Veiling in „Het huis met de beelden" DE PRIJZENDICTATOR VAN AMERIKA DISCUSSIE OVER BESTUURSFORMATIE R.K. LEESZAAL Geen vertegenwoordiger van Perzië naar Den Haag In 1950 werden 26554 boeken uitgeleend Verkeerssituatie op Wagenweg AGENDA Rotonde binnen enkele weken gereed Michael Disalle naast Acheson de meest becridseerde man in de V.S. DE ZWARTE HANDEL ONTPLOOIT ZICH Werk voor Historisch Genootschap Handel met Engeland EEN VAKMAN VOOR UW BED 1 DAG RETOUR DINSDAG 29 MEI 1951 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Belangrijke verbetering tussen Plein en Wester- houtpark Over prijsstijging gesproken! Katholieke speeltuin Schalkburgergracht Reclame voor nijverheids- onderwij» K.A.J. Haarlem II VOOR BRILLEN Burgerlijke Stand l KLEEDHUIS VAN „SCHOTEN" Is bouw voor ruim f 25.000 geen luxe? SCHAKEN Het Witte Paard" Open Zomertournooi van H.W.P. R.K. Middenstanders gaan ter bedevaart naar Heiloo Bromfiets gehuurd en verkocht Bromfiets tegen autobus Textiel gestolen Grondverkopen Geslaagd Dronken motorrijder Laatste rails verdwijnen Geen verbetering Christel, school ZANDVOORT HEEMSTEDE „Prinses Rozelijn" Vergadering K.A.B. Nog meer hout Waterstanden C.P.N. contra raadsvoorstel MORRISON ZAL HET ENGELSE STANDPUNT UITEENZETTEN Heden verklaring over Perzische olie Wereldpetroleum-congres in Den Haag geopend Olie-industrie heeft geen vrees voor atoomenergie Austin over bijdrage der V.S. aan V.N. Emigranten-, passagiers- en troepenschepen Belangrijk minder kolen STAATSSECRETARIS VAN OORLOG BENOEMD Franse onderscheidingen voor Nederlanders Petroleumdetaillisten en omzetbelasting VERDEELDE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York so y2 - De vergadering van de leden der R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, die gisteravond gehouden werd, was wel bij zonder levendig. Het hoofddoel van deze bijeenkomst was het verkiezen van een 5-tal nieuwe leden van het bestuur. Al vorens dit echter plaats vond kwamen er verschillende sprekers aan het woord, die in min of meer heftige bewoordin gen hun visie gaven op het beleid van het thans zetelende bestuur. In zijn openingsrede sprak de voorzit ter, de heer J van Velsen, over de hou ding, die men dient in te nemen t.o.v. de R.K. Leeszaal. Een bibliotheek is de neerslag en het resultaat van een on noemelijk aantal gedachten en ideeën. Is het dan verantwoord om de lezers vrij en onvoorbereid in al die ideeën werelden te laten grasduinen? Onze leeszaal aldus spreker heeft een drievoudige taak. Op de eerste plaats het propageren en verspreiden van goe de Katholieke lectuur. Als tweede taak geldt het weren van die boeken, die voor Katholieken onaanvaardbaar zijn. En de derde taak is het classificeren van het totale boekenbezit. Een slecht boek zal aan een ervaren lezer voor een en kele maal zeker geen kwaad doen. Maar De verkeerssituatie op het gedeelte van de Wagenweg tussen het Plein en het Westerhoutpark baart de laatste jaren in toenemende mate zorg. Hoewel het in de gegeven omstandigheden niet mogelijk is, een bevredigende oplossing te scheppen, kunnen toch enige belang rijke verbeteringen worden aange bracht. Daarom stellen B. en W. voor een crediet van f 36.500 te verlenen voor de volgende werkzaamheden: verbre ding van de rijbaan in het gedeelte tus sen de Hazepaterslaan en de Schouw tjeslaan door versmalling van de trot- troirs aan beide zijden hetgeen voor het voetgangersverkeer geen bezwaar oplevert. De helft van het benodigde bedrag voor dit werk was reeds op de begroting van 1947 uitgetrokken. Door de bocht bij de Floraschool te wijzigen zal het mogelijk zijn de bushaltes te verleggen, waardoor een grote verbete ring ontstaat. Zeer dringend verbetering eist ook het gedeelte tussen het Plein en de Iordenstraat. De minimumbreedte te op dit gedeelte bedraagt 6.45 meter. Na uitvoering van de ontworpen trot toirversmalling zal deze 7.25 meter be dragen. Gelet op de intensiviteit van het verkeer ter plaatse is zelfs deze gerin ge verbreding van belang. Ook het weg dek zal vernieuwd worden; het be staande in 1923 aangebracht, is zo goed als versleten, en door de voortdurende reparaties ontstaan regelmatig verkeers opstoppingen. De vernieuwing van het wegdek vraagt f 23.500.van het totaal noodzakelijk geachte crediet. Op 20 December 1950, dus vijf maan den geleden, stelde de Haarlemse ge meenteraad een bedrag van f30.000. ter beschikking voor het aankopen van twee stoomoververhitters in het ketel huis der Centrale van het gemeentelijk energiebedrijf. B. en W. delen thans mede, dat de kosten van deze appara ten f55.000.bedragen als gevolg van de materiaalschaarste en prijsstijging. De aankoop is niettemin noodzakelijk. B. en W. stellen voor aan de Haar lemse katholieke vereniging „Voor het gezin" een renteloos voorschot te verle nen van f3000.voor het bouwen van een vluchthuis op de speeltuin aan de Ged. Schalkburgergracht Het raadslid Mol heeft aan B. en W. een aantal vragen gesteld betreffende een circulaire, die de Haarlemse K. v. K. verspreid heeft over het nijverheidson derwijs. Hij is erover ontstemd, dat na gelaten wordt de ouders te verwijzen naar het Bureau voor Beroepskeuze. Hij acht de verspreiding van deze circulaire via de hoofden van scholen onjuist, om dat daardoor op onverantwoorde wijze getracht wordt in te grijpen in onder- wijsaangelegenheden. B. en W. antwoordden, dat de ver spreiding met hun voorkennis en volle instemming heeft plaats gehad. Het ont breken van de verwijzing naar een be roepskeuzebureau vormt geen bezwaar, omdat nog onlangs van gemeentewege aan alle leerlingen van het hoogste leer jaar der gmeentelijke scholen een bro chure is uitgereikt, waarin op dit bureau wordt gewezen. Het bestuur van de onderafdeling Ta feltennis G.T.T.C. deelt de leden mee, dat in verband met de Eucharistische Week in deze parochie de oefengelegen heid en wedstrijden op Dinsdag 29 Mei en Vrijdag 1 Juni in de gymnastiekzaal van de KI. Theresia-school niet door gaan. Afleert en t»« Gr. Houtstraat 3? Haarlem GEBOREN: J. E. van Wanrooijvan Wooning, z. A. RomeijnSchultheiss, z. T. H. van WijngaardenMees, z. K. N. KarpesTjoa, z. A. Vermeer Rosman, z. M. H. CorthuijsenNeder- stigt. d. M. G Mensevan der Putten, d M. C. CayvelageMostert, d. J. M C. Monnierde Meijer, d. A. Heij- sttkBerghuijs. d. J. MulderBeen, 2 d A. Wester—Schut, d. W. Lampe Groenendaal. d. OVERLEDEN: H. G. Oosterop. 53 j., Rijksstraatweg A. J. VisserMuller, 75 j., Gasthuisvest E. Campfens, 55 j., Roemer Visscherstraat het .lezen van een bepaald boek, dat voor een ervaren lezer gechikt is, kan voor een ander funest zijn. De taak van een Katholieke leeszaal is dus een zeer belangrijke en verantwoordelijke. Spre ker wees vervolgens op de leeszaal in groter verband n.l. in het kader van de gehele Katholieke cultuur-politiek in Nederland. In 1948 werd een bisschoppe lijke adviescommissie inzake lectuur voorziening ingesteld, hetgeen ertoe ge leid heeft dat in iedere provincie een Katholieke Centrale Vereniging voor lectuurvoorziening werd opgericht. De voorzitter besloot met aan alle leden actieve medewerking en belangstelling voor de leeszaal te vragen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat in 1950 het aantal leden was gestegen met 216. Op 1 Januari 1951 was het ledenaantal 892. In het afge lopen jaar zijn er in totaal 26554 boeken uitgeleend. De penningmeester liet een somber geluid horen, toen hij meedeelde, dat er over het jaar 1950 een tekort van f 3365,12 was. De voorzitter meende echter nog wel optimistische gedachten te mogen koes teren voor de toekomst. Onlangs heeft de gemeente de subsidie verhoogd van f 7000.tot f 11000.Dezer dagen was het 1000ste lid van de leeszaal inge schreven en dit jaar zal het 30-jarig bestaan van deze Katholieke instelling gevierd worden. Hiertoe zal waarschijn lijk in September een feestvergadering worden belegd. Na deze mededelingen kwam het voornaamste punt van de agenda aan de orde: de bestuursverkiezing. Een van de leden trad naar voren en uitte namens enige leden de grieven, die zij tegen het huidige bestuur hadden. Er ontwikkelde zich een hier en daar zeer felle woordenstrijd, waarbij de voorzitter het bestuursbeleid doeltref fend verdedigde. Tenslotte werd overgegaan tot de verkiezing van een bestuur. Aftredéhd doch herkiesbaar waren mej. dr. M. H. Jacobs en de heren G. J. Roeland, G. Hurkmans, H. Loerakker en A. v. d. Veldt. Als nieuwe candidaten waren door de leden gesteld: mej. A. Bolsius, G. Bomans, J. G. Dijkman, A. Kok, mr. W. H. Lucas, j. J. Marlet, A. Pielage, mr. J. H. van Son en dr. J. Vandervelden. Er werden in totaal 70 stemmen uit gebracht, waarvan 2 blanco. Na deze stemming en een nodig gebleken her stemming werden de heren H. Loerak ker, A. v. d. Veldt en G. J. Roeland her kozen. Mej. Bolsius en de heer G. Bo mans werden eveneens in het bestuur opgenomen. Het was bij twaalven, toen deze op windende vergadering, die gedeeltelijk door deken J. J. A. Kuilman werd bijge woond, ten einde liep. BIOSCOPEN: Rembrandt: Duel met de dood (16 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: De grote inzet (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Het complot van het houten paard (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Road to Utopia (18 j.) 2.30, en 8 uur. City: Twee bolhoeden naar Londen (18 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Broederstrijd" en „De macht over leven en dood" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 29 Mei SchouwburgThalja met „Verwikkeling in Grand Hotel", 8 uur. ConcertgebouwItaliaans Operaconcert o. 1. v. Maestro Nino Vittorio Gajóni, 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Woensdag 30 Mei Schouwburg: Thalia met „Verwikkeling in Grand Hotel", 8 uur. Concertgebouw: H.O.V.-concert o. 1. v. Marinus Adam m. m. v. Corry Bijster, sopraan, 8 uur. De aanleg van twee voetbalvelden en het bouwen van een kleedhuis voor de voetbalvereniging „Schoten" was ge raamd op f 68.000- De werkelijke kos ten hebben bedragen f 87.000, zodat B- en W. een extra crediet aan de raad vragen. De bodemgesteldheid van het terrein was ongunstiger dan op grond van het rapport van het Bodemkundig instituut van Groningen mocht worden verwacht. Het bleek noodzakelijk ter plaatse van het hoofdveld een laag duinzand aan te brengen ter verschra ling van de bovengrond. Ook andere tegenvallers zoals regenverzuim en drainering moesten geboekt worden. Men weet, dat vakbekwame leden van Schoten in hun vrije tijd het kleed huis zouden bouwen. Dat is in hoofd zaak ook geschied, doch een bezwaar, aan deze gang van zaken verbonden, was, dat overdag niemand bij het werk aanwezig was. Deze toestand was met het oog op de regelmatige aanvoer van bouwmaterialen en de controle en de toezicht daarop onhoudbaar. Er moest dan ook een metselaar-tegelzetter aan gesteld worden. Het kleedhuis heeft f 25-545-84 gevergd. Met alle respect voor de geste der enthousiaste leden van Schoten moet ons toch van het hart, dat een kleedhuis van f 25-000, da. dan nog door eigen krachten is opgetrokken als luxe be stempeld mag worden. Wij hebben in deze dagen werkelijk wel wat anders te bouwen. Bovendien werd bij de een voudige stadgenoot indertijd de sugges tie opgewekt, dat voor een beetje geld en met eigen krachten een mooi initia tief werkelijkheid zou worden. Wie zal er daarbij aan gedacht hebben, dat daarmede een kwart ton gemoeid was? Droefgeestig staarden de blinde ogen van het kleine Cupidootje over de met onkruid begroeide tuinpaden, waarover in lang voorbije dagen de dames in haar ruisende crinolines schreden, ter wijl zij met beleefde aandacht luisterden naar de verhalen van naar begeleider, die zijn gebabbel zo nu en dan staakte voor het nemen van een snuifje. Was mejonkvrouwe erg moede van het wan delen, dan rustten zij op de stenen banken, die op ieder lommerrijk plekje van de parkachtige tuin stonden opge steld. En soms plukte mejoffer een tuil tje u*t de grote bloemenvazen en stak dit blozend op de jas van haar galant. Het waren goede dagen toen voor de kleine Cupido. Zijn pijlenkoker droeg hij niet voor niemandal mede en menig slachtoffer viel op de paden van zijn tuin. Maar dit alles is lang voorbij. En op het bordes, waar eens het lieftallig ge snap van de met pijpenkrullen uitgedoste kleuters weerklonk, hoorde Cupido nu de zware eentonige stem van de afsla ger. die straks het onverbiddelijk von nis over hem en zijn stenen lotgenoten zou vellen.... Drie dagen lang heeft een nieuws gierig publiek zich in de 6tatige za len van het „Huis met de beeldA" verdrongen; drie dagen lang hebben onbescheiden handen de fijne porce- leinen schalen aangeraakt, de zware gobelinbekleding van de stoelen be tast, de schilderijen bekeken en be wonderd of afgekeurd. Vanmorgen om tien uur weerklonk de eerste hamerslag en werd het aller eerste stuk van de inboedel van Huize Eindenhout aan het op koopjes beluste publiek vertoond. Aarzelend eerst, maar later enthousiaster werd er geboden. Inderdaad hebben velen een koopje ge had deze morgen. Een warm getinte en bijzonder grote Pers, waarover eens dts bedeesde voeten van een verlegen min naar van een der vroegere bewoonsters van het huis zijn gegaan, ging voor de luttele prijs van 550.weg. De statige halbank en de daarbij behorende arm stoelen brachten slechts 100.op. Er werd voor een schilderstuk uit de ze ventiende eeuw grif 1.450.geboden, met een zittende dame uit de negentien- Na arbitrage waren de uitslagen van de promotie-wedstrijden 2e klasse als volgt: H.O.S.C. 2—H.W.P. 1 4^—5%, H.P.W. 1—H.S.G. 3 4U—5% en H.S.G. 3H.O.S.C. 2 28. Alle deelnemende tien tallen behaalden dus 2 punten, doch door een beter bord-punten-saldo pro moveert HO.S.C. 2. Voor de wedstrijden om de „De Tello- beker" begon H.W.P. zeer goed door „Kennemerland" met 11 3% te klop pen. Voor de onderlinge competitie werden nog de volgende wedstrijden gespeeld: Groep 1: v. d. Bergv. Osch y, Stamde Lange I0. Groep 2: BurgmanHappel Sr. v. DeyzenReeuwijk Sr. 01. Groep 3: UilenbroekHoldrop 10, Schoorl—Komen 0—I. Groep 4: Gosen—Boon 01, Banken Holtkamp Sr. 01. De R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" heeft voor de maanden Juni, Juli en Augustus een Zomertournooi georgani seerd met open inschrijving voor scha kers uit Haarlem en Omgeving. Het is de verwachting dat vele zgn. thuisschakers van uiteenlopende speel- sterkte deze gelegenheid zulleri benutten om eens met de eigen sfeer van een schaaktournooi kennis te maken. Gespeeld wordt op de Donderdagen van 7 Juni tot en met 23 Augustus in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, Haarlem. Aanvangsuur 19.45. Voor be langstellenden zijn inlichtingen te ver krijgen bij de wedstrijdleider: E. J. de Ru, Zijlweg 15, Haarlem. de-eeuw dreigde de afslager te blijven zitten. De schone werd ingezet voor 100.niemand deed er een bod. Wat korzelig verlaagde de afslager het be drag met vijftig gulden, waarna een verwonderd publiek hoorde hoe een oude dame er ƒ70.voor bood. Nog vele malen op de voor „Het huis met de beelden" zo sombere dag viel de doffe hamerslag en toen na uren van bieden en gespannen afwachten het laat ste stuk van de trotse inboedel was ge veild, vertoonden de grote zalen en de ruime gangen een chaotische aanblik. De Queen Anne-speeltafels, de Empire meu belen, de Venetiaanse spiegels, de zonne- klok en de schilderijen, alles stond broe derlijk naast en door elkaar, geduldig wachtend tot hun nieuwe eigenaar zou komen om hen voor eeuwig te scheiden. Advertentie STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Wij serveren diverse exquise Roomijs- S combinaties die U doen watertanden. S Dinsdag 5 Juni houden de leden van de R.K. Middenstandsvereniging weer hun jaarlijkse bedevaart naar Heilo. Door tweemaal beide kapellen te be zoeken kunnen de pelgrims de Jubilé- aflaat verdienen. Het bestuur verwacht, dat dit jaar de afdeling aan de spits zal staan wat het aantal deelnemers be treft en heeft besloten de tocht naar Heilo met luxe auto-cars te maken. Voor deelname kan men zich opgeven bij het bureau Kruisstraat 25, zowel schriftelijk als mondeling. Ook is het mogelijk zich voor de bedevaart telefo nisch aan te melden onder nummer 19846. In de nacht van Zondag op Maandag is als verdacht van verduistering van een Solex-rijwiel aangehouden de 29- jarige scheepsbouwer C. v. E. uit Haar lem. Hij had 7 April deze bromfiets in Haarlem gehuurd voor enige uren, maar niet teruggebracht. Het bleek, dat de man het Solex-rijwiel ergens op de straatweg tussen Roosendaal en Breda aan iemand verkocht had. Gisteren vond op de hoek van de Am sterdamse Vaart en de Nagtzaamstraat een aanrijding plaats tussen een autobus en een Solex-rijwiel. De bestuurder van de bromfiets keek achterom en reed te gen de achterkant van de bus op. Hij kreeg een vleeswond aan het linkeroog en de linkerknie. Daar hij naar alcohol rook, is hem een bloedproef afgenomen. De voorvork van de bromfiets werd ver bogen. Zaterdag om ongeveer half vijf heeft de politie de 22-jarige dienstbode G. .G M. aangehouden in een magazijn in de binnenstad. Zij was door het personeel op heterdaad betrapt bij het stelen van baby-pakjes en couponstof. Bij onder zoek bleek, dat zij in de afgelopen maan den nog meer textiel gestolen had ter waarde van f 70. De goederen zijn in tussen in beslag genomen. B. en W. stellen aan de raad voor de volgende terreinen te verkopen: aan P. de Gruyter en Zn- N. \7. 185 m2 aan de Eksterstraat, hoek Vergierdeweg tegen f 20 per m2 voor de bouw van een win kel met twee bovenwoningen en een magazijn; aan E. Marree te Gverveen 141 m2 grond tegen f 20 per m2 aan de Zuid zijde van de Eksterstraat voor de bouw van een winkel met bovenwoning en bergplaats; aan C- Swart 500 m2 aan de Midden laan tegen f 14 per m2 voor het bou- wen van een huis; aan M- Flohill 700 m2 aan de Stephen, sonstraat tegen i 12.50 per m2 voor het bouwen van een fabriek met garage; aan de Gereformeerde Kerk te Haar lem 289 m2 grond aan de Rechthuis straat voor het optrekken van een ver enigingsgebouw. Ter aanvulling op ons bericht van Zaterdag, dat enige leerlingen van Stadsbibliotheek en -leeszaal van Haar- lem geslaagd zijn voor hun bibliotheek examens, zij nog medegedeeld, dat ook geslaagd is mej- M. Coebergh uit Over- veen en wel voor het le gedeelte van de assistentscursus A. Mej. Coebergh geniet haar opleiding bij de R.K. Open bare Leeszaal en Bibliotheek. De 45-jarige Haarlemse motorrijder E. v. K., die in de nacht het Pontplein te Velsen passeerde, liep daar precies in de armen van de politie. De man maakte zulke vreemde capriolen, dat dronkenschap werd vermoed. Het kwam uit en een bloedproef leverue een nieuw bewijs. De man is ingesloten en proces- rbaal werd opgemaakt. Sinds enige dagen is men op het Sta tionsplein met man en macht bezig om de rails naast de voormalige Beynes Fabrieken te verwijderen. Ook het kruis- spoor van het Stationsplein over de Jansweg naar het emplacement is ver wijderd. waardoor een slipgevaar is op geheven. Het bestuur der Christelijke Scholen heeft het gemeentebestuur medewerking geraagd voor het verbouwen van zijn lagere school aan de Bakenesgsrgracht. De kosten zijn geraamd op 109.531. B. en W. zijn bij de beoordeling van deze aanvrage tot de overtuiging gekomen, dat het ongeveer vijftig jaar oude school, gebouw verschillende gebreken vertoont, welke niet bevorderlijk zijn voor de goe de gang van het onderwijs. Zoals bekend moet met kapitaalsuitga ven de grootste voorzichtigheid betracht worden en in het licht daarvan menen B. en W., dat het herstel van de gebreken zonder ernstig bezwaar tot betere tijden kan worden uitgesteld. Dezer dagen zijn wij eens een kijkje gaan nemen in de rotonde, welke aan de Strandweg te Zandvoort wordt gebouwd. Waar men in het vorige najaar nog met grote moeite een betonnen wand in het strand moest aanbrengen, staat nu een fraai, door de gemeentelijke dienst van publieke werken ontworpen en door de firma Berkhout te Zandvoort voortreffe. lijk uitgevoerd bouwwerk. In de benedenverdiepng bevinden zitfh een groot aantal toiletten, welke aan alle hygiënische eisen zullen voldoen; boven- didn worden in de beide toiletruimten verschillende wasbakken geplaatst. De ingang van de bovenverdieping be vindt zich aan de Noordzijde; allereerst vindt men daar een wachtkamer voor bezoekers van de politiepost; het is de bedoeling daar personen, die door de warmte bevangen zijn en andere „lichte" gevallen, weer op verhaal te laten ko men. Daarnaast is het lokaal voor E.H.B.O. en in het midden is de eigen lijke politiepost ingericht. Een ruim ver trek, van waaruit men een prachtig uit zicht heeft op de zee en de bedrijvigheid op het strand;\een aangrenzend vertrek wordt ingericht als kinderbewaarplaats. Achter de dienstvertrekken bevinden zich over de gehele breedte van de Strandweg twee grote bergplaatsen, wel ke bestemd zijn om in de wintermaan den strandmateriaal e.d. op te bergen. Men legt nu de laatste hand aan dit ingewikkelde bouwwerk. De beide toe- gangstrappen naar het strand moeten nog betegeld worden; het hekwerk bo ven de rotonde moet nog aangebracht worden. De verschillende vertrekken worden momenteel geschilderd. Men verwacht dat de rotonde over enkele weken zal kunnen worden in gebruik genomen. De stichting „Touring Zand voort" maakt plannen om de voltooiing van de grote werken aan en nabij de Strandweg enigszins feestelijk te vie ren. Het in Heemstede zo populaire Ka tholiek Kinderkoor geeft Woensdag te 3 en 8 uur, telkens een opvoering van de alleraardigste operette „Prinses Roze lijn". De toegangsprijzen zijn zo laag ge steld. -dat ieder zonder bezwaar 'de ver richtingen van de kinderen, die weer onder de beproefde leiding van de heren Evert Haak en Bob Jansen zullen spelen en zingen, kan bezien en beluisteren. Woensdagavond houdt-de plaatselijke afdeling van de K.A.B. een ledenverga dering waarop de heer P. Prins, die als afgevaardigde voor de afdeling naar Home is geweest, van zijn wederwaar digheden zal vertellen. Dat belooft dus een Interessante avond te worden. Deze vergadering wordt gehouden in het Pa rochiehuis aan de Achterweg. Behalve de gisteren reeds gemelde schepen komt Woensdag voor de papier fabrieken Van Gelder Zonen N.V. te Velsen de Fin „Ramsdal". Dit schip brengt 625 Engelse vadem papierhout uit Finland. IJMUIDEN. Dinsdag 29 Mei: Hoog water: 10.54 u. en 23.27 u. Laag water: 6.07 u. en 18.49 u. Woensdag 30 Mei: Hoog water: 12.00 u. Laag water: 7.14 u. en 19.58 u. (Van onze correspondente) NEW YORK, Mei Het Is maar goed dat de directeur van het Bureau voor I'rijzerjUabiliaatie, Michael v. Disalle, zulk een onverstoorbaar goedgehumeurde natuur bezit, want de aard van zijn werk bezorgt hem a priori de vijandschap van al die Amerikanen, die zich ten éncnmale tégen elke prijscontrole uitspreken, het zij omdat zij menen dat een vaststelling van prijzen op een niveau beneden dat van de vrije markt een tekort aan goederen zal scheppen, of de zwarte handel in de hand werkt. Maar Michael Disalle, het type van een dorpse burgemeester met een zwak voor bier en biljart, voorheer. was hij burgemeester van To ledo, Ohio iaat zich door geen verontwaardigde industriëlen, geen dreige menten van het „boeren-blok" in het Congress, geen boze economen en opwin ding in de pers van zijn prijsregelingen afbrengen. En dezelfde soliditeit die men in zijn corpulente verschijning waarneemt, komt ook tot uiting in de over- legwijze waarmee hij te werk gaat. Nu hij eindelijk de strijd heeft aangebonden tegen veeboeren en slachters, is zelfs geen resolutie van de Landbouw Commis sie van de Senaat in staat hem te dwingen zijn prjjs-regularisaties voor de vee- en vleesverkoop te herroepen. „Geef deze prijsregeling eerst een kans", zegt Disalle en daarmee moeten de slachters eraan geloven, die na 20 Mei voor een periode van ongeveer zes weken 10 percent moeten laten vallen van hun ge middelde inkoopsprijzen voor vee. Voor groot- en kleinhandelaars in rundvlees heeft h(j verkoopprijzen eveneens vastgesteld en nieuwe prijsverminderingen voor vee zijn reeds door hem voor Augustus en October aangekondigd. dan 20.000 dollar per jaar aan koop waren verkochten, behoeven dergelijke inventarislijsten niet op te maken. Maar.... magazijnen als Macy b.v., een der grootste warenhuizen van New York, moeten een complete organisatie op touw zetten om zulk een inventaris lijst klaar te maken, hetgeen hun niet weinig aan geld en werkkrachten kost! Toch zijn de kleine winkeliers naar ver houding meer te beklagen, omdat die over geen mannetjes beschikken, die net extra werk voor hen kunnen doen. Men denke b.v. eens aan eigenaars van een ijzerhandel: sommige onder hen hebben vaak tienduizend verschillende artikelen te Verantwoorden en zij alleen moeten dus liefst vijfduizend posten invullen. De groot- en kleinhandel is eveneens verstoord over de hoeveelheid materiaal, welke „bestudeerd" moet worden alvo rens men precies weet wat het Bureau voor Prijzenstabilisatie van de diverse handelaren verwacht. Slagers hebben b.v. een boekje van twee en dertig pagina's thuisgestuurd gekregen, dat hen ver trouwd moet maken met het hoe en waarom der prijsregelingen voor rund vlees. Bjj al het gejammer, dat Disalle te horen krijgt, komen nu ook de klachten over de zwarte markt. Veeboeren, in antwoord op de laatste prijsregularisa- ties, beweren, dat kopers deze winter naar de boerderijen zullen toegaan in- plaats van naar de markt als z(j vee wil len kopen. En wanneer de mensen Het gevolg is, dat er geen man in Washington is (behalve Dean Acheson misschien), die zoveel onvriendelijks te horen krijgt als Disalle. Maar deze is op alles voorbereid en de uitspraken van zestig getuigen, die nu door de Land bouw Commissies van de Senaat zijn opgeroepen vertegenwoordigers van unions, van organisaties voor boeren en industriëlen om hun mening over Di- salle's nie.uwste prijscontroles te geven, zullen op zijn besluiten waarschijnlijk weinig invloed hebben. Een ander gedeelte van de bevolking handelaren en winkeliers in goederen als meubels, muziekinstrumenten, sport artikelen, serviesgoed en ijzerwaar roepen Disalle ach en wee toe over het extra werk, dat de prijzencontróle voor hen meebrengt in de vorm van formulie ren, welke zij voor 31 Mei bij het Bureau voor Prijzenstabilisatie ingevuld moeten hebben ingeleverd. Er wordt van hen verlangd, dat zij efen inventaris van alle artikelen maken, welke zij op 24 Fe bruari van dit jaar verkochten. Van ieder artikel moeten in- en verkoopprijs worden gegeven, nummer en datum van een factuur, waaruit de inkoopsprijs blijkt, alsook het winstpercentage op elk artikel. Slechts diegenen, die minder zwarte prijzen willen betalen, zo rede neren deze heren, zijn z ij daarvooi niet verantwoordelijk. Het aanbod van rund vlees is immers veel geringer dan de vraag men is bereid tot het betalen van hoge prijzen. Vandaar dat restau rants alweer de nog uit de tweede we reldoorlog bekende kaartjes ontvangen van de volgende inhoud: „Nu de nieuwe order betreffende de vleesverkoop door het Bureau voor Prijzenstabilisatie is be kend gemaakt, hebben wij weer een Hjst opgemaakt van onze vaste klanten. Daar U hiertoe behoort, zouden wij U willen verzoeken deze kaart getekend terug te zenden, zodat wij weten dat l) ook in de toekomst verzekerd wilt zijn van voldoende en van de beste vlees voorziening." Slachters verkopen hun vlees al op andere wijze dan voorheen: terwijl zij vroeger het geslachte beest in zijn ge heel verkochten, doen ze dit nu per „een heid" en als men die eenheden samen telt, kosten zijn 50 procent meer dan voorheen het hele beest. Ook in andere branches ziet men, dat er weer een zwarte markt bestaat. Als een staalfabrikant van zijn normale le veranciers een benodigde vier ton stalen platen niet kan geleverd krijgen, be hoeft hij zich maar te wenden tot han delaars, die hem zullen zeggen, dat on middellijke levering mogelijk is tegen 200 dollar per ton, hoewel de vastgestel de prijs 170 dollar is.... Maar wat doet een fabrikant,*tls hij dergelijk materiaal nodig heeft, of anders zijn fabriek moet sluiten? En wanneer een aannemer dringend spijkers moet hebben en ze langs de nor male weg niet kan krijgen, worden hem wel adressen gegeven van hem tot dan toe onbekende handelaren, die hem spij kers van 18 tot 20 dollar per vaatje ver kopen, ofschoon de vastgestelde prijzen variëren van 10 tot 12 dollar. Ook voor papier, koper, katoen, mate rialen voor dakwerk e.d. bestaat ai een uitgebreide zwarte markt. Maar merk waardigerwijze worden deze materialen met kleine hoeveelheden verhandeld, b.v. één ton stalen platen, of twee rollen papier, of enkele honderden liters van een scheikundig preparaat enz. Wel heeft Michael Disalle zijn maat' regelen genomen tegen die toenemende zwarte markt en b(j ontdekking wacht zwarte handelaren een boete van 10.000 dollar. Maar voorlopig heeft het Bureau voor Prijzenstabilisatie slechts 400 lie den in dienst, die de wetsovertreders moeten opsporen. Pas tegen 1952 ver wacht Disalle, dat er ongeveer 6000 voor dit werk zullen zijn aangesteld. Alleen: hoe deze 6000 bijna 4 millioen zaken in de V.S. moeten controleren dat pro bleem heeft Michael Disalle nog niet op gelost In de Kennemer Oudheidkamer be vindt v h een driekantige stenen paal, die in vroeger jaren heeft dienst ge daan als grensafscheiding tussen de gemeénten Beverwijk, Velsen en Wijk aan Zee en Duin. Deze p:.al heeft sinds mensenheugenis gestaan in het drie hoekje achter het voormalige Beuken oord in Rooswijk, maar was tijdens de bezetting aan de vernielzucht ten prooi ge allen. Het zal echter wel aan niet velen bekend zijn, dat er even verder naar Wijk aan Zee aan de Bosweg nog zo'n grenspaal staut. Deze is vierkant en vermeldt alleen de namen: Wijk op Zee er. Velsen. Zou er voor het Historisch Genoot schap Midden-Kennemerland geen aanleiding bestaan zich over deze her innering uit het verleden te ontfermen. De afdeling Beverwijk van de C.P.N. heeft het voornemen Donderdagavond in het Kénnemer-Theater een openbare protestvergadering te houden. Uit naam van de C.P.N.-fractie heeft de heer J. Zuidersma aan K'land laten weten, dat de heer J. Haken, lid van de Tweede Kamer voor de C.P.N., en hijzelf in de vergadering zullen spreken over een onderwerp, dat is aangekondigd als: Wat is de betekenis van het P. v. d. A.- voorstel in de Beverwijkse raad, be ogende verkrachting van de democratie? Met dit voorstel wordt bedoeld een door de heer J. J. Romunde voorgestel de wijziging van het reglement van or de, waardoor de burgemeester de be voegdheid krijgt niet ter zake doende voorstellen van C.P.N. en haar mantel organisaties van de raadsagenda af te voeren. Tot deze vergadering zijn o.m. uitge nodigd de fractie-voorzitters van de Beverwijkse gemeenteraad. Men zal zich herinneren dat de twee aanwezige C.P.N.-leden tijdens de be handeling van het voorstel Romunde de raadsvergadering verlieten, omdat niet één der hunnen werd voorgedragen voor de commissie van onderzoek van het voorstel Romunde en de heer Zuidersma geen gelegenheid kreeg de C.P.N.-zienswijze omtrent het voorstel te spuien. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Het Britse parlement keert heden terug van het Pinksterreces en de mi nister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, zal vanmiddag een verkla ring afleggen, waarin hjj het standpunt van de Britse regering uiteen zal zet ten over de Perzische oliekwestie. Men verwacht dat hij nader zal ingaan op de voorwaarden onder welke de Britse regering bereid is toe te stemmen in een wijziging van het bestaande con tract tussen de Perzische regering en de Anglo-Iranian Oil Cy. Eveneens mag worden verwacht dat Morrison het La gerhuis zal mededelen dat Groot-Brit- tannië bereid is toe te stemmen in een of andere vorm van nationalisatie' door Perzië, mits rekening worde gehouden met Britse rechten en belangen. Ondertussen is het rumoer rond Bevan verstild. Slechts bijzonder scherpe oren kunnen horen hoe dc wormen knagen aan de balken die het Lager huis bijeen houden. De Financiële Wet, welke de begroting punt voor punt moet sanctionneren, gaat nu naar de Commissie van het Gehele Huis, hetgeen betekent dat gedurende de rest van de zittingstermijn vooraf gaande aan het lange zomerreces de wankele Labourregering ieder ogen blik geplaatst kan worden voor een si tuatie, waarin conservatieven, wellicht met behulp van een aantal Labour rebellen, haar ten val kunnen bren gen. Alles wijst er evenwel op dat Attlee zijn best zal doen aan te blijven totdat gunstiger omstandigheden, zoals verhoogde vleesrantsoenen, een gun stige afloop van het Koreaanse conflict etc„ de kans op een Labour-nederlaag bij een algemene verkiezing zullen verkleinen. „Wat de Ver. Staten van Amerika van Europa kunnen leren, is de unificatie van de olieterreinen, want terwijl het in tegenwoordiger van de Amerikaanse re- fering op het derde Wereldpetroleum- engres. Frank M Porter, directeur van het Amerikaanse Petroleum Instituut, sprak zijn vertrouwen uit in het vermo gen van de Amerikaanse petroleumin dustrie om in de komende jaren vol de V.S. mogelijk is, dat er op een enkel terrein niet minder dan 14.000 eigenaren (farmers) zijn, is het met de door de Europese oliemaatschappijen in het Mid den-Oosten en elders ter wereld ge bouwde olievelden zo, dat zij in elk op zicht een geheel vormen", aldus luite nant-generaal C. O. Thompson, lid van de Texas Railroad Commission en ver doende te produceren, teneinde in de steeds stijgende vraag te voorzien. Hij deelde mede, dat de petroleumindustrie zelfs in het geheel niet denkt aan de mogelijkheid, dat in enkele decennia de atoomenergie het gebruik van petroleum zal verdringen. Hij wees er in dit ver band verder op, dat petroleum heden ten dage voor zovele doeleinden wordt ge bruikt. Zo gaat een steeds grotere hoe veelheid naar de chemische industrie. Hij schakelde de mogelijkheid zelfs niet uit, dat door dit toenemende verbruik op ander gebied het wel eens moeilijker zal worden, voldoende voor brandstof over te houden. Maandag heeft de Amerikaanse af gevaardigde bij de V.N. Warren Aus tin, verklaard, dat hij de V.N. binnen kort zou mededelen, hoeveel soldaten de V.S. beschikbaar zouden stellen voor de V.N. Ook de aard van de troe pen zou in antwoord op het verzoek van de commissie voor collectieve maatregelen worden medegedeeld. De mededeling zou „de werkelijke samen werking bij het organiseren van de hulpbronnen van de wereld om agressie te weerstaan en invasie af te slaan" demonstreren, aldus Austin. CHESHIRE, 28 Mei te Amst. GROOTE BEER, p. 28 Ouessant, n. Sydney. FAIRSEA, p. 28 Kreta; 5 Juni te Rotterdam verw. VOLENDAM, 27 Mei te Montreal. Perzië heeft het Internationale Hof van Justitie te Den Haag gisteren mee gedeeld, dat het de bevoegdheid van het hof om het geschil tussen Perzië en de Anglo-Iraanse oliemaatschappij te be handelen, niet erkent. De plaatsvervangende premier Hossein Fetemi deelde mee, dat de Perzische mi nister van Buitenlandse Zaken Bagher Kazami een telegram van deze inhoud naar het hof heeft gezonden. Hij voegde eraan toe, dat Perzië geen vertegen woordiger naar Den Haag zou zenden. De dezer dagen gesloten handelsover eenkomst tussen Nederland en Enge land, loopt van 1 April 1951 tot 1 April 1952. Engeland zal thans slechts 45000 ton kolen per kwartaal leveren, in hoofdzaak industriekolen. Dit betekent een belangrijke vermindering met het afgelopen jaar, waarin Engeland V, mil lioen ton leverde. Nederland is hier meer teruggedrongen dan andere lan den. Staal vormde eveneens een grote moeilijkheid. Het ligt in de bedoeling 30.000 ton staal te ontvangen, al mag waarschijnlijk niet meer dan 20.000 ton worden verwacht. De speciale soort staal, die van bijzonder belang is voor onze scheepvaart, blijft echter voor ons behouden. Voor wat betreft halffabrikanten, pro ducten van non-ferro metalen en chemi caliën, vooral die met zwavel, bestonden er eveneens veel moeilijkheden. De re sultaten, die hier voor onze invoer wer den bereikt, worden bepaald niet be- viedigend genoemd. Men is tevreden over de vastgestelde contingenten vcor onze export naar En geland. Voor artikelen, welke niet door de Engelse overheid van onze landbouw en onze industrie worden betrokken, is deze overeenkomst wel bevredigend. Met de sterlinglanden zijn we in onze handelsbalans ongeveer in evenwicht. Monetair wordt de toestand gunstig ge noemd. Er wordt met betrekking tot onze uit voer naar Engeland een stijgende ten dens waargenomen. Engelse invoer in ons land is vrijwel stabiel Bij K.B. is met ingang van 1 Juni be noemd tot staatssecretaris van Oorlog mr. F. J. Kranenburg, advocaat en pro cureur te Rotterdam. De kolonels (b. <d). dr. J. M. Somer te Hilversum en mr. C. H. J. F. van Houten te 's-Gravenhage zijn benoemd tot officier in het Legioen van Eer, aan eerstgenoemde werd tevens het Franse 'oorlcgsKruis mef palm toegekend. To* ridder in het Legioen van Eer zijn be noemd kapitein G. A. de Jong, die thans in Indonesië verblijft en de heer L. Pot te Scheveningen. De Nederlandse Bond van Petroleum detaillisten heeft een adres gezonden aan minister Lieftinck met het verzoek de petroleum vrij te stellen van omzet belasting Verzocht wordt voorts de in- en verkoopprijzen gelijk te laten blij ven, waardoor de winstmarge voor de detaillist enigszins aangepast wordt aan het stijgende levenspeil. Amsterdam, 28 Mei 1951. De nieuwe week zette ter beurze in met een vrij vaste stemming voor inter nationale waarden. De arbitrage legde geen grote activiteit aan de dag en op goede locale vraag konden de koersen geleidelijk verbeteren. Zeer vast m de markt lagen ook aand. Alg. Exploratie Mij. die op een bericht omtrent een nieuwe spuiter in open hoek werden verhandeld, waarbij de koers circa 7 punten opliep tot 77. Olies verlieten de markt met een avance van ca. 2 punten op 297'4, nadat tevoren 299 was betaald. Unilever steeg 4 procent en Philips 1% a 2 pCt. De scheepvaartmarkt bleef tamelijk verla ten. Ook in cultuur aand. ging betrekke lijk weinig om. (Niet-officiële Koersen) 3'/4 pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.fac. Inschr. Grtbk -48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mij. eert. Vorig Opening slot 29/5 88* 88% 89%- (V 90% 89% 150gb 176% 115% 122 156% 148% 229 22914 225% 248%-9 249 i/a 297 -8 299 114% 116 172 127 8gl 127% 152% 152% 121 122% 97% 96 Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U S. Steel ex div. 28/5 40% 51% 71% 52% 48% 15% 73% 69 17% 18% 40% 57 63% 50% 34% 40% 26/5 40% 50% 70% 51% 48% 15% 73 69 17% 19% 40% 55 63% 50% 34% 41 Advertentie 35 jaar ervaring NIEUWE TIJK en BIJGEVULD met JA VA-KAPOK in MAAKLOON: 1 persoons matras f 12.50 2 persoons matras f 15.— Nog enige VERENTIJK voor Uw verenbed. Ook per metef HAARLEMSCH MATRASSENHUIS GROTE HOUTSTRAAT 103 TELEFOON U&5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2