Van gouddelverskamp tot wereldstad KAFFERDANSEN IN DE GOUDMIJNEN Kamer accoord met voorziening bestuur Finsterwolde LUNSHOF IN HET ONGELIJK DE WERELD VAN DEZE WEEK In Johannesburg meer uren zonneschijn dan aan de Rivièra Rerum Novarum Haring-race in de 'aatste minuut beslist. Minister Mansholt houdt pleidooi voor samenwerking in landbouw Een bezoek aan Zuid-Afrika Grove verwaarlozing van de taak Excelsior II, Kw. 78, officieel als winnaar aangemerkt Van hoogste belang voor West-Europa Noord-Atlantisch Pact moet op de agenda Voor een gezonde Bologna slagveld in verkiezingsstrijd ZATERDAG 26 MEI 1951 PAGINA 7 Dameshoed van bedrukt cretonne met kinbandje Europese invloed op kleding „Zo iets zie je niet iedere dag in Holland" MMHi MÉM m Geheime stukken hem ter hand gesteld EEN ATLANTISCHE SCHEEPVAARTPOOL In geval van oorlog of bij een noodtoestand Gen. Bradley 1 Juni naar Europa „Ultimatum" van Gromyko natuurlijke gelaatsverzorging Hamea-crème. 45-90 cl NOTERING HOLLANDSE NIEUWE Felle redevoeringen van kopstukken der partyen Spofford in Nederland Onderscheiding prof. dr. W. J. de Haas TT 7 einigen in Europa zullen beseffen, dat Johannesburg, de bedrijvige stad, yy wier leven hoofdzakelijk om de goudwinning heen draait, op 6000 voet gelegen, even hoog is als menig Zwitsers vacantieoord. Doordat de stad zich op een hoogvlakte bevindt, is uiterlijk niet te merken, dat je op zo grote hoogte leeft, maar je voelt, dat de lucht ijl en prikkelend is en je tot groter acti viteit aanzet. Zelfs op hete dagen waait nog een frisse wind door de straten. De Johannesburg er s houden trots vpl dat hun stad het gezondste klimaat van de hele wereld bezit. Bewoners van andere steden werpen hiertegen op, dat het fijne stof. dat van de dumps afkomstig is en bij stormweer opgewerveld wordt, onmogelijk gezond kun zijn. Ik durf in deze lokale controverse geen partij te kie zen. In ieder geval wijst de statistiek m-ser uren zonneschijn aan dan aan de Rivièra. In de winter schijnt overdag de zon, maar als zij ondergaat daalt het kwik binnen korte tijd onder nul. De straten en parken van Johannesburg kunnen zelfs overdag wit staan van de rijp, doch sneeuw valt er slechts zelden, omdat in Transvaal do winter het droge jaargetijde is. De neerslag valt in de zomer. Binnen vijftig jaar heeft Johannesburg zich van een nederzetting van gouddel vers tot een moderne wereldstad ont wikkeld. Het is nu precies twintig jaar geleden, dat ik haar bezocht. Toen be stond nog maar de kern van het hui dige Johannesburg, een twaalftal stra ten met lage gebouwen in het vierkant, die je in een half uur kon omlopen. Bui ten de stad lagen temidden van welver zorgde tuinen, de villa's dar magnaten. Ik was verbaasd nu te midden van hoge kantoorgebouwen te staan. De stad heeft zich binnen die korte spanne tijds ver over haar centrum heen uitgebreid. Mij lenlang voeren drukke straten uit de binnenstad en dan beland je pas aan de heuvels der buitenwijken, waar nu de villa's gelegen zijn. Deze stad is springlevend en klaar wakker. De goudwinning stimuleert vele andere bedrijven, die op hun beurt weer bankwezen en. winkels bezig houden. En als het werk van de dag is afgelopen begint het amusementsleven. Niet al leen telt Johannesburg vele bioscopen, het heeft ook een eigen orkest. Verschil lende toneel- en balletgezelschappen bezoeken de stad geregeld, en het ama teurtoneel is tot grote bloei gekomen. In de stadsbibliotheek is een verza meling „Africana" ondergebracht. Oude boeken en prenten. Boesman-tekeningen (op rotsblokken zowel als m reproduc tie), wapenen, muziekinstrumenten en kunstnijverheid van inboorlingen geven een duidelijk beeld van de ontwikkeling van dit continent. De geologische afde ling bevat veel omtrent aardlagen en formaties en een verzameling van ert sen, edel- en halfedelstenen, dié in dit land worden gevonden. Tot de „show-places" behoort de die rentuin, bij welk woord de nadruk op „tuin" dient te vallen. Want hij munt niet zo zeer uit door volledigheid der exemplaren als wel door zijn prachtige aanleg. De toegang is vrij en deze tuin vormt een groot recreatie-oord met een restaurant en vele theegelegenheden, waar men ook op de grote grasperken mag picnicken of languit mag liggen. De Hollandse kunsthistoricus en schil der Hendriks heeft kans gezien een klei ne, maar vrij complete kunstverzameling in het Museum bij elkaar te brengen. 1r 7 et meest fascinerende, wat ik tn f~1 Johannesburg zag, was een in- boorlingendans in de goudmij nen. Deze dansen hebben nog maar mei- nip met de oorspronkelijke dansen der verschillende stammen te maken, hoe wel iedere groep toch nog zijn eigen karakter heeft behouden. Zij worden (Vervolg van gag. 1) Lering en Leiding van Mei 1951, het kaderorgnan van de KAB, herinnert er ©an, dat het niet te verwonderen is, dat de Pauselijke richtlijnen op sociaal ge bied een diepgrijpende invloed hebben uitgeoefend ook in niet-katholieke kringen. „Volgens het onverdachte ge tuigenis van Albert Thomas, de eerste directeur van Internationaal Arbeidsbu reau, is Rerum Novarum een verzanqe- lingsteken, een vlag waaronder katho lieken en vele anderen zich trouw blij ven verenigen. En is het niet hoogst merkwaardig, dat niet minder dan zes van de negen beginselen, waarmede de arbeidsclausule, die aan het verdrag van Versailles gehecht was, opent, in Rerum Novarum letterlijk zijn terug te vinden? Door de invloed der Pauselijke encyclieken zijn de liberale staats- en maatschappij-ideeën verzwakt en is de staat begonnen zich het lot der econo- misch-zwakkeren aan te trekken. Het grootste ordeningsplan, door Pius XI in Quadragesimo Anno ontworpen heeft veel aanhangers gevonden ih niet-ka tholieke kringen, waarvan de invoering van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie in ons vaderland getuigt." Wereldomvattend sluit in standenom- vattend. De toenadering van de maat schappelijke groepen onderling is een van de meest zegenrijke gevolgen ge weest van het verschijnen dezer beide encyclieken. Dit laatste schijnt veel langzamer tot het grote publiek door te dringen. En toch, van welk een levens betekenis is dit laatste. Wanneer we aan de grote revoluties denken die de his torie ons gebracht heeft, de Franse re volutie, de Russische, om nog maar niet te spreken van de „kleinere' die er zich zo menigvuldig hebben voorge daan. zien we dan niet telkens weer dat op de bodem van deze maatschappelijke gebeurtenissen altijd rust de schrille te genstelling. langzamerhand gegroeid tussen diverse maatschappelijke groe pen? Elk mens hunkert naar vrede, naar geluk. Weliswaar zijn de middelen die hij hanteert om dat menselijke ideaal te verwezenlijken vaak volkomen fout. Be menselijke kortzichtigheid voert vaak tot het hanteren van middelen, die tot het tegendeel van geluk voeren. In do Pauselijke richtlijnen neergelegd in Rerum Novarum en Quadragesimo An no mogen wij, de recente historie is er om dit te bewijzen, fundamenten zien, tvaarop ieder bouwen kan, hij zij ar beider of werkgever, staatsman of zie- leleider, hij zij katholiek of niet. Vandaar dat het niet verwondert, dat met de 60 000 in Rotterdam meejuichen kunnen en zullen, Bisschoppen en Mi nisters, Kamerleden, werkgevers, boe ren, middenstanders, want Rerum No- varuro "betekende een zegen voor allen. Het zij de arbeiders gaarne gegund, dat zij 4e voornaamste brengers zijn van buide en dank aan de grote sociale Pau sen, maar het moge een vlam van ver nieuwd op de godsdienst gebaseerd en thousiasme doen uitslaan over Neder land en over de wereld, een. vlam. die verteren zal wat nog rest aan onjuiste opvattingen, een vlam die verlichten hen die leiding moeten geven, een vlam die verwarmen zal allen die aan sociale vrede arbeiden. 's Zondags gehouden en zijn als recre atie voor de arbeiders bedoeld. Na wat zoeken komen wij bij een der mijnen buit-en de stad aan. Een arena van rood zand stelt het schouwtoneel voor. Daaromheen is een stenen amphi theater met zitplaatsen gebouwd. Drie kwart der ruimte is voor de zwarte toe schouwers, de rest (met een zonne scherm) voor de blanken gereserveerd. Het publiek der inboorlingen biedt een schilderachtig gezicht. Er zijn ook vrou wen en kinderen bij, en veie felle kleu ren van jurken en hoofddoeken vlammen op. Een der kaffers schijnt zelfs last van de zon te hebben, want hij draagt een grote gebloemde cretonne dameshoed met kinbandje, die blijkbaar de vervul ling van een wensdroom, voor hem be tekent.' De dansers beginnen op te treden. Eerst zijn de Shangaans aan de beurt. Zij zijn gekleed in lange Europese broeken met witte truitjes, van hun oorspronke lijke dracht zijn slechts kleine rosetten van bont op schouder en middel over gebleven. Zij dansen meesterlijk, stam pen op de grond en slaan met stokken tegen hun schilden aan. Het begeleiden de gezang kunnen wij niet verstaan, maar naar het opstijgende gelach te oor delen, is het van humoristische aard. Bij de volgende dans merkte ik op, dat de Europese invloed reeds veel vat op deze natuurmensen gekregen heeft. Twintig jaar geleden dansten zij nog met een bloot bovenlijf en droegen kralen- versieringen aan hun lendedoeken. De stam der Baca's heeft Russische laar zen aan, in rood en zilver. Zou dit reeds de invloed van Moskou zijn? Verder kbakibroeken en bordeaux-rode truitjes en baret. Als muziekinstrumenten ge bruiken zij guitaren eneen post hoorn! Zij vertonen een soort Afrikaanse „Schuhplattler" en eindigen telkens met de duim naar boven als bij de „Big Apple". Bij dit laatste gebaar is echter moeilijk uit te maken, of zij of wel do Europeanen plagiaat gepleegd hebben! De volgende groep der Njambans heeft weliswaar houten instrumenten, maar een der deelnemers heeft het zelfs tot een bril gebracht, waarvan ik de nood zakelijkheid enigszins in twijfel trek. Zij zijn kort en gedrongen. De Basuto's geven een originele ver toning. Een der dansers heeft een staart en stelt een aap voor. De anderen beslui pen hem al dansende en sissen daarbij tussen hun tanden. Blijkbaar de naboot sing van een jachttafereel. Opvallend zijn de Zingli-Zwazi, door dat zij een scheiding in het haar dragen en deze plukjes gebleekt zijn. Zij dragen rode lendedoeken. Een deel slaat op trommels van beestevellen en zingt. De dansers wringen zich in bochten en val len aan het eind op de grond. De Mpon- do's weer stampen rhythmisch op de grond, zwaaien hun voelen tot aan hun hoofd en klappen met buitengewone lenigheid hun handen er onder door. Het meest oorspronkelijk zijn de Xhosa's. Zij zijn ,nog in origineel costuum. gekleed, dragen veren op het hoofd, schapenvel om de benen, een groene lendeschort en rode ban den om schouder en arm, en de voor danser een grote gekromde hoorn. Hun bovenlijf is onbedekt, want het neemt ook een bijzondere functie in. Een snoer met kleine belletjes is er om heen gespannen, en als zij be ginnen te dansen brengen zij al de spieren van hun borstkas in bewe ging (een hoedanigheid, die de blan ken verloren hebben), waardoor al de belletjes beginnen te rinkelen. Om één der benen dragen zij een kralen ring, die het rhythme van hun stampen onderstreept. De voor danser munt bijzonder uit. Rugge lings kruipt hij over de grond. Even later draait hij als een tol in het rond en laat zich aan het einde neer vallen. Muzikaal is het indrukwekkende orkest der Chopi's. Vijf rijen houten xylophoons zijn opgesteld, zij werken met ratels en trommels. Zij beginnen met Europese deuntjes en zouden voor geen jazzband onderdoen Ter wijl ze Tipperary ten beste geven, staan de dansers nog bij de ingang. Maar als zij op Afrikaanse muziek omschakelen treden zij met schilden gewapend op tot een krijgsdans. Anderen komen hun tegemoet en wringen zich als slangen in het zand. Het strijkje moedigt hen met kreten aan. Zij stampen en slaan met hun schilden in het stof. De dans wordt hoe langer hoe woester en uitgelate- ner. Je zou je kunnen voorstellen, dat ergens een blanke aan 't spit wordt geroosterd! En plotseling is de dans afgelopen en speelt hun strijkje heel mak „God save the King". Wij hadden ons geen ogenblik ver veeld. De charme dezer dansen berust niet als die der Aziatische volkeren op raffinement of moraliserende inhoud, maar boeit door het wilde rhythme. Ik kon me nauwelijks van het toneel losmaken. Terwijl ik met de menigte mee naar buiten loop. hoor ik op eens voor me een stem in 't Hollands zeggen: „Zo iets zie je ook niet iedere dag in Holland". Een uitspraak, die ik volko men kan beamen. T. K.-S. Tijdens het bezoek, dat Prins Bernhard in de afgelopen dagen aan de provincie Groningen heeft gebracht, heeft Z. K. H. ook de gemeente Finsterwolde bezocht, die binnenkort een regeringscommissaris zal krijgen. Prins Bernhard in gesprek met de tegenwoordige burgemeester, de heer J. Tuin (rechts). De Tweede Kamer heeft Vrijdagmid dag het wetsontwerp tot voorziening in het bestuur van de gemeente Finster wolde goedgekeurd met 57 tegen 6 stem men. Tegen de CPN. Tevoren had de heer Stokvis (CPN) een motie ingediend, waarin werd voor gesteld de beraadslagingen te schorsen en door de Kamer een commissie te doen benoemen uit vertegenwoordigers van alle partijen, die een nauwkeurig objectief onderzoek zal instellen naar alles wat in Finsterwolde is gebeurd en aanleiding heeft gegeven tot indiening van het ontwerp. Deze motie werd verworpen met 57 tegen 6 stemmen, die der CPN tegen. Bij de artikelsgewijze behandeling kwam aan de orde een amendement van de heer Scheps (Arb.), die daarin wilde doen bepalen, dat de wet met ingang van 1 September 1953 vervalt. In het ontwerp wordt als datum genoemd 1 September 1952, tenzij de wet reeds is vervallen omdat gevaar voor grove ver waarlozing van de regeling en het be stuur van de huishouding der gemeente niet langer aanwezig zou worden geacht. Dit amendement werd verworpen met 44 tegen 18 stemmen, die van de PvdA. Minister van Maarseveen heeft nog eens beklemtoond, dat er zo voldoende is aangetoond, dat er sprake is van grove verwaarlozing van de taak van het gemeentebestuur. Een der grondbe- gjnselen van een goed bestuur is ge schonden. Spr. meent, dat er aandacht moet worden geschonken aan de sociale toestanden die zich in Groningen ten piattelande hebben ontwikkeld. Naast de sociale omstandigheden noemde de minister de onkerkelijkheid oorzaak van de communistische gezindheid. De heer Wagenaar (CPN) heeft nog verlof gevraagd tot het stellen van vra gen aan de regering over de huidige re- geringspolitiek met betrekking tot het vraagstuk van het Verre Oosten. Dins dag zal over deze interpellatie-aanvra ge worden beslist. Met een enerverer.de finish tot in de laatste minuut, is Vrijdagmiddag tegen half drie de beslissing gevallen. De Katwijkse haringjager Excelsior II Kw. 78 is winnaar geworden van de ha ring-race 1951, al durfde niemand op de wal daarop meer te hopen. Dat er op gehoopt werd, ligt voor de hand, want er waren heel wat „Kattekers" naar IJmuiden gestroomd om dit nieuws uit de eerste hand te hebben. Zij hebben het gekregen en op een zo spectaculaire wijze, dat heel Katwijk er Vrijdagavond niet over uitgepraat kon komen. Na de koele ontvangst van de Prin ses Marijke Sch. 9, die direct na 't lossen van zijn lading naar Scheveningen ver trok. bleef IJmuiden in spanning ach ter. De geruchten spraken elkaar tegen en niemand was in staat met zekerheid te zeggen, wie de race zou winnen. Te gen 1 uur werd het duidelijk, dat ie strijd zou gaan tussen Vlaardingen en Katwijk en de Katwijkse Middenstand Centrale, die met een reeks luxe en be- vlagde wagens naar IJmuiden was ge komen, liep te popelen op de kade. Om ongeveer kwart over twee voe ren vlak na elkaar twee loggers de pie ren binnen. Voorop de Frida VI. 203 en vlak daarachter de Excelsior II Kw. 78. Deze laatste stelde wanhopige pogingen in 't werk om de Vlaardinger voorbij te komen, maar de Frida haalde bakboord uit en toen was er geen passeren meer aan. Met grote snelheid stoomde de Vlaardingse logger de Vissershaven bin nen, maar dat kostte hem ook de over-' winning. Want door zijn vaart kon hij niet gauw genoeg aan ie kant komen, wat de Excelsior II wel voor elkaar bokste en zo maakte deze toch als eer ste vast en werd daarmee officieel win naar van de haring-race. Luid riepen de claxons van de wagens de binnenkomers een welkom toe. schril scheurden de stoomfluiten door de lucht en op de kade was niets dan ge juich en een warreling van zwaaiende In zoverre als het met haar onderzoek strekte heeft de Parlementaire Enquête-com missie zich ook bezig gehou den met de beschuldigingen, die de heer Lunshof aan het adres van oud-minister Van Heuven Goedhart heeft ge richt. Dat geschiedde in een tweetal brochures, waarvan vooral de tweede „Als dieven in de nacht" het beleid van de heer Van Heuven Goed hart in Londen raakt. Uit de onderzoekingen van de En quête-commissie blijkt over duidelijk, dat de aantijgingen van de heer Lunshof niet steekhoudend zijn en dat hij, met steun van de heer Van Houten en de heer Somer van het bureau Inlichtingen, op onverantwoordelijke wijze en volkomen ten onrechte een aanval heeft gedaan op de integriteit van deze oud- minister van Justitie. Aan bet licht kwam, dat de heren Van Houten en Somer aan de heer Lunshof geheime stuk ken uit het archief van het B.I. de Nederlandse eon- tra-spionnagedienst in Lon den ter hand hebben ge steld. De Enquête-commissie heeft deze feiten aan de mi nister van Justitie ter kennis gebracht voor een justitieel onderzoek naar een eventuele schending van de geheimhou dingsplicht. De voornaamste aantijgin gen van de heer Lunshof en de resultaten van het onder zoek der Enquête-commissie volgen hier: 1) Bij het vertrek van de heer Van Heuven Goedhart naar Engeland zou Meyer Schwencke die in het be gin van de oorlog heulde met de vijand en tegen het einde getracht heeft zich te dekken bij de illegaliteit een be langrijke rol hebben ge speeld. Dit is niet waar. De heer Van Heuven Goedhart is naar Engeland uitgezonden door de z.g. Grebbecommis- sie, die vond, dat er aan net contact tussen Londen en Ne derland veel ontbrak. Meyer Schwencke heeft zich slechts beperkt tot het doorgeven niet aan de heer Van Heuven Goedhart van de inlich ting, dat hij door de S.D. met grote ijver werd gezocht. 2) Op voorstel van de heer Van Heuven Goedhart zou, volgens Lunshof, de heer Warendorf te Londen tot substituut-officier van justi tie zijn benoemd. De heer Lunshof insinueert hierbij, dat deze zaak niet erg zuiver is. De heer Warendorf zou door het'M.G. ontslagen zijn, maar de heer Van Heuven Goedhart had hem de hand boven het hoofd gehouden. Uit het onderzoek is geble ken, dat de bemoeienissen van de heer Van Heuven Goedhart met de heer Wa rendorf bij zijn benoeming louter van formele aard zijn geweest. 3) Volgens Lunshof heeft de heer Van Heuven Goed hart steeds stelling geno men tegen „De Telegraaf" ten voordele van „Het Pa rool". Be Enquête-commis sie is gebleken, dat „Het Parool" twee plannen koes terde. Het plan-U voor een uitgave in Utrecht. Het plan-A voor een uitgave in Amsterdam. Daartoe heeft de heer Van Heuven Goed hart onderhandelingen ge voerd. Dat was in 1943. Hij zou na de oorlog hoofd redacteur van „Het Parool" worden. Toen hij minister van Justitie werd, heeft hij van Londen uit doen we ten, dat hij voor enigerlei functie bij „Het Parool" niet meer beschikbaar was. De telegrammen, hierbij uitgewisseld, zouden, vol gens Lunshof, een discussie inhouden over de onteige ning van „De Telegraaf" en zijn machinerieën ten voor dele van „Het Parool". De telegrammen hadden even wel alleen betrekking op het besluit van de heer Van Heuven Goedhart om geen functie bij „Het Pa rool" te vervullen zolang hij als minister fungeerde. 4) De heer Van Heuven Goedhart zou invloed hebben uitgeoefend bij de totstand koming van het Tijdelijk Persbesluit en het Tribunaal- besluit, waarbij het werd mo gelijk gemaakt het vermogen van overledenen alsnog ver beurd te verklaren Uit de verklaringen van ministers en de stukken blijkt, dat zulks niet het geval is ge weest. Ten nadele van „De Telegraaf' heeft de heer Van Heuven Goedhart dus ook hier geen persoonlijke in vloed uitgeoefend. 5) Volgens de heer Lunshof zou de heer Van Heuven Goedhart door het verzenden van brieven aan de heer Bosch van Rosenthal en Frans Goedhart het leven van freule Van Hardenbroek in de waagschaal hebben ge steld voor een particulier be lang. Inderdaad heeft de.heer Van Heuven Goedhart deze brieven aan de freule ter hand gesteld. Zij zeide een manier te weten om ze naar bezet Nederland over te brengen, heeft van de inhoud kennis genomen, maar ze ten slotte niet zelf gesmokkeld. Ze kwamen in handen van geallieerde militairen en kwamen terecht bij het Bu reau Inlichtingen, waarop de De Nederlandse regering heeft in antwoord op de Franse uitnodiging tot het houden van een bespreking met de achttien Westerse landen, de Franse re gering in overweging gegeven, na de ratificatie van het plan-Schuman een conferentie te beleggen, waarop richt lijnen kunnen worden vastgesteld van algemene strekking voor de West-Euro- pese samenwerking in de landbouw, ai- dus heeft minister Mansholt op een bij eenkomst van Wageningse studenten medegedeeld. De Ne'deriandse regering erkent de wenselijkheid van een hoger gezagsor gaan overeenkomstig het Franse plan voor de integratie in de West-Europese landbouw, maar wil daarnaast zoeken naar een verbinding tot samenwerking met landen die een hoger gezagsorgaan niet kunnen aanvaarden. De conferentie moet volgens de minister tevens een appèl zijn aan alle boeren van West- De Noord-Atlantische verdragsorga nisatie (Nato) heeft Vrijdag een plan bekend gemaakt voor de mobilisatie van de zeeschepen in een grote pool in geval van oorlog of noodtoestand. Het plan voorziet er in, dat iedere deelnemende regering in geval van oor log of noodtoestand in oorlogstijd al haar koopvaardijschepen in een cen trale pool brengt welke bestuurd zou worden door een 'nieuwe centrale orga nisatie, de „Defence Shipping authority". Er komen twee hoofdkantoren te Washington en te Londen. Niet tot de Nato behorende landen zouden worden uitgenodigd tot de pool en de „Defence Shipping authority" toe te treden. Het doei van de „Defence shipping authority" is de scheepvaart zo te or ganiseren, dat de grootst mogelijke economie bereikt wordt. Ook moet de scheepvaart doeltreffend en snel be schikbaar zijn om te voldoen aan de zowel militaire als civiele behoeften der samenwerkende landen. De schikkingen tussen elke regering en de reders zouden een kwestie van binnenlandse zorg van de regering zijn, Individuele eigenaars zouden echter geen direct belang mogen hebben bij de financiële resultaten van het ge bruik van bun schepen. De Amerikaanse stafchef generaal Omar Bradley zal op 1 Juni naar Euro pa reizen voor Conferenties met gene raal Eisenhower en Noord-Atlantische militaire leiders. De voorzitter van de gemeenschappe lijke stafchefs zal op 2 Juni te Parijs aankomen, om dan onmiddellijk met generaal Eisenhower, autoriteiten van het militaire hulpprogramma en de Franse stafchefs te confereren- - De zesde Juni gaat hij naar Lon- heer Somer onder toezending den voor besprekingen met de Bntse van fotocopieën van deze stafchefs en admiraal Robert B Carney. Europa om aandacht en belangstelling voor de samenwerking te wekken. Minister Mansholt vestigde er de aan dacht op, dat de landbouwintegratie van West-Europa een moeilijke zaak is met zeer veel aspecten. Het zal jaren duren voor het tot een volledige samenwer king zal komen. Tenslotte is de land bouwintegratie een agrarische hervor ming die niet in enkele snelle etappes kan worden bereikt. De samenwerking is een zaak van ondergang of behoud De minister waarschuwde tenslotte dat zodra de oorlogsinspanning zal vermin deren een crisis zou kunnen uitbreken, die nationaal niet zou kunnen worden opgevangen, doch wel internationaal, indien de landen elkaar zouden willen steunen. De plaatsvervangers van de Grote Vier zijn Vrijdag drie-en-een-half uur bijeen geweest Na de vergade ring deelde een Westelijke woord voerder mede dat Gromyko een „ultimatum" had gesteld. Hij ver klaarde, dat, tenzij de kwestie van het Noord-Atlantische Pact door de ministers besproken werd, het voor hen geen ztn had bijeen te komen. De plaatsvervangers besloten Zater dag niet bijeen te komen en gingen tot Maandag uueen De Engelse plaatsvervanger, Davies, achtte Gromyko's eis in directe tegen spraak met de oorspronkelijke Sovjet nota, waarin orr. een bijeenkomst van de ministers werd verzocht. In geen der Sovjet-nota's over dit onderwerp werd het Atlantisch Pact als onderwerp ge noemd. Dit punt werd pas in een ver gevorderd stadium der besprekingen door de Sovjets naar voren gebracht Advertentie handen. Bij monde van de heer J. Hop penbrouwer bood de Katwijkse Mid denstands Centrale een grote krans aan de schipper, Piet Hoek. maar volgens hem was het bloemstuk verdiend door de gehele bemanning en daarom werd het voor aan de commandobrug opge hangen. Velsens gemeentebestuur kwam aan boord, vertegenwoordigd door de loco burgemeester, .wethouder W. F. Visser, alsmede wethouder J. C. Aschoff en de gemeentesecretaris, de heer J. Veen- stra. Namens het gemeentebestuur bood de heer Visser aan schipper Piet Hoek de zilveren legpenning van de gemeen te aan, met een daarbij behorende oor konde. uitgevoerd in de gemeentelijke kleuren. Hiermee was voor de eerste maal in de geschiedenis de .Prijs van IJmuiden" uitgereikt. Ondertussen was reeds met de los sing van de lading begonnen. Een voor een zwaaiden de vaten uit het ruim door de lucht op een gereedstaande vrachtwagen en binnen een uur na aan komst ijlde een stoet van bevlagde wa gens, voorafgegaan door de motorpo litie uit Katwijk, naar het einddoel: Katwijk, waar de vangst zou worden verkocht. Daar is ook de bemanning of ficieel door het eigen gemeentebestuur ontvangen. In totaal zijn er Vrijdag in IJmui den 630 kantjes nieuwe maatjes aan gevoerd. Deze vangst van de eerste nacht werd aangebracht door zes schepen, namelijk de Sch. 9 met 51,5 kantje, de KW 78 met 57 kantjes, de VI. 208 met 63 kantjes, de KW 368 met 163 kantjes, de VI. 132 met 39.5 kantje en de IJm. 75 met 253 kant jes. Van de laatste ging onmiddellijk na aankomst een „achie", een vaatje met 120 harinkjes, op de trein om op de Haak-in-bazar zoveel mogelijk geld op te brengen voor de kankerbestrij ding. Scheveningen had Vrijdag de primeur van de eerste Hollandse Nieuwe en daar werden dan ook de hoogste prijzen ge maakt. Het eerste kantje werd ver kocht voor f 619, maar later liepen oe noteringen terug tot f 480. In Katwijk varieerden de noteringen voor de aan voer van de KW 78 van f 520 tot f 260 per kantje en in Vlaardingen honoreer de de, handel de aanvoer van de VI. 208 met f 402 tot f 279 per kantje. Later op de dag liepen de prijzen in de ver schillende plaatsen echter aanmerkelijk terug. Maar op een goedkoop harinkie zal de liefhebber nog wel enige weken moeten wachten. De eerste notering van de te Scheve ningen binnengebrachte Hollandse Nieu we is als volgt: de grote soort bracht f 480 op en de kleinere soorten f 517 tot f 619, alles per kantje. (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) Bologna, hedenmorgen. Zelfs de Italianen, die op dit ft- ■ied toch wel iets gewend zijn, verwon deren zich over de ongekend hevige campagne die in Bologna voor de ge meenteraadsverkiezingen wordt gevoerd. Uit de activiteiten van alle partijen blijkt, dat zij Bologna het belangrijkste slagveld vinden van de verkiezingsstrijd die in heel Italië woedt, en die morprn beslist zal worden. Bologna is de meest critieke plaats, omdat het de hoofdstad is van een volmaakt communistische provincie midden in Italië, en bovendien omdat beide blokken er vrijwel even sterk menen te zijn. Alle kopstukken van de Italiaanse partijen zijn te elfder ure in Bologna gearriveerd voor het sluiten van de campagne. Met een uur tussenpoos spra ken Nenni en Saragat gisteravond een grote menigte op het Domplein toe. Don. derdagavond hield De Gasperi er een redevoering en Woensdagavond richtte Togliatti zich in felle bewoordingen tot ae mensenmassa op het Domplein. De einduitslag zal Dinsdag pas bekend zijn: Maandag kan men alleen gedeeltelijke resultaten verwachten. brieven bij schrijven van 12 April 1945 de minister van Oorlog van het gebeurde in kennis stelde. Ook in deze zaak acht de Enquête-com missie de aantijgingen van grond ontbloot. Bij de behandeling van de zaak-Lunshof wenste de heer Lunshof niet te zeggen hoe hij aan zijn gegevens kwam, zich beroepend op het jour nalistiek ambtsgeheim. Het is de commissie gebleken, dat de heer Lunshof beschikte over het geheim persoonlijk schrijven van de heer Somer, chef van het B.I., aan de mi nister van Oorlog d.d. 12 April 1945, waarin de brieven van de heer Van Heuven Goedhart naar bezet gebied als bijlagen waren toege voegd. Dit schrijven met de brieven had de heer Somer aan de heer Van Houten van het B.I. ter hand gesteld. Zo als in de aanhef vermeld is de minister van Justitie van een en ander op de hoogte gebracht. commandant van de Amerikaanse ma rine-eenheden in het Oostelijk deel van de Atlantische Oceaan en de Middel landse Zee. Bradley is voornemens op 10 Juni uit Londen naar Washington terug te ke ren. Charles Spoflord, voorzitter van dc Noord-Atlantische raad in Londen, arri veerde Vrijdag in ons land. Na zijn aan komst had hij een lang onderhoud met de minister van Economische Zaken, prof. van den Brink. Aangenomen wordt, dat gesproken is over de finan ciering van de Nederlandse verdedi gingsplannen, waarbij eventueel gebruik gemaakt zou kunnen worden van de tegenwaaiderekening van de Marshall- gelden. Vrijdagavond ontmoette Spofford wederom prof. van den Brink, en boven dien de ministers Lieftinck en Stikker. Prof. dr. W. J. de Haas, oud-hoogleranr aan de Leidse Universiteit, is benoemd tot „fellow" van de „Royal Society of arts" te Londen. In Parijs hebben de plaatsvervangers der vier ministers van Buitenland se Zaken bijna overeenstem ming bereikt. «C/il-* Als men de ba lans opmaakt, rn\ dan hebben de r Russen vrijwel over de gehele linie hun zin gekregen. De Westelijken hebben er in toegestemd de demilitarisatie van Duitsland op de agenda te zetten, ze hebben tevens een reeks van andere eisen ingewilligd, zoals het op de agenda plaatsen van het vredesverdrag met Duitsland, de kwestie der bewapening en het vraagstuk Triëst. Nu wil len de Russen nog één punt er by op de agenda hebben: het Atlantisch Pact. Maar op dit punt houden de Westelijken het been nog stijf. Voor hoelang? Het is we) moeilijk aan de indruk te ontkomen, dat de Russen met hun starre houding tóch h'i.i zin krijgen. Ook al verklaarde Davies de woordvoerder van Groot-Britlannië dat de Westelijken „onder geen omstandigheden" er in zouden toestemmen. De oorlog in Korea zal waarschijnlijk „als een nachtkaars uitgaan". Dat ie de lichtelijk verbluffende mededeling die de hoogste fi guur onder de chefs van de ge nerale staven van Amerika, generaal Omar Branley deze week aan de wereld deed. Weliswaar zal er na onderhandelingen mis schien geen vrede geslo ten worden zo ver klaarde hij maar het kan zijn, dat de commu nisten hun aanvallen een voudigweg staken! En dan zou het hele avontuur glansloos eindigen! Gene raal Bradley's verklaring deed in menig opzicht verrassend aan, want de hele wereld was eigenlijk voorbereid op een tegen gesteld verloop. Niemand verwachtte immers een geleidelijk uitdoven van de brand, integendeel men was geprepareerd op heel ander vuurwerk Atoomartillerie zou zor gen voor de nodige klap pen op de vuurpijl en dan zouden de Chinezen wel eieren voor hun geld moe ten kiezen. Maar bet gaat blijkbaar wéér anders dan men zich had voorge steld. Dat is meestal zo en als de hoogste mili taire deskundige het ons vertelt, moeten we het wel aannemen. Of heb ben we hier misschien te maken met een krijgslist? In Perzië heeft men de ze week het opwindende spel om het licht brand bare vocht pe troleum hard nekkig voortge zet. De Brits- Perzische be trekkingen zijn na de weigering van Perzië om door ar bitrage een oplossing voor het olieconflict te zoeken in een critiek stadium ge komen. Maar de Perzen houden vast aan hun na tionalisatie-plannen en ze eisen, dat de Anglo-Iraan- se Oliemaatschappij haar fabrieken en installaties ter waarde van 500 mil- lioen pond sterling on middellijk overdraagt. De ze grote petroleummaai- schappü heeft haar beta lingen aan de Perzische regering gestaakt en het gevolg is, dat men in Te heran met een lege schat kist zit. De minister-pre sident Mossadeq had de wijk genomen in het parlementsgebouw uit vrees voor aanslagen der fanatieke Perzische natio nalisten. Hij is, volgens de laatste berichten, heime lijk naar zijn woning te ruggekeerd. De oliemaat schappij heeft intussen besloten haar tankervloot uit de Perzische wateren terug te trekken. Zodat de Perzen, als ze al pe troleum kunnen produce ren, buitengewoon veel moeite zouden hebben om dit veelbegeerde product op de wereldmarkt te brengen. Onze aandacht werd deze week verder nog in beslag genomen door de gebeurtenissen in Spanje. Men verneemt wei nig bijzonder heden, want de censuur belem mert een be hoorlijke berichtgeving. Maar de beweging in Madrid was wel zó spec taculair, dat het onmoge- Ujk was, de wereld er on kundig van te laten blij ven. Negen tiende deel van de 400.000 Madrileen- se arbeiders hadden ge hoor gegeven aan de op roep om geen gebruik te maken van het openbaar vervoer. Aldus betoogden zij tegen le duurte der le vensmiddelen. die het le ven in Spanje onhoud baar maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7