Motor van straaljager beter dan van enig Amerik. vliegtuig IN DE VOETSPOREN VAN KARD. DE JONG COMMUNISTEN IN ITALIË KRIJGEN ZWARE KLAP Bedenkelijke „TOT DE RAND VAN DE AFGROND" De nieuwbenoemde coadjutor Amerikanen zijn de Russen de baas dank zij hun betere opleiding Grote mijnramp in Engeland Eerste verkiezingsuitslagen wijzen op winst voor De Gasperi 10.000 VRACHTAUTOCHAUFFEURS IN LONDEN IN STAKING Tot hoofd en hart Het weer. Amerikaanse luchtmacht zeer machtig Onderhoud met Mgr. dr. B. J. Alfrink 79 mijnwerkers door explosie ingesloten CHINEZEN BIEDEN WEER TEGENSTAND Geen vredespogingen van de Sovjet-Unie Indonesië verhoogt rubberuitvoerrecht Brits voorstel door Egypte verworpen OOSTENRIJK IN 1954 SOCIALISTISCH? Voedselvoorziening, industrie en export de dupe Ons nieuwe feuilleton GEZIN MET STOKKEN DOODGERANSELD m vul h DINSDAG 29 MEI 1951 75ste JAARGANG No. 25083 GENERAAL VANDENBERG OVER DE LUCHTOORLOG BOVEN KOREA Tyana in Cappadocië Gert. Van Fleet: „Zo ver mogelijk oprukken" Ontkenning van Malik Achteruitgang van de productie? Korting op spoorweg-tarieven Bij Franse Spoorwegen Verwachting van Körner V er schrikkelijk drama in Indonesië Arrestatie te Bandung Kind redt vier-jarige uit haven van Bruinisse Dodelijk ongeval op spoorlijn Dronken automobilist reed meisje aan [TENNIS SHORTS - SHIRTsJ BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milrtmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentién eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Er is velerlei reden om verheugd te zijn over de benoeming van de Nijmeegse hoogleraar prof. dr. B. Alfrink tot coadjutor van Kardinaal de Jong. Aan de om gezondheidsredenen rust" behoevende Kardinaal wordt daar door een helper toegevoegd, die juist in vele opzichten die geestelijke gaven blijkt te bezitten waarom de Kardinaal immer dankbaar bewonderd zal blijven door Nederlands katholieken. Zoals men weet sluit prof. Alfrink's coadjutorschap bovendien in zich, dat hij eerlang de opvolger van de Kardinaal zal zijn als hoofd van de Nederlandse Kerkpro vincie. Evenals de Kardinaal is prof. Alfrink een eminent geleerde, wiens weten schappelijke naam sinds lang bevestigd is in eigen kring en daarbuiten. Zoals te voren een vermaard kerkhistoricus tot de zetel van St. Willibrord werd geroe pen, zo zal dit te zijner tijd het geval zijn met een eminent bi.ibelgeleerde, als hoedanig de huidige coadjutor grote be kendheid en waardering geniet. Over zijn wetenschappelijke bekwaamheden werd gisteren reeds het belangrijkste gereleveerd. Maar minstens evenzeer dient te worden gewezen op de overige hoedanigheden van prof. Alfrink. zoals deze tot nu toe voornamelijk bekend waren binnen de tamelijk kleine kring van wie het voorrecht hadden nauwer met hem in contact te komen. Prof. Alfrink, die behalve zijn weten schappelijke opleiding in Nederland, Rome en Jerusalem, ook enige jaren de praktijk der zielzorg als kapelaan heeft doorgemaakt, is een beminnelijk en eenvoudig man, hoffelijk en voorko mend. bezonnen en wijs en bovendien begiftigd met een groot gevoel voor hu mor. Zo stond hij bekend en was hij bemind op het seminarie Rijsenburg, waar hij tezamen met de huiidge Kar dinaal heeft gedoceerd, zo ook ver wierf hij zich onmiddellijk aller sym pathie aan de Nijmeegse Universiteit, waar hij in 1945 tot hoogleraar in de bijbel-exegese en het Hebreeuws werd benoemd. Ofschoon hij in het universi taire leven en daarbuiten slechts in ge ringe mate het licht der publiciteit ving, iuist omdat dit strijdig was met zijn bescheidenheid, weet de geestelijkheid van Nederland evengoed als de Nij meegse academische kring, dat prof. Al frink in genen dele een verdorde kamer, geleerde is. Integendeel. Men behoefde slechts één keer zijn gast te zijn geweest of in welk verband dan ook hem te heb ben ontmoet, om te weten, dat deze priester en geleerde een ruime belang stelling had voor de dingen der cultuur in het algemeen zo goed als voor het practische maatschappelijke leven. Het waren juist zijn hartelijkheid en zijn grote zin vöor milde ironie, die onontkoombaar ertoe leidden, dat men steeds in grote vrijmoedigheid met hem te spreken kwam over de meest ver schillende dingen des dagelijksen levens, waarover hij altijd een verrassend scherp oordeel wist te geven. Bij zulke gele genheden bleek telkens opnieuw, hoe ruim zijn visie was, met hoeveel begrip en vrijwel steeds naar lichte spotzucht neigende wijsheid hij iedere betrekke lijkheid als zodanig placht te ontmas- keren Men mag verwachten, dat de Neder landse Kerkprovincie in hem een herder zal bezitten, begiftigd met een grote sterkte van geest, helderheid van oor deel en hartelijke belangstelling voor het geestelijk heil van de aan zijn leiding toevertrouwde gelovigen. Wij mogen Z.H. de Paus dankbaar zijn voor deze benoeming, waardoor een waardige op volging van de om ongeveer gelijke eigenschappen zo hoog vereerde Kardi naal wordt veilig gesteld. Moge de nieuwe coadjutor onder lei ding van de H. Geest en gesteund door ons aller gebed de kracht vinden om zijn uitermate moeilijke en verantwoor delijke taak te vervullen. De uitlating, die de nieuw-benoemde coadjutor reeds tegenover persvertegen woordigers heeft gedaan, n.l. dat hij de door Kardinaal de Jong reeds gegane en aangegeven weg, als uitstekend bevon den, zal volgen, biedt daarvoor een ver trouwenwekkende waarborg. Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Koude nacht, morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Zon: 4.29—20.46 Maan: 2.11—15.23 Maandag heeft de Amerikaanse stafchef van de luchtmacht, Vandenberg, voor de senaatscommissie voor onderzoek verklaard, dat de door de Noordelijken in Korea gebruikte M.I.G.-15-straaljager een betere straalmotor heeft dan enig Amerikaans straalvliegtuig. Hjj voegde er aan toe, dat de Amerikaanse opleiding beter is, evenals de vuurleiding in het vliegtuig, waardoor de Amerikaanse jagers in het gevecht beter zijn dan de Russische, ondanks het feit, dat deze sneller vliegen. Het aantal Russische straaljagers in Oost- en West-Europa duiden er op, aldus Vandenberg, dat de Russen in staat zijn uitstekende vliegtuigen en masse te vervaardigen. Voorts was hij van mening, dat het-tot op heden de luchtmacht was, die de Russen ervan had weerhouden een oorlog te beginnen. Hij geloofde, dat een einde aan de gevechten in Korea kon worden gemaakt zonder het uiterste te vergen van de luchtmacht. Vandenberg noemde de straalmotor van de M.I.G. een „opmerkelijke verbe tering van de reeds verouderde motor, die de Engelsen enige jaren geleden aan de Russen verkocht hadden". Mogelijk was de motor van de M.I.G. in Rusland ontwikkeld met medewerking van Duit se technici, aldus Vandenberg. Hij verklaarde voorts, dat de V.S. in samenwerking met Engeland al het mogelijke deden om de best mogelij ke motoren te bouwen. Op een vraag van de democratische senator Connal- ly antwoordde Vandenberg, dat de vooruitzichten om een wereldoorlog te voorkomen tot op heden goed wa ren; de atoombom was een belangrij ke factor in dit verband. Op de vraag of de V.S. een voldoen de luchtmacht opbouwen zei Vanden berg, dat dit gedaan werd zover de door het Congress toegestane gelden dit toe lieten. Senator Bridges vroeg of de bases m Europa, inclusief Spanje, Engeland en Noord-Afrika van essentieel belang wa ren voor succesvolle aanvallen op Rus sische bases. Vandenberg antwoordde, dat deze bases niet van essentieel be lang, doch zeker wenselijk waren. De Amerikaanse luchtmacht maakte zich. zo snel als mogelijk was, onafhankelijk van overzeese bases, maar dat zou geen doelmatige manier zijn om een oorlog te voeren. Om zonder buitenlandse ba ses te opereren zou de luchtmacht vijf of zes maal zo groot moeten zijn als in geval zij wel de beschikking over deze bases had. Generaal Vandenberg zei, dat hij het eens was met de bevelen aan generaal MacArthur om niet ten Noorden van de Jaloe te bombarderen. „Indien wij de gehele kracht van de Amerikaanse luchtmacht inzetten, aldus Vandenberg T f H. M. de Koningin en Prins Bernhard boden gisteravond aan de leden van het Internationale Hof van Justitie ten Paleize op de Dam een diner aan,mwaar vele hoge gasten aanzaten. Het vorstelijk echtpaar verlaat het paleis na de maaltijd. Kort na zijn benoeming heeft de Co adjutor van de Aartsbisschop van Utrecht Kardinaal De Jong, Mgr. dr. B. J. Alfrink, aan het A.N.P. een onderhoud toegestaan. Met gemengde gevoelens had Mgr. Alfrink het bericht van zijn uit verkiezing vernomen, welbewust van de grote verantwoordelijkheid, welke dit kerkelijk ambt op hem legt. Mgr. voelde zich in Nijmegen volko men op zijn plaats. Hij prees het saam horigheidsgevoel in de Nijmeegse uni versitaire gemeenschap, waar geen hoogleraar zich op een hoog en afge zonderd standpunt stelt. Node verlaat hij Nijmegen maar met vreugdevolle toewijding zal hij de roepstem van zijn hoge plicht volgen. Grote eerbied en diep ontzag heeft de nieuwe Co-adjutor voor de geeste lijke en sociale opvattingen van Kar dinaal De Jong. De weg, door deze Kerkvorst in de loop van zijn ambts vervulling getekend en gevolgd, is vol gens Mgr. Alfrink zó uitstekend en doeltreffend, dat geen opvolger er aan zou denken van deze weg af te wijken, vooral niet op het terrein van katholie ke sociale actie, zielszorg, kerkenbouw en het scheppen van juiste sociale ver houdingen. Hier werd zelfs een zeer veilige weg aangewezen. Eeuwenlang is de stad Tyana in de oudheid zowel door haar ligging als door haar functie een stad geweest van im portantie. Omstreeks 2000 voor Chr. wordt de stad reeds genoemd in hetietische inschriften. Zij draagt daar de naam Tuwanuwa of Tuwana, een naam, die in de hellenistische tijd werd vergriekst tot Tyana, onder welke vorm de naam in de kerkelijke hiërarchie nog voort leeft. Tegenwoordig is het niet meer dan een ruïneheuvel, gelegen dicht bij het Turkse dorp Kilisse Hissar. Het ligt in Klein-Azië, in de landstreek Cappadocië, aan de voet van het Taurusgebergte, dat Klein-Azië van het gebied van Noord- Syrië afscheidt. Het dankt zijn beteke nis voor een groot deel aan die gunstige ligging, want het is gelegen aan de grote karavaanweg, die door de bekende Cili- cische pas dwars door het Taurus-ge- bergte heen Klein-Azië verbindt met Syrië en dus met Palestina en Egypte. Het bezit van de stad was dan ook een zaak van betekenis. Later was zij in handen van de Perzen, daarna behoorde ze aan de Cappadocische koningen, tot dat zij tenslotte overging in handen van de Romeinen. Zij genoot de hoge eer van het bezoek van keizer Septimius Severus (193211), die er zijn prefect van de Pretorianen, Fulvius Plautianus, kwam bezoeken, toen die te Tyana ziek lag. Naderhand, toen keizer Diocletiaan (285 305) een nieuwe indeling van de pro vincies van het Romeinse rijk doorvoer de, werd Tyana de hoofdstad van de nieuwe provincie Cappadocia secunda, d.i. Cappadocië II. In deze Romeinse tijd bezat de stad een tempel van Zeus. ïn de eerste eeuw van de christelijke jaartelling werd zij vooral vermaard door Apollonius van Tyana, die, aldaar geboren, als wijsgeer, magiër en wonderdoener, zoals men zeide, grote verering genoot tot aan het keizerlijke hof van Rome toe en daar door een zeer grote invloed bezat. Het zou niet verwonderen, wanneer reeds vroeg het Christendom in Tyana vaste voet gekregen zou hebben. Zijn ligging aan een der grote karavaan wegen, waarlangs het christelijke geloof zich bij voorkeur verbreidde, maakt dat zeer waarschijnlijk. Toch zijn ons weinig berichten daarvan overgebleven. Wel spreekt de legende van christen-marte laren uit Tyana reeds in de dagen van keizer Diocletiaan, maar de berichten zijn weinig betrouwbaar. Zeker was het in 325 de zetel van een bisschop, want in dat jaar was Eutychius, bisschop van Tyana, aanwezig op het concilie van Nicea. Het ligt ook voor de hand, dat de hoofdstad van Cappadocia secunda de residentie van een bisschop zal ge weest zijn. In het jaar 371 werd de ker kelijke indeling aangepast aan de be staande provincie-indeling. Behoorde het bisdom Tyana tot dan toe als suffragaan tot Caesarea, in dat jaar werd de pro vincie Cappadocia secuflda door keizer Valens tot een eigen kerkprovincie in gericht, waarvan Tyana de aartsbis schoppelijke zetel werd, die vier suf fragaan-bisdommen kende. Hoelang de stad en deze hiërarchische indeling in tact gebleven is, is vrijwel onbekend.. Toen in de achtste eeuw de vloedgolf van de Arabieren over deze streken kwam, werd Tyana in 708 veroverd door de kalief Al-Walid I. Het christendom wist zich er nog eeuwenlang te hand haven. De laatste aartsbisschop van Tyana, die in de historie bekend is, wordt vermeld in 1359. Sindsdien bleef het in de kerkelijke hiërarchie voortbe staan als de titulair-zetel van een aarts bisschop, die elders in de Kerk zijn functies uitoefent. Om het geluk te leren kennen moet men vaak veel lijden, veel leed dragent zouden wij geheel Mandsjoerije en de voornaamste steden van China kunnen verwoesten. Dit zou betekenen, dat als de luchtmacht in enig ander gebied ter wereld met volle kracht zou moeten op treden, wij daartoe niet in staat zou den zijn". Het zou volgens Vandenberg wel tot 1953 duren voor de vliegtuigin dustrie in staat zal zijn de vliegtuigen aan te vullen, die de Amerikaanse luchtmacht bij enige belangrijke oppo sitie zou verliezen. Hij voegde er aan toe: Hoewel ik er vandaag nog vóór ben om Mandsjoerije niet te bombarderen, wil dit in het ge heel niet zeggen, dat ik er morgen of over een maand of zes maanden niet vóór ben Negen en zeventig mijnwerkers zijn sedert vanmorgen vroeg van de buiten wereld afgesneden, doordat tengevolge van een explosie op negentig meter diepte tonnen puin de uitgangswegen van een der grootste kolenmijnen van Engeland versperren. Vrijwel de ge hele bevolking van het kleine plaatsje Easington, in Noord-Engeland, dromde vandaag bö de ingang; van de mijn bijeen toen het nieuws over de ramp zich ver spreidde. Een woordvoerder van de Na tionale Mijnraad heeft de situatie „zeer ernstig" genoemd. Aangenomen wordt dat de ingesloten mijnwerkers zich twee en een halve kilometer van de in gang van de mijn bevinden, die voor het grootste gedeelte onder de Noord zee ligt. Reddingspogingen hebben tot nn toe nog geen resultaat gehad. Na een terugtocht van zes dagen zijn de vluchtende Chinese en Noord-Kore- aanse troepen Maandag geleidelijk tot staan gekomen. Door enorme verliezen en overgave op grote schaal is de ter reinwinst. die de vijand in twee kostbare voorjaarsoffensieven behaald heeft, bijna geheel te niet gedaan. De verbonden troepen rukten over de volle breedte van het schiereiland 6 tot 20 kilometer op in Noord-Korea. De posities van de verbonden legers zyn nu vrijwel hetzelfde als bij het begin van de eerste communistische aanval in de nacht van 22 April. Lt. generaal Van Fleet, bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, heeft voor zijn troepen verklaard „wij zullen het huidige offensief voort zetten totdat we met hen afgerekend hebben". Tegen oorlogscorrespondenten zeide hij, dat de huidige campagne van de verbondenen „prachtig" ging. „Onze taak is, de vijand er van langs te geven totdat zij genoeg hebben. Wij zullen zo ver en krachtig mogelijk optrekken", aldus de generaal. De Russische vertegenwoordiger bij de V.N. Jacob Malik heeft Maandag bij monde van een woordvoerder meege deeld, dat berichten over Russische vre despogingen geheel uit de lucht zijn ge grepen. Enkele dagen geleden zijn er berichten gepubliceerd, dat de Russen belang stel den in onderhandelingen over beëindi ging van het Koreaanse conflict en dat zy hiertoe in verbinding waren getreden met Amerikaanse gedelegeerden. Op de vraag of het dementi betrek king had op alle berichten dienaangaan de of slechts op een gedeelte ervan, ant woordde de woordvoerder, dat het de menti op alle berichten sloeg. De Indonesische douane heeft bekend gemaakt dat de uitvoerrechten voor rubber per 1 Juli voor de duur van het derde kwartaal 1951 zullen worden ver hoogd van 108,6 cent tot 129 cent per kg. Waarnemers zjjn van oordeel dat de verhoging ten doel heeft de schatkist compensatie 'e verschaffen voor de achteruitgang van de rubberexporten in de laatste weken. Het uitvoerrecht wordt gebaseerd op de gemiddelde rubberprijs van het eer ste kwartaal, zijnde 11.75 rupiah per kg. De huidige prijs exclusief het rubber, uitvoerrecht bedraagt 6.70 rupiah. Egypte heeft Maandag bekend gemaakt dat het de jongste Britse voorstellen voor een nieuw verdrag heeft verwor pen. Het herhaalde zjjn verzoek om de Britse troepen uit de Suez-kanaal-zone te evacueren en een unie van de Anglo- Egyptische Soedan en Egypte onder de Egyptische kroon te vormen. Naar wij vernemen, hebben de Franse spoorwegen besloten om een bepaalde korting op de spoorwegtarieven te ver lenen bij een minimum verblijf in Frankrijk van zes dagen. De korting over afstanden tot 1500 km, waarbij de terugreis is inbegrepen, is twintig pro cent; een korting van dertig procent wordt verleend indien de afstand 2000 km of meer bedraagt ln Amerika is dezer dagen verklaard, dat de Verenigde Staten thans de beschik- king hebben over atoomgranaten, die eventueel gebruikt zouden kunnen worden in de strijd tegen de Chinese rode legers in Korea. Links de 91 c.m.-mortier, waarmede de atoomgranaten zouden kunnen worden afgevuurd. Een indruk van de grootte van het kanon verkrijgt men door vergelijking met de er naast staande mensen. Rechts een van de enorme projectielen, die door „kleine David" worden afgeschoten. (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) BOLOGNA, hedenmorgen De gehele nacht hebben duizenden Bolognezen voor het stadhuis en de ge bouwen van de politieke partijen gewacht op het binnendruppelen van de uitslagen van de verkiezingen, die Zondag en Maandagmorgen gehouden zijn. Hoewel de stembussen reeds Maandagmiddag om twee uur zfjn gesloten, zijn de officiële uitslagen tot op dit ogenblik nog steeds niet bekend. Het is een spannende nek-aan-nek-race geworden. Tegen vier uur vanmorgen waren beide blokken vrijwel gelijk gekomen. Daarna behaalden de communisten een geringe voorsprong, die langzaam toenam, doch later door katholieken en socialisten weer werd ingelopen. Volgens A.P. hebben de katholieken en socialisten, volgens een nog officieuze einduitslag, de strijd om de provinciale raad- van de communisten en hun trawanten gewonnen, terwijl de commu nisten ook bij de gemeenteraadsverkiezingen achter liggen. T~\ e nieuwe, mede door de steun ran J de communisten, gekozen Oos- tenrijkse staatspresident, dr. Theodor Körner. is een zeer links ge oriënteerd socialist. Zijn verkiezing is voor de katholieken een ernstig échec, dat zij echter goeddeels aan zichzelf te wijten hebben. Waar socialisten en ka tholieken een coalitie aangaan, blijken de katholieken uit vrees voor het drei gende communisme maar al te gemak kelijk tot een obligate partij in het so ciaal-economische politieke orkest te worden gedwongen. Hoezeer Körner, ondanks zijn 78 jaren, nog een fel par tij -man is. die zich in zijn nieuwe func tie nog niet tot een zich boven de par tijen verheffend niveau heeft weten op te werken, blijkt uit zijn onmiddellijk uitgesproken verwachting, dat Oosten rijk in 1954 een volkomen socialistisch land zal zijn. Laten we hopen, dat deze verwachting niet bewaarheid wordt, en, als zij toch bewaarheid zou worden, dat Körner dan geen Tsjechische Fierlin- ger, die van socialist communist werd, zal blijken te zijn. De communisten, die hun stem op Körner uitbrachten, heb ben daarop waarschijnlijk gespeculeerd. Op de katholieken van Oostenrijk rust thans de t>cel zwaarder geworden taak deze verwachting te niet te doen. REFLECTOR. De nieuwe Oostenrijkse socialistische president, dr. Theodor Körner, heeft Maandagavond de verwachting uitge sproken, dat Oostenrijk tegen 1954 een volkomen socialistisch land zal zijn. In een korte rede tot een van de grootste mensenmenigten, die zich na de oorlog ooit voor het Weense stadhuis verzamelde, zei de 78-jarige president: Mijn taak is de democratie veilig te stallen en als de stuwkracht, die u thans ontplooit hebt. voortduurt tot 1954 dan zal niet alleen Wenen maar geheel Oostenrijk socialistisch zijn. Ik ver trouw, dat ik de wereld er van zal overtuigen, dat Oostenrijk zijn ge schiktheid voor algehele vrijheid en voor een spoedig sluiten van een vre desverdrag heeft bewezen, zo verklaar de hij later aan de buitenlandse pers. De uitslagen, die tot nu toe in geheel Italië zijn binnengekomen, wijzen er op, dat de Italiaanse communistische partij haar zwaarste nederlaag van de laatste jaren geleden schijnt te hebben. Nadat ruim de helft van de bijna negen mil- lioen uitgebrachte stemmen geteld wa ren bleek, dat de christelijk-democrati- sche (katholieke) partij van premier De Gasperi en zijn bondgenoten de leiding hadden in tal van de 1170 gemeenten, waar het bestuur voorheen in communis tische handen was. De minister van Binnenlandse Zaken, Mario Scelba, heeft verklaard, dat in de provinciale staten de regering tweemaal zoveel zetels verovert als de communis ten. In Bologna heerst een enorme op winding. Het verkeer is volledig ge blokkeerd. Alorrr maakt het publiek berekeningen over het stemniveau van de beide blokken. In Milaan, de tweede stad van Italië, behaalden de christen-democraten, vol gens A.P., voor de provinciale raad 609.852 stemmen, de anti-communisti sche socialisten 183.895 en de communis ten 481.864. Voor de gemeenteraad was de stand, nadat bijna twee derde van de stemdistricten geteld waren: christen democraten 145.310 en Saragat-socialis- ten 63.817; de communisten 108.660 en Nenni-socialisten 67.963. Sinds de ver kiezingen van 1946 had Milaan een ge matigd socialistisch bestuur. In Genua hebben de christen-democraten in de provinciale raad waarschijnlijk 15 zetels gewonnen en de communisten 8. Ook voor de gemeenteraadsverkiezingen heeft de christen-democratische coalitie de leiding in deze stad, welke sinds 1946 32 communistische, 13 socialistische en 15 christen-democratische gemeenteraads leden had. Ook in Venetië zijn de communisten aan het verliezen. Nadat de uitslagen van vrijwel alle districten binnen waren, hadden de christen-democraten 70.591 stemmen en de communisten 64.949. In de huidige raad hebben de communisten en Nenni-socialisten 32 zetels tegen de christep-democraten 23. Ook in de pro vinciale raad zal een ommekeer plaats hebben. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenrftorgen Ongeveer een vierde van de 40.000 vraehtautochauffeurs, werkzaam bij de genationaliseerde wegtransportbedrijven, zijn in staking omdat de directies van deze bedrijven hebben besloten het aan tal inspecteurs langs de weg te verho gen. Deze inspecteurs hebben tot taak toezicht te houden op de vrachtauto- chauffeurs, hen zo nodig te helpen met advies, en mede te helpen in het bestrij den van de omvangrijke diefstallen bij het vrachtvervoer langs de weg. De vrachtautochauffeurs zijn evenwel ge neigd in de inspecteurs in de eerste plaats klikspanen te zien. zulks ondanks het feit dat het aantal inspecteurs eerst is uitgebreid na overleg met de vakver enigingen. Deze staking is van zeer ernstige aard en kan bij uitbreiding hoogst on aangename gevolgen hebben voor de Britse voedselvoorziening, de industrie en de export, vooral daar de Britse spoorwegen reeds met grote moeilijkhe den te kampen hebben met betrekking tot de vrachtvervoercapaciteit Deze staking getuigt eveneens wederom van de vage ontevredenheid welke heerst onder het personeel van de genationali seerde bedrijven. Nationalisatie heeft niet beantwoord aan de oude socialistische droom. Voor al voor de arbeider is er weinig veran derd. Hij heeft andere bazen gekregen, die, dank zij hun ambtelijke staat, ver der verwijderd lijken dan de voormalige particuliere directies. Ook onder vracht autochauffeurs wordt de klacht gehoord dat sinds de nationalisatie het aantal y Jet feuilletondat wii van morgen l~~l af gaan publiceren, is de bekende -*■ roman ot de rand van de afgrond" door Leo Brady, in de vertaling van André Noorbeek, on langs uitgekomen bit Het Spectrum te Utrecht. De titel „Edge of Doom" („Tot de rand van de afgrond") zal bij de meesten van onze lezers onmiddellijk de herin nering wekken aan een gunstig beoor deelde film, welke onder die naam in middels reeds in enige bioscopen werd vertoond. En inderdaad is het zo, dat, gelijk meestal in zulke gevallen pleegt te geschieden, Leo Brady's boek mede door de uiteraard sterker in de publi citeit doordringende film eerst aller aandacht is gaan trekken, nadat het daarin vertelde verhaal tot grondslag had gediend van de in de taal van het filmische beeld overgezette weergave. Dit neemt echter niet weg, dat de ge schreven roman in kwaliteit zeker niet onder doet voor de daarnaar vervaardig de film. Op 10 Maart j.l. schreef onze litteraire medewerker over Leo Brady's boek: „Het is een bijzonder knappe roman, met veel spannende en dramatische mo menten. Het betreft hier meer dan een thriller, een doelbewust succesboek; het is zelfs ten naaste bij een meesterwerk, dat de herinnering opwekt aan twee ge heel verschillende namen, Graham Gree ne en Dostojewski." Samenvattend sprak onze medewerker over „een knap en suggestief-onthullend verhaal over mis daad en straf, zich spelend tegen een grootsteedse achtergrond van schijnge luk". Met de publicatie van dit zorgvuldig aard geen kindervertelling is, hopen wij Een suggestieve opname uit de film „Tot de rand van de afgrond", waaraan hiernaast herinnerd wordt. Door bemid deling van de publiciteitsmanager van R.K.O. Radio-Films zijn wij in de gele genheid gesteld bij tijd en wijle een beeld uit deze film te plaatsen ter illuS- trering van het feuilleton. uitgekozen verhaal, dat wederom uiter- onze lezers een genoegen te doen. kantoorambtenaren per chauffeur is toegenomen en dat dit uitgebreide administratieve apparaat het vervoerbe drijf topzwaar maakt en loonsverhogin gen in de weg staat. Teleurstelling over de resultaten van de nationalisatiepoli- tiek is zowel bij de arbeiders als bij de Labourpartij een van de voornaamste oorzaken van de huidige politieke ma laise. Een verschrikkelijk drama heeft zich afgespeeld in de dessa Sukoanjar, waar drie jongemannen een gezin, bestaande uit vader, moeder en dochter met stok ken hebben doodgeranseld. De daders verklaarden dit afschuwelijke misdrijf te hebben gepleegd uit wraak. Hun slachtoffers zouden er oorzaak van zijn geweest, dat enkele familieleden van de moordenaars zijn overleden. De heer Durachman, hoofd van de af deling politieke zaken van het gouver neurskantoor te Bandung, is gearres teerd. Van officiële zijde kon men nog geen inlichtingen geven omtrent de re den voor deze arrestatie. De negen-jarige Willem van den Berg uit Bruinisse heeft de vier-jarige L. de Keizer van een wisse verdrinkingsdood gered toen hij alleen bij de haven van Bruinisse was en het ventje om hulp hoorde roepen. Hij had de tegenwoordig heid van geest het kindje, dat in de ha ven lag, op de kant te trekken. Hedenmorgen moest op de spoorlijn NijmegenArnhem, nabij het viaduct Mariëndal, de 52-jarige ploegbaas der Nederlandsche Spoorwegen, de gehuwde H. Rozenboom uit Oosterbeek, uitwijken voor een hem tegemoetkomende goede rentrein uit de richting Arnhem. Op het zelfde moment werd hij in de rug aangereden door een electrische perso nentrein uit de richting Nijmegen. Hij werd op slag gedood. Hedenochtend is in het St. Geertruida- Ziekenhuis te Deventer een 19-jarig meisje W. uit Deventer overleden aan verwondingen, opgelopen bij een aan rijding Zaterdagnacht j.l. op de Terwold- seweg. De 38-jarige E. uit Deventer, die on der invloed van sterke drank achter het stuur van zijn personenauto zat, reed haar aan. Het meisje werd in bewuste lozen toestand naar het ziekenhuis ge bracht Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 134(39

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1