Nederlandse Athletiek Unie bestaat 50 jaar Fausto Coppi wint de tijdrit Belevenissen van de struisvogel Rasmus w S CHEEPVAART BERICHTEN in 01. Stadion i m m "m'i JVtB Twee Westelijke hockeyclubs in kampioenscompetitie? l&m i WAAROM TWEE R.K. CLUBS TE BADHOEVEDORP? Y Eerste ronde handbalkampioenschap Wij luisteren naar Grootse viering Topprestaties— fff il awfe-lt - 26 verenigingen bij de Hollandia-wedstrijden FINSE SCHERMER GEDOOD r v.. 7 m m J m M II ÉI I M M. Ronde van Italië Voorstel wijziging eerste klasse wm Sim, Sam en Rasmus op de boerderij Eendracht maakt macht KDO wacht een zware strijd Jaarvergadering KNAC ZATERDAG 26 MEI 1951 PAGINA 4 DAMRUBRIEK "W, CH jéf n W wt Ws t W> ü'A.'ZM uit de practijkHaal de 6nk&\ spons er overl DERBY COUNTY Korfbalprogramma SCHAAKRUBRIEK WAI1 WMi ';m wwt. ges» rzrmm' Cw/ ww// Cmz ,J\ W-w Op wereldkampioenschappen Samenvoegraadsel NEDERLANDS KORFBALTEAM Bromfiets-vierdaagse Liturgische weekkalender MARKTBERICHTEN Er is alle reden om bijzondere aan dacht te besteden aan een jubileum als dat van de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie. Vijftij jaar heeft deze bond propagandist in Nederland van de moeder aller sporten zijn zegen rijk werk verricht en er is werkelijk veel reden tot dankbaarheid voor het geen sportieve amateurs in hart en nieren in de loop van deze vijftig jaar voor de sportieve opvoeding van het Nederlandse volk hebben gedaan. Niet dat het met de athletiek in ons land van een leien dakje is gegaan. De athleten, die aanvankelijk organisato risch in het verband van de voetballers v/aren ondergebracht. zijn daaruit in lc95 verbannen en ook toen in 1901 ein delijk de Nederlandse Athletiek Unie in 1926 met het praedicaat Konink lijk onderscheiden tot stand kwam, ging het de bestuurderen en leden van deze organisatie stellig niet voor de Wind. Internationale successen waren er voor de Nederlandse athletiekorganisa- t:e voorlopig niet weggelegd. Een golf van enthousiasme ter gelegenheid van oe Olympische Spelen in 1908 te Lon den, sloeg te pletter op een dam van te leurstellingen; maar geleidelijk vochten de athleten zich ook in technisch opzicht een weg omhoog en het is niet overdre ven vast te stellen, dat de KNAU op het ogenblik een organisatie van bete kenis is. Namen noemen is in dit geval namen vergeten, zó talloos velen, be stuurderen en athleten. hebben in de loop der jaren de Unie groot gemaakt. Maar wij mogen toch niet verzuimen speciaal athleten te noemen, als Fanny BlankersKoen en Wim Slijkhuis, die er zo'n belangrijk deel toe hebben bijge dragen, dat de KNAU ook internatio- naal-technisch een lichaam van beteke nis werd. Een verheugend feit was voorts de samensmelting met de confessionele sportbonden, waaruit een organisatie is ontstaan, die thans een belangrijke tak van sport als de athletiek in alle opzich ten waardig is. Ir. Ad. Paulen, de voor zitter van de gouden bond en zijn vele medewerkers hebben dan ook als pièce de resistance van hun jubileumviering gezorgd voor een algemeen en voor een ieder mee te beleven festijn in de vorm van jubileumwedstrijden, die Zondag 3 ■Juni a.s. in het Olympisch Stadion wor den gehouden. Wij vermeldden gisteren reeds de namen vn de belangrijke ver- n de vijftig jaar dat de K.N.A.U. haar zegenrijk werk heeft ver richt, behaalde in de herenafdeling A.A.C. uit Amsterdam in totaal 149 kampioenschappen. H.A.V. uit Haar lem noteerde er 92 Bij de dames triomfeerde het Amsterdamse Sagit- ta 92 maal, tegen haar stadgenote A.D.A. 34 maal. Fanny Blanker* Koen behaalde 47 persoonlijke lansdstitels vóór Jan Zeegers (42), Aad de Bruyn (33) en Gvbbels (26). H.A.V. won 12 maal de P.H.- beker, tegen A.A.C. 9 maal; Sagit- ta 9 maal de Prinses Julicnc-beker tegen A.D.A. 4 maal. ProbleemNo. 1913 van C. Nierop te Amsterdam; Voor geoefende oplossers «t Wit speelt en wint: oplossingen kunnen Ingezonden worden tot uiterlijk 15 Juni aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heem stede. OPLOSSING van No. 1905 Aut. H. J. C. A. Nunnink te Delft. Wit speelt 41, 36, 31, 22—17. 9, 2, 47 en wint. Tamelijk gemakkelijke opgave met aardig slagwerk. Zwarts laatste zet 34—40 is wat onlogisch omdat hier 812 de aan gewezen zet was. %yy/,f /-k/y. VOOR BEGINNERS No. 135 van H. F. M. van Tulder te Amsterdam Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 155 en 15S kunnen tegelijk en liefst per briefkaart ingezonden worden tot 15 Juni aan bovengenoemd adres. Oplossingen van de nummers 131 en 152. No. 131 van de Haarlemse militair W. J. Sweyen gaat aldus: 3024, 19x2®, 4943, 39x48, 29—24 48x30, 35x22 en het is uit! Als eerste probeersel heel goed gevonden Hoewel de wandeling van het zwarte stuk van 19 heel leuk is ziet men in de mo derne problematiek toch graag dat ook de andere stukken wat meer actief zijn. No. 152 van Th. de Zwart te Sassen- heim bevat wel wat meer leven en gaat als volgt: 43—38, 34x32, 25x5, 37x48 5x26, 48—25 49—43 25x48, 47—42, 48x37 26x48 en het is gebeurd. Een niet onverdienste lijk stukje: de laatste zet van zwart 3227 lijkt erg zwak doch men moet niet ver geten dat wit dreigde met 4237 een stuk te winnen. Over het geheel genomen waren deze •tukjes nu eens niet zo lastig. Namen van oplossers en prijswinnaars acht vb tegenwoordiging der Britse zusterorga nisatie, die aan deze wedstrijden luister komen bijzetten. Het feit, dat de Ne derlandse cracks in volle getalssterkte aanwezig zijn en dat er verder een fees telijke bijdrage van cracks uit Frank rijk, Zweden en België is te verwach ten, maakt het ons wel zeer gemakke lijk de Nederlandse sportwereld tot een spontane, algemene viering in onze Olympische arena op te wekken. Advertentie Het oordeel van de mar Enka-sponsen voor de Nederlandse industrie Fausto Coppi heeft de zesde étappe van de Ronde van Italië, PerouseTerni (83 km.) gewonnen voor Bobet. De uitslag luidt: 1 Fausto Ccppi (It.) 2.04.15; 2 Bobet (Fr.) 2.05.22; 3 Koblet (Zwits.) 2.05.39; 4 Kübler (Zwits.) 2.06.25; 5 Magni (It.) 2.06.31; 6 Astrua (It.) 2.07.18; 7 Sehaer (Zwits.) 2.08.03; 8 Brasola (It.) 2.08.20; 9 Padovani (It.) 2.08.30; 10 Rossi (It.) 2.08.32. De renners startten te Perugia met tussenpozen van drie minuten en Cor- rieri, die voor de 83 km. 2 uur 11 min. 48 sec. liet afdrukken, bleef vrij lang de snelste. Zijn tijd werd eerst verbe terd door Grosso, 2.09.58, en daarna door Salimbeni: 2.08-40- Even later ging Bartali over de streep, na een rit in De heren J. Schuit en P. Bromberg, bekende figuren in de nationale hockey- wereld, hebben het initiatief genomen om te komen tot 'n ingrijpende wijziging in de Westelijke competitie van de Ko ninklijke Nederlandse Hockey Bond. Zij hebben zich met een uitvoerig schrijven gewend tot de eerste klasse verenigingen en de kampioenen der promotieklasse en hun gevraagd op een bijeenkomst, te houden 7 Juni a.s. te Den Haag, over hun plannen van gedachten te wisselen. De heren Schuit en Bromberg zijn uit gegaan van de gedachte, dat te Den Haag hoe langer hoe sterker het verlangen begint te leven het aantal competitie wedstrijden in de Westelijke eerste klas se terug te brengen tot een aantal, dat de, voor de afwisseling in hockey toch zo noodzakelijke bekerwedstrijden, tour- nooien e.d., binnen het gesloten seizoen toch mogelijk maakt. De voorstellen ko men op het volgende neer: Voor het seizoen 1951-1952 wordt de Westelijke eerste klasse gesplitst in twee gelijkwaardige afdelingen. Deze splitsing geschiedt niet willekeurig, doch met als uitgangspunt de eindstand van de com petitie 1950-1951. De vier kampioenen van de promotieklasse worden aan de eerste 'klasse verenigingen toegevoegd, zodat men voor 1951-1952 het volgen de seizoen dus tot de volgende inde ling zou komen: West eerste klasse A: HHYC. Gooi, BMHC. HOC, Amsterdam, SCHC en Victoria. Klasse B: TOGO. Laren. HDM, Be Fair. Hilversum, Delftse Studenten en Strawberries. Voorgesteld wordt verder de com petitie voor het kampioenschap van Nederland met één elftal uit te brei den, zodat het Westen met twee teams wordt vertegenwoordigd, hetwelk ook een betere weergave van de werkelijke speelkracht van het Westen geeft. De heren Schuit en Bromberg hebben verder voor het seizoen 1952-1953 een competitieindeling gemaakt voor de Westelijke eerste klasse, welke hierop neerkomt, dat de verenigingen van de A- en B-afdelingen worden gemengd en dat elke afdeling wordt uitgebreid met een elftal, zodat per afdeling 8 eerste klas- sers uitkomen. Te Alphen a.d. Rijn werd een begin gemaakt met de jaarlijkse Hollandia roei wedstrijden, waaraan 26 verenigin. gen deelnamen met 126 inschrijvingen. Mej. E. E. van der Burg van „De Maas" vestigde een nieuw baanrecord in 't nummer jonge skif in 4 min. 15,6 sec. waarmede zij haar oude record van het vorig jaar met bijna 20 sec. verbeterde. De ploeg van Derby County, die he denmiddag om vier uur in het Utrechtse stadion tegen een Bondselftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Brown; achter Mozley en Reveil; midden: Mays, Oliver en Walker; voör: Harrison, Morris, Stamps, Powell en Parry. Kampioenschap van Nederland ZKCVKC, Westerkwartier—DETO. Eerste klasse Zuid-Holland: Deetos— Ons Eibernest, HKVOSCR. Oost (vermenging): DOSHellas, EKCA—HKC. RapiditasGroen Zwart. Noord: FrisoNoord Oosten, Sparta Cl. Brothers, LDOWW MD Vitesse— VKC. Promotie eerste klasse Rood WitAdvendo. Het bestuur van de KNHB heeft ten aanzien van dit laatste voorstel van de heren Schuit en Bromberg een geheel andere gedachte. Het bondsbestuur zou n.l. met ingang van het seizoen 1952-1953 tot een splitsing willen komen en wel op de volgende wijze: de beide eerste klasse afdelingen A en B, die in seizoen 1951- 1952 nog gelijkwaardig zouden zijn, wor den gesplitst in een sterke klasse voor de nummers 1 tot en met 4 van klasse A en een zwakke eerste klas voor de nummers 5 tot en met 7 van klasse A en B met twee extra elftallen. Aan de karrr- pioenscompetitie van Nederland zouden dan de nummers 1 en 2 van de „sterke" eerste klasse voor het Westen kunnen deelnemen. LADDERWEDSTRIJD Oplossing van de tweezet nr. 992 van Classicus, Venray, eerste publicatie. Vol gens de heer Fluitman een probleem van enorme kracht. iMagisterwerk. Tem poprobleem met twee matveranderin- gen. 1. Df6, c5; 2. Pf4 mat. In plaats van Da8 mat. 1e3, Df3 mat. In plaats van Dh i mat. Enz. enz. Probleem nr. 995 van N. IJ. J. Termaat. L'Italia Scacchistica 1949 abcdefgh Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken te zenden aan Jos. Duvergé, Binnen Brou wersstraat 40. Amsterdam-C. Het is voldoende de sleutelzet in te zenden. Intern. Tournooi te Barcelona 1929. De serie meesterpartijen wordt dit maal vervolgd met een schitterende piestatie van Capablanca in de eerste ronde van het tournooi in 1929 te Bar celona gehouden. Capablanca won de eerste prijs met 13 y2'. uit 14. Tartakower werd tweede (eveneens zonder verlies- partij) en derde werd de Belg Colle. Wit: Capablanca. Zwart: Colle. 1. c2-c4, Pg8-f6; 2. Pgl-f3, c7-c5; 3. Pbl-c3, (zeer sterk is hier ook 3.d4, zo als Capablanca in latere partijen speel de); 3Pb8-c6; 4. d2-d4!, c5xd4; 5. Pf3xd4, Pc8xd4; 6. Ddlxd4, g7-g6; 7. e2- e4. d7-d6; 8.Rcl-e3, Rf8-g7; 9. f2-f3!, Dd8 -a5; (veel beter was het rustige 9 0-0); 10. Dd4-d2!, a7-a6; 11- Rfl-e2, Rc8- e6; 12. Tal-cl, Ta8-c8; 13. b2-b3. Pf6- d7; 14. 0-0, 0-0; 15. Pc3-d5, Da5-d8; 16. Dd2-b4!, Re6xdö; 17. c4xd5, Tc8xcl; 18. Tflxcl. Dd8-o8; 19. Db4xc4, (ver hindert 19. Tc8 en dreigt be slissend 20. Dc7. Zwart is nu verplicht enig materiaal op te geven). 19 Kg7-b2?; 20. Tcl-c2, Rb2-f6; 21. f3-f4!, Tt8-d8; 22. Dc4-c7, (beslissend!); 22 Db8-a8; 23. Re2-g4, Pd7-c5; 24. e4-e5!, Rf6-g7; 25. Dc7xë7, h7-h5; 26. eö-e6!, ha xg4; 27. e6xf7f, KgS-h7; 28. Dc7-h4f, Rg7 -h6: 29. f4-f5, g6-gö; 30. Re3xg5, Kh7- g7; 31. Dh4xh6 en zwart geeft op. Anno taties van Tartakower, door ons ver kort. In een hoofdbestuursvergadering van de Nederlandse Tafeltennisbond is be sloten geen Nederlandse ploeg af te vaardigen naar de wereldkampioen schappen. Mevr. Buma is golfkampioene van Nederland geworden door in de finale van het kampioenschap met 4 en 3 te winnen van mevr. Dudok van Heel. 1 soepele stijl. Maar hij bleef 48 sec. bo ven de tijd van Salimbeni. Fausto Coppi vertrok drie minuten voor de Zwitser Koblet, en onmiddellijk ont spon zich een heftige strijd tussen de twee mannen die beiden in uitstekende vorm verkeerden- Toen de afstand voor de helft afgelegd was noteerde Coppi 1.04.45 tegen Koblet 1.05 22. Intussen waren ook Bobet en Kübler gestart, zodat het duel CoppiKoblet overging in een vierkamp. Te Todi, halverwege de course, werd 1-04.55 af gedrukt voor Kübler zodat hij Coppi dicht op de hielen zat, terwijl Bobet 1.05.57 noteerde. Op dezelfde plek werd voor Sehaer 1.05-58 en voor Rik van Steenbergen 1 06-55 opgenomen. Op het tweede stuk, van Todi naar Terni. kreeg de strijd tussen de vier favorieten een nog verwoeder karakter. Het werd echter spoedig duidelijk dat de overwinning Coppi niet zou ont gaan. Zonder een moment te verslap pen reed hij constant boven de 39 kilo meter. Bobet en Koblet reden eveneens tot het einde toe een schitterende wed strijd. terwijl Kübler daarentegen op de laatste kilometers iets scheen af te zakken. Zijn tijd was echter nog zes seconden beter dan die van Magni, zo- dat hij achter Coppi, Bobet en Koblet de vierde plaats bezette, voor de Itali aanse crack. Sehaer. die een goede ze vende plaats in het etappeklassement verwierf, behield de rose trui. Na deze étappe ziet het algemeen klassement er als volgt uit; 1 Sehaer (Zwits.) 33.54.36; 2 Van Steenbergen (Bel.) 33.57.14; 3 Magni (It.) 33.59.01; 4 Fausto Coppi (It.) 33.59.21; 5 Astrua (It.) 33.59.48; 6 Kübler (Zwits.) 34.00.10; 7 Bobet (Fr.) 34.00.38; 8 Koblet (Zwits.) 34.00.59 Soldani (It.) 34.02.09; 10 Pezzi (It.) 34.02.16. llmari Vartia, de Finse wereldkam pioen sabel 1950. is tijdens de wereld kampioenschappen, welke te Stockholm worden gehouden, door een treffer van de Deen Luckow (degen) gedood. Bij een onderzoek, dat de politie in stelde, vertelden enkele toeschouwers, dat beide schermers voorzichtig schei in den. in verband met de gelijke stand 22 in deze partij. Plotseling viel Var tia aan om het initiatief in handen te krijgen, doch zijn tegenstander pareer de en het leek of Vartia tegen het wa pen van Luckow viel. Even stonden beide schermers stil. Luckow trok zijn degen terug en zag toen dat aan zijn wapen bloed kleefde. Vartia wankelde naar een bank en zei: „het is oke". Even later zakte hij in elkaar. Onderweg naar het ziekenhuis is het slachtoffer overleden. De 35-jarige Vartia was gehuwd eil vader van vier kinderen. Naar dokto ren verklaarden, werd hij gedood door een wond aan een van zijn longen, ter wijl waarschijnlijk ook het hart getrof fen was. Na het tragisch ongeluk heeft de Finse schermploeg zich uit de strijd teruggetrokken. De verslagenheid was groot en alle vlaggen, die van de Ersiksdalhallen in Stockholm wapperden hingen halfstok. BAAN BEL BOEK BRA CO DAG DE DEEL DOM GA GER LAM MA MAAN MAN NI OOR RING RIJK - SAN - TAL - TE - VAK - ZE. Plaats bovenstaande lettergrepen zo danig in volgorde, dat elke willekeurige lettergreep zowel met de voorafgaande als met de vorige lettergreep te zamen één woord vormen, terwijl ook de laatst-geplaatste lettergreep met da eer ste lettergreep één woord vormt. Oplossingen in te zenden tot en met 4 Juni aan 't Kasteel van Aémstel (afd. Prijsraadsel), N.Z. Voorburgwal 6a, Amsterdam. Oplossing 12 Mei: 137)8631(63 822 411 411 Na loting wonnen de prijzen: Mej. C Heyboer, Kruistochtstraat 46, Haarlem; J. Eoon, P. Aertszstraat 96 I, Amsterdam; J. van Noort, Heereweg 198. Lisse: G. Bogaard, Kr. Mydiecht- straat 3 III, Amsterdam; C. Buters, Hemmerbuurt 21, Hem; J. Naén tegelier, Gasthuislaan 100, Haarlem. In verband met de toekenning van de prijzen, verzoeken wij de inzenders bij de oplossing te vermelden, of zij ouder dan wel jonger dan achttien jaar zijn. Op het circuit van Linas-Monthléry heeft de Italiaan Ferri met een Lam- bretta 125 cc de 10 kilometer met staande start gereden in 4 m. 18 sec., ge middelde snelheid 149 880 km per uur. Een nieuw wereldrecord- Een Brits-Australische ploeg, be- stanade uit Harris en Patterson, heeft Van Vliet en Derksen verslagen. De turnafdeling van de R. K. Sport vereniging St. Pancratius is niet de enige katholieke gymnastiekclub in het kleine gebied, dat min of meer wordt begrensd door de dorpran- den van Sloten. Badhoevedorp en Lijnden. De parochie van de H. En gelbewaarders in Badhoevedoip heeft een eigen turnvereniging, welke on der de naam Uriel uitstekend werk verricht voor de gymnasticksport in katholiek verband. Jammer vindt de heer B. Sol voorzitter van St. Pan cratius en van de R. K. Turnkring Amsterdam het echter, dat de twee R. K. turnclubs aan de Ringvaart zo weinig samenwerken in een gebied, dat met een paar- vierkante kilome ters zijn omvang heeft aangegeven. Door bundeling van krachten zou men tot veel betere prestaties ook op handbalgebied kunnen komen, temeer daar in de onmiddellijke om geving de neutrale clubs Lijnden en K. en V. en de Christelijke vereniging Schiphol haar werkterrein hebben. Er bestaat in Sloten en Badhoevedorp wél een gemengde zangclub voor bei de parochies. Waarom is er in die richting dan niets mogelijk op turn- gebied? Bekeken uit de eigen gezichts hoek heeft St. Pancratius geen fusie, of iets van dien aard, nodig. De ver eniging telt al met al een kleine twee honderd leden, een aantal, dat ruim voldoende is om de club in stand te houden en zelfs meer nog dan dat. Maar belangrijk is het voor de katho lieke turnerij in Sloten en Badhoeve- dorp, dat er een hecht bolwerk wordt gesmeed om de tand des tijds te kun nen weerstaan. Niet dat de heer Sol de toekomst somber inziet, verre van dat, maar goed is het toch dat er meer samenwerking komt tussen twee clubs, die op eenzelfde arbeidsterrein werken. De Sportvereniging St. Pancratius is gevestigd te Sloten en Badhoeve- dorp, zo staat het in de notulen, die Bisschoppelijk zijn goedgekeurd, want van de twee en twintig leden zijn er 13 woonachtig in Badhoevedorp en 9 in Sloten, een verhouding, die voor zich zelf spreekt. Uiteraard is ook in Pancratius het aantal dames veel groter dan dat van de heren. De voetbalsport II de grote trekpleister, hoewel het een het an dere toch niet uitsluit. Veel voetbal lers van St. Pancratius onder wie drie spelers van het eerste elftal zijn ook lid van de turnafdeling (voor 5 cent extra!), een combinatie, die heel goed mogelijk is en zijn succes sen afwerpt op het voetbalveld, om dat die leden een goede lichaams'oe- heersing bezitten. Het technisch peil bij de turners gaat, onder uitsteken de leiding van de heer A. van Wis sen, zienderogen omhoog. Hoe langer hoe meer drijft de leider zijn dames naar een betere stijl van beweging, naar een vloeiende uitvoering van de oefeningen. Twee leden van St. Pancratius hebben een plaats ver overd in de dames-keurploeg van Amsterdam, een resultaat, dat te dan ken is aan goede training en ambitie op de oefen-avonden. Ook de heren afdeling (45 heren en jongens) bloeit onder leiding van de heer Kieft, om maar niet te spreken over de toena me van 'net aantal meisjes onder de acht jaar. die aan de goede zorgen van de heer B. Sol zijn toevertrouwd. Ook hier dus valt een sterke voor uitgang van de turnsport in katholiek verband te constateren. Hoe kan het ook anders! S. Y. Aan de organisatie van het landskam pioenschap van dc R.K.N.H.B. is nu de laatste hand gelegd en morgen wordt om half drie op het sportpark aan de Meeuwenlaan dc eerste ronde ingeluid. Dan zien de KDO-heren zich voor de uiterst zware taak geplaatst met ue Limburgse kampioen. HOON uit Heer len, de strijd aan te binden. Wij kunnen met onze prognose zeer kort zijn: wan neer de KDO-ers erin zouden slagen liun' Zuidelijke collega's tot een geliik spel te bedwingen, dan zou dit een aan zienlijke prestatie betekenen. Men zal zich nog de daverende over winningen herinneren, waarmee Vlug en Lenig vorig jaar de Amsterdammers op de knieën bracht en in de wetenschap dat HCON een waarschijnlijk sterkere partij vormt, zou men dus een reprise kunnen verwachten. Met dit verschil echter, dat het met die enorme uitslagen nog wel eens kon meevallen. Bescnouwt men namelijk de verrichtingen in de Limburgse Bond dan valt onmiddellijk het geringe doelgemiddelde van HCON op (77). d.w.z. ten aanzien van Vlug en Lenig, dat in dit seizoen honderd en twaalf maal scoorde. Daar stgat echter tegenover dat de eerste 23 doelpunten tegen heeft (Vlug en Lenig 43) en dus over een solide verdediging moet be schikken. Het was voor de Limburgse handbal lers een verrassing, dat HCON wat Handbalclub Oranje Nassau betekent na zijn eerste intrede rechtstreeks kam pioen werd door het onverwachte, goede spel. Voordien beoefende het reeds handbal als training voor de athletiek- sport. KDO krijgt dus te doen met ath leten die „en passant" handbal spelen en dat zo doen dat zij Vlug en Lenig tweemaal met een gelijk spel (44 en 77) in bedwang hielden. De samen stelling van hun elftal is: doel: Sieben; In de te Den Haag gehouden jaarlijk se algemene vergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Automobiel Club zijn de aftredende bestuursleden de he ren J, Leonard Lang., mr. A. W. Baron van Imhoff en mr. C. H. J. A. Janssen de Limpens herkozen. In de plaats van jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten, die om gezondheidsredenen ontslag als be stuurslid had genomen, werd gekozen jhr. mr. W. F. Quarles van Ufford, bur gemeester van Putten (Gld). Het Nederlands twaalftal, dat op 3 Juni in het Wagener-stadion te Amstel veen een wedstrijd tegen het Belgisch team zal spelen, is als volgt samenge steld: Aanval dames: D. Woudstra-Schenk (Blauw Wit) en R. Smittenaar Olym piad. Heren: Woudstra (Blauw Wit) ert Munnikes (Luto). Midden; Dames: T. Heespelink (Westerkwartier) en D, Ot- ting (Westerkwartier). Heren: Koper (Westerkwartier) en Stoeltie (Wester kwartier). aanvoerder. Verdediging: Da mes: C. Helder-Vlietman (Bla.uw Wit) en H. Merk-Schuiten (Het Zuiden). He ren: Berens (Ons Eibernest) en Den Hartigh (Het Zuiden). In Arnhem wordt op 31 Juli, 1, 2 en 3 Aug. een bromfietsvierdaagse gehou den. Vier dagen lang worden de deel nemers door de Stichting Arnhemse Bromfiets Vierdaagse (secretariaat Prins Hendrikstraat 56, Arnhem) door de mooie streken rond Arnhem geleid. Via goede binnenwegen het wordt geen snelheids- of terreinrit worden Ve- luwe, Betuwe en Achterhoek door kruist in dagtrajecten, die binnen ieders bereik liggen. W. Ramus had intussen met Sim en Sam een licht mast bereikt en daar rustten zij wat uit, terwijl zij eens om zich heen kekert „lk hoop," zei Rasmus, „dat er «iet achter kamen." Toen 4e cipier een paar keer op de celdeur geklopt had, zonder antwoord ge kregen te hebben, ging hij naar binnen. Hij ontdekte natuurlijk dadelijk de twéé negerpoppen in de bed den. Lieve hemel, wat werd hy boos. JZij zijn beiden ontsnapt," riep hij. „Er liggen alleen maar twee ne gerpoppen in bed. Vlug, wij moeten hen nog kunnen grijpen. Zij moeten nog in de buurt zijn." Toen begon de jacht In het Staunton-tournooi, dat Maan dag te Cheltenham begint, zullen de Ne derlandse kleuren verdedigd worden door Donner en v. Scheltinga. Jimmy Carter (Am.) heeft het we reldkampioenschap lichtgewicht ver- overd en Ike Williams door een tech nisch knockout in de veertiende ronde. ZONDAG 27 Mei: Zondag onder het oc taaf v. Sacramentsdag: Mis v. d. dag; 2 Sa cramentsdag; 3 H. Beda; 4 H. Joannes; Cre do; prefatie v. Kerstmis; wit. MAANDAG: Mis v. Sacramentsdag, 2 H. Augustinus; sequentie; Credo; prefatie van Kerstmis; wit. DINSDAG: Mis v. Sacramentsdag; 2 H. Maria Magdalena; 3 tot de H. Maagd; se quentie; Credo; prefatie v. Kerstmis; wit. WOENSDAG: als Dinsdag, behalve- 2 H. Felix, Paus. DONDERDAG: octaaf v. Sacramentsdag; Mis v. h feest; 2 O.L. Vrouw, Middelares V. alle genaden; 3 H. Angela; 4 H. Petro- nëila; sequentie; Credo; prefatie v. Kerst mis; laatste evangelie van O. L. Vrouw. wit. Utrecht: 2 H. Angela; 3 H. Petronella. VRIJDAG: feest v. h. H. Hart; eigen Mis; Credo; prefatie v. d. H. Hart; wit. ZATERDAG; Mis V. h. H. Hart; 2 H.H. Marcellinus enz.; 3 tot de H. Maagd; Credo; prefatie van het H. Hart; wit. Roermond; alle H.H. Bisschoppen v. Maastricht; eigen Mis; 2 H.H. Marcellinus en Petrus; 3 H. Hart; 4. H. Erasmus; Credo; Prefatie v. h. H. Hart wit. ZONDAG 3 Juni: Zondag onder het oc taaf v. h. H. Hart; Mis v. d. dag; 2 H Hart; 3 tot de H. Maagd; Credo; pref. van net H Hart wit. Roermond: 2 H. Martinus; 3. H. Hart. Kurnig, Sieben, Wensten. Schellings, Janssen, Bolk, Petit, Notermans, Har tendorp, Sieben. KDO heeft naast snelle en handige spelers als Peters en De Rond twee „oude rotten" in de voorhoede opge steld als'Bouwhuis en Böhe die meer met dat bijltje in het Limburgse eikenhout hebben gehakt. Het baekstel „ziet" er goed uit en de halflinie zal morgen moeten bewijzen of men ook niet de verdediging met een gerouti neerde speler had moeten aanvullen. Het geheel is als volgt: doel: Nieuwen- huizen: Rijnders, Honselaar, Distel, Buijs, Brand, Bouwhuis, Van Heerden", Böhe, Peters en De Rond. (Voor de geïnteresseerden vermelden wij nog dat TOP in de Diocesane dames- klasse jongstleden Dinsdagavond zijn tweede overwinning boekte: 21 over Vitesse uit Schagen, dat dus nu uitge schakeld is voor de Diocesane titel). Chr. v. d. V. GRAANMARKT AMSTERDAM, 26 Mei. Granen. Gedurende de afgelopen week bestond er enige belangstelling voor bui* tenlandsc granen op toewijzing en konden er in maalmais enkele contracten worden afgesloten. Van de Mei-verdeling bleven Sorghumzaad en Milletzaad nog voldoende aangeboden. In vrije buitenlandse granen werd het een en ander gedaan tot afbrok kelende prijzen. De markt voor inlandse granen is practisch onveranderd gebleven en zowel het aanbod als de vraag waren gering. Inlandse rogge werd gelaten voor f 36.50, zomergerst was aan de markt voor f 40.25 en kippenhaver 53/54 kg. op Juni levering werd geoffreerd voor f 41.50. In de overige vrije artikelen bleef voldoende aangeboden, doch ook hiervoor bestond weinig kooplust. Italiaanse paardebonen loco werden gelaten voor f ?3.90, terwijl voor Juni/Juli aflading f 32.50 werd ge vraagd. Tapiocameel stomend met verko pers voor f 30.95 en Juni/Juli aflading voor f 31.25 cif. Johannesbrood stomende posities werd geoffreerd voor f 23.25, Mei/ Juni en Juni/Juli aflading voor f 23 10. Nieuwe oogst op Sept./Oct. aflading werd gelaten voor f 23.75. KAASMARKT LEEUWARDEN, 25 Mei. Gouda volvet f 2.032.04. Edammer 40 plus f 1.821.83, broodkaas 40 plus f 1.861.87. Stemming vlug. ALAMAK N. R'dam, 26 te Chittagon. ALMKERK Japan n. R'dam, 26 te Aden. ALPHARD p. 26 Kp. St. Vinct. n. R'dam. AMSTELLAND 26 v. Rio Grande n. Amst. AMPENAN, 26 v. Surabaja te Semarang. ANNENKERK 25 v. Melbourne n. Sydney. ARENDSKERK 26 v. Hongkong te Manilla. BAWEAN 27 v. A^dam te Djakarta. BENNEKOM 26 v. S. Anton, te Talcahuano. B1LLITON p. 25 Daedalusrif n. Indon. BINTANG, p. 26 Kp. de Gata n. Alexandrië. BLOEMFONTEIN 25 v. Beira n. Durban. BOSCHFONTEIN 25 op rede Tanga. CERAM, Rott, n. Calcutta, 26 te Colombo. COTTICA W lhdië n. A'dam. p. 26 Dover. ELMINA Amst. n. Dakar, p. 26 Öuessant. ENGGANO R'dam n. Basra 26 te Genua. ESSO R'DAM p. 26 Finisterre n. Aruba. FAIRSEA Semarang n. A'dam, 26 v. P Said. INDRAPOERA p. 26 Socotra n. Djakarta. JAGERSFONTEIN 25 rede Port Elisabeth. JAPARA Djakarta n. Rotterd., 25 te Belew. KEDOE Indon. n. Rott., p. 26 Öuessant. KEILEHAVEN 25 ne rede Ekuata. KERTOSONO n. Djakarta, 25 te Belawan. KOTA ÖAROE 25 v. Colombo n. Rangoon. KOTA GEDE, 26 v. Singap. n. Djakarta. KOTA INTEN 25 v. Djakarta n. R'dam. LAAGKERK p. 25 Rasfartak n. Rotterdam. LANGKOEAS Djakarta n. R'dam, p. 26 Sab. LAURENSKERK 25 v. A'dam te Lobito. LINDEKERK, 25 v. Bandarshap. n. Basra. LOMBOK Perz. golf n. Vanc., 26 te Cochin. LUTTERKERK p. 25 Deadalus n. Karachi. 25 v* Lagos n. Luanda. p- 25 Azorèn n. N. Orleans. n- Calcutta, 26 te Genua MENTOR Levant n. Amst., p. 26 Öuessant. 25 v. R'dam te Rastanura. NESTOR, 25 v. A'dam te Algiers. ORANJE Djakarta n. A'dam p. 26 Kp. Bon. ^OLYDORUS, n- N. Y., 26 te Singapore. PR. WILL. 5 p. 25 Belle-Isle n. Rotterdam. RAKI, 25 v. Djakarta te Singapore. RIJNLAND p. 25 Las Palmas n. A'dam. SARANGAN p. 26 Kp. Guardafui n. Rott. STAD HAARLEM, 25 v. Spezia n. Algiers. STAD MAASSLUIS p. 26 Bornholm n. Lulea. TABINTA Djakarta n. A'dam, 26 te Belawan. TALISSE p. 25 t. Z. van Kreta n. Algierf. TEIRESIAS n. A'dam, 26 te Surabaja. TERNATE, 26 v. Surabaja te R'dam. TIBA p. 25 Kanarische eil. n. R'dam. TJIBESAR 26 te Dar Es Salaam. TJIBADAK 25 v. Hongk. n. Yokohama. TJITJA'A p. 26 Semarang n. Djakarta. HELDER, 26 v. Eten te Pto. Chieana. 24 New York n. Aruba. V,-Pt- of Spa1" te Georget. vj*w- P v- Djak. te Fremantle* ?PA (t,) Slpgapore, p. 26 Brisbane n. Wellington. ONDINA (t.) 25 v. S. Lorenco n. Curacao. PYGMALION, 25 v. Cristobal, 28 te Pto. Cortes. SAIDJA (t.), 24 v. Polubukom n. Pladju. SARPEDON, 26 v. Pto. Cabello te Guanta.: SCHIE, 27 v. Curacao te Mobile. TIBERIUS, 26 v. Paramaribo te Demerara» TANKVAART CALTEX DELFT p. 26 Lissabon n. Rott. CALTEX LEIDEN p. 26 Gibr. n. Rotterd. CALTEX PERNIS p. 25 Kreta n. Rott. CALTEX HAGUE p. 26 Algiers n. Rott. CALTEX UTRECHT p. 26 Gibr. n. Sidon. CALTEX NED. p. 25 Malta n. Sidon. CISTULA 26 v. Abadan te Cochin. CORILLA p. 26 Masira-eil. n. Fahaheel. FELIPES 26 v. S. Gerong te Singapore. MITRA p. 26 Ras Fartak n. Tripolis. MUREN A Napels n. Fahaheel, 26 te P. Said. PAPENDR. p. 25 Azoren n. Kilingholme. PERNA 25 v. Miri te Aden. SCHERPENDR. p. 25 Bona n. Sidon. SLIEDRECHT p. 25 Masira n. Abadan. STANVAC TALANGAKAR 25 te S. Geriii*. TARIA p. 26 Rasmadraka n. Faheheel. WIELDRECHT 26 v. Kpst. te Walvisbaai. ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 nieuws, 9.45 omroeporkest, 10.00 prot. kerkd., 11.30 dubbelmannenkwar- tet, 11.45 muziek. KRO: 12.15 Apologie, 12.35 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 gevar. muziek. 13.45 Uit het Boek der Boeken, 14,00 kamerorkest, 14.50 Gesprek rond de tafel. 15.15 vo caal kwartet, 15.40 viool en piano, 16.10 Kath. Thuisfront. 16.15 sport, 16.30 Ves pers. IKOR: 17.00 prot. kerkd. NCRV: 19.00 orgel, 19.15 causerie, 19.30 nieuws, KRO: 19.45 Herdenking encyclieken] 19.52 boek. 20,05 de gewoqe man 20 12 gevar. progr., 22.45 Avondgebed. 23.00 nieuws. 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.30 platteland. 8.10 gram., 9.00 vacantietips, 9.15 verzoek- progr.. 9.45 causerie, 10.00 Instrumentaal trio, 10.25 Met en zonder omslag. 10.50 amusem.muziek, 11.15 cabaret. AVRO: 12.00 accordeon. 12.30 jeugd. 12.40 ath letiek, 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.50 Even afrekenen, heren!. 14.00 gram., 14.05 kunst en cultuur, 14.30 vrouwen koor, 14.45 filmpraat,ie, 15.00 Concert gebouworkest, 16.00 dansmuziek. 16.30 sport. VARA: 17.00 jeugd, 17.25 Raket- vlucht naar de maan, hoorspel. 17 45 piano. 18.00 sport. 18.15 nieuws. VPRO: 18.30 prot. kerkd. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 orkest. 20 50 De Forsyte Sage, hoorspel, 21.30 orgel, 21.50 hersengymn., 22.15 Surinaamse volksmuziek, 22.30 cabaret, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC. home service 330 m.: 16.00 operamuziek, 18.15 symphonie- orkest. BBC. light progr. 1500 en 247 m.: 12.00 verzoekprogr., 14.30 amusem.muziek, 18.30 lichte muizek. 19.30 populaire mu ziek, 23.15 amusem.muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 symphonie-orkest. 13.25 gevar. muziek. 16.45 dansmuziek, 18.15 kamermuziek. 21.20 symphonie-orkest. 22.45 rhytmische muz., 0.1Ö dansmuz. BRUSSEL, 324 m.t 14.00 operamuziek, 17.00 symphonie-orkest en strijkkwartet, 19.30 gevar. muziek. 484 m.: 12.08 omroeporkest. 14.30 lich te muziek. 20.00 symphonie-orkest, 21.00 lichte muziek. FRANKRIJK. Nationaal progr. 347 en 249 m.: 15.30 Das Land des Lachelns, operette, 18.00 symphonie-orkest. 20.00 strijkensemble. 22.30 kamermuziek. MAANDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.18 muziek, 8.00 nieuws, 8.10 sport. 8.20 gram.. 9.15 zieken, 9.35 gram., 10.30 prot. dienst, 11.00 gram., 11.15 mu ziek, 12.33 orgel, 13.00 nieuws, 13.15 In strumentaal ensemble, 13.45 gram., 14.00 schoolradio. 14.35 gram.. 14.45 vrouw. 15.15 alt, piano en viool, 15.40 gram., 16.00 lezing, 16.45 gram.. 17.00 kleuters. 17.15 gram.. 17.25 klein koor, gitaar en bas, 17.45 jeugd, 18.00 lichte muziek. 18.45 sport, 18.25 gram.. 18.30 boek, 18.15 Engelse les, 19.00 nieuws. 19.15 Volk en Staat, causerie, 19.30 gram., 19.40 radio krant. 20.00 nieuws, 20.05 orgel, 20 25 Van liefde jong en oud, hoorspel. 21.30 symphonie-orkest cn solist. 21.50 Intern. Evang. comm.. 22.00 salon-orkest, 22.30 vocaal ensemble en orgel. 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 700 nieuws, 7.15 gynm., 7.33 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram. VPRO: 10.00 Voor de oude dag. causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 kinderen, 10.35 vrouw. 10.50 zieken, 11.45 vioolduo. 12.00 gram.. 12.15 accordeonmuziek, 12.33 platteland. 13.00 nieuws, 13.15 middenstand, 13.20 klein koor en orgel, 13.45 gram.. 14.00 Hoe horen wij?, causerie, 14.15 piano kwartet, 14.50 gram., 15.20 Onze oude Dundas, hoorspel, 16.10 Haarlemse Or kestver., koor en solisten. 17.00 kinde ren. 17.30 pianoduo. 17.45 Ervaringen oo Nieuw-Guinea. 18.00 nieuws. 19.15 mili tair comm., 18.35 Metropole-orkest, 19.00 parlementair overzicht. 19.15 viola da gamba en clavecimbel. 19.45 Wat heeft de Amerikaanse landbouw ons te zeg gen?, 20.00 nieuws. 20.05 Instrumentaal Sextet. 20.35 cabaret, 21.10 lichte muz., 21.35 De Kraaiende Haan, klankbeeld. 22.05 Radio Philharm. Orkest en solist, 23.00 nieuws. 23.15 Esperanto, 23.20 or gel. 23.40 gram. ENGELAND, BBC, home service 33*) m.: 13.10 orkestconcert, 15.50 lichte mu ziek. 18.20 saxophoonkwartet en solist. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.15 variété-orkest, 12.45 orkesteoncert, 15.00 rhythmisch ensemble, 15.45 gevar. muz 18.15 amusem.muziek, 21.15 populaire muziek, 22.20 dansmuziek, 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 gevar. muziek, 13.25 popu laire muziek, 15.4o klassieke muziek. 16.25 rhythmische muziek. 17.00 middel eeuwse muziek. 18.00 gevar. muziek. 20.05 symhponie-orkest en solist, 0.30 dansmüziek. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 lichte muz., 16.30 dansmuziek, 18.00 Franse les, 20.00 Instrumentaal ensemble en solisten. 21.15 omroeporkest. 484 m.: 12.05 orkesteoncert. 19.25 jazz muziek, 21.10 strijkkwartet, 23.00 dans muziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.00 operamuziek, 12.30 Pail'e d'avoine, opera, 13.20 La Fiancée LI Scaphandrier, opera, 16.00 kamermuz 17.30 dansmuziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4