m Engeland moet de olieconcessies afstaan of de consequenties dragen Anglo-Iranian beschuldigd van intrige en corruptie Regering te Londen aarzelt te lang over bestuursvoorzieningen na de oorlog Uit de doeken T Twee Chinese legercorpsen dreigen in Korea omsingeld te worden Onstabiel weer Rernm Novarum, wereldboodschap W I Er heeft te lang een vacuum bestaan Tot hoofd en hart Generaal Van Fleet noemt voorjaarsoffensief een volledige mislukking NIEUWE INSTRUCTIES VOOR RIDGWAY Remer krijgt 4 maanden gevangenisstraf Het weer. Kans op onweer groot MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT (Jee Leeuwarden wachtte tevergeefs ZATERDAG 26 MEI 1951 75sfe JAARGANG No. 25C mm I l&WÈÊSmêM PERZISCHE PREMIER SPREEKT ERNSTIGE WOORDEN AMERIKA SPEELT BELANGRIJKE ROL Mac Arthur ging zijn boekje te buiten NEDERLANDER GEDOOD IN INDONESIË Beledigingen van Adenauer en West-Duitse regering Op vliegveld te Djakarta NIEUW RAPPORT DER ENQUÊTE-COMMISSIE •-*- PROEVEN MET ATOMISCHE WAPENS SUCCESVOL SPORTCOLBERTS Prins Bernhard kwam niet Misstanden in kampen der politieke delinquenten BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: StumpMusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, t SAS per kwartaal. len vijfden male verschijnt vandaag de Parlementaire Enquête Com missie voor het forum der lezers met haar rapport over het Regeringsbe leid '40-'45. En weer neemt men met meer dan gewone interesse kennis van haar bevindingen, die een wel zeer uit gestrekt terrein bestrijken, omdat zij naast zaken van strikt staatsrechtelijke aard ook kwesties betreffen, die midden in de publieke belangstelling staan. Met veel omhaal van woorden het ver slag alleen al telt circa 900 pagina's maar daardoor juist volledig gedtcu- nventeerd en volkomen in haar objecti viteit overtuigend geeft de Enquête Commissie de zienswijze weer van allen, die bii de gebeurtenissen, welke zij on derzocht, betrokken zijn geweest. Tel kenmale knoopt zij daaraan haar eigen conclusies vast. die in sommige gevallen zelfs resulteren in het advies naar be paalde zaken een justitieel onderzoek in te laten stellen. Dat geeft wel een goede indruk van de verantwoordelijk heid, waarmede de Commissie zich van haar taak-kweet, een verantwoordelijk heid, die men helaas bij sommige van de door haar beschreven en verhoorde ge zagsdragers mist. Het kan dan ook al leen maar onze instemming verwerven dat dit onderzoek door de Parlemen taire Enquête" Commissie is ingesteld. Het wc-rdt gewetensvol verricht en men windt geen doekjes om de dingen, die soms terecht ten nadele van de be trokkenen worden blootgelegd. Wat nu de inhoud van het rapport betreft: voor zover het op staatsrechte lijke aangelegenheden betrekking heeft kan men er een wijze les uit trekken. Deze namelijk, dat een Grondwet zelfs in het onvoorziene moet voorzien en vervolgens, dat men bevoegdheden wel moet rmliinen als men ze uitdeelt. Ge beurt dat niet dan wordt de hgle hand in stede van de ene vinger gegrepen. De Grondwet voorzag niet een toestand als door de oorlog was geschapen. Lange tijd vroeg men zich te Londen af of de Kamerleden nog recht van spreken had den na het feitelijk verstrijken van hun zittingsduur. Van het een komt het ander en zo heeft de terugkeer van het Parlement in zijn vroegere en hui dige gedaante aan een zijden draadje gehangen. De vernieuwingsgedachten gingen lange tijd niet naar de terugkeer van het Parlement in ziin vooroorlogse vorm uit. Daardoor is er veel onzeker heid geschapen en het herstel van de publieke organen in ons land na de be vrijding vertraagd. Onzekerheid had er niet hoeven te ziin als mten in dezen met de Grondwet in de hand voorzieningen had kunnen treffen. Al zal het grote publiek daarvan niet direct het belang inzien, het belang is er nochtans. Wel licht. dat men, zoals de Commissie, ad viseert, een toestand als deze in de toe komst zal vermijden door hem bij een komende Grondwetsherziening op te Een geweldige brand heeft het stadskwartier van Hongkong, gelegen aan de Causeway-baai, geteisterd. Het vuur vond gretig voedsel in de krotwoningen, die daar dicht opeen staan. 1500 personen, onder wie vele vluchtelingen uit China, werden dakloos. Velen verloren al hun bezittingen. En nu de kwestie der bevoegdheden: nergens zo sterk als uit de verhou ding regering tot Militair Gezag is gebleken, dat men bij het uitdelen van bevoegdheden voorzichtig moet zijn. De critiek, die de Enquête-Commissie uit oefent op de gedragingen van generaal Kruis, slaat voor een groot deel terug op de regering, die verzuimde een krachtige houding aan te nemen De heer Kruis heeft als chef-staf Militair Gezag zijn ontslag voor zijn controverse met de regering niet gekregen. Als chef van de generale staf is het hem in na genoeg eenzelfde situatie wel verleend. Zodra de gezagsverhoudingen worden aangetast, zijn krachtige maatregelen nodig. Is het misschien obk niet ge weest. omdat de regering te Londen inner lijk niet altijd onverdeeld is geweest, dat zij haar gezag niet voldoende deed gelden? Uit de conflicten, die de ont slagname van ministers ten gevolge had, kan men afleiden, dat de gezagsverhou dingen binnen het kabinet ook in het gedrang zijn gekomen. Daaraan had minister-president Gerbrandy schuld. Ook hij streefde een te grote persoon lijke zeggingsmacht na, die zo dan niet tot excessen dan wel tot tegenstellingen heeft geleid. Het aanzien van zijn mi nisters werd er door geschaad. Zij kwa men automatisch in een zwakkere posi tie tegenover hun ondergeschikten Dat is geen compliment voor een goed be leid. maar met dat al onthoudt de Com missie haar lof aan Gerbrandy niet. Te recht, want zo eenzijdig moet men voor Gerbrandy de zaken ook niet stellen. Zij waren namelijk ingewikkeld genoeg tijdens zijn premierschap te Londen. Er zijn nog heel wat meer feiten dan de hier besprokene', die de Enquête- Commissie aan de orde stelt. De lezer zal er zich uit de excerpten, die wij vandaag publiceren, een oordeel over kunnen vormen. Van vele tijdens de bezetting en na de bevrijding bestaande toestanden wordt de achtergrond dui delijk. Vele wantoestanden worden ge hekeld. En de conclusie luidt als een verzuchting: hoeveel fouten kleven aan. het werk van mensen. Pijnlijker fouten naarmate de mensen een grotere ver antwoordelijkheid dragen en de gevol gen daarvan de gebreken van die men sen des te scherper belichten! De Perzische premier dr. Mohammed Mossadeq heeft Vrijdag op een persconfe rentie verklaard, dat Groot-Brittannië de olieconcessies aan de rechtmatige eige naars moet afstaan of de consequenties moet dragen. Hij liet duidelijk blijken, dat de Anglo-Iranian niet langer een welkome gast in zijn land is en dat de vertegenwoordigers van de Britse maatschappij Perzië moeten verlaten, omdat zij de belangen van de gehele Perzische natie aan eigen belang hadden opgeofferd. Hij brak in tranen uit toen hij sprak over de Perzen, die met „armoede, onwetend heid en ziekten" te kampen hebben. Hq werd fel toen hij de Anglo-Iranian met zijn „gemene koloniale politiek" daarvoor aansprakelijk stelde. Hij liet geen ruimte voor een compromis. Hij zei, dat de Anglo-Iranian het land moet verlaten, omdat de maatschappij een broeinest is van intrige, corruptie en bemoeienis met binnenlandse aangelegenheden. den verzekerd, dat de Britten zouden blijven helpen bij de oliewinning, op dat ook het nieuwe bedrijf doelmatig zou kunnen werken. De premier verklaarde verder, dat de Perzische regering alle moeite gedaan had om een buitenlandse-, lening te ver krijgen. Aangezien deze pogingen niet waren geslaagd, was de enige oplossing het gebruikmaken van de natuurlijke hulpbronnen van het land, waaronder de olie de belangrijkste plaats innam. Mossadeq zei, dat de overeenkomst van 1933 niet de basis voor de vergoe dingen van de maatschappij aan Perzië was, omdat deze overeenkomst „waar deloos" was. Hij voegde hieraan toe. dat agenten van de maatschappij valse geruchten in het buitenland verspreid den, o.a. dat Perzië de eigendommen van de „Anglo-Iranian" zou confiske- ren. De Perzische regering was echter niet iets dergelijks van plan. Deze eigendommen zouden aar hun rechtma tige eigenaar, worden teruggegeven-, en dat was Perzië. De regering zou ech ter iedere gerechtvaardigde vordering in overweging nemen, aldus de premier. Naar uit betrouwbare bron verluidt, was de verklaring van Mossadeq door het kabinet goedgekeurd. De Britse ambassadeur te Teheran, Shepherd, heeft Vrijdagavond ruim een uur met Mossadeq beraadslaagd. Men meent, dat gesproken is over het vin den van ëen formule, welke het Perzië mogelijk zou makemde olie-industrie te nationaliseren, terwijl tevens zou wor- De geallieerden zijn Vrijdag in het Oosteljjk deel van het centrale front bliksemsnel opgerukt om te trachten twee Chinese legerkorpsen te omsinge len, die nog ten Zuiden van de 38ste breedtegraad streden. Zij overschreden °P twee plaatsen de grens in het verloop fan hun „vernietigingsoffensief". Dui- zcnden vijandelijke soldaten werden overal langs het front ongenadig be stookt door de geallieerde artillerie en "°or de geallieerde luchtmacht. De twee met omsingeling bedreigde Chinese legerkorpsen die samen onge veer 60.000 man sterk zijn waren tij- dens de tweede fase van het lente-offen- Slef 40 km. in Zuid-Korea doorgedron gen. Een versterkte geallieerde .strijd groep rukte Vrijdag snél op en zwenkte 'Oh Zuiden van Inje naar net Noord- ÖOUWE#/ Oosten om de vijand de terugtocht af te snijden. - De opperbevelhebber van het Ameri kaanse achtste leger, luit.-gen. James van Fleet heeft Vrijdag na een bezoek aan het front verklaard, dat eenheden ran de verbonden troepen door de stel lingen, van waaruit de Noordelijken de opmars van de verbondenen trachtten tegen te houden, waren heengebroken. Hij zei, dat het tweede voorjaarsoffen sief van de Noordelijken een volledige mislukking was. Volgens schatting van het Amerikaan se ministerie van Defensie hebben de Noord-Koreanen en Chinezen tot 33 Mei 1.025.404 man verloren. Aan het front verloren zij 736.449 man (25 pet. hiervan aan doden en 75 procent aan gewonden) en door ziekte en onge lukken 138.880 man. De verbonden troe pen hebben volgens de schatting 150.075 man gevangen genomen. Vaticaanstad De eerstvolgende Acta apostolicae sedis" zal de medede ling bevatten dat in 1950 van de 151 ver zoeken om ontbinding van een huwelijk 37 zijn ingewilligd. Volgens Reuter speelt de Amerikaan se ambassadeur te Teheran, Grady, thans een belangrijke rol bij de pogingen om tot een compromis te komen. Men zegt, dat nu te Teheran zeer geheime bespre kingen worden gevoerd, met het doel de wensen van Perzië in overeenstem ming te brengen met de noodzaak om een bevredigende bedrijfsvoering bij de Perzische olie-industrie te verzekeren. Generaal Lawton Collins, stafchef van het Amerikaanse leger. heeft op een dringende vraag van de republikeinse senator Salton Sail voor de commissie, welke een onderzoek instelt naar het ontslag van generaal MacArthur geant woord, dat de instructies, volgens welke generaal Ridgway handelt thans herzien worden door de Amerikaanse commissie van stafchefs en dat zeer zeker binnen kort nieuwe richtlijnen aan de generaal gegeven zullen worden. Collins zeide geen bijzonderheden te kunnen mededelen. daar de stafchefs nog geen uiteindelijke beslissing hadden genomen. Collins verwierp met klem de door generaal MacArthur voorgestelde strategie in Korea. Collins noemde één geval waarin generaal MacArthur niet volgens de in structies gehandeld had. Hij had name lijk duidelijk opdracht gehad slechts Zuid-Koreanen dicht bij de grens te ge bruiken. MacArthur had echter Ameri kaanse troepen rechtstreeks naar de grens gezonden zonder de stafchefs er van te verwittigen. Daar éénmaal tot actie in deze was overgegaan hadden de stafchefs geen tegenorder doen geven. Generaal Collins deelde de senatoren nog mede, dat hq aanbevolen heeft dit jaar nog -meer troepen van de Ameri kaanse „Nationale Garde" (die bestemd zqn voor de verdediging van de Ver enigde Staten zelf) onder de wapenen te roepen. Hij noemde niet de sterkte van de territoriale troepen, waarmede hij de bestaande formaties uitgebreid zon wil len zien. Hij zeide, dat er niet voldoende troepen waren om Europa tegen de Rus sen te verdedigen.. De 43-jarige manager van het aflaad- station van de Standard Vacuum Pe troleum Maatschappij, de Nederlander Heckhausen, is dezer dagen op het eiland Bintang tegenover Singapore door een lid van zijn personeel aange vallen en met verscheidene messteken zwaar gewond. Het slachtoffer is met spoed naar een ziekenhuis in Singapore overgebracht, doch kon niet meer gered worden. milllHIIIHI ■ItltlllltltllllllllllltttlllllllllllllllltlllllllllllllHM De ex-nazi-generaal Otto Ernst Remer, die thans de neo-nazistische „Reichs- partci" leidt, is Vrijdag wegens beledi gingen van de West-Duitse kanselier Konrad Adenauer tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Een Duitse rechtbank veroordeelde hem tot deze straf na een proces dat een dag geduurd had. Rechter Conrad Parey achtte bewezen dat Remer in het openbaar Adenauer en de West-Duitse regering had beledigd door te verklaren, dat zij optraden als „ontvangstbureau voor geallieerde or ders". Hij achtte ook bewezen dat Re mer had verklaard bereid te zijn „de grijze jas weer aan te trekken indien de leden van het kabinet zich als para chutisten achter het IJzeren Gordijn zouden laten uitwerpen". Hij meende dat die uitlating beledigend was, omdat daarin werd gesuggereerd dat de West- Duitse ministers lafaards zouden zijn. Parey achtte niet bewezen dat Remer zou hebben gezegd, dat de jeugd van West-Duitsland als soldaten aan de Wes telijke geallieerden worden aangeboden opdat de West-Duitse regering in functie kan blijven. Hij achtte wel bewezen dat Remer had gezegd, dat de West-Duitse ministers reeds een woning in Londen hadden gehuurd. Hij was van oordeel, dat die bewering afbreuk had gedaan aan het prestige van de regering. Verwachting tot Zondagavond: Vanavond en vannacht over het algemeen veel bewolking met op de meeste plaatsen regen, of onweers buien. Morgen overdag wisselende bewolking met plaatselijk regsen- of onweersbuien, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. Zondag: Zon 4,3336.43, 1.37—11.38. Maandag: Zon 4.31—26.44. Maan 1.50—12.49. Amerika De papiercommissie van de internationale materialenconferentie heeft aanbevolen om Frankrijk een noodtoewijzing van 3.000 ton kranten papier te geven. (Van onze weerkundige medewerker) Het onweer dat gisteren vóór en tij dens het middaguur boven een deel van Brabant, Gelderland en Overijssel woed de, was plaatselijk vrij zwaar. Er wer den verschillende gevallen van bliksem inslag gemeld, terwijl er plaatselijk veel regen viel, in Eindhoven twintig en in Twenthe zestien millimeter. Het front van deze onweersstoring kwam in de af gelopen nacht over de Noordoostelijke helft van ons land stationnair te liggen. Hierdoor bleef het aldaar nog betrokken en somber, terwijl hedenmorgen elders in het land zonnig weer met mistbanken voorkwam. Bij de Pyreneeën ontwikkel de zich in de afgelopen nacht een nieu we en actieve storing, welke in een groot deel van Frankrijk hedenmorgen al fal van onweersbuien tot gevolg had. Het K.N.M.I. Verwacht, dat een nieu we storing met onweer in de komende middag en avond ons land zal bereiken. Vooral in het Zuiden, Oosten en midden van ons land is de kans op onweer dan ook zeer groot. Boven de Oceaan be weegt zich een nog weinig betekenende depressie in de richting van de Golf van Biscaje. Het is te verwachten, dat het onstabiele zomerse weertype gedurende het weekend nog zal aanhouden. Alleen tijdens onweersbuien kunnen zware regens en windstoten optreden, maar overigens zal het weer een rustig zomers karakter hebben met af en toe ook zon nig weer. Bij een demonstratie van de A.U.R.I. (de Indonesische luchtmacht) op het militaire vliegyeld van Djakarta, Tjilili- tan, is Zaterdagochtend van een forma tie van drie Harvard-toestellen er één neergestort. De enige inzittende, een luitenant-vlieger, werd gedood. (Va (Van een bijzondere medewerker) anneer in de Zaterdagavondse huiskamer-rust onze lezers dit artikel onder het oog krijgen, zal het machtige Rotterdamse Feye- noord-stadion gevuld zijn met 60 000 arbeiders. En als hun gasten zullen aan. wezig zijn vijf bisschoppen of hun di recte vertegenwoordigers, niet minder dan tien ministers en vele andere auto riteiten, alsmede vertegenwoordigers van reeksen katholieke en niet-katho- lieke organisaties. Ongetwijfeld zal een der hoogtepunten van de avond zijn. het moment waarop Z.H. de Paus zelf rechtstreeks het woord tot de aanwezi gen zal richten; dit immers heeft hij aan Bondsvoorzitter de Bruijn beloofd, toen Hij deze vorige week te Rome in particuliere audiëntie heeft willen ont vangen. Voor zover wij ons herinneren is dit de tweede maal in de Nederlandse so ciale historie, dat een zo uitgelezen ge zelschap hoogwaardigheidsbekleders antwoorden zal op een arbeidersinitia tief. Ook toen de actie naar de nieuwe gemeenschap werd ingezet in 1938, wa ren we er getuige van. hoe heel voor aanstaand Nederland instemming be tuigde met wat uit arbeidersidealisme groeide. Ook toen kwamen alle Bis schoppen. vele ministers. Kamerleden, professoren, kortom de leiding van godsdienstig, politiek, sociaal en intel lectueel Nederland, luisteren naar wat de arbeiders Nederland te zeggen had den. In het programmaboek van deze grootse manifestatie schrijft de Ver- bondsvoorz.: „De directe aanleiding tot de massale demonstratie is de ver schijning van de twee grote Pauselijke wereldzendbrieven Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. De K.AB. heeft lingen tussen arm en rijk Ontstonden, dat in wezen derhalve zeer weinig meer terecht kwam van de Goddelijke opdracht aan de mensheid meegegeven, dat de aarde dienstbaar zou zijn aan alle mensen. Het was Mgr. von Kette- ler, de beroemde bisschop van Mainz. die in hetzelfde jaar, waarin Marx zijn communistisch manifest verschijnen deed, in de kathedraal van Mainz zijn beroemde adventspreken hield. Het was de bisschop van Genève Mgr. Mermil- lod. die reeds vóór. maar vooral na zijn verbanning uit Zwitserland, zich een wereldnaam verwierf met ziin voort gezet en met succes bekroond pogen, de sociale kwestie op het program van de Vaticaanse activiteit te bren gen. De beroemde sociale congressen van Luik. gehouden op initiatief van Mgr. Doutreloux. veranderden de ziens wijze dat het arbeidersvraagstuk moest worden opgelost door middel van de naastenliefde, in ene. die stelde, dat het onmogelijk Gods bedoeling kon zijn, dat de ene mensengroep „beliefdadied" werd door een andere bevoorrechte groep. n deze zin kunnen we Rerum Nova rum beschouwen als een eerste af- sluitstuk van een brok katholieke sociale historie in een tijdsgewricht waar het ging om de vraag of de nieu we, de komende wereld zou berusten op natuurrechtelijke waarheden, dan wel op een experimenteel pogen, gelijk met het socialisme het geval dreigde te worden. Rerum Novarum sloot niet al leen een periode af, maar luidde voor al een nieuw tijdperk in. Het heeft de periode waarin de katholieke intellec tuelen van heel de beschaafde wereld gingen inzien hóe het mis was en waar óm het mis was bekroond met. éen sa menvatting over natuurrechten van de er behoefte aan van haar grote dank- mens, ook en vooral van de mens-ar- baarheid te getuigen jegens de grote de ganse wereld overschouwende geestelijke autoriteit van het Vaticaan; Zij heeft er behoefte aan in het bijzon, der Leo XIII en Pius XI de tol te brengen van haar dankbaarheid voor hetgeen Zij. voor de volkeren zeker, doch in het bijzonder voor de arbeiders zijn geweest, o-m. middels genoemde Encyclieken." Reeds heeft ons blad op de grote be tekenis gewezen, die het verschijnen van Rerum Novarum en Quadragesimo Anno speciaal voor de arbeiders had, maar terecht o.i. wijst De Bruijn met een enkel woord erop, dat „voor de vol keren zeker" deze encyclieken van on meetbare betekenis zijn geweest en nog zijn. Zonder twijfel moet aan Rerum Novarum de grootste betekenis wor den toegekend. Reeds was in de eerste helft der 19e eeuw het sociaal ontwaken der katho lieken begonnen. Niet ontkend kan en mag worden, dat sinds de hervorming het katholicisme te veel een ..kerkgods- dienst" was geworden, die heiligen voortbracht, die ondanks geweldige ver drukking het levendmakend beginsel bleef, maar die inmiddels niet verhin deren kon, dat een grote sociale ellen de groeide, de meest schrille tegenstgl- beider. Deze rechten zijn er en beston den er omdat ze in de natuur van de mens verankerd zijn; dat wil derhalve zegeen er door God zijn ingelegd. Wie deze natuur aantast gaat dus di ametraal in tegen Gods bedoelingen. Zondigt derhalve op een zodanige wij ze. dat heel het bestel van de samen leving in disorde komen moet. Nu is het van niet te schatten, ja van beslissende betekenis, dat een sociale hervorming ("die altijd op een moraal berust) wordt voorbereid in de hoofden en de harten van hen die aan de we reld leiding geven. De noodzaak van de sociale omwentelingen was ingezien, zij vond haar bevestiging in Rerum Nova rum. Zeer summier mopp hiermede ziin aangegeven, dat Rerum Novarum, welis waar schriivende over de toestand der arbeiders, toch niet alleen een groeps belang bedoelde te dienen. De misstan den onder de arbeiders waren immers gevolgen van valse maatschappij-opvat tin een en vooral ook van de valse op vatting der verhouding die bestaan moet to-sen Godsdienst en leven. Daar om heeft Rerum Novarum een mondia le betekenis, het richt zich +ot heel de wereld, tot mensen van alle rang en stand, kleur en ras. (Vervolg op pag. 7) (Van onze redacteur) De ingewikkelde materie, welke de Parlementaire Enquête-Commissie in haar vijfde rapport over het regeringsbeleid '40'45 heeft bijeengebracht en vandaag voor publicatie vrijgeeft, bestrijkt het terrein van de faits- et gestes der Neder landse regering te Londen inzake de bestuursvoorziening tijdens en na de oorlog, de verhouding regering tot Militair Gezag, de ontslagen van ministers en de kabinetscrisis, de voorgeschiedenis der bevrijding van het Westen en de staatkundige belevenissen daarna. Met nadruk stelt de commissie nogmaals vast, dat zij bij haar onderzoek niet gerechtigd was het aandeel van H.M. de Koningin in het beleid der legering na te gaan. Zq meent evenwel te mogen stipuleren, dat haar vele malen is gebleken hoe de Koningin de personificatie in den vreemde is geweest van het geknechte en strijdende Nederland, hoe de eerbied voor haar persoonlijkheid, die zij wist op te wekken, ons land ten goede is ge komen en hoe zij door haar onversaagdheid en onverzettelijkheid de krachts inspanning van de landgenoten in en buiten bezet gebied telkenmale heeft weten op te voeren tot het peil, dat nodig was om de overwinning te behalen. Zij heeft daarmede het Nederlandse- volk onsrhatbare diensten bewezen. iüi'i'""1 s De eerste voor publicatie vrijgegeven foto van de nieuwe viermotorige straal- bommenwerper, de Vickers 660, voor de Britse luchtmacht. Dezer dagen maakte het toestel zijn eerste vlucht, welke uitstekend slaagde. Het is uitgerust met Avon-straalmotoren. Alle gegevens betreffende deze bommenwerper zijn geheim, doch het is bekend, dat de motoren 12000 p.kontwikkelen, die het toestel snelheid geven van 90C km. per uur. een Vrijdag hebben in Washington de Amerikaanse commissie voor de atoom energie en het ministerie van Defensie bekend gemaakt, dat op de proefter reinen in de Stille Oceaan „met succes" een serie proeven met atomische wapens is uitgevoerd. Onder meer werd de schok- en hitte- werking op gebouwen, vliegtuigen straling van de wapens gemeten. De verklaring meldt, dat ingevolge de verklaring van president Truman van 31 Januari 1950 het programma proef nemingen omvatte, die mcesten bijdra gen tot het onderzoek naar de waterstof bom. Niets in de verklaring wees er echter op of al dan niet een waterstof bom van enige betekenis tot ontploffing was gebracht. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 154)39 Velen in Friesland en Groningen hebben gisteren in angstige* spanning verkeerd om het lot van Prins Bern hard, die om even over zes gistermid dag, na zijn werkbezoek aan de provin cie Groningen, per vliegtuig vertrok ken was met bestemming Leeuwarden, waar de Prins een luchtvaarttentoon stelling zou openen. Ondanks de slechte weersomstandig heden en het bericht van Leeuwarden, dat het zich aldaar slecht was, was de Prins normaal opgestegen. Nauwelijks was het vliegtuig van Eelde vertrokken, of Leeuwarden deelde mede dat de toestand boven het vliegveld aldaar nog slechter was geworden. Men kon even wel geen contact krijgen met het toe stel van de Prins, want de radio aan boord van het vliegtuig bleek defect. De nerveuze spanning steeg naarmate de tijd verstreek. Herhaaldelijk werd met Leeuwarden gebeld, doch daar had men niets van het toestel gehoord. Eerst om half acht kwam de medede ling, dat de Prins op Soesterberg was geland. In verband met de slechte weersomstandigheden had ook Z. K. H. het niet raadzaam geoordeeld naar 1 Leeuwarden te vliegen. IOok voor minister-president Gerbran dy heeft de Commissie veel lof. Bij de beoordeeling van zijn beleid moet zij ook critiek doen horen, welke men aan treft op pag. 5 van dit nummer, welke pagina geheel aan de bevindingen der commissie is gewijd. Deze critiek betreft slechts een deel van de daden van prof. Gerbrandy. Zij moge daarom geen eenzijdige vaststelling schijnen van feiten, die de verdiensten van de minis ter-president zeker niet in de schaduw kunnen stellen. Een van de belangrijkste hoofdstukken van het onderzoek is gewqd aan de bestuursvoorzieningen voor ons land na de oorlog. De regering heeft zich daarbij laten voorlichten door een op 31 Maart 1942 ingiestelde Buitengewone Raad van Advies, die zeer nuttig werk heeft ver richt. Tot medio 1944 experimenteerde de regering namelijk in een verkeerde richting. Tot dat tijdstip was men het er niet over eens, of het parlement in zijn vroegere hoedanigheid opnieuw zou moeten fungeren. De mogelijkheid daartoe werd gescha pen door het feit. dat de Grondwet geen afdoend antwoord gaf op de vraag, of de zittingsduur van de vertegenwoor digende lichamen, in het bijzonder van de Staten-Generaal op het moment van de bezetting, onderbroken werd dan wel of deze zittingsduur door het verloop van de gestelde termijnen geëxpireerd was. Er is lang over geredetwist. Met betrekking tot de Staten-Generaal is geen Londens wetsbesluit tot stand ge komen. De Buitengewone Commissie van Advies heeft op een ontwerp-besluit dei- regering, waarbij de Staten-Generaal voor de helft uit oud-leden en voor de andere helft uit leden van een door de Kroon te benoemen Tijdelijke Centrale Raad van 60 personen zou bestaan, af wijzend geadviseerd. De Buitengewone Commissie raadde aan deze aangelegen heid bij wetsbesluit pas in bevrijd Ne derland te regelen. Een uitgestrekte Wie van iedereen leren wil, is i j procedure is gevolgd. Eerst op 2 Augus tus 1945 jverd de tijdelijke Staten-Gene raal gecreëerd, een college, dat slecfits tot taak had medewerking te verlenen aan een regeling voor de voorlopige Staten-Generaal, waardoor tot 20 No vember 1945 een Staten-Generaal met volledige bevoegdheid bleef ontbreken. De Enquête-Commissie adviseert de regering deze materie bij een volgende Grondwetsherziening aan de orde te stellen. In tegenstelling tot Noorwegen en België heeft er in Nederland te lanp een vacuum bestaan. De Staten-Gene- <aal had na een snelle zuivering on middellijk aan het werk kunnen gaan. De gedachte om de opengevallen plaat sen te doen bekleden door verdienste lijke figuren uit het verzet kan de com missie alleen maar toejuichen. Ook wat de verkiezingen aangaat, heeft men te Londen de zaken te pessimistisch be keken. Veel aandacht wijd het rapport der Commissie ook aan het college van Ver trouwensmannen, dat vooral bij de on derhandelingen over de bevrijding van het Westen de regering belangrijke diensten heeft bewezen. Scherpe critiek oefent de commissie uit op het beleid van generaal Kruis als hoofd van het Militair Gezag. Zijn eigenmachtig op treden verhinderde een goede- samen werking. De voor en na geuite klachten over misstanden in de kampen der politieke delinquenten hebben de Enquête Com missie aanleiding gegeven hierover door de procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie een onderzoek te la ten instellen. De heer Tuyll van Seroos- kerken komt in zijn rapport dienaan gaande tot de conclusie, dat nagenoeg alom bewakers zich niet hebben ontzien weerloze mensen te kwellen en te mis handelen. Vermogensmisdrijven zqn op zulk een schaal gepleegd, dat een onder zoek daarnaar onmogelijk moet worden geacht. De oprichting van het directo raat-generaal voor de bijzondere rechts pleging heeft orde geschapen en excessen uit de weg geholpen, al zqn zij zeker na 1 Januari 1946 nog voorgekomen. De commissie heeft een uitvoerig on derzoek ingesteld naar de schietpartijen in de Harskamp. Het is in de zomer van 1945 herhaalde malen voorgekomen, dat op ongerechtvaardigde wijze door de buitenbewaking op gedetineerden werd geschoten. Verscheidene personen zijn, slapend in de barakken, doodgeschoten. Er. heerste een ergerlijke tuchteloosheid. Vooral de compagnieën van 1-14 R.I. hebben zich misdragen. Daarvoor is de bataljonscommandant Toussaint in hoge mate verantwoordelijk. Rapporten aan superieuren werden over deze aangele genheden door de kampcommandanten niet uitgebracht. De autoriteiten wisten van de excessen niets. Een nader justi tioneel onderzoek naar dé toestanden en misdragingen in dit kamp acht de com missie gewettigd. Zij acht het dan ook wenselijk, dat ook in andere gevallen, waarin van strafbare feiten blijkt, de strafrechter lijke repercussie niet zal uitblijven. (Vervolg op pag. S)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1