SCHOTH n Haarlems Huisvestingsbureau brengt somber jaarverslag CENTRALE VERWARMING Witte velden doen spinazieleed vergeten Schoenfabrieken gaan sluiten VOLKSWAGENS TAXI -13000 Plaatsing van 161 gerepatrieerde gezinnen betekent nog langer uitstel voor zeer urgente gevallen Kinder-operette GROEN Co. AGENDA' HERINGA WÜTHRICH ARAPLUIES Tweedie het samen wel weten! O H.O.V. onmisbaar in Westen des lands Rector E. Stolwijk De dralende zomer Vrachtauto in een sloot gekanteld GENERALES MAANDAG 28 MEI 1951 PAGINA 2 4681 vergunningen uitgereikt, 1029 aanvragen afgewezen „Een dag Kalief" BLO EMEND AAL TEL. 22143 Burgerlijke Stand AERDENHOUT Wielrijdster aangereden OVERVEEN Auto-ongeval SCHOOLARTSENDIENST HEEMSTEDE, BLOEMENDAAL EN ZANDVOORT 3454 kinderen onderzocht AUTO-RALLYE VOOR ZWEMMERS SOLEX-CLUB HAARLEM Het Zweeds zevental komt in Haarlem Indeling zomercompetitie □edrische installaties Luidsprekende Telefoon installaties VANAF f9.75 Voor de reis grote sort, inschuifbare parapluies Vincentiaan gehuldigd Waterstanden. ZANDVOORT Nieuwe attracties Eerste vuurwerk op 2 Juni Spreekuur burgemeester Nieuwe strandpost geopend te Bloemendaal aan Zee door burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex Jubileum A. M. Th. Vallenduuk Telegram aan minister van O., K. en W. Opening gemeentelijke jeugdbiblotheek Orgelbespeling Successen voor meisjes- ploeg G.I.T.A. HEEMSTEDE SANATORIUM OP EIKENRODE Uitbreiding electriciteits- bedrijf vraagt f 12.000 Viert zilveren priesterfeest WEGDEK LEIDSEVAART Gemeenteraad Beurs van Amsterdam BEVERWIJK Beurs van New York Geen erhstige gewonden Zeven en een half jaar voor Meyer Schwencke WASSERIJ DUYN OPSOHORTINGSONTSLAG OP 65-JARIGE LEEFTIJD Bij overheidspersoneel te huur zonder chauffeur BENZINEVERBRUIK PLUSM. 1 LITER OP 13 K.M. Voor de all risk verzekering en grenspapieren zijn geen kosten verschuldigd. PLEIX 33 - Telefoon 13000 of 17000 Het jaarversla; over 1950 van het ge meentelijk bureau voor huisvesting kan niet anders dan somber luiden. Stelde het aantal in het afgelopen jaar opge leverde woningen reeds teleur, in de komende jaren zal het woningtekort stellig toenemen. De enorme prijsstij gingen van de voor de woningbouw be nodigde materialen, sluit het bouwen van woningen als beleggingsobject vrij wel geheel uit. Het gevolg hiervan is, dat de bouwkosten van de arbeiders woningen geheel door de overheid moe ten worden gedragen. Het bureau, dat tot taak heeft het toe wijzen van woningen aan zich uitbrei dende gezinnen teneinde daarmede het steeds toenemende getal der onverant woorde samenwoningen te verkleinen, het onderbrengen van grote gezinnen, die over veel te weinig woonruimte be schikken en i.v.m. de te geringe m3 in houd niet met de tot nu toe gebouwde nieuwe woningen konden worden gehol pen, is thans bovendien door de dienst van maatschappelijke zorg belast met het onderbrengen van 161 gerepatrieerde gezinnen. Het plaatsen van deze gezin nen zo mogelijk vóór 1 Januari 1952 betekent voor de zeer urgente geval len, die reeds geruime tijd op de lijst van urgente gevallen genoteerd staan, een nog langer uitstel. Het is echter noodzakelijk, dat de enorme uitgaven, verbonden aan het verblijf van de ge- repatrieerden in de contactpensions, zo snel mogelijk worden verlaagd. Rest de categorie der jonggehuwden en trouwlustigen, die tot op heden nog steeds is aangewezen op het zelf vinden van steeds moeilijker te verkrijgen pas sende woonruimte. Het is dan ook wel begrijpelijk, dat. aangezien met één woongelegenheid slechts één gezin kan worden geholpen, steeds meer van de overige woningzoe kenden zich gedupeerd gevoelen.» Van de controlerende ambtenaren wordt dan ook grote tact geëist. Het regelmatig persoonlijk contact met hoofden van de huisvestingsbureaux van andere gemeenten, wordt vergemakke lijkt door het opgerichte provinciale contactorgaan, waarin het hoofd van het Haarlemse bureau als bestuurslid zitting heeft. Dit contact bevordert de unifor miteit in de uitvoering van de opgedra gen taak en voorkomt vele moeilijk heden. De aan het bureau verbonden ma kelaars voerden in de tien districten, waarin Haarlem is verdeeld. 6872 con troles uit In totaal werden er 4681 vergunningen uitgereikt (2073 voor in- Ieder jaar voert Annv Bonarius met haar zangklasse ten bate van een of ander liefdadig doel, een kinder-operette uit. Zondagmiddag geschiedde dit we derom in de Stadsschouwburg, en de baten vervielen aan de Vereniging „Ko ningin Wilhelminafonds" voor de kan kerbestrijding. De Oosterse sprookjesoperette „Een dag Kalief", van Otto Ludwig, heeft in de uitvoering, die Anny Bonarius er van gaf. uitstekende momenten gege ven. Als men bedenkt, dat de zang. be geleiding er regie door Anny Bonarius allemaal zelf geleid wordt, kon ieder een. die oo dit enorm belangrijke ter rein der paedagogie in zang en spel enigszins kijk heeft, begrijpen, wat hier aan werk verzet is geworden. Het ge hele SDel kenmerkte zich door een ze kere frisheid. De kinderen speelden natuurlijk, en de zang. vanzelfsprekend, bij de één mooier dan de ander naarmate aanleg en stemmiddelen. was over het alge meen zeer goed verzorgd. Ook de hu moristische noot ontbrak niet. We me moreren onder meer het tafereeltje der koksmaatjes, dat terecht een spontaan aoplaus uitlokte. Ook de scène der drie Chinezen was allesvermakeliiks Has san, de pseudo Kaïlief. acteerde uit stekend »ti zong daarbij goed. terwijl de werkelijke Kalief. Haroen al Raschid. duidelijk verstaanbaar haar rol voordroeg Dit laatste was trouwens bij alle personen en groepen het geval, hetgeen wel zeer belancrijka is. Het koortje, dat gevormd was uit de zusjes van Hassan, zong zeer fris. terwijl de moeder Hzai'de een apart complimentje toekomt, daar zij de oorspronkelijke vertolkster, die plotseling ziek was ge worden alleszins bevredigend verving. Habib. de woekeraar, had niet het zware mannen geluid, dat men van hem zou verwachten, maar speelde, behoudens haar enige geheugenstoornis goed. Ook Ibrahim, de grootvizier, voldeed in zijn rol. Het stuk zelf is hier en daar te uitgesponnen en dit betreft zeker het slot, waaraan een naar de apotheose lopend groots slotkoor ontbreekt. In de muziek zelf zitten rake dingen als tekst-illustratie, echter ook bleke mo menten. zonder spanning. Dat het ge heel echter zeer voldeed, is in belang rijke mate te danken aan de stuwende werking van Anny Bonarius. Natuur lijk geldt het op de eerste plaats de kinderen, maar ook zij had recht op het succes der uitvoering Bloemen ver tolkten de waardering om het uitermate belangrijke werk. dat hiermede verricht wordt in velerlei opzichten. JAN LAARVELD. Advertentie ONDERTROUWD: A. Kamerling en R. van der Valk. GEHUWD: J. J. Schouten en C. J. Goll; G. J. W. Rotgans en E. A. Baden. GEBOREN: L. B. G. Staphorst—Tork, z; W. M. HaverGooijer z; pi- C. Hilberink Plompen, z; H. J. KramerToele d: H. Schippersvan Hunen. d: A. J. Kersten van der Zon. d; M. H. FokkerSpan jaard. d; L. NootBuijze, 2 d. OVERLEDEN: J C. Mijndersvan der Lely. 70 j„ Hof van Egmond; N. A Hendriks 40 j„ Spiegelstraat: A. van DoorjiBurghout. 35 j.. van Zeggelen- plein; A. C. VerkaaikScheffer, 63 j„ Herensingel; W. C. Schouten, 60 j. Jan Steenstraat; W. de VriesFortuyn, 57 kNeptunusstraat; J. Plantemavan der eulen, 44 j. Pres. Steijnstraat. r woning, 2331 voor zelfstandige bewo ning en 277 verlengingen). Afgewezen werden 677 aanvragen be treffende inwoning en 252 voor zelf standige bewoning. In 30 gevallen vond uitzetting met rechterlijk vonnis en in 3 gevallen zonder rechterlijk vonnis plaats. Hoewel aanmerkelijk minder vonnis sen werden gewezen, is toch in enkele gevallen gebleken, dat de termijn van 180 dagen niet toereikend is om de ge dupeerde gezinnen tijdig onder te bren gen. In de beide kamers van de „advies commissie vordering woonruimte 1950" werden 68 ingediende voorstellen behan deld. In 42 gevallen werd het voorstel toegewezen, in 13 gevallen afgewezen, in 4 gevallen aangehouden en eenmaal werd besloten niet tot vordering over te gaan. Acht voorstellen werden inge trokken. Op 1 Januari 1950 stonden bij het bu reau 140 onhoudbare gevallen ingeschre ven. Op 31 December 1950 waren dat er 160. een toename dus van 20. Haarlem telde op 1 Januari 1950 in totaal 1372 zeer urgente gevallen, aan het eind van dat jaar 1518, een toename dus van 146. De belangstelling voor huizen voor ouden van dagen neemt eveneens toe. Bij het begin van 1950 waren er 50 ge gadigden, bij het eind stonden er 96 geregistreerd. In totaal ontving het bureau 14050 be zoekers. BIOSCOPEN: Rembrandt: Duel met de dood (16 J.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: De grote inzet (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Luxor: Het complot van het houten paard (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Road to Utopia (18 j.) 2 30, 7 en 9.15 uur. City: Twee bolhoeden naar Londen (18 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Broederstrijd" en „De macht over leven en dood" (14 j.) 2.30, 7 en 5.15 uur. Maandag 28 Mei Schouwburg: Thalia met „Verwikkeling in Grand Hotel", 8 uur Dinsdag 29 Mei Schouwburg: Thalia met „Verwikkeling in Grand Hotel". 8 uur. Concertgebouw: Italiaans Operaconcert o. 1. v. Maestro Nino Vittorio Gajoni, 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Zaterdagmiddag is de 55-jarige mevr. E. H. W. H. uit Bloemendaal op het kruispunt KoekoekswegEnschedeweg Zandvoorterweg met haar fiets tegen een auto opgereden. Zij liep enige ge kneusde ribben en een vleeswond op. Het slachtoffer' is naar 't St. Elisabeths- gasthuis vervoerd. Later op de dag kon zij echter weer naar huis vervoerd wor den. Doordat zij bij een bocht in de Zee weg rechtdoor reden werd de auto van enige Zandvoortse jongelui, die in de richting Overveen reden en op weg wa ren naar Amsterdam, van de weg ge slingerd. Vermoedelijk is de auto pver de kop geslagen. De wagen werd zwaar beschadigd, doch de inzittenden kwamen er allen goed af. Aan het verslag voor de schoolartsen- dienst voor Heemstede. Bloemendaal en Zandvoort ontlenen wij het volgende. Het toezicht strekte zich uit in Heem stede over 4022, in Bloemendaal over 3754 en in Zandvoort over 1509 leerlin gen van openbare en bijzondere scho len voor gewoon en voortgezet lager on derwijs en van kleuterscholen; totaal 9285 leerlingen. Onderzocht werden 3454 kinderen n.l. 1146 te Heemstede, 1765 te Bloemendaal en 543 te Zand voort, waarvan ei in totaal 211 naar de huisarts werden verwezen. De huisart sen zonden 185 antwoordbrlefjes terug; een resultaat waarover de schoolarts zeer tevreden is. Toch zijn er nog huis artsen die de schoolarts als dwarskijker bechouwen en geeh antwoord terugzen- In samenwerking met de motorclub Haailem, heeft de zwemclub Haarlem j.l. Zaterdagmiddag een auto-rallye vaor zwemmers gehouden. Een traject dat 60 km lang was moest in twee uur worden afgelegd. Het was een schitte rend parcours dat voerde door Bloemen daal, Aerdenhout, Bentveld. Heemstede, Hillegom en tenslotte naar Zandvoort waar in hotel „Riche" de finish was. Naast hun rijvaardigheid moesten de deelnemers ook blijk geven metde zwemsport op de hoogte te zijn, hiertoe moesten enige vragen worden beant woord. Er waren er onder die niet wis ten de afmetingen en het gewicht van waterpoloballen. de breedte van een waterpolodoel, enz. Na afloop van de strijd bleken het echtpaar Hölsken, de voorzitter van zwemclub Haarlem en ziin echtgenote, en het duo Bais-Verdel, het er nog het beste te hebben afge bracht en werden de winnaars van deze rallye mat ieder slechts 12 strafpunteil. Op de derde plaats volgde het koppel Binkhorst-Koiter met 20 strafpunten en was het de voorzitter van Kring Haar lem van de KNZB. de heer Voogd met als partner de heer Oosterhef die met 22 strafpunten als vierde eindigde. Het koppel Berge-Talsma had met het rijden de minste strafpunten, slechts 10. opge lopen maar miste vier vragen zodat het eindigde met 30 strafpunten. Dat de rit niet zo gemakkelijk was moge wel blijke uit het feit, dat een rijder van de Ralïey van Monte Carlo met 60 punten tot laatst geklassificeerde behoorde, doordat er vele geheime controle posten waren opgesteld en elke minuut die te vroeg of te laat een post gepasseerd werd straf punten opleverde. Gisteren organiseerde de Solexclub Haarlem een clubrit naar de Zaanstreek ter bezichtiging van het Czaar Peter huisje te Zaandam, en het kasteel As- sumburg te Heemskerk, 's Middags om 1 uur startte men van het clubhuis. De verkeerspolitie begeleide de club door de stad tot aan de grens van Haarlem. Vandaar ging het in de richting van Westzaan naar Zaandam, via Nauerna en Westzanerdijk, langs de bekende Zaanse molens en industrie. In Zaandam aangekomen werd eerst het Czaar Pe terhuisje bezocht. Via de Prins Bern- hardbrug ging het naar Zaandijk, waar gepauzeerd werd in een oud Zaans restaurant, waar thee met de bekende Zaanse wafels werd geserveerd. Na on geveer een uur werd de tocht weer aanvaard, in de richting van het kasteel Assumburg, via Wormerveer, Kromme nie en Assendelft. Van Beverwijk uit koersten de Solexers naar Haarlem terug. Tijdens de Haarlemse Sportweek zul len in Haarlem internationale zwem wedstrijden worder. gehouden, met deel name van de Zweedse en Deense dames zwemploeg. Het Haarlems zevental zal een waterpolowedstrijd spelen tegen het Zweedse zevental. Voor de zomer-waterpolo-competitie zijn de elftallen als volgt ingedeeld: Dames: Haarlem 2. HVGB 3, HZV 1, DWT 4. Heren: Haarlem 5, Haarlem 6, HVGB 5. HPC 4. HPC 5, DWT 3. Meis- ies: HVGB a. HVGB b HPC. DWT, DWR. Jongens: Haarlem. HVGB b, HVGB a. HPC. DWT. DWR He* rooster van de te spelen wedstrij den is reeds verschenen en op Maandag 4 Juni zullen de eerste wedstrijden wor den gespeeld. Advertentie HAARLEM den. De medewerking van schoolhoof den en onderwijzend personeel is over het algemeen goed te noemen. Aangaande de vaccinatietoestand zegt de schoolarts dat deze niet ideaal is. Wel blijkt, dat de kleuters in sterkere mate gevaccineerd zijn dan de grotere kinde ren. Naar de aanwezigheid van t.b.c. werd bij 3102 kinderen een onderzoek inge steld volgens de methoden van Pirquet en van Mérieux. Van de 208 onderzochte kleuters reageerde er slechts één po sitief: van de 2894 grotere kinderen re ageerden er 42 positief: déze kinderen werden naar het consultatiebureau te Haarlem verwezen. Op verzoek van het consultatiebureau werd tweemaal een gehele klas onderzocht wegens een ge constateerd open t.b.c.-geval in die klas. Gelukkig bleek zich geen infectie te hebben voorgedaan Het verslag bevat nog talrijke gege vens omtrent de bij onderzochte kin deren geconstateerde afwijkingen. Het levert nog weer eens een bewijs voor het grote nut van een goed geleide schoolartsendienst. Advertentie GR. HOUTSTR. 47, HAARLEM, TEL. 18036 „INJatuurlijk" - zegt mr. Teapot, „is een kopje goed-gezette thee verrukkelijk. Maar ik wijs altijd op één dinghet genot wordt pas volmaakt, wanneer er een lekker biscuitje bij wordt gepresenteerd." Daarom ziet u mr. Teapot zo dikwijls in gezelschap van Victorientje. Dat zijn twee dikke vrindenGeen wonderVictorientje presenteert immers die heerlijke sortering Thé Complet" van Victoria. En dalrmee wordt thee-drinken pas een compleet genot! BISCUITS BONBONS Gisteren vierde de heer M. P. J. v. d. Weiden zijn 25-jarig jubileum als Vin centiaan. Èr werd om half tien in de paterskerk een H. Mis tot zijn intentie opgedragen, waarbij alle broeders van de Antonius-Conferentie aanwezig wa ren. Onder het ontbijt, dat hierna volg de, las de vice-president de heer W. Kimman een brief voor van de presi dent, die door ziekte verhinderd was zelf aanwezig te zijn. Hij voegde er nog een persoonlijk woord van hulde aan toe. Ook de pastoer kwam de jubilaris, zijn vrouw en kinderen feliciteren. Maandag 28 Mei. Hoog water: 9.43 uur en 22.18 uur. Laag water: 5.01 uur en 17.36 uur. Dinsdag 29 Mei. r Hoog water: 10.54 uur en 23.27 uur. Laag water: 6.07 uur en 18.49 uur. .j In Zandvoort zijn enkele attractie* ir. aanbouw. Op het badhuisplein komt een auto-scooter te staan en bovendien een bijzondere attractie in de vorm van een Lilliput-treintje. Het is een vermaak voor kinderen maar ook voor volwas senen, om de op rails lopende locomo tiefjes zelf te besturen. Deze vermaaks- inrichtingen blijven tot 1 September in Zandvoort gevestigd Het eerste vuurwerk in dit seizoen zal op het strand te Zandvoort worden af gestoken op Zaterdag 2 Juni des avonds om 9y. uur. Dit geschiedt door de ver eniging tot viering van nationale feest dagen in samenwerking met de Zand voortse handelsvereniging, ter opening van de Zandvoortse winkelweek. De burgemeester van de gemeente Zandvoort zal in plaats wan op Woens dag 30 Mei zijn spreekuur houden op Donderdag 31 Mei, des morgens van 1012 uur. Nu de zomer begint, nemen de. red dingsbrigades langs onze kust hun plaat sen weer in. De reddingsbrigades van Bloemendaal en Castricum hebben Za terdag een nieuw strandgebouw geopend en Noord wijk aan Zee zal dit voorbeeld op 9 Juni volgen. In Bloemendaal aan Zee geschiedde de officiële opening door burgemeester Jhr. mr. C. J. A. den Tex. die tevens be schermheer is van de Bloemendaalse reddingsbrigade. Het gebouw, dat in de plaats komt van een in de oorlogsjaren door de Duitsers opgeblazen betonnen gebouw, kwam tot stand met medewer king van het gemeentebestuur van Bloe mendaal en de dienst van Publieke Wer ken. Onder de aanwezigen bevonden zich leden van de raad. de eorpschef en in specteur van politie te Bloemendaal, ver tegenwoordigers van de N.B.R.D.. de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, en van verschillende an dere binnen- en kustbrigades. Voorzit ter P. J. Kapteyn van de Bloemendaalse Reddingsbrigade beantwoordde de spre kers én hoopte, dat de nieuwe strand post die voor de B.R.B. een grote aanwinst is en een ruime accomodatie biedt inspirerend zou werken op jonge mensen en hen de plicht de naas ten te moeten helpen zou doen beseffen De heer G. Schuitemaker hield later op de middag een verhandeling over het reddend zwemmen en de te gebruiken hulpmiddelen. De stranddienst is Zondagmorgen aan gevangen en duurt tot half September. In een zeer druk bezochte receptie, hem aangeboden door zijn werkgever, de heer J. J. van Kooien, herdacht Za terdag de bedrijfschef A. M. Th Val lenduuk zijn zilveren dienst jubileum. De werkplaats was met een weelde van bloemen en planten in een feestzaal herschapen en waar anders het lied van de arbeid klinkt, hoorde men nu mu ziek en een stroom van woorden, die hun climax vonden in het aanbieden van geschenken en felicitaties. De heer Van Kooten schonk de jubi laris een radio-gramofoon-combinatie en namens het personeel ontving me vrouw Vallenduuk een armbandhorloge en de jubilaris een fruitmand. Talloze bloemstukken, sigaren, siga retten, brieven - en telegrammen van cliënten en zakenrelaties werden zijn deel. Eén der hoogtepunten van de receptie was ongetwijfeld de amusante causerie in felicitatievorm van de in motorsport en handelskringen bekende journalist, de heer Koolhaas-Revers. De jubilaris en zijn vrouw waren zeer bewogen door zoveel bewijzen van hul debetoon en beiden dankten allen die deze dag voor hen tot een onvergete lijke maakten. Aan de staatssecretaris van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is door de Federatie van Ne derlandse Zangersbonden, vertegenwoor digend 1600 koren en in totaal 85.000 leden, een telegram gezonden, waarin de Federatie, verontrust door de kran tenberichten omtrent de H.O.V., met dé meeste klem op handhaving van de H.O.V. in de huidige vorm aandringt. De federatie legt in dit telegram de nadruk op de onmisbaarheid van de H.O.V. in het Westen des lands voor de uitvoering van de culturele taak der oratoriumverenigingen. Het bestaans recht van deze cultuurbrengende koren staat op het spel, aldus de Federatie, want kooruitvoeringen met orkest zou den zelfs in Amsterdam niet meer plaats kunnen vinden. Andere orkesten zijn immers onbetaalbaar door de hoge bij komende kosten. „Wij verzoeken dringend met deze factoren rekening te houden" werd het telegram beëindigd De ondertekening luidde: J. A. Krelage. voorzitter; C. Overbeek, secretaris; H. C. Feenstra, penningmeester. Maandag 4 Juni 's middags om half vijf zal wethouder D. J. A. Geluk dé ge meentelijke jeugdbibliotheek openen. Deze bibliotheek is ingericht in het ge bouw aan de Van Merlenstraat 1. In de Grote Kerk zal George Robert Dins dag 29 Mei 's avonds van 89 uur het vol gende spelen: Choral II b mineur, Cantabilé, Pastorale en Grande Pièce, Symphonique van César Franck. In Amsterdam werden op de Sintelbaan de eerste wedstrijden gehouden voor het club kampioenschap voor meisjes. De meisjes van Gita hebben goede resultaten behaald. Er waren plm. 300 inschrijvingen. De 60 M. C. werd een overwinning voor het Gita-meisje E. v d Goes in 8.9 sec 3de M. Plooyer 9.en 5. R. Peute 9.1 Bij het hoogspringen meisjes C. werd R. Peute 4de met 1.25 M. De 4 x 60 m. werd gewonnen door de Gita-ploeg in 35 sec., 2de Sagitta 35 7 en Zaanland. Bij de 80 M. B-meisjes 2de I. Snijders 11.1 sec. en M. v. d. Vliet 11.5, N. Struij- kenkamp 11.7, P. v. Egmond 11.9, N. Koster 12.Hoogspringen B. 5. M. v. d. Vliet I.25 M. en N. Struijkenkamp, P. v. Egmond 1 sprongen 1.25 M. 80 M. meisjes A: Hier werd G. Takken 3de in 11.1 sec. verder G. Boerboom 11.5, A. Meüboom 11.7, V. Plek 11.9, L. Spilker en S Bank 12.—. Kogelstoten meisjes A 4. H. v. Egmond 8.80 M Discuswerpen G. Boerboom 4de met 23.04 M. 4 x 20 M. estafette uitslag 1: Zaan land 42.1. 2. Volewijkers 43.7; 3. Gita 43.9 sec. B. en W. vragen een crediet van f 96.000.ten behoeve van de uitbrei ding van het electriciteitsbedrijf, waar. van f 12.000.ten laste komen van dit jaar. In de toelichting delen B. en W. me de, dat de steeds toenemende belasting van het kabelnet het noodzakelijk maakt ook in het zuidelijk deel der gemeente over te gaan tot de bouw van enkele transformator-stations met de daaraan verbonden uitbreiding van het hoog- en laagspanningsnet. In de naaste omgeving van de hoek Van MerlenlaanHeren weg zal een transformatorstation ge sticht worden. De zuil ter plaatse kan dan verdwijnen. Aan de Glipperweg bij de Troelstrastraat is een nieuw station nodig, dat kan komen op het terrein van „Meer en Berg." Verder delen B. en W. mede, dat er op de buitenplaats Eikenrode ver moedelijk een sanatorium zal worden opgericht. Wanneer dat plan doorgaat, zal deze inrichting op het hoogspan ningsnet aangesloten moeten worden. Omtréht de stichting van 't. sanatorium bestaat nog geen zekerheid, maar daar voor de levertijd der nodige electri- sche apparatuur een tot twee jaar ge rekend wordt, acht het gemeentebe stuur het gewenst, de bestellingen thans toch reeds te doen. De bouw van een transformatorstation aan de Herenweg bij huize Manpad kan nog worden uitgesteld. Onder zeer grote belangstelling vier de Zondag Rector E. Stolwijk, directeur van de Congregatie der Zusters Augus- tinessen zijn zilveren priesterfeest. Des morgens droeg de jubilaris in de feestelijk versierde kapel van „Mariën- heuvel" een plechtige H. Mis van dank baarheid op, daarbij geassisteerd door de Hageveldse leraren A. Eickelhof en C. Nolet. Des middags hield de jubilaris een zeer druk bezochte receptie, welke ondermeer werd bezocht door de burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, wethouder E. J. v. Lent de regent van het Seminarie en doktoren van de ziekenhuizen die de Congregatie heeft. Een plechig danklof was het feestelijk slót. Het zevenhonderd meter lange gedeel te van de Leidsevaartweg ten zuiden van de Boekenrodebrug is in 1950 be straat, waarmede een bedrag van f 1000 Was gemoeid. Door de slappe onder grond van de Weg moet nu weer een zelfde bedrag worden uitgegeven. Daarom prefereren B. en W. om langs de bestaande bestrating aan de zijde van de Leidsevaart betonnen opsluit- banden aan te brengen en daarna de herstelde en op hoogte gebrachte bestra ting af te dekken met een laag eshali- te-beton ter dikte van viif centimeter. De kosten bedragen f 11.600. De Raad komt Donderdagmiddag 31 Mei 's middags om drie uur bijeen. Voorgesteld wordt een lening aan te gaan van f 600,000 tegen 2y,%. De Wet houderssalarissen zullen verhoogd wor den met de tweemaal 5%. Een crediet van f 12.894,38 is nodig voor achterstal lige onderhoudswerken der huizen van de woningbouwvereniging „De Haem- stede". (Niet-officlële koersen) Vorig Opening slot 28/5 314 Nederl. 1948 314 pCt. Ned. 1950 3-314 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.fac. Inschr Grtbk '48 3 pCt Ned. Handel M11 eert A K.U Van Berkels Patent C.alvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N Stoomb Mij Ned. Scheepv. Unie H V.A. Deli Mi1 eert. 88% 88 "4 9014 91gb 89-% 15014 171 115'4 122 1561/, 1491, 225-1/, 228% 247gb 29.5%-% 11314-4 17'Ogb 127'-',-8 154 121 97 891/, 228 24~% 295 113% *127 154 Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kenneeott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp F.epublic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 26/5 40% 50% 70% 51% 73 69 17% 19% 40% 55 63 50% 34% 41 25/5 40% 50% 70% 51% 48% 15% 73 68% 18 19 40% 53% b3 50 34 40% We zijn nog maar niet naar Wijk aan Zee gegaan gisteren. Blijf maar weg, meldde onze correspondent: geen opge wekte gezichten biedt je de badplaats, want die dralende zomer kost ons veel geld. 't Wil niet komen dit jaar. Wat huiverig onder de sombere he mel vol regenwolken, die niettemin medelijden hadden met ons Zondagse costuum, hebben we de beschutting ge zocht van de meidoornhagen langs de binnenwegen. Niet omdat we daar vriendelijke gezichten hoopten te zien. Nee, we weten, dat er nog zoiets hel staat als een spreuk: „Wanneer de pas toor niet meer vraagt en de boer niet meer klaagt, is het einde van de tijden nabij". Dat einde van de tijden schijnt voorlopig nog ver te zijn, niet zozeer vanwege de pastoor als wel van de boer. En die boer is dan zowel de tuinder als denu ja, als iedereen, want kla gen hoort bij het fatsoen. Men zou zich schamen in deze tijd te moeten beken nen geen klagen te hebben. Welnu dan, we trokken langs de schuchter, bloei ende meidoornhagen jongens wezen ons een nest met jonge vogels waar achter de tuinen lagen van de mensen, die, waarachtig, werkelijk te klagen hebben. De spinaziebladeren zijn nu wel zo groot als kropsla geworden, maar de verdiensten is klein als het mosterd zaad, waarvan we uit het Evangelie we ten, dat het bar klein moet zijn. Onze mensen hebben aan hun eerste jaar- cpmpagne geen goud verdiend, geen koper. Zeggen we gerust: geen droge boterham. Wat dat betreft kun je Bé ter in de staalfabriek staan. „We weten niet wat het worden moet", vertelde een tuinder ons: „De lasten stijgen als maar en de baten verminderen met.de week. Het is zorgelijk zelfstandig te zijn. Zorgelijker, meneer, dan wanneer je arbeider in loondienst bent op de fa briek. Ze zullen het wel niet geloven, maar laat ze eens komen praten". Weinig opwekkende Zondagspraat! Toen dwaalden onze ogen langs de uitgestrekte velden, lange rijen van bed den, keurig verzorgd, waarover het wit te waas lag van de tienduizenden blan ke sterren: de bloeiende aardbeienvel den. Het is weer zover. Een verrukke lijk gezicht, dat alle spinazieleed doet vergeten. De tuinder is niet zo'r. mate rialist, dat hij deze bloemenweelde om rekent in ponden aardbeien, zonder de schoonheid ervan te zien. Al zal hij rekenen, veel rekenen. We hebben aan de bollenkwekers ge- Vanmorgen vroeg is op de Charloisse Lagedijk een vrachtauto, die 26 arbei ders vervoerde van de aannemersfirma Moerenhout te Oosterhout, doordat een achterband leegliep, van de berm ge gleden en omgekeerd in de sloot aldaar terechtgekomen. Een en twintig arbei ders liepen verwondingen op en moes ten in het ziekenhuis worden behan deld. Gelukkig waren de verwondingen niet van zó ernstige aard. dat iemand hunner opgenomen behoefde te wprden. De bijzondere kantonrechter te 's-Gra- venhage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Meyer Schwencke, die zich gedurende twee zittingen van het kan tongerecht te verantwoorden heeft ge had voor zijn gedragingen gedurende de bezetting en de naam die hij zich toen, dank zij deze gedragingen, eerst in Duitse en later in illegale kringen had weten te verwerven. De kantonrechter, mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, achtte twintig van de zes en twintig aan Meyer Schwencke ten laste gelegde punten ge heel of gedeeltelijk bewezen. Hij noem de hem schuldig en veroordeelde hem tot zeven jaar en zes maanden gevan genisstraf, waarvan twee jaar en twee maanden voorwaardelijk met aftrek van preventief, voorts ontzetting uit de rechten voor. het leven en een ver beurdverklaring van een gedeelte van zijn vermogen, namelijk tot een bedrag van 25.000. 12 October a.s. zal hij nu in vrijheid wprden gesteld. dacht: wat die doen om hun product te populariseren. Over de bollenvelden staan de kranten vol in binnen- en bui tenland, duizenden komen kijken, feest- weken worden georganiseerd, films ge maakt, cabaret-artisten bezingen ze in hun liedjes. Die goede Kennemer-aard- bei moet het nog maar altijd zonder reclame doen. Men komt niet kijken naar de bloeiende velden, naar de rode velden, zwaar van de vruchten, er is geen aardbeienfeest de kersen doen het beter en geen artist zong nog ooit de lof van deze vrucht. 't Is een kleine meditatie bij de bloei ende velden heel toevallig ontdek je het: het aardbeienseizoen gaat komen zo maar een gedachte. We moesten toch ook eens iets doen rond de aard bei. Een enkele maal is erover gespro ken. Men hoorde er niet meer van. En daar is de „roem van Kennemerland" toch eigenlijk te goed voor. We hebben op onze Zondagswande ling maar niet naar voorspellingen om trent de oogst gevraagd. Daarvoor zit ten we nog te diep in de spinazie. Advertentie A M STK RIIA M S K V A,ÏRt20 TH/HO)! Volgens de directies der schoenfa brieken Swift, Robinson, Nimco en Wel len en Co. te Nijmegen is de toestand 'n de schoenindustrie op dit ogenblik nog allesbehalve rooskleurig. Bij Swift zal Maandag een hoofdafdeling, waar aan 75 mensen verbonden zijn, worden stilgelegd. Geleidelijk zullen dan de an dere afdelingen dezer fabriek in de loop van de week stil komen te liggen, zodat het bedrijf dan geheel gesloten wordt. Bij de Robinson zal Maandag een wachtgeldregeling ingevoerd worden. De volgende week zal ook drie dagen niet worden gewerkt. De Nimco en Wel len en Co. wachten nog steeds de wachtgeldregeling af. Er is geen werk meer. De mensen in deze fabrieken wor den zoveel mogelijk beziggehouden. Men denkt de volgende week drie dagen stil te gaan liggen. De R.K. patroonsbond van schoenfa brikanten deelt mede dat de schoen fabrikanten van Oisterwijk en Moerges tel besloten hebben een wachtgeldre geling aan te <vragen, wegens het uitblijven van orders tengevolge van de winstmarge-bepalingen van de regering voor de schoenwinkeliers. Mocht niet spoedig een oplossing worden gevonden, aldus de bond, dan zal men tct ontslag, resp. sluiting van de fabrieken moeten overgaan. De minister van Binnenlandse Zaken heeft een schrijven gericht tot de overige ministers, waarin hij erop wijst, dat bij onderscheidene ministeries geen unifor me gedragslijn wordt gevolgd, voor zover het betreft de zeer bijzondere gevallen, waarin de indiensthouding van de ambtenaar, die de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, in het algemeen uit een oogpunt van dienstbelang onvermijdelijk is. De minister geeft daarom in over weging, mede opdat ongelijkheid in de rechtspositie van betrokkene voorkomen worden in de gevallen, waarin het dienstbelang continuering eist van het dienstverband, het ontslag op te schor ten. Advertentie aebruikten.k.tctr-QKiuutN voer feeter zién- Meer dan 40 Jaar waren en zijn er mensen die niet anders dan KEIP-BRILLEN gebruik»"* Advertentie 99 v 99

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2