Oudheidkundige vondsten in Velsen Zwemkampioenschappen Kring Haarlem 15-jarigJubileum W Voorstel tot verbreding van Strandweg aangenomen D I BLIKSEMAFLEIDERS Interessante lezing van de heer H. J. Calkoen voor de vereniging „Haerlem" AGENDA Waterpolo-wedstrijd Haarlem—Amsterdam 6—5 Waardebon van vijftien galden Waardebon van f7.50 Koningin op Rode- Kruis-dag Voor een jonger, gezonder uiterlijk RATIONELER GEBRUIK PAPIERVOORRAAD Bouw nieuwe zuiveringsinstallatie vraagt f 180.000 POPULAIRE EXPOSITIE IN HUIS VAN LOOY SX.OT DEFECT? HERINGA WUTHRICH Franken's Allmsonbrood WOENSDAG 23 MEI 1951' PAGINA STAD EN OMGEVING GEEN RIJKSSUBSIDIE MEER VOOR COMEDIA? Gemeente zal stappen onder nemen bij het Rijk Gezinsavtmd Derde Orde Rerum Novarum-herdenking te Rotterdam Feestavond H.Z.W. Spreekuur burgemeester Burgerlijke Stand H.O.V. geeft een avond in Weense sfeer Orgelbespeling Concert ouden van dagen Donateursuitvoeringen van Thalia" Feestavond D.S.S. Bij aankoop van een COSTUUM een Bij aankoop van een EGYPTISCH KATOENEN REGENJAS een CONCERT SYMPHONIE- ORKEST „HAERLEM" Gevonden en verloren Filmvoorstellingen op de Botermarkt FAILLISSEMENTEN W aterstanden Twee ernstige ongelukken te Oegstgeest DAMMEN Acties in District Kennemerland In Maart 18.000 ton oud papier ingezameld Emigranten-, passagiers- en troepenschepen ZANDVOORT Werken van C. A. A. Gtdchard en A. W. Verhorst 'dI' Zee" %?eot£rWcT£?%£- Rondvraag WASSERIJ DUYN TEL- en REKENMACHINES electrisch en voor handbediening van f385.- tot f 1650.- BUKMAN SARTORIUS „DE SLEUTELSPECIALIST" Voedzamer en voordeliger dan wiibreeJ Velen hebben misschien meesmuilend hun schouders opgehaald, wanneer sommige mensen zich bijzonder interes seerden voor oude scherven, die bij terrein-afgravingen te voorschijn kwa men. Een hele urn, dat is nog iets, maar wat kunnen scherven nu aan in teressant materiaal opleveren. Dat de zulken zich echter vergissen, heeft de heer H. J. Calkoen wel aangetoond, toen hij gisteravond voor vele leden van de vereniging „Haerlem" een voor dracht hield over „Landschap, mens en aardewerk". Deze voordracht stelde spreker in het kader van zijn oudheid kundige vondsten in Velsen, waarvan hij het nodige ter illustratie had mee gebracht. Voorat liet de heer Calkoen enige scherven zien, die opgegraven waren bij de bouw van het pand van Vroom en Dreesmann. in Haarlem en waaruit wel wrs komen vast te staan, met hoeveel deskundigheid de toenmalige pottenbak kerijen in Haarlem waden te werk ge gaan. Chinese invloeden met een Hol landse interpretatie waren nog duidelijk zichtbaar, terwijl de kleuren een Ita liaanse of Spaanse inslag vertoonden. Vertellend over het aardewerk uit net begin van onze jaartelling en nog vroe gere tijden wees spreker er op, hoe eeuwenlange ervaring de mensen, die toenmaals alleen aangewezen waren op klei, tot een verrassende techniek had gebracht Het merkwaardige is echter, dat in éénzelfde tijd en uit dezelfde kleisoort potten werden gebakken van een geheel verschillende vorm. Daaruit komen dan ook aard en karakter van verschillende bevolkingsgroepen naar voren. Vijf en twintig jaar geleden was de heer Calkoen in zijn tuin te Driehuis aan het graven, toen hij op zwarte Naar elders in ons blad wordt mede gedeeld, zou het onzeker dreigen te wor den of Comedia wel zal blijven Voort bestaan als afzonderlijk toneelgezel schap. Naar aanleiding van dit voor Haarlems culturele leven nogal alar merende bericht hebben wij vanmorgen contact opgenomen met de wethouder van kunstzaken, de heer D J. A. Geluk, die verklaarde van bovengenoemde plannen niets te weten. Hij was er ken nelijk over verbaasd, dat het Rijk ge neigd zou zijn tot het nemen van een dergelijke beslissing in een kwestie, waarin o.m. de gemeente Haarlem bij zonder betrokken is, omdat Comedia van deze gemeente een belangrijke subsidie ontvangt. Het leek hem dan ook niet juist toe, dat het Rijk op die manier min of meer over de gemeentelijke subsidies zou beschikken. Op onze vraag, of hij het vanzelf sprekend achtte, dat juist Comedia tot eventuele opheffing gedoemd werd, verklaarde de heer Geluk deze mening in geen geval te kunnen delen. Men is uiterst tevreden over Comedia en de samenwerking tussen deze toneelgroep en Haarlem is bijzonder goed te noe men. Bovendien heeft Comedia een nieuwe opzet gemaakt, waardoor het mogelijk wordt al te grote tekorten op financieel gebied het komende seizoen te voorkomen. De wethouder deelde tenslotte nog me de, dat de gemeente Haarlem ongetwij feld stappen zal ondernemen bij het Rijk. Daartoe is thans contact opgeno men met het gemeentebestuur van Utrecht, door welke gemeente, zoals men weet, Comedia ook wordt gesubsidieerd. Pater L. Versteeg zal Maandag 28 Mei op de Gezinsavond, georganiseerd door de D.O.-afdeling. Nieuwe Groen markt 12, een causerie houden over „Het gezin in de branding". Het inlei dend woord zal 'gesproken worden door pater A. van der Wansen. Mej. Truus Kloes zal. zichzelf op de luit begelei dend, eèn zang-voordracht houder ter omlijsting. De avond wordt gegeven in de Kroonzaal van Brinkmann en begint om kwart over acht. Aan de vele deelnemers uit Haarlem en Heemstede, die de ..Rerum Nova- rum"-herdenking op Zaterdag 26 Mei a s. te Rotterdam in het Feijenoord-sta- dion gaan bijwonen, wordt medege deeld. dat de extra trein 17.10 uur uit Haarlem vertrekt. De vertrektijd uit Rotterdam is vast gesteld op 1.15 uur. Aankomst te Haar lem 2.15 uur. De deelnemers uit Haar lem en Heemstede worden opmerkzaam gemaakt dat hun spoorkaartje gemerkt is met de letter G, dus stappen in de trein welke ook gemerkt is met de let ter G. De vertrektijden uit Rotterdam worden in het stadion met luidsprekers bekend gemaakt. In verband met de herdenking van de uitvaardiging van de encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno te Rotterdam op a.s. Zaterdag, zal die middag geen contributie-inning door de Kath. Bouwv. Arb. „St. Joseph" plaats vinden. Inplaats daarvan zal Vrij dag a.s., des avonds van 7 tot 8.30 uur hiervoor de gelegenheid zijn. Ter gelegenheid van het 12 -jarig bestaan van de Vereniging ter Beharti ging der Belangen van de Bewoners van Haarlem-Zuid-West krijgen de leden een feestavond aangeboden op Zaterdag 26 Mei. Deze avond wordt gegeven in het gebouw Sint Bavo en begint om acht uur. Het Amusements Gezelschap o.l.v het duo „Wi-Jo" voert de revue „Met een vrolijke lach" op. Het orkest Gram berg verleent de muzikale medewerking. _De burgemeester van Haarlem zal op 25 Mei en 1 en 8 Juni géén spreekuur houden. GEBOREN: A. T. BosNijssen z.; A. ZwartAlting z.; K. R. Loerakker Bolten z.: E. Jonkhoutvan Hengel z.; M. F. H. BraakVerduin z.; M. A. CroeseNijssen z.; T. VinkWeistra d.; M. van der HamBoshoven d.; M. C. Frijnvan der Pijl d.: E. Fictoor—Ma- selli d.; H. M. M. HofmanVissers d.; N. E. GillissenMuntinga d. GEHUWD: M. A. Joustra en L. Vis ser. OVERLEDEN: J. Sibrandi. 76 jLom bokstraat; M. E. T. van NesKlabou, 47 j., Stuijvesantstraat; J. A. Budding, 76 j.. Maerten van Heemskerkstraat: J. C. T. Schooneman, 69 j., Lorentzkade; J. W. Piers, 80 j.. Westerhoutpark; C. Steen bakker, 52 j., Kloosterstraat grond stuitte. Daarin werd aardewerk gevonden, dat hij aanvankelijk niet thuis kon bréngen. Een onderzoek wees uit, dat het ongeveer uit 800 vóór Chris tus dateerde. In die jaren moet Velsen dus al bewoners gekend hebben. Ver moedelijk is dat een stam geweest, die later naar Engeland is overgestoken. Deze mensen kwamen uit het Oosten en zijn in deze omstreken ongeveer vijftig jaar gebleven. Dat deze stam inderdaad uit het Oosten kwam, bleek uit het feit, dat het'gevonden aardewerk vermengd was met steengruis. Daar steen alleen in het Oosten en zeker niet in het Wes ten aanwezig was, ligt de conclusie ook voor een leek voor de hand. Door de scherven heeft men ontdekt, dat het aardewerk bijzonder fraai ver sierd was en dat alleen om aesthetische motieven. De heer Calkoen deed vervolgens nog enkele interessante mededelingen over een graf, dat gevonden is in Driehuis. Deze vondst werd gedaan aan de Dood weg, en spreker noemde het geen toe valligheid, dat deze weg zo heet. Dicht daar bij was vroeger immers het Hei linkje gelegen en vele jaren terug wer den de wegen, die naar een begraaf plaats leidden, helwegen genoemd. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten, dat men hier met een oude begraafplaats te doen heeft, die volgens een onder zoek uit de eerste eeuw vóór Chris tus dateert. De historie aldus doorwandelend kwam de héér Calkoen bij de Fries- Germaanse stammen en vertelde hij het een en ander over de zes gevonden Germaanse woonplaatsen rond Velsen. Zo en passant bestreed hij de mening van de oude schoolboekjes als zouden de Batavieren en hun tijdgenoten in onze streken barbaren zijn geweest, ge kleed in dierenhuiden. Uit het gevon den materiaal is wel gebleken, dat zij woonden in geriefelijke huizen en ge kleed gingen in zelf vervaardigd tex- tielgoed. Uiteraard ging alles er nog primitief toe. Uitvoerig ging spreker tenslotte in op de Romeinse :nvloeden en behandelde hij in het tweede deel van de avond het karakter van het landschap en de veranderingen, die door de eeuwen heen geschieo waren. Zijn auditorium luisterde geboeid toe en kon tijdens de pauze het gesprokene confronteren met de werkelijkheid, zoals die naar voren kwam in de grote hoeveelheid illustra tiemateriaal, dat de heer Calkoen had meegebracht. BIOSCOPEN: Rembrandt: Geen plaats voor Jenny (18 j.) 2, 4 15, 7 en 9.15 uur. Palace: Uit het dagboek van een verpleeg ster (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: De onvindbare Pimpernel (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: De nacht heeft 1000 ogen (volw.) 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Twee bolhoeden naar Londen (14 j 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ..Schaduw over Los Angeles" en ..Sudan" (18 j.) 2.30. 7 en 9.15 uur. Woensdag 23 Mei ConcertgebouwOpera-koor ..Haerlem" m. m. v. de H.t).V., 8 uur. Donderdag 24 Mei Schouwburg: A.T.G. met Gelieve de da me niet te verbranden", 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door Géorge Robert, 3 uur. Corry Bijster is de soliste op het- 2e Zomerconcert, dat de H.O.V. op Wcfens- dag 30 Mei zal geven en dat geheel ge wijd zal zijn aan werken van Weense componisten, t.w. Franz Schubert, Joh. Strauss en Oscar Strauss. Het orkest staat o.l.v. Marinus Adam. Begonnen wordt met een uitvoering van Schubert's Zesde Symphonie. waarna Corry Bijster „Der Hirt auf dem Fel sen" van dezelfde componist zal zingen. De clarinetsolo in dit werk zal worden gespeeld door Antoon Strikkers, le cla rinettist der H.O.V. Na de pauze zullen werken van Oscar Strauss en Joh. Strauss worden uitge voerd, n.l. de Ouverture Ein Walzer- trauru. de wals Neu Wien, Der Vogel im Walde (met Corry Bijster als solis te), Intermezzo uit 1001 Nacht en de Ouverture Indigo und die 40 Rauber. In de Grote of St. Bavokerk speelt George Robert Donderdag 24 Mei, des namiddags van 34 uur, het onder staand programma: 1. Passacaglia, Frescobaldi; 2. a. Sara bande Grave, b. Soeur Monique, Coupe, rin; 3. Toccata, Adagio et Fuga C gr. t., J. S. Bach; 4. Prière, Franck; 5. Inven- tionen, A. de Klerk; 6. Toccata, H. An- driessen. Voor het concert voor Ouden van Da gen en Invaliden, dat het Kon. Mannen koor „Caecilia" op Vrijdag 1 Juni zal geven in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem kunnen zij, die uit anderen hoofde nog geen kaarten ontvingen, op Zaterdag 26 Mei a.s. 's middags van 35 uur gratis toegangskaarten afhalen in gebouw „Cultura", Jansstraat 83, zulks zolang de voorraad strekt. In het Sportfondsenbad te Haarlem zijn Dinsdagavond de overdekte kampi oenschappen kring Haarlem van de Ko ninklijke NederL Zwembond verzwom- men. Na een fraaie strijd tussen Elly Hölsken, Margot Marsman, HVGB en Tineke Wouters, DWR. waarbij eerst in de laatste baan Elly Hölsken zich van de twee overige dames had weten vrij te maken, was het Margot Marsman, die met een flinke eindspurt met 0,1 sec. verschil voor Elly Hölsken wist aan te tikken om met een tijd van 1 min. 12,9 sec. beslag op het kampioenschap te leggen; Elly Hölsken maakte 1 min. 13 sec. en Tineke Wouters 1 min. 14,5 sec. In dezelfde wedstrijd voor heren was het Bijlsma, die de eerste drie banen gelijk op had gezwommen met Geurt- sen, HPC, en Fred Pieters, DWR, die de titel veroverde. De tijden zijn: Gerrit Bijlsma, Haarlem, 1 min. 1 sec.; W. Geurtsen 1 min. 2,2 sec.; Fred Pieters 1 min. 3,1 sec. Jopie Spoor, DWR, won de wedstrijd 200 meter schoolslag voor dames geheel onbedreigd en draaide de klok voor haar 3 min. 4 sec. Miep Cas- sé, DWR, werd tweede in 3 min. 16,9 sec. en de derde plaats werd bezet door Do Turkenburg, DWT, 3 min. 39,8 sec. Direct na de start bij de 200 meter schoolslag heren nam Ad de Vries, HPC, vlinderslag zwemmende de leiding, ge volgd door Jan Hofman, Haarlem en Ton Bleeker, DWT; na het nemen van het laatste keerpunt wist Hofman De Vries achter zich te laten om als eerste te eindigen in 2 min. 55,3 sec; De Vries bleef voor Bleeker en werd voor hem genoteerd 2 min. 58,7 sec. De tijd vqn Bleeker is 3 min. 4,8 sec. Het kampioen schap in de wedstrijd 100 meter rugslag dames werd zonder strijd gewonnen door Jopie Wisker, DRW, 1 min. 27,7 sec. Op de overige vier banen ging een spannende strijd om de tweede en der de plaats; Nini Kint, VZV/won de race en werd tweede met 1 min. 29,4 sec. Ria Nelissen, DWT, wist met 0,1 sec. ver schil op de overige dames als derde aan te tikken. Zij deed over de afstand 1 min. 32,4 sec. In hetzelfde nummer voor heren leverden Gerrit Bijlsma, Haarlem en Fred Pieters, DWR, een spannende strijd; de eerste baan was Pieters iets voor maar Bijlsma gaf hem geen kans en het werd een nek aan nek race, waarbij beiden gelijk eindigden met een tijd van 1 min. 13,3 sec. Met de loting was vrouwe Fortuna Pieters goed gezind en kwam de kampioenstitel op zijn naam: als derde werd genoteerd T. van Rijswijk, HVGB. 1 min. 21 sec. De DWT-ploeg: Paula van Bruggen, Mia Prins, Ton Scheerder en Cokkie Somers, was onbetwist de snelste ploeg in de estafette 4 x 100 meter vrije slag voor dames; van begin af aan hadden zij de leiding en wonnen het kampioen schap met 5 min. 31,2 sec. DWR-werd met 5 min. 34,5 sec. gedisqualificeerd zodat Haarlem beslag op de tweede plaats legde in 5 min. 39 sec. De 4 x 200 meter vrije slag estafette heren werd gewonnen door de ploeg van Z.C. Haar lem in 10 min. 41,2 sec. gevolgd door HPC 10 min. 53,1 sec. Na afloop van de zwemwedstrijden werd gespeeld de wa- terpolowedstrijd Kring HaarlemKring Amsterdam. Het werd een spannende en vrijwel gelijk opgaande wedstrijd waar in de Haarlemmers steeds de leiding wisten te behouden. Met een doorslagbal van Geurtsen werd het 10 waarna Janssen met een ver schot gelijk maak te. Geurtsen wist hierna wederom het ieder in het doel van de gasten te wer ken 21; ook nu bleef de gelijkmaker niet uit en was het de internationaal midvoor Van Feggelen die met een mooie omhaal de taal Vrugt liet passeren 22. Keurig samenspelend waarbij de bal van hand op hand ging, gingen de Haarlemmers op het doel van de gasten af en was het wederom Geurtsen die Haarlem de leiding bezorgde. De Am sterdammer Janssen deed de voorsprong te niet gaan en was het Hogeland die na een voorzet van Bijlsma de rust deed ingaan met 43. Na de hervatting bracht Rol de Haarlem-voorsprong op 53 maar Van Feggelen verkleinde spoedig hierop de achterstand 5—4. Met het nemen van een vrije worp door Rol speelde deze de bal naar Braasem die deze op keurige kalme wijze het Am sterdamse doel inschoot 64. Nadat de Amsterdammer Janssen nog eenmaal het Haarlem-doel had weten te vinden klonk het eindsignaal en had Haarlem de wedstrijd met 65 gewonnen. Advertentie Het R.K. Haarlems Toneel „Thalia" geeft 28, 29 en 30 Mei donateursuitvoe ringen in de Stadsschouwburg van het blijspel „Verwikkeling in Grand-Hotel" van R. Nenner. De leden van de R.K.S.V. „D.S.S." krijgen Zondag 27 Mei een feestavond aangeboden in hotel „De Leeuwerik" De toneelclub van de vereniging voert dan het toneelspel „Het spook van de Vrijburcht" op. die U direct of later kunt besteden. jKostermans - Kreukvrije - Costuums Gisteren trad de voorzitter van de Katholieke rijvereniging „De Spaarneruiters" de heer C. van Schie, in het huwelijk met mej. A. Stokman uit Zuid-Schalkwijk. De plechtigheid geschiedde in de kerk aan het Spaarne. Na afloop zorgden de leden van de rijvereniging voor een bijzondere ontvangst. In de grote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw concerteerde gisteravond het amateurssymphonieorkest „Haerlem". Wegens ziekte van zijn dirigent Piet Halsema,' die echter, gelukkig herstel lende, wel in de zaal aanwezig was, moest het bestuur uitzien naar een an dere dirigent, om dit cbncert te leiden. In de persoon van Marinus Adam werd een bekwaam remplapant gevonden, die spontaan bereid was aan de directieles senaar plaats te nemen. Het uitgebreide orkest „Haerlem" heeft op deze avond over het algemeen een voortreffelijke indruk gemaakt. Vooral het strijkers ensemble, bij amateurs meestai het zwakst bezette deel in een symphonie- orkest, gaf blijk uitstekende eigenschap pen te bezitten. In de Symphonieën van Johan Stamitz (hoe interessant intussen deze werken op de programma's van amateur-orkesten aan te treffen) en Joseph Haydn vielen de snelle delen op door accuratesse speciaal bij de strijkers. Vanzelfsprekend houdt dit niet in, dat alles nu volmaakt was. Er waren wel eens lichte schommelingen in het rhyth- me, onzuiverheden bij de blazers zoals bij de Adagio inzet van de Symphonie van Haydn en enkele minder gelukkige ogenblikken bij de bassen. Maar het ge heel maakte een degelijke indruk, ver boven de norm der prestaties die door gaans amateurorkesten plegen te berei ken. In het concert voor piano, viool en cello met orkestbegeleiding, opus 56 van L v. Beethoven, was over het algemeen de sfeer iets minder gelukkig. De vele snelle passages, afwisselend voorko mend en de solo-instrumenten waren bij de solisten niet allemaal geheel feil loos. Jan Hermers had hier en daar met de zuiverheid van toon iets te kampen, speciaal in het laatste deel. Eduard Biele en Ans Bouter speelden correct, alleen misten wij toch iets van een war me ondergrond in het geheel. Niettemin viel er wel degelijk te genieten van dit open frisse werk, waarin solisten en or kest onmiskenbaar 'n speelse vrolijkheid door de noten heen lieten komen. Marinus Adam sloot met de ouverture „Freischütz" van Carl Maria von Weber Goed genuanceerd, met glans in de strijkers en rijke tonen bij de blazers werd dit een feestelijk slot. Jammer was de mislukte passage bij de hoorns. In dit werk echter krn men het gehele orkest goed beoordelen, en in dit verband voe gen wij er dirqct aan toe dat een derge lijke prestatie groot respect afdwingt. Er werd gezond gemuciseerd, waarnaar het alleszins prettig luisteren was. Een bij zonder compliment jntussen voor Mari nus Adam, die alles strak in handen had en deze prestatie mogelijk maakte Er waren veel bloemen vc>or dirigent en solisten, en na ieder stuk een aankbaar applaus van het talrijke publiek. JAN LAARVELD Aan het hoofdbureau van politie te Haarlem, Nassauplein 3. zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur, in lichtingen te bekomen omtrent de navol gende voorwerpen: Autopeds, gouden en zilveren armban den, beitel, beestje bal, R.K. kerkboekje dames broekrokje, leesboekje, badgoed, kapok bed, ijzeren bak, brillen, broches, capuchon, kindercape, camisoles, cein tuur, duimstok, zadeldek, dop van vul pen, étui met inhoud, pasfoto's, gebit, bankbiljetten en muntbiljetten, hamer, halsband, handdoek, met badpak en zwambroek, hoofddoek, hockeystick houweel, hoesje van parapluie. hand schoenen, dames- en herenhoeden, hon den, horloges, diverse jassen, dameskous kanarie, halsketting, kano, klompen rouwlint, lamp, broodmes, zakmes, mat tenklopper, margarine, manteltje, dikte meter, mutsen, nummerplaat, overall, diverse oorbellen, rijwielpompje, petje, popje, passer, portefeuille met inhoud, portemonnaies met inhoud, hondenriem, padvindersriemen, gouden en zilv. rin gen, rozenkransen. kinderrijwieltjes, shawls, lap stof, stempel, snoer, tentstok- ken. diverse schoenen, sleutels, sier- ei^ dasspelden, springtouw, tang, tabakszak, tassen met inhoud, meisjesvestje, hooi vork, voile, vulpennen, auto-reservewiel, rieten poppenwagen, windjack, stalen wagentje, achterwiel van rijwiel, wanten, zaag, spaarzegels, zak aardappelen. Gr. Houtstraat 120 - KI. Houtstraat 58 Gen. Cronjéstraat 35 De toneelgroep van de Haarlemse Po litie Personeels Vereniging voert 25 Mei het toneelspel in drie bedrijven „Wes terman Zoon" op. De avond vindt plaats in de Stads schouwburg en begint om acht uur. De Airghost luchtprojeetie N.V. heeft Maandag- en Dinsdagavond een open luchtfilmvoorstelling gegeven op de Bo termarkt. Het was een aantrekkelijk programma dat de toeschouwers werd geboden. Er werden o.a. enige kleu renfilms over de bollenvelden vertoond en over Neerlands grootste blc.emen- plaats Aalsmeer. Ook Snip en Snap ver schenen ten tonele. Tevens werd de aan dacht gevestigd op de stichting Irene- fonds. De Airghost maakt namelijk tij dens haar tournée door ons land recla me voor deze stichting. Het doel van de stichting Irene-fonds is ontspanning te brengen aan sanatorium-patiënten en aan verpleegden in ziekenhui ziM en psychiatrische inrichtingen. De film- denst van de stichting maakt ieder jaar een drie maanden lange tournée. Tijdens deze tournée wordt iedere dag een an dere inrichting bezocht voor het draaien van een uitstekend filmprogramma, dat niet alleen uit culturele en speelfilms bestaat maar ook uit journaals en te kenfilmpjes. Ook zorgt het fonds voor lezingen, toneel- en cabaretvoorstellin gen. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 22 Mei 1951 in staat van faillissement verklaard: C. F. Heertjes, directeur N.V., te Sant poort, Brederoodseweg 90. Rechter-Com- missaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. E. M. J. Minderop, te Aerdenhout. Naamloze Vennootschap Bouwmaat schappij N. V. Diemerschans, te Amster dam. kantoorhoudende te Santpoort, Brederoodseweg 90. Rechter-Commissa- ris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. E. M. J. Minderop, te Aerdenhout. Als advocaat en procureur bij de ar rondissements-rechtbank te Haarlem werd op 22 Mei 1951 beëdigd: mej. mr. H Muller, wonende te Haarlem, Tempeliers straat 18. Woensdag 23 Mei Hoog water: 4.49 u. en 17.22 u. Laag water: O.ol u. en 12.57 u. Donderdag 24 Mei Hoog water: 5.40 u. en 18.12 u. Laag water: 1.20 u. en 13.46 u. Geheel onverwachts arriveerde heden- norgen omstreeks elf uur H. M. Ko- ningin Juliana in het gebouw van het Nederlandse Rode Kruis te Den Haag waar heden voor de Nederlandse pers een Rode-Kruis-dag wordt gehouden. De voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, baron Van Tuyll van Seroosker- ken. begroette H. M. waarna de aanwe zige journalisten aan Haar werden voor- I gesteld H. M. woonde de vertoning bij van de film „Geeft hun het licht terug", die gemaakt werd door de cineast Otto van Nijcnhoff in opdracht van de Cen trale Commissie voor de Hoornvlies centra van het Nederlandse Rode Kruis. Om kwart over twaalf vertrok H. M. weer naar Soestdijk. Op de Rijksweg Amsterdam's-Gra- venhage onder de gemeente Oegstgeest zijn hedenmorgen en gistermiddag twee ernstige ongelukken gebeurd. Gistermiddag werd do zestigjarige mevr. C W.-Van S. uit Leiden, die per fiets de Rijksweg overstak nabij dc Haagsche Schouw aangereden door een personenauto. Zij werd zeer ernstig ge wond en is kort daarna overleden. Hedenmorgen vroeg is een wagen door een personenauto aangereden. De met een pomny bespannen wagen werd ongeveer vijf en twintig meter meege sleurd. Van de twee op de wagen ge zeten mannen, werd de ongehuwde 43- jarige H. van der M. uit Rijnsburg op slag gedood. J)e 17-jarige A. van D. eveneens uit Rlijnsburg, werd zeer ern stig gewond. De Haagse recherche heeft de 08-jari- ge koopman L. van L. te Den Haag aan gehouden en in bewaring gesteld. L wordt ervan verdacht een in Rotterdam wonende zakenman voor f 150.000 te hebben opgelicht. Hoewel het winterseizoen en de club- oompetities al weer enige tijd achter de rug zijn zitten de dammers niet stil, althans de verschillende clubbesturen niet. Terwijl het tournooi om het persoon lijk kampioenschap van Kennemerland nog niet ten einde is (de finale zal spoedig aanvangen) hebben verschillen, de clubs al weer diverse wedstrijden georganiseerd en zijn sommige reeds begonnen. De jaarlijkse kwartetwedstrijden van Oosterkwartier zullen op Woensdag 23 Mei in het Hof van Holland aanvangen. Hieraan nemen deel kwartetten van de volgende verenigingen: Oosterkwartier, IJmuiden. Haarl. Damclub, Damclub Haarlem, St. Bavo, Kijk Uit, 't Noorden, Halfweg. Dit tournooi is bedoeld voor Hoofdklassespelers. Op Donderdag 24 Mei gaat beginnen het door D.O.S. georganiseerde Kwar- tettentournooi voor 1ste klassers. Hier voor schreven in D.O.S., H.D.C., V.K.D., Sportief, Kijk Uit, 't Noorden, St. Bavo, Oosterkwartier en Cruquius. Te Santpoort gaat op 28 Mei a.s. de. kamp beginnen om de Dinkgreve-Zit- manbeker. Hier gaat het tussen Stabiel, 't Noorden, Diagonaal en Kijk Uit. Laatstgenoemde club heeft intussen nog Nederlaagwedstrijden uitgeschreven voor het 2de tiental waarvan op 17 Mei reeds de wedstrijd Kijk Uit IIHalfweg gespeeld en door Halfweg met 128 ge wonnen werd. 24 Mei volgt Kijk Uit II V.K.D. Behalve dit alles verkeren nog ver schillende plannen in vergevorderd sta dium, zodat er voor damliefhebbers vol op te genieten valt. Advertentie Een kostelijke, nieuwe scheercrême die U helpt de huid jeugdig en soe pel te honden! Voor de eerste Keer is het thans ge lukt een scheercrême samen te stel len, die de huid werkelijk goed doet. Het is de nieuwe Williams Shaving Cream, die lanoline-extract bevat, een onlangs door medici gedane ont dekking, waarmee de huid belangrijk beter in conditie wordt gehouden dan met gewone lanoline. Lanoline-extract verzacht en verfrist Uw gelaat tijdens het scheren... en helpt de huid jong en gezond te houden. Uitsluitend in Williams Elke keer als U Williams Shaving Cream gebruikt ondervindt Uw huid de weldaad van die wonderbaarlijke substantie - en zult U bovendien prettiger en schoner geschoren zijn. Scheer U morgen eens met Williams. Het is de enige scheercrême die lanoline-extract bevat. 220 B De minister zonder portefeuille, prof. dr. A. H. M. Albregts heeft hedenmiddag ter gelegenheid van de installatie van de commissie voor papier- en cartonvraag- stukken een rede uitgesproken. De vraag in hoeverre besparingen door verschuiving in de productie van papier door beperking van het binnen lands verbruik kunnen worden gerea liseerd in de papier- en cartonsector is stellig geen eenvoudige, zo zeide prof. Albregts. Hij nam aan, dat in de gra fische industrie wellicht enige resulta ten kunnen worden bereikt door een verlaging van het gramgewicht per op pervlakte-eenheid. Voorts is het wel licht mogelijk het percentage houtslijp in het voor het binnenland bestemde pa pier te verhogen, hetgeen deviezenbe- sparend zou werken. Een intensiever gebruik van grond stoffen, die uit ons land zelf afkomstig zijn, zou tot hetzelfde resultaat leiden. In dit verband is de actie tot inzameling van oude materialen, waardoor de „val" van oud papier en lompen belangrijk is toegenohnen, van groot gewicht. Als ge volg van deze actie en mede onder in vloed van de destijds aantrekkelijke papierprijzen, werd in de maand Maart van. dit jaar een hoeveelheid oud papier ingezameld van 18.000 ton. CHESHIRE p. 23 Kaap de Gata', '28 8 uur te Amst verw. Pass.-ont- sch. 9 uur. FAIRSEA p. 22 Perim n. Amst. GOYA 19 v. Djakarta n. R'dam. SIBAJAK 23 v. -Aden n. Mel bourne VOLENDAM p. 23 Belle-Isle n. Quebec. e schilder Claude Guichard heeft een luchtige manier van de zware volle kleuren „Grimburgwal" en „Beulingstraat". s Guichard een zoon van zijn land, zijn mede-exposant A. W. Ver- 0„ horst is dat niet minder van het werken; zijn schilderijen gaan niet zijne. In grote ernst bijt deze zichjin diep op de zaken in en als de onder- zijn nauwkeurig bepaalde onderwerpen werpen dat verdragen kunnen, ontstaat vast en haalt er zoveel uit als voor zijn er een karakteristiek, die veel sugges- doel mogelijk is. Binnen elk van zijn tiever is dan een uitputtend-juist over- genres komen dan ook nauwelijks schom- wogen formulering. melingen voor. Uit zijn vlotte werkwijze volgt, dat voor stillevens bloemstukken en zijn productiviteit nogal groot is en landschappen heeft zijn palet te weinig eveneens volgt er uit, dat een met ge- kieur behoudens dat „Stervende As- ring deel van zijn productie de kwalifi' catie „tijdverdrijf" past, zijnde de nau- trale zone tussen verveling en emotie. Het is soms een fijne toonwaarde, zoals in „Montpellier" (14), een drif tig rhythme zoals in „Chemin ombragé' ters", „Het Oude Boek" met het trou- vaille van de lichtcompositie en „Markt in Bergen op Zoom" onze aandacht hebben vastgehouden. Zijn fort is het kerkinterieur, dat hij e 1oi een gracieus rijnen bet woud der pilaren hem spel in „Avenue du Chateau", die de 1„ u„t mimteliik waarde van het werk bepaalt. In al hun g?J™Pwordt door een vlotheid zijn de beste schilderijen die, m vanuit een ver- welke de Hollander zijn land toont zoals "l^Jke li<ihtsltromn* vamuit een ver dit de anders-gewende ogen van de borgen bron op het tweede plan. Fransman geboeid heeft. Dan ontstaan: Tot en met 9 Juni is dit v. erk te oe het geestige „Damrak". „Prinseneiland", zichtigen in Museum Het Huis van Looy. „Vondelpark" en „Wintergezicht", em in De Zandvoortse raad vergaderde Dinsdagavond onder voorzitterschap van burgemeester Van Fenema. De heer Siegers (K.V.P.) had een verzoek gedaan om vragen te mogen stellen aangaande de standplaats met een ijswagen op de Strandweg. De voorzitter deelde mede, dat dit geval in onderzoek is by B. en W. en het daarom beter is deze zaak nu niet te behandelen. De heer Siegers nam met deze mededeling voorlopig genoe gen. Het voorstel om het wederopbouwplan in die zin te wijzigen, dat de Strandweg van 22 op 40 meter breedte wordt ge bracht, werd door de heer v. d. Werff (C.H.) toegejuicht. Spr. vond het even wel jammer, dat de Strandweg nog niet op die breedte wordt aangelegd; bij de opening van de rotonde zal de Strand weg dus nog niet in volle glorie te aan schouwen zijn. De voorzitter zegt, dat dit ƒ8.415 zal kosten aan straatwerk en 20.000 (dit is een onrendabele uitgave, die geen goedkeuring zal verwerven) voor gebruik bouwterrein. De heer Sie gers (K.V.P.) verklaarde, dat als dit ter rein niet voor bouwterrein wordt be stemd, men het later nog kon uitgeven als terras voor een te stichten hotel. De heer Tates (WD) meende, dat een par keerterrein wèl rendabel zal zijn. Ir. Van Kuijk (P.v.d.A.) zeide, dat de de finitieve beslissing over de \bestemming van deze grond zal vallen als het ter plaatse geprojecteerde hotel zal worden gesticht. Spr. betreurde het bij dit punt blijkende verschil van mening tussen de raad en ir. Friedhoff, de ontwerpei- van het wederopbouwplan. Spr. zou een gelegenheid tot nader overleg» met ir Friedhoff zeer op prijs stellen. De heer Lindeman (K.V.P.) merkte op, dat de verbreding van de Strandweg niet op directe rentabiliteit kon worden beoor deeld, evenmin als de andere openbare werken (aanleg boulevards bijvoor beeld) die Zandvoort als badplaats aan trekkelijk maken. De voorzitter wilde graag bevorderen, dat de héér Fried hoff nog eens met de raad van gedach ten wisselt. Deze wijziging van het we deropbouwplan moet door de minister worden goedgekeurd en eerst daarna kan over de uitvoering van het werk worden besloten. De rentabiliteit hangt af van de vraag of het rijk de kosten voor zijn rekening neemt. Bij het voorstel tot het verlenen van een crediet van 180.000.voor de bouw van een zuiveringsinstallatie voor het gemeentelijk waterleidingbedrijf te Bentveld vroeg de heer Lindeman (K.V.P.) of de verhoging van de ra ming van 150.000.tot 180.000.van invloed zal zijn op de waterprijs. De heer Van Kuijk (P.v.d.A.) vroeg of het lelijke fabriekdgebouwtje, dat nu te Bentveld staat, zal verdwijnen. Wethou der Slagveld (C.H.) antwoordde, dat de oorspronkelijke begroting een jaar ge leden is opgemaakt. De inmiddels ge stegen kosten maakten herziening nood zakelijk. Spr. weet niet of de waterprijs dientengevolge moet worden herzien. Dit werk moet worden uitgevoerd om dat het verband houdt met de nieuwe watertoren, welke een grotere inhoud heeft dan de gesloopte toren. Het aan zien van het pompstation te Bentveld zal worden verfraaid. Aan de Chr. kleuterschool te Aerden hout zal subsidie worden gegeven, doch de heer Lindeman (K.V.P.) drong er op aan, dat door de vereiste voorafgaan de goedkeuring door B. en W. voor toe lating van kinderen de. vrijheid van de ouders niet nodeloos zou worden be perkt. Aan de heer W. Kelder te Bussum werd grond verkocht voor de stichting van een café-restaurant op de Strand weg en een hotel-café-restaurant aan de Zuid-Boulevard hoek Thorbeckestraat. De heer Siegers (KVP) wilde meer ze kerheid dat hier geen grondspeculatie zal plaats vinden en wilde dit besluit binden aan een termijn van een jaar. De voorzitter achtte dit onnodig; de plannen verkeren reeds in een gevor derd stadium; de overdracht zal niet plaats vinden vóór met de bouw be gonnen is; daardoor wordt grondspecu latie voorkomen. Men moet er zich over verheugen dat nu twee terreinen in het recreatie-gebied spoedig bebouwd zul len worden. De heer Kelder heeft met de snelie bouw van drie flatgebouwen bewezen dat hij zijn plannen uitvoert. Het rekening courant-crediet met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten werd verhoogd van f 250.000 tot f 660.000. Naar aanleiding van een vraag van de heer Lindeman (KVP) deelde weth. Kerkman (PvdA) mede dat voor ruim twee millioen gulden aan kasgeldlenin gen door de gemeente is opgezegd. Ge lukkig kon de gemeente kort geleden een vaste geldlening van een millioen sluiten, maar het is ook nodig meer geld in rekening courant op te nemen. Bij de rondvraag vroeg de heer Van der Werff (CH) aandacht voor de be langen van de Zandvoortse schelpenvis sers. Dertien Noordwijkers vissen met auto's het Zandvoortse strand af en daardoor worden de Zandvoorters ge dupeerd. Spr. vroeg radicale maatrege len. De voorzitter deelde mede dat reeds is opgetreden. Enkele vergunningen zijn ingetrokken en processen-verbaal zijn opgemaakt. De heer SLEGERS (KVP) betreurde bet dat voor de viering van Koningin nedag de gemeentelijke muziektent niet gratis was beschikbaar gesteld. Men vroeg een vergoeding van f 25. De voor- ztiter verklaarde dat de vereniging tot viering van nationale feestdagen geen verzoek tot gratis-beschikbaarstelling heeft ingediend. De heer Siegers be sprak vervolgens de voorwaarden welke de VVNF voor de a.s. kermis zijn op gelegd en die practigch onaanvaardbaar zijn. Dit gaf de voorzitter aanleiding een en ander over deze vereniging te zeggen- De WNF leidt een moeilijk bestaan en moet allerlei handelsmethoden toepas sen om het benodigde geld te krij gen- Dat is een armoedige methode. Spr. zou graag een bloeiende Oranjevereniging zien optreden die dan een behoorlijk gemeentelijk subsidie moet ontvangen. Spr. heeft deze zaak momenteel in over weging. De heer Koning (AZB) vroeg of het waar is dat de aanleg van de Zuid- Boulevard niet zal worden doorgezet. De voorzitter gaf toe dat dit gevaar dreigde, doch spr. heeft zich persoonlijk daarover met de minister van Weder opbouw verstaan en heeft de indruk dat men op de goede weg is. De uitvoering van dit werk kan niet stagneren, want het was daar Zondag j.l. een chaotische toestand. Advertentie amstekuamsevaart20 tf.i,. 11053 Advertentie B«io*M onze toonzalen Houtplo*» 34, Haarlem Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 1149» Advertentie HAARLEM Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2