Regering weigert de openbaarmaking van de richtlijnen inzake het gratiebeleid cCe STRUD OM 44El DU61VI H 101 Laat heb ik IJ bemind Barmhartigheid mag niet bij de gerechtigheid achterblijven STAATSCOMMISSIE ZAL KIESSTELSEL GRONDIG BESTUDEREN „Transponeert weidse gedachten der Encyclieken op uw leven" BRABANT ZWAAR GEDUPEERD DOOR POKKENEPIDEMIE Hotelhouders en restaurateurs krijgen de grootste klap LEVENDIG DEBAT IN DE TWEEDE KAMER De gordijntjes in de stemhokjes Maakt van de godsdienst geen specialité voor uw gezin en uw vrije tijd GEZONDHEIDSDIENST NEEMT GEEN RISICO Kinderen veroorzaken schade van 11 - ton Kunt U niet slapen KOSTEN VOOR AMBONEZEN BIJNA DERTIG MILLIOEN door ETHEL MANNIN Subsidie voor vier toneelgezelschappen WOENSDAG 23 MEI 1951 PAGINA 3 ff Acht van de tien mannen en vrouwen boven de veertig KATH. WERKGEVERS BISDOM HAARLEM BIJEEN V* Tilburgse K.A.B.-leden mogen naar Rotterdam Geen nieuwe gevallen van pokken Strassburger Nederlander De brand te Den Bosch Mr. TH. WIJERS LID DER EERSTE KAMER i CONSTELLATIONS MET LIGSTOELEN Ruim één millioen voor onderwijs uitgetrokken 116) Advies Coördinatiebureau (Van onze parlementaire redacteur) De interpellatie van dei communist nir. Stokvis over het gratiebeleid heeft gisteren in de Tweede Kamer wel een levendig debat opgeleverd, ofschoon het tenslotte aan de stand van zaken niets veranderd heeft. Aanleiding vorm den de vijf jongste gratieverleningen aan oorlogsmisdadigers, waaronder liet geruchtmakende geval-Aus der Fünten, en het doel was, te hereiken, dat de richtlijne voor het gratiebeleid openbaar gemaakt zouden worden. De rege ring heeft openbaarmaking van die richtlijnen van 1945 af, toen zij werden ingesteld, hardnekkig geweigerd. Zonder twijfel op gewichtige gronden. Als zij openbaar gemaakt worden, gaat men er zonder mankeren rechten aan ontlenen. Maar gratie is geen recht. Bovendien gaan Kamer en publieke mening dan interpretaties geven aan die richtlijnen en deze interpretaties kunnen bovendien onder invloed van zich wijzigende politieke inzichten ook weer veranderen. Op die manier dreigt het gratiebeleid iets willekeurigs te worden en hoogst onrechtvaardig. Toen het in de loop van dit debat ter sprake kwam, dat de regering misschien genoopt zou kunnen worden door de Kamer om eventuele consequenties van een Kameruitspraak ten opzichte van het gratiebeleid in overweging te nemen, noemde prof. Romme dit alleen al iets monsterachtigs. Hoe dan ook, het is niet gelukt om enige verandering aangebracht te krijgen, althans men kan wel voor zeker houden, dat de ingediende mo ties heden verworpen zullen worden. Twee zijn er van mr Stokvis, de eer ste strekkende om de richtlijnen ge publiceerd te krijgen, de tweede om teleurstelling uit te drukken over de gratieverlening aan Aus der Fünten. Vervolgens is er nog een motie van mr. Donker, die tot slot van een hel der betoog verscheen De Kamer sprak daarin uit bezorgdheid over de moge lijkheid, dat de jongste gratieverle ningen binnen het kader van de on bekende richtlijnen konden geschieden Tevens strekt deze bezorgdheid zich uit tot het feit, dat binnen het kader van de onbekende richtlijnen levens lange gevangenisstraffen vaak reeds ter vervanging van doodstraffen konden worden veranderd in straf fen van bepaalde duur. zodat er zelfs mensen zijn, die aanvankelijk ter dood veroordeeld werden en nu al weer vrij rondlopen. Tegen die bezorgdheid over gratiege vallen kwam prof. Romme in verzet. De heer Donker mag beweren, dat met be zorgdheid geen oordeel wordt uitge drukt zodat het de regering geheel vrij staat er al naar het haar nuttig dunkt rekening mee te houden, zo is het nu ook weer niet geheel en al. De bedoe ling van zulk een uitspraak, die officieel dan niet eens een uitspraak mag heten, i kan toch niet anders zijn dan invloed uit te oefenen op het gratiebeleid. Mi- hister Mulderije had dan ook verklaard, dat hij, hoewei niet tegen de motie, haar toch ook niet goed vond. Maar als de Kamer haar zou aanvaarden, zou de re gering overwegen, welke consequenties ten aanzien van het gratiebeleid er eventueel uit zouden voortvloeien. Dit deed prof. Romme dan opspringen om te verklaren, dat hij die overweging al leen al monsterachtig zou vinden. Van die kant krijgt de motie dus geen steun. Van de zijde der A.R. evenmin, zij het om enigszins andere redenen. Mr. Terp stra wil practisch in het geheel niet van barmhartigheid weten. Hij wil alleen maar weten van gerechtigheid. De over heid oefent het gezag uit. Het gezag komt van God. Mr. Terpstra beoordeelt feitelijk het. gratiebeleid niet, maar hij gaf duidelijk te kennen, dat hij ongena dig zou willen zijn. Dit had aan Bernard Verhoeven reeds een bewogen speech over de barmhartig heid en de liefde ingegeven, waarmee hij tot uitdrukking bracht, dat we naarmate de jaren vorderen gelukkig weer meer plaats zijn gaan inruimen aan de barm hartigheid in de politieke rechtspraak. Prof. Romme zei het minder literair maar leerstelliger. In de afschaduwing Van Gods Majèsteit mag de barmhartig heid niet bij de gerechtigheid achterblij ven. Dat was goede katholieke theologie en daarmede werd het gehele wereld wijde verschil met de A.R. levensbe schouwing geaccentueerd. Prof. Romme kon wel iets voelen voor dat deel van de motie-Donker, waarin gesproken werd over de gevangenisstraf fen. Hij argumenteerde dit door er op te wijzen, dat mr. Donker bij de doodstraf heeft gedacht aan bepaalde gevallen, en dit vond hij onder de gegeven omstan digheden onjuist. Maar bij de gevange nisstraffen heeft hij in algemene zin geformuleerd. Dit nu leek ons nog maar de vraag, want mr. Donker heeft verwe zen naar mensen, die alweer vrij rond lopen. Wat de minister betreft, deze heeft met grote ingetogenheid zich er voor gewacht in te gaan op de verleidingen, die som mige sprekers hem aandeden om uit te Weiden over de gratiegevallen zelf. Dit leek ons juist, want alles wat de minis ter zegt, zou men als een breekijzer kun nen gebruiken tegen dit enorm delicate beleid. Zo zei hij op de suggestie, dat er gratie verleend wordt, wanneer in eerste instantie geen doodstraf is uitgesproken, Uitsluitend, dat dit geen norm is, die de richtlijnen aangeven. Het was welbewust minder dan hij over het gevai-Aus der Junten had kunnen zeggen. Het is heel begrijpelijk, dat niemand er bepaald rouwig om geweest zou zijn. indien deze formidabele oorlogsmisdadiger om hals ^'as gebracht, maar in het geval-Aus der Fünten hebben twee Hoven gevangenis straffen opgelegd voor levenslang en slleen de Raad van Cassatie doodstraf. Men kan niet ontkennen, dat hier voor Ue Kroon objectief een bijzonder groot Advertentie jk'n vatbaar voor Rheumatische pijnen. ~at komt omdat, als de eerste jeugd ach ter de rug is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En zo ls het r?n de hoogste tijd om regelmatig frusehen te nemen. De zes minerale zou den van Kruschen hebben een natuurlijke aansporende werking op die bloedzuive rende organen. Naarmate die nu weer op «ang komen, krijgen de onzuiverheden in «t bloed geen kans meer zich vast R, zetten en hun slopende werk te doen. «neuipatisehe pijnen maken chagrijnig, ant ze verstoren Uw goede humeur: op duur zit ge Uzelf en anderen in de eg. Wordt liever weer de oude. Neem wrusehen als een vaste dagelijkse ge- dubium ontstond. Maar de minister heeft dit buiten beschouwing gelaten. De rede van mr. Donker was beter te waarderen dan zijn motie. Hij heett daarin gewezen op de fout. dat men niet de bepaling van art. 9 van het Militair Strafrecht in het Besluit Buitengewoon Strafrecht heeft opge nomen. Daarin zou dan zijn vastgelegd, dat de doodstraf alleen wordt uitge sproken als naar het oordeel van de rechter de veiligheid van de staat dit eist. Had men dit wel gedaan, aldus mr. Donker, dan zou er veel zijn ver werkt in de uitspraken, wat nu door het gratiebeleid geregeld moet worden. De minister formuleerde het anders: gratie wordt verleend als het staatsbe lang het eist met het oog op de mense lijkheid en de gerechtigheid. Voorts is er nog gediscussieerd over het wetsontwerp Nieuwe Bepalingen be treffende het Kiesrecht. Er is meer over gesproken dan de zaak zelf waard was, aangezien de regering op de nogal in grijpende, maar niet bijzonder heldere voorstellen van het Centraal Stembureau terzake niet is ingegaan. De veranderin gen waren dus niet van zeer belangrijke aard. Van een door het Centraal Stembureau ondernomen poging om iets van de na righeden der evenredige vertegenwoor diging te ondervangen door een stelsel van meervoudige voorkeurstemmen, heeft de regering terecht niets overgeno men. Het was lapwerk, dat aan het we zen van het kiesstelsel niets verandert, doch alleen het stemmen voor grote groepen van kiezers en onoplosbare puzzle maakt. Er is alle reden om zich diepgaand te bezinnen op de mérites van ons kiesstelsel, maar dan grondig en partijpolitiek gehel belangeloos. Dit zal er ook van komen. Bij monde van mr. De Graaf heeft de KVP haar suggestie geopenbaard om een staatscommissie voor deze taak in te stellen. Anderen hadden daar ook wel oren naar en minister Van Maarseveen zegde het toe. Overigens heeft de minister nogal opmerkelijk gebruik gemaakt van de gelegenheid om öe lof te zingen van de evenredige vertegenwoordiging. Hij vindt die zo democratisch. Inderdaad, als men onder democratisch niets an ders verstaat dan ons toegespitst ra tionele systeem, verbonden met een lijstenstelsel zonder enig personen- stelsel, dan zijn wij in het Nirwana der democratie. Maar als mede door de gevolgen van dit systeem de invloed van de kiezers op de politiek steeds kleiner is geworden, de macht van de partijleidingen steeds groter, de af stand tussen partijleiding en partij enerzijds en kiezers anderzijds steeds wijder, en aan de laatsten dientenge volge de belangstelling in politiek ge heel vergaan is, dan is het stelsel toch niet zulk een opperste zaligheid van democratie. En als de minister zegt, dat het stelsel ook daarom zo democratisch is, wijl het ook aan de kleinste partijen een kans geeft, dan ziet hij wel enkele andere fei ten over het hoofd. De kleine partijen behoeven weliswaar slechts eenmaal de kiesdeler te halen om in het parlement te zijn. Dat klinkt heel handig, maar het verwaarloost toch het feit, dat zulk een kleine partij in het parlement practisch niets te zeggen heeft. Men kan weliswaar met één procent van het aantal uitge brachte stemmen een zetel veroveren in de Kamer, doch die ene stem in de Ka mer heeft beslist veel minder dan een stem van de totale invloed op het beleid. De ware invloed ligt erg dicht in de buurt van de absolute nul. Met andere woorden, die stemmen gaan dus op deze manier feitelijk ook verloren, maar er staat wel tegenover, dat er uit het stel sel grote gevaren en nadelen in de vor ming van meerderheden en minderhe den ontstaan. Neen, de minister is wel erg gemakkelijk over deze zaak heen gegleden. In hoofdzaak echter ging het debat over de wereldschokkende vraag, of er ter wille van de geperfectionneerde ge heimheid der stemming gordijntjes in de stemhokjes moeten worden aangebracht Daar wond mr. Beemink zich erg over op. 16. In de grote burchtzaal zit Winonah alleen. In een onverklaarbare opwelling is zij hierheen gevlucht, bezeten door het verlangen ojn een ogenblik niemand te zien, om rustig na te denken. Wat is er toch gaande? vraagt zij zich af. Zij heeft het gevoel of sombere scha' duwen hun vale vlerken over de oeroude koningsburcht spreiden. Er is iets ver anderd in de atmosfeer, die zo goed was toen Eric hier nog was. Maar sinds hij uit gereden is om te zien wat er waar is van de vage geruchten die de ronde doen omtrent ontstemming onder het volk over de veel te hoge belastingen, is alles ver anderd. Een geheimzinnige invloed is aan 't werk, ongrijpbaar, maar van een on gekende boosaardigheid. Zij heeft het al vaker gevoeld, maar nu zij de ridders Haifa en Awain met getrokken zwaard tegenover elkander vond, heeft zij het zich duide lijker dan ooit gerealiseerd. Een onbekende kracht is aan het werk een kracht, die haar vernietiging beoogt. Zij schrikt, als Pum-Pum binnenkomt. Maar de trouwe ogen van de dwerg stellen haar gerust. Langzaam staat ze op en loopt in gedachten naar het venster. Zij gevoelt plotseling' lust om met een vertrouwde vriendin over alles te spreken wat haar beroert. Pum-Pum zou het misschien niet begrijpen, maar Heidrun, het meisje dat haar en de koning zo'n oprechte genegenheid toedraagt ,.Ik vraag mij af, Pum-Pumzegt ze nadenkend „waar Heidrun zich bevindt." Weinig kan zij vermoedendat de dochter van Olaf zich op dat ogenblik in gezel schap van Wcndir en Draga bevindt. Deze zijn onverwachts bij haar binnen getre den, en toen zij verrast oprees heeft Wendir haar met een handgebaar beduid rustig te zijn. „Wees niet bevreesd, vrouwe Heidrun zegt de samenzweerder met een hoffelijke glimlach, terwijl hij zelf plaats neemt. „Wij komen u geen kwaad doen. Integendeel. Wij komen bij u om hulp. Gij zijt de enige diein staat is onze koning Ene te red den." Hij ziet dat het meisje hem niet begrijpt. „Luister," zegt hijmet zorg zn woorden kiezend, „ik zal u alles uitleggen." (Van onze verslaggever) „Denkt bü het lezen van de sociale en cyclieken Rcrum Novarum en Quadra- gesimo Anno niet direct: Wat heb ik er morgen voor mijn zaak aan. Maakt van de godsdienst geen specialité voor uw vrije tijd en uw gezin. Zegt niet, dat de encyclieken te algemeen en te vaag zijn. Vaag zijn zy geenszins. Algemeen, zeker, maar dat is een weldaad. Vol hardt in uw worsteling om kennis te ne men van wat rechtstreeks te maken heeft met uw situatie op aarde. Als u zich niet persoonlijk intens met de Pau selijke uitspraken bezig houdt, dan schiet ge uw eerste opdracht die ge hebt voor bij." Aldus begon dr. ir. Fr. Tellegen zijn peroratie op de ledenvergadering van de Aig. Kath. Werkgeversvereniging van het bisdom Haarlem, Dinsdag cp „Duin en Kruidberg" te Santpoort ge houden. En hij vervolgde: Het is noodzake lijk, dat ge u bewust bent van uw verantwoordelijkheid: niet de directe praetische resultaten tellen. Ge staat als leek in de wereld en als zodanig moet ge de weidse gedachten uit de encyclieken transponeren op het punt waar ge thans staat. Het gaat er om of wij verstaan wat de leven de Christus, de Kerk, ons voorhoudt. (Van onze Brabantse redactie) et kan zijn, dat de voorlichting omtrent de pokkenepidemie Tilburg medisch gered heeft, economisch heeft ze de stad vermoord", zei fins een Tilburgse middenstander, die wij naar zijn oordeel vroegen. „Ik geef direct toe. dat het weer niet heeft meegewerkt en dat er misschien nog ettelijke andere oorzaken voor slapte zijn aan te wijzen, maar dat de zaken op het ogenblik gemiddeld nog geen 40 van hun omzet halen en nu spreek ik met eens over de Horeca-bedrijven daar is maar één reden voor: de pokken!" „Wat deze affaire ons economisch kost, is niet te becijferen", zei ook de voorzitter van de Katholieke Middenstandsbond te Tilburg. „Vooral in de jaren na de oorlog had Tilburg op middenstandsgebied een uitgebreid achterland ver worven, dank zij een intensieve propaganda. Maar op het ogenblik zoeken vooral de mensen van buiten het elders. Dat kan, als dit wat langer duurt, het verlies van een groot afzetgebied betekenen. Het kan ons enkele jaren kosten eer we dat terrein hebben heroverd." „Een enkele vaste klant zie je ook uit de dorpen wel weer op komen dagen", zegt een ander, „maar het echte winkelende publiek blijft weg." Een banketbakker, die veel leverde aan parochiehuizen en eigenaars van feestzalen op de dorpen in de omgeving, kreeg van diverse kanten de medede ling, dat ze de eerste paar maanden wel ergens anders zouden bestellen. Maar elke klaagzang wordt over stemd door die der hotelhouders en restaurateurs. Een hotel, dat normaal per week ongeveer tweehonderd logeer gasten telt, boekte in de afgelopen week zegge en schrijve veertien logé's. En dat waren allemaal buitenlanders. De Hol- landers zie je op het ogenblik helemaal niet. De Tilburgers zijn niet bepaald in een stemming om uit te gaan nu de za ken slecht gaan en bovendien velen zich minder prettig voelen door de vac cinatie. Gasten heeft bijna niemand en partytjes worden uitgesteld. Restau rants, die normaal kunnen rekenen op 100 a 120 lunches, zijn nu blij ais ze er tien hebben. Zo zouden we kunnen doorgaan- He angstpsychose blijkt zich echter niet te beperken tot het bezoeken van Tilburg alleen. Ook Oisterwijk, waar het be smettingsgevaar niet groter is dan in enig dorp in Holland, Friesland of Lim burg, om de doodeenvoudige reden dat er in heel Oisterwijk van pokken geen sprake is, wordt lelijk gedupeerd. Tien tallen zomergasten hebben reeds afge schreven. Het V. V. V.-bureau, waar normaliter op deze tijd de brieven bin nenstromen, ontvangt nu misschien vier of vijf brieven per dag. Het be richt, dat in Oisterwijk de maandmarkt is afgelast, maakt de zaak alleen maar erger. „Deze affaire kost Oisterwijk duizenden en duizenden guldens", zegt de secretaris van de V. V. V. Eindhoven is er van overtuigd, dat de toeloop naar deze stad met de Phi- lipsfeesten veel groter zou zijn geweest als niet op last van de Volksgezond heidsdienst de propaganda had moeten worden beperkt. Breda heeft tot nu toe weinig last ondervonden, maar de plot selinge Belgische maatregel, die alle Brabanders verbiedt naar België te gaan, als zij niet voorzien zijn van oen internationaal vaccinatiebewijs, dat minstens 12 dagen oud is, is ook voor dit gebied zeer onaangenaam. Ook de grensgangers, die in Noord-Brabant hun werk verrichten, moeten in het be zit zijn van een geldig internationaal pokkenbewijs. De stemming in de gedupeerde plaatsen jegens de Gezondheidsdienst is op het ogenblik verre van vriende lijk. Men begrijpt, dat er maatrege len genomen moesten worden om uit breiding en besmetting te voorko men. Wat men echter niet begrijpt, is, waarom eerst van alle kanten op immunisatie is aangedrongen en eerst nu vrijwel iedereen gevaccineerd is en dus een vrij grote mate van im muniteit bezit, allerlei maatregelen ge nomen worden, die tegenover de buitenwereld de indruk wekken, dat er een groot en reëel gevaar voor be* smetting bestaat. „Als er geen enkel bezwaar tegen was, dat we met duizenden opgepakt in de rij stonden om gevaccineerd te worden, waarom moger. we dan niet naar een voetbalwedstrijd en moet onze inge ente voetballers alle contact met bewo ners van andere plaatsen ontzegd wor den? Waarom kunnen dan de toch ook gevaccineerde renners van de Ronde van Nederland niet hun pauze in Til burg hebben, zoals oorspronkelijk het plan was? De toch al zo zwaar gedu peerde hotel- en caféhouders zouden ervan geprofiteerd hebben en het zou meteen geholpen hebben om een hoop fabeltjes, die op het ogenblik omtrent deze pokkengeschiedenis de ror.de doen, uit de wereld te helpen. Waarom wer den de kooplui van buiten de eerste week niet en nu wel van de markt ge weerd?" Het zijn even zo vele vragen, die men zich in Tilburg met zekere wrevel stelt. Het antwoord van de Volksgezond heidsdienst is, dat dit slechts voorzorgs maatregelen zijn, ingegeven door grote voorzichtigheid. Dit kan echter niet verhinderen, dat men in Tilburg en in ander', niet besmette, maar wel gedu peerde plaatsen de indruk krijgt,, dat deze medische voorzichtigheid te weinig met het economische element rekening houdt. Men mag er echter op rekenen, dat de Volksgezondheidsdienst geen maatregelen zal treffen, die vermeden kunnen worden en dat hij alles in 't werk zal stellen om de economische nadelen, die deze hele affaire toch al mede brengt, tot het uiterste te helpen be perken. Van de andere kant kan men toch ook met genoegen constateren, dat er gunstige factoren zijn. Waar eerst de kampioenscompetitie verboden was voor het Tilburgse Willem II, gaat deze thans, zij het gepaard met voorzorgs maatregelen. door. De maatregel, dat de bezoekers voorzien moeten zijn van een pokkenbriefje, geeft in elk geval de ze kerheid, dat het eventueel nog aanwe zige besmettingsgevaar tot het uiterste wordt beperkt. Tilburg heeft nu in zes dagen geen nieuw pokkengeval te mel den. Men moet er echter rekening mee houden, dat de incubatietijd op achttien dagen is gesteld, zodat de voorzichtig heid gebiedt in elk geval nog even te wachten met het aanheffen van ge juich. Het gaat kennelijk de goede kant uit met de pokkenepidemie en haar ver dwijning blijft de beste garantie voor een spoedig economisch herstel. In een geest van liefde, in de zin waarin Paulus die beschouwt, moe ten wij open staan voor de encyclie ken, opdat van mensen" minder „zaken" gemaakt wordt. In het begin van zijn inleiding, die handelde over de roeping van de werk gever in deze tijd, had dr. Tellegen ge wezen op het verschil in geest tussen de beide encyclieken, waarvan de afkondi ging Zaterdag te Rotterdam feestelijk herdacht wordt. Rerum Novarum gaf aan het vóórstadium van wat noodzake lijk is in de huidige maatschappij, ae arbeidswetgeving en de vakorganisatie. Een zeer groot deel van onze broeders en zusters werd uit de staat van rech teloosheid gebracht tot de medezeggen schap van de georganiseerde arbeiders beweging. Diepe vreugde en grote dank baarheid past ons voor deze eerste stap pen naar een Christelijke samenleving. Quadragesimo Anno bracht de uitbouw en voltooiing van de principes van haar voorgangster. Zij herstelde de maat schappelijke orde in de geest van het Evangelie. R.N. schudde het Christelijk geweten wakker voor de rechteloosheid van zovelen. Q.A. geeft aan de beginse len waarlangs deze nieuwe orde zal moeten worden opgebouwd. Dat ons land aan het begin van deze uitvoering geen achterstand inneemt mag ons tot dank baarheid stemmen. Na deze woorden van herdenking en bezinning kwam de spreker tot de P.B.O.. en de ondernemingsraden, waarvan de geest die van .-het Evangelie zal moeten zijn. Het Evangelie moet aan haar juri dische regelen vlees en bloed geven. La ten we, aldus dr. Tellegen, niet al te zeer kijken naar de tijd en de letter van de beide encyclieken, maar naar de sa menhang. De idee, die er uit spreekt, bepaalt de arbeidsgeest en geeft de op lossing voor deze tijd aan. In de middag maakte men een excur sie naar de Kon. Fabrieken voor Rijtui gen en Spoorwagens van de fa. Beijnes te Beverwijk. Op de algemene vergade ring zijn de heren Th. J. M. Rees v. d. Ende en W. J. J. M. Rademaker tot be stuurslid gekozen. Prof. Cassianus Hen- sen O.F.M.. de geestelijk adviseur van de Landelijke Kath. Werkgeversvereni ging, heeft de dag meegemaakt. Dinsdag was het de zevende achter eenvolgende dag dat te Tilburg geen nieuwe gevallen van pokken werden geconstateerd. Ingevolge een besluit van de hoofd-inspectie der Volksge zondheid kunnen Tilburgse leden der KAB op Zaterdag 26 Mei deelnemen aan do herdenkingsbijeenkomst in het Feijenoord-stadion te Rotterdam, mits zij gevaccineerd zijn. De Eerste Kamer heeft Dinsdagmid dag enige naturalisatie-ontwerpen aan genomen, waardoor 235 personen, onder wie de circusdirecteur, Leopold Kart Straszburger, de Nederlandse nationali teit zullen verkrijgen. Voorts werden nog enige kleinere wetsontwerpen z. h st. goedgekeurd. Woensdag 30 Mei zal de Eerste Kamer wederom in vergade ring bijeenkomen. De brand die J.L Zaterdagmiddag een grote hal van de Bossche veiling in vlammen deed opgaan en waarbij ook de gehele inhoud verloren ging (embal lage, zakken, kisten, manden), veroor zaakte naar schatting een schade van anderhalve ton. Thans is ook met ze kerheid de oorzaak vastgesteld. Drie jongens ni. van resp. acht, negen en tien jaar hadden vlak tegen de muur van de hal een vuurtje gestookt in een hoopje papier: de wind deed de rest. De kinderen konden de gevolgen niet meer afwenden en liepen hard weg. Met behulp van hoofden van scholen en de gemeentepolitie kon eerst Dins dag de ware oorzaak worden vastge steld. In de vacature van wijlen dr. ir. J. H. F. Deckers is benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer mr. Th. R. J. Wijers te Vught, oud-minister van Justi tie. Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togai. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist 0.83. 2.08 en 7.94. De K.L.M. beschikt op het ogenblik over vijf Lockheed Constallation-vlieg- tuigen die binnen enkele uren kunnen worden veranderd in ..sleepair"-toestei len. De normale cabine-inrichting van veertig tot zesenveertig stoelen wordt dan gewijzigd in een met dertig ..sleep airs", ligstoelen. Binnenkort zullen nog twee „Constallations" voor dit doel inwendig zijn verbouwd. Technici der K.L.M. leggen op Schip hol de laatste hand aan het verzwaren van de twaalfde „Convair". Deze maat schappij, waardoor binnenkort de ge hele ,.Convair"-vloot geschikt zal zijn gemaakt voor het starten met een gro ter gewicht. De universiteit van Chicago heeft het gebouw van het Instituut voor weien- schappelijk onderzoek, welke inrichting meer dan 15 millioen gulden heeft ge kost, in gebruik genomen. In dit gebouw bevindt zich een 450 millioen volt synchrocyclotron, het grootste tot dusver bekende apparaat voor atoomsplitsing, benevens een drietal kleinere, een betatron, een electronische microscoop, welke tot een millioen maal vergroot, en een toestel voor X-stralen, dat een omwente ling op het gebied van het onderzoek met Röntgenstralen zal kunnen teweeg brengen. Een staf van geleerden, onder leiding van de Nobelprijswinnaar Enrico Fermi, is in het gebouw werkzaam. Op de foto ziet men twee technici van het Instituut bii hun arbeid met het kevatron, dat gebruikt wordt voor het splitsen van kernen der lichtere elementen. De productie van kerndeeltjes met dit appa raat, dat 60.000 gulden kost, staat gelijk aan een waarde van ruim 1.350.000 gul den aan radium, het oorspronkelijke atoomelement. Bq de Tweede Kamer is ingediend een derde nota van wüzigingcn op de be groting van het ministerie van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen voor 1951 betreffende de kosten van de overbren ging van Indonesië naar Nederland van Ambonezen en het onderwijs in ons land. Bq de berekening is er van uitge- Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK Het klaaglijke geschrei girg door toen Francis de keuken binnen kwam, maar het klonk nu vanachter een ge- gesloten deur. „Zorg dat hij stil is, wanneer ik met de eerwaarde terug kom," had de vader tegen Mary gezegd. Zij was er niet in geslaagd, maar had haar best gedaan, ze had de wieg weg gezet. Zoals ze wel gevreesd had was haar vader boos, toen hij met de priester binnen kwam: „Heb ik je niet gezegd, dat hij stil moest zijn?", zei hij. Zij gaf een beetje brutaal antwoord, omdat ze niet méér had kunnen doen. „Hij wil niet ophouden. Hij heeft hon ger. Hij wil geen fles, hij wil moeder.' Francis merkte wel, ondanks haar brutale houding, dat de tranen al hoog genoeg zaten. Hij glimlachte haar toe. „Het is goed, hoor," zei hij vriendelijk. „Je moeder is gauw weer beter en dan kan zij het kindje bij zich nemen." „Ga wat thee zetten voor de eer waarde," zei de vader op ruwe toon. „Straks," zei Francis. „Wanneer ik weer ga is het tijd genoeg." Hij keek naar een half openstaande deur, waar hy een driehoek ligt zag. „Is zij daar?" vroeg hij. „Ja." Byrne duwde de deur open en ging naar binnen. Francis volgde hem in de kamer, die verlicht werd door de brandende kaar sen op de tafel, de ruimte werd bijna geheel gevuld door het grote ijzeren bed en schaduwen, er hing een doordrin gende ziekenlucht. De vrouw op het bed was jong, haar bruin krullend haar lag in een vlecht op het kussen, er was een stervende blik in de diep weggezonken ogen, ook de wangen trokken reeds weg in het masker van de dood, maar Fran cis was vol zelfvertrouwen. „Pater," zei ze met fluisterende stem, en hij meende in haar donkere koortsige ogen een hongerend verlangen te lezen; verlangen om te mogen blijven leven. „Het wordt nu allemaal goed," zei haar man, met geforceerde hartelijk heid. Hij keek onzeker naar de priester en verwijderde zich op diens wenk, de deur achter zich dicht trekkendmaar het was onmogelijk om het klagende, doordringende geschrei uit de andere kamer naast de keuken buiten te slui ten, een geschrei dat meelijwekkend was door z'n hardnekkigheid, het deed den ken aan het zachte blaten van een pas geboren lammetje. Na meer dan een paar uur kwam Francis in de keuken terug, waar een kleine petroleumlamp met een blikken reflector achter het bolle gedeelte van het lampeglas was aangestoken en op de tafel geplaatst. Paddy Byrne zat alleen bij het vuur; hij had de kinderen een boterham gegeven en naar bed gestuurd. De baby had opgehouden met huilen. Paddy kwam overeind toen Francis binnen trad. „Je vrouw slaapt," zei Francis. „De crisis is voorbij. Zij is weer in orde." „God zij geloofd." „Ja, God zij geloofd," herhaalde Fran cis. „Ik zal nu thee voor u zetten, pater," zei de man, gretig. „Als u even bij het vuur wilt gaan zittenHij schonk het hete water uit de ketel in een ge deukte emaille theepot. Francis trok een stoel naar het vuur en zette zich neer, onmiddellijk sloeg er de damp van zijn kleren. En on danks de hete thee liep er plotseling een koude huivering door hem heen. De thee, die werd opgediend in een gesprongen emaille kroes, was sterk en zoet, meestal hield Francis niet van sterke zoete thee. maar nu genoot hij er van, zoals hij ook van dezelfde soort thee genoten had. die zij, als ze hoog m de bergen in een tent bivakkeerden, op de primus brouwden. Hij voelde zich koud tot op zyn bot ten en geestelijk en lichamelijk uitge put, alsof hij onder slechte weersom standigheden een lange en moeilijke bestijging achter de rug had Deze ruwe keuken met het vuur in de haard kon gemakkelijk doorgaan voor een berghut. Deed je de deur open, dan zag je achter het smalle sneeuwterras een afgrond, die duizenden voet cmlaag vielHij dwong zijn geest tot de werkelijkheid terug te keren. Hij be vond zich niet op een berg, maar in een armelijke hut ergens aan de Ierse West kust; hij was nat °P de huid en had nog op de fiets door regen en wind een weg van zes mijlen af te leggen naar het klooster. Maar het was onmogelijk om nog natter te werden dan hy was. Hy had de genade ontvangen een vrouw van de rand van het graf terug te mo gen roepen en weer te geven aan haar man, haar kinderen en het pas geboren kindje. Zonder gevoel van tijd had hij met zijn geest getoefd in de stilte van het eeuwige, waar het bewustzijn van de gemeenschap der heiligen levende werkelijkheid werd.... En nu was hij weer terug in de wereld der materie en had alle moed hem verlaten. Geeste lijk voelde hy zich leeg, zijn lichaam voelde koud en nat, even was er mis schien de doordringende weldadigheid van de hete thee, maar de regen sloeg tegen de ruiten en vlaagde onder de deur door. Toen hy opstond zag hij bij de deur een kleine, ingelijste reproductie van Botticeli's „Madonna met kind". Hij had de hand reeds op de klink van de deur, maar wendde zich met een glim lach tot de man: „Dat is mooi", zei hy. „Waar. hebben jullie dat vandaan?" „Zij heeft het uit Dublin meegebracht toen we trouwden. Ze kreeg het yan de mevrouw bij wie ze werkte". Hij nam het van de spijker en wreef met zijn mouw over het glas. „U mag het wel hebben, pater. Zij zal er zelf blij om zijn", Francis aarzelde heel even; hij ver langde helemaal niet het schilderijtje te bezitten: het had hem alleen getrof fen dat hij het daar zag een oude vriend op een onverwachte plaats. Maar Byrne leek zo enthousiast; in zijn arm huisje was er iets dat de priester bewonderdeEr was zowel nederig heid als trots in zijn aanbod. Francis nam het schilderijtje van hem aan. „Dank je wel", zei hij. „Het is heel vriendelijk van u. Ik hecht er veel waarde aan". (Wordt vervolgd). gaan, dat de Ambonezen, dir naar Ne derland zullen komen, zullen bestaan uit 3600 mannen (van wie 2700 gehuwd en 900 ongehuwd), 2700 vrouwen en 6200 kinderen, in totaal 12.500 zielen. Naar schatting zullen van deze 6200 kinderen er ongeveer 4000 onderwüs moeten ge nieten. Bij het onderbrengen van de 4000 kin deren is uitsluitend gerekend ^,met een behoefte aan lager onderwijs op Indone sische grondslag; totale kosten 1693.400. Voor vakopleiding voor mannelijke Am bonezen is uitgetrokken een bedrag van f 850.000. voor onderwijs aan vrouwen f 270.000, voor personeelskosten f 15.000. Met de kosten van het onderwüs, wel ke geraamd worden op f 1.828.400, moet voorts worden uitgetrokken voor uit keringen gedurende de reis f 240.000, huisvesting en verzorging f 16.675.775, vervoerkosten f 10.627.000, herscholing bü de D.U.W. f 475.000, totaal f 29.846.175. De Raad van Toezicht op het Coördi natiebureau voor het Toneel heeft de Staatssecretaris van O. K. en W. gead viseerd voor het volgend seizoen slechts vier grote gezelschappen, derhalve één minder dan tot dusverre, subsidie te verlenen, aldus bericht „Het Vrije Volk". Het A.T.G.. de Haagse Comedie en het Rotterdams Toneel zouden dan de vaste bespelers blüven van de schouwburgen in Amsterdam. Den Haag en Rotterdam, de Nederlandse Comedie zou reizend gezelschap worden en Comedia zou voor een deel bü het Rotterdams Toneel ge voegd worden. Het Ned. Volkstoneel zou in een andere vorm blyven voortbe staan. „Puck" zou als enige jeugdgroep nog kleine subsidies krijgen. Wat de leden van Comedia betreft: Cor Hermus, Joan Remmelts en Rie Gilhuis zouden in Rotterdam gaan wer ken, de overigen over de vier gezel schappen verdeeld worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3