" de gebouwtjes zijn. Gisteren zette generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van chefs der Amerikaanse generale staven, zijn getuigenis voor de verenigde se naatscommissies voor de Buitenlandse Betrekkingen en de Strijdkrachten voort. „Het is niet het doel der geallieerde strijdkrachten om de Noord-Koreanen en de Chinese communisten uit geheel Korea te verdrijven. Gepoogd wordt de communisten zo groot mogelijke verliezen toe te brengen, met zo min mogelijk schade voor ons zelf, opdat een stadium wordt bereikt, waarin op de een of andere wijze kan worden onderhandeld. Sinds Februari j.l. hebben de chefs der Amerikaanse generale staven de mogelijkheid van onderhandelingen, na een afslaan van het Chinese „voorjaarsoffensief", onder de ogen gezien", aldus ge neraal Bradley, „De poging die de Amerikaanse re gering in Maart j.l. had willen doen om tot onderhandelingen te komen, kon niet doorgaan, nadat generaal MacAr- thur de Chinese bevelhebber-te-velde een „ultimatum" had gesteld (MacAr- thur had, zoals bekend, de Chinese commandant rechtstreeks onderhande lingen voor een wapenstilstand voorge steld en hier de bedreiging aan toege voegd, dat, indien hij daar niet op zou ingaan, de strijd, althans ter zee en in de lucht tot het Chinese vasteland zou worden uitgebreid. Dit optreden van de generaal deed president Truman be sluiten hem te ontslaan). In antwoord op een opmerking van de Republikeinse senator Harry Cain, dat de generaals Marshall en Brad ley beiden hadden verklaard tegen uitbreiding van de Koreaanse oorlog te zijn, opdat niet de Sovjet-Unie er in zou worden betrokken en zodoen de een wereldoorlog zou ontstaan, zeide Bradley: „Ik ben van mening, dat 't voor de Verenigde Staten, zo wel nu als in de toekomst, zeer nade lig zou zijn, indien wij, in het verloop van het onderzoek door het Congress naar het ontslag van generaal Mac- Arthur, de Russen op de hoogte zou den brengen van al onze gedachten, voornemens en ons militair vermo gen". Senator Russel Long (democraat) vroeg vervolgens: „Denkt u dat er enige mogelijkheid bestaat dat de Koreaanse oorlog rondom de 38ste breedtegraad op een dood spoor geraakt, zonder dat er zelfs over vredesvoorwaarden is on derhandeld? Met andere woorden, zou den de verbonden strijdkrachten hun stellingen iets ten Zuiden van de breed tegraad stabiliseren en zouden de com- Begunstigd door mooi weer is de ha ringvloot opgestoomd naar de 57ste breedtegraad. Een enkele landrot die voor het eerst de reis naar zee mee maakte heeft zijn offer aan Neptunus al gebracht en het jongmaatje is eens een keer door de bemanning in de maling gepomen. Woensdagmorgen om negen uur dus na ruim een etmaal varen bevond de vloot zich ten Noorden van de Doggers- bank op ongeveer 56 graden Noorder breedte. Maar over hun juiste positie laten de schippers niets los. De algeme ne verwachting is echter, dat alle sche pen vanavond aan schot gaan. De ster ken hebben de zwakkere broeders een tijdlang op sleeptouw genomen, maar zijn later full-speed vooruitgegaan om als eerste de visgronden te bereiken. munisten hun aanvallen hierop eenvou digweg staken?" Generaal Bradley: „WO moeten met deze mogelijkheid rekening houden. Zo was het verloop in Grie kenland en zo zou het ook in Korea kunnen gaan." lllllllllUHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllillllllHIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIII In welingelichte kringen verwacht men, aldus A.P„ dat de kansen van Griekenland en Turkije om tot het Noord-Atlantische pact toegelaten te worden, ongeveer fifty-fifty zijn. Scan dinavische leden van het pact zouden er nog steeds weinig voor voelen ver plichtingen op zich te nemen voor de verdediging van landen, welke zo ver af liggen. Groot-Brittannië schijnt na de jongste Amerikaanse stappen in Londen en Parijs bereid te zijn te stemmen voor toelating van de twee landen. Het is evenwel noodzakelijk, dat alle twaalf leden van het pact voor toelating stem men. De vijand opende gisteren aan het Oostelijk front in Korea een fel offensief en sloeg een brede bres in de geallieerde linies tussen Poengam en de kust. Zuid- Koreaanse troepen trachtten vanochtend de stroom vijanden te keren, die door de bres was gekomen. Gisteravond laat was de vijand doorgedrongen tot ten Zuiden van Soksa, dat 40 mijl ten Zuiden van de 38ste breedtegraad ligt. De censuur schrapte alle ge gevens over de breedte van de bres uit frontberichten en liet ook aanduidingen van de vijandelijke vorderingen niet door. Een woordvoerder van het 8ste leger deelde mede, dat de situatie rond Soksa verward was. Volgens Woensdag in het hoofdkwartier van hot Amerikaanse achtste leger ontvangen berichten trekken de Noordelijken aan het Oostelijk uiteinde van het front terug. Aan het Westelijk front duurde de terugtocht van de vijand vanochtend nog steeds voort en ontaardde hier en daar zelfs in een overhaaste vlucht. Ten Noorden van Seoul lieten terugtrekkende eenheden munitie en voorraden in de steek. De achtervolgende geallieerde tank- en infanterie-eenheden waren slechts 8 km. ten Zuiden van de 38e breedtegraad. Volgens frontberichten was de vijand langs een frontsector van 110 km. in volle terugtocht. Amerikaanse, Britse en Zuid-Koreaan- se troepen bestookten de vijand gister avond ten Westen>.van Tsjoent-sjon zeer fel met tankpatrouilles ten einde hem te dwingen tot strijd op voor hem on gunstig terrein, maar de vijand nam de uitdaging niet aan en gaf in plaats daar van terrein prijs, dat hij onlangs ten koste van zware verliezen na harde strijd had veroverd. De vijand bleef hardnekkig verzet bieden in het Westelijk deel van het centrale front, maar kon niet voorko men, dat de geallieerden ten Zuiden van Poekhan verscheidene bruggehoofden vestigden. Het slagschip New Jersey en de destroyer Brinkley hebben, zo werd gisteren onthuld, verliezen geleden en beschadigingen opgelopen toen zij tij dens de voortdurende beschieting van Wonsan werden getroffen door vijande lijke kustbatterijen. De verliezen be droegen 2 doden en 13 gewonden. De New Jersey heeft enkele maanden ge leden de Missouri afgelost. De bevelhebber van de Turkse bri gade, brigade-generaal Tahsin Yazici. heeft, aldus Reuter, gezegd, dat de vol gende week voor de Koreaanse oorlog beslissend zal zijn. Met de hoeveelheid verliezen, die de Chinezen op het ogen blik lijden, zullen zij geen potentieel meer hebben voor voortzetting van het offensief, indien zij thans in het Oosten worden verslagen, aldus Yazici. Nadat hun aanvankelijke aanval aan het Wes telijk front was afgeslagen, hadden zij alle gevechtskracht op het Oosten ge concentreerd in de hoop de verbonde nen bij verrassing te overvallen. „Ik twijfel er niet aan, dat de verbondenen de huidige strijd kunnen en zullen win nen", aldus Yazici. In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de Rijksbegroting 1951 van Wederop bouw en Volkshuisvesting, deelt minis ter In 't Veld mede, te zullen blijven aandringen op de bouw van kleine wo ningen en duplexwoningen, aangezien op deze wijze volgens zijn mening in de gegeven omstandigheden met de ter be schikking staande middelen zoveel mo gelijk samenwoningen kunnen worden opgeheven. Wij staan in Nederland voor het feit, dat het, onder voorbehoud dat het voor genomen bouwprogramma kan worden uitgevoerd, nog tot ongeveer 1965 zal duren, voordat in de woningbehoefte voor alle daarvoor in aanmerking ko mende gezinnen zal zijn voorzien. De minister verheelt zich niet, dat het woningprobleem voor de grotere gezin nen zéér nijpend is, doch meent nog eens de aandacht te moeten vestigen op de reeds eerder naar voren gebrachte me ning, dat het grote gezin niet geholpen wordt door voor het kleine gezin tè groot te bouwen. Het ligt niet in zijn bedoeling een ver- huisdwang toe te passen. Hij meent ech ter, dat langs de weg van vrijwilligheid op dit gebied veel bereikt kan worden. In het bijzonder wil hij wijzen op de in de jaren vóór 1940 in vele gemeenten bestaande gewoonte om vaak van wo ning te wisselen. Wanneer deze „ver- huiswoede" op de juiste wijze wordt ge richt, kan de woningdifferentiatie hier door tot haar volle recht komen. Verschenen is het verslag van de vas te commissie voor de sociale verzeke ring uit de Tweede Kamer over het Wetsontwerp tot wijziging van de kin derbijslagwet en de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezen- rentetrekkers (compensatie prijsstijgin gen). Hieruit blijkt dat bij tal van le den van de commissie de vraag is gere zen, of de regering met dit wetsontwerp niet aanzienlijk verder is gegaan. Im mers wordt voor het derde kind de bij slag gesteld op f 0.54 per dag en voor het vierde en volgende kinderen op f 0.69 per kind per dag. hetgeen ten op zichte van de thans geldende bijslagen een verhoging betekent van 10. resp. 7V- pCt. (voor de kinderbijslag voor rente trekkers bedragen deze verhogingen zelfs resp. 12 en 8 pCt.). Verschillende leden der commissie konden vooralsnog met laatstbedoelde verhogingen niet ac- coord gaan. Zij zouden in het onderhavige ont werp de verhoging der bijslagen over de gehele lijn beperkt willen zien lot 5 pCt. Andere leden juichten de voor stellen. welke in dit ontwerp vervat zijn, toe, ook voor zover de verhoging van de kinderbijslagen nominaal de 5 pCt. te boven gaat. Uit de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer van de ministers van So ciale Zaken en van Financiën over de noodregeling kinderbijslag voor kleine zelfstandigen, blijkt o.m., dat deze re geling geenszins de strekking heeft het vraagstuk van een verbetering en een versteviging van de positie der zelfstan digen over de gehele lijn tot een oplos sing te brengen. Er bestaat zeker geen aanleiding te veronderstellen dat bij de regering de gedachte zou leven, dat al leen een groter kindertal dan waaruil hét gemiddelde Nederlandse gezin be staat oorzaak van de moeilijkheden van kleine zelfstandigen zou. zijn. (Van onze correspondent) In Warfhuizen vond een tragisch on geluk plaats, dat het leven kostte aan het 5-jarig zoontje van de familie Haan, aldaar. Het kind zat op een wagen, be laden met mest, doch viel er plotseling af. Het kwam met het hoofdje onder een der wielen en was op slag dood. Maandag is in het Egmondpaleis te Brussel een officieus proces begonnen georganiseerd door het Internationaal Comité tegen de Concentratiekampen waarbij getracht zal worden vast te stellen of er in Rusland concentratiekam pen bestaan. Verschillende regeringen verlenen bij dit proces hun medewerking, doch de Sovjet-Unie heeft geweigerd zich te doen vertegenwoordigen. Er zullen 27 getuigen' gehoord worden, onder wie een aantal personen, die in Rusland gevangen hebben gezeten. Het Hof bestaat uit vijf personen, allen vroegere gevangenen uit de Duitse concentratie kampen. V. i. n. r.: F. Ballhorn (Duitsland), mej. G. Tillion (Frankrijk), B. Stomps (Nederland), A. Balachowsky Frankrijken dr. G. André (België). giniuiiiiiiitiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiHtiiiiiiHiiuiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiinitiiiiiiiiiiiiiitiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiii| IIHIIUIHMNHMIII E)en ballonnetje, dat opging Enige tijd geleden heeft een trouwlustige Ham- burgse vrijgezel vijf kin derballonnetjes opgelaten, waaraan huwelijksvoor stellen waren bevestigd. Van een meisje uit Kiel kreeg hij antwoord en de zer dagen zijn zij ge trouwd Op de bruiloft had het bewuste ballon netje de ereplaats. Als bruiloftslied zal wel „It 's in the Air" of ..Was kommt da von der Höh" zijn ge zongen. Het gemak dient de mens Op het vliegveld van Londen zal een automaat worden geplaatst, waar uit men voor sixpence een verzekeringspolis tegen ongelukken kan krijgen, die gedurende 24 tiur gel dig is en eventueel recht geeft op uitbetaling van duizend pond sterling. Als nu van de automaat maar niet de afschrikwekkende suggestie uitgaat, dat vlie gen gevaarlijker is dan het is. Krachtpatser In Singapore doet een politieagent dienst, die een formidabel krachtmens is. Hij is achtentwintig jaar oud en heet Abdoellah Bin Achmed. Met zijn tanden kan hij zonder moeite een auto met acht personen er in 30 m. verplaatsen. Het doet hem niets, als 14- man, zeven aan elke kant, gaan touw trekken aan een kabel, die met een speciale knoop om zijn hals is bevestigd. Een last In Oostenrijk hield Hel mut Horlants het zonder onderbreking 76 uur in 'weer en wind op het slappe koord uit. Hij brak daarmee het we reldrecord van 52 uur. In figuurlijke zin doen al leen politici hem dit na. iiiHHiimmiimimmmHiHMWiiimiMinl van 150 kg tilt hij rustig met zijn tanden op en met zijn blote vingers trekt hij spijkers uit hout, waar zij 15 cm diep zijn ingeha- merd. IJzeren staven buigt hij als koekdeeg over zijn nek en armen. Een ijze ren ketting, die als een Laocoon-slang om hem heen is gewonden, trekt hij als een draadje stuk. Op glasscherven liggen deert hem niet en op zijn borstkas laat hij een blok graniet kalmpjes tot puin kloppen. Een spel kaarten scheurt hij met zijn tan den doormidden als was het een velletje toilet papier. Ofschoon deze Abdoellah over een gezonde eetlust beschikt, eet hij toch niet bijzonder veel. H\j slikt wel regelmatig essence van levertraan, onthoudt zich van roken en drinken en slaapt veel. Dit laatste na tuurlijk niet in diensttijd. Crescendo In een gezin in Mexico, dat reeds met een twee- en een drieling werd ge zegend. is thans een vier ling geboren: twee jon gens en twee meisjes. De moeder maakt het goed en de vader zal zich wel over de kinderbijslag ver heugen, indien men ten minste in Mexico deze sociale voorziening kent. De middenstand, die onder de oor log over het algemeen beter ge boerd heeft dan vele andere groepen van onze bevolking. heeft thans te lijden van de zware belastin gen en sociale verplichtingen en de be perking van haar winstmarges. Zij voelt zich als de man, die de klappen krijgt, of zoals de heer C. de Jong, de voorzitter van de Katholieke Bona van Schoenhandeiaren, het uitdrukte „als het stootblok tussen kapitaal en ar beid". Ontegenzeglijk zit er in het geheel van sociale en fiscale maatrege len een nivellerende tendenz, waarbij zowel de midaenstand als de vrije be roepen lelijk in het gearang dreigen te komen en naar verhouding zwaardere offers moeten brengen dan de arbei- aers. Nu heeft de Middenstand geen bezwaar tegen het brengen van ojfers in het algemeen oelang, nuts aie offers niet onevenreaig zwaar op hem komen te drukken en zijn oestaanszekerheid m de waagscnaal stellen. De door de regering vastgestelae winstmarges voor scnoeisel heboen de schoenhandelaren in het geweer gebraent en hen naar het tot nog toe door hen nooit gehan- teerae dwangmiaael van staking doen grijpen. Het staken van hun inkopen oij ae schoenfabrieken is immers een gedeeltelijke stopzetting van de func tionele arbeid van de schoenwinkeliers. Waar het recht van slaken ais middel tot sociale zelfverdediging is erkend, kan men het ae schoenhandeiaren niet ontzeggenMaar door het grijpen naar dit laatste krachtmiddel aanvaarden ze een grote verantwoordelijkeid, om dat het tot sluiting van fabrieken door gebrek aan orders en lot werkloosheid van de arbeiders in die fabrieken en dus tot een bedreiging van de bestaans zekerheid van anderen leidt. De mid denstand heeft in het maatschappelijke bestel een onmisbare taak te vervul len. Waar hij ontbreekt, ontstaat een te grote afstand tussen de resterende standen, een afgrondelijke afstand, die conflicten als het ware oproept. Als symptoom mag het toe te juichen zijn, dat ook de middenstand de nodige kracht ontwikkelt om zichzelf te ver weren en in stand te houdenmaar daarbij mag niet vergeten worden, dat bij een herziening van de winstmarges naar boven, de consumenten tenslotte weer een loodje zullen moeten leggen. Zoals de zaken thans staan, schijnen de vooruitzichten op een bevredigende oplossing gunstig te zijn. Hoe die op lossing er zal uitzien, weten wij nog niet, maar het zou ons redelijk en ze delijk verantwoord lijken, indien de toegestane winstmarges voor luxe schoeisel zó sterk werden verhoogd, dat de prijzen voor de onontbeerlijke, alledaagse schoenen, die tot de eerste levensbehoeften moeten worden gere kend, niet of nauwelijks zouden be hoeven te stijgen, en dit is te klem mender, daar een verdere algemene prijsverhoging van het normale schoei sel wel eens Zo sterke vermindering van de omzet tengevolge zou kunnen hebben, dat de bestaanszekerheid van schoenfabrikant en -winkelier eerst recht in het nauw zou komen. REFLECTOR Verwachting tot Donderdagavond: Over het algemeen weinig bewol king, maar met een kleine kans op enkele verspreid optredende onweers buien. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Warmer. Zon: 4.35—20.39 Maan: 0.15—7.00 De bond van schoenfabrikanten te Kaatsheuvel, die Dinsdagavond in vol tallige ledenvergadering bijeenkwam, heeft aan het bestuur van de Federatie van de Nederlandse Schoenfabrikanten verzocht te bevoegder plaatse al het mogelijke te doen om opheffing te ver krijgen van de Prijsbeschikking klein handelsmarge schoenen 1951, daar bij handhaving van deze beschikking te verwachten is, dat, wegens gebrek aan orders, binnen één of twee weken geen enkele Kaatsheuvelse schoenfabriek nog werk zal hebben voor haar arbeiders. Men is biertoe gekomen, nu er geen ander vooruitzicht bestaat, dan dat als gevolg van deze beschikking de fa- briekspoorten voor ongeveer tweedui zend arbeiders gesloten zullen moeten worden. (Van onze Haagse redacteur) Vanmorgen in alle vroegte heeft een schelpenvisser aan het Scheveningse strand in de nabijheid van de boulevard een ongeveer negen maanden oude zee hond gevangen. Het komt wel meer voor, dat er zeehonden bij de kust wor den aangetroffen, doch meestal zijn de dieren dan gewond. De zeehond in kwestie bevindt zich echter in prima conditie; de vondeling is in de loop van de ochtend overgebracht naar het die renpark-Wassenaar, waar het dier zich spoedig tegoed zal kunnen doen aan de ..Hollandse nieuwe"; een zeehond eet namelijk ongeveer vijftig haringen per dag. Het troepenschip „Goya" is Zaterdag j.l. uit Semarang vertrokken met be stemming Nederland. Aan boord bevin den zich Ambonese militairen met hun gezinnen, onder wie 42 baby's, totaal 894 passagiers. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 J Aan iedere verzadiging grenst een nieuwe honger

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1