ALS AAN DE LOPENDE BAND KOMT DE HARING AAN BOORD a A Politie neemt muziekinstrumenten van een circus in beslag Contact-Comité Korea-vrijwiliigers Bijdrage wegens Laat heb ik II bemind Schudden, kloppen en jonassen om de groene uit het net te krijgen X Zilveren priesterfeest Mgr. Van Hussen VOOR DE VUIST1 WEG1 HALEN VAN DE VLEET HET ZWAARSTE WERK ECONOMISCHE AMBTENAREN OVERSCHREDEN BEVOEGDHEID NIET m Aan geduld van de Buma kwam een einde Vertraging van post uit Engeland Dr. A. Loudon WlOMEIERS Mevr. Den Ouden tot voorzitster gekozen huishoudschade door ETHEL MANNIN 2 DINSDAG 29 MEI 1951 PAGINA 3 Constructie van de vleet Wm:. u S!W_ hr Het kaken MINISTERS GEVEN HUN OORDEEL Bij onderzoek bij een Haagse N.V. Brief van Kardinaal Montini Onderzoek wordt ingesteld Pastoor L. G. van Ruyven f Bedevaart Pax Christi- beweging Secr.-gen. permanent Hof van Arbitrage Oud-minister Van Lidth de Jeude ziek Niet voor de vuist weg RIJWIEL <S MOTOR Verzetsster ingetrokken Salarissen vice-president en leden Raad van State Post voor militairen Wijziging in de betaalbaar stelling Ned. Comedie naar N.-Guinea en Indonesië vertrokken Carl Schuricht ziek Bestrijding van runder- tuberculose Examens (Van onze speciale verslaggever) A Is aan de lopende band komt in de nacht de haring aan boord. Een schier eindeloze baan van donker druipende netten, meer dan twee kilometer lang, die uit zee omhoog komt en over een vernuftig stel rollen rustig en regelmatig, breeduit boven dek komt aangeschoven. In de midscheeps is met planken een ruimte afgeschoten, aan weerszijden langs de verschansing nog eens onderverdeeld in een zestal hoge witgeschilderde houten bakken, welke kreb- ben worden genoemd; de overgebleven ruimte ertussen is de last. Terwijl het net aan stuurboord binnenloopt, staat een zestal vissers in de last met de rug tegen de bakboordkrebben en schudt de netten leeg. Dit is de nachtelijke danse macabre van de groene, zoals wij er urenlang gefascineerd naar gekeken hebben in het schijnsel der lampen, die als een guirlande over de lengte van het dek zijn uitgehangen. Dat is een schudden, kloppen en jonassen zonder eind, waarbij de haring promp uit de mazen losraakt en direct in de last yalt of, zoals de meeste, de wonderlijkste sprongen en buitelingen maakt hoog de lucht in, eer zij her en der op het dek belanden. Zo vlogen de haringen, terwijl wij daar stonden, ons letterlijk om de oren, zodat wij spoedig, uitwijkend naar de verschansing, een betere positie kozen, waar wij tegelijk in het aandeinend water tegen het zwaar slingerend schipuit de donkere krochten der zee tussen vals lichtende bruis- koppen uit, de netten zagen oprijzen, de gevangen vis geheimzinnig fosforise- rend onder het oppervlak. En m het duister doorwaaide verschiet had men het zicht op a.idere schepen van de vloot, herkenbaar aan dezelfde figuur van licht jes: de rechte rij van deklichten, de vaste scheepslichten in de mast en de extra voorgeschreven stagvormig geplaatste vislichten tijdens het halen van de vleet. en twee „jongsten" en tenslotte het reepschietertje en bet afhoudertje. Allen komen aan het schieten en bergen van de vleet te pas, hun werkzaamheden zuiver op elkaar afgesteld. De sterk- sten vieren en halen de netten, die uit het ruim omhoog, en later natuurlijk weer omlaag, soepel over rollen lopen, Uit de korte voorberichten, die wij radio-telefonisch van zee uit gaven, herinneren de lezers zich wellicht hoe Wij de eerste nacht op de visgronden, ergens tussen de 56e en 57e breedte graad, al bitter weinig succes hebben gehad. Eén eenzame, verdwaalde ha ring vingen wij en verder zo'n tiendui zend makrelen, die na het binnenhalen van de vleet, als zonder waarde voor deze visserij, nutteloos in zee terug gingen. Daar ook de overige schepen van onze combinatie van zes practisch niets vingen, had het geen zin de jager, dat is het vlugste schip, met de geza menlijke buit huiswaarts te zenden en zo misten wij de kans om met ónze ha ring mede onder de eersten op de va derlandse markt te verschijnen. Een. grote strop voor reder en vissers en een strop voor ons, die anders Qonder. dag reeds de thuisvaart hadden aan vaard. Deze werd nu uitgesteld tot Zaterdagmorgen, zodat men tenminste 's Maandags met de buit van nog twee visnachten aan de markt komen kon. En inderdaad was het schot van de vol gende nacht beduidend gelukkiger. Onze schipper had nu zijn plaats for tuinlijker gekozen: wij schoten even Westelijk van de Grote Vissermansbank en het resultaat was 30 kantjes: 30.000 haringen. En de derde nacht kwamen daar nog eens 15 kantjes bij. Wij moch ten tevreden zijn- Ook de andere sche pen van ons groepje hadden redelijk geluk: onze jager kreeg in totaal 256 kantjes mee, behalve zijn eigen vangst ook die der anderen, welke In zee werd overgehesen. Ook wij stapten toen op de jager over en arriveerden full speed Zondagavond in IJmuiden. Maandag ochtend werden die kantjes in Katwijk aan Zee geveild. Zij maakten niet meer de fantastische prijzen van de eerste aanvoer op Vrijdag en Zaterdag, maar -.onze reder, de heer Nicolaas Parlevliet te Katwijk aan Zee, mocht content Wezen. Waren er ons al vier jagers van andere combinaties vóór geweest, er moesten er ook nog vier achter ons ko men. De prille, de g oene, de maatjesha ring, waar heel 't vaderland zo tegen eind Mei begerig naar uitziet, die feestelijk bevlagd wordt binnenge haald en verkocht, zoals men in Zui delijker contreien de jonge wijn met groene kransen eert en uitschenkt, wordt gevangen met het drijfnet, de vleet. Dit is een aaneenschakeling van doorgaans zeventig netten van elk dertig meter breed en ongeveer 7 meter lang. Deze netten hangen als een gordijn in zee, slechts met de logger verbonden door de reep, een lang, polsdik kabeltouw, dat, 'n eind onderlangs de netten, het geheel rug- gegraat verleent en tevens strak houdt. Het net drijft niet aan de op pervlakte, maar iets er onder, van boven gezoomd door een stevige lijn met kurken vloten, de befven-spee- rup, die weer met korte lijnen, sei zings, aan de eigenlijke drijvers hangt, de breels of Schotse blazen: grote, peervormige gummiballen, het meest gelijkend op die, welke aan hotelkamersleutels zitten, maar dan witgeschilderd en monsterachtig groot. De onderzoom van de netton heet onder-speerup en zit weer met seizings vast aan de reep, het zware kabeltouw, dat, nog dieper zwevend, de zaak in zijn fatsoen houdt en bo vendien hanteerbaar maakt. Want met de reep wordt de vleet bestuurd, uitgevierd of geschoten en later inge haald. De reep wordt op zijn beurt bestuurd door de motorwinch, die hem uitviert en binnen trekt, al naar het pas heeft- Tot de vleèt behoort tenslotte nog het joon, een witte stok met rood-wit-blauw baken, dat het begin van de nettenreeks markeert- Op een logger varen zestien man; de schipper, de stuurman, de eerste en tweede motordrijver, de kok, vier matro zen. een „zeven-achtste", twee „oudsten" Het werk is pas zwaar, wanneer zij binnenkomend vol vis zitten. Beneden in het reepluik waakt de reepschieter, die moet zorgen, dat de kabel keurig op- en afrolt, het afhoudertje heeft zijn plaats achter de wineh en dient er op te letten, dat de reep die ordelijk pas seert. Anderen zorgen voor het aan- en afslaan van de seizings, die het net bo ven met de breels en beneden met de reep verbinden, wat allemaal met een bepaald soort knoop gebeurt. De kok tenslotte staat in het netterruim en ziet toe, dat hier niets in de war gaat, zodat de vleet bij het binnenkomen zich steeds weer keurig stapelt om bij het volgend schot vlot te kunnen uit lopen. Alles heeft zijn vast ritueel, zo als het al op de zeilloggers was en vroeger op de bommen. Eerst voor het schieten in de avond gezamenlijk een bakkie troost, na afloop de avondbrood maaltijd en de kooi in. Om half één 's nachts is het bakkie weer „baal'", zo als dat in vissermanstermen heet. Het „Bakkie baal! Bakkie balé!" is de haast sinistere wekroep, die de slaapdronken vissers in het logies uit hun kooien doet rollen om aan de dampende drinkkom kracht te verzamelen voor het zwaarste werk van het etmaal: het halen van de vleet. Na een uur of wat, halverwege de vleet, wordt een ogenblik gepauzeerd voor nog een bakkie, en dan volgt de rest van de netten. Het is dan lang zamerhand tijd geworden voor het ontbijt. Zodra alle netten binnen zijn en de buit keurig in de krebben en als er veel is in de last bijeen ge schept, is het bakkie voor de derde keer baal en wordt er gegeten. En dan is het tijd voor het belangrijke werk van het kaken. De Engelsen wachten daarmee tot zij met hun vangst aan wal zijn, maar de Holland se vissers zouden het volk van Wil lem Beukelszoon niet zijn, wanneer zij die voor de kwaliteit van de ha ring zo belangrijke operatie niet on middellijk verrichtten. En wat daarbij komt kijken bij een gelukkige visserij wordt bij enig nadenken wel duidelijk. Het kaken is een kleine ingreep met een speciaal kaakmesje in de gevangen haring, feitelijk één beweging, waar bij de onderkaak, de kieuwen en de gal worden weggenomen. Iets van het ingewand blijft dus achter, maar de voor het aroom van de vis gevaarlijkste delen zijn op slag ver wijderd. En al gaat dit werk haast nog sneller dan het pitten van aardappelen, wanneer door zo'n tien paar handen een 40.000 of 50.000 ha ringen moeten gaan en later in de teelt nog véél meer, dan is het waar lijk geen sinécure. Ook dit alles gaat snel en harmonisch: de „bol- lenman" zorgt er voor, dat de mand vóór elke kaker gevuld blijft en de manden met gekaakte haring snel worden doorgegeven aan de „inleg gers". Deze staan aan grote houten bakken, warbakken, en vermengen de haring met zout, ze flink met houten scheplepels dooreen woelend. Vanuit de warbakken gaat de ha ring de ton in; van de kleine, prille soort zoals die op het ogenblik ge vangen wordt, kunnen er duizend in, grotere soorten komen tot 800 a 900. Ongeacht dit verschil heet zo'n met gepekelde haring gevulde ton een kantje. Zeventien kantjes, dus zeventien tonnen, vormen een last. De laatste etappe van het werk, nadat de bloedige resten van het kaken van dek en van handen en plunje der ka- kers zijn gespoeld, is nog het kuipen, het dichtslaan van de tonnen, gereed voor de wal. Het middagmaal is dan wel verdiend en de kooi erna niet min der; als lood laten de vissers zich op hun stromatrassen zakken. Het is dan al ver in de middag en na weinige uren zal het „bakkie baal" weer in het logies klinken, thans voor het nieuwe avond schot. FRED THOMAS Staande in de last schudden, kloppen en jonassen de vissers de haring uit het binnenlopende net. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van de Wetering (C.H.) in verband met het optreden van een drietal ambtenaren van de Economische Politie bij^ een N.V. te Den Haag, hebben de ministers van Economische Zaken en vap Justitie o.m. medegedeeld, dat bij deze N.V. een onder zoek moest worden ingesteld ter controle op de naleving der prijsvoorschriften. Ten einde de waarheid aan de dag te kunnen brengen, alsmede om de omvang en de ernst van de vermoedelijk gepleeg- Haringlogger bij het schieten van de vleet, do visvlaggen in top. Al ver der over zee weg drijven de breels, de Schotse blazen, als een snoer van reusachtige miereneieren. i 5 de feiten te kunnen vaststellen, hebben ge noemde opsporingsambtenaren het nood zakelijk geoordeeld inzage en, toen deze werd geweigerd, uitlevering ter inbeslag neming te vorderen, o.m, aan de leden van de directie, van bepaalde boeken en bescheiden. Toen aan dit bevel niet werd voldaan, hebben de ambtenaren de wei gerachtige personen aangehouden, ter voorgeleiding aan de Officier van Justitie. Bij het met laatstgenoemde functionaris gepleegde overleg heeft deze verdere aan houding, alsmede voorgeleiding, niet nodig geoordeeld. x De ministers hebben geen redenen om aan te nemen, dat de ambtenaren de hun bij de wet toegekende bevoegdheden heb ben overschreden; bij het onderzoek waren de ambtenaren niet gewapend. Zij zijn van oordeel, dat er geen termen zijn te gen de betrokken ambtenaren een straf- vervolging in te stellen of maatregelen te gen hen te nemen. Hoewel de minister van Justitie over- tuied is dat de bestaande opleiding van nnsoorinesambtenaren aan redelijke eisen vSldoetf moet hu erop aandringen dat bij die diensten, die zijn belast met de op sporing van economische delicten, slechts personen worden aangesteld, die voldoen aan de minimumeisen, welke naar het oor deel van de coördinatie-commissie aan d« opleiding van ambtenaren van zodanige diensten behoren te worden gesteld. 21. Moeizaam krabbelt de oude knecht, die voor de gevangenen pleegt te zorgen, overeind. Pijnlijk grijpt hij naar zijn hoofd. Het lijkt wel of er lood in zit, zo zwaar is het'! Het bonst en hamert van alle kanten. Wat is er met hem gebeurd? Is hij niet eten gaan brengen aan die twee edele heren? Maar hoe komt hij dan hier buiten de kerker? Het laatste, wat hij zich herinnert is toch, dat hij juist binnen was gekomen. Achter hem komen Awain en Haifa voorzichtig te voorschijn. Als het waar is wat zij vermoeden, mogen zij niet langer wachten. Heeft Draga werkelijk Pum-Pum opgesloten? Dan moeten zij ingrijpenvóór de wachter alarm slaat. Maar de oude wapenknecht heeft helemaal geen aandacht voor wat er om hem heen gebeurt. Hij pakt zijn speer op en maakt met zijn logge hand het luikje In de kerkerdeur open. Half voorovergebogen kijkt hij naar binnen. „Wel alle wel alle stottert hij. Bevend strijkt hij zich over de baardstoppels van zijn kin, die van schrik net zo rechtop zijn gaan staan als de paar verdwaalde haren, die zijn gladde bol nog rijk is. Hij kijkt recht in de boze ogen van Pum-Pum. De kleine man is woedend op zichzelf, omdat hij zich door die vrouw met haar stekende ogen zo heeft laten overbluffen. Hoe had hij ook kunnen denken, dat zij de deur voor zijn neus dicht zou werpen, nadat hij haar nog geholpen had de wachter naar buiten te slepen! Wat heeft Draga eigenlijk met dit alles te maken? Hoe komt hii hier uit? Boos kijkt Pum-Pum om zich heen, maar het knarsen van het luikje in de deur leidt zijn aandacht af. Kwaadaardig kijkt hij naar het brede gezicht van de wachter met zijn grote schrikogen. Wat moppert die man toch allemaal? „Dlvergen!" stamelt de man, „een dwerg in plaats van edele heren. Toverij...'' Verder komt hij niet. Pum-Pum ziet hem de ogen nog wijder opensperren. Dan, met een schrille kreet, ia het gezicht plotseling verdwenen. Angstig kijkt Pum-Pum naar de deur. Wat gebeurt er daarbuiten? (Van onze correspondent) Na de voorstelling van het Circus Royal te Veendam heeft zich een onge wone gebeurtenis afgespeeld- De politie te Veendam nam namelijk de muziek instrumenten in beslag en gelastte de musici, die het circusorkestje vormden, naar het bureau te gaan voor een ver hoor. Er was reeds jaren lang een gespan, nen verhouding tussen de directie van het Circus Royal en de Buma, het bu reau voor muziekauteursrechten. On danks herhaalde aanmaningen van dit bureau weigerde de directie van Circus Royal al geruime tijd het auteursrecht te betalen, dat zij verschuldigd was voor de muziek die tijdens de voorstelling ten gehore werd gebracht- Mgr. van Hussen, nationaal directeur 'van de Pauselijke Missiegenootschappen, heeft Zondag in Den Haag zijn 25-jarig priesterfeest gevierd. In de kerk van de H Jacobus droeg hij een pontificale Hoogmis op met pontificale assistentie van Zijne Excellentie mgr. Paolo Giobbe Pauselijk internuntius. Rector H. Schra- ma en rector W. Simons fungeerden als diaken en subdiaken. De vicaris-generaal van het bisdom Haarlem mgr. N. Am- nierlaan was presbyter assistens, terwijl mgr. mr. Fr. op de Coul, directeur van het R. K. Centraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding, en mgr. Bekkers als tvoondiakens fungeerden. In het pries terkoor had o.a. plaats genomen mgr. Pompe, deken van Den Haag. Na de pontificale Hoogmis las mgr. Giobbe een schrijven voor van het staatssecretariaat van Z. H. de Paus, waarin mgr. J. B. Montini namens de H. Vader mgr. van Hussen gelukwenste met zijn zilveren priesterfeest en waarin hij uitdrukking gaf aan de grote achting en erkentelijkheid van Zijne Heiligheid voor hetgeen mgr. v. Hussen in zijn priesterleven gedaan heeft en nog doet, vooral voor de bevordering van het Mis siewerk. Tot slot verleende de H. Vader aan de jubilaris Zijn Apostolische Zegen, die Hij ook uitstrekte over allen, die het feest zouden medevieren. Het hoofdbestuur van de P.T.T. in Nederland heeft klachten ontvangen over vertraging van voor Nederland bestemde post uit Engeland. De post dienst in Engeland onderzoekt nu deze klachten. Reeds is gebleken, dat in de vooravond, na sluiting van de handels kantoren, ter verzending aangeboden post van een zodanig grote omvang dat tijdige verwerking van de brieven, die met de nachtpostvlucht moeten worden verzonden, niet altijd mogelijk is. Gisteren is in het St. Franciscus- Gasthuis te Rotterdam overleden pas toor L. G. van Ruyven. Hij werd ge boren 10 October 1884 in Monster. Op 15 Augustus 1909 werd hij priester ge wijd en daarna was hij kapelaan in Vo- lendam en Amsterdam (H. Nicolaas bin nen de Veste). In 1929 werd hij tot pastoor benoemd in Den Burg (Texel), waarna hij in 1935 tot pastoor benoemd werd van de St. Jozef parochie te Rot terdam. De sterbedevaart van* de Pax Christi- beweging naar Den Bosch, die wegens het pokkengevaar was uitgesteld, zal nu 31 Augustus en 1 en 2 September gehouden worden. Buma, die als gemachtigde optreedt Voor vrijwel alle componisten in ens land en velen uit het buitenland, stuur de vele brieven, doch zonder succes. Volgens de algemeen inspecteur, de heer J. Dóuwes, werd de Buma reeds twee maal gemachtigd civiel rechter lijke middelen te hanteren en een kwart van de recette in beslag te nemen, doch telkens viste zij achter het net, in hoofdzaak doordat het circus dan van eigenaar verwisselde. De President van de Arr. Rechtbank te Groningen gaf thans aan de Buma verlof om beslag te leggen op een kwart van de recette. Toen de deurwaarder bij de circus kassa vertelde dat de eigenaar, de heer Teuteberg, een kwart van de recette moest afstaan, werd hem medegedeeld dat het circus geen eigendom meer was van de heer Teuteberg, doch van mevr. Akkerman. Een met de hand geschre ven verklaring werd als bewijsstuk ge toond. Op dat moment ging het licht uit. Toen de circusleden het „defect" weer verholpen hadden, bleek de kassa verdwenen. Er zijn minstens 150 voor stellingen geweest, waarvoor geen Bu- mareehten zijn betaald- Daarna gaf de substituut officier, Jhr. mr. van der Wijck, opdracht tot het in beslag nemen van de muziekinstrumen ten. Des nachts begon het verhoor op het politiebureau van de musici. Later konden zij naar hun wagens teruggaan met achterlating van enkele kostbare instrumenten. Tot secretaris-generaal van het Per manente Hof van Arbitrage is benoemd dr. A. Loudon, Hd van de Raad van State. Hij is als zodanig opvolger van wijlen jhr. mr. A. M. Snouck Hur- gronje. Dr. Loudon is sinds 1947 lid van de Raad van State. De heer Loudon is in 1892 in Den Haag geboren. Hij promoveerde te Leiden in de rechten. In 1920 trad hij in diplomatieke dienst. Als zodanig was hij werkzaam n Londen, Buenos Aires, Madrid en Bern. Destijds was hij Ne derlands vertegenwoordiger bij de Vol kenbond. In 1938 kreeg hij de belang rijke post van gezant te Washington en vsn 1942 tot 1947 was hij ambassadeur aldaar. Jhr. Loudon is voorzitter van het Residentie-orkest. Tijdens de bijeenkomst van het wereld- petroleum-congres gistermiddag in de Ridderzaal te Den Haag is jhr. ir. O. C. A. v. Lidth de Jeude. president van de raad var. bestuur van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs en oud-minister van Waterstaat, onwel geworden. Hij is naar het ziekenhuis Bronovo te 's-Gravenhage overgebracht Wij hebben zo het idee, dat de voor zitter van de K.A.B. op de massale herdenkingsbijeenkomst van zijn or ganisatie ter gelegenheid van de lus tra der vermaarde sociale Pauselijke Encyclieken, niettegenstaande zijn geestdrift, niet voor de vuist weg, maar welvoorbereid en weloverwogen heeft gesproken. Zijn woorden winnen daardoor aan betekenis en bedoeling. De uitspraak, dat de K.A.B. voor geen moeilijkheid uit de weg gaat, dat zij dat niet mag en niet wil, omdat zij zich direct verantwoordelijk weet voor de belangen van meer dan een mtl- lioen mensen, was dan ook zoveel als een programpunt. Wij hadden de ze woorden gaarne gehoord uit de mond van de Nederlandse regeringen sinds 1945, die zich direct verantwoor delijk hadden moeten weten voor de belangen van tien millioen Nederlan ders en een veelvoud daarvan aan In donesiërs, mits deze woorden dan ook door daaraan evenredige daden waren gevolgd. „Behüt' Dich Gott. es wïr'zu sehön gewesen, es hat nicht sollen sein". Advertentie Het Contact-Comité Detachement Ver enigde Naties Korea, dat onlangs werd opgericht, hield gisteravond te Den Haag zijn eerste bijeenkomst van familieleden der vrijwilligers. Het hoofd van de Dienst R.A.O., luitenant-kolonel H. Mul der, leidde de bijeenkomst met een enkel woord In, waarbij hij mededeelde, van de chef van de Generale Staf opdracht te hebben gekregen al het werk, dat voor de Korea-vrijwilligers geschiedt, te co- ordineren. Hij verzocht vervolgens om een minuut stilte in acht te nemen ter herdenking van de gevallenen in Korea. Mevrouw E. C. den Ouden, weduwe van de gesneuvelde commandant van het detachement, hield daarop als voorzitster van. het Contact-Comité een korte toe spraak. Het doel van het Comité is het behartigen van de belangen van de vrij willigers. „De regering doet reeds veel' aldus mevr. Den Ouden, „maar er zijn nog vele zaken, die wij zouden kunnen doen." Er zullen daarom acties gehouden worden voor het samenstellen van pak jes voor de soldaten; men zal zeer bij zondere zorg gaan besteden aan de gewonden in de hospitalen en ook de achtergebleven familieleden zullen niet vergeten worden. Zij deed een beroep op alle mensen die wel begrijpen wat er in Korea aan de hand is en wat onze vrijwilligers daar. doen, maar die het daarbij verder laten. Het doel van deze avond voor de familieleden was het, elkaar te helpen, om zodoende de soldaten in Korea te kunnen helpen. Luitenant J. Govers, die 'enige tijd in Korea geweest is, ver telde vervolgens--van zijn ervaringen. Hij kon met tal van voorbeelden aan tonen, dat de Nederlandse soldaten by de Amerikanen zeer gewild, zelf popu lair waren. Reeds toen men in Poesan arriveerde werd er al gezegd, dat men blij was eindelijk eens soldaten te zien! Het enige wat de Amerikanen niet zo prettig vinden is vooral na het ge beurde bij Wonju dat er maar 750 Nederlanders zijn! De „Fomiba" bood de familieleden een aardige verrassing. Uit de zaal wer den 40 mensen gekozen, die naar hun zonen in Korea. 40 woorden mochten spreken, die op platen werden vastge legd en naar het detachement zullen worden gezonden. Het Contact-Comité, dat behalve mevr. Den Ouden bestaat uit mevr. Eekhout, mevr. Bos, mevr. Van de Sluys en mevr. Linzel, kan op een geslaagde avond terugzien. De Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" heeft de Prins Mauritsmedaille der vereniging posthuum toegekend aan wijlen luit.-kol. Den Ouden en aan luit.-kol. Eekhout. Onlangs meldden wij, dat bij K. B. van 14 April 1951 was ingetrokken het K. B. van 23 Mei 1950, waarbij aan de kolonel b. d. van het vroegere KNIL, P Gerssen, de verzetsster Oost-Azië 1942—45 werd toe gekend. Wij vernemen nu, dat deze in trekking geschied is op verzoek van de betrokkene. Kolonel Gerssen meent name lijk, dat de voormalige Nederlands-Indi sche regering en legerleiding hem een tij dige promotie hebben onthouden. Op grond daarvan verzocht hij, toen hem de ver zetsster Oost-Azië werd toegekend, daar voor te mogen bedanken, tenzij hem ge lijktijdig rechtsherstel zou worden ver leend Daar aan dit verzoek niet werd vol daan. bleef het verzoek om intrekking van kracht, welk verzoek 14 April werd inge willigd. Naar het oordeel van de regering be staat er, nu de Tweede Kamer de sala risverhogingen voor een aantal top functionarissen bij de departementen van algemeen bestuur heeft verlaagd aanleiding de salarissen van de vice- president en de leden van de Raad van State, welke bij ongewijzigde aanvaar ding van het betrokken wetsontwerp met ingang van 1 Januari 1950 zouden gelden, te wijzigen en vast te stellen als volgt: voor de vice-president op f 1550 per maand (oorspronkelijk f 1650), voor de leden op f 1125 per maand (oorspron kelijk f 1200). Brieven voor militairen van het aan vullingsdetachement Nederlands deta chement Verenigde Naties op weg naar Korea kunnen nu reeds in Neder land worden gepost. Het adres moet de volgende aanduidingen bevatten: rang, naam, voorletters, legemummer, N. D. V. N. op weg naar Korea, Amsterdam- Schiphol, militair. Uit het Engels vertaald door DICK OUWENDIJK 121) „Komt u hier iets met ons drinken. Miss Lester?" riep zij. „Ik geloof wel, dat we het allemaal nodig hebben. Sue voegde zich bij hen aan de bar. „Ik was op zoek naar .Dorothea," zei ze. „Zij is met pater Halloran ergens heen gegaan naar de kerk, geloof ik," sprak Steven. „Wat wilt u drinken? Ze hebben geen Schotse whisky, maar wel Ierse, als u die tenminste verdra gen kan. Maar je raakt er aan gewend, vind ik." „Dank u, ik zal niets gebruiken. Ik ben niet in de stemming. Ik wil liever naar uw moeder toe." „Een drankje zal u goed doen als u zich een beetje down voelt," drong Steven aan. „U was dol op Francis, geloof ik?" zei Honor onverwachts, vastbesloten dat Sue niet van hen vandaan zou gaan Zij keek haar met listige nieuws gierigheid aan, „geintrigueerd", zo als ze zelf zou zeggen. Sue wenste echter met op het spel letje in te gaan; zij kende haar wereld goed genoeg en beantwoordde de blik, die grappig wilde zijn, met onschul dige oogopslag. „Ik hield van hem,' zei ze. „Toch? Wat jammer, dat u dan'niet met hem getrouwd bent, dan zou hij zijn leven niet zo verknoeid hebben." „Hij heeft me nooit gevraagd om met hem te trouwen. Maar ik zou toch niet durven zeggen, dat hij zijn leven ver knoeid heeft." Zij wendde zich tot Steven. „U, Sir Steven?" Zijn blik ontweek, in verwarring, de hare. „Dat moogt u me niet vragen. Ik weet het niet. Hij schijnt een he leboel goed gedaan te hebben Sue glimlachte even. „Het verbaast u, nietwaar?" „Verbazen, hoezo?" vroeg Honor on geduldig. „O, zo maar," antwoordde Sue en bleef glimlachen, toen zij hen verliet. Voor het hotel, midden op de weg, stond een koe te loeien, verschrikt door de drukte van mensen, fietsen, automo bielen, geratel van rijtuigwielen, alles komend van het kerkhof. Een vrouw met zwarte omslagdoek kwam naast Sue staan in het portiek van het hotel en keek naar de drukte. „Je zou haast zeggen, dat het kermis is," zei ze en voegde er aan toe: „God dank heeft het weer zich goed gehou den." „Was u zelf bij de begrafenis?" vroeg Sue. „Zeker. Maar ik heb nog niet by het graf kunnen komen, zoveel mensen waren er. Maar als het God belieft, ga ik morgen om wat bloemen neer te leggen." „U hebt hem zeker gekend?" ,,En of, Miss. Zonder hem zou ik al een maand geleden dood en begraven zijn geweest. „U bent te laat, pater," zei ik, toen hij kwam. „Ik heb de laat ste fieilige sacramenten ontvangen en het is afgelopen met me" Dokter Sul livan was er ook toevallig. Toen keek pater Sable de dokter eens aan en hij zei: „Het spijt me, dokter, dat ik u moet tegenspreken, maar Uw patiënt komt aanstaande Zondag in de Mis." En het was zoO, hij was geweldig. God geve hem de eeuwige rust." De oude vrouw trok de doek dichter om zich heen en verwijderde zich in de brede straat. De stroom van voertui gen begon te minderen, maar de men sen bleven, gekleed in hun beste kle ren, nog in groepjes staan praten over de begrafenis en ze vertelden elkander anecdoten over de man, die een legen de voor hen geworden was. Winkeliers, die uit eerbied voor de overledene hun zaken gesloten hadden, namen de blin den weer van hun ramen en het een na het ander gingen de groepjes men sen uit elkaar. Alles was voorbij, maar zijn nagedachtenis bleef bewaard in hun hart en zal daar altijd blijven voortleven. Connemara, Maart-October, 1946. EINDE Het ministerie van Financiën deelt me de, dat wijziging gebracht wordt in de be taalbaarstelling van de bijdragen en aan vullende bijdragen wegens huisraadsehade ingevolge de wet op de materiële oorlogs schaden. De betaalbaarstelling geschiedde tot heden door bijschrijving op öoor de Nederlandse Middenstandsbank uitgegeven huisraadscliadeboekjes. In het vervolg zal de betaalbaarstelling geschieden door bij schrijving op een door de rechthebbende aan te wijzen spaarbankboekje, uitgegeven door een der leden van de vakgroep Alge mene Spaarbanken of van de Bedrijfsgroep Landbouwcredietbanken, dan wel door de Rijkspostspaarbank. Over de bedragen zul len de rechthebbenden naar vrije keuze kunnen beschikken. In verband met de te treffen admi nistratieve voorzieningen zal de wijziging geleidelijk geschieden. In de regeling, dat de aanvullende bijdragen in termijnen wor den betaalbaar gesteld, is overigens geen wijziging gebracht. Van Schiphol is gisteravond per K.L.M.-constellation „Enschede" een groep spelers van de Nederlandse Co medie naar Cairo vertrokken, n.l. de acteurs Guus Oster, Truus Dekker. Riny van Slingelandt, Henk Rigters, Mary Dresselhuys en Joekie Broedelet. In Cairo zal Gerard Rekers zich nog bij hen voegen, waarna zij ongeveer drie dagen in de Egyptische hoofdstad zullen verblijven. Op 1 Juni zullen zij per B.O.A.C.-toestel via Port Darwin naar Sorong (Nieuw Guinea) vliegen, waar zij gedurende een week voorstellingen voor personeel van de B.P.M. zullen geven. Ongeveer half Juni zal de reis via Australië worden vervolgd, naar Djakarta, waarna een tournée van ander halve maand in Indonesië volgt, even eens voor de B.P.M. In totaal zal het gezelschap 28 opvoeringen geven van de blijspelen „Nina" en „Bakersprookje". De dirigent Carl Schuricht wordt sinds twee maanden In het Stadtisches K-anken- haus in Baden-Baden verpleegd. Hij is lij dende aan een knie-ontsteking. Alle Noordhollarfdse veehouders ont vangen dezer dagen een circulaire van de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dienst Noord-Holland over de uitvoe ring van het vijfjarenplan voor de be strijding van de rundertuberculose. Mocht deze in het ongerede zijn ge raakt, dan kan men aan de zuivelfa brieken een nieuw exemplaar vragen. AMSTERDAM Cand. rechten mej. A. Kruys, D. Texeira de Mattos (cum laude). H. V. d. Brink, P. Janssg. J. v. d. Veer, Amsterdam. AMSTERDAM Cand. Ned. A. Zoute- welle. Amsterdam. TILBURG (Psych. Paed. Instituut R.K. Leergangen) Paed. M. A.O. A: mej. H. Korst. Tilburg. H. Kneepkens, 's-Hertogen- bosch en J. Wennekes, Utrecht. UTRECHT Gepromoveerd (cum laude) tot doctor in de Wis- en Nat. P. Mazur, geb te Weenen, op proefschrift: „Ther- modynamique des phenomenes de transport dans 1'helium II liquide". Gepromoveerd Jot doctor in de wis- en nat. W. Claas, geb. te Tilburg, op proefschrift „The composition of the aolar atmosphere".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3