H. Vader uit waardering voor arbeid der K.A.B. 60.000K.A.B.-ers herdenketi feestelijk de uitvaardiging van de beide sociale Encyclieken MGR. B. ALFRINK COADJUTOR VAN KARDINAAL DE JONG IN TILBURG ACHT MEN HET GEVAAR GEWEKEN INDONESIË WENST SAMENWERKING OP BASIS VAN S0UVERE1NE STATEN m „Het machtig woord der Bisschoppen gaf K.A.B. een ongeëvenaarde kracht Uitstel eerste oefening KOREA-VRIJWILLIGERS VERTROKKEN aangekondigd DR. THE0D0R KORNER TOT PRESIDENT VAN OOSTENRIJK GEKOZEN Chinezen in volle terugtocht Tot hoofd en hart Het weer. Voor studenten Visser op IJsselmeer verdronken §1 Sterfgeval door hersenontsteking Af scheidstele gram van de Koningin Verklaring regering-Sakiman Nationalisatie van Javasche Bank Socialistische burgemeester van Wenen Grote teleurstelling Meisje tweemaal aan de dood ontsnapt Mishandeling van taxichauffeur UNO-troepen jagen achter hen aan Blaauw in internationale ploeg van de Ronde MAANDAG 28 MEI 1951 75ste JAARGANG No. 25082 Zaterdagavond twaalf uur beierden klokken van St. Pieter over Feijenoord-Stadion d! studenten moeten dan behoren tot de volgende categorieën: voor hun der tiende jaar de gymnasiale studie heb ben begonnen en tijdens deze studie slechts eenmaal door bijzondere om standigheden zoals b.v. langdurige ziek te een klasse hebben gedoubleerd; door omstandigheden niet afhankelijk van hun eigen wil, de gymnasiale studie eerst op uertien-jarige leeftijd konden begin ne-. wegens geboren worden na 30 Sep tember, langdurige ziekte etc. Verder dienen de laatste overgangscijfers zo wel als de cijfers van het eindexamen de verwachting te wettigen, dat de hogere studie in een normaal tempo en met goede resultaten kan worden voltooid Verantwoordelijk voor meer dan een millioen mensen Naar onze Romeinse correspondent ons hedenmorgen «rft Rome meldt, heeft het Z.H. de Pans behaagd Prof. Dr. B. J. Alfrink, hoogleraar exegese O.T. en Hebreeuws aan de R-K. Universiteit te Nijmegen, te benoemen tot bisschop-coadjo» lor van Zijne Eminentie Johannes Kardinaal De Jong, met recht van opvolging. Mgr. Prof. Dr. Alfrink zal titulair aartsbisschop van Tyana in Capadodë worden. Moordenaar van dr. Van Ameide gevonden Ned. ballonvaarders in moeilijkheden Blijvende eis: West-N.-Guinea A w rlUKKIü befoteycu biuf, LEDEREN DAMESJASJES BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543, Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr, 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. (Van onze speciale verslaggever) Het was bijkans twaalf uur Zaterdagavond toen plotseling over het Fejjen- oord Stadion te Rotterdam de klokken van de Sint Pieter beierden en de H. Vader in het Nederlands het woord richtte tot de zestigduizend KAB-ers, die daar samengestroomd uit alle windstreken van ons vaderland waren vergaderd teneinde de plechtige herdenking te vieren van de beide grote sociale encyclieken. „Het betekent voor Ons Vaderhart een grote troost en een diepe vreugde", zo zeide de H. Vader met een zangerig, sterk Italiaans accent, „te horen van Uw trouw en aanhankelijkheid aan de Heilige Kerk en van uw volgzaamheid ten opzichte van uw geestelijke leiders, vooral die in de jaren van de voorbije we reldoorlog". Deze Pauselijke toespraak vormde het hoogtepunt van een grootse manifestatie. Zij werd staande en in grote stilte aanhoord en men overdrijft niet wanneer men zegt, dat zij bij de zestigduizend aanwezigen een diepe ontroering verwekte. Het was werkelijk doodstil in het Stadion en toen de H. Vader Zijn toespraak met het geven van de Pauselijke Zegen had besloten volgde een minu tenlange ovatie. I TUSSÜi -HAAR KlNDiMN Kajotters dragen de vaandels binnen in het tot de nok gevulde Feyenoord-stadion. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien en in de nanacht in de Noordelijke helft van het land hier en daar nevel of mist. Zwakke tot ma tige wind. hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Weinig verandering in tem. peratuur. Zon: 4.30—20.45; Maan: 2.01—14.07. Om aan de belangen van het hoger onderwijs en de wetenschappen tege moet te komen, heeft de minister van Oorlog en van Marine na overleg met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bepaald, dat aan een be perkt aantal leerlingen, dat een gym nasiale opleiding volgt, in 1951 met gunstig gevolg eindexamen aflegt en dit jaar negentien jaar oud wordt, de ge legenheid zal worden geboden de ho gere studie te volgen alvorens voor eerste oefening in militaire dienst te komen. Deze nieuwe voorschriften sluiten aan op de vorig jaar vastgestelde rege ling. Tijdens een hevige onweersbui, die Za terdagavond omstreeks acht uur boven het IJsselmeer woedde, is een roeibootje met twee vissers uit Oostérleek omgesla gen, ten gevolge waarvan een van de vis sers, de 41-jarige W. Kuiper, is verdron ken. Nadat het bootje was gekapseisd klom men de twee vissers, de gebroeders K. op de kiel en dobberden zo urenlang rond. Inmiddels was de duisternis geval len en de ene broer raakte zo door de koude bevangen, dat hij van de kiel af gleed en zonder dat zijn broer er iets aan kon doen, verdronk. De overlevende is Zaterdagnacht half- twee nabij Wijdenes aan land gekomen. Het lijk van de verdronkene is Zondag? morgen op dezelfde plek aangespoeld. „Het vervult Ons Hart met oprechte dankbaarheid", zo had de Paus nog ge zegd, „een zo sterke en zo voorbeeldige organisatie te zien met een zo wijze en energieke leiding. Wij wekken u op de samenwerking met de overige standsor ganisaties te verstevigen en krachtig te blijven streven naar een redelijk wel vaartsniveau zonder hetwelk een deug denleven bijna onmogelijk is." Dan gewaagde de H. Vader nog van Zijn diepe waardering voor hetgeen in Nederland mede door het streven van de K.A.B. op sociaal terrein bereikt is en Hij besloot Zijn toespraak, die ongeveer 3V? minuut in beslag nam, met in vaderlijke genegenheid Gods Ze gen af te smeken over allen die daar in Rotterdam op dat nachtelijke uur bij een waren. Men had ze moeten zien komen. Een stoet van meer dan veertienhon derd autobussen, twintig extra trei nen die al zeer vroeg in de namiddag in Rotterdam binnenliepen een met vlaggen en spandoeken versierd Feijenoord Stadion, zes schetterende muziekcorpsen en een opgetogen, voortdurend zingende massa, die reeds uren tevoren het Stadion binnen stroomde en de tijd korte met strijd liederen en ovaties voor ieder optre dend muziekgezelschap. In haar midden bevonden zich de hoogste kerkelijke en wereldlijke ge zagdragers. Daar waren mgr. Paolo Giobbe de Pauselijke Internuntius, mgr. Huibers, mgr. Baeten, mgr. dr. Hans- sen en mgr. Huurdeman. Daar waren negen ministers, een staatssecretaris, de Belgische minister van Arbeid, leden van de Raad van State, de Commissa ris van de Koningin in de provincie Z.- Holland en Utrecht, tal van hoogeer waarde provincialen, Kamerleden, ver tegenwoordigers der ambassades, kort om een grote schare autoriteiten die deze herdenkingsplechtigheid door hun tegenwoordigheid bijzondere luister bij- Zetten. En daarom vooral is het zo jammer dat men bij het maken van de opzet Voor deze feestelijke bijeenkomst zich waarschijnlijk de moeilijkheden ver bonden aan een dergelijke massa-meet ing, niet voldoende gerealiseerd heeft. De vergadering begon namelijk te half acht. Zij werd geopend met een zwierige opmars van fleurige Kajotters en Kajot- "sters wat moeten ze het koud gehad hebben, de arme kinderen maar ogenblikkelijk daarna volgde de eerste spreker, de voorzitter, de heer A. C. de Autoriteiten in het Feijenoord Stadion. Foto links van het midden uit: Prof. mr. C. Romme, de ministers Van Maarseveen, Lieftinck en Joekes. Foto rechts van het midden uit: Mgr. J. van Schaik, Mgr. P. Giobbe, Mgr. J. Huibers, Mgr. Jos Baeten, Mgr. dr. J. Hanssen en Mgr. D. Huurdeman. Prof. Alfrink werd op 5 Juli 1900 in Nijkerk geboren. Hü studeerde aan het klein seminarie te Culemborg, deed in 1919 staatsexamen en was van 1920 tot 1924 student aan het Groot-Seminarie Rijsenburg. Hij werd priester gewijd op 15-8-24. Van 1924 tot 1930 studeerde hij aan het bijbelinstituut te Rome en Jeru. salem. In 1930 promoveerde hij tot doc tor in de bijbelwetenschappen. Van 1930- '33 was hij kapelaan in Maarssen. Van 19331945 prof. in de H. Schrift aan het Aartsbisschoppelijk Groot-Seminarie te Rijsenburg. in 1945 tenslotte volgt zijn benoeming tot hoogleraar te Nijmegen. In Juni 1950 werd prof. Alfrink be noemd tot consultor van de Pauselijke Bijbelcommissie te Rome. Tal van publicaties op het gebied van de Bijbelwetenschappen verschenen van zijn hand. Wij noemen o.a. Het boek Pre diker 1932, Het Boek Ecclesiasticus 1935 en. samen met andere bijbelkenners, Epistels en Evangeliën volgens het Ro meins Missaal (1938). Voorts maakte hij vertalingen van Tobias, Prediker, Ecclesiasticus en Wijs heid in de Petrus-Canisius vertaling van het O.T. (1939). Tenslotte schreef hij na de oorlog het Passieverhaal der vier Evangelisten (1946). De moordenaars van de Nederlandse arts van Ameide, die enige maanden geleden bij Krian werd vermoord, zijn aangehouden, althans twee mannen van wie een bekende de moord te hebben gepleegd. Het polshorloge van het slacht offer werd eveneens gevonden. De trein, die Zondagavond om 23.22 uur uit Schiedam naar Amsterdam moest vertrekken, kreeg op het station Schie dam een half uur vertraging. Voor de trein tot stilstand was gekomen, trok na melijk een reiziger aan de noodrem, om dat enige opgeschoten jongelui op het perron door geschreeuw het deden voor komen alsof er iemand onder het trein stel was gekomen. Dit bleek echter slechts een „grap" te zijn. Het treinperso neel had ruim een half uur nodig om de rem. die bleek vast te zitten, weer los te werken. Ook Zondag werden in Tilburg geen nieuwe pokkengevallen geconstateerd, zodat er een stilstand van twaalf achter eenvolgende dagen is geweest. Algemeen acht men het gevaar geweken. Wanneer Bruijn, wiens komst op het spreekge stoelte met frenetiek applaus begroet werd. Na hem volgden de voorzitter der Kajotters, Mgr. Huibers, minister Joekes en prof. mr. Romme en hoe welsprekend en kernachtig deze redenaars zich ook uitdrukten, ondertussen liep de klok naar tienen en bijna twee en een half uur luisteren naar vier of vijf sprekers in de onmetelijke ruimte van zo'n Sta dion, is meer dan men redelijkheids- halve wellicht van een dergelijke massa mag verwachten. Zo kon het dan ook gebeuren, dat tijdens prof. Romme's magistrale herdenkingsrede, die meer dan een uur in beslag nam, de onrust in het Stadion toenam. Prof Romme moest zi.in -rede ten laatste bekorten en deze teleurstellende gang van zaken zou ons inziens door een ietwat tactischer orga nisatieschema hebben kunnen worden voorkomen. Van kwaadwilligheid of op zet inyners was geen sprake. Dat wordt trouwens ook "wel bewezen door de wer kelijk indrukwekkende wijze, waarop ogenblikkelijk na deze .rede door allen het Wilhelmus werd gezongen en ook door de doodse stilte en gespannen aan dacht, waarmee na de pauze het fameus geslaagde openluchtspel „Golfslag der eeuwen" werd gadegeslagen. Keren wij echter terug tot het begin van de bijeenkomst. De heer A. C. de Bruijn werd door Louis Beumer, de organisatieleider, met een enkel huldi gend woord ingeleid. Daarna en nadat de heer De Bruijn ook zijn talrijke gas ten had verwelkomd, kwam hij te spre ken over de zin van deze bijeenkomst. Organisatie, eenheid, trouw, solidariteit, Katholieke Arbeiders Beweging, met deze woorden, aldus de heer De Bruijn, is het doel van deze demonstratieve nationale K.A.B.-bijeenkomst aangege ven. En sprekende over de zin van de bovengenoemde eenheid, herinnerde de voorzitter der K.A.B. er aan, dat de Bisschoppen van Nederland steeds weer opnieuw de gedachte „eendracht maakt macht" naar voren hebben gebracht. De Bisschoppen zjjn niet bang, waar het passend is het woord machtig te gebrui. ken. Zij hebben duidelijk begrepen, wel ke consequenties het had de door Rome in de encyclieken gètrokken richtlijnen te volgen. Geen opportuniteit, geen machtsverhoudingen dienen maatstaven tp zijn bij het regelen van sociale ver houdingen, doch aan de Christelijke leer ontleende rechte- en liefdebeginselen. Daaraan ontleende de K.A.B. een onge- Zaterdagavond Iaat is de „General Langfitt" met 164 Nederlandse en 191 Belgische militairen, deel uitmakend Jan de aanvullingsdetachementen voor Korea, uit de haven van Rotterdam ver- wokken. Tevoren hadden de Belgische minister Van Landsverdediging, kolonel Sbh. E. de Greef, en onze minister van Oorlog, w. C. Staf. de manschappen toegespro ken Kol. De Greef sprak eerst in het Frans en daarna in het Nederlands. Hij Prees het offer, dat de manschappen brengen en hoopte, dat zij de eer van hun vaderland hoog zouden houden. Ir. Staf zeide o.a. „Wij zien u met vertrouwen gaan, voorgangers hebb wij weten wat uw en verricht in Korea en we weten en vertrouwen, dat gij hun voorbeeld niet zult beschamen. Van de chef van het militaire huis van de Koningin was een telegram bin nengekomen, waarin de Koningin het detachement een goed reis toewenst en waarin zij de overtuiging uitspreekt, dat de manschappen de naam van de Nederlandse soldaat hoog zullen hou den. Voor de geestelijke verzorging gaan met het Nederlandse detachement mee ds. H. J. Diekerhof uit Arnhem en peter H. P. Schins C.S.Sp., welke laatste te vens de geestelijke verzorging van het Belgische detachement tijdens de. over tocht op zich neemt. Hoofdaalmoezenier kolonel A. E. van Straelen en de hoofdlegerpredikant A. T. W. de Kluis, hebben de manschap pen o. a. uitgeleide gedaan. evenaarde, door velen niet of onvoldoen de begrepen, kracht. Na geconstateerd te hebben, dat in Nederland ook op sociaal terrein- veel bereikt is, ging de heer De Bruijn over tot een uiteenzetting omtrent de K.A.B. zelve, opdat zo zeide hij, het Neder landse volk en zijn organen duidelijk weten wat men aan de K.A.B. heeft. De opgang, de culturele en sociale verheffing van de arbeiders was en is niet te stuiten, zo zeide hij met stem verheffing. De K.A.B. was en is een moderne en eigentijdse, een volwaar dige, zelfstandige, haar verantwoorde lijkheid jegens ons volk bewuste ar beidersbeweging. Zij laat zich bij al haar doen en laten welbewust leiden door de geest van broederschap, de geest van Rerum Novarum en Quadra- gesimo Anno. Zij wenst geen strijd, met niemand. Zij gaat echter voor geen moeilijkheid uit de weg, zij mag en wil dat niet, omdat zij zich direct verantwoordelijk weet voor de belan gen van meer dan een millioen men sen, aldus ongeveer besloot de heer De Bruijn zijn openingsrede. (Vervolg op pag 3) Drie Nederlandse ballonvaarders, het echtpaar Boesman en C. de Vos Kloot wijk, hebben Zondag een ballonvlucht boven Oslo gemaakt in gezelschap van een Noorse radioreporter. Zij kwamen in moeilijkheden en moesten een nood landing maken in de bossen. Zij bleven echter ongedeerd, de ballon werd niet beschadigd. „De Indonesische regering; zai de betrekkingen tussen Indonesië en Neder land opnieuw overwegen op grondslag van de R.T.C.-overeenkomsten, geheel in harmonie met de wensen en verlangens van het volk. Het vorige kabinet heeft een bijzondere staatscommissie gevormd, ter bestudering van deze over eenkomsten in het licht van de nieuwe omstandigheden. De regering zal de bevindingen van die commissie in aanmerking nemen bij het hernieuwen van de Indonesisch-Nederlandse betrekkingen, waarbij haar doel is de atmosfeer te verhelderen in het belang van beide partijen en te geraken tot een samen werking op een basis, zoals gewoonlijk wordt toegepast tussen twee onafhan kelijke en souvereine staten. Bij het overwegen van de mogelijke consequen ties van een herziening, blijft de nationale eis van Indonesië met betrekking tot West-N.-Guinea onveranderd van kracht." Aldus luidt een der belang rijkste passages van de regeringsverklaring, die de regering-Sukiman van ochtend in het Indonesische parlement heeft afgelegd. onverschillig of zij vn buitenaf of van binnenuit is ontstaan. De regering ver wacht nadrukkelijk de medewerking van de kleinste gemeenschap, n.l. de dessa." In de verklaring wordt voorts o.m. het volgende gezegd: De eerste taak van de buitenlandse ondernemingen is de Het streven naar veiligheid is als eerste punt op het regeringsprogram geplaatst. „De regering zal elke organi satie, welke zich gedraagt als een staat in de staat, als opstandig beschouwen, welvaart te verhogen en de nationale belangen in het oog te houden De re gering heeft het voornemen onder nemingen te nationaliseren, welke be langrijk zijn voor land en voik, zoals He Javasche Bank. Er dienen maat regelen genomen te worden om het te kort aan deskundig personeel te boven te komen. (Telefonisch van onze Wèense correspondent.) Zelfs de meest optimistische socialis ten hadden niet verwacht, dat hun can- didaat Körner met meer dan 168.000 stemmen zou worden gekozen. Hij be haalde 2.112.816 stemmen, dat is 52.1 procent tegen dr. Gleissner 2.004.290. Deze overwinning is te danken vooreerst aan de populariteit van de Weense bur gemeester, vervolgens aan een gedeelte van de stemmen der Onafhankelijken en vervolgens aan de steun der communis tische partij die haar aanhangers het advies had gegeven op Körner te stem men. Dn onverwachte succes van de socia listen (die in het parlement de tweede plaats innemen) zal grote politieke ge volgen hebben. Binnen kortere of lan gere tijd zullen er nieuwe parlements verkiezingen moeten plaats vinden en het is begrijpelijk dat de socialisten ook dan weer rekenen op een overwinning tegenover de Volkspartij. Er zullen dan verschillende nieuwe ministerportefeuilles in de handen der socialisten komen, ze zullen hun program ma van socialisering nog consequenter doorvoeren en het is zelfs waarschijnlijk dat kanselier Figl van de Volkspartij zijn ambt aan een ander zal moeten af staan. Het zou misschien niet slecht zijn. wanneer dr. Gleissner kanselier ad in terim zou worden. In alle geval is het te hopen dat de socialisten door deze, overigens bescheiden overwinning niet overmoedig worden, maar dat zij aan de coalitie met de Volkspartij blijven vast houden. Want een afbreken van de samenwer king zou versterking van het Marxis tische front betekenen voor de socialist ten, waardoor de socialisten, zonder het zelf te willen, in de armen van het com munisme zouden worden gedreven. Opvallend is wel dat de communist Ernst Fischer op de vooravond van de verkiezingen de socialistische arbei ders opriep tot vriendschap met de communisten en tot het vormen van een gemeenschappelijk front tegen de „reactie". De nieuwe en verstandige president Körner zal er echter wel voor zorgen dat dit frent niet zal worden opgebouwd. Voor de Volkspartij is deze socialis tische overwinning een grote teleurstel ling. Eigenlijk had men in deze kringen op een zeer bescheiden overwinning, maar dan toch op een overwinning ge rekend. Deze partij heeft ontegenzeg lijk grote tactische fouten begaan, voor al bij de verkiezingspropaganda. Op haar rust, terecht of ten onrechte, het odium van het tolereren van corruptie en van een niet doortastend optreden. Deze partij kan niet volstaan met het parool anti-communistisch te zijn, maar Theodor Körner, de Zondag gekozen president van Oostenrijk. het volk moet ook voelen en bemerken dat er iets positief van deze partij uit gaat. Er heerst dan ook in de boezem van de Volkspartij grote ontevredenheid en het is te verwachten dat nog meer jongere krachten zullen afbrokkelen, wanneer het de leiding niet gelukt zich te vernieuwen en t® versterken. Niets ontneemt het leven ons zo spoedig als onze droom j De Regering heeft het voornemen een landbouwwet te doen vaststellen, particulier grondbezit terug te kopen en zo nodig te onteigenen. Zij heeft het voornemen een wet in te dienen, welke de onteigening vergemakkelijkt Er zijn regelingen in voorbereiding om de landbouwrechten van de on dernemingen te vernietigen, indien deze ondernemingen niet voldoen aan de door de Regering gestelde voorgaarden, of als opheffing van die rechten nodig wordt geacht voor het verkavelen van de grond onder de boeren. Met ingang van I October zal de om zetbelasting worden afgeschaft en ver vangen worden door verkoopbelasting, welke alleen geheven zal worden ten laste van fabrikanten en importeurs. Een tweejarig Amsterdams meisje, die met haar moeder op visite was, kreeg in een onbewaakt ogenblik een flesje met benzine in handen en dronk van de vloeistof. Zij is later aan de gevolgen overleden. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 zich de eerstvolgende vier dagen geen nieuwe pokkengevallen voordoen zal volgens een ons door de directeur van de GG en GD verstrekte mededeling Til burg 31 Mei besmettingsvrij worden ver klaard. Er worden in Tilburg nog vijftien pa tiënten verpleegd. Het aantal nog in ob servatie zijnde personen is teruggelopen tot twee-en-twintig. Vijf personen, die voor de eerste maal tegen pokken werden ingeënt, zijn in het ziekenhuis te Tilburg opgenomen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is één dezer patiënten, die aan hersenont steking leden, een 22-jarig meisje uit Haaren (bij Oisterwijk) tengevolge van deze ontsteking overleden. Het tweejarig dochtertje van de fami lie Mak uit Hoorn is tweemaal op één dag aan de dood ontsnapt. Het meisje geraakte eerst in een sloot en slechts met behulp van een zuurstofapparaat konden de levensgeesten weer worden opgewekt De dokter adviseerde, het kindje met hete kruiken in bed te leg gen en zo gebeurde ook, maar toen men na een poo#je ging kijken vond men het kindje met brandwonden, daar een kruik was opengegaan. Het meisje werd on middellijk naar een ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is redelijk. Een 21-jarige schilder uit Breda wordt voorlopig in arrest gehouden door de Zaandamse politie. Hem zal een poging tot zware mishandeling met voorbedach ten rade ten laste worden gelegd, omdat hij in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een Amsterdamse taxichauffeur enkele vuistslagen heeft toegediend. Dit alles speelde zich in een auto op de Hemkade te Zaandam af. De Breda- naar was met een vriend, een 20-jarige Amsterdamse expeditieknecht, op weg r.aar Zaandam. Gezien het late uur kon den zij geen lift krijgen, zodat zij zonder cent te bezitten de chauffeur van een taxi vroegen hen naar Zaandam te brengen. Zij hadden onderling afge sproken, dat. wanneer de expeditie- knecht, die naast de chauffeur zou gaan zitten, een cigaret wegwierp, de Breda- naar tot de aanval zou overgaan. Toen dit moment kwam, sloeg de chauffeur terug, waarna de passagiers de vlucht namen. Zij schoten het terrein van de N.V. Artillerie-inrichtingen op en vielen in handen van de terreinpolitie. Zij wer den naar het Zaandamse politiebureau overgebracht De expeditieknecht werd vrijgelaten. Overal zijn aan het Koreaanse front de Chinezen in volle terugtocht. De verbon den troepen zitten hen op de hielen. Voor het eerst geven de Chinezen zich met velen over en waar de U.N.O.-legers verschijnen treffen zij grote munitie- en voedselvoorraden aan. die de vijand op zijn overhaaste vlucht heeft moeten achterlaten. In een snelle opmars van 40 km in 24 uur is een Amerikaanse gevechtsgroep, infanterie en gevechtswagens omvattend, de stad Indje, in de centrale sector bin nengedrongen. Amerikaanse en Neder landse eenheden zijn Hionni, dat ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, in het Westelijk gedeelte van de Oostelijke frontsector, is gelegen, binnengerukt. Zij ondervonden slechts lichte tegenstand der communisten. De verbonden strijd krachten hebben in Oost-Korea de we gen, waarlangs de Noordelijken pogen te ontsnappen, afgesneden. Griekse infanterie bereikte de heuvels op het Imjin-front, waar op 25 April het eerste bataljon van het „Gloucester- regiment'' ten onder ging. Zij troffen een Engelse soldaat aan, die aan de catastrofe was ontkomen en zich 33 dagen bij Koreaanse boeren had schuil ge houden. Overal lagen vernielde Britse transportwagens, bren-geweren en am munitie. Naar wij vernemen, zal de Zaandam se renner G. Blaauw de plaats van Van Breenen innemen in de internationale ploeg van de Ronae van Nederland. Nog twee Nederlanders maken deel uit van deze ploeg, tw. H. Vinken en v. Zande.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1