Doorluchtig Episcopaat in Mgr. Huibers ovationeel door de 60.000 gehuldigd PLC cCe STUUD OM 44EI0R6IW t i f/M Laat heb ik IJ bemind Mr. Romme gedenkt dankbaar de zegen van het sociale werk der grote Pausen Meer dan 19.000 emigranten gingen al naar Australië Twee nieuwe ridders M. W.O. Handel is niet gezond n? FRANSE PARACHUTISTEN ONTVANGEN NEDERLANDSE ONDERSCHEIDINGEN Nederlandse zakenlieden moeten naar Argentinië Pindakaas FEESTSPEL „GOLFSLAG DER EEUWEN" HET HOOGTEPUNT DER HERDENKINGSBIJEENKOMST Grote Beer" vertrokken Buitengewone moed in Korea beloond Zij bevrijdden een deel van Groningen en Drenthe Telegram van Koningin en Prins Prins Bernhard over zijn goodwill-reizen door ETHEL MANNIN TRANSBUS-reisen LUXE-reisen! TRAASBITS Verlaat Apostolische Internuntius China? Vredesvoorstellen der V.N. op komst? MAANDAG 28 MEI 1951 PAGINA 3 K.A.B.-MANIFESTATIE IN ROTTERDAMS STADION Feestrede mr. Romme Meeslepend feestspel HOOFDPIJN! Kath. handelsreizigers Geen defaitisme BENOEMINGEN OORLOGSGRAF GEVONDEN IN IJMUIDEN 120) TRANSBUS reizen gaan alle door! i .li ii i j (Vervolg van pag. 1 Rondweg ovationeel was het applaus dat hierna opsteeg toen mgr. Huibers zich in de valavond naar het spreekge stoelte begaf dat midden voor de ere tribune stond opgesteld. Het leek alsof er een storm in het Stadion was opge stoken en de ovatie nam geen einde voordat monseigneur zelve met krach tige stem zyn rede begon. „Het is mij een buitengewoon voorrecht op deze byeenkomst", zo sprak hij, „de tolk te mogen zyn van de gevoelens die het hart Uwer Bisschoppen vervullen met een dankbare vreugde voor het heden en verleden en met een bly en positief vertrouwen voor de toekomst. Dank bare vreugde om hetgeen door deze Pauselijke stukken vooral in het katho lieke kamp is tot stand gebracht. En dat kostte veel strijd. Niet alleen te genover tegenstanders van hutten ra" r ook in eigen kring. De Kerk toonde dat zy niet een eenzijdige verdedigster was van het bezit der meer gegoeden maar dat Zij opkwam voor het recht van armen en verdrukten en dat de strijd voor 'dat recht en voor de er kenning van de menselijke waardigheid in iedere arbeider door Haar wordt be schouwd als een christelijke plicht van de hoogste waarde, waarvoor de groot ste offers niet te zwaar konden zijn." Dan herinnerde mgr. Huibers aan do bezettingstijd, aan de offerbereidheid van de leden van het toenmalige Ver- bondsbestuur en met verheffing van stem sprak hij: „Het is een zeldzame vreugde op dit congres ten overstaan van zestig duizend katholieke arbeiders namens geheel het Episcopaat nog eens te' mogen zeggen, dat Uw Bisschoppen nog vol zijn van vreugde en dank baarheid voor de fiere belijdenis van Uw geloof en trouw." Tenslotte richt te mgr. Huibers de blik op de toe komst. „Van de katholieke arbeider verwacht ik", aldus de bisschop van Haarlem, „dat hij onverdroten op de ingeslagen weg zal voortgaan en zich mede ook door het Credo Pugno- werk in de toekomst een katholieke man in woord en daad zal betonen." Nadat vervolgens mr. Joekes, de grij ze minister van Sociale Zaken, namens de regering zijn gelukwensen had aan geboden en daarbij bekend maakte dat binnen enkele maanden de publicatie van het wetsontwerp voor een Pensioen- wet voor de gehele bevolking kan wor den verwacht, was het woord aan prof. Romme, de feestredenaar. Na wat uw KAB, aldus prof. Romme, nog geen twee wekenx geleden in Rome te beurt gevallen is aan Pauselijk gunst betoon behoef ik waarlijk niet te gaan betogen, dat de KAB zoals zij is en zo als zij handelt een rijke en rijpe vrucht is van wat het woord van Leo XIII heeft uitgezaaid. Mij heeft deze zo bij zonder Kerkelijke onderstreping ver heugd omdat ik jn de KAB met haar menselijke feilbaarheid en met haar natuurlijkheid en onvolkomenheid zie een van onze zeer belangrijke dra gers en uitvoerders van de katholieke sociale leer, de katholieke sociale leer welker grondige toepassing en door voering naar uw en mijn innigste over tuiging onmisbaar zijn om de wereld, om ons eigen land en om ons zelf ten- volle te doen beantwoorden aan de be doelingen van onze Heer en Schepper. Hierna ging prof. Romme ertoe over de heilzame werking der Pauselijke encyclieken door de schildering van twee uitersten te verduidelijken. Het ene uiterste, aldus de katholieke fractie voorzitter, is een sociale situatie welke Abraham Kuyper de vorige eeuw in de Tweede Kamer bracht tot zijn striemen de veroordeling dat ook op ons land van toepassing was het woord van Leoi» Faucher: „Gij hebt uw millioenen uit gegeven om in de koloniën de slaven af te schaffen en gij sluit het oog voor die arme slaven die, op uw eigen erf in sla- Mgr. Huibers op het spreekgestoelte. vernij geboren, geen andere bestem ming kennen dan hét lijden van een vegeterend leven tot zij wegsterven in het graf." En dan het andere uiterste, in de wereldwijde sociale ontwikkeling wel ke zich sindsdien heeft voltrokken en voor zover zij vandaag de dag is ge worden, ontmoeten wij voor ons land: de tot standkoming van een wettelijke publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, die steunt op de gedachte van de menswaardigheid van allen, die in het bedrijfsleven arbeid verrichten, onder nemers en arbeiders, op de gedachte van de solidariteit van de bedrijfsge- noten, op de gedachte van de gezamen lijke verantwoordelijkheid van de on- dernemersgroep en van de arbeiders groep voor de algemene gang van za ken in de bedrijfstak zowel op sociaal alsook op economisch gebied. En eraan herinnerend, dat de weg van het ene uiterste naar het andere slechts ten koste van de grootste moeite kon worden afgelegd, zei prof. Romme: en wanneer de voormannen wegen wezen en mijlpalen sloegen, dan waren het de arbeiders en hun vrouwen, voor velen Uwer nog Uw eigen vader en moeder, die de wegen moesten gaan, die de we gen moesten gaan badend in zweet en tranen van mijlpaal naar mijlpaal, die een lydensgang moesten lopen van held haftigheid en onverzettelijkheid, die de barensweeën hebben gedragen vaak hun leven lang of nagenoeg hun leven lang voor een in verhouding nieuw arbeiders bestaan. Wanneer wij dankbaar van avond gedenken de zichtbare zegening van het sociale werk onzer grote Pausen, dan moeten wij wel stilstaan en in eer bied ons buigen voor hen, die met hun leven een poel van leed hebben ge dempt en daarbij zeer bijzonder voor hen, die uit hun branding van ellende nog wisten over te houden en voor U te bewaren het land ten zegen hun enig maar dan ook allerkostbaarst bezit: ons Heilig Geloof. En prof. Romme besloot zijn rede met een breedopgezette, diep uitgewerkte schildering van wat hij noemde de ge- likkige plicht om de leiding van de Kerk op het terrein van het sociale leven overal en voortdurend op te vol gen. Een der hoogtepunten van deze demon stratieve herdenkingsbijeenkomst werd zonder enige twijfel gevormd door de opvoering van het door Jan Muller geregisseerd en door Gabriël Smit ge schreven spel „Golfslag der eeuwen". In dit spel hebben schrijver en regisseur tezamen met de componist Jan Mul en de décorontwerper Arnold Pijpers ge poogd iets neer te leggen van wat zij zien als hèt grote conflict in de loop der eeuwen, namelijk de stryd om de arbeid. Het spel is opgebouwd van de eerste scheppingsdag af en in de loop er van trekken schier alle eeuwen aan het oog van de toeschouwer voorbij. Het was ais wjj het eerlijk zeggen mogen een fasci nerend geheel. Gebracht met uiterst be scheiden middelen het gehele décor bestond uit een trapsgewijze opgebouwd podium maar desniettemin wellicht juist door die eenvoud overrompelend en meeslepend. Het was nergens over dadig, nergens breed aangezet, het was een sterk gebonden geheel voor bijzon der schilderachtige groepen, die met simpeel technische hulpmiddelen belicht werden. Hgt was het gezamenlijke doel van Gabriël Smit en Jan Muller een mas saal spel te componeren, dat niet zou ontaarden in wat men tegenwoordig een massaspel noemt. In dat streven zijn zij naar onze overtuiging ten vólle geslaagd. Twee uur lang hebben zij het spelbeeld levendig, de dialoog gespan nen en de handeling gericht weten te houden. Zij hebben het aangedurfd telkens de massa met de eenling te confronteren en zij hebben bovendien de bijzonder goede gedachte gehad het publiek enige malen achtereen 4e gelegenheid te bieden met zang aan het spel deel te nemen. Als wij na dit loflied, waarmee het publiek blij kens tal van ovaties klaarblijkelijk van harte instemde, nog een enkel critiscn geluid willen laten horen, dan is het, dat „Golfslag der eeuwen" meer het spel van de regisseur dan van de schrijver is. Men krijgt de indruk, dat het eerste doel van de tekst is. dat zij de regisseur ge legenheid biedt de nodige handeling op het speelveld te doen geschieden. Wij willen deze critiek echter niet te zwaar doen gelden. Daarvoor was de muziek van Jan Mul te plezierig, daarvoor was het geheel te boeiend en daarvoor was vooral het enthousiasme van alle mede spelenden te hartveroverend. 20. Wat doet die dwerg nu weer hier? denkt Draga verstoord. Het geeft haar een onbehaaglijk gevoel. Ze weet maar al te goed, hoe die het altijd voor de Noorman opneemt. Daar! De deur van de kerker staat open. Zou die kleine soms Meteen staat haar besluit vast. Ze zal die dwerg dat spionneren wel eens afleren! Nog altijd zwijgend treedt ze op Pum-Pum toe, die verontrust terugwijkt in de deuropening. Wil die vrouw iets met hem? Enige meters verder luisteren Haifa en Awain gespannen naar het geluid van de voetstappeji. Hun plan om de wachter te overmeesteren is prachtig' gelukt. Maar wat zijn dat voor geheimzinnige lieden, die vlak na elkaar door de gewelven zijn komen sluipen? Haifa staat het dichtst bij de gangmaar hij waagt het nog niet om de hoek te kijken. Als ze hier betrapt worden, is misschien alles voor niets geweest bemoeit het kleine mannetje zich weer met de zaken ven grote mensen?" zij een vfouwenstem vragen. In opperste verbazing ziet Haifa om naar Aioain, die even grote ogen opzet. Ook hij heeft de stem herkend! Dat kan niemand anders zijn dan Draoa. En die kleine Allerlei geluiden leiden hun aandacht af. Het schijnt alsof er met iets zwaars gesleept wordteen woedende kreet, u>aaraan ze direct Pum-Pum herkennen, dan slaat de deur hard dicht en snelle, lichte voetstappen verwijderen zich. Voorzichtig waagt Haifa zich om de hoek van de gang. Awain teil hem volgen, maar meteen blijven ze weer staanVlak bij de deur van de kerker zien zij de in elkaar gezakte gestalte van de bewusteloze wachter. Maar kijk! Er komt beweging in die man. Met een pijnlijke kreet richt hij zich langzaam op y> Zaterdag is de „Groote Beer" met 850 emigranten voor Australië uit de haven van Amsterdam vertrokken. Tevoren had de ambassadeur van Australië in Nederland, Alfred Stirling, een rede uit gesproken. De ambassadeur zei o.m„ dat de „Groote Beer" het laatste Nederland se schip is, dat uitsluitend volgens de oude regeling uitgekozen emigranten naar Australië brengt. AJle 850 opvaren den betalen of zelf het 'reisgeld of met behulp van het „empire and allied exser- vicemenscheme". Met dit schip gaat ook de negenduizendste passagier mee, die van de Australische regering bijbetaling voor de overtocht ontvangen heeft. Tot dusverre heeft Australië reeds voor meer dan twee en een half millioen gulden bijgedragen aan overtochtkosten voor Nederlandse immigranten. Met inbegrip van de emigranten op de Advertentie Mijnhardt s Hoofdpijnpoeders. Doos 45 cent Bij K.B. heeft H. M. de Koningin tot ridder der 4e klasse der Militaire Wil- lems-Orde bènoemd wijlen de soldaat ,T. F. Ketting Olivier, legernummer 26.10.21.235 van het dienstvak van de technische dienst. Dit is geschied omdat soldaat Ketting Olivier zich als soldaat ingedeeld bij het Nederlands detache ment Verenigde Naties in Korea in de strijd heeft onderscheiden door uitste kende daden van moed, beleid en trouw, in dc nacht van 14 op 15 Februari 1951 bij Manyong nabij Wonju. Hij heeft toen als ordonnans van de officier, comman dant van een viertal bijeengegaarde, ten gevolge van vorige gevechten overver moeide pelotons van dit detachement, tijdens een driemaal herhaalde aanval op de door de vijand hardnekkig verde digde, dominerende heuvel 325, onder zeer hachelijke omstandigheden zich De algemene vergadering van St. ChristoffeL de katholieke vereniging van handelsvertegenwoordigers, han delsagenten en verzekeringsinspecteurs, Zaterdag in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht gehouden, stond onder leiding van de voorzitter, de heer A. A. Koot uit Bussum. In zyn openingsrede over de econo mische situatie sprekende, liet hij vrij sombere geluiden horen. Weliswaar bracht het afgelopen jaar grote ver koopmogelijkheden en boekten de han delsvertegenwoordigers grote orders, maar dat alles was niet gezond, aldus de voorzitter. Zoals onze landelijke fi nanciën ontwricht werden, zo werd ook bij afnemers door abnormale aankopen tegen steeds stijgende prijzen de liqui diteitspositie ernstig in gevaar ge bracht. De gevolgen daarvan doen zich voor de handelsvertegenwoordigers met de dag heviger voelen. Maar laat ons niet defaitistisch worden, zo ging de 'veer Koot verder. Laten wij het als onze taak beschouwen geen pseudocrisis op te roepen. Wij nemen-bij angstige za kenlieden stemmingen waar, waartegen bet ons goed lijkt openlijk stelling te nemen. De verwijdering tussen de handels kantoor-winkelbedienden, de technici 6n de werkmeesters enerzijds en St. Christoffel anderzijds is volgens spr. louter een gevolg van het onorganisato- nisch optreden van de eerstgenoemde Sroepen. Er bestaat alleen verschil over Jje wijze waarop het doel moet worden bereikt. St. Christoffel heeft, in tegen stelling met van de zijde der hoofdar- heidersgroepen uitgesproken verwach ting, volledig begrip gevonden bij de meest vooraanstaande handarbeiders- organisaties om de belangen van de le den in de straks te stichten product- bedrijfschappen zo goed mogelijk te •®nartigen, aldus de voorzitter. vrijwillig, tenslotte zelfs met zijn leven ingezet bij de uitvoering van ordonnans diensten, nadat hij kort voor hij sneuvel de, bij de derde beslissende aanval met de bajonet op het geweer als eerste de vijandelijke heuvelstelling binnendrong, daarbij waakzaam zijn medestormende commandant dekkend. Tot ridder der 4e klasse in de Militairp Willems-Orde is voorts benoemd de als zodanig tijdelijk benoemde kapitein J. Anemaet, legernummer 20.05.13.012, van het wapen der infanterie. De nieuwbe noemde ridder M.W.O. heeft zich als commandant van een viertal bijeenge gaarde pelotons van het Nederlands de tachement Verenigde Naties in de nacht van 14 op 15 Februari 1951 bij Manyong nabij Wonju in Korea in de strijd even eens onderscheiden door uitstekende da den van moed, beleid en trouw. Hij leid de zijn pelotons, wier moreel kort te voren was aangetast door abusievelijk? bestoking door eigen vliegtuigen, met volle Inzet van zijd persoon ten aanval op de door de vijand hardnekkig ver dedigde, dominerende heuvel 325. Na twee mislukte aanvallen tegen deze heuveltop slaagde hij erin, dank zij zijn moedige en bezielende leiding, nog voor het aanbreken van de dag, zoals was be volen, met zijn volkomen uitgeputte troep in een laatste bestorming met de bajonet de nog' standhoudende vijand onschadelijk te maken en deze sleutel positie vast in handen te houden, waar door een anders fatale doorbraak van de stelling werd voorkomen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor van de nieuw opgerichte parochie .Maria ter Zee" te Noordwijk aan Zee, de weleerw. heer W. E. M. Bende en van de nieuw opge richte parochie „O. L. Vr. ten Hemel Opneming" te Bakkum, de weleerw. heer J. (Dl. J. de Wit. „Groote Beer" zullen seden October 1948 reeds meer dan negentienduizend immi granten uit Nederland in Australië voet aan wal hebben gezet. Een grote moei- lijkhéid is het huidige woonruimtetekoit in Australië, doch de Australische rege ring stelt alle pogingen in het werk orn hierin te voorzien. Dit jaar staat de bouw van zeventigduizend huizen op het pro gramma. De Australische regering ziet vele voordelen in het aanwerven van immigranten in gezinsverband. Men streeft er naar de toevloed van immi granten, wat aantal en categorie betreft, afgestemd te laten blijven op de behui- zings- en werkgelegenheidsomstandig- heden. Hiertoe is ook de per April ingegane nieuwe regeling voor immigratie opge steld, waarbij hulp wordt verleend en tevens bepaaid is. dat van regeringswege alleen accommodatie zal worden ver schaft aan personen, die volgens deze regeling naar Australië komen. De Au stralische regering wil aldus ook teleur stelling voor de immigranten zelf voor komen. In de nieuwe regeling is, zoals gemeld, opneming van 25.000 Nederland se immigranten per jaar voorzien. Het maximum tot nog toe was ongeveer tien duizend per jaar. Zondag is in de duinen te IJmuiden een vermoedelijk soldatengraf ontdekt. Een jongen had een doodsbeen gevon den en meldde dit direct bij de politie. Deze is op de aangegeven plaats gaan graven, waarbij nog een aantal beende ren, een paar bruinlederen vliegerscboe- nen en een gedeelte van een vlieger overall werden opgegraven. Ook werden stukjes van een zakboek gevonden; op een daarvan stonden een naam en een nummer. Uit verder nog gevonden res ten van een vliegtuig, waaraan duide lijk eën brandlucht hing, leidt de poli tie af, dat het hier vermoedelijk de piloot van een R.A.F.-toestel uit de oor logsjaren betreftt. Een identiteits plaatje werd nog niet gevonden, maar vandaag zou het onderzoek worden voortgezet. Generaal Mathou spelt de oud-parachutisten de onderscheidingen op. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Honderd vijftig Franse parachutisten zijn Zaterdag door Hare Majesteits am bassadeur te Parijs op de Cour d'Hon- neur van de Invalides onderscheiden met bronzen leeuwen en bronzen krui sen. Kolonel Bourgoin, commandant van het tweede en derde regiment parachu tisten, werd benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Het uitreiken van deze onderscheidingen geschiedde ter herdenking van het feit, dat deze parachutisten op 14 en 15 Maart en 7 en Advertentie Een scène uit het feestspel „De golfslag der eeuwenvan Gabriël Smit Het zijn geen diepgaande economische beschouwingen geweest, die Z. K. H. Prins Bernhard Zaterdag te Utrecht heeft uitgesproken in zijn conclusie: „In drukken over Zuid-Amerika" op de jaar vergadering van de Vereniging „Neder land in den vreemde", noch gaf hy een afgerond beeld van de structuur op ver schillend terrein van de landen in La- tyns-Amerika. Het waren inderdaad in drukken, weergegeven naar losse aan tekeningen, maar indrukken, die bij de economisch- en eommercieel-geïnteres- seerden een stempel, een indruk moeten hebben achtergelaten, diep genoeg om hen tot de thans noodzakelijke zelf werkzaamheid te stimuleren. Deze indrukken golden zowel de eer ste Zuid-Amerikaanse reis. vorig jaar gehouden, als die, waarvan de Prins nu pas is teruggekeerd, al waren de herin neringen aan de laatste van zelf meer gedetailleerd en levendig dan aan het bezoek aan Venezuela, Brazilië en Mexi co. Daar komt nog bij, dat Prins Bern hard, naar zijn eigen zeggen, bij zijn eerste reis het Spaans nog niet voldoen de beheerste om persoonlijke gesprekken vlot te kunnen voeren, terwijl boven dien de ontvangende regeringen en an deren een dermate overladen program hadden opgesteld, dat ondanks de ge middelde 4)4 uur slaap per etmaal voor Dit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK Daarom kon zij, zijn moeder, tevreden zijn. Zij zat zwijgend in de auto toen zij wegreden van het kerkhof, en zij ver heugde zich, dat de zon scheen en dat Francis zijn levenseinde gevonden had in dit prachtige deel van Ierland, waar hij voor het eerst vrede en inzicht ge wonnen had. Steven en Honor voerden met Sue een drukke conversatie over het weer, de omgeving, het aantal mensen dat moest geweest zijn, de slechte toestand der wegen. Zij spraken zo overdacht zake lijk om te tonen hoe kalm zij zich voel den, maar inwendig voelden zij zich ongerust door de gespannen sfeer, ver oorzaakt door hun moeder's zwijgen. Steven vreesde, dat zijn moeder zou gaan huilen. Bij het graf van Cathryn was zij in elkaar gezakt. Hij had een afschuw van alle mogelijke scènes en van gevoeligheid. Hij had zowel tijdens de dienst in de kerk als op het kerkhof zijn moeder voortdurend in het oog ge houden, maar zij had geen traan ge laten. Het voornaamste was nu om in het hotel terug te keren, voordat zij in een zou storten, pas daarna zou hij zich op zijn gemak voelen. Hij was Honor dankbaar, dat zij het gesprek aan de gang hielp houden, hij was er zeker van dat ook haar de spanning niet was ont gaan. Ook Sue Lester's aanwezigheid was van nut, zij was nuchter en, god dank, ze was niet katholiek Honor en hij voelden zich weinig op hun gemak in de totale katholieke sfcer van de omgeving, ze wilden graag en hoffelijk toegeven, dat er misschien „iets inzat", doch verder ging hun in teresse niet, zij begrepen er niets van en koesterden ook niet de minste wens om er iets van te begrijpen; daar1 stond natuurlijk tegenover dat Francis een merkwaardig leven had geleid, een leven, dat zij zelfs tot bepaalde hoogte bereid waren als „heilig" te erkennen; en meer kon niet van hen worden ver langd. Sue voelde zich door het gepraat van Steven en diens vrouw over alles en nog wat een beetje getergd. Zij ver langde er naar om alleen te zijn en ant woordde verstrooid op de vragen die ze haar stelde. Zij had op de duur wei nig van Francis begrepen en nu voelde zij dit gebrek aan begrip als een pijn. Er was iets in haar, dat zijn grootheid wilde erkennen, een grootheid, waar tegenover zij zichzelf klein en nutteloos voelde. Dit vulde haar met een gevoel van verlangenden tevens van verdriet, geen verlangen of verdriet dat zich op iets bepaalds richtte, maar het smolt samen tot een gevoel van diepe onbevre digdheid. Alleen op haar kamer nam zij het kleine onooglijke schilderijtje op, dat Francis haar volgens Dorothea had wil len geven. Zij wist hoe het in zijn bezit was gekomen. Pater Halloran had aan Dorothea verteld dat hij het 's avonds aan iedereen in het klooster had laten zien. Hij scheen door het geschenk zeer ontroerd te zijn. „Mijn zuster was een grote bewonderaarster van Botticelli," had hij verteld. Het was de enige keer geweest, dat hij over haar gesproken had. Op de achterzijde van het schilderijtje had hij met bevende letters en met potlood geschreven: „Wie van ons ont vangt wat hjj verlangt of, zo hij het ontvangt, is voldaan?" Zij draaide net schilderijtje om en las de woorden op nieuw. Het' moesten de laatste zijn geweest die hij geschreven had. Wanneer schreef hij ze op toen hij die avond in regen en wind thuis gekomen was, nadat hij door zijn gebed een doodzieke vrouw weer aan het leven had terug gegeven? Of toen hij wist, dat hij ster ven moest? Had hij aan die woorden gedacht, toen hij gevraagd had om haar het schilderijtje te geven? En wat be doelde hij er mee de futiliteit en de leegheid van de dromen, waar de men sen al hun zinnen op zetten? Of hadden ze een meer persoonlijke betekenis? De tragedie van degenen die achter bleven was altijd dat de doden geen antwoord meer gaven op hun,vragen Zij zette het schilderijtje weer op het kastje naast haar bed en begaf zich naar beneden op zoek naar Dorothea Honor zag haar in de hall vanuit de kleine, donkere bar en riep haar. Steven was bij haar. Hij zag er moe uit, vond Sue, en een beetje meelijwekkend doch dat kwam eerder doordat hij zich in deze vreemde omgeving niet op zijp gemak voelde dan door verdriet. Met zijn grijzend blond haar leek hij op Francis, een minder verfijnde editie van Francis. Zij had hem slechts een paar malen bij toeval ontmoet en zij mocht hem niet; zij vond hem arrogant, eigen gereid en zelfvoldaan. Nu leek hij een beetje pathetisch. Hij „hoorde" niet in deze omgeving en gaf de indruk dat hij het zich wel bewust was en er op be paalde wijze verontschuldiging voor vroeg. Honor was even zelfbewust als altijd. Zoals zij leek was zij ook, een Engelse „lady", en dit zou ze blijven, overal en onder iedere omstandigheid; de snit van haar onberispelijk gesneden mantelpak, de net niet stijve correct heid van hoed, handschoenen, schoenen en tas, zelfs haar permanent benadrukten dit feit nog eens extra. Zij was groot en slank en donker, en zag er goed uit, er ging iets opgewekts, een zekere fris heid van haar uitje moest haar schil deren in degelijke tweeds of in rij kostuum, als „portret van een Lady." (Slot volgt) serieuze besprekingen weinig tijd restte. Vooral in het van nature toch zo rijke Brazilië, waar men kort voor het alle arbeid stop zettende carnaval arriveerde en waar de verbindingen met vele plaat sen slechts door de legerluchtmacht be staan, bereikte men weinig concrete re sultaten. Beter was het in Mexico, waar in het Noorden voor Nederlandse immi granten mits groepsgewijs, lonende ontginningsarbeid als mogelijk werd ge zien. Venezuela drijft nog te eenzijdig op de ene kurk. die de olie vormt (en waarbij vele Nederlanders werkzaam zijn), doch een verandering van deze economisch-gevaarlijke situatie is inge zet en daarmee ontstaan nieuwe moge lijkheden. Van het op de tweede reis bezochte Uruguay, het meest democratische land ter wereld, waar de president er over denkt zijn bevoegdheden aan het parle ment over te dragen, trokken de Prins en zijn gezelschap met een enigszins bang hart naar het beruchte Argentinië. Van democratie is in dit land inder daad in de verste verte geen sprake, maar het verschijnsel, dat alle belang rijke posten in handen zijn van de sterkste partij, ziet men ook in de de mocratische V.S. en de Prins heeft notoire anti-Peronisten op zijn hotel kamer kunnen ontvangen. In dit land is overigens de goodwill voor Nederland momenteel zeer hoog, terwijl het ook in geheel Zuid-Amerika economisch voor ons land van het hoog ste belang is. Speciaal hier is eigen acti viteit van de Nederlandse ondernemers en handelaars uiterst gewenst, maar spe ciaal hier ook is kennis van taal en zeden, gezien de lange tenen der Argen tijnen, een haast onmisbare introductie. Een omstandigheid, die ook voor de an dere landen, zij het niet zó stringent, toch van betekenis is. In Chili zijn de mogelijkheden weer beperkter voor lopig althans. Wellicht echter, dat de ge maakte connecties hier verandering kun nen brengen. Advertentie Bus-hostess aan boord, twee chauf feurs. Alles inbegre pen, ook verversingen onderweg in de bus. Vraagt uitvoerig, ge- illustreerd prospectus Ons prospec tus is even eens ver krijgbaar b(J alle bekende reisbureaux. \^Den Haag - Plaats 16 - Tel. 112670y 8 April 1945 erin slaagden een gedeelte van de provincies Groningen en Drenthe te bezetten. Zij droegen hierdoor op be langrijke wijze by tot de bevrijding van Nederland. Dank zij een verrassende mededeling van de BBC tijdens d fi operatie, aankondigende, dat grote ope raties zouden worden ondernomen, slaagden de neergesprongen Franse pa rachutisten erin, ondanks ernstige ver liezen enkele Duitse generaals gevangen te nemen. V1-startplaatsen onklaar te maken en verschillende Duitse convooien ernstig te belemmeren. Uit dank voor de moedige daad zijn aan de overblijvenden en de nabestaan den van hem die deelnamen aan deze zo genaamde operatie-Armhurst de boven vermelde ondeischeidingen uitgereikt. Eer. Nederlands detachement van het Prinses Irene-regiment bewees daarbij de militaire eer. Onder de aanwezige autoriteiten bevonden zich generaal De- vir.ck namens de Franse regering en generaal Mathon, Nederlands vertegen woordiger van de Shape het hoofdkwar tier van generaal Eisenhower. De plech tigheid werd ingeleid met een door een Franse militaire kapel gespeeld Wilhel mus en de Marseillaise. Daarna weer klonken in het Frans de plechtige woor den van de Koninklijke onderscheidings- bulle: „Wij Juliana, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau. enz. enz., enz." waarop de onderscheidingen werden uitgereikt. Bij de president van de „amicale" van oud-parachutisten was intussen een te legram aangekomen van Koningin Julia na en Prins Bernhard van de volgende inhoud: „Verheugd te weten, dat Zater dag parachutisten van het tweede regi ment S.A.S. het getuigenis ontvangen van de grote dankbaarheid van het Ne derlandse volk geven wij uitdrukking aan onze diepe erkentelijkheid voor hen, die zich zo moedig onderscheiden heb ben voor de bevrijding van Nederland. Verwanten van de gevallenen op het veld van eer betuigen wij ons diep ge voeld medeleven. Getekend Juliana en Bernhard." De president van de vereniging van cud-parachutisten vertelde ons na afloop dat de zo juist onderscheiden mannen voor deze plechtigheid van heinde en verre waren gekomen. Er waren er zelfs uit Marokko. Zij waren op eigen kosten naar Parijs gekomen, waaruit volgens deze president, zou mogen worden op gemaakt hoezeer zij deze Nederlandse geste op prjjs stellen. Mgr. Anthony Riberi, apostolisch in ter nun tics in Nanking, is Zaterdag door de Chinese communisten beschuldigd een onder rode anspiclën staande actie om alle banden tussen de Chinese ka tholieken en bet Vatieaan los te maken, te willen belemmeren. Men verwacht dat deze beschuldiging spoedig aal wor den gevolgd door de uitwijzing van mgr. Riberi, die de enige offieiële ver tegenwoordiger van de Pans in China ia Te Lake Success heerste Zondag de verwachting, dat de Chinese en Noord- Koreaanse volksrepublieken binnenkort voor bet laatst de kans zal worden ge boden de Koreaanse oorlog door een „staakt-het-vuren" rondom de 38ste breedtegraad te beëndigen. Het is nog niet duidelijk vla welke organen derge lijke vredesvoorstellen zouden worden gedaan, meldt Renter's correspondent bjj de V.N. Het verluidt, dat de V.N. in dit geval drie voorstellen zullen doen: Een onmid- lijk staken der vijandelijkheden aan alle Koreaanse fronten, het scheppen van een 35 kilometer brede bufferzone lar.gs de gehele 38ste breedtegraad en het uit schrijven van een conferentie onder auspiciën der V.N., waarop het tot stand komen van een verenigd, onafhankelijk Korea zou moeten worden besproken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3