Het probleem van de ploegendienst m De Cruquius, interessant museum in het polderland S3 DUEL MET DE DOOD" Oostenrijkse film over Duits verzet D De Zondagsdienst is niet populair Onze eerste „groene ALBA C17latrc{óóen Collectie verrijkt met stoommachine uit Arkel Monument der technische wetenschap Pullman matrassen MEUBILAIRVEILINGEN Deze week in Rembrandt I HERINGA WUTHRICH De Hondenwacht Hü De Nieuwe is er! Orgelconcours te Haarlem ZATERDAG 26 MEI 1951 PAGINA 1 W. van der Meer 25 jaar in gemeentedienst GEZONDE SLAAP WASSENAAR Overige attracties VREEMDELINGENBEZOEK AAN HAARLEM Groter dan vorig jaar 25 JAAR VINCENTIAAN Verkooplokaal Notarishuis WMMMmMM, Luxor Palace City Frans Hals dpaarne CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLKEBRANDERS Van fluit tot fluit III De vrouw in de fabriek? ■mm mm CIRCUS STRASSBURGER NAAR HEEMSTEDE H.H. MISSEN OP ZONDAG Prijs uitgeloofd door Cen traal Bloembollencomité TONEELAVOND VAN DE HAARLEMSE POLITIE H.V.B.-programma «1 yHOLLAND NAUTIC vraagt voor de machinefabriek: O EEN ERVAREN MONTEUR O STAMPERS van 1822 jaar; voor de afdeling auf ore visie: O ERVAREN BEDRIJFSLEIDER voor de afd. werkvoorbereiding: O CALCULATOR IEDER DIE BIJ ONS WERKT De heer W. van der Meer, binder aan öe Stads-Bibliotheek en -Leeszaal van Haarlem, vierde Vrijdag de dag, waarc«p "ij voor 25 jaar als garderobist aan bo- vengenoemde instelling verbonden werd. In een bijeenkomst van het gehele Personeel van de Stadsbibliotheek werd de heer Van der Meer gehuldigd, terwijl hem fraaie geschenken werden aange boden. Daarna werd een film gedraaid eh bleef men nog enkele uren feestelijk samen. Advertentie Advertentie Even buiten Heemstede, in het mooie polderlandschap, ligt het oude stoomge maal „De Cruquius". Na vier en tachtig jaren trouwe dienst werd het gemaal in 1933 buiten werking gesteld. Toen men het dreigde te slopen hebben enige ingenieurs de hoofden bij elkaar ge stoken en in samenwerking met het Polderbestuur richtte het Koninklijk Instituut van Ingenieurs de Stichting Cruquius op. Sindsdien is het gebouw als museum ingericht e» kan ieder gaan tien hoe Nederland vroeger het water bestreed em met welke middelen de Haarlemmermeer drooggelegd is. Zoals men weet kwam Jan Adri- aansz. Leeghwater, een ingenieur en molenmaker in De Rijp, in 1641 met het stoute plan om de Haarlemmer meer, vroeger ook wel Leidse Meer ge noemd, droog te leggen. Deze onder neming was echter zó groots en zó ver metel voor die dagen, dat niemand het aandurfde. Het heeft dan ook nog twee honderd jaren geduurd voor men er toe over ging dit waagstuk uit te voeren. En in deze twee eeuwen werd de Meer steeds groter. Het kon er ge ducht spoken bij slecht weer en het gebeurde meer dan eens dat de wegen tot ver in de omtrek onder water ston den als het erg gestormd had. In 1836 bijvoorbeeld kwam het water tot voor de wallen van Amsterdam en een jaar daarna stonden bij Sassenheim de stra ten blank! In die tijd werden er wel is waar Wel meer meren drooggelegd, maar dat Werd altijd gefinancierd door de rijke Indische planters, die het uit geldbeleg ging deden. Het dempen van de Haar lemmermeer vonden de planters echter een te groot risico en daardoor ontstond in 1839 de eerste grote polderonderne ming van Staatswege, nadat op 22 Maart 1839 het voorstel van Koning Willem I om de meer droog te leggen, was goed gekeurd. Met de drie stoomgemalen Cruquius, Lijnden en Leeghwater werd de Meer drooggemalen en in 1852 kon de voor zitter van de sociëteit „Trou moet Blijcken" in zijn Nieuwjaarsrede zeg gen dat hjj voor het laatst met een bootje over de woelende golven van de Haarlemmermeer had gevaren! Het grote werk was achter de rug en van die dag af hadden de stoomgema len niets anders te doen dan er voor te zorgen, dat het water in de boezems op peil bleef. De Cruquius was wel zeer goed voor deze taak berekend. De Nederlandse ingenieur Lipkens Was de ontwerper van de pompinstalla- tie, terwijl de stoommachine die deze installatie in werking bracht, door de Engelse ingenieurs Arthur Dean en Jo seph Gibbs is ontworpen. Deze stoom machine is in Cornwall gebouwd. Corn- Wall was en is nog het land van de machines en het systeem van deze ma- chineriën wordt dan ook het Cornwall- systeem genoemd. Het stoomwerktuig- of eigenlijk is het een stoomcylinder en wel de grootste ooit gemaakt, drijft de verticale pompen, die door middel van balansen uit het gebouw .steken. De Cruquius heeft acht van tulke pompen; zeven er van waren al tijd in werking, een bleef in reserve. Niettegenstaande de verbazingwekken de grootte van het gemaal bedroeg het vermogen niet meer dan 280 paarde- krachten! Iedere pomp zoog per slag achtt kubieke meter water op en in totaal werden er ongeveer 250 kubieke meters per minuut opgepompt. De op- Voerhoogte bedroeg vijf meter. Daar het voor de geschiedenis der technische wetenschap van zeer grote Waarde was, dat De Cruquius als tech nisch monument bleef bestaan, is het in 1933 als museum ingericht. Jammer ge noeg weten veel te weinig Nederlan ders hoe interessant deze expositie is. De buitenlandse bezoekers van ons land Weten het echter des te beter. De Ita lianen en de Zwitsers, de Engelsen en de Amerikanen, zij zijn allemaal vol be wondering over deze in hun ogen primi tieve werktuigen waarmede onze voor ouders de Waterwolf bestreden. Het is zelfs eens voorgekomen dat enige Engelsen des morgens vroeg in het ketelhuis arriveerden, alles nauw keurig bekeken en des avonds na sluitingstijd tegen de beheerder van het theehuis zeiden: Well, we'll come back tomorrow. (We komen morgen terug) Daar de Engelsen allen min of meer technisch van aanleg zijn hebben zij de meeste bewondering voor de stoom, machine, waarop zij in hun hart nog trots zijn omdat deze immers in En geland is gemaakt. Voor de technische liefhebbers is er een speciale attractie bijgekomen, n.l. de stoommachine uit Arkel. In de loop Van het vorige jaar is de machine per schuit naar de Cruquius vervoerd en ha maanden van poetsen, schuren, pas een en meten is ze nu weer helemaal in gereedheid. Deze stoommachine is in Luik gebouwd en wel in het jaar 1824. Het was de eërste dubbelwerkende stoommachine met ronddraaiende bewe ging in ons land. Tevens was het de eerste maal dat de stoommachine werd toegepast als drijfkracht voor schepra deren. Opmerkelijk aan deze machine is dat het tandrad houten tanden heeft. Dit Volledige collectie Jansweg 17 c/o Station De Arkelse stoommachine, daterend uit 1824. Voor technische liefhebbers een nieuwe attractie in De Cruquius. doet nu wel erg primitief aan. Om het breken van de zuigerstangen te voorko men heeft men hier de parallel van Watt toegepast. Het vermogen van deze Ar kelse machine bedroegen 27 paarde- krachten. Van 1826 tot 1944 heeft het gemaal gewerkt en toen men de ma chine in 1948 nog eens liet proefdraaien bleek ze nog te gebruiken! Het spreekt welhaast vanzelf dat er in het museum ook de verschillende molentypes zijn te bewonderen. Voorts kan men er genieten van antieke land kaarten en van de grote maquette, die van de in 1939 gehouden Wereldtentoon. stelling in New York komt. Op deze maquette ziet men wat er zou gebeuren als Nederland geen dijken bezat, of wanneer er een ontzettende waterramp zou plaats vinden. Vooral de schooljeugd heeft veel aandacht voor dit schouwspel. Trouwe bezoekers van het museum zijn ook de leerlingen van ambachts scholen, die hier een waar Eldorado vinden. Trouwens, eenieder die een ge ringe technische kennis bezit en er veel interesse voor heeft kan hier zijn hart ophalen. Een bijzondere attractie van de Cru quius is ook het uitzicht wat men te be wonderen krijgt wanneer men zich de moeite getroost om het wenteltrapje naar het dak te bestijgen. Kilometers ver strekt zich het wijde polderland schap voor uw ogen uit en het zijn hier de Italianen en de Zwitsers die geen woorden voor hun bewondering kunnen vinden. Misschien is het te wijten aan de ver vallen aanblik die het museum aan de buitenkant biedt, dat de meeste Neder landse vacantiegangjers er voorbij gaan, De ringgracht is droog en de houten bodem ziet er verrot en troosteloos uit. Door de muren seipelt bij regen een dunne waterstraal en juist op die plaat sen waar men het allerminst zou ver wachten schiet het onkruid welig om hoog. Het is wel jammer, want het ideaal van het bestuur van de Stichting De Cruquius is, om een volledig over zicht van alles wat er op poldergebied bestaat liefst met beweegbare modellen, samen te stellen. En daar het bestuur de nodige financiële middelen ontbreken is dit welhaast onmogelijk. Maar wie weet zijn er, die het Bestuur een hel pende hand reiken Het aantal buitenlanders, dat dit jaar tijdens het bollenseizoen een bezoek aan Haarlem bracht, is groter geweest dan het vorig jaar. In het verkeershuis aan het Stationsplein zijn heel wat inlich tingen in vreemde talen verstrekt. De Fransen en Belgen overtroffen in aan tal de overige buitenlanders. Opvallend was, dat dit jaar ook de Zwitsers in groten getale Haarlem bezochten. Uit de bezettingszone van Duitsland kwamen talloze Amerikanen en de Duitsers zelf lieten zich evenmin onbetuigd. Zowel individueel als in groepsverband over schreden zij de grens en wisten de bol lenstreek en daarna Haarlem te vinden. Het is nog niet mogelijk aan de hand van dit vreemdelingenbezoek cijferma teriaal te verzamelen. Niet Iedere bui tenlander heeft zich genoodzaakt gezien naar het verkeershuis te gaan om daar de gewenste inlichtingen te krijgen. In de Haarlemse hotels is n.l. ook voldoen de voorlichtingsmateriaal aanwezig. Bo vendien zijn er talloze buitenlanders geweest, die alleen maar op doorreis naar andere plaatsen Haarlem hebben aangedaan en slechts even, zonder con tact op te nemen met inlichtingenbu- reaux, in de bloemenstad hebben ver toefd. De grote trekpleister was Keukenhof. Dit woord, dat de laatste maanden het meest gebruikt is in het verkeershuis van „Haarlems Bloei", heeft voor de buitenlandse tourist een fascinerende klank gekregen. Haarlem heeft door zijn gunstige ligging nabij de bollen streek een grote toeloop van buiten landse gasten te verwerken gehad. En de verwachting bestaat, dat het bezoek van vreemdelingen in de komende zo mermaanden niet minder groot zal zijn. Morgen viert de heer M. P. J. van der Weiden zijn zilveren jubileum als lid van de St. Vincentiusvereniging, confe- rentie St. Antonius. Tot zijn intentie wordt morgenochtend in de kerk aan de Groenmarkt de Hoog mis opgedragen, waarna de leden van de conferentie zich verenigen rond een feestelijk ontbijt. Advertentie Dir. W. N. Wolterink Bilderdijkstraat la - Haarlem Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst. H e Oostenrijkse film „Duell mit dem Tod" door de regisseur Paul May onder supervisie van G. W. Pabst vervaardigd behandelt een historisch gegeven, n.l. het proces, dat na de oorlog gevoerd werd door de Amerikanen tegen een Duitse hoogle raar, die als officier van de Gestapo moorden en mishandelingen zou heb ben gepleegd doch niettemin door de rechtbank werd vrijgesproken. De vrij spraak was gebaseerd op de overweging, dat de gedragingen van beklaagde tij dens de oorlog subjectief gesproken mis dadig genoemd moesten worden, doch objectief verantwoord waren. Hij heeft inderdaad gedood en hij heeft mishan deld. maar hij pleegde de moord om een gevaarlijk individu die de verzetsbewe ging in de weg stond, te elimineren en hij mishandelde (in lichte mate) om voor de Gestapo de schijn op te houden, dat hij een fervent lid van de moorde naarsbende was. In werkelijkheid was de man name lijk gekant tegen het nazi-regiem, dat hij bestreed, na dienst te hebben geno men half uit angst, half uit overtui ging bij de S.S. Hij kon in de ver momming van het zwarte uniform veel goeds doen, mensenlevens redden, schurken bestrijden, de goede zaak die nen. Tijdens het proces verschijnen de getuigen voor en tegen hem en heel lahgzaam maar zekter dringt de waarheid door. die aanvankelijk in een wirwar van tegenstrijdige gebeurtenissen zwaar gecamoufleerd werd, doch tenslotte hel der en duidelijk zichtbaar wordt, zodat de rechtbank en de toeschouwer i'n de bioscoop geen moeite heeft tot de slotsom te geraken, dat de man onschul dig is. Hij had trouwens de klap zien aankomen en met zijn vrouw afgespro ken. dat zij de komende gebeurtenissen rustig en vol vertrouwen tegemoet zou den zien. De film die met talent is gemaakt en sterke spanningen kent en die onder andere verleden en heden vernuftig door- eenmengt, waardoor- de spanning nog stijgt tekent de mentaliteit der Hitier- benden met niets ontziende duidelijk heid en wil voorts betogen dat er in Duitsland wel degelijk verzet is ge pleegd door Duitsers. In dit geval is het zelfs een Oostenrijks regisseur die dat komt betogen. Nu zal deze film er evenmin als welke Duitse verzekering ook er in slagen de wereld te overtui gen van een verzet, dat voldoende om vang en intensiteit had om ons respect af te dwingen en misschien ligt daar wel de oorzaak van het verbod dat de film in West-Duitsland ten deel is ge vallen. Maar dit is weer een overwe ging, die de film als zodanig niet raakt. Het geval zelf doet sympathiek aan, is op historische werkelijkheid gebouwd en kan gelden als een ongelooflijk boeiende, soms zelfs bijna meedogen- Twee pseudo-SS-ers, die een mishandelde geestverwant een verhoorafnemen in de film „Duell mit dem Tod" van Paul May. loze film, die een krachtige taal spreekt. De film duurt twee uur en niemand on der de toeschouwers die het merken zal. „Duel met de dood" wordt vertoond in Rembrandt. (18 jaar). Een qfficier van de RA.F., Eric Wil liams, is er tijdens de oorlog in geslaagd, met nog twee collega's te ontsnappen, uit een Duits kamp. De heren hadden meer dan vier maanden aan het gra ven van een tunnel besteed, zwierven vervolgens door Duitsland en hielden zich schuil in L*ibeck, van waaruit zij met een Deense boot wisten te ontsnap pen; moesten onderweg overstappen op een kleine vissersboot, die hen naar de Deense kust bracht, waar zij weer op nieuwe moeilijkheden stuitten, die zij tenslotte wisten te overwinnen, zodat zij aan het eind veilig in Zweden aankwa men. Williams heeft over deze avonturen een boek geschreven, dat ontzaglijke oplagen bereikte en tenslotte is dat boek weer in een film ondergebracht door de regisseur Jack Lee, die een zeer spannend, nuchter en soms benauwend verhaal vorm geeft, dat men tot de goe de, spannende en met intelligentie ge maakte films kan rekenen. Onder het houten paard heeft men te verstaan een springbok, die men bij de gymnastische oefeningen gebruikt en die de Engelse gevangenen dienen moest als bescherming bij het graven van de tunnel. Wat onmogelijk lijkt, is niet alleen in deze film maar ook in wer kelijkheid gebeurd. Een kras staaltje van Engelse soberheid, beheersing en droge humor. (18 jaar). Bewonderaars van Clark Gable kun nen hem deze week in de film „De grote inzet" bezig zien als eigenaar van een Amerikaanse gokclub, waar grof verdiend en verloren wordt en de eer lijkheid niet altijd hoogtij viert. Clark weet, dat zijn leven aan een zijden draadje hangt en misschien begint hij daardoor van het geld te walgen. Zijn vrouw en zoon student spelen het gezinsspel zoals het behoort en daaruit vloeien contrasten voort, die het nodige sentiment opbrengen. Als Clark zijn millioenzaak inzet tegen 5.000 dollars en verliest, gaan man en vrouw en zoon als gelukkige mensen een rustig leven beginnen. (18 jaar) In City wordt voor de tweede week de film „Twee bolhoeden naar Londen" gedraaid. Wij bevelen deze film van harte aan. De gouddelvers van Alaska zijn wel meer het middelpunt van de belangstel ling geweest, maar in de film Road to Utopia krijgen de avonturen wel een bijzonder vrolijk accent. De namen van Bing Crosby en Bob Hope zeggen in dit verband voldoende. Dorothy Lamour voelt zich opperbest thuis in dat gezel schap en wie nu eens een paar uren on bezorgd wil lachen, kan daarin terecht. Veertien jaar. Roy Rogers zingt weer in het Spaame- theater. Hij speelt ditmaal de hoofdrol in de rolprent „De macht over leven en dood". De andere hoofdfilm heet „Broe derstrijd". Voorwaar weer een aantrek kelijk programma, waar de regelmatige bezoekers van het theater in de Kleine Houtstraat plezier van zullen beleven. Veertienjarigen kunnen genieten. Advertentie HAARLEM (Van onze Beverwijkse redacteur) Iemand beweerde eens, toen we met hem over deze artikelen spraken, dat we er weinig siicces mee zouden hebben, want, merkte hij op, „de horizon van de arbeider is beperkt. Hij kan niet verder kijken dan zijn eigen loonzakje Daar zit iets in, maar wij allemaal zouden deze beperkte horizon hebben, als ons salaris elke week tot de laatste cent besteed moest worden enkel aan de lopende gewone uitgaven van voeding en onderhoud en er niets overbleef om het gezin tijdig te voorzien van beddegoed, meubels, kleren enzAls moeder de vrouw ziek wordt en ze heeft nog maar één laken in huis, dan schaamt ze zich om zo op bed te gaan liggen. Haar man moest eigenlijk naar „Sociale Zorg om drie lakens voor enkele weken te lenen, maar hij.... verdomt het en.... hij heeft gelijk: hij is geen stuk onbenul. Wat er nodig is moet hij toch kunnen verdienen met eigen handen. Dit is niet eng en bekrompen, het is redelijk en volkomen begrijpelijk. De ploegeyidienst is voor de man dan ook een gelegenheid om extra verdiensten te halen, om een dikker loonzakje. De motieven, die er achter zitten sieren hem. Een jonge kerel, die op trouwen stond en een hoge huur nmest betalen voor zijn woningzei onsdan werk ik een paar Zondagen om het te verdienen. En toch: die Zondagsdienst is het grootste probleem. Eigenlijk was dit onderwerp nog niet aan de orde, maar reacties van lezers brengen ons ertoe het aan te roeren. Op de eerste plaats vraagt de heer G. C. Hirs, Olycanstraat 28, Haarlem, even wel onze aandacht. In zijn uitvoerig schrijven stelt hij dé vraag of die ploe gendienst nu wel een probleem is. Hij vertelt: „Als jong electricien kwam ik in 1905 op de Kruppse hoogovenwerken te Rheinhausen. Hier werkten toen acht hoogovens en een zilverstaaloven. Daar was toen het continubedrijf al in volle gang. In 1913 bouwde ik de electrische centrale op Billiton, ook daar is tot op heden het bedrijf werkend van fluit tot fluit. De nachtdienst is steeds de minst gewenste bij 't personeel. Maar kijk nu eens op al onze schepen, ook daar gaat 't dag en nacht door. Men spreekt van de hondenwacht. Het woord zegt ge noeg, hoe over de nachtdienst wordt ge oordeeld. Het is een noodzakelijk kwaad en de mens, die 't treft, moet een flinke geldelijke beloning krijgen. Dit is 't enige, wat de nachtdienst aantrekkelijk kan maken. De heer Hirs voelt dus zelf wel, dat er toch een probleem is. Een probleem, geachte inzender, dat, het vorige ar tikel beweest in welke richting wij het zoeken niet alleen rond het loonzakje speelt. De heer H G. Coenen, Vossedwars- straat 26, geeft een diepere oorzaak aan, waarom de ploegendienst een nood zakelijk kwaad is. We noemden het zelf zo, in het eerste artikel. Hij schrijft: „De meeste arbeiders wensen geen vier-ploegendienst .te lopen, om dat ze Zondags niet vrij zijn. Het werk schema is anders dan bij de drie-ploe gendienst. In de vier-ploegendienst n.l, is de arbeider maar één Zondag in de zeven weken officieel vrij. Alle feest dagen en Oud. en Nieuwjaar moet ge werkt worden". Hij ziet de moeilijkheid dus niet zozeer in de nachtdienst als wel in de Zondagsdienst. Wat het geestelijk nadeel van deze dienst betreft, zal de aalmoezenier van de Arbeid, pater E. van Iersel, in een artikel gewijd aan ploegendienst en geestelijk leven, het een en ander schrijven. Verder zal de sociale afdeling van de bedrijven, waar men werkt, ongetwijfeld de nadelen zo veel mogelijk proberen op te heffen. De keuze zal toch bestaan ofwel met Kerstmis te werken en met Nieuwjaar vrij te zijn en andersom. De heer Coenen rekent verder voor, dat in de vier-ploegen-dienst niet vier envijftig maar slechts vijftig uren wordt uitbetaald, althans aan Hoogovens waar hij werkt. Hij vertelt erbij: „Er zijn verschillende huismoeders, die zeggen: je krijgt vierenvijftig uur uitbetaald en je brengt altijd maar vijftig thuis, 't Staat in de katholieke krant, dat je vier en vijftig krijgt." De heer Coenen kan tegen z'n vrouw vertellen, dat de ze artikelen algemeen zijn en niet al- -- leen betrekking hebben op Hoogovens. Op zijn gezag nemen we dus aan, dat Hoogovens vijftig uren uitbetaalt, al hebben Insiders ons anders ingelicht. Goed. De heer Coenen is het gloeiend eens met de heer Van Someren, die vorige week aan het woord was. Heer Coe nen, dat doet ons genoegen, want het gaat erom ieder z'n vrije mening te la ten uitspreken. De schrijver zegt: „Wan neer je op de meeste bedrijven met je vrouw zoudt komen, zou je haar de stuipen op het lijf jagen. Ze zou geen oog dicht- doen, wanneer je nachtdienst hebt. Kijk, dat is niet nodig." De heer Coenen heeft daar gelijk in. Maar door te publiceren, wat de heer Van Someren schreef, bedoelden we niet een stroom van vrouwen naar de fabriekspoort te leiden. Het gaat erom, dat de vrouw meeleeft, ook met het werk van haar man; dat ze zich zijn positie indenkt; dat ze zoveel mogelijk op de hoogte is van wat hij doet; van de omstandig heden, waaronder hij werkt, om zo doende in het huiselijk leven daarmede rekening te kunnen houden. Dat be doelde de heer Van Someren ook. Trouwens, de heer C. F. van Dam, chef van de Propaganda-afdeling van Hoog ovens, schreef ons: „Het is aan vrouwen niet toegestaan met excursies mee te gaan, omdat damesbezoek in de fabriek afleidend werkt en daardoor het veilig werken in gevaar brengt. Een uitzonde ring wordt alleen gemaakt voor vrouwe lijke ingenieurs, sociale werksters, tech nische tekenaressen en verpleegsters." Ook dit is een antwoord op wat de heer Van Someren schreef. Maar de heer Van Dam ontkent vanzelfsprekend niet de waarde van vrouwelijke belangstelling voor het werk, denk aan het „Veilig werken" bijvoorbeeld van de man. De heren Coenen en Van Someren vinden We hebben iets los geslagen met deze artikelen over de continudienst. Schriftelijke en mondelinge reacties bewijzen het. Het blijkt goed over deze onderwerpen openhartig en uitgebreid te schrijven. De mede werking van bevoegde instanties is eveneens verheugend groot. Pater van Iersel zal enkele artikelen schrijven over het geestelijke aspect, bedrijfsdoctoren zullen de medische zijde belichten, sociale afdelingen geven hun zienswijze. Reacties van lezers blijven van harte welkom: Redactie Smedestraat 5, Haarlem, of Stumphiusstraat 45, Beverwijk. Het continubedrijf vraagt het offer van de Zondagsdienst. Er valt niet aan te ontkomen. De nadelen moeten opge heven worden. Maar het werk mag daaronder niet lijden. Foto: het centrum van een machtig continubedrijf, de eigenlijke Hoogovens. Op de voorgrond slakkenpannen. elkaar toch. Zeer belangrijk is hetgeen de heer Coenen aan het slot van zijn voor ons waardevolle brief schrijft: „De mensen, die op fabriek niet zijn te ge nieten of te hanteren, zijn ook thuis niet de gezelligsten. Degene, die als volwaar dig mens zijn plichten kent en weet, die is thuis net als op fabriek opgeruimd, of anders heeft zo iemand huiselijke moei lijkheden of zorgen. Daar mag zijn ar beid op fabriek niet onder lijden." Dit kan juist schijnen, maar de heer Coenen mag niet vergeten, dat de om standigheden veel invloed kunnen hebben, zelfs op het zonnigste ka rakter. Hoe zal een opgeruimde werker worden, wanneer hij thuis inplaats van begrip, voort durend klachten ontmoet, omdat de inhoud van het loonzakje niet toe reikend is? Onlangs vertelde de heer v. d. Wall van de Vei ligheidsdienst van Hoogovens ons, dat een werker, die nooit een vergissing maakte, plotseling een verkeerde ma noeuvre verrichtte, die hem in het zie kenhuis bracht. Wat bleek? Hij tobde over z'n vrouw, die een zware bevalling achter de rug had. Neen, de proble men zijn groot in de continu. Ze zijn waard, dat we er in deze artikelen eens volop het licht over laten schijnen. Kwa men we er ditmaal niet toe te publi ceren uit de rijk dom van artikelen van de werkers zelf, de briefwisseling was te belangrijk om er vluchtig over heen te stappen, in tegendeel, ze wer ken zeer mee om de materie diepgaand door te werken. 1 IIIIIIIIHIIIIIIIIIIIimilllilimi De Hieuwe is er.' Gistermorgen is de Scheveningse logger Sch 9 Prinses Ma rijke in de haren van IJ muiden bin nengelopen als win naar van de haring race, met gejuich begroet door allen, die verlangend naar het nieuwe zeeban ket hadden uitge zien. Schipper Wil- tval gekomen meteen proeven hoe vet en smeuiig de „groene" dit jaar weer is en lem Rog liet aan de men ziet hem hier samen met een Sche veningse, die voor het festijn naar Umuiden gekomen was. genieten van het zeebanket. NilllllilllllHllllllllfNHIIIHH (Radiotelefonisch van onze speciale verslaggever). Wij hebben onze eerste oprechte nieuwe haring geproefd, zo groen als een eerstejaars student in September. Precies drie en een half uur had hij in de pekel gelegen, die haring, en wij huiverden wel een beetje voor de kennismaking. Omzichtig trokken wij de vis zijn zilveren jasje uit, sneden de kop af en grepen hem bij de staart. Aarzelend hapten wij toe, maar die schroom ver dween gauw: het groentje smaakte naar zalm, zacht als zijde, nauwelijks nog zilt, met slechts even het aroom van de diepte der zee. Zuinig koesterden wij de nasmaak tussen gehemelte en tóng en likten ons de lippen als een triton, die op de kinkhoorn gaat bla zen. Dit uitgelezen groene harinkje was een van de dertigduizend, die wij vannacht zagen binnenhalen, want bij dit tweede schot hadden wij dan wer kelijk geluk: dertig kantjes was de oogst en dat bracht vreugde en bedrijf aan boord van de KW 44. Ook de an dere schepen van onze combinatie, in totaal zes, behorende aan de reder Ni- colaas Parlevliet te Katwijk aan Zee, waren fortuinlijker geweest dan de nacht tevoren. De snelste loper van de zes, de KW 15, jaagt Zaterdagmorgen met de totale buit van dat ogenblik terug naar IJmuiden, om Maandag aan de markt te zijn. En wij stappen mee over, met de verhalen, die tcij de lezers over ons haring-avontuur verschuldigd zijn. Naar wij vernemen zal het Neder landse. circus Strassburger begin Juli zijn tentencomp.lex opslaan in het Sport park te Heemstede, aangezien het ter rein in Haarlem voor dit circus dan niet meer beschikbaar is. Circus Strassbur ger vertoont een geheel nieuw program ma, waaronder het klassieke waterbal let. dat men in Haarlem en omstreken sedert meer dan 20 jaar niet meer zag. (Ontleend aan Sursum Corda) Kathedraal St. Bavo (Leidsevaart) 6.30. 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Jozef (Jansstraat): 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur. H. Antonius en Padua (Nieuwe Groenmarkt): 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10. 11 en 12 uur. O. L. Vrouw Rozenkrans (Spaarne): 6.15. 7.30, 9 en 10.30 uur (Hoogmis). H. Johannes de'Doper (Amsterdam straat): 6.30, 7.30, 8.45, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 uur. Allerh. Hart van Jezus (Kleverpark weg): 6.30, 7.30, 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Krugerstraat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en II uur. H. Liduina Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, (Hoogmis) 10.15 en 11.30 uur. Allerh. Drieëenheid (Bloemendaal) 7, 8.30 (Hoogmis). 10.15 en 11.30 uur. H, Sacrament (Bloemendaal): 7.30 en 10.15 uur (Hoogmis). O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Overveen): 7, 8, 9 uur (Hoogmis) en 10.30 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7.30. 9 uur (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede): 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 uur. O.L. Vrouw Hemelvaart (Heemstede): 7, 8.30, 10.15 en 11.30 uur. H. Agatha (Zandvoort): 7, 8 Hoogmis en 10 uur. H. Adelbertus (Spaamdam) 7.30 en 10 uur Hoogmis). Aan het orgelconcours in de Grote Kerk te Haarlem op 2 Juli zullen deel nemen Piet Kee, Louis Toebosch, en de Zwitserse organiste Jeanine Carojod, De jury zal bestaan uit Anthon van der Horst, de Zwitser Daxberger en de Franse organiste Jeanne Demessieux. Er is een prijs uitgeloofd door het Centraal Bloembollencomité, bestaande uit een bronzen plaquette. Op hun beurt zullen de juryleden concerteren op 4 Juli, even eens in de Grote Kerk. De toneelgroep van de Haarlemse politie-personeelsvereniging „Contact" waagde zich gisteravond in de Stads schouwburg aan de opvoering van een of meer dramatisch stuk. getiteld „Wes terman en zoon". Het .feit, dat op het laatste ogenblik nog twee invallers no dig waren voor plotseling ziek gewor den spelers, heeft aan het spel geen merkbare afbreuk gedaan. Over de inhoud kunnen We kort zijn. Een zakenvrouw gaat zo volledig op in haar bedrijf, dat zij door haar houding het leven vergalt van ieder, die bij haar in de buurt komt. Het bedrijfsperso- neel heeft het bij haar niet gemakke lijk. Zij kent maar één ideaal en dat is de zaak tot iets groots te maken. Hier voor moet alles wijken, zelfs het geluk van haar zoon. Deze laatste duldt dit niet langer en maakt zijn moeder dui delijk, hoe hij er over denkt. Dan on dergaat deze keiharde zakenvrouw plotseling een verandering en komt zij tot het besef, dat zaken doen niet het enige belangrijke is op de wereld. Het was vooral de rol van moeder, die uitstekend door mej. F. Versteeg ge speeld werd. Opvallend was het een voudige, maar daarom juist zo treffende spel van de heer C. J. Endlich als qe zoon. Van de overige speelsters en spe lers noemen wij nog mevr. M. Billars van Baren, die zich ongedwongen in haar rol van echtgenote op de planken bewoog en de heer J. Kramer, wiens spel zeer overtuigend was. Het slagen van deze toneelavond, waarbij het symphonie-orkest van de P.T.T. voor de muzikale omlijsting zorgde, is zeker ook voor een groot deel te danken aan de regie van de heer J. Kuyper. IA: BSMZandvoortmeeuwen 3. Con cordiaSpaarndam. Haarlem 4Heem stede. RCH 4Kinheim 2. IB: OG 2— Zandvoortmeeuwen 4, Nw. Vennep— RCH 5, VVD—DSK. 2A: TYBB 2—Zand voortmeeuwen 5. VI. Vogels 3Spaarne- vogels. 2D: Spaamdam 2Haarlem 5. SF: IEV 3—Waterloo 3. 3G: TYBB 5— THB 4. AF: BSM 3—HBC 6. 4G: SHS 2 DIOS 3, EHS 4—Alliance. 4H: Vel- sen 5Kennemers 8. IEV 4SVY 3. 41: DSH 4—TYBB 7, Schoten 7—Vogelen zang 3. 4J: TYBB 8—EDO 11, Geel Wit 3—SHS 3. 4K: EDO 12—OG 7. 4L: Vel- sen 6—Spaarndam 4. Jeugd: A: Kennemerland aWijk aan Zee a. VSV a—DBM a; B: TYBB a— EDO a, Kennemers aVelsen a. Junioren: B: Geel Wit aDIOS a, E: IEV aADO b I: Van Nispen cVoge lenzang b. L: TYBB eOG c. A: DSS a Geel Wit a. D: Concordia aDIOS a, Hoofdd. Boys aVog.zang a. Van Nis pen a—BSM a. G: DSOV a—BSM b. K: DEM b—OG b, Velsen b—IEV a. DEM e —Geel Wit b. N: Alliance b—SHS a, DSS d—TYBB d. DSS c—OG c. Geel Wit c—NAS a. P: TYBB g—NAS b, OG d—TYBB h. NV. MAATSCHAPPN fOT EXPIOIIAW VAN DC SCHEEPSWERF EN MACHINEFABRIEK SPAARNDAMSEWEG 120 HAARLEM voor de buitendienst. In het bijzonder bekend met de werkzaamheden op het gebied van transport- en hefwerktuigen. O GESCHOOLDE EN GEOEFENDE CONSTRUCTIE-BANKWERKERS O GESCHOOLDE EN GEOEFENDE PLAATWERKERS HET ADRES VOOR Raleigh, Phoenix, Simplex, Germaan en Burco Rijwielen O ERVAREN SCHEEPSMACHINE- BANKWERKERS Zij, die op de hoogte zijn met het lopende- band-systeem in deze branche, genieten de voorkeur. voor timmer- en schilderwerk, oa, scheepsbetimmeringen. O ELECTROTECHN. CALCULATOR bekend met scheepsinstallaties. Schriftelijke uitvoerige sollicitaties aan de afdeling: PERSONEELSZAKEN. IR. HOUTSTRAAT Telefoon 15426 158 krijgt een zorgvuldige en zeer uitgebreide opleiding. Er wordt dus met Uw kostbare wasgoed niet geëxpe rimenteerd, maar ieder stuk wordt vak kundig behandeld. Daardoor ziet het er ook altijd zo onberis pelijk uit, wanneer U het straks weer schoon en wel thuis krijgt! Blekersvaartweg 47, Heemstede Tel. 28201

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 9